כוננות קורונה בפולין: תושב ורשה מצטייד במזון, אילוסטרציה (צילום: AP Photo/Czarek Sokolowski)
AP Photo/Czarek Sokolowski

צוותי חירום ובמבה כשרה לפסח: הקהילות היהודיות באירופה נערכות להחמרה

ראשי הקהילות היהודיות הקטנות באירופה מקימים צוותי חירום, שיגישו סיוע יומיומי לחבריהן אם וכאשר השלטונות כבר לא יוכלו לעשות זאת ● בניגוד למצב בישראל, הרבנים באירופה הם שמובילים את המאמץ ההסברתי והלוגיסטי להפנמת הנחיות הבידוד וההיגיינה בציבור הדתי ● וכולם שם מבינים כבר שחג הפסח השנה יהיה אחר לגמרי ● "אנחנו בקשר קרוב עם המבוגרים שלנו, ומתכוננים למצב חירום גדול יותר"

1

דנמרק

בתחילת החודש, חברי הקהילה היהודית של דנמרק התאספו בקופנהגן כדי לחגוג יחד את פורים. זה קרה אי-אז, בזמנים שבהם מגפת הקורונה הייתה רק נקודה רחוקה באופק של האנושות, אבל אחד המשתתפים כבר נשא את הווירוס – ו-15 חברים קהילה נוספים, בהם הרב יאיר מלכיאור, החלו להרגיש ברע.

לדברי מלכיאור, המשמש כרב הראשי של כ-6,000 עד 10,000 היהודים החיים בדנמרק, לא כל מי שחלה נבדק בווירוס הקורונה (מלכיאור עצמו היה בין אלו שכלל לא נבדקו), אבל מספר אנשים נמצאו חיובים. למרבה המזל, אמר מלכיאור, לא היו מבוגרים או חברי קבוצות אחרות בסיכון שנדבקו במחלה.

דנמרק נקטה בצעדים להכלת התפשטות הווירוס, הן בקהילה היהודית והן באוכלוסייה הכללית. נכון להבוקר (שני), המדינה רשמה 1,395 מקרים ידועים. לפי הדיווחים האחרונים הללו, 13 בני אדם מתו שם כתוצאה מהמחלה.

מאז ה-13 במרץ, דנמרק סגרה את בתי הספר והמוסדות הציבוריים, שלחה הביתה את עובדי המגזר הציבורי, וסגרה את הגבול שלה למי שאינו אזרח המדינה – בעוד שסחורות כמו מזון ותרופות עדיין יכולות לעבור.

על רקע חג הפסח המתקרב, גם הקהילה היהודית בדנמרק התנתקה בפועל מהעולם. המצב בדנמרק מדגיש את המצב של קהילות יהודיות קטנות אחרות באירופה, שנסמכות לעתים קרובות על אספקת מוצרים ושירותים דתיים מבחוץ.

"הכל נעצר", אמר לי מלכיאור. "אנחנו מתחילים עכשיו פעילות ברשת, אבל הבעיה הייתה גם שאני הייתי חולה, כך שהדבר פגע באפשרות של העברת שיעורים".

ארכיון: מפגן תמיכה ביהדות דנמרק לאחר פיגוע ירי בבית כנסת, 2015 (צילום: AP Photo/Mads Nissen/Polfoto)
ארכיון: מפגן תמיכה ביהדות דנמרק לאחר פיגוע ירי בבית כנסת, 2015 (צילום: AP Photo/Mads Nissen/Polfoto)

מלכיאור הוסיף כי סדר הפסח הקהילתי הרגיל בוטל השנה, וכי הוא מנסה למצוא פתרונות כדי להבטיח שחברי הקהילה היהודית יוכלו לחגוג את פסח כראוי.

יש מספיק מזון כשר לפסח, הוא אמר, משום שהרוב הגיע לפני המשבר, והקצביה הכשרה פועלת כרגיל. "אנחנו מסודרים עם מזון עד לסוף פסח, וכעת אין סימן לכך שהאספקה תפסיק. לכן, אנחנו לא מודאגים באשר לאספקה בעתיד, אם כי המצב יכול להשתנות". לדבריו, יש מחסור קל בפריטים כשרים שאינם חיוניים, אבל "אנחנו יכולים להסתדר בלי ביסלי ובמבה. זה נחמד אם יהיה לנו אותם – אבל ברור שלא מדובר בהכרח – אם כי יש חברי קהילה שלא יסכימו איתי".

"בדנמרק יש מחסור קל בפריטים כשרים שאינם חיוניים, אבל אנחנו יכולים להסתדר בלי ביסלי ובמבה. זה נחמד אם יהיה לנו אותם – אבל ברור שלא מדובר בהכרח – אם כי יש חברי קהילה שלא יסכימו איתי"

2

הונגריה

עם 167 מקרים של קורונה שדווחו על ידי ממשלת הונגריה נכון לעכשיו, המדינה – הכוללת בין 50,000 ל-150,000 יהודים, עם כ-10,000 עד 15,000 חברי קהילה פעילים – רושמת פחות נשאי קורונה רשמיים מאשר רוב מדינות אירופה.

ובכל זאת, תחת ראש הממשלה השנוי במחלוקת ויקטור אורבן, הממשלה נקטה בצעדים החלטיים לגדוע את התפשטות הווירוס. בין הצעדים היו סגירת הגבולות – ראשית מישראל, איראן, סין, דרום קוריאה ואיטליה, ואז לכל מי שאינו אזרח הונגריה – והוראה לסגירת מסעדות, בתי קפה, מועדונים ומוסדות תרבות.

"הונגריה סגרה את הכניסה לישראלים משום שמספר ישראלים שהגיעו לכאן התבררו כחולים", כתב לי בשבוע שעבר סלומו קובץ', הרב הראשי של קהילות EMIH הקשורה לחב"ד, באימייל. קובץ הוסיף כי, "רוב חברי הקהילה הלומדים בישראל כבר חזרו הביתה לפורים, לפני סגירת הגבולות. מצד שני, סטודנטים ישראלים בהונגריה חווים קשיים בתכניות שלהם לחזור הביתה לפסח, על אף שהאוניברסיטאות סגורות. אנחנו מנסים לארגן טיסת שכר עבורם".

ארכיון: חגיגות סוכות בהונגריה, 2018 (צילום: Zsolt Demecs/MTI via AP)
ארכיון: חגיגות סוכות בהונגריה, 2018 (צילום: Zsolt Demecs/MTI via AP)

למרות התקנות, אמר קובץ', החיים הדתיים ממשיכים. על אף שהונגריה אסרה על התקהלות של יותר מ-100 איש, החוקים לא תקפים לתפילות.

"אנחנו ב-EMIH-חב"ד החלטנו כי בדיוק בימים מאתגרים שכאלו אנשים צריכים תמיכה והכוונה רוחנית", אמר קובץ'. "לכן אנחנו מרגישים מחויבים שלא לסגור את הפעילות, התפילות והשיעורים הדתיים שלנו. עד כה, למרבה המזל, אף אחד מהקהילה לא נדבק בווירוס. סגרנו את כל בתי הספר שלנו. מספר ילדים שלא הרגישו טוב נבדקו, וכולם מחכים לתוצאות", הוא אמר (בשבוע שעבר).

"אנחנו מרגישים מחויבים שלא לסגור את הפעילות והתפילות שלנו. עד כה, למרבה המזל, אף אחד מהקהילה לא נדבק. סגרנו את כל בתי הספר שלנו. מספר ילדים שלא הרגישו טוב נבדקו, וכולם מחכים לתוצאות"

קובץ' ציין כי בנוסף לחיטוי בית הכנסת ואספקת חומר חיטוי לכל חברי קהילתו, הוקמו "צוותים אופרטיביים" כהכנה להחמרת המצב. בין היתר, מדובר על אגירת שימורי מזון כשרים, הבטחה כי חברי הקהילה המבוגרים לא יחוו מחסור, והקמת מרכז רפואי אלטרנטיבי בו רופאים מהקהילה יכולים להתנדב כדי לעזור לחברי קהילה אם יש עיכוב בנושאים רפואיים יומיומיים במערכת הבריאות הכללית.

באשר לפסח, "אנחנו מחכים לראות מה יקרה בימים הקרובים", אמר קובץ'. "נכון לעכשיו, התכניות שלנו לא השתנו. יש לנו יותר מ-2,000 משתתפים בסדרי פסח בכל שנה. השנה, אנחנו עושים התאמות במטרה לערוך ערבי סדר קטנים יותר (עם פחות מ-100 משתתפים בכל סדר), במקביל לפריסה במספר גדול יותר של מיקומים, כך שכמה שיותר אנשים יצליחו להשתתף. אנחנו גם מכינים גם כ-1,500 ערכות סדר מיוחדות לאנשים המעדיפים לעשות את ליל הסדר בבית". עם מאפייה כשרה, חוות עופות וחוות בקר כשרה לייצור חלב, שומרי המצוות בהונגריה מחזיקים במידה מסוימת של יכולת עצמית לספק את צורכיהם.

זושה פריץ, מנהלת בית באלינט של ה-JCC בבודפשט, המשרת ברובו את היהודים הליברלים יותר, כתבה לי כי שירותי בית הכנסת בוטלו, פעילויות תרבות נדחו ומרכז הקהילה היהודית נסגר. "אנחנו מתכננים נוכחות חזקה אונליין", הוסיפה, "ובקהילה הפרוגרסיבית חלק מהרבנים עלו לרשת ומשדרים תפילות ושיעורים. אנחנו בהחלט מתכננים לעשות ליל סדר ברשת, מה שבהחלט מתאים למי שאינו בדיוק שומר מצוות, אבל ישמח להשתתף באירועים וירטואליים בחג".

"אנחנו מתכננים נוכחות חזקה אונליין, וחלק מהרבנים עלו לרשת ומשדרים תפילות ושיעורים. אנחנו מתכננים לעשות ליל סדר ברשת, מה שמתאים למי שאינו שומר מצוות, אבל ישמח להשתתף באירועים וירטואליים"

בית באלינט גם שלח חומרים מקוונים למשפחות לשימוש בבית – שירים, הוראות עשה זאת בעצמך לליל הסדר, משחקים ודברים הכרחיים אחרים לפסח.

3

פולין

נכון לתחילת השבוע (ב'), היו 649 מקרים ידועים של קורונה בפולין. על פי הרב הראשי של פולין, מיכאל שודריץ', המשרת כ-8,000 חברי קהילה, התפילות שם עדיין מתקיימות כרגיל, אם כי שיעורי התורה מתרחשים ברשת. היוצאת מן הכלל היחידה היא קבוצת לימוד קטנה "במשרה מלאה", הנפגשת עדיין בבית הכנסת.

בית הספר היהודי בוורשה נסגר גם הוא, וחדר האוכל הקהילתי הכשר שולח ארוחות לבתים של זקנים ואחרים הנזקקים לכך, ומציע ארוחות בטייק אווי בלבד.

בדיקות קורונה בפולין, מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Czarek Sokolowski)
בדיקות קורונה בפולין, מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Czarek Sokolowski)

"עד כה, תודה לאל, אף אחד מחברי הקהילה היהודית לא התגלה בתור נשא של הווירוס", מסר שודריץ'. "אנחנו בקשר קרוב עם המבוגרים שלנו ואנו מתכוננים למצב חירום גדול יותר. יצרנו קבוצת חירום להתמודדות ועזרה לכולם במהלך מצב חירום, המורכבת מכל הארגונים היהודיים בפולין – דתיים וחילוניים".

"אנחנו בקשר קרוב עם המבוגרים שלנו ואנו מתכוננים למצב חירום גדול יותר. יצרנו קבוצת חירום להתמודדות ועזרה לכולם במהלך מצב חירום, המורכבת מכל הארגונים היהודיים בפולין – דתיים וחילוניים"

4

סלובקיה

הקהילה היהודית הקטנה בת 3,000 התושבים עומדת בפני אתגרים על רקע מגבלות מחמירות מהממשלה, עם 185 מקרים מאושרים של קורונה. על פי הרב הראשי ברוך מאיירס, אף חבר בקהילה היהודית לא נמצא נשא של הווירוס.

"משבר הבריאות השפיע על השירותים הדתיים", אמר לי מאיירס בשבוע שעבר. "הקהילה שלנו עומדת באופן פעיל בכל המגבלות, לרבות איסור על התקהלות. המשמעות היא שאין מניינים בתפילות ואין ליל סדר פומבי".

מאיירס הוסיף כי הקהילה מקווה לאפשר לכל משפחה לקיים ליל סדר ולשמור על חד הפסח בבית. כמו בכל שנה, נמכרים בסלובקיה יינות כשרים ומצות לחג. כדי להימנע ממגע פיזי לא הכרחי, השנה יש תכניות לעשות משלוחים לבתים.

דמוקרטיה בימי קורונה, זה אפשרי: התכנסות הפרלמנט החדש בסלובקיה (צילום: Michal Svitok/TASR via AP)
דמוקרטיה בימי קורונה, זה אפשרי: התכנסות הפרלמנט החדש בסלובקיה (צילום: Michal Svitok/TASR via AP)

"זה יהיה אתגר, וכולנו עדיין עובדים על הפרטים של המשלוח של יין, מצה ובשר כשר", ציין מאיירס. "בנוסף, אנחנו מקווים לספק כלים חינוכיים, בין אם בחומרים מודפסים או ברשת, בשפה הסלובקית, המסבירים כיצד לערוך סדר בבית".

"זה יהיה אתגר לא פשוט, וכולנו עדיין עובדים על הפרטים של המשלוח של יין, מצה ובשר כשר. בנוסף, אנחנו מקווים לספק כלים חינוכיים בשפה הסלובקית, המסבירים בדיוק כיצד לערוך את ליל הסדר בבתים"

בכל הנוגע להמשך האספקה של מוצרי מזון כשרים, "החדשות הרעות הן שבאופן כללי אנחנו תלויים באוסטריה, ובמידה מסוימת בהונגריה", אמר. "החדשות הטובות הן שיש אפשרות שהמשלוחים יוכלו להתבצע ממדינות אלו בדיוק כפי שהם נעשים עבור מוצרי מזון שאינם כשרים".

5

נורווגיה

על פי הרב הראשי של נורבגיה, יואב מלכיאור (אחיו של הרב הראשי של דנמרק) הקהילה הקטנה המונה 1,000 חברים פעילים, 800 מתוכם באוסלו, פעילה מאי-פעם – גם אם באופן וירטואלי – במהלך משבר הבריאות. יש עוד כ-1,000 יהודים בנורווגיה שאינם משויכים באופן פעיל לקהילה היהודית, הוא העריך. בנורווגיה נמצאו עד כה 2,385 חולים בקורונה, 7 מהם מתו כתוצאה מהנגיף.

"יש לנו יותר שיעורי תורה מאי פעם – כל ערב יש לנו שיעור שאנשים יכולים להקשיב לו", אמר מלכיאור. "יש לנו קהילות שממשיכות לעבוד, ויש לנו שירים לילדים ותכנית אחרת למבוגרים בה אנשים יכולים להשתתף באמצעות זום.

"יש לנו פעילויות וקבוצות למבוגרים, כך שיהיה להם מישהו לדבר איתו, ואם יש צרכים פרקטיים כלשהם, נוכל לעזור למי שבבידוד או דברים אחרים, אנחנו מנסים לעזור אחד לשני", הוסיף. "מבוגרים הם אלו שעשויים להיות בסיכון הגדול ביותר, ובעקבות זאת הם חוששים יותר מאחרים, והם גם יותר לבד מאחרים".

"יש לנו פעילויות וקבוצות למבוגרים, כך שיהיה להם מישהו לדבר איתו, ואם יש צרכים פרקטיים כלשהם, נוכל לעזור למי שבבידוד. מבוגרים הם אלו שעשויים להיות בסיכון הגדול ביותר, ובעקבות זאת הם גם חוששים יותר"

בשבוע שעבר דיווחנו בזמן ישראל על הקושי לקיים ברית מילה בנורווגיה, בעקבות התפרצות הקורונה באירופה. 

בנם הטרי של הרב טייסון הרברגר ורבקה הרבגר רודנר, אוסלו, נורבגיה, 15 במארס, 2020 (צילום: Couretsy)
בנם הטרי של הרב טייסון הרברגר ורבקה הרבגר רודנר, אוסלו, נורווגיה, 15 במארס, 2020 (צילום: Couretsy)
עוד 1,383 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 26 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

שופט בית המשפט העליון דוד מינץ מצא את עצמו אתמול שוב בדעת מיעוט ● כשנבחר לפני שלוש שנים, הצהירה איילת שקד: "עשינו היסטוריה" ● מאז הספיק מינץ לכתוב כמה דעות מיעוט חשובות, להרגיז את עמיתיו בכס השיפוט ולהוכיח כי ההערכה המוקדמת בדבר האוריינטציה השיפוטית שלו הייתה נכונה ● יובל יועז משרטט את דרכו של מינץ לצד השמרני ביותר של בית המשפט העליון

עוד 1,016 מילים

מתאם פעולות הממשלה בשטחים: החלת הריבונות עלולה להביא לגל של פיגועים

האלוף כמיל אבו רוקון הזהיר בדיונים סגורים, שבהם השתתפו שר הביטחון והרמטכ"ל, שצעד זה יוביל לשבירה של התיאום הביטחוני בין ישראל והפלסטינים ● מחר תיערך הצבעה בכנסת על החוק הנורבגי

07:32 עריכה

מחר תתקיים בכנסת הצבעה על החוק הנורבגי, המאפשר לשרים להתפטר מהכנסת ולאחר מכן, אם הם חפצים בכך, לשוב ולהתמנות לחברי כנסת. זאת אחרי שבשבוע שעבר נדחתה ההצבעה על החוק בשל חילוקי דעות בין הליכוד וכחול לבן.

07:11 עריכה

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף כמיל אבו רוקון, הזהיר בדיונים סגורים, שבהם השתתפו שר הביטחון והרמטכ"ל, שהחלת החוק הישראלי בשטחים עלולה להביא לגל פיגועים ולשבירה של התיאום הביטחוני בין הצדדים – כך דיווח הבוקר צחי דבוש בגלי צה"ל.

עוד 2 עדכונים

תקשורת אהובתי

התקשורת היא כלב השמירה של הדמוקרטיה, והיכן שהידיעה העיתונאית מקדימה את מערכת אכיפת החוק ומדרבנת או מבקרת אותה, היא עושה עבודת קודש. אך כאן הגבול שצריך לשים, וחייבים לאסור על ניהול חקירות ומשפט בתקשורת, בין אם מדובר על ראש הממשלה או על אחרון האזרחים.

בשם חופש העיתונות, משפט-תקשורתי מספק אולי את יצר המציצנות של הציבור, אך בעיקרו הוא מלהיט את היצרים, ואינו תורם לאמון. לא במערכת המשפט, לא בגורמי אכיפת החוק ולא בתקשורת עצמה. לפיכך משפט-תקשורתי אינו שומר על חירות האדם ואינו מקדם את הדמוקרטיה.

בשם חופש העיתונות, משפט-תקשורתי מספק אולי את יצר המציצנות של הציבור, אך בעיקרו הוא מלהיט את היצרים ואינו תורם לאמון. לא במערכת המשפט, לא בגורמי אכיפת החוק ולא בתקשורת עצמה

נשיא המדינה ראובן ריבלין, בהיותו יו"ר הכנסת, אמר את הדברים הבאים:

"רבותי חברי הכנסת, אנשי ציבור ומשפטנים מעולים הנמצאים כאן, אנחנו נמצאים גם במדינה שבה יש חשד גדול לסימביוזה בין המשטרה לתביעה ולעיתונות, כאשר בן-אדם יכול למצוא את עצמו עדיין נמצא בחדר, בחקירה, ובאותה שעה, מעל מרקע הטלוויזיה, מצטטים את דבריו ומוסרים מה הוא אומר לשוטרים באותו רגע, בזמן אמת, בו-זמנית" (ועדת החוקה חוק ומשפט, 19.08.2003)

נשיאת מועצת העיתונות והתקשורת בישראל דליה דורנר, בהיותה שופטת בית המשפט העליון, אמרה את הדברים הבאים:

"יש לי חשש מבוסס, כי בפרסומיה התקשורת אכן משפיעה על שיקול דעת השופט בערכאות הדיוניות. הדברים הנכתבים והמשודרים הם כה בוטים, עד כי לא יכול להיות ספק כי קיים אצל המפרסמים הרצון להשפיע על תוצאות המשפט", כנס "האם בתי המשפט בישראל מרשיעים חפים מפשע?" (אוניברסיטת תל-אביב, נובמבר 2003. משה גורלי, הארץ 12.11.2003)

ואני האזרח הקטן, למדתי על הסימביוזה המסוכנת בין התקשורת לגורמי אכיפת החוק, מבשרי.

כמה מהשיעורים שחוויתי פרסתי ברשימה, "עצמאות, חירות ובטיחות במשפט הפלילי", ולהלן שלושה קטעים מתוך יומן שכתבתי בזמן אמת בתקופת מעצרי לפני כ-17 שנה.

הקטע הראשון מתאר את ההפתעה שחיכתה לי בפתח בית המשפט בת"א, כאשר ב"תיאום מופלא" חיכו לי ניידות תקשורת ועשרות כתבים וצלמים.

הקטע השני מתאר את "האחווה" בין השוטרים לכתבים במסדרון בית המשפט.

הקטע השלישי מתאר את "קבלת הפנים" שערכו לכבודי במועד הגשת כתב האישום.

את היומן שיבצתי בלב הספר הקבצן השביעי וכללתי בו מסיפוריהם של האנשים שהכרתי מאחורי הסורגים ושלחלקם שמורה בליבי פינה חמה עד היום. מסגרת הספר מספקת את הרציונל להתגייסותי ליוזמות לתיקון מערכת המשפט. הספר זמין להורדה ולקריאה חופשית באתר.

הארכת מעצר

למחרת המעצר התעוררתי מוקדם, והתפניתי בשירותי בול קליעה שבתא. הוקל לי כשראיתי שלמרות הלחץ הגוף שלי מתפקד. לאחר הנחת תפילין קראתי כדרכי במסכת אבות. הגעתי לפסוק: "רק הישמר לך ושמור נפשך מאוד, פן תשכח את הדברים אשר ראו עיניך". תפסתי שעליי להיצמד לעובדות, וירדתי ממחשבת ההבל לבקש היפנוזה. הדברים שראו עיניי הם שהיו.

ואני האזרח הקטן, למדתי על הסימביוזה המסוכנת בין התקשורת לגורמי אכיפת החוק, מבשרי, כשחיכתה לי הפתעה בפתח ביהמ"ש בת"א, כאשר ב"תיאום מופלא" חיכו לי ניידות תקשורת ועשרות כתבים וצלמים

כשבאו החוקרים לאסוף אותי לדיון על הארכת המעצר, סירבתי להצעתם להחזיר לי את השרוכים ואת החגורה. כך, אף אחד לא יוכל להוריד אותם ממני שוב. בניידת ביקשתי שיחזירו לי את השרשרת, ולהפתעתי, החוקר הראשי שלח את חברו חזרה לתחנה להביא אותה עבורי, וזה היה אדיב לענוד לי אותה, שכן ידיי היו אזוקות.

בפתח בית המשפט בתל אביב חיכו לנו ניידות תקשורת ועשרות צלמים וכתבים. בתוך ניידת המשטרה, שאלו אותי החוקרים אם אני רוצה לכסות את פניי. בלי לחשוב עניתי, "מה פתאום!" ויצאתי זקוף ככל יכולתי ושלא כהרגלי. מחוץ לניידת החזיקו אותי החוקרים משני צדדיי לראווה מול המצלמות, כאילו הייתי חיה שצדו. מצלמות ומיקרופונים נדחפו לפניי וכתבת שאלה, "יוסף זהר, אתה רצחת את אבא שלך"? חשתי נרדף. בעצבנות משכתי איתי את החוקרים שהיו מחוברים לידיי באזיקים. עכשיו אני הובלתי אותם, בלא לדעת בעצם לאן הולכים. השניים מיהרו בעקבותיי, כשהם נתקלים באנשים מסביב. האטתי ותוך כדי הליכה אמרתי לכתבים שהמשיכו לעקוב אחרי, "עוצרים פה היום אדם חף מפשע…".

בעודי ממתין על הספסל יחד עם שניים מהחוקרים, הגיע דרור עורך הדין. הוא הביא לי מהבית את הז'קט הכחול, וסיפר שבני משפחתי וחברים רבים נמצאים כבר באולם. אחר כך אמר, "אינני יודע למה התכוונה, אבל רחל ביקשה למסור לך שהלביאה שומרת עליך". המלים הללו ריגשו אותי ונסכו בי שלווה.

בניידת המשטרה, שאלו החוקרים אם אני רוצה לכסות את פניי. בלי לחשוב עניתי "מה פתאום!" ויצאתי זקוף ככל יכולתי. מחוץ לניידת החזיקו אותי החוקרים משני צדדיי לראווה מול המצלמות, כאילו הייתי חיה שצדו

כתב אישום

23.03.2003 – יום ראשון, לפני הצהריים, מרתף בית המשפט בתל אביב

כשמעלים אותי מהמרתף לאולם, אברהם, השוטר המזוקן בעל העיניים הטובות, אומר לי: "לא תשים מכשול לפני עיוור", ומזהיר אותי שצלמים נמצאים באולם, כנראה בעקבות פרסום הידיעה בדבר הגשת כתב האישום נגדי. רגע לפני שאנחנו נכנסים למעלית השירות, אברהם מסתובב אליי ואומר לי שהוא מאמין בחפותי, ולכן אינו יכול לאזוק אותי. באותה נשימה הוא מבקש, שכשאראה את קרוביי, לא אצא מעבר לדוכן הנאשמים. עניתי לו שאינני יכול להבטיח זאת, נטלתי את האזיקים מידיו ואזקתי את רגליי בעצמי.

דרור כבר חיכה בפנים, וביקש ממני לא להגיב לתקשורת. הוא מכנה אותי, "דניאל בגוב האריות", ובאמת השתדלתי להפגין שוויון נפש. אני לא שם, אך בכל זאת משתדל ככל יכולתי להקרין כלפי בני משפחתי והחברים רוגע וביטחון. עליי לטעת בהם שוב ושוב את האמונה, שהם לא סתם מגיעים לבית המשפט, שזה חשוב לי ואני מעריך זאת מאוד. קראתי את כתב האישום ומצאתי את רחל בין עדי התביעה. הנחתי שהם ינסו להכשיל אותה, ויהיה לנו קשה לתקשר בתקופת המשפט.

נעמדתי והקראתי את השיר של טשרניחובסקי, "אני מאמין", מול פניה של אמא. היא הזדקפה מול המצלמות. בתחילה בכתה, אך התעשתה ואמרה בצורה ברורה, כי לא ייתכן שפושע יעמוד זקוף מול המצלמות.

השיר "אני מאמין" בכתב ידו של שאול טשרניחובסקי
השיר "אני מאמין" בכתב ידו של שאול טשרניחובסקי

זה ריגש אותי מאוד, ולא יכולתי להתבונן בה. התיישבתי והשתדלתי להתעשת. אחר כך אמרתי לכתבים, "בחוץ חושבים שמאחורי סורג ובריח נמצאות חיות, אבל אני מצאתי כאן בני אדם. חברי סולטאן מכפר ליד שכם שר לי בשבת את סיפור יוסף מהקוראן, והזכיר לי שגם בבור הגדול ביותר אלוהים נמצא, ושמי שהכניס אותי לבור הוא שיוציא אותי". דרור ושרון ניגשו אליי ולחצו את ידי בחוזקה. עיניו של דרור ברקו.

הוציאו אותי מהאולם ולאחר כחצי שעה העלו אותי שוב, והשיבו אותי על ספסל בהמתנה להקראת כתב האישום. עציר התיישב לידי ואחר כך הגיע סולטאן אזוק לעוד שני אסירים. התרוממתי, לחצתי את ידו ואמרתי לעבר רחל, "תכירי, זה סולטאן". בתחילה ניסתה להסות אותי, אך חזרתי והדגשתי, "זה סולטאן חברי", והיא קיבלה זאת.

רגע לפני שאנחנו נכנסים למעלית השירות, אברהם מסתובב אליי ואומר לי שהוא מאמין בחפותי, ולכן אינו יכול לאזוק אותי

ביקשו ממני לעמוד, הקריאו לקונית את כתב האישום ואספו אותי חזרה לפיר המעלית. לפני שיצאתי מהאולם אמא אמרה לי בטון מצווה כהרגלה, "תתרכז רק בעצמך, אם אין אני לי מי לי". חשבתי רגע ועניתי, "אם אני רק לעצמי מה אני?"

דרור נפרד ממני בפתח המעלית ואמר לי שאני חזק מדי. הוא צדק. האדרנלין בכל זאת פעפע בי. עליי ללמוד לפעול בשוויון נפש, מתוך תחושת חוסר כוח מוחלט. חוזק זה אשליה שמתנפצת מהר. רק בשחרור המוחלט מאשליית העוצמה נמצאת העוצמה האמיתית. עליי לעבור עוד כברת דרך כדי להגיע לשם. חברי למעצר שהם כ"קבצנים בבקתה בקרחת היער המוארת תמיד" מהמעשייה, ידריכו ויגדלו אותי עד שאהיה מוכן לכך.

ד"ר יוסף זוהר הוא חוקר ומרצה למשפט פלילי במוסדות טוטאליים להשכלה גבוהה. מנסה להבין מדוע הפתולוגיות במשפט הפלילי נוטות להחריף זו את זו. עדיין מתרגש מהספר הקבצן השביעי שנולד בזמן אמת כיומן באבו-כביר. "כִּי עוֹד נַפְשִׁי דְרוֹר שׁוֹאֶפֶת, לֹא מְכַרְתִּיהָ לְעֵגֶל-פָּז, כִּי עוֹד אַאֲמִין גַּם בָּאָדָם, גַּם בְּרוּחוֹ, רוּחַ עָז."

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,098 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

השיטה הישראלית נכשלה: אבטלת הקורונה בארץ היא מהגבוהות בעולם

מרבית המדינות המפותחות באירופה ובאסיה "צבעו" את כספי הפיצויים הממשלתיים לעסקים המושבתים - ודאגו שיעברו ישירות לעובדים ● כך העסקים נשארו בחיים, וגם העובדים הצליחו לשרוד את המשבר ● בישראל, הפיצוי היה זעום ולא הותנה בתשלום משכורות ● התוצאה: מיליון עובדים הוצאו לחל"ת, ולא שבו לעבודה גם לאחר הסרת ההסגר ● שיעור האבטלה בישראל גבוה פי 2 מאשר בשאר מדינות העולם המפותח ● הכלכלן שלמה מעוז: "החל"ת זה ישראבלוף"

עוד 1,414 מילים ו-3 תגובות

במחילת ההוביט של התנחלות אש קודש

פרק 6"אני לא קורא עיתונים. מעדיף לקרוא ספרים. וגם לא שומע חדשות. אז אני לא כל כך יודע מה זה תוכנית הסיפוח הזאת. שמעתי שמדברים על משהו. הבנתי שזה לחיות עם הערבים, תחת הממשל שלהם, או משהו כזה, באזורים מסוימים. לא?" ● אמיר בן-דוד ממשיך במסע לארץ הסיפוח, והיום הוא מתיישב לשיחה עם ש', בן 25, נשוי פלוס תינוקת, מהמאחז אש קודש בגדה המערבית

עוד 1,823 מילים

תגובות אחרונות

מערכת החינוך לא הצליחה לעמוד ברבים מהאתגרים של הקורונה, ואילוצי הריחוק החברתי חשפו הזנחה רבת שנים שהתבצעה בימי השרים בנט ופרץ ● אבל במקום לאחד כוחות מול האוצר ויתר משרדי הממשלה, ההורים והמורים מתקוטטים זה עם זה ברשתות החברתיות ומחוצה להן ● וגם ארגוני המורים השונים מתקשים לשתף פעולה

עוד 1,554 מילים

ימינה הגישה את הצעת החוק הצרפתי

משרד הרווחה והאוצר סיכמו על ביטול קיזוז קצבאות בתקופת הקורונה ● גלנט: הכסף ששולם על המסעות לפולין יוחזר להורים ● לפיד: נתניהו גורר את ישראל למלחמת אחים ● נתניהו הודה לשרים שהגיעו לתמוך בו במשפט, בתחילת ישיבת סיעת הליכוד ● בניגוד לנהלי בית המשפט, נתניהו תועד בסרטון במהלך הדיון בעניינו - כך עולה מעתירה שהגיש העיתונאי ניר גונטז', שביקש מבית המשפט היתר לפרסם את התיעוד

עוד 37 עדכונים

"התחושה באוויר הייתה קשה מאד", מספר אחד מבכירי הליכוד שליווה את נתניהו אתמול לבית המשפט ● "זה לא היה נתניהו. הרגשת שיש לו 400 טון על הגב" ● "הבן של נתניהו, אבנר, ישב בצד. הוא היה כל כך עצוב. גם אנחנו הרגשנו מבוכה. לא היה מה להגיד. אני מאמין במערכת המשפט, אבל גם בחפות שלו" ● שלום ירושלמי היה אתמול במחוזי ומביא פרטים נוספים על הארוע ההיסטורי

עוד 715 מילים

תרגיל הכספים האסורים בתלמה ילין נחשף, והמורים ישלמו את המחיר הכבד

מעקב זמן ישראל בית הספר תלמה ילין בגבעתיים ביצע גביית יתר של מאות אלפי שקלים בשנה מהורים, כפי שנחשף בזמן ישראל ● כעת מתברר כי הכסף שימש לניפוח שכרם של חלק מהמורים - בניגוד לכללים, וללא ידיעת ההורים ● מי שישלמו את המחיר הם המורים עצמם, שזומנו לשימועים, ויאבדו חלק ניכר מהכנסתם גם אם לא יפוטרו ● ההורים: "העירייה וביה"ס עושקים את המורים כדי לכסות על ניהול כושל, נתבע את השבת הכסף"

עוד 1,085 מילים

אין מחצבות מאושרות, בטח לא בגדה המערבית

פרק 5מחצבות היו ביזנס חשוב בכלכלה הפלסטינית, ענף ייצוא מרכזי שמעסיק עשרות אלפי עובדים ● אך אחרי שהגדה בותרה במסגרת הסכמי אוסלו, הופרדו למעשה רוב עובדי המחצבות הפלסטינים מכור מחצבתם ● וכך החלו המחצבות הישראליות לשגשג, ולספק כ-20% מחומרי הבנייה בישראל ● אמיר בן-דוד ממשיך במסע על מפת הסיפוח, והפעם הוא הולך אחרי הכסף

עוד 1,588 מילים

לתשובה יש 10 מיליארד סיבות להתנגד לסיפוח

המפסיד הגדול מהדיבורים על הסיפוח צפוי להיות יצחק תשובה, הטייקון האחרון ● ככל שהתכנית תתקדם, והירדנים יתקרבו לנקודה שבה הם צריכים להגיב - הפתרון המושלם עבורם לא יהיה ביטול הסכמי השלום, אלא נסיגה מעסקת הגז מול לוויתן ● לתשובה ודלק, החוזה הזה הוא עניין של להיות או לחדול

עוד 1,282 מילים

דיווח: בלשכת נתניהו דרשו משרים בליכוד להתייצב לפתיחת משפטו; חלקם סירבו לתביעה

בין חברי הממשלה שדחו את הדרישה להגיע למשפט - יובל שטייניץ; כמחצית מחברי סיעת הליכוד, בהם אוחנה, גלנט, רגב, הנגבי וברקת הגיעו לבית המשפט לתמוך בנתניהו ● גנץ הנחה את חברי סיעתו לא להגיב בתקיפות לגבי המשפט ● נתניהו טען שגורמים במשטרה ובפרקליטות תפרו לו תיקים ● הדיון הבא - בעוד כחודשיים ● פילבר העיד בחודש שעבר בעניין תרשומת שערך לגבי בזק

עוד 68 עדכונים

משפט נתניהו היסטוריה והיסטריה ברחוב צלאח א-דין

בנימין נתניהו ינסה להפוך את פתיחת משפטו ההיסטורי היום לדרמה לאומית וחברתית, שתחזיר אותנו שנות דור לאחור ● עד היום הוא ביקש לדחות, לבטל ולגמד את המשפט שלו בפרוצדורה: סדרה של בחירות, שינויי חוקי יסוד, מינויים ● כעת הוא עולה מדרגה ● זה כבר לא נקודתי, לא אישי ולא פרוצדורלי: זה גיוס המונים נגד המערכת ● ורק ראש הממשלה החליפי יושב בצד בשקט ● פרשנות

הרבה אירועים דרמטיים, גם היסטוריים, הספקתי לראות ברחוב צלאח א-דין והסביבה.

במלון אמריקן קולוני בתחילת הרחוב ראיתי בשידור חי את החתימה על הסכמי אוסלו, ביחד עם המנהיגים הפלסטינים וראשי השמאל הישראלי שנשארו בארץ. הרבה דמעות של תקווה היו שם.

בכנסיית סנט ג'ורג' ממול פגשתי את מרגל האטום מרדכי ואנונו זמן קצר אחרי ששוחרר.

בשכונת שיח' ג'ראח הסמוכה ראיתי מלחמות אלימות על בתים בין מתנחלים יהודים ותושבים פלסטינים.

בית המשפט המחוזי ברחוב צלאח א-דין בירושלים (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
בית המשפט המחוזי ברחוב צלאח א-דין בירושלים (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)

בבית המשפט המחוזי ישבתי שעות וימים ארוכים במשפטיהם של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט והשר אריה דרעי. האחד היה ראש ממשלה ונשלח לכלא. השני נשלח לכלא והיום הוא כמעט ראש הממשלה בפועל.

אבל כזה עוד לא היה לנו. ראש ממשלה שעומד לדין פלילי על מעשים שביצע בזמן כהונתו זה חתיכת תקדים.

בנימין נתניהו ינסה להפוך את המציאות המדהימה הזו לדרמה לאומית וחברתית, שתחזיר אותנו שנות דור לאחור. עד היום הוא ביקש לדחות/לבטל/לגמד את המשפט שלו בפרוצדורה: סדרה של בחירות, שינויי חוקי יסוד, מינויים.

לקראת המשפט הוא עולה מדרגה. זה כבר לא נקודתי, לא אישי ולא פרוצדורלי. זה גיוס המונים נגד המערכת. זה משפט דרייפוס, זה ימין נגד השמאל, זו הפיכה של השמאל והמשפטוקרטיה נגד שלטון הליכוד, אחרי שלא הצליחו להזיז את נתניהו בדרכים אחרות.

"אני מרגיש שהמשפט הזה הוא נגדי", אמר השר לביטחון פנים אמיר אוחנה בראיון אמש לערוץ 12.

אוחנה ילווה את נתניהו אחר הצהריים בדרכו לבית המשפט בצלאח א-דין. בינתיים הא מחמם את האווירה בשליחות ראש הממשלה ומשדר לאלפי המפגינים של הליכוד כי בית המשפט בדרך לנהל משחק מכור, והשופטים מדליפים ולא אמינים.

את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הם כבר הרסו. הדברים מחלחלים הכי עמוק שאפשר. אני מסתובב בהפגנות של הביביסטים השרופים במוצאי שבת ליד מעונו של ראש הממשלה. הדם רותח.

בשבוע שעבר עברה במקום פעילה של הדגלים השחורים שעמדה במדרכה ממול והתבוננה בהם. המפגינים חצו את הכביש והתגודדו סביבה. זה עלול היה להיגמר לא טוב, אלמלא אחת המפגינות המוכרות מהימין סככה בגופה על האישה הזו. המשטרה, אגב, עמדה בסמוך ולא התערבה.

המשפט עלול להרחיב את הקרע בעם לממדים מסוכנים, דווקא בימים שבהם קמה ממשלת אחדות לכאורה. נתניהו הוכיח שהוא יודע להרים גלי שנאה אפקטיביים על אובייקטים שאותם הוא בוחר, ועכשיו אלה הם השופטים היושבים בדין.

אנחנו יוצאים לדרך ארוכה, במהלכה צפויים דיונים מתישים, חקירת עדים ועדי תביעה, טענות הגנה, התבטאויות כאלה ואחרות. בכל רגע נתון יהיה מי שיחפש את המשפט הנפיץ, את ההוכחה שאין כאן דין צדק. את הדעות הקדומות של 'השופטים השמאלנים'.

קשה לתאר מה יקרה כאן אם נתניהו יורשע בשוחד. מהבחינה הזו, אולי מוטב  שגלגלי הצדק טוחנים לאט ודוחקים את הקץ לעוד שלוש במקרה הטוב (או הרע).

קצת קשה לי להבין את ההתנהגות של ראשי כחול-לבן. לאף אחד אין מה לומר על הדברים של השר אוחנה? של השר דודי אמסלם? שר המשפטים אבי ניסנקורן אמנם צייץ בתגובה לדברי אמסלם, שכינה את מנדלבליט "עבריין לכאורה", אבל איפה ראש הממשלה החליפי?

בני גנץ לא יכול להתייצב מול המצלמות ולהגן בכל הכוח על בית המשפט? לחתוך את המתקפות הקשות הללו בעודן באיבן? למה הוא מחכה?

נתניהו עצמו אמר לי פעם, "דברים רעים חותכים באיבם". וזה בדיוק מה שגנץ אמור לעשות היום  בבוקר, לפני ישיבת הממשלה. אחרי הכל, בהסכם הקואליציוני המחפיר שחתם עם נתניהו אין עדיין סעיף שמונע ממנו להתייצב לצד החוק.

עוד 494 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה