איור (צילום: grynold istockphoto)
דיווחים על מצוקת חיילים בעקבות יישום בעייתי של הנחיות הקורונה

"החיילים רעבים ואין רופאים בבסיסים"

תחקיר זמן ישראל

צה"ל סגר את חדרי האוכל, ובמקום זאת מחלק מזון לתורים ארוכים וצפופים של חיילים. לא כולם מקבלים ארוחות ● המרפאות הצבאיות ריקות, וחיילים מחכים זמן רב לבדיקות ● מפקדים אוסרים לנסוע בתחבורה ציבורית, בניגוד להנחיות ● כך מדווחים הורים לחיילים, שאומרים: "ההתנהלות יוצרת סבל יומיומי ואינספור מוקדי הדבקה פוטנציאליים" ● קצין צבאי בכיר: "מדובר בקשיי הסתגלות זמניים, שקיימים בחלק מהיחידות"

"ביום שלישי שעבר סגרו את חדר האוכל בבסיס של הבת שלי בגלל הקורונה, ואמרו להם, מעכשיו אתם עומדים בכניסה למטבח ומחכים שיוציאו לכם את האוכל בחמגשיות", מספרת אמא לחיילת בצה"ל. "נוצר תור עמוס של חיילים צפופים שנדחפו. אם מישהו רצה להידבק בקורונה, זאת הייתה ההזדמנות.

"ביום חמישי, בגלל מה שקרה בשלישי ורביעי, הודיעו לחיילים שמעכשיו הם לא נדחפים בתור, אלא מחכים לאוכל בשקט בחדרים שלהם, יביאו להם לשם. נחש מה קרה? החיילים חיכו שעות לאוכל, במקום לעשות דברים אחרים, ובסוף הבת שלי לא קיבלה בכלל. למה? כי החמגשית לא הגיעה. נשארה בלי ארוחת צהריים, והייתה רעבה עד ארוחת הערב, שגם הייתה קטנה ומצ'וקמקת והגיעה באיחור".

החיילת שאמה שוחחה איתנו אינה היחידה. בעקבות התפשטות מגיפת הקורונה פרסם צה"ל בשבוע שעבר הנחיות חדשות, שאוסרות על חיילים לשבת בחדרי האוכל, כדי שלא ידביקו אלה את אלה. "החיילים/ות יקבלו ארוחות בחמגשיות או בפיתייה, ויתבקשו לאכול מחוץ לחדרי האוכל בקבוצות קטנות", קבעה הפקודה.

מאז – בקבוצות ווטסאפ ופייסבוק סגורות של הורים לחיילים – מתלוננים מאות מהם על חיילים שנאלצים לעמוד בתורים ארוכים, צפופים ולכאורה מדבקים.

"בבסיס של הילד שלי אין אוכל לחיילים!" כתבה אם לחייל קרבי באחת הקבוצות הללו, "הם הולכים לישון רעבים. זה לא הגיוני. ועוד נשארים בהסגר 30 יום".

בהנחיית הצבא נסגרו חדרי האוכל בבסיסים (צילום: Yaakov Naumi/Flash90)
בהנחיית הצבא נסגרו חדרי האוכל בבסיסים. ארכיון, למצולמים אין קשר לנאמר (צילום: Yaakov Naumi/Flash90)

אם מודאגת של חייל בשריון כתבה: "בבסיס הודיעו היום שהמטבח נסגר. לארוחת הצהריים הם מקבלים מנה חמה (לא ארוחה חמה). זה תקין? נכון יש מצב חירום, אבל אך יכול להיות שהחיילים לא מקבלים לפחות ארוחה חמה אחת בצהרים, מזינה? הם בסגר חודש ימים. זה מה שהם יאכלו כל צהריים?  אני רואה זאת בחומרה. הם עדין בבסיס מסודר ולא במוצב או בשטח".

אם נוספת מספרת: "כרגע דיברתי עם הבת שלי שבקורס, והיא סיפרה לי שבגלל שנכנסים בקבוצות קטנות לחדר האוכל אין מספיק זמן לאכול. לכן עשו להם שלוש פריסות של אוכל לחדרים. אבל מהיום ירדו רק לפריסה אחת ביום, והם נשארים רעבים. נאמר להם שזה בגלל בעיה של תקציב. באופן לא מפתיע, החלו גנבות של מזון מהחדרים. נעשתה פנייה למפקדים. ונאמר להם שאין מה לעשות".

"נכון יש מצב חירום, אבל אך יכול להיות שהחיילים לא מקבלים לפחות ארוחה חמה אחת בצהרים, מזינה? הם בסגר חודש ימים. זה מה שהם יאכלו כל צהריים?"

אם לחיילת בבסיס עורפי מספרת: "המטבח נסגר, ומחולקות לחיילים חמגשיות. יש איסור להכניס אוכל. לבתי יש בעיה רפואית בריאותית מאובחנת, המונעת ממנה לאכול כמעט הכל, והיא מביאה מדי יום אוכל מהבית. פניתי היום לאחת המפקדות וביקשתי שיאפשרו לה. המפקדת אישרה, אבל מפקדת אחרת אוסרת זאת. המשמרת היא מחר, ובתי תהיה יום ארוך של 11 שעות ללא אוכל".

אביו של טירון בטירונות קרבית מספר שקיבל את ההודעה הבאה: "אתמול נוכחנו לדעת כי נגמר האוכל בבסיס. אולצנו לאכול מהפריסה בכיתות עם הגבלה של שתי פרוסות לחם ומלפפון לחייל. אנחנו גוועים ברעב ומרגישים אבודים. אבא, תעביר את ההודעה הזאת לדרגות הגבוהות, למקבלי ההחלטות, שימצאו תקציב להאכיל אותנו, כי חודש שלם בהסגר לא נחזיק".

אמא לחייל באחת הקבוצות כותבת: "היי, סליחה על החפירה בעניין האוכל, אבל בבסיס של הבן שלי הדברים לא טופלו. הוא מספר שאתמול הם הגיעו לחדר אוכל בצהריים, ומכיוון שכבר לא נשאר אוכל, הוציאו להם נקניק ולחם. הוא התקשר אלי עכשיו כדי שאעביר לו כסף בביט, כי המסעדות שם פתוחות כרגיל".

"אולצנו לאכול מהפריסה בכיתות עם הגבלה של שתי פרוסות לחם ומלפפון לחייל. אנחנו גוועים ברעב ומרגישים אבודים. אבא, תעביר את ההודעה הזאת לדרגות הגבוהות, למקבלי ההחלטות, שימצאו תקציב להאכיל אותנו"

אמהות נוספות מספרות: "חסר סכום, אין צלחות, אין קערות, כוסות במשורה. הצוות מודע לכך כמובן. מה ניתן לעשות? האם הציוד יושלם? החיילת שלי תצפיתנית, מתלוננת על מחסור באוכל באופן קבוע. גם המפקדות לא מצליחות לטפל בנושא. מי יכול לעזור להן?"

"רק כשהוא השתעל הוא ראה רופא"

חיילים והוריהם לא מתלוננים רק על מחסור באוכל. משיחות עם הורים לחיילים ומשיטוט בקבוצות של הורים ושל חיילים ברשתות החברתיות עולה התחושה כי צה"ל נמצא לכאורה בכאוס, ושההנחיות להתמודדות עם הקורונה אינן נקלטות טוב בצבא, אם בגלל שאינן מתאימות למציאות הצבאית ואם בגלל שאינו מובנות.

הורים לא מעטים מתלוננים שהמרפאות הצבאיות ריקות. ייתכן שהסיבה לכך היא שרופאים וחובשים קיבלו "צווי 8 הפוכים" ונלקחו לבתי החולים ולמד"א. התוצאה היא שחיילים ממתינים לרופא זמנים ארוכים, בגין בעיות שאינן קשורות לקורונה.

מ', אמא לחייל תומך לחימה ביחידת שדה, מספרת שבנה סובל מזה כשבועיים מכאבי גב עזים שמקשים עליו לתפקד. "יש לו היסטוריה של בעיות אורתופדיות, זה לא משהו חדש אצלו", היא מספרת, "הוא הלך מדי יום וביקש לראות רופא. בסופו של דבר הוא התחיל להשתעל, בכוונה, כדי למשוך תשומת לב. כבר באותו הוא יום הוא נבדק ונשלח הביתה עם הפניה לאורתופד".

אם באחת מקבוצות האמהות לחיילים כותבת: "בני שוחרר השבוע ביום חמישי לתור פרטי אצל רופא עור בשל החמרה במצב רפואי ממנו סובל. הרופא נתן לו בין היתר משחה לעפעפיים, שגרמה לצריבה חזקה שרק הולכת ומתגברת וחתכים. הוא אמור לראות חובש מחר במהלך היום (לא ידוע מתי), וכרגע סובל כאבי תופת. האם יכול להיות שבכל עיר הבה"דים אין חובש שיוכל לבדוק אותו?"

חיילות עם מסיכהבמרכז הגיוס בתל השומר (צילום: Flash90)
חיילות עם מסיכה במרכז הגיוס בתל השומר. למצולמים אין קשר לנאמר (צילום: Flash90)

"50 חיילים צפופים באוטובוס"

גם ההנחיות לגבי התחבורה הציבורית אינן מובנות וגורמות לכאוס. צה"ל אינו אוסר על חייליו לנסוע בתחבורה ציבורית, ולמעשה הוא מחייב אותם להשתמש בתחבורה כזאת בהיעדר דרך אחרת להגיע לבסיסים.

אבל ההנחיה הכללית של משרד הבריאות, להמעיט את השימוש בתחבורה ציבורית חלחלה גם לתוך צה"ל, וגרמה לחיילים רבים לחשוש להשתמש בה – ולפחות במקרה אחד בלבלה גם את המפקדים.

"לבן שלי סידרו הסעה לבסיס, כיוון שלא אישרו לו ולחברים שלו לנסוע באוטובוסים, אמרו להם שאסור", מספרת אמו של חייל, אבל ההסעה לא אוספת את החיילים מביתם או מנקודות איסוף קרובות, אלא מבסיס אחר במרכז הארץ, והבן שלי גר רחוק מאותו בסיס עורפי, וכדי להגיע אליו הוא ממילא צריך לנסוע באוטובוס. מה ההיגיון? כבר עדיף שיגיע לבד. מה עושים?"

רק אחרי שמנהלי הקבוצה הבהירו לאמו של החייל שמפקדיו שגו, וכי צה"ל אינו אוסר לנסוע בתחבורה ציבורית, והיא פנתה למפקדיו ואמרה להם על כך, הם בדקו ואפשרו לו להגיע באופן עצמאי.

הורים נוספים טוענים שהצבא מחייב את החיילים לנסוע באוטובוסים ורכבים מלאים בצפיפות ומסכן אותם בהדבקה, ומטרטר חיילים מהבסיס הביתה – בניגוד גמור להנחיה הכללית למנוע ככל האפשר תנועה של חיילים בין העולם האזרחי והצבאי, שנועדה למנוע את התפשטות המגיפה בין שני העולמות.

"הבת שלי סיימה הבוקר קורס", מספרת אחת האמהות בקבוצות, "מכיוון שהצבא בעוצר יציאות, העלו 50 חיילים מקורסים שונים על אוטובוס אחד, שיפזר אותם בין הבסיסים השונים. נסיעה של שעות עד לבסיסים בדרום הארץ. 50 חיילים – איפה הנחיות הבידוד פה? ועכשיו הם יגיעו לבסיסי הקבע שלהם, ומי יודע אם מישהו כבר נשא או חולה ומה יהיה הלאה. מזועזעת ומודאגת".

"העלו 50 חיילים מקורסים שונים על אוטובוס אחד, שיפזר אותם בין הבסיסים השונים. נסיעה של שעות עד לבסיסים בדרום הארץ. 50 חיילים – איפה הנחיות הבידוד פה?"

אמא אחרת מספרת: "הבת שלי משרתת ביומיות. לפני כ-3 ימים נאמר לה להגיע עם ציוד מלא לשבועיים, וכך עשתה. באותו היום נשלחה הביתה בתירוץ שאין היכן להלין אותה. אז אני שואלת – איך בדיוק היא אמורה להגיע לבסיס? נסיעה בתחב"צ תסכן אותה, אותנו ואת המשרתים איתה. מי אמור לתת פתרון למצב?"

אמא נוספת שאלה ביום חמישי את חברותיה בקבוצה: "הבן שלי בבידוד בבית. ביום ראשון הבא, כשהוא יסיים, הוא אמור לחזור לבסיס הסגור שהוא משרת בו. האם מותר לו להשתמש ברכבת להגיע מבאר שבע עד עכו?".

גם במקרה הזה, מנהלות הקבוצה שבה התנהלה התכתובת הסבירו לה את הוראות משרד הבריאות ופקודות צה"ל טוב יותר ממפקדיו של בנה החייל. לפי ההוראות, אזרח שסיים בידוד בית הוא כמו כל אזרח אחר, ויכול לנסוע בתחבורה ציבורית למרות ההמלצה הכללית להמעיט בשימוש בה – וכך גם לגבי חייל.

עובדים מחטאים אוטובוס כאמצעי הגנה מפני התפשטות נגיף הקורונה (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
עובדים מחטאים אוטובוס כאמצעי הגנה מפני התפשטות נגיף הקורונה (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)

"קשיים הסתגלות זמניים וחלקיים"

עד כמה התופעות האלה, שמאות הורים מתלוננים עליהן, מייצגות את הנעשה בצה"ל? קצין צבאי בכיר ששוחח עם זמן ישראל, שלא במסגרת תפקידו, אמר: "ההורים האלה מדברים מדם לבם, הם אינם ממציאים או מגזימים, אלא מתארים מציאות קשה ששוררת בחלק מהיחידות. מי שבנו או בתו מתלוננים בצדק על ברדק ביחידה שלו, שמביא אותו קרוב לסף רעב, אינו יכול בעת הזאת לראות את התמונה הרחבה, שהיא פחות מדאיגה מכפי שהיא נשמעת לפי התיאורים הללו".

לדברי אותו גורם, "לפי המידע שאני מקבל מהשטח, נראה שמדובר בקשיי הסתגלות זמניים שקיימים בחלק מהיחידות וגם בהן מתבצעת היערכות מהירה. ברוב היחידות בצה"ל פועלים לפי ההיגיון ולא לפי הפורמליסטיקה ומצליחים לפתור את הבעיות הלוגיסטיות שיצר המצב החדש.

"גם חייל רעב אחד בצה"ל הוא בושה וחרפה, ויש הרבה כאלה כרגע. עם זאת, חשוב להרגיע את החיילים וההורים, ולומר שהתופעות הללו אינן מתרחשות ברוב היחידות בצה"ל. בחלק מהיחידות מפצלים את חדרי האוכל או את הארוחות, מרחיקים בין השולחנות, ואוכלים שם מבלי ליצור הצטופפות ומוקדי הדבקה, ובחלקן מחלקים ארוחות חמות ומלאות בצורה יעילה ומסודרת בחדרים.

"גם חייל רעב אחד בצה"ל הוא בושה וחרפה, ויש הרבה כאלה כרגע. עם זאת, חשוב להרגיע את החיילים וההורים, ולומר שהתופעות הללו אינן מתרחשות ברוב היחידות בצה"ל"

"לחיילים בצה"ל, ולאזרחים בכלל, מותר לנסוע בתחבורה ציבורית, ובמרבית היחידות בצה"ל, גם אם לא בכולן, הגעת החיילים לבסיסים ומהם מתבצעת כסדרה וללא התופעות המדאיגות שההורים מתארים".

"לגבי המחסור בזמינות רופאים וחובשים ביחידות", אומר אותו גורם, "אכן קיים מחסור כזה כרגע. צה"ל עושה כמיטב יכולתו כדי לסייע למערכת הבריאות בשעתה הקשה, ונאלץ לשחרר רופאים ולנייד חובשים כדי לסייע בבתי החולים ובמד"א. אני קורא לחיילים ולמפקדים: אל תחזיקו בעת הזאת חיילים חולים בבסיסים. אם חייל חש ברע – שלחו אותו הביתה".

חיילות במסיכות פנים בכניסה לבסיס תל השומר (צילום: Flash90)
חיילות במסיכות פנים בכניסה לבסיס תל השומר. למצולמות אין קשר לנאמר (צילום: Flash90)

תגובת דובר צה"ל

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל אמון על שמירת בטחון מדינת ישראל ועל כן ממשיך להתנהל תוך שמירה על רציפות תפקודית ומקפיד על ביצוע משימות השגרה השוטפות. בכדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה, צה"ל מיישם את הנחיות משרד הבריאות, כאשר הדברים העומדים בראש סדר העדיפויות הנם בריאות המשרתים ושמירה על ביטחונם האישי.

"סוגיית הקורונה דרשה מצה״ל הערכות מיוחדת וביצוע התאמות בכלל המסגרות הצבאיות. בין היתר חולקו ליחידות צה״ל אמצעי חיטוי משטחים ונקיון ידיים, בוצעו הסברות למשרתים והופצו הנחיות מקצועיות לסגלי הרפואה".
"חיילי צה"ל הונחו לצמצם שימוש בתחבורה ציבורית והוטלה מגבלה על התקהלויות בחדרים, כיתות, שטחים פתוחים וחדרי אוכל. החיילים זוכים לאוכל מותאם במסגרת ההתמודדות עם נגיף הקורונה, דרך ארוחות חמות וקרות, מבושלות וארוזות, בצורה מאוזנת ומגוונת.
"חיל הרפואה משקיע מאמצים כבירים למניעת התפשטות המחלה ולכן מתוך רצון לשמור על משרתי צה"ל מתבצעים צעדים שונים לוודא כי שירותי הרפואה ממשיכים להתקיים גם בתקופה הנוכחית.
"ההמלצה לכלל הציבור היא להימנע מהגעה למרכזים רפואיים, למרפאות או לבתי מרקחת ולהשתמש באמצעים הדיגיטליים כגון פורטל הרפואה, מערכת ה'אלתור', מוקד פניות הציבור ומוקד 'מקול הלב', הקיימים במקרה של צורך בייעוץ רפואי, ללא הגעה למרפאה.
"נציין כי שירותי רפואת מומחים, רפואת שיניים ודימות יינתנו בהתאם לצורך רפואי ומבצעי. המפקדים הונחו בצורה מדויקת וברורה וההנחיות מיושמות כלשונן בכל יחידות הצבא, עד אחרון החיילים".
עוד 1,635 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 2 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המשבר העולמי ״ברוסיה מעדיפים להעלים את החולה מהעיניים, כאילו שזה גם יעלים את הנגיף"

התפרצות הקורונה ברוסיה צריכה להדאיג את כל העולם ● מעדויות שהגיעו לזמן ישראל עולה כי אין שם הפרדה בין חולי קורונה לחולי ריאות אחרים, וכי מרגע התפרצות המגיפה הופנו כל מאמצי הרשויות כדי להסתיר את המחדל המתמשך והטיפול הלקוי ● "לא רק שהם משקרים בכל הנוגע לנגיף, הם גם פועלים בצורה לא אחראית וממשיכים להפיץ אותו במקום לעצור אותו", אומרת יו"ר איגוד הרופאים ברוסיה ● אירה טולצ׳ין אימרגליק עוקבת בדאגה אחר הנעשה בארץ הולדתה ומביאה תמונת מצב מאד מטרידה

עוד 1,619 מילים

ההשוואה הפוליטית השקרית בין חרדים לערבים

משבר הקורונה מנוצל היטב, לא חשבנו אחרת, על ידי אבי אבות הקומבינה, נתניהו, שמתרגל, מה עוד חדש, את יכולתו לתלות גולגולות על חגורת שלטונו המושחת, הפעם ערף את בני גנץ ואת החברים מקס ומוריץ, צמד סוסים טרויאניים שכינו עצמם בחוצפה 'דרך ארץ'.

רק לפני שבוע דיבר על ממשלת חירום ואחרי שגנץ 'נכנס תחת האלונקה' הפך לו אותה על הראש. טבע של עקרב, אבל העקרב הזה שלנו. אפילו שר הבריאות נדבק בקורונה אבל לנתניהו לא אצה הדרך לממשלת חירום. היושרה מתה. איש הישר בעיניו יעשה. הציידים מחלקים ביניהם במרמה את השלל האלקטורלי והעם נאנק תחת הווירוס הכפול.

רק לפני שבוע דיבר על ממשלת חירום  – ואחרי שגנץ 'נכנס תחת האלונקה' הפך לו אותה על הראש. טבע של עקרב, אבל העקרב הזה שלנו. אפילו שר הבריאות נדבק בקורונה – אבל לנתניהו לא אצה הדרך לממשלת חירום

אנשים מאבדים עולם ברגע, מיליון איש הצטרפו למעגל האבטלה, רכבת אווירית של חולים מארה"ב, ליצמן מטיס לארץ גם גופות, משפחות כלואות בין ארבעה קירות והתקשורת מתכסה בכחש ומזייפת אחדות. המסך מתמלא זמרים מובטלים ומחוות לחג החירות של סבא וסבתא, צעירים חוגגים במלונות קורונה וראש הממשלה חולה שליטה, אין רופא ואין דיין. הוא מופיע בטלביזיה בנאומים סתמיים מלווים בטישו ובר סימן טוב ומרגיש אלכסנדר מוקדון.

אבל כמו בכל מצוקה יש גם קורבן תורן וגם כאן יש. חרדים וערבים. אלה בצדק מסוים ואלה כי למה לא? אצלנו נהוג לאזן את האמת עם שקר גס.

נתניהו ושריו והעיתונות בעקבותיהם מאמצים בחום את המשוואה השקרית על 'חרדים וערבים' ונוזפים בציבור הלא ממושמע, בידיעה ברורה שזה לא נכון, הערבים מתנהלים באחריות והחרדים מצפצפים, אבל למי אכפת השקר? מדובר בקורבן קל וזמין. קל לחבוט בערבים, תשאלו את בנימין הערבים נוהרים נתניהו. זה מגביר איבה משתלמת ותמיד זמין לשימוש כמו מסכה רב פעמית בלי פילטר.

החרדים לא ממושמעים במצוות רבני העדה. מילה אחת מגדולי התורה והציבור החרדי היה ננעל בבתים. אבל לליצמן לא אצה הדרך והוא ביקש להחריג בתי כנסת וישיבות, החלטה שעלתה בהדבקה נרחבת שסופה לא נראה באופק. באין הנחיה גורפת חרדים המשיכו להפר הנחיות ועוררו חרדה וזעם שתורגמו גם לשנאת חרדים שהציפה את הרשת, אבל פוליטיקאים המשיכו להלין על חרדים וערבים.

נתניהו ושריו והתקשורת מאמצים בחום את המשוואה השקרית על 'חרדים וערבים' ונוזפים בציבור הלא ממושמע, בידיעה ברורה שזה לא נכון. הערבים מתנהלים באחריות והחרדים מצפצפים. אבל למי אכפת השקר? מדובר בקורבן קל וזמין

באותו זמן ממש נסגרו מסגדים בישובים ערבים והציבור נענה להוראות אבל העיתונות מתדלקת את השקר שערבים כמו חרדים נדבקים בהמוניהם, ומדביקים מעגלים הולכים ומתרחבים, ואיש לא עוצר באצבע את סכר השנאה.
כי מה שווים הערבים אם הם לא אשמים?

שוטרים שבאים לפנות התקהלויות תפילה אסורות נענים ביריקות וקריאות מסורתיות כמו 'נאצים', אבל משטרת ישראל היא משטרה מכילה ומפזרת את הסוררים בתקיפות ורגישות, יהודי לא מרביץ ליהודי.

בינתיים, בצד השני של גוש דן, ביפו, אזרח ערבי שמסתובב ברחוב נדרש ע"י שוטר להציג תעודה מזהה, האיש מסרב ונעצר ומתחוללת מהומה שגולשת להתפרעות. למה נעצר ולא הוזהר כנהוג מול כל אזרח שאין לו מבטא ערבי?
למשטרה פתרונים ויש פתרונים.
התשובה פשוטה: ככה.
אני יודעת שככה זה לא תשובה אבל אני סומכת עליכם, לא צריך עין חדה כדי להבין. מדובר בערבים. בנחישות ורגישות מתורגמת ביפו לגזענות. זה קרה ביפו גם לפני זמן קורונה. נהוג לנקוט ביפו יד קשה גם שלא לצורך.

'שלא ירימו את הראש'. מכירים? זה משפט נפוץ ביחס לערבים. ולפעמים לראש הזה נמאס לקבל יחס של אויב הציבור והוא מתקומם. הוא רואה מה קורה בציבור החרדי ואיך זה מטופל בחסות שר הבריאות ליצמן שיודע לשמן את הציבור שלו ולקבץ חולים ומתים מכל קצוות תבל בעוד הציבור הערבי ממשיך לקבל יחס של תומכי טרור גם כשמדובר בקורונה וחרף העובדה שהוא נענה להנחיות.

בינתיים, בצד השני של גוש דן, ביפו, אזרח ערבי שמסתובב ברחוב נדרש ע"י שוטר להציג תעודה מזהה, האיש מסרב ונעצר ומתחוללת מהומה שגולשת להתפרעות. למה נעצר ולא הוזהר, כנהוג מול כל אזרח שאין לו מבטא ערבי?

הציבור הערבי מאכלס בהמוניו את בתי החולים ומשרת במסירות את הציבור כולו, רק כשבניו חוזרים הביתה הוא מקבל קרניים וסופג יחס מזלזל במקום הערכה וקבלה מוחלטת. אין חדש תחת הווירוס. פשוט אין.

זה לא המעצר, כולם נדרשים לציית להוראות הסגר. זה לא ה'מה', זה ה'איך', וזה סיפור עתיק שיושב על חבית חומר נפץ בזמן קורונה ובזמן בחירות ומתי לא, בעצם. אם לא ניזהר המצב הנפיץ הזה ילך וידרדר, שנאה היא תבלין נפיץ בימים קשים והיא זמינה מתמיד, הושט היד וגע בה.

רק את נתניהו, סכסכן ידוע, זה תמיד משרת היטב ומאפשר לשליט הציני המושחת למסך את כוונותיו הנואלות ולבצר את כיסאו בצל המשבר נורא באחדות מזויפת מודבקת בטישו ומכוסה במסכת שקרים.

שני עמים בארץ אחת. אלה הם חיינו. שירו איתו, מרפסות נופלות. הריעו לנוכל!

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 722 מילים ו-1 תגובות

מנכ"ל מכבי מעריך שבבני ברק יש 75 אלף חולי קורונה

עיריית רמת גן עתרה לבג"ץ בדרישה להטיל בידוד על העיר הסמוכה ● נתניהו לראשי רשויות ביהודה ושומרון: אל תדאגו, לא נוותר בנושא החלת הריבונות בשטחים ● בעקבות חוליו של ליצמן בקורונה, נכנסו ראש הממשלה נתניהו, ראש המוסד ארגמן ומנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב לבידוד ● המשנה למנכ"ל משרד הבריאות אמר שבעתיד תאכוף המשטרה את ההנחיה לעטות מסכות פנים

עוד 24 עדכונים

מועדון הבכירים ממשיך לסדר לעצמו מיליונים בחברות הציבוריות

בדיקת זמן ישראל בזמן שהמשק הישראלי מתמודד עם זוועה כלכלית, חברי מועדון מצומצם ממשיכים להרוויח מיליונים כשכירים בחברות ציבוריות ● בניגוד לתחזיות המוקדמות, המוסדות הפיננסים לא קרסו בגלל הגבלות השכר, והצליחו למצוא מנהלים גם בשכר הצנוע שהוגבל ל-3.5 מיליון שקל ● אבל בשאר הענפים חגיגת השכר נמשכת כסדרה ● יקום מקביל, קווים לדמותו

עוד 2,118 מילים ו-1 תגובות

תחקיר זמן ישראל טיסות הקורונה - הסיפור האמיתי

בעקבות התפרצות הקורונה בקהילה החרדית בניו יורק, מאות תלמידי ישיבה עם אזרחות ישראלית ביקשו לחזור במהרה לארץ ● משרד הבריאות חשש כי פוטנציאל ההידבקות וההדבקה שלהם גבוה, אך רבים מהם עלו לכמה טיסות אל על, והעמידו בסכנה את שאר הנוסעים - שלא ידעו על כך דבר ● עשרות מתלמידי הישיבה התגלו כנשאי הנגיף, ושאר הנוסעים המבוהלים רוצים לדעת מי החליט להסתיר מהם את האמת

עוד 3,019 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

גנבו את הבחירות

הפוליטיקה של ישראל כה מורכבת, עד שנחמד לפגוש באותם מצבים נדירים שבהם התמונה בהירה וברורה: שלושה חברי כנסת גנבו את הבחירות.

מדובר כמובן באורלי לוי-אבקסיס שרצה ברשימת העבודה-גשר-מרצ, והצמד יועז הנדל וצבי האוזר מכחול לבן. שלושתם הסתכסכו איכשהו עם בנימין נתניהו ויובאו למרכז-שמאל במטרה למשוך קולות ימניים ולשבור את המעין-תיקו הבין-גושי. זה לא היה המהלך הכי נקי בעולם, אבל זה כלום לעומת הסדום ועמורה של הליכוד.

ומה קרה? ראשית, השלושה נכשלו כישלון חרוץ במשימתם; ואז, בחסות הקורונה, הם בעצם העבירו את המנדטים בחזרה לימין. יש קו מאוד עדין בין ביצוע תפקידך לבין ביצוע ההפך המוחלט מתפקידך; קל כל-כך להתבלבל.

לוי-אבוקסיס, שיהירותה קיימת ביחס הפוך לערכה הפוליטי האמיתי, זכתה אך בקומץ קולות במחוז הבית בבית שאן; כישלון מרהיב ומשכנע. שני האחרים אלגנטיים מעט יותר אבל שווים אותו דבר; אם בכלל הנדל גרם לנזק בראיון בו זילזל קלות בתרבות המזרח תיכונית, ובזאת דרך בערמת צואה שאורבת כל בחירות לשלומיאל התורן ממחנה הלא-ימין.

לוי-אבוקסיס, שיהירותה קיימת ביחס הפוך לערכה הפוליטי האמיתי, זכתה אך בקומץ קולות במחוז הבית בבית שאן; כישלון מרהיב ומשכנע. שני האחרים אלגנטיים מעט יותר אבל שווים אותו דבר

האמת היא שלא בלתי סביר שהמרכז-שמאל נעקץ. הנסיון למשוך קולות מהצד השני בשיטה הזאת לא באמת מכבד אף אחד ומדיף צחנת ייאוש, במיוחד כאשר כל העסק מתקשר לבריחה כללית מאמירה ערכית בעניינים כמו הכיבוש. עשו הצגה יפה לימין הרך, והימין הרך לא בא. לא באמת. ללא שבעת המנדטים של אביגדור ליברמן (שנטשו את נתניהו בגלל עימותים עם הקנאים הדתיים ששוהים קבע בחצרו) תוצאות כל הסיבובים בשנה שעברה מזכירות להדהים את בחירות 2015 – למרות שלושת הגנרלים, ושלושה כתבי אישום. פשוט מדהים.

השערות שהשלושה יערקו החלו כבר בליל הבחירות ב-2 במרץ, אז היה נראה שנתניהו השיג 60 מנדטים. אבל עד מהרה הסתבר שמפלגות שרצו על טיקט מובהק של החלפת נתניהו זכו ב-62. דהיינו: ניצחו את הבחירות.

בני גנץ נדרש להפר אחת משתי הבטחות:

  • או שהוא מאחד כוחות עם נתניהו, למרות שזה נוגד לגמרי את התפקיד שייעדה לו ההיסטוריה ושאותו הוא אימץ.
  • או שהוא מבסס את ממשלתו בין היתר על תמיכת הרשימה הערבית המשותפת, למרות שהתנער ממנה במהלך הקמפיין כחלק מהחיזור האבוד אחר קולות הימין.

באמצע מרץ, ימים ספורים לאחר שקיבל את המנדט, היה נראה שגנץ בחר, ואף בחר בחוכמה: הוא יקים ממשלה שתתבסס על גוש ה-62 שלו – כמו שרוב מצביעי הגוש ללא ספק קיוו. הרי הוצאת נתניהו (וחבורתו) מבלפור היה מביא ממש אקסטזה לאלה שרואים בו מחריב הדמוקרטיה – אדם שגם שיאן הסתה נגד ערבים וגם הורס את מדינת היהודים. איחוי הקרע בן ה-72 שנה עם ערביי ישראל היה בונוס משמח מאוד.

לא בלתי סביר שהמרכז-שמאל נעקץ. הנסיון למשוך קולות מהצד השני בשיטה הזאת לא באמת מכבד אף אחד ומדיף צחנת ייאוש, במיוחד כאשר כל העסק מתקשר לבריחה כללית מאמירה ערכית בעניינים כמו הכיבוש

ואז הכל החל להתפרק. לוי-אבקסיס צייצה ראשונה שלא תתמוך במהלך, תוך הפרת רמיזותיה במהלך הקמפיין. ואז החרה החזיק אחריה הצמד הנדלאוזר. שימו לב: חברי מפלגתו של גנץ אשכרה סירבו לאשר את מינויו לראש ממשלה, להעיף  משטר שמתעלל בישראל, ולהציל את הציונות – בגלל שחברי המשותפת הסכימו לעשות אותו דבר.  כך התנדף לו הרוב של גנץ, וכך נרמס רצון הרוב בישראל, משל היה האופוזיציה ברוסיה. לא ברור מה הזוי יותר – הטירוף זה, או משבר הקורונה.

ביום חמישי האחרון חבר גנץ כידוע לנתניהו, וייתכן שממשלת אחדות קרובה. זה גרם לפירוק המיידי של כחול לבן תוך טריקת דלת רועמת של יאיר לפיד ובוגי יעלון. פיצוץ כחול לבן משאיר את האופוזיציה לנתניהו שוב מפולגת, תוצאה מזעזעת שמהווה פרס גדול לראש הממשלה. מאז גנץ חוטף ממצביעיו מי צוננין, עם נאצות שלא היו מביישות את מרכז הליכוד.

על פי העסקה המתהווה נתניהו יישאר על כנו במשך 18 חודשים ואז יעביר את ראשות הממשלה לגנץ למשך תקופה זהה. משעשע להווכח שכמעט אף אחד לא מאמין שנתניהו יכבד את ההבטחה הזו; אני לא בטוח שגנץ עצמו מאמין.

לפיד אומר שהרמטכ"ל (מיל') "זחל" לקואליציה של נתניהו, אבל נראה שגנץ קיבל לא מעט בתמורה. שוב לפי דיווחים, זה כולל ממשלה פריטטית למחצית הסיעה שתגיע איתו. ידוע שבארץ כל ח"כ הוא מלך, אבל אצל גנץ כמעט כל ח"כ יהיה גם שר! זה גם כולל כנראה תיקים חשובים כמו בטחון ומשפטים.

יתרה מזאת, קואליציה שלא נשלטת על ידי הליכוד ככל הנראה לא תבצע את הזוועות שתכננה הכנופיה הזו, כמו פסקת התגברות נגד בג"צ. ואם יפעל בחכמה גנץ יוכל לעשות דברים טובים מאד, כמו מינוי שר ערבי ופעולות לקידום השלום על אפם ועל חמתם של ה"שותפים" המבישים. למה לא? אדרבה – מצווה לעצבנם.

על פי העסקה המתהווה, נתניהו יישאר על כנו 18 חודשים ואז יעביר את ראשות הממשלה לגנץ לתקופה זהה. משעשע להווכח שאיש כמעט לא מאמין שנתניהו יכבד את ההבטחה הזו; אני לא בטוח שגנץ עצמו מאמין

אני חושב שגנץ שוחר טוב – אבל נראה שהוא מיהר יותר מדי. היתה לו אפשרות טובה בהרבה: להפעיל לחץ מקסימלי על העריקים, ולשחדם אם צריך (להריץ את האוזר לבית המשפט העליון ולתת להנדל איזו התנחלות מזיקה על שמו) , להסביר להם שאחרי שממשלת ה-62 (או 61) תעיף את ביבי – הליכוד הוא שיזחל פנימה – והרי לכם ממשלת אחדות, ממש כרצון העם.

למה מתווה משובח זה נזנח? אולי גנץ ראה במשבר הקורונה פורס מז'ור שאין להתווכח עימו. נתניהו הרי מקיים אירועי טלוויזיה כמעט יומיומיים בהם הוא מצייר את המגיפה כאסון הגדול ביותר מאז המבול ומשווק את עצמו כתיבת נח אנושית.

התקשורת הבלתי אחראית זורמת עם זה ובקושי טורחת לדווח על הפאשלות במערכת הבריאות או על העובדה ששר הבריאות (שכאילו נבחר בשל אי-התאמתו כמו רוב עמיתיו בקבינט) אינו מאמין בעליונות המדע. מכונת הספין עובדת שעות נוספות בכדי לשכנע אנשים שלא מחליפים סוסים באמצע משבר ושבחירות רביעיות תהיינה אסון – יותר מהשלישיות, בטור הנדסי כמו הקורונה.

במצב הפוך נתניהו לעולם לא היה מוותר, וגם אני לא. גנץ כנראה בחר במה שהוא ראה כאופציה הפחות גרועה. יש לי סימפטיה מסויימת לכך, כאחד שלעתים קרובות מגן על דברים גרועים – כמו דמוקרטיה למשל – באותה עילה ממש.

במצב הפוך נתניהו לעולם לא היה מוותר, וגם אני לא. גנץ כנראה בחר במה שראה כאופציה הפחות גרועה. יש לי סימפטיה מסויימת לכך, כאחד שלעתים קרובות מגן על דברים גרועים – כמו דמוקרטיה למשל – באותה עילה ממש

אבל תרחיש זה מניח שלא הייתה שום אפשרות להזיז את נתניהו בלי בחירות רביעיות. לפיכך המפתח להצדקת ההחלטה המוזרה של גנץ הוא האם, כשהתבררה הבגידה בשורותיו, הוא עשה כל מה שאפשר מבחינה אנושית בכדי להחזיר את הבוגדים למוטב.

ברור שזה מה שנתניהו היה עושה. ומי יודע? העסקה הפאוסטית טרם נחתמה, כך שאולי עוד לא מאוחר גם לגנץ.

אורלי לוי-אבקסיס (צילום: FLASH 90)
אורלי לוי-אבקסיס (צילום: FLASH 90)

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,014 מילים ו-2 תגובות
עודכן עכשיו

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מעגלים פינות ניגודי עניינים לא מעניינים את איילת שקד

לאיילת שקד יש חברה טובה: נשיאת NSO ● ל-NSO יש בעיית תדמית ויחסי ציבור ● אבל בשביל מה יש חברים טובים אם לא כדי לעזור ברגעי משבר? ואיזה מסע יחסי ציבור יכול להיות יעיל יותר משיתוף פעולה עם משרד הביטחון? ● איזה מזל ששקד במקרה קשורה גם לשר הביטחון ● ניגודי עניינים זה לחלשים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,086 מילים ו-1 תגובות

בעקבות חשיפת אי סדרים במיליונים בתלמה ילין: מנהל התיכון יוצא לשבתון

פרסום ראשון משה פילוסוף, מנהל בית הספר התיכון תלמה ילין בגבעתיים, הודיע במפתיע על יציאתו לשנת שבתון מניהול בית הספר ● זאת, אחרי חשיפת זמן ישראל כי גירעון של 2 מיליון שקל וגביית יתר של אלפי שקלים הביאו הורים ובוגרים לשגר למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן" ● ועד הפעולה של תלמה ילין: "יקשה עליו לשוב לניהול בית הספר בשנה שלאחר מכן"

עוד 724 מילים ו-1 תגובות

המגפה בשטחים המשק הפלסטיני בסכנת קריסה בגלל משבר הקורונה

המובטלים החדשים בשטחי הרשות הפלסטינית מתקשים להביא אוכל הביתה ● בעלי העסקים נקרעים בין האחריות לעובדים לבין הדאגה לילדיהם ● התיירות מרוסקת ● הבנקים עשויים להיות הבאים בתור ● כולם תוהים איך ומתי יוחמרו מגבלות התנועה, וכיצד יעבור עליהם החג המתקרב ● וכולם מודאגים מהמצב בישראל ● "כשהכלכלה בישראל נפגעת, זה משפיע עלינו, והיכולות שלנו נעשות מוגבלות עוד יותר" ● "בסוף, יש לנו כאן אינטרס משותף"

עוד 1,610 מילים

בסביבת כחול-לבן שומעים וקוראים את הביקורות הקשות נגד בני גנץ ומתפוצצים ● האוזר והנדל אשמים, אומרים שם, הם השאירו אותנו ללא קלפים ● מקורב לגנץ בראיון לזמן ישראל: הוא לא בונה על כך שנתניהו יפנה את מקומו בזמן, גבי אשכנזי לא הטיל וטו על ממשלת מיעוט, יאיר לפיד לעולם לא יהיה ראש ממשלה, הציבור לא מבין את משמעות המהלך, וגם יובל דיסקין - שתקף את גנץ ברשתות החברתיות - לא מבין כלום

עוד 1,213 מילים ו-2 תגובות

יום הכיפורים של מערכת הבריאות

תחקיר שומרים ציוד חירום פג תוקף ● מחסור בתרופות ובחיסונים ● העדר תוכניות מגירה או חשיבה לטווח הארוך ● וכמובן, מחסור מתמשך בתקציבים ● בשלושה דוחות שנפרסו על פני 13 שנים, התריע מבקר המדינה שוב ושוב על הליקויים שעכשיו נראים במערכת הבריאות - אך רובם ככולם לא תוקנו ● בכיר במערכת: "חוסר המוכנות כל-כך רחב, שרק עם הסתכלות כוללת ניתן יהיה להתחיל בתיקון" ● חיים שדמי, בסיוע שומרים - המרכז לתקשורת ודמוקרטיה, יצא למסע בין הדוחות המאובקים לצוותים הרפואיים שמתמודדים כעת עם המחדלים

עוד 3,681 מילים

נתניהו: הגבלות תנועה בבני ברק, חובת מסיכה ומענקים של 500 שקל

משמר הדמוקרטיה ליועמ"ש: לפתוח בחקירה נגד איילת שקד בעניין NSO ● שקד בתגובה: אמירה בוועדת כנסת לא דורשת גילוי נאות, יובל יועז עוסק בהמצאות ● רוה"מ מבטיח 500 שקל לקשישים ועבור כל ילד במשפחה ● חוזרים מחו"ל יבודדו במלונית ● כ"ל: גנץ יתגורר בביתו בראש העין עד שיהיה ר"מ ● בנט דורש: להעביר את ניהול משבר קורונה למשרד הבטחון

עוד 42 עדכונים

צרות בליכוד: נתניהו הסתבך עם מחנה אדלשטיין

יולי אדלשטיין רוצה לחזור לכס יו״ר הכנסת, אך כחול-לבן הטילו וטו על המינוי ● עכשיו מתברר שהסיפור של אדלשטיין הופך לאחת הסוגיות הקשות במו״מ הקואליציוני, ואנשיו של אדלשטיין פגועים מנתניהו ● לטענתם, אין משרה שתפצה את היו״ר לשעבר, גם לא שר בכיר בממשלה ● והם מאיימים: "אם יעלה החוק שאסור לראש ממשלה לכהן עם כתבי אישום, נעבור אחד אחד בליכוד כדי שיתמכו בזה" ● פרשנות

עוד 710 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
מֶמְשָׁלָה

"אנחנו נכנסים לתקופה שלאזרחים לא יהיה בה עבודה ולא יהיה בה רווחה, ולכן חיוני מתמיד לפצל את שני המשרדים, להפקיד עליהם שני שרים שונים, כך שלאחד מהם תהיה עבודה ולשני רווחה" ● במהדורה מיוחדת של אוצר מילים, אמיר בן-דוד מביא ראיון ראשון ובלעדי עם יועצו של נתניהו לענייני הפיכת לימונים ללימונדה, תחמן בר מינוי טוב

עוד 1,073 מילים

כל הבשורות הטובות לכיס ולסביבה - שלא נוכל לחגוג בקרוב

איסור מכירת כלי פלסטיק בחופי ת"א, צניחה במחירי הדלק, אשרור אוטובוס השבת של רמת גן, הפחתה בזיהום בתחנות הרכבת ואור ירוק להוספת אוטובוסים ● השבוע נרשמו חדשות מצוינות בתחומי הסביבה ו/או הצרכנות, שאף אחד מאיתנו לא יזכה ליהנות מהן בזמן הקרוב

העקומה של תפוצת הקורונה בישראל אולי מתחילה להתמתן בימים האחרונים, אבל עקומת האירוניה נמצאת בשיאה. שורה של מהלכים והכרעות שהיו נחוצים ובוערים בימי שיגרה, הימים הרחוקים ההם של עידן הטרום-קורונה, הבשילו דווקא עכשיו – כשההשפעה שלהם על המציאות, לפחות בנקודת הזמן הנוכחית, שואפת לאפס. אפשר לגייס צבא שלם של קלישאות כדי לתאר את זה – לתת אגוזים למי שאין להם שיניים, או שמא למכור קרח לאסקימוסים. כך או כך, קבלו את חמישיית האירוניה הפותחת של שבוע הקורונה האחרון:

משבר הקורונה: חיטוי אוטובוס (צילום: Photo by Tomer Neuberg/Flash90)
משבר הקורונה: חיטוי אוטובוס (צילום: Photo by Tomer Neuberg/Flash90)

1

פחות פלסטיק בחופים

חם מהתנור – עיריית תל אביב החליטה אתמול בישיבת המועצה (שנערכה בזום) לאסור מכירת כלי פלסטיק חד פעמיים בחופי הים. החלטה חשובה, אפילו דרמטית. זוכרים את הימים – רק לפני כמה חודשים – שבהם העיריות הודיעו בזו אחר זו על ביטול השימוש בחד"פים בצהרונים, ובאופן כללי הכריזו על מלחמת חורמה במגיפת הפלסטיק? אז לקראת פרוץ עונת הרחצה עיריית תל אביב הלכה צעד משמעותי קדימה (אילת קדמה לה, אגב). באמת צעד חשוב, רק חבל שאין עונת רחצה, הים סגור, ואף אחד לא מוכר בחופים שום דבר, רב או חד פעמי.

2

ירידה במחיר הדלק

מחיר הדלק צנח השבוע בפראות ל-4.89 שקלים לליטר, הנמוך מאז סוף העשור הקודם. חדשות טובות לנהגי המכוניות הפרטיות, חדשות רעות לסביבה, אבל בעצם לא זה ולא זה: ממילא אין לאן לנסוע, הכבישים ריקים ורוב המכוניות בישראל עומדות ומעלות אבק.

3

יותר אוטובוסים

בג"ץ איפשר סוף סוף למדינה לחזור לרכוש אוטובוסים: הסכסוך המשפטי הזה – בין יצרני האוטובוסים המקומיים למשרד האוצר שמעוניין לייבא יותר אוטובוסים מחו"ל – תקע את התחבורה הציבורית במשך כמעט שנתיים.

מבלי להיכנס לשאלה מי צודק במחלוקת, ההשלכות של הקיפאון היו הרסניות: שירות האוטובוסים ברחבי הארץ זקוק לתגבור נואש, משרד התחבורה כבר קיבל החלטה עקרונית לתגבר קווים רבים ולהוסיף קווים חדשים, אבל אי אפשר היה לבצע את ההחלטה בגלל שלא ניתן היה להגדיל את צי האוטובוסים.

תל אביב בימי קורונה: כיכר דיזנגוף ריקה כמעט לחלוטין, מרץ 2020 (צילום: Miriam Alster/Flash90     )
תל אביב בימי קורונה: כיכר דיזנגוף ריקה כמעט לחלוטין, מרץ 2020 (צילום: Miriam Alster/Flash90     )

התוצאה: נוסעים בכל הארץ המשיכו לסבול מצפיפות נוראית או ממחסור בקווים חיוניים. אז עכשיו אפשר סוף סוף לרכוש אוטובוסים – רק שהתחבורה הציבורית קוצצה כמעט לחלוטין ואין להם לאן לנסוע.

4

אור ירוק לאוטובוס השבת

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את העתירה נגד הפעלת ה"סבבוס" – קו האוטובוס הפופולרי שמופעל בשבתות על ידי עיריית רמת גן ומסיע את תושבי העיר לים ולמרכזי הבילוי בתל אביב. את העתירה הגישו קבוצת תושבי רמת גן בראשם הרב יעקב אריאל, לשעבר הרב הראשי של העיר.

אז הסבבוס עקרונית יכול לפעול, רק חבל שאין ים, אין בילויים ושהתחבורה הציבורית בקושי עובדת בימי חול – קל וחומר בשבת.

5

צניחה בזיהום בתחנות הרכבת

בדיקות שנערכו לאחרונה בתחנות הרכבת הראו שזיהום האוויר בסביבת הרציפים ירד משמעותית (הבדיקות נעשו כשעדיין נסעו רכבות).

הזיהום בתחנת השלום למשל (התחנה העמוסה בישראל) מוכר כבר כמה שנים כמפגע בריאותי מסוכן, וכל הניסיונות להפעיל מסננים ומאווררים הניבו תוצאות חלקיות בלבד. הנוסעים בתחנה מכירים את השלטים האלקטרוניים המתריעים מפני זיהום אוויר גבוה אבל חוץ מלהילחץ אין להם הרבה מה לעשות בנושא.

אז בימי הקורונה הזיהום ירד משמעותית, בעיקר מפני שחלק גדול מהעשן מגיע מנתיבי איילון שהתנועה בהם דלילה מאוד. הבעיה: הרכבת מושבתת לחלוטין. אז האוויר ברציפים סוף-סוף נקי, אבל הרציפים ריקים, לתפארת הקורונה והאירוניה.

משבר הקורונה: קרון רכבת שומם, רגע לפני ההשבתה (צילום: Yossi Aloni/Flash90)
משבר הקורונה: קרון רכבת שומם, רגע לפני ההשבתה (צילום: Yossi Aloni/Flash90)
עוד 474 מילים

דעה מדינת ישראל חולה מאוד

פוליטיקה המבוססת על שקרים, כנסת שמאבדת מכוחה, פערים כלכליים הולכים וגדלים, מערכת בריאות ענייה ומרוסקת, וקרעים חברתיים עמוקים ● מדינת ישראל הייתה חולה זמן רב לפני התפרצות הקורונה, אבל המגיפה הציפה את כל הבעיות אל פני השטח ● כבר בעתיד הקרוב ישראל תשתנה לחלוטין ● נותר לנו רק לקוות שהשינוי יהיה לטובה

עוד 1,119 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה