ישראל יכולה ללמוד מניגריה איך לטפל בוירוס הקורונה

התפרצות הקורונה בניגריה, צוות אתיופיאן איירליינס ממתין לבדיקות קורונה בשדה התעופה בלאגוס (צילום: AP-Photo-Sunday-Alamba)
AP-Photo-Sunday-Alamba
התפרצות הקורונה בניגריה, צוות אתיופיאן איירליינס ממתין לבדיקות קורונה בשדה התעופה בלאגוס

מגפת הקורונה הוא כיום מגיפה פאנדמית עולמית, וארגון הבריאות העולמי רואה באירופה את המוקד החדש שלה. איטליה, ספרד וצרפת נמצאות בסגר ומספר מדינות אוסרות על נוסעים ממדינות בהן המקרים נמצאים במגמת עלייה. אבל זו גם בעיה מעבר לאירופה, וממשלות בעשרות מדינות סגרו את בתי הספר כדי להאט את התפשטות הנגיף. גם בארה"ב, הנשיא טראמפ הכיר במגפה, הצהיר לאחרונה על מצב חירום לאומי לאחר שהנגיף התפשט כמעט לכל מדינה בארה"ב, ודחק בממשלות המדינות להקים מיידית מרכזי פעולות חירום.

מרבית האמצעים הללו התרחשו לאחר שתועד מספר משמעותי של מקרים. לעומת זאת, ניגריה הראתה רמה יוצאת דופן של מוכנות ותגובה למגפת הקורונה מיד עם אבחון 12 מקרים בלבד. מאמצים אלה מובלים על ידי המרכז לבקרת מחלות בניגריה (Nigeria Centre for Disease Control NCDC).

נסיון העבר של ניגריה בתגובה מהירה להתפרצות האבולה Ebola ב-2014 והיענות מתמשכת למחלות זיהומיות אחרות כמו קדחת לאסה Lassa fever, חיזקו את יכולות הביטחון הבריאותי שלה.

ניגריה הראתה רמה יוצאת דופן של מוכנות ותגובה למגפת הקורונה מיד עם אבחון 12 מקרים בלבד, לאור נסיון העבר שלה בתגובה מהירה להתפרצות האבולה Ebola ב-2014 ולמחלות זיהומיות כמו קדחת לאסה

כתוצאה מכך, יש לקחים שמדינות אחרות יכולות ללמוד מהתגובה של ניגריה לקורונה:

1

יש להשקיע במוכנות למגיפה לפני התפרצות:
מנכ"ל המרכז לבקרת מחלות בניגריה סבור כי על מדינות לבנות מערכות ב'זמן שלום' בהן ניתן להשתמש במהלך התפרצויות. המרכז עובד עם ממשלות המדינות בניגריה ושותפים תת-לאומיים מאז 2017 ותומך בהקמת מרכז פעולות חירום לבריאות הציבור (PHEOC) במדינות אלו.

23 מדינות בניגריה הקימו מרכזים כאלה ואנשיהם משמשים כמוקד מידע על המגיפה לתקשורת אפקטיבית ולניהול משאבים יעיל במהלך כל התפרצות. לדעתו של המנכ"ל, בארה"ב היו צריכים להקים מרכזי פעולות חירום לבריאות הציבור הרבה לפני פריצת מגיפת הקורונה.

2

פתיחות ושקיפות לגבי מקרים של המחלה:
מידע על מקרי הדבקות בניגריה דווח תוך 48 שעות מהרגע שהגיע המקור האיטלקי הנגוע בווירוס לניגריה. שר הבריאות הפדרלי, המרכז לבקרת מחלות בניגריה, ונציב הבריאות של לאגוס, לא בזבזו זמן עד שיידעו את הניגרים והמשיכו ליידע ברציפות באמצעות עדכונים שוטפים.

מידע על הדבקות בניגריה דווח תוך 48 שעות מהרגע שהגיע המקור האיטלקי הנגוע בווירוס לניגריה. שר הבריאות הפדרלי, המרכז לבקרת מחלות בניגריה ונציב הבריאות של לאגוס, לא בזבזו זמן עד שיידעו את הניגרים

המרכז הקים אתר משנה שמספק עדכונים שוטפים לניגרים ולעולם. מידע אחר הקיים באתר הם קטעי וידיאו בנושא הפחתת סיכונים, וסיכומים של דוח מצב ווירוס הקורונה בעולם.

3

יש להשקיע במעבדות לאבחון הווירוס:
בתוך שבועות מהתפרצות המגפה, המרכז, בתמיכה של שותפיו, שדרגו ארבע מהמעבדות שלו לאבחון ווירוס הקורונה. זה איפשר אבחון מהיר של המקור האיטלקי למרות שהוא חלה במדינה שכנה ללאגוס. מעבדות אלה ממוקמות אסטרטגית ברחבי הארץ, כך שהעיכובים בהעברת הדגימות מופחתים.

4

מעורבות פוליטית בדרג הגבוה ביותר היא הכרחית למוכנות למגיפה:
בשנת 2018, לאחר 7 שנות פעילות ללא גיבוי משפטי, הועבר חוק המרכז לבקרת מחלות בניגריה. החוק הציב את המרכז כמכון לבריאות הציבור הלאומי, עם המנדט להוביל את המוכנות, הגילוי והתגובה להתפרצויות מחלות זיהומיות ומצבי חירום בריאות הציבור. 2.5% מהקרן הבסיסית למתן שירותי בריאות – מנגנון מימון שנועד לשפר את מערך הבריאות הראשונית בניגריה, הוקצו למרכז. חלק מהמחוקקים בניגריה כמו יושבי ראש ועדות הסנאט של ניגריה לבריאות ומחלות בריאות ראשוניות דוגלים בהגדלת המימון למוכנות למגיפה.

לעומת ניגריה, ארה"ב קיצצה את התקציב של המרכזים לבקרת מחלות Centres for Disease Control ב-20% בשנת 2018.

5

יש לשים לב למה שקורה מחוץ למדינה:
מחלות זיהומיות אינן מכבדות גבולות. אולי הלקח החשוב ביותר שעלינו ללמוד מתגובתה של ניגריה לווירוס הקורונה הם דבריו של מנכ"ל המרכז לבקרת מחלות בניגריה "התפיסה של כל מדינה שמנסה להסתכל רק בגבולותיה היא לגמרי בזבוז, בזבוז הזמן של כולם".
גישה ללא גבולות בתגובה להתפרצויות של מחלות זיהומיות היא חשובה מאוד מכיוון שמבחינת ביטחון הבריאות העולמי, העולם מוכן כמו החוליה החלשה ביותר שלו.

מחלות זיהומיות אינן מכבדות גבולות. גישה ללא גבולות בתגובה להתפרצויות מחלות זיהומיות חשובה מאוד, כי העולם מוכן כמו החוליה החלשה ביותר שלו

מדינות אחרות אינן צריכות להמציא את הגלגל מחדש בניהול מגיפת הקורונה. ניגריה מראה מה ניתן לעשות להפחתת ההשפעה של ווירוס הקורונה עם מנהיגות אחראית, שימוש במדע לצורך קבלת החלטות והבטחת תמורה לכסף במוכנות למגיפה.

ואיך המצב בישראל?

במשרד הבריאות הכינו עוד ב-2007 תוכנית מגרה להתפרצות מגפה כמו הקורונה. "תוכנית מוכנות מערכת הבריאות לשפעת פנדמית משרד הבריאות 2007" אלא שלא ברור אם הוקצו כספים למימוש התוכנית, לעדכון התוכנית, לרכישת הציוד הנדרש, וכו', כך שהתוכנית נשארה נייר במגרה.

לפי המצב כיום, נראה שנתניהו שהיה ראש הממשלה מה-31 למרץ 2009 ועד היום, שהיה שר הבריאות ממאי 2015 עד ספטמבר 2015, ומסוף נובמבר 2017 עד סוף דצמבר 2019, לא עשה דבר למימוש תוכנית המוכנות לשפעת פנדמית. ועכשיו הוא מציג עצמו כמציל האומה מהמחדלים שלו עצמו.

אבל נתניהו מוביל תהליך קבלת החלטות מבולבל. מדי ערב מתקבלות החלטות חדשות, שונות וסותרות לאלו שהתקבלו רק יום קודם לכן, בלי לתת סיכוי לצעדים הקודמים להשפיע את השפעתם לפני שמתקבלות החלטות על צעדים חדשים, תמיד מחמירים והיסטריים יותר.

נתניהו מופיע בפריים-טיים בטלוויזיה בכל ערב, ומודיע על גזירות והגבלות נוספות על פעילות המשק, עם תערובת של פאניקה, שקרים והנחתות לכיסוי על מחדלים. ויש כאלו הקונים זאת.

נתניהו מוביל תהליך קבלת החלטות מבולבל. מדי ערב מתקבלות החלטות חדשות, סותרות לאלו של יום קודם, בלי לתת סיכוי לצעדים הקודמים. והצעדים החדשים תמיד מחמירים והיסטריים יותר

אחד השיעורים החשובים שצריך ללמוד מההיסטוריה של מגפות ומשברים כאלה, היא לא לעשות פוליטיזציה של מגפת הקורונה והתקשורת. במצבים כאלו זקוקים לתקשורת אמינה שאנשים מאמינים בה. אבל נתניהו בישראל הוא ההפך מזה. הוא עושה פוליטיזציה לקורונה ולתקשורת. לפחות מחצית מהאוכלוסיה לא מאמינה לו, והוא יצר מצב והבטיח שחלק ניכר מהמחצית השנייה לא מאמין למומחים בנושא.

לפי המצב כיום, לפי ההתנהגות של משרד הבריאות מאז תחילת ינואר, נראה שהמשרד לא הכיר או לא פעל לפי התוכנית שלו עצמו, לא זיהה את התפרצות המגפה בזמן, לא הכין ולא הכשיר את המעבדות, וגם היום פועל בלי בדיקות ובלי נתונים מהשטח.

אבל אי אפשר להילחם בלי שיש מודיעין, אי אפשר להלחם בוירוס בלי לדעת היכן הוא נמצא. יש צורך במידע טוב יותר בכדי להנחות החלטות ופעולות בעלות משמעות עצומה ולפקח על השפעתן. אפשר לבדוק לפחות 15,000 בדיקות ביום, וצריך להתחיל בזה מייד, בדיקות בשדה התעופה של כל הנכנסים, בדיקות של קבוצות סיכון, ובאזורים המתגלים כמוקד הדבקה, עד שיתגלו כל הנשאים של וירוס הקורונה.

(על המצב בניגריה, מתוך מאמר של ד"ר איפני נסופור Ifeanyi Nsofor – רופא ומנכ"ל EpiAFRIC, מנהל מדיניות וסנגור במוניטור, מערכת הבריאות של ניגריה)

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 974 מילים
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין"

ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית" ● השר פרץ: "חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראל כדי לאפשר החזרת כ-50% מהמובטלים לעבודה ● הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בתל אביב נגד סיפוח שטחי יו"ש

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 7 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה