על רקע ההסלמה בדרום אומר ראש הממשלה: "נמשיך להכות עד שיושב השקט"

גנץ תוקף את נתניהו: "מינית שר ביטחון כחלק מסיבוב פוליטי"

בג"ץ הקפיא את עבודת הוועדה לבדיקת המחלקה לחקירות שוטרים ● ביום הבחירות יוקמו אוהלי הצבעה ייעודיים עבור אזרחים הנתונים בבידוד ביתי ● נתניהו הכחיש שיחוקק את החוק הצרפתי ● סקר נוסף מראה שרשימת הליכוד מתחזקת וכחול לבן נחלשת ● הצוות האמריקאי-ישראלי למיפוי השטחים החל בעבודתו ● העבודה-גשר-מרצ לא תוכל להציג את תמונת גנץ בשלטיה

 • שלטי בחירות של הליכוד ושל כחול לבן בתל אביב, היום (צילום: פלאש 90)
  פלאש 90
 • אביגדור ליברמן במכון הישראלי לדמוקרטיה, היום (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
  יונתן זינדל, פלאש 90
 • היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בכנס השנתי של קבוצת "בשבע", היום (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
  אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
 • ראש הממשלה נתניהו באריאל, היום (צילום: AP Photo/Sebastian Scheiner, Pool)
  AP Photo/Sebastian Scheiner, Pool
 • נפתלי בנט בכנס השנתי של קבוצת "בשבע", היום (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
  אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
 • איילת שקד בכנס השנתי של קבוצת "בשבע", היום (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
  אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
07:15 עריכה

שבוע לבחירות והפוליטיקה נדחקת בליין-אפים, מצד אחד דרום מותקף ומהצד השני נגיף הקורונה. הבוקר ח"כ איציק שמולי (העבודה-גשר-מרצ) הגיב לאש בדרום: "שוב יורים בדרום. תושבים נסים למקלטים וילדים קטנים לומדים לפחד מהמילה 'בלונים'. נתניהו שמעיד על עצמו כמי שסחר בתיק הביטחון איבד את ההרתעה בגלל מדיניות הכלה ותשלום פרוטקשן שלא הוכיחה את עצמה".

07:24 עריכה

שר החוץ ישראל כץ: "יכולים להתגלגל למבצע צבאי תוך שעה. לא לוקחים בחשבון את מועד הבחירות". 

בראיון לגל"צ הוסיף השר: "חמאס אחראי לכל מה שקורה בעזה, חמאס הוא אויב מר של מדינת ישראל. אנחנו משמרים הרתעה. החמאס לא-לא יורה, לא בגלל שהוא לא רוצה לפגוע, אלא בגלל ההרתעה. הוא מכותר מכל הכיוונים. הוא בעצם נמצא במצור. אין שום תיאום עם חמאס. אנחנו יודעים מי זה החמאס".

על משבר הקורונה והיחסים בין המדינות, אמר כץ: "ישראל מצד אחד שומרת על בריאות הציבור, אני הנחיתי את משרד החוץ, מהרגע הראשון, לנקוט את הצעדים המחמירים כדי למנוע כניסת אזרחים ממדינות שהן נגועות. לגבי דרום קוריאה, אנחנו מקיימים מגעים כדי להסביר עם השלטונות. בריאות הציבור זה הדבר הכי חשוב ומהצד השני – היחסים עם המדינות".

07:31 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן בראיון לכאן רשת ב': "אין טעם בעוד מבצע אם אנחנו לא מבינים לאן אנחנו הולכים בסוף". 

"יש המשך של רפיסות ומדיניות כניעה לטרור. כל מה שקורה מה שדרום, זה תוצאה של המדיניות שמובילים נתניהו ובנט. ב-2019 נורו 1,500 רקטות לעבר ישראל. בכל מבצע עופרת יצוקה, נורו רק 600. ממשלת ישראל אפשרה להעביר לחמאס קרוב לחצי מיליארד דולר בלי להתנות את זה בהחזרת החיילים", אמר ליברמן.

על כך שאמר בראיון על כך שראש המוסד הגיע לקטאר כדי לקיים מגעים בנוגע לחמאס: "הקטארים יודעים, המצרים יודעים וממי מנסים למנוע את המידע? אך ורק מתושבי ישראל. כי אנחנו יודעים שממשלת ישראל מנסה לרמות את הציבור, מפקירה אותו". 

"אין טעם בעוד מבצע, בעוד חילופי מהלומות, אם אנחנו לא מבינים לאן אנחנו הולכים בסוף. יש לי תשובה, יש לי תוכנית מסודרת. אני לא הצלחתי למממש את התוכנית שלי, אני לקחתי אחריות והתפטרתי. בעוד אנחנו מדברים – הדרום מושבת", הוסיף שר הביטחון לשעבר.

07:33 עריכה

ח"כ יאיר גולן (העבודה-גשר-מרצ), סגן הרמטכ"ל לשעבר, תקף בראיון ב-103FM את התנהלות הממשלה מול עזה ואמר: "מי שאחראי למדיניות בדרום זה ביבי נתניהו, שלא עושה כלום. שר הביטחון בנט עושה קצת יותר רעש, אבל לא עושים כלום, חמאס וג'יהאד אסלאמי לא מתרגשים מהירי שלנו. אנחנו מתהדרים בירי ובתכלס לא עושים כלום".

עוד הוסיף: "ביבי נתניהו מנהיג פחדן, הוא מפחד להביא להכרעה. הוא לא רוצה מבצע צבאי. הוא גם לא רצה את 'צוק איתן'".

07:39 עריכה

ח"כ חילי טרופר (כחול לבן) עדיין מתאושש מתרומת הכלייה, אך חזר באופן חלקי לעבודה. בראיון לכאן רשת ב', התייחס טרופר לסקר שפורסם אמש בחדשות 12, בו הליכוד מובילה על מפלגתו.

"אנחנו מעולם לא התעסקנו בלהתרגש מהסקרים, אלא בלעבוד קשה", אמר טרופר. "זו כבר פעם שלישית שנתניהו עושה בחירות בניסיון נואש להגיע ל-61. אין מומנטום או תרחיש אחד שבו הוא יכול להשיג את המספר הזה. דווקא בימים האלה צריך להזכיר לציבור – איזה קבינט מדיני-בטחוני הוא רוצה? של רגב, סמוטריץ' ובנט? או של אשכנזי, גנץ, בוגי – אנשים אחראיים?".

האם תושיטו יד ותתמכו במבצע לפני הבחירות? 
"אנחנו שולחים חיבוק וחיזוק לתושבי הדרום ולחיילי צה"ל. לנו אין תרופת קסם – אף אחד לא שש אלי קרב, אם זה מה שצריך לעשות, נעשה את זה. המבצע הזה צריך לשרת איזושהי מדיניות ודבר כזה אין. אם צריך לעשות מבצע גדול, נעשה את הפעולות שצריך. למבצע צבאי צריך להיערך בצורה מסודרת ולהתכונן ליום שאחרי".

08:09 עריכה

יו"ר העבודה-גשר-מרצ, עמיר פרץ: "החמאס צריך לשאת באחריות על כל המשמעויות. המדיניות של ישראל חיזקה את החמאס מבחינה צבאית ובינלאומית. מי שחושב שאפשר להגיע להסדרים עם חמאס – חי באשליות".

08:59 עריכה

ראש השב"כ לשעבר, ח"כ אבי דיכטר (ליכוד): "התקיפה בסוריה על אתרי הג'יהאד נועדה להעביר מסר ברור שאם הוא יתקוף נתקוף אותו חזרה בכל מקום. יש לנו מלחמה עקובה מדם עם הארגון לאורך שנים. גם חמאס רוצה לייצר טרור אבל הוא מנהל את עזה ומבין את ההשלכות".

09:02 עריכה

משבר הקורונה. שר הבריאות יעקב ליצמן: "ממליץ לישראלים לא לנסוע לאיטליה. בודקים אם להכניס את איטליה ואוסטרליה למדינות שהחוזרים מהן יכנסו לבידוד בהגעה ארצה".

כמו כן, הוסיף ליצמן כי במשרדו לא יפחדו "לכפות את הבידוד בכוח". את הדברים אמר בראיון לגל"צ.

10:23 עריכה

ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן) על ההסלמה הבטחונית בדרום: "צריך לפעול, אין דרך אחרת. המצב בדרום בלתי נסבל".

10:28 עריכה

שבוע לבחירות. ראש הממשלה בנימין נתניהו, בראיון לעופר חדד ברדיו ירושלים: "מלחמה עם עזה תביא למחירים קשים – אני לא פוגע בביטחון של ישראל משיקולים פוליטיים. אנחנו מכינים הפתעות קשות".

נתניהו התייחס לתקיפה בסוריה ולכך שישראל נטלה אחריות באופן נדיר: "מטרת התקיפה הייתה מפקדו הבכיר של הג'יהאד האיסלאמי, אך הוא ניצל. הם יודעים שהם תוקפים אותנו ואנו עורכים לתקוף אותם ולחסל אותם".

עוד הוסיף ראש הממשלה: "אם ישראל תהיה במצב של כניסה למבצע צבאי רחב היקף, נצטרך לתת מכה יותר גדולה מעופרת יצוקה, עמוד ענק וצוק איתן. יכול מאוד להיות שייתכן וניאלץ לתת את, לא רוצה להגיד, 'אם כל המבצעים'".

10:30 עריכה

שר הביטחון, נפתלי בנט: "לי יש יעד להחזיר את גופות הדר גולדין ואורון שאול הביתה, אבל לא על ידי שחרור מחבלים רוצחים. יש לנו חובה מוסרית וערכית להביא אותם הביתה, על ידי ללחוץ על חמאס דרך איסוף גופות מחבלים. יש הרבה ביקורת, שזה לא נראה טוב. תפסיקו לבלבל את המח. אין דבר יותר הומני מלאסוף קלפי מיקוח כדי להחזיר את בנינו".

בכנס ירושלים של העיתון בשבע התייחס גם לנתניהו: "אני וראש הממשלה נתניהו מתכתשים פוליטית אבל בתוך החדר, בדיונים הביטחוניים, אנחנו בעבודה טובה מאוד. רה״מ לא מנסה לפגוע בעבודתי, מאוד הופתעתי לטובה".

על הקמת הימין החדש אמר בנט, "האם שגיתי? בטח ששגיתי, היו לי כוונות טובות. במבחן התוצאה לא עברנו את אחוז החסימה".

הוא הבהיר כי מפלגת ימינה לא תתפרק לאחר הבחירות, כל עוד הדבר תלוי בו. "ביום שלישי למחרת הבחירות אנחנו מכנסים את ישיבת הסיעה הראשונה של 'ימינה'. אנחנו נשארים ימינה מאוחדת לקדנציה כולה. אין לאף אחד זכות להיות מותש, צריך להילחם, להביא את הקולות ולנצח".

10:31 עריכה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בראיון לרדיו גלי ישראל: "חשבתי על זה ואני אומר שאני לא אחוקק את החוק הצרפתי, אמוטט את הטענות נגדי בבית המשפט, אבל אני דורש את הסרת צו הפרסום נגד הקלטות מנדלבליט ואשכנזי".

10:32 עריכה

גורמים בליכוד מדווחים כי ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל להצהיר שהקדנציה הקרובה תהיה האחרונה שלו, ושהוא זקוק לארבע שנים אחרונות בתפקיד כדי לממש את חזונו. על פי סקר פנימי במפלגה, הכרזה כזאת עשויה להביא לליכוד מנדטים נוספים ונותנת סיכוי ריאלי להגיע ל-61 מנדטים לגוש הימין.

10:36 עריכה

מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד, עם קריאת גוועלד בעקבות הסקר שפורסם אמש והראה נסיקה במספר המנדטים לליכוד: "הסקרים של אתמול הם לא איתות אזהרה, הם סירנה. אם ביבי ינצח נקבל 4 שנים של אופוזיציה דועכת שתושתק באלימות בזמן שהדמוקרטיה הישראלית תחוסל".

10:44 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט גיבה את מ"מ פרקליט המדינה דן אלדד "משוכנע שמ"מ פרקליט המדינה איננו פועל מתוך שיקולים פוליטיים". לדבריו. זוהי טענת כזב שנועדה לפגוע באמון הציבור בפרקליטות, ויש לדחות אותה בכל תוקף".

בכנס עיתון בשב בירושלים, הוסיף היועץ: "כאשר גורמים בכירים בדרג המדיני מתבטאים על כך כי ניתן להימנע מלכבד את פסיקת בית המשפט העליון; כאשר גורמים בדרג המדיני מבהירים כי אין בכוונתם לשקול ולכבד את חוות דעתו המשפטית של היועץ המשפטי לממשלה, כאשר קיום הליך של שימוע שקילת כל הטענות באופן ענייני ומקצועי, מתוארת כ'הפיכה שלטונית'; כל הדברים האלה מביאים להחלשת המעמד של שלטון החוק".

אביחי מנדלבליט (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
אביחי מנדלבליט (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
11:04 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ התייחס בראיון ל-ynet על המתיחות בדרום: "חייבים להפסיק את הנוסחה שבה הנייה מאיים ונתניהו משלם". 

עוד הוסיף: "להערכתי לא תהיה ברירה. העמדה שלנו נורא פשוטה – או שיש הסדהרה מיידית עם השבת הבנים ושקט מוחלט, או שנצטרך ללכת למערכה שתכוון להכרעה", דברי גנץ.

גנץ השווה את ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא טורקיה ארדואן: "מי שלא רוצה להתעורר עם שלטון ארדואן שהולך ומתפתח במדינת ישראל חייב לא לקטר וללכת להצביע. ראינו את שר המשפטים של ארדואן, שלוחה של נתניהו, שמתנהג בצורה נמוכה בלתי רגילה. הוא תוקף את מערכות המשפט במקום להעצים אותן".

11:48 עריכה

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן: "שוחחתי עם מ"מ המפכ"ל בנוגע לגילויי גהזענות כלפי יוצאי אתיופיה שנחשפו בתחנת המשטרה בקרית מלאכי והבהרתי שאני דורש לנקוט בצעדים משמעותיים חמורים ומידיים כנגד כל מי שהתבטא באופן גזעני ומשפיל. אין מקום לשיח כזה בקרב שוטרי משטרת ישראל".

12:17 עריכה

שרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד ממפלגת ימינה, בכנס ירושלים של העיתון בשבע: "את כל השינויים הגדולים, גם בשיח הריבונות וגם במערכת המשפט, אנחנו עשינו. אחרי שביבי מסר את חברון הוא אמר למישהו מהציונות הדתית: מסרתי את חברון כי לא לחצתם עלי מספיק. מי שמתלבט בין הליכוד לימינה חייב להצביע ימינה. מי שמגדיר את עצמו ימני צריך לתת כח לימינה".

12:18 עריכה

גנץ על הסרטון של ישראל כץ בו הוא דופק על דלת ביתם של הוריו המנוחים של גנץ במושב אחים ופוגש בבית מצביע ליכוד: "הרגשתי עצוב מאוד מזה. זה יורד למקומות סופר נמוכים. ישראל חצה קו".

12:40 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בראיון לגלי צה"ל להשבת הנעדרים המוחזקים על ידי חמאס: "עושים כל מיני דברים שסמויים מן העין בנושא השבויים והנעדרים. מקווה שנוכל להביא תוצאות", אמר.

13:11 עריכה

ולמקרה שתהיתם איך היו נראים בני גנץ ובנימין נתניהו לו היו נשים, קמפיין חדש של נעמ"ת מציג עבודת פוטושופ לא רעה

13:44 עריכה

נתניהו: "החל המיפוי המשותף של המשלחת הישראלית ביו"ש". 

צוות המיפוי המשותף של ישראל וארצות הברית, צוותש אמור לתאם את החלת הריבונות במסגרת תוכנית המאה, נפגש היום באריאל. נתניהו הגיע למקום ואמר: "הצוות הישראלי והאמריקני יוצאים לדרך באריאל. בכל מקרה המיפוי יוצא לדרך כדי לאפשר את החלת החוק הישראלי על השטחים האלה במהירות האפשרית".

14:15 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימה עודה: "אנחנו רוצים לסיים את הכיבוש ושיהיה שלום בין שני העמים. הגישה הזו היא לא הגישה של גנץ – הוא תומך בסיפוח חד צדדי". 

בראיון ל-N12, התייחס עודה בנוסף ליחסים עם מפלגת כחול לבן: "אין מגעים בינינו לבין גנץ. הוא לא רוצה שיתוף פעולה ואנחנו רוצים לנצח את המושג רוב יהודי. במידה והוא יגיד לנו שיש לו גישה אחרת מהקמפיין, יש על מה לדבר. אם תהיה גישה אחרת – נבחן אותה".

"מטרתנו בבחירות האלה היא להגיע ל-15 מנדטים", אמר. "בבחירות האחרונות, עשרה ימים לפני הבחירות, קיבלנו 10 מנדטים. בסוף קיבלנו 13 מנדטים בכלל. רוב יהודי זו אמירה גזענית שאנחנו רוצים לנצח אותה".

 

15:20 עריכה

יושב ראש ימינה, השר נפתלי בנט, טען שאם בלוק המפלגות – הכולל את סיעתו, את הליכוד, את ש"ס ואת יהדות התורה – יקבל קרוב ל-61 מנדטים, יוכלו לגייס שניים-שלושה חברי כנסת שיערקו אליהם.

15:39 עריכה

"אני לא מוכן להמשיך ככה", אמר ראש הממשלה נתניהו בראיון ליעקב ברדוגו ויניר קוזין בערוץ כנסת בהתייחס למצב הביטחוני בדרום הארץ. נתניהו אמר שעל חמאס לירות, פיזית, בברכיהם של גורמים סוררים. אחרת, לדבריו, תצא ישראל לפעולה רחבה "עם הפתעות גדולות, שלא היו לא. לא בעופרת יצוקה, לא בעמוד ענן ולא בצוק איתן". בהמשך הראיון החריף את ראש הממשלה את דבריו ואמר שישראל עשויה לצאת ל"מלחמה" בעקבות ההסלמה.

16:07 עריכה

העיתונאי רביב דרוקר קרא ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית נגד שר המשפטים אמיר אוחנה ונגד השדרן בועז גולן. בטורו השבועי ב"הארץ" כתב דרוקר, שיש חשש שהפרה של צווי איסור פרסום תיעשה לשגרתית, אם לא יינקטו צעדים בשני מקרים אלה. אוחנה הפר צו איסור פרסום על במת הכנסת, כשחשף פרטים אסורים בפרסום על עד המדינה ניר חפץ, וגולן הקריא בשבוע שעבר באירוע של הליכוד תמלילים האסורים בפרסום של האזנות סתר, שבהן נשמעו גבי אשכנזי ואביחי מנדלבליט.

16:23 עריכה

יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, מתח ביקורת על מדיניותה הביטחונית של ישראל בדרום: "ממשלת ישראל משאירה את המעברים לעזה פתוחים, פועלים ממשיכים להיכנס".

17:26 עריכה

שר הביטחון נפתלי בנט נפגש עם ראשי רשויות מעוטף עזה ואמר להם שישראל לא מעוניינת במערכה צבאית רחבה. שר הביטחון אף אמר שהסבב הנוכחי לקראת סיום ושמורכב לצאת למבצע רחב שבוע לפני הבחירות.

17:55 עריכה

הצוות האמריקאי-ישראלי למיפוי שטחי יהודה ושומרון החל היום בעבודתו. בפגישת הצוות השתתפו השר יריב לוין, שגריר ארצות הברית בישראל דייוויד פרידמן, מנכ״ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ, יועץ שגריר ארה״ב אריה לייטסטון ומנהל המשרד לעניין הישראלי-פלסטני במועצה האמריקאית לביטחון לאומי סקוט ליית. חברי הצוות ערכו סיור באריאל.

מימין: דייוויד פרידמן, יריב לוין ורונן פרץ (צילום: חיים צח / לע"מ)
מימין: פרידמן, לוין ופרץ, היום (צילום: חיים צח, לשכת העיתונות הממשלתית)
18:00 עריכה

בשל המצב הביטחוני ביטל ראש הממשלה כנסים של הליכוד, שבהם היה אמור להשתתף הערב, בטבריה ובצפת. בכחול לבן ביטלו את הכנס שתכננו לקיים הערב בתל אביב לציון שנה להקמת התנועה.

18:03 עריכה

ביום הבחירות יוקמו כ-20 אוהלי הצבעה ייעודיים עבור אזרחים הנתונים בבידוד ביתי על רקע החשש מהתפשטות נגיף הקורונה. מצביעים אלה יורשו להגיע ברכבים פרטיים בלבד.

18:21 עריכה

70% מהציבור אמרו שבכוונתם להצביע – כך נמצא בסקר שנערך אתמול עבור חברת החדשות וממצאיו פורסמו היום. בעוד שבקרב אנשי ימין 69% הביעו נכונות ללכת לבחור, אצל אנשי שמאל עמד הנתון על 73%.

בסקר, שנערך על ידי מכון מדגם בשיתוף איי-פאנל, נמצא שמחצית מהאוכלוסייה סבורה שטיפול הממשלה במשבר הקורונה טוב. 39% מהמשיבים אמרו שהטיפול איננו טוב, ו-11% ענו שאינם יודעים.

עוד נשאלו המרואיינים האם, לדעתם, היה בני גנץ מעורב בפרשת "הממד החמישי". 28% סברו שגנץ היה מעורב, ושיעור זהה של נסקרים סבר שלא. 44% מהנשאלים השיבו שאינם יודעים.

בסקר השתתפו 501 מרואיינים. טעות הדגימה – 4.4%.

19:00 עריכה

"הממשלה לקחה את חוות דעת היועץ המשפטי לממשלה והשליכה לסל" – כך אמר היום שופט בית המשפט העליון יצחק עמית בדיון, שהתקיים היום בבג"ץ, בעניין הקמתה של ועדה ממשלתית לבדיקת המחלקה לחקירות שוטרים. בדבריו התייחס עמית לכך, שהממשלה התעלמה מהתנגדותו של אביחי מנדלבליט לכינון הוועדה. השופט תהה כמה פעמים בהיסטוריה דחתה הממשלה את עמדת היועץ. "קשה לזכור מקרים כאלה", השיב לעצמו. כך דיווח יהושע (ג'וש) בריינר ב"הארץ".

עמית הזכיר כי הוגשה עתירה בשל אי מינוי מנכ"ל לרשות השנייה, שבה נוהגת הממשלה באיפוק ונמנעת מלאייש את המשרה. עוד אמר השופט שבתולדות המדינה הוקמו ארבע ועדות בדיקה שכאלה ובראש כולן ישב שופט מבית המשפט העליון. עמית אמר שהוא "נעלב עבור בני העדה האתיופית" על כך שהוצב בראש הוועדה שופט בית משפט השלום. בדיון בממשלה הציע מנדלבליט שבראש הוועדה יעמוד שופט בית המשפט העליון בדימוס.

את המדינה ושר המשפטים אמיר אוחנה, שיזם את הקמת הוועדה, ייצגו עורכי הדין רון שפירא ואביעד בקשי. לדבריהם, "אין סיבה שיהיה פה ריק שלטוני מוחלט. הוועדה תאסוף חומר בזמן הזה והממשלה הבאה, אם תרצה המלצות, תקבל". עוד טענו שהוועדה נדרשת להתמודדות עם "קהילה פצועה ורקמה חברתית פגועה".

19:18 עריכה

בג"ץ הוציא צו ביניים המקפיא את פעילותה של הוועדה לבדיקת המחלקה לחקירות שוטרים. שופטי בית המשפט העליון חנן מלצר, יצחק עמית ודוד מינץ הורו לממשלה להסביר בתוך 60 יום למה לא תבוטל ההחלטה להקים את הוועדה, שהתקבלה בניגוד לדעתו של היועץ המשפטי לממשלה.

19:58 עריכה

בכחול לבן תוקפים את ראש הממשלה נתניהו על רקע המצב הביטחוני בדרום. בליכוד מציגים את הצד שלהם.

20:20 עריכה

ועדת הבחירות המרכזית קבעה שהעבודה-גשר-מרצ לא תוכל להמשיך להציג את תמונתו של בני גנץ בשלטי הבחירות שלה.

20:25 עריכה

בלשכת פרקליט המדינה דוחים את הטענה שפתיחת החקירה בעניין "הממד החמישי" ועיתויה נבעו משיקולים פוליטיים.

מסמך: מענה לטענות בעניין "הממד החמישי".

20:48 עריכה

סקר מנדטים שפורסם הערב בחדשות 13 מחזק את הסברה שהמומנטום נמצא כרגע אצל הליכוד ונתניהו. בעוד שלאורך מערכת הבחירות הייתה כחול לבן הסיעה הגדולה, לפי הסקרים, לקראת מועד ההצבעה, מסתמן שהליכוד מתחזק.

20:53 עריכה

בליכוד אומרים שגם אם המחנה שלהם לא יזכה ל-61 מנדטים, הם יוכלו להקים ממשלה. דפנה ליאל דיווחה בחדשות 12, שבמפלגה מכוונים את דבריהם לאורלי לוי אבקסיס, שלפי הליכוד, תחבור אליהם. יושבת ראש גשר הכחישה את הדברים וטענה שמדובר בספינים.

20:59 עריכה

שר המשפטים אמיר אוחנה הגיב להחלטת בג"ץ להקפיא את עבודתה של הוועדה הממשלתית לבדיקת המחלקה לחקירות שוטרים: "החלטה מצערת של בג"ץ, שעשה יד אחת עם היועץ המשפטי לממשלה, שחוות דעתו ניתנה תוך ניגוד עניינים מוסדי. היועץ המשפטי לממשלה צריך היה למשוך ידיו מלחוות דעה בעניין, כי מח"ש כפופה אליו".

אמיר אוחנה (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
אוחנה בכנס של הליכוד בצפת, היום (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
21:05 עריכה

יושב ראש כחול לבן בני גנץ תקף הערב את ראש הממשלה נתניהו: "אנחנו בעוד סבב לחימה. זהו שם קוד לכך שאלפי תושבים עוברים עוד לילה בממ"ד, והילדים לא הולכים לבתי הספר. נתניהו, נכשלת, מינית שר ביטחון כחלק מסיבוב פוליטי וקבינט של בובות".

עוד אמר גנץ: "אנו מכירים את שדה הקרב ואם לא תהיה ברירה – נשוב אליו. נשיב את ההרתעה והבנים הביתה, נעמוד על אבני דרך". גנץ גם הבטיח: "נחזיר את הסיכולים הממוקדים, ראשי הג'יהאד והחמאס לא יהיו באזור. נכה בכל גורם טרור ונשיב את ההרתעה בכוח. לאחר מכן – נגיע להסדרה בתיאום בינלאומי נרחב". יושב ראש כחול לבן אמר שימנה את גבי אשכנזי לשר הביטחון.

21:34 עריכה

מחשש להידבקות בנגיף הקורונה נמנע אתמול ראש הממשלה נתניהו ללחוץ ידיים לנוכחים במערת המכפלה.

22:03 עריכה

ראש הממשלה נתניהו הגיב לביקורתו של גנץ כלפיו: "בושה שבזמן שחיילי צה"ל נלחמים בטרור, גנץ וחבריו עושים פוליטיקה כדי להסתיר מהציבור שהממשלה שלהם תהיה תלויה ברשימה הערבית המשותפת ולא תוכל לפעול נגד הטרור בשום מקום".

22:10 עריכה

אחרי שנתניהו תקף את כחול לבן ואמר שזוהי "בושה שבזמן שחיילי צה"ל נלחמים, גנץ וחבריו עושים פוליטיקה" – בכחול לבן מגיבים ואומרים ש"הבושה היחידה היא התנהלות נתניהו שהפקיר את תושבי הדרום במשך עשור וממשיך להזרים מיליוני דולרים למחבלים שיורים על ילדי ישראל".

22:16 עריכה

יושב ראש העבודה-גשר-מרצ עמיר פרץ התראיין לירון אברהם וביקש לדעת מה מסמלת האות N בצירוף N12 – המותג החדש של חברת החדשות.

22:26 עריכה

ראש רשימת יהדות התורה, השר יעקב ליצמן, אמר בראיון בערוץ כנסת: "לא נשב עם ליברמן". בראיון למשה גלסנר ואבי בלום אמר ליצמן ש"דין ליברמן כדין לפיד".

עוד 46 עדכונים
כל הזמן // יום שלישי, 7 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

גלעד מלאך, ראש התכנית לחרדים במכון הישראלי לדמוקרטיה, מעריך כי הציבור החרדי ימשיך לנהור אחרי הרבנים בכל הנוגע לעולם הדת - אך יותר ויותר אנשים יקבלו החלטות עצמאיות בנושאים אחרים ● זאת, לאחר שאלפי חרדים נדבקו בנגיף הקורונה, על רקע קבלת החלטות שגויה במגזר - בהובלת הרב קנייבסקי, ונכדו הדומיננטי ינקי ● ראיון

עוד 1,455 מילים

משחק מכור

השערורייה הפוליטית התורנית בימים אלה לקוחה מן העולם התורני: יעקב ליצמן, האמון על ניהול משבר הקורונה מתוקף היותו שר הבריאות, הפר את הנחיות המשרד אותן השית על כלל הציבור, וכן העדיף את רווחתם של החרדים באופן בוטה על חשבון כלל הציבור בישראל. ליצמן התנהג כמו אותו דייג שסיכם עם כל חבריו שלא ידוגו עוד באגם כדי שלא ייגמר מלאי הדגים בו, אך אמר לעצמו ש״אם רק אני אפר את האיסור, לא יקרה שום נזק״.

ליצמן לא מתפטר מתפקידו נכון לשעה זו כשר הבריאות. למה שיתפטר? מה שמעניין את ליצמן הוא לא לפתור את משבר הקורונה עבור מדינת ישראל. כל שמעניין את ליצמן, היא השררה שמגיעה עם התפקיד: לסדר ג׳ובים, להעדיף מקורבים בטיפולים, לשבת קרוב לצלחת. כל זה לא השתנה בעקבות הקורונה, ולא ישתנה גם הרבה אחריה.

ליצמן לא מתפטר מתפקידו כשר הבריאות. למה שיתפטר? מה שמעניין אותו זה לא לפתור את משבר הקורונה עבור מדינת ישראל. כל שמעניין את ליצמן היא השררה שמגיעה עם התפקיד

נכון, יש כלפי ליצמן ביקורת ציבורית בימים אלו, אולם עם הזמן היא תישכח, והשררה תישאר. שרי ממשלה וחברי כנסת יודעים שהם לא צריכים להתאמץ לעשות היטב את התפקיד שלהם כדי להיבחר. להיפך, מילוי התפקיד כהלכה, מתנגש לא אחת עם מה שבאמת צריך לעשות כדי לשמור על הכוח הפוליטי: ריצוי המקורבים, חנופה רטורית לבייס, והסתה. יעקב ליצמן הוא עוד דוגמה עצובה לכך שהמציאות שלנו השתנתה: נבחרי הציבור בישראל, אפילו לא מעמידים פנים שהם עובדים לשיפור איכות החיים של הציבור שבחר בהם.

הייאוש נעשה המוצא היחיד

הנורמה הבסיסית הזאת של הפוליטיקה בישראל מגיעה קודם כל מראש הממשלה. נתניהו ברא עבורו מציאות שבה אין אף אחד שמגביל את כוחו. נתניהו השתלט ומינה דמויות הפועלות מטעמו בכל הבלמים והאיזונים הקיימים במערכת: מבקר המדינה, יו״ר הכנסת, היועץ המשפטי לממשלה. כולם סרים למרותו. מישהו לא מציית? נשסה בו את הציבור. המפכ״ל לא מתיישר? לא צריך מפכ״ל, לבוחרים לא אכפת מזה. פרקליט המדינה מעז לתבוע אותנו ואת אנשי שלומנו? אפשר גם בלי פרקליט מדינה. יש קורונה בלאו הכי, אז אפשר להסתדר גם בלי מערכת המשפט.

כולם סרים למרותו. מישהו לא מציית? נשסה בו את הציבור. המפכ״ל לא מתיישר? לא צריך מפכ״ל, לבוחרים לא אכפת מזה. פרקליט המדינה מעז לתבוע אותנו ואת אנשי שלומנו? אפשר גם בלי פרקליט מדינה

בדמוקרטיה, האידיאל הוא הפרדה בין שלוש הרשויות. בישראל, בפועל, בכל הנוגע לרשות המחוקקת, הממשלה בלעה את הכנסת וירקה את השאריות.

מי שהיו אמורים להוות אופוזיציה לנתניהו, גנץ ועמיר פרץ, מבינים שבאופוזיציה בישראל אי אפשר להשיג הישגים נוצצים, לכל היותר להגיש כמה שאילתות. משום כך, במקום להילחם עבור העקרונות בשמם נבחרו, הלכו ועשו את הדבר הקל, ונכנסו לממשלה.

נכון, הם ייספגו קצת ביקורות ציבורית, ולפחות לגבי פרץ, מדובר במהלך הפוליטי האחרון שיעשה בקריירה (לגנץ יש עוד סיכוי תיאורטי למהלכים נוספים, אם נתניהו ייפנה את כסאו עוד שנה וחצי, או אם יצבור פופולריות בקרב בוחרי הליכוד). אבל נוצר מצב שנתניהו יעשה בכנסת הבאה מה שהוא רוצה: מפסקת ההתגברות, ועד עיגון חקיקתי של טובות הנאה מחברים מיליארדרים.

ושלא תגידו שגנץ עשה את הדבר האחראי בהתאם לנסיבות: גנץ הביא שלושים ושלושה מנדטים, לא משום שהוא הביא בשורה אידיאולוגית גדולה. אחרי הכל, בין גנץ ונתניהו יש שותפות מבחינת תפיסת העולם: אין להם כזאת. רק פרגמטיזם וניצול הזדמנויות. הציבור של גנץ, מעל מיליון מצביעים, היה מודע לכך. אותו ציבור בחר בו כדי להחליף את נתניהו, משום השחיתות הגדולה שנתניהו השליט בשדרת הניהול של המדינה, והמתקפה שלו על שלטון החוק.

שלא תגידו שגנץ עשה את הדבר האחראי בנסיבות: גנץ הביא 33 מנדטים, לא משום שהביא בשורה אידיאולוגית גדולה. אחרי הכל, בין גנץ ונתניהו יש שותפות מבחינת תפיסת העולם: אין להם כזאת

מה עשה גנץ? מכר את הקולות הללו מתוך אינטרס אישי. היוזמה כעת כולה של נתניהו, והיוזמה לביטול הלכת פנחסי-דרעי בחקיקה כבר הועלתה כברווז עיתונאי (שלא תבינו לא נכון: הלכת פנחסי-דרעי בעייתית מאד, משום שהיא היוותה פרשנות מרחיבה מדי של החוק הקיים. אולם הדבר הנכון היה לעגן אותה בחקיקה ראשית, לא לבטל אותה בחקיקה!).

כמו הטור דה פראנס

המעוז האחרון של ההתנגדות לנתניהו הוא בית המשפט העליון, אולם המלחמה כנגד המוסד הוותיק הזה כבר נמשכת שנים ארוכות, וללא תמיכה ציבורית. זהו רק עניין של זמן עד שישתנה לגמרי מאזן הכוחות בין בית המשפט לממשלה-כנסת, עד כדי ריסוק השיניים של בית המשפט לחלוטין, מבחינת היכולת שלו לבקר את הרשויות הנוספות. או אז, נתקרב יותר לרוסיה של פוטין מאשר לדמוקרטיות ראויות המהוות דוגמה לחיקוי.

ההצלחה של נתניהו נמדדת בשקט שבו מעשיו מתקבלים בציבור. מידת הסבילות של החברה בישראל להתנהגותו הפראית גבוהה, גבוהה מדי. נתניהו הפגין נדיבות גדולה כלפי בני גנץ בחלוקת התיקים, עד כדי כך שבנט ושקד שוקלים לבלות את כהונת הכנסת הזאת מספסלי האופוזיציה.

בימינה אף איימו על הליכוד שאם לא יקבלו מספיק אתנן במו״מ הקואליציוני, בכוונתם ״להילחם בשחיתות״. שחיתות שלטונית ירדה לתחתית סדר העדיפויות הציבורית בחברה, ומעוררת עניין ציבורי בערך כמו הטור דה פראנס. מדובר בהישג גדול לנתניהו: אם מספיק אנשים יחשבו שמי שמושחת הם בעצם המוסדות הציבוריים, אזי תמיד ישנו הרושם שעצם הדיון בשחיתות שלו הוא פוליטי, ולכן לא דנים בזה.

עומר כהן הוא משפטן וכותב תוכן מראשון לציון. מנהל את הבלוג ״תשובת השמאל״.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 775 מילים

נתניהו: ערוכים לפעול כדי להשיב את הנעדרים מעזה

מיום ראשון ב-7:00 בבוקר - תחול חובה לעטות מסכת פנים במרחב הציבורי ● מ-19:00 בערב היום תיאסר יציאה מהיישובים - עד יום שישי בבוקר; ממחר ב-15:00 בצהריים ועד מחרתיים ב-7:00 בבוקר - תיאסר התרחקות של יותר ממאה מטר מהבתים ● ועדת הקורונה: המדינה מסתמכת על "תרחישי קיצון לא מבוססים", שהסיכוי להתממשותם נמוך ● נתק בשיחות בין כחול לבן והליכוד

עוד 23 עדכונים

חוף המבצר בעתלית נמסר למוש בן ארי. ואז יצא מכרז

"חוף הכרמל מגייסת את מוש לבניית כלכלה מקיימת בנופים שלנו", הכריז לפני חצי שנה ראש המועצה האזורית חוף הכרמל ● מכרז להפעלת החוף הבתולי לא פורסם, ורק בלחץ התושבים ירדה המועצה ממסלול הספק היחיד שקיבל מוש בן ארי, ופרסמה מכרז ● אבל אז התגלה שהזכיין של חוף המבצר יקבל את השילוש הקדוש: גם הפעלה של "משאיות מזון" בתקופת הביניים, גם את הזכות לתכנן את החוף העתידי, וגם את המפתח להפעלתו המלאה בהמשך ● "למה היזם צריך גם לתכנן את החוף וגם להפעיל אותו? זה כמו שהחתול יתכנן את מפעל השמנת"

עוד 1,879 מילים

בריאות הנפש "כל ישראלי עשירי יזדקק לטיפול נפשי"

ד"ר צבי פישל, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה בהסתדרות הרופאים, מזהיר מפני מצוקה נפשית אדירה בישראל בעקבות משבר הקורונה, ואומר כי מערכת הבריאות אינה ערוכה לכך ● חוות דעת ברוח דומה הוצגה השבוע לוועדת הקורונה בכנסת ● פישל קורא לציבור המודאג להתנתק קצת מהחדשות, ולפנות לקבלת סיוע מקצועי במקרה הצורך ● ויש לו גם ביקורת נוקבת על נאומי נתניהו ועל התקשורת "שמכניסה את הציבור להיסטריה" ● ראיון

עוד 1,659 מילים

תגובות אחרונות

עידכון סדרי העדיפויות הלאומיים

"אין זה נכון להגיב על משבר על ידי אלתור בלבד, שכן אלתור ללא בסיסי חשיבה ותכנון מוקדמים, עלול למנוע הסתמכות מושכלת על בסיסי הידע והתובנות, שלאורם נכון לנהל את המשבר. כך במיוחד כאשר המשבר נוצר בשל אירוע טראומטי הגורר רצון לתגובה מיידית וחזקה, על מנת למנוע תחושה של חוסר אונים ותסכול. דווקא במקרים כאלה יש לצאת מבסיס התכנון, הכולל תובנות החשובות לעניין – המסתמכות גם על תרגול תרחישים ומשחקי מחשבה – ולבצע את האלתור הנדרש על אותו בסיס".

הציטוט הנ"ל לקוח מתוך דו"ח וינוגרד ("הוועדה לבדיקת אירועי המערכה בלבנון 2006", דיון וחשבון סופי, כרך א', 2008, עמ' 55).

בימים אלה אנו שומעים יותר ויותר דימויים צבאיים בהקשר של ההתמודדות עם משבר וירוס הקורונה. ישנם יתרונות בדימויים אלה, שיוצרים אחדות מטרה וסולידריות חשובות, אך לא תמיד ניתן ו/או כדאי להתייחס לכל איום דרך כוונות הרובה.

בימים אלה אנו שומעים יותר ויותר דימויים צבאיים בנוגע להתמודדות עם משבר הקורונה. ישנם יתרונות בדימויים אלה, שיוצרים אחדות מטרה וסולידריות חשובות, אך לא תמיד ניתן או כדאי להתייחס לאיום דרך כוונות הרובה

ישראל נתפסת כמדינה שהגיבה בצורה די טובה למשבר ביחס למדינות שונות בעולם. סגירת הגבולות, בידוד המגיעים מחו"ל וסגר חלקי ברחובות ובמשק איפשרו התמודדות סבירה עם התרחיש המתגלגל.

אולם, המצב הנוכחי מציב מספר סימני שאלה על תהליכי קבלת ההחלטות בישראל ומוכנותה לתרחישים שונים, ומכך לא נוכל להתעלם כשנצא מן המצוקה הנוכחית. דו"ח מבקר המדינה הנוכחי מציף קשיים, מגבלות ואי-עמידה מובהקת במטרות והנחיות בכל הקשור לתפקוד ותפעול מערכת הבריאות בישראל בעתות מבחן.

המצוקה התקציבית בולטת לעין. הכתובת התקציבית והשלכותיה היו על הקיר כבר שנים ובאופן גלוי, שלא ניתן להתעלם ממנו (בדומה למשל למשבר הכבאות בתחילת העשור הקודם, שהגיע לנקודת שיא טרגית עם השריפה בכרמל). להבדיל מנושאים אחרים שעל סדר היום הלאומי, נושא הרפואה איננו משקף מאבק בין ימין ושמאל, חילונים וחרדים, יהודים וערבים וכו'. מדובר בנושא שמשפיע על חיי כל האזרחים והאזרחיות באופן שווה, ללא הבדל מגזרי כזה או אחר.

עם זאת, לסדרי עדיפות לאומיים-פוליטיים יש השלכה, שלא ניתן לזלזל בה, על היבטים אובייקטיביים יותר. כשמתעדפים פרויקטים שונים על בסיס שיקולים פוליטיים (שאפשר לדון ולהתווכח עליהם – כן/לא בניה בשטחים/יהודה ושומרון; כן/לא מימון של אוכלוסיות מסוימות ובאיזו מידה; כן/לא הפרטה של שירותים חיוניים ובאיזו מידה; הכבדת פנסיות תקציביות על תקציב המדינה ועוד), לא נותר כסף להיבטים שמשפיעים על החיים של כולנו – בריאות, חינוך, רווחה ועוד. וכשמגיעה שעת מבחן, לא ניתן להסתמך רק על אלתורים למציאת פתרונות רגעיים.

אציע מספר נקודות למחשבה בהסתכלות קדימה:

1

ראשית, תהליך קבלת ההחלטות אמור להיות מובנה מראש. בימים האחרונים ראינו חוסר יציבות משווע במבנה עצמו – משרד הבריאות בראש הפירמידה, המל"ל נותן את שלו, משרד הבטחון לוקח את המושכות, ועד הקמת חמ"ל לאומי בראשות המוסד (!). עצם העיסוק באיך יתנהל התהליך ומי יעמוד בראשו ויתן הנחיות, גורם לבלבול ולבזבוז זמן, אובייקטיבית. על המבנה הארגוני להקבע מבעוד מועד, כתכנית מגירה, לאור בחינת תרחישים אפשריים.

2

שנית, כל ניתוח סיכונים בסיסי מנתח תרחישים שונים, והמשאבים הם מוגבלים מטבעם. אין לאף מדינה יכולת להתמודד עם כל האיומים והתרחישים האפשריים שבפתחה. מה שחשוב הוא סדר העדיפויות. התרחיש הנוכחי הוא תרחיש קיצון, שסבירותו אינה גבוהה, אך השלכותיו חמורות אם מתרחש.

מעבר להערכת סיכונים טובה, לא פחות חשובה (ואף יותר) היא ההתנהלות בפועל. קהילת המודיעין האמריקנית מתריעה כבר (לפחות) שלוש שנים על תרחיש דומה למה שמתרחש כיום, אבל הנשיא טראמפ החליט דווקא לצמצם (לעתים משמעותית) סמכויות ותקציבים מרוב הסוכנויות שאמורות להתמודד עם תרחיש כזה.

קהילת המודיעין האמריקנית מתריעה כבר (לפחות) 3 שנים על תרחיש דומה למתרחש כיום, אבל טראמפ החליט דוקא לצמצם סמכויות ותקציבים מרוב הסוכנויות שאמורות להתמודד עם תרחיש כזה

למדינת ישראל יש לא מעט איומים להתמודד איתם, החל באיום האיראני וכלה בחזבאללה, חמאס וכו'. אבל תרחיש של סיכון בריאותי או אסון טבע כרעידת אדמה משמעותית ראויים לתעדוף שיקנה הקצאת משאבים ראויה – במיוחד בכל הנוגע להצטיידות והכנה מראש (ועל כך ראו את דו"ח מבקר המדינה בכל הנוגע להזנחה בציוד רפואי ודאגה למלאי בשנים האחרונות). תרחיש הקורונה מדליק נורות אדומות גם בכל הקשור להתמודדות עם האיום האיראני.

3

שלישית, קו ההגנה הראשון בתרחיש הנוכחי הוא צוותי הרפואה, העזרה הראשונה וכוחות הבטחון הרלוונטיים. לא נראה שאלה תועדפו מבחינת ציוד מגן. לא ניתן לדאוג לאזרחים, אם צוותי הרפואה מוגבלים פיסית במתן עזרה וטיפול.

על-פי דיווחים שונים, הן משרד החוץ והן המוסד עובדים ימים כלילות על מנת למלא את מלאי הציוד עד כמה שניתן (מסכות, מכונות הנשמה וכו'). עם זאת, התרחיש הנוכחי – שלא אמור להתפס כ"ברבור שחור" שלא ניתן לחזות אותו (שכן, כאמור, התרעות על כך היו בנמצא) – מגביל את יכולתה של מדינה להסתמך על עזרה מבחוץ באמצעות ייבוא, שכן כל המדינות "באותה הסירה" ורבות זקוקות לעזרה במקביל.

מעבר לכך שאחד הכשלים הגדולים והבולטים של המשבר הנוכחי הוא החוסר בתיאום עולמי של מאמצי ההתמודדות (בין היתר בשל החלשת חלק מן המוסדות העולמיים הרלוונטיים, דבר שמוביל לעתים למאבק בלתי נתפס בין מדינות על ציוד ומכאן על חיי אדם), עצם העובדה שמדינת ישראל החלה בשנים האחרונות לעבור להסתמכות כמעט מוחלטת על ייבוא של מוצרים שונים, וביטלה/צמצמה את יכולתם של מפעלים מקומיים (בתעשיה, חקלאות ועוד), מביאה לכך שישראל מתקשה להסתמך על עצמה בשעת מבחן מבחינה ייצור – אירוע שכמעט אין לו תקדים בהסטוריה הציונית, שבמרכזה אחריות העם היהודי לגורלו. מן הראוי בראיה קדימה למצוא איזון טוב יותר בין תעשיה מקומית לבין ייבוא מן הכפר הגלובלי.

לגבי קבלת ההחלטות בזמן אמת, עדיין קשה לקבוע ויתכן שמוקדם לשפוט (עם זאת, ראו דיווחים אודות ויתור על עזרה מהשוק הפרטי, הן ברכישת מכונות הנשמה והן בעזרה מצד מעבדות פרטיות בביצוע בדיקות. היום מפרסמת הועדה המיוחדת של הכנסת בעניין ההתמודדות עם נגיף הקורונה את מסקנות הביניים שלה, אשר עוסקות בליקויים בטיפול במגזר החרדי, הצגת מידע סותר, היעדר מכונות הנשמה וקבלת החלטות בפורום מצומצם). עם זאת, ידרש כמובן תחקיר מעמיק ומקיף בהמשך, לאחר שנצלח את המשבר, ממנו נצטרך ללמוד ולהסיק מסקנות להבא.

המעבר של ישראל להסתמכות כמעט מוחלטת על ייבוא, מביאה לכך שישראל מתקשה להסתמך על עצמה בשעת מבחן – אירוע כמעט חסר תקדים בהסטוריה הציונית, שבמרכזה אחריות העם היהודי לגורלו

חלק מן המסקנות כבר למדנו על בשרנו במשברים קודמים. אסור לנו להתעלם מהן בעתיד, בעיקר בעתות שגרה. עלינו לנצל את המרחב הציבורי והפוליטי לדיונים משמעותיים אודות סדרי העדיפויות הלאומיים בראיה קדימה, ולא לסמוך על התעוזה הרגעית.

רכז התכנית הבינלאומית בממשל במרכז הבינתחומי הרצליה ודוקטורנט במדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים. עוסק בתהליכי קבלת החלטות בישראל ובמזרח התיכון. יליד ראשון לציון, דור עשירי בארץ, אוהב ועוקב אחרי ספורט מכל הסוגים (כדורגל, כדורסל, טניס, פוטבול, בייסבול...).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 960 מילים
עודכן עכשיו

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

איילת שקד שברה את תהליך מינוי השופטים. זה קריטי שהממשלה החדשה תתקן אותו

בהודעתה אתמול, התגאתה שרת המשפטים לשעבר בעובדה כי בתקופתה כרתו הפוליטיקאים ברית עם נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים ● כאילו לא הגיחה לעולם בתקופה ההיא פרשת אפי נוה, כאילו לא הוחלט להגיש כתב אישום נגד יו״ר לשכת עורכי הדין בפרשת "מין תמורת מינוי" ● בשנה הקרובה יפרשו חמישה שופטי עליון ● זוהי נקודה קריטית לביסוס האיזון ולהחזרת מקצוענות לתהליך הבחירה של "קודש הקודשים" ● פרשנות

עוד 763 מילים

טעות הדוברת הובילה לכותרות שגויות וסיבוב פוליטי על חשבון החרדים

"שליש מתושבי בני ברק, 75 אלף איש, חולים בקורונה" נטען בסוף השבוע שעבר בכלי התקשורת, מה שהוביל לתגובות קשות כלפי המגזר החרדי ● הדברים יוחסו למנכ"ל קופת חולים מכבי רן סער שהשתתף בדיון בוועדת הקורונה ● בפועל, סער כלל לא אמר את הדברים - ודוברת הוועדה היא זו שהפיצה את הציטוטים, בשמו, למרות שלא היו ולא נבראו ● גם עכשיו, הציטוטים השקריים עדיין מופיעים באתר הכנסת ● כרוניקה של פייק ניוז ממקור רשמי לגמרי

עוד 1,687 מילים

שר האוצר נתניהו קיבל החלטה אומללה - עכשיו בעלי עסקים משלמים עליה

ב-2003, נתניהו כשר אוצר הפסיק את זכאותם לדמי אבטלה של 80 אלף בעלי עסקים, המעסיקים בעצמם כמיליון וחצי איש ● הם לא מבינים איך זה שבמשך שנים הם משלמים על ביטוח לאומי ובכל זאת לא זכאים לפיצוי או לדמי אבטלה בעקבות סגר הקורונה ● היום הפגינו 3,000 מהם מול האוצר, בדרישה לקבל זכאות לאבטלה או מענק פיצוי ● קריסה שלהם עלולה להוביל לקריסה של המשק

עוד 1,030 מילים ו-1 תגובות

הקושי להתמודד עם הקורונה בבבתי אבות אינו ייחודי לישראל ● באחד מבתי הדיור המוגן הוותיקים והמוכרים בארצות הברית מתו שישה קשישים מקורונה ● אבל ההנהלה והצוות עושים הכל כדי לסייע לדיירים המפוחדים והמבודדים, בסיוע מתנדבים ● כתב זמן ישראל שוחח איתם

עוד 620 מילים

קורס און-ליין ייחודי מלמד קשישים לתקשר ברשת

שלושה יזמים זריזים מירושלים פתחו קורס-און ליין שילמד אנשים מבוגרים כיצד לתקשר עם העולם בימי הקורונה ● בינתיים הקורס בחינם, אבל הם חולמים לעשות מהיוזמה הרבה כסף בעתיד

יוזמה ישראלית שהושקה במהירות ללימוד קשישים על תפעול סמארטפונים במהלך משבר הקורונה, משכה יותר מ-1,000 אנשים בתוך שבועיים. הפרויקט, שהושק על ידי שלושה יזמים חברתיים מירושלים, החל בהסבר על שימוש בוידיאו בווטסאפ ובאפליקציית שיחות הוידיאו זום, שנמצאות בשימוש בקרב משפחות ברחבי העולם, המנסות לשמור על קשר מרחוק בעקבות התפרצות המגיפה.

עד להתפרצות הקורונה, שניהם מהם – גבי ארנוביץ, 25, סטודנט לכלכלה ומנהל עסקים באוניברסיטה העברית ואוריאל שוראקי, ממייסדי הפרויקט הטכנולוגי MadeinJLM, העבירו למבוגרים בבירה שיעורים פיזיים על שימוש בסמארטפון

לפני שבועיים, על רקע הגברת הנחיות הבידוד בכל רחבי המדינה, השניים הצטרפו לבן דודו של אוריאל, דוד סוראקי, ליצירת הקורס המקוון, והציעו אותו ללא תשלום. שוראקי אחראי לצד הטכני של הפרויקט בעוד שסוראקי מפקח על הפיתוח העסקי. ארנוביץ הוא הקריין המדבר בקטעי הוידיאו.

במשך חמישה ימים בשבוע, כשכל אחד מהם עובד מהבית, השלושה מפיקים קטעים של 3 עד 7 דקות בעברית – ושלחו את הלינקים לערוץ יוטיוב ייעודי דרך ווטסאפ, עם גרסה אחת לתפעול מכשיר אייפון וגרסה נוספת לאנדרואיד.

כל וידיאו מציג את מסך הטלפון וסמן נע על המסך, כאשר ארנוביץ מסביר בדיוק מה הוא עושה. עד כה, קטעי הוידיאו הציגו נושאים כמו איך להפעיל שיחת וידיאו בווטסאפ, איך לעשות שיחת וידיאו בקבוצות, איך להתקין זום ולפתוח חשבון אישי, איך להצטרף ואיך ליזום שיחת זום, ואיך לתייג הודעות ווטסאפ כחשובות.

"יש לנו מערכת שעות שלמה, מווטסאפ ופייסבוק ועד גוגל דרייב", אומר ארנוביץ. "יש לנו 4 קבוצות ווטסאפ עם 250 חברים כל אחת, ואנו ממשיכים לפתוח עוד".

כדי לבחון את התלמידים, ארנוביץ וחבריו שלחו שתי הזמנות זום לאחר השיעור על אופן השימוש באפליקציה. מתוך 600 התלמידים הראשונים, 75 הצטרפו. "דיברנו וזה היה מדהים!", אומר ארנוביץ. "הפגישה השנייה הביאה 90 איש מתוך 700. זה יוצר קהילה, אנשים אומרים שהם רוצים להיפגש כשהם יסיימו".

מבוגרים משתתפים בשיחת ועידה בזום שנוצרה כחלק מהקורס (צילום: Courtesy)
מבוגרים משתתפים בשיחת ועידה בזום שנוצרה כחלק מהקורס (צילום: Courtesy)

כדי לבחון את התלמידים, ארנוביץ וחבריו שלחו שתי הזמנות זום לאחר השיעור על אופן השימוש באפליקציה. מתוך 600 התלמידים הראשונים, 75 הצטרפו. "דיברנו וזה היה מדהים!", אומר ארנוביץ. "הפגישה השנייה הביאה 90 איש מתוך 700. זה יוצר קהילה"

רבים מהמשתתפים בקורס הם מירושלים, אבל החדשות על הקורס התפשטו, תלמידים הצטרפו מדימונה, רמת גן וחיפה. ההצטרפות לקורס קלה וידידותית דרך אתר האינטרנט של הקורס. "כל מה שצריך לעשות אחרי הכניסה לאתר הוא ללחוץ על הלינק שאתה מקבל ולצפות בוידיאו בויוטיוב", מסביר ארנוביץ.

ברגע שמשבר הקורונה יסתיים, השלושה מתכננים להפוך את הקורס לעסק. "בנקודה מסוימת נבין איך לעשות זאת, אבל נכון לעכשיו זה בחינם, משום שאנו מנסים לעזור במאבק בבדידות. אנשים במצב לא טוב ואנחנו מנסים לעזור".

כשהם נשאלים האם זה הקורס הראשון מסוגו בארץ, אמר ארנוביץ, "אתה אף פעם לא הראשון. אבל לא הרבה אנשים מכינים כאן חומרים ברשת למבוגרים".

למרות שכל השיעורים הם בעברית, ארנוביץ – שעלה מארצות הברית בגיל 5 ודובר אנגלית שפת אם – להוט להתחיל בהפקת גרסה באנגלית. במקביל, השלושה מחפשים רעיונות להקל על ההשתתפות הוירטואלית בסדר פסח.

הזרעים של עזרה לקשישים נשתלו לפני מספר שנים, כאשר ארנוביץ לימד את סבו וסבתו שעלו לישראל בגיל 85. "הבטחתי, בתור ילד, שאני אעזור לכל מה שהם יצטרכו אם הם יעברו לכאן", הוא נזכר. "הדבר הראשון שעשיתי כשהם עשו עלייה הוא לעזור להם עם הסמארטפון כדי שיוכלו לתרגם בקלות מעברית לאנגלית".

עוד 489 מילים

המאמץ להרכיב ממשלה בראשות נתניהו וגנץ מחייב שינויי חקיקה שחלקם עשויים להיפסל בבג"ץ ● גם הניסיון ללכת בנתיב שרבים ממצביעי גנץ מייחלים לו, של שליטה בכנסת לתקופת ביניים, כרוך באתגר חוקתי ● "אני לא יודעת אם אפשר לעשות תיקון לחוק היסוד, שאומר שבמדינת ישראל יהיו בעת ובעונה אחת שני ראשי ממשלה", אומרת פרופ' סוזי נבות, מומחית למשפט חוקתי מהמכללה למינהל ● "זה שינוי משטרי ברמה כזאת שלא בטוח שאפשר לעשות את זה" ● פרשנות

עוד 1,813 מילים ו-1 תגובות

כוננות סייבר מחר צפויה המתקפה המסורתית על ישראל

האינטרנט הישראלי בכוננות ספיגה לקראת התקפת הסייבר השנתית המכונה OPIsrael ● באופן מסורתי, התוקפים מעוניינים לפגוע באתרים ממשלתיים, בנקים ומוסדות חינוך ● בפועל, הם מזיקים בעיקר לעסקים קטנים ● צ׳קפוינט כבר הזהירה את לקוחותיה: "נוכח מגיפת הקורונה, ייתכן שהתוקפים ירחיבו את הפריצות שלהם"

עוד 1,046 מילים

מחנק אשראי בנק ישראל עשוי להדפיס כסף למימון פעולות הממשלה

הניסיון של בנק ישראל לכפות על בנקים להעניק הלוואות או להוריד ריביות בתנאי השוק הנוכחיים נראים כמו משימה בלתי אפשרית ● אם יקבע ריבית גג נמוכה, הבנקים עלולים לעצור לחלוטין את זרם ההלוואות ● ניסיון להורות לבנקים לתת הלוואות בניגוד לרצונם הוא צעד לא ראלי ● אבל אם המשבר יימשך והבנקים יסגרו את ברז האשראי, עשוי בנק ישראל להוציא מארסנל הכלים את נשק יום הדין ופשוט יזרים כסף שידפיס עבור מימון פעולות הממשלה ● פרשנות

עוד 811 מילים

נתניהו: ממחר ועד יום שישי תיאסר תנועה בינעירונית; בליל הסדר תיאסר יציאה מהבתים

אחרי התקדמות במשא ומתן, כחול לבן הודיעה על הפסקת המגעים הקואליציוניים כי, לדבריהם, בליכוד מבקשים לערוך שינויים בהבנות שהושגו בין הצדדים לגבי הוועדה לבחירת שופטים ● מנדלבליט נתניהו: תקנות חירום לא יכולות להמשיך להחליף חקיקה בכנסת ● הוועדה המסדרת אישרה את פיצול העבודה-מרצ ● כחול לבן והעבודה הודיעו על עריכת מגעים לאיחוד בין הסיעות

עוד 43 עדכונים

יו"ר כחול-לבן עדכן את הנשיא כי בכוונתו לבקש ארכה בעוד שבוע, כשיפוג המנדט שקיבל להרכבת ממשלה ● גנץ זקוק לזמן הזה כדי להעביר חוקים שיעגנו את ההסכמים מול הליכוד וכדי לפצח את המחלוקות שעדיין קיימות בין הצדדים ● גנץ יודע, שברגע שהמנדט יעבור לידי נתניהו, הסיכוי שהממשלה הזו תוקם ילך ויפחת ● פרשנות

עוד 777 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה