עובדים לובשים בגדי מגן מחטאים מרחבים ציבוריים נגד נגיף הקורונה בדרום קוריאה. במרץ 2020 (צילום: AP Photo/Lee Jin-man)
AP Photo/Lee Jin-man

מגפת הפייק ניוז קורונה זה לא ג'וק ואי אפשר להדביר אותו

בחסות הפאניקה הכללית, מציעים טרמפיסטים שירותי הדברה בתשלום נגד קורונה ● מנהלת אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה, מבהירה: "מי שמציע ריסוס נגד קורונה במסגרת עבודתו כמדביר – זה לא חלק מהרישיון שלו ואם הוא מפרסם את זה ככה יש פה הטעיה" ● ואם כבר הדברה, אז גם השמועות שיתושים מעבירים קורונה הן פייק

קורונה זה לא ג'וק ואי אפשר להדביר אותו. את המסר הזה מבקש המשרד להגנת הסביבה להעביר לציבור, אחרי שהתברר שיש טרמפיסטים שמנצלים את הפאניקה הכללית, ומציעים שירותי הדברה בתשלום נגד קורונה. אגב, אתמול (שני) בערב, משטרת ירושלים עיכבה שמונה בני אדם שריססו חומרי הדברה ליד שער שכם, כביכול, במטרה לחטא את האזור נגד קורונה.

ברשתות החברתיות כבר ניתן למצוא מדבירים וחברות הדברה שמציעות ריסוס נגד קורונה. ד"ר גל זגרון, מנהלת אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה, מבהירה: "אנחנו לא רוצים למנוע פרנסה מאף אחד וגם לא יכולים לעצור את מי שרוצה לעשות ניקוי וחיטוי, כי אין לתחום הזה רישוי בישראל, ולכן כל אחד יכול לחטא לפי הבנתו. אבל חשוב להבין שאין שום קשר בין הדברה לבין קורונה. ניקוי וחיטוי זה דבר אחד, והדברה תברואית זה משהו אחר לגמרי.

"אנחנו לא רוצים למנוע פרנסה מאף אחד וגם לא יכולים לעצור את מי שרוצה לעשות ניקוי וחיטוי, כי אין לתחום הזה רישוי בישראל, ולכן כל אחד יכול לחטא לפי הבנתו. אבל חשוב להבין שאין שום קשר בין הדברה לבין קורונה״

״מדבירים לא עוברים בקורס שלהם הכשרה לחטא נגד וירוס. מי שמציע ריסוס נגד קורונה במסגרת עבודתו כמדביר – זה לא חלק מהרישיון שלו ואם הוא מפרסם את זה ככה יש פה הטעייה".

יש בזה גם סיכון?

"כן, מפני שאם מכניסים את חומרי החיטוי למכשירי הריסוס שאיתם המדביר עובד ביומיום, כשהוא ישפריץ את חומרי החיטוי סביר מאוד שהוא ירסס לסביבה גם את שאריות חומרי ההדברה שנותרו במיכל, ומדובר בחומרים רעילים".

חומרי הדברה שמבוססים על זרחנים אורגניים, שאיתם בדרך כלל מרססים נגד חרקים ומזיקים, רלבנטיים בכלל נגד קורונה?

"ממש לא. בעיקרון בעולם משתמשים לחיטוי נגד קורונה בחומרים שמבוססים על שלושה מרכיבים – אלכוהול, מי חמצן וכלור. אבל חשוב להבין שלפני שמחטאים צריך לנקות עם מים ודטרגנט. אין טעם לחטא אם לא מנקים קודם, ואני לא בטוחה שמקפידים על זה כשמחטאים את כל האוטובוסים והמקומות הציבוריים, כמו שאנחנו רואים כרגע. לעשות חיטוי בלי ניקוי לפני כן, זה סוג של מצג שווא, וזה גם עלול לזהם את הסביבה".

״בעולם משתמשים לחיטוי נגד קורונה בחומרים שמבוססים על אלכוהול, מי חמצן וכלור. אבל לפני שמחטאים צריך לנקות עם מים ודטרגנט. אין טעם לחטא אם לא מנקים קודם, ואני לא בטוחה שמקפידים על זה״

חשוב לחדד: חיטוי וניקוי נגד קורונה אינם עבירה על החוק או על הנחייה כלשהי – מהסיבה הפשוטה שהחוק בישראל לא מתייחס לזה. הבעיה טמונה בכך שיש מדבירים שמציגים את עצמם כמומחים לעניין – בעוד שההכשרה המקצועית שלהם רלבנטית לטיפול בקורונה לא הרבה יותר מזו של שרברב או רואה חשבון. יתכן, כמובן, שיש מדבירים שצברו במהלך השנים ניסיון גם בחיטוי, אבל כאמור זה לא נכלל ברשיון שהם מחזיקים מטעם המדינה.

עובד לבוש בבגדי מגן מחטא חנות בירושלים. מרץ 2020 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
עובד לבוש בבגדי מגן מחטא חנות בירושלים. מרץ 2020 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

שימוש בחומרי ניקוי בחללים סגורים

סוגיה נוספת היא שימוש בחומרי ניקוי בתוך חללים סגורים – למשל הדירות שבהן הישראלים מצטופפים כרגע. במחקר שפורסם לפני כמה שנים עלה שבחדר סגור, שאותו מנקים באמצעות אקונומיקה בריכוז גבוה, ריכוז החלקיקים המזהמים באוויר גדול פי 1,000 מאשר באוויר הפותח. כלומר, באנו לנקות ויצאנו מזהמים. זגרון מסכימה: "אם משתגעים עם החומרים האלה בתוך חללים סגורים שיש בהם אנשים, ובעיקר ילדים, זה בהחלט יכול להיות מסוכן".

אדי טייאר, מדביר מוסמך וותיק בתחום, מכיר את המציאות הזו מקרוב: "פנו אליי מרשויות מקומיות שרוצות לחטא אוטובוסים. זה לא רציני. איזה ידע יש לי בתחום הזה? אין לי שום הכשרה בנושא. אין לי מושג ירוק איך להשתמש בחומרים האלה. מי אני שאקבל על עצמי אחריות לבצע חיטוי באוטובוס, שאולי נסע בו אדם שחולה בקורונה? אני יודע שיש מדבירים שהתחילו לפרסם שירותי הדברה נגד קורונה, וחשוב שיידעו שזה חארטה".

יתושים אינם נשאים של קורונה (צילום: AP Photo/Rick Bowmer, File)
יתושים אינם נשאים של קורונה (צילום: AP Photo/Rick Bowmer, File)

ואם כבר הדברה וחארטה, בימים האחרונים עלתה השאלה האם יתושים מעבירים קורונה. פה ושם כבר התחילו להפיץ את זה ברשתות החברתיות כעובדה מוגמרת, מה שעלול להיות בהחלט מטריד, לאור העובדה שהחודשים הקרובים צפויים להיות עתירי יתושים.

ובכן, לפחות בחזית הזו אפשר להשמיע צפירת ארגעה: פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, אמר לזמן ישראל ש"הטענה הזו היא פייק בריבוע. יתושים לא מעבירים קורונה, נקודה".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
לכבוד: מאן דבעי הנדון: תגובת ארגון המדבירים לפרסומים השונים בנושא וירוס הקורונה בעקבות האירועים האחרונים בכל נושא וירוס הקורונה ובתגובה לפרסומים השונים שפורסמו בימים האחרונים הן במרשתת... המשך קריאה

לכבוד: מאן דבעי
הנדון: תגובת ארגון המדבירים לפרסומים השונים בנושא וירוס הקורונה
בעקבות האירועים האחרונים בכל נושא וירוס הקורונה ובתגובה לפרסומים השונים שפורסמו בימים האחרונים הן במרשתת והן באקרני הטלוויזיה, אנו מבקשים להבהיר מספר דברים:

ארגון המדבירים הנו הגוף שמאגד את בעלי המקצוע בתחום ההדברה התברואתית בישראל. ככזה, אנו רואים חובה ממשית לעשות סדר בנושא החיטויים כנגד וירוס הקורונה על ידי מדבירים מורשים ולמחות על בעלי אינטרסים מסחריים שפועלים תוך פגיעה בשמם הטוב של המדבירים בישראל.

ארגון המדבירים פעל ודרש לקבל הנחיות רשמיות לביצוע פעולות חיטוי באמצעות מדבירים מורשים בהתאם לרישיונם. בתשובה מהמשרד להגנת הסביבה, הובהר שנושא זה אינו תחת אחריותו של המשרד והפנה את הדרישה למשרד הבריאות. האחרון, השיב לדרישתנו במסמך חוזר שנכתב:
"הנדון: הנחיות לביצוע חיטוי – נכון להיום אין הנחיות מיוחדות למדבירים. אם המצב ישתנה, משרד הבריאות יעדכן בהתאם." (17/03/2020 סימוכין: 159357520).

בימים האחרונים, יצאו לתקשורת מספר פרסומים אודות גיוס בני נוער, חיילות צה"ל וגופים נוספים למאבק מול הנגיף באמצעות פעולות חיטוי כאלה ואחרות. לצערנו, לא נוסח תקן או פרוטוקול ביצוע חיטוי ולפיכך, אין באמת התוויה או נוהל ברור ומחייב שלפיהם יש לפעול. באפשרותו של כל אדם לבצע חיטוי/ניקוי של סביבתו באמצעים העומדים לרשותו (תכשירי ניקוי וחיטוי המפורסמים בכל מקום).
בהתחשב בעובדה שמדבירים בישראל, פועלים כל השנה בפעולות בתחום ההדברה והחיטוי, רואים עצמם באופן כמעט ברור כבעלי יתרון בביצוע פעולות חיטוי למוסדות, לתחבורה הציבורית וללקוחות פרטיים. אמנם, אין זה מתוקף היות מורשים ברישיון להדברה (היות וכאמור, חיטוי כנגד נגיף הקורונה ברגיל איננו חוסה תחת הפעילות השותפת) , אלא מתוקף היותם מוכשרים ככל אזרחי ישראל שיכולים לעשות פעולות שכאלה.

ולמרות זאת, אנו מבקשים לחדד שברשות המדביר המקצועי, קיימים הכלים, הציוד, הידע והניסיון בהפעלתו, אמצעי הבטיחות, אמצעי ההגנה, היכולת לביצוע, הידע וההכשרה למהילת תכשירים ולשימוש בחומרים ובקרוב גם הסמכה (ארגון המדבירים פועל להסדרת הנושא) לביצוע פעולות כאין אלה וחשוב להוסיף, שלמרביתם גם ביטוח מתאים וכל זאת הרבה מעבר לכל אדם אחר, באופן המקנה להם יתרון ברור בסדרי גודל על פני כל מי שנעדר יכולות אלו.

ברצוננו להתייחס גם לאייטם האחרון שפורסם בערוץ 13 ובא מתראיין מנכ"ל חברה מסחרית בשם "קלין ביט" שבחר (לצערנו הרב) בדרך השלילה להציג את השירות שהוא מציע. ראיון זה לקה בהכללות גורפות העולות כדי השמצה של כלל ציבור המדבירים בישראל תוך הצגתם כצבר שרלטנים אשר מציעים ברגיל שירות רשלני ושרלטני וכל זאת תוך השלכת רפש על קבוצת בעלי מקצוע ההדברה בישראל. אנו דוחים את האמור בראיון בשתי ידיים. מרביתם של העוסקים במלאכה הינם מדבירים ישרי דרך ואחראים ליידע הן בעל פה והן בכתובים את פעולת החיטוי ומגבלותיו עבור הלקוח שלהם. להציג את ציבור המדבירים בישראל כ "שרלטנים" הינו עניין פסול בתכליתו וצר מאוד על כך שהתקשורת קיבלה את דבריו מבלי לקבל התייחסות מהאיגוד המקצועי אשר תחתיו חוסים מאות מדבירים בעלי ותק של עשרות שנים. ברור כי התייחסות זו, הייתה מאירה את הדברים באור שונה לחלוטין.
יצוין כי הנ"ל אומנם מחזיק בשיטת וחומר שמתאימים לפעולות החיטוי בבתי חולים אך יש לזכור כי אין דבר שונה מכל פעולת חיטוי אחרת המבוצעת בכלים אחרים ובחומרים אחרים שידועים ככאלה שמבצעים את פעולת חיסול הנגיף.

למען הסר כל ספק בעניין, נבקש להוקיע את אותם חברות (הן מתחום ההדברה והן מתחומים אחרים) המנצלים את המשבר הנוכחי ומציגים מצגי שווא ללקוחות שנמצאים במצוקה. אנו נפעל ככל שלאל ידינו נגד תופעות פסולות אלו, אך יש לזכור כי מדובר בחריג לכלל.

לסיכום דברנו,
• פעולות חיטוי קיימות במספר שיטות ובמספר חומרים.
• נכון להיום, חרף פניית ארגון המדבירים בנושא, אין הנחיות חד משמעיות או המלצות מדויקות לביצוע חיטוי נגד קורונה.
• המדבירים בישראל, כשאר אזרחי ישראל, יכולים ומבצעים פעולות חיטוי כאינדיבידואלים ולא תחת רישיון ההדברה שלהם.
• ארגון המדבירים ממליץ לייצר פרוטוקול אחיד מטעם משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה שלפיו יוגדר כיצד מומלץ לבצע פעולות חיטוי.
• כל עוד לא קיים פרוטוקול כזה, ימשיכו כלל העוסקים במלאכה בפעולות חיטוי תוך אחריות ויושרה.
• אנו מוחים על אמצעי התקשורת שנותנים במה חד צדדית, לגורמים בעלי עניין, תוך הכפשת ציבור מקצועי שלם וכל זאת מבלי לקבל התייחסות רשמית.

בכבוד רב ובתקווה לסיום המשבר מהר ככל שניתן,

גל כהן – דובר ארגון המדבירים

מסקרן אותי לדעת מי חברת הניקיון שממנת כתבה כזאת, ומה המומחיות של אותה חברה בהתמודדות עם קורנה ועם החיטוי שלה ,והאם למישהו יש בכלל ניסיון כזה. מה גם שמשרד הבריאות בעצמו נותן רישיון לשימו... המשך קריאה

מסקרן אותי לדעת מי חברת הניקיון שממנת כתבה כזאת, ומה המומחיות של אותה חברה בהתמודדות עם קורנה ועם החיטוי שלה ,והאם למישהו יש בכלל ניסיון כזה.
מה גם שמשרד הבריאות בעצמו נותן רישיון לשימוש בחומרי חיטוי נגד הקורונה.
אז נכון שמדבירים עוסקים בהדברה ,אך מאיפה הנחת היסוד שהם משתמשים בחומרי הדברה ולא בחומר החיטוי?
מי הסמיך את חברות הניקיון לבצע חיטוי?
חברות הדברה ברובן מעסיקות אנשים שמורגלים בעבודה עם חומרים מסוכנים ויודעות להנחות את העובדים שלהם לעבודה כזאת.
ברור שכניסה של חברות ההדברה לתחום יוצרות לחץ אצל חברות הניקיון שעד היום גבו סכומים אסטרונומים על חיטוי אזורים נגועים והיום התחרות גורמת להם להורדת מחירים של מאות אחוזים.
חבל שאותן חברות שממנות כתבות כאלו עוסקות בלהשמיץ אנשי מקצוע ותחום שלם במקום להתמקד בניקיון וחיטוי ואמונה שהכל יעבור ובסופו של יום המטרה המשותפת של כולם היא למגר את וירוס הקורונה מהעולם.

עוד 613 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 22 בספטמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

עוד חוזר הניגון שזנחת לשווא והדרך עודנה נפקחת לאורך

השיר הראשון בספרו הראשון של נתן אלתרמן הפך לאחד השירים המוכרים ביותר של המשורר, בין השאר בזכות הלחנים השונים שלו, שהכניסו אותו פעם אחר פעם לליבם של בני דורות שונים ● הלחן המוכר ביותר היום הוא של נפתלי אלטר, שברי סחרוף חידש והפך ללהיט מודרני ● אלטר עצמו מודה שהוא לא מבין עד הסוף את כוונת המשורר ומספר איך הלחין את השיר: "יש בעניין הזה סוג של קסם"

עוד 1,013 מילים

עז ותיש

בתוכנית הרדיו של קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן ברשת ב' התארח ביום שלישי לפני שבוע השר יועז הנדל. כאשר הוא נשאל על האפשרות של השתתפות ישראל בוועידת שלום, הוא הזכיר דברים שאמר בעבר על ועידת שלום: "מהעז הזו לא יצא חלב".

דברים אלה נכוחים. השר יודע שהוא וחבר שריו ומרעיו בימין לא מתכוונים להוציא חלב מהעז הזו – ועידת שלום. בשרשרת לשלום יש לפחות שתי חוליות, ועידת שלום וממשלת ישראל (ועוד חוליות). ידוע שהחוזק של השרשרת נקבע על-ידי חוזק חולייתה החלשה. וכשממשלת ישראל מגיעה כמו תיש לתהליך שלום לא נשיג חלב.

בשרשרת לשלום יש, בין היתר, שתי חוליות: ועידת שלום וממשלת ישראל. ידוע שהחוזק של השרשרת נקבע על-ידי חוזק חולייתה החלשה. וכשממשלת ישראל מגיעה כמו תיש לתהליך שלום – לא נשיג חלב

אנחנו יכולים להגיד על ממשלתנו ושרינו: "מהתיש הזה לא נקבל חלב". זו הבעיה.

באותו ראיון השר הנדל דיבר בשבח מעשיה של הממשלה. אכן אמר דברים נכונים. הממשלה הזו מתנהלת בנורמליות, ולעם משוגע כמו שלנו גם זה שידרוג. אבל נדמה, שבדבר אחד הממשלה ממשיכה את הקו של ממשלות בנימין נתניהו, והוא טענתה שבסביבתנו הקרובה אין לנו עם מי לדבר על שלום.

אז חברי הממשלה דעו לכם, שתפקידכם לייצר מציאות בה יש לנו עם מי לדבר על שלום. בשלום עתידנו, ועליכם להשיג אותו. אתם לא יודעים איך להתקדם לשלום עם שכנינו בארץ הזו, אז אל תהיו בממשלה.

בהזדמנות זו, בה אני מתייחס ליועז הנדל, הרשו לי, בבקשה, התייחסות אישית לגופו של אדם. יותר נכון שני אנשים – אישה ואיש. אני קושר כאן ביחד את השרה איילת שקד והשר יועז הנדל.

שניהם אנשים יפים, צעירים וחכמים. אולם בדעותיהם הם כל-כך זקנים, עם השמרנות שלהם וחוסר המעוף שלהם, והיעדר התשוקה לשנות עולם ולעשות אותו טוב יותר. אז נשארנו עם זה שהם רק יפים. גם זה משהו, ואולי אפילו הרבה.

יאיר טל הוא מהנדס מכונות שעבד במספר חברות. היום הוא גמלאי. חקר את ניהול המלחמה במלחמת יום הכיפורים והשלים את כתיבת הספר "ישראל טל: פרקים למלחמת יום הכיפורים" אשר יצא לאור בספטמבר 2019 בהוצאת "ידיעות ספרים".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 279 מילים

בנט: "אני רוצה מתווה חינוך בהיר שמובן לכל הורה"

ועדת חוקה האריכה תקנות התו הירוק עד ה-4 באוקטובר ● הליכוד: בתקופת נתניהו ישראל מעולם לא כשלה בקונגרס ● אלקין: המשבר עם המפלגה הדמוקרטית - תהליך של שנים ● סמוטריץ׳: הנהגת ערביי ישראל אינה פרטנר למאבק באלימות ● טיבי: ישראל עדיין לא קיבלה החלטה להכריע את ארגוני הפשיעה ● לבקשת שרת החינוך לא ינתנו קנסות למנהלים שיפתחו מוסדות בניגוד לתקנות קורונה

עוד 24 עדכונים

לא כולל שירות

הנהלת הוט, שספגה מתקפה בגלל התנהלותה מול מפוני הבניין הקורס בחולון, טענה שמדובר ב"קצר מתמשך בתקשורת" ● מבלי לפסוק מה בדיוק קרה שם, זו הגדרה מדויקת למערכת היחסים בין גופים ממשלתיים ומסחריים רבים לבין הציבור ● גם אלה ששיפרו את הביצועים בשנים האחרונות, עדיין נכשלים בנקודה שבה הם פוגשים את האזרחים המודאגים ואמורים לתקשר איתם ● פרשנות

עוד 880 מילים

למקרה שפיספסת

חזרה לאולד-סקול: הטכניון מוריד את המסך על ההרצאות המוקלטות

במהלך הקורונה כמעט כל ההרצאות והתרגולים בטכניון הוקלטו והונגשו לצפייה חוזרת מהבית ● 2 מיליון שקל הושקעו במצלמות ומסכים ניידים בכיתות כדי לשפר את איכות ההקלטה ● כעת, דווקא המכון הטכנולוגי שאמור להכשיר את השפיץ של ההיייטק חושש שהסטודנטים לא יגיעו לקמפוס והחליט להוריד את הנגישות לרוב ההקלטות ● הסטודנטים מתנגדים ונערכים למאבק

עוד 1,500 מילים

מציאות ספורטיבית לא הוגנת

ב-2012 איגוד התאחדויות הכדורגל האירופיות – אופ"א (UEFA) הכניס לתוקף מדיניות חדשה, שנועדה לסגור או לכל הפחות לצמצם את הפערים בין המועדונים השונים באירופה. המדיניות כונתה "פייר פליי פיננסי" (Financial Fair Play).

ב-2012 איגוד התאחדויות הכדורגל האירופיות – אופ"א הכניס לתוקף מדיניות חדשה, "פייר פליי פיננסי", שנועדה לסגור או לפחות לצמצם את הפערים בין המועדונים השונים באירופה

בפשטות, נועדה מדיניות זו להגביל את ההוצאות של מועדונים ביחס להכנסות המועדון. על פי שיטה חדשה זו, קבוצה לא יכולה להוציא כספים על רכישת שחקנים ותשלום שכר שיהיו גבוהים מסך הכנסותיה, קרי – מכירת מנויים, כרטיסים ושחקנים; זכויות שידור וחסויות; ספונסרים וכל הכנסה אחרת למועדון.

בהתאם לכך, מועדונים בבעלות פרטית לא יכולים היו לסמוך יותר על הבעלים שיכסו הוצאות כגון רכישת שחקנים ומשכורות. קבוצה שמפסידה כספים נאלצת להתמודד עם תקרת "פייר פליי פיננסי" נמוכה יותר בעונה שלאחר מכן.

במחקר שפרסמתי לאחרונה במגזין המדעי "Journal of Sport Management", יחד עם ד"ר סטפני גרטשן – פוסט דוקטורנטית באוניברסיטת אריזונה סטייט, נבחנה לעומק שיטת ה"פייר פליי הפיננסי". במסגרת עבודת המחקר בדקנו תוצאות של קבוצות בליגת האלופות בין השנים 2006 עד 2018, ומצאנו כי המדיניות של אופ"א לגבי ה"פייר פליי" הניבה תוצאות הפוכות ממה שתוכנן.

המחקר בחן בעזרת ניתוחים כמותניים את ההסתברות של קבוצות להתקדם במפעל ואת ההכנסות מהטורניר עם משתנים שלוקחים בחשבון את שווי השחקנים בכל קבוצה, לפי הערכות לא רשמיות המפורסמות באתר Transfer Market (מחקרים שונים מצאו קורלציה יחסית גבוהה בין ההערכות באתר לנתונים רשמיים). המדינה שבה הקבוצה משחקת, אוכלוסייה וממ"ג של המדינה, ניסיון קודם בטורניר והאם הקבוצה בבעלות פרטית מלאה או בעלות שונה כגון בעלות ציבורית או תלות כלשהי בגופים ציבוריים.

תוצאות המחקר הציגו תמונת מצב לפיה המועדונים בעלי הכנסות גבוהות יכולים היו להוציא סכומים גדולים יותר על שחקנים ולשלם משכורת גבוהה יותר, ובכך הגדילו את הפערים בענף הכדורגל. המדיניות בעצם הגבילה את האפשרות של קבוצות "קטנות" להתחרות מול הקבוצות ה"גדולות" על שחקנים.

במסגרת המחקר בדקנו תוצאות של קבוצות בליגת האלופות בין השנים 2006 עד 2018, ומצאנו כי המדיניות של אופ"א לגבי ה"פייר פליי" הניבה תוצאות הפוכות ממה שתוכנן

המחקר מבליט את ההבדלים העצומים בין המדינות עם נציגות המשתתפות בטורניר ליגת האלופות, כשלמעשה יש שלוש קבוצות של מדינות. לאנגליה, ספרד, איטליה וגרמניה היו 26 נציגות במשחקי הגמר. לצרפת, פורטוגל והולנד היו רק שתי נציגות בחצאי הגמר. קבוצות משאר המדינות הצליחו רק בחמישה מקרים להגיע לרבעי הגמר.

גם ההכנסות מהטורניר שמפורסמות באתר של אופ"א ממחישות את הפערים שגדלים. ב-2018 נציגות מארבע הליגות הבכירות הרוויחו מעל 450 מיליון יורו, לא כולל הכנסות משידורים. קבוצות מצרפת, פורטוגל והולנד הרוויחו קרוב ל-250 מיליון. וכל שאר הקבוצות שהשתתפו הרוויחו קרוב ל-150 מיליון יורו בסך הכל.

הדוגמה המקומית של ישראל והקבוצות ששיחקו בשלבי המוקדמות ולעתים בשלב הקבוצות, מבליטה את השפעת המדיניות של אופ"א על היכולת של קבוצות ישראליות להתחרות בליגת האלופות.

למרות הביקורות הקשות בתקשורת ומהאוהדים, מצב הקבוצות מישראל די צפוי, בהינתן השוק המקומי הקטן והכנסות מוגבלות מחוזי שידור ומכירת כרטיסים. הקבוצות הישראליות לא יכולות להסתמך על בעלים עם כיסים עמוקים כפי שנעשה בעבר לפני יישום מדיניות "פייר פליי הפיננסי", וכתוצאה מחוקי ה"פייר פליי הפיננסי" אינן מסוגלות לגדול. לכן סביר שהפערים יגדלו בינן לקבוצות עם שוק גדול יותר. לראייה, אתם זוכרים מתי קבוצה ישראלית העפילה לאחרונה בהצלחה לליגת האלופות?

הדוגמה המקומית של ישראל והקבוצות ששיחקו בשלבי המוקדמות ולעתים בשלב הקבוצות, מבליטה את השפעת המדיניות של אופ"א על היכולת של קבוצות ישראליות להתחרות בליגת האלופות

בעקבות מגפת הקורונה העולמית וקשיים כלכליים של הרבה קבוצות ברחבי אירופה, אופ"א החליטו להפחית את ההגבלות על מועדונים באירופה ולאפשר להם לחרוג בהוצאות ביחס להכנסות.

אומנם ההחלטה מסייעת לקבוצות להתמודד עם קשיים כלכליים, אך כפי שנדמה מהחתימה של מסי בפריז סן ז'רמן הצרפתית – קבוצות עם גיבוי כלכלי, כגון נסיכים מאיחוד האמירויות, ניצלו את ההחלטה של אופ"א להחתמת שחקנים עם משכורות עתק מבלי להיענש. על פי המחקר שלנו, המצב הנוכחי מאפשר לקבוצות עם גיבוי כלכלי להשקיע יותר ובעצם להעמיק את הפערים בכדורגל האירופי.

המעבר של מסי מברצלונה לפריז עורר הרבה תהיות וביקורות כלפי ראשי ברצלונה ונשיאה לאפורטה, בעיקר בנוגע לאי היכולת שלהם להחתים את מסי על חוזה חדש. כפי שנדמה מפרסומים שונים והצהרות המועדון, לא היה ביכולתם להחתים את מסי על חוזה שכזה מבלי לחרוג מהתקציב המותר, בהינתן חוזים קיימים עם שחקנים אחרים. ההגבלות בספרד על שינויים בחוזי עבודה גם לא אפשרו לקצץ בשכרו של מסי מעבר לסכום מסוים, והמינימום עדיין היה גורם לקבוצה, שנמצאת בחובות אדירים, לחרוג עוד מהתקציב.

בזמן שברצלונה ממשיכים להתייסר לאחר הפרידה מאחד הכוכבים הגדולים ששיחקו במדי הקבוצה – פריז סן ז'רמן עברה מהפך לפני מספר שנים, שכלל הבאת שחקנים בכירים כגון ניימאר, אף הוא מקבוצת ברצלונה. הקבוצה מפריז כבר כמה שנים סופגת ביקורת לגבי ההתנהלות הפיננסית, ואף הייתה תחת חקירה שבחנה חריגות אפשרויות במסגרת ה"פייר פליי", זאת בעיקר בגלל הקשרים בין הבעלים לספונסרים.

למרות הביקורות, ההחלטה של אופ"א לשנות זמנית את המדיניות, מאפשרת כנראה לקבוצה מפריז להחתים שחקנים דוגמת מסי, וכתוצאה מכך, אגב, הצליחה להגדיל בצורה משמעותית את הכנסותיה ממכירת חולצות, פרסומות ושיתופי פעולה שקשורים למסי.

למרות הביקורות על פריז סן ז'רמן, ההחלטה של אופ"א לשנות זמנית את המדיניות, מאפשרת לקבוצה מפריז להחתים שחקנים דוגמת מסי, וכתוצאה מכך להגדיל משמעותית את הכנסותיה

כעת נותר רק לחכות ולראות אם החוזה של מסי בפריז יספיק לקבוצה סוף סוף כדי לזכות בתואר אלופת אירופה הנכסף, ואיך תיראה ברצלונה בעוד חמש שנים בעקבות ה'פייר פליי'.

ד"ר גדעון יקר הוא בוגר תואר ראשון ושני באוניברסיטה העברית במחלקה לגיאוגרפיה. במהלך המאסטר שלו שימש כעוזר מחקר בפרויקט שמומן על ידי האיחוד האירופי ועסק במדיניות ותכנון לאורך חופים. בנוסף למאסטר, הוא מחזיק בתואר דוקטורט מהאוניברסיטה העברית בגיאוגרפיה ותואר דוקטורט מאוניברסיטת מישיגן בניהול ספורט. כיום חוקר במחלקה לניהול ספורט באוניברסיטת פלורידה.(צילום: ג'רמי קלארק).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 817 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

למרות מאמצים ניכרים לצ'פר את המתנחלים, הם לא יחזרו אל בנט

"יש שנאה תהומית למהלך של בנט ושום דבר לא יעזור", אומר יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייני ● אלא שבנט וחבריו בימינה לא נואשו מאיבוד הקשר עם המצביעים ומנסים לרצות את המתנחלים הרבה יותר ממה שעשתה הממשלה הקודמת ● "בנט הוא ימינה מנתניהו, זה ברור לי", אומר אלחייני, "אבל אף אחד לא יחזור אליו" ● פרשנות

עוד 618 מילים ו-1 תגובות

הסיוע האמריקאי לכיפת ברזל יידחה במספר חודשים

נפטר השר לשעבר אהרון אבוחצירא ● ביידן: "רחוקים מפתרון שתי המדינות" ● בר-לב: "ב-100 ימים עשיתי יותר מכל השנים האחרונות למיגור הפשיעה במגזר" ● אלפי ציוצים להאשטאג #חיי_ערבים_חשובים שתופס תאוצה במחאה על כמעט 90 הרוגים ערבים מתחילת השנה ● המפכ"ל ביקר את השוטר הפצוע מהדריסה בנהריה ואמר כי "זהו תמרור אזהרה שצריך להדאיג את כולנו"

עוד 22 עדכונים

התלולית של פולטי

פתאום, משום מקום, דווקא בלב לונדון נוסדה אבן דרך תיירותית חדשה ● מדובר בתלולית מארבל ארץ', גבעה שמשקיפה על - ובכן, כמעט שום דבר ● הבריטים מיהרו להגדיר אותה כאטרקציית התיירות הגרועה ביותר במדינה ● ביקור במקום מעלה שאלות קשות על מה ולמה הושקעו כאן שישה מיליון ליש”ט

עוד 1,369 מילים

סרט תיעודי חדש מהלל את פועלו של ליאונרד ברנשטיין ● אבל מי הוא היה, בעצם? מלחין מוערך או מוזיקאי שהמבקרים אהבו לחבוט בו? גיי בארון או בעל למופת? ● שורה של חומרים שטרם נחשפו מנסה לפתור את כתב החידה של חייו

עוד 1,172 מילים

שקרניות עם סגנון

הסופרת ג'ולי קלאם נדהמה במשך שנים לשמוע את הסיפורים המרהיבים על קרובות משפחתה, האחיות מוריס ● רק שאז התברר לה שתשעים אחוז מהסיפורים על  המיליונריות המשונות היו כזבים גמורים ● היא יצאה למסע חובק עולם כדי לגלות את האמת, שנחשפת בספרה החדש ● "ככל שמצאתי יותר מידע סותר כך הערצתי אותן יותר"

עוד 917 מילים
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

"הרגשנו שמתחילה מהפכה"

"בערב זה נשיר שירים של משוררים", פתחה חנה מרון את ערב שירי המשוררים הראשון של גלי צה"ל בדיוק לפני 50 שנה, "וכל משאלתנו היא לנסות ולהפגיש שירים טובים עם הזמרה הטובה ועם הקהל" ● וזו בדיוק הייתה המטרה של מפקד גל"צ אז יצחק לבני: ליצור מהפכה תרבותית שתחנך ותעלה את רמת הזמרה באותה תקופה ● ולמרות הרוח הסובייטית, המהפכה הצליחה מעל למשוער

עוד 3,074 מילים

הוא עזב את גרמניה בדיוק ביום הולדתו החמישים של היטלר, והיה משוכנע שהחגיגה היא לכבודו ● ירה טילים עם צלבי קרס במלחמת השחרור, והתגייס למלחמה בקוריאה ● ואחרי הכול, פנה לקריירה תקשורתית משגשגת ● אחרי שבעה עשורים במקצוע ושלוש מלחמות, העיתונאי האמריקאי טום טוגנד ממשיך לכתוב גם בגיל 96

עוד 1,403 מילים

הסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה (EPA) אסרה לאחרונה שימוש בחומר ההדברה כלורפיריפוס, לאחר שבית המשפט קבע שהוא גורם פגיעה נוירולוגית בילדים ● באיחוד האירופי, החומר נאסר לשימוש לפני שנתיים ● בישראל, משרדי הממשלה מסכימים על הצורך לצמצם את החשיפה לחומר, אבל הבעיה היא קצב ההתקדמות ● אדם טבע ודין: "כולם מבינים את המסוכנות, אבל הזמן פה מהותי" ● משרד החקלאות: "בחודשים הקרובים יופסקו הייצור והפצת התכשיר"

עוד 832 מילים

ישראל ושבדיה חידשו את היחסים ביניהן ברמת שרי החוץ

פעיל ארגון "לוחמים לשלום" על תחקיר צה"ל על תקיפת פעילי הארגון: "חיפשתי בתחקיר אפילו שתי מלים של אמת ולא מצאתי" ● רמז לבאות? דרעי הדגיש בציוץ לכבוד חג הסוכות שזהו חג של אחדות ● מקדם ההדבקה בקורונה ירד ל-0.92, רק 5% מבדיקות הקורונה חיוביות ● 34 ישראלים נספו אתמול ושלשום במגפה ● ועדת החריגים אישרה: פטור מבדיקת PCR לפני הטיסה לישראל למי שאובחנו בקורונה ב-3 חודשים האחרונים

עוד 15 עדכונים

פרשנות הדירקטוריון של בנט

בממשלה בראשות נפתלי בנט מסתכלים על תכניות העבודה כאילו מדובר היה בחברת הייטק ● הדירקטוריון מכין 'עיקרי מדיניות', האגפים השונים של החברה אמורים לפרוט את היעדים האסטרטגיים למשימות לביצוע, ובעלי המניות - כלומר האזרחים - יוכלו למתוח ביקורת ● טל שניידר צללה לתוך ספר המדיניות חסר התקדים שפרסמה הממשלה אתמול

עוד 1,177 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה