בהלת קורונה באינדונזיה, מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Tatan Syuflana)
תעלומת ילדי הקורונה

הנגיף מרחם על ילדי הגן, על ההורים בבידוד לא ירחם עוד

בדיקת זמן ישראל

מיטב הרופאים והמדענים בארץ ובעולם מתקשים להבין מדוע ילדים שנדבקים בנגיף מתאוששים טוב יותר ● ד"ר חגי לוין, מומחה למחלות זיהומיות, קורא לעמיתיו לחקור את הנושא בדחיפות: "זה יכול לסייע במציאת טיפול למחלה" ● בתוך כך, הורים שהם או ילדיהם נשלחו לבידוד מתקשים למלא אחר הוראות משרד הבריאות ● פסיכולוגית ילדים אומרת לזמן ישראל: "משפחות עם ילדים מתחת לגיל 10 חייבות להיכנס לבידוד יחד - כל פתרון אחר הוא הזנחה"

ילד ישראלי בן 10 ואחותו בת ה-11 אובחנו היום כחולים בקורונה, לאחר שילד ישראלי בן 9 אובחן מוקדם יותר השבוע. המידע הזה הפתיע חלק מהציבור, ששמע הרבה פעמים, בתוך בליל המידע בנושא, כי ילדים "חסינים מפני המחלה".

בפועל, ילדים רבים ברחבי העולם נדבקו בנגיף, אך שיעור ההדבקה של ילדים, ובעיקר שיעור הילדים שנפגעים קשה ומתים, נמוך משמעותית. הסיבה לחסינות החלקית של הילדים מפני הקורונה היא עדיין בגדר תעלומה, ויש רופאים שסבורים שפתרון התעלומה הזאת עשוי לקדם את הבנת המחלה והמאבק בה.

בדיווחים הראשונים על הקורונה, שהגיעו מסין בינואר, ושיש מחלוקת על מידת האמינות שלהם, נטען כי "אף ילד מתחת לגיל 15 לא חלה בקורונה". בפברואר כבר דווח בסין על מאות ילדים שחלו, בהם תינוק בן שנה. מספר הילדים והנערים מתחת לגיל 20 שמאובחנים כחולי קורונה עדיין נמוך מהממוצע הכללי, אם כי יש רופאים ומומחים שסבורים שהסיבה לכך היא שהם פשוט נבדקים פחות.

מה שבטוח הוא שילדים שלקו בקורונה נפגעים ממנה פחות קשה. בקרב מבוגרים מעל גיל 20, כחמישית מהמאובחנים בקורונה לוקים בתסמינים קשים – בעיקר דלקת ריאות, וכ-5% לוקים בתסמינים מסוכנים – קריסת מערכת הנשימה.

בקרב ילדים ונערים מתחת לגיל 20 שמאובחנים במחלה לוקים בתסמינים קשים רק 2.5%, וכ-0.2% לוקים בתסמינים המסוכנים. פחות מ-0.2% מהילדים והנערים בעולם מתחת לגיל 20 שאובחנו בקורונה מתו, לעומת כ-15% מהקשישים וכ-3% מהמבוגרים שאובחנו כחולים במחלה.

בקרב ילדים ונערים, לוקים בתסמינים קשים רק 2.5%, וכ-0.2% לוקים בתסמינים מסוכנים. פחות מ-0.2% מהילדים והנערים בעולם מתחת לגיל 20 שאובחנו בקורונה מתו, לעומת כ-15% מהקשישים וכ-3% מהמבוגרים

מכיוון שחולים רבים אינם מאובחנים, ההערכה הרווחת היא ששיעורי התמותה של כלל החולים נמוכים בהרבה – ולכן גם הסיכון לילדים נמוך הרבה יותר. למעשה, עד כה, לפי הפרסומים, לא ידוע על ילדים מתחת לגיל 9 שמתו מקורונה.

הקורונה היא קרובת משפחה של הסארס – וירוס קטלני שהופיע בסין ב-2003 ונעלם אחר כך – וגם הסארס, ככל הידוע, פגע הרבה פחות בילדים.

בהלת קורונה בטאיוואן, מרץ 2020
בהלת קורונה בטאיוואן, מרץ 2020

"הקורונה מתנהגת אחרת"

"הקורונה מתנהגת לילדים אחרת ממחלות אחרות", אומר לזמן ישראל ד"ר חגי לוין, אפידמיולוג מבית החולים הדסה ויו״ר ארגון רופאי בריאות הציבור.

"רוב המחלות פוגעות יותר באנשים בשני קצוות הגילאים – מבוגרים מצד אחד, וילדים מתחת לגיל 5 מצד שני. זה נכון לשפעת, שיש לה מאפיינים דומים לקורונה. אבל הקורונה עצמה פוגעת יותר במבוגרים, וחסה על הפעוטות".

מה ההסבר המדעי לכך?

"אנחנו לא יודעים, זאת תעלומה מעניינת. יש השערות שונות, אבל אף אחת מהן לא אומתה. חלק מההשערות שפורסמו בתקשורת הן פשוט שטויות. פורסם, למשל, שהם נדבקים פחות כי הם נמוכים והנגיפים מהשיעול של המבוגרים לא מגיעים אליהם. אלה שטויות גמורות. יש הסברים רציניים יותר, אבל מדובר בהיפותזות מדעיות, ואני מוכן לדבר רק על תיאוריות שנבדקו ואומתו".

"חלק מההשערות שפורסמו בתקשורת הן פשוט שטויות. פורסם, למשל, שילדים נדבקים פחות כי הם נמוכים והנגיפים מהשיעול של המבוגרים לא מגיעים אליהם. יש הסברים רציניים יותר, אבל מדובר בהיפותזות מדעיות"

המיקרוביולוג ומנהל הפעילות של עמותת מדעת, ד"ר אורי לרנר, אומר שאחד ההסברים לשכיחות המחלה בקרב ילדים קשור להבדלים כימיים בין התאים בגופם של ילדים ושל מבוגרים.

"כאשר נגיף הקורונה חודר לתא כדי לבצע את זממו הוא תופס טרמפ על אנזימים שונים (מולקולות חלבון המזרזות תהליכים בתא, ת.ג)", אמר לרנר.

"אחת ההשערות שנשמעות לי הכי רציניות היא שאחד האנזימים האלה מבוטא פחות בתאים של ילדים, ולכן התאים שלהם פחות חשופים לפגיעת הנגיף. אבל זאת רק השערה שצריך לבחון, אין עדיין תיאוריה מדעית מאומתת בנושא הזה".

הילדים נפגעים פחות בגלל שהם נדבקים פחות, או בגלל שהתסמינים שלהם פחות קשים, או גם וגם?

"יש ויכוח אם הם אכן נדבקים פחות, וכמה מחקרים מאשרים זאת, אבל מחקרים אחרים מראים את ההפך. מה שברור זה שהם לוקים בתסמינים פחות קשים".

אם יתברר שההשערה שאתה מדבר עליה נכונה, אפשר יהיה להיעזר בה כדי למצוא חיסון או תרופה אפקטיבית לקורונה?

"אני חושש שלא. זה לא סביר שתרופה או חיסון ישנו את המבנה הביוכימי של התאים שלנו. זה כמעט ליצור מוטציה מלאכותית בבני אדם. תאורטית אפשר לחשוב על זה, אבל זה מאוד מאוד לא פשוט. אני מעריך שימצאו חיסון לקורונה, אבל לא נראה לי שזה יגיע מהכיוון הזה".

ד"ר לוין סבור שהמחקר על התנהגותו המיוחדת של נגיף הקורונה לילדים יכולה לתרום לחקר המחלה ולמאמץ למצוא לה מזור. לדברי לוין: "חסינות הילדים היא תעלומה – ובמהלך המחקר של תעלומות מדעיות מוצאים דברים שמסייעים לפתור בעיות. לכן חשוב לחקור את הנושא הזה לעומק. זה יכול לסייע במציאת טיפול בקורונה, חיסון, טיפול תרופתי ופיתוחים נוספים.

"חקר ההשפעה של הקורונה על ילדים יכול לסייע גם בהתמודדות עם ההדבקה. כדאי מאוד לחקור טוב את השאלה אם ילדים באמת נדבקים פחות. המדינה מתלבטת כרגע אם להשאיר את הילדים בבית או לתת להם להגיע לבית הספר, ולשאלה עד כמה הם נדבקים, ועד כמה הם נשאים ומדביקים יש השלכות על כך".

"חקר ההשפעה על ילדים יכול לסייע גם בהתמודדות עם ההדבקה. המדינה מתלבטת כרגע אם להשאיר את הילדים בבית או לתת להם להגיע לבית הספר, ולשאלה עד כמה הם נדבקים ומדביקים יש השלכות על כך"

"בכלל", אומר לוין, "כדאי לקבל החלטות בנושא על סמך מחקר. ההחלטה על בידוד בית לחוזרים ממדינות נגועות ולבאים במגע עם חולים נעשתה על סמך מחקר ובדיקה, והייתה מושכלת ואפקטיבית. ההחלטה לבודד את כל ישראל נעשתה בשליפה, ולכן התנגדנו לה. אני מקווה שההחלטה על בתי הספר תתקבל על סמך חשיבה, על בסיס המידע שכבר קיים על התנהגות הקורונה עם ילדים".

בהלת קורונה בהודו, מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Channi Anand)
בהלת קורונה בהודו, מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Channi Anand)

אי אפשר להסתפק בסקייפ

בישראל יש כבר עשרות אלפי בני אדם בבידוד בית, רבים מהם ילדים קטנים והורים לילדים קטנים. הנחיות משרד הבריאות אינן מתייחסות כלל לשאלה: כיצד אמורים ילדים קטנים, שזקוקים להשגחה, טיפול ומגע עם מבוגרים לכל אורך היום, להסתדר במצב של בידוד או במצב שבו הוריהם נמצאים בבידוד?

לדברי אפרת פיינשטיין, פסיכולוגית ועובדת סוציאלית במרכז ד"ר טל לתמיכה רגשית, "אנחנו נמצאים במציאות מורכבת שיש בה מצבים שלא נצפו מראש ושהרשויות לא נותנות להן מענה. אני חושבת מה היה קורה אם אני או הילדים שלי היינו נשלחים לבידוד וזה נשמע לי לא פשוט בכלל".

אפרת פיינשטיין (צילום: מרכז ד״ר טל לתמיכה רגשית)
אפרת פיינשטיין (צילום: מרכז ד"ר טל לתמיכה רגשית)

"ברמה הפרקטית, זה בעיניי חד משמעי: אם יש ילד קטן בבית שנשלח לבידוד, אחד ההורים חייב להתגייס ולהיכנס לבידוד יחד איתו. ואם יש ילד קטן שההורים שלו נשלחים לבידוד ואין מסביב מישהו במשפחה מורחבת שיכול לקחת אותו – הוא חייב להיכנס לבידוד יחד עם הוריו. אין בזה בכלל חכמות, כל פתרון אחר הוא לא טוב. אם זה רק הורה וילד וחלק מבני הבית לא בבידוד צריך לחלק את הבית".

"אי אפשר להשאיר ילד קטן לבד בחדר ולדבר איתו עם שיחות סקייפ. גם לילד בן 11 זה קשה ולא מומלץ, לילד בן 7 זה חד משמעית לא טוב. הוא צריך את המגע האנושי, הליטוף, החיבוק, לראות את ההורה, שיחה פנים מול פנים, וגם, כמובן, טיפול פיזי. במיוחד עכשיו, כשיש מסביב כזאת היסטריה מטורפת. שלא לדבר על הורים שיוצאים לעבודה ומשאירים ילד לבד, שזאת לכאורה עבירת הזנחה".

"אי אפשר להשאיר ילד קטן לבד בחדר ולדבר איתו עם שיחות סקייפ. גם לילד בן 11 זה קשה ולא מומלץ, לילד בן 7 זה חד משמעית לא טוב. הוא צריך את המגע האנושי, הליטוף, החיבוק, לראות את ההורה, וגם כמובן טיפול פיזי"

"אני ממליצה גם לנסות להתייחס לבידוד עם ילדים כזמן איכות. להתנתק מהחדשות המלחיצות, לשחק יחד. ומצד שני – ליצור סדר יום ברור כמו שיש לילד בגן ובבית הספר. עכשיו זמן לשחק, עכשיו זמן ללמוד. ולבנות את זה ככה שגם להורה המבודד יישאר ספייס לדברים שלו כדי לא להישאב לגמרי לטיפול בילד".

בהלת קורונה במקסיקו, פברואר 2020 (צילום: AP Photo/Marco Ugarte)
בהלת קורונה במקסיקו, פברואר 2020 (צילום: AP Photo/Marco Ugarte)

ההנחיות מול המציאות

לא כל ההנחיות מיושמות במציאות. חלק מההורים, בעיקר לילדים בני ארבע ויותר, ממשיכים לטפל בילדיהם אף שהם נמצאים בבידוד והילדים ממשיכים להגיע למוסדות החינוך, ובדיונים בקבוצות הורים בפייסבוק ובווטסאפ דווח על הורים שמפרים את הוראות הבידוד ומביאים את ילדיהם למסגרות בעצמם.

"אני בבידוד, והילד שלי לא, ואני ממשיכה לטפל בו. אין מי שיטפל בו במקומי, ואני לא כולאת אותו בבית", אומרת ג', אם יחידנית מהמרכז, "יש לי חברה שלוקחת אותו לבית הספר, ואני משתדלת לשמור ממנו מרחק פיזי, לובשת מין רעלה כזאת כשאני על ידו ונוגעת בו ובאוכל שלו עם כפפות – אבל אני נמצאת איתו".

"אני בבידוד, והילד שלי לא, ואני ממשיכה לטפל בו. אין מי שיטפל בו במקומי, ואני לא כולאת אותו בבית. יש לי חברה שלוקחת אותו לבית הספר, ואני  לובשת מין רעלה כזאת כשאני על ידו – אבל אני נמצאת איתו"

לעומת זאת, נעמה, אם לשלושה ממרכז הארץ, נכנסה לבידוד יחד עם בן זוגה ושלושת ילדיהם הקטנים בני 4, 8 ו-9 בשבוע שעבר אחרי שחזרו מאוסטריה.

"פחדנו מזה מאוד", היא אומרת, "אבל בינתיים זה פשוט כיף. בן זוגי עובד מהבית, אני לא. הילדים הם חבורה שמחה וצוהלת, הם קוראים, רואים סרטים ומשחקים, אנחנו מזמינים משלוחים והתחושה היא כמעט שהחופשה ממשיכה".

"יש לנו מזל גדול שנכנסנו לריתוק יחד ויש לנו סביבה מאוד תומכת, החברים שולחים לילדים שלנו כל יום סרטונים, מתקשרים ומדברים, הם לא לבד ואנחנו לא לבד", מוסיפה נעמה, וזה גם הצורה שבה אנחנו לוקחים את המצב הזה. אנחנו לא צריכים לעקוב אחרי החדשות כי אנחנו ממילא בבידוד, ופשוט לא דואגים, וגם אם דואגים לא משדרים את זה לילדים. אין בדאגה שום תועלת".

עוד 1,382 מילים
כל הזמן // יום שני, 30 במרץ 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

כחול-לבן טובלת בביצת הקואליציה ושרץ גדול בידה

מלחמה על הדמוקרטיה? מאבק בשחיתות? גנץ ומפלגתו מיישמים למעשה את פסקת ההתגברות, שהפכה לאחד מסמלי ההתנגדות שלהם לממשלת נתניהו ● ואם לא די בזה, אין להם שום בעיה עם הממשלה המפלצתית שהם הולכים להקים עם נתניהו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 719 מילים ו-1 תגובות

תרומה עצומה לתהליך הארדואניזציה של ישראל

בממשלה המתגבשת, כך מדווחים לנו, צפויים להיות 30-34 שרים בזמן ש-900 אלף ישראלים מובטלים ולצדם 280 אלף עצמאים מבועתים בלי שום תמיכה.

מדובר כנראה ב-15 תיקים לחוסן לישראל. סיעה בת 15-16 חברי כנסת חסרי ניסיון פוליטי ברובם (בתוספת הנדל והאוזר, כנראה).

ייתכן מאד גם שיולי אדלשטיין יחזור לכהן כיושב ראש הכנסת אחרי שסירב לכבד את רצון הרוב הפרלמנטרי ולאחר מכן הפר צו בג"צ.

בממשלה המתגבשת, מדווחים לנו, צפויים להיות 30-34 שרים, כש-900 אלף ישראלים מובטלים ולצדם 280 אלף עצמאים מבועתים ללא תמיכה.ייתכן גם שיולי אדלשטיין יחזור לכהן כיו"ר הכנסת אחרי שהפר צו בג"צ

לפי הפרשן רביב דרוקר, גנץ יסכים לחקיקת ביטול הלכת דרעי-פנחסי, כלומר לאפשרות כהונת שר שנאשם במשפט פלילי. זאת כדי לאפשר לנתניהו לכהן כממלא מקומו לאחר מימוש הרוטציה (שלעולם לא תתממש, אבל החוק הפרסונלי והמביש הזה כבר יהיה עובדה מוגמרת).

ליצמן יישאר שר הבריאות. דרעי יישאר שר הפנים.

לא מדובר בממשלת "אחדות" אלא בממשלת גוש פולחן האישיות של נתניהו שמכיל 58 מנדטים לצד 14-15 חברי חוסן לישראל שערקו מגוש ה-61. ועכשיו מתברר שגם עמיר פרץ שוקל להיכנס לממשלה ביחד עם שמולי. אני מתפלל שהדבר לא יתרחש.

סיעת היחיד של אורלי לוי-אבוקסיס תקבל את תיק השוויון החברתי (או: תיק אי השוויון החברתי, אם לדבר בכנות).

אני מבין שהחשש מהתפשטות נגיף הקורונה הוא עמוק ורציני. ואני מבין את החשש להיות במצב הקריסה של איטליה וספרד. במיוחד אחרי הזנחת מערכת הרפואה הישראלית לאורך עשור.

אבל זו בדיוק הייתה הסיבה למנות יושב ראש פרלמנט מכחול-לבן, לאייש ועדות פרלמנטריות לפיקוח פרלמנטרי על הממשלה, לתמוך בכל צעד חיובי של הממשלה במאבקה בקורונה ולהתנגד לכל שיקול פוליטי מצד נתניהו או לצעדים פסולים או שגויים שמטרתם הסתרת מחדל הפקרת מערכת הבריאות לאורך עשור.

לא מדובר בממשלת "אחדות" אלא בממשלת גוש פולחן האישיות של נתניהו שמכיל 58 מנדטים לצד 14-15 חברי חוסן לישראל שערקו מגוש ה-61. ועכשיו מתברר שגם עמיר פרץ שוקל להיכנס לממשלה ביחד עם שמולי

בואו נתמקד רגע בתסריט הדמיוני והמופרך שלא יתתמש: נניח שהרוטציה תתקיים (כאמור: אין מצב). ואז מה? גנץ יעמוד בראש ממשלה שנתמכת בידי 58 חברי כנסת מגוש פולחן האישיות. לצדו רק 15-16 חברי כנסת מטעם חוסן לישראל. ואולי עמיר פרץ ושמולי.

בממשלתו יכהנו יריב לוין, ישראל כץ, ניר ברקת, מירי רגב, דוד אמסלם, נפתלי בנט, יעקב ליצמן, אריה דרעי ובצלאל סמוטריץ'. ונתניהו.

אז נסכם: עכשיו, כך מדווחים בתקשורת, מתקיים מו"מ בלתי נתפס על עיגון בחוק יסוד של הלכת דרעי-פנחסי. כלומר: לא רק ראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום. גם שר יוכל לכהן גם לאחר שהוגש נגדו כתב אישום. הפוך ב-180 מעלות מכל הבטחותיו של גנץ. מתשתיתה הרעיונית של כניסתו לפוליטיקה.

וכל זה מתרחש מיד לאחר שנתניהו ואדלשטיין ניסו לנטרל את בחירת הרוב הפרלמנטרי שמבטא את בחירת רוב האזרחים, לאחר שהם ביזו את פסק דינו של בג"צ תוך ששרי נתניהו משתלחים בבג"צ, לאחר שנתניהו לא הפסיק לרגע ליצור דלגיטימציה לכל ממשלה אפשרית בתמיכת הרשימה המשותפת (כלומר: דלגיטימציה הן לשוויון הפוליטי והאזרחי של 20 אחוז מאזרחי המדינה והן לכל אפשרות להקמת ממשלת שמאל), ובתום עשור שבמהלכו כל מי שנכנס משמאל או ממרכז לממשלות נתניהו, התאדה והפך לגוויה פוליטית.

ומעל הכל: ההתנהלות המדהימה של גנץ ואשכנזי, העצימה את חוסר האמון של האזרחים בנבחרי הציבור ובכך פגעה אנושות בתשתית החברתית החיונית לקיום מדינה דמוקרטית.

וכל זה גם קרה דקה לפני הפקעת השליטה בפרלמנט מידי נתניהו לראשונה לאחר עשור ו-2 דקות לפני חקיקת חוקי טוהר מידות שימנעו מכל נאשם לכהן בעתיד כראש ממשלה, להתמודד על ראשות הממשלה ולכהן יותר מ-2 קדנציות.

וכל זה גם קרה דקה לפני הפקעת השליטה בפרלמנט מידי נתניהו לראשונה לאחר עשור ו-2 דקות לפני חקיקת חוקי טוהר מידות שימנעו מכל נאשם לכהן בעתיד כראש ממשלה, להתמודד על ראשות הממשלה ולכהן יותר מ-2 קדנציות

קשה לחשוב על הפרת אמונים פוליטית חמורה מזו של גנץ ואשכנזי. קשה לחשוב על שבירת אמון יותר חזקה. קשה גם להפריז בעוצמת הנזק שחוללו גנץ-אשכנזי לתשתית שעליה בנויה חברה שמתיימרת להיות דמוקרטית: עמידה בעקרונות הכי יסודיים שלך ובהתחייבויות הכי יסודיות שלך. והם גם הנציחו את מעמדו ההרסני של נתניהו בעיני תומכיו כקוסם בלתי מנוצח שלא ניתן להעמיד מולו שום אלטרנטיבה.

זוהי תרומה עצומה לתהליך הארדואניזציה שעוברת מדינת ישראל. נזק עצום ומקיף לדמוקרטיה. והפרת אמון איומה של מיליוני אזרחים.

חבל.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 640 מילים

יועצת ראש הממשלה לענייני חרדים נדבקה בקורונה

מטעם ראש הממשלה נמסר: נפעל לפי הנחיות משרד הבריאות ● מגעים מתקדמים של ח"כ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי להצטרפות לממשלת נתניהו-גנץ ● בשמאל זועמים על ההחלטה ● דיווח על הקמת שני משרדי ממשלה: המשרד לסייבר ודיגיטל, המשרד לפיתוח מיעוטים

09:05 עריכה

ח"ב אבי ניסנקורן: הבוקר סוכם כי הקיצוץ בקרנות הפנסיה הוותיקות יידחה לינואר 2021 – בעקבות משבר הקורונה. "בתקופה זו נגבש פתרון קבע שימנע פגיעה באזרחים הוותיקים".

08:52 עריכה

ועדת הקורונה בכנסת, בראשות ח"כ עפר שלח (יש עתיד), תתכנס היום לדיון בנושא רכש מכונות הנשמה וציוד רפואי.

08:34 עריכה

ח"כ איילת שקד (ימינה) בראיון בגל"צ: "אנחנו מבינים שאי אפשר היה להקים ממשלת ימין כמו שרצינו, אבל לא יכול להיות שיימכר לשמאל בשביל 17 מנדטים כל מה שחשוב לימין. גם הימין צריך לשמור על ערכיו".

על השאלה האם ישנה אפשרות שמפלגתה לא תיכנס לממשלה ענתה שקד: "אף אחד מאיתנו לא נולד שר, אופוזיציה היא לא מילה גסה. הלכנו דרך ארוכה עם המפלגות החרדיות והליכוד, אך השותפות הזו לא תישמר בכל מחיר".

איילת שקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
איילת שקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
08:12 עריכה

ח"כ אורנה ברביבאי (יש עתיד): "פוחדים מהקורונה? השבוע למדתי כי שררה היא מגפה הרבה יותר מסוכנת".

08:05 עריכה

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו הגיב בראיון בכאן רשת ב' על המגעים להקמת ממשלת נתניהו-גנץ. 

"המדיניות של הממשלה הזאת לא שונה בשום דבר מכל מה שרצו לעשות קודם. אנחנו רואים ממשלה שתטוס לשום מקום, בלי שום כיוון ובלי שום אג'נדה. חשבתי שגנץ רץ לראשות הממשלה בסוף מסתבר שהוא רץ להיות יו"ר הכנסת", אמר פורר.

07:43 עריכה

ח"כ לשעבר עמר בר לב ממפלגת העבודה על רק הדיווח כי הח"כים פרץ ושמולי ממפלגתו צפויים להיכנס לממשלת נתניהו-גנץ: "אמרנו שלא ניכנס, ובאמת לא נכון להיכנס. אמרנו שתחת נאשם בפלילים לא ניכנס, ברמה העקרונית והפרקטית, ודבר שני אמרנו שלא ניכנס כי אנחנו רוצים לשנות את המדיניות".

עוד הוסיף בר לב בראיון בגל"צ: "רק לפני שבוע אורלי לוי-אבקסיס התנתקה ממפלגת העבודה וקראנו לה בוגדת. היינו המומים מהמהלך הבוגדני הזה, ולפני מספר ימים בני גנץ הצטרף, וזה שכולם בוגדים בעקרונות שלהם זה לא סיבה בשבילנו לעשות מהלך דומה. אני מקווה שעמיר לא ייכנס לממשלה".

07:39 עריכה

ח"כ מיכאל ביטון מכחול לבן התראיין הבוקר בגל"צ ודחה את הביקורת על גידול תיקי השרים בעקבות המשא ומתן הקואליציוני: "בחירות חדשות יעלו כמו 900 משרות של שרים".

כמו כן, על רקע הדיווח שיועצת ראש הממשלה לענייני חרדים, רבקה פאלוך, נדבקה בקורונה, אמר ביטון כי הוא נפגש איתה לאחרונה.

מיכאל ביטון (צילום: Yaakov Lederman / Flash90)
מיכאל ביטון (צילום: Yaakov Lederman / Flash90)
07:19 עריכה

ח"כ יאיר גולן ממרצ: "אם 'צו התנועה' של העבודה הוא זחילה לממשלה מנפוחת ובזבזבנית בראשות נאשם בפלילים, עמיר פרץ ואיציק שמולי מפרקים אותה סופית מכל נכסיה הערכיים. המפלגה שהקימה את המדינה טבעה בביצה של ציניות פוליטית. אף אחד כבר לא יציל אותה".

07:17 עריכה

משרדי הממשלה החדשים שעומדים לקום בעקבות החלוקה הנרחבת של תיקי שר: המשרד לסייבר ודיגיטל, המשרד לפיתוח מיעוטים. כמו כן, משרדים נוספים יתפצלו לשניים.

07:15 עריכה

שיחות המשא ומתן בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבני גנץ להקמת ממשלה נתקלו באי הסכמות סביב שאלת החלת הריבונות ביהודה ושומרון. 

לפי הדיווח בכאן חדשות בליכוד דורשים להכניס זאת להסכם, אך בכחול לבן מתנגדים, ולא מסתמנת הסכמה סביב הסוגייה.

07:13 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה: "אם קולות הליכוד לא יבואו לעבודה, העבודה תלך לליכוד. הרשימה המשותפת היא הרשימה היחידה שנאבקת בנתניהו וחשוב מכך בדרכו".

07:12 עריכה

על רקע הדיווחים על הצטרפותם של ח"כ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי לממשלה, יו"ר מרצ מבהיר: "הכל סביב מתפורר, הכל מסחרה, אבל מרצ לא בוגדת, לא עורקת, ותמיד נאמנה לערכים ולבוחרים שלה".

07:10 עריכה

יו"ר העבודה-מרצ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי נמצאים במגעים מתקדמים לקראת כניסה לממשלה – בניגוד להתחייבותו הנחרצת של פרץ שלא לכהן תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו.

כחול לבן מציעים לשניים תפקיד של שר וסגן שר, אך פרץ מתעקש שגם שמולי יקבל משרד בראשותו. מקורביו של פרץ אישרו אמש את דבר המגעים – אך הוסיפו כי שום דבר עדיין לא נסגר. נכון לעכשיו פרץ מיועד לקבל את תפקיד שר הכלכלה, ולשמולי מייעדים את תיק הרווחה.

עוד 13 עדכונים

חדר 808 רק המתים חופשיים באמת

המחשבה הראשונה, הלא מעובדת, אחרי האזנה אחת לשיר החדש של בוב דילן – שהוא לא בדיוק "שיר" וגם לא ממש "חדש" – היתה שזה יהיה השיר האחרון של דילן. עם השיר הזה הוא בוחר להיפרד מאיתנו ומהעולם.

אמנם יכול כמובן להיות שבהמשך יתברר שזה עוד אחד מתמרוני התעתוע הדילניים הידועים. אבל ייתכן שהפעם המקרה שונה. אולי דילן כבר יודע משהו שאנחנו עוד לא יודעים, וכמו דיוויד בואי וליאונרד כהן לפניו, החליט להיפרד מאיתנו עם צוואה מוקלטת. רקוויאם לעידן הפולק. נפנוף שלום אחרון לנו ולעולם של אתמול. זה שהוא היה אחד מגיבוריו וכנראה גדול מנסחיו.

אז הנה הוא לובש עוד פעם אחת אחרונה את חליפת קולו-של-הדור משנות השישים, ויוצא לנסיעה ארוכה, מוזרה ועצובה במרחבי העשור המכונן ההוא. חוזר לביקור פרידה בתחנות המרכזיות של הסיקסטיז ושל חייו. ובראשן רצח קנדי, שסביבו ועליו הוא שר.

כמעט 17 דקות נמשך השיר שכותרתו – murder most foul – שאולה מ"המלט" של שייקספיר. דילן מדקלם, ממלמל, מהמהם את בתיו הארוכים, כמעט ללא מלודיה. מלווה בפסנתר, קונטרבס, תופים מרוחקים, נגיעות כינור. גם אחרי כמה האזנות רצופות זה לא הופך לשיר שאפשר להתיידד איתו. זה לא שיר שאפשר לשיר. זה גם לא שיר שצריך לשיר. זה לא שיר שמישהו ירצה אי פעם לשיר. זו קינה. מארש אבל. וקשה לדעת על מי דילן מקונן. על ג'ון פיצג'רלד קנדי? על אמריקה? על הרוח של שנות השישים? על עצמו? ואולי בכלל עלינו, שמאזינים לו עכשיו סגורים בבתים, חוששים מהבאות?

זה לא שיר שמישהו ירצה אי פעם לשיר. זו קינה. וקשה לדעת על מי דילן מקונן. על ג'ון קנדי? על אמריקה? על רוח שנות ה-60? על עצמו? ואולי בכלל עלינו, שמאזינים לו עכשיו סגורים בבתים, חוששים מהבאות?

זה השיר המקורי הראשון שדילן מוציא מאז "טמפסט" ב-2012, שהיה אלבום האולפן המקורי האחרון שלו. בשמונה השנים שחלפו מאז הוא שקע בהקלטת אלבומי כיסוי – חלקם נפלאים ממש – לקלאסיקות אמריקאיות, בעיקר מאוצר השירים של פרנק סינטרה. והנה הוא חוזר, ודווקא כך. העיתוי של הוצאת השיר – כשברקע אמריקה והעולם מתמודדים עם המשבר החמור ביותר של זמננו – לא יכול להיות מקרי, גם אם ברור שהשיר נכתב והוקלט הרבה לפני משבר הקורונה.

ביום שישי בבוקר בישר דילן על השיר החדש בחשבון הטוויטר שלו במין פורמאליות יבשושית: "ברכות למעריצי ולעוקבי, ברגשי תודה על התמיכה והנאמנות לאורך השנים. זה שיר שהקלטנו לפני זמן רב ולא הוצאנו עד כה ואתם עשויים למצוא בו עניין. שמרו על עצמכם, הישארו דרוכים, ואלוהים ישמור עליכם".

אין טעם להקשיב ל-murder most foul סתם כך ברקע. האזנה כזו היא כמעט חסרת תוחלת. הדרך היחידה להתייחס לשיר ברצינות, שבה ראוי להתייחס לשיר חדש באורך 17 דקות של גדול כותבי השירים בזמננו, היא עם המילים מול העיניים. לעקוב אחרי פיתוליו כמו אחרי סיפור, פואמה, הספד.

אנחנו שטים על נהר הסטיקס שמקיף את ארץ השאול, ממלכתו של האדס. ודילן הוא כאן על תקן איש המעבורת כארון, שומר העולם הבא, שמעביר את הנשמות המעונות מגדה אחת של הנהר אל הגדה השנייה. הוא מתחיל עם רצח קנדי ותיאוריות הקונספירציה שמלוות אותו ("מישהו כבר כאן לתפוס את מקומך") , רומז לפרל הארבור ("יום שייזכר לדיראון עולם") ואווירת האסון הקודרת הזאת מחזירה אותו אל השירים, הסרטים, האמנים והאייקונים התרבותיים של העידן ההוא.

למי שמצפה לטיול רווי געגועים ולחלוחית בעיניים בהדרכת איש הטמבורין, מחכה אכזבה גדולה. דילן אף פעם לא היה פרטנר למסע סנטימנטלי ונוסטלגי, ואין לו כוונה להתחיל עכשיו, כשהעולם עצר מלכת. כדרכו,  הוא שומר על פיכחון כמעט יבשושי, עד שלרגעים נדמה שהוא פשוט מניח למרגלותינו את הצוואה התרבותית שלו, מונה בזה אחר זה את מי שהוא חושב שראוי שנזכור.

אנחנו שטים על נהר הסטיקס שמקיף את ארץ השאול, ממלכתו של האדס. ודילן הוא כאן על תקן איש המעבורת כארון, שומר העולם הבא, שמעביר את הנשמות המעונות מגדה אחת של הנהר אל הגדה השנייה

קודם כל הביטלס, כמובן. הלהקה שהגיחה בראש הפלישה הבריטית ו"הלכה על הצוואר". ואז וודסטוק, הפסטיבל ההיפי שנערך לא רחוק מביתו של דילן. ואלטמונט, הפסטיבל הטראגי שבא בעקבותיו והסתיים ברציחתו של מרדית' האנטר בן ה-18 על ידי כנופיה של מלאכי הגיהנום, באירוע שנחשב מאז לאקורד הסיום הקודר של שנות השישים.

"אם אתם רוצים לזכור, אתם צריכים לרשום את השמות", אומר דילן ומצעיד בסך את "המי" של אופרת הרוק טומי, את "האנימלס" ("נגנו את 'אל תתנו לי להיות לא מובן', נגנו את זה לגברת הראשונה, היא לא מרגישה כל כך טוב") , מגייס את דון הנלי וגלן פריי מ"האיגלז", את קרל ווילסון מ"הביץ' בויז", את לינדזי בקינגהם וסטיבי ניקס מ"פליטווד מק", את נט קינג קול, צ'רלי פרקר וגיטר סלים (הכינוי של גיטריסט הבלוז אדי ג'ונס), את אטה ג'יימס, סטן גץ, ג'ון לי הוקר ותלוניוס מונק. אפילו להקת קווין מבליחה לרגע וגם מרילין מונרו כאן.

דילן מפזר שובל ארוך ארוך של פירורים תרבותיים ולא מסתכל לאחור. הוא בטוח שנבוא בעקבותיו. הוא יודע שמעריציו הרבים – בעיקר בומרז בני הגיל הפגיע ביותר למגיפה, עם הרבה מחלות רקע – כלואים עכשיו בבתיהם, מבודדים, מפוחדים, מתגעגעים לעבר.

דילן מפזר שובל ארוך של פירורים תרבותיים ולא מסתכל לאחור. הוא יודע שמעריציו הרבים – בעיקר בומרז בני הגיל הפגיע ביותר למגיפה, עם הרבה מחלות רקע – כלואים עכשיו בבתיהם, מבודדים, מפוחדים, מתגעגעים לעבר

יש להם זמן פנוי, והם כבר יעוטו על הרמזים, יהפכו בהם, ינתחו אותם, יחפשו בהם משמעויות נסתרות, בתקווה שאולי דווקא עכשיו, דווקא ברגע הטראגי הזה בזמן, הנביא המוכתר שלהם, שוויתר מזמן על כס המלוכה, אבל מעולם לא הודח, יצליח עוד פעם אחת אחרונה לומר להם משהו משמעותי על חייהם. יגלה להם את האמת. ודילן אומר את זה, להם ולנו, בצורה החדה והפשוטה ביותר: "לא נעים לי להגיד לך את זה, אדוני / אבל רק המתים חופשיים באמת".  

אמיר בן-דוד אוהב מוזיקה מאז סוף שנות השישים. כותב, מלחין, מנגן ושר ב״אבטיפוס״ מאז שנות השמונים. כותב בכיר וחבר מערכת בזמן ישראל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 871 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

להתראות, טוקיו המפסידים והמרוויחים מדחיית האולימפיאדה

ספורטאים בארץ ובעולם קיבלו ברגשות מעורבים את דחיית המשחקים בטוקיו ● מצד אחד, חלקם יתקשו להבטיח את מקומם באולימפיאדה שתיערך רק בקיץ הבא ● מצד שני, הם חששו מהכוונה של חלק מהמדינות להכניס אותם לבידוד מיוחד עד הקיץ - אם המשחקים לא יידחו ● ואף אחד מהם, כמובן, לא רוצה לסכן את חייו בשביל מדליה ● רונן דורפן יצא בעקבות ההחלטה שמטלטלת את הספורט הבינלאומי

עוד 1,699 מילים

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

המהלך של גנץ: הגזענות ניצחה את המאבק בשחיתות

חוקר השחיתות ד"ר דורון נבות לא רואה בהצטרפות של גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו שינוי כיוון, ומזכיר שמתוך רביעיית הקוקפיט, ״מי שבאמת מתעניין בשחיתות הוא בוגי, אבל הוא האיש הכי חלש שם״ ● גם כל הסיפור עם המשותפת היה תרמית לדעתו, ואפילו ההליכה עם מרצ ● ״המחויבות ללאומיות היהודית ניצחה כל דבר אחר, עד כדי כך שמתברר גם שהיא היתה יותר חשובה מ'רק לא ביבי׳״

עוד 789 מילים

העולם מרוכז בקורונה, אבל תכנית המאה, הסיפוח והאג עדיין כאן

בית הדין בהאג והאיחוד האירופי משהים - אבל לא מקפיאים - את הדיונים על יחסי ישראל ופלסטין ● ישראל וארה"ב אומרות שהן עדיין עובדות על יישום תכנית המאה, כולל סיפוח, אך מסרבות לנקוב בלוח זמנים ● כך שינתה הקורונה את סדר היום במזרח התיכון ● פרשנות

עוד 856 מילים

"נגיף הקורונה ממשיך לחיות בדם לאחר המוות"

"המתים אמנם לא משתעלים, אבל הם יכולים לפלוט נוזלי גוף כשמזיזים אותם או כשמעבירים אותם ממקום למקום" ● כך אומרת לזמן ישראל פתולוגית אמריקאית בכירה, שקוראת לעולם לאמץ נהלים מחמירים בנוגע לטיפול בגופות ● ראיון

עוד 852 מילים

על פי הנתונים הרשמיים, מספר חולי הקורונה בגדה המערבית וברצועת עזה עדיין נמוך, ולמעשה הפלסטינים הם שחוששים מזליגת המחלה מההתנחלויות לשטחים ● בינתיים, ארגון רופאים למען זכויות אדם קורא לישראל להכיר באחריותה לנעשה שם - הן מבחינת החוק הבינלאומי והן מבחינה מוסרית ● "התפרצות בעזה תהיה קטסטרופה, בריאות לא פחות חשובה מביטחון"

עוד 1,504 מילים

השר בנט חתם על הקצאת 700 חיילים לסיוע למשטרה

נתניהו לראשי מפלגות הימין: הפרסומים בנושא המו"מ הם פייק ניוז מוחלט ● שקד: מסירת משרדי הביטחון והמשפטים לשמאל, פירושו שעבוד אידיאולוגי לשמאל ● אושרה בקשת יש עתיד להתפלג מסיעת חוסן לישראל, גנץ נשאר עם השם כחול לבן ● בעלה של יועצת נתניהו לענייני חרדים, עמה נפגש בסוף השבוע שעבר, התגלה כחולה קורונה

עוד 61 עדכונים

היוזמה לביטול הלכת דרעי-פנחסי מחרבת כל נורמה שלטונית ראויה

מ״לא נשב תחת ראש ממשלה עם כתבי אישום״, בני גנץ חתך בחדות למו״מ על ביטול חלקי של הלכת דרעי-פנחסי, על מנת שנתניהו יוכל לכהן כמ״מ ראש הממשלה בזמן שהוא עומד לדין, אם וכאשר תיכנס הרוטציה בין שניהם לתוקף ● מעבר לעובדה שמדובר בחקיקה פרסונלית פסולה, הרי שהיוזמה מאיימת למחוק את ההישג הגדול ביותר של אותה הלכה וכל זכר להקפדה על ניקיון כפיים ציבורי ● פרשנות

עוד 900 מילים ו-1 תגובות

הנחש, האריה והחמור

פרשנות הרבה לפני שמגפת הקורונה הפכה לתירוץ הרשמי להקמת ממשלת חירום, ובזמן שבכחול-לבן עוד קיוו להקים ממשלת מיעוט או לכל הפחות להגיע למו״מ מול הליכוד עם הכנסת בידיהם, אשכנזי כבר בישל עם דרעי את הצטרפות גנץ ואנשיו לממשלה בראשות נתניהו ● הרמטכ״ל לשעבר ראה את תוצאות הבחירות ב-2 במרץ, וקיבל החלטה ● רק ביום חמישי, הבינו שותפיו לשעבר לאן פניו מועדות ● משרד הביטחון זו רק תחנה ראשונה ● הו הא מי זה בא ראש הממשלה הבא

עוד 2,917 מילים ו-10 תגובות

"אבי מת לבדו, ועכשיו אני לא יכולה אפילו לנחם את אמי"

"אנחנו מביאים מצרכי מזון לקשישים ומנסים לספק מילות נחמה לאלו שמודאגים במיוחד" ● "למרבה הצער, גם בתוך הקהילות שלנו יש אנשים שנדבקו בנגיף" ● יהודי איטליה מספרים על החיים והמוות בלב אזור האסון של הקורונה באירופה ● הקושי הרגשי הגדול, הם אומרים, הוא האיסור להיפרד מיקיריהם או ללוות אותם בדרכם האחרונה

עוד 877 מילים

גנץ ואשכנזי פוגשים את נתניהו במעון ראש הממשלה

ליברמן: נלך לאופוזיציה ● לפיד: גנץ ואשכנזי בחשו מאחורי גבי ● כחלון רוצה לחלק מענקים של 5 מיליארד שקל ● ניסנקורן: זחילה והליכה על 4 זה קשקוש, הולכים לממשלה שוויונית ● יורם יובל קורא להדחת ליצמן: הסגר חזק מדי וגורם לסטרס ● מחאת הדגלים השחורים הגיעה לבתים של גנץ, שפע, חיימוביץ' וזמיר ● האוזר תומך בממשלת חירום, רדיר מריח מתנדנדת

עוד 30 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה