משבר הקורונה

היועמ"ש תומך בהארכת שעון החורף החודש נוסף

שר הבריאות הסביר כי הסיבה לכך היא ניסיון למנוע מהציבור לצאת מהבית ● היועמ"ש: יש להביא את החלפת יו"ר הכנסת לדיון בהקדם האפשרי ● הליכוד: אם כחול לבן תדיח את יו״ר הכנסת - לא תהיה אחדות ● נתניהו: תכנית חירום כלכלית נוספת תגובש תוך 48 שעות ● היועץ המשפטי לכנסת: סמכותו של אדלשטיין לעכב את ההצבעה על מינוי יו"ר כנסת - מוגבלת

אביחי מנדלבליט (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
אביחי מנדלבליט
07:05 עריכה

ישיבת הממשלה השבועית – המתקיימת דרך קבע בימי ראשון בבוקר – התבטלה. לא נמסרו פרטים נוספים בעניין.

07:08 עריכה

בג"ץ ידון היום בעתירה שהגישה כחול לבן בדרישה לבחור יושב ראש כנסת ולמנות ועדה מסדרת. עד השעה 10:00 בבוקר על יושב ראש הכנסת הנוכחי, יולי אדלשטיין, להגיש לבג"ץ את עמדתו בנושאים אלה. הדיון בעתירה ייערך בשעה 16:00.

07:12 עריכה

שר התחבורה ויושב ראש האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' נתון בבידוד ביתי, בעקבות מפגש שערך עם אישה, שהתבררה כחולת קורונה – כך פורסם אמש. סמוטריץ' הוא חבר הכנסת השישי הנתון כעת בבידוד; מי שעוד מסתגרים, כי נחשפו לחולים מאומתים, הם השרים אריה דרעי וצחי הנגבי וחברי הכנסת משה אבוטבול, רם בן ברק ואלון שוסטר.

07:46 עריכה

למעלה מחצי מיליון איש השתתפו בהפגנה הווירטואלית למען הדמוקרטיה, שנערכה אמש ברשת החברתית פייסבוק. את האירוע ערכו הארגונים דרכנו, התנועה למען איכות השלטון והברית הישראלית.

ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, שנאם בהפגנה, תקף את יושב ראש כחול לבן, שמנהל משא ומתן עם נתניהו על הצטרפות לממשלה בראשותו, אף שהתחייב שלא לעשות כן. "אל תאפשרו לבנימין השני להמליך את בנימין הראשון שוב, כי מגיע לנו משהו אחר גם במחיר של חלילה עוד בחירות".

נלחמים על הבית מהבית

פורסם על ידי ‏דרכנו‏ ב- יום שבת, 21 במרץ 2020

המשנה לשעבר לנשיאת בית המשפט העליון, אליקים רובינשטיין, שנשא גם כן דברים באירוע, קרא להקים את מוסדות הכנסת.

08:30 עריכה

סגן שר האוצר, יצחק כהן מש"ס, נכנס לבידוד, אחרי שהתברר ששהה ליד חולה קורונה ביום שבת בשבוע שעבר. כהן יסתגר עד ה-28 במרץ.

יצחק כהן (צילום: פלאש 90)
כהן בירושלים בספטמבר האחרון (צילום: פלאש 90)
09:15 עריכה

העיתונאית דנה ויס, שראיינה אמש את ראש הממשלה נתניהו, התנצלה, לאחר שקטעה אותו, כשאמר ש"בעזרת השם נתגבר על המגיפה", ואמרה ש"התשובה נמצאת במכון ויצמן יותר".

לפני שהתנצלה, תקף יושב ראש ש"ס, השר דרעי, את ויס על דבריה.

09:27 עריכה

על רקע הדיווחים, שלפיהן יוקמו בכנסת ועדה מסדרת, ועדת חוץ וביטחון, ועדת כספים וועדה למיגור הקורונה, חבר הכנסת איציק שמולי קורא להקים גם את ועדת העבודה, הרווחה והבריאות.

10:57 עריכה

בג"ץ דחה את בקשת היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, לארכה בת שעתיים במסירת תשובתו של יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, לעתירה נגדו. כך דיווח אביעד גליקמן מחדשות 13. אדלשטיין צריך היה למסור את עמדתו עד השעה 10:00 הבוקר.

11:00 עריכה

אחרי שבשבוע שעבר יצאו המונים למרפסות בתיהם והריעו לצוותי הרפואה, נרקמה יוזמה להריע גם לראש הממשלה. שעת השי"ן – הערב, בשש.

11:05 עריכה

מנהלת לשכת נתניהו בליכוד, חני בליוויס, קראה לחברי הכנסת של הסיעה לסייע ליוזמה להריע הערב לראש הממשלה.

11:19 עריכה

היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, סבור שליושב ראש הכנסת אין סמכות לעכב את הבחירות לתפקיד שאותו הוא מאייש. ב-16:00 אחר הצהריים ידון בג"ץ בעתירת כחול לבן, הדורשת לקיים בחירות לתפקיד.

מסמך: תגובת הכנסת לעתירת כחול לבן.

11:25 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיש את עמדתו לבג"ץ בעתירת כחול לבן נגד יושב ראש הכנסת אדלשטיין. לדבריו, ישנה חשיבות שתוקם ועדה מסדרת מהר ככל האפשר. עוד כתב, שההנחיות להתמודדות עם נגיף הקורונה לא מונעות את דיוני הכנסת וועדותיה.

מסמך: תגובת מנדלבליט לעתירת כחול לבן.

12:33 עריכה

בחוות דעת שהגיש לבג"ץ אמר יולי אדלשטיין שבחירה של יושב ראש כנסת "תפגע אנושות" במאמצים לכונן ממשלת אחדות. לכן, לדבריו, יהיה זה חוסר אחריות מצידו לעשות כן.

עוד טוען אדלשטיין, שתקנון הכנסת מותיר לו שיקול דעת רחב בשאלה מתי לקבוע את מועד ההצבעה על בחירת יושב ראש כנסת.

עמדה זו סותרת את עמדתו של היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, הסבור שלאדלשטיין מרחב שיקול דעת "מצומצם יחסית" בדחיית מועד ההצבעה על יושב ראש כנסת קבוע.

12:39 עריכה

שר המשפטים אמיר אוחנה האריך עד 16 באפריל את מצב החירום בבתי המשפט. הצעד נעשה בתיאום עם מנהל בתי המשפט, ועל דעתם של נשיאת בית המשפט העליון והיועץ המשפטי לממשלה.

13:01 עריכה

נתן שרנסקי, מרים פרץ, עידן רייכל ויצחק דוד גרוסמן פנו לראש הממשלה נתניהו בבקשה שיפעל "למען אחדות בעם, אחדות בהנהגה". הארבעה ביקשו להיפגש עם נתניהו "בדחיפות ואפילו עוד היום". כך דיווח ירון אברהם ב-N12.

שרנסקי, חתן פרס ישראל ואסיר ציון, כיהן כשר בממשלות ישראל; פרץ, כלת פרס ישראל, נחשפה לציבור הרחב לאחר ששכלה שניים מבניה בפעולות צה"ל; גרוסמן, חתן פרס ישראל גם כן, הוא רבה של מגדל העמק ופעיל חברתי; ורייכל הוא זמר ויוצר נודע.

14:22 עריכה

הליכוד: "אם כחול לבן ידיחו את יושב ראש הכנסת, המגעים לאחדות ייפסקו מייד. כחול לבן יהיו אחראים לתוצאות".

14:26 עריכה

בסביבת נתניהו העלו את שמה של המשפטנית רות גביזון בתור מועמדת מוסכמת לשרת משפטים – כך דיווחה אנה רייבה ברסקי ב"מעריב". גביזון היא פרופסור אמריטה למשפטים, ומהמשפטנים הבולטים בישראל בעשורים האחרונים.

רות גביזון (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
גביזון בכנסת ב-2017 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
14:30 עריכה

יושב ראש סיעת כחול לבן, אבי ניסנקורן, כתב שסיעתו תפעל להוביל לפתרון שיאפשר לחברי כנסת השוהים בבידוד ביתי להצביע. לפי ההצעה, מחוקקים הנתונים בבידוד יוסעו בהסעה מיוחדת אל חדר מבודד במשכן הכנסת, שבו יצביעו.

14:33 עריכה

כחול לבן דחתה את הודעת הליכוד, שלפיה אם יוחלף יושב ראש הכנסת, הם יהיו אחראיים להפסקת המשא ומתן בין הסיעות.

14:46 עריכה

חבר הכנסת יזהר שי מכחול לבן פנה ליושב ראש הכנסת אדלשטיין והציע מתכונת של הצעה מרחוק בדומה ליישומון zoom.

14:49 עריכה

חברת הכנסת איילת שקד קוראת לקיזוז של חברי כנסת הנתונים בבידוד.

14:54 עריכה

חבר הכנסת עפר שלח מכחול לבן הוא המועמד המוביל לעמוד בראש ועדת הקורונה של הכנסת – כך דיווח עקיבא נוביק מחדשות 13.

14:59 עריכה

אתמול פורסם ב"וואלה! ניוז" ראיון עם חבר הכנסת מנסור עבאס, שהביע התנגדות למצעדי גאווה. היום ביקר אותו חבר הכנסת איתן גינזבורג מכחול לבן על דבריו.

15:04 עריכה

הופסקה עבודתה של לוסי אהריש כמגישת התוכנית "סוכן תרבות", לאחר שהנחתה אתמול הפגנה וירטואלית נגד נתניהו. אהריש החלה לאחרונה להנחות את התוכנית לצד קובי מידן. את מקומה של אהריש בתוכנית תתפוס גאולה אבן-סער.

מכאן נמסר שאין קשר בין השתתפות אהריש באירועים שאינם קשורים לתאגיד לבין שינוי שיבוץ המנחים.

שבוע טוב ובריא לכולם. אני כבר לא אהיה איתכם היום ״בסוכן תרבות״ מהדורה יומית. אבל אני רוצה להגיד תודה למשפחת קסטינה הפקות…

פורסם על ידי ‏לוסי אהריש Lucy Aharish‏ ב- יום ראשון, 22 במרץ 2020

15:15 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, נפגש עם נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, על רקע משבר הקורונה והשלכותיו הכלכליות.

גנץ אמר לתומר כי "במהלך המשבר יש לחשוב גם על היום שאחרי, ועל שמירת מנועי הצמיחה של המשק שיניעו את הכלכלה הישראלית".

15:35 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים התייעצות כלכלית עם הצוות הכלכלי בהשתתפות שרי האוצר והכלכלה ובכיירם נוספים. בדיון זה הנחה נתניהו כי על הצוות הכלכלי להגיש תוך 48 שעות תכנית לניהול המשק וכן חבילה מעודכנת נוספת של הקלות רחבות ומשמעותיות, בהן סיוע לעצמאים, שכירים, עסקים ומשקי בית. תוכניות מסוימות מחבילת הסיוע יובאו לאישור הכנסת.

https://twitter.com/IsraeliPM_heb/status/1241718508674826241

15:46 עריכה

ח"כ יזהר שי (כחול לבן) שלח ליו"ר הכנסת מכתב עם הצעה לנוהל קיום דיונים והצבעות באמצעות פלטפורמות דיגיטליות. "אין שום סיבה שהמגיפה תמנע מהדמוקרטיה להתקיים, בטח לא באומת החדשנות".

15:49 עריכה

ח"כ יואב קיש (ליכוד): "חייבים לבנות תוכנית ארוכת טווח לטיפול במשבר הקורונה בדגש על התכנון הכלכלי המשקי. חייבים להחזיר למשק את הבריאים, להגדיל בדיקות, המגזר הציבורי צריך להיות שותף ולקצץ 20% מכל בעלי השכר שמעל 10,000 ש"ח".

15:52 עריכה

ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן) בכניסה לדיון בג"ץ נגד השבתת הכנסת: "דווקא בימים אלה של משבר נגיף הקורונה צריך שתהיה כנסת מתפקדת. כשמדברים על הוצאת עובדים לחל"ת, חשוב שתהיה ועדת כספים מתפקדת שתוכל לעזור לאזרחים".

16:08 עריכה

נציגי כחול לבן הגיעו כעת לבית המשפט העליון, לקראת פתיחת הדיון בעתירה נגד יו״ר הכנסת, ח״כ יולי אדלשטיין.

יו"ר סיעת כחול לבן, ח"כ אבי ניסנקורן: ״דווקא בימים קשים אלה חשוב כל כך שתהיה כנסת מתפקדת, למען שלום האזרחים ולמען הדמוקרטיה הישראלית שמצויה בסכנה של ממש. הכנסת חייבת לחזור לעבוד באופן מלא, לטובת שקיפות בקבלת החלטות וכדי לפקח על החלטות הממשלה. נבקש היום מזור מבית המשפט כדי שנוכל למלא את חובתנו כנבחרי ציבור במאמץ לתת מזור לאזרחי ישראל״.

ח״כ עפר שלח: ״באנו לכאן היום כדי שגם בית המשפט העליון יתן את החותמת שלו על מה שברור לכל אזרח והוא: שכנסת מתפקדת היא לא רק חיונית לדמוקרטיה, היא חיונית להתמודדות של ישראל עם משבר הקורונה. דווקא אל מול הניסיון של הממשלה ביום חמישי האחרון לסגור את הכנסת, שהיועץ המשפטי לממשלה צריך להזכיר לראש הממשלה ולשרים שלו שאין להם בכלל סמכות על הכנסת, אל מול ההתנהגות הזאת חשוב במיוחד שהכנסת תחזור לתפקד ושבית המשפט העליון יאמר את דברו״.

ח"כ אבי ניסנקורן ועפר שלח
ח"כ אבי ניסנקורן ועפר שלח
16:18 עריכה

בבית המשפט העליון החל כעת הדיון בעתירה על בחירת יו"ר הכנסת והפעלת הוועדה המסדרת. הרכב של חמישה שופטים בראשות נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות.

הדיון מתקיים בשני אולמות על מנת לשמור על מרווח בין האורחים.

16:40 עריכה

ח"כ רם בן ברק (כחול לבן): "סגירת בתי משפט ודחיית המשפט של נתניהו שנאשם ב-3 כתבי אישום חמורים,  מאכנים אזרחים ללא פיקוח, סוגרים את הכנסת ולא נותנים לאופוזיציה כלים לפיקוח על עבודת הממשלה, לא נותנים לציבור להפגין ועכשיו משתיקים את לוסי אהריש כי אמרה את דעתה. מי מנחש מה השלב הבא? מחזקים אותך לוסי!".

16:40 עריכה

ח"כ יועז הנדל (כחול לבן) קורא לממשלת אחדות. "לא יודע מה טוב למפלגה, יודע שלמדינת ישראל טוב ממשלת אחדות".

17:01 עריכה

הדיון בעתירה בבג"ץ. היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון: "מי שיקבע את מספר החברים בוועדה המסדרת תהיה מליאת הכנסת בהצבעה שתיערך מחר. ניתן יהיה להפעיל את הוועדות מיד מרגע שהוועדה המסדרת תחליט על הקמתן".

עוד הוסיף ינון: "מה שמטריד אותי הוא שאם בעוד כמה שבועות יתברר שיו"ר הכנסת הנבחר הינו מסיעת האופוזיציה, כל שני וחמישי יהיה משבר שבו יו"ר הכנסת ינסה לטרפד חקיקה, להקשות על הממשלה בכל מיני דרכים. זה יהיה בלתי אפשרי ומתכון לאסון".

17:10 עריכה

מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד, מביע תמיכה במגישה לוסי אהריש. 

17:11 עריכה

הדיון בבג"ץ בעתירת כחול לבן נגד יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, הבהיר כי אין מניעה לקיים דיון עם יותר מעשרה משתתפים בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, למרות המגבלות על התקהלות.

17:14 עריכה

ח"כ עמיר פרץ בדרישה להחזיר את לוסי אהריש לעבודה בתאגיד. "אנשי תקשורת הם לא רובוטים. תפקידם לא רק לתווך את המציאות, אלא גם לקחת חלק בשינוי המציאות".

17:24 עריכה

היועץ המשפטי לכנסת איל ינון בדיון בבג"ץ: "דעו לכם שאם אנחנו מאפשרים בעת הזו את החלפת יושב הראש בשעה שלחלוטין אף אחד ל איודע איך תראה הממשלה הבאה – אנחנו שותלים באג בתוך המערכת שגם זו תהיה פגיעה בדמוקרטיה".

17:37 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט: "יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין חייב לכלול בסדר היום כבר מחר את בחירת יושב הראש ולא רק את כינון הוועדה המסדרת".

17:42 עריכה

שר הביטחון נפתלי בנט קורא לחולי הקורונה לגשת למלוניות ולא להישאר באשפוז ביתי

17:49 עריכה

הח"כים של בלוק הימין חותמים בשעה זו על מסמך בו נכתב כי "אם כחול לבן תדיח את יו"ר הכנסת – לא תהיה אחדות. אם יקדמו חקיקה לא-דמוקרטית נגד מועמדותו של ראש הממשלה נתניהו – לא נציג מועמדות בבחירות".

להלן נוסח המסמך: 

אנו, חברי הכנסת של המחנה הלאומי (מפלגות הליכוד, ש״ס, יהדות התורה וימינה), מבהירים:

אנו רואים בניסיון להדחת יושב-ראש הכנסת המכהן טרם התבהרות תמונת הממשלה שתקום, חציית קו אדום וחיסול האפשרות להקים ממשלת חירום רחבה.

אם כחול לבן ינקטו בצעד הרסני זה, פירוש הדבר שהם החליטו לחסל מעשית את האפשרות לממשלת אחדות שנידונה במשא ומתן בין הצדדים.
הצעת האחדות המוסכמת עם ״כחול לבן״ קובעת שראש הממשלה נתניהו יכהן שנה וחצי ולאחריו יכהן בני גנץ לתקופה זהה.

בזמן שראש הממשלה נתניהו יכהן, תפקיד יו״ר הכנסת ותפקיד שר האוצר, הנחוצים להעברת התקציב וניהול משבר הקורונה, יהיו בידי ״הליכוד״.

לאחר מכן, בתקופת כהונתו של בני גנץ כראש ממשלה, התפקידים יתחלפו.
הסכם הגיוני זה נקבע כדי לאפשר לראש הממשלה המכהן להעביר חקיקה ותקציב בכנסת כדי לנהל את ענייני האוצר והכלכלה, דבר שהוא חיוני שבעתיים בזמן של מגיפה עולמית ומשבר כלכלי חסרי תקדים.

ראש הממשלה לא יוכל לעשות זאת מול יו״ר כנסת לעומתי. יאיר לפיד יודע זאת. הסיבה האמיתית שהוא מתעקש על הדחת יו״ר הכנסת היא כדי לסכל את ממשלת האחדות וכדי להעביר בכנסת חוקים אנטי דמוקרטיים נוסח איראן.

חוקי איראן אלה ימנעו מראש הממשלה נתניהו לכהן כראש הממשלה ולהתמודד בבחירות ישירות לראשות הממשלה, שלפיד מתכנן באופן שערורייתי לקיים כבר בקדנציה הזאת בזמן המשבר.

חוקים כאלה לא קיימים בשום דמוקרטיה בעולם. העברתם תביא לזעם עצום בציבור, לאובדן האמון ברשויות המדינה, ולריסוק הדמוקרטיה הישראלית – דווקא בעת הזאת שהמוני אזרחי ישראל מצפים מאיתנו לאחד כוחות למענם.

על כן אנו מודיעים:
1. אם כחול לבן ימנו באופן חד-צדדי את יושב ראש הכנסת ועל ידי כך יחסלו את הסיכוי להקמת ממשלת אחדות, לא יהיה טעם בהמשך המו״מ לאחר שהאפשרות לאחדות כבר חוסלה על ידם.
2. במקרה שהם יעבירו את החוקים הרודניים למניעת התמודדות לראשות הממשלה, אנו מתחייבים שלא נעמיד שום מועמד לבחירות ישירות.
3. נפעל בכל דרך כדי להפיל במהירות את הממשלה האנטי-דמוקרטית וחסרת אחריות זו.
4. אנו קוראים לבני גנץ לגלות מנהיגות ואחריות ולהיכנס מייד לממשלת חירום לאומית רחבה.

17:50 עריכה

ח"כ אחמד טיבי מביע התרשמותו מהמצב הפוליטי

18:44 עריכה

ח"כ ניצן הורוביץ: "נפעל שמחר יוקמו סוף סוף הוועדות בכנסת ונעביר החלטה שתאפשר דיונים והצבעות מרחוב. בדקנו – ברוב הפרלמנטים באירופה עכשיו עושים את זה עם הוועדות, ובקלות אפשר גם כאן".

19:09 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי בשעה 19:30 יקיים לייב בפייסבוק ויענה על שאלות יחד עם ראש המל"ל, מנכ"ל משרג הבריאות ומנכ"ל משרד האוצר.

19:21 עריכה

שר הבריאות יעקב ליצמן: "שוקלים להאריך את שעון החורף".

בראיון לחדשות 12 הסביר ליצמן כי הסיבה לכך היא ניסיון למנוע מאנשים לצאת מהבית. בנוגע להתנהלות המגזר החרדי מול משבר הקורונה אמר ליצמן: "אנחנו בהשתפרות מאז חמישי, בכל המגזרים. גם אצל החרדים, גם אצל הערבים. אני נגד זה שאומרים שהמגזר החרדי יותר גרוע מהמקומות האחרות. המגמה הכללית במגזר החרדי זה להקשיב לתקנות והם גם עושים את זה. איפה שיש חריגים, מטפלים בזה.

לגביי סגירת המעבדות בשבת, אמר: "ליברמן פושע. חד משמעית – לא הייתה הוראה לסגור את המעבדות בשבת". כמו כן הוסיף ליצמן כי השבוע מתבצעות 3,000 בדיקות ביום וכי "נגיע ל-10,000 בדיקות ביום".

19:33 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו עונה לשאלות האזרחים בשידור חי

19:48 עריכה

בבית המשפט העליון הסתיים הדיון בעתירה שהגישה "כחול לבן" נגד יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין.

יו״ר סיעת כחול לבן, ח״כ אבי ניסנקורן, אמר ״אני שמח שבית המשפט הבהיר את חשיבות ודחיפות עבודת הכנסת בשעת משבר כזו. מחר נקים את ועדת חוץ וביטחון, ועדת כספים ואת ועדת הבריאות המיוחדת לענייני הקורונה, כדי שחברי הכנסת יוכלו לסייע בהתמודדות המדינה עם האתגר העצום שניצב לפנינו.

"כולי תקווה שבית המשפט יקבע עוד הערב כי בדמוקרטיה יש לכבד את רצונם של רוב חברי הכנסת, ויורה לקיים הצבעה על בחירת יו״ר כנסת קבוע באופן מיידי״, הוסיף ניסנקורן.

19:52 עריכה

שר הפנים אריה דרעי עם הודעה רשמית בעניין הארכת תקופת שעון החורף בחודש. 

״יזמתי לפני מספר ימים את דחיית שעון הקיץ כדי למנוע מילדים ומבוגרים להסתובב בשעות אור נוספות, מחוץ לבית, ובכך לצמצם את השימוש במרחב הציבורי בימים אלה. התייעצתי על כך עם רה"מ נתניהו וקיבלתי את הסכמתו העקרונית", אמר דרעי.

עוד הוסיף: "אנחנו הולכים לחוקק תקנות שעת חירום כדי לדחות את תחילת מועד שעון הקיץ ל-1 במאי. נמצאים כעת בתהליכים מול משרד המשפטים כדי לאפשר הגשת תקנות שעת חירום לאישור הממשלה״.

20:13 עריכה

ח"כ גדעון סער אמר כי שוחח עם שר הפנים אריה דרעי בעקבות הפרסומים בעניין הארכת שעון החורף. "אין כוונה לפגוע בהסדר בחוק שהובלתי כשר פנים ב-2013 שהאריך את שעון הקיץ. ההסדר תואם בעיניי את צרכי השעה".

20:17 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה אישר עקרונית התקנת תקנות שעת חירום, שעניינן הארכת שעון החורף בחודש נוסף, במקום להתחיל את שעון הקיץ ביום 1 באפריל.

20:33 עריכה

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ אמר הערב כי הוא נחוש "להפעיל את הכנסת" וטען כי התנהלות המשכן לא קשור למו"מ הקואליציוני.

"כפי שהתחייבתי- מחר נפעיל את הכנסת למען אזרחי ישראל. הדמוקרטיה הישראלית לא תהיה לעולם בת ערובה של פוליטיקה קטנה ולא תהיה נתונה לשום משא ומתן", אמר גנץ.

21:13 עריכה

חברי מפלגת ימינה וחברי יהדות התורה סרבו לחתום על מסמך הנאמנות החדש לראש הממשלה בנימין נתניהו שפרסם הליכוד.

21:16 עריכה

מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד: "אנחנו נתחיל את פעילות הכנסת, ואז יתבהר לליכוד ולראש הממשלה שאין להם אפשרות להרכיב ממשלה. הוא צריך להגיד שהוא יהיה שני ברוטציה, מאחר שרוב אזרחי ישראל בחרו בגנץ לראשות הממשלה".

21:41 עריכה

השר יריב לוין (הליכוד): "מערכת המשפט מתגייסת שוב למען השמאל וכדי להשתלט על הכנסת בדרך אנטי דמוקרטית".

"זה מתחיל עם היועץ המשפטי לממשלה, כן היועץ לממשלה, שלפתע פתאום הופך למומחה לענייני הכנסת ומופיע בבית המשפט עם עמדה מקצועית כביכול, באשר לדרך הנכונה בה צריכה הכנסת לפעול", אמר לוין.

"באיזו מדינה היועץ המשפטי של הרשות המבצעת מתערב באופן עבודת הרשות המחוקקת? נכון, רק בישראל".

בשקט בשקט, כמעט בלי שמישהו שם לב, מערכת המשפט מתגייסת שוב למען השמאל וכדי להשתלט על הכנסת בדרך אנטי דמוקרטית.זה מתחיל…

פורסם על ידי ‏יריב לוין – Yariv Levin‏ ב- יום ראשון, 22 במרץ 2020

21:59 עריכה

הממשלה אישרה במשאל טלפוני תקנות שעת חירום שימנעו הקפאת חשבונות של לקוחות שהצ'קים שלהם חזרו, בעקבות המצב הכלכלי עקב משבר הקורונה. את התקנות קידם היועץ המשפטי לממשלה, כצעד נוסף שנועד להקל על הציבור בתקופת החירום.

22:07 עריכה

שר הביטחון נפתלי בנט: "יש מי שמנסים להלהיט את היצרים בין משרד הבריאות לבין משרד הביטחון. לא תצליחו. משרד הבריאות מוביל את המדיניות הלאומית בעניין קורונה, יחד עם ראש הממשלה…משרד הביטחון משרת ותורם למאמץ הלאומי בכל דרך. האם ישנם לפעמים חילוקי דעות מקצועיים? ברור! וזה בסדר גמור להתווכח. אבל יש מי שמכריע וזה ראש הממשלה".

07:17 עריכה

מליאת הכנסת צפויה להתכנס היום בשעה 16:00 ולקיים הצבעה על הקמת הוועדה המסדרת.

כמו כן, צפוי דיון בעניין הקמות ועדות החוץ והביטחון, הכספים ו-ועדה מיוחדת למעקב אחר ההתמודדות עם מגפת הקורונה.

על אף הדיון שהתקיים אתמול בעתירת כחול לבן, בג"ץ טרם הכריע האם לחייב את יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לקיים הצבעה על יו"ר חדש.

עוד 57 עדכונים
כל הזמן // יום ראשון, 5 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"לא מושיטים לנו יד אלא סוגרים את היד בכל הכוח"

ההרשמה לקבלת מענק לעצמאים נפתחה ביום שישי, והרשת כבר מוצפת בתלונות של עצמאים שגילו שיקבלו רק פירורים, אם בכלל ● "תכל'ס, מה שהם אומרים לנו זה שאם אתם יותר 'עשירים' מקופאית בסופר לא מגיע לכם מענק", אומרת המעצבת אלכסנדרה נארדי ● מחר מתכננים העצמאים להפגין בשיירת מכוניות שתצא לכיוון קריית הממשלה בירושלים

עוד 1,168 מילים

מי זכאי לפיצוי?

מאז שפרץ משבר הקורונה לחיי, אני מרגישה מאבק פנימי בין שני נרטיבים.  הנרטיב האחד: הקורונה היא פצצה בריאותית וכלכלית בממדים עצומים. השני: הקורונה זו שפעת קלה, בטח לצעירים מבנינו. בין שני הנרטיבים הללו שוכנת לה איפשהו המציאות, עם אינספור השלכות כלכליות ושאלות פיננסיות שעולות.

למשל, מה אני, כעורכת דין בתחום הנזיקין והביטוח הלאומי, חושבת על תביעות מהסוג שעלול להתעורר בימי הקורונה? לדעתי, במקרים מסוימים יש עילת תביעה מוצדקת מול גופים שונים בעניין הנגיף, ואני חושבת שתביעות אלה ישאו פרי ופיצוי כספי (כמה פיצוי? את זה נדע בהמשך לאחר שנבין ונדע את השלכות המגיפה והיקף תוצאותיה).

מה אני, כעורכת דין בתחום הנזיקין והביטוח הלאומי, חושבת על תביעות מהסוג שעלול להתעורר בימי הקורונה? לדעתי, במקרים מסוימים יש עילת תביעה מוצדקת מול גופים שונים בעניין הנגיף

יש תביעות קצת אחרות, כמו למשל התביעה הייצוגית שהוגשה בשבוע שעבר על ידי אזרח ישראל נגד ממשלמת סין בגין התפרצות מגפת הקורונה, בסך 100 מיליארד שקל, בטענה כי לישראל נגרמו הפסדים רבים כתוצאה מהמגפה. קשה לי לנבא בשלב כזה האם תביעה כזו תחזיק בבית המשפט, אבל כנראה שיש כאלה שמאמינים שיש לה סיכוי, וכבר הלכו בעקבותיה. אתמול כבר פורסם כי תביעה נוספת הוגשה לביהמ"ש המחוזי בירושלים ע"י עמותת FREEDOM WATCH, בשם בעלי עסקים ואזרחי ישראל, והפעם על סך 180 מיליארד שקל. על פי טענת התביעה, נגרמו לישראל נזקים בשל מגיפת הקורונה עקב רשלנות והסתרה מצד ממשלת סין. אם התביעות ישאו פרי, סביר להניח שממשלת סין ואולי גופים ממשלתיים נוספים יעמדו בפני גל תביעות חובק עולם.

אלי אישית פונים מדי יום שני אנשים בממוצע, שחלו בנגיף ושואלים אם אפשר לתבוע, האם הם זכאים לפיצוי, האם ביטוח הבריאות שברשותם יאפשר להם להוציא מזה קצת כסף.

השבוע פנתה אלי בחורה צעירה, חד הורית, אם ל-4 קטינים, שנדבקה בנגיף כאשר עבדה באחת מרשתות הסופר הגדולות. היא ראתה אלפי אנשים ביום, לא קיבלה מיגון או הדרכה מהמעביד איך להתנהל. אותה בחורה, למשל, תוכל לתבוע את המעביד, ועל פניו יש לה עילה לעשות זאת.

מי למשל זכאי לפיצוי?

שאלה: אם למשל שהית במקום שלא הקפיד על הנחיות משרד הבריאות, ואותו מקום חשף אותך למחלה, ובשל כך חלית בקורונה או הועברת לבידוד, האם תהיי/ה זכאי לפיצוי?

תשובה: הואיל וההנחיות שניתנו על ידי משרד הבריאות נועדו להגן על הציבור – סביר שתעמוד לך זכות תביעה נגד המקום שהפר את ההוראות. אבל, ויש אבל גדול, ככל שהיית מודע/ת להפרת ההנחיות (למשל, הסתובבת בקניון), למרות ההמלצות להמנע ממגע חברתי, יהיה לך אשם תורם, ויפחיתו מסכום הפיצוי שלך, ואולי אף יקבעו שאשמתך היא אשמה מלאה (למשל, ישיבה ללימודי תורה שהמשיכה ללמד למרות הנחיות משרד הבריאות, או אדם פרטי אשר חלה אחרי שלא שמר על הנחיות ולכן הדביק אחרים, וכדומה).

השבוע פנתה אלי בחורה צעירה, חד הורית, אם ל-4 קטינים, שנדבקה בנגיף כשעבדה באחת מרשתות הסופר הגדולות. היא ראתה אלפי אנשים ביום, לא קיבלה מיגון או הדרכה מהמעביד איך להתנהל. אותה בחורה, למשל, תוכל לתבוע את המעביד

שאלה: אם המעביד שלך כן שמר על הנחיות משרד הבריאות, אך חלית בשל מגע עם עובד אחר או עם לקוחות. האם תהיי/ה זכאי לפיצוי?

תשובה: כאן הנחיות משרד הבריאות יכולות לשמש בסיס לקביעה של רשלנות או של היעדר רשלנות. למשל, ייתכן שבתנאי העבודה הספציפיים היה על המעביד לנקוט בצעדים חמורים יותר כדי להגן עליך (למשל, להקפיד על שני מטר רווח בין שולחנות העבודה של העובדים) ככל שזה המצב, ניתן יהיה לתבוע את המעביד בשל רשלנות גם אם עמד בכללי משרד הבריאות.

אם העובד נדבק על אף העובדה שהמעביד שמר על ההנחיות וכללי הזהירות בנוגע לעובדים, אבל העובד נדבק מלקוח שהיה חולה, יתכן שגם כאן תהיה זכות תביעה, הן כנגד המעביד והן כנגד הלקוח, במידה שנדע במי מדובר.

בכל מקרה, גם אם לא ניתן לתבוע את המעביד, אם נדבקת במהלך העבודה במקום העבודה שלך, יהיה מדובר בתאונת עבודה, ותוכל/י לקבל זכויות מועדפות מהמוסד לביטוח לאומי.

שאלה: אם מעביד העסיק עובדים בניגוד להנחיות משרד הבריאות, ועקב כך חלה אדם. האם כאן תהיה זכאות לפיצוי?

תשובה: הנחיות משרד הבריאות נועדו להגן על העובדים. ככל שהעובד נפגע בשל אי קיומן, הוא יוכל לתבוע את המעביד על רשלנות או הפרת חובה חקוקה, בגין נזקיו.

רק בריאות לכולם, ומוזמנים לפנות אלי בשאלות נוספות בטלפון: 054-4796688

אילנה אליכיס היא עורכת דין, מגשרת ונוטריון, המתמחה בתחום הנזיקין והביטוח, רשלנות רפואית וביטוח לאומי. אוהבת מאוד לעזור לאנשים למצות את זכותיהם ולקבל בעבורם את מה שיכול להחזיר להם את היכולת לחיות כמו יום לפני הפגיעה. אוהבת לבלות עם בנה בן ה-7, לקרוא ספרים, הצגות, להתאמן ולטייל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 641 מילים

גנץ לריבלין: ייתכן ואצטרך לבקש להאריך את המנדט להרכבת ממשלה

עובדי הכנסת המתגוררים בבני ברק לא יוכלו ממחר להיכנס למשכן ● ליברמן: נתוני הממשלה על הקורונה לא מסתדרים עם המציאות ● המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: אין כוונה ואין יכולת להשיב את המשק לפעילות אחרי פסח ● הממשלה תדון הערב בהצעה להגדיל את תקציב המדינה ב-90 מיליארד שקלים

עוד 28 עדכונים

"המאבק במגפה ייקח חודשים, אם לא שנים"

ראיון ד"ר אן שוחט שותפה כעת להובלת המאבק האמריקאי במגפת הקורונה, אחרי ששימשה בעבר השראה לסרט הוליוודי על התפרצות מגפות ● בראיון לזמן ישראל היא מספרת על ההיערכות הנרחבת בארצות הברית המדממת, ועל התרומה של מנהגים דתיים עתיקים להישמרות מהנגיף הקטלני, ומנסה להעריך מתי העולם יוכל לשוב לשגרה

עוד 768 מילים

פרשנות איראן מתחננת, ארצות הברית מתלבטת - ונתניהו שותק

לנתניהו היה הרגל רב-שנים: לדבר על איראן בכל הזדמנות, גם אם לא נשאל עליה ישירות ● אבל מאז פרוץ משבר הקורונה - אף מילה ● טהראן מבקשת מהעולם סיוע הומניטרי, אירופה מגלה אמפתיה, ארצות הברית מתלבטת, ורק ישראל שותקת ● ד"ר אהוד ערן: "אין צורך ללכד את האומה סביב נתניהו, היות שהנגיף כבר משרת את המטרה הזו" ● "הוא לא רוצה להיראות כמי שמבקש להרע לאזרחי איראן בשעת מצוקה"

עוד 1,053 מילים

תגובות אחרונות

קריסת המדינה כמדינה

טירוף המאבק בקורונה והמשבר הפוליטי והדמוקרטי משמידים למעשה ערך מרכזי בחיינו – את אחריותה של המדינה ואת אחריותם של מי שמופקדים על המדינה, להיותה מדינה.

יש להדגיש – אחריות על המדינה. לא על הממשלה. הממשלה היא רק זרוע הביצוע של המדינה. לא על הקואליציה. הקואליציה היא רק אמצעי שלטוני לניהול המדינה.

טירוף המאבק בקורונה והמשבר הפוליטי והדמוקרטי, משמידים למעשה ערך מרכזי בחיינו – את אחריותה של המדינה ואת אחריותם של מי שמופקדים על המדינה, להיותה מדינה

המו"מ הקואליציוני הנערך ממש בימים אלה, בו נסחרים תפקידים ותקציבים בקומבינות פוליטיות ומשפטיות, מעיד על הסרת אחריותם של נבחרי הציבור מתפקידם כנושאים באחריות לגורלה של המדינה. לשלומם, בריאותם וחייהם של אזרחי המדינה כולם. "חייהם" –  במובן של זכות לפרנסה, ביטחון, חינוך, חופש ובריאות. כל אלה נרמסים תחת הדיונים על תפקידו של מקורב פוליטי כזה או אחר, על גורלו המשפטי של רה"מ הנכחי וזכויותיו בעתיד כממלא מקום, ועל מספר השרים בממשלת ה"אחדות"/"חירום" או בקיצור ממשלת ה"חרדות" HARADUT.

"האחריות של המדינה הדמוקרטית להגנה על אזרחיה מפני סכנה הנשקפת לחייו, בריאותו או חירותו של מי מהם היא אחריות מוחלטת, במובן זה שאין מצב שבו המדינה יכולה להתנער מן האחריות ולפטור את עצמה מכל מעשה שהיא יכולה לעשות, חרף הסכנה האמורה", כותב הפרופ' אסא כשר במאמר העתיד להתפרסם בקרוב ועוסק בכלל ב"מעשי המדינה לפדיון אזרחיה מידי אויב".

ובכן האויב כיום הוא מגפת הקורונה. אזרחי המדינה כולם "נחטפו" בידי המגפה והם שבויים בידיה, ספונים, כלואים בבתיהם מאונס ובהוראת ממשלתם.

במצב זה יש לשאול – האם אתם, נבחרי הציבור, עוסקים באחריותכם המוחלטת כנציגי המדינה הדמוקרטית? האם אתם ממלאים את אחריותכם או מבצעים עבירות שלטוניות ופשעים נגד המדינה? נגד אזרחיה?

"אנחנו באים לדון באחריות המדינה ולא באחריות הממשלה. אין לנו כאן עניין במדיניות זו או אחרת של הממשלה, בהתאם לקווי היסוד שלה, הרוב הפרלמנטרי התומך בה או שיקולים פוליטיים של מי מחבריה. יש לנו עניין במה שכל ממשלה חייבת לעסוק בו, מפני שהמדינה חייבת לעסוק בו והממשלה היא הרשות המבצעת של המדינה" (פרופ' אסא כשר, שם).

ובכן בהשלכה על ימינו אלה, כל דיון על תפקידו של השר לענייני מורשת, ירושלים, אסטרטגיה, מודיעין, תפוצות ומיעוטים, פריפריה, נגב וגליל, שוויון חברתי, שת"פ אזורי, או כל תפקיד מופרך כפול ומכופל אחר, הוא מעילה בתפקידם של האחראים על המדינה.

"אחריות המדינה הדמוקרטית להגנה על אזרחיה מפני סכנה הנשקפת לחייו, בריאותו או חירותו של מי מהם היא אחריות מוחלטת, במובן זה שאין מצב שבו המדינה יכולה להתנער מן האחריות…"

כל דיון בגורלו המשפטי של בעל תפקיד אחד ולו יהא זה ראש הממשלה עצמו, הוא פשע נגד המדינה. כל עיסוק ומו"מ על סיפוח בקעת הירדן, או על הרכב הועדה למינוי שופטים, או על מעון רשמי נוסף למ"מ רה"מ, בעת שבריאותם של כל אזרחי המדינה השבויים בידי הקורונה נמצאת בסכנה יומיומית, הינו פשע מוכח, פומבי ובוטה נגד המדינה.

במהלך מלחמת לבנון השנייה, נחשף כי בבוקר פרוץ המלחמה, מכר הרמטכ"ל חלוץ את מניותיו בעסקה מסוימת בבורסה. המדינה כולה הזדעזעה.

בפרשת הצוללות נחשף כי רה"מ נתניהו אישר לבדו, מכירת צוללות מתקדמות למצרים של האחים המוסלמים בלי ליידע את הרמטכ"ל ואת שר הביטחון והרוויח ממכירת מניות של חברה המספקת חומרים לייצור הצוללות. הזעזוע נמשך עד היום וטרם נחקר סופית.

תא"ל רמי דותן הורשע בשנת 1991 בקבלת שוחד מחברות אמריקניות בעת שהיה ראש להק ציוד בחיל האוויר. הוא נדון ל 13 שנות מאסר.

בכל המקרים הללו התנגשו הציפיות של האזרחים מאלה שנבחרו לשרת את המדינה, עם מעשים שהאנשים הללו ביצעו לטובתם האישית או על דעתם האישית.

ובכן במה שונים מעשיהם של מנהלי המו"מ הקואליציוני כיום מהמעשים שלעיל? הם דואגים כעת לתפקידים שאינם קשורים כלל למאבק בקורונה, תחת כסות שקרית של הקמת ממשלת חירום. הם דואגים לתקציבים, משכורות וקומבינות פוליטיות שאין ביניהן לבין עצירת התפשטות המחלה דבר וחצי דבר.

במהלך מלחמת לבנון ה-2, נחשף כי בבוקר פרוץ המלחמה, מכר הרמטכ"ל חלוץ את מניותיו בבורסה. המדינה הזדעזעה. בפרשת הצוללות נחשף כי נתניהו אישר לבדו מכירת צוללות מתקדמות למצרים. הזעזוע טרם נחקר

הם עוסקים פשוט בשוחד פוליטי שבצידו גם רווח כספי אדיר לכל אחד מהם, בעת שאזרחי המדינה נאנקים בצינוק בעינויים בלתי אפשריים, תחת הנחיות הסגר והבידוד החברתי.

"אם המדינה יכולה להגן על האזרח מפני הסכנות ואינה עושה זאת, היא בגדר עומדת על דמו של האזרח. אדישות כזאת לגורלו של האזרח נוכח סכנה לחייו, בריאותו או חירותו אינה הולמת את הערכים של מדינה דמוקרטית, בראש ובראשונה ערך כבוד האדם. שמירה על כבוד האדם מחייבת את המדינה הדמוקרטית בהגנה על האזרח מפני הסכנות החמורות, ככל שיש לה יכולת לעשות זאת" (פרופ' אסא כשר, מאמר: מעשי מדינה לפדיון אזרחיה מידי אויב)

נציגי הציבור שנבחרו בידי האזרחים להגן על חייהם, מחויבים גם לנקוט פעולות למניעת סכנות הנשקפות לאזרחים לפני שהן מתרחשות. הם מחויבים כמובן לנקוט פעולות מיידיות, מקצועיות, אחראיות ללא שיקולים זרים כדי להגן על האזרחים ללא הבדל דת, גזע או מין, השקפה פוליטית, מגדר או גיל.

האם המו"מ הפוליטי המתנהל במקביל להתנהלותה של ממשלת מעבר מול משבר המגפה, עונה על המחויבויות הללו?

הנה דוח מבקר המדינה שפורסם לאחרונה מעיד שהפעולות שנדרשו להכנת המדינה למאבק במגפה, לא ננקטו על ידי הממשלה.

הנה ההחלטות שהתקבלו בממשלה דווקא להקל על כללי הבידוד החברתי במגזר החרדי, בניגוד לכללים שלהם נדרשו יתר האזרחים, מתבררות כבר עכשיו כהרות אסון לכולם. פצצת ההידבקות בבני ברק מעידה על התנהגות חסרת אחריות של מקבלי ההחלטות, שנמנעו מכפיית הכללים הבריאותיים בבני ברק ובמאה שערים רק משיקולים קואליציוניים. לא בריאותיים. לא ביטחוניים. לא מקצועיים. ממשלת ישראל ביצעה אם כן פשע במסגרת הגדרות אחריותה על המדינה. אין מילה אחרת.

הנה דוח מבקר המדינה מעיד שהפעולות שנדרשו להכנת המדינה למאבק במגפה, לא ננקטו ע"י הממשלה. הנה ההחלטות להקל על כללי הבידוד החברתי במגזר החרדי, בניגוד ליתר האזרחים, מתבררות כהרות אסון

אמנם: "ההתנהגות הקלוקלת של האזרח אינה משחררת את המדינה מאחריות להגנה עליו מפני הסכנות החמורות" כותב פרופ' כשר, אבל ברור לנו שההתנהגות הקלוקלת הזו היא גם תוצאה של מנהיגות חסרת אחריות. שר הבריאות עצמו שבימים אלה חלה בעצמו בקורונה, כיוון שלא הקפיד על הכללים שהוא ומשרדו קבעו, נהג באופן רשלני, עברייני ושערורייתי כאשר איפשר הגעת מטוסים מלאים בחרדים חולי קורונה מארה"ב לישראל. כשאיפשר חגיגות פורים ותפילות המוניות בבתי כנסת בעיצומה של ההדבקה.

ובכן האם האחראים לגורלה של המדינה מחויבים להפר הבטחות קואליציוניות ולשים בצד שיקולים פוליטיים כאשר מגזר שלם, השותף לקואליציה, מתנהג באורח המסכן את שלום הציבור כולו? בוודאי. זו חובתם כלפי המדינה. המדינה היא מעל הקואליציה.

האם ממשלת ישראל לא יצאה למלחמה כאשר נחטפו שני חיילים בגבול הצפון וסיכנה את חייהם של מאות חיילים כדי לשחרר את השניים? האם לא ניהלה מו"מ עם החמאס, שחררה אלף מחבלים וויתרה על עקרונותיה כדי לשחרר את גלעד שליט? מדוע ממשלה פוליטית לא יכולה להפר הסכם קואליציוני או הבטחות פוליטיות לשותפיה, כדי להגן על כלל האזרחים? האם שלומם אינו קודם לשלומה של הקואליציה? האם בריאותם של תושבי רמת גן אינו קודם ליחסיו של ראש הליכוד עם ראשי המפלגות החרדיות?

מדוע ממשלה לא יכולה להפר הסכם קואליציוני כדי להגן על כלל האזרחים? האם שלומם אינו קודם לשלומה של הקואליציה? האם בריאות תושבי ר"ג אינו קודם ליחסי ראש הליכוד עם ראשי המפלגות החרדיות?

הסכנה המיידית לחייהם של חטופי אנטבה, גרמה לממשלת ישראל לסכן מאות חיילים, לטוס למדינה עוינת ולהפר חוקים בין לאומיים ובלבד שתחזיר את החטופים למדינתם. אבל במציאות המטורללת והפושעת של ימינו ממשלת המעבר מעדיפה את שלום "הגוש" על שלומם של "חטופי" הקורונה.

"אחד מערכיה של מדינה דמוקרטית הוא ערך האחריות לגורלו של כל אזרח של המדינה, ככל שהמדובר בחייו, בריאותו וחירותו. המדינה חייבת לשמור על האזרח מפני כל סכנה משמעותית לפגיעה בחייו, בריאותו וחירותו. " (אסא כשר, שם).

המדינה אמורה להגן על ערכיה. אחד מערכיה של מדינה דמוקרטית הוא ערך האחריות לגורלו של כל אזרח של המדינה, ככל שמדובר בחייו, בריאותו וחירותו. המדינה חייבת לשמור על האזרח מפני כל סכנה משמעותית לפגיעה בחייו, בריאותו וחירותו. וערכים כזכור לכולנו, הם דבר שבני אדם מוכנים לשלם עליהם מחיר. גם מדינה, כשהיא מגנה באופן מעשי על ערכיה, מוכנה לשאת בתוצאות השליליות של מעשיה.

התנגדות להסכם הגרעין האיראני הייתה כרוכה במחיר שישראל עלולה הייתה לשלם ביחסיה עם ארה"ב.

סיפוח רמת הגולן, סיפוח ירושלים המזרחית, ההתקפה על הכור העיראקי, תקיפת הכור הסורי ועוד ועוד החלטות פוליטיות וביטחוניות כרוכות תמיד גם במחיר שהמדינה בהובלת הרשות המבצעת, מוכנה לשלם כדי להגן על ערכיה.

אולם במאבק בקורונה מתברר שהרשות המבצעת לא מוכנה לשלם מחיר פוליטי כדי להגן על ערך חיי האדם של אזרחי המדינה. הישרדותה של הרשות המבצעת כאורגן נפרד של המדינה, חשוב לה יותר מהגוף אותו היא אמורה לשרת.

אולם במאבק בקורונה מתברר שהרשות המבצעת לא מוכנה לשלם מחיר פוליטי כדי להגן על ערך חיי האדם של אזרחי המדינה. הישרדותה של הרשות המבצעת כאורגן נפרד של המדינה, חשוב לה יותר מהגוף אותו היא אמורה לשרת

נזכיר בעניין זה רק כמה מחדלים מהימים האחרונים:

  • המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים דאג להשיג/לגנוב מכשירי הנשמה ממדינות בחו"ל, כאשר ממש באותו זמן גורם במשרד הביטחון מכר מכשירי הנשמה מישראל לחו"ל. איש לא נעצר. חוסר התיאום זועק לשמים.
  • הממשלה מונעת מגופי מחקר מדעי, קופות חולים ומעבדות פרטיות מלבצע בדיקות קורונה המוניות רק משיקולים ביורוקרטיים, ובכך מסייעת ביודעין להפצת ההידבקות. כלומר הממשלה פועלת נגד האינטרס של המדינה.
  • הממשלה לא מפעילה את מערכות מל"ח – משק לשעת חירום ורח"ל (רשות חירום לאומית) רק משום שראש הממשלה נמצא בסכסוך אישי עם שר הביטחון והמערכות הללו כפופות לשר הביטחון.
  • ראש הממשלה מתכוון למנות לשרה לביטחון הפנים נאמנה פוליטית, במקום למנות איש מקצוע מוכח, בעל ניסיון להתמודד עם משבר בסדר גודל של מגפת הקורונה.
  • ראש הממשלה נמנע מלהעביר את שר הבריאות מתפקידו, למרות שגלוי וברור לכל שהוא לא כשיר למלא את התפקיד בעת חירום ונכשל טוטאלית בהכנת מערכת הבריאות להתמודדות מול המגפה.

כל העובדות הללו מעידות על כך שמדינת ישראל כמדינה, קורסת לתוך עצמה.

כשמערכות השלטון נעות במצעד איוולת והאלטרנטיבה לשלטון משתפת פעולה עם השלטון המושחת והכושל, במקום לייצב את הדמוקרטיה ובאמצעותה להילחם על הגנת האזרחים באופן יעיל יותר, לאזרחים לא נותר אלא להתכנס בבתים או לצאת למרי אזרחי.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,521 מילים
עודכן עכשיו

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מעבדות רבות ברחבי העולם עורכות ברגעים אלה ניסויים ב-6,125 כימיקלים שונים על כ-24 החלבונים של נגיף הקורונה ● פרופסור שי ארקין מהאוניברסיטה העברית לקח את דיוויד הורוויץ לסיור באחת מהמעבדות האלה ● מיוחד

עוד 2,905 מילים

אין שום חקיקה שתוכל להבטיח לגנץ את קיומה של הרוטציה

עד עתה לא פורסם, לא באופן רשמי ולא כהדלפה, הנוסח המתגבש של ההסדר החקיקתי שאמור לעגן את הרוטציה בין בנימין נתניהו ובני גנץ ● ועדיין, בחינה מעמיקה של ההסדרים המתגבשים מוליכה למסקנה חד-משמעית: אין שום הסדר חקיקתי כזה שיכול להיחשב לבלתי-הפיך או משוריין, ושאינו ניתן לעקיפה או לביטול ● כל מה שנשאר זה מידת האמון שיש לגנץ במילה של נתניהו ● פרשנות

עוד 989 מילים

הכישלון הגדול ביותר של ליצמן הוא דווקא בהגנה על הציבור שהוא מייצג

דעה לא ברור אם שר הבריאות הפר את הנחיות משרדו שלו, ואפשר לדון בשאלה האם כשלי מערכת הבריאות במשבר הנוכחי הם באשמת מי שהיה ראש המערכת מזה כעשור ● אבל על נקודה אחת אין עוררין: תכליתו של ליצמן כפוליטיקאי חרדי היא לדאוג לרווחת ציבור המצביעים שלו ● ודווקא לנוכח האיום הבריאותי הגדול ביותר על ציבור זה, ליצמן אכזב אותו לגמרי

עוד 927 מילים ו-1 תגובות

הולכת בדרכה מרב מיכאלי מדברת על האכזבה מעמיר פרץ

חברת הכנסת מרב מיכאלי לא האמינה שזה קורה לה ● אחרי העריקה של אורלי לוי-אבקסיס, והזחילה המסתמנת של עמיר פרץ ואיציק שמולי לממשלת נתניהו, היא נותרה חברת העבודה-גשר היחידה שממש מתכוונת לעמוד בהבטחת הבחירות המרכזית של המפלגה: לא להצטרף לממשלת נתניהו ● בראיון לזמן ישראל היא מבטיחה לעשות הכל כדי לטרפד את הכוונות של פרץ ושמולי ● אם לא - היא תמשיך ככל הנראה לתפקד כאופוזיציה פנימית של אישה אחת

עוד 870 מילים

לקראת הצטרפות לממשלה? פרץ הודיע להורוביץ על סיום השותפות של העבודה ומרצ

ניצן הורוביץ: פרץ קובר את מפלגתו קבורת חמור; זנדברג למרב מיכאלי: הצטרפי אלינו ● בשל מחסור הנחה משרד הבריאות למחזר ציוד מגן משומש ● בגלל חוסר במטושים ובריאגנטים משרד הבריאות צמצם את בדיקות הקורונה; משה בר סימן טוב: ישנו מחסור בכל העולם ● במשרד הבריאות שוקלים להגדיר את מודיעין עילית, מגדל העמק ואלעד כ"אזורים מוגבלים", בדומה לבני ברק

עוד 23 עדכונים

מאז שמשבר הקורונה טלטל את אורח החיים הישראלי, החקלאות האורגנית בכלל וענף המשלוחים לבתים בפרט חווים פריחה חסרת תקדים ● אודי כספי, בית יצחק: "כולנו, כל החקלאים האורגניים שאני מכיר, מגדלים עכשיו בכל הכוח כדי לספק את הביקושים" ● דנה שטיין, בית יהושע: "אנשים יושבים יותר בבית ואוכלים יותר, וגם רוצים לאכול יותר בריא" ● גיא רילוב, חוות מקורה: "זה רק מדגיש את החשיבות של חקלאות מקומית וייצור מזון מקומי"

עוד 995 מילים

אנטישמיות הקורונה גם בניו יורק מאשימים את החרדים בהפצת המגפה

בקהילות החרדיות במדינת ניו יורק מדווחים על עלייה באנטישמיות, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה באזור ● כבאי שהעלה פוסט אנטישמי לרשת, חנות שסירבה לשרת יהודים, וסיקור לא מחמיא בתקשורת הם רק חלק מהדוגמאות ● לדברי החרדים שם, הם עושים הכל כדי לצמצם את התפשטות הנגיף - גם אם לקח להם זמן להבין את גודל האיום

עוד 815 מילים ו-2 תגובות

מצוקת דרי הרחוב להיכנס לבידוד ביתי כשאין לך בית

גם דרי הרחוב מנסים להישמע כמיטב יכולתם להנחיות משרד הבריאות ● מקלטים של עמותות פרטיות מציעים להם מיטה ותעסוקה למשך היום, כדי שיוכלו לציית להוראות הבידוד ● "לפני הקורונה הייתי הולך לפארק, עכשיו אני נשאר במקלט עם משחקים וטלוויזיה", מספר אחד מהם ● ומה עם המדינה? גם בימים שבשגרה היא מקשה לתת להם מענה

עוד 931 מילים

המצרים נלחמים בשרלטנים שמציעים תרופות לקורונה - וגם בעיתונאים שחושפים את ממדי המגיפה ● האיראנים ממשיכים לבקש הקלות, אבל לא מהסיבות הנכונות ● וושינגטון וטהראן מנסות להרכיב ממשלה - בעיראק ● מקדש אשורי בן 5,000 שנה מתגלה מחדש ● ומה קרה בבית לחם לפני 18 שנה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 834 מילים

נעצרה רופאה ברוסיה שמתחה ביקורת בראיון לזמן ישראל על הטיפול בקורונה

אנסטסיה ווסילייבה התראיינה אתמול בזמן ישראל ומתחה ביקורת חריפה על אופן הטיפול של שלטונות רוסיה במגפת הקורונה ● היום נעצרה על ידי המשטרה המקומית ולאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה במשך היום, שוחררה עם קנס סמלי ● דובר איגוד הרופאים: "יש סימנים ושריטות על גופה. לא נשתוק על זה"

אנסטסיה ווסילייבה, יו"ר איגוד הרופאים הבלתי תלוי ברוסיה אליאנס ווראצ'י, אשר חשפה בראיון לזמן ישראל את מחדל הטיפול בקורונה של ממשלת רוסיה, נעצרה הבוקר (שישי) על ידי המשטרה המקומית, אבל שוחררה בשעות האחרונות בעיירה אקולובקה ליד העיר נובגורוד. לפי עדויות, היא סבלה מאלימות מהשוטרים במהלך מאסרה.

לדברי דובר איגוד הרופאים, איוון קונובלוב, צוות האיגוד הגיע לעיר על מנת לחלק מסכות וציוד מיגון נוסף לרופאים. אנסטסיה נעצרה באופן רשמי בגין הפרת סגר אשר הוטל על עיר מגוריה מוסקבה, וכן בשל התנגדות לשוטר.

אנסטסיה ווסילייבה
אנסטסיה ווסילייבה

בראיון שנתנה לזמן ישראל השבוע חשפה ווסילייבה את מה שהיא מכנה המחדל המתמשך ברוסיה של הטיפול בהתפשטות הנגיף.

"כבר בחודש ינואר השנה נרשם במוסקבה גידול של 37% במחלות של דרכי הנשימה והריאות. כנראה שלא ידעו ולא הבינו את הקשר לנגיף הקורונה, אז ייעדו למחלות האלה מחלקות שלמות. המחדל של התפשטות הנגיף נוצר כי בכלל לא הייתה הבחנה בין סוגי המחלות".

בתחילת השבוע פרסמה ווסילייבה סרטון יוטיוב שבו פנתה לשלטונות ולרשות המקומית במוסקבה והאשימה אותם בהכנסת חולים "מוסווים" באמתלה שהם לקו בדלקת ריאות לבתי החולים, כאשר בפועל, לדעתה, מדובר בחולי קורונה. היא דרשה מהם להפסיק את השקר וההסתרה שגורמת להפצה של הנגיף.

כמה ימים לאחר הפרסום, סיפרה ווסילייבה כי זומנה לחקירה במשטרה ונדרשה להסביר את "הפצת השמועות".

בשיחה עם זמן ישראל טרם הראיון, היא נשאלה האם היא לא חוששת לצאת נגד הרשויות בתקשורת הרוסית והמערבית. "מה יש לי לפחד?", השיבה. "אני אומרת את האמת. הם יכולים לעשות מה שהם רוצים, זה לא ישנה את האמת עצמה".

לאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה של נובגורוד בהמשך היום, ווסילייבה חויבה בתשלום קנס של 800 רובל – כ-15 דולר.

"זה לא היה עניין של כסף בשבילם, הם רצו לשבור אותי", אמרה לסוכנות הידיעות AP אחרי שחרורה. "אבל אני משוכנעת יותר מתמיד שאני עושה את הדבר הנכון וללא ספק אמשיך לעשות זאת".

דובר האיגוד איוון קונובלוב אמר לזמן ישראל: "כנראה שהשלטונות רואים איום במעשים של אנסטסיה. הרי בזמן שהם שולחים עזרה לאיטליה, סרביה וונצואלה – הרופאים שלנו לא ממוגנים.

"הרשויות בנובגורוד לא נקפו אצבע על מנת למגן את הרופאים, וכשאנסטסיה מגיעה עם ציוד מיגון לבתי החולים, היא חושפת שאפילו איגוד קטן ועצמאי כמו שלנו יכול לדאוג לרופאים. זה לא מצריך סכומי עתק אלא השקעה מינימלית. איך זה מציג את הרשות המקומית? אני מניח שהם נוקטים באמצעי כוח ואלימות כדי לעצור את פועלנו ולהפחיד אותנו אבל בפועל הם מציגים את עצמם באור שלילי, כי כולם מבינים מה האמת בסיפור".

האם נהגו באנסטסיה באלימות?

"כן. אחד השוטרים סתר לה והיו עוד מעשים, יש סימנים ושריטות על גופה. אנחנו כמובן לא נשתוק על זה".

האם היא לא מפחדת שיכולים לעשות לה משהו יותר חמור מזה?

"אנסטסיה היא אדם ישיר והגון. הם יכולים לחפור ולחקור אבל לא ימצאו כלום. הם כמובן ימשיכו להפריע לנו וללכלך עלינו, אבל הציבור רואה שמדובר במעשה תמים של עזרה לרופאים, אז בסופו של דבר הרשויות רק מזיקות לעצמן".

עוד 439 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה