מערכת הבחירות נכנסת לישורת האחרונה

גנץ לנתניהו: אתה משקר, מפלג ומסית; הליכוד: ממליצים לגנץ להירגע ולא להתבכיין

הפרקליט יוסי כהן, המקורב לנתניהו, שכר שירותי ריגול בניסיון להשיג מידע מביך על גנץ ● בן גביר הודיע שיפרוש מהתמודדותו אם ימולאו תנאיו, בהם פינוי מיידי של חאן אל אחמר וביטול הסכמי אוסלו ● ימים ספורים אחרי שליצמן שלל ישיבה בממשלה עם ליברמן, אמר גפני, שאין לפסול אפשרות זו ● לוועדת הבחירות חסרים כאלף מפקחים ● כחול לבן קוראת שלא להצביע לעבודה-גשר-מרצ

 • מנכ"לית ועדת הבחירות, אורלי עדס, בכנסת, היום (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
  אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
 • ראש הממשלה נתניהו בכנס ראשי מועצות אזוריות בקריית ענבים, היום (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
  יונתן זינדל, פלאש 90
 • בני גנץ בכנס ראשי מועצות אזוריות בקריית ענבים, היום (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
  יונתן זינדל, פלאש 90
 • איילת שקד בוועידת "מעריב" בהרצליה, היום (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
  מרים אלסטר, פלאש 90
 • גבי אשכנזי בוועידת "מעריב" בהרצליה, היום (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
  מרים אלסטר, פלאש 90
 • איתמר בן גביר בירושלים, הערב (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
  יונתן זינדל, פלאש 90
07:18 עריכה

שר המשפטים אמיר אוחנה התייחס בראיון לחדשות הבוקר בערוץ 12, לסרטון בו לוקטו קטעי וידאו של גנץ מגמם: "כשאתה רואה, סליחה שאני אומר, הוא אמור לייצג אותנו בעולם, הוא מועמד לתפקיד ראש הממשלה – זה מביך, זה לא נעים".

על המצב הבטחוני בדרום אמר אוחנה: "הסבב האחרון בדרום לא נגמר. אנחנו חיים בתוך סבב מתמשך וארוך. אני זוכר זמנים שהמצב הבטחוני היה הרבה הרבה יותר קשה. המערכה הבאה בעזה היא לא שאלה של האם, אלא שאלה של מתי".

07:24 עריכה

סקר וואלה!News שהתפרסם הבוקר הראה כי לו היו הבחירות היו מתקיימיום היום היה תיקו בין הליכוד וכחול לבן בקרב על המפלגה הגדולה. 70% מהמשיבים מתכוונים ללכת להצביע ביום שני, עם יתרון קל במרכז-שמאל (73%) לעומת 69% בימין.

07:27 עריכה

שר הביטחון נפתלי בנט: "אני מעדיף לשבת באופוזיציה ולא לחבור לממשלה של בני גנץ. אני גם מעדיף בחירות רביעיות מאשר לשבת בקבינט שלו".

עוד הוסיף בנט בראיון ל"ישראל היום": בכתבה, שתתפרסם במלואה ביום שישי הקרוב, מבהיר בנט: "אני ימני וכחול לבן זו מפלגת שמאל. כמו באבוקדו שבו יש גרעין ומעטפת, כך ליבת כחול לבן, היא יש עתיד, שנלחמה במכינה בעלי, שרוצה לפנות עשרות אלפי מתיישבים מביתם, שלא רוצה יהדות ושהעומד בראשה, יאיר לפיד, אמר שההתנתקות היא עונש לציבור הדתי־לאומי. אלה לא הדעות שלי ולכן לא אשב איתם. אני רק הולך עם ממשלת נתניהו".

07:44 עריכה

מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד על דבריו של גנץ אתמול שאמר כי המערכת המשפטית צריכה להיות מעל המערכת הפוליטית: "זה נאמר בהקשר מאוד ספציפי. הליכוד הוציאו את זה מההקשר. טוב שיש הפרדת רשויות". מס' 2 בכחול לבן אף התחייב: "לא נקים ממשלה עם המשותפת. אנחנו לא עובדים ולא מבקשים תמיכה מתומכי טרור. נקודה. יש שם תומכי טרור ולפיכך הם לא יהיו חלק".

עוד הוסיף לפיד בראיון לכאן רשת ב': "למה ממשלת נתניהו מתחנפת 5 שנים לחמאס? כולם בלחץ שלנתניהו יהיה מנדט אחד יותר. אנחנו בסיטואציה ארדואנית לגמרי. זה יהיה סוף הדמוקרטיה. לא הגזמתי. לשליט ולמקורביו תהיה חסינות מפני החוק. מי שלא חושב שהוא יעשה את זה – לא מכיר את נתניהו".

גנץ (מימין) ולפיד בישיבת סיעה של כחול לבן בכנסת, אתמול (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
גנץ (מימין) ולפיד בישיבת סיעה של כחול לבן בכנסת, אתמול (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
07:50 עריכה

ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן) הגיב הבוקר לטענות הליכוד ונתניהו לפיהן בהקלטותיו הוא נשמע מדבר סרה על העדה הדרוזית, ברמה ש"לו ההקלטות היו מתפרסמות, אשכנזי היה צריך לפרוש מהפוליטיקה". 

בראיון לתוכנית "חדשות הבוקר" בערוץ 12 אמר אשכנזי: "יחסיי עם העדה הדרוזית ידועים לכולם. זה שקרים. אני לא רוצה להיגרר אחרי הספינים שנועדו. ביבי אמר שאני לא יכול להיות בפוליטיקה, הוא יודע מה הוא אמר לי. הוא רצה שאני אהיה שר ביטחון, ממש לאחרונה. אני חושב שזה ניסיון נואש. אין תהום שביבי לא מוכן לרדת אליה".

עוד הוסיף: "כל נושא ההקלטות הוא נדוש. מה שקשור לפרשה, פורסם. היה ערוץ תקשורת לערער על זה. זה נדחה בשלוש ערכאות. אני לא חיזרתי אחרי אף אחד. הוא בא אליי, אני לא באתי אליהם. זה פשוט עוד סיפור מבית נתניהו. אני לא חיזרתי אחרי אף אחד. אני חושב שהליכוד מפחדים. הם מבינים שאני פופולרי, ושזו מטרה. אני לא מודאג".

על הסקרים הצמודים, ועל הירידה במנדטים למפלגתו, אמר אשכנזי: "הקרב הוא צמוד. הסקר האמיתי יהיה ביום שני הבא. אנחנו אומרים לציבור – מי שרוצה שינוי – שיצביע כחול לבן. זו הדרך היחידה להביא להכרעה".

07:56 עריכה

השר יובל שטייניץ (ליכוד): "גנץ בחור נחמד, אבל לא מתאים לתפקיד, אפילו בעברית יש לו בעיה".

בראיון ל-103FM, אמר שטייניץ כי הוא נתניהו הוא נכס אסטרטגי לישראל, "אחד המדינאים המרשימים בעולם. בלעדיו לאיראן כבר היתה פצצה גרעינית. בעקבות השפעתו על ארה"ב, אובמה הטיל סנקציות על איראן".

שטייניץ הוסיף: "גנץ תמך במערכת המשפט כשנתניהו היה בחקירות. כשנפתחה נגדו חקירה בפרשת המימד החמישי, הוא אמר שזה פוליטי. הוא מטיף לנו? שייטול קורה מבין עיניו".

07:58 עריכה

שר הביטחון נפתלי בנט על תקרית גופת המחבל בגדר המערכת בראיון לכאן רשת ב': "5 שנים אנחנו מתחנפים לחמאס, קיבלנו משהו? הפסקנו להיות הפראיירים של הארגון שמחזיק את הדר ואורון. אין דרך יפה להחזיר אותם הביתה. אם צריך לשלוח שופל כדי שחייל לא יהיה חשוף מול חמאס – אני אשלח גם אלף שופלים".

08:01 עריכה

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' על האפשרות שמפלגתו, ימינה, תצטרף לממשלת גנץ: "אין אפשרות כזו שעומדת על הפרק – חד משמעית, אנחנו הולכים רק לממשלת נתניהו".

בהתייחסו לעזה אמר סמוטריץ' בראיון לגל"צ: "לא ניגרר אחרי הצד השני, אנחנו נקבע את התזמון, מציאות החיים של המשוואה בינינו לבין חמאס תשתנה מהקצה אל הקצה".

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' וח"כ איילת שקד ביציאה מפגישה אצל ראש הממשלה היוצא נתניהו. מחר יתקיים כנס של בלוק ה-55 של הימין (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש 90)
שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' וח"כ איילת שקד ביציאה מפגישה אצל ראש הממשלה היוצא נתניהו. מחר יתקיים כנס של בלוק ה-55 של הימין (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש 90)
08:10 עריכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ ספד לראש העיר שדרות לשעבר, אלי מויאל, שהלך אמש לעולמו. "רק לפני כמה שבועות פגשתי אותו באחד מהפאבים המקומיים בשדרות אחרי סבב הסלמה. והוא כרגיל – מחויך, מחויב. לנצח נזכור אותו כאיש אמת, אמיץ וקולם של תושבי שדרות והדרום כולו. יהי זכרו ברוך".

09:04 עריכה

מרצ עתרה לוועדת הבחירות המרכזית נגד עמותת ״אם תרצו״. לטענת מרצ,  הליכוד מפרה את חוק מימון מפלגות ומשתמשת ב"אם תרצו" כזרוע ביצועית לתעמולה אסורה.

בעתירה, מבקשת מרצ מיו"ר ועדת הבחירות, השופט ניל הנדל, לקבל צו מניעה לפעילותה של "אם תרצו" ולדרוש מהעמותה לחדול מכל "פעילות בחירות".

09:11 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התראיין הבוקר לכאן רשת ב', והתייחס לאמירתו על עליונות הרשות השופטת: "אמרתי שהמערכת הפוליטית צריכה להיות כפופה לחוק. אפשר למצוא איזונים ולעשות רפורמות, אבל מתוך שיח מכבד ולא מתוך דורסנות פוליטית. צריך מערכת שקטה ושקולה ולא מטורללת כמו היום".

על החקירה הפלילית בפרשת "הממד החמישי", אמר גנץ: "לא הצגנו שיש לנו לקוחות שמכרנו להם את המערכת, אלא שאנחנו בקשר איתם. המשטרה ישבה חודשים רבים בתוך משרדי המימד החמישי ובחדרי הפיתוח בתהליך חסוי, הכירה כל דבר בחברה וידעה שתוכל לעשות את החלק של הפיילוט ללא מכרז. אני פתוח לחקירה".

עוד הוסיף בעניין: "התלונות, אם יש כאלו, הן למנהלי הרכש של המשטרה. זה לא מצג שווא. המשטרה ידעה בדיוק באיזה שלב של פיצוח אנחנו נמצאים. אני לא בורח מאחריות, הייתי יו"ר החברה. קיבלנו את האישור של אגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון באמצעות משרד הרצוג-פוקס-נאמן. בפועל לא מכרנו והחברה נסגרה".

בראיון בגל"צ התייחס לסרטונים הלועגים של הליכוד: "אינני קריין ולא למדתי משחק. אני מדבר ולעיתים שוגה בציטוטים, זה נראה לי אנושי לחלוטין. הרפש שמוטל עליי קורה רק כי אני מאיים על ראש הממשלה".

09:56 עריכה

נפתלי בנט: "אני מודיע כאן: מפלגת ימינה תישאר מאוחדת גם לאחר הבחירות ותפעל כסיעה משותפת לאורך הקדנציה הבאה".

10:12 עריכה

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הצהיר בראיון בגל"צ: "נדרוש חוק שיסדיר שלא תהיה תחבורה ציבורית בשבת. המצב הנוכחי, שבו יש תחבורה ציבורית בחלק מהרשויות המקומיות, הוא הפקרות".

מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד בתגובה לדבריו: "אם אתם חושבים שיש הבדל בין ת"א לבני ברק, כדאי מאוד שתצביעו כחול לבן – אחרת תקבלו את גפני כראש עיריית ת"א".

10:35 עריכה

אבי בניהו, מקורבו של גבי אשכנזי: "יש דברים שאני יודע ויש דברים שלא. אני יודע שבתמלילים שבג"ץ אסר לפרסם שום אמירה של אשכנזי על הדרוזים. זה שקר נבזי". 

11:16 עריכה

ח"כ דודי אמסלם (ליכוד) העלה תמונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם העולם החדשים מאתיופיה. "שמחה מזוקקת, ציונית וגאה. נמשיך לפעול למען אחינו".

11:31 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף בכנס ראשי מועצות אזוריות והתייחס לנגיף הקורונה: "אנחנו נערכים לאפשרות של התפשטות נגיף קורונה ולאתגרים הכלכליים שהדבר הזה עשוי לייצר עבורנו. היינו הראשונים שבלמנו טיסות. ועלינו גם להבטיח אספקה של מוצרי מזון וחקלאות לעצמנו, לכל מקרה שלא יהיה".

12:11 עריכה

שר האוצר המיועד של נתניהו באם ייבחר, ניר ברקת: "בשורה ענקית ליוצאי צה"ל והשירות הלאומי. אנו נדאג לממן עבורכם שנה ראשונה באוניברסיטה".

12:24 עריכה

שר החוץ, ישראל כץ (ליכוד) בראיון ל-103FM: "אני חושב שהבעיה העיקרית היא שבני גנץ לא עומד בלחץ, נכון הוא שירת בצבא ועשה דברים, אבל באזרחות זה אחרת. התחילה החקירה ב'מימד החמישי' הוא סך הכול הולך להיחקר, הוא היה יו"ר גם אם לא מוגדר כרגע כחשוד. הדברים יותר מורכבים, דעת הקהל משתנה, הסקרים מתהפכים כי מבינים שנתניהו הרבה יותר כשיר ובשל לעמוד, ברגע הזה מתגלות תכונות הלחץ והן באות לידי ביטוי בכל מיני דרכים".

12:44 עריכה

יו"ר העבודה-גשר-מרצ עמיר פרץ התייחס לקריאת מצד לפיד וגנץ שלא להצביע לרשימתו: "כל אחד מבין שמשחק בתוך הגוש זה מיותר, הם היו המפלגה הגדולה כבר פעמיים", אמר פרץ, והבהיר כי לא ילחם בכחול לבן: "אין לי כוונה להיגרר למלחמה הזאת בתוך הנגמ"ש. מספיק היה לי ניסיון עם נגמ"שים. שניים מהם דרסו אותי בהיותי חייל צה"ל ושכבתי שנתיים בבית חולים, אז מספיק לי עם נגמ"שים. מיציתי".

בראיון ל-ynet, הוסיף פרץ: "כחול לבן צריכים לעשות מאמצים להביא עוד מנדט או שניים מהימין. הם כיוונו לשם ובצדק, כי זאת הדרך להגדיל את הגוש".

12:47 עריכה

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, אורלי עדס, הודיעה כי 11 הישראלים מ"ספינת הקורונה" השוהים בבידוד בבית החולים שיבא בתל השומר לא יוכלו להצביע בבחירות הקרובות.

13:28 עריכה

השר יואב גלנט (ליכוד) על גבי אשכנזי ברדיו 103FM: "דו״ח מצ״ח מטלטל על פרשת אשכנזי הוגש לגנץ כשהיה רמטכ"ל, והוסתר על ידו. לפי הדו"ח אשכנזי עקב אחרי אלופים בצה"ל ושר הביטחון ברק וצותת להם. גנץ יודע היטב שאשכנזי הוליך בכחש את קציני צה"ל וחילל את כבודם. היתה התנהגות עבריינית".

13:30 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה-גשר-מרצ) על דבריו של ח"כ גפני: "הפוך גפני, הפוך. המצב שבו אין תחבורה ציבורית הוא הפקרות. מניעת חופש תנועה מכל מי שלא יכולה ויכול להרשות לעצמןם אוטו, היא החרפה. תחבורה ציבורית בשבת תהיה מצומצמת ומתחשבת באזורי שמירת שבת קולקטיביים, אבל חייבת להתקיים. ואתה יודע את זה".

13:33 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן התראיין לאתר N12: "המשותפת לא באה בחשבון – לא בהימנעות, לא מלמעלה, לא מלמטה. אנחנו לא נשב בשום ממשלה שאיכשהו לא משנה מבחוץ או מבפנים, בעד או בהימנעות – תהיה תלויה באחמד טיבי ובאיימן עודה".

על נתניהו אמר ליברמן: "נתניהו חוטא בחטא היוהרה – כל מי שלא איתו הוא ישר 'שמאלני', 'בן של כומר', 'בוכרי'. זה מעיד על כך שהוא נמצא בהיסטריה גדולה, מקבל החלטות לא נבונות, הוא אולי הקמפיינר הכי טוב בעולם ואיש מוכשר שתרם הרבה למדינת ישראל. אבל כרגע כל יום שהוא ממשיך – הוא רק גורע מהמורשת שלו".

13:52 עריכה

ח"כ גדעון סער התייחס בראיון לאולפן ynet לסרטון של כחול לבן שבו הושווה נתניהו לנשיא טורקיה ארדואן, וטען כי מדובר בסרטון הסתה: "הם השוו אותו לרודן, מגדולי שונאי ישראל של הדור הזה. הסרטון של הליכוד על הגמגום של גנץ הוא החמור? זו הירידה מתחת לחגורה? אני חושב שהיום נחצה קו אדום עם אותו סרטון שהשווה את ראש הממשלה לארדואן. חשוב מאוד שכחול לבן ייסוגו מהר מהקמפיין הזה, יגנזו אותו ויתנצלו".

14:23 עריכה

ח"ב יאיר לפיד , מספר 2 בכחול לבן בכנס מעריב, "אם נתניהו ינצח במנדט אחד, ישראל לא תהיה דמוקרטיה"

"כל מי ששוקל להצביע למפלגת העבודה, שייקח את זה בחשבון. זה צמוד מידי ומה שמונח על הכף הוא חשוב מידי. השאלה היחידה היא מי תהיה המפלגה הגדולה. למי יש מנדט אחד יותר. אם אתם לא רוצים שוב לקום בבוקר, לגלות שביבי ראש ממשלה לעוד ארבע שנים – אין לכם שתי אלטרנטיבות. יש רק אחת. רק כחול לבן", דברי לפיד.

15:13 עריכה

רגע לפני הבחירות, ב"מאקו" יצרו חידון ויזואלי הבוחן היכרות עם 120 חברות וחברי הכנסת.

15:55 עריכה

בש"ס זועמים על ראש הממשלה נתניהו על כך שביקר במוסד החרדי "תורה והוראה" בתל אביב. לדברי גורמים במפלגה, על נתניהו היה ללכת ליישובים בפריפריה, שבהם היו שיעורי השתתפות נמוכים – ולעודד אותם להצביע לליכוד. אותם גורמים גינו את הביקור של נתניהו ימים ספורים לפני הבחירות, והזכירו את פעילותו של יושב ראש ש"ס דרעי למענו.

מהליכוד נמסר שנתניהו מעריך את דרעי ושהביקור היה סגור לתקשורת.

שלט בחירות של ש"ס (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
שלט בחירות של ש"ס בצפת, אשתקד (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
16:27 עריכה

ועדת הבחירות קיימה תדרוך לאמצעי התקשורת, אחרון לפני הבחירות שייערכו ביום שני הקרוב.

בישראל, לפי נתוני משרד הבריאות, כ-1,400 אזרחים הנתונים בבידוד ביתי. בהתאם לצו של משרד הבריאות, הם יוכלו להצביע בבחירות ב-12-10 קלפיות ייעודיות שיוצבו ברחבי הארץ, בתנאי שאין להם תסמינים כמו יום גבוה ושיעול. אוהלי הקלפי הייעודיים יוקמו באזורים שאינם הומי אדם, למשל חניונים, כדי לא לסכן את הציבור.

אזרחים אלה יוכלו להגיע לקלפי ברכב פרטי בלבד. בדרך עליהם לעטות מסכה על פניהם. כל מצביע יקבל ערכה הכולל עט חד פעמי, שבו יעשה שימוש. אוהלי הקלפי הללו יכילו שני חלקים נפרדים, שביניהם תהיה חציצה. בצד אחד ועדת הקלפי, ובצד השני הבוחר. ההצבעה תיעשה במעטפות כפולות, בדומה להצבעה בבסיסי צה"ל ובבתי חולים.

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, אורלי עדס, הזהירה מפני הפצה של דיווחים שקריים ביום הבחירות על רקע התפשטות נגיף הקורונה.

עדס חזרה על כך שמס' הפקחים בבחירות אלה יהיה גבוה מבעבר, ויעמוד על 5,000. בשונה מבעבר, הפקחים יהיו רשאים לצלם ללא היתר מראש, אם ייתקלו בחשד לעבירה על טוהר הבחירות. לדבריה, חסרים כיום כ-1,000 מפקחים.

17:05 עריכה

314 לוחמים ומפקדים, ששירתו ביחידות המובחרות סיירת מטכ"ל ושייטת 13, פנו לנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין וקראו לו שלא להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על חבר כנסת שהוגש נגדו כתב אישום בעבירות חמורות שיש עימן קלון. בין החותמים – אהוד ברק, עמירם לוין, עמי אילון, תמיר פרדו.

"כל אחד מאיתנו בחר לשרת בתפקיד לוחם, לסכן את חייו, בידיעה ברורה שמפקדיו הם אנשים ישרי דרך… מי שיושב על ספסל הנאשמים בבית המשפט ונדרש להוכיח את חפותו – חזקה עליו ששיקוליו אינם בהכרח נקיים", נכתב במכתב.

17:31 עריכה

ראש רשימת עוצמה יהודית, איתמר בן גביר, הודיע שימסור הערב "הצהרה מיוחדת". בראיון לרפי רשף שב בן גביר על אמירתו שאין בכוונתו לפרוש מהתמודדותו בבחירות.

17:43 עריכה

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק התייחס הערב לחקירת "המימד החמישי". בראיון ליעקב אילון בחדשות 13 אמר ברק – שהעיד על עצמו כבעל ניסיון בחברות סטארט-אפ – שעל פי רוב, כשחברות הזנק פונות למשקיעים, אין להן מוצר ביד. "זה ייגמר בהערה משמעתית לאיזה שוטר שלא בדק את הנתונים", העריך ראש הממשלה לשעבר.

ברק נמנע – אף שנשאל על כך – מלעסוק בגבי אשכנזי ובפרשת הרפז. הוא אמר שכשמינוי אשכנזי לשר בממשלה יהיה על הפרק, אז יתייחס לדברים. עוד אמר ברק שבכוונתו לבחור בעבודה-גשר-מרצ.

18:34 עריכה

ראש רשימת עוצמה יהודית איתמר בן גביר צילם ללא אישור באולמה של שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, רבקה פרידמן פלדמן, שעומדת בראש הרכב השופטים שישפוט את נתניהו – כך פרסם יקי אדמקר ב"וואלה! ניוז".

בתחילת השבוע צילם בן גביר סרטון תעמולה, ובו תקף את מערכת המשפט. "צריך שיהיה מי שייאבק בחונטה המשפטית, במערכת שרודפת את נתניהו", אמר.

מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה שאינם מכירים את פרטי המקרה, ושבן גביר לא פנה לקבל אישור לצלם במקום כמתחייב בדין.

19:14 עריכה

ראש הממשלה נתניהו ערך היום כנס בחירות בטמרה. זהו כנס הבחירות היחיד שערך יושב ראש הליכוד לציבור הערבי. לפי הדיווחים בתקשורת, באירוע נכחו עשרות אזרחים.

נתניהו תקף את הרשימה המשותפת והבטיח לפתוח תחנות משטרה עוד עשר תחנות משטרה ביישובים ערביים. מחוץ לכנס הפגינו מוחים, שהתנגדו לכנס של נתניהו.

19:25 עריכה

יושב ראש דגל התורה משה גפני אמר כי איננו שולל ישיבה בקואליציה עם ישראל ביתנו. "אם נצטרך לשבת עם ליברמן, נלך לשאול את גדולי התורה, ולפי זה נפעל. אנחנו לא יכולים להצהיר כרגע הצהרות בעניין שלו". דבריו של חבר הכנסת פורסמו באתר "סרוגים".

אמירתו של גפני סותרת דברים שאמר השבוע יושב ראש אגודת ישראל יעקב ליצמן, שפסל בראיון בערוץ כנסת ישיבה באותה הקואליציה עם ליברמן.

משה גפני (מימין) ויעקב ליצמן (צילום: פלאש 90)
גפני (מימין) וליצמן בכנסת, 2017 (צילום: פלאש 90)
19:36 עריכה

ראש רשימת עוצמה יהודית איתמר בן גביר אמר שיסיר את מועמדותו לכנסת אם יעמוד נתניהו בשישה תנאים:
(1) פינוי חאן אל אחמר עד יום שישי אחר הצהריים;
(2) ביטול הסכמי אוסלו;
(3) הפסקת התשלומים לחמאס;
(4) הוצאת השופטים מהוועדה למינוי שופטים;
(5) סגירת רחבת המשפחות בכותל;
(6) הוצאת הוואקף מהר הבית.

איתמר בן גביר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
בן גביר בירושלים, הערב (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
20:16 עריכה

יושב ראש כחול לבן בני גנץ תקף הערב את ראש הממשלה נתניהו. גנץ אמר שנתניהו מפיץ עליו שקרים. יושב ראש כחול לבן סיפר שנתניהו הציע לו לפני שנה וחצי להתמנות לשר הביטחון ולהצטרף לליכוד. "אתה עושה פשע שנאה נגד החברה והדמוקרטיה הישראלית", אמר גנץ בפנייה לנתניהו, כשנשא דברים בכפר המכבייה.

21:08 עריכה

ס', שעבדה יותר מחמישה חודשים בבית ראש הממשלה, הגישה תביעה בסך 650 אלף שקלים נגד שרה נתניהו – כך דיווח הערב גיא פלג בחדשות 12. ס', בשנות החמישים לחייה, עזבה את בית ראש הממשלה בנובמבר 2019. בתביעתה היא טוענת, בין היתר, להתעמרות בעבודה ולהעסקה פוגענית.

שרה נתניהו (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נתניהו בבית הדין לעבודה בנובמבר האחרון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

ביומן שמנהלת ס' היא כתבה: "שכחתי לזרוק את השקית זבל של יום חמישי שנמצאת מאחורי הווילון… היא צרחה עליי… אומרת שאני מלוכלכת, טיפשה ומושתלת. לא, גברת נתניהו, אני לא טיפשה ולא מפגרת ולא מושתלת…". בהזדמנות אחרת כתבה: "…בצהריים קיבלה קריזה, נשכבה על הרצפה, צרחה וצרחה כמו מטורפת, רעדה מעצבים, התגלגלה על הרצפה, וכל זה אומרת שזה בגללי".

פרקליטה של ס', עורך הדין אופיר שמשון אמר שלמרשתו "יומן אישי מפורט, הקלטת שיחות והתכתבויות עם גורמים שונים במשרד ראש הממשלה המודעים להתעמרות החמורה של הגברת נתניהו".

מהליכוד נמסר שמדובר ב"כתבה רכילותית, שקרית ומרושעת בעיתוי מתוזמן של ערב הבחירות, שמטרתה לפגוע בהצלחת הליכוד בבחירות".

21:43 עריכה

בליכוד הגיבו לדבריו החריפים של גנץ נגד נתניהו הערב: "קוראים לו להירגע, לשתות כוס מים".

22:06 עריכה

עורך הדין יוסי כהן, המקורב לבני משפחת נתניהו, שכר שירותי ריגול בניסיון להשיג מידע מביך על יושב ראש כחול לבן, בני גנץ – כך חשף הערב גור מגידו ב"דה מרקר".

כהן פנה לידידו, החוקר הפרטי צביקה נווה, מבעלי חברת המודיעין CGI Group, בבקשה שיעזור לו לאתר מידע קונקרטי, שלהערכתו, יפגע בגנץ. חברה פרטית היא שנשאה בעלויות, שעמדו על מאות אלפי שקלים.

יוסי כהן (צילום: פלאש 90)
כהן, אשתקד (צילום: פלאש 90)
22:10 עריכה

אחרי שבליכוד טענו שגנץ נראה לא רגוע, בכחול לבן לא נשארו חייבים.

22:30 עריכה

כחול לבן קוראת להצביע לה ולא לעבודה-גשר-מרצ, שתוקפת בחזרה.

22:40 עריכה

שר המשפטים אוחנה קרא לציבור להגיש בקשות למחיקת רישום פלילי בשל אישי בקנאביס. בכחול לבן הגיבו בלגלוג ליוזמה.

22:46 עריכה

חבר לשעבר בוועדה למתן היתרים תוקף את החלטת ועדת ההיתרים – לדון מחדש בבקשת נתניהו לקבל היתר למימון הוצאותיו המשפטיות.

לפי דיווח בחדשות 13, אם תאושר בקשת נתניהו, תגיש התנועה לטוהר המידות עתירה נגד ההחלטה.

22:50 עריכה

יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, ניל הנדל, הורה לעבודה-גשר-מרצ להסיר עד מחר (חמישי) בשעה 18:00 את הפרסומים בהם נראית תמונתו של גנץ, או, לחילופין, להוסיף להן הבהרה. בנוסף על הרשימה לשלם לכחול לבן 4,000 שקלים.

עוד 44 עדכונים
כל הזמן // יום רביעי, 1 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו: הגבלות תנועה בבני ברק, חובת מסיכה ומענקים של 500 שקל

משמר הדמוקרטיה ליועמ"ש: לפתוח בחקירה נגד איילת שקד בעניין NSO ● שקד בתגובה: אמירה בוועדת כנסת לא דורשת גילוי נאות, יובל יועז עוסק בהמצאות ● רוה"מ מבטיח 500 שקל לקשישים ועבור כל ילד במשפחה ● חוזרים מחו"ל יבודדו במלונית ● כ"ל: גנץ יתגורר בביתו בראש העין עד שיהיה ר"מ ● בנט דורש: להעביר את ניהול משבר קורונה למשרד הבטחון

עוד 42 עדכונים

המפלגה הדמוקרטית הכשילה את ברני

הנשיאות כבר היתה בכיס של ברני סנדרס, והפוסט הזה יראה איך הכוחות הקפיטליסטים – המפלגה הדמוקרטית והתקשורת הממסדית – התגייסו יחד ברגע האחרון למנוע מעבר של סמכויות המדינה מידם של המחנה הניאוליברלי שמשרת את התאגידים הגדולים, לידיו של המחנה הסוציאל-דמוקרטי שמשרת את העם. ברני בסוף לא עמד למבחן מול טראמפ. הכשילה אותו המפלגה הדמוקרטית שמטעמה ביקש לרוץ בדיוק כמו ב-2016 אז נגד הילרי קלינטון, באותו שלב בפריימריס, המקום היחיד שהיה לקפיטליסטים סיכוי לעצור את חילופי השלטון.

נסיונות המפלגה הדמוקרטית לחבל לברני במומנטום החלו מהרגע הראשון שהגיש מועמדות לנשיאות – הילרי קלינטון הפסידה את בחירות 2016, וכבר מחוץ לחיים הפוליטיים, ובכל זאת ניסתה לשכנע במהלך הפריימריס האחרונים בראיונות ביוזמתה, שהפסדה לטראמפ היה באשמת ברני סנדרס מכל האנשים. העובדה שברני בן ה-78 התרוצץ לפני הבחירות ל-39 כנסי בחירות בכל רחבי ארה"ב למענה כדי לשכנע מצביעים לתת לה את קולם ולא לטראמפ, כלל לא הרשימה את הילרי. 39 אלו הרבה יותר כנסים משהיא עצמה השתתפה בהם למען אובמה.

ברני בסוף לא עמד למבחן מול טראמפ. הכשילה אותו המפלגה הדמוקרטית שמטעמה ביקש לרוץ בדיוק כמו ב-2016 נגד הילרי קלינטון, בפריימריס, המקום היחיד שהיה לקפיטליסטים סיכוי לעצור את חילופי השלטון

חוץ מהילרי שקמה לרגע מהקבר במיוחד כדי לנסות להכתים את ברני, גם צירי הועדה שמחליטים מי המנצח במקרה של סיבוב שני, הודיעו מראש לציבור באופן שלא משתמע לשתי פנים, שלא יתמכו בברני. כלומר ברני היה מפסיד גם אם היה זוכה ביותר קולות משאר המועמדים, אם לא היה משיג רוב מוחלט של מעל 50% כבר בסיבוב הראשון. על המהלך האנטי-דמוקרטי הנפשע הזה של המפלגה הדמוקרטית נגד בחירת הרוב, כתבתי כאן.

אבל החלק הכי קריטי בנסיונות אנשי המפלגה הדמוקרטית להכשיל את הקמפיין של סנדרס התרחש ימים ספורים לפני ה-Super-Tuesday, יום בו הבחירות לפריימריס מתקיימות ב-15 מדינות באותו זמן. עד לאותו יום, ברני קיבל מירב הקולות בשלושת המדינות הראשונות, הישג שאף מועמד בהיסטוריה לא הגיע אליו. הישג שהביא את הנשיא לשעבר אובמה להרים טלפונים ליתר המועמדים הממסדיים ולאיים עליהם שיפרשו כדי לחזק את המועמד האחר – ביידן.

זה נראה טריויאלי שאובמה יתמוך בביידן שהיה סגן הנשיא שלו, אבל צריך לזכור שאותו אובמה עודד את ביידן לא לרוץ לנשיאות (“you don’t have to do this, joe”), מאן לתמוך בביידן פומבית לפני כן, ואף גייס תרומות למועמדים אחרים עד לשלבים מאוחרים.

פרישתם המתוזמנת, יום אחר יום, של יתר המועמדים ותמיכתם המיידית בביידן איננה מקרית (סטאייר ב-29.02, פיט ב-01.03, קלובשר ב-02.03, ומידית לאחר הבחירות בלומברג ב-04.03) ורגע לפני ה-Super-Tuesday – מסגירה שמטרת הממסד לא היתה רק לאחד את קולות הניאוליברלים, אלא גם להשתלט על הסיקור התקשורתי בימים שלפני הבחירות.

פרישתם המתוזמנת של יתר המועמדים ותמיכתם המיידית בביידן איננה מקרית, ומסגירה שמטרת הממסד לא היתה רק לאחד את קולות הניאוליברלים, אלא גם להשתלט על הסיקור התקשורתי בימים שלפני הבחירות

זה גם לא מקרי שאליזבת וורן התעקשה כן לרוץ באותו יום גורלי אעפ"י שקיבלה רק 4% תמיכה עד אז, וכבר ברור היה שהיא מחוץ לתחרות – מטרתה של וורן היתה לפצל את קולות הפרוגרסיבים ולהחליש את ברני.

כך קרה, שתוך יומיים, ממצב שמיטיב עם סנדרס, של 2 מועמדים פרוגרסיבים (ברני ווורן) מול 5 מועמדים ניאוליברלים (ביידן, בוטיג'ג', בלומברג, קלובשר, סטאייר), התמונה התהפכה למצב שמרע עימו, של 2 מועמדים פרוגרסיבים שמפצלים ביניהם את סך קולות הגוש, מול מועמד ניאוליברלי אחד – שכל צמרת המפלגה מגבה אותו. אליזבת וורן פרשה רק אחרי הבחירות, ואפילו עד היום לא העניקה תמיכה לסנדרס + טולסי גאברד.

הסמיכות של הימים בהם בוצעו המהלכים לפני יום הבחירות לא השאיר לאנשי המטה של ברני זמן להתאים את הקמפיין למציאות החדשה – כשמולם מועמד יריב יחיד. כשהיו מספר מועמדים שחילקו ביניהם את קולות המחנה הממסדי, ברני נמנע לתקוף את ביידן, כיוון שסקרים לימדו שבקרב תומכיו של ביידן -המועמד השני המועדף עליהם היה ברני. אבל כשהמפה השתנתה כך, שההתלבטות עבור המצביעים המתנדנדים היא רק בין שניים, ביידן וסנדרס, המהלך הנכון היה דוקא כן שסנדרס ינהל קמפיין תקיף נגד ביידן. סנדרס נשאר ללא זמן תגובה ליום שני, ה-D-Day של המארב המאורגן והמתוכנן של המפלגה המבוהלת נגד סנדרס.

התוכנית של צמרת הדמוקרטית להחליש את סנדרס לא הסתיימה בכך. בעימות הטלויזיוני האחרון שלפני הSuper-Tuesday התרחשו אירועים שלא קרו בדיבייטים קודמים. הקהל שבאולפן – שנתפס ע"י קהל הצופים בבית כמדגם מייצג של עצמו, של הציבור – באופן פרדוקסלי התלהב ומחא כפיים למועמדים משרתי ההון כשהציגו רעיונות מנוגדים לאינטרס של מעמד העובדים, ומנגד גם קרא בוז לרעיונות פופולריים מאוד לפי כל הסקרים, שמיטיבים עם מעמד העובדים, אלה שהציג כמובן ברני.

לאנומליה הזו היה הסבר פשוט: המפלגה והערוץ המשדר קבעו שכרטיס יחיד לדיבייט יעלה כמעט אלפיים דולרים. בכזה מחיר מי לא יכולים להיות מיוצגים בקהל? נכון, מעמד העובדים, והעובדה שהקהל באולפן עבר סלקציה, משתייך למעמד העשיר ותומך במועמדים הניאוליברלים, הוסתרה מקהל הצופים בבתים.

לאנומליה הזו היה הסבר פשוט: המפלגה והערוץ המשדר קבעו שכרטיס יחיד לדיבייט יעלה כמעט אלפיים דולרים. בכזה מחיר מי לא יכולים להיות מיוצגים בקהל? נכון, מעמד העובדים

כשהמפלגה בוחרת בכאלו תרגילים כדי להשפיע על מצביעים, וכשהיא מדגימה שכסף פרטי הוא הדרך להתקרב לשליחי הציבור ומקבלי ההחלטות, מה הפלא שמעמד העובדים מרגיש כבר לא מיוצג בפוליטיקה, לא יוצא להצביע, ומועמדים ניאוליברלים של המפלגה הדמוקרטית (הילרי) מפסידים?

את הרכיב השני במלחמת ההתשה נגד ההשראה שהעניק סנדרס למעמד העובדים, השלימה התקשורת לכל אורך הפריימריס, כשפמפמה יום יום את המיתוס לפיו ביידן יכול לנצח את טראמפ (מיתוס – כיוון שכל הסקרים הראו שסנדרס מנצח בהפרש הגדול ביותר את טראמפ לעומת שאר המועמדים הדמוקרטים).

המיתוס תפס, וסנדרס בעצמו דיבר במסיבת עיתונאים בשלבים מאוחרים של הפריימריס על אינספור מצביעים שמספרים שהם תומכים ומסכימים עימו אידאולוגית, אבל בחרו להצביע לביידן, כי בתקשורת אומרים שרק ביידן יכול לנצח את טראמפ.

באותה מסיבת עיתונאים סנדרס פנה לביידן והעניק לו מתנה – את השאלות שישאל אותו מראש, בעימות הצפוי ביניהם שלושה ימים מאוחר יותר. כדאי להכנס לקישור ולהקשיב להן, ובסוף הפוסט כדאי להיזכר בפסקה הזאת, בהעדפתם של ערוצי התקשורת הממסדיים את ביידן ע"פ סנדרס כמועמד שיתחרה בטראמפ, חרף האידאולוגיה אותה ביידן מייצג, ובמיוחד חרף מצבו השכלי.

כך המפלגה הדמוקרטית וגופי התקשורת הממסדיים הפיקו את המקסימום מתוכניתם למנוע מסוציאל-דמוקרט לנצח, כשהכניסו את ברני ואנשי הקמפיין שלו לסערה מושלמת, והוכיחו שכשהאפשרות בין סוציאל-דמוקרט צלול, לניאוליברל דמנטי, המפלגה הדמוקרטית מעדיפה אפילו דמנטי. עוד נחזור לדמנציה של ביידן, שממחישה עד כמה בצע כסף ולא אחריות לאומית מניעים את האנשים בעמדות הכוח.

המפלגה הדמוקרטית וגופי התקשורת הממסדיים מנעו מסוציאל-דמוקרט לנצח, כשהכניסו את ברני ואנשיו לסערה מושלמת, והוכיחו שבין סוציאל-דמוקרט צלול לניאוליברל דמנטי, המפלגה הדמוקרטית מעדיפה דמנטי

מי יודע מה הבטיחה המפלגה הדמוקרטית למועמדים פיט קלובשר ובלומברג בעבודה מאחורי הקלעים, שהביאה לפרישתם הפתאומית ולתמיכה בביידן. אבל מאותו רגע השתנה המומנטום לטובתו של ביידן – כשמנגנון המפלגה מצליח להטמיע בבוחרים העתידיים שביידן הוא ברירת המחדל, למרות שאותו ביידן הפסיד לסנדרס בשלוש המדינות הראשונות, איבד תורמים, וכבר נחשב בר-מינן פוליטי.

עם כזו רוח נגדית, ומאמצים עילאיים שהפעילו נגד סנדרס הממסד והתקשורת משרתת הממסד, מדהים שהצליח לנצח בשלוש המדינות הראשונות, אבל ניצחונות אלו של ברני, כנראה זרעו את הפאניקה בקרב הממסד שהובילו למהלכים הגדולים בימים לפני ה-Super-Tuesday, בניגוד לאדישות המפלגה הרפובליקנית מול טראמפ בפריימריס 2016.

אפשר יופי להרוויח אם מהמרים שהאגו של פוליטיקאים יכריע צעדיהם, והדגימו זאת מועמדי המפלגה הרפובליקנית בפריימריס אצלם. טראמפ הפך למועמד המפלגה הרפובליקנית בגלל יוהרתם של המועמדים האחרים, שבחטאם דאגו לפצל קולות ולא מנעו מטראמפ רוב יחסי. ג'ב בוש, מרקו רוביו, טד קרוז, נשארו במירוץ עד הרגע האחרון ופיצלו את הקולות מספיק בשביל שיהיה לטראמפ רוב על כל אחד מהם.

לאחר נצחונות סנדרס בשלוש המדינות הראשונות, המפלגה הדמוקרטית הפנימה שמה שקרה אצל הרפובליקנים עומד לקרות אצלם, ואנשיה מיהרו להפיק לקחים ולכתוב תורת הלחימה במערכה נגד פוליטיקאים עצמאיים עם בייס תומכים נאמן כמו שיש לסנדרס ולטראמפ.

וכך, בניגוד לרפובליקנים, הדמוקרטים עשו כל שביכולתם עד שלא רק האגו של המועמדים הממסדיים נכנע לתכתיבי מנגנון המפלגה, אלא שפרשו אפילו שני  מיליארדרים מגלומנים, בלומברג וסטאייר, שרצו עצמאית בקמפיין ששמש נטו להאדרה עצמית.

גודל המהלכים נגד סנדרס הוא שיקוף לבהלה האידאולוגית של הממסד בשליטת העשירים מפני ערכי השוויון הסוציאל-דמוקרטים, אבל מה שמגלם הכי הרבה את עומק ידם של שליטי-ההון במנגנון המפלגה, הוא הבחירה של המפלגה הדמוקרטית את ג'ו ביידן במצבו המדרדר לייצג אותה מול טראמפ.

גודל המהלכים נגד סנדרס הוא שיקוף לבהלה האידאולוגית של הממסד בשליטת העשירים מפני ערכי השוויון הסוציאל-דמוקרטים, ובראשם הבחירה בביידן במצבו המדרדר – לייצג אותה מול טראמפ

רגע לפני שנביא ראיות להתדרדרות השכלית של ביידן, כמה דברים שצריך לדעת עליו ומדוע נבחר ע"י הממסדיים:

 • ביידן ניאוליברל מובהק שבשנות ה80-90 דחף להחמיר ענישה על סמים יותר מרייגן בוש ואפילו ג'וליאני.
 • עם בוש הוא תמך ברפורמה לקיצוץ בביטוח לאומי, בהסכם NAFTA (שייצא מקומות עבודה וסגר מפעלים), תמך מאוד במלחמת עיראק (חודש אחריה אמר שהיתה רעיון גרוע).
 • עם הקלינטונים תמך בגלאס-סטיגל, במדיניות קיצוצים של שירותי מדינה (הפרטה), ונגד נישואין של גאים
 • עם אובמה תמך בחילוץ תאגידים פרטיים ממשבר 2008 באמצעות מימונם מכסף ציבורי של משלמי מיסים, בהסכם ה-TPP (שייצא מקומות עבודה וסגר מפעלים), התנגד למיסוי על הון, לביטוח בריאות ממלכתי, להשכלה גבוהה בחינם ומחיקת חובות סטודנטים, לליגליזציה של קנאביס

בעוד עמדתו של ברני סנדרס בכל אחד מהנושאים הנ"ל הפוכה ועקבית, ג'ו ביידן הוא אולי הדבר הכי קרוב לרפובליקני שהמפלגה הדמוקרטית יכלה לייצר, שכן תמונת המפה הפוליטית בארה"ב היא זו שנעם חומסקי היטיב לתאר, לפיה אין שתי מפלגות, אלא שתי זרועות של אותה מפלגה ניאוליברלית.

תראו איך הגיבו המניות של חברות התרופות לתוצאות ה-Super Tuesday. בעליות חדות, מדוע? כי היכולת שלהן לסחוט את האזרחים החולים, תלויה בפוליטיקאים, ובעוד סנדרס ייטיב עם החולים ויאפשר טיפול איכותי לכולם ובחינם, ביידן ייטיב עם חברות התרופות ושורות הרווח שלהן ע"ח האמריקאים החולים והפצועים. כל אזרח/ית באמריקה צריכים לראות ולהבהל.

Dow surges more than 600 points at the open as Biden Super Tuesday victories boost health care stocks
Dow surges more than 600 points at the open as Biden Super Tuesday victories boost health care stocks

עם חמישים אלף מתים מהעדר ביטוח בריאות, וחצי מיליון פושטי רגל בגלל בעיות בריאות בכל שנה, בכל מדינה בארה"ב יש רוב מוחץ של תמיכה ברעיון הסוציאליסטי של ביטוח בריאות ממלכתי שמציע ברני סנדרס. העם האמריקאי אומר "די!" למאפית הביטוחים הפרטיים שרואה בפצועים ובחולים יעדים לסחיטה, ו"כן" ברור לביטוח בריאות ממלכתי, להשתתפויות העצמאיות, להסתייגויות מתנאים מקדימים, לטופסיאדה השנתית המתישה שאסור בשום פנים לטעות בה באות מפאת התנערות חברת הביטוח ברגע האמת, ועוד ועוד מרעין בישין שכולנו גם מכירים. עפ"י כל הסקרים, בכל מדינה בארה"ב יש רוב שרוצה ביטוח בריאות ממלכתי.ביידן הוא אולי הדבר הכי קרוב לרפובליקני שהמפלגה הדמוקרטית יכלה לייצר, שכן תמונת המפה הפוליטית בארה"ב היא זו שנעם חומסקי היטיב לתאר, כמצב בו אין 2 מפלגות, אלא 2 זרועות לאותה מפלגה ניאוליברלית

ביידן אינו פועל לבדו. הוא רק המייצג של קבוצת הפוליטיקאים הניאוליברלים במפלגה. חשוב לזכור את כל המועמדים האחרים שתמכו בביידן יום לפני ה-Super Tuesday: מלבד המועמדים האחרים, התגייסו נגד סנדרס גם קלינטון ואובמה. מה משמעות התמיכה שהעניקו לביידן? התגייסות מושחתת למען חברות התרופות. רק הביטו במניותיהן.

אידאולוגית ביידן איננו המועמד הנכון להעמיד מול טראמפ. הוא מבקש לייצג עמדה שאיננה פופולרית בציבור. ביידן הוא בעצם הילרי קלינטון גרסה ב'. גרסה שכבר הפסידה לטראמפ ב-2016. מול פופוליסט כמו טראמפ, יש להעמיד פופוליסט כמו ברני, שלרעיונותיו יש רוב תמיכה בציבור, ויתרון ברןר על טראמפ בהיבט האמינות.

תובנה קטנה: אחד ההבדלים הגדולים בין המפלגה הרפובליקנית לדמוקרטית, ובאופן כללי בין ימין לשמאל, הוא הדלק שהמפלגה הרפובליקנית מזרימה לתומכיה בעצרות ובערוצי התקשורת הימניים כמו פוקס – בעוד המפלגה הדמוקרטית פועלת נגד האינטרס הפופולרי של מצביעיה, נגד הגוש שלה עצמה, אפילו כשסקרים מוכיחים זאת כפי שהדגמנו.

המפלגה הדמוקרטית היא מיצג שוא, מטרתה לשוות מראית עין של חלופה שלטונית ע"מ למשוך אליה קולותיהם של מי שיכלו להתארגן לכדי כוח פוליטי ולחולל שינוי בסטטוס-קוו של הפוליטיקה. אני מקווה שלבד יזכרו הקוראים ב"כחול לבן", "יש עתיד", "כולנו" ושאר מפלגות ישראליות שהפתיעו בניאוליברליותן את מעמד העובדים כשהגיעו אל סמכויות המדינה.

המפלגה הדמוקרטית היא מיצג שוא, מראית עין של חלופה שלטונית שתמשוך את קולות מי אלה שהיו יכולים להתארגן לכדי כוח פוליטי שיחולל שינוי במבנה הכוח של הפוליטיקה. זוכרים את כחול לבן? יש עתיד? כולנו?

מלבד סקרים, אפשר להביא דוגמאות רבות ליתרונות של סנדרס כמועמד ודאי לניצחון על טראמפ, ולביידן כמועמד ודאי להפסד. בראש ובראשונה הודאה מוקלטת של טראמפ עצמו מודה בפני אנשי הקמפיין שלו שסנדרס הוא היחיד שיכול לנצח אותו, ושב-2016 ייחל שקלינטון לא תציע לברני את תפקיד סגן הנשיא מסיבה זו. אבל נסיים עם הטעם האידאולוגי בגינו ביידן אינו עדיף על סנדרס מול טראמפ, כי יש חלק יותר משפיע והרבה יותר מבהיל, תרחיש אימים משיקולים פוליטיים גרידא, הסיוט ברחוב אלם של הקמפיינרים – מועמד לנשיאות שסובל מדמנציה.

*  *  *

לג'ו ביידן יש התדרדרות קוגניטיבית. הוא מתעייף מאוד מהר (לא סתם טראמפ הבוטה הצמיד לו את כינוי הגנאי Sleepy Joe), הוא מתבלבל תחבירית תכופות, שוכח ביטויים ומטבעות לשון פשוטים, חסר סבלנות וממהר להתעמת עם מצביעים, ויש אפילו סימנים לאיבוד אוריינטציה. אבל במקום להרחיב במילים, והרי בלאו הכי צריך לראות כדי להאמין, להלן קישור ללקט עדויות למצבו החמור

הטקטיקה של אנשי הקמפיין של ג'ו ביידן היתה ועודנה פשוט להמעיט ולקצר ככל האפשר חשיפתו לקהל ולתקשורת. זו אחת הסיבות שג'ו ביידן כלל לא ניהל קמפיינים במדינות רבות, אנשיו יודעים את האמת – ביידן מזיק לעצמו. זו הסיבה שגם בשעת חירום עולמי ומשבר, מועמד המפלגה הדמוקרטית לנשיאות לא מופיע בפומבי ימים ממושכים. כשנשאלו אנשיו היכן הוא, ומדוע אינו מופיע בפומבי ומדבר לאומה, תשובתם היתה שהתקרות בביתו של ביידן אינן גבוהות, ומשכך התאורה אינה אופטימלית להופעה שלו.

הבית-של-ביידן
הבית-של-ביידן

בעצם, בצער המפלגה הדמוקרטית מוכיחה לנו, שהיא מעדיפה את המועמד הקפיטליסט אפילו כשהוא מהמפלגה היריבה, כי אין שום סיכוי לביידן במצבו (חייב לחדד שגם אם היה צלול היה מפסיד, כשם שקלינטון הפסידה) מול דמגוג חריף וחסר מעצורים כטראמפ. עם ביידן כמועמד היכונו לארבע שנות טראמפ נוספות, מראש חבל על הזמן והכסף של תהליך הבחירות, זה כמו להעמיד מתאגרף גידם מול מייק טייסון בגרסה טורפת האוזניים שלו.

אגב, גם ב-2004 המפלגה הדמוקרטית הדגימה ניתוק כששלחה מועמד לא בחיר על פני מועמד שהרפובליקנים באמת חששו ממנו (מפיו של מארק מקנן יועצו של בוש הבן). האוורד דין (פוליטיקאי מוורמונט כמו ברני) משך לעצרותיו קהל גדול הרבה יותר מג'ון קרי, כי להבדיל מקרי, דין התאפיין כניגוד יותר ברור לבוש הבן.

סקר שמודד התלהבות בקרב תומכים
סקר שמודד התלהבות בקרב תומכים

קישור לסקר מתוך הציוץ

המאמר הזה נכתב לפני העימות האחרון בין סנדרס לביידן (15.03.2020), זה שהתקיים ללא קהל בגלל וירוס הקורונה, או אז כתבתי:

"כאמור בין סנדרס לביידן יתקיים עימות אחרון בקרוב מאוד, ביום ראשון, אולי אחריו יקרה נס למנגנון המפלגה הקפיטלסטי השמרן, ואנשיו יפתחו אם לא מצפון אז שכל ישר, ויכריעו בסיבוב השני לטובת המועמד הצלול ולא ה-ד-מ-נ-ט-י, כמי שהם שולחים מטעמם לזירה מול טראמפ. או לכל הפחות, ישלבו (בניגוד לקלינטון) את ברני כגורם שינווט בממסד (ברני כבר הוכיח יותר מפעם שלא אכפת לו מתארים אישיים, אלא רק מיישום של המדיניות הסוציאל-דמוקרטית)".

מאז עבר חודש, ואם היתה רוצה המפלגה הדמוקרטית לקרב אליה את הבייס הפרוגרסיבי הנלהב של סנדרס, כלומר אם היתה באמת רוצה לנצח את המפלגה הרפובליקנית ואת טראמפ בבחירות – היה אמור ביידן להציע לסנדרס – שמופיע, מאחד, ומעביר מסרים והנחיות מדעיות לעם האמריקאי כפי שמצופה ממנהיג – את סגנות הנשיא (זה עדין לא קרה וגם לא יקרה).

אם נשאר לקוראים כוח לעוד חדשות רעות, בחודש שעבר מאז נכתב המאמר גם התפרסמה האשמה נגד ביידן באונס של עובדת לשעבר בצוות שלו בשנת 1993, טארה ריד שמה. ריד סיפרה בראיון שפנתה לפרוייקט Times-Up עם הסיפור וביקשה תמיכתם וטיפולם בנושא, אך הם סירבו לעזור לה. בהמשך נחשף שביידן תרם ל-SKD הגוף שמקיים את Times-Up סכום של 806,000 דולרים, אחרי שטארה פנתה אליהם. נוסיף את הראיה הזו (שהתפרסמה בעיתונאות העצמאית המתהווה במדיה הדיגיטלית כמובן) לכתב האישום שלנו נגד התקשורת הממסדית, שידעה לכל אורך הקמפיין שביידן אינו ראוי גם מטעמים אלו, אך בחרה שלא לפרסם.

ציוץ דיווח על טיפול בתלונה מינית נגד ביידן

ציוץ דיווח על טיפול בתלונה מינית נגד ביידןורק נזכר איזו סערה תקשורתית חוללה התקשורת הממסדית דוקא נגד סנדרס, כשהתנפלה כמוצאת שלל רב על שמועות של הטרדות נשים (בקמפיין 2016), לא על ידי סנדרס חלילה, על תפוח רקוב בקרב הצוותים הרבים שעבדו למענו בקמפיין. סנדרס כזכור, אף שלא היה לו שום קשר, לא טייח ולא חיכה, פנה לנפגעת והתנצל בפניה, ובכך הפגין לא רק מנהיגות ואחריות כמי שעומד בראש הקמפיין, אף תחושת אבהות כלפיהן, שודאי חיזקה אמונה בו (ואמוננו). מיותר לציין שעמדותיו הפמניסטיות של ברני כלפי נשים מתועדות לכל אורך חייו הציבוריים. אז קל לפרש כוונות התקשורת כשבחרה לעסוק בסנדרס ולא בביידן תחת המסגור של ניצול נשים.

גם למטה של ברני אחריות למצבו כמובן. בימים טרופים אלו יפי הנפש והנימוסין של סנדרס מבלבלים אנשים שדי התרגלו לקרבות בוץ מלוכלכים (לביידן אין שום מעצור מלהשמיץ את סנדרס – סנדרס תמיד מתייחס לביידן בתואר "חברי"), והיה בהחלט אפשר לנסות להקשיח קצת את הקמפיין המנומס. והיו גם מהלכים פוליטיים אפשריים שלא נעשו, כמו גיוס תמיכה מהמועמדים היותר קרובים לסנדרס, וונג, וורן, טולסי, בכדי לעצור בתקשורת את דימוי ברירת-המחדל של ביידן בימים שלפני ה-Super-Tuesday. בדיעבד מרגיש שכל מחיר שהיו מבקשים בתמורה לתמיכתם היה עדיף על ארבע שנות טראמפ נוספות בטוחות.

לכל תומכי ברני שהצליחו להגיע עד כאן, יש לי מילים מעודדות. ברני בן 78, לקחו לו חמישים שנות קריירה להגיע הכי קרוב שאפשר לסמכויות הרשות המבצעת. חמישים שנים! כשבכל צומת הכרעה בחייו הוא תמיד בוחר בדרך הנכונה, הדרך הקשה (דוגמא לדרך קשה: ברני מהגינות וחמלה לא מוכן אפילו כשנשאל, לדבר על הדמנציה של ביידן. דוגמא לדרך קלה: נדמיין את הקמפיין שטראמפ יעשה סביב החולשות הפיסיות של ביידן) .

ניקח בחשבון שאם ברני היה מתמודד מול טראמפ, הוא היה מנצח אותו בהפרש גדול, כיוון שברני היחיד שמעביר אליו מצביעים מתוסכלי ממסד קפיטליסטי שהצביעו לטראמפ האנטי-ממסדי במחאה, ונזכיר שוב שטראמפ עצמו הודה בכך עבור מי שרוצים להתוכח על זה עימו.

אז מה לנו כי נלין על הזדמנות אחת שהתפספסה? ביידן ניצח בפריימריס האלו אך ורק בזכות אחוז תמיכה גבוה מקרב בני ה-65+, הבייבי בומרס שצורכים מידע מהתקשורת הממסדית שהציגה להם את ביידן כמנצח, כברירת המחדל של המפלגה הדמוקרטית.

גם אם בסיבוב הזה הסוציאל-דמוקרטיה תפסיד, המודעות הפוליטית שעורר ברני בקרב צעירי ארה"ב בני 45 ומטה, דור העתיד שצורכים את המידע מתקשורת עצמאית במדיה הדיגיטלית, תוביל בסופו של דבר למהפכה. חשוב מכך, ברני נתן מענה לבעיה הכי גדולה של השמאל באשר הוא – ההתארגנות.

השמאל שדוגל בשוויון פלורליזם וחופש דעה וביטוי, נמצא תמיד בנקודת פתיחה לרעתו מול הימין, כיוון שקואליצית הימין מטבעה מורכבת מאוסף של מבנים היררכיים ממושמעים וחד גוניים. זה נושא למאמר אחר, אבל קל להרגיש ביום יום שהימין מאורגן הרבה יותר מהשמאל, בטח בקמפיינים בתקופת בחירות. לכן, אחד ההישגים הכי גדולים של ברני הוא תנועת השטח שנבנתה סביב דמותו, וכינסה אזרחים עם זהויות שונות ומגוונות, תחת ההגנה שמציעה המטריה הסוציאל-דמוקרטית.

גם אם בסיבוב הזה הסוציאל-דמוקרטיה תפסיד, המודעות הפוליטית שעורר ברני בקרב צעירי ארה"ב בני 45 ומטה, דור העתיד שצורכים את המידע מתקשורת עצמאית במדיה הדיגיטלית, תוביל בסוף למהפכה

ברני שם סוף לשבטיות ולרעיון המדכא של פוליטיקת הזהויות עבור רבים מהמצטרפים לתנועה זו, וגם ייסד למעננו תנועת שטח עם ארגונים שמקלים מאוד את חרישת התלם הארוך. אז נביט קדימה ונרתם כולנו לבחירות 2024, עד אז "ימצא הזמן" את ממשיך/כת דרכו, שיסחפו את המדינה הכי משפיעה בעולם למאה עשרים ואחת מרחיבת שוויון, זכויות, חירויות, שלום, ואיכות סביבה.

נמרוד גז-חבר הוא איש שמאל פרוגרסיבי. סוציאל-דמוקרט. אתאיסט. רודף צדק אמת ושוויון בין בני האדם כולם. תובע אחריות על החלשים. ציוני שמאמין שהעם היהודי חייב להיות אדון לגורלו. נולד בעיר. גדל במושב. התחנך בעיקר בחינוכית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 2,915 מילים

בעקבות חשיפת אי סדרים במיליונים בתלמה ילין: מנהל התיכון יוצא לשבתון

פרסום ראשון משה פילוסוף, מנהל בית הספר התיכון תלמה ילין בגבעתיים, הודיע במפתיע על יציאתו לשנת שבתון מניהול בית הספר ● זאת, אחרי חשיפת זמן ישראל כי גירעון של 2 מיליון שקל וגביית יתר של אלפי שקלים הביאו הורים ובוגרים לשגר למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן" ● ועד הפעולה של תלמה ילין: "יקשה עליו לשוב לניהול בית הספר בשנה שלאחר מכן"

עוד 724 מילים ו-1 תגובות

המגפה בשטחים המשק הפלסטיני בסכנת קריסה בגלל משבר הקורונה

המובטלים החדשים בשטחי הרשות הפלסטינית מתקשים להביא אוכל הביתה ● בעלי העסקים נקרעים בין האחריות לעובדים לבין הדאגה לילדיהם ● התיירות מרוסקת ● הבנקים עשויים להיות הבאים בתור ● כולם תוהים איך ומתי יוחמרו מגבלות התנועה, וכיצד יעבור עליהם החג המתקרב ● וכולם מודאגים מהמצב בישראל ● "כשהכלכלה בישראל נפגעת, זה משפיע עלינו, והיכולות שלנו נעשות מוגבלות עוד יותר" ● "בסוף, יש לנו כאן אינטרס משותף"

עוד 1,610 מילים

יום הכיפורים של מערכת הבריאות

תחקיר שומרים ציוד חירום פג תוקף ● מחסור בתרופות ובחיסונים ● העדר תוכניות מגירה או חשיבה לטווח הארוך ● וכמובן, מחסור מתמשך בתקציבים ● בשלושה דוחות שנפרסו על פני 13 שנים, התריע מבקר המדינה שוב ושוב על הליקויים שעכשיו נראים במערכת הבריאות - אך רובם ככולם לא תוקנו ● בכיר במערכת: "חוסר המוכנות כל-כך רחב, שרק עם הסתכלות כוללת ניתן יהיה להתחיל בתיקון" ● חיים שדמי, בסיוע שומרים - המרכז לתקשורת ודמוקרטיה, יצא למסע בין הדוחות המאובקים לצוותים הרפואיים שמתמודדים כעת עם המחדלים

עוד 3,681 מילים

תגובות אחרונות

התנהגות החרדים בקורונה היא המראה של עצמנו

המראות בערים החרדיות בהן מתרחש זלזול עצום בהוראות החירום של הקורונה, הוא מכעיס ומחריד כאחד. הכרזות הפלגים הקיצוניים כי הם דבקים בשיגרת מנהגיהם לפני הכל ומבטלים את הוראות החירום – בלתי נתפסות. בעיקר כשמחלחלת ההבנה מה הן תגרומנה לרוב האוכלוסייה המצייתת להנחיות: העומס הצפוי על בתי החולים הקורסים, הפצת הנגיף בציבור הרחב וגם התיוג של היהודים ברחבי העולם כמפיצי מחלות מדבקות, תיוג שאנטישמים שמחים להציג אותו כעת כהוכחה ברורה.

אולם הבה נחליף לרגע את המושגים ונוריד את החרדים מהלקסיקון, את הדבקות במנהגים ללמוד ביחד, להתפלל, לטבול במקווה ולהתאסף באסיפות המוניות לחגוג שמחות או ללוות הלוויות. הבה נחליף אותם בנו, כל מי שחיים כבר שנים כאילו אין מחר, מול האזהרות הסביבתיות, ידיעה ברורה כי נעשות עוולות חברתיות קשות, ניצול חלשים, דורסנות יהירה של האדם בטבע הסובב אותנו, האבסת הים ומקורות המים בזיהום תעשייתי ובפלסטיק. המון פלסטיק.

הבה נחליף אותם בנו, שחיים כבר שנים כאילו אין מחר, מול האזהרות הסביבתיות, ידיעת העוולות החברתיות הקשות, ניצול החלשים, הדורסנות יהירה של הטבע

פיטום עצמנו בבידור זבל ותעשיית הסלבס שכל מהותם-קיומם היא הנהייה אחר מוחצנות ריקה מתוכן, זלזול הולך וגובר בכל מה שיש בו השכלה והשקעה במקצועיות. השפלת העוסקים בטיפול, בריאות וחינוך – בשכר מעליב ומעמד נמוך.

הערצת העושר והרכנת הראש בפניו נציגיו עם הרשאה בלתי מוגבלת לשדוד את חיינו הקטנים, לדחוף את ידם לכיסינו כדי לפרנס את הטייקונים, לזהם את האויר שאנו נושמים, את המים שאנו שותים, לנצל את משאבי הציבור לטובת עצמם והכל בחסות ממשלות שהולכות והופכות כלי שרת בידי תאגידים עוצמתיים וסוגרות קומבינות מעל הראש של כולנו.

שכנענו עצמנו שאין פתרונות מלבד מלחמות ומעודדים בכך את תעשיית הנשק המוכרת כמויות של אמצעי רצח באמצעות סוחרי נשק מדושני עונג לאזורי סכסוך, רבים מהם בעולם השלישי, שם ממשלות מושחתות וכנופיות אכזריות קוצרות את חייהם של המונים באוכלוסיה התמימה, הרחק מתשומת ליבה של אוכלוסיית העולם. זו עסוקה יותר בבגדי בית המלכות האנגלי, סכסוכי המשפחה שלו, תעשיית הסלבס ונהנתנות חסרת שובע.

שכנענו עצמנו שאין פתרונות מלבד מלחמות, ומעודדים בכך את תעשיית הנשק, בה סוחרי נשק מדושני עונג מוכרים אמצעי רצח לאזורי סכסוך, רובם בעולם השלישי, לממשלות מושחתות וכנופיות אכזריות שקוצרות חיים

הזהירו אותנו שהחור באוזון רק גדל, שהזיהום יחסל אותנו, שהעולם צפוי ליובש, רעב, שריפות שלעולם לא נוכל לגבור עליהן, קרחונים נמסים וערים שיטבעו עם עליית מפלס מי הים. חיות בר נכחדות ואת מחיר תאוות הבשר שלנו אנו נאכל בריבוע על הזיהום הסביבתי הנגרם בשל גידול בלתי מרוסן של בהמות למאכל והאכזריות הגדולה של המשלוחים החיים.

אבל רובנו התעלמנו והמשכנו בשלנו. צקצקנו מול קנגורו חרוך בשריפה הגדולה באוסטרליה, ריחמנו על דובי קוטב רעבים המסתובבים בערים סמוכות ומחפשים בזבל משהו לאכול כי אזורי המחיה שלהם נעלמו, אבל התעלמנו מכל המחקרים שהוכיחו בוודאות כי יש קשר בין זיהום אוויר, חולי ומחלות ובחרנו בכסף, בהנאות ובסיפוק תאוות רגעיות. גם כשקברנו את יקירינו, שנפגעו מתוצאות החיים שבחרנו לחיות.

אז מה לנו כי נלין על החרדים שמתעקשים לדבוק במנהגי הדת שלהם? מסכנים ופוגעים בעצמם וגם בכולנו? מה אנחנו בדיוק עושים כל השנים הללו? היינו צריכים את הקורונה כדי לעצור בבת אחת את הכל ולהתכנס לחיים מצומצמים ומבודדים ולגלות שאפשר גם אחרת?!

אז מה לנו כי נלין על החרדים שמתעקשים לדבוק במנהגי הדת שלהם? מסכנים ופוגעים בעצמם ובכולנו? מה אנחנו בדיוק עושים כל השנים הללו?

זוהי עת של חשבון נפש, אם אנו רוצים להבין איך אנו נראים אז נביט באותם חרדים שאנו כל כך כועסים עליהם כעת ונבין: אנו לא שונים, אנו בדיוק כמותם. מתאבדים עבור העיקשות העיוורת לדבוק בדת. במקרה שלנו עבור דת אחרת, דת שסובבת סביב סגנון החיים שהתמכרנו אליו והיהירות שאנו מעל הכל. אנו מסרבים להבין שהקורבנות הראשונים הם אנחנו וכל מי שיקר לנו.

אנו, ורק אנו, נרצח את עצמנו ואת זולתנו במו ידינו, אם נמשיך להיות כמו שהיינו.

גילה לבני זמיר, חיפאית, יוצרת וכותבת תוכן, יועצת תקשורת וקידום מדיניות ציבורית. הובילה מאבקים סביבתיים וחברתיים: הסרת חיץ הרכבת בחזית הים בחיפה, המאבק במפעלים המזהמים, הבית ברחוב חיים, שינוי המציאות הפוליטית בחיפה ועוד. בוגרת המחלקה לעיצוב תקשורת חזותית ויצ"ו חיפה, BA בתקשורת, רוח וחברה. יו"ר תנועת ״יאללה חיפה״. נשואה, אם ל-3 וסבתא ל-2.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 578 מילים
עודכן לפני 4 שעות

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בסביבת כחול-לבן שומעים וקוראים את הביקורות הקשות נגד בני גנץ ומתפוצצים ● האוזר והנדל אשמים, אומרים שם, הם השאירו אותנו ללא קלפים ● מקורב לגנץ בראיון לזמן ישראל: הוא לא בונה על כך שנתניהו יפנה את מקומו בזמן, גבי אשכנזי לא הטיל וטו על ממשלת מיעוט, יאיר לפיד לעולם לא יהיה ראש ממשלה, הציבור לא מבין את משמעות המהלך, וגם יובל דיסקין - שתקף את גנץ ברשתות החברתיות - לא מבין כלום

עוד 1,213 מילים ו-1 תגובות

צרות בליכוד: נתניהו הסתבך עם מחנה אדלשטיין

יולי אדלשטיין רוצה לחזור לכס יו״ר הכנסת, אך כחול-לבן הטילו וטו על המינוי ● עכשיו מתברר שהסיפור של אדלשטיין הופך לאחת הסוגיות הקשות במו״מ הקואליציוני, ואנשיו של אדלשטיין פגועים מנתניהו ● לטענתם, אין משרה שתפצה את היו״ר לשעבר, גם לא שר בכיר בממשלה ● והם מאיימים: "אם יעלה החוק שאסור לראש ממשלה לכהן עם כתבי אישום, נעבור אחד אחד בליכוד כדי שיתמכו בזה" ● פרשנות

עוד 710 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
מֶמְשָׁלָה

"אנחנו נכנסים לתקופה שלאזרחים לא יהיה בה עבודה ולא יהיה בה רווחה, ולכן חיוני מתמיד לפצל את שני המשרדים, להפקיד עליהם שני שרים שונים, כך שלאחד מהם תהיה עבודה ולשני רווחה" ● במהדורה מיוחדת של אוצר מילים, אמיר בן-דוד מביא ראיון ראשון ובלעדי עם יועצו של נתניהו לענייני הפיכת לימונים ללימונדה, תחמן בר מינוי טוב

עוד 1,073 מילים

כל הבשורות הטובות לכיס ולסביבה - שלא נוכל לחגוג בקרוב

איסור מכירת כלי פלסטיק בחופי ת"א, צניחה במחירי הדלק, אשרור אוטובוס השבת של רמת גן, הפחתה בזיהום בתחנות הרכבת ואור ירוק להוספת אוטובוסים ● השבוע נרשמו חדשות מצוינות בתחומי הסביבה ו/או הצרכנות, שאף אחד מאיתנו לא יזכה ליהנות מהן בזמן הקרוב

העקומה של תפוצת הקורונה בישראל אולי מתחילה להתמתן בימים האחרונים, אבל עקומת האירוניה נמצאת בשיאה. שורה של מהלכים והכרעות שהיו נחוצים ובוערים בימי שיגרה, הימים הרחוקים ההם של עידן הטרום-קורונה, הבשילו דווקא עכשיו – כשההשפעה שלהם על המציאות, לפחות בנקודת הזמן הנוכחית, שואפת לאפס. אפשר לגייס צבא שלם של קלישאות כדי לתאר את זה – לתת אגוזים למי שאין להם שיניים, או שמא למכור קרח לאסקימוסים. כך או כך, קבלו את חמישיית האירוניה הפותחת של שבוע הקורונה האחרון:

משבר הקורונה: חיטוי אוטובוס (צילום: Photo by Tomer Neuberg/Flash90)
משבר הקורונה: חיטוי אוטובוס (צילום: Photo by Tomer Neuberg/Flash90)

1

פחות פלסטיק בחופים

חם מהתנור – עיריית תל אביב החליטה אתמול בישיבת המועצה (שנערכה בזום) לאסור מכירת כלי פלסטיק חד פעמיים בחופי הים. החלטה חשובה, אפילו דרמטית. זוכרים את הימים – רק לפני כמה חודשים – שבהם העיריות הודיעו בזו אחר זו על ביטול השימוש בחד"פים בצהרונים, ובאופן כללי הכריזו על מלחמת חורמה במגיפת הפלסטיק? אז לקראת פרוץ עונת הרחצה עיריית תל אביב הלכה צעד משמעותי קדימה (אילת קדמה לה, אגב). באמת צעד חשוב, רק חבל שאין עונת רחצה, הים סגור, ואף אחד לא מוכר בחופים שום דבר, רב או חד פעמי.

2

ירידה במחיר הדלק

מחיר הדלק צנח השבוע בפראות ל-4.89 שקלים לליטר, הנמוך מאז סוף העשור הקודם. חדשות טובות לנהגי המכוניות הפרטיות, חדשות רעות לסביבה, אבל בעצם לא זה ולא זה: ממילא אין לאן לנסוע, הכבישים ריקים ורוב המכוניות בישראל עומדות ומעלות אבק.

3

יותר אוטובוסים

בג"ץ איפשר סוף סוף למדינה לחזור לרכוש אוטובוסים: הסכסוך המשפטי הזה – בין יצרני האוטובוסים המקומיים למשרד האוצר שמעוניין לייבא יותר אוטובוסים מחו"ל – תקע את התחבורה הציבורית במשך כמעט שנתיים.

מבלי להיכנס לשאלה מי צודק במחלוקת, ההשלכות של הקיפאון היו הרסניות: שירות האוטובוסים ברחבי הארץ זקוק לתגבור נואש, משרד התחבורה כבר קיבל החלטה עקרונית לתגבר קווים רבים ולהוסיף קווים חדשים, אבל אי אפשר היה לבצע את ההחלטה בגלל שלא ניתן היה להגדיל את צי האוטובוסים.

תל אביב בימי קורונה: כיכר דיזנגוף ריקה כמעט לחלוטין, מרץ 2020 (צילום: Miriam Alster/Flash90     )
תל אביב בימי קורונה: כיכר דיזנגוף ריקה כמעט לחלוטין, מרץ 2020 (צילום: Miriam Alster/Flash90     )

התוצאה: נוסעים בכל הארץ המשיכו לסבול מצפיפות נוראית או ממחסור בקווים חיוניים. אז עכשיו אפשר סוף סוף לרכוש אוטובוסים – רק שהתחבורה הציבורית קוצצה כמעט לחלוטין ואין להם לאן לנסוע.

4

אור ירוק לאוטובוס השבת

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את העתירה נגד הפעלת ה"סבבוס" – קו האוטובוס הפופולרי שמופעל בשבתות על ידי עיריית רמת גן ומסיע את תושבי העיר לים ולמרכזי הבילוי בתל אביב. את העתירה הגישו קבוצת תושבי רמת גן בראשם הרב יעקב אריאל, לשעבר הרב הראשי של העיר.

אז הסבבוס עקרונית יכול לפעול, רק חבל שאין ים, אין בילויים ושהתחבורה הציבורית בקושי עובדת בימי חול – קל וחומר בשבת.

5

צניחה בזיהום בתחנות הרכבת

בדיקות שנערכו לאחרונה בתחנות הרכבת הראו שזיהום האוויר בסביבת הרציפים ירד משמעותית (הבדיקות נעשו כשעדיין נסעו רכבות).

הזיהום בתחנת השלום למשל (התחנה העמוסה בישראל) מוכר כבר כמה שנים כמפגע בריאותי מסוכן, וכל הניסיונות להפעיל מסננים ומאווררים הניבו תוצאות חלקיות בלבד. הנוסעים בתחנה מכירים את השלטים האלקטרוניים המתריעים מפני זיהום אוויר גבוה אבל חוץ מלהילחץ אין להם הרבה מה לעשות בנושא.

אז בימי הקורונה הזיהום ירד משמעותית, בעיקר מפני שחלק גדול מהעשן מגיע מנתיבי איילון שהתנועה בהם דלילה מאוד. הבעיה: הרכבת מושבתת לחלוטין. אז האוויר ברציפים סוף-סוף נקי, אבל הרציפים ריקים, לתפארת הקורונה והאירוניה.

משבר הקורונה: קרון רכבת שומם, רגע לפני ההשבתה (צילום: Yossi Aloni/Flash90)
משבר הקורונה: קרון רכבת שומם, רגע לפני ההשבתה (צילום: Yossi Aloni/Flash90)
עוד 474 מילים

דעה מדינת ישראל חולה מאוד

פוליטיקה המבוססת על שקרים, כנסת שמאבדת מכוחה, פערים כלכליים הולכים וגדלים, מערכת בריאות ענייה ומרוסקת, וקרעים חברתיים עמוקים ● מדינת ישראל הייתה חולה זמן רב לפני התפרצות הקורונה, אבל המגיפה הציפה את כל הבעיות אל פני השטח ● כבר בעתיד הקרוב ישראל תשתנה לחלוטין ● נותר לנו רק לקוות שהשינוי יהיה לטובה

עוד 1,119 מילים

משרד הבריאות העביר את "שאלון הקורונה" של מכון ויצמן לחברה מסחרית

מעקב זמן ישראל משרד הבריאות אימץ את השאלון החכם שפותח במכון ויצמן כדי לזהות מוקדי התפרצות הקורונה באמצעות חכמת המונים ● אבל בשלב זה נפרדו דרכי המדינה והמדענים - וביצוע השאלון הופקד בידי "דיאגנוסטיק רובוטיקס" ● כעת, חברה פרטית אוספת עלינו מידע רגיש ● בין המשקיעים בה: מבטח-שמיר, קרן אלפא קפיטל, והזוג יהודית וקובי ריכטר ● תגובת משרד הבריאות טרם התקבלה

עוד 957 מילים

הנחיית משרד הבריאות: עדיפות נמוכה לבדיקות קורונה לרופאים ולצוותים

פרסום ראשון מסמך חדש של משרד הבריאות מנחה את אנשי מערכת הבריאות כיצד לתעדף את ביצוע בדיקות הקורונה ● במפתיע, עובדי בתי חולים ובתי אבות שהתגלו אצלם חום ושיעול מופיעים בתחתית סדר העדיפויות, מבין הקבוצות באוכלוסייה שאותן מומלץ לבדוק ● מהמסמך עולה שעד כה כלל לא הייתה המלצה לבדוק עובדי צוות עם תסמינים

משרד הבריאות נותן עדיפות נמוכה לבדיקות קורונה בקרב צוותים רפואיים ביחס לקבוצות אחרות בסיכון, כך עולה ממסמך של הצוות המייעץ למדיניות איתור חולי קורונה של משרד הבריאות שיצא אתמול (יום ב') והגיע לידי זמן ישראל.

במסמך שהוציאה פרופ׳ סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור, מפורטות ההמלצות המעודכנות של הצוות היועץ למדיניות איתור חולים בנגיף הקורונה. המסמך מפרט את האוכלוסיות שיש עדיפות גבוהה לבדוק אותן, לפי דירוג. מדובר בעדכון של המדיניות שהייתה נהוגה עד עכשיו.

המסמך מפרט: "התוויות מוצעות לפי עדיפויות, מגבוהה לנמוכה", בבדיקה, לפי הדירוג הבא: "1.  בעלי חום, שיעול או קושי בנשימה השבים מחו"ל. 2. בעלי חום, שיעול או קושי בנשימה שהיו במגע עם חולים מאומתים".

בתוך הקבוצה השנייה יש דירוג פנימי שמעניק עדיפות ל"אוכלוסיות צפופות", "אוכלוסיות בסיכון לפתח מחלה עם הסתמנות קלינית קשה", "עובדים בקשר עם אוכלוסיות בסיכון" ו"עובדים חיוניים".

במקום השלישי – מעל הרופאים והאחיות שכבר יש להם חום ושיעול – נמצאים "אנשים חסרי תסמינים השבים מחו"ל ממדינות ואזורים עם תחלואה נרחבת".

במקום הרביעי נמצאים "בעלי חום, שיעול וקשיים בנשימה שגרים או עובדים במסגרות סגורות, שבהן נתגלתה תחלואה בקורונה, כגון בתי אבות, בתי חולים, בתי כלא ואתרי מחיה צפופים".

הנחיות משרד הבריאות לביצוע בדיקות להימצאות נגיף הקורונה
הנחיות משרד הבריאות לביצוע בדיקות להימצאות נגיף הקורונה

רק במקום החמישי נמצאים "בעלי חום, שיעול וקשיי נשימה בקרב עובדי בתי חולים, בתי אבות ומוסדות סיעודיים, הנושאים בתפקיד טיפולי הכולל מגע הדוק מתמשך עם קבוצות חולים נרחבות".

מהמסמך עולה עוד שעד כה כלל לא הייתה המלצה לתעדוף בדיקה של אנשי צוותים רפואיים עם תסמינים. לפי המסמך, עובדי בתי החולים ובתי האבות הוספו לטבלת הנבדקים כעת, ולפני כן לא נמצאו ברשימת האוכלוסיות המועדפות.

הפרדה בין שני סוגי בדיקות

המסמך מתייחס גם לבדיקות בכלל האוכלוסייה, מחלק אותן לשתיים – בדיקות שנותרו לאיתור נשאים וחולים בקורונה ובידודם, ובדיקות ניטור לקבלת תמונת מצב להימצאות והתפשטות הנגיף – וקובע שיש להפריד בין שני סוגי הבדיקות.

לפי המסמך, רופאים ואנשי צוותים בבתי אבות עם תסמינים של חום ושיעול,  נמצאו בעדיפות לבדיקה במקום החמישי, למרות הסיכון העצום שקיים בהדבקה של צוותים רפואיים. רק לפני כשבועיים נשלחו עשרות אנשי צוות באיכילוב לבידוד בעקבות הידבקות רופאים בקורונה, ומחלקות בבית החולים הושבתו.

עד כה לא התקבלה תגובת משרד הבריאות.

הנחיות משרד הבריאות לביצוע בדיקות להימצאות נגיף הקורונה
הנחיות משרד הבריאות לביצוע בדיקות להימצאות נגיף הקורונה
עוד 321 מילים

עכשיו שהכנסת פועלת, אין לממשלה הצדקה להעביר תקנות שעת חירום

מזה כחודשיים, מתמודדת ממשלת המעבר עם משבר מגפת הקורונה באמצעות תקנות לשעת חירום ● "תקנות שעת חירום הן כלי אנטי דמוקרטי, הכרח בל יגונה", מזהירה האגודה לזכויות האזרח ● עכשיו, כשהכנסת מתפקדת, ועדות הוקמו ונבחר יו"ר קבוע, אין יותר הצדקה להשתמש בכלי הדרקוני הזה ● פרשנות

עוד 841 מילים

ארדן: "ליל הסדר מדאיג אותנו, לקראת החג יהיו החמרות נוספות"

גדעון סער: בני גנץ צריך לפתור את בעיית גודל הממשלה ● בנט: אם לא נתנהל נכון, עלולים להגיע למצב שיהיו לנו יותר מתאבדים מאשר מתים ● דיווח: חברי כנסת בכחול לבן דוחקים בגנץ לסגת מהדרישה שלא למנות את אדלשטיין ליושב ראש הכנסת

עוד 40 עדכונים

בחזרה לעתיד "במקום 4,200 מיטות שחפת, יש רק 800"

ההיסטוריה חוזרת על עצמה? ● ב-1949, מנכ"ל משרד הבריאות היה מודאג מהתפשטות השחפת במדינה הצעירה, והתריע על-כך בפני ראש הממשלה ● "מצב העניינים הגיע לדרגה כזאת, שנאלץ אני להעיר את תשומת לבך לבעיה חמורה זו ולבקש את עזרתך" ● למרות האזהרות החריפות, זה לקח כמעט עשור עד שהמדינה השתלטה על המגפה

עוד 1,516 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה