התפרצות הקורונה באיטליה: התחנה המרכזית במילאנו שוממת (צילום: AP Photo/Antonio Calanni)
רופא ישראלי בפדובה:

באיטליה כבר נאלצים לבחור מי יחיה ומי ימות

ראיון

ד"ר כרמי שפר, רופא ישראלי המתגורר באיטליה, גוייס למאבק בקורונה בעיר פדובה ● בראיון לזמן ישראל הוא מספר על העבודה הסיזיפית, הפחד מהנגיף והמחיר האישי שהוא עלול לשלם ● אבל הוא גם חש בר-מזל: בפדובה, כל אדם שחולה בקורונה עדיין מקבל את הטיפול המיטבי ● במחוז לומברדיה, הרופאים נאלצים לבחור לאילו מהחולים להעניק טיפול

במשמרת הלילה שבין שני לשלישי השבוע, רופאי המרכז הרפואי האוניברסיטאי בפדובה, איטליה, היו עסוקים בהקמת שתי יחידות טיפול נמרץ חדשות, כדי להיות ערוכים לקלוט עוד ועוד חולי קורונה במצב קריטי שזקוקים להנשמה.

מספר החולים האלה בבית החולים האיטלקי עומד כיום על 16, אבל במאמץ של הלילה האחרון נוספו עוד 16 מיטות לחולים שמצבם יחמיר – ולחולים חדשים.

אחד מאנשי הצוות שמטפלים בחולים הקשים ביותר בטיפול הנמרץ הזה הוא הרופא הישראלי ד"ר כרמי שפר, מומחה להרדמה, החייאה וטיפול נמרץ, שמתמחה בימי שגרה בהשתלת ריאות, אך בימים אלה גויס למאבק בקורונה.

כרמי שפר
ד״ר כרמי שפר

מחוז ונטו, שבו נמצאת פדובה, ומחוז לומברדיה הסמוך, הם שני המוקדים להתפרצות הנגיף במדינה. שפר אומר כי בסביבת פדובה (המונה כ-250 אלף תושבים, ומעניקה שירותי רפואה ל-750 אלף תושבי הכפרים שסביבה), היו בתחילת השבוע 186 חולי קורונה מאובחנים, מתוכם 50 מאושפזים במחלקות למחלות טרופיות וריאתיות ו-14 בטיפול נמרץ בבית החולים שלו. עד לשיחתנו, נרשמו בעיר שלושה מקרי מוות מהמחלה.

מחוז ונטו – שכולל גם את הערים ונציה, ורונה, ו-וינצ'נזה – מונה כ-5 מיליון תושבים, שכולם נתונים בסגר מאז ה-5 במרץ.

ד"ר שפר, איך נראה מחוז בסגר?

"ההנחיות כל הזמן מתעדכנות, אבל בגדול ההמלצה לתושבים היא לא לצאת מהבית, אלא לצרכים חיוניים בלבד. אין כניסה ויציאה מהמחוז, והתנועה בין הערים בתוך ונטו היא לצורכי עבודות שאי אפשר לבצע מהבית.

"כדי לצאת מהעיר או מהכפר שבו תושב כלשהו מתגורר, עליו להוריד טופס באינטרנט, למלא את פרטיו האישיים וכן את הסיבה ליציאה מהעיר.

"אם הוא נוסע למקום העבודה שלו, הוא מציין זאת, ומחתים את הבוס שלו. זה עדיין לא אישור שהוא מבקש מהרשויות כדי לצאת מהעיר, אלא רק הפרוצדורה שצריך לבצע. בכבישים הבין-עירוניים יש מחסומים וניידות של משטרה, והשוטרים עוצרים את הנהגים ובודקים את המסמכים ואת האישורים שלהם. המצב הזה צפוי להיות כך עד להודעה חדשה".

איך ההרגשה ברחובות פדובה?

"בימים הראשונים ההנחיות האלה לא שינו שום דבר. אנשים המשיכו בחייהם כרגיל, ורק התנפלו על החנויות ורוקנו את המדפים מנייר טואלט. לאט-לאט חילחלה המודעות ורואים פחות פקקים בדרך לעבודה, ופחות אנשים ברחובות.

התפרצות הקורונה באיטליה: המשטרה בודקת תושבים המבקשים להתנייד (צילום: AP Photo/Andrew Medichini)
התפרצות הקורונה באיטליה: המשטרה בודקת תושבים המבקשים להתנייד (צילום: AP Photo/Andrew Medichini)

"אנחנו הרופאים פתחנו בקמפיין בפייסבוק כדי לשכנע את התושבים להישמע להוראות ולהישאר בבתים. כל רופא העלה תמונת פרופיל ובה הכיתוב: "אם אתה אוהב את עצמך, אל תצא מהבית. תשאיר את נגיף הקורונה מחוץ לדלת".

לדברי שפר, לגרום לאיטלקים להישאר בבית זו משימה לא פשוטה: "האיטלקים אוהבים להסתובב, במיוחד בעונת האביב כשמתחמם, וזו מדינה יפה שהם מאוד אוהבים. הם מסתובבים בין הפארקים למוזיאונים, בין הברים לבתי קפה. איטלקי ממוצע מבלה חמישה ערבים בשבוע מחוץ לבית עם חברים.

״פדובה זו העיר שבה הומצא המשקה אפרול שפריץ, שזה האפריטיף האהוב עליהם. אז לכי תגידי לתושב פדובה שהוא לא יכול לצאת לשתות שפריץ עם החברים בפיאצה ושהוא צריך לשבת בבית. זה ממש קשה להם".

שפר אומר כי בתי הקפה והמסעדות בעיר פתוחים בתקופה הזו רק עד השעה שש בערב, כדי לא לפגוע בפרנסה של התושבים או בהסעדה של העובדים מצד אחד, אבל למנוע התקהלות שלא לצורך בשעות הערב מצד שני.

״פדובה זו העיר שבה הומצא המשקה אפרול שפריץ, שזה האפריטיף האהוב עליהם. אז לכי תגידי לתושב פדובה שהוא לא יכול לצאת לשתות שפריץ עם החברים בפיאצה ושהוא צריך לשבת בבית. זה ממש קשה להם"

ההוראות גם אוסרות על התקהלות של יותר מעשרה אנשים במקום אחד, ובישיבות שמקיימים מקומות עבודה שונים חייבים להקפיד על מרחק של מטר אחד לפחות בין אדם לאדם.

מה הסיבה לדעתך שיש התפרצות כל כך חמורה של הנגיף דווקא באיטליה?

"אני לא אפידמיולוג (חוקר מחלות), אבל כל מי שחי פה יודע שיש קשרי מסחר הדוקים מאוד בין איטליה לסין, ובעיקר בצפון איטליה, מילאנו. חברות ומותגי אופנה מובילים העבירו לא רק את הייצור שלהן, אלא גם את ניהול של החברות לסין. המון איטלקים מהאזור שלנו דוברים סינית, גרים בסין, נוסעים לסין לעסקים והמון סינים מגיעים לפה.

״ווהאן, אזור התפרצות המחלה בסין, הוא אחד המרכזים התעשייתיים הגדולים בסין. כשהנגיף התפרץ בסין, ההוראה הייתה לבדוק רק את הסינים שמגיעים לאיטליה. אף אחד לא בדק את האיטלקים שחזרו מווהאן, ולקח בערך חודש מרגע התפרצות המחלה ועד שהתחלנו לבדוק גם את האיטלקים, אבל גם אז נבדקו רק האיטלקים שבאו בטיסה ישירה מסין.

מחוז פדובה בימי שגרה, ארכיון, 2015 (צילום: AP Photo/Alexander Zemlianichenko)
מחוז פדובה בימי שגרה, ארכיון, 2015 (צילום: AP Photo/Alexander Zemlianichenko)

"האיטלקים הם קצת כמו ישראלים, יודעים להקטין את הראש כשהם רוצים, כך שהם לא נבדקו מיד כשהרגישו את הסימפטומים. אז היה להם קצת חום, ויכול להיות שהם לקחו אקמול ונשארו בבית או שהגיעו ככה לעבודה. בינתיים הנגיף דגר והתפשט, וזה נגיף עם יכולת הדבקה של אחד לחמישה. אם בשפעת הסטטיסטיקה היא שאדם אחד מדביק בין מקסימום אדם אחד, במקרה של קורונה אדם אחד מדביק סטטיסטית עוד חמישה".

"האיטלקים הם קצת כמו ישראלים, יודעים להקטין את הראש כשהם רוצים, כך שהם לא נבדקו מיד כשהרגישו את הסימפטומים. אז היה להם קצת חום, ויכול להיות שהם לקחו אקמול ונשארו בבית או שהגיעו ככה לעבודה. בינתיים הנגיף דגר והתפשט"

איך מתבצע הטיפול בחולים?

"ברגע שאדם חש סימפטומים כמו של שפעת – חום, שיעול או קושי נשימתי – הוא עושה בדיקה של משטח גרון. אם נמצא שהוא חולה בנגיף, הוא נשאר בבית ומטפל בעצמו כמו בשפעת רגילה, עד שהוא מפתח תסמינים של מחלה ריאתית – חום גבוה (מעל 38 מעלות) שלא יורד וקושי נשימתי.

"במצב כזה הוא מדווח, ואמבולנס אוסף אותו לבית חולים. כאן בודקים אם הוא יכול לנשום בכוחות עצמו ומעבירים אותו למחלקת המחלות הטרופיות והמדבקות. זו מחלקה עם תאי בידוד בלחץ אויר נמוך מלחץ אטמוספרה, מה שמאפשר לאוויר לא לצאת מהמחלקה המבודדת החוצה. החולים נמצאים שם עד שהם מבריאים או עד שמצבם מחמיר.

התפרצות הקורונה באיטליה: הכנות באחד מבתי החולים לקליטת חולים נוספים (צילום: Claudio Furlan/LaPresse via AP)
התפרצות הקורונה באיטליה: הכנות באחד מבתי החולים לקליטת חולים נוספים (צילום: Claudio Furlan/LaPresse via AP)

"ברגע שהם צריכים עזרה נשימתית של יותר מ-5 ליטר חמצן בדקה, מעלים אותם למחלקה יותר מתקדמת, שהיא שלב אחד לפני טיפול נמרץ, ושם מטפלים בהם מומחים למחלת ריאות. אם מצבם של החולים מחמיר הם מועברים לטיפול נמרץ ושם מחברים אותם למכונת הנשמה". 

ילדים מוגנים מהקורונה יותר משפעת

שפר עלה לארץ כילד מאוקראינה, גדל באילת ועבר לפדובה ב-2004, שם למד רפואה, התמחה, הקים משפחה והחל לעבוד. כעת, אחרי משמרת לילה ביחידה לטיפול נמרץ, הוא הולך הביתה ומצטרף לאשתו שמטפלת בשני ילדיהם הקטנים – פעוט בן 3 ותינוק בן 8 חודשים.

הילדים נמצאים בבית, מאז שבוטלו המסגרות החינוכיות במדינה, וזאת עד להחלטה חדשה שצפויה להתקבל לכל המוקדם ב-3 באפריל.

"אשתי עדיין בחופשת לידה אז היא יכולה לשמור על הילדים, אבל יש לי חברים שאת כל המשכורת שלהם משקיעים בבייביסיטר שיהיה עם הילדים".

יש פחד? דאגה לילדים?

"ההיגיון אומר לא לדאוג, כי אין מקרי מוות לילדים מתחת לגיל 5. הם כנראה האוכלוסייה הכי מוגנת מהווירוס, אפילו יותר מוגנת מווירוס השפעת. לפחות זה מה שידוע לנו עד עכשיו. ואנו כמובן עושים את כל המאמצים האפשריים כדי להתגונן. הילדים ואשתי משתדלים שלא לצאת מהבית, אבל אני קורא סטטיסטיקות על 500 עובדי רפואה באיטליה שכבר נדבקו בווירוס וזה המון".

"אנו כמובן עושים את כל המאמצים האפשריים כדי להתגונן. הילדים ואשתי משתדלים שלא לצאת מהבית, אבל אני קורא סטטיסטיקות על 500 עובדי רפואה באיטליה שכבר נדבקו בווירוס וזה המון"

כיצד אתה מתגונן בפני הנגיף כשאתה מטפל בחולים?

"כשאני נמצא בתפקיד יש פרוצדורה מאוד מוקפדת ומדויקת כיצד מתלבשים בכניסה לטיפול נמרץ. אנו לובשים ביגוד של 3 שכבות, מסכה ברמת מיגון הכי גבוהה, משקפיים, כפפות וכיסויים לנעליים. יש הוראות ברורות איך להתלבש ואיך להוריד את הבגדים על פי סדר, כדי שהבגד הנגוע חלילה לא ייגע בגוף שלך. זה הליך שלוקח כ-10-15 דקות ויש מישהו שמשגיח עליך כדי לוודא שהכל מתבצע כשורה.

בית חולים באיטליה
בית חולים באיטליה

"ברגע שרופא נכנס לטיפול נמרץ אין יציאה למשך שש שעות. אסור לך לגעת בטלפון, לא בדף נייר ולא בעט. נמצא שם מישהו שכותב כל מה שאתה אומר כי אתה נמצא במגע עם החולים ואסור לך לגעת בכלום ולא להוציא שום דבר מהטיפול הנמרץ."

איך אתה מתרשם מהווירוס הזה כמומחה?

"בגדול הוא לא שונה מהשפעת, לא בתסמינים שלו ולא בסיבוכים שלו. הוא פוגע בעיקר באוכלוסיות מוחלשות – אנשים מבוגרים ובעלי מערכת חיסונית חלשה, וגם התמותה באחוזים היא בערך כמו מווירוס השפעת התקופתית 1%-2%.

"אבל קצב ההתקדמות של המחלה ומספר הנדבקים מטורף. זה המבחן הכי קשה שידעה מערכת בריאות בעולם. אם בתי החולים באיטליה מתפקדים במצב אופטימלי ב-70%-80% תפוסה, ורגילים להתמודד עם 100% תפוסה בחודשי החורף כשיש התפרצות שפעת עונתית, עכשיו הצפי הוא שבחודש אפריל נגיע לתפוסה של 150% בגלל נגיף הקורונה, ומי יודע אם זה יעצור שם".

עד כמה אתם בשליטה על המצב?

"אני יכול להגיד שאנחנו בפדובה עדיין יכולים להרשות לעצמנו להכניס לטיפול נמרץ גם פציינטים מעל גיל 80. בלומברדיה כבר לא עושים את זה בגלל העומס, ולכן מספרי התמותה שם כל כך גבוהים".

מה זאת אומרת? בלומברדיה משאירים אנשים מבוגרים פשוט למות ולא מנשימים אותם?

"הם פועלים על פי ההוראות של איגוד המרדימים האיטלקי, אשר ניסח כללים אתיים להתנהלות בתקופת ההתמודדות עם נגיף הקורונה עבור חולים נשימתיים. המסמך לא מתייחס לגיל ספציפי, אבל כן מביא בחשבון את הצורך לנהל משאבים לפי פרוטוקולים של אסונות, ולתת עדיפות לפי הצפי להצלחת הטיפול. כלומר, לתת את המקום בטיפול נמרץ למי שיש לו סיכוי גבוה יותר לשרוד.

התפרצות הקורונה באיטליה: טיפול בחולים מבוגרים מתבצע באוהלים מבודדים מיוחדים (צילום: Claudio Furlan/LaPresse via AP)
התפרצות הקורונה באיטליה: טיפול בחולים מבוגרים מתבצע באוהלים מבודדים מיוחדים (צילום: Claudio Furlan/LaPresse via AP)

"כאשר הטיפול הנמרץ מתמלא, יש להתחשב במצבו של כל חולה לפי סיכוי מחושב לשרוד מיום ליום. אם מגיע פציינט שזקוק לטיפול נמרץ, ומצבו יכול להשתפר לפי גיל ומחלות קודמות, יש להעדיף את הטיפול בו על פני טיפול באדם שסיכוייו נמוכים יותר. כלומר, גם להפסיק טיפול באדם שנמצא כבר בטיפול נמרץ אם סיכוייו לחיות נמוכים יותר מזה שהגיע כרגע.

"בלומברדיה מערכת הבריאות כבר לא יכולה להושיט את הטיפול הזה לכל אחד. אצלנו, מתוך 16 חולים בטיפול נמרץ 14 מעל גיל שמונים".

"אני יכול להגיד שאנחנו בפדובה עדיין יכולים להרשות לעצמנו להכניס לטיפול נמרץ גם פציינטים מעל גיל 80. בלומברדיה כבר לא עושים את זה בגלל העומס, ולכן מספרי התמותה שם כל כך גבוהים"

מהיכרותך עם מערכת הבריאות באיטליה, עד כמה היא טובה וחזקה ביחס למערכת הבריאות בארץ?

"אני לא מכיר את מערכת הבריאות בארץ לעומקה, אבל אני סומך עליה כי היא ידועה כאחת החשובות בעולם, לפחות מבחינת ההון האנושי. אבל למערכת הבריאות האיטלקית יש יתרון על רוב מערכות הבריאות מבחינת מקום בבתי חולים, ובמשך שנים נהנתה מהשקעה ממשלתית. זו מערכת חינמית לכל אזרחי המדינה וגם לתושבים שאינם אזרחים.

"בשנים האחרונות היו ניסיונות לחסוך השקעה ממשלתית על ידי הפרטה, אבל אני יכול להגיד שעדיין משקיעים משאבים כבירים במאבק נגד הקורונה. השבוע, למשל, התבקשנו לאסוף רופאים מומחים מהמגזר הפרטי, וכל מי שמכיר מישהו עשה טלפונים. ככה הצלחנו למצוא עוד עשרה רופאים מרדימים ומומחי ריאות, שהוחתמו על חוזים מידיים אונליין, ויבואו לעזור לנו במאמץ".

איך התחושות בציבור בעיר שלך?

"אנחנו בתחושה של שליחות, ואנחנו מקבלים מהאזרחים המון חיזוקים. אנשים אומרים לנו 'תהיו חזקים, אנחנו אתכם'. וגם בעיר יש דווקא תחושה של שייכות ולכידות, למרות הבידוד של האנשים, ואולי דווקא בגלל ההסגר. אנשים בתחושה של הערכה למערכת הבריאות ולרשויות על המאמצים שהן עושות כדי להשתלט על המגיפה".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,621 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 5 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"לא מושיטים לנו יד אלא סוגרים את היד בכל הכוח"

ההרשמה לקבלת מענק לעצמאים נפתחה ביום שישי, והרשת כבר מוצפת בתלונות של עצמאים שגילו שיקבלו רק פירורים, אם בכלל ● "תכל'ס, מה שהם אומרים לנו זה שאם אתם יותר 'עשירים' מקופאית בסופר לא מגיע לכם מענק", אומרת המעצבת אלכסנדרה נארדי ● מחר מתכננים העצמאים להפגין בשיירת מכוניות שתצא לכיוון קריית הממשלה בירושלים

עוד 1,168 מילים

מי זכאי לפיצוי?

מאז שפרץ משבר הקורונה לחיי, אני מרגישה מאבק פנימי בין שני נרטיבים.  הנרטיב האחד: הקורונה היא פצצה בריאותית וכלכלית בממדים עצומים. השני: הקורונה זו שפעת קלה, בטח לצעירים מבנינו. בין שני הנרטיבים הללו שוכנת לה איפשהו המציאות, עם אינספור השלכות כלכליות ושאלות פיננסיות שעולות.

למשל, מה אני, כעורכת דין בתחום הנזיקין והביטוח הלאומי, חושבת על תביעות מהסוג שעלול להתעורר בימי הקורונה? לדעתי, במקרים מסוימים יש עילת תביעה מוצדקת מול גופים שונים בעניין הנגיף, ואני חושבת שתביעות אלה ישאו פרי ופיצוי כספי (כמה פיצוי? את זה נדע בהמשך לאחר שנבין ונדע את השלכות המגיפה והיקף תוצאותיה).

מה אני, כעורכת דין בתחום הנזיקין והביטוח הלאומי, חושבת על תביעות מהסוג שעלול להתעורר בימי הקורונה? לדעתי, במקרים מסוימים יש עילת תביעה מוצדקת מול גופים שונים בעניין הנגיף

יש תביעות קצת אחרות, כמו למשל התביעה הייצוגית שהוגשה בשבוע שעבר על ידי אזרח ישראל נגד ממשלמת סין בגין התפרצות מגפת הקורונה, בסך 100 מיליארד שקל, בטענה כי לישראל נגרמו הפסדים רבים כתוצאה מהמגפה. קשה לי לנבא בשלב כזה האם תביעה כזו תחזיק בבית המשפט, אבל כנראה שיש כאלה שמאמינים שיש לה סיכוי, וכבר הלכו בעקבותיה. אתמול כבר פורסם כי תביעה נוספת הוגשה לביהמ"ש המחוזי בירושלים ע"י עמותת FREEDOM WATCH, בשם בעלי עסקים ואזרחי ישראל, והפעם על סך 180 מיליארד שקל. על פי טענת התביעה, נגרמו לישראל נזקים בשל מגיפת הקורונה עקב רשלנות והסתרה מצד ממשלת סין. אם התביעות ישאו פרי, סביר להניח שממשלת סין ואולי גופים ממשלתיים נוספים יעמדו בפני גל תביעות חובק עולם.

אלי אישית פונים מדי יום שני אנשים בממוצע, שחלו בנגיף ושואלים אם אפשר לתבוע, האם הם זכאים לפיצוי, האם ביטוח הבריאות שברשותם יאפשר להם להוציא מזה קצת כסף.

השבוע פנתה אלי בחורה צעירה, חד הורית, אם ל-4 קטינים, שנדבקה בנגיף כאשר עבדה באחת מרשתות הסופר הגדולות. היא ראתה אלפי אנשים ביום, לא קיבלה מיגון או הדרכה מהמעביד איך להתנהל. אותה בחורה, למשל, תוכל לתבוע את המעביד, ועל פניו יש לה עילה לעשות זאת.

מי למשל זכאי לפיצוי?

שאלה: אם למשל שהית במקום שלא הקפיד על הנחיות משרד הבריאות, ואותו מקום חשף אותך למחלה, ובשל כך חלית בקורונה או הועברת לבידוד, האם תהיי/ה זכאי לפיצוי?

תשובה: הואיל וההנחיות שניתנו על ידי משרד הבריאות נועדו להגן על הציבור – סביר שתעמוד לך זכות תביעה נגד המקום שהפר את ההוראות. אבל, ויש אבל גדול, ככל שהיית מודע/ת להפרת ההנחיות (למשל, הסתובבת בקניון), למרות ההמלצות להמנע ממגע חברתי, יהיה לך אשם תורם, ויפחיתו מסכום הפיצוי שלך, ואולי אף יקבעו שאשמתך היא אשמה מלאה (למשל, ישיבה ללימודי תורה שהמשיכה ללמד למרות הנחיות משרד הבריאות, או אדם פרטי אשר חלה אחרי שלא שמר על הנחיות ולכן הדביק אחרים, וכדומה).

השבוע פנתה אלי בחורה צעירה, חד הורית, אם ל-4 קטינים, שנדבקה בנגיף כשעבדה באחת מרשתות הסופר הגדולות. היא ראתה אלפי אנשים ביום, לא קיבלה מיגון או הדרכה מהמעביד איך להתנהל. אותה בחורה, למשל, תוכל לתבוע את המעביד

שאלה: אם המעביד שלך כן שמר על הנחיות משרד הבריאות, אך חלית בשל מגע עם עובד אחר או עם לקוחות. האם תהיי/ה זכאי לפיצוי?

תשובה: כאן הנחיות משרד הבריאות יכולות לשמש בסיס לקביעה של רשלנות או של היעדר רשלנות. למשל, ייתכן שבתנאי העבודה הספציפיים היה על המעביד לנקוט בצעדים חמורים יותר כדי להגן עליך (למשל, להקפיד על שני מטר רווח בין שולחנות העבודה של העובדים) ככל שזה המצב, ניתן יהיה לתבוע את המעביד בשל רשלנות גם אם עמד בכללי משרד הבריאות.

אם העובד נדבק על אף העובדה שהמעביד שמר על ההנחיות וכללי הזהירות בנוגע לעובדים, אבל העובד נדבק מלקוח שהיה חולה, יתכן שגם כאן תהיה זכות תביעה, הן כנגד המעביד והן כנגד הלקוח, במידה שנדע במי מדובר.

בכל מקרה, גם אם לא ניתן לתבוע את המעביד, אם נדבקת במהלך העבודה במקום העבודה שלך, יהיה מדובר בתאונת עבודה, ותוכל/י לקבל זכויות מועדפות מהמוסד לביטוח לאומי.

שאלה: אם מעביד העסיק עובדים בניגוד להנחיות משרד הבריאות, ועקב כך חלה אדם. האם כאן תהיה זכאות לפיצוי?

תשובה: הנחיות משרד הבריאות נועדו להגן על העובדים. ככל שהעובד נפגע בשל אי קיומן, הוא יוכל לתבוע את המעביד על רשלנות או הפרת חובה חקוקה, בגין נזקיו.

רק בריאות לכולם, ומוזמנים לפנות אלי בשאלות נוספות בטלפון: 054-4796688

אילנה אליכיס היא עורכת דין, מגשרת ונוטריון, המתמחה בתחום הנזיקין והביטוח, רשלנות רפואית וביטוח לאומי. אוהבת מאוד לעזור לאנשים למצות את זכותיהם ולקבל בעבורם את מה שיכול להחזיר להם את היכולת לחיות כמו יום לפני הפגיעה. אוהבת לבלות עם בנה בן ה-7, לקרוא ספרים, הצגות, להתאמן ולטייל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 641 מילים

גנץ לריבלין: ייתכן ואצטרך לבקש להאריך את המנדט להרכבת ממשלה

גנץ לריבלין: ייתכן ואצטרך לבקש להאריך את המנדט להרכבת ממשלה ● עובדי הכנסת המתגוררים בבני ברק לא יוכלו ממחר להיכנס למשכן ● ליברמן: נתוני הממשלה על הקורונה לא מסתדרים עם המציאות ● המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: אין כוונה ואין יכולת להשיב את המשק לפעילות אחרי פסח ● הממשלה תדון הערב בהצעה להגדיל את תקציב המדינה ב-90 מיליארד שקלים

עוד 30 עדכונים

"המאבק במגפה ייקח חודשים, אם לא שנים"

ראיון ד"ר אן שוחט שותפה כעת להובלת המאבק האמריקאי במגפת הקורונה, אחרי ששימשה בעבר השראה לסרט הוליוודי על התפרצות מגפות ● בראיון לזמן ישראל היא מספרת על ההיערכות הנרחבת בארצות הברית המדממת, ועל התרומה של מנהגים דתיים עתיקים להישמרות מהנגיף הקטלני, ומנסה להעריך מתי העולם יוכל לשוב לשגרה

עוד 768 מילים

פרשנות איראן מתחננת, ארצות הברית מתלבטת - ונתניהו שותק

לנתניהו היה הרגל רב-שנים: לדבר על איראן בכל הזדמנות, גם אם לא נשאל עליה ישירות ● אבל מאז פרוץ משבר הקורונה - אף מילה ● טהראן מבקשת מהעולם סיוע הומניטרי, אירופה מגלה אמפתיה, ארצות הברית מתלבטת, ורק ישראל שותקת ● ד"ר אהוד ערן: "אין צורך ללכד את האומה סביב נתניהו, היות שהנגיף כבר משרת את המטרה הזו" ● "הוא לא רוצה להיראות כמי שמבקש להרע לאזרחי איראן בשעת מצוקה"

עוד 1,053 מילים

תגובות אחרונות

קריסת המדינה כמדינה

טירוף המאבק בקורונה והמשבר הפוליטי והדמוקרטי משמידים למעשה ערך מרכזי בחיינו – את אחריותה של המדינה ואת אחריותם של מי שמופקדים על המדינה, להיותה מדינה.

יש להדגיש – אחריות על המדינה. לא על הממשלה. הממשלה היא רק זרוע הביצוע של המדינה. לא על הקואליציה. הקואליציה היא רק אמצעי שלטוני לניהול המדינה.

טירוף המאבק בקורונה והמשבר הפוליטי והדמוקרטי, משמידים למעשה ערך מרכזי בחיינו – את אחריותה של המדינה ואת אחריותם של מי שמופקדים על המדינה, להיותה מדינה

המו"מ הקואליציוני הנערך ממש בימים אלה, בו נסחרים תפקידים ותקציבים בקומבינות פוליטיות ומשפטיות, מעיד על הסרת אחריותם של נבחרי הציבור מתפקידם כנושאים באחריות לגורלה של המדינה. לשלומם, בריאותם וחייהם של אזרחי המדינה כולם. "חייהם" –  במובן של זכות לפרנסה, ביטחון, חינוך, חופש ובריאות. כל אלה נרמסים תחת הדיונים על תפקידו של מקורב פוליטי כזה או אחר, על גורלו המשפטי של רה"מ הנכחי וזכויותיו בעתיד כממלא מקום, ועל מספר השרים בממשלת ה"אחדות"/"חירום" או בקיצור ממשלת ה"חרדות" HARADUT.

"האחריות של המדינה הדמוקרטית להגנה על אזרחיה מפני סכנה הנשקפת לחייו, בריאותו או חירותו של מי מהם היא אחריות מוחלטת, במובן זה שאין מצב שבו המדינה יכולה להתנער מן האחריות ולפטור את עצמה מכל מעשה שהיא יכולה לעשות, חרף הסכנה האמורה", כותב הפרופ' אסא כשר במאמר העתיד להתפרסם בקרוב ועוסק בכלל ב"מעשי המדינה לפדיון אזרחיה מידי אויב".

ובכן האויב כיום הוא מגפת הקורונה. אזרחי המדינה כולם "נחטפו" בידי המגפה והם שבויים בידיה, ספונים, כלואים בבתיהם מאונס ובהוראת ממשלתם.

במצב זה יש לשאול – האם אתם, נבחרי הציבור, עוסקים באחריותכם המוחלטת כנציגי המדינה הדמוקרטית? האם אתם ממלאים את אחריותכם או מבצעים עבירות שלטוניות ופשעים נגד המדינה? נגד אזרחיה?

"אנחנו באים לדון באחריות המדינה ולא באחריות הממשלה. אין לנו כאן עניין במדיניות זו או אחרת של הממשלה, בהתאם לקווי היסוד שלה, הרוב הפרלמנטרי התומך בה או שיקולים פוליטיים של מי מחבריה. יש לנו עניין במה שכל ממשלה חייבת לעסוק בו, מפני שהמדינה חייבת לעסוק בו והממשלה היא הרשות המבצעת של המדינה" (פרופ' אסא כשר, שם).

ובכן בהשלכה על ימינו אלה, כל דיון על תפקידו של השר לענייני מורשת, ירושלים, אסטרטגיה, מודיעין, תפוצות ומיעוטים, פריפריה, נגב וגליל, שוויון חברתי, שת"פ אזורי, או כל תפקיד מופרך כפול ומכופל אחר, הוא מעילה בתפקידם של האחראים על המדינה.

"אחריות המדינה הדמוקרטית להגנה על אזרחיה מפני סכנה הנשקפת לחייו, בריאותו או חירותו של מי מהם היא אחריות מוחלטת, במובן זה שאין מצב שבו המדינה יכולה להתנער מן האחריות…"

כל דיון בגורלו המשפטי של בעל תפקיד אחד ולו יהא זה ראש הממשלה עצמו, הוא פשע נגד המדינה. כל עיסוק ומו"מ על סיפוח בקעת הירדן, או על הרכב הועדה למינוי שופטים, או על מעון רשמי נוסף למ"מ רה"מ, בעת שבריאותם של כל אזרחי המדינה השבויים בידי הקורונה נמצאת בסכנה יומיומית, הינו פשע מוכח, פומבי ובוטה נגד המדינה.

במהלך מלחמת לבנון השנייה, נחשף כי בבוקר פרוץ המלחמה, מכר הרמטכ"ל חלוץ את מניותיו בעסקה מסוימת בבורסה. המדינה כולה הזדעזעה.

בפרשת הצוללות נחשף כי רה"מ נתניהו אישר לבדו, מכירת צוללות מתקדמות למצרים של האחים המוסלמים בלי ליידע את הרמטכ"ל ואת שר הביטחון והרוויח ממכירת מניות של חברה המספקת חומרים לייצור הצוללות. הזעזוע נמשך עד היום וטרם נחקר סופית.

תא"ל רמי דותן הורשע בשנת 1991 בקבלת שוחד מחברות אמריקניות בעת שהיה ראש להק ציוד בחיל האוויר. הוא נדון ל 13 שנות מאסר.

בכל המקרים הללו התנגשו הציפיות של האזרחים מאלה שנבחרו לשרת את המדינה, עם מעשים שהאנשים הללו ביצעו לטובתם האישית או על דעתם האישית.

ובכן במה שונים מעשיהם של מנהלי המו"מ הקואליציוני כיום מהמעשים שלעיל? הם דואגים כעת לתפקידים שאינם קשורים כלל למאבק בקורונה, תחת כסות שקרית של הקמת ממשלת חירום. הם דואגים לתקציבים, משכורות וקומבינות פוליטיות שאין ביניהן לבין עצירת התפשטות המחלה דבר וחצי דבר.

במהלך מלחמת לבנון ה-2, נחשף כי בבוקר פרוץ המלחמה, מכר הרמטכ"ל חלוץ את מניותיו בבורסה. המדינה הזדעזעה. בפרשת הצוללות נחשף כי נתניהו אישר לבדו מכירת צוללות מתקדמות למצרים. הזעזוע טרם נחקר

הם עוסקים פשוט בשוחד פוליטי שבצידו גם רווח כספי אדיר לכל אחד מהם, בעת שאזרחי המדינה נאנקים בצינוק בעינויים בלתי אפשריים, תחת הנחיות הסגר והבידוד החברתי.

"אם המדינה יכולה להגן על האזרח מפני הסכנות ואינה עושה זאת, היא בגדר עומדת על דמו של האזרח. אדישות כזאת לגורלו של האזרח נוכח סכנה לחייו, בריאותו או חירותו אינה הולמת את הערכים של מדינה דמוקרטית, בראש ובראשונה ערך כבוד האדם. שמירה על כבוד האדם מחייבת את המדינה הדמוקרטית בהגנה על האזרח מפני הסכנות החמורות, ככל שיש לה יכולת לעשות זאת" (פרופ' אסא כשר, מאמר: מעשי מדינה לפדיון אזרחיה מידי אויב)

נציגי הציבור שנבחרו בידי האזרחים להגן על חייהם, מחויבים גם לנקוט פעולות למניעת סכנות הנשקפות לאזרחים לפני שהן מתרחשות. הם מחויבים כמובן לנקוט פעולות מיידיות, מקצועיות, אחראיות ללא שיקולים זרים כדי להגן על האזרחים ללא הבדל דת, גזע או מין, השקפה פוליטית, מגדר או גיל.

האם המו"מ הפוליטי המתנהל במקביל להתנהלותה של ממשלת מעבר מול משבר המגפה, עונה על המחויבויות הללו?

הנה דוח מבקר המדינה שפורסם לאחרונה מעיד שהפעולות שנדרשו להכנת המדינה למאבק במגפה, לא ננקטו על ידי הממשלה.

הנה ההחלטות שהתקבלו בממשלה דווקא להקל על כללי הבידוד החברתי במגזר החרדי, בניגוד לכללים שלהם נדרשו יתר האזרחים, מתבררות כבר עכשיו כהרות אסון לכולם. פצצת ההידבקות בבני ברק מעידה על התנהגות חסרת אחריות של מקבלי ההחלטות, שנמנעו מכפיית הכללים הבריאותיים בבני ברק ובמאה שערים רק משיקולים קואליציוניים. לא בריאותיים. לא ביטחוניים. לא מקצועיים. ממשלת ישראל ביצעה אם כן פשע במסגרת הגדרות אחריותה על המדינה. אין מילה אחרת.

הנה דוח מבקר המדינה מעיד שהפעולות שנדרשו להכנת המדינה למאבק במגפה, לא ננקטו ע"י הממשלה. הנה ההחלטות להקל על כללי הבידוד החברתי במגזר החרדי, בניגוד ליתר האזרחים, מתבררות כהרות אסון

אמנם: "ההתנהגות הקלוקלת של האזרח אינה משחררת את המדינה מאחריות להגנה עליו מפני הסכנות החמורות" כותב פרופ' כשר, אבל ברור לנו שההתנהגות הקלוקלת הזו היא גם תוצאה של מנהיגות חסרת אחריות. שר הבריאות עצמו שבימים אלה חלה בעצמו בקורונה, כיוון שלא הקפיד על הכללים שהוא ומשרדו קבעו, נהג באופן רשלני, עברייני ושערורייתי כאשר איפשר הגעת מטוסים מלאים בחרדים חולי קורונה מארה"ב לישראל. כשאיפשר חגיגות פורים ותפילות המוניות בבתי כנסת בעיצומה של ההדבקה.

ובכן האם האחראים לגורלה של המדינה מחויבים להפר הבטחות קואליציוניות ולשים בצד שיקולים פוליטיים כאשר מגזר שלם, השותף לקואליציה, מתנהג באורח המסכן את שלום הציבור כולו? בוודאי. זו חובתם כלפי המדינה. המדינה היא מעל הקואליציה.

האם ממשלת ישראל לא יצאה למלחמה כאשר נחטפו שני חיילים בגבול הצפון וסיכנה את חייהם של מאות חיילים כדי לשחרר את השניים? האם לא ניהלה מו"מ עם החמאס, שחררה אלף מחבלים וויתרה על עקרונותיה כדי לשחרר את גלעד שליט? מדוע ממשלה פוליטית לא יכולה להפר הסכם קואליציוני או הבטחות פוליטיות לשותפיה, כדי להגן על כלל האזרחים? האם שלומם אינו קודם לשלומה של הקואליציה? האם בריאותם של תושבי רמת גן אינו קודם ליחסיו של ראש הליכוד עם ראשי המפלגות החרדיות?

מדוע ממשלה לא יכולה להפר הסכם קואליציוני כדי להגן על כלל האזרחים? האם שלומם אינו קודם לשלומה של הקואליציה? האם בריאות תושבי ר"ג אינו קודם ליחסי ראש הליכוד עם ראשי המפלגות החרדיות?

הסכנה המיידית לחייהם של חטופי אנטבה, גרמה לממשלת ישראל לסכן מאות חיילים, לטוס למדינה עוינת ולהפר חוקים בין לאומיים ובלבד שתחזיר את החטופים למדינתם. אבל במציאות המטורללת והפושעת של ימינו ממשלת המעבר מעדיפה את שלום "הגוש" על שלומם של "חטופי" הקורונה.

"אחד מערכיה של מדינה דמוקרטית הוא ערך האחריות לגורלו של כל אזרח של המדינה, ככל שהמדובר בחייו, בריאותו וחירותו. המדינה חייבת לשמור על האזרח מפני כל סכנה משמעותית לפגיעה בחייו, בריאותו וחירותו. " (אסא כשר, שם).

המדינה אמורה להגן על ערכיה. אחד מערכיה של מדינה דמוקרטית הוא ערך האחריות לגורלו של כל אזרח של המדינה, ככל שמדובר בחייו, בריאותו וחירותו. המדינה חייבת לשמור על האזרח מפני כל סכנה משמעותית לפגיעה בחייו, בריאותו וחירותו. וערכים כזכור לכולנו, הם דבר שבני אדם מוכנים לשלם עליהם מחיר. גם מדינה, כשהיא מגנה באופן מעשי על ערכיה, מוכנה לשאת בתוצאות השליליות של מעשיה.

התנגדות להסכם הגרעין האיראני הייתה כרוכה במחיר שישראל עלולה הייתה לשלם ביחסיה עם ארה"ב.

סיפוח רמת הגולן, סיפוח ירושלים המזרחית, ההתקפה על הכור העיראקי, תקיפת הכור הסורי ועוד ועוד החלטות פוליטיות וביטחוניות כרוכות תמיד גם במחיר שהמדינה בהובלת הרשות המבצעת, מוכנה לשלם כדי להגן על ערכיה.

אולם במאבק בקורונה מתברר שהרשות המבצעת לא מוכנה לשלם מחיר פוליטי כדי להגן על ערך חיי האדם של אזרחי המדינה. הישרדותה של הרשות המבצעת כאורגן נפרד של המדינה, חשוב לה יותר מהגוף אותו היא אמורה לשרת.

אולם במאבק בקורונה מתברר שהרשות המבצעת לא מוכנה לשלם מחיר פוליטי כדי להגן על ערך חיי האדם של אזרחי המדינה. הישרדותה של הרשות המבצעת כאורגן נפרד של המדינה, חשוב לה יותר מהגוף אותו היא אמורה לשרת

נזכיר בעניין זה רק כמה מחדלים מהימים האחרונים:

  • המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים דאג להשיג/לגנוב מכשירי הנשמה ממדינות בחו"ל, כאשר ממש באותו זמן גורם במשרד הביטחון מכר מכשירי הנשמה מישראל לחו"ל. איש לא נעצר. חוסר התיאום זועק לשמים.
  • הממשלה מונעת מגופי מחקר מדעי, קופות חולים ומעבדות פרטיות מלבצע בדיקות קורונה המוניות רק משיקולים ביורוקרטיים, ובכך מסייעת ביודעין להפצת ההידבקות. כלומר הממשלה פועלת נגד האינטרס של המדינה.
  • הממשלה לא מפעילה את מערכות מל"ח – משק לשעת חירום ורח"ל (רשות חירום לאומית) רק משום שראש הממשלה נמצא בסכסוך אישי עם שר הביטחון והמערכות הללו כפופות לשר הביטחון.
  • ראש הממשלה מתכוון למנות לשרה לביטחון הפנים נאמנה פוליטית, במקום למנות איש מקצוע מוכח, בעל ניסיון להתמודד עם משבר בסדר גודל של מגפת הקורונה.
  • ראש הממשלה נמנע מלהעביר את שר הבריאות מתפקידו, למרות שגלוי וברור לכל שהוא לא כשיר למלא את התפקיד בעת חירום ונכשל טוטאלית בהכנת מערכת הבריאות להתמודדות מול המגפה.

כל העובדות הללו מעידות על כך שמדינת ישראל כמדינה, קורסת לתוך עצמה.

כשמערכות השלטון נעות במצעד איוולת והאלטרנטיבה לשלטון משתפת פעולה עם השלטון המושחת והכושל, במקום לייצב את הדמוקרטיה ובאמצעותה להילחם על הגנת האזרחים באופן יעיל יותר, לאזרחים לא נותר אלא להתכנס בבתים או לצאת למרי אזרחי.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,521 מילים
עודכן עכשיו

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מעבדות רבות ברחבי העולם עורכות ברגעים אלה ניסויים ב-6,125 כימיקלים שונים על כ-24 החלבונים של נגיף הקורונה ● פרופסור שי ארקין מהאוניברסיטה העברית לקח את דיוויד הורוויץ לסיור באחת מהמעבדות האלה ● מיוחד

עוד 2,905 מילים

אין שום חקיקה שתוכל להבטיח לגנץ את קיומה של הרוטציה

עד עתה לא פורסם, לא באופן רשמי ולא כהדלפה, הנוסח המתגבש של ההסדר החקיקתי שאמור לעגן את הרוטציה בין בנימין נתניהו ובני גנץ ● ועדיין, בחינה מעמיקה של ההסדרים המתגבשים מוליכה למסקנה חד-משמעית: אין שום הסדר חקיקתי כזה שיכול להיחשב לבלתי-הפיך או משוריין, ושאינו ניתן לעקיפה או לביטול ● כל מה שנשאר זה מידת האמון שיש לגנץ במילה של נתניהו ● פרשנות

עוד 989 מילים

הכישלון הגדול ביותר של ליצמן הוא דווקא בהגנה על הציבור שהוא מייצג

דעה לא ברור אם שר הבריאות הפר את הנחיות משרדו שלו, ואפשר לדון בשאלה האם כשלי מערכת הבריאות במשבר הנוכחי הם באשמת מי שהיה ראש המערכת מזה כעשור ● אבל על נקודה אחת אין עוררין: תכליתו של ליצמן כפוליטיקאי חרדי היא לדאוג לרווחת ציבור המצביעים שלו ● ודווקא לנוכח האיום הבריאותי הגדול ביותר על ציבור זה, ליצמן אכזב אותו לגמרי

עוד 927 מילים ו-1 תגובות

הולכת בדרכה מרב מיכאלי מדברת על האכזבה מעמיר פרץ

חברת הכנסת מרב מיכאלי לא האמינה שזה קורה לה ● אחרי העריקה של אורלי לוי-אבקסיס, והזחילה המסתמנת של עמיר פרץ ואיציק שמולי לממשלת נתניהו, היא נותרה חברת העבודה-גשר היחידה שממש מתכוונת לעמוד בהבטחת הבחירות המרכזית של המפלגה: לא להצטרף לממשלת נתניהו ● בראיון לזמן ישראל היא מבטיחה לעשות הכל כדי לטרפד את הכוונות של פרץ ושמולי ● אם לא - היא תמשיך ככל הנראה לתפקד כאופוזיציה פנימית של אישה אחת

עוד 870 מילים

לקראת הצטרפות לממשלה? פרץ הודיע להורוביץ על סיום השותפות של העבודה ומרצ

ניצן הורוביץ: פרץ קובר את מפלגתו קבורת חמור; זנדברג למרב מיכאלי: הצטרפי אלינו ● בשל מחסור הנחה משרד הבריאות למחזר ציוד מגן משומש ● בגלל חוסר במטושים ובריאגנטים משרד הבריאות צמצם את בדיקות הקורונה; משה בר סימן טוב: ישנו מחסור בכל העולם ● במשרד הבריאות שוקלים להגדיר את מודיעין עילית, מגדל העמק ואלעד כ"אזורים מוגבלים", בדומה לבני ברק

עוד 23 עדכונים

מאז שמשבר הקורונה טלטל את אורח החיים הישראלי, החקלאות האורגנית בכלל וענף המשלוחים לבתים בפרט חווים פריחה חסרת תקדים ● אודי כספי, בית יצחק: "כולנו, כל החקלאים האורגניים שאני מכיר, מגדלים עכשיו בכל הכוח כדי לספק את הביקושים" ● דנה שטיין, בית יהושע: "אנשים יושבים יותר בבית ואוכלים יותר, וגם רוצים לאכול יותר בריא" ● גיא רילוב, חוות מקורה: "זה רק מדגיש את החשיבות של חקלאות מקומית וייצור מזון מקומי"

עוד 995 מילים

אנטישמיות הקורונה גם בניו יורק מאשימים את החרדים בהפצת המגפה

בקהילות החרדיות במדינת ניו יורק מדווחים על עלייה באנטישמיות, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה באזור ● כבאי שהעלה פוסט אנטישמי לרשת, חנות שסירבה לשרת יהודים, וסיקור לא מחמיא בתקשורת הם רק חלק מהדוגמאות ● לדברי החרדים שם, הם עושים הכל כדי לצמצם את התפשטות הנגיף - גם אם לקח להם זמן להבין את גודל האיום

עוד 815 מילים ו-2 תגובות

מצוקת דרי הרחוב להיכנס לבידוד ביתי כשאין לך בית

גם דרי הרחוב מנסים להישמע כמיטב יכולתם להנחיות משרד הבריאות ● מקלטים של עמותות פרטיות מציעים להם מיטה ותעסוקה למשך היום, כדי שיוכלו לציית להוראות הבידוד ● "לפני הקורונה הייתי הולך לפארק, עכשיו אני נשאר במקלט עם משחקים וטלוויזיה", מספר אחד מהם ● ומה עם המדינה? גם בימים שבשגרה היא מקשה לתת להם מענה

עוד 931 מילים

המצרים נלחמים בשרלטנים שמציעים תרופות לקורונה - וגם בעיתונאים שחושפים את ממדי המגיפה ● האיראנים ממשיכים לבקש הקלות, אבל לא מהסיבות הנכונות ● וושינגטון וטהראן מנסות להרכיב ממשלה - בעיראק ● מקדש אשורי בן 5,000 שנה מתגלה מחדש ● ומה קרה בבית לחם לפני 18 שנה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 834 מילים

נעצרה רופאה ברוסיה שמתחה ביקורת בראיון לזמן ישראל על הטיפול בקורונה

אנסטסיה ווסילייבה התראיינה אתמול בזמן ישראל ומתחה ביקורת חריפה על אופן הטיפול של שלטונות רוסיה במגפת הקורונה ● היום נעצרה על ידי המשטרה המקומית ולאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה במשך היום, שוחררה עם קנס סמלי ● דובר איגוד הרופאים: "יש סימנים ושריטות על גופה. לא נשתוק על זה"

אנסטסיה ווסילייבה, יו"ר איגוד הרופאים הבלתי תלוי ברוסיה אליאנס ווראצ'י, אשר חשפה בראיון לזמן ישראל את מחדל הטיפול בקורונה של ממשלת רוסיה, נעצרה הבוקר (שישי) על ידי המשטרה המקומית, אבל שוחררה בשעות האחרונות בעיירה אקולובקה ליד העיר נובגורוד. לפי עדויות, היא סבלה מאלימות מהשוטרים במהלך מאסרה.

לדברי דובר איגוד הרופאים, איוון קונובלוב, צוות האיגוד הגיע לעיר על מנת לחלק מסכות וציוד מיגון נוסף לרופאים. אנסטסיה נעצרה באופן רשמי בגין הפרת סגר אשר הוטל על עיר מגוריה מוסקבה, וכן בשל התנגדות לשוטר.

אנסטסיה ווסילייבה
אנסטסיה ווסילייבה

בראיון שנתנה לזמן ישראל השבוע חשפה ווסילייבה את מה שהיא מכנה המחדל המתמשך ברוסיה של הטיפול בהתפשטות הנגיף.

"כבר בחודש ינואר השנה נרשם במוסקבה גידול של 37% במחלות של דרכי הנשימה והריאות. כנראה שלא ידעו ולא הבינו את הקשר לנגיף הקורונה, אז ייעדו למחלות האלה מחלקות שלמות. המחדל של התפשטות הנגיף נוצר כי בכלל לא הייתה הבחנה בין סוגי המחלות".

בתחילת השבוע פרסמה ווסילייבה סרטון יוטיוב שבו פנתה לשלטונות ולרשות המקומית במוסקבה והאשימה אותם בהכנסת חולים "מוסווים" באמתלה שהם לקו בדלקת ריאות לבתי החולים, כאשר בפועל, לדעתה, מדובר בחולי קורונה. היא דרשה מהם להפסיק את השקר וההסתרה שגורמת להפצה של הנגיף.

כמה ימים לאחר הפרסום, סיפרה ווסילייבה כי זומנה לחקירה במשטרה ונדרשה להסביר את "הפצת השמועות".

בשיחה עם זמן ישראל טרם הראיון, היא נשאלה האם היא לא חוששת לצאת נגד הרשויות בתקשורת הרוסית והמערבית. "מה יש לי לפחד?", השיבה. "אני אומרת את האמת. הם יכולים לעשות מה שהם רוצים, זה לא ישנה את האמת עצמה".

לאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה של נובגורוד בהמשך היום, ווסילייבה חויבה בתשלום קנס של 800 רובל – כ-15 דולר.

"זה לא היה עניין של כסף בשבילם, הם רצו לשבור אותי", אמרה לסוכנות הידיעות AP אחרי שחרורה. "אבל אני משוכנעת יותר מתמיד שאני עושה את הדבר הנכון וללא ספק אמשיך לעשות זאת".

דובר האיגוד איוון קונובלוב אמר לזמן ישראל: "כנראה שהשלטונות רואים איום במעשים של אנסטסיה. הרי בזמן שהם שולחים עזרה לאיטליה, סרביה וונצואלה – הרופאים שלנו לא ממוגנים.

"הרשויות בנובגורוד לא נקפו אצבע על מנת למגן את הרופאים, וכשאנסטסיה מגיעה עם ציוד מיגון לבתי החולים, היא חושפת שאפילו איגוד קטן ועצמאי כמו שלנו יכול לדאוג לרופאים. זה לא מצריך סכומי עתק אלא השקעה מינימלית. איך זה מציג את הרשות המקומית? אני מניח שהם נוקטים באמצעי כוח ואלימות כדי לעצור את פועלנו ולהפחיד אותנו אבל בפועל הם מציגים את עצמם באור שלילי, כי כולם מבינים מה האמת בסיפור".

האם נהגו באנסטסיה באלימות?

"כן. אחד השוטרים סתר לה והיו עוד מעשים, יש סימנים ושריטות על גופה. אנחנו כמובן לא נשתוק על זה".

האם היא לא מפחדת שיכולים לעשות לה משהו יותר חמור מזה?

"אנסטסיה היא אדם ישיר והגון. הם יכולים לחפור ולחקור אבל לא ימצאו כלום. הם כמובן ימשיכו להפריע לנו וללכלך עלינו, אבל הציבור רואה שמדובר במעשה תמים של עזרה לרופאים, אז בסופו של דבר הרשויות רק מזיקות לעצמן".

עוד 439 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה