אימאן חטיב-יאסין: אני אישה מוסלמית שדוגלת בזכויות נשים

ראיון אימאן חטיב-יאסין בדרך לעשות היסטוריה, כאשר תושבע לחברת הכנסת המוסלמית עוטת החיג'אב הראשונה ● בראיון לזמן ישראל היא מכנה את בעלה "בן זוגי" מטעמים פמיניסטיים, אך מספרת כי החתן שלה מלווה אותה לכל מקום - מטעמי צניעות ● "עשר נשים יהודיות יכנסו לפניי לקניון בלי בידוק, אבל כשאני אכנס יש סיכוי שישפילו אותי", היא אומרת ● את הכהונה שלה היא מתכוונת להקדיש להעצמת נשים מכל המגזרים

אימאן חטיב-יאסין (צילום: גילי יערי/פלאש90)
גילי יערי/פלאש90
אימאן חטיב-יאסין

הניסיון להשיג ראיון עם אימאן חטיב-יאסין, הח"כית המיועדת מטעם הרשימה המשותפת לכנסת ה-23, היה כמעט בלתי אפשרי. מי שהפכה בימים האחרונים מאישה אלמונית עבור רוב הציבור בישראל, לחברת הכנסת המוסלמית הדתייה הראשונה שעוטה על ראשה חיג'אב, נזרקה הישר למערבולת החיים הפוליטיים.

"אני עוד לא תופסת את גודל המעמד. אני בריצות וראיונות וטלפונים ושיחות ופגישות. עוד לא ישבתי עם עצמי רגע אחד במנוחה, כדי לעכל את מה שקרה", היא אומרת לי בשיחת טלפון, ומיד מבררת כמה זמן תימשך השיחה בינינו, ומזהירה שתהיה חייבת לסיים בקרוב.

בפועל, מפגינה חטיב-יאסין סבלנות לכל שאלה ושאלה בראיון, ומשיבה בנחת ובעברית רהוטה. אף שבמהלך השיחה היא מדקלמת מסרים ברורים, שכנראה הוכנו מראש, ניכר כי היא מזדהה איתם ומדברת מהבטן.

חטיב-יאסין מגדירה את עצמה פמיניסטית, וכיאה להגדרה הזו מקפידה לכנות את בעלה "בן זוגי". היא עולה לטונים גבוהים במיוחד כשמפקפקים במעמד האישה באסלאם, הדת שכל כך חשוב לה לייצג גם בבית המחוקקים הישראלי, ומצטטת בתשוקה דברים שאמר הנביא מוחמד על נשים.

"האסלאם זו דת שמכבדת נשים. אפילו הנביא מוחמד דיבר על כך שמי שמשפיל נשים הוא אדם נבזי. אני אישה פמיניסטית מוסלמית", היא אומרת. "אני מגדירה את עצמי כאזרחית ישראלית, אבל הזהות הלאומית שלי היא ערבית-פלסטינית.

"אני דוגלת בזכויות אדם ובזכויות נשים בפרט, ופועלת למענן. חשוב לי להביא את קולן של הנשים המודרות – נשים מוכות, נשים שחיות בעוני, נשים שנמנע מהן ללמוד ולהגיע לשוק העבודה, לממש את הפוטנציאל שלהן ולהשפיע בחברה".

אימאן חטיב יאסין. מתוך קמפיין הבחירות של הרשימה המשותפת (צילום: דוברות מפלגת רע"מ)
אימאן חטיב-יאסין. מתוך קמפיין הבחירות של הרשימה המשותפת (צילום: דוברות מפלגת רע"מ)

להוציא נשים להצביע בבחירות

חטיב-יאסין שובצה ברשימה המשותפת מטעם רע"ם, והייתה לאישה הראשונה אי פעם שנבחרה כמועמדת לכנסת מטעם התנועה האסלאמית הדרומית. רק בקיץ 2019 שובצה במקום הרביעי ברע"ם, לאחר שזכתה בפרייימריז של המפלגה.

היא התמודדה אז מול 7 גברים, ועשתה היסטוריה כשגברה על כולם בפער של עשרות אחוזים, וזכתה במיקומה ברשימה ללא שריון לנציגות נשית. את התמיכה במועמדות שלה השיגה הן מנשים והן מגברים בתנועה, שהכירו את פועלה.

כמו שותפיה מרע"ם, חטיב-יאסין הכריזה בעבר כי היא מערערת על ההגדרה של ישראל כמדינה יהודית, וכי היא דוגלת בזכויות אזרחיות דמוקרטיות לבני עמה.

בראיונות שנתנה בשבועות האחרונים יצאה נגד מפלגת כחול לבן, שהתבטאה נגד שיתוף פעולה עם הרשימה המשותפת, ו"הודתה" לנתניהו בטענה כי ההסתה שלו נגד החברה הערבית רק חיזקה את כוחה האלקטורלי של הרשימה. "הסתה זה דבר פסול, אנו רוצים לחיות בכבוד ובשלום כי זו המדינה שלנו", הוסיפה.

היא בת 56, נשואה ואם לארבעה, בעלת תואר שני במגדר ועבודה סוציאלית ומצוידת בניסיון של 25 שנים בעבודת שטח וניהול מרכזים קהילתיים.

היא גדלה בבקעת בית נטופה שבגליל התחתון, במשפחה של חקלאים, לצד שבעת אחיה. כיום היא מתגוררת ביפיע, יישוב ערבי סמוך למגדל העמק, שבו גם הקימה וניהלה את המתנ"ס המקומי במשך 14 שנה.

במערכת הבחירות האחרונה הייתה חטיב-יאסין אמונה מטעם הרשימה על קולות הנשים הבדואיות בדרום. כחלק מכך ערכה כנסים וחוגי בית, וניהלה קמפיין שלם במטרה לגרום להן להשתתף במשחק הדמוקרטי ולצאת לקלפיות.

"היא פשוט ישבה בצריפים יחד עם הנשים האלה, ושכנעה אותן לצאת ולהצביע. לדעתי זה מרגש, פותח דלתות ומאוד מעצים", אומרת סמאח סלאימה, פעילה פמיניסטית ובלוגרית ב"שיחה מקומית", שמכירה את חטיב-יאסין עוד לפני כניסתה לפוליטיקה, ועוקבת אחר פועלה במשך שנים.

מנתוני ועדת הבחירות המרכזית עולה כי הקמפיין של הרשימה המשותפת בדרום הארץ אכן עבד, והוסיף למפלגה 11 אלף קולות מיישובי הנגב הבדואים. מ-57 אלף מצביעים בבחירות בספטמבר 2019, עלה מספר המצביעים ל-68 אלף ב-2020.

שיעורי ההצבעה הכלליים ברהט וערערה-בנגב, שני היישובים הבדואים הגדולים בדרום, זינקו בבחירות האחרונות בהשוואה לבחירות בספטמבר מ-59% ל-66% ברהט, ומ-52% ל-59% בערערה-בנגב. אף שבנתונים אלה אין חלוקה מגדרית, עצם העלייה בשיעורי ההצבעה יכולה להסביר את חשיבות הקמפיין.

אימאן חטיב-יאסין משמאל, לצד אחמד טיבי ומנסור עבאס, בארוע בחירות בנצרת. 29 ביולי 2019 (צילום: פלאש90)
אימאן חטיב-יאסין משמאל, לצד אחמד טיבי ומנסור עבאס, בארוע בחירות בנצרת. 29 ביולי 2019 (צילום: פלאש90)

רצח נשים – שותפות גורל

"אני אטפל באלימות בחברה הערבית ובאלימות נגד נשים בפרט", היא אומרת לי, כאשר אני שואלת אותה מה הדבר הראשון שתרצה לקדם בכנסת.

"אדאג למקומות תעסוקה לנשים ערביות, שמותאמים ליכולות ולסביבה שלהן. בתחום החינוך אני רוצה לקדם את זכויות הילדים שלנו בבתי הספר לחינוך מעצים, שבונה אישיות בוגרת ודעתנית".

בנושא האלימות נגד נשים ובנושאים אחרים, האם את חשה שותפות גורל עם הנשים היהודיות? האם תשתפי פעולה עם חברות כנסת יהודיות ציוניות, כדי לקדם חוקים בנושא?

"בשבוע של הבחירות נרצחה אישה בטייבה, נרצחה תינוקת בהוד השרון, ואמה נפצעה קשה. אנו נשים שמאמינות בזכות שלנו לחיים מכובדים, ובזכות שלנו למשהו הרבה יותר בסיסי – לחיים בכלל. אנחנו צריכים לשלב ידיים, לשבת יחד ולפנות לממסד עם תכניות מגובשות, שיש בהן ראייה ומטרות ברורות.

"האחריות מוטלת על הממסד – על לשכות הרווחה, שקורסות תחת נטל, ועל המשטרה שלא עושה את העבודה שלה, ומחזירה נשים נפגעות אלימות הביתה. נצטרך להתאחד, גם עם גברים, וללכת למשרדים הממשלתיים הרלוונטיים כדי לבקש שם את המשאבים הדרושים לנושא".

עד כמה האג'נדה המגדרית שלך תבוא לידי ביטוי בכנסת, לעומת האג'נדה הלאומית שלך?

"זה בלתי נפרד, כי חלק ניכר מההדרה נמצא עמוק בתוך הזהות הלאומית שלנו. נשים ערביות סובלות מהדרה כפולה ומכופלת. זה לא רק השייכות למין הנשי, אלא השייכות למין הנשי בתוך מיעוט מקופח.

"להבדיל מאישה יהודיה, נקודת הזינוק שלנו, נשים ערביות, היא שונה לחלוטין. לאישה יהודייה הרבה יותר נוח, בעוד אני כאישה ערביה, צריכה להשקיע מאמץ גדול הרבה יותר, כדי להיכנס לכל מסגרת שתחשבי עליה, בין אם זו מסגרת לימודים או שוק העבודה.

"בשבוע של הבחירות נרצחה אישה בטייבה, נרצחה תינוקת בהוד השרון, ואמה נפצעה קשה. אנו נשים שמאמינות בזכות שלנו לחיים מכובדים ובזכות למשהו הרבה יותר בסיסי – לחיים בכלל. אנחנו צריכים לשלב ידיים"

"אבל נשים שעוטות חיג'אב הן המודרות ביותר. המראה שלנו שם אותנו בפרונט של היחס הגזעני. אתן לך דוגמה מהחיים האישיים שלי. כשאני מגיעה לקניון בעיר מעורבת או בעיר יהודית, ייכנסו לפני עשר נשים יהודיות בלי שיעברו בידוק, אבל כשאני אכנס יבדקו אותי, ויש סיכוי גבוה שישפילו אותי. אני מדברת על צדק חברתי ומימוש אישי של נשים. אפעל להסרת חסמים עבור נשים ערביות".

מה הדרך להסיר את החסמים האלה לדעתך?

"לפתח מודעות לנושא ורצון לשנות את המציאות הזו בתוך בית המחוקקים. רצון ליצור הפליה מתקנת למען נשים ערביות, שתבוא לידי ביטוי בכתב ובמעשים".

אימאן חטיב-יאסין לצד איימן עודה בארוע בחירות של הרשימה המשותפת בתל אביב. 20 באוגוסט 2019 (צילום: גילי יערי/פלאש90)
אימאן חטיב-יאסין לצד איימן עודה בארוע בחירות של הרשימה המשותפת בתל אביב. 20 באוגוסט 2019 (צילום: גילי יערי/פלאש90)

סימון מטרות ברורות

הביוגרפיה של חטיב-יאסין מצביעה על סימון מטרות ברורות לאורך כל דרכה המקצועית ודבקות בהן. את העבודה הפרלמנטרית סימנה כמטרה כבר כאשר למדה במכון מנדל למנהיגות חינוכית, שם בחרה לעשות את ההכשרה המעשית בכנסת, בוועדה לקידום מעמד האישה. יום לאחר הבחירות, כשנודע שהרשימה המשותפת גרפה 15 מנדטים ושהיא תכהן בכנסת ה-23, היא חזרה לישוב מגוריה, ונשים רבות שפגשו אותה בכו מהתרגשות כשפגשו אותה.

"נשים מאוד מתרגשות לקראת הכניסה שלה לכנסת, מכיוון שהיא תוכל לשבור הרבה סטיגמות על נשים מוסלמיות דתיות", אומרת עובור טאהא-ריזק, חברה ושותפה לעשייה, שהחליפה את חטיב-יאסין בניהול המתנ"ס ביפיע.

"אימאן היא אישה אותנטית, אוהבת, חמה ונותנת בלי גבול. ברגע שהיא פותחת את הפה אנשים מבינים שלמרות שהיא נראית פרימיטיבית (בגלל הסטיגמה על חיג'אב, א.ט.א), צריך להסתכל על מה שיש לאישה הזו בתוך הראש ולא על הראש. היא תציג את הנשים המוסלמיות הדתיות בצורה נכונה גם לחברה היהודית וגם לחברה הערבית, שיש בה מגוון דתות".

סמאח סלאימה מציינת כי עבור נשים בחברה הערבית, חטיב-יאסין מסמלת את דור המעבר שבין האישה המסורתית והשמרנית, לבין האישה הקרייריסטית שמגשימה את עצמה.

לדבריה, "אימאן היא דוגמה לאישה רגילה וממוצעת, שבאה ממשפחה מסורתית גדולה, שבה למדו ועבדו באדמה. היא משלבת את החיבור בין הדת, המשפחתיות ועבודת הידיים, לבין הפריצה לעולם הגדול, לאקדמיה, ולשוק העבודה.

"היא חיה את הדילמה של כל הנשים בדורנו של שילוב בין גידול ילדים לבין טיפוח הקריירה, אבל היא הצליחה למצוא איזון בזכות משפחה תומכת ובן זוג תומך".

חזון של חיים משותפים

שנים ארוכות של עבודה בחברה למתנ"סים, שהיא חברה ממשלתית, מסמלות את החזון של הח"כית הטרייה לחיים משותפים עם האזרחים היהודים.

"היא תמיד חיפשה את השוויון והאיזון לחיים משותפים טובים יותר לשני העמים", אומרת טאהא-ריזק. "לפני כשבע שנים, הקימה יחד עם מנהלת המתנ"ס של מגדל העמק, העיר הסמוכה, קבוצה של נשים ערביות ויהודיות שקידמה פרויקטים קהילתיים התנדבותיים למען שני היישובים בשותפות.

"היתרון המובהק של אימאן בתוך הרשימה המשותפת הוא שנים ארוכות של עבודה בתוך הקהילה. היא מבינה יותר מכולם את הצרכים הקהילתיים של היישובים הערביים בנושאי תרבות, חוסן, חברה ומעמד האישה. היא לא צריכה ללמוד את השטח, היא תביא תוספת נכבדה לשיח החברתי והקהילתי בכנסת".

אימאן חטיב -אסין (צילום: דוברות הרשימה המשותפת)
אימאן חטיב -אסין (צילום: דוברות הרשימה המשותפת)

אסלאם לייט

בצל הישגים מקצועיים ועבודת שטח מרשימה, עולה השאלה כיצד מתקיימת זהות של אישה פמיניסטית בתוך זהות של אישה הכפופה לתכתיבי אסלאם, דת שבדומה לדת היהודית, מגבילה עד מאוד את מידת החופש של נשים. הלבוש הצנוע, כיסוי הראש, שמירת נגיעה מגברים, או האיסור להימצא מחוץ לבית שעות ארוכות בלא ליווי של גבר, בן משפחתה.

זה נכון שהחתן שלך הולך ללוות אותך בנסיעות?

"כן. אבל לא כי הדת מחייבת אותי. אני בוחרת לשמור על עצמי, כדי לייצג את התנועה האסלאמית בכבוד. העבודה מחייבת אותי לשעות ארוכות מחוץ לבית ולעבודה אל תוך הלילה, ואני רוצה להיות רגועה ולהרגיש בנוח שיש מישהו שעוזר לי בזה ואני יכולה לסמוך עליו".

סלאימה מתארת את חטיב-יאסין כמי שמייצגת את ה"אסלאם לייט" בחברה הערבית. "היא לא חייזר כי היא לא פמיניסטית רדיקלית, היא אחת מהעם, וזה מאוד עזר לה", אומרת סלאימה. "היא תשמור על המסגרת הדתית של מצוות וצום רמדאן, ותנהל משק בית בצורה מכובדת, אבל גם תפעל למען נשים בחוץ".

חטיב-יאסין, איך הפכת להיות פמיניסטית בתוך דת שהיא די שוביניסטית?  

"אם את אומרת ככה את כנראה לא מכירה את האסלאם, שזו דת שמכבדת נשים. אני נולדתי למשפחה שדגלה בשוויון וצדק חברתי, ושמרתי על הערכים האלה. כשהתחלתי להקים את המתנ"ס ביפיע לפני 20 שנה, והילדים שלי היו קטנים, לא ויתרתי ולא נשארתי בבית, שילבתי את העבודה עם המשפחה. יש לי בן זוג שהוא שותף במלוא מובן המילה לחיים ולדרך.

"זה נכון שהחתן שלך הולך ללוות אותך בנסיעות? כן. אבל לא כי הדת מחייבת אותי. אני בוחרת לשמור על עצמי. העבודה מחייבת אותי לשעות ארוכות מחוץ לבית ולעבודה אל תוך הלילה, ואני רוצה להיות רגועה"

"כשאני מסתכלת על אמי, שנולדה בזמנים אחרים, אבל תמיד הייתה אישה חזקה וגידלה משפחה למופת, אני יודעת שהיא הייתה יכולה להיות ראשת ממשלה".

האם החסמים לאישה מהמגזר הערבי היום הם רק מצד החברה הישראלית המפלה או שיש עדיין חסמים תרבותיים? האם הבעל והאב מפרגנים לאישה שתצא ללמוד ולעבוד?

"בוודאי, מזמן עברנו את השלב הזה. כיום אחוז הסטודנטיות מהמגזר הערבי, יותר גבוה מאחוז הסטודנטים".

להיות דמות ציבורית מוכרת, להימצא בעין הסערה ואולי גם לספוג עלבונות מתוקף תפקידך החדש, לא מפחיד אותך?

"זו הייתה החלטה לא פשוטה וקיבלתי אותה יחד עם הילדים שלי ועם בן זוגי. דיברנו על כל ההיבטים של המהלך, וגם על החששות שלהם. אבל הם תמכו בי. ועד כמה שאני רוצה לשמור על הפרטיות שלי, אין לי בעיה שידעו מי אני, כי אני גאה במי שאני. אני בטוחה בערכים שלי, ואני נדרתי נדר לא להתלכלך".

נציגי הרשימה המשותפת בדרך לפגישה עם כחול לבן, 11.3.20 (צילום: Yonatan Sindel/FLASH90)
נציגי הרשימה המשותפת בדרך לפגישה עם כחול לבן, 11.3.20 (צילום: Yonatan Sindel/FLASH90)
עוד 1,608 מילים
כל הזמן // יום שני, 30 במרץ 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

להתראות, טוקיו המפסידים והמרוויחים מדחיית האולימפיאדה

ספורטאים בארץ ובעולם קיבלו ברגשות מעורבים את דחיית המשחקים בטוקיו ● מצד אחד, חלקם יתקשו להבטיח את מקומם באולימפיאדה שתיערך רק בקיץ הבא ● מצד שני, הם חששו מהכוונה של חלק מהמדינות להכניס אותם לבידוד מיוחד עד הקיץ - אם המשחקים לא יידחו ● ואף אחד מהם, כמובן, לא רוצה לסכן את חייו בשביל מדליה ● רונן דורפן יצא בעקבות ההחלטה שמטלטלת את הספורט הבינלאומי

עוד 1,699 מילים

כחול-לבן טובלת בביצת הקואליציה ושרץ גדול בידה

מלחמה על הדמוקרטיה? מאבק בשחיתות? גנץ ומפלגתו מיישמים למעשה את פסקת ההתגברות, שהפכה לאחד מסמלי ההתנגדות שלהם לממשלת נתניהו ● ואם לא די בזה, אין להם שום בעיה עם הממשלה המפלצתית שהם הולכים להקים עם נתניהו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 719 מילים ו-1 תגובות

תרומה עצומה לתהליך הארדואניזציה של ישראל

בממשלה המתגבשת, כך מדווחים לנו, צפויים להיות 30-34 שרים בזמן ש-900 אלף ישראלים מובטלים ולצדם 280 אלף עצמאים מבועתים בלי שום תמיכה.

מדובר כנראה ב-15 תיקים לחוסן לישראל. סיעה בת 15-16 חברי כנסת חסרי ניסיון פוליטי ברובם (בתוספת הנדל והאוזר, כנראה).

ייתכן מאד גם שיולי אדלשטיין יחזור לכהן כיושב ראש הכנסת אחרי שסירב לכבד את רצון הרוב הפרלמנטרי ולאחר מכן הפר צו בג"צ.

בממשלה המתגבשת, מדווחים לנו, צפויים להיות 30-34 שרים, כש-900 אלף ישראלים מובטלים ולצדם 280 אלף עצמאים מבועתים ללא תמיכה.ייתכן גם שיולי אדלשטיין יחזור לכהן כיו"ר הכנסת אחרי שהפר צו בג"צ

לפי הפרשן רביב דרוקר, גנץ יסכים לחקיקת ביטול הלכת דרעי-פנחסי, כלומר לאפשרות כהונת שר שנאשם במשפט פלילי. זאת כדי לאפשר לנתניהו לכהן כממלא מקומו לאחר מימוש הרוטציה (שלעולם לא תתממש, אבל החוק הפרסונלי והמביש הזה כבר יהיה עובדה מוגמרת).

ליצמן יישאר שר הבריאות. דרעי יישאר שר הפנים.

לא מדובר בממשלת "אחדות" אלא בממשלת גוש פולחן האישיות של נתניהו שמכיל 58 מנדטים לצד 14-15 חברי חוסן לישראל שערקו מגוש ה-61. ועכשיו מתברר שגם עמיר פרץ שוקל להיכנס לממשלה ביחד עם שמולי. אני מתפלל שהדבר לא יתרחש.

סיעת היחיד של אורלי לוי-אבוקסיס תקבל את תיק השוויון החברתי (או: תיק אי השוויון החברתי, אם לדבר בכנות).

אני מבין שהחשש מהתפשטות נגיף הקורונה הוא עמוק ורציני. ואני מבין את החשש להיות במצב הקריסה של איטליה וספרד. במיוחד אחרי הזנחת מערכת הרפואה הישראלית לאורך עשור.

אבל זו בדיוק הייתה הסיבה למנות יושב ראש פרלמנט מכחול-לבן, לאייש ועדות פרלמנטריות לפיקוח פרלמנטרי על הממשלה, לתמוך בכל צעד חיובי של הממשלה במאבקה בקורונה ולהתנגד לכל שיקול פוליטי מצד נתניהו או לצעדים פסולים או שגויים שמטרתם הסתרת מחדל הפקרת מערכת הבריאות לאורך עשור.

לא מדובר בממשלת "אחדות" אלא בממשלת גוש פולחן האישיות של נתניהו שמכיל 58 מנדטים לצד 14-15 חברי חוסן לישראל שערקו מגוש ה-61. ועכשיו מתברר שגם עמיר פרץ שוקל להיכנס לממשלה ביחד עם שמולי

בואו נתמקד רגע בתסריט הדמיוני והמופרך שלא יתתמש: נניח שהרוטציה תתקיים (כאמור: אין מצב). ואז מה? גנץ יעמוד בראש ממשלה שנתמכת בידי 58 חברי כנסת מגוש פולחן האישיות. לצדו רק 15-16 חברי כנסת מטעם חוסן לישראל. ואולי עמיר פרץ ושמולי.

בממשלתו יכהנו יריב לוין, ישראל כץ, ניר ברקת, מירי רגב, דוד אמסלם, נפתלי בנט, יעקב ליצמן, אריה דרעי ובצלאל סמוטריץ'. ונתניהו.

אז נסכם: עכשיו, כך מדווחים בתקשורת, מתקיים מו"מ בלתי נתפס על עיגון בחוק יסוד של הלכת דרעי-פנחסי. כלומר: לא רק ראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום. גם שר יוכל לכהן גם לאחר שהוגש נגדו כתב אישום. הפוך ב-180 מעלות מכל הבטחותיו של גנץ. מתשתיתה הרעיונית של כניסתו לפוליטיקה.

וכל זה מתרחש מיד לאחר שנתניהו ואדלשטיין ניסו לנטרל את בחירת הרוב הפרלמנטרי שמבטא את בחירת רוב האזרחים, לאחר שהם ביזו את פסק דינו של בג"צ תוך ששרי נתניהו משתלחים בבג"צ, לאחר שנתניהו לא הפסיק לרגע ליצור דלגיטימציה לכל ממשלה אפשרית בתמיכת הרשימה המשותפת (כלומר: דלגיטימציה הן לשוויון הפוליטי והאזרחי של 20 אחוז מאזרחי המדינה והן לכל אפשרות להקמת ממשלת שמאל), ובתום עשור שבמהלכו כל מי שנכנס משמאל או ממרכז לממשלות נתניהו, התאדה והפך לגוויה פוליטית.

ומעל הכל: ההתנהלות המדהימה של גנץ ואשכנזי, העצימה את חוסר האמון של האזרחים בנבחרי הציבור ובכך פגעה אנושות בתשתית החברתית החיונית לקיום מדינה דמוקרטית.

וכל זה גם קרה דקה לפני הפקעת השליטה בפרלמנט מידי נתניהו לראשונה לאחר עשור ו-2 דקות לפני חקיקת חוקי טוהר מידות שימנעו מכל נאשם לכהן בעתיד כראש ממשלה, להתמודד על ראשות הממשלה ולכהן יותר מ-2 קדנציות.

וכל זה גם קרה דקה לפני הפקעת השליטה בפרלמנט מידי נתניהו לראשונה לאחר עשור ו-2 דקות לפני חקיקת חוקי טוהר מידות שימנעו מכל נאשם לכהן בעתיד כראש ממשלה, להתמודד על ראשות הממשלה ולכהן יותר מ-2 קדנציות

קשה לחשוב על הפרת אמונים פוליטית חמורה מזו של גנץ ואשכנזי. קשה לחשוב על שבירת אמון יותר חזקה. קשה גם להפריז בעוצמת הנזק שחוללו גנץ-אשכנזי לתשתית שעליה בנויה חברה שמתיימרת להיות דמוקרטית: עמידה בעקרונות הכי יסודיים שלך ובהתחייבויות הכי יסודיות שלך. והם גם הנציחו את מעמדו ההרסני של נתניהו בעיני תומכיו כקוסם בלתי מנוצח שלא ניתן להעמיד מולו שום אלטרנטיבה.

זוהי תרומה עצומה לתהליך הארדואניזציה שעוברת מדינת ישראל. נזק עצום ומקיף לדמוקרטיה. והפרת אמון איומה של מיליוני אזרחים.

חבל.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 640 מילים

גורמים בכחול לבן: הליכוד מבקש להגדיל את הממשלה ל-36 שרים

יועצת ראש הממשלה לענייני חרדים נדבקה בקורונה, ביום חמישי האחרון השניים נפגשו ● מגעים מתקדמים של ח"כ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי להצטרפות לממשלת נתניהו-גנץ ● ח"כ מיכאלי: גם אם שמולי ופרץ יצטרפו לממשלה, לא אפרוש מהמפלגה

10:35 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי בראיון בגל"צ: "גם אם שמולי ופרץ יצטרפו לממשלה, לא אפרוש מהמפלגה. אהיה 'כאילו' בקואליציה, אבל אצביע נגד הממשלה".

10:25 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן על יו"ר כחול לבן בני גנץ בראיון ynet: "גנץ הוא טירון פוליטי, אפשר לדבר עליו בזמן עבר. מבחינה פוליטית הוא כבר מנוח. את כל המהלך הוביל גבי אשכנזי, שלא רואה כלום חוץ ממשרד הביטחון, ובבוא היום יבריז לגנץ כמו שגלנט עשה לכחלון".

10:23 עריכה

הוועדה בעניין ההתמודדות עם נגיף הקורונה מתכנסת בשעה זו בכנסת לדיון על רכש מכונות הנשמה וציוד רפואי.

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח (יש עתיד): "מדיניות שמיכת הסגר תצטרך להשתנות. אנחנו צריכים לצאת מהאירוע הזה עם תפיסה של איך נראית אסטרטגית טיפול לאומית במשבר כמו זה. לכן בכוונתנו לשרטט מסמך מסכם למפת דרכים להתנהלות מיד לאחר הפסח. מחר נתחיל בדיון האסטרטגי שיתייחס בין היתר לאיך נראית התמודדות לאומית עם קורונה 2 חלילה".

10:00 עריכה

גורמים בכחול לבן: הליכוד מבקש להגדיל את הממשלה ל-36 שרים

09:35 עריכה

גורמים בעבודה מסרו הבוקר למעריב אונליין כי המגעים של עמיר פרץ לכניסה לממשלה מתנהלים מול בני גנץ ולא מול בנימין נתניהו. התיקים שפרץ יקבל יהיו על מכסת כחול לבן.

09:05 עריכה

ח"ב אבי ניסנקורן: הבוקר סוכם כי הקיצוץ בקרנות הפנסיה הוותיקות יידחה לינואר 2021 – בעקבות משבר הקורונה. "בתקופה זו נגבש פתרון קבע שימנע פגיעה באזרחים הוותיקים".

08:52 עריכה

ועדת הקורונה בכנסת, בראשות ח"כ עפר שלח (יש עתיד), תתכנס היום לדיון בנושא רכש מכונות הנשמה וציוד רפואי.

08:34 עריכה

ח"כ איילת שקד (ימינה) בראיון בגל"צ: "אנחנו מבינים שאי אפשר היה להקים ממשלת ימין כמו שרצינו, אבל לא יכול להיות שיימכר לשמאל בשביל 17 מנדטים כל מה שחשוב לימין. גם הימין צריך לשמור על ערכיו".

על השאלה האם ישנה אפשרות שמפלגתה לא תיכנס לממשלה ענתה שקד: "אף אחד מאיתנו לא נולד שר, אופוזיציה היא לא מילה גסה. הלכנו דרך ארוכה עם המפלגות החרדיות והליכוד, אך השותפות הזו לא תישמר בכל מחיר".

איילת שקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
איילת שקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
08:12 עריכה

ח"כ אורנה ברביבאי (יש עתיד): "פוחדים מהקורונה? השבוע למדתי כי שררה היא מגפה הרבה יותר מסוכנת".

08:05 עריכה

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו הגיב בראיון בכאן רשת ב' על המגעים להקמת ממשלת נתניהו-גנץ. 

"המדיניות של הממשלה הזאת לא שונה בשום דבר מכל מה שרצו לעשות קודם. אנחנו רואים ממשלה שתטוס לשום מקום, בלי שום כיוון ובלי שום אג'נדה. חשבתי שגנץ רץ לראשות הממשלה בסוף מסתבר שהוא רץ להיות יו"ר הכנסת", אמר פורר.

07:43 עריכה

ח"כ לשעבר עמר בר לב ממפלגת העבודה על רק הדיווח כי הח"כים פרץ ושמולי ממפלגתו צפויים להיכנס לממשלת נתניהו-גנץ: "אמרנו שלא ניכנס, ובאמת לא נכון להיכנס. אמרנו שתחת נאשם בפלילים לא ניכנס, ברמה העקרונית והפרקטית, ודבר שני אמרנו שלא ניכנס כי אנחנו רוצים לשנות את המדיניות".

עוד הוסיף בר לב בראיון בגל"צ: "רק לפני שבוע אורלי לוי-אבקסיס התנתקה ממפלגת העבודה וקראנו לה בוגדת. היינו המומים מהמהלך הבוגדני הזה, ולפני מספר ימים בני גנץ הצטרף, וזה שכולם בוגדים בעקרונות שלהם זה לא סיבה בשבילנו לעשות מהלך דומה. אני מקווה שעמיר לא ייכנס לממשלה".

07:39 עריכה

ח"כ מיכאל ביטון מכחול לבן התראיין הבוקר בגל"צ ודחה את הביקורת על גידול תיקי השרים בעקבות המשא ומתן הקואליציוני: "בחירות חדשות יעלו כמו 900 משרות של שרים".

כמו כן, על רקע הדיווח שיועצת ראש הממשלה לענייני חרדים, רבקה פאלוך, נדבקה בקורונה, אמר ביטון כי הוא נפגש איתה לאחרונה.

מיכאל ביטון (צילום: Yaakov Lederman / Flash90)
מיכאל ביטון (צילום: Yaakov Lederman / Flash90)
07:19 עריכה

ח"כ יאיר גולן ממרצ: "אם 'צו התנועה' של העבודה הוא זחילה לממשלה מנפוחת ובזבזבנית בראשות נאשם בפלילים, עמיר פרץ ואיציק שמולי מפרקים אותה סופית מכל נכסיה הערכיים. המפלגה שהקימה את המדינה טבעה בביצה של ציניות פוליטית. אף אחד כבר לא יציל אותה".

07:17 עריכה

משרדי הממשלה החדשים שעומדים לקום בעקבות החלוקה הנרחבת של תיקי שר: המשרד לסייבר ודיגיטל, המשרד לפיתוח מיעוטים. כמו כן, משרדים נוספים יתפצלו לשניים.

07:15 עריכה

שיחות המשא ומתן בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבני גנץ להקמת ממשלה נתקלו באי הסכמות סביב שאלת החלת הריבונות ביהודה ושומרון. 

לפי הדיווח בכאן חדשות בליכוד דורשים להכניס זאת להסכם, אך בכחול לבן מתנגדים, ולא מסתמנת הסכמה סביב הסוגייה.

07:13 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה: "אם קולות הליכוד לא יבואו לעבודה, העבודה תלך לליכוד. הרשימה המשותפת היא הרשימה היחידה שנאבקת בנתניהו וחשוב מכך בדרכו".

07:12 עריכה

על רקע הדיווחים על הצטרפותם של ח"כ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי לממשלה, יו"ר מרצ מבהיר: "הכל סביב מתפורר, הכל מסחרה, אבל מרצ לא בוגדת, לא עורקת, ותמיד נאמנה לערכים ולבוחרים שלה".

07:10 עריכה

יו"ר העבודה-מרצ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי נמצאים במגעים מתקדמים לקראת כניסה לממשלה – בניגוד להתחייבותו הנחרצת של פרץ שלא לכהן תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו.

כחול לבן מציעים לשניים תפקיד של שר וסגן שר, אך פרץ מתעקש שגם שמולי יקבל משרד בראשותו. מקורביו של פרץ אישרו אמש את דבר המגעים – אך הוסיפו כי שום דבר עדיין לא נסגר. נכון לעכשיו פרץ מיועד לקבל את תפקיד שר הכלכלה, ולשמולי מייעדים את תיק הרווחה.

עוד 18 עדכונים

חדר 808 רק המתים חופשיים באמת

המחשבה הראשונה, הלא מעובדת, אחרי האזנה אחת לשיר החדש של בוב דילן – שהוא לא בדיוק "שיר" וגם לא ממש "חדש" – היתה שזה יהיה השיר האחרון של דילן. עם השיר הזה הוא בוחר להיפרד מאיתנו ומהעולם.

אמנם יכול כמובן להיות שבהמשך יתברר שזה עוד אחד מתמרוני התעתוע הדילניים הידועים. אבל ייתכן שהפעם המקרה שונה. אולי דילן כבר יודע משהו שאנחנו עוד לא יודעים, וכמו דיוויד בואי וליאונרד כהן לפניו, החליט להיפרד מאיתנו עם צוואה מוקלטת. רקוויאם לעידן הפולק. נפנוף שלום אחרון לנו ולעולם של אתמול. זה שהוא היה אחד מגיבוריו וכנראה גדול מנסחיו.

אז הנה הוא לובש עוד פעם אחת אחרונה את חליפת קולו-של-הדור משנות השישים, ויוצא לנסיעה ארוכה, מוזרה ועצובה במרחבי העשור המכונן ההוא. חוזר לביקור פרידה בתחנות המרכזיות של הסיקסטיז ושל חייו. ובראשן רצח קנדי, שסביבו ועליו הוא שר.

כמעט 17 דקות נמשך השיר שכותרתו – murder most foul – שאולה מ"המלט" של שייקספיר. דילן מדקלם, ממלמל, מהמהם את בתיו הארוכים, כמעט ללא מלודיה. מלווה בפסנתר, קונטרבס, תופים מרוחקים, נגיעות כינור. גם אחרי כמה האזנות רצופות זה לא הופך לשיר שאפשר להתיידד איתו. זה לא שיר שאפשר לשיר. זה גם לא שיר שצריך לשיר. זה לא שיר שמישהו ירצה אי פעם לשיר. זו קינה. מארש אבל. וקשה לדעת על מי דילן מקונן. על ג'ון פיצג'רלד קנדי? על אמריקה? על הרוח של שנות השישים? על עצמו? ואולי בכלל עלינו, שמאזינים לו עכשיו סגורים בבתים, חוששים מהבאות?

זה לא שיר שמישהו ירצה אי פעם לשיר. זו קינה. וקשה לדעת על מי דילן מקונן. על ג'ון קנדי? על אמריקה? על רוח שנות ה-60? על עצמו? ואולי בכלל עלינו, שמאזינים לו עכשיו סגורים בבתים, חוששים מהבאות?

זה השיר המקורי הראשון שדילן מוציא מאז "טמפסט" ב-2012, שהיה אלבום האולפן המקורי האחרון שלו. בשמונה השנים שחלפו מאז הוא שקע בהקלטת אלבומי כיסוי – חלקם נפלאים ממש – לקלאסיקות אמריקאיות, בעיקר מאוצר השירים של פרנק סינטרה. והנה הוא חוזר, ודווקא כך. העיתוי של הוצאת השיר – כשברקע אמריקה והעולם מתמודדים עם המשבר החמור ביותר של זמננו – לא יכול להיות מקרי, גם אם ברור שהשיר נכתב והוקלט הרבה לפני משבר הקורונה.

ביום שישי בבוקר בישר דילן על השיר החדש בחשבון הטוויטר שלו במין פורמאליות יבשושית: "ברכות למעריצי ולעוקבי, ברגשי תודה על התמיכה והנאמנות לאורך השנים. זה שיר שהקלטנו לפני זמן רב ולא הוצאנו עד כה ואתם עשויים למצוא בו עניין. שמרו על עצמכם, הישארו דרוכים, ואלוהים ישמור עליכם".

אין טעם להקשיב ל-murder most foul סתם כך ברקע. האזנה כזו היא כמעט חסרת תוחלת. הדרך היחידה להתייחס לשיר ברצינות, שבה ראוי להתייחס לשיר חדש באורך 17 דקות של גדול כותבי השירים בזמננו, היא עם המילים מול העיניים. לעקוב אחרי פיתוליו כמו אחרי סיפור, פואמה, הספד.

אנחנו שטים על נהר הסטיקס שמקיף את ארץ השאול, ממלכתו של האדס. ודילן הוא כאן על תקן איש המעבורת כארון, שומר העולם הבא, שמעביר את הנשמות המעונות מגדה אחת של הנהר אל הגדה השנייה. הוא מתחיל עם רצח קנדי ותיאוריות הקונספירציה שמלוות אותו ("מישהו כבר כאן לתפוס את מקומך") , רומז לפרל הארבור ("יום שייזכר לדיראון עולם") ואווירת האסון הקודרת הזאת מחזירה אותו אל השירים, הסרטים, האמנים והאייקונים התרבותיים של העידן ההוא.

למי שמצפה לטיול רווי געגועים ולחלוחית בעיניים בהדרכת איש הטמבורין, מחכה אכזבה גדולה. דילן אף פעם לא היה פרטנר למסע סנטימנטלי ונוסטלגי, ואין לו כוונה להתחיל עכשיו, כשהעולם עצר מלכת. כדרכו,  הוא שומר על פיכחון כמעט יבשושי, עד שלרגעים נדמה שהוא פשוט מניח למרגלותינו את הצוואה התרבותית שלו, מונה בזה אחר זה את מי שהוא חושב שראוי שנזכור.

אנחנו שטים על נהר הסטיקס שמקיף את ארץ השאול, ממלכתו של האדס. ודילן הוא כאן על תקן איש המעבורת כארון, שומר העולם הבא, שמעביר את הנשמות המעונות מגדה אחת של הנהר אל הגדה השנייה

קודם כל הביטלס, כמובן. הלהקה שהגיחה בראש הפלישה הבריטית ו"הלכה על הצוואר". ואז וודסטוק, הפסטיבל ההיפי שנערך לא רחוק מביתו של דילן. ואלטמונט, הפסטיבל הטראגי שבא בעקבותיו והסתיים ברציחתו של מרדית' האנטר בן ה-18 על ידי כנופיה של מלאכי הגיהנום, באירוע שנחשב מאז לאקורד הסיום הקודר של שנות השישים.

"אם אתם רוצים לזכור, אתם צריכים לרשום את השמות", אומר דילן ומצעיד בסך את "המי" של אופרת הרוק טומי, את "האנימלס" ("נגנו את 'אל תתנו לי להיות לא מובן', נגנו את זה לגברת הראשונה, היא לא מרגישה כל כך טוב") , מגייס את דון הנלי וגלן פריי מ"האיגלז", את קרל ווילסון מ"הביץ' בויז", את לינדזי בקינגהם וסטיבי ניקס מ"פליטווד מק", את נט קינג קול, צ'רלי פרקר וגיטר סלים (הכינוי של גיטריסט הבלוז אדי ג'ונס), את אטה ג'יימס, סטן גץ, ג'ון לי הוקר ותלוניוס מונק. אפילו להקת קווין מבליחה לרגע וגם מרילין מונרו כאן.

דילן מפזר שובל ארוך ארוך של פירורים תרבותיים ולא מסתכל לאחור. הוא בטוח שנבוא בעקבותיו. הוא יודע שמעריציו הרבים – בעיקר בומרז בני הגיל הפגיע ביותר למגיפה, עם הרבה מחלות רקע – כלואים עכשיו בבתיהם, מבודדים, מפוחדים, מתגעגעים לעבר.

דילן מפזר שובל ארוך של פירורים תרבותיים ולא מסתכל לאחור. הוא יודע שמעריציו הרבים – בעיקר בומרז בני הגיל הפגיע ביותר למגיפה, עם הרבה מחלות רקע – כלואים עכשיו בבתיהם, מבודדים, מפוחדים, מתגעגעים לעבר

יש להם זמן פנוי, והם כבר יעוטו על הרמזים, יהפכו בהם, ינתחו אותם, יחפשו בהם משמעויות נסתרות, בתקווה שאולי דווקא עכשיו, דווקא ברגע הטראגי הזה בזמן, הנביא המוכתר שלהם, שוויתר מזמן על כס המלוכה, אבל מעולם לא הודח, יצליח עוד פעם אחת אחרונה לומר להם משהו משמעותי על חייהם. יגלה להם את האמת. ודילן אומר את זה, להם ולנו, בצורה החדה והפשוטה ביותר: "לא נעים לי להגיד לך את זה, אדוני / אבל רק המתים חופשיים באמת".  

אמיר בן-דוד אוהב מוזיקה מאז סוף שנות השישים. כותב, מלחין, מנגן ושר ב״אבטיפוס״ מאז שנות השמונים. כותב בכיר וחבר מערכת בזמן ישראל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 871 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

המהלך של גנץ: הגזענות ניצחה את המאבק בשחיתות

חוקר השחיתות ד"ר דורון נבות לא רואה בהצטרפות של גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו שינוי כיוון, ומזכיר שמתוך רביעיית הקוקפיט, ״מי שבאמת מתעניין בשחיתות הוא בוגי, אבל הוא האיש הכי חלש שם״ ● גם כל הסיפור עם המשותפת היה תרמית לדעתו, ואפילו ההליכה עם מרצ ● ״המחויבות ללאומיות היהודית ניצחה כל דבר אחר, עד כדי כך שמתברר גם שהיא היתה יותר חשובה מ'רק לא ביבי׳״

עוד 789 מילים

העולם מרוכז בקורונה, אבל תכנית המאה, הסיפוח והאג עדיין כאן

בית הדין בהאג והאיחוד האירופי משהים - אבל לא מקפיאים - את הדיונים על יחסי ישראל ופלסטין ● ישראל וארה"ב אומרות שהן עדיין עובדות על יישום תכנית המאה, כולל סיפוח, אך מסרבות לנקוב בלוח זמנים ● כך שינתה הקורונה את סדר היום במזרח התיכון ● פרשנות

עוד 856 מילים

"נגיף הקורונה ממשיך לחיות בדם לאחר המוות"

"המתים אמנם לא משתעלים, אבל הם יכולים לפלוט נוזלי גוף כשמזיזים אותם או כשמעבירים אותם ממקום למקום" ● כך אומרת לזמן ישראל פתולוגית אמריקאית בכירה, שקוראת לעולם לאמץ נהלים מחמירים בנוגע לטיפול בגופות ● ראיון

עוד 852 מילים

על פי הנתונים הרשמיים, מספר חולי הקורונה בגדה המערבית וברצועת עזה עדיין נמוך, ולמעשה הפלסטינים הם שחוששים מזליגת המחלה מההתנחלויות לשטחים ● בינתיים, ארגון רופאים למען זכויות אדם קורא לישראל להכיר באחריותה לנעשה שם - הן מבחינת החוק הבינלאומי והן מבחינה מוסרית ● "התפרצות בעזה תהיה קטסטרופה, בריאות לא פחות חשובה מביטחון"

עוד 1,504 מילים

השר בנט חתם על הקצאת 700 חיילים לסיוע למשטרה

נתניהו לראשי מפלגות הימין: הפרסומים בנושא המו"מ הם פייק ניוז מוחלט ● שקד: מסירת משרדי הביטחון והמשפטים לשמאל, פירושו שעבוד אידיאולוגי לשמאל ● אושרה בקשת יש עתיד להתפלג מסיעת חוסן לישראל, גנץ נשאר עם השם כחול לבן ● בעלה של יועצת נתניהו לענייני חרדים, עמה נפגש בסוף השבוע שעבר, התגלה כחולה קורונה

עוד 61 עדכונים

היוזמה לביטול הלכת דרעי-פנחסי מחרבת כל נורמה שלטונית ראויה

מ״לא נשב תחת ראש ממשלה עם כתבי אישום״, בני גנץ חתך בחדות למו״מ על ביטול חלקי של הלכת דרעי-פנחסי, על מנת שנתניהו יוכל לכהן כמ״מ ראש הממשלה בזמן שהוא עומד לדין, אם וכאשר תיכנס הרוטציה בין שניהם לתוקף ● מעבר לעובדה שמדובר בחקיקה פרסונלית פסולה, הרי שהיוזמה מאיימת למחוק את ההישג הגדול ביותר של אותה הלכה וכל זכר להקפדה על ניקיון כפיים ציבורי ● פרשנות

עוד 900 מילים ו-1 תגובות

הנחש, האריה והחמור

פרשנות הרבה לפני שמגפת הקורונה הפכה לתירוץ הרשמי להקמת ממשלת חירום, ובזמן שבכחול-לבן עוד קיוו להקים ממשלת מיעוט או לכל הפחות להגיע למו״מ מול הליכוד עם הכנסת בידיהם, אשכנזי כבר בישל עם דרעי את הצטרפות גנץ ואנשיו לממשלה בראשות נתניהו ● הרמטכ״ל לשעבר ראה את תוצאות הבחירות ב-2 במרץ, וקיבל החלטה ● רק ביום חמישי, הבינו שותפיו לשעבר לאן פניו מועדות ● משרד הביטחון זו רק תחנה ראשונה ● הו הא מי זה בא ראש הממשלה הבא

עוד 2,917 מילים ו-10 תגובות

"אבי מת לבדו, ועכשיו אני לא יכולה אפילו לנחם את אמי"

"אנחנו מביאים מצרכי מזון לקשישים ומנסים לספק מילות נחמה לאלו שמודאגים במיוחד" ● "למרבה הצער, גם בתוך הקהילות שלנו יש אנשים שנדבקו בנגיף" ● יהודי איטליה מספרים על החיים והמוות בלב אזור האסון של הקורונה באירופה ● הקושי הרגשי הגדול, הם אומרים, הוא האיסור להיפרד מיקיריהם או ללוות אותם בדרכם האחרונה

עוד 877 מילים

גנץ ואשכנזי פוגשים את נתניהו במעון ראש הממשלה

ליברמן: נלך לאופוזיציה ● לפיד: גנץ ואשכנזי בחשו מאחורי גבי ● כחלון רוצה לחלק מענקים של 5 מיליארד שקל ● ניסנקורן: זחילה והליכה על 4 זה קשקוש, הולכים לממשלה שוויונית ● יורם יובל קורא להדחת ליצמן: הסגר חזק מדי וגורם לסטרס ● מחאת הדגלים השחורים הגיעה לבתים של גנץ, שפע, חיימוביץ' וזמיר ● האוזר תומך בממשלת חירום, רדיר מריח מתנדנדת

עוד 30 עדכונים

הושק שדה הפנלים הסולריים הצפים הגדול בארץ

על מאגר מים שסמוך לקיבוץ שמיר הוקם לאחרונה שדה הפנלים הסולריים הצפים הגדול בארץ ● סוף-סוף מתחילים לנצל את השטחים העצומים של המאגרים ● אביב לביא נחלץ מהסגר כדי לבקר בגולן, שבימים אלה ירוק וריק מתמיד

עוד 629 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה