משבר פוליטי בצל הקורונה

יעלון לנתניהו: ״לא שמענו את תגובתך לקריאת שריך שלא לציית לבג״ץ״

הכנסת אישרה את הצעת הוועדה המסדרת להקים 4 ועדות מיוחדות ● ארדן: מרכולים לא יסגרו, מעסיקים יחויבו למדוד חום לעובדים ● נתניהו לגנץ: בוא ניפגש ונקים ממשלה עוד היום ● בייניש: הסירוב של אדלשטיין זה כאוס ● מיקי זוהר: לא יודע אם אדלשטיין יעלה מחר להצבעה מינוי יו"ר כנסת ● נתק בין כחול-לבן לליכוד ● בליכוד תוקפים את בג"צ: מתנהג כאילו המדינה שלו

משה יעלון (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
Tomer Neuberg/Flash90
משה יעלון
22:41 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון תקף את נתניהו: "ביבי, התבלבלת. המנדט להרכבת ממשלה ניצן לבני גנץ המייצג את הרוב. הליכוד מוזמן לממשלת אחדות בראשות בני גנץ. אני מבין שאתה לחוץ מהחלפת יו"ר הכנסת על ידי הרוב ועדיין לא שמענו את תגובתך לקריאת שריך, שלא לציית לפסיקת בג"ץ.

22:30 עריכה

שר הביטחון נפתלי בנט: "ניתן להכפיל פי שניים את מספר הבדיקות, ביחס למגבלת המטושים. מבדיקה שביצענו במכון הביולוגי בנס ציונה, עלה שאפשר להשתמש באותו המטוש גם בגרון וגם באף, וכך עם אותה כמות מטושים, להכפיל את מספר הבדיקות!".

22:29 עריכה

ח"כ ניצן הורוביץ על המאורעות האחרונים במשכן הכנסת: "יש עכשיו שיתוף פעולה חסר תקדים עם הרשימה המשותפת. אתמול והיום הגוש שלנו הקים 7 ועדות. וכן, בשיתוף פעולה מלא של הח"כים הערבים. ולא רק שהשמים לא נפלו, אלא שיותר ויותר אזרחים רואים ומבינים שההפחדה היא חסר שחר. אינני נאיבי, אני מכיר את הקשיים, אבל בכנות אני חושב שזה בסיס טוב לממשלה".

22:24 עריכה

‏שר הבריאות, יעקב ליצמן, הודיע בישיבת הממשלה שהתקיימה בנושא המאבק בנגיף הקורונה כי ״לא צפוי מחסור במכונות הנשמה״.

21:36 עריכה

כחול לבן נגד ראש הממשלה: "במקום לטפל במשבר הקורונה נתניהו בקמפיין לבחירות רביעיות. בושה".

21:19 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה להחריג ממגבלות התנועה לאזרח את מתן שירותי הווטרינריה הדחופה ולאפשר משלוחי מזון לבעלי חיים.

21:00 עריכה

הח"כים יאיר לפיד ומשה בוגי יעלון מכחול לבן מתנגדים גם למתווה ממשלת חירום, כך מדווחת הכתבת הפוליטית של חדשות 12 דפנה ליאל. אלה מבקשים להתקדם עם המהלכים בכנסת ולבחון את הדברים מחדש לקראת סוף המנדט של יו"ר מפלגתם בני גנץ.

20:11 עריכה

בין ההנחיות החדשות שמסתמן כי הממשלה צפויה לאשר הערב הן הגבלת התנועה ל-100 מטר ובקרבת הבית, יציאה לעבודה במתכונת של 30% עובדים חיוניים וכן ביטול כללי של תחבורה ציבורית למעט מוניות, בו יורשה לנסוע נוסע אחד בלבד.

20:09 עריכה

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת: "אני מבטיח שבין אם אתם ערבים או יהודים, אם הצבעתם לנו או לא, אם הוציאו אתכם לחל"ת, קיצצו לכם אחוזי משרה או פוטרתם, יש לכם כתובת בכנסת. מתחילים לעבוד".

19:46 עריכה

ישיבת הממשלה על הרחבת ההגבלות על האוכלוסיה נקבעה לשעה 20:30.

השיחה תתקיים בוועידה טלפונית, ותעסוק בתמונת מצב, תרחישים, מדיניות וצעדים להמשך ואישור תקנות לשעת חירום.

19:16 עריכה

ח"כ גדעון סער, שר החינוך לשעבר, קורא להחזרת הלמידה מרחוק במערכת החינוך: "הערב, בישיבה אצל מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, צריכה להתקבל החלטה על חזרה לאלתר של הלמידה מרחוק לתלמידי ישראל. תשומת לב והערכות מיוחדת נדרשת כדי לאפשר לילדי החינוך המיוחד שגרת לימודים, טיפול ותמיכה".

19:13 עריכה

בשל משבר הציוד העולמי הנחה ראש הממשלה נתניהו להקים חמ"ל לאומי בראשות ראש המוסד כדי לקדם את הרכש הרפואי לצד מנכ"ל משרד הביטחון.

18:39 עריכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ משיב לראש הממשלה נתניהו להיפגש לצורך הקמת ממשלת אחדות.

"נתניהו, הפערים ביננו מהותיים. אני נאבק על חובת הפעלתה של הדמוקרטיה הישראלית, ואני מקווה שתצטרף אליי במאמצים האלו. וחשוב מכך – עליך לומר באופן ברור לעם ישראל שאת פסיקות בית המשפט ממלאים ושבישראל לא תהיה אנרכיה.

אסור שבשם משבר הקורונה שמחייב טיפול מעמיק – רפואי, חברתי וכלכלי, תירמס הדמוקרטיה הישראלית. לא במשמרת שלי".

קודם כל נחזיר את הדמוקרטיה הישראלית לתפקד – אחר כך נרכיב ממשלה שתטפל בקורונה ובאתגרים הנוספים שעל הפרק.אזרחי ישראל,מה…

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שלישי, 24 במרץ 2020

18:37 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן על האפשרות של ממשלת אחדות: "נתניהו לא יכול כל יום לשים אולטימטום חדש. ממשלת אחדות זה לא קפריזה, זה צורך לאומי. זה לא מותנה ב'אם מחליפים יושב ראש או לא'. כל ההתנהלות הזאת מחשידה. ראש הממשלה רק מנסה למצוא תירוץ להגיע לבחירות רביעיות". את הדברים אמר בחדשות 12.

18:05 עריכה

מליאת הכנסת אישרה את הצעת הוועדה המסדרת להקים ארבע ועדות מיוחדות.

בהקמת ועדת מיוחדת לטיפול בנגיף הקורונה, כשעל פי ההצעה בראשות הוועדה יעמוד ח"כ עפר שלח, תמכו 55 ללא מתנגדים.

בהקמת ועדה מיוחדת להיערכות מערכת החינוך לשנת הלימודים הבאה והחינוך המיוחד, תמכו 54 ללא מתנגדים, ע"פ ההצעה בראשות הוועדה יעמוד ח"כ ניצן הורוביץ.

בהקמת הוועדה מיוחדת לענייני עבודה ורווחה תמכו 51 ללא מתנגדים, ע"פ ההצעה בראש הוועדה יעמוד ח"כ מן הרשימה המשותפת.

בהקמת הוועדה למיגור האלימות והפשיעה במגזר הערבי, תמכו 53 ללא מתנגדים כשעל פי ההצעה בראש הוועדה יעמוד ח"כ מן הרשימה המשותפת.

כל הוועדות יהיו ועדות זמניות שיכהנו עד להקמת הוועדות הקבועות של הכנסת ה- 23. חברי ה"גוש ה-58 החרימו את ההצבעות.

יו"ר הוועדה המסדרת ח"כ אבי ניסנקורן אמר: "גם אם יש לנו מחלוקות בתוך הבית הזה וגם אם המערכת הפוליטית סוערת, דבר אחד צריך להיות נר לרגלינו וזה שמירה על שלטון החוק והחלטות בית המשפט העליון והחלטות בית המשפט באופן כללי. אחרת מי ישורנו, אנחנו לא נהיה בדמוקרטיה. אנחנו באמת צריכים לחפש את המשותף עד כמה שזה אפשרי. אנחנו בימים קשים, הציבור הישראלי מסתכל עלינו ואני חושב שהוא רוצה גם לראות כנסת שעובדת ביחד, גם לראות מלחמה משותפת בנושא הקורונה וגם שמירה על הדמוקרטיה."

17:59 עריכה

ח"כ ניצן הורוביץ על כך שהמליאה אישרה הקמת ועדה מיוחדת למערכת החינוך בראשה הוא עומד: "פתחנו את הכנסת והתחלנו לעבוד…נעשה הכל כדי לעמוד במשימה ולתת תשובות ופתרונות לכולם".

17:37 עריכה

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נושא המשלוחים ממסעדות היה במחלוקת בין משרדי הממשלה. ראש הממשלה הכריע כי יתאפשרו משלוחים ממסעדות בהתאם להוראות משרד הבריאות, אך לא יתאפשר איסוף עצמי.

17:09 עריכה

מליאת הכנסת אישרה ברוב של 55 תומכים, ללא מתנגדים, את הקמת הוועדה להתמודדות עם נגיף הקורונה, בראשות ח"כ עופר שלח nכחול לבן.

16:56 עריכה

שר הביטחון נפתלי בנט: "אנחנו במשרד הביטחון נכנסים עכשיו חזק לנושא טיסות שחוזרות מחו"ל. מדובר בקבוצת סיכון משמעותית שעלולה להאיץ את קצב ההדבקה. להערכתי תוך כמה שעות נבנה נוהל ושיטת פעולה (מיון, בדיקות ועוד) ואז אעדכן אתכם".

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ': "שיתוף פעולה בין-משרדי חשוב. משרד החוץ פותח לנו נתיבים במדינות בהן יש סגר תעופתי, אנחנו במשרד התחבורה מטיסים לארץ, ומשרד הביטחון קולט ומטפל כאן בארץ. יחד נחזיר את כל הישראלים הביתה ונשמור על בריאותם ובריאות הציבור כולו".

16:01 עריכה

בדיון שהתקיים אמש הנחה ראש הממשלה נתניהו את משרד הביטחון, בהתאם להמלצת המל״ל, לגבש תוכנית לאומית לטיפול בצרכי האוכלוסייה המבוגרת בישראל בצל התפשטות נגיף הקורונה.

15:59 עריכה

השר רפי פרץ תוקף את חברי כחול לבן: "אוי לה לאותה חבורה שככה מתייחסת למשפחות חלליה".

15:48 עריכה

השר לביטחון פנים גלעד ארדן מבהיר: "סופרמרקטים ובתי מרקחת לא ייסגרו ולא תיאסר יציאה לקנות בהם וכן כחנויות המוכרות מוצרים חיוניים נוספים. כמו כן תוטל חובה על המעסיקים במקומות העבודה שיישארו פתוחים, למדידת חום של הנכנסים".

15:47 עריכה

השר אלי כהן נגד חברי כחול לבן: "אתם שם ב'קוקפיט', טיפת כבוד לא נשארה לכם? אתם מפקידים ועדה שעוסקת גם בנפגעי טרור בידי תומכי טרור? אתם שהובלתם חיילים לשדה הקרב, מפקירים אותם בידי אלו שרואים בפגיעה בחיילי צה"ל כדבר לגיטימי? זוהי סתירת לחי מצלצלת למשפחות נפגעי הטרור ושפל מוסרי ואנטי ציוני שכמותו עוד לא נראה".

15:41 עריכה

לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו העבירה ליו"ר כחול לבן בני גנץ הזמנה רשמית לפגישה.

14:48 עריכה

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, איתמר גרוטו, דוחף לסגר כמה שיותר הדוק, ואם אפשר אז גם סגירת חנויות.

14:26 עריכה

מפגיני הימין יצאו לסיבוב מחאה מול בית המשפט העליון במחאה על מה שהם מגדירים כהתערבות בג"צ בעבודת הכנסת. מחר תתחדש מול הכנסת "מחאת הדגלים השחורים", בעקבות הסירוב של יו"ר הכנסת להתחייב על מועד שבו יעלה להצבעה מינוי יו"ר כנסת. בג"צ דורש שההצבעה תתקיים מחר לכל המאוחר.

13:36 עריכה

נתניהו פונה לגנץ בבקשה לחדש את המגעים לאחדות. בעניין אחר, ראש הממשלה שוחח עם אנגלה מרקל. השניים סיכמו לשתף פעולה בתחומי פיננסים, כלכלה, רכש רפואי והצטיידות.

13:18 עריכה

מיקי זוהר נשאל עכשיו בגלי צה"ל האם יולי אדלשטיין יעלה מחר להצבעה את מינוי יו"ר הכנסת ואמר שהוא "לא יודע … הדבר הזה הוא אנרכיה פוליטית. ברגע שמוחלף יו"ר כנסת תיווצר אנרכיה פוליטית בכנסת כי היא גוף נפרד מהממשלה. הדבר צריך להיות הפוך – שהרוב יכריע מי הוא רוצה בממשלה ואז תהיה הצבעה על מינוי יו"ר כנסת".

13:15 עריכה

ועדת הכספים הזמנית בראשות עודד פורר (ישראל ביתנו) מקיימת ישיבה ראשונה לאישור העמדת ערבות מדינה לקרן סיוע לעסקים. אחר הצהריים תעלה להצבעה במליאה הקמת ועדות למיגור אלימות במגזר הערבי, ועדת קורונה, היערכות מערכת החינוך ורווחה.

12:20 עריכה

"אם נעבור לסגר מקסימלי נוכל להשיג בלימה בתהליך הזה ושליטה, בניגוד למה שהיה במדינות אחרות שאיבדו שליטה ולנו יש תקווה לשדר אופטימיות בתהליך הזה … שאנשים יבינו שבאמת צריכים להישאר בבית ולא לצאת", כך אומר עכשיו לכאן ב' המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו.

להערכתו, הממשלה תאשר בקרוב את הסגר, "היה צריך לעשות את זה אתמול". הערכה של 10,000 חולים שיש כיום, מבוססת על מספר החולים הנוכחי, ולדברי, עשרת אלפים זה מספר מינימלי.

"בשביל לקבל תמונת מצב לא צריך הרב בדיקות, מעבר לזה ברמת הפרט אין בדיקה שאומרת לאדם שהוא לא יהיה חולה … אם היתה בדיקה שאומרת אתה נבדקת ולא תהיה חולה, אבל אין … לא צריך לעשות עשרות אלפי בדיקות ביום".

11:43 עריכה

"אנחנו בתהליך מסוכן של זלזול ברשויות החוק ואמירות של שרים שיתעלמו מהחלטות בית המשפט", כך אומרת לכאן ב' דורית בייניש, נשיאת העליון לשעבר. בייניש אמרה  דבריה נאמרו בצל מתקפות הימין על גורמי האכיפה ובג"צ, לאחר הפסיקה שקראה לאדלשטיין לכנס מליאה ולקיים הצבעה על מינוי יו"ר כנסת.

"הכוח שניתן לרשות המבצעת הוא כוח רב מטבע הדברים וזו גם התקופה שבה הכי הרבה צורך בפיקוח פרלמנטרי, לא חושבת שגונבים דמוקרטיה אבל פוגעים בה, אולי לא בכוונה אבל זו תוצאה נלווית … גם כך אנחנו אחרי שלוש מערכות בחירות בלי ממשלה נבחרת".

"כאן בעצם שברה הכנסת את העקרון הבסיסי שהממשלה והפוליטיקאים טוענים בשמו – שלטון הרוב – שהיתה לו דרישה לגיטימית ויו"ר הכנסת התעלם מהדרישה הזו, לא נענה לה, לא היה אירוע כזה והמשמעויות של סירוב יו"ר הכנסת זה כאוס מוחלט, שבירת יסודות המשטר הדמוקרטי, רוצה להאמין שיו"ר הכנסת לא יעמיד את השאלה הזו לפניו, זו פריצת כל המסגרות … עוד צעד לריסוק המשטר הדמוקרטי … לא מעלה על דעתי סיטואציה כזו, שאדלשטיין יסרב לעזוב את תפקידו או להביא את הדברים להצבעה ולכבד את שלטון החוק".

 

11:37 עריכה

מפלגת העבודה פנתה ליועמ"ש בדרישה לחקור את השרים סמוטריץ' ולוין "בחשד להמרדה".

לטענת העבודה, החשד עולה מהדברים שפרסמו השרים ברשתות. כך למשל, סמוטריץ' קרא ליו"ר הכנסת "להתעלם מהפסיקה הדורסנית של בג"ץ" ואילו לוין, קרא לאדלשטיין "להודיע שרק הוא יקבע מתי המליאה תתכנס ומה יהיה על סדר יומה. אם הנשיאה חיות רוצה לשים עצמה מעל הכנסת, היא מוזמנת להגיע לבניין עם משמר בתי המשפט ולפתוח את ישיבת המליאה בעצמה".

11:17 עריכה

מתחילת החודש נרשמו בלשכת התעסוקה מעל 600 אלף איש שפוטרו או יצאו לחל"ת בגלל משבר קורונה. שיעור האבטלה עומד על 18.6%.

11:05 עריכה

משבר קורונה מחריף לרעה את יחסי העבודה בחדשות 13.

10:40 עריכה

שלמה מור-יוסף, לשעבר מנכ"ל הדסה, יוצא נגד מכתב הרופאים שקראו להדיח את (הכלכלן) משה בר סימן טוב מניהול משרד הבריאות. לעומתו, פרופ' גבי ברבש אמר שמנכ"ל המשרד צריך להראות נוכחות גם בשטח ולא רק ברמה של חמ"ל.

10:32 עריכה

שר התקשורת דודי אמסלם (ליכוד) מתייחס לפתיחת ערוצים ותכנים לצפייה ללא עלות בידי חברות התקשורת. עד כה, אומר השר, נפתחו תכנים, והוא עצמו פנה לאשר ביטון, מ"מ יו"ר מועצת כבלים ולוויין, וביקש לפתוח ללא עלות את כל הערוצים בכל חברות התקשורת "כדי להנעים את הזמן לשוהים בבית".

חברות התקשורת, סלקום, יס, פרטנר והוט (צילום: דוברות משרד תקשורת)
חברות התקשורת, סלקום, יס, פרטנר והוט (צילום: דוברות משרד תקשורת)

כך למשל, חברת יס פתחה 10 ערוצי ילדים וסגנון-חיים, תכני VOD בחינם או בעלות מופחתת. הוט מעלה תכני VOD בחינם ופתחה ערוצי ילדים. סלקום העלתה את "ערוץ הבידוד", מערכת שידורים לאומית עם משרד החינוך, חבילה ים תיכונית לכלל לקוחות סלקום, תכני כושר וילדים. פרטנר העלתה את כל ערוצי הלמידה מרחוק של משרד החינוך בחינם, ערוץ ילדים וערוץ בריאות.

09:34 עריכה

עופר שלח יעמוד בראש ועדת קורונה (אם המליאה תתכנס כדי לאשר את הקמתה). בראיון לגל"צ, הוא נשאל במה תעסוק הוועדה ואומר שאפשר לשאול במה לא. בנוסף, כדרכו, שלח תיאר את המנדט של הוועדה בהרבה מלל שאומר מעט מאוד:

"הוועדה תצטרך לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם יו"ר ועדת הכספים כי חלק מהטיפול במשבר קורונה יעבור בוועדת הכספים, הוועדה עוסקת, כי אנחנו בעיצומו של משבר כלכלי וחברתי, שעלול לפגוש אותנו גם בחורף הבא, צריך לתת סעד מיידי לבעיות הבריאותיות וייצוב המערכת … צריך לתת לדרג המדיני ולציבור סיוע במערכת ההתמודדות עם משבר כזה כדי שנהיה מוכנים אליו בפעם הבאה ולהנגיש את העסק הזה לציבור, הם לא מקבלים מידע על איך זה מתנהל, לאן זה הולך ומה המחשבה שעומדת מאחורי העניין".

בהקשר למרד של אדלשטיין בבג"צ, שלח אמר שהוא לא מעלה בדעתו שלא תתכנס המליאה להצבעה על מינוי יו"ר והקמת ועדות. "נביא מחר להצבעה את בחירת מאיר כהן ליו"ר הכנסת".

09:28 עריכה

משרד הבריאות מודיע הבוקר שמספר נדבקי קורונה בישראל מסתכם ב-1,656, כאשר 31 במצב קשה. מדובר בעליה של כמעט 500 נדבקים מאז העדכון האחרון אתמול.

09:19 עריכה

"אף אחד לא אמר שהרוב בכנסת לא יוכל לממש את מה שהוא רוצה" אומרת הבוקר איילת שקד (ימינה) בראיון לגלי צה"ל.

לדבריה, "השופטים היו צריכים לגלות קצת יותר הבנה לעבודת הכנסת ולהבין ששבוע בכיפופי ידיים בכנסת זה מעט מאוד". מבחינתה, העובדה שעדיין לא כונסה המליאה להצבעה על מינוי יו"ר היא לא דרמטית וסבירה. כצפוי, היא חושבת שהחלטת בג"צ לאלץ את אדלשטיין לקיים את ההצבעה היא לא לעניין:

"ההתערבות הזו פסולה ולא במקומה, זורקת את בג"צ לביצה הפוליטית, היו צריכים לתת לכנסת לעשות את התהליכים שלה".

09:15 עריכה

נתניהו הזהיר מפני "מיליון נדבקים תוך חודש" בישיבת ממשלה לילית שקיים בשיחת טלפון. ראש הממשלה הזהיר עוד מפני עשרת אלפים מתים מקורונה בתוך חודש, לפי דיווח של N12. האזהרות החמורות האלה אמורות לשכנע את הממשלה לאשר הגבלות תנועה חמורה יותר היום, לפיהן יותר אישור יציאה מהבית רק להצטיידות במזון ותרופות.

08:56 עריכה

נתי חדד יועבר מתאילנד לישראל להמשך ריצוי מאסרו, בהמשך לפניית נשיא המדינה רובי ריבלין למלך תאילנד. חדד כבר ריצה 3 שנות מאסר מתוך ארבע בגין החזקת תרופות ומרפאה ללא רשות.

08:50 עריכה

כחול-לבן קוראת לאדלשטיין להעלות להצבעה במליאה את הקמת הוועדות שאושרו בווועדה המסדרת, (קורונה, היערכות מערכת חינוך לשנה הבאה, מיגור אלימות במגזר הערבי, עבודה ורווחה).

08:15 עריכה

בליכוד אומרים שלא ישתתפו בדיונים והצבעות בכנסת, ומאשימים את "כחול לבן, ליברמן והמשותפת" בכך ש"החליטו להגזול את הכנסת משניים וחצי מיליון מצביעי הימין". אתמול אושרו הקמת ועדות הכנסת, בהן המסדרת, חוץ ובטחון וכספים.

07:59 עריכה

הרבנות תסב מעבדה לבדיקת דנ"א למעבדה לבדיקת נשאות קורונה, שתוכל לבדוק מאות חיילים ליום.

07:43 עריכה

השר זאב אלקין אומר לגלי צה"ל שהוא תומך בהחמרת הגבלות התנועה. "אנחנו במלחמה וצריכים להגן על התושבים, האוייב בלתי נראה ולא פחות מסוכן … זה כלי שהוכיח את עצמו".

"החלטת בג"צ בעייתית כי הוא מפר איזון בין רשויות ונכנס לנהל את הכנסת כרשות המחוקקת, זה כאילו יו"ר הכנסת היה מתערב לבית המשפט בהחלטה על תיקים וניהולם … גם כשההתערבות לא נכונה זה זמן למשבר בין הרשויות … פסק הדין לוקח אותנו לבחירות רביעיות ומחסל את האפשרות לאחדות".

השר יריב לוין אמר לכאן ב' "שהעליון מתנהג כאילו המדינה שייכת לו" ושבית המשפט פוגע בעקרון הפרדת הרשויות, "הוא משתלט על הכנסת ונוטל לידיו את ניהול המליאה".

07:32 עריכה

בליכוד מאשימים את כחול-לבן שהם רק רוצים חוק שיאסור מינוי ראש ממשלה עם כתבי אישום. אורית פרקש הכהן מכחול-לבן אומרת לגלי צה"ל שאין קשר בין הקמת הוועדות, עליהן תצביע המליאה היום, לבין האשמות הליכוד:

"אתמול עשינו צעד חשוב ופתחנו את הכנסת, כבר היום יש דיון דחוף בוועדת כספים לערבות ממשלתית לסייע לבנקים לתת יותר הלוואות לעסקים, אנחנו עם מעל חצי מיליון מובטלים, מי יאשר דחיות מע"מ ומתן דמי אבטלה? צריך ועדת כנסת וועדת קורונה, להחרים את הכנסת זה להחרים את אזרחי המדינה בתקופה הקשה הזו".

באשר למגעים לאחדות, אמרה הח"כית שהמגעים נפסקו ו"אני מאמינה שהם יחודשו יחודשו … יש פה מפלגה שנמצאת 11 חודשים בשלטון והם לא מוכנים לשחרר".

07:23 עריכה

פרופ' שוקי שמר, העומד בראש אסותא, אומר הבוקר לגלי צה"ל שישראל צריכה להרחיב את מערך הבדיקות באופן משמעותי כדי שאולי תוכל להוציא בחזרה חלק מהאנשים לעבודה.

בהקשר למכתב הרופאים שדורשים להדיח את מנכ"ל משרד הבריאות, אומר שמר כך: "בעת הזו כולם צריכים ללכת כתף אל כתף, ואני חושב שכרגע צריכים לתמוך, טוב שיהיה דיון פנימי וצריך לסייע למשה בר סימן טוב, צריך לעזור, אני לא בעד הכותרות האלה, 'בואו נחליף את המנכ"ל', לא יורים בנגמ"ש".

07:03 עריכה

בגלובס פורסם אתמול שורד סבן, צעירה שהתראיינה לתכנית הבוקר של ערוץ 12, וטענה שהפרה בידוד בעקבות פוסט של יאיר לפיד, תודרכה על ידי גורם כלשהו לפני הראיון שלא לתקוף את נתניהו. מהתכתבויות וואטסאפ שנחשפו שם עולה, שסבן התייעצה עם קבוצת פעילי ליכוד, ואלה יעצו לה לפני הראיון כך: "לא משנה מה, לא לצאת על ביבי, תצאי על השמאל".

לאחר מכן עלתה סבן לשידור אצל גיא לרר והודתה שכלל לא צפתה בפוסט של לפיד, והתנצלה בפניו. לפיד עצמו סלח לסבן אבל לא סלח לנתניהו.

06:55 עריכה

בוקר טוב! הממשלה אמורה לאשר היום הגבלות חסרות תקדים על חופש התנועה בישראל בניסיון לבלום התפרצות קורונה. יציאה מהבית תתאפשר רק לטובת קניית מזון או תרופות.

במקביל, יולי אדלשטיין סרב למה שהוא מגדיר "אולטימטום" מצד בית המשפט העליון, שתבע ממנו לומר האם יכנס את המליאה כדי להצביע עד מחר על מינוי יו"ר כנסת. שלום ירושלמי כתב הבוקר כי הסירוב החצוף של אדלשטיין הוא בלתי נתפס.

עופר שלח יתמנה לראשות ועדת קורונה בכנסת, שחבריה יגיעו מכל הסיעות. בנוסף, אושרו הקמת ועדות מיגור אלימות במגזר הערבי, ועדת היערכות מערכת החינוך לשנה הבאה, ועדת עבודה ורווחה וכמובן כספים וחוץ ובטחון. עם זאת, מיקי זוהר הורה לנציגי הימין לעזוב את הוועדה המסדרת לאחר שטען שניסנקורן לא התייעץ איתו.

עוד 49 עדכונים
כל הזמן // יום ראשון, 5 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו: מגנה בתוקף את ההסתה הפרועה נגד החרדים

גנץ לריבלין: ייתכן ואצטרך לבקש להאריך את המנדט להרכבת ממשלה ● עובדי הכנסת המתגוררים בבני ברק לא יוכלו ממחר להיכנס למשכן ● ליברמן: נתוני הממשלה על הקורונה לא מסתדרים עם המציאות ● המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: אין כוונה ואין יכולת להשיב את המשק לפעילות אחרי פסח ● הממשלה תדון הערב בהצעה להגדיל את תקציב המדינה ב-90 מיליארד שקלים

עוד 32 עדכונים

מי זכאי לפיצוי?

מאז שפרץ משבר הקורונה לחיי, אני מרגישה מאבק פנימי בין שני נרטיבים.  הנרטיב האחד: הקורונה היא פצצה בריאותית וכלכלית בממדים עצומים. השני: הקורונה זו שפעת קלה, בטח לצעירים מבנינו. בין שני הנרטיבים הללו שוכנת לה איפשהו המציאות, עם אינספור השלכות כלכליות ושאלות פיננסיות שעולות.

למשל, מה אני, כעורכת דין בתחום הנזיקין והביטוח הלאומי, חושבת על תביעות מהסוג שעלול להתעורר בימי הקורונה? לדעתי, במקרים מסוימים יש עילת תביעה מוצדקת מול גופים שונים בעניין הנגיף, ואני חושבת שתביעות אלה ישאו פרי ופיצוי כספי (כמה פיצוי? את זה נדע בהמשך לאחר שנבין ונדע את השלכות המגיפה והיקף תוצאותיה).

מה אני, כעורכת דין בתחום הנזיקין והביטוח הלאומי, חושבת על תביעות מהסוג שעלול להתעורר בימי הקורונה? לדעתי, במקרים מסוימים יש עילת תביעה מוצדקת מול גופים שונים בעניין הנגיף

יש תביעות קצת אחרות, כמו למשל התביעה הייצוגית שהוגשה בשבוע שעבר על ידי אזרח ישראל נגד ממשלמת סין בגין התפרצות מגפת הקורונה, בסך 100 מיליארד שקל, בטענה כי לישראל נגרמו הפסדים רבים כתוצאה מהמגפה. קשה לי לנבא בשלב כזה האם תביעה כזו תחזיק בבית המשפט, אבל כנראה שיש כאלה שמאמינים שיש לה סיכוי, וכבר הלכו בעקבותיה. אתמול כבר פורסם כי תביעה נוספת הוגשה לביהמ"ש המחוזי בירושלים ע"י עמותת FREEDOM WATCH, בשם בעלי עסקים ואזרחי ישראל, והפעם על סך 180 מיליארד שקל. על פי טענת התביעה, נגרמו לישראל נזקים בשל מגיפת הקורונה עקב רשלנות והסתרה מצד ממשלת סין. אם התביעות ישאו פרי, סביר להניח שממשלת סין ואולי גופים ממשלתיים נוספים יעמדו בפני גל תביעות חובק עולם.

אלי אישית פונים מדי יום שני אנשים בממוצע, שחלו בנגיף ושואלים אם אפשר לתבוע, האם הם זכאים לפיצוי, האם ביטוח הבריאות שברשותם יאפשר להם להוציא מזה קצת כסף.

השבוע פנתה אלי בחורה צעירה, חד הורית, אם ל-4 קטינים, שנדבקה בנגיף כאשר עבדה באחת מרשתות הסופר הגדולות. היא ראתה אלפי אנשים ביום, לא קיבלה מיגון או הדרכה מהמעביד איך להתנהל. אותה בחורה, למשל, תוכל לתבוע את המעביד, ועל פניו יש לה עילה לעשות זאת.

מי למשל זכאי לפיצוי?

שאלה: אם למשל שהית במקום שלא הקפיד על הנחיות משרד הבריאות, ואותו מקום חשף אותך למחלה, ובשל כך חלית בקורונה או הועברת לבידוד, האם תהיי/ה זכאי לפיצוי?

תשובה: הואיל וההנחיות שניתנו על ידי משרד הבריאות נועדו להגן על הציבור – סביר שתעמוד לך זכות תביעה נגד המקום שהפר את ההוראות. אבל, ויש אבל גדול, ככל שהיית מודע/ת להפרת ההנחיות (למשל, הסתובבת בקניון), למרות ההמלצות להמנע ממגע חברתי, יהיה לך אשם תורם, ויפחיתו מסכום הפיצוי שלך, ואולי אף יקבעו שאשמתך היא אשמה מלאה (למשל, ישיבה ללימודי תורה שהמשיכה ללמד למרות הנחיות משרד הבריאות, או אדם פרטי אשר חלה אחרי שלא שמר על הנחיות ולכן הדביק אחרים, וכדומה).

השבוע פנתה אלי בחורה צעירה, חד הורית, אם ל-4 קטינים, שנדבקה בנגיף כשעבדה באחת מרשתות הסופר הגדולות. היא ראתה אלפי אנשים ביום, לא קיבלה מיגון או הדרכה מהמעביד איך להתנהל. אותה בחורה, למשל, תוכל לתבוע את המעביד

שאלה: אם המעביד שלך כן שמר על הנחיות משרד הבריאות, אך חלית בשל מגע עם עובד אחר או עם לקוחות. האם תהיי/ה זכאי לפיצוי?

תשובה: כאן הנחיות משרד הבריאות יכולות לשמש בסיס לקביעה של רשלנות או של היעדר רשלנות. למשל, ייתכן שבתנאי העבודה הספציפיים היה על המעביד לנקוט בצעדים חמורים יותר כדי להגן עליך (למשל, להקפיד על שני מטר רווח בין שולחנות העבודה של העובדים) ככל שזה המצב, ניתן יהיה לתבוע את המעביד בשל רשלנות גם אם עמד בכללי משרד הבריאות.

אם העובד נדבק על אף העובדה שהמעביד שמר על ההנחיות וכללי הזהירות בנוגע לעובדים, אבל העובד נדבק מלקוח שהיה חולה, יתכן שגם כאן תהיה זכות תביעה, הן כנגד המעביד והן כנגד הלקוח, במידה שנדע במי מדובר.

בכל מקרה, גם אם לא ניתן לתבוע את המעביד, אם נדבקת במהלך העבודה במקום העבודה שלך, יהיה מדובר בתאונת עבודה, ותוכל/י לקבל זכויות מועדפות מהמוסד לביטוח לאומי.

שאלה: אם מעביד העסיק עובדים בניגוד להנחיות משרד הבריאות, ועקב כך חלה אדם. האם כאן תהיה זכאות לפיצוי?

תשובה: הנחיות משרד הבריאות נועדו להגן על העובדים. ככל שהעובד נפגע בשל אי קיומן, הוא יוכל לתבוע את המעביד על רשלנות או הפרת חובה חקוקה, בגין נזקיו.

רק בריאות לכולם, ומוזמנים לפנות אלי בשאלות נוספות בטלפון: 054-4796688

אילנה אליכיס היא עורכת דין, מגשרת ונוטריון, המתמחה בתחום הנזיקין והביטוח, רשלנות רפואית וביטוח לאומי. אוהבת מאוד לעזור לאנשים למצות את זכותיהם ולקבל בעבורם את מה שיכול להחזיר להם את היכולת לחיות כמו יום לפני הפגיעה. אוהבת לבלות עם בנה בן ה-7, לקרוא ספרים, הצגות, להתאמן ולטייל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 641 מילים

"לא מושיטים לנו יד אלא סוגרים את היד בכל הכוח"

ההרשמה לקבלת מענק לעצמאים נפתחה ביום שישי, והרשת כבר מוצפת בתלונות של עצמאים שגילו שיקבלו רק פירורים, אם בכלל ● "תכל'ס, מה שהם אומרים לנו זה שאם אתם יותר 'עשירים' מקופאית בסופר לא מגיע לכם מענק", אומרת המעצבת אלכסנדרה נארדי ● מחר מתכננים העצמאים להפגין בשיירת מכוניות שתצא לכיוון קריית הממשלה בירושלים

עוד 1,168 מילים

"המאבק במגפה ייקח חודשים, אם לא שנים"

ראיון ד"ר אן שוחט שותפה כעת להובלת המאבק האמריקאי במגפת הקורונה, אחרי ששימשה בעבר השראה לסרט הוליוודי על התפרצות מגפות ● בראיון לזמן ישראל היא מספרת על ההיערכות הנרחבת בארצות הברית המדממת, ועל התרומה של מנהגים דתיים עתיקים להישמרות מהנגיף הקטלני, ומנסה להעריך מתי העולם יוכל לשוב לשגרה

עוד 768 מילים

פרשנות איראן מתחננת, ארצות הברית מתלבטת - ונתניהו שותק

לנתניהו היה הרגל רב-שנים: לדבר על איראן בכל הזדמנות, גם אם לא נשאל עליה ישירות ● אבל מאז פרוץ משבר הקורונה - אף מילה ● טהראן מבקשת מהעולם סיוע הומניטרי, אירופה מגלה אמפתיה, ארצות הברית מתלבטת, ורק ישראל שותקת ● ד"ר אהוד ערן: "אין צורך ללכד את האומה סביב נתניהו, היות שהנגיף כבר משרת את המטרה הזו" ● "הוא לא רוצה להיראות כמי שמבקש להרע לאזרחי איראן בשעת מצוקה"

עוד 1,053 מילים

תגובות אחרונות

קריסת המדינה כמדינה

טירוף המאבק בקורונה והמשבר הפוליטי והדמוקרטי משמידים למעשה ערך מרכזי בחיינו – את אחריותה של המדינה ואת אחריותם של מי שמופקדים על המדינה, להיותה מדינה.

יש להדגיש – אחריות על המדינה. לא על הממשלה. הממשלה היא רק זרוע הביצוע של המדינה. לא על הקואליציה. הקואליציה היא רק אמצעי שלטוני לניהול המדינה.

טירוף המאבק בקורונה והמשבר הפוליטי והדמוקרטי, משמידים למעשה ערך מרכזי בחיינו – את אחריותה של המדינה ואת אחריותם של מי שמופקדים על המדינה, להיותה מדינה

המו"מ הקואליציוני הנערך ממש בימים אלה, בו נסחרים תפקידים ותקציבים בקומבינות פוליטיות ומשפטיות, מעיד על הסרת אחריותם של נבחרי הציבור מתפקידם כנושאים באחריות לגורלה של המדינה. לשלומם, בריאותם וחייהם של אזרחי המדינה כולם. "חייהם" –  במובן של זכות לפרנסה, ביטחון, חינוך, חופש ובריאות. כל אלה נרמסים תחת הדיונים על תפקידו של מקורב פוליטי כזה או אחר, על גורלו המשפטי של רה"מ הנכחי וזכויותיו בעתיד כממלא מקום, ועל מספר השרים בממשלת ה"אחדות"/"חירום" או בקיצור ממשלת ה"חרדות" HARADUT.

"האחריות של המדינה הדמוקרטית להגנה על אזרחיה מפני סכנה הנשקפת לחייו, בריאותו או חירותו של מי מהם היא אחריות מוחלטת, במובן זה שאין מצב שבו המדינה יכולה להתנער מן האחריות ולפטור את עצמה מכל מעשה שהיא יכולה לעשות, חרף הסכנה האמורה", כותב הפרופ' אסא כשר במאמר העתיד להתפרסם בקרוב ועוסק בכלל ב"מעשי המדינה לפדיון אזרחיה מידי אויב".

ובכן האויב כיום הוא מגפת הקורונה. אזרחי המדינה כולם "נחטפו" בידי המגפה והם שבויים בידיה, ספונים, כלואים בבתיהם מאונס ובהוראת ממשלתם.

במצב זה יש לשאול – האם אתם, נבחרי הציבור, עוסקים באחריותכם המוחלטת כנציגי המדינה הדמוקרטית? האם אתם ממלאים את אחריותכם או מבצעים עבירות שלטוניות ופשעים נגד המדינה? נגד אזרחיה?

"אנחנו באים לדון באחריות המדינה ולא באחריות הממשלה. אין לנו כאן עניין במדיניות זו או אחרת של הממשלה, בהתאם לקווי היסוד שלה, הרוב הפרלמנטרי התומך בה או שיקולים פוליטיים של מי מחבריה. יש לנו עניין במה שכל ממשלה חייבת לעסוק בו, מפני שהמדינה חייבת לעסוק בו והממשלה היא הרשות המבצעת של המדינה" (פרופ' אסא כשר, שם).

ובכן בהשלכה על ימינו אלה, כל דיון על תפקידו של השר לענייני מורשת, ירושלים, אסטרטגיה, מודיעין, תפוצות ומיעוטים, פריפריה, נגב וגליל, שוויון חברתי, שת"פ אזורי, או כל תפקיד מופרך כפול ומכופל אחר, הוא מעילה בתפקידם של האחראים על המדינה.

"אחריות המדינה הדמוקרטית להגנה על אזרחיה מפני סכנה הנשקפת לחייו, בריאותו או חירותו של מי מהם היא אחריות מוחלטת, במובן זה שאין מצב שבו המדינה יכולה להתנער מן האחריות…"

כל דיון בגורלו המשפטי של בעל תפקיד אחד ולו יהא זה ראש הממשלה עצמו, הוא פשע נגד המדינה. כל עיסוק ומו"מ על סיפוח בקעת הירדן, או על הרכב הועדה למינוי שופטים, או על מעון רשמי נוסף למ"מ רה"מ, בעת שבריאותם של כל אזרחי המדינה השבויים בידי הקורונה נמצאת בסכנה יומיומית, הינו פשע מוכח, פומבי ובוטה נגד המדינה.

במהלך מלחמת לבנון השנייה, נחשף כי בבוקר פרוץ המלחמה, מכר הרמטכ"ל חלוץ את מניותיו בעסקה מסוימת בבורסה. המדינה כולה הזדעזעה.

בפרשת הצוללות נחשף כי רה"מ נתניהו אישר לבדו, מכירת צוללות מתקדמות למצרים של האחים המוסלמים בלי ליידע את הרמטכ"ל ואת שר הביטחון והרוויח ממכירת מניות של חברה המספקת חומרים לייצור הצוללות. הזעזוע נמשך עד היום וטרם נחקר סופית.

תא"ל רמי דותן הורשע בשנת 1991 בקבלת שוחד מחברות אמריקניות בעת שהיה ראש להק ציוד בחיל האוויר. הוא נדון ל 13 שנות מאסר.

בכל המקרים הללו התנגשו הציפיות של האזרחים מאלה שנבחרו לשרת את המדינה, עם מעשים שהאנשים הללו ביצעו לטובתם האישית או על דעתם האישית.

ובכן במה שונים מעשיהם של מנהלי המו"מ הקואליציוני כיום מהמעשים שלעיל? הם דואגים כעת לתפקידים שאינם קשורים כלל למאבק בקורונה, תחת כסות שקרית של הקמת ממשלת חירום. הם דואגים לתקציבים, משכורות וקומבינות פוליטיות שאין ביניהן לבין עצירת התפשטות המחלה דבר וחצי דבר.

במהלך מלחמת לבנון ה-2, נחשף כי בבוקר פרוץ המלחמה, מכר הרמטכ"ל חלוץ את מניותיו בבורסה. המדינה הזדעזעה. בפרשת הצוללות נחשף כי נתניהו אישר לבדו מכירת צוללות מתקדמות למצרים. הזעזוע טרם נחקר

הם עוסקים פשוט בשוחד פוליטי שבצידו גם רווח כספי אדיר לכל אחד מהם, בעת שאזרחי המדינה נאנקים בצינוק בעינויים בלתי אפשריים, תחת הנחיות הסגר והבידוד החברתי.

"אם המדינה יכולה להגן על האזרח מפני הסכנות ואינה עושה זאת, היא בגדר עומדת על דמו של האזרח. אדישות כזאת לגורלו של האזרח נוכח סכנה לחייו, בריאותו או חירותו אינה הולמת את הערכים של מדינה דמוקרטית, בראש ובראשונה ערך כבוד האדם. שמירה על כבוד האדם מחייבת את המדינה הדמוקרטית בהגנה על האזרח מפני הסכנות החמורות, ככל שיש לה יכולת לעשות זאת" (פרופ' אסא כשר, מאמר: מעשי מדינה לפדיון אזרחיה מידי אויב)

נציגי הציבור שנבחרו בידי האזרחים להגן על חייהם, מחויבים גם לנקוט פעולות למניעת סכנות הנשקפות לאזרחים לפני שהן מתרחשות. הם מחויבים כמובן לנקוט פעולות מיידיות, מקצועיות, אחראיות ללא שיקולים זרים כדי להגן על האזרחים ללא הבדל דת, גזע או מין, השקפה פוליטית, מגדר או גיל.

האם המו"מ הפוליטי המתנהל במקביל להתנהלותה של ממשלת מעבר מול משבר המגפה, עונה על המחויבויות הללו?

הנה דוח מבקר המדינה שפורסם לאחרונה מעיד שהפעולות שנדרשו להכנת המדינה למאבק במגפה, לא ננקטו על ידי הממשלה.

הנה ההחלטות שהתקבלו בממשלה דווקא להקל על כללי הבידוד החברתי במגזר החרדי, בניגוד לכללים שלהם נדרשו יתר האזרחים, מתבררות כבר עכשיו כהרות אסון לכולם. פצצת ההידבקות בבני ברק מעידה על התנהגות חסרת אחריות של מקבלי ההחלטות, שנמנעו מכפיית הכללים הבריאותיים בבני ברק ובמאה שערים רק משיקולים קואליציוניים. לא בריאותיים. לא ביטחוניים. לא מקצועיים. ממשלת ישראל ביצעה אם כן פשע במסגרת הגדרות אחריותה על המדינה. אין מילה אחרת.

הנה דוח מבקר המדינה מעיד שהפעולות שנדרשו להכנת המדינה למאבק במגפה, לא ננקטו ע"י הממשלה. הנה ההחלטות להקל על כללי הבידוד החברתי במגזר החרדי, בניגוד ליתר האזרחים, מתבררות כהרות אסון

אמנם: "ההתנהגות הקלוקלת של האזרח אינה משחררת את המדינה מאחריות להגנה עליו מפני הסכנות החמורות" כותב פרופ' כשר, אבל ברור לנו שההתנהגות הקלוקלת הזו היא גם תוצאה של מנהיגות חסרת אחריות. שר הבריאות עצמו שבימים אלה חלה בעצמו בקורונה, כיוון שלא הקפיד על הכללים שהוא ומשרדו קבעו, נהג באופן רשלני, עברייני ושערורייתי כאשר איפשר הגעת מטוסים מלאים בחרדים חולי קורונה מארה"ב לישראל. כשאיפשר חגיגות פורים ותפילות המוניות בבתי כנסת בעיצומה של ההדבקה.

ובכן האם האחראים לגורלה של המדינה מחויבים להפר הבטחות קואליציוניות ולשים בצד שיקולים פוליטיים כאשר מגזר שלם, השותף לקואליציה, מתנהג באורח המסכן את שלום הציבור כולו? בוודאי. זו חובתם כלפי המדינה. המדינה היא מעל הקואליציה.

האם ממשלת ישראל לא יצאה למלחמה כאשר נחטפו שני חיילים בגבול הצפון וסיכנה את חייהם של מאות חיילים כדי לשחרר את השניים? האם לא ניהלה מו"מ עם החמאס, שחררה אלף מחבלים וויתרה על עקרונותיה כדי לשחרר את גלעד שליט? מדוע ממשלה פוליטית לא יכולה להפר הסכם קואליציוני או הבטחות פוליטיות לשותפיה, כדי להגן על כלל האזרחים? האם שלומם אינו קודם לשלומה של הקואליציה? האם בריאותם של תושבי רמת גן אינו קודם ליחסיו של ראש הליכוד עם ראשי המפלגות החרדיות?

מדוע ממשלה לא יכולה להפר הסכם קואליציוני כדי להגן על כלל האזרחים? האם שלומם אינו קודם לשלומה של הקואליציה? האם בריאות תושבי ר"ג אינו קודם ליחסי ראש הליכוד עם ראשי המפלגות החרדיות?

הסכנה המיידית לחייהם של חטופי אנטבה, גרמה לממשלת ישראל לסכן מאות חיילים, לטוס למדינה עוינת ולהפר חוקים בין לאומיים ובלבד שתחזיר את החטופים למדינתם. אבל במציאות המטורללת והפושעת של ימינו ממשלת המעבר מעדיפה את שלום "הגוש" על שלומם של "חטופי" הקורונה.

"אחד מערכיה של מדינה דמוקרטית הוא ערך האחריות לגורלו של כל אזרח של המדינה, ככל שהמדובר בחייו, בריאותו וחירותו. המדינה חייבת לשמור על האזרח מפני כל סכנה משמעותית לפגיעה בחייו, בריאותו וחירותו. " (אסא כשר, שם).

המדינה אמורה להגן על ערכיה. אחד מערכיה של מדינה דמוקרטית הוא ערך האחריות לגורלו של כל אזרח של המדינה, ככל שמדובר בחייו, בריאותו וחירותו. המדינה חייבת לשמור על האזרח מפני כל סכנה משמעותית לפגיעה בחייו, בריאותו וחירותו. וערכים כזכור לכולנו, הם דבר שבני אדם מוכנים לשלם עליהם מחיר. גם מדינה, כשהיא מגנה באופן מעשי על ערכיה, מוכנה לשאת בתוצאות השליליות של מעשיה.

התנגדות להסכם הגרעין האיראני הייתה כרוכה במחיר שישראל עלולה הייתה לשלם ביחסיה עם ארה"ב.

סיפוח רמת הגולן, סיפוח ירושלים המזרחית, ההתקפה על הכור העיראקי, תקיפת הכור הסורי ועוד ועוד החלטות פוליטיות וביטחוניות כרוכות תמיד גם במחיר שהמדינה בהובלת הרשות המבצעת, מוכנה לשלם כדי להגן על ערכיה.

אולם במאבק בקורונה מתברר שהרשות המבצעת לא מוכנה לשלם מחיר פוליטי כדי להגן על ערך חיי האדם של אזרחי המדינה. הישרדותה של הרשות המבצעת כאורגן נפרד של המדינה, חשוב לה יותר מהגוף אותו היא אמורה לשרת.

אולם במאבק בקורונה מתברר שהרשות המבצעת לא מוכנה לשלם מחיר פוליטי כדי להגן על ערך חיי האדם של אזרחי המדינה. הישרדותה של הרשות המבצעת כאורגן נפרד של המדינה, חשוב לה יותר מהגוף אותו היא אמורה לשרת

נזכיר בעניין זה רק כמה מחדלים מהימים האחרונים:

  • המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים דאג להשיג/לגנוב מכשירי הנשמה ממדינות בחו"ל, כאשר ממש באותו זמן גורם במשרד הביטחון מכר מכשירי הנשמה מישראל לחו"ל. איש לא נעצר. חוסר התיאום זועק לשמים.
  • הממשלה מונעת מגופי מחקר מדעי, קופות חולים ומעבדות פרטיות מלבצע בדיקות קורונה המוניות רק משיקולים ביורוקרטיים, ובכך מסייעת ביודעין להפצת ההידבקות. כלומר הממשלה פועלת נגד האינטרס של המדינה.
  • הממשלה לא מפעילה את מערכות מל"ח – משק לשעת חירום ורח"ל (רשות חירום לאומית) רק משום שראש הממשלה נמצא בסכסוך אישי עם שר הביטחון והמערכות הללו כפופות לשר הביטחון.
  • ראש הממשלה מתכוון למנות לשרה לביטחון הפנים נאמנה פוליטית, במקום למנות איש מקצוע מוכח, בעל ניסיון להתמודד עם משבר בסדר גודל של מגפת הקורונה.
  • ראש הממשלה נמנע מלהעביר את שר הבריאות מתפקידו, למרות שגלוי וברור לכל שהוא לא כשיר למלא את התפקיד בעת חירום ונכשל טוטאלית בהכנת מערכת הבריאות להתמודדות מול המגפה.

כל העובדות הללו מעידות על כך שמדינת ישראל כמדינה, קורסת לתוך עצמה.

כשמערכות השלטון נעות במצעד איוולת והאלטרנטיבה לשלטון משתפת פעולה עם השלטון המושחת והכושל, במקום לייצב את הדמוקרטיה ובאמצעותה להילחם על הגנת האזרחים באופן יעיל יותר, לאזרחים לא נותר אלא להתכנס בבתים או לצאת למרי אזרחי.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,521 מילים
עודכן עכשיו

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מעבדות רבות ברחבי העולם עורכות ברגעים אלה ניסויים ב-6,125 כימיקלים שונים על כ-24 החלבונים של נגיף הקורונה ● פרופסור שי ארקין מהאוניברסיטה העברית לקח את דיוויד הורוויץ לסיור באחת מהמעבדות האלה ● מיוחד

עוד 2,905 מילים

אין שום חקיקה שתוכל להבטיח לגנץ את קיומה של הרוטציה

עד עתה לא פורסם, לא באופן רשמי ולא כהדלפה, הנוסח המתגבש של ההסדר החקיקתי שאמור לעגן את הרוטציה בין בנימין נתניהו ובני גנץ ● ועדיין, בחינה מעמיקה של ההסדרים המתגבשים מוליכה למסקנה חד-משמעית: אין שום הסדר חקיקתי כזה שיכול להיחשב לבלתי-הפיך או משוריין, ושאינו ניתן לעקיפה או לביטול ● כל מה שנשאר זה מידת האמון שיש לגנץ במילה של נתניהו ● פרשנות

עוד 989 מילים

הכישלון הגדול ביותר של ליצמן הוא דווקא בהגנה על הציבור שהוא מייצג

דעה לא ברור אם שר הבריאות הפר את הנחיות משרדו שלו, ואפשר לדון בשאלה האם כשלי מערכת הבריאות במשבר הנוכחי הם באשמת מי שהיה ראש המערכת מזה כעשור ● אבל על נקודה אחת אין עוררין: תכליתו של ליצמן כפוליטיקאי חרדי היא לדאוג לרווחת ציבור המצביעים שלו ● ודווקא לנוכח האיום הבריאותי הגדול ביותר על ציבור זה, ליצמן אכזב אותו לגמרי

עוד 927 מילים ו-1 תגובות

הולכת בדרכה מרב מיכאלי מדברת על האכזבה מעמיר פרץ

חברת הכנסת מרב מיכאלי לא האמינה שזה קורה לה ● אחרי העריקה של אורלי לוי-אבקסיס, והזחילה המסתמנת של עמיר פרץ ואיציק שמולי לממשלת נתניהו, היא נותרה חברת העבודה-גשר היחידה שממש מתכוונת לעמוד בהבטחת הבחירות המרכזית של המפלגה: לא להצטרף לממשלת נתניהו ● בראיון לזמן ישראל היא מבטיחה לעשות הכל כדי לטרפד את הכוונות של פרץ ושמולי ● אם לא - היא תמשיך ככל הנראה לתפקד כאופוזיציה פנימית של אישה אחת

עוד 870 מילים

לקראת הצטרפות לממשלה? פרץ הודיע להורוביץ על סיום השותפות של העבודה ומרצ

ניצן הורוביץ: פרץ קובר את מפלגתו קבורת חמור; זנדברג למרב מיכאלי: הצטרפי אלינו ● בשל מחסור הנחה משרד הבריאות למחזר ציוד מגן משומש ● בגלל חוסר במטושים ובריאגנטים משרד הבריאות צמצם את בדיקות הקורונה; משה בר סימן טוב: ישנו מחסור בכל העולם ● במשרד הבריאות שוקלים להגדיר את מודיעין עילית, מגדל העמק ואלעד כ"אזורים מוגבלים", בדומה לבני ברק

עוד 23 עדכונים

מאז שמשבר הקורונה טלטל את אורח החיים הישראלי, החקלאות האורגנית בכלל וענף המשלוחים לבתים בפרט חווים פריחה חסרת תקדים ● אודי כספי, בית יצחק: "כולנו, כל החקלאים האורגניים שאני מכיר, מגדלים עכשיו בכל הכוח כדי לספק את הביקושים" ● דנה שטיין, בית יהושע: "אנשים יושבים יותר בבית ואוכלים יותר, וגם רוצים לאכול יותר בריא" ● גיא רילוב, חוות מקורה: "זה רק מדגיש את החשיבות של חקלאות מקומית וייצור מזון מקומי"

עוד 995 מילים

אנטישמיות הקורונה גם בניו יורק מאשימים את החרדים בהפצת המגפה

בקהילות החרדיות במדינת ניו יורק מדווחים על עלייה באנטישמיות, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה באזור ● כבאי שהעלה פוסט אנטישמי לרשת, חנות שסירבה לשרת יהודים, וסיקור לא מחמיא בתקשורת הם רק חלק מהדוגמאות ● לדברי החרדים שם, הם עושים הכל כדי לצמצם את התפשטות הנגיף - גם אם לקח להם זמן להבין את גודל האיום

עוד 815 מילים ו-2 תגובות

מצוקת דרי הרחוב להיכנס לבידוד ביתי כשאין לך בית

גם דרי הרחוב מנסים להישמע כמיטב יכולתם להנחיות משרד הבריאות ● מקלטים של עמותות פרטיות מציעים להם מיטה ותעסוקה למשך היום, כדי שיוכלו לציית להוראות הבידוד ● "לפני הקורונה הייתי הולך לפארק, עכשיו אני נשאר במקלט עם משחקים וטלוויזיה", מספר אחד מהם ● ומה עם המדינה? גם בימים שבשגרה היא מקשה לתת להם מענה

עוד 931 מילים

המצרים נלחמים בשרלטנים שמציעים תרופות לקורונה - וגם בעיתונאים שחושפים את ממדי המגיפה ● האיראנים ממשיכים לבקש הקלות, אבל לא מהסיבות הנכונות ● וושינגטון וטהראן מנסות להרכיב ממשלה - בעיראק ● מקדש אשורי בן 5,000 שנה מתגלה מחדש ● ומה קרה בבית לחם לפני 18 שנה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 834 מילים

נעצרה רופאה ברוסיה שמתחה ביקורת בראיון לזמן ישראל על הטיפול בקורונה

אנסטסיה ווסילייבה התראיינה אתמול בזמן ישראל ומתחה ביקורת חריפה על אופן הטיפול של שלטונות רוסיה במגפת הקורונה ● היום נעצרה על ידי המשטרה המקומית ולאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה במשך היום, שוחררה עם קנס סמלי ● דובר איגוד הרופאים: "יש סימנים ושריטות על גופה. לא נשתוק על זה"

אנסטסיה ווסילייבה, יו"ר איגוד הרופאים הבלתי תלוי ברוסיה אליאנס ווראצ'י, אשר חשפה בראיון לזמן ישראל את מחדל הטיפול בקורונה של ממשלת רוסיה, נעצרה הבוקר (שישי) על ידי המשטרה המקומית, אבל שוחררה בשעות האחרונות בעיירה אקולובקה ליד העיר נובגורוד. לפי עדויות, היא סבלה מאלימות מהשוטרים במהלך מאסרה.

לדברי דובר איגוד הרופאים, איוון קונובלוב, צוות האיגוד הגיע לעיר על מנת לחלק מסכות וציוד מיגון נוסף לרופאים. אנסטסיה נעצרה באופן רשמי בגין הפרת סגר אשר הוטל על עיר מגוריה מוסקבה, וכן בשל התנגדות לשוטר.

אנסטסיה ווסילייבה
אנסטסיה ווסילייבה

בראיון שנתנה לזמן ישראל השבוע חשפה ווסילייבה את מה שהיא מכנה המחדל המתמשך ברוסיה של הטיפול בהתפשטות הנגיף.

"כבר בחודש ינואר השנה נרשם במוסקבה גידול של 37% במחלות של דרכי הנשימה והריאות. כנראה שלא ידעו ולא הבינו את הקשר לנגיף הקורונה, אז ייעדו למחלות האלה מחלקות שלמות. המחדל של התפשטות הנגיף נוצר כי בכלל לא הייתה הבחנה בין סוגי המחלות".

בתחילת השבוע פרסמה ווסילייבה סרטון יוטיוב שבו פנתה לשלטונות ולרשות המקומית במוסקבה והאשימה אותם בהכנסת חולים "מוסווים" באמתלה שהם לקו בדלקת ריאות לבתי החולים, כאשר בפועל, לדעתה, מדובר בחולי קורונה. היא דרשה מהם להפסיק את השקר וההסתרה שגורמת להפצה של הנגיף.

כמה ימים לאחר הפרסום, סיפרה ווסילייבה כי זומנה לחקירה במשטרה ונדרשה להסביר את "הפצת השמועות".

בשיחה עם זמן ישראל טרם הראיון, היא נשאלה האם היא לא חוששת לצאת נגד הרשויות בתקשורת הרוסית והמערבית. "מה יש לי לפחד?", השיבה. "אני אומרת את האמת. הם יכולים לעשות מה שהם רוצים, זה לא ישנה את האמת עצמה".

לאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה של נובגורוד בהמשך היום, ווסילייבה חויבה בתשלום קנס של 800 רובל – כ-15 דולר.

"זה לא היה עניין של כסף בשבילם, הם רצו לשבור אותי", אמרה לסוכנות הידיעות AP אחרי שחרורה. "אבל אני משוכנעת יותר מתמיד שאני עושה את הדבר הנכון וללא ספק אמשיך לעשות זאת".

דובר האיגוד איוון קונובלוב אמר לזמן ישראל: "כנראה שהשלטונות רואים איום במעשים של אנסטסיה. הרי בזמן שהם שולחים עזרה לאיטליה, סרביה וונצואלה – הרופאים שלנו לא ממוגנים.

"הרשויות בנובגורוד לא נקפו אצבע על מנת למגן את הרופאים, וכשאנסטסיה מגיעה עם ציוד מיגון לבתי החולים, היא חושפת שאפילו איגוד קטן ועצמאי כמו שלנו יכול לדאוג לרופאים. זה לא מצריך סכומי עתק אלא השקעה מינימלית. איך זה מציג את הרשות המקומית? אני מניח שהם נוקטים באמצעי כוח ואלימות כדי לעצור את פועלנו ולהפחיד אותנו אבל בפועל הם מציגים את עצמם באור שלילי, כי כולם מבינים מה האמת בסיפור".

האם נהגו באנסטסיה באלימות?

"כן. אחד השוטרים סתר לה והיו עוד מעשים, יש סימנים ושריטות על גופה. אנחנו כמובן לא נשתוק על זה".

האם היא לא מפחדת שיכולים לעשות לה משהו יותר חמור מזה?

"אנסטסיה היא אדם ישיר והגון. הם יכולים לחפור ולחקור אבל לא ימצאו כלום. הם כמובן ימשיכו להפריע לנו וללכלך עלינו, אבל הציבור רואה שמדובר במעשה תמים של עזרה לרופאים, אז בסופו של דבר הרשויות רק מזיקות לעצמן".

עוד 439 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה