ולדימיר פוטין מבקר בבית החולים לחולי קורונה, לבוש חליפת מגן (צילום: Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
לשבור דב רוסי

האם רוסיה מעלימה במכוון את חומרת תחלואת הקורונה?

658 חולים - זה המספר ששחררה רוסיה על היקף מגפת הקורונה במדינה, מה שמחזק את השמועות כי הקרמלין מסתיר את ממדי התופעה האמיתיים ● ביומיים האחרונים פוטין מפגין שכל עיסוקו בקורונה: למרות היותו היפוכונדר, ביקר בביה"ח המרכזי, נשא נאום לאומה והבטיח לתמוך בחלשים ● אך בסופו של דבר, הזעם הציבורי על הטיפול הכושל במגפה עלול ליפול עליו

נכון ל-25 במרץ, הסטטיסטיקה הרוסית הרשמית מדברת על כ-658 חולים בקורונה מתוך כ-146 מיליון תושבים. הנתונים האלה ממשיכים להזין כבר שבועות, חרושת שמועות ברשתות החברתיות על כך שמדובר בהסתרה של ממדי התחלואה האמיתיים.

עד כה בוצעו בסה"כ 164 אלף בדיקות, אף כי נטען, כי חלק ניכר מהן לא היו אמינות. בימים האחרונים החלו לפעול מעבדות חדשות, שבסוף השבוע הקרוב מתוכננות לעלות מקצב של כ-3,000 בדיקות ביום לכ-13 אלף בדיקות ביום.

אין עוררין, כי העיסוק בפאנדמיה הגיע למקום המרכזי בסדר היום הציבורי ברוסיה, באיחור רב ביחס למדינות מערב אירופה. הרוסים אמנם מיהרו לסגור בסוף ינואר את גבולם הארוך עם סין, אך מלבד ההגבלות השונות על הקשר עם השכנה מהדרום, נמנעה רוסיה מלנתק קשרי תעופה ותיירות עם רוב המקומות בעולם, עד סוף פברואר.

רק בשבוע השני של מרץ עלה מספר החולים הרשמי ברוסיה מעבר לכמה בודדים, והחל מ-10 במרץ, עלה מספרם בתלילות, בדומה למקומות אחרים בעולם.

מקרי הדבקה בווירוס הקורונה ברוסיה
(נכון ל-25 במרץ)

     החלימו        חולים        נפטרו
תאריך
מספר המקרים
2020-01-31
2(n.a.)
2(=)
2020-02-11
2(=)
2020-02-12
2(=)
2(=)
2020-03-02
3(+50%)
3(=)
2020-03-05
4(+33%)
2020-03-06
10(+150%)
2020-03-07
14(+40%)
2020-03-08
17(+21%)
2020-03-09
20(+17%)
2020-03-10
20(=)
2020-03-11
28(+40%)
2020-03-12
34(+21%)
2020-03-13
45(+32%)
2020-03-14
59(+31%)
2020-03-15
63(+6.8%)
2020-03-16
93(+48%)
2020-03-17
114(+23%)
2020-03-18
147(+29%)
2020-03-19
199(+35%)
2020-03-20
253(+27%)
2020-03-21
306(+21%)
2020-03-22
367(+20%)
2020-03-23
438(+19%)
2020-03-24
495(+13%)
2020-03-25
658(+33%)

מקרי הדבקה בווירוס הקורונה ברוסיה (נכון ל-25 במרץ)

מקור הנתונים: ויקיפדיה

הנושא השתלט על הכותרות בעיקר בשבוע האחרון, והרושם הוא שרק מה-19 במרץ זה הנושא העיקרי שבו עוסק הנשיא פוטין. בימים האחרונים ניכר, כי רוסיה הולכת וסוגרת במהירות את הפער, בהגבלת התנועה והאינטראקציה החברתית.

נסגרו מוסדות חינוך ומקומות בילוי, בפרלמנט נדונה חקיקה להטלת ענישה פלילית על מפירי ההסגר, מפעילי תקשורת סלולרית הצטוו לסייע בחקירות אפידמיולוגיות, ובני 65 ומעלה הונחו להישאר בבתים. עם זאת, מוסקבה נמנעת מהשבתה המלאה של המשק, וגם סגירת הגבולות רחוקה מלהיות הרמטית.

ביומיים האחרונים (24 במרץ) ביקש פוטין להפגין את עיסוקו בנושא לפרטי פרטים, בעת ביקרו במרכז הרפואי המרכזי במוסקבה, המתמחה במחלות זיהומיות, כשהוא עוטה על עצמו בגדי מגן נוצצים. זאת למרות שפוטין הוא היפוכונדר ידוע, שבשגרה אינו מאפשר לאנשים מצוננים קלות להתקרב אליו.  

ב-25 במרץ פוטין פנה לאזרחי רוסיה בנאום לאומה, שהוקדש כולו למשבר הקורונה והדרך להתמודדות עמו. פוטין פרס שורה של צעדים כלכליים שנועדו להקל על עסקים, ודרש מהם לעשות הכל כדי להימנע מפיטורים המוניים.

כמו כן, הצהיר על צעדים להגדלת תמיכה סוציאלית ודחיית תשלומי הלוואות. התבלט המהלך להגדלת המסים של עשירי רוסיה: מס חדש על רווחי הון ומס של 15% על רווחים הבורחים מרוסיה לחברות off-shore. במטרה למנוע הרחבת הדבקה פוטין הודיע שבשבוע הבא תתקיים חופשה בתשלום בכל המשק, מלבד העובדים החיוניים.

גם שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, צולם בווידיאו במטוס, בדרכו מסוריה, בעיצומה של בדיקת הקורונה – כך שכל חייליו יכלו להתענג על החדרת המטוש אל תוככי נחיריו וגרונו של השר.

במהלך הביקור בבית החולים אמר רופא מומחה לפוטין, כי רוסיה נדרשת להיערך ל"תסריט האיטלקי" בחודשים אפריל-מאי, ולקוות, שבפועל יסתפקו ב"תרחיש האסיאתי".

גם ראש עיריית מוסקבה סוביאנין, שמונה על ידי פוטין לעמוד בראש מטה המאבק בקורונה, הודה ששיעור התחלואה האמיתי גבוה מהמדווח. בינתיים, במרחב מוסקבה מתארגנים לבתי חולים ייעודיים שיידעו לטפל בכ-5,000 חולים בו-זמנית ועוד כ-5,000 חולים במקומות אחרים ברוסיה, וגם ההנהגה ברוסיה מדברת על הצורך ב"השטחת העקומה". החולים הקלים נשלחים לאישפוז.

במהלך הביקור בבית החולים אמר רופא מומחה לפוטין, כי רוסיה נדרשת להיערך ל"תסריט האיטלקי" בחודשים אפריל-מאי, ולקוות, שבפועל יסתפקו ב"תרחיש האסיאתי"

מערכת הבריאות הרוסית מפגרת אחר זו המערבית, סובלת ממחסור בתשתיות, ציוד ותרופות. עם זאת, יש לה גם יתרונות,  למשל כמות גדולה של צוותי רפואה, מיטות אישפוז, ויתכן שאפילו של מכשירי הנשמה (לא פחות מ-40 אלף על פי הטענות הרשמיות), מרחביה הגדולים – שמאפשרים להקים מתקני בידוד, ואוכלוסייתה, שרגילה לעמוד בקשיים.

פוטין נערך לכניסה לבית חולים שבו שוהים חולי קורונה (Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
פוטין נערך לכניסה לבית חולים שבו שוהים חולי קורונה (Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

מדוע אם כך רוסיה פיגרה אחרי מדינות אחרות במלחמה בקורונה?

ישנם שלושה הסברים מובילים לשאלה מדוע פיגרה רוסיה אחרי מדינות אחרות במלחמה בקורונה, וכנראה שהתשובה טמונה בשילוב ביניהם: הרצון של פוטין להשלים במהירות את "המבצע המיוחד" לשינוי החוקה, באופן שנועד לאפשר לו להישאר בכס הנשיאות עד 2036, הרשלנות האינהרנטית לביורוקרטיה הרוסית, והאופי המיוחד של הציבור הרוסי.

ב-15 בינואר הצהיר פוטין על רפורמה חוקתית מוגבלת, שנועדה לשנות את היחסים בין זרועות הממשל הרוסי, וכביכול לחזק את הפיקוח הפרלמנטרי על הממשלה והנשיא, ואף לוותר על סמכויות נשיאותיות מסוימות לטובת מוסדות אחרים.

גם ראש עיריית מוסקבה סוביאנין, שמונה על ידי פוטין לעמוד בראש מטה המאבק בקורונה, הודה ששיעור התחלואה האמיתי גבוה מהמדווח. בינתיים, מתארגנים לבתי חולים ייעודיים שיטפלו בכ-5,000 חולים בו-זמנית

בתום חודשיים של דיון ציבורי מרתוני מבוים – החוקה הרוסית שוכתבה מן היסוד, וסמכויות הנשיא חוזקו ביתר שאת. ב-10 במרץ, יום לפני סיום ההצבעות על הקריאה השנייה בפרלמנט, פוטין "נענה" להצעה, כי החוקה החדשה "תאפס" את מניין כהונותיו כנשיא, ובכך תיפתח בפניו הדרך להתמודד שוב לנשיאות ב-2024 וב-2030, כך שיוכל – אם ירצה – להנהיג את רוסיה עד 2036.

6 ימים לאחר מכן הודהרה החוקה החדשה דרך כל מוסדות הממשל, על מנת לעמוד בלו"ז שהוגדר עוד קודם – לקיים משאל עם לאישור השינוי, במשאל עם שיתקיים ב-22 באפריל. האישור של העם כולו נועד לחדש את הלגיטימיות של פוטין כנשיא, שאינו ניתן להחלפה.

ב-11 במרץ החוקה המתוקנת אושרה בבוקר בבית התחתון של הפרלמנט, ובצהרים כבר בבית העליון שלו. עד 13 במרץ כל אחד מ-86 הפרלמנטים המחוזיים אישר את שינוי החוקה. ב-16 במרץ בית המשפט לחוקה אישר את השינוי.

Russia Putin Virus Outbreak
Russia Putin Virus Outbreak

לאורך כל השבוע הזה, ביקשו הדוברים הרשמיים של הקרמלין להתעלם מהאפשרות, כי המצב האפידמיולוגי ברוסיה עלול לסכל את קיום משאל העם בסוף אפריל. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית אף דיווחה לפוטין, כי במידת הצורך ניתן יהיה לקיימו, לפחות במרחב מוסקבה, באמצעות הצבעה אלקטרונית. רק בימים האחרונים, ככל שממדי המגפה הלכו ונחשפו החלו לדבר בקרמלין על דחיית ההצבעה ליוני, ופוטין אף אמר (25 במרץ) כי גם הוא עצמו נוטה לכך.

בגיליון מה-23 במרץ של העיתון הרוסי היוקרתי "קומרסאנט" קבע הפרשן דמיטרי דריזה, כי "הביורוקרטיה הרוסית נוראית יותר מכל וירוס". הוא מיקד את מאמר הפרשנות שלו בתקרית, שבה בשל כשל ביורוקרטי נאלצו 800 תיירים רוסיים, שחזרו בארבע טיסות מתאילנד, לשהות במשך שעות ארוכות בשדה התעופה בעיר קרסנויארסק שבסיביר, רק כי לא סופקו לשדה התעופה מספיק "צווי הסגר" עבור כל אחד מהנוסעים. בסופו של דבר תיירים זועמים ומרוטי העצבים פרצו החוצה והתפזרו בבתיהם, מבלי לקבל את הצו.

מאחר שלפי הרוח הכללית שנשבה ממוסקבה  אין בעיית קורונה ברוסיה, נראה, כי כל שדרות הממשל הרוסיות לא הזדרזו להיערך לאתגר הקורונה, עד אשר החדשות מאירופה וארה"ב הפכו מפחידות, והשתנה כיוון השבשבת שעל הקרמלין.

אנשי רפואה רוסים עולים על מטוס בדרכו לסייע לאיטליה במאמצים לטיפול בנפגעי קורונה (צילום: (Alexei Yereshko, Russian Defense Ministry Press Service via AP))
אנשי רפואה רוסים עולים על מטוס בדרכו לסייע לאיטליה במאמצים לטיפול בנפגעי קורונה (צילום: (Alexei Yereshko, Russian Defense Ministry Press Service via AP))

הביורוקרטיה ברוסיה היא אומנם איטית, מאובנת, מסואבת, מושחתת ולא אפקטיבית – אך היא חלק בלתי נפרד מהחברה שבה היא מצויה. זאת חברה שהתרגלה לא לסמוך על המדינה, "לעבוד בשחור" ולהפר את החוק באופן שיטתי, כי אחרת קשה לשרוד ברוסיה המודרנית.

הרוסים לא מאמינים לרשויות, הם חשדנים כלפי מסרי הממשל, לא מאמינים לתקשורת, נוטים לתיאוריות קונספריציה ובעיקר יודעים לסמוך על עצמם.

הביורוקרטיה ברוסיה היא אומנם איטית, מאובנת, מסואבת, מושחתת ולא אפקטיבית – אך היא חלק בלתי נפרד מהחברה שבה היא מצויה. זאת חברה שהתרגלה לא לסמוך על המדינה, "לעבוד בשחור" ולהפר את החוק

לאורך פברואר זיהו חוקרי תקשורת מערביים, כי גופים רוסיים שונים מקדמים קמפיינים תודעתיים קונספירטיביים, שמאשימים את ארה"ב בהחדרת וירוס הקורונה לסין, כדי להחליש אותה במסגרת המאבק הבינמעצמתי, או לחילופין, כי וירוס הקורונה הוא נשק ביולוגי, שדלף ממעבדות צבאיות סיניות. אין להתפלא כי גם האוכלוסייה ברוסיה וגם הרשויות לא מיהרו להתייחס ברצינות ל"מגפה רחוקה בסין".

בכך, הממשלה והציבור ברוסיה לא נבדלו בהרבה ממדינות אירופה. כנראה שהממשלה מזערה את העיסוק הפומבי בתופעה עד אמצע מרץ משיקולים פוליטיים, ואילו הציבור והביורוקרטיה העדיפו להתכחש לתופעה, עד אשר הופיעה על מפתן דלתם.

פוטין מבקר בבית חולים לחולי קורונה (צילום: Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP))
פוטין מבקר בבית חולים לחולי קורונה (צילום: Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP))

גאופוליטיקה בעידן קורונה

אי אפשר לומר שההנהגה ברוסיה התעלמה לחלוטין מעניין הקורונה. בראשית מרץ הרוסים זיהו את רגישות השווקים העולמיים בשל מגיפת הקורונה בסין, וביקשו "לגזור קופון". הרוסים סירבו (5 במרץ) להאריך את שיתוף הפעולה עם קרטל הנפט אופ"ק, מה שהוביל (9 במרץ) ליום הנפילות החדות ביותר בשוק הנפט מאז 1991.

לאורך פברואר זיהו חוקרי תקשורת מערביים, כי גופים רוסיים שונים מקדמים קמפיינים תודעתיים קונספירטיביים, שמאשימים את ארה"ב בהחדרת וירוס הקורונה לסין, כדי להחליש אותה במסגרת המאבק הבינמעצמתי

נפילות אלה הכניסו את שוקי הכספים והאנרגיה העולמיים לפאניקה, שנבלמה באופן חלקי בלבד, נכון לעכשיו, בשל ההצהרות האמריקאיות על חבילת סיוע בהיקף של עד שישה טריליון דולר, והצהרות דומות של מנהיגים מערביים מובילים.

המהלך הרוסי הוסבר על ידי הרצון לדחוק את יצרני הנפט האמריקניים מהשוק, והיכולת של הכלכלה הרוסית לספוג לחצים טוב יותר מהכלכלות של נסיכויות הנפט או במערב.

בשבועות שעברו מאז, ניכר כי גם קברניטי משק הנפט הרוסי הופתעו מגודל הפגיעה במחירי הנפט, ועקב זאת בכלכלה הרוסית, ואפשר שהם מגששים אחר אפשרות לשקם את שיתוף הפעולה עם מדינות המפרץ כדי לדחוף את המחירים שוב כלפי מעלה.

Virus Outbreak Russia Italy
Virus Outbreak Russia Italy

הרוסים גם לא נותרו אדישים נוכח המצב באיטליה, בייחוד כאשר סין החלה לספק באופן מופגן סיוע למדינות מוכות קורונה, ולנסות להציג את הניגוד בין חוסר הסולדריות האירופית והפנים מערבית, לעומת הנכונות של בייג'ינג להושיט יד לעזרה.

רכבת אווירית של 14 מטוסי תובלה רוסיים צבאיים העבירה ציוד רפואי וכמאה מומחי רפואה צבאית לפאתי רומא, והרוסים ביקשו למקסם את יחסי הציבור החיוביים מהאירוע. ב-25 במרץ שיירה צבאית רוסית יצאה מרומא לכיוון מוקד המגיפה בברגמו

קברניטי משק הנפט הרוסי הופתעו מגודל הפגיעה במחירי הנפט, ועקב זאת בכלכלה הרוסית, ואפשר שהם מגששים אחר אפשרות לשקם את שיתוף הפעולה עם מדינות המפרץ כדי לדחוף את המחירים שוב כלפי מעלה

דוברים רוסיים רשמיים מיהרו להכחיש את הפרשנות המתבקשת, לפיה הרוסים מנסים לתקוע טריז באחדות העמדה האירופית, בכל הנוגע להארכת סנקציות על רוסיה. בפעם הבאה שהעניין יובא לאישור מוסדות האיחוד האירופי – האם תוכל לשכוח רומא מי התגייס לעזור לה בשעתה הקשה ביותר?

רוסיה מעבירה סיוע סמלי גם לאיראן, ספרד, סין, והשגריר הרוסי בארה"ב אף הביע נכונות לסייע לאמריקאים להתמודד עם המחלה, והכחיש ביקורת לגבי אפקטיביות המאמצים הרוסיים בהתמודדות עם המגפה.

ב-26 במרץ תתקיים שיחת ועידה במתכונת חירום של מנהיגי ג'י-20 (20 הכלכלות הגדולות בעולם). מאז גירושה של רוסיה מג'י-7, הפכו הכנסים של ג'י-20 למפגשים הרב צדדיים החשובים ביותר עבור פוטין. בשנים האחרונות הוא ביקש שוב ושוב לנצל את המפגשים הללו כדי לשחוק את הבידוד הבינ"ל שהמערב גזר עליו, ולהפגין, כי רוסיה לא לבד.

משאיות צבאיות רוסיות נוסעות בדרכן להעמיס ציוד רפואי למאבק בקורונה שישוגר לאיטליה (צילום: (Alexei Yereshko, Russian Defense Ministry Press Service via AP))
משאיות צבאיות רוסיות נוסעות בדרכן להעמיס ציוד רפואי למאבק בקורונה שישוגר לאיטליה (צילום: (Alexei Yereshko, Russian Defense Ministry Press Service via AP))

לראשונה מזה הרבה זמן כנס הג'י-20 נערך באווירה שבה דווקא המערב הוא הצד המאותגר כלכלית ורפואית. סין מצטיירת כמי ש"נצחה את קורונה", ורוסיה – טרם הוכתה קשות.

אמנם בנקודת הזמן הנוכחית ישנה אי-וודאות בכל הנוגע לעוצמת הפגיעה שרוסיה תספוג ממגפת הקורונה, אך הרושם הוא, כי חרף כל כשליו הניהוליים, המשק הרוסי בנוי יותר טוב מעמיתותיה במערב – לבלום זעזועים. רוסיה צברה יתרות מטבע ניכרות והרגילה את אזרחיה להדק חגורה ולהסתפק במועט. רוב הכלכלה הרוסית בלאו הכי נשלטת על ידי הממשלה, שתגבה כספית את התעשיות, ויתכן שאלה אף יהיו ביתרון תחרותי בשווקי חומרי הגלם לאחר תום המשבר.

רכבת אווירית של 14 מטוסי תובלה רוסיים צבאיים העבירה ציוד רפואי וכמאה מומחי רפואה צבאית לפאתי רומא, והרוסים ביקשו למקסם את יחסי הציבור החיוביים מהאירוע

פוטין ינסה למנף את המצב כדי לגרוף הישגים אסטרטגיים בכל הנוגע למקומה של רוסיה בעולם וטיב יחסיה עם המערב. כמו כן, אפשר שמצב חירום, יסייע לו לצלוח את תקופת אי הוודאות ואף לשפר עמדות לקראת משאל העם לאישור החוקה, ולמעשה להארכת כהונתו הוא.

ומנגד, הפאנדמיה מתאפיינת ברמה קיצונית של אי וודאות, ובמידה רבה ניתן לספר גם אפשרות מתחרה אחרת – לפיה הטיפול הכושל הצפוי של המערכת הרפואית והביורוקרטית הרוסית במגפה "ישבור את גבו של דב הרוסי", ויתעל את המיאוס המתרחב משלטון פוטין ומהמאפיינים האוטוקרטיים שלו, שכבר קשה להסתיר, לכדי מחאה שתאתגר את המשך שלטונו כבר ב-2020.

עוד 1,730 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 2 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המשבר העולמי ״ברוסיה מעדיפים להעלים את החולה מהעיניים, כאילו שזה גם יעלים את הנגיף"

התפרצות הקורונה ברוסיה צריכה להדאיג את כל העולם ● מעדויות שהגיעו לזמן ישראל עולה כי אין שם הפרדה בין חולי קורונה לחולי ריאות אחרים, וכי מרגע התפרצות המגיפה הופנו כל מאמצי הרשויות כדי להסתיר את המחדל המתמשך והטיפול הלקוי ● "לא רק שהם משקרים בכל הנוגע לנגיף, הם גם פועלים בצורה לא אחראית וממשיכים להפיץ אותו במקום לעצור אותו", אומרת יו"ר איגוד הרופאים ברוסיה ● אירה טולצ׳ין אימרגליק עוקבת בדאגה אחר הנעשה בארץ הולדתה ומביאה תמונת מצב מאד מטרידה

עוד 1,619 מילים

ההשוואה הפוליטית השקרית בין חרדים לערבים

משבר הקורונה מנוצל היטב, לא חשבנו אחרת, על ידי אבי אבות הקומבינה, נתניהו, שמתרגל, מה עוד חדש, את יכולתו לתלות גולגולות על חגורת שלטונו המושחת, הפעם ערף את בני גנץ ואת החברים מקס ומוריץ, צמד סוסים טרויאניים שכינו עצמם בחוצפה 'דרך ארץ'.

רק לפני שבוע דיבר על ממשלת חירום ואחרי שגנץ 'נכנס תחת האלונקה' הפך לו אותה על הראש. טבע של עקרב, אבל העקרב הזה שלנו. אפילו שר הבריאות נדבק בקורונה אבל לנתניהו לא אצה הדרך לממשלת חירום. היושרה מתה. איש הישר בעיניו יעשה. הציידים מחלקים ביניהם במרמה את השלל האלקטורלי והעם נאנק תחת הווירוס הכפול.

רק לפני שבוע דיבר על ממשלת חירום  – ואחרי שגנץ 'נכנס תחת האלונקה' הפך לו אותה על הראש. טבע של עקרב, אבל העקרב הזה שלנו. אפילו שר הבריאות נדבק בקורונה – אבל לנתניהו לא אצה הדרך לממשלת חירום

אנשים מאבדים עולם ברגע, מיליון איש הצטרפו למעגל האבטלה, רכבת אווירית של חולים מארה"ב, ליצמן מטיס לארץ גם גופות, משפחות כלואות בין ארבעה קירות והתקשורת מתכסה בכחש ומזייפת אחדות. המסך מתמלא זמרים מובטלים ומחוות לחג החירות של סבא וסבתא, צעירים חוגגים במלונות קורונה וראש הממשלה חולה שליטה, אין רופא ואין דיין. הוא מופיע בטלביזיה בנאומים סתמיים מלווים בטישו ובר סימן טוב ומרגיש אלכסנדר מוקדון.

אבל כמו בכל מצוקה יש גם קורבן תורן וגם כאן יש. חרדים וערבים. אלה בצדק מסוים ואלה כי למה לא? אצלנו נהוג לאזן את האמת עם שקר גס.

נתניהו ושריו והעיתונות בעקבותיהם מאמצים בחום את המשוואה השקרית על 'חרדים וערבים' ונוזפים בציבור הלא ממושמע, בידיעה ברורה שזה לא נכון, הערבים מתנהלים באחריות והחרדים מצפצפים, אבל למי אכפת השקר? מדובר בקורבן קל וזמין. קל לחבוט בערבים, תשאלו את בנימין הערבים נוהרים נתניהו. זה מגביר איבה משתלמת ותמיד זמין לשימוש כמו מסכה רב פעמית בלי פילטר.

החרדים לא ממושמעים במצוות רבני העדה. מילה אחת מגדולי התורה והציבור החרדי היה ננעל בבתים. אבל לליצמן לא אצה הדרך והוא ביקש להחריג בתי כנסת וישיבות, החלטה שעלתה בהדבקה נרחבת שסופה לא נראה באופק. באין הנחיה גורפת חרדים המשיכו להפר הנחיות ועוררו חרדה וזעם שתורגמו גם לשנאת חרדים שהציפה את הרשת, אבל פוליטיקאים המשיכו להלין על חרדים וערבים.

נתניהו ושריו והתקשורת מאמצים בחום את המשוואה השקרית על 'חרדים וערבים' ונוזפים בציבור הלא ממושמע, בידיעה ברורה שזה לא נכון. הערבים מתנהלים באחריות והחרדים מצפצפים. אבל למי אכפת השקר? מדובר בקורבן קל וזמין

באותו זמן ממש נסגרו מסגדים בישובים ערבים והציבור נענה להוראות אבל העיתונות מתדלקת את השקר שערבים כמו חרדים נדבקים בהמוניהם, ומדביקים מעגלים הולכים ומתרחבים, ואיש לא עוצר באצבע את סכר השנאה.
כי מה שווים הערבים אם הם לא אשמים?

שוטרים שבאים לפנות התקהלויות תפילה אסורות נענים ביריקות וקריאות מסורתיות כמו 'נאצים', אבל משטרת ישראל היא משטרה מכילה ומפזרת את הסוררים בתקיפות ורגישות, יהודי לא מרביץ ליהודי.

בינתיים, בצד השני של גוש דן, ביפו, אזרח ערבי שמסתובב ברחוב נדרש ע"י שוטר להציג תעודה מזהה, האיש מסרב ונעצר ומתחוללת מהומה שגולשת להתפרעות. למה נעצר ולא הוזהר כנהוג מול כל אזרח שאין לו מבטא ערבי?
למשטרה פתרונים ויש פתרונים.
התשובה פשוטה: ככה.
אני יודעת שככה זה לא תשובה אבל אני סומכת עליכם, לא צריך עין חדה כדי להבין. מדובר בערבים. בנחישות ורגישות מתורגמת ביפו לגזענות. זה קרה ביפו גם לפני זמן קורונה. נהוג לנקוט ביפו יד קשה גם שלא לצורך.

'שלא ירימו את הראש'. מכירים? זה משפט נפוץ ביחס לערבים. ולפעמים לראש הזה נמאס לקבל יחס של אויב הציבור והוא מתקומם. הוא רואה מה קורה בציבור החרדי ואיך זה מטופל בחסות שר הבריאות ליצמן שיודע לשמן את הציבור שלו ולקבץ חולים ומתים מכל קצוות תבל בעוד הציבור הערבי ממשיך לקבל יחס של תומכי טרור גם כשמדובר בקורונה וחרף העובדה שהוא נענה להנחיות.

בינתיים, בצד השני של גוש דן, ביפו, אזרח ערבי שמסתובב ברחוב נדרש ע"י שוטר להציג תעודה מזהה, האיש מסרב ונעצר ומתחוללת מהומה שגולשת להתפרעות. למה נעצר ולא הוזהר, כנהוג מול כל אזרח שאין לו מבטא ערבי?

הציבור הערבי מאכלס בהמוניו את בתי החולים ומשרת במסירות את הציבור כולו, רק כשבניו חוזרים הביתה הוא מקבל קרניים וסופג יחס מזלזל במקום הערכה וקבלה מוחלטת. אין חדש תחת הווירוס. פשוט אין.

זה לא המעצר, כולם נדרשים לציית להוראות הסגר. זה לא ה'מה', זה ה'איך', וזה סיפור עתיק שיושב על חבית חומר נפץ בזמן קורונה ובזמן בחירות ומתי לא, בעצם. אם לא ניזהר המצב הנפיץ הזה ילך וידרדר, שנאה היא תבלין נפיץ בימים קשים והיא זמינה מתמיד, הושט היד וגע בה.

רק את נתניהו, סכסכן ידוע, זה תמיד משרת היטב ומאפשר לשליט הציני המושחת למסך את כוונותיו הנואלות ולבצר את כיסאו בצל המשבר נורא באחדות מזויפת מודבקת בטישו ומכוסה במסכת שקרים.

שני עמים בארץ אחת. אלה הם חיינו. שירו איתו, מרפסות נופלות. הריעו לנוכל!

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 722 מילים ו-1 תגובות

מנכ"ל מכבי מעריך שבבני ברק יש 75 אלף חולי קורונה

עיריית רמת גן עתרה לבג"ץ בדרישה להטיל בידוד על העיר הסמוכה ● נתניהו לראשי רשויות ביהודה ושומרון: אל תדאגו, לא נוותר בנושא החלת הריבונות בשטחים ● בעקבות חוליו של ליצמן בקורונה, נכנסו ראש הממשלה נתניהו, ראש המוסד ארגמן ומנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב לבידוד ● המשנה למנכ"ל משרד הבריאות אמר שבעתיד תאכוף המשטרה את ההנחיה לעטות מסכות פנים

14:35 עריכה

מנכ"ל מכבי שירותי בריאות, רן סער, בדיון בוועדת הקורונה בכנסת, שלפי אינדיקציות שונות, כ-38% מתושבי בני ברק חולים בקורונה; דהיינו, 75 אלף איש. סער ציין שהאוכלוסייה בעיר יחסית מבוגרת.

14:30 עריכה

נתניהו מעדכן מישיבת הממשלה –

14:25 עריכה

עיריית רמת גן עתרה לבג"ץ בדרישה להטיל בידוד על בני ברק באופן מיידי.

14:23 עריכה

משרד המשפטים פרסם קול קורא לקבלת רעיונות מהציבור בנושא הקלות רגולטוריות לאור משבר הקורונה.

מאז תחילת משבר הקורונה ומצב החירום במשק פועלות יחידות רבות במשרד המשפטים לבצע הקלות ברגולציה ובנהלי היחידות הפועלות בממשקים שונים מול הציבור, במטרה לאפשר מתן שירות בנוחות וביעילות על אף המצב, ואף נעשו שינויי חקיקה מהירים במטרה להקל את השירותים לאזרח במהלך תקופת החירום. כעת, המשרד פונה גם לציבור הרחב ומבקש לקבל ממנו התייחסויות לנושא, שעשויות להפוך להקלות רגולטוריות נוספות.

לצד ההקלות הרבות שכבר נעשו, כגון דחיית מועדים להגשות דו"חות לרשם העמותות, דחיית מועד תשלום האגרות לסיוע המשפטי או הארכת מועד להגשת בקשות לתמיכה מוועדת עזבונות ומעבר מהגשת מסמכים באופן פיזי להגשת מסמכים באופן מקוון (הרשימה המלאה מצורפת), במשרד המשפטים בוחנים בימים אלו אפשרות לביצוע הקלות נוספות, ובשלב זה של המהלך, אף מעוניינים לשלב גם את הציבור הרחב ולשמוע את הצעותיו בעניין. זאת, במטרה להמשיך ולתת את השירות הטוב והיעיל ביותר מבלי לסכן את בריאות הציבור והעובדים ולהימנע עד כמה שניתן ממצב בו אזרחים צריכים להגיע באופן פיזי ליחידות השונות של משרד המשפטים לצורך קבלת שירותים. בנוסף, מטרת קול הקורא היא לקבל רעיונות מהציבור שיאפשרו גם הקלת המצב אליו נקלעו עסקים, עמותות והציבור הרחב, ושיאפשרו בהמשך גם חזרה לשגרה קלה יותר – כשזו תתאפשר בהתאם להחלטות הממשלה.

בהתאם לכך, אתמול פורסם 'קול קורא לרעיונות מהציבור בנושא הקלות רגולטוריות לאור משבר הקונרונה בתחומי הפעולה של משרד המשפטים'. בקול הקורא מצוין כי במשרד המשפטים מעוניינים לשמוע מהציבור שנמצא בממשקים שונים עם המשרד – אזרחים מהשורה, עורכי דין, המגזר העסקי, המגזר השלישי והאקדמיה – על הקשיים שהם חווים בעבודה מול היחידות השונות לאור המצב הייחודי בו נמצא המשק כולו, ואף לשמוע את הצעות הציבור לפתרונות אפשריים, אותם יבחנו אנשי תחום מדיניות רגולציה בחטיבת תכנון מדיניות ואסטרטגיה ומחלקת יעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, המובילים את המהלך יחד עם מנהלי היחידות השונות במשרד.

13:36 עריכה

יושב ראש הוועדה המיוחדת למאבק בקורונה, עפר שלח: ההחלטות לגבי הציבור החרדי מושפעות משיקולים פוליטיים.

13:33 עריכה

בשיחת טלפון שקיים אתמול עם ראשי רשויות ביהודה ושומרון אמר להם נתניהו שהם אינם צריכים לדאוג ושהוא לא יוותר בנושא החלת הריבונות בשטחים – כך דיווחה דפנה ליאל ב-N12.

13:08 עריכה

נעשים מאמצים לגבש הסכם קואליציוני עוד היום – כך דיווח עמית סגל ב-N12.

12:49 עריכה

ראשי רשויות שיגרו לראש הממשלה נתניהו מכתב, שבו קראו למנות את גילה גמליאל לתפקיד "ביצועי ראוי". בין החותמים על הפנייה – ראשי עיריית נתניה, ראשון לציון, אילת, גבעתיים, רחובות, אופקים, עכו ופתח תקווה.

12:40 עריכה

התחדש המשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד וכחול לבן. המחלוקת המרכזית בין הצדדים היא שאלת החלת הריבונות על השטחים שמעבר לקו הירוק. בכחול לבן מעוניינים שבחודשים הקרובים תעסוק הממשלה רק בנושאי כלכלה וחברה, לאור משבר הקורונה. אולם בימין חוששים מהאפשרות שטראמפ לא ייבחר בשנית לנשיאות, ואז האפשרות להחלת ריבונות תוחמץ, לכן הם דורשים שיוכלו לפעול בתחום זה כבר עתה.

12:05 עריכה

ביום חמישי האחרון הגיע יעקב ליצמן לכנסת להצבעה על בחירת יושב ראש הכנסת. בבדיקה שנערכת מבקשים להתחקות אחר צעדיו ואחר האנשים שבסביבתם שהה.

12:02 עריכה

יושב ראש האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' תקף את היוזמה לאפשר למבקשי מקלט לפדות חלק מכספי הפיקדון שלהם.

11:53 עריכה

קצין הכנסת הורה לסגור ולבודד את לשכתו של יעקב ליצמן, לאחר שנודע כי חלה בקורונה.

11:46 עריכה

מנכ"ל המרכז הרפואי הדסה, פרופסור זאב רוטשטיין, ישהה בבידוד עד יום שני, כי נפגש עם שר הבריאות ליצמן.

רוטשטיין (משמאל) וליצמן (צילום: פלאש 90)
רוטשטיין (משמאל) וליצמן במשרד הבריאות בינואר האחרון (צילום: פלאש 90)
11:42 עריכה

הודעתו של מנכ"ל משרד הבריאות בטוויטר, עם כניסתו לבידוד.

11:24 עריכה

ראש הממשלה נתניהו נכנס לבידוד שיימשך עד יום רביעי בשבוע הבא. נתניהו יהיה בבידוד משום שנפגשם עם שר הבריאות ליצמן, שהתברר כחולה קורונה.

10:34 עריכה

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופסור סיגל סדצקי, תיכנס לבידוד, לאחר שנחשפה לאחרונה לשר הבריאות יעקב ליצמן, שהתברר כחולה קורונה.

10:33 עריכה

חבר הכנסת חילי טרופר מכחול לבן אמר בגלי צה"ל שהמשא ומתן הקואליציוני בין מפלגתו לליכוד לקראת סיכום סופי.

09:34 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, נכנס לבידוד, לאחר שהתברר ששר הבריאות, יעקב ליצמן, שבסביבתו שהה לאחרונה, חלה בקורונה. בר סימן טוב ישהה במתקן ייעודי, שבו אמצעי תקשורת.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
בר סימן טוב במשרד ראש הממשלה בחודש שעבר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
08:45 עריכה

אנשי הצוות האישי של שר הבריאות יעקב ליצמן נתונים בבידוד, לאחר שהתברר שהאחרון חלה בקורונה. חקירה אפידמיולוגית בעניינו נפתחה. בימים האחרונים נפגש ליצמן עם מנכ"ל משרדו, משה בר סימן טוב, ראש המוסד, נדב ארגמן, וראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת.

08:25 עריכה

בכחול לבן העלו בפני הליכוד הצעת פשרה, שלפיה, אף אחת מהמפלגות לא תטיל וטו על מינויים של רעותה. המשמעות – הליכוד יוכל למנות את יולי אדלשטיין ליושב ראש הכנסת, וכחול לבן תוכל למנות את אבי ניסנקורן לשר המשפטים. כך דיווח זאב קם בתאגיד השידור כאן.

07:51 עריכה

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, אמר הבוקר בראיון בגלי צה"ל שהמשטרה תאכוף את ההנחיה לעטות מסכות מגן במרחב הציבורי.

07:28 עריכה

שר הבריאות יעקב ליצמן, שאובחן כחולה בקורונה, נפגש בעת האחרונה עם בכירים במדינה ובצמרת משרד הבריאות בפרט. בנוסף נפגש ליצמן לאחרונה עם האדמו"ר מגור והאדמו"ר מבעלז. מי ששהה בקרבת השר ב-14 הימים האחרונים יידרש להיכנס לבידוד.

07:17 עריכה

המשא ומתן הלילי בין הליכוד וכחול לבן נמשך עד השעה 02:00 לפנות בוקר וחלה בו התקדמות משמעותית, אך הוא טרם יסתיים – כך דיווחה דפנה ליאל ב-N12. המגעים בין הצדדים יתחדשו הבוקר.

02:00 עריכה

שר הבריאות יעקב ליצמן ואשתו אובחנו כחולים בקורונה. כך הודיעה לשכת השר.

״השר ליצמן ורעייתו מרגישים טוב, מטופלים כראוי וישהו בבידוד ובהשגחה בהתאם להנחיות משרד הבריאות״, נמסר בהודעה. ״כפי הנדרש ובהתאם לחקירה האפידמיולוגית שתתבצע, יימסרו הודעות לכניסה לבידוד לאלו שנחשפו לקירבת השר ליצמן ורעייתו בשבועיים האחרונים״.

עוד נמסר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו עודכן בפרטים. ״שר הבריאות ליצמן ימשיך לנהל מביתו סדר יום רגיל, בהתאם להמלצות הרפואיות״, נאמר.

ליצמן, בן 71, נשוי לחוה אשר עובדת בעיתון ״המודיע״.

עוד 24 עדכונים

מועדון הבכירים ממשיך לסדר לעצמו מיליונים בחברות הציבוריות

בדיקת זמן ישראל בזמן שהמשק הישראלי מתמודד עם זוועה כלכלית, חברי מועדון מצומצם ממשיכים להרוויח מיליונים כשכירים בחברות ציבוריות ● בניגוד לתחזיות המוקדמות, המוסדות הפיננסים לא קרסו בגלל הגבלות השכר, והצליחו למצוא מנהלים גם בשכר הצנוע שהוגבל ל-3.5 מיליון שקל ● אבל בשאר הענפים חגיגת השכר נמשכת כסדרה ● יקום מקביל, קווים לדמותו

עוד 2,118 מילים ו-1 תגובות

תחקיר זמן ישראל טיסות הקורונה - הסיפור האמיתי

בעקבות התפרצות הקורונה בקהילה החרדית בניו יורק, מאות תלמידי ישיבה עם אזרחות ישראלית ביקשו לחזור במהרה לארץ ● משרד הבריאות חשש כי פוטנציאל ההידבקות וההדבקה שלהם גבוה, אך רבים מהם עלו לכמה טיסות אל על, והעמידו בסכנה את שאר הנוסעים - שלא ידעו על כך דבר ● עשרות מתלמידי הישיבה התגלו כנשאי הנגיף, ושאר הנוסעים המבוהלים רוצים לדעת מי החליט להסתיר מהם את האמת

עוד 3,019 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

גנבו את הבחירות

הפוליטיקה של ישראל כה מורכבת, עד שנחמד לפגוש באותם מצבים נדירים שבהם התמונה בהירה וברורה: שלושה חברי כנסת גנבו את הבחירות.

מדובר כמובן באורלי לוי-אבקסיס שרצה ברשימת העבודה-גשר-מרצ, והצמד יועז הנדל וצבי האוזר מכחול לבן. שלושתם הסתכסכו איכשהו עם בנימין נתניהו ויובאו למרכז-שמאל במטרה למשוך קולות ימניים ולשבור את המעין-תיקו הבין-גושי. זה לא היה המהלך הכי נקי בעולם, אבל זה כלום לעומת הסדום ועמורה של הליכוד.

ומה קרה? ראשית, השלושה נכשלו כישלון חרוץ במשימתם; ואז, בחסות הקורונה, הם בעצם העבירו את המנדטים בחזרה לימין. יש קו מאוד עדין בין ביצוע תפקידך לבין ביצוע ההפך המוחלט מתפקידך; קל כל-כך להתבלבל.

לוי-אבוקסיס, שיהירותה קיימת ביחס הפוך לערכה הפוליטי האמיתי, זכתה אך בקומץ קולות במחוז הבית בבית שאן; כישלון מרהיב ומשכנע. שני האחרים אלגנטיים מעט יותר אבל שווים אותו דבר; אם בכלל הנדל גרם לנזק בראיון בו זילזל קלות בתרבות המזרח תיכונית, ובזאת דרך בערמת צואה שאורבת כל בחירות לשלומיאל התורן ממחנה הלא-ימין.

לוי-אבוקסיס, שיהירותה קיימת ביחס הפוך לערכה הפוליטי האמיתי, זכתה אך בקומץ קולות במחוז הבית בבית שאן; כישלון מרהיב ומשכנע. שני האחרים אלגנטיים מעט יותר אבל שווים אותו דבר

האמת היא שלא בלתי סביר שהמרכז-שמאל נעקץ. הנסיון למשוך קולות מהצד השני בשיטה הזאת לא באמת מכבד אף אחד ומדיף צחנת ייאוש, במיוחד כאשר כל העסק מתקשר לבריחה כללית מאמירה ערכית בעניינים כמו הכיבוש. עשו הצגה יפה לימין הרך, והימין הרך לא בא. לא באמת. ללא שבעת המנדטים של אביגדור ליברמן (שנטשו את נתניהו בגלל עימותים עם הקנאים הדתיים ששוהים קבע בחצרו) תוצאות כל הסיבובים בשנה שעברה מזכירות להדהים את בחירות 2015 – למרות שלושת הגנרלים, ושלושה כתבי אישום. פשוט מדהים.

השערות שהשלושה יערקו החלו כבר בליל הבחירות ב-2 במרץ, אז היה נראה שנתניהו השיג 60 מנדטים. אבל עד מהרה הסתבר שמפלגות שרצו על טיקט מובהק של החלפת נתניהו זכו ב-62. דהיינו: ניצחו את הבחירות.

בני גנץ נדרש להפר אחת משתי הבטחות:

  • או שהוא מאחד כוחות עם נתניהו, למרות שזה נוגד לגמרי את התפקיד שייעדה לו ההיסטוריה ושאותו הוא אימץ.
  • או שהוא מבסס את ממשלתו בין היתר על תמיכת הרשימה הערבית המשותפת, למרות שהתנער ממנה במהלך הקמפיין כחלק מהחיזור האבוד אחר קולות הימין.

באמצע מרץ, ימים ספורים לאחר שקיבל את המנדט, היה נראה שגנץ בחר, ואף בחר בחוכמה: הוא יקים ממשלה שתתבסס על גוש ה-62 שלו – כמו שרוב מצביעי הגוש ללא ספק קיוו. הרי הוצאת נתניהו (וחבורתו) מבלפור היה מביא ממש אקסטזה לאלה שרואים בו מחריב הדמוקרטיה – אדם שגם שיאן הסתה נגד ערבים וגם הורס את מדינת היהודים. איחוי הקרע בן ה-72 שנה עם ערביי ישראל היה בונוס משמח מאוד.

לא בלתי סביר שהמרכז-שמאל נעקץ. הנסיון למשוך קולות מהצד השני בשיטה הזאת לא באמת מכבד אף אחד ומדיף צחנת ייאוש, במיוחד כאשר כל העסק מתקשר לבריחה כללית מאמירה ערכית בעניינים כמו הכיבוש

ואז הכל החל להתפרק. לוי-אבקסיס צייצה ראשונה שלא תתמוך במהלך, תוך הפרת רמיזותיה במהלך הקמפיין. ואז החרה החזיק אחריה הצמד הנדלאוזר. שימו לב: חברי מפלגתו של גנץ אשכרה סירבו לאשר את מינויו לראש ממשלה, להעיף  משטר שמתעלל בישראל, ולהציל את הציונות – בגלל שחברי המשותפת הסכימו לעשות אותו דבר.  כך התנדף לו הרוב של גנץ, וכך נרמס רצון הרוב בישראל, משל היה האופוזיציה ברוסיה. לא ברור מה הזוי יותר – הטירוף זה, או משבר הקורונה.

ביום חמישי האחרון חבר גנץ כידוע לנתניהו, וייתכן שממשלת אחדות קרובה. זה גרם לפירוק המיידי של כחול לבן תוך טריקת דלת רועמת של יאיר לפיד ובוגי יעלון. פיצוץ כחול לבן משאיר את האופוזיציה לנתניהו שוב מפולגת, תוצאה מזעזעת שמהווה פרס גדול לראש הממשלה. מאז גנץ חוטף ממצביעיו מי צוננין, עם נאצות שלא היו מביישות את מרכז הליכוד.

על פי העסקה המתהווה נתניהו יישאר על כנו במשך 18 חודשים ואז יעביר את ראשות הממשלה לגנץ למשך תקופה זהה. משעשע להווכח שכמעט אף אחד לא מאמין שנתניהו יכבד את ההבטחה הזו; אני לא בטוח שגנץ עצמו מאמין.

לפיד אומר שהרמטכ"ל (מיל') "זחל" לקואליציה של נתניהו, אבל נראה שגנץ קיבל לא מעט בתמורה. שוב לפי דיווחים, זה כולל ממשלה פריטטית למחצית הסיעה שתגיע איתו. ידוע שבארץ כל ח"כ הוא מלך, אבל אצל גנץ כמעט כל ח"כ יהיה גם שר! זה גם כולל כנראה תיקים חשובים כמו בטחון ומשפטים.

יתרה מזאת, קואליציה שלא נשלטת על ידי הליכוד ככל הנראה לא תבצע את הזוועות שתכננה הכנופיה הזו, כמו פסקת התגברות נגד בג"צ. ואם יפעל בחכמה גנץ יוכל לעשות דברים טובים מאד, כמו מינוי שר ערבי ופעולות לקידום השלום על אפם ועל חמתם של ה"שותפים" המבישים. למה לא? אדרבה – מצווה לעצבנם.

על פי העסקה המתהווה, נתניהו יישאר על כנו 18 חודשים ואז יעביר את ראשות הממשלה לגנץ לתקופה זהה. משעשע להווכח שאיש כמעט לא מאמין שנתניהו יכבד את ההבטחה הזו; אני לא בטוח שגנץ עצמו מאמין

אני חושב שגנץ שוחר טוב – אבל נראה שהוא מיהר יותר מדי. היתה לו אפשרות טובה בהרבה: להפעיל לחץ מקסימלי על העריקים, ולשחדם אם צריך (להריץ את האוזר לבית המשפט העליון ולתת להנדל איזו התנחלות מזיקה על שמו) , להסביר להם שאחרי שממשלת ה-62 (או 61) תעיף את ביבי – הליכוד הוא שיזחל פנימה – והרי לכם ממשלת אחדות, ממש כרצון העם.

למה מתווה משובח זה נזנח? אולי גנץ ראה במשבר הקורונה פורס מז'ור שאין להתווכח עימו. נתניהו הרי מקיים אירועי טלוויזיה כמעט יומיומיים בהם הוא מצייר את המגיפה כאסון הגדול ביותר מאז המבול ומשווק את עצמו כתיבת נח אנושית.

התקשורת הבלתי אחראית זורמת עם זה ובקושי טורחת לדווח על הפאשלות במערכת הבריאות או על העובדה ששר הבריאות (שכאילו נבחר בשל אי-התאמתו כמו רוב עמיתיו בקבינט) אינו מאמין בעליונות המדע. מכונת הספין עובדת שעות נוספות בכדי לשכנע אנשים שלא מחליפים סוסים באמצע משבר ושבחירות רביעיות תהיינה אסון – יותר מהשלישיות, בטור הנדסי כמו הקורונה.

במצב הפוך נתניהו לעולם לא היה מוותר, וגם אני לא. גנץ כנראה בחר במה שהוא ראה כאופציה הפחות גרועה. יש לי סימפטיה מסויימת לכך, כאחד שלעתים קרובות מגן על דברים גרועים – כמו דמוקרטיה למשל – באותה עילה ממש.

במצב הפוך נתניהו לעולם לא היה מוותר, וגם אני לא. גנץ כנראה בחר במה שראה כאופציה הפחות גרועה. יש לי סימפטיה מסויימת לכך, כאחד שלעתים קרובות מגן על דברים גרועים – כמו דמוקרטיה למשל – באותה עילה ממש

אבל תרחיש זה מניח שלא הייתה שום אפשרות להזיז את נתניהו בלי בחירות רביעיות. לפיכך המפתח להצדקת ההחלטה המוזרה של גנץ הוא האם, כשהתבררה הבגידה בשורותיו, הוא עשה כל מה שאפשר מבחינה אנושית בכדי להחזיר את הבוגדים למוטב.

ברור שזה מה שנתניהו היה עושה. ומי יודע? העסקה הפאוסטית טרם נחתמה, כך שאולי עוד לא מאוחר גם לגנץ.

אורלי לוי-אבקסיס (צילום: FLASH 90)
אורלי לוי-אבקסיס (צילום: FLASH 90)

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,014 מילים ו-2 תגובות
עודכן עכשיו

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מעגלים פינות ניגודי עניינים לא מעניינים את איילת שקד

לאיילת שקד יש חברה טובה: נשיאת NSO ● ל-NSO יש בעיית תדמית ויחסי ציבור ● אבל בשביל מה יש חברים טובים אם לא כדי לעזור ברגעי משבר? ואיזה מסע יחסי ציבור יכול להיות יעיל יותר משיתוף פעולה עם משרד הביטחון? ● איזה מזל ששקד במקרה קשורה גם לשר הביטחון ● ניגודי עניינים זה לחלשים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,086 מילים ו-1 תגובות

בעקבות חשיפת אי סדרים במיליונים בתלמה ילין: מנהל התיכון יוצא לשבתון

פרסום ראשון משה פילוסוף, מנהל בית הספר התיכון תלמה ילין בגבעתיים, הודיע במפתיע על יציאתו לשנת שבתון מניהול בית הספר ● זאת, אחרי חשיפת זמן ישראל כי גירעון של 2 מיליון שקל וגביית יתר של אלפי שקלים הביאו הורים ובוגרים לשגר למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן" ● ועד הפעולה של תלמה ילין: "יקשה עליו לשוב לניהול בית הספר בשנה שלאחר מכן"

עוד 724 מילים ו-1 תגובות

המגפה בשטחים המשק הפלסטיני בסכנת קריסה בגלל משבר הקורונה

המובטלים החדשים בשטחי הרשות הפלסטינית מתקשים להביא אוכל הביתה ● בעלי העסקים נקרעים בין האחריות לעובדים לבין הדאגה לילדיהם ● התיירות מרוסקת ● הבנקים עשויים להיות הבאים בתור ● כולם תוהים איך ומתי יוחמרו מגבלות התנועה, וכיצד יעבור עליהם החג המתקרב ● וכולם מודאגים מהמצב בישראל ● "כשהכלכלה בישראל נפגעת, זה משפיע עלינו, והיכולות שלנו נעשות מוגבלות עוד יותר" ● "בסוף, יש לנו כאן אינטרס משותף"

עוד 1,610 מילים

בסביבת כחול-לבן שומעים וקוראים את הביקורות הקשות נגד בני גנץ ומתפוצצים ● האוזר והנדל אשמים, אומרים שם, הם השאירו אותנו ללא קלפים ● מקורב לגנץ בראיון לזמן ישראל: הוא לא בונה על כך שנתניהו יפנה את מקומו בזמן, גבי אשכנזי לא הטיל וטו על ממשלת מיעוט, יאיר לפיד לעולם לא יהיה ראש ממשלה, הציבור לא מבין את משמעות המהלך, וגם יובל דיסקין - שתקף את גנץ ברשתות החברתיות - לא מבין כלום

עוד 1,213 מילים ו-2 תגובות

יום הכיפורים של מערכת הבריאות

תחקיר שומרים ציוד חירום פג תוקף ● מחסור בתרופות ובחיסונים ● העדר תוכניות מגירה או חשיבה לטווח הארוך ● וכמובן, מחסור מתמשך בתקציבים ● בשלושה דוחות שנפרסו על פני 13 שנים, התריע מבקר המדינה שוב ושוב על הליקויים שעכשיו נראים במערכת הבריאות - אך רובם ככולם לא תוקנו ● בכיר במערכת: "חוסר המוכנות כל-כך רחב, שרק עם הסתכלות כוללת ניתן יהיה להתחיל בתיקון" ● חיים שדמי, בסיוע שומרים - המרכז לתקשורת ודמוקרטיה, יצא למסע בין הדוחות המאובקים לצוותים הרפואיים שמתמודדים כעת עם המחדלים

עוד 3,681 מילים

נתניהו: הגבלות תנועה בבני ברק, חובת מסיכה ומענקים של 500 שקל

משמר הדמוקרטיה ליועמ"ש: לפתוח בחקירה נגד איילת שקד בעניין NSO ● שקד בתגובה: אמירה בוועדת כנסת לא דורשת גילוי נאות, יובל יועז עוסק בהמצאות ● רוה"מ מבטיח 500 שקל לקשישים ועבור כל ילד במשפחה ● חוזרים מחו"ל יבודדו במלונית ● כ"ל: גנץ יתגורר בביתו בראש העין עד שיהיה ר"מ ● בנט דורש: להעביר את ניהול משבר קורונה למשרד הבטחון

עוד 42 עדכונים

צרות בליכוד: נתניהו הסתבך עם מחנה אדלשטיין

יולי אדלשטיין רוצה לחזור לכס יו״ר הכנסת, אך כחול-לבן הטילו וטו על המינוי ● עכשיו מתברר שהסיפור של אדלשטיין הופך לאחת הסוגיות הקשות במו״מ הקואליציוני, ואנשיו של אדלשטיין פגועים מנתניהו ● לטענתם, אין משרה שתפצה את היו״ר לשעבר, גם לא שר בכיר בממשלה ● והם מאיימים: "אם יעלה החוק שאסור לראש ממשלה לכהן עם כתבי אישום, נעבור אחד אחד בליכוד כדי שיתמכו בזה" ● פרשנות

עוד 710 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
מֶמְשָׁלָה

"אנחנו נכנסים לתקופה שלאזרחים לא יהיה בה עבודה ולא יהיה בה רווחה, ולכן חיוני מתמיד לפצל את שני המשרדים, להפקיד עליהם שני שרים שונים, כך שלאחד מהם תהיה עבודה ולשני רווחה" ● במהדורה מיוחדת של אוצר מילים, אמיר בן-דוד מביא ראיון ראשון ובלעדי עם יועצו של נתניהו לענייני הפיכת לימונים ללימונדה, תחמן בר מינוי טוב

עוד 1,073 מילים

כל הבשורות הטובות לכיס ולסביבה - שלא נוכל לחגוג בקרוב

איסור מכירת כלי פלסטיק בחופי ת"א, צניחה במחירי הדלק, אשרור אוטובוס השבת של רמת גן, הפחתה בזיהום בתחנות הרכבת ואור ירוק להוספת אוטובוסים ● השבוע נרשמו חדשות מצוינות בתחומי הסביבה ו/או הצרכנות, שאף אחד מאיתנו לא יזכה ליהנות מהן בזמן הקרוב

העקומה של תפוצת הקורונה בישראל אולי מתחילה להתמתן בימים האחרונים, אבל עקומת האירוניה נמצאת בשיאה. שורה של מהלכים והכרעות שהיו נחוצים ובוערים בימי שיגרה, הימים הרחוקים ההם של עידן הטרום-קורונה, הבשילו דווקא עכשיו – כשההשפעה שלהם על המציאות, לפחות בנקודת הזמן הנוכחית, שואפת לאפס. אפשר לגייס צבא שלם של קלישאות כדי לתאר את זה – לתת אגוזים למי שאין להם שיניים, או שמא למכור קרח לאסקימוסים. כך או כך, קבלו את חמישיית האירוניה הפותחת של שבוע הקורונה האחרון:

משבר הקורונה: חיטוי אוטובוס (צילום: Photo by Tomer Neuberg/Flash90)
משבר הקורונה: חיטוי אוטובוס (צילום: Photo by Tomer Neuberg/Flash90)

1

פחות פלסטיק בחופים

חם מהתנור – עיריית תל אביב החליטה אתמול בישיבת המועצה (שנערכה בזום) לאסור מכירת כלי פלסטיק חד פעמיים בחופי הים. החלטה חשובה, אפילו דרמטית. זוכרים את הימים – רק לפני כמה חודשים – שבהם העיריות הודיעו בזו אחר זו על ביטול השימוש בחד"פים בצהרונים, ובאופן כללי הכריזו על מלחמת חורמה במגיפת הפלסטיק? אז לקראת פרוץ עונת הרחצה עיריית תל אביב הלכה צעד משמעותי קדימה (אילת קדמה לה, אגב). באמת צעד חשוב, רק חבל שאין עונת רחצה, הים סגור, ואף אחד לא מוכר בחופים שום דבר, רב או חד פעמי.

2

ירידה במחיר הדלק

מחיר הדלק צנח השבוע בפראות ל-4.89 שקלים לליטר, הנמוך מאז סוף העשור הקודם. חדשות טובות לנהגי המכוניות הפרטיות, חדשות רעות לסביבה, אבל בעצם לא זה ולא זה: ממילא אין לאן לנסוע, הכבישים ריקים ורוב המכוניות בישראל עומדות ומעלות אבק.

3

יותר אוטובוסים

בג"ץ איפשר סוף סוף למדינה לחזור לרכוש אוטובוסים: הסכסוך המשפטי הזה – בין יצרני האוטובוסים המקומיים למשרד האוצר שמעוניין לייבא יותר אוטובוסים מחו"ל – תקע את התחבורה הציבורית במשך כמעט שנתיים.

מבלי להיכנס לשאלה מי צודק במחלוקת, ההשלכות של הקיפאון היו הרסניות: שירות האוטובוסים ברחבי הארץ זקוק לתגבור נואש, משרד התחבורה כבר קיבל החלטה עקרונית לתגבר קווים רבים ולהוסיף קווים חדשים, אבל אי אפשר היה לבצע את ההחלטה בגלל שלא ניתן היה להגדיל את צי האוטובוסים.

תל אביב בימי קורונה: כיכר דיזנגוף ריקה כמעט לחלוטין, מרץ 2020 (צילום: Miriam Alster/Flash90     )
תל אביב בימי קורונה: כיכר דיזנגוף ריקה כמעט לחלוטין, מרץ 2020 (צילום: Miriam Alster/Flash90     )

התוצאה: נוסעים בכל הארץ המשיכו לסבול מצפיפות נוראית או ממחסור בקווים חיוניים. אז עכשיו אפשר סוף סוף לרכוש אוטובוסים – רק שהתחבורה הציבורית קוצצה כמעט לחלוטין ואין להם לאן לנסוע.

4

אור ירוק לאוטובוס השבת

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את העתירה נגד הפעלת ה"סבבוס" – קו האוטובוס הפופולרי שמופעל בשבתות על ידי עיריית רמת גן ומסיע את תושבי העיר לים ולמרכזי הבילוי בתל אביב. את העתירה הגישו קבוצת תושבי רמת גן בראשם הרב יעקב אריאל, לשעבר הרב הראשי של העיר.

אז הסבבוס עקרונית יכול לפעול, רק חבל שאין ים, אין בילויים ושהתחבורה הציבורית בקושי עובדת בימי חול – קל וחומר בשבת.

5

צניחה בזיהום בתחנות הרכבת

בדיקות שנערכו לאחרונה בתחנות הרכבת הראו שזיהום האוויר בסביבת הרציפים ירד משמעותית (הבדיקות נעשו כשעדיין נסעו רכבות).

הזיהום בתחנת השלום למשל (התחנה העמוסה בישראל) מוכר כבר כמה שנים כמפגע בריאותי מסוכן, וכל הניסיונות להפעיל מסננים ומאווררים הניבו תוצאות חלקיות בלבד. הנוסעים בתחנה מכירים את השלטים האלקטרוניים המתריעים מפני זיהום אוויר גבוה אבל חוץ מלהילחץ אין להם הרבה מה לעשות בנושא.

אז בימי הקורונה הזיהום ירד משמעותית, בעיקר מפני שחלק גדול מהעשן מגיע מנתיבי איילון שהתנועה בהם דלילה מאוד. הבעיה: הרכבת מושבתת לחלוטין. אז האוויר ברציפים סוף-סוף נקי, אבל הרציפים ריקים, לתפארת הקורונה והאירוניה.

משבר הקורונה: קרון רכבת שומם, רגע לפני ההשבתה (צילום: Yossi Aloni/Flash90)
משבר הקורונה: קרון רכבת שומם, רגע לפני ההשבתה (צילום: Yossi Aloni/Flash90)
עוד 474 מילים

דעה מדינת ישראל חולה מאוד

פוליטיקה המבוססת על שקרים, כנסת שמאבדת מכוחה, פערים כלכליים הולכים וגדלים, מערכת בריאות ענייה ומרוסקת, וקרעים חברתיים עמוקים ● מדינת ישראל הייתה חולה זמן רב לפני התפרצות הקורונה, אבל המגיפה הציפה את כל הבעיות אל פני השטח ● כבר בעתיד הקרוב ישראל תשתנה לחלוטין ● נותר לנו רק לקוות שהשינוי יהיה לטובה

עוד 1,119 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה