תור להוצאת כסף בכספומט. מרץ 2020 (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
Tomer Neuberg/Flash90

כלכלה בימי קורונה: "לא כל עסק יקבל את הלוואת הסיוע"

במגזר העסקי מביטים בתסכול בהתנהלות האוצר, ומקווים כי המדינה תעלה הילוך בכל הנוגע בהושטת סיוע למשק בעקבות משבר הקורונה ● גם חבילת הצעדים שצפוי לאשר היום נתניהו איננה מרגיעה את העצמאים ואת בעלי העסקים ● בהמשך, רבים מהם יתאכזבו לגלות כי הם כלל אינם עומדים בקריטריונים ל"הלוואת קורונה"

על שולחן ראש הממשלה נתניהו תונח היום לאישור חבילת סל הצלה כלכלי למשק, שאמורה לתת מענה לעשרות אלפי עסקים קטנים ובינוניים, שעומדים בפני קריסה. לפי הדיווחים בתקשורת, הסיוע שעליו דנו באוצר ביממה האחרונה מוערך ב-3 מיליארד שקל וכולל פיצויים, ודחייה בתשלומי מסים, מים וחשמל.

"אם החבילה הזו לא תאושר, יהיה פיצוץ במדינה", אומר לזמן ישראל גורם במגזר העסקי, שנכח בדיונים מול אנשי האוצר על היקף ואופי הסיוע. ההסתדרות ונציגי העסקים דרשו חבילה שתעזור לעסקים ולעצמאיים לצלוח את הבעיה התזרימית שנוצרה בעקבות החלטות נתניהו על איסור התקהלות, ולפני כן הסגירה בפועל של נתב"ג, שהותירו ענפים שלמים ללא כרית בטחון שתרכך את המכה הכלכלית.

אותו גורם מוסיף כי "המטרה היא להשאיר כסף פנוי להמשך הפעלת המשק, גם לקראת המגבלות הנוספות שלפנינו, ולהערכתי יוטלו מגבלות נוספות. גלגל המשק חייב לנוע בחזרה, לא יכולה להיעצר הפעילות, ולכן דרשנו חבילה של כמה מיליארדים כדי להזרים כסף למערכת. אני מקווה שיהיו החלטות טובות". 

"המטרה היא להשאיר כסף פנוי להמשך הפעלת המשק, גם לקראת המגבלות הנוספות שלפנינו. גלגל המשק חייב לנוע בחזרה, לא יכולה להיעצר הפעילות, ולכן דרשנו חבילה של כמה מיליארדים כדי להזרים כסף למערכת"

לעומת גופים אחרים, כמו בנק ישראל שמזרים נזילות למערכת באמצעות רכישת אג"ח ממשלתיות, או הבנקים שכבר התחייבו לדחיית תשלומי משכנתה וכן כמה רשויות מקומיות שהסכימו לדחות תשלומי ארנונה מיוזמתם, משרד האוצר מפגר מאחור מבחינת מהירות התגובה שלו למשבר: עד כה, העזרה היחידה שהציע לעסקים היא קרן הלוואות בריבית נמוכה ובערבות מדינה של 85%.

אלא שעבור המלונאים, סוכני הנסיעות, המסעדות, הקמעונאים, אולמות האירועים והאמנים שמתקרבים לקריסה במשבר הזה, נטילת התחייבויות נוספות אולי תמתן את הדימום אבל לא תעצור אותו. גם ההודעה הטרייה של החשב הכללי על קיצור ימי האשראי בתשלום לספקי הממשלה, או ההודעה של שר הרווחה אופיר אקוניס על דחייה של תשלומי ביטוח לאומי לחודש אפריל למעסיקים ועצמאים, רחוקות מלתת מענה.

מי שלא יקבלו פיצוי בוודאות הם החוסכים לפנסיה, שכבר ספגו הפסדים כבדים, שנמשכים גם היום בירידות חדות בבורסה. עבור המבוגרים שקרובים לפרישה מדובר במכה של ממש שכן ייקח זמן עד שתיק החיסכון המדמם יעלה בחזרה, אם כי עדיין לא מומלץ לפדות את קופות הגמל וקרנות הפנסיה לפני הזמן ולספוג קנס כבד בדמות מס משיכה מוקדמת.

מצוקת העצמאים

לעומת בעלי העסקים והעצמאים, השכירים שיוצאים לחופשה כפויה לפחות מקבלים דמי אבטלה גם אם נותרו להם ימי מחלה. וגם כאן הפתרון לא מלא, שכן יש עובדים שנשלחו הביתה ללא פיטורים, ולא יכולים לעבוד מהבית, אפילו במגזר הציבורי. בשל כך, בכירי האוצר, בהם המנכ"ל, שי באב"ד, ומנהל אגף תקציבים, שאול מרידור, דנו היום מול המגזר העסקי בסעיפים שייכללו בסל השיקום, ושפרטיו אמורים להיסגר בשעות הקרובות, ולעבור לאישור ראש הממשלה מחר.

הסעיף הראשון שהאוצר יציע הוא קרן פיצויים לעסקים שנפגעו, בדומה לקרן שהוצעה לאחר מלחמת לבנון השנייה. המשמעות היא שעסק שנפגע ב-25% מהמחזור יקבל על כך פיצוי שיכסה כשני שלישים מהנזק.

הסעיף השני שככל הנראה ייכלל בסל הוא דמי אבטלה של 5,000 שקל לעצמאיים ופרילנסרים, שנפגעו מהמשבר. מעט מדי, אבל זו ההצעה שעל הפרק.

עבור המבוגרים שקרובים לפרישה, הפגיעה בפנסיה מהווה מכה של ממש שכן ייקח זמן עד שתיק החיסכון יעלה בחזרה. אם כי עדיין לא מומלץ לפדות את קופות הגמל וקרנות הפנסיה ולספוג קנס משיכה מוקדמת

בנוסף, כאמור, נבחנת דחיית כל תשלומי המע"מ ומס ההכנסה עד מאי, בהתאם להערכה המינימלית של משך ההגבלות על העסקים והציבור. נכון לעכשיו, רשות המסים דחתה את מועד הדיווח והתשלום רק למע"מ ל-26 במרץ בלבד.

צעד נוסף שנשקל, הוא דחייה של תשלומי הארנונה לעסקים לאותו מועד. בימים האחרונים מספר עיריות כבר הודיעו על הקלות, דחיות והנחות בארנונה ושילוט לחלק מבתי העסק, בהן תל אביב ופתח תקוה. ייתכן כי בהמשך האוצר יסכים לדחייה כללית של הארנונה לעסקים שייפגעו, באמצעות צו של משרד הפנים.

היבט נוסף שנבחן הוא דחייה מסוימת בהתחייבויות לבנקים ושמירה על מסגרות האשראי, אם כי צעד כזה ידרוש גם את הסכמתם, וזאת בדומה לגרייס של 3 תשלומים, שהבנקים כבר נתנו למשלמי המשכנתאות, למשל.

כמו כן, ייתכן שרשות המסים תסכים לקזז הפסדים לעסקים נפגעי קורונה, כך שעסק שהרוויח בשנה שעברה יוכל לקזז את ההפסדים ולהפחית את חבות המס מההפסדים של המשבר הנוכחי.

שי באב״ד (צילום: Flash90)
שי באב״ד (צילום: Flash90)

"באוצר דנים – והשטח בוער"

עו"ד רועי כהן, נכח גם הוא בדיונים באוצר. הוא עומד בראש להב, לשכת העצמאים והעסקים. לדבריו, באוצר כבר הפנימו את הזעקה של המסעדנים, המלונאים והקמעונאים, וכעת דוחפים לאישור של חבילת ההצלה המידית.

כהן מוסיף כי "אב"ד ומרידור דנו בזה שעות ארוכות, הם בדעה שצריך לעשות את זה, אך לא יודעים את גודל האירוע. הם מנסים לגדר כמה שיותר את החשיפה שלהם, אבל השטח בוער – סגרתם ענפים שלמים ואתם חייבים לתת מענה.

"לא יכול להיות שתהיה פה מדינה אחת לשני עמים, שהשכירים ירגישו שהם יוצאים לחופשה ומקבלים שכר ואת העצמאים אתם משאירים לגורלם לבחור בין בריאות הציבור לאוכל של הילדים שלהם. קודם כל תדחו להם את התשלומים, מה אתם מעודדים אותם לקחת הלוואות כדי לשלם לכם את המע"מ?

"הם שמעו את זה ותפסו את הראש, הבינו שאני צודק. מה אתה מעודד אותי כדי שאני אשלם לך את המע"מ? תדחו את המע"מ, הארנונה, הביטוח הלאומי והתקורות. סגרתם עסקים? תנו להם עזרה מידית. תגישו סל הצלה למגזר העצמאים והעסקים הקטנים, וכל אחד ייקח מהסל הזה מה שנוח לו".

"לא יכול להיות שהשכירים ירגישו שהם יוצאים לחופשה ומקבלים שכר ואת העצמאים אתם משאירים לגורלם. קודם כל תדחו להם את התשלומים, מה אתם מעודדים אותם לקחת הלוואות כדי לשלם לכם את המע"מ?"

עסקת החבילה המתגבשת נדרשת גם נוכח החרפת צעדי ההשבתה והאפשרות של מעבר למשק לשעת חירום, הצעד שאליו דוחף משרד הבריאות, מה שרק יעמיק את גודל הנזק הכלכלי לעסקים שעוד ועוד מהם יצטרכו להיסגר.

לפי הערכות, האוצר אמנם ינסה לשכך את המכה הכלכלית לעסקים ושכירים בהיקף כלשהו, אבל ככל שהמשבר הזה יתארך, וכרגע אף אחד לא יודע אם אכן כך, עלול להגיע הרגע שבו המדינה תצטרך להפנות משאבים לצרכים דחופים ובסיסיים יותר, כך שלא יישאר ממה לפצות את שלל המגזרים שנפגעו.ֿ

עד כה, ההטבה היחידה שהמדינה כן הציעה לעסקים קטנים ובינוניים היא קרן ההלוואות לסיוע בקשיים תזרימיים. בקרב ההסתדרות וארגוני התעשיינים והעסקים העצמאיים נשמעה הרבה ביקורת על הקרן הזו, שהיא לבדה לא תוכל לסייע להם לעבור את התקופה הקשה.

ובכל זאת, גם היא עשויה להווה גשר לצלוח את המשבר. "לדעתי כן יש פה סיוע כי ההלוואות הן לעסקים במשבר ובסיכון גבוה, שזה אומר שיש סיכוי טוב שההלוואה לא תחזור", אומר רז גרינבלט מחברת רציומאני, שמלווה עסקים כאלה בגיוסי אשראי באופן שוטף וכרגע גם בהגשת הבקשות לקרן של משרד הכלכלה.

כרגע הוא עסוק מאוד. "אנחנו מסייעים לעסקים שנכנסו לקשיים תזרימיים, שזה בערך חצי משק" מוסיף גרינבלט. "כך למשל, כל חברות התיירות בקריסה. יש לי לקוחה מחברה חזקה, שסגרה תפוסה של 70% לפסח, שילמו למלונות וטיסות מעל 2 מיליון שקל, וכל הלקוחות ביטלו. מאיפה הם ישלמו את הכסף? אין להם יכולת להטיס אפילו חלק כי אין טיסות. המלונות – ריקים כי אין תיירים, רק תיירות מקומית וגם פה אנשים נזהרים. אחרי הגזרות של השבוע זה גם מסעדות וחדרי כושר ואולמות. רק המשרדים נפגעו פחות כי הם עובדים מהבית".

רז גרינבלט, יועץ גיוס אשראי לעסקים ומומחה לכלכלה התנהגותית
רז גרינבלט, יועץ גיוס אשראי לעסקים ומומחה לכלכלה התנהגותית

איך ניתן יהיה לקבל את הכסף

התהליך של בקשה וקבלת ההלוואה עצמה אמור לקחת כ-3 שבועות לפחות, ומסלול הקורונה נפתח רק בשבוע שעבר, כך שאיש עוד לא ראה את הכסף. החשב הכללי הנחה את הבנקים לקחת ריבית מקסימלית של פריים פלוס 3.5% על ההלוואות האלה, ולפי גרינבלט, "הריבית הממוצעת היא סביב פריים פלוס 2.8%".

עסקים יכולים להגיש את הבקשה באופן עצמאי, או לגשת לסוכנות מעוף של משרד הכלכלה, או לחברות פרטיות. זה מתחיל בהכנסת תכנית עסקית מותאמת.

"אם במצב רגיל מנסים להציג את הפוטנציאל העסקי, אז כאן צריך להציג גם את המשבר וצריך להסביר ולהיכנס לפרטי פרטים – למה העסק צריך את ההלוואה הזו עכשיו, לא כל עסק יקבל אותה.

"אם אתה חנות שסוגרת את הדלת והנכס הוא בבעלותך, תוכל לגשת לקרן אבל כנראה לא תקבל סכום גדול. אבל אם אתה מלון שמחזיק עובדים והמקום נסגר, ועדיין יש לך צ'קים לספקים 3 חודשים קדימה והם יורדים כמו ברזל, אז אתה חייב את הכסף הזה", אומר גרינבלט.

"אם אתה חנות שסוגרת, תוכל לגשת לקרן אבל כנראה לא תקבל סכום גדול. אבל אם אתה מלון שמחזיק עובדים והמקום נסגר, ועדיין יש לך צ'קים לספקים 3 חודשים קדימה והם יורדים כמו ברזל, אתה חייב את הכסף"

אחרי התכנית העסקית העסק צריך לאסוף מסמכים, שכוללים בעיקר התקשרויות על הבנקים וכמובן מאזן. עם כל זה קובעים פגישה בעסק עצמו עם נציג מטעם שתי הזכייניות שבודקות את הבקשות עבור המדינה, גיזה אבן זינגר ו-BDSK. 

הנציגים האלה, או מתאמי ההלוואה, באים לעסק, שואלים שאלות כחצי שעה ובעקבות הפגישה כותבים המלצה. במצב רגיל, (הקרן פועלת כבר כמה שנים במסלול אחר), הבדיקה הזו עולה 250 שקל ועכשיו היא בחינם.

 מתאמי ההלוואה מעבירים את ההמלצה לאחד מארבעת הבנקים שנותנים את ההלוואה בפועל (מזרחי, לאומי, מרכנתיל והבינלאומי או חברות הבנות שלו).

בשלב הזה, אם ההמלצה חיובית, העסק מפעיל שיקול דעת לאיזה בנק כדאי לפנות, כשלעתים ההעדפה היא לכזה שאתה כבר עובד איתו ומכיר אותך ולעתים דווקא לא. כשמגיעים לבנק לא צריך לפתוח חשבון פעילות, ההלוואה היא ללא עמלות ואפשר להעביר אותה לאן שרוצים. הבנק יעשה בדיקות נוספות, לפעמים ירצה להיפגש עם הלקוח ולפעמים לא.

לאחר מכן יש התכנסות של ועדת אשראי פעם בשבוע, ובה יושבים נציגי הגוף המתאם והאוצר, שעוברים על כל עסק ומחליטים כמה לאשר ומה תעריף המימון. "הבנק הבינלאומי למשל, נותן לרוב 2.7% ולאומי 2.8%", מוסיף יועץ האשראי.

להערכת גרינבלט, חוץ מההלוואה הזו יש צעדים נוספים שיכולים להפחית את הטלטלה. "הבנקים מגלים נכונות וכרגע דוחים החזרי הלוואות, אבל הם עושים את זה מתוך רצון טוב, אם לא מחויבים לזה. יש גם קניונים שדוחים את דמי השכירות, והעסקים עצמם מוציאים עובדים לחל"ת. מהלכים כאלה יאפשרו לעסק אמנם לא להרוויח, אבל גם לא לקרוס. הנפילה תהיה יותר אטית".

עוד 1,492 מילים
כל הזמן // יום שני, 30 במרץ 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

להתראות, טוקיו המפסידים והמרוויחים מדחיית האולימפיאדה

ספורטאים בארץ ובעולם קיבלו ברגשות מעורבים את דחיית המשחקים בטוקיו ● מצד אחד, חלקם יתקשו להבטיח את מקומם באולימפיאדה שתיערך רק בקיץ הבא ● מצד שני, הם חששו מהכוונה של חלק מהמדינות להכניס אותם לבידוד מיוחד עד הקיץ - אם המשחקים לא יידחו ● ואף אחד מהם, כמובן, לא רוצה לסכן את חייו בשביל מדליה ● רונן דורפן יצא בעקבות ההחלטה שמטלטלת את הספורט הבינלאומי

עוד 1,699 מילים

כחול-לבן טובלת בביצת הקואליציה ושרץ גדול בידה

מלחמה על הדמוקרטיה? מאבק בשחיתות? גנץ ומפלגתו מיישמים למעשה את פסקת ההתגברות, שהפכה לאחד מסמלי ההתנגדות שלהם לממשלת נתניהו ● ואם לא די בזה, אין להם שום בעיה עם הממשלה המפלצתית שהם הולכים להקים עם נתניהו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 719 מילים ו-1 תגובות

תרומה עצומה לתהליך הארדואניזציה של ישראל

בממשלה המתגבשת, כך מדווחים לנו, צפויים להיות 30-34 שרים בזמן ש-900 אלף ישראלים מובטלים ולצדם 280 אלף עצמאים מבועתים בלי שום תמיכה.

מדובר כנראה ב-15 תיקים לחוסן לישראל. סיעה בת 15-16 חברי כנסת חסרי ניסיון פוליטי ברובם (בתוספת הנדל והאוזר, כנראה).

ייתכן מאד גם שיולי אדלשטיין יחזור לכהן כיושב ראש הכנסת אחרי שסירב לכבד את רצון הרוב הפרלמנטרי ולאחר מכן הפר צו בג"צ.

בממשלה המתגבשת, מדווחים לנו, צפויים להיות 30-34 שרים, כש-900 אלף ישראלים מובטלים ולצדם 280 אלף עצמאים מבועתים ללא תמיכה.ייתכן גם שיולי אדלשטיין יחזור לכהן כיו"ר הכנסת אחרי שהפר צו בג"צ

לפי הפרשן רביב דרוקר, גנץ יסכים לחקיקת ביטול הלכת דרעי-פנחסי, כלומר לאפשרות כהונת שר שנאשם במשפט פלילי. זאת כדי לאפשר לנתניהו לכהן כממלא מקומו לאחר מימוש הרוטציה (שלעולם לא תתממש, אבל החוק הפרסונלי והמביש הזה כבר יהיה עובדה מוגמרת).

ליצמן יישאר שר הבריאות. דרעי יישאר שר הפנים.

לא מדובר בממשלת "אחדות" אלא בממשלת גוש פולחן האישיות של נתניהו שמכיל 58 מנדטים לצד 14-15 חברי חוסן לישראל שערקו מגוש ה-61. ועכשיו מתברר שגם עמיר פרץ שוקל להיכנס לממשלה ביחד עם שמולי. אני מתפלל שהדבר לא יתרחש.

סיעת היחיד של אורלי לוי-אבוקסיס תקבל את תיק השוויון החברתי (או: תיק אי השוויון החברתי, אם לדבר בכנות).

אני מבין שהחשש מהתפשטות נגיף הקורונה הוא עמוק ורציני. ואני מבין את החשש להיות במצב הקריסה של איטליה וספרד. במיוחד אחרי הזנחת מערכת הרפואה הישראלית לאורך עשור.

אבל זו בדיוק הייתה הסיבה למנות יושב ראש פרלמנט מכחול-לבן, לאייש ועדות פרלמנטריות לפיקוח פרלמנטרי על הממשלה, לתמוך בכל צעד חיובי של הממשלה במאבקה בקורונה ולהתנגד לכל שיקול פוליטי מצד נתניהו או לצעדים פסולים או שגויים שמטרתם הסתרת מחדל הפקרת מערכת הבריאות לאורך עשור.

לא מדובר בממשלת "אחדות" אלא בממשלת גוש פולחן האישיות של נתניהו שמכיל 58 מנדטים לצד 14-15 חברי חוסן לישראל שערקו מגוש ה-61. ועכשיו מתברר שגם עמיר פרץ שוקל להיכנס לממשלה ביחד עם שמולי

בואו נתמקד רגע בתסריט הדמיוני והמופרך שלא יתתמש: נניח שהרוטציה תתקיים (כאמור: אין מצב). ואז מה? גנץ יעמוד בראש ממשלה שנתמכת בידי 58 חברי כנסת מגוש פולחן האישיות. לצדו רק 15-16 חברי כנסת מטעם חוסן לישראל. ואולי עמיר פרץ ושמולי.

בממשלתו יכהנו יריב לוין, ישראל כץ, ניר ברקת, מירי רגב, דוד אמסלם, נפתלי בנט, יעקב ליצמן, אריה דרעי ובצלאל סמוטריץ'. ונתניהו.

אז נסכם: עכשיו, כך מדווחים בתקשורת, מתקיים מו"מ בלתי נתפס על עיגון בחוק יסוד של הלכת דרעי-פנחסי. כלומר: לא רק ראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום. גם שר יוכל לכהן גם לאחר שהוגש נגדו כתב אישום. הפוך ב-180 מעלות מכל הבטחותיו של גנץ. מתשתיתה הרעיונית של כניסתו לפוליטיקה.

וכל זה מתרחש מיד לאחר שנתניהו ואדלשטיין ניסו לנטרל את בחירת הרוב הפרלמנטרי שמבטא את בחירת רוב האזרחים, לאחר שהם ביזו את פסק דינו של בג"צ תוך ששרי נתניהו משתלחים בבג"צ, לאחר שנתניהו לא הפסיק לרגע ליצור דלגיטימציה לכל ממשלה אפשרית בתמיכת הרשימה המשותפת (כלומר: דלגיטימציה הן לשוויון הפוליטי והאזרחי של 20 אחוז מאזרחי המדינה והן לכל אפשרות להקמת ממשלת שמאל), ובתום עשור שבמהלכו כל מי שנכנס משמאל או ממרכז לממשלות נתניהו, התאדה והפך לגוויה פוליטית.

ומעל הכל: ההתנהלות המדהימה של גנץ ואשכנזי, העצימה את חוסר האמון של האזרחים בנבחרי הציבור ובכך פגעה אנושות בתשתית החברתית החיונית לקיום מדינה דמוקרטית.

וכל זה גם קרה דקה לפני הפקעת השליטה בפרלמנט מידי נתניהו לראשונה לאחר עשור ו-2 דקות לפני חקיקת חוקי טוהר מידות שימנעו מכל נאשם לכהן בעתיד כראש ממשלה, להתמודד על ראשות הממשלה ולכהן יותר מ-2 קדנציות.

וכל זה גם קרה דקה לפני הפקעת השליטה בפרלמנט מידי נתניהו לראשונה לאחר עשור ו-2 דקות לפני חקיקת חוקי טוהר מידות שימנעו מכל נאשם לכהן בעתיד כראש ממשלה, להתמודד על ראשות הממשלה ולכהן יותר מ-2 קדנציות

קשה לחשוב על הפרת אמונים פוליטית חמורה מזו של גנץ ואשכנזי. קשה לחשוב על שבירת אמון יותר חזקה. קשה גם להפריז בעוצמת הנזק שחוללו גנץ-אשכנזי לתשתית שעליה בנויה חברה שמתיימרת להיות דמוקרטית: עמידה בעקרונות הכי יסודיים שלך ובהתחייבויות הכי יסודיות שלך. והם גם הנציחו את מעמדו ההרסני של נתניהו בעיני תומכיו כקוסם בלתי מנוצח שלא ניתן להעמיד מולו שום אלטרנטיבה.

זוהי תרומה עצומה לתהליך הארדואניזציה שעוברת מדינת ישראל. נזק עצום ומקיף לדמוקרטיה. והפרת אמון איומה של מיליוני אזרחים.

חבל.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 640 מילים

יועצת ראש הממשלה לענייני חרדים נדבקה בקורונה

מטעם ראש הממשלה נמסר: נפעל לפי הנחיות משרד הבריאות ● מגעים מתקדמים של ח"כ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי להצטרפות לממשלת נתניהו-גנץ ● בשמאל זועמים על ההחלטה ● דיווח על הקמת שני משרדי ממשלה: המשרד לסייבר ודיגיטל, המשרד לפיתוח מיעוטים

09:35 עריכה

גורמים בעבודה מסרו הבוקר למעריב אונליין כי המגעים של עמיר פרץ לכניסה לממשלה מתנהלים מול בני גנץ ולא מול בנימין נתניהו. התיקים שפרץ יקבל יהיו על מכסת כחול לבן.

09:05 עריכה

ח"ב אבי ניסנקורן: הבוקר סוכם כי הקיצוץ בקרנות הפנסיה הוותיקות יידחה לינואר 2021 – בעקבות משבר הקורונה. "בתקופה זו נגבש פתרון קבע שימנע פגיעה באזרחים הוותיקים".

08:52 עריכה

ועדת הקורונה בכנסת, בראשות ח"כ עפר שלח (יש עתיד), תתכנס היום לדיון בנושא רכש מכונות הנשמה וציוד רפואי.

08:34 עריכה

ח"כ איילת שקד (ימינה) בראיון בגל"צ: "אנחנו מבינים שאי אפשר היה להקים ממשלת ימין כמו שרצינו, אבל לא יכול להיות שיימכר לשמאל בשביל 17 מנדטים כל מה שחשוב לימין. גם הימין צריך לשמור על ערכיו".

על השאלה האם ישנה אפשרות שמפלגתה לא תיכנס לממשלה ענתה שקד: "אף אחד מאיתנו לא נולד שר, אופוזיציה היא לא מילה גסה. הלכנו דרך ארוכה עם המפלגות החרדיות והליכוד, אך השותפות הזו לא תישמר בכל מחיר".

איילת שקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
איילת שקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
08:12 עריכה

ח"כ אורנה ברביבאי (יש עתיד): "פוחדים מהקורונה? השבוע למדתי כי שררה היא מגפה הרבה יותר מסוכנת".

08:05 עריכה

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו הגיב בראיון בכאן רשת ב' על המגעים להקמת ממשלת נתניהו-גנץ. 

"המדיניות של הממשלה הזאת לא שונה בשום דבר מכל מה שרצו לעשות קודם. אנחנו רואים ממשלה שתטוס לשום מקום, בלי שום כיוון ובלי שום אג'נדה. חשבתי שגנץ רץ לראשות הממשלה בסוף מסתבר שהוא רץ להיות יו"ר הכנסת", אמר פורר.

07:43 עריכה

ח"כ לשעבר עמר בר לב ממפלגת העבודה על רק הדיווח כי הח"כים פרץ ושמולי ממפלגתו צפויים להיכנס לממשלת נתניהו-גנץ: "אמרנו שלא ניכנס, ובאמת לא נכון להיכנס. אמרנו שתחת נאשם בפלילים לא ניכנס, ברמה העקרונית והפרקטית, ודבר שני אמרנו שלא ניכנס כי אנחנו רוצים לשנות את המדיניות".

עוד הוסיף בר לב בראיון בגל"צ: "רק לפני שבוע אורלי לוי-אבקסיס התנתקה ממפלגת העבודה וקראנו לה בוגדת. היינו המומים מהמהלך הבוגדני הזה, ולפני מספר ימים בני גנץ הצטרף, וזה שכולם בוגדים בעקרונות שלהם זה לא סיבה בשבילנו לעשות מהלך דומה. אני מקווה שעמיר לא ייכנס לממשלה".

07:39 עריכה

ח"כ מיכאל ביטון מכחול לבן התראיין הבוקר בגל"צ ודחה את הביקורת על גידול תיקי השרים בעקבות המשא ומתן הקואליציוני: "בחירות חדשות יעלו כמו 900 משרות של שרים".

כמו כן, על רקע הדיווח שיועצת ראש הממשלה לענייני חרדים, רבקה פאלוך, נדבקה בקורונה, אמר ביטון כי הוא נפגש איתה לאחרונה.

מיכאל ביטון (צילום: Yaakov Lederman / Flash90)
מיכאל ביטון (צילום: Yaakov Lederman / Flash90)
07:19 עריכה

ח"כ יאיר גולן ממרצ: "אם 'צו התנועה' של העבודה הוא זחילה לממשלה מנפוחת ובזבזבנית בראשות נאשם בפלילים, עמיר פרץ ואיציק שמולי מפרקים אותה סופית מכל נכסיה הערכיים. המפלגה שהקימה את המדינה טבעה בביצה של ציניות פוליטית. אף אחד כבר לא יציל אותה".

07:17 עריכה

משרדי הממשלה החדשים שעומדים לקום בעקבות החלוקה הנרחבת של תיקי שר: המשרד לסייבר ודיגיטל, המשרד לפיתוח מיעוטים. כמו כן, משרדים נוספים יתפצלו לשניים.

07:15 עריכה

שיחות המשא ומתן בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבני גנץ להקמת ממשלה נתקלו באי הסכמות סביב שאלת החלת הריבונות ביהודה ושומרון. 

לפי הדיווח בכאן חדשות בליכוד דורשים להכניס זאת להסכם, אך בכחול לבן מתנגדים, ולא מסתמנת הסכמה סביב הסוגייה.

07:13 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה: "אם קולות הליכוד לא יבואו לעבודה, העבודה תלך לליכוד. הרשימה המשותפת היא הרשימה היחידה שנאבקת בנתניהו וחשוב מכך בדרכו".

07:12 עריכה

על רקע הדיווחים על הצטרפותם של ח"כ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי לממשלה, יו"ר מרצ מבהיר: "הכל סביב מתפורר, הכל מסחרה, אבל מרצ לא בוגדת, לא עורקת, ותמיד נאמנה לערכים ולבוחרים שלה".

07:10 עריכה

יו"ר העבודה-מרצ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי נמצאים במגעים מתקדמים לקראת כניסה לממשלה – בניגוד להתחייבותו הנחרצת של פרץ שלא לכהן תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו.

כחול לבן מציעים לשניים תפקיד של שר וסגן שר, אך פרץ מתעקש שגם שמולי יקבל משרד בראשותו. מקורביו של פרץ אישרו אמש את דבר המגעים – אך הוסיפו כי שום דבר עדיין לא נסגר. נכון לעכשיו פרץ מיועד לקבל את תפקיד שר הכלכלה, ולשמולי מייעדים את תיק הרווחה.

עוד 14 עדכונים

חדר 808 רק המתים חופשיים באמת

המחשבה הראשונה, הלא מעובדת, אחרי האזנה אחת לשיר החדש של בוב דילן – שהוא לא בדיוק "שיר" וגם לא ממש "חדש" – היתה שזה יהיה השיר האחרון של דילן. עם השיר הזה הוא בוחר להיפרד מאיתנו ומהעולם.

אמנם יכול כמובן להיות שבהמשך יתברר שזה עוד אחד מתמרוני התעתוע הדילניים הידועים. אבל ייתכן שהפעם המקרה שונה. אולי דילן כבר יודע משהו שאנחנו עוד לא יודעים, וכמו דיוויד בואי וליאונרד כהן לפניו, החליט להיפרד מאיתנו עם צוואה מוקלטת. רקוויאם לעידן הפולק. נפנוף שלום אחרון לנו ולעולם של אתמול. זה שהוא היה אחד מגיבוריו וכנראה גדול מנסחיו.

אז הנה הוא לובש עוד פעם אחת אחרונה את חליפת קולו-של-הדור משנות השישים, ויוצא לנסיעה ארוכה, מוזרה ועצובה במרחבי העשור המכונן ההוא. חוזר לביקור פרידה בתחנות המרכזיות של הסיקסטיז ושל חייו. ובראשן רצח קנדי, שסביבו ועליו הוא שר.

כמעט 17 דקות נמשך השיר שכותרתו – murder most foul – שאולה מ"המלט" של שייקספיר. דילן מדקלם, ממלמל, מהמהם את בתיו הארוכים, כמעט ללא מלודיה. מלווה בפסנתר, קונטרבס, תופים מרוחקים, נגיעות כינור. גם אחרי כמה האזנות רצופות זה לא הופך לשיר שאפשר להתיידד איתו. זה לא שיר שאפשר לשיר. זה גם לא שיר שצריך לשיר. זה לא שיר שמישהו ירצה אי פעם לשיר. זו קינה. מארש אבל. וקשה לדעת על מי דילן מקונן. על ג'ון פיצג'רלד קנדי? על אמריקה? על הרוח של שנות השישים? על עצמו? ואולי בכלל עלינו, שמאזינים לו עכשיו סגורים בבתים, חוששים מהבאות?

זה לא שיר שמישהו ירצה אי פעם לשיר. זו קינה. וקשה לדעת על מי דילן מקונן. על ג'ון קנדי? על אמריקה? על רוח שנות ה-60? על עצמו? ואולי בכלל עלינו, שמאזינים לו עכשיו סגורים בבתים, חוששים מהבאות?

זה השיר המקורי הראשון שדילן מוציא מאז "טמפסט" ב-2012, שהיה אלבום האולפן המקורי האחרון שלו. בשמונה השנים שחלפו מאז הוא שקע בהקלטת אלבומי כיסוי – חלקם נפלאים ממש – לקלאסיקות אמריקאיות, בעיקר מאוצר השירים של פרנק סינטרה. והנה הוא חוזר, ודווקא כך. העיתוי של הוצאת השיר – כשברקע אמריקה והעולם מתמודדים עם המשבר החמור ביותר של זמננו – לא יכול להיות מקרי, גם אם ברור שהשיר נכתב והוקלט הרבה לפני משבר הקורונה.

ביום שישי בבוקר בישר דילן על השיר החדש בחשבון הטוויטר שלו במין פורמאליות יבשושית: "ברכות למעריצי ולעוקבי, ברגשי תודה על התמיכה והנאמנות לאורך השנים. זה שיר שהקלטנו לפני זמן רב ולא הוצאנו עד כה ואתם עשויים למצוא בו עניין. שמרו על עצמכם, הישארו דרוכים, ואלוהים ישמור עליכם".

אין טעם להקשיב ל-murder most foul סתם כך ברקע. האזנה כזו היא כמעט חסרת תוחלת. הדרך היחידה להתייחס לשיר ברצינות, שבה ראוי להתייחס לשיר חדש באורך 17 דקות של גדול כותבי השירים בזמננו, היא עם המילים מול העיניים. לעקוב אחרי פיתוליו כמו אחרי סיפור, פואמה, הספד.

אנחנו שטים על נהר הסטיקס שמקיף את ארץ השאול, ממלכתו של האדס. ודילן הוא כאן על תקן איש המעבורת כארון, שומר העולם הבא, שמעביר את הנשמות המעונות מגדה אחת של הנהר אל הגדה השנייה. הוא מתחיל עם רצח קנדי ותיאוריות הקונספירציה שמלוות אותו ("מישהו כבר כאן לתפוס את מקומך") , רומז לפרל הארבור ("יום שייזכר לדיראון עולם") ואווירת האסון הקודרת הזאת מחזירה אותו אל השירים, הסרטים, האמנים והאייקונים התרבותיים של העידן ההוא.

למי שמצפה לטיול רווי געגועים ולחלוחית בעיניים בהדרכת איש הטמבורין, מחכה אכזבה גדולה. דילן אף פעם לא היה פרטנר למסע סנטימנטלי ונוסטלגי, ואין לו כוונה להתחיל עכשיו, כשהעולם עצר מלכת. כדרכו,  הוא שומר על פיכחון כמעט יבשושי, עד שלרגעים נדמה שהוא פשוט מניח למרגלותינו את הצוואה התרבותית שלו, מונה בזה אחר זה את מי שהוא חושב שראוי שנזכור.

אנחנו שטים על נהר הסטיקס שמקיף את ארץ השאול, ממלכתו של האדס. ודילן הוא כאן על תקן איש המעבורת כארון, שומר העולם הבא, שמעביר את הנשמות המעונות מגדה אחת של הנהר אל הגדה השנייה

קודם כל הביטלס, כמובן. הלהקה שהגיחה בראש הפלישה הבריטית ו"הלכה על הצוואר". ואז וודסטוק, הפסטיבל ההיפי שנערך לא רחוק מביתו של דילן. ואלטמונט, הפסטיבל הטראגי שבא בעקבותיו והסתיים ברציחתו של מרדית' האנטר בן ה-18 על ידי כנופיה של מלאכי הגיהנום, באירוע שנחשב מאז לאקורד הסיום הקודר של שנות השישים.

"אם אתם רוצים לזכור, אתם צריכים לרשום את השמות", אומר דילן ומצעיד בסך את "המי" של אופרת הרוק טומי, את "האנימלס" ("נגנו את 'אל תתנו לי להיות לא מובן', נגנו את זה לגברת הראשונה, היא לא מרגישה כל כך טוב") , מגייס את דון הנלי וגלן פריי מ"האיגלז", את קרל ווילסון מ"הביץ' בויז", את לינדזי בקינגהם וסטיבי ניקס מ"פליטווד מק", את נט קינג קול, צ'רלי פרקר וגיטר סלים (הכינוי של גיטריסט הבלוז אדי ג'ונס), את אטה ג'יימס, סטן גץ, ג'ון לי הוקר ותלוניוס מונק. אפילו להקת קווין מבליחה לרגע וגם מרילין מונרו כאן.

דילן מפזר שובל ארוך ארוך של פירורים תרבותיים ולא מסתכל לאחור. הוא בטוח שנבוא בעקבותיו. הוא יודע שמעריציו הרבים – בעיקר בומרז בני הגיל הפגיע ביותר למגיפה, עם הרבה מחלות רקע – כלואים עכשיו בבתיהם, מבודדים, מפוחדים, מתגעגעים לעבר.

דילן מפזר שובל ארוך של פירורים תרבותיים ולא מסתכל לאחור. הוא יודע שמעריציו הרבים – בעיקר בומרז בני הגיל הפגיע ביותר למגיפה, עם הרבה מחלות רקע – כלואים עכשיו בבתיהם, מבודדים, מפוחדים, מתגעגעים לעבר

יש להם זמן פנוי, והם כבר יעוטו על הרמזים, יהפכו בהם, ינתחו אותם, יחפשו בהם משמעויות נסתרות, בתקווה שאולי דווקא עכשיו, דווקא ברגע הטראגי הזה בזמן, הנביא המוכתר שלהם, שוויתר מזמן על כס המלוכה, אבל מעולם לא הודח, יצליח עוד פעם אחת אחרונה לומר להם משהו משמעותי על חייהם. יגלה להם את האמת. ודילן אומר את זה, להם ולנו, בצורה החדה והפשוטה ביותר: "לא נעים לי להגיד לך את זה, אדוני / אבל רק המתים חופשיים באמת".  

אמיר בן-דוד אוהב מוזיקה מאז סוף שנות השישים. כותב, מלחין, מנגן ושר ב״אבטיפוס״ מאז שנות השמונים. כותב בכיר וחבר מערכת בזמן ישראל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 871 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

המהלך של גנץ: הגזענות ניצחה את המאבק בשחיתות

חוקר השחיתות ד"ר דורון נבות לא רואה בהצטרפות של גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו שינוי כיוון, ומזכיר שמתוך רביעיית הקוקפיט, ״מי שבאמת מתעניין בשחיתות הוא בוגי, אבל הוא האיש הכי חלש שם״ ● גם כל הסיפור עם המשותפת היה תרמית לדעתו, ואפילו ההליכה עם מרצ ● ״המחויבות ללאומיות היהודית ניצחה כל דבר אחר, עד כדי כך שמתברר גם שהיא היתה יותר חשובה מ'רק לא ביבי׳״

עוד 789 מילים

העולם מרוכז בקורונה, אבל תכנית המאה, הסיפוח והאג עדיין כאן

בית הדין בהאג והאיחוד האירופי משהים - אבל לא מקפיאים - את הדיונים על יחסי ישראל ופלסטין ● ישראל וארה"ב אומרות שהן עדיין עובדות על יישום תכנית המאה, כולל סיפוח, אך מסרבות לנקוב בלוח זמנים ● כך שינתה הקורונה את סדר היום במזרח התיכון ● פרשנות

עוד 856 מילים

"נגיף הקורונה ממשיך לחיות בדם לאחר המוות"

"המתים אמנם לא משתעלים, אבל הם יכולים לפלוט נוזלי גוף כשמזיזים אותם או כשמעבירים אותם ממקום למקום" ● כך אומרת לזמן ישראל פתולוגית אמריקאית בכירה, שקוראת לעולם לאמץ נהלים מחמירים בנוגע לטיפול בגופות ● ראיון

עוד 852 מילים

על פי הנתונים הרשמיים, מספר חולי הקורונה בגדה המערבית וברצועת עזה עדיין נמוך, ולמעשה הפלסטינים הם שחוששים מזליגת המחלה מההתנחלויות לשטחים ● בינתיים, ארגון רופאים למען זכויות אדם קורא לישראל להכיר באחריותה לנעשה שם - הן מבחינת החוק הבינלאומי והן מבחינה מוסרית ● "התפרצות בעזה תהיה קטסטרופה, בריאות לא פחות חשובה מביטחון"

עוד 1,504 מילים

השר בנט חתם על הקצאת 700 חיילים לסיוע למשטרה

נתניהו לראשי מפלגות הימין: הפרסומים בנושא המו"מ הם פייק ניוז מוחלט ● שקד: מסירת משרדי הביטחון והמשפטים לשמאל, פירושו שעבוד אידיאולוגי לשמאל ● אושרה בקשת יש עתיד להתפלג מסיעת חוסן לישראל, גנץ נשאר עם השם כחול לבן ● בעלה של יועצת נתניהו לענייני חרדים, עמה נפגש בסוף השבוע שעבר, התגלה כחולה קורונה

עוד 61 עדכונים

היוזמה לביטול הלכת דרעי-פנחסי מחרבת כל נורמה שלטונית ראויה

מ״לא נשב תחת ראש ממשלה עם כתבי אישום״, בני גנץ חתך בחדות למו״מ על ביטול חלקי של הלכת דרעי-פנחסי, על מנת שנתניהו יוכל לכהן כמ״מ ראש הממשלה בזמן שהוא עומד לדין, אם וכאשר תיכנס הרוטציה בין שניהם לתוקף ● מעבר לעובדה שמדובר בחקיקה פרסונלית פסולה, הרי שהיוזמה מאיימת למחוק את ההישג הגדול ביותר של אותה הלכה וכל זכר להקפדה על ניקיון כפיים ציבורי ● פרשנות

עוד 900 מילים ו-1 תגובות

הנחש, האריה והחמור

פרשנות הרבה לפני שמגפת הקורונה הפכה לתירוץ הרשמי להקמת ממשלת חירום, ובזמן שבכחול-לבן עוד קיוו להקים ממשלת מיעוט או לכל הפחות להגיע למו״מ מול הליכוד עם הכנסת בידיהם, אשכנזי כבר בישל עם דרעי את הצטרפות גנץ ואנשיו לממשלה בראשות נתניהו ● הרמטכ״ל לשעבר ראה את תוצאות הבחירות ב-2 במרץ, וקיבל החלטה ● רק ביום חמישי, הבינו שותפיו לשעבר לאן פניו מועדות ● משרד הביטחון זו רק תחנה ראשונה ● הו הא מי זה בא ראש הממשלה הבא

עוד 2,917 מילים ו-10 תגובות

"אבי מת לבדו, ועכשיו אני לא יכולה אפילו לנחם את אמי"

"אנחנו מביאים מצרכי מזון לקשישים ומנסים לספק מילות נחמה לאלו שמודאגים במיוחד" ● "למרבה הצער, גם בתוך הקהילות שלנו יש אנשים שנדבקו בנגיף" ● יהודי איטליה מספרים על החיים והמוות בלב אזור האסון של הקורונה באירופה ● הקושי הרגשי הגדול, הם אומרים, הוא האיסור להיפרד מיקיריהם או ללוות אותם בדרכם האחרונה

עוד 877 מילים

גנץ ואשכנזי פוגשים את נתניהו במעון ראש הממשלה

ליברמן: נלך לאופוזיציה ● לפיד: גנץ ואשכנזי בחשו מאחורי גבי ● כחלון רוצה לחלק מענקים של 5 מיליארד שקל ● ניסנקורן: זחילה והליכה על 4 זה קשקוש, הולכים לממשלה שוויונית ● יורם יובל קורא להדחת ליצמן: הסגר חזק מדי וגורם לסטרס ● מחאת הדגלים השחורים הגיעה לבתים של גנץ, שפע, חיימוביץ' וזמיר ● האוזר תומך בממשלת חירום, רדיר מריח מתנדנדת

עוד 30 עדכונים

הושק שדה הפנלים הסולריים הצפים הגדול בארץ

על מאגר מים שסמוך לקיבוץ שמיר הוקם לאחרונה שדה הפנלים הסולריים הצפים הגדול בארץ ● סוף-סוף מתחילים לנצל את השטחים העצומים של המאגרים ● אביב לביא נחלץ מהסגר כדי לבקר בגולן, שבימים אלה ירוק וריק מתמיד

עוד 629 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה