משבר כלכלי בעקבות התפרצות מגיפת הקורונה (צילום: iStock Dina Damotseva)
iStock Dina Damotseva

לקורונה הכלכלית יש חיסון: קוראים לו הקפאת הליכים זמנית

משבר כלכלי מאיים על המשק ועל השדרה המרכזית בפעילותו: העסקים הקטנים והעצמאים ● בשעה שבכירי האוצר מחפשים פתרון חדש, יש פתרון שכבר עכשיו נמצא בשימוש: להוציא צו הקפאת הליכים זמני למשק ● אין מרווחים בסיפור הזה - רק פחות מפסידים

חוסר הסדר וחוסר הוודאות הם חלק בלתי נפרד ממצב החירום שבו שרויה המדינה, או לפחות ככה הציגו זאת נתניהו וקברניטי כלכלה במשק במסיבות עיתונאים שכינסו השבוע. הם מכנים את המשבר "אירוע מתגלגל", כלומר, כזה שלא ניתן להשתלט עליו או לצפות את סיומו, ומקבלים החלטות מהיום למחר. ההתנהלות הזו יוצרת תחושה אפוקליפטית בקרב הציבור, שבין השאר באה לידי ביטוי בהסתערות היסטרית על רשתות שיווק המזון, בפיטורים המוניים ובתחושת ייאוש.

כמובן שהחרדה מתעצמת עם כל מומחה שמשגר נבואת זעם מפני משבר כלכלי עצום, שכבר ניצב בפתח. שכירים שפוטרו, עצמאים שאיבדו פרנסה ועסקים קטנים שקורסים, הכל נראה הגיוני כשהממשלה עומדת חסרת אונים מול חוסר הוודאות של העתיד לבוא.

החשש הוא שענפים פגיעים כמו התיירות, שסובל ממשבר עמוק כבר כמה שבועות, וכעת גם ענף המסעדנות ועסקים נוספים שנפגעים מההנחיות החדשות, נמצאים עתה בסכנת קריסה כלכלית. על פי הנחיות החדשות מאתמול ( ב') הפעילות של המגזר העסקי צומצמה בהיקף של 70%.

בניסיון לעצור את ההידרדרות הכריז שר האוצר שר האוצר, משה כחלון, על שורה של צעדים שאמורים לעזור למגזר העסקי להתמודד עם המשבר. עם אלה נמנים הרחבת הזכאות לדמי אבטלה גם לשכירים שפוטרו או יצאו לחל״ת לאחר שהועסקו 6 חודשים (ולא 12 חודשים), הקדמת תשלומים מטעם המדינה לכל ספקיה לתשלום מיידי בכפוף לחשבונית מאושרת, וכן אפשרות לדחות את תשלומי המע"מ, הביטוח הלאומי, המים והארנונה העסקית.

נגיד בנק ישראל, פרופ׳ אמיר ירון, בירך הבוקר (ג׳) על ההחלטה ואמר: ״חבילת הצעדים, שנועדה לאפשר למשק לצלוח את תקופת הביניים תוך פגיעה כלכלית מינימלית ככל שניתן בציבור השכירים והעצמאים, היא בהחלט בכיוון הרצוי״.

צעדים אלה הצטרפו להצהרת שר הכלכלה, אלי כהן, מתחילת השבוע (יום א׳) ולפיה המדינה תסייע לעסקים, ותאפשר להם לקחת הלוואות בריבית תחרותית ולדחות את תשלומי המסים. הבעיה עם הלוואות היא שצריך להחזיר אותן, ובמצב של חוסר וודאות קשה לבתי העסק לנסות ולהעריך מתי יוכלו להחזיר את החובות. בעיה זו מציבה בפני לא מעט בעלי עסקים אפשרות בחירה: פשיטת רגל או צבירת חובות למימון ההפסדים.

אלי כהן ומשה כחלון (צילום: Olivier Fitoussi/FLASH90)
אלי כהן ומשה כחלון (צילום: Olivier Fitoussi/FLASH90)

לדעת מומחים לכלכלה במצב הנוכחי יש הכרח לבנות אסטרטגיה כללית רחבה, שתפחית את ההיסטריה הלאומית, תכניס וודאות לאזרחים ולמערכות, ותצמצם את היקף המשבר העתידי.

"כלכלה הוא תחום שמבוסס על צפי לעתיד, והרכיב הרגשי והאופטימי הוא קריטי לשגשוג ולמניעת משברים. הכלכלה גם מאפשרת לנו כמת נזקים, ולכן במצבי חירום צריך וגם אפשר להשיג כמה שיותר וודאות ברמת העסק הבודד", כך אומר בועז בנרוש, מומחה לטיפול במשברים כלכליים ופיננסיים, יזם ושותף בקרן השקעות שפועלת בארה"ב ומספקת חוב לעסקים עם צורכי אשראי מיוחדים.

"האופן שבו המדינה מתנהלת עכשיו הוא של חוסר שליטה מוחלט. אם לא ניכנס לתוכנית פעולה אפקטיבית, שתבזר את הפגיעה לאורך שרשרת הערך, ובכך תאפשר גמישות לתשתית הכלכלית ותהפוך אותה לנשלטת, נצא ממצב החירום הזה למשבר כלכלי עמוק".

לדבריו, יש פתרון נגיש, שאפשר להפעיל בזריזות גם במצב הנוכחי והוא:
הקפאת תשלומים זמנית לעסקים בקריסה. גם אם הפתרון הזה נשמע מפחיד במחשבה ראשונה, נראה כי החלופות הניצבות בפני עסקים בקשיים בתנאים של אי וודאות – הרבה יותר גרועים. למשל – כינוס נכסים או פשיטת רגל.

מסעדות וחנויות סגורות בתל אביב (צילום: Miriam Alster/FLASH90.)
מסעדות וחנויות סגורות בתל אביב (צילום: Miriam Alster/FLASH90.)

המנגנון של הקפאת תשלומים אמור לעזור לעסקים למזער את נזקי המשבר בצורה מהירה ואפקטיבית. "לכל עסק שנקלע למשבר כלכלי בישראל יש כיום זכות להגיע למצב של הקפאת הליכים, שזו פרוצדורה שדורשת אישור של בית משפט. אבל המדינה יכולה להודיע כי היא מאפשרת לבתי עסק להכריז על הקפאת הליכים באופן עצמאי, כהוראת שעה.

בועז בנרוש
בועז בנרוש

״הכרזה על הקפאת הליכים תאפשר לעסקים הקטנים, שאין להם רווחים בתקופה זו, להקפיא בבת אחת את כל הפעילות שלהם, ולהימנע מצבירת עוד הפסדים.

״הם לא יצטרכו לשלם שכירויות, הם לא יצטרכו לשלם את החובות הקיימים או לצבור חובות נוספים, והם גם לא יוכלו למשוך כספים מחשבונות הבנקים בצורה של דיווידנדים או בכלל. כל הכספים יופקדו בחשבונות הבנק לטובת תשלומים עתידיים לספקים, שעקב הקפאת ההליכים והתשלומים הזמנית, לא שולם להם חובם.

״בנסיבות הכלכליות שנוצרו כל עסק יצטרך להכריע אם שווה לו להמשיך ולפעול במצב הרווחים הנוכחי, או אם כדאי לו להקפיא את כל הפעילות. אם כדאי לו לקחת הלוואה כדי לכסות הפסדים שממשיכים לגדול, או אם מוטב לו להקפיא את הפעילות עד שהמשבר יחלוף.

"כרגע, גם עסקים שלא מרוויחים ממשיכים לשלם את החובות שלהם לבנקים ולשכר דיירה, ולבנקים ולבעלי הנדל״ן יש נוסחה ברורה מאוד לגביית חובות – ריבית כפול זמן שווה כסף – משוואה שמנותקת לחלוטין מהמציאות הכלכלית. למה שספקי ההון לא ייפגעו כשכולם נפגעים?"

״בנסיבות הכלכליות שנוצרו כל עסק יצטרך להכריע אם שווה לו להמשיך ולפעול במצב הרווחים הנוכחי, או אם כדאי לו להקפיא את כל הפעילות. אם כדאי לו לקחת הלוואה כדי לכסות הפסדים, או להקפיא הכל״

לדבריו, הפתרון של הקפאת ההליכים מספק שני פתרונות במקביל. ראשית הוא מאפשר לעסקים להרוויח זמן ולעבור את התקופה הכלכלית הקשה בלי להגדיל את החוב ובלי להעמיק את המשבר. שנית, ביום שאחרי הקורונה והיציאה ממסלול החירום, יוכלו העסקים לחזור למצב שבו עצרו את הפעילות לפני שהחל המשבר.

מבחינת המשק המשמעות היא שימור המרקם הכלכלי, כך שתישאר לו תשתית רחבה של עסקים ותעסוקה שנכנסו להקפאת הליכים בגלל נסיבות שלא קשורות בהם, ויחזרו לפעילות ביום שאחרי הקורונה.

מדפים בסופרמרקט ריקים (צילום: David Cohen/Flash90)
מדפים בסופרמרקט ריקים (צילום: David Cohen/Flash90)

באופן הזה הממשלה לא תצטרך לתת הלוואות ענק, אלא תוכל להקצות את המשאבים שלה כדי לעזור לכל מי שנשאר ללא פרנסה בתקופה זו – שכירים שפוטרו ועצמאים שאיבדו פרנסה. לכל אלה צריך להקצות משכורת מינימום בתקופה זו כדי לאפשר את המשך קיומם, לעצור את האבטלה ואת הייאוש, ולצאת לפסק זמן קיומי.

בריונות של הרשתות הגדולות

הכלכלן ד"ר אלכס קומן, מרצה ליצירת ערך מהאקדמית תל אביב יפו תומך ברעיון הקפאת ההליכים. "זה פתרון טוב לעסקים שממשיכים לדמם עשרות אלפי שקלים בכל חודש – לשכירות ולספקים, מבלי לשיקבלו שקל הכנסות בתמורה. עובדה שהרשתות החזקות, שיכולות להרשות לעצמן להתנהל בבריונות, עושות זאת כבר היום.

״למשל, רשת אופנה גדולה הודיעה לקניונים שהיא מפסיקה לשלם שכירות עד להודעה חדשה. זה סוג של הקפאת הליכים, רק שעסק קטן לא יכול להרשות זאת לעצמו כרגע, והליך מוסדר מהסוג הזה יכול בהחלט לסייע".

קומן סבור כי תהליך קבלת ההחלטות של הממשלה נעשה בחיפזון וללא מחשבה עמוקה, וניתן לראות זאת בדוגמה של סגירת מקומות הבילוי. "הורו על סגירת מסעדות, בעוד המסעדנים מיואשים והאנשים רוצים לאכול. אם היו חושבים על זה לעומק היו מסדירים את הנושא בצורה שלפחות היתה משאירה את האפשרות לעשות טייק אווי. כרגע יש בלאגן שלם, ולא ברור מה אסור ומה מותר בתחום הזה".

״רשת אופנה גדולה הודיעה לקניונים שהיא מפסיקה לשלם שכירות עד להודעה חדשה. זה סוג של הקפאת הליכים, רק שעסק קטן לא יכול להרשות זאת לעצמו כרגע, והליך מוסדר הסוג הזה יכול בהחלט לסייע״

ההודעה של הכונס הרשמי והממונה על הליכי חדלות פירעון במשרד המשפטים בתחילת השבוע (יום ב') מיישמת באופן חלקי את הרעיון. מדובר בנוהל חדש שיאפשר הפחתה זמנית של גובה התשלום החודשי, או מתן פטור זמני לבקשות מתאימות, לחייבים אשר נפגעו בעקבות התפרצות נגיף הקורונה בישראל.

הנוהל יחול רק על חייבים שלהתפרצות הקורונה היתה השפעה ישירה ומשמעותית על גובה הכנסתם: חייבים שכירים שפוטרו מעבודתם או הוצאו לחל״ת, כאלה שתנאי העסקתם השתנו לרעה בצורה משמעותית, ואינם זכאים לקצבאות, וכן לחייבים עצמאיים שהכנסתם נפגעה משמעותית מהמצב.

לעצור את המסחר בבורסה

בנק ישראל הודיע בתחילת השבוע (יום א׳) על כמה צעדי התערבות במטרה לאזן את השוק הפיננסי בישראל, בתקופה של תנודתיות גבוהה בשווקים הפיננסיים בעולם, וכחלק מכך על רכישה של אג"ח ממשלתיות מסוגים שונים. החשש הוא שהקצאת המשאבים הזו לא תביא לפתרון אופטימלי, וכי לנוכח התנודתיות הקשה בבורסה שמעוררת חרדות בכל העולם, צריך לבצע צעד גלובלי ודרמטי הרבה ביותר.

"אם הפעילות הכלכלית בישראל ובעולם נעצרת, צריך לעצור גם את מסחר הפיננסי״, אומר בנרוש. ״אף אחד לא חשב על מודל כלכלי בשוק החופשי, שקופא בגלל וירוס כלל עולמי. אין מודל כזה בכלכלה העולמית. לכן צריך להביא לעניין הזה פתרון שאינו דמוקרטי.

"כפי שרוצים לסגור אותנו בבתים ולהגביל את התנועה שלנו, שזה פתרון לא דמוקרטי, צריך גם לסגור את המסחר בבורסה. הרי תכליתה של הבורסה היא לספק נזילות ומחירים בהתבסס על מידע זמין, וכרגע המידע מגלם פחד ואי וודאות״.

מסכים אדומים בבורסה לניירות ערך בתל אביב. מרץ 2020 (צילום: Avshalom Sassoni/Flash90)
מסכים אדומים בבורסה לניירות ערך בתל אביב. מרץ 2020 (צילום: Avshalom Sassoni/Flash90)

לטענתו, 70% מהמסחר בבורסות בעולם נעשה כיום על ידי מחשבים, אלגוריתמים שמקבלים החלטות על בסיס יומיומי ונוטים להעצים נפילות, כך שכל חשש קטן הופך להיסטריה. "צריך גם תסריט של יציאה מהמשבר, של אור בקצה המנהרה. עם תחזית של אבטלה המונית ואיום על התשתית הכלכלית העתיד מגלם כרגע בעיקר צרות".

תלושי מזון שווים לכולם – כברירת מחדל

בעוד שרובנו חושבים על מצב שבו נקנה מזון עם תלושים, כמצב קיצוני של מחסור דרמטי, מדובר בצעד שיכול להרגיע את הישראלים ולמנוע את ההסתערות שלהם על רשתות השיווק.

"ההיסטריה מבוססת על חוסר האמון של הישראלים במערכת. על מנת להרגיע את הרוחות במקרה של אירוע מתמשך, כל אדם צריך לדעת שבמקרה של מחסור תהיה לו זכות למזון בסיסי שיחולק לפי תלושים במחיר ידוע מראש, מסובסד ומתוקצב״, אומר בנרוש. ״האלטרנטיבה היא קריסה טוטאלית".

קומן סבור כי המדינה לא תגיע למצב של מחסור. "המזל שלנו הוא שאנחנו ערוכים למצבי חירום. כמדינה שרגילה למלחמות באופן שגרתי יש כאן היערכות קבועה למשבר, ויש לנו מצבורים לשעת חירום לתמיד. המחסנים מלאים במזון, ולכן נתניהו יכול לקרוא לישראלים שלא להסתער על רשתות השיווק ולהבטיח מזון בכל שלב.

"אני לא צופה מחסור במזון כי הסינים חזרו לעבוד״, אומר קומן. ״זה נכון שהיה שלב שהאוקיינוס התרוקן כי הפסיקו לצאת אוניות מסין, אבל עכשיו השוק מתאושש. אני חושב שמבחינת סחורות, המשבר לא יהיה משמעותי. כצרכנים אנחנו לא אמורים לחוש את המשבר הזה. הנפגעים העיקריים ממנו הם כמובן תחומי התיירות והעסקים הקטנים".

נמל אילת (צילום: Yuda ben Yitach/ Flash90)
נמל אילת (צילום: Yuda ben Yitach/ Flash90)

הסבת משאבים למערכת הבריאות

בנוגע למערכת הבריאות שקורסת תחת העומס, האסטרטגיה תכלול הסבה של משאבים ממערכות אחרות למערכת הבריאות. ההודעה של שר הביטחון, נפתלי בנט (ב׳), על הסבת בתי מלון בתל אביב לאתרי בידוד עבור חולים במצב קל, היא דוגמא אחת מתבקשת למהלך כזה.

"אזרחי ישראל צריכים לדעת שגם אם נדבקו בנגיף הבשורה לא מרה כל כך, וישנן מספיק מיטות ומספיק אנשי צוות שיטפלו בהם", אומר בנרוש. "אם חסרות מיטות, יש מיטות בבתי מלון, צריך רק לאייש אותן. אם חסרים אנשי מקצוע בתחום הרפואה, צריך לנתב אותם ממערכות אחרות. כל מי שיכול ושיש לו הכשרה רפואית צריך להיות מגויס למערכת הבריאות – מצה"ל, קופות החולים, והרפואה הפרטית, ומתוגמל. אנשי טיפול ורפואה שעובדים ברמות סיכון גבוהות צריכים לקבל תשלומי פרמיה על העבודה שלהם".

מחלקה חדשה שהוקמה במרכז הרפואי אסותא באשדוד לאנשים שנדבקו בווירוס הקורונה (צילום: Flash90)
מחלקה חדשה שהוקמה במרכז הרפואי אסותא באשדוד לאנשים שנדבקו בווירוס הקורונה (צילום: Flash90)

קומן מאמין כ ישראל תתגבר על המגיפה בתוך שבועות ספורים והמשבר הכלכלי שיגיע לא יהיה נורא כל כך.

ד״ר אלכס קומן (צילום: עידו קליר)
ד״ר אלכס קומן (צילום: עידו קליר)

"המזל שלנו הוא שחטפנו את זה אחרי שראינו את המדינות האחרות מתמודדות עם המגיפה ואנחנו יכולים ללמוד. ראינו את המודל הקוריאני, ששם השתלטו לגמרי על המחלה, ואנחנו פועלים על פיו: סוגרים את מקומות העבודה הבילוי ומערכת החינוך, ואוסרים על התקהלות. אלה צעדים שבזכותם בתוך שבועות ספורים נראה את המגיפה דועכת״.

בניגוד למומחים האחרים, קומן לא צופה כי המשבר הכלכלי יהיה עמוק. "אני לא רואה הרס טוטאלי של הכלכלה, אני רואה כאן קיפאון של הרבה תחומים. אז אנחנו נכנסנו עכשיו לכיס אוויר ואנחנו נופלים. החוכמה של המדינה זה לתת לנו את חגורת הביטחון. אחרי שזה יחלוף נחזור לשגרה. המדינה תיקח הלוואות בשוק הבינלאומי, העסקים יקבלו מענקים והלוואות מהמדינה, והם בתורם יתחילו לשלם מיסים ולמלא את קופת המדינה. לדעתי בעוד שנתיים נשכח מזה".

"אני לא רואה הרס טוטאלי של הכלכלה, אלא קיפאון של הרבה תחומים. אז נכנסנו עכשיו לכיס אוויר ואנחנו נופלים. החוכמה של המדינה היא לתת לנו את חגורת הביטחון״

לגבי העסקים הקטנים, קומן סבור כי אחוז ניכר מהם לא ישרדו את המשבר. "אבל הכלכלה אומרת שמשברים נועדו כדי לדלל גם את העסקים שלא היו חזקים מספיק, כך שיש אחוז תמותה מסוים לעסקים, שהוא דווקא חיובי במבט כולל. גם תחום התיירות יתאושש כשהדברים יחזרו לשגרה".

אולם עד שהנבואה אופטימית של קומן תתממש, על הממשלה לפעול לצמצום חוסר הוודאות ולעצור את הסחרור הפיננסי שמקורו בפחד על מנת לשמור על המשק לימים שיבואו אחרי המגיפה.

עוד 1,781 מילים
כל הזמן // יום שני, 30 במרץ 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

להתראות, טוקיו המפסידים והמרוויחים מדחיית האולימפיאדה

ספורטאים בארץ ובעולם קיבלו ברגשות מעורבים את דחיית המשחקים בטוקיו ● מצד אחד, חלקם יתקשו להבטיח את מקומם באולימפיאדה שתיערך רק בקיץ הבא ● מצד שני, הם חששו מהכוונה של חלק מהמדינות להכניס אותם לבידוד מיוחד עד הקיץ - אם המשחקים לא יידחו ● ואף אחד מהם, כמובן, לא רוצה לסכן את חייו בשביל מדליה ● רונן דורפן יצא בעקבות ההחלטה שמטלטלת את הספורט הבינלאומי

עוד 1,699 מילים

מה מלמד אותנו נגיף אחד חכם?

נגיף הקורונה, בדרכו האכזרית והחכמה, מלמד אותנו כמה עובדות חיים חשובות. אחרי שפגע במערכת הנשימה של העולם כולו, הנגיף הקטן והשתקן מלמד אותנו על עצמנו. התובנות שלו ישארו איתנו גם כאשר הוא ייעלם או נחוסן מפניו.

1

אין לנו דבר חשוב יותר מקרבה חברתית. חיבוק. נשיקה. לחיצת יד. בילוי משותף. הם כל כך חיוניים לחיינו, עד שרק כשהם נמנעים מאיתנו אנחנו לומדים להעריך את ערכם.

2

המשמעת החברתית והשיתוף מגינים על חיינו. אנחנו תלויים במשמעת הזאת כמו באוויר לנשימה. לא רק בקבוצה הקטנה הסובבת אותנו, אלא במדינה כולה וברחבי העולם. התנהגות ממושמעת, מצילה חיים. תרבות של משמעת חיונית לקיום החיים. אבל משמעת כיתתית צרה, עלולה להיות מסוכנת. והיבדלות קהילתית וניסיון להפר משמעת ציבורית רחבה עלולה לגרום נזק בלתי הפיך גם לקהילה המתבדלת וגם למדינה שלמה סביבה.

3

המדע שהאדם פיתח במשך אלפי שנות ציוויליזציה, עדין אינו מפותח מספיק כדי להגן על הקיום האנושי. האדם המציא גלגל ומחשב, דלק ותרופות, הגיע לירח, אבל פה על כדור הארץ מסתובב יצור חכם ממנו.

4

משרד הבריאות חשוב יותר ממשרד הביטחון. מערכת הבריאות חשובה לאין ערוך מכמות הטנקים, הצוללות והמטוסים, הפצצות הגרעיניות ואיגודי הכוחות העצומים שבנו המעצמות.

משרד הבריאות חשוב יותר ממשרד הביטחון. מערכת הבריאות חשובה לאין ערוך מכמות הטנקים, הצוללות והמטוסים, הפצצות הגרעיניות ואיגודי הכוחות העצומים שבנו המעצמות

נגיף אחד בלתי נראה שיתק את כל ארסנל הנשק בעולם ואת המוטיבציה להפעיל אותו עבור סיבות הנתפסות כיום כאיזוטריות, מטופשות, קטנוניות מול עוצמתו של הנגיף.

5

הפוליטיקה שלנו כל כך מושחתת, עד שרק נגיף זעיר אך מאיים ומסוכן, יכול להבהיר לנו עד כמה הפוליטיקאים שלנו ציניים ומוכנים למכור את כל עקרונותיהם כדי לקבל תפקיד מינסטריאלי ותקציב. שום ספין בחירות לא שיכנע אותנו שהם כאלה. רק כאשר הם זרקו את כל הבטחות הבחירות שלהם בחסות הנגיף, הבנו את עוצמת הבגידה והשקר המנחים את חייהם.

6

מזון. רק הנגיף הזה מבהיר לנו עד כמה המדינה תלויה במזון שהיא עצמה מייצרת ומספקת. בחקלאות, במים בתעשייה כחול לבן. כשכל הטיסות נעצרות והעולם כולו בהסגר, התורות הכלכליות על ייבוא שיוריד עלויות ייצור, נמסות מתחת למסיכות ולכפפות.

7

הנגיף מחזק את הדמוקרטיה. לפתע הדמוקרטיה כל כך בהירה ומובנת. דרושה ובלתי מושגת. לפתע לקיחתה מאיתנו בחסות הנגיף, מזעזעת אותנו כמו ששום צעד ציני מרושע לא גרם קודם לכן.

8

הקורונה מבהיר למקבלי ההחלטות שלנו, גם אם יתמהמהו, שאת מערכות חיינו צריכים לנהל אנשים מקצועיים, משכילים, ישרים. אי אפשר להפקיד מערכת חיונית כמו בתי החולים בידי שותף פוליטי, רק משיקול פוליטי צר. הקריסה ברורה. כיום היא מסתובבת בחוצות הרחובות הריקים ובמחלקות הטיפול נמרץ המשוועות לכוח אדם ומכשירי הנשמה.

9

מלחמה ושלום. נגיף הקורונה כל כך חכם, עד שמדינות שונות הדוברות שפות שונות, בעלות ידע ותרבות שונה, נאלצות להיעזר זו בזו כדי להתגבר עליו. בדרך כלל כל מדינה הייתה מנהלת את מלחמותיה בעצמה, לבדה, מול אויביה. לפתע כשיש אויב משותף לכולם, האויבים של אתמול מחויבים לשתף פעולה ביניהם מול האויב המשותף המאיים על כולם. אחריו אולי גם יידעו להגיע להבנות לגבי הסכסוך העתיק ביניהם.

10

הקורונה, בחכמתו, התפזר בכל העולם. הוא נמצא ברקמת החיים בכל ריאה וריר ועל כל משטח. הוא יכול לעבור מאדם לאדם בלי הבדל דת גזע או מין. בלי להבחין בין גזען לדמוקרט, בין הומופוב לאנטישמי, בין מזרחי לאשכנזי, בין שחור ללבן.
בדרכו הפתלתלה מסביר לנו הנגיף שכולנו שווים וכולנו בשר ודם.

הקורונה, בחכמתו, התפזר בכל העולם. הוא נמצא ברקמת החיים בכל ריאה וריר ועל כל משטח. הוא יכול לעבור מאדם לאדם בלי הבדל דת גזע או מין. בלי להבחין בין גזען לדמוקרט, בין הומופוב לאנטישמי, בין מזרחי לאשכנזי, בין שחור ללבן

בקלות רבה אנו עלולים לאבד במהירות את היקר לנו ביותר, אם לא נהיה ערבים זה לזה. אם לא נשים מאחורינו שנאות ויריבויות, דעות קדומות ומיתוסים שקריים, אם לא נפעל ונחיה יומיום כבני אדם אכפתיים ודואגים זה לזה, אין לנו, לכולנו, קיום בכלל. לא נוכל להפריד בין היריבים, בין השונאים למושאי שנאתם. הנגיף מאיים על כולם.

11

להסתגר ולחשוב. נגיף חכם החליט לעצור את העולם ולגרום לו לחשוב. תיכנסו לבתים, תשתקו, תקשיבו לתקופת מה לחבריכם, להוריכם, לעצמכם ותעשו חשבון נפש. כפרטים וכחברה.

מי שיחזור אחרי הסגר והבידוד לנהוג כמו שנהג לפני התפרצות הקורונה, עלול לשלם מחיר יקר. בלתי אפשרי.

אולי האיום והחכמה הטמונה בו, תשנה במשהו את דרכם של בני האדם להתייחס אל סביבתם ואל שכניהם.

אחרי הכל אין לנו ברירה אלא להביט על כל צעד שאנו עושים כיום דרך הפרספקטיבה שהציב לנו נגיף הקורונה החכם.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 666 מילים

כחול-לבן טובלת בביצת הקואליציה ושרץ גדול בידה

מלחמה על הדמוקרטיה? מאבק בשחיתות? גנץ ומפלגתו מיישמים למעשה את פסקת ההתגברות, שהפכה לאחד מסמלי ההתנגדות שלהם לממשלת נתניהו ● ואם לא די בזה, אין להם שום בעיה עם הממשלה המפלצתית שהם הולכים להקים עם נתניהו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 719 מילים ו-1 תגובות

גורמים בכחול לבן: הליכוד מבקש להגדיל את הממשלה ל-36 שרים

יועצת ראש הממשלה לענייני חרדים נדבקה בקורונה, ביום חמישי האחרון השניים נפגשו ● מגעים מתקדמים של ח"כ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי להצטרפות לממשלת נתניהו-גנץ - מסתמן כי פרץ יקבל את תיק הכלכלה ושמולי את תיק הרווחה ● ח"כ מיכאלי: גם אם הם יצטרפו לממשלה, לא אפרוש מהמפלגה

10:48 עריכה

מקורביו של יו"ר העבודה עמיר פרץ: "יש לו הסכם מול גנץ ולא מול נתניהו. אם גנץ לא נכנס לממשלה גם עמיר פרץ בחוץ. אנחנו לא נהיה ה-61 של נתניהו".

10:45 עריכה

יו"ר יש עתיד-תל"ם ח"כ יאיר לפיד, ח"כ בוגי יעלון וח"כ ע'דיר כמאל מריח יתנו הצהרה לתקשורת בשעה 14:30 בכנסת.

10:39 עריכה

ח״כ אסף זמיר (חוסן לישראל) אמר בראיון בגל"צ כי הוא מוותר על תפקיד שר, כדי שהממשלה תהיה רזה – אבל רק אם המהלך יהיה שוויוני – כלומר, גם מישהו ב"צד השני" יוותר.

10:35 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי בראיון בגל"צ: "גם אם שמולי ופרץ יצטרפו לממשלה, לא אפרוש מהמפלגה. אהיה 'כאילו' בקואליציה, אבל אצביע נגד הממשלה".

10:25 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן על יו"ר כחול לבן בני גנץ בראיון ynet: "גנץ הוא טירון פוליטי, אפשר לדבר עליו בזמן עבר. מבחינה פוליטית הוא כבר מנוח. את כל המהלך הוביל גבי אשכנזי, שלא רואה כלום חוץ ממשרד הביטחון, ובבוא היום יבריז לגנץ כמו שגלנט עשה לכחלון".

10:23 עריכה

הוועדה בעניין ההתמודדות עם נגיף הקורונה מתכנסת בשעה זו בכנסת לדיון על רכש מכונות הנשמה וציוד רפואי.

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח (יש עתיד): "מדיניות שמיכת הסגר תצטרך להשתנות. אנחנו צריכים לצאת מהאירוע הזה עם תפיסה של איך נראית אסטרטגית טיפול לאומית במשבר כמו זה. לכן בכוונתנו לשרטט מסמך מסכם למפת דרכים להתנהלות מיד לאחר הפסח. מחר נתחיל בדיון האסטרטגי שיתייחס בין היתר לאיך נראית התמודדות לאומית עם קורונה 2 חלילה".

10:00 עריכה

גורמים בכחול לבן: הליכוד מבקש להגדיל את הממשלה ל-36 שרים

09:35 עריכה

גורמים בעבודה מסרו הבוקר למעריב אונליין כי המגעים של עמיר פרץ לכניסה לממשלה מתנהלים מול בני גנץ ולא מול בנימין נתניהו. התיקים שפרץ יקבל יהיו על מכסת כחול לבן.

09:05 עריכה

ח"ב אבי ניסנקורן: הבוקר סוכם כי הקיצוץ בקרנות הפנסיה הוותיקות יידחה לינואר 2021 – בעקבות משבר הקורונה. "בתקופה זו נגבש פתרון קבע שימנע פגיעה באזרחים הוותיקים".

08:52 עריכה

ועדת הקורונה בכנסת, בראשות ח"כ עפר שלח (יש עתיד), תתכנס היום לדיון בנושא רכש מכונות הנשמה וציוד רפואי.

08:34 עריכה

ח"כ איילת שקד (ימינה) בראיון בגל"צ: "אנחנו מבינים שאי אפשר היה להקים ממשלת ימין כמו שרצינו, אבל לא יכול להיות שיימכר לשמאל בשביל 17 מנדטים כל מה שחשוב לימין. גם הימין צריך לשמור על ערכיו".

על השאלה האם ישנה אפשרות שמפלגתה לא תיכנס לממשלה ענתה שקד: "אף אחד מאיתנו לא נולד שר, אופוזיציה היא לא מילה גסה. הלכנו דרך ארוכה עם המפלגות החרדיות והליכוד, אך השותפות הזו לא תישמר בכל מחיר".

איילת שקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
איילת שקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
08:12 עריכה

ח"כ אורנה ברביבאי (יש עתיד): "פוחדים מהקורונה? השבוע למדתי כי שררה היא מגפה הרבה יותר מסוכנת".

08:05 עריכה

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו הגיב בראיון בכאן רשת ב' על המגעים להקמת ממשלת נתניהו-גנץ. 

"המדיניות של הממשלה הזאת לא שונה בשום דבר מכל מה שרצו לעשות קודם. אנחנו רואים ממשלה שתטוס לשום מקום, בלי שום כיוון ובלי שום אג'נדה. חשבתי שגנץ רץ לראשות הממשלה בסוף מסתבר שהוא רץ להיות יו"ר הכנסת", אמר פורר.

07:43 עריכה

ח"כ לשעבר עמר בר לב ממפלגת העבודה על רק הדיווח כי הח"כים פרץ ושמולי ממפלגתו צפויים להיכנס לממשלת נתניהו-גנץ: "אמרנו שלא ניכנס, ובאמת לא נכון להיכנס. אמרנו שתחת נאשם בפלילים לא ניכנס, ברמה העקרונית והפרקטית, ודבר שני אמרנו שלא ניכנס כי אנחנו רוצים לשנות את המדיניות".

עוד הוסיף בר לב בראיון בגל"צ: "רק לפני שבוע אורלי לוי-אבקסיס התנתקה ממפלגת העבודה וקראנו לה בוגדת. היינו המומים מהמהלך הבוגדני הזה, ולפני מספר ימים בני גנץ הצטרף, וזה שכולם בוגדים בעקרונות שלהם זה לא סיבה בשבילנו לעשות מהלך דומה. אני מקווה שעמיר לא ייכנס לממשלה".

07:39 עריכה

ח"כ מיכאל ביטון מכחול לבן התראיין הבוקר בגל"צ ודחה את הביקורת על גידול תיקי השרים בעקבות המשא ומתן הקואליציוני: "בחירות חדשות יעלו כמו 900 משרות של שרים".

כמו כן, על רקע הדיווח שיועצת ראש הממשלה לענייני חרדים, רבקה פאלוך, נדבקה בקורונה, אמר ביטון כי הוא נפגש איתה לאחרונה.

מיכאל ביטון (צילום: Yaakov Lederman / Flash90)
מיכאל ביטון (צילום: Yaakov Lederman / Flash90)
07:19 עריכה

ח"כ יאיר גולן ממרצ: "אם 'צו התנועה' של העבודה הוא זחילה לממשלה מנפוחת ובזבזבנית בראשות נאשם בפלילים, עמיר פרץ ואיציק שמולי מפרקים אותה סופית מכל נכסיה הערכיים. המפלגה שהקימה את המדינה טבעה בביצה של ציניות פוליטית. אף אחד כבר לא יציל אותה".

07:17 עריכה

משרדי הממשלה החדשים שעומדים לקום בעקבות החלוקה הנרחבת של תיקי שר: המשרד לסייבר ודיגיטל, המשרד לפיתוח מיעוטים. כמו כן, משרדים נוספים יתפצלו לשניים.

07:15 עריכה

שיחות המשא ומתן בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבני גנץ להקמת ממשלה נתקלו באי הסכמות סביב שאלת החלת הריבונות ביהודה ושומרון. 

לפי הדיווח בכאן חדשות בליכוד דורשים להכניס זאת להסכם, אך בכחול לבן מתנגדים, ולא מסתמנת הסכמה סביב הסוגייה.

07:13 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה: "אם קולות הליכוד לא יבואו לעבודה, העבודה תלך לליכוד. הרשימה המשותפת היא הרשימה היחידה שנאבקת בנתניהו וחשוב מכך בדרכו".

07:12 עריכה

על רקע הדיווחים על הצטרפותם של ח"כ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי לממשלה, יו"ר מרצ מבהיר: "הכל סביב מתפורר, הכל מסחרה, אבל מרצ לא בוגדת, לא עורקת, ותמיד נאמנה לערכים ולבוחרים שלה".

07:10 עריכה

יו"ר העבודה-מרצ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי נמצאים במגעים מתקדמים לקראת כניסה לממשלה – בניגוד להתחייבותו הנחרצת של פרץ שלא לכהן תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו.

כחול לבן מציעים לשניים תפקיד של שר וסגן שר, אך פרץ מתעקש שגם שמולי יקבל משרד בראשותו. מקורביו של פרץ אישרו אמש את דבר המגעים – אך הוסיפו כי שום דבר עדיין לא נסגר. נכון לעכשיו פרץ מיועד לקבל את תפקיד שר הכלכלה, ולשמולי מייעדים את תיק הרווחה.

עוד 21 עדכונים

תרומה עצומה לתהליך הארדואניזציה של ישראל

בממשלה המתגבשת, כך מדווחים לנו, צפויים להיות 30-34 שרים בזמן ש-900 אלף ישראלים מובטלים ולצדם 280 אלף עצמאים מבועתים בלי שום תמיכה.

מדובר כנראה ב-15 תיקים לחוסן לישראל. סיעה בת 15-16 חברי כנסת חסרי ניסיון פוליטי ברובם (בתוספת הנדל והאוזר, כנראה).

ייתכן מאד גם שיולי אדלשטיין יחזור לכהן כיושב ראש הכנסת אחרי שסירב לכבד את רצון הרוב הפרלמנטרי ולאחר מכן הפר צו בג"צ.

בממשלה המתגבשת, מדווחים לנו, צפויים להיות 30-34 שרים, כש-900 אלף ישראלים מובטלים ולצדם 280 אלף עצמאים מבועתים ללא תמיכה.ייתכן גם שיולי אדלשטיין יחזור לכהן כיו"ר הכנסת אחרי שהפר צו בג"צ

לפי הפרשן רביב דרוקר, גנץ יסכים לחקיקת ביטול הלכת דרעי-פנחסי, כלומר לאפשרות כהונת שר שנאשם במשפט פלילי. זאת כדי לאפשר לנתניהו לכהן כממלא מקומו לאחר מימוש הרוטציה (שלעולם לא תתממש, אבל החוק הפרסונלי והמביש הזה כבר יהיה עובדה מוגמרת).

ליצמן יישאר שר הבריאות. דרעי יישאר שר הפנים.

לא מדובר בממשלת "אחדות" אלא בממשלת גוש פולחן האישיות של נתניהו שמכיל 58 מנדטים לצד 14-15 חברי חוסן לישראל שערקו מגוש ה-61. ועכשיו מתברר שגם עמיר פרץ שוקל להיכנס לממשלה ביחד עם שמולי. אני מתפלל שהדבר לא יתרחש.

סיעת היחיד של אורלי לוי-אבוקסיס תקבל את תיק השוויון החברתי (או: תיק אי השוויון החברתי, אם לדבר בכנות).

אני מבין שהחשש מהתפשטות נגיף הקורונה הוא עמוק ורציני. ואני מבין את החשש להיות במצב הקריסה של איטליה וספרד. במיוחד אחרי הזנחת מערכת הרפואה הישראלית לאורך עשור.

אבל זו בדיוק הייתה הסיבה למנות יושב ראש פרלמנט מכחול-לבן, לאייש ועדות פרלמנטריות לפיקוח פרלמנטרי על הממשלה, לתמוך בכל צעד חיובי של הממשלה במאבקה בקורונה ולהתנגד לכל שיקול פוליטי מצד נתניהו או לצעדים פסולים או שגויים שמטרתם הסתרת מחדל הפקרת מערכת הבריאות לאורך עשור.

לא מדובר בממשלת "אחדות" אלא בממשלת גוש פולחן האישיות של נתניהו שמכיל 58 מנדטים לצד 14-15 חברי חוסן לישראל שערקו מגוש ה-61. ועכשיו מתברר שגם עמיר פרץ שוקל להיכנס לממשלה ביחד עם שמולי

בואו נתמקד רגע בתסריט הדמיוני והמופרך שלא יתתמש: נניח שהרוטציה תתקיים (כאמור: אין מצב). ואז מה? גנץ יעמוד בראש ממשלה שנתמכת בידי 58 חברי כנסת מגוש פולחן האישיות. לצדו רק 15-16 חברי כנסת מטעם חוסן לישראל. ואולי עמיר פרץ ושמולי.

בממשלתו יכהנו יריב לוין, ישראל כץ, ניר ברקת, מירי רגב, דוד אמסלם, נפתלי בנט, יעקב ליצמן, אריה דרעי ובצלאל סמוטריץ'. ונתניהו.

אז נסכם: עכשיו, כך מדווחים בתקשורת, מתקיים מו"מ בלתי נתפס על עיגון בחוק יסוד של הלכת דרעי-פנחסי. כלומר: לא רק ראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום. גם שר יוכל לכהן גם לאחר שהוגש נגדו כתב אישום. הפוך ב-180 מעלות מכל הבטחותיו של גנץ. מתשתיתה הרעיונית של כניסתו לפוליטיקה.

וכל זה מתרחש מיד לאחר שנתניהו ואדלשטיין ניסו לנטרל את בחירת הרוב הפרלמנטרי שמבטא את בחירת רוב האזרחים, לאחר שהם ביזו את פסק דינו של בג"צ תוך ששרי נתניהו משתלחים בבג"צ, לאחר שנתניהו לא הפסיק לרגע ליצור דלגיטימציה לכל ממשלה אפשרית בתמיכת הרשימה המשותפת (כלומר: דלגיטימציה הן לשוויון הפוליטי והאזרחי של 20 אחוז מאזרחי המדינה והן לכל אפשרות להקמת ממשלת שמאל), ובתום עשור שבמהלכו כל מי שנכנס משמאל או ממרכז לממשלות נתניהו, התאדה והפך לגוויה פוליטית.

ומעל הכל: ההתנהלות המדהימה של גנץ ואשכנזי, העצימה את חוסר האמון של האזרחים בנבחרי הציבור ובכך פגעה אנושות בתשתית החברתית החיונית לקיום מדינה דמוקרטית.

וכל זה גם קרה דקה לפני הפקעת השליטה בפרלמנט מידי נתניהו לראשונה לאחר עשור ו-2 דקות לפני חקיקת חוקי טוהר מידות שימנעו מכל נאשם לכהן בעתיד כראש ממשלה, להתמודד על ראשות הממשלה ולכהן יותר מ-2 קדנציות.

וכל זה גם קרה דקה לפני הפקעת השליטה בפרלמנט מידי נתניהו לראשונה לאחר עשור ו-2 דקות לפני חקיקת חוקי טוהר מידות שימנעו מכל נאשם לכהן בעתיד כראש ממשלה, להתמודד על ראשות הממשלה ולכהן יותר מ-2 קדנציות

קשה לחשוב על הפרת אמונים פוליטית חמורה מזו של גנץ ואשכנזי. קשה לחשוב על שבירת אמון יותר חזקה. קשה גם להפריז בעוצמת הנזק שחוללו גנץ-אשכנזי לתשתית שעליה בנויה חברה שמתיימרת להיות דמוקרטית: עמידה בעקרונות הכי יסודיים שלך ובהתחייבויות הכי יסודיות שלך. והם גם הנציחו את מעמדו ההרסני של נתניהו בעיני תומכיו כקוסם בלתי מנוצח שלא ניתן להעמיד מולו שום אלטרנטיבה.

זוהי תרומה עצומה לתהליך הארדואניזציה שעוברת מדינת ישראל. נזק עצום ומקיף לדמוקרטיה. והפרת אמון איומה של מיליוני אזרחים.

חבל.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 640 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

המהלך של גנץ: הגזענות ניצחה את המאבק בשחיתות

חוקר השחיתות ד"ר דורון נבות לא רואה בהצטרפות של גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו שינוי כיוון, ומזכיר שמתוך רביעיית הקוקפיט, ״מי שבאמת מתעניין בשחיתות הוא בוגי, אבל הוא האיש הכי חלש שם״ ● גם כל הסיפור עם המשותפת היה תרמית לדעתו, ואפילו ההליכה עם מרצ ● ״המחויבות ללאומיות היהודית ניצחה כל דבר אחר, עד כדי כך שמתברר גם שהיא היתה יותר חשובה מ'רק לא ביבי׳״

עוד 789 מילים

העולם מרוכז בקורונה, אבל תכנית המאה, הסיפוח והאג עדיין כאן

בית הדין בהאג והאיחוד האירופי משהים - אבל לא מקפיאים - את הדיונים על יחסי ישראל ופלסטין ● ישראל וארה"ב אומרות שהן עדיין עובדות על יישום תכנית המאה, כולל סיפוח, אך מסרבות לנקוב בלוח זמנים ● כך שינתה הקורונה את סדר היום במזרח התיכון ● פרשנות

עוד 856 מילים

"נגיף הקורונה ממשיך לחיות בדם לאחר המוות"

"המתים אמנם לא משתעלים, אבל הם יכולים לפלוט נוזלי גוף כשמזיזים אותם או כשמעבירים אותם ממקום למקום" ● כך אומרת לזמן ישראל פתולוגית אמריקאית בכירה, שקוראת לעולם לאמץ נהלים מחמירים בנוגע לטיפול בגופות ● ראיון

עוד 852 מילים

על פי הנתונים הרשמיים, מספר חולי הקורונה בגדה המערבית וברצועת עזה עדיין נמוך, ולמעשה הפלסטינים הם שחוששים מזליגת המחלה מההתנחלויות לשטחים ● בינתיים, ארגון רופאים למען זכויות אדם קורא לישראל להכיר באחריותה לנעשה שם - הן מבחינת החוק הבינלאומי והן מבחינה מוסרית ● "התפרצות בעזה תהיה קטסטרופה, בריאות לא פחות חשובה מביטחון"

עוד 1,504 מילים

השר בנט חתם על הקצאת 700 חיילים לסיוע למשטרה

נתניהו לראשי מפלגות הימין: הפרסומים בנושא המו"מ הם פייק ניוז מוחלט ● שקד: מסירת משרדי הביטחון והמשפטים לשמאל, פירושו שעבוד אידיאולוגי לשמאל ● אושרה בקשת יש עתיד להתפלג מסיעת חוסן לישראל, גנץ נשאר עם השם כחול לבן ● בעלה של יועצת נתניהו לענייני חרדים, עמה נפגש בסוף השבוע שעבר, התגלה כחולה קורונה

עוד 61 עדכונים

היוזמה לביטול הלכת דרעי-פנחסי מחרבת כל נורמה שלטונית ראויה

מ״לא נשב תחת ראש ממשלה עם כתבי אישום״, בני גנץ חתך בחדות למו״מ על ביטול חלקי של הלכת דרעי-פנחסי, על מנת שנתניהו יוכל לכהן כמ״מ ראש הממשלה בזמן שהוא עומד לדין, אם וכאשר תיכנס הרוטציה בין שניהם לתוקף ● מעבר לעובדה שמדובר בחקיקה פרסונלית פסולה, הרי שהיוזמה מאיימת למחוק את ההישג הגדול ביותר של אותה הלכה וכל זכר להקפדה על ניקיון כפיים ציבורי ● פרשנות

עוד 900 מילים ו-1 תגובות

הנחש, האריה והחמור

פרשנות הרבה לפני שמגפת הקורונה הפכה לתירוץ הרשמי להקמת ממשלת חירום, ובזמן שבכחול-לבן עוד קיוו להקים ממשלת מיעוט או לכל הפחות להגיע למו״מ מול הליכוד עם הכנסת בידיהם, אשכנזי כבר בישל עם דרעי את הצטרפות גנץ ואנשיו לממשלה בראשות נתניהו ● הרמטכ״ל לשעבר ראה את תוצאות הבחירות ב-2 במרץ, וקיבל החלטה ● רק ביום חמישי, הבינו שותפיו לשעבר לאן פניו מועדות ● משרד הביטחון זו רק תחנה ראשונה ● הו הא מי זה בא ראש הממשלה הבא

עוד 2,951 מילים ו-11 תגובות

"אבי מת לבדו, ועכשיו אני לא יכולה אפילו לנחם את אמי"

"אנחנו מביאים מצרכי מזון לקשישים ומנסים לספק מילות נחמה לאלו שמודאגים במיוחד" ● "למרבה הצער, גם בתוך הקהילות שלנו יש אנשים שנדבקו בנגיף" ● יהודי איטליה מספרים על החיים והמוות בלב אזור האסון של הקורונה באירופה ● הקושי הרגשי הגדול, הם אומרים, הוא האיסור להיפרד מיקיריהם או ללוות אותם בדרכם האחרונה

עוד 877 מילים

גנץ ואשכנזי פוגשים את נתניהו במעון ראש הממשלה

ליברמן: נלך לאופוזיציה ● לפיד: גנץ ואשכנזי בחשו מאחורי גבי ● כחלון רוצה לחלק מענקים של 5 מיליארד שקל ● ניסנקורן: זחילה והליכה על 4 זה קשקוש, הולכים לממשלה שוויונית ● יורם יובל קורא להדחת ליצמן: הסגר חזק מדי וגורם לסטרס ● מחאת הדגלים השחורים הגיעה לבתים של גנץ, שפע, חיימוביץ' וזמיר ● האוזר תומך בממשלת חירום, רדיר מריח מתנדנדת

עוד 30 עדכונים

הושק שדה הפנלים הסולריים הצפים הגדול בארץ

על מאגר מים שסמוך לקיבוץ שמיר הוקם לאחרונה שדה הפנלים הסולריים הצפים הגדול בארץ ● סוף-סוף מתחילים לנצל את השטחים העצומים של המאגרים ● אביב לביא נחלץ מהסגר כדי לבקר בגולן, שבימים אלה ירוק וריק מתמיד

עוד 629 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה