• הקומיקאי שחק שפירא, אחד הישראלים המצליחים ביותר בתעשיית הבידור בגרמניה (צילום: באדיבות שפירא)
  באדיבות שפירא
 • עמיצור שפירא ואסתר שחמורוב במינכן (צילום: CC BY-SA 4.0 ויקיפדיה)
  CC BY-SA 4.0 ויקיפדיה
 • תמונה מתוך אתר האינטרנט שהקים שחק שפירא (צילום: yolocaust.de)
  yolocaust.de
 • קטע מסרטון של שחק שפירא (צילום: צילום מסך, יוטיוב)
  צילום מסך, יוטיוב
 • לאחר שהטריל במשך שנים את הימין הקיצוני ותיירי השואה, שפירא כבר לא מרגיש בבית בגרמניה (צילום: באדיבות שפירא)
  באדיבות שפירא

הנכד של עמיצור שפירא סיפר בדיחות שואה לגרמנים. עד שהם הפסיקו לצחוק

שחק שפירא, שסבו עמיצור שפירא נרצח באולימפיאדת במינכן, גדל בעיירה גרמנית אולטרה-לאומנית ● אבל לרגע הוא לא שקל להסתיר את מוצאו, להיפך ● שפירא בנה קריירה מבדיחות על אנטישמיות ועל השואה, שהגיעה לשיאה בתכנית שבועית מצליחה בטלוויזיה הגרמנית ● אחרי שהתכנית הורדה מהאוויר, הוא טוען כי הגרמנים צנזרו אותו פוליטית - וכי הוא שוקל לעזוב את המדינה שבה הצליח כל כך ● ראיון

שחק שפירא היה בן 14 כאשר עבר עם אמו ואחיו מפתח תקווה ללאוכה, עיירה קטנה בגרמניה, כדי לחיות יחד עם בן זוגה של האם.

לאוכה הייתה ידועה כבר אז בשיעור הגבוה של לאומנים לבנים המתגוררים בעיירה. כ-13% מתושבי לאוכה נמנים כיום על מצביעי NPD, מפלגת ימין קיצוני אולטרה-לאומנית. שפירא ידע שהוא לא יתקבל שם בזרועות פתוחות.

"חשבו שאני גרמני עד שנודע להם שמי", הוא אמר על תושבי העיירה. "ואז הפכתי ליהודי של העיירה. אתה לא רוצה להיות היהודי של העיירה".

כמעט עשרים שנה לאחר מכן, שפירא הוא לא רק היהודי של לאוכה – אלא גם אחד הישראלים הבולטים בגרמניה. סבו, מאמן האתלטיקה עמיצור שפירא, היה אחד מ-11 הספורטאים הישראלים שנרצחו באולימפיאדת מינכן.

במופע הסטנד אפ ובתכנית הלילה שלו בטלוויזיה, שפירא בן ה-31 שם ללעג את הימין הקיצוני העולה בגרמניה ואת יחסו של העם הגרמני לשואה, זאת לצד נושאים קלילים יותר, כגון אהבתם של הישראלים לחומוס. אולם כעת, אחרי שהתכנית שלו בוטלה, לדעתו, מסיבות פוליטיות, שוקל שפירא לעזוב. "אני לא בטוח שיש לי עתיד בגרמניה", הוא אומר לי. "אני כבר לא מרגיש כאן בבית".

תמונה מתוך אתר האינטרנט שהקים שחק שפירא (צילום: yolocaust.de)
תמונה מתוך אתר האינטרנט שהקים שחק שפירא (צילום: yolocaust.de)

שיימניג ל"תיירי השואה"

שפירא פרץ לתודעה בגרמניה בערב ראש השנה האזרחית ב-2015, כאשר הותקף בתחנת המטרו בברלין על ידי מספר תושבים ממוצא ערבי כשניסה למנוע מהם לשיר שירים אנטי ישראלים ואנטישמיים. התקרית זכתה לסיקור נרחב בגרמניה והייתה סנונית ראשונה שבישרה על העלייה במתקפות האנטישמיות במדינה.

"גדלתי בכפר מלא נאצים ונכדיהם", אמר שפירא. "אני רגיל להשמיע את דעתי כאשר יש דברים שמרגיזים אותי – ואז לחטוף על זה מכות".

שפירא שילב את התקרית במופע שלו ובהופעותיו בחנויות ספרים, לאחר שהוציא בשנת 2016 אוטוביוגרפיה בשם "כיצד הפכתי ליהודי הכי גרמני בעולם".

בנוסף לאתגרים שעמם נאלץ להתמודד כמהגר בארץ זרה, גם המצב בבית לא היה פשוט. אמו, מתעמלת ומאמנת לשעבר אשר פרשה בשל בעיות בריאותיות, רבה לעתים קרובות עם בן זוגה ומספר פעמים אף עזבה אותו ואת שני בניה ושבה לישראל. בני הזוג תמיד התפייסו בסופו של דבר וחזרו לגור יחד.

למרות קשיי השפה והיותו יהודי וזר בעיירה הקטנה, שפירא העדיף להישאר בגרמניה ולא לחזור לארץ, כך כתב בספרו. "עד כמה ששנאתי את לאוכה, ראיתי את העתיד שלי בגרמניה", הוא אומר. "למרות כל הקטטות, הנאו-נאצים, הצורות הדקדוקיות היוצאות מן הכלל, אני ואמי מעולם לא חשנו כה מאושרים ורגועים".

עמיצור שפירא ואסתר שחמורוב במינכן (צילום: CC BY-SA 4.0 ויקיפדיה)
עמיצור שפירא ואסתר שחמורוב במינכן (צילום: CC BY-SA 4.0 ויקיפדיה)

הסתנן לקבוצות ימין קיצוני בפייסבוק

שפירא החל לעבוד כמעצב גרפי בסטודיו קטן בברלין, ובמסגרת עבודתו רכש את הכלים שאפשרו לו לבצע את הפרויקט שבזכותו התפרסם בגרמניה ובמדינות נוספות: Yolocaust, האתר שהשיק ב-2017 ובו הוא עושה שיימינג לאנשים שמצלמים תמונות סלפי שמחות באנדרטאות לזכר השואה. באתר הוא הציג את תמונות האנשים המחייכים על רקע תמונות היסטוריות ולעתים קשות.

אחר כך הסתנן לקבוצות ימין קיצוני בפייסבוק וחדר לשורותיהן. הוא הפך למנהל קבוצה ושינה את שמה מ"האמת על ארגון אנטיפה" ל- אני 3‏> את אנטיפה". את "לאהוב את המולדת" החליף ל-"לאהוב חומוס", ואת שמה של קבוצת "שריעה – יותר ויותר בגרמניה?" הוא הפך ל-"שאקירה – מתי היא חוזרת לגרמניה?"

בשנת 2017 ריססו שפירא וכמה מחבריו בכניסה למשרדיה של טוויטר בהמבורג עשרות ציוצי שנאה שדווחו לטוויטר אך לא הוסרו. "חשבתי שאם טוויטר מאלצת אותי לראות את הדברים האלה, אני גם אאלץ אותה לראותם", הוא מסביר.

מעשים פרובוקטיביים אלו הזניקו את הקריירה שלו, ובשנה שעברה הוא קיבל משבצת שידור נחשקת בערוץ הטלוויזיה הציבורי ZDF לתכנית האירוח שלו.

אך ההיסטוריה המשפחתית של שפירא מעוררת בו תחושות מעורבות בנוגע לתקשורת הגרמנית. "צוותי חדשות גרמניים שידרו בשידור חי את הכוחות המיוחדים פושטים על המתחם האולימפי (ב-1972). המחבלים הדליקו את הטלוויזיה וראו מה קורה ומתי להרוג את סבא שלי ואת בני הערובה האחרים", הוא אמר. "זה אומר משהו על התקשורת בגרמניה. אולי אפילו על המדינה עצמה".

"צוותי חדשות שידרו את הכוחות המיוחדים פושטים על המתחם האולימפי. המחבלים הדליקו את הטלוויזיה וראו מה קורה ומתי להרוג את סבא שלי. זה אומר משהו על התקשורת בגרמניה. אולי אפילו על המדינה"

אבל למרות זאת, הוא החל לעבוד על תכניתו החדשה ששילבה בין ירידות על מפורסמים, קטעי סטנד אפ ומערכונים בסגנון "סאטרדיי נייט לייב". במשך שתי העונות בהן שודרה, זכתה התכנית לרייטינג יציב של כ-300,000 צופים בשבוע.

קטע מסרטון של שחק שפירא (צילום: צילום מסך, יוטיוב)
קטע מסרטון של שחק שפירא (צילום: צילום מסך, יוטיוב)

רוב הקטעים הקומיים של שפירא קלילים. הוא צוחק על הישראלים (כולל סרטון ראפ בשם "חומוסקסואל") ועל ניסיונותיו ללמד את אמו היהודייה המבוגרת וחסרת הידע הטכנולוגי כיצד להשתמש בנטפליקס (הוא הקליט את עצמו מסביר לה בסבלנות כיצד להשתמש בשירות הסטרימינג).

אבל הוא גם מזכיר ללא הרף לצופים הגרמנים את ההיסטוריה של גרמניה ויחסה ליהודים כמוהו. "ידעתם שהיום אפשר לדרג מחנה ריכוז ב-Yelp? אפשר לבחור כמה טלאים צהובים אתם רוצים לתת לו", הוא אמר בתכנית אחת. "גיליתי את זה כשהיה לי מופע בלייפציג ורציתי לקחת רכבת לבוכנוואלד. באופן אירוני היום אין רכבת לבוכנוואלד. היו לי כמה סיבות להניח שתהיה רכבת".

במערכון אחר, הוא הגיב לידיעה כי גרמניה סיפקה לישראל מסכות גז להגנה במהלך מלחמת המפרץ. "סליחה, אבל אנחנו היהודים היינו צריכים את המסכות האלה כמה שנים קודם לכן", הוא אמר. "1991 זה פשוט מאוחר מדי".

לאחר שהטריל במשך שנים את הימין הקיצוני ותיירי השואה, שפירא כבר לא מרגיש בבית בגרמניה (צילום: באדיבות שפירא)
לאחר שהטריל את הימין הקיצוני ותיירי השואה, שפירא כבר לא מרגיש בבית בגרמניה (צילום: באדיבות שפירא)

ראיון אחד יותר מדי

באוקטובר, מגיש ברשת ZDF הזמין את ירג מויטן, פוליטיקאי ימני קיצוני ממפלגת אלטרנטיבה לגרמניה, AfD, לראיון בעקבות המתקפה על בית הכנסת בהאלה.

AfD, שהוקמה ב-2013 כמפלגה שמרנית ואירו-סקפטית, התנגדה למטבע האירו ולהגירה ממדינות מוסלמיות, ומבקריה מאשימים אותה כי היא מעודדת גזענות ואנטישמיות. המפלגה מכחישה זאת. היו בגרמניה מי שזעמו ואמרו כי הרשת נתנה במה למויטן והפכה את מפלגתו ללגיטימית. שפירא ראה בראיון הזדמנות לקצת הומור. "הראיון עם מויטן היה בדיחה", אומר שפירא. "אז סיפרתי בדיחה".

במערכון מ-14 באוקטובר, שפירא גילם עיתונאי מלא חשיבות עצמית בשם סנדרו לנצברגר – רמז למרקוס לנץ, עיתונאי מוביל בערוץ שבה משודרת התכנית – שמראיין גזענים בתור מומחים בנושא תקינות פוליטית מוגזמת. המרואיינים היו גלוח ראש ואיש קו קלוקס קלאן בשם ווייטי מקווייט. המערכון מסתיים כאשר הפאנל מצדיע לצופים במועל יד – תנועה שאינה חוקית בהקשרים רבים בגרמניה.

רשת ZDF עקפה חוקים אלו בעבר. בשנת 2016, התביעה בברלין אמרו כי לא תפתח בהליכים משפטיים נגד הרשת על שהציגה בדף הפייסבוק שלה שניצל בצורת צלב קרס שאמור היה למתוח ביקורת על הצלחת הימין הקיצוני בבחירות באותה שנה באוסטריה. החוק אוסר הצגת "סמלים של ארגונים העומדים בניגוד לחוקה", למעט כאשר ההקשר הוא סאטירה, אמנות או מחאה.

שפירא אמר שדברים השתנו מבחינתו ב-ZDF לאחר שהשתמש בהצדעה במועל יד כדי ללגלג על הערוץ. לפני כן הוא היה יכול לשדר בחופשיות בדיחות שנראו לו מתאימות, אולם מאז אותו מערכון הרשת התחילה לפקח יותר על עבודתו והתנתה שידור מערכונים בהסכמתו של עורך מיוחד שמונה על ידי מנהלי הרשת.

"התכנית לא עמדה בציפיות"

בחודש שעבר הערוץ הוריד את תכניתו מלוח השידורים. גורמים רשמיים ברשת אמרו כי ההחלטה נבעה מהרייטינג הנמוך של שפירא. התכנית "לא עמדה בציפיות", אמרה קורדליה גראם, דוברת ZDF. "לצערנו, התוכנית לא התקבלה בקרב קהל היעד כפי שהיה מצופה בטלוויזיה ובשידור מקוון". גראם סירבה להתייחס לשאלה האם המערכונים של שפירא גרמו לרשת בעיות משפטיות ולא אישרה האם שפירא היה נתון לפיקוח הדוק יותר מאז המערכון ב-14 באוקטובר.

שפירא אמר שדברים השתנו מבחינתו לאחר שהשתמש בהצדעה במועל יד כדי ללגלג על הערוץ. לפני כן הוא היה יכול לשדר בחופשיות בדיחות שנראו לו מתאימות, אולם מאז אותו מערכון הרשת התחילה לפקח יותר על עבודתו

שפירא אמר כי ההסבר שנתנה הרשת לא נשמע לו אמיתי. ״הרייטינג היה טוב, מעל למצופה", הוא אמר. תהא אשר תהא הסיבה שבגללה ירד משידור, שפירא שוקל את צעדיו הבאים. הוא עובד על מופע באנגלית שהיה אמור לעלות בניו יורק החודש, אם כי ייתכן מאוד שנגיף הקורונה ישבש את תכניתו.

שפירא אומר כי הוא שוקל לעבור לארצות הברית "ולו רק מסיבות מקצועיות כקומיקאי". אבל אי אפשר להתעלם מכך שהוא גם אחד מיהודים גרמנים רבים השואלים עצמם בשנים האחרונות האם כדאי להמשיך לחיות בגרמניה לנוכח עלייתן של קבוצות לאומניות לבנות מהימין הקיצוני.

כאשר נשאל האם ברלין בטוחה ליהודים ולישראלים, הוא ענה: "לפני שבע שנים הייתי אומר שכן. היום, אני לא בטוח. אבל אני לא בטוח שיש איזשהו מקום בטוח עבורם".

עוד 1,205 מילים
כל הזמן // יום שישי, 29 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בר סימן טוב: "עליה בתחלואה, בעיקר בבתי הספר, בכל הארץ"

ראשי משרד הבריאות ייפגשו מחר ב-16:00 עם ראש הממשלה לדיון מיוחד ● בר סימן טוב: "יש לנו כ-70 חולים חדשים ביום. הדרך ל-1000 חולים ביום היא קצרה" ● סדצקי: "אנחנו מדברים על מוקדים ב-31 בתי ספר, המפוזרים בכל הארץ. התנאים בבתי הספר לא מאפשרים שמירה על אי-הדבקה בקורונה"

21:19 עריכה

משרד הבריאות פרסם הערב נתונים נוספים על העליה בתחלואה בווירוס הקורונה, לפיהם ירושלים מובילה עם 98 מאובחנים חדשים בשלושת הימים האחרונים.

רק בבית הספר הגימנסיה הרצליה נמצאו 78 נדבקים מאומתים, מתוך 700 תלמידים ואנשי הוראה שנבדקו שם.

19:44 עריכה

פרופ' ערן סגל, ממפתחי שאלון הקורונה של מכון ויצמן והאוניברסיטה עברית – אשר נועד לנטר ולזהות מוקדי התפרצות, פרסם הערב גראפים המבוססים על השאלון – לפיהן יש עליה ברורה בשבוע החולף בתסמיני המחלה בקרב הציבור.

19:34 עריכה

זמן קצר אחרי מסיבת העיתונאים של ראשי משרד הבריאות, פרסם המשרד נתונים מעודכנים: 101 חולים חדשים נוספו היום למניין נדבקי הקורונה. המדובר בקפיצה משמעותית במספר הנדבקים.

נתוני משרד הבריאות נכון לערב יום שישי, ה-29 במאי 2020 (צילום: משרד הבריאות)
נתוני משרד הבריאות נכון לערב יום שישי, ה-29 במאי 2020 (צילום: משרד הבריאות)
19:08 עריכה

שר החינוך יואב גלנט הבהיר כי ההחלטה האם לסגור חלק ממוסדות החינוך תתקבל רק לקראת מחר בערב.

19:03 עריכה

ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, מיהר למתוח ביקורת בטוויטר על העדר נוכחות של מי מחברי הממשלה במסיבת העיתונאים שקיימו ראשי משרד הבריאות.

18:52 עריכה

בדיון שיתקיים מחר עם ראש הממשלה, ראשי משרד הבריאות ימליצו על סגירת בתי הספר בחטיבת הביניים והתיכון, בעקבות עליה במספר הנדבקים בקורונה בקרב תלמידים. כך אמרו הערב ראשי מערכת הבריאות, במסיבת עיתונאים מיוחדת, בנוכחות מנכ"ל משרד הבריאות היוצא משה בר סימן טוב, ראש שירותי בריאות הציבור פרופ' סיגל סצדקי, והמשנה למנכ"ל פרופ' איתמר גרוטו.

"אנחנו מרגישים שהמציאות משתנה באופן שמחייב אותנו להעביר את המסר לציבור", אמר בר סימן טוב בפתח דבריו. "שוחחנו עם שר הבריאות במהלך כל היום. ממש עכשיו סיימנו הערת מצב כוללת גם עם ראש הממשלה וגם עם ראש הממשלה החליפי, עם שר הבריאות ושר האוצר וראש המל"ל.

"אנחנו רואים בימים האחרונים עליה משמעותית בתחלואה והיא קיימת  בחלקי הארץ השונים. חיכינו לראות שבאמת מדובר בשינוי מגמה, וזה מה שאחנו רואים. עלינו לאחוז וחצי בדיקות חיוביות, למרות שמספר הבדיקות נשאר אותו הדבר.

"לצערנו הסיבה היא שאין שמירה על הכללים, ואין דרך למנוע תחלואה אם אין שמירה על הכללים: ללכת עם מסכות, להקפיד על מרחק ועל הגיינה, וזה לא מתבצע.

"אנחנו מזהים עליה בתחלואה בעיקר בבתי הספר. בשבוע האחרון בלבד, 35% מהנדבקים הם בגילאי 10-19 – אז נתח משמעותי ומובהק מהתחלואה החדשה היא בבתי ספר".

"אנחנו מזהים עליה בתחלואה בעיקר בבתי הספר. בשבוע האחרון בלבד, 35% מהנדבקים הם בגילאי 10-19 – אז נתח משמעותי ומובהק מהתחלואה החדשה היא בבתי ספר"

"לצערנו המחלה עדיין כאן", המשיך בר סימן טוב. "אמרנו את זה לאורך כל הדרך: לא החום ולא הלחות יגרמו לזה שהיא תעלם. ולכן הצעדים עדיין בתוקף. אבל אווירת ההתרופפות אינה במקומה. עברנו לצערנו לאופוריה ושאננות.

"אם לא נחזור להקפיד על הכללים, המציאות תאלץ אותנו לנקוט בצעדים קשים.

"יש לנו כ-70 חולים חדשים, אתמול היו 78-79. הדרך ל100-200 חולים ביום היא קצרה. ומשם הדרך ל-1000 חולים ביום היא קצרה.

"דרום קוריאה פתחו את בתי הספר – והיתה להם התפרצות בסדר גודל נמוכה משלנו והם סגרו את בתי הספר בחזרה.

"אבל עדיין לא התקבלה החלטה לגבי בתי ספר, אנחנו מחכים לנתונים של היום ואז תתקבל ההחלטה.

"גל שני שכולם מדברים עליו הוא לא גזרת גורל. הוא תלוי רק בהתנהגות שלנו. יש אמצעים להתגונן ממנו. אנחנו נערכים לכך בכל האמצעים, וכמו שישראל נמנעה מהתפרצות בלתי נשלטת עד כה, היא יכולה גם בעתיד".

"גל שני שכולם מדברים עליו הוא לא גזרת גורל. הוא תלוי רק בהתנהגות שלנו. יש אמצעים להתגונן ממנו. אנחנו נערכים לכך בכל האמצעים, וכמו שישראל נמנעה מהתפרצות בלתי נשלטת עד כה, היא יכולה גם בעתיד"

בתשובה לשאלה האם משרד הבריאות לא מיהר לפתוח את בתי הספר מוקדם מדי, השיב בר סימן טוב: "אנחנו שלמים עם הצעדים שננקטו גם בסגירה וגם בפתיחה. אנחנו ידענו מראש שאנחנו נצטרך לעשות ניסוי וטעייה.

"פתחנו את בתי הספר, אנחנו עומדים מאחורי ההחלטה הזו, ואם נגיע למסקנה שצריך לסגור שוב אז לא נהסס לעשות את זה. אנחנו כרגע מתמקדים בחטיבת הביניים ובחטיבה העליונה. לפי דפוסי התחלואה ניתן את ההמלצות שלנו".

בר סימן טוב אמר עוד כי אין אפשרות לבצע סגר סלקטיבי, שכן "ההתפשטות לא מוגדרת לפי אזור" וציין כי דיון שיתקיים מחר בארבע, בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו, "ואז תתקבל ההחלטה הסופית".

באשר למסעדות שנפתחו והאם יש סכנה כי ייסגרו שוב, אמר המנכ"ל היוצא: "אנחנו נפעל בהתאם למציאות. לא הפסקנו את העבודה שלנו. בכל בוקר יש הערכת מצב. 80-90 אחוז מהיום אנחו עוסקים בקורונה מנתחים את הנתונים ואת אחוזי תחלואה".

סצדקי הוסיפה עוד: "אנחנו משוכנעים שקיימת בבעיה בבתי הספר. נכון להיום, אנחנו מדברים על מוקדים ב-31 בתי ספר. בתי הספר האלה מפוזרים בכל הארץ. ולכן ברור לנו שהתנאים בבתי הספר, פלוס ההתנהגות של שכבות הגיל, לא מאפשרים שמירה על אי-הדבקה בקורונה".

"נכון להיום, אנחנו מדברים על מוקדים ב-31 בתי ספר. בתי הספר האלה מפוזרים בכל הארץ. ולכן ברור לנו שהתנאים בבתי הספר, פלוס ההתנהגות של שכבות הגיל, לא מאפשרים שמירה על אי-הדבקה בקורונה"

עם זאת, ראשי משרד הבריאות הדגישו כי אינם דוחפים להחזרת מדיניות הסגר המלא. "אנחנו לא המלצנו לחזור אחורה למצב שבו היינו. הסיבה שאנחנו פה היא דבר ראשון לקרוא לציבור לשמור על הכללים. אנחנו לא בתוואי שבסופו יש סגר. זה לחלוטין בשליטה שלנו. נקפיד על הכללים – נמנע התפשטות התחלואה".

בסיום מסיבת העיתונאים, הדגיש בר סימן טוב כי ההמלצה של משרד הבריאות עומדת בעינה: לא לפגוש את סבא וסבתא. "תחזרו לפגוש את סבא וסבתא בזום", סיכם.

15:25 עריכה

משרד הבריאות יקיים הערב, בשעה 18:00, מסיבת עיתונאים מיוחדת. כך הודיע דובר המשרד.

התדרוך יתקיים באגף לשעת חרום של משרד הבריאות, בתל אביב, בנוכחות מנכ״ל משרד הבריאות היוצא משה בר סימן טוב, ראש שירותי בריאות הציבור פרופ׳ סיגל סדצקי, והמשנה למנכל פרופ׳ איתמר גרוטו.

במשרד הבריאות גוברת הדאגה בעקבות העלייה התלולה במספר הנדבקים בווירוס הקורונה. כתבת חדשות 12 דפנה ליאל דיווחה היום כי אחוז הבדיקות החיוביות עלה ל-1.5%, אחרי משך זמן רב שבו רק 0.5% מהבדיקות התבררו כחיוביות.

בדיווחים שונים היום נאמר עוד כי במשרד הבריאות שוקלים לסגור מיידית את חטיבות הביניים וכן לסגור שוב את בתי הכנסת.

עוד 7 עדכונים

תפרו לקוף כובע אדום

בשבוע שעבר, בתוך בלגן החזרה לבתי הספר, רואיין באיזו תכנית אדם חביב בשם דוד, בן 73, שעבד כשומר בבית ספר. עם החזרה ללימודים הודיעו לו מחברת השמירה שהעסיקה אותו כי אסור להם כעת להעסיקו בשל גילו והשתייכותו לקבוצת סיכון.

דוד נשלח הביתה לחיות מקצבת זקנה של 2500 ₪. מיד לאחר מכן הופיעו בחדשות קשישים חיוניים והודיעו על הסכם להרכבת ממשלה, על הנחיות חדשות ועוד ועוד – מנהיגים חיוניים, מנהלי בתי חולים חיוניים, מנכ"לים ומנהלים, וגם מובילי המחאה לגווניה, כולם קשישים בקבוצת סיכון, אבל בניגוד לדוד ורבים כמוהו, הם לא סגורים בבתים, הם לא פוחדים ממגיפה, והם מופיעים בכל מקום.

בשבוע שעבר רואיין דוד, בן 73, שעבד כשומר בביה"ס. עם החזרה ללימודים הודיעו לו מעסיקיו בחברת השמירה כי אסור להם כעת להעסיקו בשל גילו, והוא נשלח הביתה לחיות מקצבת זקנה של 2500 ש"ח

באולפני הטלוויזיה של ישראל, שלא כמו בתוכניות שאני צופה בהן מארה"ב או אנגליה, אין  מקפידים על שום כללי זהירות: לא מראיינים אנשים מהבתים המבודדים. למסיבות עיתונאים, פאנלים של קשקושים, ואפילו לתוכניות הבידור, הוזעקו קשישי השבט של זהו זה. כל אלה, או שעיסוקיהם חשובים כל כך שכדאי להם להסתכן, או שהם יודעים שאין סכנה של ממש, ומותר להם כבני אדם בוגרים ועצמאים להחליט בשביל עצמם איך ינהגו מול הסכנה.

וזה לא מספיק להם: הם חייבים להחליט גם בשביל ציבור גדול מאוד של זקנים שפשוט לא נספרים. לדוד – שבימים כתיקונם העבודה שלו מסוכנת, שאנחנו מצפים ממנו שיעצור בשער כל סכנה, טרוריסט ומחבל בשביל שכר המינימום שהוא מקבל – אסור כעת להחליט שהוא יכול  להתמודד עם סכנת הקורונה.

שמעתי באיזה מקום שהתקנה הזו שאסור להעסיק מבוגרים הוסרה לאחרונה מהתו הסגול, אבל לא נראה לי שמישהו טרח להחזיר את המפוטרים לעבודתם.  גם לא נראה לי שהפיטורים האלה על רקע גיל הם חוקיים – אבל הם לפי הנחיות השילטון.

אומרים לנו שזה כדי לשמור על הזקנים. באמת תודה; אבל נראה לי שמה שבאמת נאמר כאן הוא: אין לנו משאבים או עניין לטפל בכם אם תחלו ותעיקו על המערכת; ולפיכך מותרת אפליה בוטה.

אומרים לנו שזה כדי לשמור על הזקנים. באמת תודה; אבל נראה לי שמה שבאמת נאמר כאן הוא: אין לנו משאבים או עניין לטפל בכם אם תחלו ותעיקו על המערכת; ולפיכך מותרת אפליה בוטה

אומרים לנו שהמגיפה מסוכנת לזקנים, וזו אמירה כללית מאוד ולא מדויקת. בארצות המערב שנפגעו מקורונה חצי מהמתים מתו בבתי אבות. זה נורא. לא ברור איך דווקא מי שהיו אמורים להיות מוגנים, שלא יוצאים ולא מתערבבים עם אנשים, ובטח לא טסים לשום מקום, נדבקו ועוד בתחילת גלי ההתפרצויות. לא ידוע לי שיש תשובה מחקרית למה שקרה במוסדות הללו.

מה שברור לגמרי הוא שזקנה כשלעצמה אינה מסוכנת. וברור שאיש לא יודע מה בדיוק  הסיבה למופעים קשים של המחלה. במחקר מסוים שהתפרסם נאמר שהווירוס תוקף באכזריות אנשים שלוקחים תרופות נגד לחץ דם גבוה. בכל אופן במערכת ההפחדה הסטטיסטית לא מפרטים לנו את מספרם של זקנים בריאים שנפגעו ומתו מקורונה, אבל מפחידים ציבור של מיליון איש בישראל שהם בסכנה.

ככל שהקורונה מתאזרחת בעולם מתפרסמים יותר ויותר מחקרים על התפלגות הפגיעה, וכבר לא ברור מי הם קבוצות הסיכון. בארה"ב, למשל, פורסם ששחורים נפגעים פי ששה מלבנים. האם יעלה על הדעת ששחורים יהיו בהסגר ויפסיקו לעבוד?

באנגליה פורסם מחקר שלפיו בעלי מקצועות נמוכי שכר – נהגים, שומרים, מנקים –  נפגעים הרבה יותר מבעלי המשכורות הגבוהות.

בכל העולם ברור שמקצועות הרפואה והסיוע בקו הראשון נמצאים בסכנה גדולה מאחרים. הפתרון לכך הוא לא בהשבתתם וסילוקם אלא באמצעי מיגון טובים יותר. המחקרים האלה היו צריכים להביא לכך שנהגי האוטובוסים והמוניות, שומרים בכניסה לבתי חולים וגם דוד בשער בית הספר יקבלו, למשל, חליפות מיגון שישמרו עליהם מפני הדבקה.

ככל שהקורונה מתאזרחת בעולם מתפרסמים יותר מחקרים על התפלגות הפגיעה, וכבר לא ברור מי בקבוצות הסיכון. בארה"ב, למשל, פורסם ששחורים נפגעים פי 6 מלבנים. האם יעלה על הדעת ששחורים יהיו בהסגר?

רופאה גריאטרית בקליפורניה פרסמה מאמר שבו ניסתה להבין למה דווקא המבוגרים יותר מסתובבים בחוץ ולא חוששים מהמגיפה. בין שאר מסקנותיה בולטת אחת: שמה שמוגדר זקנים בקבוצת הסיכון – אנשים בני 65 ומעלה – פשוט אינם רואים את עצמם כזקנים, ואין להם שום עניין לתת למישהו להחליט בשבילם.

הרבה מאוד מידידיי המבוגרים נתפסו בפחד הגדול שהושרה בישראל על "סבא וסבתא", וחלקם נכנסו ממש למצבי חרדה, למרות שבכללי – המבוגרים חרדים פחות מהצעירים. מבוגרים כבר עברו בחייהם סכנות ומחלות ולא נבהלים כל כך בקלות, אבל גם לא מתמרדים מספיק.

התנועה הכי מקסימה בעולם, למרות שהיא קטנה ושולית, היא תנועת הכובע האדום: נשים מבוגרות שלובשות שמלות סגולות (לא תו סגול, אלא צבען של הסופרז'יסטיות) וחובשות כובע אדום, כי לא אכפת להן מה אומרים עליהן ומה מצפים מהן.

דחיקתם של מבוגרים ממקומות העבודה היא אפליה מקוממת, בדיוק כמו פיטוריהם של בעלי מוגבלויות, כמו הקמצנות הנוראה הנוהגת בקצבות הנכות. לרגע אחד קיננה בנו התקווה שהמגיפה הזו תביא לסולידריות בין בני אדם, שכולם נתונים באותה  צרה. אז בואו נאריך את הרגע הזה: נמשיך לדרוש זכויות, ונדרוש מידע שיאפשר לנו להחליט בעצמנו מה מסוכן לנו ומה לא.

רבים מידידיי המבוגרים נתפסו בפחד שהושרה בישראל על "סבא וסבתא", וחלקם נכנסו ממש למצבי חרדה, למרות שבכללי – המבוגרים חרדים פחות מהצעירים אחרי שעברו בחייהם סכנות ומחלות

לפני שברחו מעמדותיהם כמו מספינה טובעת, חילקו לעצמם ראשי משרד הבריאות מחמאות אין קץ על ניהול המשבר; אבל במקביל הסתירו הרבה עובדות. אנחנו שומעים רק מה שנוח לשלטונות באותו היום: כשרוצים לחדש את התיירות מודיעים שהמצב נפלא; כשרוצים להחזיר את הפחד, מאיימים בעשרות אלפי מתים בגל השני שאף אחד לא יודע עליו שום דבר.

אני מצפה לראייה חדשה ודרך חדשה דווקא מאלה שנשארו בצד: מן הזקנים, מן האמנים, מכל יתר הנשכחים: אסור לנו לוותר! אסור להסכים לחזור איכשהו לשגרת הדיכאון. צריך למצוא דרכים חדשות. ישראל, כמו כל העולם, זקוקה ל"ניו דיל" – והזקנים, לפחות חלק מהם, עוד זוכרים מה זה. זוכרים איך נראית חברה שנרתמת לבניה בסולידריות וממציאה פתרונות למצוקות.

אז – כובע אדום  ונצא לרחוב (בצֵל כמובן) .

טל יצחקי היא מנהלת תיאטרון אלפא וביתא-ספר לאמנויות המופע, ת"א. לימדה באוניברסיטת ת"א, מכללת ספיר, ייסדה את המגמה לעיצוב בחוג לתיאטרון באוניברסיטת חיפה ועמדה בראשה. בין 2003 ל-2005 הייתה מרצה ואמנית אורחת באוניברסיטת קולומביה, ניו יורק. עיצבה תפאורות, תלבושות, בובות ומסכות למעלה מ-250 הצגות ומופעים בתיאטרונים ולהקות מחול בארץ ובחו"ל; תרגמה מחזות וקובץ נאומי צ'רצ'יל; הייתה מיוזמי מרכז הפרינג' בת"א; שימשה מזכ"ל איגוד מעצבי הבמה בישראל; אצרה תערוכות עיצוב במה, הרצתה והנחתה סדנאות בארץ ובעולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 907 מילים

בנימין נתניהו המדינאי ידוע בזהירותו ובהססנותו בכל הנוגע למהלכים פרו-אקטיביים ● אבל בנימין נתניהו הנאשם דוהר לעבר סיפוח חד-צדדי ומסוכן ● אם האחרון ינצח, המזרח התיכון כולו ישלם מחיר כבד ● דעה

עוד 1,406 מילים

עומר הפלסטיני וג'ונתן היהודי מפתחים בדיקה חדשנית לקורונה

מכון מחקר בארצות הברית פועל לפיתוח בדיקת קורונה ביתית ופשוטה במיוחד, כדי לעמוד ביעד האמריקאי השאפתני של מיליון בדיקות ביום ● בפרויקט משתתפים חוקר יהודי וחוקר פלסטיני, שמקפידים לשמור על קשר קרוב גם מחוץ לשעות העבודה ● ג'ונתן: "התארחתי לא מעט בארוחות שבירת צום הרמדאן, ועומר ממש אוהב לטקעס"

עוד 762 מילים

האוכלוסיות החרדיות במדינת ניו יורק נפגעו קשות ממגפת הקורונה, וכעת הן משלמות גם מחיר כלכלי כבד ● המושל קואומו החליט לפתוח את המדינה בהדרגה, כאשר העיר ניו יורק והאזורים החרדיים יפתחו אחרונים ● בעלות עסקים חרדיות החליטו להשיב מלחמה, כדי להמשיך להתפרנס בכבוד ● ובמלחמה הזו כל האמצעים כשרים

עוד 1,418 מילים

למקרה שפיספסת

חדר חושך יז'י קושינסקי, זמן קצר לפני התאבדותו

את אדן החלון במלון "המלך דוד" שבירושלים אוחז בידיו בחוזקה, אולי כדי שלא ליפול אל מוות מוקדם מדי, ג'וזף לווינקופף, ילד שואה יהודי מלודז', שכדי להצילו בזמן מלחמת העולם שינה לו אביו את השם שנתן לו בלידתו ל-יז'י קושינסקי.

קושינסקי שניצל מהשואה בזכות איכרים פולנים, היגר מפולין לארצות הברית בסוף שנות ה-50, והפך את סיפור חייו מהשואה לספרות, שהוטל ספק ברמזים האוטוביוגרפיים ששובצו בה.

גם בסיפור חייו החדש באמריקה, אליה היגר אחרי שהמציא קרן בדיונית שבשמה/שמו הבטיח בכתב כי יחזור לפולין, דמותו של קושינסקי נדמית כדמותו של גיבור בבדיה ספרותית פיקרסקית:

מהגר פולני (מי שהיה צלף בצבא הפולני, כנראה), הופך לפרנסתו לנהג משאית, משלים תארים באוניברסיטת קולומביה, זוכה למענקים ופרסים מקרנות אמריקאיות, נהיה למרצה בפרינסטון, מתחתן ומתגרש לאחר ארבע שנים עם יורשת מיליונים, שמנדה אותו לפני מותה מירושה, הופך אותה לדמות בספר, הופך לאזרח אמריקאי חובב פולו, מתחתן עם צאצאית אמריקאית למשפחת אצולה גרמנית, מסיים חייו בהתאבדות בגיל 57.

"אני הולך לישון מעט יותר מהרגיל", כתב במכתב ההתאבדות, אחרי שנטל כדורי הרגעה, סמים ואלכוהול.

אז כאן בירושלים, בחדרו שבמלון, זמן לא רב לפני מותו, הכל היה מהודק ומוקפד ומכסה:

הריבועים בחולצת המשבצות הסוגרת על צוואר, השרוולים הארוכים המסתירים גוף, עד קצה כפות הידיים הגרומות הנראות כציפורני ציפור האוחזות בענף, והמכנסיים המשוכות למעלה מדי, גבוה מעל קו המותן. נו, ילד פולני.

איל יצהר הוא צלם שמלווה ומתעד מזה שנים את צדדיה ומרכיביה השונים של ההוייה הישראלית. במהלך השנים עבודותיו התפרסמו ב עיתונים שונים בינהם " מוניטין ", " כותרת ראשית ", רשת שוקן, מוספי "ידיעות אחרונות", עיתונות חוץ, "גלובס" ובתערוכות. והוא אינו אופטימי כלל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 204 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לארון וישוואנאת, מנתח עסקי בן 29 מארה"ב, היה חלום: לתרגם את "הארי פוטר" ליידיש ● בראיון בלעדי הוא מספר איך יצא לדרך ללא מו"ל וללא אישור המחברת, איך הסתיים המסע המופלא שלו, ואיך מדברות הדמויות בשפה שעליה גדל ● "האגריד מדבר בדיאלקט פולני כפרי, פילץ' מדבר במשלב ליטאי, ודמבלדור מדבר כמו חכם בתורה"

עוד 839 מילים

תיעוד מיוחד ירוק זה מעולה, אדום זה הכי גרוע

"הפסקתי להתעניין במספר החולים והנדבקים בקורונה בסין, יש לי תחושה שהמידע שנמסר לנו אינו אמין" ● בפרק השלישי ביומנה של יפעת פרופר, מתחילים לעלות סימני שאלה סביב דיווחי הממשל על פרוץ המגפה והטיפול בה, והשלטונות מצרים את צעדיהם של האזרחים - באמצעות אפליקציה מיוחדת שמקטלגת אותם לפי צבעים ● תיעוד מיוחד של עידן הקורונה בשנגחאי, הפרק השלישי בסדרה

עוד 3,045 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמִּשְׁפָּט

טיוטה להקדמה למבוא לעבודה סמינריונית בספרות, שתיכתב בעתיד על הרומן הגדול "המשפט", מאת פרנץ ביסמוט

עוד 1,494 מילים

"אנחנו יכולים להציע להם שיעורים אמיתיים ולראות את המרצים!"

ההתעניינות של סטודנטים יהודים מארה"ב בלימודים בישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר ● הסיבה: האקדמיה בארץ נערכת לחזרה לשגרה בסתיו, בעוד שבאמריקה שוררים כאוס וחוסר ודאות ● "זו תהיה הפעם הראשונה מזה זמן שנוכל לבלות עם חברים, ולהתחיל לחזור לחיים"

עוד 735 מילים

משרד הבריאות מזהיר מעליה חריגה בהדבקה: 64 מקרים ביממה האחרונה

בכירים בצה"ל וברשות הפלסטינית ממשיכים בפגישות התיאום, בניגוד להצהרות ● שגרירות ארה"ב מזהירה מפני הסלמה בשטחים ● אהוד ברק נגד שופטי העליון: שתיקתם בעניין נתניהו כשל מוסרי ● גבי אשכנזי תקף את הכוונה לקצץ בתקציב משרדו: פגיעה בלתי סבירה במשרד החוץ ● איציק שמולי ביטל קיצוץ של 20 מיליון שקלים בתקציב הטיפול לגברים מכים

עוד 39 עדכונים

משפט נתניהו: מה הלאה?

אחרי הפתיחה הדרמטית בתחילת השבוע, משפטו של ראש הממשלה נכנס כעת למסלול רצוף אתגרים ● מתי יתחיל מצעד העדים? בכמה ימים בשבוע יתנהלו הדיונים? מתי הנאשם מס' 1 יתייצב שוב באולם? והאם המשפט יעשה היסטוריה ויעבור למבנה אחר, הרחק מרחוב צלאח א-דין? ● יובל יועז צופה פני עתיד על בסיס תקדימי העבר

עוד 1,095 מילים

יו"ר לשכת עורכי הדין תוקף בחריפות את השר אוחנה

פרסום ראשון המשרד לביטחון פנים מקדם בימים אלה הצעת חוק לפיה השר אמיר אוחנה יהיה רשאי להגביל ואף לאסור לחלוטין ביקורים של עורכי דין, בני משפחה ואחרים אצל אסירים ועצירים - הכל תחת האמתלה של מניעת התפשטות הקורונה ● במכתב ששלח יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי לאוחנה הוא תוקף בחריפות הן את עצם הצעת החוק - ובמיוחד את האופן החפוז והנסתר לכאורה שבו אוחנה מקדם את ההצעה

עוד 805 מילים ו-4 תגובות

סקרים שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה מגלים כי האמון בבית המשפט העליון גדול כמעט פי שניים מהאמון שנותנים האזרחים בכנסת ובממשלה ● אפילו במחנה הימין, כמעט מחצית המצביעים תומכים דווקא בחיזוק מערכת המשפט ● כדאי לזכור את זה בפעם הבאה שנתניהו ותומכיו מכריזים כי "לפחות חצי מהעם חושב שתופרים פה ראש ממשלה" ● פרשנות

עוד 1,114 מילים ו-3 תגובות

מסתבר שזו באמת הבירה הטובה במזרח התיכון

פרק 7מדיס ח'ורי חזרה לטייבה אחרי שהשלימה תואר במנהל עסקים בבוסטון, כדי להשתלב בעסק המשפחתי, ובשנים האחרונות היא מנהלת את "בירה טייבה" ביד רמה ● היא הייתה שם באינתיפאדה השנייה, שכמעט חיסלה את העסק ● היא מתמודדת עם משבר הקורונה והפוגת הרמאדן ● אבל את הסיפוח, היא לא יודעת אם הם ישרדו ● אמיר בן-דוד ביקר אותה במפעל וחזר עם שלושה ארגזי בירה - שחוסלו במהירות גדולה בהרבה מהמתוכנן

עוד 1,914 מילים

נתניהו וכ"ץ הצהירו על סיוע של 100 מיליארד שקל, והעבירו רבע מזה

תכנית הסיוע הגרנדיוזית עליה הכריזה הממשלה כוללת סעיפים שבוצעו בתקציב נמוך בהרבה ממה שהובטח, הלוואות שאינן מהוות בכלל הוצאה תקציבית, ומענקים פיקטיביים שחוזרים על מענקים שמוזכרים בסעיפים אחרים ● כל זאת בזמן המשבר הכלכלי הקשה בתולדות המדינה, כאשר כרבע מהעובדים מובטלים ● הכלכלן ד"ר עאמר אבו קרן: "זו תכנית של שליפות וחוסר שקיפות מוחלט" ● "נראה כאילו נתניהו זרק מספרים, ואנשיו היו צריכים למלא אותם בתוכן"

עוד 2,538 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה