היום שאחרי הבחירות: לאן זה הולך?

מליאת הכנסת (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
מרים אלסטר/פלאש90
מליאת הכנסת

בניגוד לתרחישים המתפרסמים בתקשורת, שטחיים, דלים ובדרך כלל גם מוטים, נשרטט כאן את מרחב האפשרויות המסתמן ליום שאחרי הבחירות, באופן אובייקטיבי ככל הניתן.

קיימים למעשה חמישה תרחישי -אב, שבכל אחד מהם מספר תתי- תרחישים:

1. ממשלת מיעוט

קיימות מספר אפשרויות לכינון ממשלת-מיעוט:

א. 'ממשלת רוב יהודי/ציוני'

קואליציה על בסיס כחולבן, אמת וישראל ביתנו, בהנחה שמספר המנדטים שלהן יעלה על זה של גוש נתניהו. זוהי קונסטלציה נוחה לכחולבן, אבל לפי נתוני מערכות הבחירות האחרונות, הסקרים, והדינמיקה הציבורית בישורת האחרונה לפני הבחירות, נראית רחוקה ממימוש.

גם אם תוצאות הבחירות יאפשרו זאת, עדיין תלויה ועומדת 'בחירתו של ליברמן'. יהיה עליו לבחור צד באופן ברור, ולנמק את בחירתו. הוא כבר הניח יסודות להחלטה שכזו, בדיבוריו על "הכל תלוי בקווי היסוד", ו"תם עידן נתניהו".

מנגד, הוא אמר גם ש"גנץ לא בשל להנהגה". האם יש תרחיש שבו ליברמן עצמו ידרוש לעמוד בראש ממשלה בהרכב הזה, כתנאי להצטרפותו? לא מן הנמנע.

סבירות – נמוכה-בינונית

ב. ממשלת מיעוט ליברלית

ממשלה שתקום על בסיס כחולבן, אמת וישראל ביתנו, בתמיכת חלק מן הרשימה המשותפת, כך שמספר המצביעים בעד הקמתה יעלה על מספר המתנגדים לה. ממשלה כזו יכולה להיכון גם ללא חלק מאלה שיתמכו בכינונה, על בסיס הסכמי-צד שיבטיחו תמורות מסוימות לרשימה המשותפת.

ממשלה שתקום על בסיס כחולבן, אמת וישראל ביתנו, בתמיכת חלק מן הרשימה המשותפת, כך שמספר המצביעים בעד הקמתה יעלה על מספר המתנגדים לה. ממשלה כזו יכולה להיכון גם ללא חלק מאלה שיתמכו בכינונה

המכשול העיקרי להקמתה הוא הצורך בהסכמה של ליברמן מזה, וחלקים מהמשותפת מזה. ליברמן יוכל להישען על קיום הבטחתו ש"לא יהיו בחירות רביעיות". המשותפת תוכל להציג את התמורות הנדיבות שינתנו לה, ולטעון שהביאה לסילוקו של נתניהו מן המפה הפוליטית.

סבירות – בינונית

2. ממשלת אחדות

גם כאן קיימות מספר אפשרויות:

א. גנץ הולך לקנוסה

אפשרות אחת היא הפרת ההבטחה של גנץ לבוחריו, ובתרחיש שבו תוצאות הבחירות יציבו את הליכוד כמפלגה הגדולה , תחת התירוץ של "מניעת בחירות רביעיות", חזרה ל'מתווה הנשיא" המקורי או בשינויים קלים, והקמת ממשלת אחדות ברוטציה, כשנתניהו ראשון. גנץ יוכל לאמר כי "זוהי שעת חירום" וכי הוא
"עושה את המעשה הממלכתי היחידי האפשרי" , יתכן שכחולבן תתפרק ורק סיעת "חוסן לישראל" תצטרף לממשלה, אך נתניהו יהיה מוכן לתת לגנץ יותר מחצי המלכות ובלבד שיתן לו את הלגיטימציה לכהן כראש ממשלה.

סבירות – נמוכה מאוד

ב. ריבלין נוטל יוזמה

אפשרות אחרת היא 'מתווה נשיא משופר', הלוקח בחשבון את השינוי במצבו המשפטי של נתניהו, ובוודאי אם כחולבן תהיה המפלגה הגדולה (אבל גם אם יהיה תיקו בינה לבין הליכוד, או אפילו אם הליכוד יזכה במנדט או שניים יותר), יקבע כי נתניהו יוכל להיות רק מספר שתיים ברוטציה, אם וכאשר יזוכה מכל אשמה. לחלופין, יוכל ריבלין לומר, הליכוד יכול להציב ח"כ אחר בראשות הממשלה, שיכהן כל עוד נתניהו בנבצרות, וכך יוכל הליכוד להיות ראשון ברוטציה.

'מתווה נשיא משופר', המתחשב בשינוי במצבו המשפטי של נתניהו, ובוודאי אם כחולבן תהיה המפלגה הגדולה (אבל גם אם יהיה תיקו בינה לבין הליכוד, או יתרון קל לליכוד), יקבע כי נתניהו יוכל להיות רק שני ברוטציה, אם וכאשר יזוכה מכל אשמה

סבירות – בינונית-גבוהה

3 .ממשלת ימין-ימין

בתרחיש קיצון של 61 מנדטים לגוש נתניהו, תיכון קואליצייה על טהרת הגוש, ואין להוציא מכלל חשבון חבירה של ליברמן לממשלה שכזו, בין אם מיידית או בשלב מאוחר יותר. סדר היום המיידי של הקואליציה הזו יהיה העברת פסקת התגברות מורחבת וחילוץ נתניהו, ויתכן שגם דרעי, ליצמן, חיים כץ ודויד ביטן מתיקיהם המשפטיים.

סבירות – נמוכה מאוד

4 .פיצול בגוש נתניהו ו/או בליכוד

קיימות מספר אפשרויות לפיצול הגוש, ויתכן גם פיצול בליכוד.

א. פיצול בגוש

בתרחיש שבו כחולבן היא המפלגה הגדולה, וגנץ מקבל ראשון את המנדט, יתכן בהחלט שאגודת ישראל מזה, וימינה מזה, ינהלו משא ומתן חשאי עם כחולבן. הצלחת משא ומתן כזה תהיה תלויה במצבו המשפטי של נתניהו. רק אם יתברר כי נתניהו איננו יכול להקים ממשלה, עקב פסיקה של בג"צ או החלטה של הנשיא ריבלין, יוכלו המפלגות הללו 'להרשות לעצמן' לחבור לגנץ. גם אם נתניהו יקבל ראשון את המנדט, אך ייכשל, והאופציות שיעמדו בפני מפלגות הגוש תהיינה או חבירה לגנץ או בחירות רביעיות, יתכן שהן תנהלנה משא ומתן ותשקולנה ברצינות חבירה לכחולבן.

סבירות – נמוכה

ב. פיצול בליכוד

המחולל המרכזי של תת -תרחיש זה יכול להיות ליברמן. רמיזות בכיוון כבר שוגרו על ידו בימים האחרונים. יתכן כי יהיה ביכולתו ליצור חבירה עם גוש מתנגדי -נתניהו בתוך הליכוד, ולהעמיד בפני המפלגה אולטימטום – החליפו את נתניהו ואחבור אליכם להקמת ממשלה, או ששליש מסיעת הליכוד יחבור איתי לממשלת
אחדות ציונית- ליברלית.

סבירות – נמוכה מאוד

5 .מבוי סתום ובחירות רביעיות

בתרחיש שבו אף אחד מן התרחישים הקודמים לא יבשיל, ולאחר שני נסיונות,
של גנץ ושל נתניהו, לא תתאפשר הקמת ממשלה, יתכנו תתי-התרחישים הבאים:

א. same Same

בחירות רביעיות שבהן המערכת הפוליטית תשאר בהרכבה הנוכחי, ואותן מפלגות ואותם ראשי מפלגות ירוצו לסיבוב נוסף. ברור לכל השחקנים הפוליטיים שזהו תרחיש מסוכן ובעייתי, שישחוק עד דק את אמון הציבור בשיטה הפוליטית, עלול להביא לשיעורי הצבעה נמוכים, להצבעות-מחאה משמעותיות, ולהדרדרות גם
בדירוגי האשראי של ישראל ובפרמטרים נוספים. היחי די שעשוי להיות לו עניין בתרחיש זה הוא נתניהו, בתנאי כמובן שישמור על מעמדו כראש ממשלת המעבר.

סבירות – נמוכה

ב. שינויים במפת המפלגות והמתמודדים

בחירות רביעיות עשויות להיות זרז לכמה תהליכים שיביאו לשינוי במפה הפוליטית. בליכוד תתכן דרישה לפריימריז מחודשים, וחבירה של מספר בכירים לקואליציה פנים-ליכודית שתגבר על נתניהו. בכחולבן עשויה לקום דרישה להחלפת גנץ באשכנזי או בלפיד. גם "סוסים שחורים" עשויים להיכנס למירוץ, דוגמת גדי אייזנקוט.

בחירות רביעיות עשויות להיות זרז לתהליכי שינוי במפה הפוליטית. בליכוד תתכן דרישה לפריימריז מחודשים, וחבירת בכירים לקואליציה פנים-ליכודית שתגבר על נתניהו. בכחולבן עשויה לקום דרישה להחלפת גנץ באשכנזי או בלפיד

בימין, תתכן חבירה של ימינה לליכוד, ובכך הקמת מפלגה שתהיה בוודאות הגדולה בישראל. גם מציאת 'סידור' ל'עוצמה יהודית' תחזור לעמוד על הפרק.
בשמאל, יתכנו שינויים בהרכב ה'משולש' עבודה-מרצ-גשר, דרישה לפריימריז לראשות הרשימה המשולשת ו/או לראשות העבודה מזה ומרצ מזה. תתכן גם חבירה מחודשת של המפלגה הירוקה בראשות סתיו שפיר, או ריצה עצמאית שלה. בנוסף, יוזמות להקמת מפלגה יהודית -ערבי ת קיימות מזה זמן מתחת לפני השטח, ויתכן שתצאנה לאור.

סבירות לשינויים כלשהם – בינונית-גבוהה

ג. שינויים בכללי המשחק

תת-תרחיש זה הוא הפחות מדובר מכולם, אבל יש בו פוטנציאל משמעותי לשינוי.
בהינתן מבוי סתום ו'קוראל ס' לבחירות רביעיות, יווצרו לחצים ציבוריים ופוליטיים לשינוי כללי המשחק, במנעד רחב של אפשרויות – שינוי שיטת הבחירות בכיוון של בחירה ישירה לראשות הממשלה, או הטלת המנדט על המפלגה הגדולה ביותר. שינויי חקיקה ייעודיים שינטרלו התמודדות של נתניהו, ע"י הגבלת כהונת ראש ממשלה לשתי קדנציות, ו/או מניעת התמודדות מח"כ תחת כתבי אישום. אלו צעדים יוצאי דופן, אבל בנסיבות החריגות שתיווצרנה הם עשויים לזכות לתמיכה ציבורית ניכרת.

סבירות – בינונית- גבוהה

"ברבורים שחורים"

ברבור שחור הוא מושג שטבע הפילוסוף הלבנוני -אמריקני הידוע נאסים טאלב , המציין אירועי-קיצון שסבירותם נמוכה אך השפעתם עצומה. ניתן לחשוב על כמה ברבורים שחורים בהקשר הבחירות הקרובות:

זיוף הבחירות

שימוש בכלי- סייבר ובפייק -ניוז, למשל בנושא נגיף הקורונה, כדי לדכא שיעורי הצבעה במקומות ספציפיים ובכך להטות את תו צאות הבחירות. יתכנו גם זיופים ב עזרת כלי -סייבר בשלבי ספירת הקולות, ואפילו כאלה שלא יתגלו מיידית אלא רק בשלבים מאוחרים יותר. אירועים שכאלה עלולים ליצור גם מצב של פסילת התוצאות ועריכת בחירות חוזרות, בחלק מהקלפיות או בכולן.

אירוע בטחוני

בין אם באופן מתוכנן או כתוצאה משרשרת התרחשויות מקרית בגבול עזה, באיו"ש או בצפון, שיגורי טילים מסיביים על ישראל עלולים לחבל בכשרות הבחירות.

עסקת טיעון של נתניהו

נתניהו עשוי להחליט כי בכדי להימנע ממשפט עדיף לו לנסות ולהגיע לעסקת טיעון מהירה, אולי עוד לפני הקמת הממשלה הבאה.

בג"צ ו/או ריבלין פוסלים את נתניהו

כזכור, בג"צ קבע כי סוגיית כשירותו של ח"כ הנאשם בפלילים לקבל מנדט
להרכבת ממשלה היא שפיטה, וכי יידרש לכך אם תיווצר סיטואציה שכזו. גם הנשיא ריבלין אמור לשקול שיקול זה בבואו להטיל את המנדט להרכבת ממשלה. אם בג"צ ו/או הנשיא יפסלו את מועמדות נתניהו, סביר כי תקום במהירות ממשלת אחדות של הליכוד וכחולבן.

בהגדרה – סבירות נמוכה

לסיכום

מגוון התרחישים עשיר למדי, אבל בנטרול הברבורים השחורים ותרחישי הסבירות הנמוכה, נראה כי השחקנים המשפיעים ביותר צפויים להיות הנשיא ריבלין, אביגדור ליברמן ואיימן עודה.

ריבלין יכול ליצור 'מתווה נשיא משופר' שיביא לממשלת אחדות עם נתניהו כשני ברוטציה, וליברמן ועודה יכולים להביא ליצירת ממשלת-מיעוט, שאמנם תתקשה לתפקד אבל תיחלץ את המערכת מן המבוי הסתום. בידי ליברמן גם אופציות נוספות, מורכבות יותר, ובהן חבירה לליכוד או פיצולו, למען יעדו ארוך הטווח שהיה ונותר השתלטות על הליכוד, ודרכו על הימין כולו.

אם המבוי הסתום לא ייפרץ, ויסתמנו בחירות רביעיות, המערכת תיכנס כנראה לתזזית של שינויים, הן בהיבטי מפת המפלגות ומוביליהן, והן בהיבטי חקיקה לשינוי כללי-המשחק באופן שיביא להכרעה.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,288 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 9 ביולי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ישראל מייבשת

פרק 17מים הם עניין גדול בגדה המערבית - ובפרט בדרום הר חברון ● מים הם לא רק מקור החיים, אלא גם נשק וכלי שלטוני ● "יש לטפל בעניין הזה בשקט, בשלווה ובחשאי ולעסוק בחיפוש דרכים להגירתם לארצות אחרות", אמר לוי אשכול על הפלסטינים אחרי מלחמת ששת הימים, ואף הציע את הפתרון: "ייתכן שאם לא ניתן להם מים במידה מספקת, לא תהיה להם ברירה" ● 53 שנה אחרי, אמיר בן-דוד רואה כיצד ישראל מיישמת את המדיניות הזו בשטח

עוד 2,442 מילים

י"ז בתמוז: הצום ש'נעלם' והכח שבזכרון

מערכת החינוך הישראלית קירבה ביַלדותינו לתודעתנו, ללא כל מאמץ או התחייבות מצידנו, את החגים והמועדים המצויינים במסגרת השנה החינוכית והרחיקה את אלו שלא נחגגים או מצויינים במהלכה. כזה הוא סיפורה הטרגי של תענית י"ז בתמוז, אחת מחמש התעניות בלוח השנה העברי.

מערכת החינוך קירבה לתודעתנו את המועדים המצויינים במסגרת השנה החינוכית, והרחיקה את אלו שלא נחגגים במהלכה. כזה הוא סיפורה הטרגי של תענית י"ז בתמוז

על פי המסורת, ביום זה נבקעו חומות ירושלים, והתענית נמשכת מעלות השחר ועד צאת הכוכבים. י"ז בתמוז מציין את ראשית ימי בין המצרים, שלושת השבועות המובילים לט' באב וחורבן בית המקדש:

"גָּלְתָה יְהוּדָה מֵעֹנִי וּמֵרֹב עֲבֹדָה, הִיא יָשְׁבָה בַגּוֹיִם, לֹא מָצְאָה מָנוֹחַ כָּל רֹדְפֶיהָ הִשִּׂיגוּהָ בֵּין הַמְּצָרִים" (איכה א' ג')

הדרתו של י"ז בתמוז ושל אחיו הבכור והמוכר ט' באב מעיסוקנו החינוכי, צמצמה את האפשרות שלנו ללמוד להרחיב ולדון בנושאים לאומיים כגון חורבן וגלות ופגמה בכוללנות הסיפור היהודי המשותף אותו אנו נושאים כמטען תרבותי רב דורי.

התלמוד הבבלי, במסכת תענית דף כ״ו ע"א מציין חמישה דברים אשר אירעו לאבותינו ביום זה:

  1. נשתברו הלוחות – לאחר חטא העגל.
  2. ובטל  קורבן התמיד – שהוקרב מדי יום בבית המקדש.
  3. והובקעה העיר.
  4. ושרף אפוסטמוס את התורה (אין מקור אחר על אפוסטומוס כך שלא ברור בדיוק על מה מדובר).
  5. והעמיד צלם בהיכל.

היכולת היהודית המופלאה לרתום את הזיכרון הקולקטיבי לטובת ההווה הוא ערך תרבותי חשוב מכדי לפסוח שלא במודע על אירועים מכונני תודעה משותפת, כפי שבאים לידי ביטוי בלוח השנה העברי. מדובר בעצם ההכרה שהזיכרון אינו מונח כמשקולת על כתפינו, כפעולה המאיטה את תנועתנו בעולם, אלה להפך – הוא כוח עצום ורב הדוחף אותנו קדימה לזכור, לפעול ולעשות.

היכולת היהודית המופלאה לרתום את הזיכרון הקולקטיבי לטובת ההווה – הוא ערך תרבותי חשוב מכדי לפסוח שלא במודע על אירועים מכונני תודעה משותפת. מדובר בהכרה שהזיכרון אינו מונח כמשקולת על כתפינו

הרמב"ם במשנה תורה, הלכות תעניות ה׳ כותב:

"יֵשׁ שָׁם יָמִים שֶׁכָּל יִשְׂרָאֵל מִתְעַנִּים בָּהֶם מִפְּנֵי הַצָּרוֹת שֶׁאֵרְעוּ בָּהֶן כְּדֵי לְעוֹרֵר הַלְּבָבוֹת לִפְתֹּחַ דַּרְכֵי הַתְּשׁוּבָה וְיִהְיֶה זֶה זִכָּרוֹן לְמַעֲשֵׂינוּ הָרָעִים וּמַעֲשֵׂה אֲבוֹתֵינוּ שֶׁהָיָה כְּמַעֲשֵׂינוּ עַתָּה עַד שֶׁגָּרַם לָהֶם וְלָנוּ אוֹתָן הַצָּרוֹת. שֶׁבְּזִכְרוֹן דְּבָרִים אֵלּוּ נָשׁוּב לְהֵיטִיב".

בכל דור ודור, אנו נדרשים לחזור ולהתבונן בלוח השנה העברי, לדרוש אותו מחדש באופן מותאם למציאות חיינו תוך כדי דיאלוג מתמשך עם זיכרוננו הקולקטיבי. הנה הצעה לתיקון אישי לי"ז בתמוז השנה:

נשתברו הלוחות – נאחה את לוחות ליבנו שנאמר:

"חֶסֶד וֶאֱמֶת אַל־יַעַזְבֻךָ קָשְׁרֵם עַל־גַּרְגְּרוֹתֶיךָ כָּתְבֵם עַל־לוּחַ לִבֶּךָ". (משלי ג' ג')

בטל קורבן התמיד – נאיר האחד את השני שנאמר:

"ואתה תצוה את־בני ישראל ויקחו אליך שמן זית זך כתית למאור להעלות נר תמיד" (שמות כ"ז כ').

הובקעה העיר – נפתח לרווחה את שערינו, שנאמר:

"פתחו־לי שערי־צדק אבא־בם אודה יה, זה־השער ליהוה צדיקים יבאו בו" (תהילים קי״ח:י״ט-כ׳).

שרף אפוסטמוס את התורה – נהיה אנו לתורת אמת, שנאמר:

"וְעַ֤ל הַר־סִינַי֙ יָרַ֔דְתָּ וְדַבֵּ֥ר עִמָּהֶ֖ם מִשָּׁמָ֑יִם וַתִּתֵּ֨ן לָהֶ֜ם מִשְׁפָּטִ֤ים יְשָׁרִים֙ וְתֹורֹ֣ות אֱמֶ֔ת חֻקִּ֥ים וּמִצְוֹ֖ת טֹובִֽים "(נחמיה ט' ,י"ג).

העמיד צלם בהיכל – נתקן את צלם אלוהים אשר בקרבנו שנאמר:

"וַיִּבְרָ֨א אֱלֹהִ֤ים אֶת־הָֽאָדָם֙ בְּצַלְמ֔וֹ בְּצֶ֥לֶם אֱלֹהִ֖ים בָּרָ֣א אֹת֑וֹ זָכָ֥ר וּנְקֵבָ֖ה בָּרָ֥א אֹתָֽם" (בראשית א׳:כ״ז).

וכך יהיה י"ז בתמוז למועד משמעותי ורלוונטי עבור כולנו.

ערנ יעקב שפיר הוא מנהל אגף קהילות וזהות יהודית-ישראלית במדרשה באורנים, וחבר בית המדרש לרבנות ישראלית של מכון הרטמן והמדרשה באורנים. שפיר הוא אחד המייסדים וחבר פעיל בקהילת "אליאב", קהילה פלורליסטית בצפון הנגב, שם הוא מתגורר עם אשתו אור ושלוש בנותיו – יהלי, נעמה ותמר.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 471 מילים ו-1 תגובות

המשבר בין הציבור החרדי לרשויות נראה חסר תקנה

אחת הבדיחות הנפוצות בימים אלה בקרב בני ישיבות הולכת כך: "אם ראית שוטר מרחוק - תשים מסכה. אם שכחת את המסכה - תוריד את הכיפה" ● הרבה תסכול מסתתר מאחורי הבדיחה הזו, עם טענות על אכיפה בררנית, ניתוק ואפליה ● בגל הראשון, דרעי ניהל את המשבר מול החרדים, אבל כעת גם דרעי ממודר ● והזעם ברחוב החרדי גואה ומגיע עד נתניהו ● פרשנות

עוד 717 מילים

יו"ר הקואליציה זוהר: "יש נתק מוחלט בינינו לבין כחול לבן"

עוד הוסיף זוהר בראיון ל"ישראל היום" כי הוא לא מאמין שהממשלה הנוכחית תשרוד ● השר רפי פרץ נכנס לבידוד לאחר שאחד מיועציו נדבק בקורונה ● ח"כ ברקת: "התוכניות של אגף התקציבים לא מאפשרות להחזיק את המשק" ● יו"ר האופוזיציה לפיד: "אתמוך בתוכנית הכלכלית אם אראה שהיא טובה" ● היום יחולו המגבלות החדשות על האוטובוסים

11:16 עריכה

140 ראשי רשויות בפנייה לשר האוצר: "מפצירים בך לפתור את משבר העובדות הסוציאליות. העובדים הסוציאליים הם הלוחמים החברתיים. זה המעט שנוכל לעשות עבורם – להבטיח את תנעי ההעסקהש להם והמוגנות מפני אלימות".

10:22 עריכה

שר התיירות, אסף זמיר, התייחס למחלוקות בקואליציה סביב גיבוש תקציב המדינה. "גנץ ונתניהו טרם הסכימו בנושא התקציב, אני בטוח שהם יגיעו להבנה בהמשך. בעיניי זה הזוי להוביל תקציב חד-שנתי", דברי זמיר בראיון לגל"צ.

10:21 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד: "ממשלת המנותקים בשיאים של טרלול".

09:20 עריכה

ח"כ בצלאל סמוטריץ' התייחס בגל"צ לטענות לפיהן אישור הצעת החוק שלו להקמת ועדת החקירה לשופטים היה מביא לפירוק הממשלה: "אם ההצעה הייתה עוברת, הממשלה לא הייתה נופלת כי לכחול לבן יש תשעה מנדטים בסקרים. הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לא עוברת על ההסכמים הקואליציוניים".

09:18 עריכה

ח"כ ניצן הורוביץ: "בוקר וערב אני שומע את בנט זועק שהממשלה לא עושה את מה שדחוף כל כך נגד הקורונה כי היא מתעסקת בשטויות, והוא בעצמו? אחרי אובססיית הסיפוח באמצע הקורונה, מציק ומטריד עכשיו עם חקירות לשופטים. שום קבינט קורונה ושום בטיח. זה הבנט הידוע מהימין הקיצוני ולאנשים רציניים אין מה להתקרב לשם".

09:12 עריכה

השר יועז הנדל תהה בראיון לגל"צ מדוע יש זעם במפלגת ימינה על הפלת הצעת החוק להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לניגודי העניינים של שופטי העליון: "נדמה לי שהם המציאו את הכותרת 'לא פרנסה, לא מעניין'. לליכוד וימינה היו הרבה שנים יחד להקים את ועדת החקירה הזו".

08:55 עריכה

השר לירושלים ומורשת, רפי פרץ, הודיע כי ייכנס לבידוד לאחר שנודע לו כי אחד מיועצי משרדו אובחן כחיובי לקורונה.

08:15 עריכה

השרה מירי רגב על כניסת ההנחיות החדשות בקווי האוטובוסים: "אין ספק שזה לא הולך להיות קל. כולנו נדרשים לסבלנות וזה לא יהיה פשוט. למדנו מהגל הראשון ולכן גם לא קיבלתי את ההמלצה לעד 20 איש באוטובוס. עמדתי על כך ואני שמחה שגם המל"ל וגם משרד הבריאות אישרו את הבקשות שלנו. סיכמנו אתמול עם האוצר על 10 מיליון ש"ח כדי לתגבר את הקווים".

08:01 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד: "אתמוך בתוכנית הכלכלית אם אראה שהיא טובה. לא אעשה משחקי קואליציה ואופוזיציה על כספם של אזרחי ישראל".

בראיון לגל"צ הוסיף: "בעיית הממשלה היא לא תוכניות, אלא זה שהיא לא מצליחה לבצע שום דבר. לא צריך מחר ללכת בחירות כי אנחנו באמצע הקורונה – אבל צריך להעיף את הממשלה הזו אחרי הגל השני".

לפיד בוועידת "מעריב" בהרצליה, אתמול (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
לפיד בוועידת "מעריב" בהרצליה (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
07:52 עריכה

ח"כ ניר ברקת, שר האוצר המיועד לשעבר, התייחס בראיון לכאן רשת ב' לתוכנית הסיוע הכלכלית: "שלחתי את התפיסה שלי, איך מביאים 500 אלף מובטלים חזרה לעבודה – זה המפתח בתוכנית שלי. היום ברור לכולם שהתוכניות של אגף התקציבים לא מאפשרות להחזיק את המשק".

ברקת ביקר בחריפות את אגף התקציבים: "ב-2008 היה משבר פיננסי ואז אגף התקציבים התגאה בכך שהם נתנו קצת ולא נתנו כלום. אני רואה אותה תפיסה עכשיו, של אנשים שלא יודעים איך העולם עובד".

07:45 עריכה

הגבלות משרד הבריאות על האוטובוסים ייכנסו היום לתוקף, לאחר כמה ימים של אי הבנות ובלבולים בקרב הנוסעים והנהגים. האוטובסים יפעלו במתכונת של 50% תפוסה – בנסיעות עירוניות יורשו לעלות עד 32 נוסעים, בבין-עירוניות עד 30 ובאוטובס "אקורדיון" עד 50 נוסעים. כמו כן, קווי האוטובוס יפסיקו את פעילותם בימי החול בשעה 22:00 ובשישי ושבת ללא שינוי.

אוטובוס עירוני באשקלון ימות הקורונה (צילום: Flash90)
אוטובוס עירוני באשקלון ימות הקורונה (צילום: Flash90)
07:40 עריכה

 יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר מהליכוד: "יש נתק מוחלט בינינו לבין כחול לבן".

בראיון ל"ישראל היום" טען זוהר כי "מה שמחזיק את הממשלה הזאת זה אך ורק משבר הקורונה. אם לא היינו בגל שני, יש מצב שלא היתה כזאת ממשלה. כחול לבן צריכים לשנות את הגישה".

לשאלה האם הממשלה תחזיק מעמד זמן רב ענה: "להערכתי לא, אבל אני עדיין אופטימי ששני הצדדים יתעשתו כדי לייצב את הממשלה. אני רוצה שנתניהו יהיה ראש הממשלה. זה לא סוד שלא תמכתי במועמדותו של בני גנץ, ואין לי רצון עז שהוא יהיה ראש ממשלה".

עוד 12 עדכונים

לא מדובר במחיקת ההיסטוריה

שמרנים ברחבי העולם נזעקים בימים אלה כנגד הסכנה העצומה של "מחיקת ההיסטוריה" בהקשר של סילוק פסלים ואנדרטאות שמעצבנים את הדור החדש.

אפשר להבין את הצגת הדברים בצורה זו. כשמתנגדים, למשל, להסרת פסלים של מנהיגי הדרום במלחמת האזרחים האמריקאית, עדיף ללהק את עצמך כאביר הכנות האינטלקטואלית מאשר כנוסטלגיסט של העבדות.

אפשר להבין את הצגת הדברים של השמרנים. כשמתנגדים להסרת פסלי מנהיגי הדרום במלחמת האזרחים האמריקאית, עדיף ללהק את עצמך כאביר הכנות האינטלקטואלית מאשר כנוסטלגיסט של העבדות

דונלד טראמפ מאמץ את הגישה בימים אלה ממש, כשהכלכלה לרעתו בגלל הנגיף, והמאבק המכוער בין הגזעים מביא לו נזק נוסף. טראמפ חתם על צו נשיאותי המאפשר את כליאתם של משחיתי מונומנטים, ובסופשבוע נשא נאום שכולו כתב הגנה על טוהר ההיסטוריה:

"האומה שלנו עדה למסע חסר רחמים השואף  למחוק את ההיסטוריה שלנו, להכפיש את הגיבורים שלנו",  מחה, בעומדו בצל פסלי ארבעה מקודמיו בהר רשמור. "אספסוף זועם מנסה להוריד פסלים של מייסדינו (ואת) האנדרטאות הקדושות ביותר שלנו".

ייתכן שחישב נכון. זהו קלף שעשוי לעבוד אלקטורלית כמו שהפופוליזם הכלכלי שלו עבד לפני ארבע שנים במדינות "חגורת החלודה" שעדיין מחלידות (במערב התיכון, שם גוועו תעשיות כבדות בגלל הגלובליזציה).

הרפובליקנים מגזימים קצת עם הפחד המעושה שלהם מפני עריצות פרוגרסיבית. אבל הם צודקים בהבחנתם שמיעוט קולני התגבש לכדי אספסוף טוויטר שמצליח לפגוע במי שקורא תיגר על הציפיות החדשות (והמחמירות כל הזמן) ל"נאותות", על חשבון חופש הביטוי.

המצב הרחיק עד כדי כך שאדם מן השורה עשוי להאמין לטענה שהשמאל האמריקני מסוגל לרצות "למחוק את ההיסטוריה". ולמרות שזה סביר לפטור כל מה שאמר טראמפ כתחמנות צינית, ניתן לשמוע דברים דומים גם מחוגים פחות הזויים.

הרפובליקנים מגזימים עם פחדם המעושה מעריצות פרוגרסיבית. אך צודקים בכך שמיעוט קולני שהתגבש לאספסוף טוויטר מצליח לפגוע במי שקורא תיגר על הציפיות המחמירות ל"נאותות", על חשבון חופש הביטוי

נשיא צרפת מקרון, למשל, עומד גם הוא בפני דרישות לסלק פסלים של דמויות מהתקופה הקולוניאלית, וכך הוא אמר:

"הרפובליקה לא תמחק שום זכר או שם מההיסטוריה שלה. לא נוריד אף  פסל".

בין הרבים שיסכימו הם פרופסורים להיסטוריה המבקשים באמת לשמר תיעוד ונרתעים מפני רוויזיוניזם. אחד מהם הוא סר ג'ף פאלמר, פרופסור שחור מסקוטלנד, אשר חושש שלקחי ההיסטוריה הקשה של השחורים יישכחו יחד עם הפסלים (יש להניח שדאגותיו שונות מאלו של טראמפ גם אם מסקנותיו דומות בעניין ספציפי זה).

זהו נושא מורכב שלא מאפשר חלוקה ברורה לטובים ורעים. אבל עם זאת, אלה שחוששים כל כך ממחיקת ההיסטוריה מפספסים משהו בסיסי ביותר בנוגע לפסלים ומונומנטים: הם לא נועדו לתעד את  היסטוריה, להבדיל מהכתובים; הם חוגגים אדם או אירוע.

הם מעניקים חותם רשמי של החברה באמצעות בולטות במרחב הציבורי. אבל בולטות לא צריכה להיות קביעות.

הורדת אנדרטה כלשהי לא מהווה התעלמות מהעובדה שסטנדרטים משתנים. אם בכלל, המעשה משקף את זה באופן לגיטימי.

דור חדש עשוי להסתפק בהוספת אלמנטים לאנדרטה כדי להסביר את הפרספקטיבות המשתנות. אבל יש לו גם את הזכות להחליט שהוא לא רוצה יותר לחגוג את האדם או הדבר בכלל.

אפשר בהחלט לזכור היסטוריה קשה בספרים, צילומים, סרטים דוקומנטריים ואף אומנות, בלי לחגוג אותה במרחב הציבורי.

יש פרופסורים להיסטוריה המבקשים לשמר תיעוד ונרתעים מפני רוויזיוניזם. אחד מהם, סר ג'ף פאלמר, פרופ' שחור מסקוטלנד, חושש שלקחי ההיסטוריה הקשה של השחורים יישכחו יחד עם הפסלים

כשהגעתי לרומניה ימים אחרי המהפכה האנטי-קומוניסטית, אחד האירועים הראשונים שהייתי עד להם היה סילוק פסל לנין מכיכר מרכזית בבוקרשט. בניגוד לפסלו של סדאם חוסין, שהופל בבגדאד 13 שנה לאחר מכן, ללנין היו חסידים רבים במזרח אירופה במשך תקופה ארוכה; אבל ב-1990 זה כבר מזמן כבר לא היה המצב, ואף אחד לא מתגעגע אליו היום.

וכמובן שאיש אינו רוצה לראות פסלי היטלר באלכסנדרפלאץ, למרות שהוא היה שחקן מרכזי בהיסטוריה שאף זכה פעם  בבחירות לפרלמנט בגרמניה (פחות או יותר). כל רעיון מופשט נהיה יותר ברור כשמחזירים את היטלר לתמונה.

איפה עובר הגבול? האם ההמולה עלולה לסכן את האנדרטאות לזכר ג'ורג' וושינגטון עצמו? הוא היה גבוה מאוד, הוא לא יכול היה לשקר, והוא היה האבהי מבין האבות המייסדים. אבל למרות שנראה שלא עשה את זה בהתלהבות, הוא כן החזיק בעבדים.

וקחו למשל את הרומאים שהיו ברבריים למדי אבל גם השאירו לקורבנותיהם אמות מים וניצנים של שלטון החוק. שניתן לקולוסיאום להמשיך לעמוד?

ומה עם הפטריארכיה, אולי העוול האבסורדי ביותר שבני אנוש הגו עד כה? האם בקרוב נתמודד עם קריאות להסיר כל איזכור לכל מי שמילאו תפקיד בשלילת זכות הבחירה מנשים עד לפני כמאה שנה (כלומר כמעט כל דמות בהיסטוריה)? אל תתפלאו אם כן. זה לא יהיה בלתי לגיטימי, וזה הכיוון אליו צועד הנוער, גם אם את רבים זה מקומם.

כמובן שאיש אינו רוצה לראות פסלי היטלר באלכסנדרפלאץ, למרות שהיה שחקן מרכזי בהיסטוריה שזכה פעם בבחירות לפרלמנט בגרמניה (פחות או יותר). כל רעיון מופשט נהיה יותר ברור כשהיטלר בתמונה

אין משוואה שיכולה לתת לנו את התשובה. וברור שהפרוגרסיביים מסוגלים לפגוע בפרוייקט של עצמם בגלל שאפתנות יתר וטהרנות מרתיחה.

אז מי צריך להחליט איזו אנדרטה נכנסה למינוס בחשבון המוסר הקולקטיבי? כמו עם הדמוקרטיה עצמה, ייתכן שהדבר הכי פחות גרוע זה לציית לעמדת הרוב (ואולי אפילו לערוך משאלי עם).

כדי שיהיה סיכוי שזה יעבוד, עדיף לא להוסיף לפער הדורות גם חלוקה של החברה לאינסוף זהויות ושבטים.

וזו סיבה נוספת לכך שהמציאות הישראלית המתקרבת בחסות הימין, כמדינה דו-לאומית הכוללת את הגדה המערבית, כל כך לא מרנינה.

מישהו יכול לדמיין אוכלוסיה שמחולקת במידה שווה בין יהודים לערבים מסכימה אם פסלים ואנדרטאות (ואפילו שמות של רחובות וגשרים) יציינו את איזדין אל קסאם (שהוליד קבוצת טרור) או את רחבעם זאבי (שקשור לרעיון הטרנספר)?

כדי לנווט במציאות הדליקה של המאה ה-21, חברה זקוקה לנרטיב מוסכם לפחות בהווה, אם לא לגבי העבר.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 840 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

מאז קום המדינה התנהלה מערכת ההשכלה הגבוהה בהצלחה מעוררת הערכה, וללא שר ממונה ● והנה מגיע זאב אלקין, ונחוש להותיר חותם כמעט בכל מחיר ● החלטתו לבטל את הבחינות פנים אל פנים באוניברסיטאות עלולה לגרום נזק לדורות, ונראית אבסורדית במיוחד לאור ההנחיה להמשיך לקיים מבחנים פסיכומטריים ● דעה

עוד 1,224 מילים

קק"ל לא מרפה: ניסיון נוסף לפטר עובדים פלסטינים

מעקב זמן ישראל אחת לכמה חודשים קרן קיימת מזמנת לשימוע עשרות עובדי שדה, שמועסקים במשך עשרות שנים ללא תנאים סוציאליים, ומבקשת לפטר אותם במסגרת קיצוצים והסכמים קיבוציים ● גם הפעם מפוטרים עשרה עובדים פלסטינים ותיקים ● בעתירה שהגישו נטען כי קק"ל פועלת ל"אפלייתם השיטתית, בהיותם תושבי הרשות הפלסטינית"

עוד 752 מילים

נתניהו הרעיב במשך שנים את השירות הציבורי, אז מה הפלא שאין מי שילחם במגפת הקורונה

17 שנים אחרי ששר האוצר בנימין נתניהו הגדיר את המגזר הציבורי כאיש השמן שרוכב על גבו של האיש הרזה, מתברר שהתיאוריה הזו, שכבר אז הייתה שקרית, חוזרת אל כולנו כמו בומרנג ● אחרי סדרה ארוכה של דיאטות הרעבה, לשירות הציבורי - שאמור לנהל את מלחמת השוחות מול הקורונה - פשוט אין עם מי ● פרשנות

עוד 780 מילים ו-2 תגובות
רומן טרופימוב בשדה התעופה במאנילה

רומן טרופימוב נחת בשדה התעופה במנילה אחרי טיול בתאילנד, בדיוק בזמן שהוטל סגר כללי על בירת הפיליפינים ● בנחיתה לקחו לו את הדרכון ומאז היה שם, תקוע בתוך נמל התעופה בלי כל יכולת לצאת ● "אני מרגיש רע, סובל מנכות, והגב שלי כואב בגלל התנאים שבהם נאלצתי לחיות כאן" ● בעקבות פניית זמן ישראל למשרד החוץ האסטוני, אמש הועלה על טיסה חזרה הביתה

עוד 752 מילים

לאחר שהציג את ההגבלות לציבור: אדלשטיין חגג במסיבה עם עשרות משתתפים

כך דווח בכאן חדשות, אדלשטיין הגיב: "האירוע התקיים בהתאם להנחיות" ● היועמ"ש לבג"ץ: "להורות על ביטול החסינות שניתנה לח"כ חיים כץ" ● נשיא המדינה ריבלין מבקר את התנהלות המדינה עם משבר הקורונה: "ישראל לא פיתחה עדיין תורת לחימה למאבק בנגיף" ● הכנסת הצביעה נגד הקמת ועדת החקירה לשופטים ● ניסנקורן: כל עוד אני שר המשפטים שלטון החוק לא ייפגע ● גנץ: הליכוד מייצר מחדל מוסרי ומחבל בדמוקרטיה

עוד 48 עדכונים

הקורונה מאיימת לחסל את נתניהו

בנימין נתניהו צריך מולו אויב - תמיד וכל הזמן, אמיתי או מדומיין ● לאורך עשרות שנים, הוא טיפח ביד אחת את האויב שלו - הפך את איראן לאיום קיומי, את השמאל לבוגדים, את הפרקליטות והתקשורת לדיפ סטייט - וביד שניה פמפם לציבור מסר אחד בלבד: רק אני יכול להציל אתכם מהאויבים האלה ● עד שהוא נתקל באויב שאיתו הוא לא יכול לשחק כרצונו ● פרשנות

עוד 700 מילים ו-4 תגובות

מה באמת עובר בראש של נתניהו כאשר הוא דוהר לעבר סיפוח חד-צדדי, בשעה שכל העולם (כמעט) מתנגד לכך? ● התפיסה האסטרטגית השמרנית הישראלית מציעה הסבר רחב ומקורי למהלך: רה"מ מזהה את הירידה במעמדה הבינלאומי של ארצות הברית, ומבקש להיערך לכאוס העולמי שיגיע בעקבותיה ● פרשנות

עוד 1,984 מילים

150 אלף משפחות ישראליות נזקקות לסיוע בהשגת מזון

זה לא חרטא: למאות אלפי משפחות בישראל אין כסף לקנות אוכל והן תלויות במזון שמחלקות להן עמותות, ומספר הנזקקים גדל דרמטית בעקבות הקורונה ● יש אנשים שאוכלים ארוחה אחת ביום, ויש אנשים שאוכלים מזון שאינו בריא להם או אינו מתאים למצבם הבריאותי ● דב צ'רניחובסקי, יו"ר המועצה לביטחון תזונתי: "לכל החברה שלנו, שרואה את עצמה כחברת היי-טק מתקדמת, קשה להסתכל למציאות בפרצוף"

עוד 1,970 מילים

אחרי שאף תכנית ממשלתית לא הצליחה להוריד משמעותית את מחירי הדיור, ליצמן ודרעי מקדמים הקלות ליזמי פרויקטים של פינוי-בינוי ● אבל את המחיר ישלמו הדיירים הוותיקים שלא מעוניינים בשינוי, אשר כוח המיקוח שלהם ייפגע משמעותית ● בנוסף, מומחים מזהירים כי הדירות שייבנו כך לא יענו על הצרכים האמיתיים של האוכלוסייה הישראלית, ורק יתרמו להשתוללות שוקי הנדל"ן והמשכנתאות

עוד 1,972 מילים

ראיון בגיל 80, רינגו סטאר ממשיך להפיץ פיס אנד לאב

רינגו סטאר לא ייתן למגפת הקורונה לקלקל לו את "מופע יום ההולדת הגדול של רינגו" היום, לכבוד יום הולדתו ה-80 ● המתופף האגדי של הביטלס מתכנן הלילה חגיגה עם מיטב חבריו, ביניהם כמובן פול מקרטני, בשידור חי ביוטיוב ● רגע לפני שהוא נכנס לעשור התשיעי של חייו, סטאר התיישב לראיון מלא זכרונות ואופטימיות ● "אני מתכוון להמשיך הרבה יותר מ-80 שנה", הוא מבטיח

עוד 1,749 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה