פרופ׳ דוד פסיג: "התסריט הגרוע ביותר מדבר על 300 מיליון בני אדם שימותו"

העתידן המפורסם בישראל עוקב אחר התפרצות הקורונה ומתאפק לא לצעוק "אמרתי לכם!" ● "אם מה שאנחנו רואים עכשיו זה הדבר שהתרענו מפניו - זה הולך להימשך בין חמש לעשר שנים, וזה ישנה לחלוטין את המאה ה-21" ● בראיון לזמן ישראל הוא ממליץ להפסיק לאגור אוכל ולמצוא קהילה להשתייך אליה ● "רק למי שיהיה מאורגן בקהילה יהיה סיכוי לשרוד" ● ומה הסיכוי בכל זאת שמחר יימצא החיסון לקורונה? "אפס אחוז שזה יקרה" ● ראיון אופטימי

פרופ׳ דוד פסיג (צילום: משה שי/פלאש90)
משה שי/פלאש90
פרופ׳ דוד פסיג

בימים כאלה, של חרדה מהבאות ותחושה חריפה של אמאל'ה-מה-הולך-לקרות-פה, כדאי להקשיב גם לפרופ' דוד פסיג.

פסיג הוא ראש המחלקה לתקשורת מידע בחינוך וראש המעבדה למציאות מדומה באוניברסיטת בר-אילן, אבל ידוע בעיקר כעתידן – כנראה העתידן המוכר בישראל. הוא מתבונן באירועי הימים האחרונים, ומתאפק לא לצעוק "אמרתי לכם!".

ומה שהוא רוצה לומר לנו – מפחיד מאוד.

פרופ׳ דוד פסיג (צילום: משה שי/פלאש90)
פרופ׳ דוד פסיג (צילום: משה שי/פלאש90)

"אני מדבר על הנושא הזה כבר עשר שנים לפחות", אומר פסיג בראיון לזמן ישראל, "ואם מה שאנחנו רואים עכשיו זה הדבר שהתרענו מפניו – זה הולך להימשך שנים. בין חמש לעשר שנים. וזה ישנה לחלוטין את המאה ה-21. דיברתי על זה בפעם האחרונה באמצע דצמבר, במסגרת שיחה על סיכום העשור. אמרתי במפורש שזה מתקרב ואמרתי שהתסריטים שלנו מדברים על משבר שיימשך בין חמש לעשר שנים.

"אם הווירוס שיתפרץ יהיה באמת קטלני וכל הזמן ישפר את עצמו, אז התסריט הגרוע ביותר שיש בידנו מדבר על 300 מיליון בני אדם שימותו. מכיוון שאף אחד עוד לא יודע בדיוק מה זה הווירוס הזה, אז אני עוד מקווה מאוד שהוא לא הווירוס שפחדנו מפניו".

מה היה הווירוס שמפניו פחדת?
"אנחנו מדברים על זה שזה רק עניין של זמן עד שווירוס מאוד מתוחכם, שכל הזמן עושה מוטציות, יתפשט בעולם ויהיה מאוד קשה למצוא לו חיסון. אם הקורונה זה הווירוס שדיברנו עליו – אז התוצאות שלו יהיו כמו שאמרתי קודם".

על בסיס מה אפשר היה לצפות הופעת ווירוס כזה?
"קודם כל – כי פעם אחר פעם זה קורה בהיסטוריה. ותמיד זה קורה מקפיצה של וירוס מאיזושהי חיה. לפני מאה שנה זה קרה עם השפעת הספרדית והלכו מאה מיליון איש. מאה מיליון איש תוך שנה וחצי! אנחנו נמצאים כרגע בשלב יותר מעניין של המין האנושי, שבו יש כשמונה מיליארד איש, צפופים מאוד, ואנחנו בפעם הראשונה בהיסטוריה מגדלים כמות אדירה של חיות, כדי לספק לכולנו חלבונים. לכן היה ברור שווירוס כזה הוא רק עניין של זמן. רק עניין סטטיסטי ולא שום דבר אחר.

"אנחנו נמצאים כרגע בשלב יותר מעניין של המין האנושי, שבו יש כשמונה מיליארד איש, צפופים מאוד, ואנחנו בפעם הראשונה בהיסטוריה מגדלים כמות אדירה של חיות, כדי לספק לכולנו חלבונים. לכן היה ברור שווירוס כזה הוא רק עניין של זמן"

"היה ברור שמשהו יקפוץ מחיות, במיוחד באזורים יותר צפופים עם בני אדם שאוכלים כל מיני חיות שונות. לכן הנחנו שזה יתחיל בסין ויתפשט בעולם, והמשמעויות הכלכליות והחברתיות של זה יהיו הרבה יותר חמורות מההשלכות הבריאותיות. כדי לנהל את הכלכלה, יצטרכו להקריב קורבנות הרבה יותר גדולים ממה שכולם חושבים".

כלומר, להערכתך – מה שאנחנו רואים עכשיו בשווקים הפיננסיים זו רק ההתחלה?
"נכון. בכל מקרה מה שאנחנו רואים כרגע יימשך בין שנה לשנתיים. במקרה הטוב".

תשכחו מהאולימפיאדה

נבואות הזעם של פסיג נשמעות אולי תמוהות – אבל הוא ממש לא תמהוני.

פסיג היה נציב הדורות הבאים בכנסת בתחילת המילניום; הוא חבר במועצה הלאומית למחקר ופיתוח, ושימש כיועץ לגופים כמו בנק הפועלים וחיל האוויר. יש לו דוקטורט בחיזוי מגמות טכנולוגיות, כלכליות-חברתיות וחינוכיות. בין השאר, מייחסים לו את ניבוי אסון התאומים, אחרי שבשנות התשעים התריע בפני פעולת טרור ביעד מפורסם; והתרעות מדויקות בפני נפילת השווקים ב-2008, אחרי שניבא נפילת שווקים גלובלית בספר שפרסם ב-2006.

בקיצור, תחום ההתמחות של פסיג, אם אפשר לקרוא לזה ככה, זה העתיד. והוא האיש המוסמך להעריך אם יש ממה לדאוג.

"להערכתי, מה שאנחנו רואים עכשיו יפוג רק בעוד שנה וחצי-שנתיים" הוא אומר, "והלחץ רק ילך ויגדל. אנחנו בתחילת הדרך. כל אלה שמנסים להרגיע אותנו – עושים לכולנו עוול. כמו שמדינות שונות שניסו בהתחלה להרגיע חטפו הכי הרבה. עדיף בהתחלה להיכנס לפאניקה מאשר להרגיע. זה עניין של מדיניות ושל תפיסת עולם.

"אנחנו בתחילת הדרך. כל אלה שמנסים להרגיע אותנו, עושים לכולנו עוול. כמו שמדינות שונות שניסו בהתחלה להרגיע חטפו הכי הרבה. עדיף בהתחלה להיכנס לפאניקה מאשר להרגיע. זה עניין של מדיניות ושל תפיסת עולם"

"אני מגיע מתפיסת עולם, שכדאי תמיד לחשוב על התסריטים הכי פרועים. אנחנו קוראים להם wild cards. התסריט שאנחנו רואים כרגע לנגד עינינו, הסבירות שהוא יתרחש, כפי שהוא מתרחש כרגע, היתה 60%. התסריט שעליו דיברתי קודם הוא בסבירות של 30%. בכאלה אחוזי סבירות – משוגע מי שלא מתכונן לקראת התסריטים האלה".

כלומר, אתה מעריך שהסיכוי שהמשבר הזה יימשך בין חמש לעשר שנים ויגבה את חייהם של מאות מיליוני אנשים הוא 30%?
"נכון. זה המון המון המון. ואלה הדברים שאם לא מתריעים עליהם, אז הם באמת מתממשים. זו המטרה של כל התסריטים האלה".

וצעדי המנע שננקטים עכשיו סבירים בעיניך?
"לא. הם לא מספיקים. מאוד פשוט. רק אם תופסים את זה ממש בהתחלה ובקשיחות גדולה, אפשר להתמודד עם זה בצורה כזו שמערכת הבריאות לא תקרוס. וזו המטרה".

בהלת קורונה: חיטוי אוטובוס בתל אביב, מרץ 2020 (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
בהלת קורונה: חיטוי אוטובוס בתל אביב, מרץ 2020 (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)

ומה לגבי אלה ששוב ושוב מנסים להרגיע שזו רק שפעת, אולי טיפה יותר חמורה, ושלא צריך להתרגש מזה עד כדי כך?
"גם שפעת זה דבר מסוכן. השפעת הספרדית קטלה מאה מיליון איש. חייבים להבין – אנחנו נמצאים כל הזמן בתחרות בלתי רגילה עם וירוסים וחיידקים. וזה נמשך מיליוני שנים. מי שחושב שזה נגמר לא מבין מה זה אבולוציה.

"זו לא רק תחרות, דרך אגב. יש תיאוריות שמדברות על כך שזה מנגנון שעוזר לנו כל הזמן להשתפר ולהשתכלל. יש כאלה שטוענים שהמאבק עם הווירוסים מפתח אצלנו גם חוסן גופני וגם חוסן נפשי. יש קורלציה בין וירוסים למוח. אלה תיאוריות מעניינות, שאין להן הוכחות חד משמעיות. אבל אין ספק שאנחנו נמצאים מתמיד במאבק איתנים עם וירוסים".

יש תזה מעניינת, לפיה וירוס הקורונה בעצם כופה עלינו לנקוט בצעדים שהיינו חייבים לנקוט בהם כדי להתמודד עם משבר האקלים: הפסקת אכילת בשר, צמצום דרמטי של הטיסות, הקטנה מאסיבית של הצריכה והתעשיה.
"יש תיאוריה שנקראת 'תיאוריית הגאיה' שמדברת על אקו-סיסטם על פני כדור הארץ שיש לו תבונה אימננטית, פנימית, שמאפשרת לו לאזן את עצמו כל הזמן. לדאוג שהאקו-סיסטם יהיה באיזון, על מנת לשרוד. התיאוריה של 'גאיה' מדברת על זה שהמנגנונים על פני כדור הארץ מווסתים את עצמם על מנת שהחיים ימשיכו להתקיים, על המורכבות והגיוון שלהם".

אלה כבר תיאוריות שנשמעות לגמרי מעולם הניו אייג'.
"לתיאוריה הזו יש הוכחות אמפיריות. זו לא סתם תיאוריה. יש מחקרים שמראים איך אקו-סיסטם שאתה מוציא אותו בכוונה מאיזון, מוצא דרכים לאזן את עצמו על מנת להמשיך להתקיים ולשרוד. זו מין תבונה פנימית שפועלת בתוך כדור הארץ. בניו אייג' לוקחים את זה שלב אחד קדימה, כאילו התבונה הזו גם מודעת לעצמה. מנקודת מבט מדעית, אין הוכחה שיש תודעה לתבונה הזו. אבל זו תבונה. אימננטית".

מדפי סופרמרקט בלונדון עומדים ריקים אחרי בהלת קניות בעקבות הקורונה (צילום: שאול אדר)
מדפי סופרמרקט בלונדון עומדים ריקים אחרי בהלת קניות בעקבות הקורונה (צילום: שאול אדר)

מה היית ממליץ לאזרח החרד שמתבונן באירועים המסחררים ולא יודע איך לנהוג?
"כל מי שאוגר אוכל – עושה את הטעות הכי גדולה שאפשר לעשות. כי במצבים קיצוניים, הוא יהפוך להיות מטרה לאנשים אחרים, שלא אגרו. לכן הדרך הכי נכונה להתחיל להתנהל כרגע, היא לארגן קהילות. רק קהילות יכולת להתגונן. ורק למי שיהיה מאורגן בקהילה יהיה סיכוי לשרוד הרבה יותר מלכל בודד שאגר, לא משנה כמה. אפילו טונות של מזון".

"כל מי שאוגר אוכל עושה את הטעות הכי גדולה שאפשר לעשות. כי במצבים קיצוניים, הוא יהפוך להיות מטרה לאחרים, שלא אגרו. הדרך הנכונה להתחיל להתנהל כרגע, היא לארגן קהילות. רק קהילות יכולת להתגונן"

איך אתה מתכונן?
"למזלי, אני אדם חובש כיפה. יש לנו כבר קהילות מאורגנות. הקהילות שלנו הן קהילות תמיכה אמיתיות. גם תמיכה רגשית, גם תמיכה נפשית, גם תמיכה כלכלית. זה לא מובן מאליו, הדבר הזה של קהילות, ובזמנים הללו, לקהילה יש יכולת הישרדות יותר גבוהה מלכל בודד בנפרד. גם אם הוא יהיה הכי מוכן שאפשר. ההפך – ככל שהוא מוכן יותר, הוא יהפוך להיות מטרה".

אז אתה ממש רואה תסריטים אפשריים בנוסח סרט מקס הזועם, של מלחמת הכל בכל על הישרדות?
"כן. בוודאי. מי שמתעלם מזה, לא מבין מה זה בני אדם. אני מקווה שלא נגיע לזה, כמובן. תחשוב – גם מדינה זו קהילה. מדינה שמגינה עלינו כקולקטיב, תצטרך לדאוג לאוכל לאנשים שאין להם, וכדומה. חלוקה של מים כשצריך. חלוקה של אנרגיה כשצריך. כרגע אין עדיין קהילתיות יותר לוקאלית.

"הקהילתיות שאני מדבר עליה זה משהו שצריך לארגן אותו. אנשים צריכים להתחיל להתארגן סביב מוסדות. החל במתנ"סים וכלה בבתי כנסת ובמועדונים למיניהם. שם הקהילה צריכה להתחיל לבוא לידי ביטוי. אנשים לא צריכים לחשוב שהמדינה, שהיא הקהילה הכי גדולה, תוכל לדאוג להם בשלבים יותר מתקדמים של המשבר. התארגנויות לוקאליות – זה כרגע מה שחסר.

"אבל עכשיו התודעה של הישראלי היא 'המדינה צריכה לדאוג לי'. 'המדינה אשמה'. 'המדינה צריכה להגיד לי מה לעשות'. 'המדינה צריכה לקבל החלטות'. לא, לא. זה לא עובד ככה. המדינה מסוגלת לעשות את זה עד שלב מסוים, ואחרי זה היא כבר לא יכולה".

בנימין נתניהו בדיון עם ראש מדינות בנושא התפרצות הקורונה, 9 במרץ 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
בנימין נתניהו בדיון עם ראש מדינות בנושא התפרצות הקורונה, 9 במרץ 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

מה לעשות עם החסכונות שלנו?
"אני כבר לפני למעלה מחצי שנה מכרתי את הכול ואני מחזיק את מה שיש לי בעו"ש. בשקלים. ידענו שזה יבוא. דיברנו על זה. לא ידענו כמובן שזה יקרה במאה אחוז עכשיו. את זה אף פעם לא יודעים. אבל 60% – זה סיכוי עצום. ידענו שזה מתקרב. ולא מקשיבים. פשוט לא מקשיבים. גם עכשיו לא מקשיבים.

"לפני למעלה מחצי שנה מכרתי את הכול ואני מחזיק את מה שיש לי בעו"ש. בשקלים. ידענו שזה יבוא. דיברנו על זה. לא ידענו כמובן שזה יקרה במאה אחוז עכשיו, אבל 60% – זה סיכוי עצום. ידענו שזה מתקרב. ולא מקשיבים. פשוט לא מקשיבים. גם עכשיו לא מקשיבים"

"מה שאמרתי לך עכשיו, כבר אמרתי בפורומים הכי סגורים שהזמינו אותי לתת חוות דעת. ואני לא רואה שאנשים מתחילים להתארגן בצורה קהילתית. אני פשוט לא רואה את זה. אני לא רואה שמישהו מדבר על זה בקול.

"אני יודע שיש כאלה שאומרים שברגע שנתחיל לדבר על זה בקול זה יכניס אנשים לעוד יותר פאניקה. אבל עדיפה פאניקה בשלב הזה, מאשר יותר מאוחר. בשלב הזה הפאניקה עוד לא תהיה אלימה. בשלבים יותר מאוחרים הפאניקה כבר תהיה אלימה".

וה"שלבים היותר מאוחרים" האלימים שאתה מדבר עליהם יקרו תוך שבועות? חודשים?
"לא לא. שנה-שנתיים".

אה. נרגעתי.
"כל זה כמובן בתנאי שיתברר שהווירוס שאנחנו מתמודדים איתו היום הוא הווירוס שהתרענו מפניו. זה שיתברר שהוא מאוד אלים וכל הזמן משתנה. כרגע עוד לא יודעים בדיוק איך הווירוס הזה עובד".

ומה להערכתך ההסתברות לתסריט האופטימי, שמחר בבוקר מדענים באוניברסיטה כלשהי ייכנסו מסיבת עיתונאים דרמטית ויודיעו שנמצא פיתרון?
"אפס אחוז שזה יקרה. אם זה יקרה, זה יקרה בעוד שנה-שנה וחצי, וגם אז החיסון הזה שיימצא לא יעבוד על כולם. הוא יעבוד על 60%-50% מהחולים. גם חיסונים לא עובדים על 100%. אין כזה דבר".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
13
למי שאין חזון וערכים שיפסיק להטיף! צריך לשמור עכשיו על הילדים של דור האני(דור ה X) שמגדלים את הדור שיבנה מחדש הכול. דור המיסדים הולך בדרך כול בשר ואף סגר,בידוד או חיסון לא יעצרו את הב... המשך קריאה

למי שאין חזון וערכים שיפסיק להטיף!
צריך לשמור עכשיו על הילדים של דור האני(דור ה X) שמגדלים את הדור שיבנה מחדש הכול.
דור המיסדים הולך בדרך כול בשר ואף סגר,בידוד או חיסון לא יעצרו את הבלתי נמנע ,כואב ומצער ככול שיהיה .

פרופ' פסיג מזכיר את הקהילות הדתיות וטוען שמה שחסר זה התארגנויות לוקאליות (מקומיות). הוא משום מה שכח להזכיר את קהילות הקיבוצים והמושבים והמועצות האזוריות שלהם. ומלבד זאת, יש גם דעות אחרו... המשך קריאה

פרופ' פסיג מזכיר את הקהילות הדתיות וטוען שמה שחסר זה התארגנויות לוקאליות (מקומיות). הוא משום מה שכח להזכיר את קהילות הקיבוצים והמושבים והמועצות האזוריות שלהם.
ומלבד זאת, יש גם דעות אחרות ומחקרים אחרים שלא כדאי להתעלם מהם. למשל:
https://newmedia.calcalist.co.il/magazine-12-03-20/m01.html

המחשבה הנכונה בעקבות הכתבה הזו היא לא אם הקורונה הוא הוירוס הזה אלא ההבנה שהופעתו של וירוס מהסוג הזה בדרך אלינו. אולי הקורונה הוא הוירוס הזה והוא עוד ישתנה ואולי זה רק הפרומו. ההשלכות ה... המשך קריאה

המחשבה הנכונה בעקבות הכתבה הזו היא לא אם הקורונה הוא הוירוס הזה אלא ההבנה שהופעתו של וירוס מהסוג הזה בדרך אלינו. אולי הקורונה הוא הוירוס הזה והוא עוד ישתנה ואולי זה רק הפרומו. ההשלכות הן לא רק בתחום המזון, אנשים יצטרכו נשק כדי להגן על עצמם. אולי בתוך המשבר הכלכלי מסתתרת עוד איזה מלמת עולם בין גושית. גם האנשים בפולין ב 31.8.1945 לא חשבו שמחר בבוקר הגרמנים יפלשו ותתחיל המלחמה הכי נוראה של המאה ה-20 . תסתכלו על שתי מלחמות העולם ועל המשברים הכלכליים שקדמו להם ותבינו שאם לא נשכיל ליצור מערכת אמיתית של ערבות הדדית גלובלית (וספק אם נצליח) ה-300 מיליון שימותו מהוירוס יהיו רק הפתיח למיליונים שימותו במלחמה ובמעשי אלימות מקומיים. (אנגלה מרקל הודיעה ש 70% מהאוכלוסיה באירופה צפויה להיפגע מהוירוס תעשו את החשבון, ומה על מדינות העולם השלישי?)

הקורונה מלמדת אותנו שבידוד הוא אות לערבות חברתית בינינו כדי שנדאג שאחרים לא ידבקו. בשלב השני הקורונה מלמדת אותנו שיש לתקן את היחסים בינינו מיחסים נצלניים, אגואיסטיים לצורה אחרת של יחסים... המשך קריאה

הקורונה מלמדת אותנו שבידוד הוא אות לערבות חברתית בינינו כדי שנדאג שאחרים לא ידבקו.
בשלב השני הקורונה מלמדת אותנו שיש לתקן את היחסים בינינו מיחסים נצלניים, אגואיסטיים לצורה אחרת של יחסים. וכדי שנשרוד נצטרך להתחשב באחרים ולחיות ביחד, או כפי שפסיג הגדיר "לחיות בקהילה"

שאלה אחת - למה פרופ פסיג מתכוון כשהוא אומר שהסבירות היא 30%? ככל הידוע לי הסתברות אפשר לתת למאורע חוזר ולא למאורע חד פעמי. זה חסר מובן בשבילי. האם אתה מוכן לשים מאה שח על כל שלושים שח ש... המשך קריאה

שאלה אחת – למה פרופ פסיג מתכוון כשהוא אומר שהסבירות היא 30%? ככל הידוע לי הסתברות אפשר לתת למאורע חוזר ולא למאורע חד פעמי. זה חסר מובן בשבילי. האם אתה מוכן לשים מאה שח על כל שלושים שח שאני אשים בהימור על כך? זה המובן? שאלה אחרת – 300 מיליון מתים, תוך כמה זמן? ב2019 מתו 70-80 מיליון בני אדם, מכל מיני סיבות. כלומר שבחמש השנים הקרובות ימותו כ 400 מיליון איש. האם המספר שהוא נוקב בו הוא בנוסף למספר הזה? יש חפיפה? אולי תאמר בכמה תשתנה תוחלת החיים? זה נתון סביר יותר, לא?

שמעתי את פרופסור פסיג לפני כשנה, בדיוק מה שאמר אז קורה כעת. אולי לכן אני לא מופתעת וגם לא מפוחדת אלא מתכוננת. צריך לארגן קהילה תומכת. רואים כבר אפקט של קהילה כזו בסין למי שעוקב בפיסבוק ... המשך קריאה

שמעתי את פרופסור פסיג לפני כשנה, בדיוק מה שאמר אז קורה כעת. אולי לכן אני לא מופתעת וגם לא מפוחדת אלא מתכוננת. צריך לארגן קהילה תומכת. רואים כבר אפקט של קהילה כזו בסין למי שעוקב בפיסבוק אחרי הדף עופר סין. עופר שנמצא 48 יום במצור עם אשתו ושני ילדיו הקטנים מדבר בדיוק על זה – על קהילה תומכת שהיא קרש ההצלה תחת מצור כזה. ולמי שכתב לפני שהנגיף לא משתנה זה לא נכון. כבר כעת יש 2 זנים ומחקר מסין שמראה שבחלק מהחולים יש פגיעה גם במערכת העצבים. שוב אין טעם לפחד, מה שצריך לקרות לאמונתי יקרה כך או אחרת. חג פורים שמח בלי קורונה.

מי שנאמין לא מפחד . רק אתמול קראנו את מגילת אסתר ,ונימצא שהקדוש ברוך הוא הקדים תרופה למכה . לאורך כל ההסטוריה היהודית רואים אייך הקדוש ברוך הוא מקדים תרופה למכה , ועל כן , באמונתי אני י... המשך קריאה

מי שנאמין לא מפחד .
רק אתמול קראנו את מגילת אסתר ,ונימצא שהקדוש ברוך הוא הקדים תרופה למכה . לאורך כל ההסטוריה היהודית רואים אייך הקדוש ברוך הוא מקדים תרופה למכה , ועל כן , באמונתי אני יודע שיש תרופה בעולם , צריך רק שהיא תתגלה , וכמו כל מגפה בעבר , היא הסתיימה , רק לאחר קבלת העונש מהשמים , נמצאה התרופה והכל הסתיים . מרדכי היה בשער העיר ושמע את הרצון להרוג את המלך , כי זה מהלך שהוכן מראש על ידי השם , כדי שכאשר יגיע הרגע שהמן רוצה להרוג ולאבד אותנו , הכל התהפך והסיפור מוכר לכולם .
השם הקדים תרופה למכה .
יגעת ומצאת תאמין .
פורים שמח
בשם גולן שלום

אני חושב שהנחת היסוד בניתוח הזה היא שגויה, נגיף הקורונה לא משתנה כמו נגיף השפעת. מציע לזמן ישראל לסייג את המאמר.... מומלץ להקשיב לפרופ שי ארקין אודות הוירוס.. להערכתו זה יעבור בחודש מאי... המשך קריאה

אני חושב שהנחת היסוד בניתוח הזה היא שגויה, נגיף הקורונה לא משתנה כמו נגיף השפעת. מציע לזמן ישראל לסייג את המאמר…. מומלץ להקשיב לפרופ שי ארקין אודות הוירוס.. להערכתו זה יעבור בחודש מאי…

עתידן? עתידן?????!!!!!!!!!!! נו שוין, כבר ידוע למי ניתנה ה"נבואה" להבדיל, שימו לב למה שאומרים מומחי רפואה בכל העולם כולל בכירים במשרד הבריאות אשר אינם מקבלים זמן מסך משום מה - ההיסט... המשך קריאה

עתידן?
עתידן?????!!!!!!!!!!!

נו שוין, כבר ידוע למי ניתנה ה"נבואה"

להבדיל, שימו לב למה שאומרים מומחי רפואה בכל העולם
כולל בכירים במשרד הבריאות אשר אינם מקבלים זמן מסך משום מה –
ההיסטריה מיותרת לחלוטין, הבעת תרעומת על החרדה שהממסד מחדיר

"עתידן" בשירותם של הדיקטטורים ואלה שחולמים להיות דיקטטורים:
לצמצם את חרויות הפרט בחסות ליבויה של היסטריה רפואית מלאכותית.

עוד 1,544 מילים ו-13 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 5 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"לא מושיטים לנו יד אלא סוגרים את היד בכל הכוח"

ההרשמה לקבלת מענק לעצמאים נפתחה ביום שישי, והרשת כבר מוצפת בתלונות של עצמאים שגילו שיקבלו רק פירורים, אם בכלל ● "תכל'ס, מה שהם אומרים לנו זה שאם אתם יותר 'עשירים' מקופאית בסופר לא מגיע לכם מענק", אומרת המעצבת אלכסנדרה נארדי ● מחר מתכננים העצמאים להפגין בשיירת מכוניות שתצא לכיוון קריית הממשלה בירושלים

עוד 1,168 מילים

מי זכאי לפיצוי?

מאז שפרץ משבר הקורונה לחיי, אני מרגישה מאבק פנימי בין שני נרטיבים.  הנרטיב האחד: הקורונה היא פצצה בריאותית וכלכלית בממדים עצומים. השני: הקורונה זו שפעת קלה, בטח לצעירים מבנינו. בין שני הנרטיבים הללו שוכנת לה איפשהו המציאות, עם אינספור השלכות כלכליות ושאלות פיננסיות שעולות.

למשל, מה אני, כעורכת דין בתחום הנזיקין והביטוח הלאומי, חושבת על תביעות מהסוג שעלול להתעורר בימי הקורונה? לדעתי, במקרים מסוימים יש עילת תביעה מוצדקת מול גופים שונים בעניין הנגיף, ואני חושבת שתביעות אלה ישאו פרי ופיצוי כספי (כמה פיצוי? את זה נדע בהמשך לאחר שנבין ונדע את השלכות המגיפה והיקף תוצאותיה).

מה אני, כעורכת דין בתחום הנזיקין והביטוח הלאומי, חושבת על תביעות מהסוג שעלול להתעורר בימי הקורונה? לדעתי, במקרים מסוימים יש עילת תביעה מוצדקת מול גופים שונים בעניין הנגיף

יש תביעות קצת אחרות, כמו למשל התביעה הייצוגית שהוגשה בשבוע שעבר על ידי אזרח ישראל נגד ממשלמת סין בגין התפרצות מגפת הקורונה, בסך 100 מיליארד שקל, בטענה כי לישראל נגרמו הפסדים רבים כתוצאה מהמגפה. קשה לי לנבא בשלב כזה האם תביעה כזו תחזיק בבית המשפט, אבל כנראה שיש כאלה שמאמינים שיש לה סיכוי, וכבר הלכו בעקבותיה. אתמול כבר פורסם כי תביעה נוספת הוגשה לביהמ"ש המחוזי בירושלים ע"י עמותת FREEDOM WATCH, בשם בעלי עסקים ואזרחי ישראל, והפעם על סך 180 מיליארד שקל. על פי טענת התביעה, נגרמו לישראל נזקים בשל מגיפת הקורונה עקב רשלנות והסתרה מצד ממשלת סין. אם התביעות ישאו פרי, סביר להניח שממשלת סין ואולי גופים ממשלתיים נוספים יעמדו בפני גל תביעות חובק עולם.

אלי אישית פונים מדי יום שני אנשים בממוצע, שחלו בנגיף ושואלים אם אפשר לתבוע, האם הם זכאים לפיצוי, האם ביטוח הבריאות שברשותם יאפשר להם להוציא מזה קצת כסף.

השבוע פנתה אלי בחורה צעירה, חד הורית, אם ל-4 קטינים, שנדבקה בנגיף כאשר עבדה באחת מרשתות הסופר הגדולות. היא ראתה אלפי אנשים ביום, לא קיבלה מיגון או הדרכה מהמעביד איך להתנהל. אותה בחורה, למשל, תוכל לתבוע את המעביד, ועל פניו יש לה עילה לעשות זאת.

מי למשל זכאי לפיצוי?

שאלה: אם למשל שהית במקום שלא הקפיד על הנחיות משרד הבריאות, ואותו מקום חשף אותך למחלה, ובשל כך חלית בקורונה או הועברת לבידוד, האם תהיי/ה זכאי לפיצוי?

תשובה: הואיל וההנחיות שניתנו על ידי משרד הבריאות נועדו להגן על הציבור – סביר שתעמוד לך זכות תביעה נגד המקום שהפר את ההוראות. אבל, ויש אבל גדול, ככל שהיית מודע/ת להפרת ההנחיות (למשל, הסתובבת בקניון), למרות ההמלצות להמנע ממגע חברתי, יהיה לך אשם תורם, ויפחיתו מסכום הפיצוי שלך, ואולי אף יקבעו שאשמתך היא אשמה מלאה (למשל, ישיבה ללימודי תורה שהמשיכה ללמד למרות הנחיות משרד הבריאות, או אדם פרטי אשר חלה אחרי שלא שמר על הנחיות ולכן הדביק אחרים, וכדומה).

השבוע פנתה אלי בחורה צעירה, חד הורית, אם ל-4 קטינים, שנדבקה בנגיף כשעבדה באחת מרשתות הסופר הגדולות. היא ראתה אלפי אנשים ביום, לא קיבלה מיגון או הדרכה מהמעביד איך להתנהל. אותה בחורה, למשל, תוכל לתבוע את המעביד

שאלה: אם המעביד שלך כן שמר על הנחיות משרד הבריאות, אך חלית בשל מגע עם עובד אחר או עם לקוחות. האם תהיי/ה זכאי לפיצוי?

תשובה: כאן הנחיות משרד הבריאות יכולות לשמש בסיס לקביעה של רשלנות או של היעדר רשלנות. למשל, ייתכן שבתנאי העבודה הספציפיים היה על המעביד לנקוט בצעדים חמורים יותר כדי להגן עליך (למשל, להקפיד על שני מטר רווח בין שולחנות העבודה של העובדים) ככל שזה המצב, ניתן יהיה לתבוע את המעביד בשל רשלנות גם אם עמד בכללי משרד הבריאות.

אם העובד נדבק על אף העובדה שהמעביד שמר על ההנחיות וכללי הזהירות בנוגע לעובדים, אבל העובד נדבק מלקוח שהיה חולה, יתכן שגם כאן תהיה זכות תביעה, הן כנגד המעביד והן כנגד הלקוח, במידה שנדע במי מדובר.

בכל מקרה, גם אם לא ניתן לתבוע את המעביד, אם נדבקת במהלך העבודה במקום העבודה שלך, יהיה מדובר בתאונת עבודה, ותוכל/י לקבל זכויות מועדפות מהמוסד לביטוח לאומי.

שאלה: אם מעביד העסיק עובדים בניגוד להנחיות משרד הבריאות, ועקב כך חלה אדם. האם כאן תהיה זכאות לפיצוי?

תשובה: הנחיות משרד הבריאות נועדו להגן על העובדים. ככל שהעובד נפגע בשל אי קיומן, הוא יוכל לתבוע את המעביד על רשלנות או הפרת חובה חקוקה, בגין נזקיו.

רק בריאות לכולם, ומוזמנים לפנות אלי בשאלות נוספות בטלפון: 054-4796688

אילנה אליכיס היא עורכת דין, מגשרת ונוטריון, המתמחה בתחום הנזיקין והביטוח, רשלנות רפואית וביטוח לאומי. אוהבת מאוד לעזור לאנשים למצות את זכותיהם ולקבל בעבורם את מה שיכול להחזיר להם את היכולת לחיות כמו יום לפני הפגיעה. אוהבת לבלות עם בנה בן ה-7, לקרוא ספרים, הצגות, להתאמן ולטייל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 641 מילים

גנץ לריבלין: ייתכן ואצטרך לבקש להאריך את המנדט להרכבת ממשלה

עובדי הכנסת המתגוררים בבני ברק לא יוכלו ממחר להיכנס למשכן ● ליברמן: נתוני הממשלה על הקורונה לא מסתדרים עם המציאות ● המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: אין כוונה ואין יכולת להשיב את המשק לפעילות אחרי פסח ● הממשלה תדון הערב בהצעה להגדיל את תקציב המדינה ב-90 מיליארד שקלים

עוד 29 עדכונים

"המאבק במגפה ייקח חודשים, אם לא שנים"

ראיון ד"ר אן שוחט שותפה כעת להובלת המאבק האמריקאי במגפת הקורונה, אחרי ששימשה בעבר השראה לסרט הוליוודי על התפרצות מגפות ● בראיון לזמן ישראל היא מספרת על ההיערכות הנרחבת בארצות הברית המדממת, ועל התרומה של מנהגים דתיים עתיקים להישמרות מהנגיף הקטלני, ומנסה להעריך מתי העולם יוכל לשוב לשגרה

עוד 768 מילים

פרשנות איראן מתחננת, ארצות הברית מתלבטת - ונתניהו שותק

לנתניהו היה הרגל רב-שנים: לדבר על איראן בכל הזדמנות, גם אם לא נשאל עליה ישירות ● אבל מאז פרוץ משבר הקורונה - אף מילה ● טהראן מבקשת מהעולם סיוע הומניטרי, אירופה מגלה אמפתיה, ארצות הברית מתלבטת, ורק ישראל שותקת ● ד"ר אהוד ערן: "אין צורך ללכד את האומה סביב נתניהו, היות שהנגיף כבר משרת את המטרה הזו" ● "הוא לא רוצה להיראות כמי שמבקש להרע לאזרחי איראן בשעת מצוקה"

עוד 1,053 מילים

תגובות אחרונות

קריסת המדינה כמדינה

טירוף המאבק בקורונה והמשבר הפוליטי והדמוקרטי משמידים למעשה ערך מרכזי בחיינו – את אחריותה של המדינה ואת אחריותם של מי שמופקדים על המדינה, להיותה מדינה.

יש להדגיש – אחריות על המדינה. לא על הממשלה. הממשלה היא רק זרוע הביצוע של המדינה. לא על הקואליציה. הקואליציה היא רק אמצעי שלטוני לניהול המדינה.

טירוף המאבק בקורונה והמשבר הפוליטי והדמוקרטי, משמידים למעשה ערך מרכזי בחיינו – את אחריותה של המדינה ואת אחריותם של מי שמופקדים על המדינה, להיותה מדינה

המו"מ הקואליציוני הנערך ממש בימים אלה, בו נסחרים תפקידים ותקציבים בקומבינות פוליטיות ומשפטיות, מעיד על הסרת אחריותם של נבחרי הציבור מתפקידם כנושאים באחריות לגורלה של המדינה. לשלומם, בריאותם וחייהם של אזרחי המדינה כולם. "חייהם" –  במובן של זכות לפרנסה, ביטחון, חינוך, חופש ובריאות. כל אלה נרמסים תחת הדיונים על תפקידו של מקורב פוליטי כזה או אחר, על גורלו המשפטי של רה"מ הנכחי וזכויותיו בעתיד כממלא מקום, ועל מספר השרים בממשלת ה"אחדות"/"חירום" או בקיצור ממשלת ה"חרדות" HARADUT.

"האחריות של המדינה הדמוקרטית להגנה על אזרחיה מפני סכנה הנשקפת לחייו, בריאותו או חירותו של מי מהם היא אחריות מוחלטת, במובן זה שאין מצב שבו המדינה יכולה להתנער מן האחריות ולפטור את עצמה מכל מעשה שהיא יכולה לעשות, חרף הסכנה האמורה", כותב הפרופ' אסא כשר במאמר העתיד להתפרסם בקרוב ועוסק בכלל ב"מעשי המדינה לפדיון אזרחיה מידי אויב".

ובכן האויב כיום הוא מגפת הקורונה. אזרחי המדינה כולם "נחטפו" בידי המגפה והם שבויים בידיה, ספונים, כלואים בבתיהם מאונס ובהוראת ממשלתם.

במצב זה יש לשאול – האם אתם, נבחרי הציבור, עוסקים באחריותכם המוחלטת כנציגי המדינה הדמוקרטית? האם אתם ממלאים את אחריותכם או מבצעים עבירות שלטוניות ופשעים נגד המדינה? נגד אזרחיה?

"אנחנו באים לדון באחריות המדינה ולא באחריות הממשלה. אין לנו כאן עניין במדיניות זו או אחרת של הממשלה, בהתאם לקווי היסוד שלה, הרוב הפרלמנטרי התומך בה או שיקולים פוליטיים של מי מחבריה. יש לנו עניין במה שכל ממשלה חייבת לעסוק בו, מפני שהמדינה חייבת לעסוק בו והממשלה היא הרשות המבצעת של המדינה" (פרופ' אסא כשר, שם).

ובכן בהשלכה על ימינו אלה, כל דיון על תפקידו של השר לענייני מורשת, ירושלים, אסטרטגיה, מודיעין, תפוצות ומיעוטים, פריפריה, נגב וגליל, שוויון חברתי, שת"פ אזורי, או כל תפקיד מופרך כפול ומכופל אחר, הוא מעילה בתפקידם של האחראים על המדינה.

"אחריות המדינה הדמוקרטית להגנה על אזרחיה מפני סכנה הנשקפת לחייו, בריאותו או חירותו של מי מהם היא אחריות מוחלטת, במובן זה שאין מצב שבו המדינה יכולה להתנער מן האחריות…"

כל דיון בגורלו המשפטי של בעל תפקיד אחד ולו יהא זה ראש הממשלה עצמו, הוא פשע נגד המדינה. כל עיסוק ומו"מ על סיפוח בקעת הירדן, או על הרכב הועדה למינוי שופטים, או על מעון רשמי נוסף למ"מ רה"מ, בעת שבריאותם של כל אזרחי המדינה השבויים בידי הקורונה נמצאת בסכנה יומיומית, הינו פשע מוכח, פומבי ובוטה נגד המדינה.

במהלך מלחמת לבנון השנייה, נחשף כי בבוקר פרוץ המלחמה, מכר הרמטכ"ל חלוץ את מניותיו בעסקה מסוימת בבורסה. המדינה כולה הזדעזעה.

בפרשת הצוללות נחשף כי רה"מ נתניהו אישר לבדו, מכירת צוללות מתקדמות למצרים של האחים המוסלמים בלי ליידע את הרמטכ"ל ואת שר הביטחון והרוויח ממכירת מניות של חברה המספקת חומרים לייצור הצוללות. הזעזוע נמשך עד היום וטרם נחקר סופית.

תא"ל רמי דותן הורשע בשנת 1991 בקבלת שוחד מחברות אמריקניות בעת שהיה ראש להק ציוד בחיל האוויר. הוא נדון ל 13 שנות מאסר.

בכל המקרים הללו התנגשו הציפיות של האזרחים מאלה שנבחרו לשרת את המדינה, עם מעשים שהאנשים הללו ביצעו לטובתם האישית או על דעתם האישית.

ובכן במה שונים מעשיהם של מנהלי המו"מ הקואליציוני כיום מהמעשים שלעיל? הם דואגים כעת לתפקידים שאינם קשורים כלל למאבק בקורונה, תחת כסות שקרית של הקמת ממשלת חירום. הם דואגים לתקציבים, משכורות וקומבינות פוליטיות שאין ביניהן לבין עצירת התפשטות המחלה דבר וחצי דבר.

במהלך מלחמת לבנון ה-2, נחשף כי בבוקר פרוץ המלחמה, מכר הרמטכ"ל חלוץ את מניותיו בבורסה. המדינה הזדעזעה. בפרשת הצוללות נחשף כי נתניהו אישר לבדו מכירת צוללות מתקדמות למצרים. הזעזוע טרם נחקר

הם עוסקים פשוט בשוחד פוליטי שבצידו גם רווח כספי אדיר לכל אחד מהם, בעת שאזרחי המדינה נאנקים בצינוק בעינויים בלתי אפשריים, תחת הנחיות הסגר והבידוד החברתי.

"אם המדינה יכולה להגן על האזרח מפני הסכנות ואינה עושה זאת, היא בגדר עומדת על דמו של האזרח. אדישות כזאת לגורלו של האזרח נוכח סכנה לחייו, בריאותו או חירותו אינה הולמת את הערכים של מדינה דמוקרטית, בראש ובראשונה ערך כבוד האדם. שמירה על כבוד האדם מחייבת את המדינה הדמוקרטית בהגנה על האזרח מפני הסכנות החמורות, ככל שיש לה יכולת לעשות זאת" (פרופ' אסא כשר, מאמר: מעשי מדינה לפדיון אזרחיה מידי אויב)

נציגי הציבור שנבחרו בידי האזרחים להגן על חייהם, מחויבים גם לנקוט פעולות למניעת סכנות הנשקפות לאזרחים לפני שהן מתרחשות. הם מחויבים כמובן לנקוט פעולות מיידיות, מקצועיות, אחראיות ללא שיקולים זרים כדי להגן על האזרחים ללא הבדל דת, גזע או מין, השקפה פוליטית, מגדר או גיל.

האם המו"מ הפוליטי המתנהל במקביל להתנהלותה של ממשלת מעבר מול משבר המגפה, עונה על המחויבויות הללו?

הנה דוח מבקר המדינה שפורסם לאחרונה מעיד שהפעולות שנדרשו להכנת המדינה למאבק במגפה, לא ננקטו על ידי הממשלה.

הנה ההחלטות שהתקבלו בממשלה דווקא להקל על כללי הבידוד החברתי במגזר החרדי, בניגוד לכללים שלהם נדרשו יתר האזרחים, מתבררות כבר עכשיו כהרות אסון לכולם. פצצת ההידבקות בבני ברק מעידה על התנהגות חסרת אחריות של מקבלי ההחלטות, שנמנעו מכפיית הכללים הבריאותיים בבני ברק ובמאה שערים רק משיקולים קואליציוניים. לא בריאותיים. לא ביטחוניים. לא מקצועיים. ממשלת ישראל ביצעה אם כן פשע במסגרת הגדרות אחריותה על המדינה. אין מילה אחרת.

הנה דוח מבקר המדינה מעיד שהפעולות שנדרשו להכנת המדינה למאבק במגפה, לא ננקטו ע"י הממשלה. הנה ההחלטות להקל על כללי הבידוד החברתי במגזר החרדי, בניגוד ליתר האזרחים, מתבררות כהרות אסון

אמנם: "ההתנהגות הקלוקלת של האזרח אינה משחררת את המדינה מאחריות להגנה עליו מפני הסכנות החמורות" כותב פרופ' כשר, אבל ברור לנו שההתנהגות הקלוקלת הזו היא גם תוצאה של מנהיגות חסרת אחריות. שר הבריאות עצמו שבימים אלה חלה בעצמו בקורונה, כיוון שלא הקפיד על הכללים שהוא ומשרדו קבעו, נהג באופן רשלני, עברייני ושערורייתי כאשר איפשר הגעת מטוסים מלאים בחרדים חולי קורונה מארה"ב לישראל. כשאיפשר חגיגות פורים ותפילות המוניות בבתי כנסת בעיצומה של ההדבקה.

ובכן האם האחראים לגורלה של המדינה מחויבים להפר הבטחות קואליציוניות ולשים בצד שיקולים פוליטיים כאשר מגזר שלם, השותף לקואליציה, מתנהג באורח המסכן את שלום הציבור כולו? בוודאי. זו חובתם כלפי המדינה. המדינה היא מעל הקואליציה.

האם ממשלת ישראל לא יצאה למלחמה כאשר נחטפו שני חיילים בגבול הצפון וסיכנה את חייהם של מאות חיילים כדי לשחרר את השניים? האם לא ניהלה מו"מ עם החמאס, שחררה אלף מחבלים וויתרה על עקרונותיה כדי לשחרר את גלעד שליט? מדוע ממשלה פוליטית לא יכולה להפר הסכם קואליציוני או הבטחות פוליטיות לשותפיה, כדי להגן על כלל האזרחים? האם שלומם אינו קודם לשלומה של הקואליציה? האם בריאותם של תושבי רמת גן אינו קודם ליחסיו של ראש הליכוד עם ראשי המפלגות החרדיות?

מדוע ממשלה לא יכולה להפר הסכם קואליציוני כדי להגן על כלל האזרחים? האם שלומם אינו קודם לשלומה של הקואליציה? האם בריאות תושבי ר"ג אינו קודם ליחסי ראש הליכוד עם ראשי המפלגות החרדיות?

הסכנה המיידית לחייהם של חטופי אנטבה, גרמה לממשלת ישראל לסכן מאות חיילים, לטוס למדינה עוינת ולהפר חוקים בין לאומיים ובלבד שתחזיר את החטופים למדינתם. אבל במציאות המטורללת והפושעת של ימינו ממשלת המעבר מעדיפה את שלום "הגוש" על שלומם של "חטופי" הקורונה.

"אחד מערכיה של מדינה דמוקרטית הוא ערך האחריות לגורלו של כל אזרח של המדינה, ככל שהמדובר בחייו, בריאותו וחירותו. המדינה חייבת לשמור על האזרח מפני כל סכנה משמעותית לפגיעה בחייו, בריאותו וחירותו. " (אסא כשר, שם).

המדינה אמורה להגן על ערכיה. אחד מערכיה של מדינה דמוקרטית הוא ערך האחריות לגורלו של כל אזרח של המדינה, ככל שמדובר בחייו, בריאותו וחירותו. המדינה חייבת לשמור על האזרח מפני כל סכנה משמעותית לפגיעה בחייו, בריאותו וחירותו. וערכים כזכור לכולנו, הם דבר שבני אדם מוכנים לשלם עליהם מחיר. גם מדינה, כשהיא מגנה באופן מעשי על ערכיה, מוכנה לשאת בתוצאות השליליות של מעשיה.

התנגדות להסכם הגרעין האיראני הייתה כרוכה במחיר שישראל עלולה הייתה לשלם ביחסיה עם ארה"ב.

סיפוח רמת הגולן, סיפוח ירושלים המזרחית, ההתקפה על הכור העיראקי, תקיפת הכור הסורי ועוד ועוד החלטות פוליטיות וביטחוניות כרוכות תמיד גם במחיר שהמדינה בהובלת הרשות המבצעת, מוכנה לשלם כדי להגן על ערכיה.

אולם במאבק בקורונה מתברר שהרשות המבצעת לא מוכנה לשלם מחיר פוליטי כדי להגן על ערך חיי האדם של אזרחי המדינה. הישרדותה של הרשות המבצעת כאורגן נפרד של המדינה, חשוב לה יותר מהגוף אותו היא אמורה לשרת.

אולם במאבק בקורונה מתברר שהרשות המבצעת לא מוכנה לשלם מחיר פוליטי כדי להגן על ערך חיי האדם של אזרחי המדינה. הישרדותה של הרשות המבצעת כאורגן נפרד של המדינה, חשוב לה יותר מהגוף אותו היא אמורה לשרת

נזכיר בעניין זה רק כמה מחדלים מהימים האחרונים:

  • המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים דאג להשיג/לגנוב מכשירי הנשמה ממדינות בחו"ל, כאשר ממש באותו זמן גורם במשרד הביטחון מכר מכשירי הנשמה מישראל לחו"ל. איש לא נעצר. חוסר התיאום זועק לשמים.
  • הממשלה מונעת מגופי מחקר מדעי, קופות חולים ומעבדות פרטיות מלבצע בדיקות קורונה המוניות רק משיקולים ביורוקרטיים, ובכך מסייעת ביודעין להפצת ההידבקות. כלומר הממשלה פועלת נגד האינטרס של המדינה.
  • הממשלה לא מפעילה את מערכות מל"ח – משק לשעת חירום ורח"ל (רשות חירום לאומית) רק משום שראש הממשלה נמצא בסכסוך אישי עם שר הביטחון והמערכות הללו כפופות לשר הביטחון.
  • ראש הממשלה מתכוון למנות לשרה לביטחון הפנים נאמנה פוליטית, במקום למנות איש מקצוע מוכח, בעל ניסיון להתמודד עם משבר בסדר גודל של מגפת הקורונה.
  • ראש הממשלה נמנע מלהעביר את שר הבריאות מתפקידו, למרות שגלוי וברור לכל שהוא לא כשיר למלא את התפקיד בעת חירום ונכשל טוטאלית בהכנת מערכת הבריאות להתמודדות מול המגפה.

כל העובדות הללו מעידות על כך שמדינת ישראל כמדינה, קורסת לתוך עצמה.

כשמערכות השלטון נעות במצעד איוולת והאלטרנטיבה לשלטון משתפת פעולה עם השלטון המושחת והכושל, במקום לייצב את הדמוקרטיה ובאמצעותה להילחם על הגנת האזרחים באופן יעיל יותר, לאזרחים לא נותר אלא להתכנס בבתים או לצאת למרי אזרחי.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,521 מילים
עודכן עכשיו

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מעבדות רבות ברחבי העולם עורכות ברגעים אלה ניסויים ב-6,125 כימיקלים שונים על כ-24 החלבונים של נגיף הקורונה ● פרופסור שי ארקין מהאוניברסיטה העברית לקח את דיוויד הורוויץ לסיור באחת מהמעבדות האלה ● מיוחד

עוד 2,905 מילים

אין שום חקיקה שתוכל להבטיח לגנץ את קיומה של הרוטציה

עד עתה לא פורסם, לא באופן רשמי ולא כהדלפה, הנוסח המתגבש של ההסדר החקיקתי שאמור לעגן את הרוטציה בין בנימין נתניהו ובני גנץ ● ועדיין, בחינה מעמיקה של ההסדרים המתגבשים מוליכה למסקנה חד-משמעית: אין שום הסדר חקיקתי כזה שיכול להיחשב לבלתי-הפיך או משוריין, ושאינו ניתן לעקיפה או לביטול ● כל מה שנשאר זה מידת האמון שיש לגנץ במילה של נתניהו ● פרשנות

עוד 989 מילים

הכישלון הגדול ביותר של ליצמן הוא דווקא בהגנה על הציבור שהוא מייצג

דעה לא ברור אם שר הבריאות הפר את הנחיות משרדו שלו, ואפשר לדון בשאלה האם כשלי מערכת הבריאות במשבר הנוכחי הם באשמת מי שהיה ראש המערכת מזה כעשור ● אבל על נקודה אחת אין עוררין: תכליתו של ליצמן כפוליטיקאי חרדי היא לדאוג לרווחת ציבור המצביעים שלו ● ודווקא לנוכח האיום הבריאותי הגדול ביותר על ציבור זה, ליצמן אכזב אותו לגמרי

עוד 927 מילים ו-1 תגובות

הולכת בדרכה מרב מיכאלי מדברת על האכזבה מעמיר פרץ

חברת הכנסת מרב מיכאלי לא האמינה שזה קורה לה ● אחרי העריקה של אורלי לוי-אבקסיס, והזחילה המסתמנת של עמיר פרץ ואיציק שמולי לממשלת נתניהו, היא נותרה חברת העבודה-גשר היחידה שממש מתכוונת לעמוד בהבטחת הבחירות המרכזית של המפלגה: לא להצטרף לממשלת נתניהו ● בראיון לזמן ישראל היא מבטיחה לעשות הכל כדי לטרפד את הכוונות של פרץ ושמולי ● אם לא - היא תמשיך ככל הנראה לתפקד כאופוזיציה פנימית של אישה אחת

עוד 870 מילים

לקראת הצטרפות לממשלה? פרץ הודיע להורוביץ על סיום השותפות של העבודה ומרצ

ניצן הורוביץ: פרץ קובר את מפלגתו קבורת חמור; זנדברג למרב מיכאלי: הצטרפי אלינו ● בשל מחסור הנחה משרד הבריאות למחזר ציוד מגן משומש ● בגלל חוסר במטושים ובריאגנטים משרד הבריאות צמצם את בדיקות הקורונה; משה בר סימן טוב: ישנו מחסור בכל העולם ● במשרד הבריאות שוקלים להגדיר את מודיעין עילית, מגדל העמק ואלעד כ"אזורים מוגבלים", בדומה לבני ברק

עוד 23 עדכונים

מאז שמשבר הקורונה טלטל את אורח החיים הישראלי, החקלאות האורגנית בכלל וענף המשלוחים לבתים בפרט חווים פריחה חסרת תקדים ● אודי כספי, בית יצחק: "כולנו, כל החקלאים האורגניים שאני מכיר, מגדלים עכשיו בכל הכוח כדי לספק את הביקושים" ● דנה שטיין, בית יהושע: "אנשים יושבים יותר בבית ואוכלים יותר, וגם רוצים לאכול יותר בריא" ● גיא רילוב, חוות מקורה: "זה רק מדגיש את החשיבות של חקלאות מקומית וייצור מזון מקומי"

עוד 995 מילים

אנטישמיות הקורונה גם בניו יורק מאשימים את החרדים בהפצת המגפה

בקהילות החרדיות במדינת ניו יורק מדווחים על עלייה באנטישמיות, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה באזור ● כבאי שהעלה פוסט אנטישמי לרשת, חנות שסירבה לשרת יהודים, וסיקור לא מחמיא בתקשורת הם רק חלק מהדוגמאות ● לדברי החרדים שם, הם עושים הכל כדי לצמצם את התפשטות הנגיף - גם אם לקח להם זמן להבין את גודל האיום

עוד 815 מילים ו-2 תגובות

מצוקת דרי הרחוב להיכנס לבידוד ביתי כשאין לך בית

גם דרי הרחוב מנסים להישמע כמיטב יכולתם להנחיות משרד הבריאות ● מקלטים של עמותות פרטיות מציעים להם מיטה ותעסוקה למשך היום, כדי שיוכלו לציית להוראות הבידוד ● "לפני הקורונה הייתי הולך לפארק, עכשיו אני נשאר במקלט עם משחקים וטלוויזיה", מספר אחד מהם ● ומה עם המדינה? גם בימים שבשגרה היא מקשה לתת להם מענה

עוד 931 מילים

המצרים נלחמים בשרלטנים שמציעים תרופות לקורונה - וגם בעיתונאים שחושפים את ממדי המגיפה ● האיראנים ממשיכים לבקש הקלות, אבל לא מהסיבות הנכונות ● וושינגטון וטהראן מנסות להרכיב ממשלה - בעיראק ● מקדש אשורי בן 5,000 שנה מתגלה מחדש ● ומה קרה בבית לחם לפני 18 שנה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 834 מילים

נעצרה רופאה ברוסיה שמתחה ביקורת בראיון לזמן ישראל על הטיפול בקורונה

אנסטסיה ווסילייבה התראיינה אתמול בזמן ישראל ומתחה ביקורת חריפה על אופן הטיפול של שלטונות רוסיה במגפת הקורונה ● היום נעצרה על ידי המשטרה המקומית ולאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה במשך היום, שוחררה עם קנס סמלי ● דובר איגוד הרופאים: "יש סימנים ושריטות על גופה. לא נשתוק על זה"

אנסטסיה ווסילייבה, יו"ר איגוד הרופאים הבלתי תלוי ברוסיה אליאנס ווראצ'י, אשר חשפה בראיון לזמן ישראל את מחדל הטיפול בקורונה של ממשלת רוסיה, נעצרה הבוקר (שישי) על ידי המשטרה המקומית, אבל שוחררה בשעות האחרונות בעיירה אקולובקה ליד העיר נובגורוד. לפי עדויות, היא סבלה מאלימות מהשוטרים במהלך מאסרה.

לדברי דובר איגוד הרופאים, איוון קונובלוב, צוות האיגוד הגיע לעיר על מנת לחלק מסכות וציוד מיגון נוסף לרופאים. אנסטסיה נעצרה באופן רשמי בגין הפרת סגר אשר הוטל על עיר מגוריה מוסקבה, וכן בשל התנגדות לשוטר.

אנסטסיה ווסילייבה
אנסטסיה ווסילייבה

בראיון שנתנה לזמן ישראל השבוע חשפה ווסילייבה את מה שהיא מכנה המחדל המתמשך ברוסיה של הטיפול בהתפשטות הנגיף.

"כבר בחודש ינואר השנה נרשם במוסקבה גידול של 37% במחלות של דרכי הנשימה והריאות. כנראה שלא ידעו ולא הבינו את הקשר לנגיף הקורונה, אז ייעדו למחלות האלה מחלקות שלמות. המחדל של התפשטות הנגיף נוצר כי בכלל לא הייתה הבחנה בין סוגי המחלות".

בתחילת השבוע פרסמה ווסילייבה סרטון יוטיוב שבו פנתה לשלטונות ולרשות המקומית במוסקבה והאשימה אותם בהכנסת חולים "מוסווים" באמתלה שהם לקו בדלקת ריאות לבתי החולים, כאשר בפועל, לדעתה, מדובר בחולי קורונה. היא דרשה מהם להפסיק את השקר וההסתרה שגורמת להפצה של הנגיף.

כמה ימים לאחר הפרסום, סיפרה ווסילייבה כי זומנה לחקירה במשטרה ונדרשה להסביר את "הפצת השמועות".

בשיחה עם זמן ישראל טרם הראיון, היא נשאלה האם היא לא חוששת לצאת נגד הרשויות בתקשורת הרוסית והמערבית. "מה יש לי לפחד?", השיבה. "אני אומרת את האמת. הם יכולים לעשות מה שהם רוצים, זה לא ישנה את האמת עצמה".

לאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה של נובגורוד בהמשך היום, ווסילייבה חויבה בתשלום קנס של 800 רובל – כ-15 דולר.

"זה לא היה עניין של כסף בשבילם, הם רצו לשבור אותי", אמרה לסוכנות הידיעות AP אחרי שחרורה. "אבל אני משוכנעת יותר מתמיד שאני עושה את הדבר הנכון וללא ספק אמשיך לעשות זאת".

דובר האיגוד איוון קונובלוב אמר לזמן ישראל: "כנראה שהשלטונות רואים איום במעשים של אנסטסיה. הרי בזמן שהם שולחים עזרה לאיטליה, סרביה וונצואלה – הרופאים שלנו לא ממוגנים.

"הרשויות בנובגורוד לא נקפו אצבע על מנת למגן את הרופאים, וכשאנסטסיה מגיעה עם ציוד מיגון לבתי החולים, היא חושפת שאפילו איגוד קטן ועצמאי כמו שלנו יכול לדאוג לרופאים. זה לא מצריך סכומי עתק אלא השקעה מינימלית. איך זה מציג את הרשות המקומית? אני מניח שהם נוקטים באמצעי כוח ואלימות כדי לעצור את פועלנו ולהפחיד אותנו אבל בפועל הם מציגים את עצמם באור שלילי, כי כולם מבינים מה האמת בסיפור".

האם נהגו באנסטסיה באלימות?

"כן. אחד השוטרים סתר לה והיו עוד מעשים, יש סימנים ושריטות על גופה. אנחנו כמובן לא נשתוק על זה".

האם היא לא מפחדת שיכולים לעשות לה משהו יותר חמור מזה?

"אנסטסיה היא אדם ישיר והגון. הם יכולים לחפור ולחקור אבל לא ימצאו כלום. הם כמובן ימשיכו להפריע לנו וללכלך עלינו, אבל הציבור רואה שמדובר במעשה תמים של עזרה לרופאים, אז בסופו של דבר הרשויות רק מזיקות לעצמן".

עוד 439 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה