גנץ ונתניהו מדברים על אחדות אך שומרים על מרחק נגיעה

לראשונה מזה חודשים רבים, מצאו עצמם נתניהו וגנץ באותו חדר, כשהגיעו אמש לבית הנשיא לדון באפשרות להקמת ממשלת אחדות ● האיבה והחשדנות גדולות, אבל משבר הקורונה חזק משניהם ● "המצב הוא כזה", סיכם אתמול בכיר בכחול-לבן, "נתניהו לא רוצה אחדות, ואנחנו לא יכולים מיעוט. נראה מי יישבר קודם" ● פרשנות

  • פגישת ריבלין, גנץ ונתניהו, 15 במרץ 2020 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
    קובי גדעון/לע"מ
  • בנימין נתניהו וראובן ריבלין. מרץ 2020 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
    קובי גדעון/לע"מ
  • פגישת ריבלין, גנץ ונתניהו, 15 במרץ 2020 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
    קובי גדעון/לע"מ

מול בית הנשיא הפגינו אתמול שתי קבוצות זו נגד זו.

אנשי התנועה לאיכות השלטון הניפו שלט גדול "משפט לנתניהו עכשיו", וקראו לנשיא שלא יטיל את הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו, המואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים.

מהעבר השני עמדו פעילי ימין יחד עם בנים למשפחות שאיבדו את יקיריהם בפעולות טרור. אלה הקניטו את אנשי איכות השלטון, שתומכים לדבריהם בהקמת ממשלה שנשענת על הרשימה המשותפת, שיש בה לטענתם תומכי טרור מובהקים. כאשר התלהטו הרוחות הזמינו הימניים את השמאליים לצאת לחופשה באיטליה על חשבונם.

התנועה לאיכות השלטון מפגינה מחוץ לבית הנשיא. יו״ר התנועה, אליעד שרגא, במרכז (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
התנועה לאיכות השלטון מפגינה מחוץ לבית הנשיא. יו״ר התנועה, אליעד שרגא, במרכז (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

אליעד שרגא, יו"ר התנועה, מפגין כבר שבועיים מול בית הנשיא. בלילה הוא ישן בקרוואן שהביא למקום, ובימים האחרונים בחדר ששכר בסביבה. אתמול הוא פירק את ההפגנה ואת שרידי המאהל שהקים, ושלח את חבריו הביתה, גם בגלל סכנת הקורונה. המשימה שלו הושלמה, לפחות למראית עין.

נשיא המדינה החליט להטיל את הרכבת הממשלה על בני גנץ, יו"ר כחול-לבן, אחרי ש-61 חברי כנסת המליצו עליו. שרגא יודע שהוא יחזור למקום בתוך 42 הימים הבאים, אם וכאשר גנץ ייכשל והנשיא יטיל על נתניהו שוב את הרכבת הממשלה.

בערב ראו המפגינים את נתניהו וגנץ נכנסים למשכן הנשיא, ראובן ריבלין. השלושה ישבו שם במרחק בטוח זה מזה יחד עם יריב לוין ויורם טורבוביץ'. זו הפעם הראשונה מזה חודשים שנתניהו וגנץ יושבים זה מול זה, רק שהפעם, אחרי עוד מערכת בחירות קשה ונבזית, האיבה ביניהם הוכפלה פי כמה. ובכל זאת, המציאות בשטח כופה עליהם שיתוף פעולה.

לכולם ברור כי אין אפשרות ללכת לבחירות רביעיות בימים שבהם המדינה משותקת והצבעה בקלפיות היא סכנה בריאותית של ממש. לכולם ברור שרבים בציבור מעדיפים ממשלת חירום או אחדות בימים אלה של מגפת הקורונה, פחד סביבתי ואי-ודאות.

לכולם ברור שאין אפשרות ללכת לבחירות רביעיות בימים שבהם המדינה משותקת והצבעה בקלפיות היא סכנה בריאותית של ממש. לכולם ברור שרבים בציבור מעדיפים ממשלת אחדות בימים אלה של מגפת הקורונה

נתניהו הציע ממשלת אחדות לארבע שנים או לחלופין ממשלת חירום לחצי שנה. מה שמשותף לשתי ההצעות או לכל הצעה אחרת היא שהוא יתחיל את הקדנציה כראש הממשלה.

האפשרות הזו מעוררת מריבה גדולה בקוקפיט של כחול-לבן בכל פעם שהיא עולה. גנץ וגבי אשכנזי מוכנים להתפשר, כי הם לא פוטרו מעולם בידי נתניהו. יאיר לפיד ומשה יעלון לא רוצים לשמוע על האפשרות הזו, אבל ייאלצו להתפשר אם לא תהיה להם ברירה אחרת.

"המצב הוא כזה", סיכם אתמול בכיר בכחול-לבן, "נתניהו לא רוצה אחדות, ואנחנו לא יכולים מיעוט. נראה מי יישבר קודם".

בינתיים הקוקפיט עובד על פי הנחיות הפעולה המיליטנטיות של לפיד, ראש ממשלת כחול-לבן. גנץ קיבל את המנדט להרכיב ממשלה, צוותי המשא ומתן יישבו עם הליכוד ויחכו להצעה רצינית, אבל בכחול-לבן ינצלו את הרוב שיש להם לפי שעה כדי להשתלט על כל פינה בכנסת בלי סנטימנטים.

יולי אדלשטיין (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
יולי אדלשטיין (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

הם יעיפו את היו"ר יולי אדלשטיין, ייקחו לידיהם את הוועדות החשובות בכנסת ועדיין יאיימו על נתניהו עם החוק שמונע מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה. ברור שמהלכים כאלה יהרסו את האמון בין צוותי המשא ומתן, שגם כך קיים בקושי.

בכחול-לבן ינסו לשמור במקביל, ולמרות הכול, על אופציית ממשלת המיעוט. ברגע זה אין לגנץ רוב. המצב הוא תיקו 59 בינו ובין נתניהו, אם מתחשבים בכך שאורלי לוי-אבקסיס (גשר), צבי האוזר ויועז הנדל (כחול-לבן) לא יצביעו בעד. אתמול נפוצו שמועות כי הנדל והאוזר ייצאו לפנסיה מוקדמת, ויעזבו את הכנסת לפני שירימו אצבע נגד ממשלה בראשות גנץ.

בקוקפיט לא קונים את התסריט הזה, ובסיעה לא כולם רוצים את זה. הריצה עם הרשימה המשותפת מעוררת כאבי בטן אצל רבים. חברי כנסת בכחול-לבן אומרים לזמן ישראל שממשלה כזו לא תחזיק מעמד ותפרק את המפלגה לרסיסים בסוף התהליך.

הריצה עם הרשימה המשותפת מעוררת כאבי בטן אצל רבים. חברי כנסת בכחול-לבן אומרים לזמן ישראל שממשלה כזו לא תחזיק מעמד ותפרק את המפלגה לרסיסים בסוף התהליך

גם ברשימה המשותפת מתכוונים להעמיד דרישות לא פשוטות לכחול-לבן בקווי היסוד בתחום המדיני, שיכללו ביטול חוק הלאום ודחיית תוכנית המאה. "אנחנו היום לשון המאזניים, יכולים לתבוע הכול, ואין סיבה שלא נעשה את זה", כפי שאמר אתמול גורם במפלגה.

לפי אותו גורם, הרשימה המשותפת עדיין אינה מוכנה לשבת בממשלה גם אם תוזמן פנימה. "זה לא פשוט. צריך להכשיר את הקרקע בציבור שלנו וגם בציבור היהודי. הציבור שלנו לא בשל לראות שר ערבי מטעם מפלגה ערבית לא ציונית מכהן בממשלה ציונית. גם אנחנו צריכים לחצות רוביקון.

"ההערכה שלי היא שאנחנו נתמוך מבחוץ, אם נקבל קווי יסוד מתאימים, אבל נצטרף לממשלה הזו רק אחרי שלושה חודשים. שווייה, שווייה".

עוד 664 מילים
כל הזמן // שבת, 30 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו: נהדק את המשמעת שהתרופפה, נפעל נגד מי שלא פועל לפי הכללים

שר האוצר כץ: כל מעסיק שיחזיר עובד מחל"ת יקבל מענק של 7,000 ש"ח ● פרץ העביר ביקורת: מתעלם מההנחיות. אעלה מחר בישיבת הממשלה הצעה למתווה שיעמוד בסיכומים ● ברקת: לגנץ אין את הכישורים והניסיון להיות ראש ממשלה ● השר אמיר אוחנה על הרג הצעיר בעל הצרכים המיוחדים: לא נחרוץ את דין השוטרים עד תום הבדיקה

עוד 21 עדכונים

בכיר לשעבר במנהל האזרחי השתלט על אדמות פלסטיניות באופן לא חוקי

חשיפה יחידת הפיקוח במנהל האזרחי ביו"ש אחראית לאכוף שימוש שלא כחוק באדמות פרטיות בגדה המערבית ● אלא שדוד קישיק-כהן, מי שעמד בראש היחידה במשך 23 שנים, בעצמו השתלט על אדמות פלסטיניות ונטע עליהן מטע עצי זית לפני 30 שנה, בזמן שכיהן בתפקיד ● הוא ממשיך להחזיק במטע בניגוד לחוק גם היום ● גורמים במנהל האזרחי: אין למנהל סמכות לפנות את המטע ללא תלונה רשמית

עוד 506 מילים ו-2 תגובות

מיוחד הסיפור שמאחורי "מסתערבים, אגדה ישראלית"

"הלכתי לפגוש את יצחק לא כי שמעתי עליו או על היחידה הקטנה שהוא השתייך אליה בימי הקמת המדינה, ולא כי תכננתי לכתוב את הספר הזה, אלא רק כי שנים של עבודה עיתונאית לימדו אותי שבילוי בחברת מרגלים זקנים תמיד משתלם" ● מתי פרידמן בהקדמה לספרו החדש, "מסתערבים, אגדה ישראלית", מספר כיצד הגיע לחקור את סיפורה של המחלקה הערבית בפלמ"ח - אשר על בסיסה נולד המוסד למבצעים מיוחדים

עוד 1,406 מילים

חרדות קורונה אצל צעירים: ארה"ב כבר מתייחסת לזה ברצינות

בארצות הברית הגיעו למסקנה כי חוסר הוודאות סביב משבר הקורונה גובה מחיר כבד מצעירים רבים, במיוחד אלו שמאובחנים עם חרדה קלינית או דיכאון ● בהיעדר מסגרות חינוכיות, יוזמה חדשה מנסה לסייע לצעירים חרדתיים ולהוריהם אובדי העצות ● אבל הטיפ העיקרי של המומחים הוא: תמצאו דרכים חדשות להעסיק את עצמכם

עוד 1,269 מילים

כולם כעסו על ג'ונתן ספרן פויר, אז אמא שלו החליטה לכתוב ספר

צאצאי היהודים מהשטעטל האוקראיני עליו התבסס רב-המכר "הכל מואר" לא אהבו את התיאורים של הסופר ג'ונתן ספרן פויר ● חלק מהם אף טרחו להתקשר לאמא שלו - אסתר - ולהתלונן באוזניה ● בעקבות שיחות הנזיפה האלה יצאה אסתר ספרן פויר למסע בעקבות האחות שנרצחה בשואה והאב שהתאבד, והפכה לסופרת בעצמה ● את התוצאה היא העזה להראות לבנה רק ברגע האחרון ● "פחדתי מהלא נודע"

עוד 1,159 מילים

למקרה שפיספסת

יחס יפה זה לא מותרות

אני יודעת שאתמול ומחר הוא יגיד לך שאת האישה של חייו.
אבל אם היום הוא מזלזל בך או מעליב אותך,
אפילו אם זה בצחוק,
אפילו אם אחר כך הוא יאמר שהוא לא התכוון לזה,
תברחי.

יחס יפה זה לא מותרות.

לזכר מסטוואל אלאזה, שנרצחה על ידי הגבר שהתחתנה איתו.

* * *

אנימציה: צליל בנדריהם
גרפיקה: Vecteezy.com freepikcompany.com

אמנית פלסטית ואנימטורית. חפשו "הדף הלבן לא מפחיד אותי" באינסטה, פייס ויוטיוב!

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 46 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בנימין נתניהו המדינאי ידוע בזהירותו ובהססנותו בכל הנוגע למהלכים פרו-אקטיביים ● אבל בנימין נתניהו הנאשם דוהר לעבר סיפוח חד-צדדי ומסוכן ● אם האחרון ינצח, המזרח התיכון כולו ישלם מחיר כבד ● דעה

עוד 1,406 מילים ו-1 תגובות

בר סימן טוב: "עליה בתחלואה, בעיקר בבתי הספר, בכל הארץ"

ראשי משרד הבריאות ייפגשו מחר ב-16:00 עם ראש הממשלה לדיון מיוחד ● בר סימן טוב: "יש לנו כ-70 חולים חדשים ביום. הדרך ל-1000 חולים ביום היא קצרה" ● סדצקי: "אנחנו מדברים על מוקדים ב-31 בתי ספר, המפוזרים בכל הארץ. התנאים בבתי הספר לא מאפשרים שמירה על אי-הדבקה בקורונה"

עוד 7 עדכונים

עומר הפלסטיני וג'ונתן היהודי מפתחים בדיקה חדשנית לקורונה

מכון מחקר בארצות הברית פועל לפיתוח בדיקת קורונה ביתית ופשוטה במיוחד, כדי לעמוד ביעד האמריקאי השאפתני של מיליון בדיקות ביום ● בפרויקט משתתפים חוקר יהודי וחוקר פלסטיני, שמקפידים לשמור על קשר קרוב גם מחוץ לשעות העבודה ● ג'ונתן: "התארחתי לא מעט בארוחות שבירת צום הרמדאן, ועומר ממש אוהב לטקעס"

עוד 762 מילים

האוכלוסיות החרדיות במדינת ניו יורק נפגעו קשות ממגפת הקורונה, וכעת הן משלמות גם מחיר כלכלי כבד ● המושל קואומו החליט לפתוח את המדינה בהדרגה, כאשר העיר ניו יורק והאזורים החרדיים יפתחו אחרונים ● בעלות עסקים חרדיות החליטו להשיב מלחמה, כדי להמשיך להתפרנס בכבוד ● ובמלחמה הזו כל האמצעים כשרים

עוד 1,418 מילים

לארון וישוואנאת, מנתח עסקי בן 29 מארה"ב, היה חלום: לתרגם את "הארי פוטר" ליידיש ● בראיון בלעדי הוא מספר איך יצא לדרך ללא מו"ל וללא אישור המחברת, איך הסתיים המסע המופלא שלו, ואיך מדברות הדמויות בשפה שעליה גדל ● "האגריד מדבר בדיאלקט פולני כפרי, פילץ' מדבר במשלב ליטאי, ודמבלדור מדבר כמו חכם בתורה"

עוד 839 מילים

תיעוד מיוחד ירוק זה מעולה, אדום זה הכי גרוע

"הפסקתי להתעניין במספר החולים והנדבקים בקורונה בסין, יש לי תחושה שהמידע שנמסר לנו אינו אמין" ● בפרק השלישי ביומנה של יפעת פרופר, מתחילים לעלות סימני שאלה סביב דיווחי הממשל על פרוץ המגפה והטיפול בה, והשלטונות מצרים את צעדיהם של האזרחים - באמצעות אפליקציה מיוחדת שמקטלגת אותם לפי צבעים ● תיעוד מיוחד של עידן הקורונה בשנגחאי, הפרק השלישי בסדרה

עוד 3,045 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמִּשְׁפָּט

טיוטה להקדמה למבוא לעבודה סמינריונית בספרות, שתיכתב בעתיד על הרומן הגדול "המשפט", מאת פרנץ ביסמוט

עוד 1,494 מילים

"אנחנו יכולים להציע להם שיעורים אמיתיים ולראות את המרצים!"

ההתעניינות של סטודנטים יהודים מארה"ב בלימודים בישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר ● הסיבה: האקדמיה בארץ נערכת לחזרה לשגרה בסתיו, בעוד שבאמריקה שוררים כאוס וחוסר ודאות ● "זו תהיה הפעם הראשונה מזה זמן שנוכל לבלות עם חברים, ולהתחיל לחזור לחיים"

עוד 735 מילים

משרד הבריאות מזהיר מעליה חריגה בהדבקה: 64 מקרים ביממה האחרונה

בכירים בצה"ל וברשות הפלסטינית ממשיכים בפגישות התיאום, בניגוד להצהרות ● שגרירות ארה"ב מזהירה מפני הסלמה בשטחים ● אהוד ברק נגד שופטי העליון: שתיקתם בעניין נתניהו כשל מוסרי ● גבי אשכנזי תקף את הכוונה לקצץ בתקציב משרדו: פגיעה בלתי סבירה במשרד החוץ ● איציק שמולי ביטל קיצוץ של 20 מיליון שקלים בתקציב הטיפול לגברים מכים

עוד 39 עדכונים

משפט נתניהו: מה הלאה?

אחרי הפתיחה הדרמטית בתחילת השבוע, משפטו של ראש הממשלה נכנס כעת למסלול רצוף אתגרים ● מתי יתחיל מצעד העדים? בכמה ימים בשבוע יתנהלו הדיונים? מתי הנאשם מס' 1 יתייצב שוב באולם? והאם המשפט יעשה היסטוריה ויעבור למבנה אחר, הרחק מרחוב צלאח א-דין? ● יובל יועז צופה פני עתיד על בסיס תקדימי העבר

עוד 1,095 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה