איור (צילום: istockphoto/z_wei)

מישהו צריך לעצור את אפקט הדומינו

כלכלת הקורונה

אם המדינה תמשיך להתעלם ממצוקת העסקים הקטנים ותגיש סיוע משמעותי רק לרשתות ולטייקונים, הקטנים יפילו את הגדולים ● אבל יש גם דרך אחרת ● אפשר וצריך לתת לכל עסק את האוטונומיה להכריז על הקפאת תשלומים והחזרת חובות עד שיתאושש מהמשבר ● ומי יבטיח את תקינותו של התהליך? רואי החשבון, שמחויבים בנאמנות לעסקים ולמדינה ● מבט אחר על האתגרים של משבר הקורונה, פרק שני בסדרה

אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, אפקט דומינו הרסני עלול לאיים על המשק הישראלי. אפקט דומינו הוא תמונה מרהיבה של נפילת כל קוביות המשחק בזו אחר זו, תוך כדי השמעת צליל רגוע, מדוד ועקבי של הרבה נפילות קטנות.

בגרסת המציאות של ימי הקורונה, אפקט הדומינו אומר שהעסקים נופלים בזה אחר זה. כשמגיעים לעסקים הגדולים, הממשלה נוטה להתעורר, ואז היא נכנסת למשחק ומזרימה ערבויות, ואם צריך אז גם כסף. דוגמה עדכנית היא פנייתו של שר התחבורה לאוצר, בבקשה שיסייע לחברות התעופה המדשדשות.

"זו לא הדרך וזה לא מספיק. עכשיו הזמן לשים הכל על הכלכלה, להיכנס all in, אבל כולנו יחד", אומר בועז בנרוש, מומחה לטיפול במשברים כלכליים, יזם ושותף בקרן השקעות שפועלת בארה"ב ומספקת חוב לעסקים עם צורכי אשראי מיוחדים. בסדרת כתבות, שזהו חלקה השני, אנחנו מנתחים ביחד את האתגרים הכלכליים בעקבות התפרצות מגפת הקורונה.

העסקים הקטנים והבינוניים יהיו הראשונים שייפלו עכשיו. מכיוון שקריסת ההכנסות חדה ומהירה, ייפלו כנראה הרבה מאוד עסקים קטנים, שלא ערוכים לספיגת הפסדים במהירות כזו. וככל שהסגר יימשך, יהיו עוד עסקים שייפלו – והדומינו ימשיך את מסע ההרס, ויעמיק את השבר ואת זמן השיקום לאחר מכן.

העיקרון באפקט דומינו הוא שימור אנרגיית הפגיעה המקסימלית בכל פעם בחוליה הכי חשופה. למשל, במקרה של חנות בגדים, כל נטל הסגר שעליו הכריזה הממשלה יושב עליה: דמי השכירות לבעל הנדל"ן, נפילת ההכנסות, תשלומי הריבית מהבנק, חשבונות החשמל, הארנונה ושכר העבודה.

כל אלה הם בעלי עניין שנהנים מהעסק בשגרה, כל אחד לפי עניינו, ולפתע הם הופכים לנושים ובעלי חובות, וכל עניינם בחירום מתרכז בגבייה מידית, וקצת פחות ברגשנות של סיוע הדדי.

למשל, במקרה של חנות בגדים, כל נטל הסגר שעליו הכריזה הממשלה יושב עליה: דמי השכירות לבעל הנדל"ן, נפילת ההכנסות, תשלומי הריבית מהבנק, חשבונות החשמל, הארנונה ושכר העבודה

זה מצבם של הרבה מאוד עסקים בימים אלה. הם עובדים בסדר גמור ביומיום, משלמים שכר הגון ועומדים בהחזרי החובות והתשלומים הקבועים שלהם, אבל הורדת השלטר על ידי המדינה, הולכת להכניס אותם במהירות למדרון חלקלק של צבירת חובות. הכנסות אין, אבל בעלי החוב ממשיכים לדרוש את חלקם.

המשמעות היא, שגם עסקים יציבים יחסית הולכים לחטוף ולשקוע בחובות. הבעלים שלהם נושאים במלוא החובות של העסק לבדם, למעט תשלומי עובדים, שבמקום שכר יוכלו לקבל מהמדינה דמי אבטלה או חל"ת. אבל העסק ייסגר.

אבל אם מדמיינים לרגע מצב שבו הנטל לא נופל רק על החנות הזו, אלא מתחלק בין כולם מראש, מגלים שכושר העמידות של אותה חנות עולה. זו בדיוק האלסטיות הנדרשת: חלוקת הפגיעה בין כל בעלי העניין בעסק מאפשרת עמידות של יותר עסקים, שכולם יחד מחזיקים את השרשרת כולה.

אם הנטל לא ייפול רק על חנות מסוימת, אלא מתחלק בין כולם מראש, מגלים שכושר העמידות של אותה חנות עולה. זו האלסטיות הנדרשת: חלוקת הפגיעה בין כל בעלי העניין בעסק מאפשרת עמידות של יותר עסקים

שם המשחק בשוק הנוכחי איננו "העסק היעיל מנצח", שכן מדובר בעסקים יעילים. זה רק הסגר שהממשלה הטילה על אזרחיה, שהורג את העסקים האלה. לכן זה גם משחק מסוכן, שתכליתו הישרדות הדדית של שדרת העסקים במדינה.

השאלה היא מה המענה לכל אותם אלפי בעלי עסקים, שלא יודעים איך ישרדו את החודש הקרוב. המדינה כינסה את טובי המוחות וגיבשה חבילת צעדים מרשימה, אבל עם אפס יכולת של רוב העסקים – שנמצאים בהסגר, לממש אותה.

בכל מקרה, התכנית לא מספקת פתרון לצבירת ההפסדים העצומים שצפויים לעסקים, רק מההוצאות הקבועות בחודשי ההסגר.

אחת מהאפשרויות שלא נשקלות היא לצאת בהוראת שעה שמאפשרת לכל מעסיק שרואה עצמו כמי שהעסק שלו נתון בסיכון לקריסה כלכלית, להכריז באופן עצמאי על אימוץ צו הקפאת תשלומים, בכל רגע שיבחר, עד תום המשבר.

המשמעות של המהלך הזה היא שמרגע שעסק בחר בכך, בבת אחת נעצר כל תהליך התשלומים, וגם הנגישות של בעל העסק לחשבונות של החברה. זה המחיר.

אחת האפשרויות שלא נשקלות היא לצאת בהוראת שעה שמאפשרת לכל מעסיק שרואה עצמו כמי שהעסק שלו נתון בסיכון לקריסה כלכלית, להכריז באופן עצמאי על אימוץ צו הקפאת תשלומים, בכל רגע שיבחר

יהיו עסקים שישרדו, ויצליחו להשיג הנחות בהוצאות הקבועות – למשל, בשכר הדירה ובתשלומים לספקים עבור סחורה עומדת, וכן בהפחתת שכר לעובדים, או בהיעזרות בדחיית חיובי ארנונה ומסים. לחלק מהעסקים יש איתנות פיננסית, שתאפשר להם לספוג את המכה, או חלק ממנה, לפרק זמן של כמה חודשים.

העסקים החזקים והאיתנים יותר, יזכו לסיוע מופחת, אם בכלל. ועסקים שאינם יכולים לשאת בעול יצהירו על הקפאת תשלומים, לאור קריסת הביקושים. ואיך עושים את זה? כרגיל בעולם העסקי, באמצעות הצהרת רואה החשבון של הפירמה, שלפיה העסק אכן עומד בקריטריונים לסיוע חירום.

לרשות המדינה עומדת תשתית חוקית וחוזה נאמנות, שמחייב כל רואה חשבון פעיל לנאמנות כפולה: הן ללקוח המסחרי והן למדינה. הנאמנות הזו קיימת לכל אורך ימי השנה, אך במצב חירום אפשר גם ממש להרחיב את השימוש בה.

לרואי החשבון יש את המידע ואת הידע המיקרו-כלכלי הדרוש והמדויק ביותר, וגם את האחריות המקצועית, כך שהמדינה מקבלת נגישות לאנשי המקצוע שמכירים יותר טוב מכולם את הלקוחות שלהם.

רואה החשבון יצהיר במקרים שבהם הוא סבור כך, שלפי מיטב הבנתו המקצועית, העסק לא ישרוד ללא הקפאת תשלומים. די מהר אפשר יהיה למנף את הידע המעמיק המצוי במשרדי רואי החשבון של העסקים, והם אלה שישמשו שלוחי המדינה לאישור ההקפאה. כאמור, הנאמנות שלהם כפולה.

מתי ההקפאה תקרה? רק במקרים שבהם יחשבו רואי החשבון שההקפאה הכרחית לעסק, לטובת הישרדותו וכמוצא של הרגע האחרון. עד כדי כך מוגדר.

התוצאה המתקבלת, לכאורה, הפוכה בדיוק מהמשוואות המקובלות בכלכלה, ולכן היא כל כך מרתיעה, אבל רק אם מסתכלים לטווח הקצר, הקצר מאוד.

אם בוחנים את תזרימי המזומנים לטווח הארוך – ומשקללים את הזמן, את הסיכון, את עלות המקורות לפירמה ולמשק, ובעיקר את העלות האלטרנטיבית, – מתקבלת תמונה של "הקרבת ערך" בטווח הזמן של הסגר הכלכלי. עם זאת ערך הפגיעה שקול להשקעה אסטרטגית בשימור תשתית המשק, ליום שאחרי הווירוס.

עוד לפני שמדברים על עגמת הנפש שתיגרם לעשרות בעלי עסקים במקרה של קריסה, שימור פוטנציאל ההתאוששות המהיר של המשק, באמצעות שימור התשתית העסקית הנוכחית, יקצר את זמן החזרה לשגרה ולמסחר נורמלי עם הכנסות ורווחים, ולכן גם את הזמן שיידרש להחזר החובות.

"ולגבי המערכת הפיננסית והנדל"נית – הרי ההון הנומינלי הפסיבי נבחן בתשואות לתקופות ארוכות, על כן קיצור זמן ההתאוששות והחזרה לצמיחה הוא מטרת-על עבורו. ככל שזמן ההתאוששות והיקף ההפסדים יקטן, כך יוכלו להחליק את האנומליה הזו על עקום התשואות", אומר בנרוש. אבל עוד נדבר על זה.

במבט ארוך טווח, המהלך ייראה כמו שיתוף פעולה של כל חלקי המערכת – אוסף של החלטות מיקרו כלכליות, שתכליתן עצירת הפסד בלתי נמנע, בשל נפילת ביקוש כפויה. בענפים הפגיעים למשבר, כל המשתתפים בשרשרת הערך יספגו הפסדים, אבל באופן מדוד ומדויק. על פניו נראה כי במצב של סגר תנועה, עדיף לבית העסק להרוויח פחות, אל מול חלום הבלהות של קריסה כללית.

גם ממש אין צורך או ערך להפוך יזמים מוצלחים לפושטי רגל, ולגרום להם לאבד את עסקיהם, ולשקוע בחובות בגלל הווירוס הזה. המהלך של הקפאת תשלומים יקנה ליזמים זמן לחשוב מה הלאה, לקבל החלטות ממקום רגוע ויצירתי, ולצאת מהסרט שהשמים נפלו עליהם. יש פתרון לבעיה שלהם, והם לא לבד. הביטחון היחסי יסייע למשק להשתקם ולהסתגל ביום של אחרי הסגר ואחרי הקורונה.

שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן (צילום: Olivier Fitoussi/FLASH90)
שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן (צילום: Olivier Fitoussi/FLASH90)

החשיבות של העברת הכוח לעסק הפרטי

קשה לצפות לערבות הדדית מעסקים שנמצאים בקרב הישרדות. בדיוק מהסיבה הזו כדאי לתת לכל עסק את הכוח להכריז על הקפאת עסקים עצמאית, ומתוקף ההכרזה הזו לקבל דחיית תשלומים והגנה מנושים. זה גם יהיה הכוח המאזן.

קשה לצפות לערבות הדדית מעסקים שנמצאים במלחמת הישרדות מידית. בדיוק מהסיבה הזו כדאי לתת לכל עסק את הכוח להכריז על הקפאת עסקים באופן עצמאי. זה גם יהיה הכוח המאזן

נשמע חצוף? ובכן, הכוח הזה שמור כיום, בלעדית כמעט, לחברות ענק ולבעלי קשרים. אם אותו כוח יינתן גם לעסקים קטנים ובינוניים, כלומר לכולם, ייעשה בו שימוש יעיל ולא מונופוליסטי עקב שינוי יחסי הכוחות. על הדרך, המדינה גם תמנע הקצאת משאבים לא יעילה ולא הוגנת, ששוב תשרת את אותם בעלי ההון והכוח הרב ממילא. ועוד נגיע אליהם.

משבר הקורונה: סופרמרקט בירושלים, 25 במרץ 2020. למצולמים אין קשר לנאמר (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
משבר הקורונה: סופרמרקט בירושלים, 25 במרץ 2020. למצולמים אין קשר לנאמר (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)

חבל הצלה של הרגע האחרון

נניח שבעל עסק כלשהו מסתכל על המאזן של החברה, מבין שהוא עומד לקרוס ומבקש עזרה מהבנק. סביר להניח שהוא יקבל הלוואה, אם הבנק יראה תוחלת בעסקיו. אבל אם אין ביקוש מינימלי למוצרים של העסק, ואם אין לו מספיק הון עצמי, הוא לא יוכל לקבל מימון מחדש.

זה בדיוק המקרה שבו העסק יוכל להכריז על הקפאה זמנית, עקב ירידה בביקוש וקריסה של המודל העסקי בתקופת הסגר. בהכרזה הזו, העסק כופה את דחיית כל התשלומים שלו, הן לבנק והן לשאר הספקים.

ולא, אין פה קריאה לסכן את יציבות הבנקים. אם מערכת הבנקאות תיחשף לסיכוני נזילות או לסיכוני אשראי, המדינה תערוב להם ותנטרל את הסיכון הזה, משום שזה בדיוק תפקידה מתוקף היותה "מלווה של הרגע האחרון" – האחרון, ולא הראשון.

אין פה קריאה לסכן את יציבות הבנקים. אם מערכת הבנקאות תיחשף לסיכוני נזילות או לסיכוני אשראי, המדינה תערוב להם ותנטרל את הסיכון הזה, משום שזה בדיוק תפקידה מתוקף היותה "מלווה של הרגע האחרון"

המדינה תעמוד מאחורי הבנקים כ"מבטח משנה" למערכת הפיננסית, שנכנס לפעולה, לאחר שהמשק מתח את גבול יכולת הספיגה שלו. מי שתספוג את יתרת ה"אנרגיה" מהפגיעה השלילית תהיה קופת המדינה, וכאמור, זה בדיוק התפקיד שלה, כמקור מימון של הרגע האחרון.

המדינה לא מסוגלת ולא צריכה לממן את כל גל ההפסדים הצפוי במשק. אבל התפקיד שלה הוא בהחלט כן לממן ישירות את מאות אלפי המובטלים החדשים שהצטרפו ללשכת התעסוקה, ולתמוך מאחור במערכת העסקית, באמצעות הגנה על בנקים מפני קריסה.

הדרך לעצור את אפקט הדומינו ההרסני היא על ידי שיכוך ההלם מהפגיעה בכל חולייה בשרשרת, במטרה לבלום את הנפילה לאחור. מטפלים בזה בנחישות כמו שמטפלים בקורונה. זו מחלה שפוגעת באספקת החמצן לריאות ולעסקים כאחד.

בואו נזכור מה החלופה שיש לנו ביד כרגע: תמונה קשה ומתסכלת של התרסקות עסקים בזה אחר זה, תוך השמעת זעקות שבר ומחאה של הרבה בעלי עסקים ומובטלים. ואז תתחיל האלימות.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אילו דברי טעם. אבל רק אם באוצר יוציאו את ''הדוונג'' מאוזניים זה יקרה!!. אחרת, סוף הדבר הוא אשר יקרה. אלימות, פשע., כל אחד יקח את החוק לידים. כל עוד שאין תרופה זה לא יגמר מת למה רק לבע... המשך קריאה

אילו דברי טעם. אבל רק אם באוצר יוציאו את "הדוונג" מאוזניים זה יקרה!!.
אחרת, סוף הדבר הוא אשר יקרה. אלימות, פשע., כל אחד יקח את החוק לידים.
כל עוד שאין תרופה זה לא יגמר מת למה רק לבעלי הון יש את האפשרות ל"תספורת" . אוצר יקר אוצר חביב תכניס את היד לכיס וייל לגלות אחריות אחרת יהיה אביב "ערבי"

עוד 1,482 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 2 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המשבר העולמי ״ברוסיה מעדיפים להעלים את החולה מהעיניים, כאילו שזה גם יעלים את הנגיף"

התפרצות הקורונה ברוסיה צריכה להדאיג את כל העולם ● מעדויות שהגיעו לזמן ישראל עולה כי אין שם הפרדה בין חולי קורונה לחולי ריאות אחרים, וכי מרגע התפרצות המגיפה הופנו כל מאמצי הרשויות כדי להסתיר את המחדל המתמשך והטיפול הלקוי ● "לא רק שהם משקרים בכל הנוגע לנגיף, הם גם פועלים בצורה לא אחראית וממשיכים להפיץ אותו במקום לעצור אותו", אומרת יו"ר איגוד הרופאים ברוסיה ● אירה טולצ׳ין אימרגליק עוקבת בדאגה אחר הנעשה בארץ הולדתה ומביאה תמונת מצב מאד מטרידה

עוד 1,619 מילים

גננת מבית נקופה ביקשה לפתוח משפחתון לילדי עובדי מערכת הבריאות וענפים חיוניים נוספים ● הצו שניתן לפני שבועיים איפשר לפתוח פעוטונים בכפוף להיתר בכתב, אז הגננת פנתה לקבלתו - וטורטרה ללא תשובה בין משרדי הממשלה ● בינתיים שונו הנהלים, כך שהצורך באישור התייתר - אבל הפקידים לא סיפרו על כך לגננת ● והילדים? הם בינתיים בבית ● סיפור קטן על מצוקה גדולה

עוד 619 מילים

ההשוואה הפוליטית השקרית בין חרדים לערבים

משבר הקורונה מנוצל היטב, לא חשבנו אחרת, על ידי אבי אבות הקומבינה, נתניהו, שמתרגל, מה עוד חדש, את יכולתו לתלות גולגולות על חגורת שלטונו המושחת, הפעם ערף את בני גנץ ואת החברים מקס ומוריץ, צמד סוסים טרויאניים שכינו עצמם בחוצפה 'דרך ארץ'.

רק לפני שבוע דיבר על ממשלת חירום ואחרי שגנץ 'נכנס תחת האלונקה' הפך לו אותה על הראש. טבע של עקרב, אבל העקרב הזה שלנו. אפילו שר הבריאות נדבק בקורונה אבל לנתניהו לא אצה הדרך לממשלת חירום. היושרה מתה. איש הישר בעיניו יעשה. הציידים מחלקים ביניהם במרמה את השלל האלקטורלי והעם נאנק תחת הווירוס הכפול.

רק לפני שבוע דיבר על ממשלת חירום  – ואחרי שגנץ 'נכנס תחת האלונקה' הפך לו אותה על הראש. טבע של עקרב, אבל העקרב הזה שלנו. אפילו שר הבריאות נדבק בקורונה – אבל לנתניהו לא אצה הדרך לממשלת חירום

אנשים מאבדים עולם ברגע, מיליון איש הצטרפו למעגל האבטלה, רכבת אווירית של חולים מארה"ב, ליצמן מטיס לארץ גם גופות, משפחות כלואות בין ארבעה קירות והתקשורת מתכסה בכחש ומזייפת אחדות. המסך מתמלא זמרים מובטלים ומחוות לחג החירות של סבא וסבתא, צעירים חוגגים במלונות קורונה וראש הממשלה חולה שליטה, אין רופא ואין דיין. הוא מופיע בטלביזיה בנאומים סתמיים מלווים בטישו ובר סימן טוב ומרגיש אלכסנדר מוקדון.

אבל כמו בכל מצוקה יש גם קורבן תורן וגם כאן יש. חרדים וערבים. אלה בצדק מסוים ואלה כי למה לא? אצלנו נהוג לאזן את האמת עם שקר גס.

נתניהו ושריו והעיתונות בעקבותיהם מאמצים בחום את המשוואה השקרית על 'חרדים וערבים' ונוזפים בציבור הלא ממושמע, בידיעה ברורה שזה לא נכון, הערבים מתנהלים באחריות והחרדים מצפצפים, אבל למי אכפת השקר? מדובר בקורבן קל וזמין. קל לחבוט בערבים, תשאלו את בנימין הערבים נוהרים נתניהו. זה מגביר איבה משתלמת ותמיד זמין לשימוש כמו מסכה רב פעמית בלי פילטר.

החרדים לא ממושמעים במצוות רבני העדה. מילה אחת מגדולי התורה והציבור החרדי היה ננעל בבתים. אבל לליצמן לא אצה הדרך והוא ביקש להחריג בתי כנסת וישיבות, החלטה שעלתה בהדבקה נרחבת שסופה לא נראה באופק. באין הנחיה גורפת חרדים המשיכו להפר הנחיות ועוררו חרדה וזעם שתורגמו גם לשנאת חרדים שהציפה את הרשת, אבל פוליטיקאים המשיכו להלין על חרדים וערבים.

נתניהו ושריו והתקשורת מאמצים בחום את המשוואה השקרית על 'חרדים וערבים' ונוזפים בציבור הלא ממושמע, בידיעה ברורה שזה לא נכון. הערבים מתנהלים באחריות והחרדים מצפצפים. אבל למי אכפת השקר? מדובר בקורבן קל וזמין

באותו זמן ממש נסגרו מסגדים בישובים ערבים והציבור נענה להוראות אבל העיתונות מתדלקת את השקר שערבים כמו חרדים נדבקים בהמוניהם, ומדביקים מעגלים הולכים ומתרחבים, ואיש לא עוצר באצבע את סכר השנאה.
כי מה שווים הערבים אם הם לא אשמים?

שוטרים שבאים לפנות התקהלויות תפילה אסורות נענים ביריקות וקריאות מסורתיות כמו 'נאצים', אבל משטרת ישראל היא משטרה מכילה ומפזרת את הסוררים בתקיפות ורגישות, יהודי לא מרביץ ליהודי.

בינתיים, בצד השני של גוש דן, ביפו, אזרח ערבי שמסתובב ברחוב נדרש ע"י שוטר להציג תעודה מזהה, האיש מסרב ונעצר ומתחוללת מהומה שגולשת להתפרעות. למה נעצר ולא הוזהר כנהוג מול כל אזרח שאין לו מבטא ערבי?
למשטרה פתרונים ויש פתרונים.
התשובה פשוטה: ככה.
אני יודעת שככה זה לא תשובה אבל אני סומכת עליכם, לא צריך עין חדה כדי להבין. מדובר בערבים. בנחישות ורגישות מתורגמת ביפו לגזענות. זה קרה ביפו גם לפני זמן קורונה. נהוג לנקוט ביפו יד קשה גם שלא לצורך.

'שלא ירימו את הראש'. מכירים? זה משפט נפוץ ביחס לערבים. ולפעמים לראש הזה נמאס לקבל יחס של אויב הציבור והוא מתקומם. הוא רואה מה קורה בציבור החרדי ואיך זה מטופל בחסות שר הבריאות ליצמן שיודע לשמן את הציבור שלו ולקבץ חולים ומתים מכל קצוות תבל בעוד הציבור הערבי ממשיך לקבל יחס של תומכי טרור גם כשמדובר בקורונה וחרף העובדה שהוא נענה להנחיות.

בינתיים, בצד השני של גוש דן, ביפו, אזרח ערבי שמסתובב ברחוב נדרש ע"י שוטר להציג תעודה מזהה, האיש מסרב ונעצר ומתחוללת מהומה שגולשת להתפרעות. למה נעצר ולא הוזהר, כנהוג מול כל אזרח שאין לו מבטא ערבי?

הציבור הערבי מאכלס בהמוניו את בתי החולים ומשרת במסירות את הציבור כולו, רק כשבניו חוזרים הביתה הוא מקבל קרניים וסופג יחס מזלזל במקום הערכה וקבלה מוחלטת. אין חדש תחת הווירוס. פשוט אין.

זה לא המעצר, כולם נדרשים לציית להוראות הסגר. זה לא ה'מה', זה ה'איך', וזה סיפור עתיק שיושב על חבית חומר נפץ בזמן קורונה ובזמן בחירות ומתי לא, בעצם. אם לא ניזהר המצב הנפיץ הזה ילך וידרדר, שנאה היא תבלין נפיץ בימים קשים והיא זמינה מתמיד, הושט היד וגע בה.

רק את נתניהו, סכסכן ידוע, זה תמיד משרת היטב ומאפשר לשליט הציני המושחת למסך את כוונותיו הנואלות ולבצר את כיסאו בצל המשבר נורא באחדות מזויפת מודבקת בטישו ומכוסה במסכת שקרים.

שני עמים בארץ אחת. אלה הם חיינו. שירו איתו, מרפסות נופלות. הריעו לנוכל!

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 722 מילים ו-1 תגובות

מנכ"ל מכבי מעריך שבבני ברק יש 75 אלף חולי קורונה

עיריית רמת גן עתרה לבג"ץ בדרישה להטיל בידוד על העיר הסמוכה ● נתניהו לראשי רשויות ביהודה ושומרון: אל תדאגו, לא נוותר בנושא החלת הריבונות בשטחים ● בעקבות חוליו של ליצמן בקורונה, נכנסו ראש הממשלה נתניהו, ראש המוסד ארגמן ומנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב לבידוד ● המשנה למנכ"ל משרד הבריאות אמר שבעתיד תאכוף המשטרה את ההנחיה לעטות מסכות פנים

עוד 26 עדכונים

מועדון הבכירים ממשיך לסדר לעצמו מיליונים בחברות הציבוריות

בדיקת זמן ישראל בזמן שהמשק הישראלי מתמודד עם זוועה כלכלית, חברי מועדון מצומצם ממשיכים להרוויח מיליונים כשכירים בחברות ציבוריות ● בניגוד לתחזיות המוקדמות, המוסדות הפיננסים לא קרסו בגלל הגבלות השכר, והצליחו למצוא מנהלים גם בשכר הצנוע שהוגבל ל-3.5 מיליון שקל ● אבל בשאר הענפים חגיגת השכר נמשכת כסדרה ● יקום מקביל, קווים לדמותו

עוד 2,118 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

גנבו את הבחירות

הפוליטיקה של ישראל כה מורכבת, עד שנחמד לפגוש באותם מצבים נדירים שבהם התמונה בהירה וברורה: שלושה חברי כנסת גנבו את הבחירות.

מדובר כמובן באורלי לוי-אבקסיס שרצה ברשימת העבודה-גשר-מרצ, והצמד יועז הנדל וצבי האוזר מכחול לבן. שלושתם הסתכסכו איכשהו עם בנימין נתניהו ויובאו למרכז-שמאל במטרה למשוך קולות ימניים ולשבור את המעין-תיקו הבין-גושי. זה לא היה המהלך הכי נקי בעולם, אבל זה כלום לעומת הסדום ועמורה של הליכוד.

ומה קרה? ראשית, השלושה נכשלו כישלון חרוץ במשימתם; ואז, בחסות הקורונה, הם בעצם העבירו את המנדטים בחזרה לימין. יש קו מאוד עדין בין ביצוע תפקידך לבין ביצוע ההפך המוחלט מתפקידך; קל כל-כך להתבלבל.

לוי-אבוקסיס, שיהירותה קיימת ביחס הפוך לערכה הפוליטי האמיתי, זכתה אך בקומץ קולות במחוז הבית בבית שאן; כישלון מרהיב ומשכנע. שני האחרים אלגנטיים מעט יותר אבל שווים אותו דבר; אם בכלל הנדל גרם לנזק בראיון בו זילזל קלות בתרבות המזרח תיכונית, ובזאת דרך בערמת צואה שאורבת כל בחירות לשלומיאל התורן ממחנה הלא-ימין.

לוי-אבוקסיס, שיהירותה קיימת ביחס הפוך לערכה הפוליטי האמיתי, זכתה אך בקומץ קולות במחוז הבית בבית שאן; כישלון מרהיב ומשכנע. שני האחרים אלגנטיים מעט יותר אבל שווים אותו דבר

האמת היא שלא בלתי סביר שהמרכז-שמאל נעקץ. הנסיון למשוך קולות מהצד השני בשיטה הזאת לא באמת מכבד אף אחד ומדיף צחנת ייאוש, במיוחד כאשר כל העסק מתקשר לבריחה כללית מאמירה ערכית בעניינים כמו הכיבוש. עשו הצגה יפה לימין הרך, והימין הרך לא בא. לא באמת. ללא שבעת המנדטים של אביגדור ליברמן (שנטשו את נתניהו בגלל עימותים עם הקנאים הדתיים ששוהים קבע בחצרו) תוצאות כל הסיבובים בשנה שעברה מזכירות להדהים את בחירות 2015 – למרות שלושת הגנרלים, ושלושה כתבי אישום. פשוט מדהים.

השערות שהשלושה יערקו החלו כבר בליל הבחירות ב-2 במרץ, אז היה נראה שנתניהו השיג 60 מנדטים. אבל עד מהרה הסתבר שמפלגות שרצו על טיקט מובהק של החלפת נתניהו זכו ב-62. דהיינו: ניצחו את הבחירות.

בני גנץ נדרש להפר אחת משתי הבטחות:

  • או שהוא מאחד כוחות עם נתניהו, למרות שזה נוגד לגמרי את התפקיד שייעדה לו ההיסטוריה ושאותו הוא אימץ.
  • או שהוא מבסס את ממשלתו בין היתר על תמיכת הרשימה הערבית המשותפת, למרות שהתנער ממנה במהלך הקמפיין כחלק מהחיזור האבוד אחר קולות הימין.

באמצע מרץ, ימים ספורים לאחר שקיבל את המנדט, היה נראה שגנץ בחר, ואף בחר בחוכמה: הוא יקים ממשלה שתתבסס על גוש ה-62 שלו – כמו שרוב מצביעי הגוש ללא ספק קיוו. הרי הוצאת נתניהו (וחבורתו) מבלפור היה מביא ממש אקסטזה לאלה שרואים בו מחריב הדמוקרטיה – אדם שגם שיאן הסתה נגד ערבים וגם הורס את מדינת היהודים. איחוי הקרע בן ה-72 שנה עם ערביי ישראל היה בונוס משמח מאוד.

לא בלתי סביר שהמרכז-שמאל נעקץ. הנסיון למשוך קולות מהצד השני בשיטה הזאת לא באמת מכבד אף אחד ומדיף צחנת ייאוש, במיוחד כאשר כל העסק מתקשר לבריחה כללית מאמירה ערכית בעניינים כמו הכיבוש

ואז הכל החל להתפרק. לוי-אבקסיס צייצה ראשונה שלא תתמוך במהלך, תוך הפרת רמיזותיה במהלך הקמפיין. ואז החרה החזיק אחריה הצמד הנדלאוזר. שימו לב: חברי מפלגתו של גנץ אשכרה סירבו לאשר את מינויו לראש ממשלה, להעיף  משטר שמתעלל בישראל, ולהציל את הציונות – בגלל שחברי המשותפת הסכימו לעשות אותו דבר.  כך התנדף לו הרוב של גנץ, וכך נרמס רצון הרוב בישראל, משל היה האופוזיציה ברוסיה. לא ברור מה הזוי יותר – הטירוף זה, או משבר הקורונה.

ביום חמישי האחרון חבר גנץ כידוע לנתניהו, וייתכן שממשלת אחדות קרובה. זה גרם לפירוק המיידי של כחול לבן תוך טריקת דלת רועמת של יאיר לפיד ובוגי יעלון. פיצוץ כחול לבן משאיר את האופוזיציה לנתניהו שוב מפולגת, תוצאה מזעזעת שמהווה פרס גדול לראש הממשלה. מאז גנץ חוטף ממצביעיו מי צוננין, עם נאצות שלא היו מביישות את מרכז הליכוד.

על פי העסקה המתהווה נתניהו יישאר על כנו במשך 18 חודשים ואז יעביר את ראשות הממשלה לגנץ למשך תקופה זהה. משעשע להווכח שכמעט אף אחד לא מאמין שנתניהו יכבד את ההבטחה הזו; אני לא בטוח שגנץ עצמו מאמין.

לפיד אומר שהרמטכ"ל (מיל') "זחל" לקואליציה של נתניהו, אבל נראה שגנץ קיבל לא מעט בתמורה. שוב לפי דיווחים, זה כולל ממשלה פריטטית למחצית הסיעה שתגיע איתו. ידוע שבארץ כל ח"כ הוא מלך, אבל אצל גנץ כמעט כל ח"כ יהיה גם שר! זה גם כולל כנראה תיקים חשובים כמו בטחון ומשפטים.

יתרה מזאת, קואליציה שלא נשלטת על ידי הליכוד ככל הנראה לא תבצע את הזוועות שתכננה הכנופיה הזו, כמו פסקת התגברות נגד בג"צ. ואם יפעל בחכמה גנץ יוכל לעשות דברים טובים מאד, כמו מינוי שר ערבי ופעולות לקידום השלום על אפם ועל חמתם של ה"שותפים" המבישים. למה לא? אדרבה – מצווה לעצבנם.

על פי העסקה המתהווה, נתניהו יישאר על כנו 18 חודשים ואז יעביר את ראשות הממשלה לגנץ לתקופה זהה. משעשע להווכח שאיש כמעט לא מאמין שנתניהו יכבד את ההבטחה הזו; אני לא בטוח שגנץ עצמו מאמין

אני חושב שגנץ שוחר טוב – אבל נראה שהוא מיהר יותר מדי. היתה לו אפשרות טובה בהרבה: להפעיל לחץ מקסימלי על העריקים, ולשחדם אם צריך (להריץ את האוזר לבית המשפט העליון ולתת להנדל איזו התנחלות מזיקה על שמו) , להסביר להם שאחרי שממשלת ה-62 (או 61) תעיף את ביבי – הליכוד הוא שיזחל פנימה – והרי לכם ממשלת אחדות, ממש כרצון העם.

למה מתווה משובח זה נזנח? אולי גנץ ראה במשבר הקורונה פורס מז'ור שאין להתווכח עימו. נתניהו הרי מקיים אירועי טלוויזיה כמעט יומיומיים בהם הוא מצייר את המגיפה כאסון הגדול ביותר מאז המבול ומשווק את עצמו כתיבת נח אנושית.

התקשורת הבלתי אחראית זורמת עם זה ובקושי טורחת לדווח על הפאשלות במערכת הבריאות או על העובדה ששר הבריאות (שכאילו נבחר בשל אי-התאמתו כמו רוב עמיתיו בקבינט) אינו מאמין בעליונות המדע. מכונת הספין עובדת שעות נוספות בכדי לשכנע אנשים שלא מחליפים סוסים באמצע משבר ושבחירות רביעיות תהיינה אסון – יותר מהשלישיות, בטור הנדסי כמו הקורונה.

במצב הפוך נתניהו לעולם לא היה מוותר, וגם אני לא. גנץ כנראה בחר במה שהוא ראה כאופציה הפחות גרועה. יש לי סימפטיה מסויימת לכך, כאחד שלעתים קרובות מגן על דברים גרועים – כמו דמוקרטיה למשל – באותה עילה ממש.

במצב הפוך נתניהו לעולם לא היה מוותר, וגם אני לא. גנץ כנראה בחר במה שראה כאופציה הפחות גרועה. יש לי סימפטיה מסויימת לכך, כאחד שלעתים קרובות מגן על דברים גרועים – כמו דמוקרטיה למשל – באותה עילה ממש

אבל תרחיש זה מניח שלא הייתה שום אפשרות להזיז את נתניהו בלי בחירות רביעיות. לפיכך המפתח להצדקת ההחלטה המוזרה של גנץ הוא האם, כשהתבררה הבגידה בשורותיו, הוא עשה כל מה שאפשר מבחינה אנושית בכדי להחזיר את הבוגדים למוטב.

ברור שזה מה שנתניהו היה עושה. ומי יודע? העסקה הפאוסטית טרם נחתמה, כך שאולי עוד לא מאוחר גם לגנץ.

אורלי לוי-אבקסיס (צילום: FLASH 90)
אורלי לוי-אבקסיס (צילום: FLASH 90)

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,014 מילים ו-2 תגובות
עודכן עכשיו

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תחקיר זמן ישראל טיסות הקורונה - הסיפור האמיתי

בעקבות התפרצות הקורונה בקהילה החרדית בניו יורק, מאות תלמידי ישיבה עם אזרחות ישראלית ביקשו לחזור במהרה לארץ ● משרד הבריאות חשש כי פוטנציאל ההידבקות וההדבקה שלהם גבוה, אך רבים מהם עלו לכמה טיסות אל על, והעמידו בסכנה את שאר הנוסעים - שלא ידעו על כך דבר ● עשרות מתלמידי הישיבה התגלו כנשאי הנגיף, ושאר הנוסעים המבוהלים רוצים לדעת מי החליט להסתיר מהם את האמת

עוד 3,019 מילים ו-1 תגובות

מעגלים פינות ניגודי עניינים לא מעניינים את איילת שקד

לאיילת שקד יש חברה טובה: נשיאת NSO ● ל-NSO יש בעיית תדמית ויחסי ציבור ● אבל בשביל מה יש חברים טובים אם לא כדי לעזור ברגעי משבר? ואיזה מסע יחסי ציבור יכול להיות יעיל יותר משיתוף פעולה עם משרד הביטחון? ● איזה מזל ששקד במקרה קשורה גם לשר הביטחון ● ניגודי עניינים זה לחלשים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,086 מילים ו-1 תגובות

בעקבות חשיפת אי סדרים במיליונים בתלמה ילין: מנהל התיכון יוצא לשבתון

פרסום ראשון משה פילוסוף, מנהל בית הספר התיכון תלמה ילין בגבעתיים, הודיע במפתיע על יציאתו לשנת שבתון מניהול בית הספר ● זאת, אחרי חשיפת זמן ישראל כי גירעון של 2 מיליון שקל וגביית יתר של אלפי שקלים הביאו הורים ובוגרים לשגר למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן" ● ועד הפעולה של תלמה ילין: "יקשה עליו לשוב לניהול בית הספר בשנה שלאחר מכן"

עוד 724 מילים ו-1 תגובות

המגפה בשטחים המשק הפלסטיני בסכנת קריסה בגלל משבר הקורונה

המובטלים החדשים בשטחי הרשות הפלסטינית מתקשים להביא אוכל הביתה ● בעלי העסקים נקרעים בין האחריות לעובדים לבין הדאגה לילדיהם ● התיירות מרוסקת ● הבנקים עשויים להיות הבאים בתור ● כולם תוהים איך ומתי יוחמרו מגבלות התנועה, וכיצד יעבור עליהם החג המתקרב ● וכולם מודאגים מהמצב בישראל ● "כשהכלכלה בישראל נפגעת, זה משפיע עלינו, והיכולות שלנו נעשות מוגבלות עוד יותר" ● "בסוף, יש לנו כאן אינטרס משותף"

עוד 1,610 מילים

בסביבת כחול-לבן שומעים וקוראים את הביקורות הקשות נגד בני גנץ ומתפוצצים ● האוזר והנדל אשמים, אומרים שם, הם השאירו אותנו ללא קלפים ● מקורב לגנץ בראיון לזמן ישראל: הוא לא בונה על כך שנתניהו יפנה את מקומו בזמן, גבי אשכנזי לא הטיל וטו על ממשלת מיעוט, יאיר לפיד לעולם לא יהיה ראש ממשלה, הציבור לא מבין את משמעות המהלך, וגם יובל דיסקין - שתקף את גנץ ברשתות החברתיות - לא מבין כלום

עוד 1,213 מילים ו-2 תגובות

יום הכיפורים של מערכת הבריאות

תחקיר שומרים ציוד חירום פג תוקף ● מחסור בתרופות ובחיסונים ● העדר תוכניות מגירה או חשיבה לטווח הארוך ● וכמובן, מחסור מתמשך בתקציבים ● בשלושה דוחות שנפרסו על פני 13 שנים, התריע מבקר המדינה שוב ושוב על הליקויים שעכשיו נראים במערכת הבריאות - אך רובם ככולם לא תוקנו ● בכיר במערכת: "חוסר המוכנות כל-כך רחב, שרק עם הסתכלות כוללת ניתן יהיה להתחיל בתיקון" ● חיים שדמי, בסיוע שומרים - המרכז לתקשורת ודמוקרטיה, יצא למסע בין הדוחות המאובקים לצוותים הרפואיים שמתמודדים כעת עם המחדלים

עוד 3,681 מילים

נתניהו: הגבלות תנועה בבני ברק, חובת מסיכה ומענקים של 500 שקל

משמר הדמוקרטיה ליועמ"ש: לפתוח בחקירה נגד איילת שקד בעניין NSO ● שקד בתגובה: אמירה בוועדת כנסת לא דורשת גילוי נאות, יובל יועז עוסק בהמצאות ● רוה"מ מבטיח 500 שקל לקשישים ועבור כל ילד במשפחה ● חוזרים מחו"ל יבודדו במלונית ● כ"ל: גנץ יתגורר בביתו בראש העין עד שיהיה ר"מ ● בנט דורש: להעביר את ניהול משבר קורונה למשרד הבטחון

עוד 42 עדכונים

צרות בליכוד: נתניהו הסתבך עם מחנה אדלשטיין

יולי אדלשטיין רוצה לחזור לכס יו״ר הכנסת, אך כחול-לבן הטילו וטו על המינוי ● עכשיו מתברר שהסיפור של אדלשטיין הופך לאחת הסוגיות הקשות במו״מ הקואליציוני, ואנשיו של אדלשטיין פגועים מנתניהו ● לטענתם, אין משרה שתפצה את היו״ר לשעבר, גם לא שר בכיר בממשלה ● והם מאיימים: "אם יעלה החוק שאסור לראש ממשלה לכהן עם כתבי אישום, נעבור אחד אחד בליכוד כדי שיתמכו בזה" ● פרשנות

עוד 710 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
מֶמְשָׁלָה

"אנחנו נכנסים לתקופה שלאזרחים לא יהיה בה עבודה ולא יהיה בה רווחה, ולכן חיוני מתמיד לפצל את שני המשרדים, להפקיד עליהם שני שרים שונים, כך שלאחד מהם תהיה עבודה ולשני רווחה" ● במהדורה מיוחדת של אוצר מילים, אמיר בן-דוד מביא ראיון ראשון ובלעדי עם יועצו של נתניהו לענייני הפיכת לימונים ללימונדה, תחמן בר מינוי טוב

עוד 1,073 מילים

כל הבשורות הטובות לכיס ולסביבה - שלא נוכל לחגוג בקרוב

איסור מכירת כלי פלסטיק בחופי ת"א, צניחה במחירי הדלק, אשרור אוטובוס השבת של רמת גן, הפחתה בזיהום בתחנות הרכבת ואור ירוק להוספת אוטובוסים ● השבוע נרשמו חדשות מצוינות בתחומי הסביבה ו/או הצרכנות, שאף אחד מאיתנו לא יזכה ליהנות מהן בזמן הקרוב

העקומה של תפוצת הקורונה בישראל אולי מתחילה להתמתן בימים האחרונים, אבל עקומת האירוניה נמצאת בשיאה. שורה של מהלכים והכרעות שהיו נחוצים ובוערים בימי שיגרה, הימים הרחוקים ההם של עידן הטרום-קורונה, הבשילו דווקא עכשיו – כשההשפעה שלהם על המציאות, לפחות בנקודת הזמן הנוכחית, שואפת לאפס. אפשר לגייס צבא שלם של קלישאות כדי לתאר את זה – לתת אגוזים למי שאין להם שיניים, או שמא למכור קרח לאסקימוסים. כך או כך, קבלו את חמישיית האירוניה הפותחת של שבוע הקורונה האחרון:

משבר הקורונה: חיטוי אוטובוס (צילום: Photo by Tomer Neuberg/Flash90)
משבר הקורונה: חיטוי אוטובוס (צילום: Photo by Tomer Neuberg/Flash90)

1

פחות פלסטיק בחופים

חם מהתנור – עיריית תל אביב החליטה אתמול בישיבת המועצה (שנערכה בזום) לאסור מכירת כלי פלסטיק חד פעמיים בחופי הים. החלטה חשובה, אפילו דרמטית. זוכרים את הימים – רק לפני כמה חודשים – שבהם העיריות הודיעו בזו אחר זו על ביטול השימוש בחד"פים בצהרונים, ובאופן כללי הכריזו על מלחמת חורמה במגיפת הפלסטיק? אז לקראת פרוץ עונת הרחצה עיריית תל אביב הלכה צעד משמעותי קדימה (אילת קדמה לה, אגב). באמת צעד חשוב, רק חבל שאין עונת רחצה, הים סגור, ואף אחד לא מוכר בחופים שום דבר, רב או חד פעמי.

2

ירידה במחיר הדלק

מחיר הדלק צנח השבוע בפראות ל-4.89 שקלים לליטר, הנמוך מאז סוף העשור הקודם. חדשות טובות לנהגי המכוניות הפרטיות, חדשות רעות לסביבה, אבל בעצם לא זה ולא זה: ממילא אין לאן לנסוע, הכבישים ריקים ורוב המכוניות בישראל עומדות ומעלות אבק.

3

יותר אוטובוסים

בג"ץ איפשר סוף סוף למדינה לחזור לרכוש אוטובוסים: הסכסוך המשפטי הזה – בין יצרני האוטובוסים המקומיים למשרד האוצר שמעוניין לייבא יותר אוטובוסים מחו"ל – תקע את התחבורה הציבורית במשך כמעט שנתיים.

מבלי להיכנס לשאלה מי צודק במחלוקת, ההשלכות של הקיפאון היו הרסניות: שירות האוטובוסים ברחבי הארץ זקוק לתגבור נואש, משרד התחבורה כבר קיבל החלטה עקרונית לתגבר קווים רבים ולהוסיף קווים חדשים, אבל אי אפשר היה לבצע את ההחלטה בגלל שלא ניתן היה להגדיל את צי האוטובוסים.

תל אביב בימי קורונה: כיכר דיזנגוף ריקה כמעט לחלוטין, מרץ 2020 (צילום: Miriam Alster/Flash90     )
תל אביב בימי קורונה: כיכר דיזנגוף ריקה כמעט לחלוטין, מרץ 2020 (צילום: Miriam Alster/Flash90     )

התוצאה: נוסעים בכל הארץ המשיכו לסבול מצפיפות נוראית או ממחסור בקווים חיוניים. אז עכשיו אפשר סוף סוף לרכוש אוטובוסים – רק שהתחבורה הציבורית קוצצה כמעט לחלוטין ואין להם לאן לנסוע.

4

אור ירוק לאוטובוס השבת

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את העתירה נגד הפעלת ה"סבבוס" – קו האוטובוס הפופולרי שמופעל בשבתות על ידי עיריית רמת גן ומסיע את תושבי העיר לים ולמרכזי הבילוי בתל אביב. את העתירה הגישו קבוצת תושבי רמת גן בראשם הרב יעקב אריאל, לשעבר הרב הראשי של העיר.

אז הסבבוס עקרונית יכול לפעול, רק חבל שאין ים, אין בילויים ושהתחבורה הציבורית בקושי עובדת בימי חול – קל וחומר בשבת.

5

צניחה בזיהום בתחנות הרכבת

בדיקות שנערכו לאחרונה בתחנות הרכבת הראו שזיהום האוויר בסביבת הרציפים ירד משמעותית (הבדיקות נעשו כשעדיין נסעו רכבות).

הזיהום בתחנת השלום למשל (התחנה העמוסה בישראל) מוכר כבר כמה שנים כמפגע בריאותי מסוכן, וכל הניסיונות להפעיל מסננים ומאווררים הניבו תוצאות חלקיות בלבד. הנוסעים בתחנה מכירים את השלטים האלקטרוניים המתריעים מפני זיהום אוויר גבוה אבל חוץ מלהילחץ אין להם הרבה מה לעשות בנושא.

אז בימי הקורונה הזיהום ירד משמעותית, בעיקר מפני שחלק גדול מהעשן מגיע מנתיבי איילון שהתנועה בהם דלילה מאוד. הבעיה: הרכבת מושבתת לחלוטין. אז האוויר ברציפים סוף-סוף נקי, אבל הרציפים ריקים, לתפארת הקורונה והאירוניה.

משבר הקורונה: קרון רכבת שומם, רגע לפני ההשבתה (צילום: Yossi Aloni/Flash90)
משבר הקורונה: קרון רכבת שומם, רגע לפני ההשבתה (צילום: Yossi Aloni/Flash90)
עוד 474 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה