ספר משנת 1028, נטוש על מדף מאובק:

התנ"ך הנדיר מקהיר

ביולי 2017, ההיסטוריון הישראלי יורם מיטל נתקל בספר תנ"ך כתוב ביד משנת 1028, ששכב נטוש על מדף מאובק בבית כנסת בקהיר ● כתב היד, בן 616 העמודים, של זכריה בן ענן, היה עטוף בנייר לבן פשוט מהסוג שמכסה שולחנות במזללות ● כעת הוא חושף את חשיבות המסמך הנדיר, ואת החלומות להציג אותו לציבור ● "התגלית הותירה אותי נדהם"

 • פנים בית הכנסת "שער השמים", הידוע גם כ"בית הכנסת עדלי", על שם הרחוב שבו הוא נמצא – בית התפילה היהודי הגדול ביותר במצרים (צילום: לארי לוקסנר)
  לארי לוקסנר
 • דף מתוך כתב היד, המציין את שמותיהם של הסופר, זכריה בן ענן, ושל בעלי הקודקס שהתגלה ב-2017 על ידי ההיסטוריון פרופ' יורם מיטל בבית כנסת בקהיר (צילום: יורם מיטל)
  יורם מיטל
 • פנים בית הכנסת "הרמב"ם" בקהיר (צילום: באדיבות סמי ארי)
  באדיבות סמי ארי
 • תהילים א' בכתב היד של זכריה בן ענן, שהתגלה ב-2017 על ידי ההיסטוריון פרופ' יורם מיטל בבית כנסת בקהיר (צילום: יורם מיטל)
  יורם מיטל

ביולי 2017, ההיסטוריון הישראלי יורם מיטל נתקל בספר תנ"ך כתוב ביד משנת 1028, ששכב נטוש על מדף מאובק בבית כנסת בקהיר. כתב היד, בן 616 העמודים, של זכריה בן ענן, עטוף בנייר לבן פשוט מהסוג שמכסה שולחנות במזללות, הוא אחת הדוגמאות השלמות והשמורות ביותר מהתקופה של ספר כתובים, החלק השלישי והאחרון של ספרי המקרא. הוא אבד לחוקרים במשך כמעט 40 שנה.

כתב היד של זכריה בן ענן, שנמצא על ידי מיטל בבית הכנסת הקראי על שם משה דרעי, תועד בעבר בפרסומים שונים על ידי חוקרי מקרא בני זמננו – ממאמר שפרסם ב-1905 החוקר המוביל ריצ'רד גוטהייל בכתב העת "Jewish Quarterly Review" ועד למיקרופילם של כתב היד שיצר צוות ישראלי מהמכון לתצלומי כתבי יד עבריים של הספרייה הלאומית ביוני 1981.

החוקרים הוסיפו הערות לכתוב, ואף פרסמו את ממצאיהם. ואז, כשהקהילה היהודית איבדה בהדרגה את חבריה, אבד גם כתב היד יקר הערך.

דף מתוך כתב היד, המציין את שמותיהם של הסופר, זכריה בן ענן, ושל בעלי הקודקס שהתגלה ב-2017 על ידי ההיסטוריון פרופ' יורם מיטל בבית כנסת בקהיר (צילום: יורם מיטל)
דף מתוך כתב היד, המציין את שמותיהם של הסופר, זכריה בן ענן, ושל בעלי הקודקס שהתגלה ב-2017 על ידי ההיסטוריון פרופ' יורם מיטל בבית כנסת בקהיר (צילום: יורם מיטל)

אחרי עשורים של נסיעות למצרים עבור הפרסומים האקדמיים שלו כפרופסור באוניברסיטת בן-גוריון, ביולי 2017 הגיע מיטל לקהיר כדי להשתתף בפרויקט של הקהילה היהודית, שיזם הארגון "טיפת חלב", לתיעוד בתי הכנסת הרבים של העיר – ולחפש חומר לספרו הבא.

ביקורו בבית הכנסת על שם משה דרעי מ-1933, מבנה מונומנטלי שנבנה בשיא עושרה וכוחה של הקהילה, נערך במטרה לתעד את הארכיטקטורה המרשימה שלו – הוא נבנה בצורת מזבח בעל ארבע קרניים – וכן את חלונות הוויטראז' הרבים ועיטורים אחרים.

פרויקט התיעוד המתמשך משקף חלון של הזדמנות לתעד את המורשת של יהדות מצרים, שנפתח מאז עלייתו לשלטון של הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי ב-2014 ובחירתה ב-2013 של יושבת הראש הנוכחית של הקהילה היהודית בקהיר, מגדה הארון, שגם עומדת בראש "טיפת חלב". הקהילה היהודית בקהיר מונה כעת רק קומץ יהודים, אך על פי החוק המצרי, יש לה שליטה על נכסי וחפצי הקהילה, אומר מיטל.

בשנים האחרונות גברו המאמצים לתעד, לשמר ובסופו של דבר להציג את המורשת של יהדות מצרים, כפי שהדגימה ב-14 בפברואר החניכה המחודשת המרגשת של בית הכנסת "אליהו הנביא "באלכסנדריה לאחר שיפוצו, וכמוה עבודת השיקום החשובה בבתי קברות יהודיים.

"במצרים שום דבר לא קורה בלי אור ירוק ברור שמגיע מראש הפירמידה, ואנחנו משבחים מאוד את תמיכת הממשלה", אומר מיטל.

בית הכנסת על שם משה (מוסא) דרעי, קהיר, 2019 (צילום: יורם מיטל)
בית הכנסת על שם משה (מוסא) דרעי, קהיר, 2019 (צילום: יורם מיטל)

בתוך כתב היד של זכריה בן ענן

כפי שכתב מיטל במאמר שפורסם לאחרונה ב-"Jewish Quarterly Review" תחת הכותרת "כתב יד מקראי בן 1,000 שנה התגלה מחדש בקהיר: עתידו של העבר היהודי המצרי", התגלית הותירה אותו "נדהם". "קשה להישאר אדיש ליופיו של כתב היד הזה", הוא כתב.

בפרץ של מזל אקדמי, הקולופון, או הדפוסת של הספר, מציין את שמותיהם של הסופר, זכריה בן ענן, ושל האדם שהזמין את הספר, וכן את מועד חתימתו.

אלו הם פרטים נדירים וחשובים, מדגיש ההיסטוריון מיטל, המעידים על מקור העבודה, וכן על העושר והנדבנות של המשפחה שככל הנראה תרמה את הספר לבית הכנסת המקומי לשימוש הקהילה.

על בסיס הערותיו של בן ענן, אנחנו יודעים שהספר נחתם בשנת ד'תשפ"ח, המקבילה לשנת 1028 בלוח הגרגוריאני (באופן מעניין, כשכתב היד נבחן כמעט 900 שנים לאחר מכן, החוקר, שכתב בעיפרון, חישב את גילו לפי השנה העברית ב-1927). מהערותיו של בן ענן אפשר גם לראות כי הוא חישב כמה גרסאות הוא כתב, וכי הכרך היה פעם חלק מהתנ"ך השלם. עקבותיהם של שני החלקים האחרים אבדו.

"כל מה שקשור בדקדוק ובניקוד בעברית עתיקה מבוסס על האסכולה זאת", אומר מיטל. "כשהם פיתחו מערכת כתיב ויצרו אסכולה להגייה נכונה של המקרא, זה היה מפנה דרמטי, משום שמאז התנ"ך נולד והתפתח"

כתב היד שמצא מיטל לא כולל רק את כל ספר כתובים, אלא גם 12 עמודים נוספים מהמסורה – רשימת הערות על נוסח המקרא, לרבות סימני הניקוד וטעמי המקרא. מערכת הניקוד פותחה על ידי חכמים מטבריה בסביבות 950-750 לספירה.

"כל מה שקשור בדקדוק ובניקוד בעברית עתיקה מבוסס על האסכולה זאת", אומר מיטל. "כשהם פיתחו מערכת כתיב ויצרו אסכולה להגייה נכונה של המקרא, זה היה מפנה דרמטי, משום שמאז התנ"ך שלנו נולד והתפתח".

פנים בית הכנסת "הרמב"ם" בקהיר (צילום: באדיבות סמי ארי)
פנים בית הכנסת "הרמב"ם" בקהיר (צילום: באדיבות סמי ארי)

כתב היד של קהיר, שנכתב זמן קצר לאחר התקנתה של מערכת הכתיב, הוא אחת הדוגמאות הידועות המוקדמות של האסכולה הטבריאנית, שהכשירה סופרי סת"ם ידועים במאות ה-11-9, בהם בן ענן.

הטקסט המקראי עצמו כתוב באותיות דפוס בדיו חומה-אדמדמה, בעוד המסורה נכתבה בדיו שחורה. הספר נכרך בנייר אדום. כל עמוד של 36X30 סנטימטרים כולל את הטקסט המקראי המנוקד, הטעמים והמסורה

הטקסט המקראי עצמו כתוב באותיות דפוס בדיו חומה-אדמדמה, בעוד המסורה נכתבה בדיו שחורה. בשלב מסוים בהיסטוריה שלו, ככל הנראה סביב 1930, הספר נכרך בנייר אדום. כל עמוד של 36X30 סנטימטרים כולל את הטקסט המקראי המנוקד, הטעמים והמסורה, שלרוב מסודרים בשלושה טורים של 18 שורות.

בתהילים ובמזמורים אחרים ישנם רק שני טורים. פה ושם נוספו תיקונים של הכתוב שנעשו בידי סופר אחר, בין אם באמצעות גירוד השורות המקוריות מהקלף וכתיבתן מחדש ובין אם באמצעות טלאֵי קלף שנכתב עליהם הנוסח הנכון.

ישנם הבדלים מסוימים בין כתב היד של זכריה בן ענן לבין כרך כתובים בתנ"ך הסטנדרטי של היום. ספר דברי הימים מופיע בכתב היד כספר אחד רציף ואינו מחולק לשני חלקים, והוא פותח את הכרך ואינו חותם אותו. באופן דומה, ספרי עזרא ונחמיה מופיעים בו כיחידה אחת.

לקראת שיח עתידי על העבר היהודי

הקהילה הקראית המשגשגת שחיה פעם בקהיר התייחסה לכתב היד של זכריה בן ענן בחרדת קודש במשך מאות שנים. הקראים דוחים את פרשנות התורה שבעל פה, שלפי אמונתם מרחיקה את המאמין מהטקסט המקראי.

למרות תנאי האחסון הגרועים של הכרך, רק כמה עמודים ממנו ניזוקו. לפני שהונח על המדף המאובק בבית הכנסת על שם משה דרעי, כתב היד של זכריה בן ענן אוחסן לצד כתבי יד יקרי ערך אחרים ומגילות תורה (שאבדו מאז) בבית הכנסת "דאר שמחה" עד 1967. בשני בתי הכנסת ציבור המתפללים התייחס אליו כאל קדוש וכאל מעין קמע.

ציבור המתפללים, אומר מיטל, "קשרו לטקסט הזה אמונות שהפכו אותו לקדוש. הם השתמשו בו גם כדי ללמוד וגם כדי לבקש ברכות".

"אנחנו מתכוונים לקחת את החלל הזה, לשפץ אותו ולפתוח ספרייה שתכלול שני אוספים – אחד של כ-12,000-10,000 כרכים שכבר אספנו בקהיר, והקומה השנייה תוקדש למסמכים ולכתבי יד נדירים", אומר מיטל

החוקר גוטהייל תיאר בזעם את תנאי האחסון של כתב היד, כפי שהיה עד להם ב-1905: "כתבי היד מוחזקים בתנאים גרועים ביותר בתיבה ובשני הארונות הצדדיים של בית הכנסת הקראי בקהיר. היחיד שנשמר במעט הקפדה הוא הקודקס של משה בן אשר. הובאה לשם כך קופסת עץ עם מכסה זכוכית, ודפיו של כתב היד נדחסו אליה; אין מדובר בהגזמה: הקופסה אינה גדולה מספיק, והדפים נדרשים להתאים לגודלה!".

פרופסור להיסטוריה יורם מיטל מאוניברסיטת בן-גוריון (צילום: אתי לסמן)
פרו' יורם מיטל מאוניברסיטת בן-גוריון (צילום: אתי לסמן)

מאז גילויו, כתב היד מאוחסן ב"מקום בטוח" שנשמר בסוד. הצעד הבא, אומר מיטל, הוא להפוך מבנה בן שתי קומות במתחם בית הכנסת הראשי בקהיר, "שער השמים", לספרייה למורשת יהודית. הוא מקווה שארגון "טיפת חלב" יצליח להשיג מימון מספיק להשלמת השיפוץ הנחוץ ולהחדשת מערכת בקרת האקלים כדי שאפשר יהיה לפתוח את הבניין בקיץ 2020.

"אנחנו מתכוונים לקחת את החלל הזה, לשפץ אותו ולפתוח ספרייה שתכלול שני אוספים – אחד של כ-12,000–10,000 כרכים שכבר אספנו בקהיר, והקומה השנייה תוקדש למסמכים ולכתבי יד נדירים", אומר מיטל.

"היהלום שבכתר הוא כתב היד של בן ענן", הוא אומר.

עוד 1,061 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 19 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

המתמחה

מספרים על אחד מגופי התקשורת, שהיה לו מנהל שניהל את ממלכתו ביד רמה ובזרוע נטויה. היה המוציא והמביא, השותל והעוקר, הבוחש והמשליך מטעמו, ומטעמם של שולחיו. אפילו עד חצרו של ראש הממשלה הגיע.

כמובן שפוזיציה שכזו דרשה כישורים ברמה גבוהה. בכל זאת, חצרו של ראש הממשלה, מוציא ומביא, שותל ועוקר וכיוצא בזה. לא ממש הבנתי לאיזה סוג של כישורים נדרשו, אך אין ספק שנדרש להיות מה שלימים כונה "ליגה אחרת".

בתכונה אחת, בה היה כרוך תפקידו, אין עוררין שניחן, על פי הפרסומים: סבלנות. סבלנות היתה לו בהחלט. לא פעם ולא פעמים נאלץ לגייס את חדוות העשיה והביצוע שלו ולהמתין למועד הנכון. גם אם סבר שעיכוב עלול לפגוע בטובת העניין, במערכת כולה, חלילה בראש הממשלה או משפחתו, גם כשגמלה בליבו ההחלטה שעל אדם זה או אחר לסיים את תפקידו לאלתר. גם אז התאזר בכל הסבלנות שהצליח לשים עליה את ידו וחיכה עד ליום ההולדת של אותו אדם, ורק אז זימן אותו למשרדו כעומד לשפותו במתנה או ברכה לבבית, רק כדי להודיע לו את שידע משכבר.

לעתים גייס את חדוות העשיה והביצוע והמתין למועד הנכון. גם כשגמלה בליבו ההחלטה לפטר אדם כזה או אחר. חיכה ליום הולדתו של האיש, ורק אז זימנו, כעומד לכבדו במתנה או ברכה לבבית, ובישר על פיטוריו

בימים אלה עוזב את חיינו מפטר גחמני ידוע. דונלד טראמפ הגיח לעולמנו בסדרת הריאליטי "המתמחה", מצויד במשפט שהפך מזוהה איתו, איתו נפרד מהמתחרים בלווית ניפנוף אצבע מבטל: "אתה מפוטר".

נדמה שהקריירה החדשה שלו לא סיפקה לו את הריגוש שחווה בטלוויזיה. עם כניסתו לתפקיד, שכר הנשיא ה-45 שחקן שחור כדי שיגלם את קודמו, הנשיא ברק אובמה. השחקן התיצב בחדר הסגלגל למשחק תפקידים שכלל טקס פיטורין שצולם לשימוש אישי.

!some weird shit indeed

מנהיגי העולם החופשי הם לא כל אחד. לא תמיד אנחנו יכולים להבין אותם.
אבל אנחנו עדיין יכולים לבחור. אמנם מלאכת היישום הופכת קשה מיום ליום. אך עדיין עומדת לנו הזכות לסלוד מן המפטרים ברינה, ולהנות מאנחה קטנה של הקלה כשמדי פעם הסדר הישן והטוב קורץ לנו מעל ראשיהם של רשעים ובועט להם בתחת.

מעצבת, חושבת, מאיירת וכותבת. בעלת המותג B.Knit לטקסטיל ואפנת בית. פרסמה סיפורים קצרים בפלטפורמות שונות, בין היתר באתר המוסך, עברית ובכתב העת פטל. איירה עבור מוסף שישי של מעריב. גרה בתל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 315 מילים

איציק שמולי לא יתמודד על ראשות מפלגת העבודה

אביר קארה מצטרף לימינה ● נתניהו: אם לא נאריך את הסגר זה יעלה בחיי אדם, יש לנקוט ביד ברזל נגד מפרים ● ח״כ גינזבורג: ביבי, אתה מונע קידום חוק שהיה מאפשר סגירת מוסדות והחמרה בקנסות ● יו״ר מועצת יש״ע אלחייני הצטרף לתקווה חדשה ● סער הבטיח שיהיו ברשימה שלו 8 נשים ב-20 המקומות הראשונים ● גיל המתחסנים יורד ל-40 ● נשקל תיעדוף נשים בהריון לחיסון לאחר שחולות קורונה בהריון אושפזו

עוד 35 עדכונים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

למקרה שפיספסת

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

קריקטורה בינתים בטרמפיאדה

עודכן לפני 5 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים

סער: "שנתיים שאנחנו בחוסר יציבות בגלל אדם אחד מטורף"

יושב ראש תקווה חדשה: "נקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדל של ניהול הקורונה"; הליכוד: "גדעון ממשיך לעשות פוליטיקה קטנה בעיצומו של המאבק בקורונה" ● אהוד ברק הודיע שלא יתמודד על ראשות העבודה; ייתכן שעמר בר-לב יתמודד על התפקיד ● נתניהו הודיע לבית המשפט שהוא כופר בהאשמות נגדו; טוען שהואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם ● מסתמן שהסגר יוארך

עוד 48 עדכונים

היהירות של חולדאי לא תוציא אותו מגבולות תל אביב

לפני שהכריז על הקמת מפלגת הישראלים וכניסה לזירה הארצית, הלך חולדאי להתייעץ עם קמפיינר ותיק ● "באשדוד יזרקו עליך ביצים, בשדרות יזרקו עליך אבנים גדולות, בדימונה כבר תהיה בסכנת חיים", אמר לו האיש ● "אתה מסמל בעיניהם את כל מה שהם שונאים - התל אביבי, הצפוני, הפריבילגי מהשבט הלבן. אל תיכנס להרפתקה הזו" ● חולדאי לא הקשיב, ועושה מאז כל טעות אפשרית ● פרשנות

עוד 517 מילים

הרחבת ההתנחלות בית אל מאיימת לקבור מורשת יהודית מבית שני

בעוד מגדלי דירות הולכים ונבנים בהתנחלות בית אל בגדה המערבית, שרידי הכפר היהודי שנכבש בידי הרומאים נאבקים ביסודות - ובגידול האוכלוסייה ● אמנדה בורשל-דן ביקרה באתר החפירות, שם עובדים בשנתיים האחרונות הארכיאולוגים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים באיסוף ושימור הממצאים - מתוך תקווה להציגם בגן ארכיאולוגי שאולי ייפתח במקום

עוד 1,436 מילים

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,077 מילים ו-1 תגובות

מלחמת המפרץ אחד שהיה שם

ב-17 בינואר 1991, בלילה שבו פרצה מלחמת המפרץ, סא"ל (מיל.) יוני קורן - מי שהיה אז ראש לשכתו של סגן הרמטכ"ל אהוד ברק - נשאר לישון במשרדו בקריה ● את מה שארע אז, הוא לא ישכח לעולם ● 30 שנה אחרי, הוא חושף לראשונה מתי באמת נורה הטיל הראשון על ישראל, למה חשבו שזו התקפה כימית, ומדוע שר הביטחון לא הצליח להיכנס לבור ● יומני הרל"ש - בלעדי לזמן ישראל

עוד 1,441 מילים ו-5 תגובות

טיבי: מעניין שעל האינטימיות עם הכהניסטים נתניהו לא מספר כשהוא מנסה לקושש קולות

יועץ ראש הממשלה לעג לספר של בנט; ימינה בתגובה: 4,000 הרוגים ומיליון מובטלים, ויועץ נתניהו מריץ צחוקים ● מתנחלים מיצהר פצעו פלסטינית בת 11 בינוני; יאיר גולן: עלול להדליק את כל איו״ש ● גלנט אסר להכניס את מנכ״ל בצלם לבתי ספר ● אביר קארה: מנהל מגעים עם סער ובנט ● תקווה חדשה: לא מנהלים איתו מגעים ● מחר יחלו בשב״ס לחסן אסירים בסיכון לקורונה

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה