משבר הקורונה: חיטוי רחוב ברצועת עזה, 23 במרץ 2020 (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90)
Abed Rahim Khatib/Flash90

העולם מרוכז בקורונה, אבל תכנית המאה, הסיפוח והאג עדיין כאן

בית הדין בהאג והאיחוד האירופי משהים - אבל לא מקפיאים - את הדיונים על יחסי ישראל ופלסטין ● ישראל וארה"ב אומרות שהן עדיין עובדות על יישום תכנית המאה, כולל סיפוח, אך מסרבות לנקוב בלוח זמנים ● כך שינתה הקורונה את סדר היום במזרח התיכון ● פרשנות

המזכיר הכללי של האו"ם, אנטוניו גוטרש, קרא לאחרונה ל"הפסקת אש כוללת מידית בכל קצוות העולם" והפציר בעולם להתאחד סביב הצורך להילחם בקורונה.

"אלימות הנגיף ממחישה את אווילותן של מלחמות", הוא אמר בהצהרה שפורסמה ביום שני ה-23 במרץ. "הגיע הזמן לשים את הסכסוכים המזוינים בהסגר ולהתרכז יחד במלחמה האמיתית על חיינו".

למרבה הצער, קרוב לוודאי שקריאתו לסיים את כל המלחמות לא תזכה להיענות, ומומחים חוששים שמצב התוהו ובוהו בעקבות המגפה עלול אף להחריף את הסכסוכים המזוינים. ואכן, התקפות טרור במדינות לא יציבות כמו צ'אד, ניגריה ואפגניסטן נמשכו בימים האחרונים ללא הפוגה. עם זאת, לא יהיה נכון לומר שמהלכים דיפלומטיים שאין להם קשר למשבר הקורונה הופסקו בעקבותיו.

למרות שמקבלי החלטות רבים ברחבי העולם מקדישים את רוב מרצם למלחמה במחלה, גלגלי הדיפלומטיה הבינלאומית עדיין ממשיכים להסתובב, גם אם לאט יותר ועם פחות תשומת לב מצד התקשורת. מועצת הביטחון של האו"ם, למשל, הפסיקה את ישיבותיה במטה הארגון בניו יורק, אבל התכנסה – לראשונה בהיסטוריה – בוועידה טלפונית כדי לדון במצב ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו.

במקביל, שרי החוץ של מדינות ה-G7 דנו במגוון רחב של נושאים, גם זאת בוועידה טלפונית, בכללם שאיפות הגרעין של צפון קוריאה, הסכסוך בין רוסיה לאוקראינה, איראן ואפגניסטן. למרות שהסכסוך הישראלי-פלסטיני לא זוכה להרבה כותרות בימים האחרונים, גם הוא לא נעלם לגמרי מסדר היום העולמי.

התובעת של בית המשפט הבינלאומי, פאטו בנסודה (מימין) וסגן התובע ג'יימס סטוארט, במרכז, בבית המשפט הבינלאומי בהאג, הולנד. בנובמבר 2018 (צילום: פירושקה ואן דה וו/מאגר/ AP)
פאטו בנסודה (מימין) בבית המשפט הבינלאומי בהאג, הולנד, נובמבר 2018 (צילום: פירושקה ואן דה וו/מאגר/ AP)

בניין בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג נסגר למבקרים, אבל הדבר לא מנע משופטיו לשקול – ולבסוף לאשר – את בקשתה של התובעת הראשית, פאטו בנסודה, לקבל ארכה להגשת חוות דעתה אם "פלסטין" היא אכן מדינה שיכולה לפנות להאג בנושאים הקשורים לגדה המערבית, רצועת עזה ומזרח ירושלים.

תאריך היעד החדש של בנסודה נקבע ל-30 באפריל, ולאחריו השופטים צפויים להציג את פסיקתם בעניין בתוך 120 יום. אם יפסקו כי לבית הדין הפלילי הבינלאומי אכן יש סמכות שיפוטית על "פלסטין", התובעת עשויה לפתוח בחקירה פלילית כדי לבדוק אם התבצעו שם פשעי מלחמה עד סוף ספטמבר.

בית הדין אמנם סגר את דלתותיו והורה לרוב העובדים לעבוד מהבית, אבל הוא שואף ל"המשיך בעסקים ובמילוי תפקידו", כפי שאמר לנו דובר מטעמו.

גם האיחוד האירופי משהה אבל לא מקפיא לחלוטין את דיוניו על הסכסוך הוותיק. לשרי החוץ של הגוש נקבע דיון בתהליך השלום בכלל, ובתכנית השלום של ממשל ארצות הברית בפרט. אבל עקב התפשטות הקורונה, הישיבה המתוכננת הוחלפה ב"ועידה טלפונית בלתי רשמית" שהתמקדה בנושאים אחרים.

במקום לדבר על עסקת המאה של טראמפ, השרים דנו ב"נושאים המצריכים דיון בדחיפות עליונה, כגון ההשלכות של קוביד-19 והמצב בטורקיה, בסוריה ובלוב", כך אמר לנו הדובר הראשי של האיחוד לענייני חוץ ומדיניות ביטחון, פטר סטאנו.

תהליך השלום הישראלי-פלסטיני ישוב אל סדר היום "כשהדבר ייראה הולם ובר-ביצוע, יש לקוות שבקרוב, אבל ההתפתחויות האחרונות סביב נגיף הקורונה גורמות לשינוי בתכניות ובלוחות הזמנים על בסיס יומי, כך שלא ניתן לחזות שום דבר מפורט או ספציפי יותר בשלב זה", הוא הוסיף.

"תהליך השלום הישראלי-פלסטיני ישוב אל סדר היום כשהדבר ייראה הולם ובר-ביצוע, יש לקוות שבקרוב, אבל ההתפתחויות האחרונות סביב נגיף הקורונה גורמות לשינוי בתכניות ובלוחות הזמנים על בסיס יומי"

אולם העובדה שמועצת ענייני החוץ של האיחוד האירופי לא דנה בתכנית השלום האמריקאית אין פירושה שבריסל זנחה את הסכסוך הישראלי-פלסטיני לחלוטין.

משרדו של נציג האיחוד האירופי ברשות הפלסטינית פרסם בימים האחרונים הודעה לעיתונות, שלפיה האיחוד העניק 82 מיליון אירו לאונר"א, סוכנות האו"ם לפליטים פלסטינים, כדי לסייע לה להתמודד עם מגפת הקורונה.

"מציאת פתרון צודק, מציאותי ומוסכם לפליטים הפלסטינים הוא אחד מהפרמטרים לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני שיש לגביהם הסכמה בינלאומית", צוטט שם הנציג העליון של האיחוד האירופי לענייני חוץ, ג'וסף בורל.

"התמיכה שלנו באונר"א היא לפיכך לא רק חובה הומניטרית. היא גם מסייעת לשמר את הסיכוי לשלום בר-קיימא בין הישראלים לפלסטינים, אשר, מבחינת האיחוד האירופי, ניתן להשגה רק באמצעות מו"מ על פתרון של שתי מדינות".

האיחוד האירופי הביע ספקנות בנוגע לתכנית השלום של הבית הלבן, לפיה אף פליט פלסטיני לא יורשה להתיישב בישראל. בריסל השמיעה ביקורת בפרט בנוגע למתווה המעניק אור ירוק לסיפוח ישראלי של חלקים נרחבים מהגדה המערבית.

ראש הממשלה נתניהו (מימין) והנשיא טראמפ בבית הלבן, יום קודם להצגת תוכנית הממשל למזרח התיכון, 27 בינואר 2020 (צילום: Evan Vucci, AP)
נתניהו וטראמפ בבית הלבן, יום קודם להצגת תכנית הממשל למזרח התיכון, 27 בינואר 2020 (צילום: Evan Vucci, AP)

לפני הבחירות לכנסת ב-2 במרץ, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הוא יחיל את החוק הישראלי על השטחים הללו בעתיד הקרוב מאוד. ב-24 בפברואר הוא השתתף בפגישה הראשונה של הוועדה הישראלית-אמריקאית המשותפת שהוקמה לצורך מיפוי מדויק של שטחי הגדה המערבית המיועדים לסיפוח. "אנחנו נעשה את זה במהירות האפשרית", הבטיח בזמנו נתניהו.

בתגובה לשאלותינו על עבודת הוועדה, בכירים ישראלים ואמריקאים אמרו לנו השבוע כי יישום תכנית המאה לא הוקפא, אך סירבו למסור פרטים נוספים.

"הוועדה ממשיכה לתפקד וממשיכה בעבודתה הפנימית", אמר לנו בכיר במשרד ראש הממשלה, שהתעקש להישאר בעילום שם.

דוברת שגרירות ארצות הברית בירושלים אמרה לנו כי "ההתמודדות עם הקורונה היא כמובן בעדיפות עליונה, אך אנו ממשיכים לעבוד על פי סדר היום של הנשיא".

שני הבכירים סירבו להשיב לשאלות המשך על תכניות הוועדה, בכלל זאת אם מתוכננת לה פגישה נוספת. אולם, מקור בממשל האמריקאי אמר לנו כי הבית הלבן מרכז כרגע את מאמציו במלחמה בקורונה, ורמז בכך (אם כי לא אמר במפורש) כי צוות השלום של טראמפ לא עוסק כרגע בתכניות הסיפוח של ישראל.

היות שתשומת הלב של העולם נתונה כרגע למשבר הבריאות העולמי חסר התקדים, כמה פעילי ימין קראו לממשלה להחיל כעת בשקט את הריבונות הישראלית על שטחים מהגדה, בתקווה שהעיתוי ירכך באופן משמעותי את תגובות הגינוי בעולם – לרבות סנקציות אפשריות – שניתן לצפות להן אלמלא כן.

אולם למרות הטענות הרשמיות שלפיהן הוועדה למיפוי שטחי הגדה המערבית ממשיכה בעסקיה כרגיל, נראה כי בכירים בוושינגטון ובירושלים יהיו טרודים בדברים אחרים במהלך השבועות והחודשים הבאים.

פעילי ימין קראו לממשלה להחיל כעת בשקט את הריבונות הישראלית על שטחים מהגדה, בתקווה שהעיתוי ירכך באופן משמעותי את תגובות הגינוי בעולם – לרבות סנקציות אפשריות – שניתן לצפות להן אלמלא כן

עוד 856 מילים
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין"

ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית" ● השר פרץ: "חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראל כדי לאפשר החזרת כ-50% מהמובטלים לעבודה ● הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בתל אביב נגד סיפוח שטחי יו"ש

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 9 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה