זירת הבלוגים

כת נתניהו

"אם ברלנד היה פוקד עליך לרצוח, היית מבצע?", נשאל אחד מחברי "שובו בנים" לשעבר, וענה "לא בטוח שהייתי אומר לא"

הרב ברלנד, מתוך הסרט "רב הנסתר – קהילת שובו בנים"

"אם ברלנד היה מורה, פוקד עליך לרצוח…היית מבצע?" כך נשאל אחד מחברי קהילת שובו בנים לשעבר, ותשובתו הכנה הייתה: "אני לא יודע להגיד לך. במושגים של הימים ההם, לא בטוח שהייתי אומר לא".

הסרט "רב הנסתר" ששודר בליל חמישי האחרון בכאן 11 (בעוונותי יש לי חלק בהפקתו, בימאית שני חזיזה) מעלה את סיפור צמיחתה של קהילת חוזרים בתשובה סביב דמותו הכריזמתית של אליעזר ברלנד. לימים נחשפו פרשיות של הטרדות מיניות, הונאה בכספים ולאחרונה הוא עצור על הונאת חולי סרטן, להם הבטיח תרופה קקיונית, תמורת עשרות אלפי שקלים.

"אם ברלנד היה מורה, פוקד עליך לרצוח…היית מבצע?" כך נשאל אחד מחברי קהילת שובו בנים לשעבר, ותשובתו הכנה הייתה: "אני לא יודע להגיד לך. במושגים של הימים ההם, לא בטוח שהייתי אומר לא".

חברי הקהילה שהתגודדו בשנות ה 80 סביב ברלנד היו אנשים רציניים. בוגרי יחידות קרביות, קיבוצניקים, אנשי כלכלה ותורה. הם סרו למרותו, וככל שהלך ונטרפה דעתו – ניסו לומר לעצמם ולסביבתם שהוא איש קדוש. שזה לא יתכן שהוא עשה את המיוחס לו. כשברח לחו"ל ונעצר וישב בכלא ושוחרר וחזר והמשיך להשתולל. משפחתו הגרעינית דאגה לסגור אותו בבית כדי למנוע ממנו מעשים מטורפים.

הסרט מגולל שתי פרשיות רצח המיוחסות לאנשי משמרת הצניעות של קהילת "שובו בנים" בהנהגת ברלנד.

התנהגות חברי קהילת "שובו בנים" יכולה להוות מיקרו קוסמוס למבט-על על החברה הישראלית.

על אותו חלק השבוי בידי "ברלנד" אחר – אדם כריזמטי, סוחף אחריו המונים, נאשם בשורה של פרשיות שוחד ומרמה, ולמרות זאת זוכה לתמיכת מאמיניו תומכיו המסרבים להכיר בחטאיו. פשעיו. מסרבים לראות ולדחות את הנורמות המקולקלות של מנהיגם. הולכים שבי אחריו כמו בכת. לא כת דתית אלא כת פוליטית. המנהיג מעל הכל. אינו חייב לדעתם לציית לחוקים, אינו חייב דין וחשבון לאיש. הוא יכול להורות לסביבתו הנאמנה על מעשים מטורפים ואלו יבצעו את הנדרש מהם בלי לפקפק. בלי לעצור אותו.

מתוך הסרט: רב הנסתר – קהילת שובו בנים"

מתוך הסרט: רב הנסתר – קהילת שובו בנים"

הבחירות המתרגשות עלינו סובלות בדיוק מתסמונת כת ברלנד. שום טיעון לא מזיז את תומכי נתניהו. שום כתב אישום, שום שקר, ספין, לכלוך או טינופת נמוכה ברשתות החברתיות, לא משנה את תמיכתם במנהיג הכת.

אנשים מאמינים מסרבים, או פשוט לא מסוגלים להיפרד מאמונתם.
לחברי קהילת שובו בנים לקח עשרות שנים כדי להכיר בכך שהם חיים תחת משטר מסכן חיים, מטורף וכזה הפוגע בכל ערך שהיה יקר להם עד שהחליטו באומץ לעזוב את הכת ואת הקהילה ולהמשיך בחייהם בלי השפעת ברלנד.

הבחירות המתרגשות עלינו סובלות בדיוק מתסמונת כת ברלנד. שום טיעון לא מזיז את תומכי נתניהו. שום כתב אישום, שום שקר, ספין, לכלוך או טינופת נמוכה ברשתות החברתיות, לא משנה את תמיכתם במנהיג

"אתה אדם שומר הלכה", מטיחה אחת מחברות הקהילה בברלנד לאחר שנחשפה לחשד שהוא הטריד מינית ואף הורה לרצוח שני אנשים, "בתורה כתוב לא תרצח! בתורה כתוב לא תנאף".

עולמם של חברי כת ברלנד חרב עליהם כשהבינו שהלכו שולל אחרי רב שקידש צניעות ונאף בעצמו. רב שדרש נאמנות להלכה והפר את עשרת הדיברות יומיום.
בויכוח הפוליטי עם כת נתניהו אין מקום לשכנוע. לחילופי עמדות. לדעות מגוונות. אבל יום אחד חברי הכת יפקחו עיניים להבין שהלכו אחרי ה"ברלנד" שלהם כל הדרך בניגוד לכל דבר שהם מאמינים בו.