הממשלה אישרה את התקנות לשעת חירום להגבלת הפעילות במשק

נתניהו: מצב מערכת הבריאות לא ישפיע על הקורונה

נתניהו: "אם יהיו פה מאות אלפי חולים, אמצעי המיגון לרופאים והבדיקות לא יצילו אותם" ● "הפרטים עם כחול לבן כבר סגורים, מי שמטרפד אותו הם גנץ ולפיד" ● גנץ בתגובה: "מי שרוצה אחדות לא מטיל אולטימטום" ● השר בצלאל סמוטריץ' נכנס לבידוד ● ובזמן שהרופאים נלחמים בקורונה, הם נאבקים מול הממשלה שתשלם את שכרם על ימי הבידוד

משבר הקורונה: בנימין נתניהו (צילום: Alex Kolomoisky/POOL)
Alex Kolomoisky/POOL
משבר הקורונה: בנימין נתניהו
16:24 עריכה

ערוץ 2 ו-ynet שידרו סרטון שבו נראו מספר אנשים רצים בטיילת תל-אביב, בהתאם להיתר שהעניק משרד הבריאות לפעילות ספורטיבית – ומשרד הבריאות הזדעק להתריע מפני הסכנה.

משרד הבריאות קרא לאזרחים בהודעה רשמית: "למרות השמש הישארו בבית, מזג האוויר היפה הוא לא סיבה לצאת החוצה". מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר: "אל תצאו מהבית. הקפידו על ההנחיות של משרד הבריאות, אחרת נמצא את עצמנו בהתפרצות משמעותית. אני מבקש מהציבור להישאר בבית, מי שיצא – נא לחזור הביתה".

16:33 עריכה

הקורונה ומאבקי המנכ"לים: מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, התראיין בחדשות ערוץ 12 וחזר בהדגשה על התנגדותו לדרישת משרד הבריאות הטלת סגר מלא שיכלול סגירה של מקומות עבודה, גם אלה שאינם מקבלים קהל, בעיקר מפעלים.

לדברי באב"ד: "ההנחיות הקיימות של משרד הבריאות על ריחוק חברתי נכונות וחשובות ויש לאכוף אותן. אבל אף מדינה חוץ מסין לא סגרה את מקומות העבודה. אנחנו צריכים להמשיך לייצר כדי לממן את המלחמה בקורונה ולהמשיך להתקיים".

באב"ד התעמת באולפן עם טלי פרידמן, יו"ר ועד סוחרי שוק מחנה יהודה, שהציגה את מצוקת העסקים הקטנים ואמרה שהם זקוקים לעזרתה של הממשלה. באב"ד הנהן בתגובה לדבריה של פרידמן ואמר כי בממשלה "מחפשים פתרון" למצוקת העצמאים שמקור פרנסתם נהרס וכי הם "מבטיחים לעזור", אך היה קשה להבין מדבריו מה הפתרונות הנידונים וכיצד בדיוק יעזרו לעסקים.

שי באב״ד (צילום: Flash90)
שי באב״ד (צילום: Flash90)
17:20 עריכה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ידון היום אחה"צ עם מנכ"ל הבריאות, משה בר סימן טוב, בהחמרת הנחיית להקטנת החיכוך החברתי. כך מדווחים בחדשות ערוץ 12. זאת, לאחר שפורסמו בתקשורת תמונות של תנועה דלילה של אנשים בפארק הירקון ובחוף הים שגרמו למשרד הבריאות להגיב בחריפות, ולאחר שהמשטרה פיזרה התקהלויות קטנות בתל אביב ובירושלים.

נתניהו וליצמן במסיבת עיתונאים בענין משבר הקורונה (צילום: אוליביה פיטוסי/ פלאש 90)
נתניהו וליצמן במסיבת עיתונאים בענין משבר הקורונה (צילום: אוליביה פיטוסי/ פלאש 90)

 

17:44 עריכה

ההסתדרות תאגד את העצמאים במשק ותאפשר להם להצטרף לשורותיה. כך הבטיח מזכ"ל ההסתדרות, ארנון בר דוד, בראיון בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 12 על רקע מצוקתם של אלפי עצמאים ובעלי עסקים קטנים שנסגרו בשל מגיפת הקורונה. בר דוד לא הסביר במה צירופם של העצמאים להסתדרות תסייע להם בפועל.

בר דוד גם לא נשמע מודאג במיוחד ממצוקתם של מאות אלפי העובדים שהפכו השבוע למובטלים או יצאו לחל"ת. לדברי בר דוד: "90% מאלה שנרשמו בלשכות התעסוקה כמובטלים יצאו לחל"ת, וזה מראה שהמעסיקים הקשיבו לבקשה שלי שלא לפטר אותם".

בתשובה לשאלה האם מקומות העבודה של אותם עובדים בכלל יתקיימו כך שיוכלו לחזור למקום עבודתם, אמר בר דוד: "אני סומך על המשק הישראלי. אני קורא לעובדים: נעשה כל מאמץ לקצר את התקופה שבה אתם נמצאים ללא עבודה. כולנו מקווים שההשבתה החלקית של המשק תסתיים אחרי פסח".

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד (צילום: פלאש 90)
יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד (צילום: פלאש 90)
18:06 עריכה

"האיש היחיד שיש לו מנדט להרכיב ממשלה הוא בני גנץ. לכן לא ברור למה הדיון היחיד שמתקיים היום בתקשורת למה שהליכוד לא יבוא לדבר על ממשלת חירום בראשותו של בני גנץ". כך הצהיר היום ח"כ עופר שלח מ"כחול לבן" בראיון בתוכנית "פגוש את העיתונות".

בתשובה לשאלה, האם במצב חירום כמו שאנחנו נמצאים בו בשל מגיפת הקורונה זה הזמן המתאים להחליף ראש ממשלה, אמר שלח: "יום אחד אנחנו גם נדון איך הגענו למצב הזה. מי הרעיב את מערכת הבריאות ככה שהתפוסה של חדרי המיון לא מספיקה. אם בני גנץ ייכנס לתפקיד ראש הממשלה הוא יוכל לנהל את המערכה שמנוהלת על ידי אנשי מקצוע מצויינים".

לדברי גנץ: "התפישה הזאת לפיה ראשות הממשלה ניתנה לנתניהו לפני מעמד הר סיני קדמה למשבר הקורונה. הקורונה היא לא הסיבה לתפישה הזאת. רוב חברי הכנסת הודיעו שהם תומכים בבני גנץ".

בתשובה לשאלה כחול לבן יכולה להרכיב ממשלת מיעוט אמר שלח: "כחול לבן יכולה להרכיב ממשלה, נקודה". בתשובה לשאלה האם המחלוקת על כניסה לממשלת נתניהו תפלג את כחול לבן אמר שלח: "יש עתיד תלך עם כחול לבן באשר תלך, במיוחד למהלך שנעשה השבוע אחרי החרפה של הניסיון לפזר את הכנסת".

.עופר שלח (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
.עופר שלח (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

 

18:12 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר היום בתוכנית "פגוש את העיתונות": "משבר הקורונה לא מנוהל כמו שצריך. הרבה דיבורים ומעט מעשים. אנחנו תקועים עדיין ב-2000 בדיקות ליום, במקום 5000 או 6000 – ולא ברור למה חלק מהבדיקות לא מתבצעות בשבת, זאת שערורייה. אין מספיק מטושים ואין מספיק ציוד בבתי החולים".

לדברי ליברמן: "אנחנו עם 300 אלף מובטלים ונכנסים למיתון בלי שיש לנו ועדת כספים ובלי תקציב. המצב הכלכלי הוא קטסטרופלי. אני מתכוון לגבש תוכנית כלכלית עם בכירי המשק. אם נגיע למיליון מובטלים תהיה כאן רעידת אדמה חברתית שהבעיה החברתית תחוויר לידה".

בתשובה לשאלה, האם בתקופה כזאת לא עדיף שיתוף פעולה של כל המפלגות תחת הנהגתו של נתניהו, אמר ליברמן: "ישראל מדינה חזקה והיא תנצח את הקורונה כמו שהסינים ניצחו אותה, אבל השאלה אם בדרך נתניהו לא יהפוך למאו דזה טונג".

לדברי ליברמן: "נתניהו מנצל את המשבר כדי לזרוע פניקה בהופעות יומיות בתקשורת שמשרתות את האינטרסים שלו. הוא מנסה לנטרל את הכנסת. גם השב"כ שנלחם בטרור פונה לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת ומבקש את אישורה לבצע צעדים חריגים כמו מעקב אחרי אנשים, אסור לעשות צעדים כאלה בלי פיקוח".

כשהמראיינת, רינה מצליח, התעקשה שליברמן יענה לשאלות על הרכב הממשלה שליברמן חותר אליה, ענה ליברמן: "אנחנו מוכנים להצטרף לכל ממשלת אחדות, תחת נתניהו או גנץ, וגם לתמוך בה מבחוץ. רק שירכיבו כבר ממשלה".

18:25 עריכה

כתבה שפורסמה היום באתר וואלה ניוז חושפת תוכנית של צה"ל להטלת סגר כללי על ישראל.

לפי הכתבה, אגף המבצעים במטכ"ל אישר את התוכנית מול הרמטכ"ל אביב כוכבי, והיא כוללת סיוע של צה"ל למשטרת ישראל בהיקף של כאלף כלי רכב ואלפי חיילים – "חייל אחד לצד כל שוטר" שיתפרסו ברחובות ישראל.

לקראת יישום התוכנית אושר לצה"ל לגייס במידת הצורך 5,000 חיילי מילואים, אך לפי שעה אין כוונה לגייס אותם אלא להשתמש בכוחותיו הסדירים.

בנוסף, אמור צה"ל לפי התוכנית לסייע גם למקומות עבודה אזרחיים חיוניים.

כוחות צה"ל בבנימין, ארכיון; למצולמים אין קשר לדיווח (צילום: פלאש 90)
כוחות צה"ל בבנימין, ארכיון; למצולמים אין קשר לדיווח (צילום: פלאש 90)
18:33 עריכה

צה"ל העביר 3,000 מטושים לבדיקות במשרד הבריאות.

18:43 עריכה

"שלומם של אזרחי ישראל יהיה טוב, אם הם יצייתו להוראות – בניגוד לתמונות המדאיגות שנראו היום בפארקים". כך אמר היום שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס בראיון לתוכנית פגוש את העיתונות.

המראיינת רינה מצליח אמרה לאקוניס: "הדברים הללו היו בשוליים, למה להטיל את האחריות על הציבור? אולי נדבר על מה שאתם עושים בשביל הציבור?". אקוניס ענה: "אנחנו עוזרים. נעביר בין 4,000 ל-6,000 שקל לעצמאים. מבטלים את דמי הביטוח הלאומי החודש".

לאחר שמצליח ביטלה את דבריו ואמרה שהסיוע הזה הוא "לעג לרש", אמר אקוניס: "אנחנו עושים ככל האפשר לצמצם את הפגיעה. אם נראה שאפשר בהדרגה להחזיר חלק מהמשק לעבודה עוד לפני ה-14 באפריל זה מה שנעשה".

בתגובה לדבריו של אביגדור ליברמן נגד נתניהו אמר אקוניס: "מדובר על האדם שגרר את ישראל למצב שבו אנחנו נמצאים שלוש פעמים, הוא האחרון שיש לו זכות לה . מעבדות אינן נדרשות באישור והן מתפקדות. חלקן עובדות בשבת. אחרות מושבתות עדיין בשבת כי רק בימים האחרונים הן נכנסו לעבודה והן לא ערוכות לכך".

"הפצת פייק ניוז, הסתה, הסרטון המגוחך שיאיר לפיד פרסם השבוע, לא יועילו. אם כחול לבן רציניים בכוונותיהם להיכנס לממשלת אחדות הם יעבירו ועדות בהסכמה ולא ידרשו החלפת יו"ר לכנסת".

נתניהו ואקוניס בישיבת הממשלה הבוקר (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)
נתניהו ואקוניס בישיבת הממשלה הבוקר (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)
19:03 עריכה

 

19:05 עריכה

לאחר שהתפרסמו בתקשורת צילומים של אזרחים בפעילות ספורטיבית בפארקים ובטיילת בחוף הים, בהתאם להנחיות משרד הבריאות, ועוררו בהלה תחת הכותרת השגויה "האזרחים הפרו את ההנחיות" – המשטרה החלה לפזר את האזרחים:

19:40 עריכה

אחרי ביקורת עזה שספג משרד הבריאות על האיטיות בבדיקות למחלת הקורונה בישראל, מד"א החל בהרחבה משמעותית של הבדיקה.

שר הבריאות יעקב ליצמן, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ומנכ"ל מד"א אלי בין, הודיעו כי הלילה תחל ההקמה של שלושה מתחמי "היבדק וסע" נוספים בחיפה, ירושלים ובאר שבע. שלושת המתחמים החדשים יוקמו במהירות האפשרית, וצפויים להתחיל לפעול בימים הקרובים.

ממשרד הבריאות נמסר: כי כמו המתחם שכבר נפתח בתל אביב, אל כל אחד מהם צפויים להגיע ולהיבדק בין מאות לאלפי ישראלים בכל יום. ההגעה לבדיקה במתחם "היבדק וסע" מותנית ביצירת קשר עם מוקד 101 של מגן דוד אדום, ובקבלת אישור ע"י רופא שיש ליטול ממנו דגימה.

במתחם "היבדק וסע" הראשון שהוקם, בגני יהושע בתל אביב, נבדקו עד כה יותר מ-350 אזרחים, ובסך הכל, מאז החל להתפשט נגיף הקורונה בעולם, הפראמדיקים של מגן דוד אדום לקחו דגימות מכ-14,000 בני אדם ברחבי הארץ.

שר הבריאות יעקב ליצמן במסיבת עיתונאים בתל אביב, היום. עצר את הטיסות מסין לישראל מחשש להתפרצות וירוס הקורונה (צילום: Avshalom Sassoni/Flash90)
שר הבריאות יעקב ליצמן במסיבת עיתונאים בתל אביב, היום. עצר את הטיסות מסין לישראל מחשש להתפרצות וירוס הקורונה (צילום: Avshalom Sassoni/Flash90)
19:53 עריכה

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, מודיעה: "בהמשך לפרסומים שנפוצו בימים האחרונים, אני מבקשת להבהיר כי בתי המשפט ובתי הדין ממשיכים לפעול בכל רחבי הארץ כשירות חיוני וליתן מענה לציבור".

"בתי המשפט ובתי הדין אינם מושבתים ואינם סגורים וזאת מתוך מודעות ומחויבות לחשיבותה של זכות הגישה לערכאות לא רק בימים כתיקונם אלא גם – ובנושאים מסוימים בפרט – בימים חסרי תקדים כימים האלה. והכל כמובן תחת המגבלות והאילוצים הנובעים מן המצב, בהתאם להנחיות משרד הבריאות ובסוגי העניינים שנקבעו על פי התקנות הנוגעות למצב החירום המיוחד.

"כמי שעומדת בראש הרשות השופטת, הצורך לשמור על עצמאותה של רשות זו הוא בראש מעייניה בימי משבר כמו בימי שגרה. על כן כל צמצום בפעילות בתי המשפט ובתי הדין בשל מגפת הקורונה נעשה עד כה – וככל שיידרש ייעשה גם בעתיד – בראש ובראשונה על דעתה ועל פי החלטתה".

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
19:58 עריכה

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מגיב לטענות על הסגירה, כביכול, של המעבדות לבדיקת קורונה בשבת. בהודעה שפרסם ליצמן עם צאת השבת נאמר: "נדהמנו לראות עם צאת השבת כי במהלך השבת שודרו ידיעות ודיווחים שונים כביכול הורה שר הבריאות שלא להפעיל את המעבדות הרפואיות בשבת".

"לדברים אלו אין כל שחר. מעולם לא הורה שר הבריאות על הפסקת פעילות המעבדות, שכן הן עוסקות בהצלת חיים שמשמעותן פיקוח נפש. ההיפך הוא הנכון, בהוראות שר הבריאות אף הוגדלו מס' הבדיקות והורחבו שעות הפעילות במעבדות השונות".

"עוד בטרם כניסת השבת, הודענו לכלי התקשורת כי מבחינת משרד הבריאות המעבדות הרפואיות פועלות 24/7 ללא הפסקה. יש לראות בחומרה כי הודעה ברורה זו, לא מנעה מכלי תקשורת רבים, כמו מס' פוליטיקאים, להמשיך להכפיש ולשקר ביודעין, כביכול ניתנה הוראה משר הבריאות 'החרדי', לצמצם את פעילות המעבדות הרפואיות".

"מצערת העובדה שבזמן שמערכת הבריאות מגוייסת בכל הכוח בהצלת חיי אדם. בחר ח”כ ליברמן להתעסק בפוליטיקה זולה ושקרית. זו בושה! אנו דוחים התנהגות זו בכל דרך".

"בעת הזאת, משרד הבריאות ושר הבריאות העומד בראשו, מנכ”ל המשרד משה בר סימן טוב והנהלת המשרד, מחזקים את ידי העובדים והעובדות במעבדות הרפואיות, הצוותים הרפואיים בבתי החולים ובקופות החולים, הרופאים, האחיות, הרוקחים, אנשי מד”א, ארגוני ההתנדבות, וכל מי שעוסק יום ולילה בהצלת חיים למען בריאות אזרחי ישראל. יחד ננצח את המשבר הזה, בעזרת השם".

יעקב ליצמן (צילום: Flash90)
יעקב ליצמן (צילום: Flash90)
20:10 עריכה

20:22 עריכה

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, אמר הערב בראיון לחדשות ערוץ 13 בתגובה לפעילות המשטרה נגד ישראלים שטיילו בסוף השבוע: "אין עדיין באמת אפשרות לאכוף את התקנות החדשות ולכן המשטרה מתמקדת במניעת התקהלויות ובאכיפה על בעלי עסקים ובאכיפת הבידוד. לכן היועמ"ש קבע שהתקנה שעוסקת במניעת תנועה של הציבור אין סנקציה בצידה,.

"השוטרים יכולים לקרוא לציבור לחזור הביתה ואם אדם מתעקש להפר תקנות הוא ייענש אבל לא תהיה ענישה כנגד אנשים ברחוב. המאבק הזה הוא מאבק משותף. לממשלה יש אחריות, אבל אם לא נפעל עם אחריות אישית אי אפשר לנצח במאבק הזה. השוטרים עשו 12 אלף ביקורים אצל חייבי בידוד וכולם היו בבית וכך גם אלף עסקים שצריכים להיות סגורים, וזה טוב, אבל הציבור צריך להימנע גם מהתקהלויות, זאת אחריות של כולנו".

"אם זה לא מספיק, אנחנו נצטרך להיערך לסגר מלא בלית ברירה. זה יהיה הכרחי רק אם לא נצליח להסביר לציבור כמה השהיה בבית היא הכרחית כדי למנוע קריסה של מערכת הבריאות. אנחנו במאבק לחיים ולמוות מה שקרה באיטליה וספרד עלול לקרות כאן וכל אחד צריך לקחת אחריות ולהישאר בבית".

"מדינות אחרות משבחות אותנו על המהירות שבה ביצענו את סגירת הגבולות, ועכשיו אנחנו נבחנים על ההסגר, על הבדיקות ועל הפיצוי והסיוע לעסקים, וזה מחייב ממשלת אחדות כמה שיותר מהר כדי להעביר תקציב כמה שיותר מהר".

גלעד ארדן (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
גלעד ארדן (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
20:43 עריכה

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' הודיע הערב כי הוא נכנס לבידוד. סמוטריץ' נפגש ביום שלישי האחרון עם אישה שאובחנה הערב כנשאית קורונה וייכנס לבידוד עד יום שישי ה-31.3 בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

סמוטריץ' מסר: "יחד נעבור בעזרת השם את התקופה המורכבת הזו. אני קורא לאזרחי ישראל לשמור על הנחיות משרד הבריאות ומאחל רפואה שלמה לכולם. אמשיך לעבוד מהבית וללוות מרחוק את מאמצי הממשלה ומשרד הבריאות. שבוע טוב".

בצלאל סמוטריץ׳ (צילום: Sraya Diamant/Flash90)
בצלאל סמוטריץ׳ (צילום: Sraya Diamant/Flash90)
20:46 עריכה

שירות התעסוקה מדווח על כך שיותר מ-500 אלף איש הפכו בחודש האחרון למובטלים, עקב הנחיות משרד הבריאות על סגירת עסקים ופעילויות. כ-28 אלף איש שנרשמו לשירות בשבוע האחרון. 

לפי הנתונים כ-89% מהנרשמים הוצאו לחופשה ללא תשלום, כ-7% פוטרו, כ-2% התפטרו, 2% – סיבות אחרות. לשם השוואה, בפברואר נרשמו 25,576 דורשי עבודה חדשים ובינואר 23,173.

20:57 עריכה

בזמן שמספר 1 ב"כחול לבן", בני גנץ, מנסה להצטרף לממשלתו של נתניהו, יאיר לפיד, מספר 2 באותה מפלגה, מצטרף למחאת הדגל השחור:

20:59 עריכה

יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, ממשיך "לנדנד" עם העניין הקטן הזה של דמוקרטיה:

21:02 עריכה

אחרי שמשרד הבריאות הרחיב את הבדיקות לאיתור מחלת הקורונה בישראל, ד"ר אחמד טיבי עדיין לא קיבל תשובה לשאלה, באיזה אזורים בארץ התבצעו הבדיקות, כלומר, כנראה, האם בדקו גם ערבים ולא רק יהודים:

21:05 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, מאחל רפואה שלמה לד"ר מאג'ד גנאים מבית החולים פוריה שחלה בקורונה:

21:37 עריכה

מצב מערכת הבריאות לא רלוונטי למגיפת הקורונה. כך הצהיר הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו, בראיון שנתן לחדשות ערוץ 13.

לדברי נתניהו, שהתייחס לפעילות ספורטיבית מותרת של ישראלים שנראתה היום בפארקים: "מתגודדים בפארקים מאות או אלפי אנשים ונוצרות הדבקות. אנחנו נצטרך להגיב לכך. ראינו בתי כנסת והגבנו בעוצמה".

"אזרחי ישראל אנחנו מדברים על החיים שלכם. אנחנו במגיפה שלא ידעו כמותה יותר מ-100 שנה, רק בימי הביניים היו מגיפות כאלה, זה לא משחק. שורה של מדינות אחרות כבר התנגשו בקרחון ואני מנווט ממנו את הספינה".

"המצב שלנו טוב וזה לא מקרי. מספר החולים אצלנו יהיה יותר קטן מאשר באירופה וברוב העולם כי עצרנו את התנועה לישראל. באירופה עשרות אחוזים מהאזרחים יחלו ומיליונים ימותו. אבל מה שיקבע כיצד נשרוד את המגיפה הנוראית הזאת היא ההתנהלות שלנו, התנהלות הציבור".

מגישת המהדורה, הלה קורח, שאלה את נתניהו: "מה שיקרה לא קשור למצב מערכת הבריאות, שאתה ייבשת אותה במשך שנים"?

נתניהו הגיב לשאלה בהיסטריה: "לא, לא, לא, לא נכון. זה לא נכון. תפסיקו כבר. ברגע שהמספרים של החולים יעברו לטור הנדסי זה כבר לא משנה מה מצב מערכת הבריאות. במצב כזה אתה יכול לטפל ב-1 מכל 100".

לדברי נתניהו: "יש בעיה של ציוד רפואי וציוד הגנה בכל העולם. אצלנו המצב עוד טוב. יש מחסור בארצות הברית, באנגליה, בכל מקום. אנחנו במאמץ של הצטיידות אבל זה לא מה שימנע אותנו מהתנגשות בטיטניק הזה".

"שאלת הבדיקות היא שאלה באיתור ובידוד החולים. המדיניות היא לאתר לבודד וגם לשחרר את הבריאים כדי להפעיל את הכלכלה. אין בעיה עם הבדיקות. הבדיקות יעברו תוך ימים ספורים לעשרות אלפים ביום ויביאו אותנו למקום שני בעולם במספר הבדיקות לנפשאבל אין אפשרות לבדוק את כולם. אם אתה חולה ובדקת ומצאו שאתה חולה תישאר בבית זה לא משנה. שאלת הבדיקות היא מעניינת אבל זה לא יעזור לנו כמה שתדברו על זה".

בשלב הזה קורח העירה "רובם המכריע של החולים בקורונה לא ימותו. אני אומרת את זה כדי להפסיק לזרוע פניקה". נתניהו לא הגיב להערה. לשאלת כורח, האם הוא מתחייב לחזק את מערכת הבריאות אחרי סיום המגיפה, אמר נתניהו: "מערכת הבריאות הכפילה את התקציב שלה בתקופה שלי ואני התחייבתי עוד לפני הקורונה לחזק אותה עוד יותר".

כשנשאל על מצב העסקים והסיוע להם אמר נתניהו: "חייבים לשים את היד לכיס. הכיס בכנסת. בשביל תקציב צריך כנסת ובשביל זה צריך להרכיב ממשלה. אני לא פועל לפי דברים קצרי טווח ופופולריים. הפרטים של ההסכם עם כחול לבן כבר סגורים. הצעתי להם הצעה שוויונית במספר התיקים".

"מה שמונע את ההליכה לאחדות הוא בני גנץ שלא מוכן ללכת לאחדות. כנסו לאחדות, אין לנו זמן, שלא נשקע במצולות".

בתשובה לשאלה, האם גנץ יכול לבטוח בו שיקיים את הסכם הרוטציה, אמר נתניהו: "כן, בני, אני מתחייב להעניק לך את החצי השני ברוטציה, זה יהיה דבר משפטי. ואנחנו כרגע במלחמה, כדי להציל את המדינה, לא ייתכן שחייל (גנץ) ישאל את המפקד שלו (נתניהו עצמו) אם הוא יכול לסמוך עליו".

"באותו זמן שהם מדברים על אחדות הם מנסים להעביר על חודו של קולה של היבא יזבק החלפה של אנשים, החלפה של יו"ר הכנסת, וחוק שאין לו תקדים בשום מדינה, אפילו באיראן, שלא יאפשר לראש ממשלה להתמודד בגלל משפט".

"הם אומרים עליי דברים שלא יאמרו. רוב העם רוצה אחדות, רוב מוחלט רוצה אחדות כדי להילחם בקורונה, ובאים קומץ של אנשים ומנסים לעשות פוטש בשיטות איראניות".

ההסכם עם בני מוכן, הוא צריך להחליט לפיד לפני הכול או ישראל לפני הכול. שייכנסו כולם, יאיר לפיד, עמיר פרץ, ליברמן, רק לא תומכי הטרור מהרשימה המשותפת. הם נשבעו לא לשבת איתם אבל מפרים את כל ההבטחות שלהם".

"כל הדיבורים שלהם על אחדות הם קשקוש, כל מה שהם רוצים זה להשתלט על הכנסת, להדיח את היו"ר ולהשתלט על הכול. אנחנו במשבר של האנושות ותראה במה הם מתעסקים, ברעיונות הזויים של יאיר לפיד".

משבר הקורונה: עובדי מד"א נערכים לבידוד חולים בבית מלון בתל אביב (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
משבר הקורונה: עובדי מד"א נערכים לבידוד חולים בבית מלון בתל אביב (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
21:46 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ מסר בתגובה לדברי נתניהו: "מי שרוצה אחדות לא עובד עם אולטימטומים, לא משתמש בהדלפות מגמתיות ובטח שלא פוגע בדמוקרטיה ובאזרחים ומשתק את כנסת ישראל".

יאיר לפיד מסר: "באמצע משבר לאומי יושב ראש הממשלה בטלוויזיה ומשקר ומכפיש ללא הרף. איומי הסרק של נתניהו לא מרשימים אותנו, גם לא ההסכם שלא היה ולא נברא. בשבוע הבא נבחר יו"ר חדש לכנסת, ונפעיל את הבית כדי להילחם בקורונה לטובת האזרחים. זה הדבר היחיד שחשוב עכשיו".

בני גנץ (צילום: גילי יערי/פלאש90)
בני גנץ (צילום: גילי יערי/פלאש90)
22:04 עריכה

בזמן שהרופאים מתמודדים עם הגעת מגיפת הקורונה בישראל במשאבים המקוצצים של מערכת הבריאות, הם צריכים להתמודד גם על תשלום שכר.

הערב פורסם כי המשא ומתן בין הרופאים דנים עם משרד האוצר על הסכם קיבוצי שיסדיר את עניין השכר שהם יקבלו במהלך ימי בידוד שנכפים עליהם בשל מגע עם חולי קורונה. במשרד האוצר מתכוונים להוריד את ימי הבידוד ממכסת ימי המחלה, אך הרופאים דורשים לקבל שכר מלא על אותם ימים בהם הם נאלצים שוהים בבידוד.

ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה וממלא מקום יו"ר הסתדרות הרופאים בישראל, אמר לאתר ynet: "השכר מורכב מ-40% שכר בסיס והיתר הוא בונוסים מתורנויות וכוננויות. למה רופא שהיה במגע עם חולה קורונה במסגרת העבודה שלו צריך לשבת בבית ולהפסיד על זה כסף? לא יכול להיות שיש יחס זהה בעניין בין הצוותים הרפואיים ליתר האזרחים שמקבלים ימי מחלה ומפסידים משכרם".

ניתוח בבית החולים וולפסון (צילום: נתי שוחט/פלאש90)
ניתוח בבית החולים וולפסון (צילום: נתי שוחט/פלאש90)
23:00 עריכה

האגודה לזכויות האזרח פנתה הערב ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה כי ימצא ״הדרך הנאותה להבהיר לנבחרי הציבור ולעובדי הציבור את החשיבות שבהקפדה על פעולה בסמכות גם בעת משבר״.

המכתב מגיע על רקע שורה של מקרים, אשר האגודה מפרטת, המלמדים עם חריגה מסמכויות – ובכללן פניה של משרד הבריאות למוסדות אקדמים בדרישה לקבל את רשימת כל הסטודנטים לרפואה בארץ.

האגודה מותחת ביקורת על הופעותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בטלוויזיה, בהן הוא מצהיר על הנחיות חדשות – בטרם אלו עוגנו בהחלטות ממשלה מחייבות, ומוליכות שולל את הציבור.

את הביקורת החריפה ביותר מותחת האגודה לזכויות האזרח על ציוץ של שר הביטחון נפתלי בנט שקרא לרשויות ״לעגל פינות״ במסגרת המלחמה במגפת הקורונה.

״למיטב ידיעתנו לא באה תגובה הולמת למסר המופקר של שר הביטחון, שמשמעותו היא הדחה של עובדי ציבור לפעול שלא כדין. באין שלטון חוק ייפרע עם, וגם בעת קשה זו יש לדאוג לכך שרשויות הציבור יפעלו כדין״, נכתב בפניית האגודה.

המכתב המלא של האגודה לזכויות האזרח

23:50 עריכה

סיעת הליכוד פנתה הערב לבג"ץ, בבקשה להצטרף כמשיבה לדיון בעתירות שיתקיים מחר (ראשון) אחה"צ, נגד מהלכיו של יו"ר הכנסת הזמני, ח"כ יולי אדלשטיין, למניעת תחילת עבודתה של הכנסת החדשה.

בבקשה מציינת הסיעה כי הליכוד וכחול-לבן מנהלות שיח גם על הרכב הוועדה המסדרת, וכי העותרים מנסים לנצל את הנסיבות המיוחדות השוררות במדינה כדי לחוקק חוקים שישנו את שיטת הבחירות במדינה.

בקשת ההצטרפות של הליכוד

23:58 עריכה

הממשלה אישרה הלילה את התקנות לשעת חירום להגבלת תנועת האזרחים. המדובר בהחלטות שראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז עליהם כבר ביום חמישי בערב. אולם, רק הלילה התקנות קיבלו את אישור הממשלה – ולמעשה רק מעתה הן בנות תוקף.

תקנות שעת חירום להגבלת פעילות – 21-03-2020

23:59 עריכה

דובר משרד החוץ הודיע הלילה כי בעקבות העירעור שהגיש שר החוץ ישראל כ״ץ, קיבל משרד החוץ החרגה משאר משרדי הממשלה ויעבוד על פי המתכונת הבאה בחירום:

  • בנציגויות בחו״ל – עבודה במתכונת מלאה.
  • מטה המשרד בארץ – 50% מכוח האדם.

"החלטת הממשלה מעידה על ההכרה בצורך של מדינת ישראל במשרד חוץ חזק ומתפקד בעיתות אלו של משבר הקורונה", אמר כ"ץ.

עוד 29 עדכונים
כל הזמן // יום ראשון, 5 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"לא מושיטים לנו יד אלא סוגרים את היד בכל הכוח"

ההרשמה לקבלת מענק לעצמאים נפתחה ביום שישי, והרשת כבר מוצפת בתלונות של עצמאים שגילו שיקבלו רק פירורים, אם בכלל ● "תכל'ס, מה שהם אומרים לנו זה שאם אתם יותר 'עשירים' מקופאית בסופר לא מגיע לכם מענק", אומרת המעצבת אלכסנדרה נארדי ● מחר מתכננים העצמאים להפגין בשיירת מכוניות שתצא לכיוון קריית הממשלה בירושלים

עוד 1,168 מילים

מי זכאי לפיצוי?

מאז שפרץ משבר הקורונה לחיי, אני מרגישה מאבק פנימי בין שני נרטיבים.  הנרטיב האחד: הקורונה היא פצצה בריאותית וכלכלית בממדים עצומים. השני: הקורונה זו שפעת קלה, בטח לצעירים מבנינו. בין שני הנרטיבים הללו שוכנת לה איפשהו המציאות, עם אינספור השלכות כלכליות ושאלות פיננסיות שעולות.

למשל, מה אני, כעורכת דין בתחום הנזיקין והביטוח הלאומי, חושבת על תביעות מהסוג שעלול להתעורר בימי הקורונה? לדעתי, במקרים מסוימים יש עילת תביעה מוצדקת מול גופים שונים בעניין הנגיף, ואני חושבת שתביעות אלה ישאו פרי ופיצוי כספי (כמה פיצוי? את זה נדע בהמשך לאחר שנבין ונדע את השלכות המגיפה והיקף תוצאותיה).

מה אני, כעורכת דין בתחום הנזיקין והביטוח הלאומי, חושבת על תביעות מהסוג שעלול להתעורר בימי הקורונה? לדעתי, במקרים מסוימים יש עילת תביעה מוצדקת מול גופים שונים בעניין הנגיף

יש תביעות קצת אחרות, כמו למשל התביעה הייצוגית שהוגשה בשבוע שעבר על ידי אזרח ישראל נגד ממשלמת סין בגין התפרצות מגפת הקורונה, בסך 100 מיליארד שקל, בטענה כי לישראל נגרמו הפסדים רבים כתוצאה מהמגפה. קשה לי לנבא בשלב כזה האם תביעה כזו תחזיק בבית המשפט, אבל כנראה שיש כאלה שמאמינים שיש לה סיכוי, וכבר הלכו בעקבותיה. אתמול כבר פורסם כי תביעה נוספת הוגשה לביהמ"ש המחוזי בירושלים ע"י עמותת FREEDOM WATCH, בשם בעלי עסקים ואזרחי ישראל, והפעם על סך 180 מיליארד שקל. על פי טענת התביעה, נגרמו לישראל נזקים בשל מגיפת הקורונה עקב רשלנות והסתרה מצד ממשלת סין. אם התביעות ישאו פרי, סביר להניח שממשלת סין ואולי גופים ממשלתיים נוספים יעמדו בפני גל תביעות חובק עולם.

אלי אישית פונים מדי יום שני אנשים בממוצע, שחלו בנגיף ושואלים אם אפשר לתבוע, האם הם זכאים לפיצוי, האם ביטוח הבריאות שברשותם יאפשר להם להוציא מזה קצת כסף.

השבוע פנתה אלי בחורה צעירה, חד הורית, אם ל-4 קטינים, שנדבקה בנגיף כאשר עבדה באחת מרשתות הסופר הגדולות. היא ראתה אלפי אנשים ביום, לא קיבלה מיגון או הדרכה מהמעביד איך להתנהל. אותה בחורה, למשל, תוכל לתבוע את המעביד, ועל פניו יש לה עילה לעשות זאת.

מי למשל זכאי לפיצוי?

שאלה: אם למשל שהית במקום שלא הקפיד על הנחיות משרד הבריאות, ואותו מקום חשף אותך למחלה, ובשל כך חלית בקורונה או הועברת לבידוד, האם תהיי/ה זכאי לפיצוי?

תשובה: הואיל וההנחיות שניתנו על ידי משרד הבריאות נועדו להגן על הציבור – סביר שתעמוד לך זכות תביעה נגד המקום שהפר את ההוראות. אבל, ויש אבל גדול, ככל שהיית מודע/ת להפרת ההנחיות (למשל, הסתובבת בקניון), למרות ההמלצות להמנע ממגע חברתי, יהיה לך אשם תורם, ויפחיתו מסכום הפיצוי שלך, ואולי אף יקבעו שאשמתך היא אשמה מלאה (למשל, ישיבה ללימודי תורה שהמשיכה ללמד למרות הנחיות משרד הבריאות, או אדם פרטי אשר חלה אחרי שלא שמר על הנחיות ולכן הדביק אחרים, וכדומה).

השבוע פנתה אלי בחורה צעירה, חד הורית, אם ל-4 קטינים, שנדבקה בנגיף כשעבדה באחת מרשתות הסופר הגדולות. היא ראתה אלפי אנשים ביום, לא קיבלה מיגון או הדרכה מהמעביד איך להתנהל. אותה בחורה, למשל, תוכל לתבוע את המעביד

שאלה: אם המעביד שלך כן שמר על הנחיות משרד הבריאות, אך חלית בשל מגע עם עובד אחר או עם לקוחות. האם תהיי/ה זכאי לפיצוי?

תשובה: כאן הנחיות משרד הבריאות יכולות לשמש בסיס לקביעה של רשלנות או של היעדר רשלנות. למשל, ייתכן שבתנאי העבודה הספציפיים היה על המעביד לנקוט בצעדים חמורים יותר כדי להגן עליך (למשל, להקפיד על שני מטר רווח בין שולחנות העבודה של העובדים) ככל שזה המצב, ניתן יהיה לתבוע את המעביד בשל רשלנות גם אם עמד בכללי משרד הבריאות.

אם העובד נדבק על אף העובדה שהמעביד שמר על ההנחיות וכללי הזהירות בנוגע לעובדים, אבל העובד נדבק מלקוח שהיה חולה, יתכן שגם כאן תהיה זכות תביעה, הן כנגד המעביד והן כנגד הלקוח, במידה שנדע במי מדובר.

בכל מקרה, גם אם לא ניתן לתבוע את המעביד, אם נדבקת במהלך העבודה במקום העבודה שלך, יהיה מדובר בתאונת עבודה, ותוכל/י לקבל זכויות מועדפות מהמוסד לביטוח לאומי.

שאלה: אם מעביד העסיק עובדים בניגוד להנחיות משרד הבריאות, ועקב כך חלה אדם. האם כאן תהיה זכאות לפיצוי?

תשובה: הנחיות משרד הבריאות נועדו להגן על העובדים. ככל שהעובד נפגע בשל אי קיומן, הוא יוכל לתבוע את המעביד על רשלנות או הפרת חובה חקוקה, בגין נזקיו.

רק בריאות לכולם, ומוזמנים לפנות אלי בשאלות נוספות בטלפון: 054-4796688

אילנה אליכיס היא עורכת דין, מגשרת ונוטריון, המתמחה בתחום הנזיקין והביטוח, רשלנות רפואית וביטוח לאומי. אוהבת מאוד לעזור לאנשים למצות את זכותיהם ולקבל בעבורם את מה שיכול להחזיר להם את היכולת לחיות כמו יום לפני הפגיעה. אוהבת לבלות עם בנה בן ה-7, לקרוא ספרים, הצגות, להתאמן ולטייל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 641 מילים

גנץ לריבלין: ייתכן ואצטרך לבקש להאריך את המנדט להרכבת ממשלה

עובדי הכנסת המתגוררים בבני ברק לא יוכלו ממחר להיכנס למשכן ● ליברמן: נתוני הממשלה על הקורונה לא מסתדרים עם המציאות ● המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: אין כוונה ואין יכולת להשיב את המשק לפעילות אחרי פסח ● הממשלה תדון הערב בהצעה להגדיל את תקציב המדינה ב-90 מיליארד שקלים

עוד 28 עדכונים

"המאבק במגפה ייקח חודשים, אם לא שנים"

ראיון ד"ר אן שוחט שותפה כעת להובלת המאבק האמריקאי במגפת הקורונה, אחרי ששימשה בעבר השראה לסרט הוליוודי על התפרצות מגפות ● בראיון לזמן ישראל היא מספרת על ההיערכות הנרחבת בארצות הברית המדממת, ועל התרומה של מנהגים דתיים עתיקים להישמרות מהנגיף הקטלני, ומנסה להעריך מתי העולם יוכל לשוב לשגרה

עוד 768 מילים

פרשנות איראן מתחננת, ארצות הברית מתלבטת - ונתניהו שותק

לנתניהו היה הרגל רב-שנים: לדבר על איראן בכל הזדמנות, גם אם לא נשאל עליה ישירות ● אבל מאז פרוץ משבר הקורונה - אף מילה ● טהראן מבקשת מהעולם סיוע הומניטרי, אירופה מגלה אמפתיה, ארצות הברית מתלבטת, ורק ישראל שותקת ● ד"ר אהוד ערן: "אין צורך ללכד את האומה סביב נתניהו, היות שהנגיף כבר משרת את המטרה הזו" ● "הוא לא רוצה להיראות כמי שמבקש להרע לאזרחי איראן בשעת מצוקה"

עוד 1,053 מילים

תגובות אחרונות

קריסת המדינה כמדינה

טירוף המאבק בקורונה והמשבר הפוליטי והדמוקרטי משמידים למעשה ערך מרכזי בחיינו – את אחריותה של המדינה ואת אחריותם של מי שמופקדים על המדינה, להיותה מדינה.

יש להדגיש – אחריות על המדינה. לא על הממשלה. הממשלה היא רק זרוע הביצוע של המדינה. לא על הקואליציה. הקואליציה היא רק אמצעי שלטוני לניהול המדינה.

טירוף המאבק בקורונה והמשבר הפוליטי והדמוקרטי, משמידים למעשה ערך מרכזי בחיינו – את אחריותה של המדינה ואת אחריותם של מי שמופקדים על המדינה, להיותה מדינה

המו"מ הקואליציוני הנערך ממש בימים אלה, בו נסחרים תפקידים ותקציבים בקומבינות פוליטיות ומשפטיות, מעיד על הסרת אחריותם של נבחרי הציבור מתפקידם כנושאים באחריות לגורלה של המדינה. לשלומם, בריאותם וחייהם של אזרחי המדינה כולם. "חייהם" –  במובן של זכות לפרנסה, ביטחון, חינוך, חופש ובריאות. כל אלה נרמסים תחת הדיונים על תפקידו של מקורב פוליטי כזה או אחר, על גורלו המשפטי של רה"מ הנכחי וזכויותיו בעתיד כממלא מקום, ועל מספר השרים בממשלת ה"אחדות"/"חירום" או בקיצור ממשלת ה"חרדות" HARADUT.

"האחריות של המדינה הדמוקרטית להגנה על אזרחיה מפני סכנה הנשקפת לחייו, בריאותו או חירותו של מי מהם היא אחריות מוחלטת, במובן זה שאין מצב שבו המדינה יכולה להתנער מן האחריות ולפטור את עצמה מכל מעשה שהיא יכולה לעשות, חרף הסכנה האמורה", כותב הפרופ' אסא כשר במאמר העתיד להתפרסם בקרוב ועוסק בכלל ב"מעשי המדינה לפדיון אזרחיה מידי אויב".

ובכן האויב כיום הוא מגפת הקורונה. אזרחי המדינה כולם "נחטפו" בידי המגפה והם שבויים בידיה, ספונים, כלואים בבתיהם מאונס ובהוראת ממשלתם.

במצב זה יש לשאול – האם אתם, נבחרי הציבור, עוסקים באחריותכם המוחלטת כנציגי המדינה הדמוקרטית? האם אתם ממלאים את אחריותכם או מבצעים עבירות שלטוניות ופשעים נגד המדינה? נגד אזרחיה?

"אנחנו באים לדון באחריות המדינה ולא באחריות הממשלה. אין לנו כאן עניין במדיניות זו או אחרת של הממשלה, בהתאם לקווי היסוד שלה, הרוב הפרלמנטרי התומך בה או שיקולים פוליטיים של מי מחבריה. יש לנו עניין במה שכל ממשלה חייבת לעסוק בו, מפני שהמדינה חייבת לעסוק בו והממשלה היא הרשות המבצעת של המדינה" (פרופ' אסא כשר, שם).

ובכן בהשלכה על ימינו אלה, כל דיון על תפקידו של השר לענייני מורשת, ירושלים, אסטרטגיה, מודיעין, תפוצות ומיעוטים, פריפריה, נגב וגליל, שוויון חברתי, שת"פ אזורי, או כל תפקיד מופרך כפול ומכופל אחר, הוא מעילה בתפקידם של האחראים על המדינה.

"אחריות המדינה הדמוקרטית להגנה על אזרחיה מפני סכנה הנשקפת לחייו, בריאותו או חירותו של מי מהם היא אחריות מוחלטת, במובן זה שאין מצב שבו המדינה יכולה להתנער מן האחריות…"

כל דיון בגורלו המשפטי של בעל תפקיד אחד ולו יהא זה ראש הממשלה עצמו, הוא פשע נגד המדינה. כל עיסוק ומו"מ על סיפוח בקעת הירדן, או על הרכב הועדה למינוי שופטים, או על מעון רשמי נוסף למ"מ רה"מ, בעת שבריאותם של כל אזרחי המדינה השבויים בידי הקורונה נמצאת בסכנה יומיומית, הינו פשע מוכח, פומבי ובוטה נגד המדינה.

במהלך מלחמת לבנון השנייה, נחשף כי בבוקר פרוץ המלחמה, מכר הרמטכ"ל חלוץ את מניותיו בעסקה מסוימת בבורסה. המדינה כולה הזדעזעה.

בפרשת הצוללות נחשף כי רה"מ נתניהו אישר לבדו, מכירת צוללות מתקדמות למצרים של האחים המוסלמים בלי ליידע את הרמטכ"ל ואת שר הביטחון והרוויח ממכירת מניות של חברה המספקת חומרים לייצור הצוללות. הזעזוע נמשך עד היום וטרם נחקר סופית.

תא"ל רמי דותן הורשע בשנת 1991 בקבלת שוחד מחברות אמריקניות בעת שהיה ראש להק ציוד בחיל האוויר. הוא נדון ל 13 שנות מאסר.

בכל המקרים הללו התנגשו הציפיות של האזרחים מאלה שנבחרו לשרת את המדינה, עם מעשים שהאנשים הללו ביצעו לטובתם האישית או על דעתם האישית.

ובכן במה שונים מעשיהם של מנהלי המו"מ הקואליציוני כיום מהמעשים שלעיל? הם דואגים כעת לתפקידים שאינם קשורים כלל למאבק בקורונה, תחת כסות שקרית של הקמת ממשלת חירום. הם דואגים לתקציבים, משכורות וקומבינות פוליטיות שאין ביניהן לבין עצירת התפשטות המחלה דבר וחצי דבר.

במהלך מלחמת לבנון ה-2, נחשף כי בבוקר פרוץ המלחמה, מכר הרמטכ"ל חלוץ את מניותיו בבורסה. המדינה הזדעזעה. בפרשת הצוללות נחשף כי נתניהו אישר לבדו מכירת צוללות מתקדמות למצרים. הזעזוע טרם נחקר

הם עוסקים פשוט בשוחד פוליטי שבצידו גם רווח כספי אדיר לכל אחד מהם, בעת שאזרחי המדינה נאנקים בצינוק בעינויים בלתי אפשריים, תחת הנחיות הסגר והבידוד החברתי.

"אם המדינה יכולה להגן על האזרח מפני הסכנות ואינה עושה זאת, היא בגדר עומדת על דמו של האזרח. אדישות כזאת לגורלו של האזרח נוכח סכנה לחייו, בריאותו או חירותו אינה הולמת את הערכים של מדינה דמוקרטית, בראש ובראשונה ערך כבוד האדם. שמירה על כבוד האדם מחייבת את המדינה הדמוקרטית בהגנה על האזרח מפני הסכנות החמורות, ככל שיש לה יכולת לעשות זאת" (פרופ' אסא כשר, מאמר: מעשי מדינה לפדיון אזרחיה מידי אויב)

נציגי הציבור שנבחרו בידי האזרחים להגן על חייהם, מחויבים גם לנקוט פעולות למניעת סכנות הנשקפות לאזרחים לפני שהן מתרחשות. הם מחויבים כמובן לנקוט פעולות מיידיות, מקצועיות, אחראיות ללא שיקולים זרים כדי להגן על האזרחים ללא הבדל דת, גזע או מין, השקפה פוליטית, מגדר או גיל.

האם המו"מ הפוליטי המתנהל במקביל להתנהלותה של ממשלת מעבר מול משבר המגפה, עונה על המחויבויות הללו?

הנה דוח מבקר המדינה שפורסם לאחרונה מעיד שהפעולות שנדרשו להכנת המדינה למאבק במגפה, לא ננקטו על ידי הממשלה.

הנה ההחלטות שהתקבלו בממשלה דווקא להקל על כללי הבידוד החברתי במגזר החרדי, בניגוד לכללים שלהם נדרשו יתר האזרחים, מתבררות כבר עכשיו כהרות אסון לכולם. פצצת ההידבקות בבני ברק מעידה על התנהגות חסרת אחריות של מקבלי ההחלטות, שנמנעו מכפיית הכללים הבריאותיים בבני ברק ובמאה שערים רק משיקולים קואליציוניים. לא בריאותיים. לא ביטחוניים. לא מקצועיים. ממשלת ישראל ביצעה אם כן פשע במסגרת הגדרות אחריותה על המדינה. אין מילה אחרת.

הנה דוח מבקר המדינה מעיד שהפעולות שנדרשו להכנת המדינה למאבק במגפה, לא ננקטו ע"י הממשלה. הנה ההחלטות להקל על כללי הבידוד החברתי במגזר החרדי, בניגוד ליתר האזרחים, מתבררות כהרות אסון

אמנם: "ההתנהגות הקלוקלת של האזרח אינה משחררת את המדינה מאחריות להגנה עליו מפני הסכנות החמורות" כותב פרופ' כשר, אבל ברור לנו שההתנהגות הקלוקלת הזו היא גם תוצאה של מנהיגות חסרת אחריות. שר הבריאות עצמו שבימים אלה חלה בעצמו בקורונה, כיוון שלא הקפיד על הכללים שהוא ומשרדו קבעו, נהג באופן רשלני, עברייני ושערורייתי כאשר איפשר הגעת מטוסים מלאים בחרדים חולי קורונה מארה"ב לישראל. כשאיפשר חגיגות פורים ותפילות המוניות בבתי כנסת בעיצומה של ההדבקה.

ובכן האם האחראים לגורלה של המדינה מחויבים להפר הבטחות קואליציוניות ולשים בצד שיקולים פוליטיים כאשר מגזר שלם, השותף לקואליציה, מתנהג באורח המסכן את שלום הציבור כולו? בוודאי. זו חובתם כלפי המדינה. המדינה היא מעל הקואליציה.

האם ממשלת ישראל לא יצאה למלחמה כאשר נחטפו שני חיילים בגבול הצפון וסיכנה את חייהם של מאות חיילים כדי לשחרר את השניים? האם לא ניהלה מו"מ עם החמאס, שחררה אלף מחבלים וויתרה על עקרונותיה כדי לשחרר את גלעד שליט? מדוע ממשלה פוליטית לא יכולה להפר הסכם קואליציוני או הבטחות פוליטיות לשותפיה, כדי להגן על כלל האזרחים? האם שלומם אינו קודם לשלומה של הקואליציה? האם בריאותם של תושבי רמת גן אינו קודם ליחסיו של ראש הליכוד עם ראשי המפלגות החרדיות?

מדוע ממשלה לא יכולה להפר הסכם קואליציוני כדי להגן על כלל האזרחים? האם שלומם אינו קודם לשלומה של הקואליציה? האם בריאות תושבי ר"ג אינו קודם ליחסי ראש הליכוד עם ראשי המפלגות החרדיות?

הסכנה המיידית לחייהם של חטופי אנטבה, גרמה לממשלת ישראל לסכן מאות חיילים, לטוס למדינה עוינת ולהפר חוקים בין לאומיים ובלבד שתחזיר את החטופים למדינתם. אבל במציאות המטורללת והפושעת של ימינו ממשלת המעבר מעדיפה את שלום "הגוש" על שלומם של "חטופי" הקורונה.

"אחד מערכיה של מדינה דמוקרטית הוא ערך האחריות לגורלו של כל אזרח של המדינה, ככל שהמדובר בחייו, בריאותו וחירותו. המדינה חייבת לשמור על האזרח מפני כל סכנה משמעותית לפגיעה בחייו, בריאותו וחירותו. " (אסא כשר, שם).

המדינה אמורה להגן על ערכיה. אחד מערכיה של מדינה דמוקרטית הוא ערך האחריות לגורלו של כל אזרח של המדינה, ככל שמדובר בחייו, בריאותו וחירותו. המדינה חייבת לשמור על האזרח מפני כל סכנה משמעותית לפגיעה בחייו, בריאותו וחירותו. וערכים כזכור לכולנו, הם דבר שבני אדם מוכנים לשלם עליהם מחיר. גם מדינה, כשהיא מגנה באופן מעשי על ערכיה, מוכנה לשאת בתוצאות השליליות של מעשיה.

התנגדות להסכם הגרעין האיראני הייתה כרוכה במחיר שישראל עלולה הייתה לשלם ביחסיה עם ארה"ב.

סיפוח רמת הגולן, סיפוח ירושלים המזרחית, ההתקפה על הכור העיראקי, תקיפת הכור הסורי ועוד ועוד החלטות פוליטיות וביטחוניות כרוכות תמיד גם במחיר שהמדינה בהובלת הרשות המבצעת, מוכנה לשלם כדי להגן על ערכיה.

אולם במאבק בקורונה מתברר שהרשות המבצעת לא מוכנה לשלם מחיר פוליטי כדי להגן על ערך חיי האדם של אזרחי המדינה. הישרדותה של הרשות המבצעת כאורגן נפרד של המדינה, חשוב לה יותר מהגוף אותו היא אמורה לשרת.

אולם במאבק בקורונה מתברר שהרשות המבצעת לא מוכנה לשלם מחיר פוליטי כדי להגן על ערך חיי האדם של אזרחי המדינה. הישרדותה של הרשות המבצעת כאורגן נפרד של המדינה, חשוב לה יותר מהגוף אותו היא אמורה לשרת

נזכיר בעניין זה רק כמה מחדלים מהימים האחרונים:

  • המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים דאג להשיג/לגנוב מכשירי הנשמה ממדינות בחו"ל, כאשר ממש באותו זמן גורם במשרד הביטחון מכר מכשירי הנשמה מישראל לחו"ל. איש לא נעצר. חוסר התיאום זועק לשמים.
  • הממשלה מונעת מגופי מחקר מדעי, קופות חולים ומעבדות פרטיות מלבצע בדיקות קורונה המוניות רק משיקולים ביורוקרטיים, ובכך מסייעת ביודעין להפצת ההידבקות. כלומר הממשלה פועלת נגד האינטרס של המדינה.
  • הממשלה לא מפעילה את מערכות מל"ח – משק לשעת חירום ורח"ל (רשות חירום לאומית) רק משום שראש הממשלה נמצא בסכסוך אישי עם שר הביטחון והמערכות הללו כפופות לשר הביטחון.
  • ראש הממשלה מתכוון למנות לשרה לביטחון הפנים נאמנה פוליטית, במקום למנות איש מקצוע מוכח, בעל ניסיון להתמודד עם משבר בסדר גודל של מגפת הקורונה.
  • ראש הממשלה נמנע מלהעביר את שר הבריאות מתפקידו, למרות שגלוי וברור לכל שהוא לא כשיר למלא את התפקיד בעת חירום ונכשל טוטאלית בהכנת מערכת הבריאות להתמודדות מול המגפה.

כל העובדות הללו מעידות על כך שמדינת ישראל כמדינה, קורסת לתוך עצמה.

כשמערכות השלטון נעות במצעד איוולת והאלטרנטיבה לשלטון משתפת פעולה עם השלטון המושחת והכושל, במקום לייצב את הדמוקרטיה ובאמצעותה להילחם על הגנת האזרחים באופן יעיל יותר, לאזרחים לא נותר אלא להתכנס בבתים או לצאת למרי אזרחי.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,521 מילים
עודכן עכשיו

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מעבדות רבות ברחבי העולם עורכות ברגעים אלה ניסויים ב-6,125 כימיקלים שונים על כ-24 החלבונים של נגיף הקורונה ● פרופסור שי ארקין מהאוניברסיטה העברית לקח את דיוויד הורוויץ לסיור באחת מהמעבדות האלה ● מיוחד

עוד 2,905 מילים

אין שום חקיקה שתוכל להבטיח לגנץ את קיומה של הרוטציה

עד עתה לא פורסם, לא באופן רשמי ולא כהדלפה, הנוסח המתגבש של ההסדר החקיקתי שאמור לעגן את הרוטציה בין בנימין נתניהו ובני גנץ ● ועדיין, בחינה מעמיקה של ההסדרים המתגבשים מוליכה למסקנה חד-משמעית: אין שום הסדר חקיקתי כזה שיכול להיחשב לבלתי-הפיך או משוריין, ושאינו ניתן לעקיפה או לביטול ● כל מה שנשאר זה מידת האמון שיש לגנץ במילה של נתניהו ● פרשנות

עוד 989 מילים

הכישלון הגדול ביותר של ליצמן הוא דווקא בהגנה על הציבור שהוא מייצג

דעה לא ברור אם שר הבריאות הפר את הנחיות משרדו שלו, ואפשר לדון בשאלה האם כשלי מערכת הבריאות במשבר הנוכחי הם באשמת מי שהיה ראש המערכת מזה כעשור ● אבל על נקודה אחת אין עוררין: תכליתו של ליצמן כפוליטיקאי חרדי היא לדאוג לרווחת ציבור המצביעים שלו ● ודווקא לנוכח האיום הבריאותי הגדול ביותר על ציבור זה, ליצמן אכזב אותו לגמרי

עוד 927 מילים ו-1 תגובות

הולכת בדרכה מרב מיכאלי מדברת על האכזבה מעמיר פרץ

חברת הכנסת מרב מיכאלי לא האמינה שזה קורה לה ● אחרי העריקה של אורלי לוי-אבקסיס, והזחילה המסתמנת של עמיר פרץ ואיציק שמולי לממשלת נתניהו, היא נותרה חברת העבודה-גשר היחידה שממש מתכוונת לעמוד בהבטחת הבחירות המרכזית של המפלגה: לא להצטרף לממשלת נתניהו ● בראיון לזמן ישראל היא מבטיחה לעשות הכל כדי לטרפד את הכוונות של פרץ ושמולי ● אם לא - היא תמשיך ככל הנראה לתפקד כאופוזיציה פנימית של אישה אחת

עוד 870 מילים

לקראת הצטרפות לממשלה? פרץ הודיע להורוביץ על סיום השותפות של העבודה ומרצ

ניצן הורוביץ: פרץ קובר את מפלגתו קבורת חמור; זנדברג למרב מיכאלי: הצטרפי אלינו ● בשל מחסור הנחה משרד הבריאות למחזר ציוד מגן משומש ● בגלל חוסר במטושים ובריאגנטים משרד הבריאות צמצם את בדיקות הקורונה; משה בר סימן טוב: ישנו מחסור בכל העולם ● במשרד הבריאות שוקלים להגדיר את מודיעין עילית, מגדל העמק ואלעד כ"אזורים מוגבלים", בדומה לבני ברק

עוד 23 עדכונים

מאז שמשבר הקורונה טלטל את אורח החיים הישראלי, החקלאות האורגנית בכלל וענף המשלוחים לבתים בפרט חווים פריחה חסרת תקדים ● אודי כספי, בית יצחק: "כולנו, כל החקלאים האורגניים שאני מכיר, מגדלים עכשיו בכל הכוח כדי לספק את הביקושים" ● דנה שטיין, בית יהושע: "אנשים יושבים יותר בבית ואוכלים יותר, וגם רוצים לאכול יותר בריא" ● גיא רילוב, חוות מקורה: "זה רק מדגיש את החשיבות של חקלאות מקומית וייצור מזון מקומי"

עוד 995 מילים

אנטישמיות הקורונה גם בניו יורק מאשימים את החרדים בהפצת המגפה

בקהילות החרדיות במדינת ניו יורק מדווחים על עלייה באנטישמיות, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה באזור ● כבאי שהעלה פוסט אנטישמי לרשת, חנות שסירבה לשרת יהודים, וסיקור לא מחמיא בתקשורת הם רק חלק מהדוגמאות ● לדברי החרדים שם, הם עושים הכל כדי לצמצם את התפשטות הנגיף - גם אם לקח להם זמן להבין את גודל האיום

עוד 815 מילים ו-2 תגובות

מצוקת דרי הרחוב להיכנס לבידוד ביתי כשאין לך בית

גם דרי הרחוב מנסים להישמע כמיטב יכולתם להנחיות משרד הבריאות ● מקלטים של עמותות פרטיות מציעים להם מיטה ותעסוקה למשך היום, כדי שיוכלו לציית להוראות הבידוד ● "לפני הקורונה הייתי הולך לפארק, עכשיו אני נשאר במקלט עם משחקים וטלוויזיה", מספר אחד מהם ● ומה עם המדינה? גם בימים שבשגרה היא מקשה לתת להם מענה

עוד 931 מילים

המצרים נלחמים בשרלטנים שמציעים תרופות לקורונה - וגם בעיתונאים שחושפים את ממדי המגיפה ● האיראנים ממשיכים לבקש הקלות, אבל לא מהסיבות הנכונות ● וושינגטון וטהראן מנסות להרכיב ממשלה - בעיראק ● מקדש אשורי בן 5,000 שנה מתגלה מחדש ● ומה קרה בבית לחם לפני 18 שנה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 834 מילים

נעצרה רופאה ברוסיה שמתחה ביקורת בראיון לזמן ישראל על הטיפול בקורונה

אנסטסיה ווסילייבה התראיינה אתמול בזמן ישראל ומתחה ביקורת חריפה על אופן הטיפול של שלטונות רוסיה במגפת הקורונה ● היום נעצרה על ידי המשטרה המקומית ולאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה במשך היום, שוחררה עם קנס סמלי ● דובר איגוד הרופאים: "יש סימנים ושריטות על גופה. לא נשתוק על זה"

אנסטסיה ווסילייבה, יו"ר איגוד הרופאים הבלתי תלוי ברוסיה אליאנס ווראצ'י, אשר חשפה בראיון לזמן ישראל את מחדל הטיפול בקורונה של ממשלת רוסיה, נעצרה הבוקר (שישי) על ידי המשטרה המקומית, אבל שוחררה בשעות האחרונות בעיירה אקולובקה ליד העיר נובגורוד. לפי עדויות, היא סבלה מאלימות מהשוטרים במהלך מאסרה.

לדברי דובר איגוד הרופאים, איוון קונובלוב, צוות האיגוד הגיע לעיר על מנת לחלק מסכות וציוד מיגון נוסף לרופאים. אנסטסיה נעצרה באופן רשמי בגין הפרת סגר אשר הוטל על עיר מגוריה מוסקבה, וכן בשל התנגדות לשוטר.

אנסטסיה ווסילייבה
אנסטסיה ווסילייבה

בראיון שנתנה לזמן ישראל השבוע חשפה ווסילייבה את מה שהיא מכנה המחדל המתמשך ברוסיה של הטיפול בהתפשטות הנגיף.

"כבר בחודש ינואר השנה נרשם במוסקבה גידול של 37% במחלות של דרכי הנשימה והריאות. כנראה שלא ידעו ולא הבינו את הקשר לנגיף הקורונה, אז ייעדו למחלות האלה מחלקות שלמות. המחדל של התפשטות הנגיף נוצר כי בכלל לא הייתה הבחנה בין סוגי המחלות".

בתחילת השבוע פרסמה ווסילייבה סרטון יוטיוב שבו פנתה לשלטונות ולרשות המקומית במוסקבה והאשימה אותם בהכנסת חולים "מוסווים" באמתלה שהם לקו בדלקת ריאות לבתי החולים, כאשר בפועל, לדעתה, מדובר בחולי קורונה. היא דרשה מהם להפסיק את השקר וההסתרה שגורמת להפצה של הנגיף.

כמה ימים לאחר הפרסום, סיפרה ווסילייבה כי זומנה לחקירה במשטרה ונדרשה להסביר את "הפצת השמועות".

בשיחה עם זמן ישראל טרם הראיון, היא נשאלה האם היא לא חוששת לצאת נגד הרשויות בתקשורת הרוסית והמערבית. "מה יש לי לפחד?", השיבה. "אני אומרת את האמת. הם יכולים לעשות מה שהם רוצים, זה לא ישנה את האמת עצמה".

לאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה של נובגורוד בהמשך היום, ווסילייבה חויבה בתשלום קנס של 800 רובל – כ-15 דולר.

"זה לא היה עניין של כסף בשבילם, הם רצו לשבור אותי", אמרה לסוכנות הידיעות AP אחרי שחרורה. "אבל אני משוכנעת יותר מתמיד שאני עושה את הדבר הנכון וללא ספק אמשיך לעשות זאת".

דובר האיגוד איוון קונובלוב אמר לזמן ישראל: "כנראה שהשלטונות רואים איום במעשים של אנסטסיה. הרי בזמן שהם שולחים עזרה לאיטליה, סרביה וונצואלה – הרופאים שלנו לא ממוגנים.

"הרשויות בנובגורוד לא נקפו אצבע על מנת למגן את הרופאים, וכשאנסטסיה מגיעה עם ציוד מיגון לבתי החולים, היא חושפת שאפילו איגוד קטן ועצמאי כמו שלנו יכול לדאוג לרופאים. זה לא מצריך סכומי עתק אלא השקעה מינימלית. איך זה מציג את הרשות המקומית? אני מניח שהם נוקטים באמצעי כוח ואלימות כדי לעצור את פועלנו ולהפחיד אותנו אבל בפועל הם מציגים את עצמם באור שלילי, כי כולם מבינים מה האמת בסיפור".

האם נהגו באנסטסיה באלימות?

"כן. אחד השוטרים סתר לה והיו עוד מעשים, יש סימנים ושריטות על גופה. אנחנו כמובן לא נשתוק על זה".

האם היא לא מפחדת שיכולים לעשות לה משהו יותר חמור מזה?

"אנסטסיה היא אדם ישיר והגון. הם יכולים לחפור ולחקור אבל לא ימצאו כלום. הם כמובן ימשיכו להפריע לנו וללכלך עלינו, אבל הציבור רואה שמדובר במעשה תמים של עזרה לרופאים, אז בסופו של דבר הרשויות רק מזיקות לעצמן".

עוד 439 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה