אילוסטרציה (צילום: elenabs/istockphoto)

המפסידים והמרוויחים מדחיית האולימפיאדה

להתראות, טוקיו

ספורטאים בארץ ובעולם קיבלו ברגשות מעורבים את דחיית המשחקים בטוקיו ● מצד אחד, חלקם יתקשו להבטיח את מקומם באולימפיאדה שתיערך רק בקיץ הבא ● מצד שני, הם חששו מהכוונה של חלק מהמדינות להכניס אותם לבידוד מיוחד עד הקיץ - אם המשחקים לא יידחו ● ואף אחד מהם, כמובן, לא רוצה לסכן את חייו בשביל מדליה ● רונן דורפן יצא בעקבות ההחלטה שמטלטלת את הספורט הבינלאומי

לכאורה, העובדה שממשלת יפן והוועד האולימפי הבינלאומי הודיעו על דחיית המשחקים האולימפיים, היא עוד השלכה מצערת של השתוללות הקורונה על הספורט הבינלאומי. עולם הספורט הרי כבר הושבת לחלוטין כמה שבועות קודם לכן, ואוהדים שרופים נאלצים לחפש כיום משחקים בליגות של בלארוס ואנגולה.

זה היה גם צעד מתחייב. למרות שיפן המארחת דווקא נחלה הצלחה עצומה בשיטוח העקומה, אי-המוכנות הבריאותית העולמית היא שהכריעה את הכף.

משחקי האולימפיאדה הם אלה שאיחדו עמים ולאומים יריבים הרבה לפני העיתון, הרדיו, הטלוויזיה, הפייסבוק או הזום. מדובר באירוע הבינלאומי החילוני העתיק בעולם, ששרד מהפכות, מלחמות ואסונות טבע.

אבל המשחקים האולימפיים הם לא רק האירוע הספורטיבי החי העתיק ביותר בזמן, היו עידנים שהם היו הזמן עצמו, וההיסטוריונים הגדולים של העת העתיקה – הירונימוס, פוליביוס ואפילו יוספוס פלאביוס – השתמשו בהם כנקודות ייחוס.

למשל, על הולדת ישו מצוין במקורות רבים שהוא נולד "באולימפיאדה ה-192". הכוונה היא לא למשחקים, אלא למחזור ארבע השנים. לפני תחילת הספירה הנוצרית, ספירת השנים המקובלת בעולם העתיק הייתה הספירה האולימפית.

על הולדת ישו מצוין במקורות רבים שהוא נולד "באולימפיאדה ה-192". הכוונה היא לא למשחקים, אלא למחזור ארבע השנים. לפני תחילת הספירה הנוצרית, ספירת השנים המקובלת בעולם העתיק הייתה האולימפית

מבקרים מצטלמים על רקע הלפיד האולימפי בטוקיו. מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Eugene Hoshiko)
מבקרים מצטלמים על רקע הלפיד האולימפי בטוקיו. מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Eugene Hoshiko)

גם בימינו, התנועה האולימפית מממספרת משחקים אולימפיים לפי שנים – המשחקים שנועדו לטוקיו היו האולימפיאדה ה-32, למרות שעד היום התקיימו רק 28 מתוכן (מבלי לכלול את משחקי החורף).

בעת העתיקה גם הופסקו המלחמות בזמן המשחקים, לפחות אלו בין ערים יווניות, מנהג שהתקשו לשמר אותו בעידן החדש – למרות ניסיון מסוים כזה בזמן מלחמות יגוסלביה ("מלחמת הבלקן השלישית") ואולימפיאדת החורף של 1994.

לקראת 1916, כאשר המשחקים יועדו להיערך בברלין, הגרמנים היו מוכנים כבר שנתיים מראש, ואף הציגו את התכניות שלהם בכינוס מיוחד של הוועד האולימפי בפריז. אבל ביום האחרון לכינוס החגיגי בצרפת – פחות מ-2,000 קילומטרים משם – התנקש הלאומן הסרבי גברילו פרינציפ ביורש העצר האוסטרו-הונגרי פרנץ פרדיננד ומלחמת העולם הראשונה התלקחה לה.

כשהתברר שהמלחמה אינה עניין של כמה שבועות, הגישו כמה ערים אמריקאיות בקשות לארח את המשחקים בחירום – ואפילו לאפשר הגעת ספורטאים גרמנים. גרמניה הודיעה שהיא לא מוותרת על המשחקים, "בגלל מלחמת מגן שנכפתה עליה". למרות בית המטבחיים באירופה, הביטול הסופי הגיע מאוחר יחסית.

גם ב-1940 ניסו עד הרגע האחרון לקיים את המשחקים, שנועדו בתחילה לטוקיו. בראייה לאחור, מלחמת העולם השנייה התקיימה בשנים 1939-1945; אבל ב-1940 יפן עוד לא תקפה בפרל-הרבור, ארצות הברית לא הצטרפה למלחמה והסכם ריבנטרופ-מולוטוב, שהחל את מלחמת בריה"מ בגרמניה, עוד לא הופר. המשחקים של 1940 הועברו תחילה להלסינקי, אבל בוטלו בהמשך.

בשנת 1944 עניין המלחמה היה ברור בהרבה, והמשחקים שוב לא התקיימו. אך התנועה האולימפית ערכה לפניהם טקס סמלי של הדלקת הלפיד באולימפיה. גם הטקס של השנה כבר התקיים בטוקיו, לפני ההכרזה על דחיית המשחקים.

החלקה על הקרח במשחקי החורף בצרפת, 1924 (צילום: AP Photo)
החלקה על הקרח במשחקי החורף בצרפת, 1924 (צילום: AP Photo)

לא מפסיקים משחקים בגלל מלחמות

אחת הסיבות לעיכוב הגדול בהחלטה על דחיית המשחקים של 2020 הייתה העניין המורלי. כיום כבר לא מפסיקים משחקים אולימפיים בגלל מלחמות, אבל המשחקים בהחלט מפסיקים מלחמה גדולה אחרת – על השלט-רחוק שבסלון.

המשחקים האולימפיים הם אירוע הספורט המשמעותי היחיד שבו שיעור הצפייה, הרייטינג, כמעט זהה אצל גברים ונשים. אחת הסיבות לעיכוב בהחלטה על דחייתם הייתה בהחלט מורלית – זה לא ביטול משחק לאוהדי קבוצת כדורגל.

זה מסר מאד מאד נוקב למין האנושי, שהעולם אינו כתמול שלשום.

ביטול המשחקים האולימפיים מגיע אחרי שהליגות הטובות בעולם כבר חדלו מפעילות, ובשבועות הקרובים נדע לאן פניהן. הרצון העיקרי שם הוא להשלים את העונות. לכן, למשל, נדחתה גם אליפות אירופה בכדורגל לנבחרות ל-2021. ב-NBA מדברים על אפשרות של קיצור העונה הבאה, כך שהיא תתחיל בנובמבר.

הרציונל ברור. שבועות ההכרעה, הפלייאופים והגמרים הם אלו שמביאים את הכסף והרייטינג, אז אם צריך אפשר לקצר קצת את עונת ה-NBA הבאה (ליגה שממילא מתקיים בה דיון לגבי עומס מוגזם וקיצור העונה) ולהזיז טורניר נבחרות.

תרומתו של ענף הספורט המקצועני לדחיית המשחקים בטוקיו, הוא בהבהרה החד-משמעית ששיגר על חומרת סכנת ההדבקה בקורונה.

זה קרה אחרי שרודי גובר, כדורסלן צרפתי ביוטה ג׳אז, התבדח על המחלה, ואף נגע בצחוק במכשירי טלפון של עיתונאים שהקליטו את דבריו במסיבת עיתונאים. כאשר נודע כי גובר חולה בקורונה, לאחר שהדביק ככל הנראה גם את חברו לקבוצה דונובן מיטשל, החליטה הנהלת ה-NBA להשעות את פעילות הליגה.

כדורסלן צרפתי ביוטה ג׳אז, התבדח על המחלה, ואף נגע בצחוק במכשירי טלפון של עיתונאים שהקליטו את דבריו במסיבת עיתונאים. כאשר נודע כי הוא חולה בקורונה, החליטה הנהלת ה-NBA להשעות פעילות

בתוך כמה ימים התגלו עוד כמה נדבקים בליגה, ומצד שני התברר שלא כל השחקנים הבריאים שנחשפו לשחקנים החולים נדבקו, למרות המגע גופני קרוב בזמן משחקי כדורסל. התברר גם שקיום משחקים עם קהל היה צעד מאד לא אחראי במילאנו ובליברפול, בעוד באוסטריה ובצרפת התקיימו משחקים בלי קהל.

וכך, ההדבקה במגרשים וביציעים המחישה כי הקורונה מדבקת במהירות עצומה, אבל זו לא גזירת גורל שתדביק באופן מיידי את כל המין האנושי.

גם ההנחה שרק הקהל הוא הסכנה ירדה מהר מאד מהשולחן. האחרונים להפסיק את הפעילות – ממש לאחרונה – היו מארגני טורניר המועמדים בשחמט, הטורניר שקובע מי יתמודד על התואר מול אלוף העולם המכהן, מגנוס קרלסן מנורווגיה.

בארצות הברית החשיבות של המאבק הספורטיבי בקורונה הייתה גדולה במיוחד, כאשר הליגות גילו מנהיגות בזמן שהממשל התקשה להכיר במציאות המטרידה.

ועדיין, אין צורך לדאוג יותר מדי לכוכבי הכדורסל והכדורגל העולמיים, אלה שמרוויחים הררי כסף ללא כל פרופורציה. למעשה, העניין הזה עורר קצת תרעומת מאז פרוץ המגפה. בספרד המדממת אמרה מדענית צעירה בראיון לטלוויזיה: "אתם משלמים למדענים 1,800 אירו לחודש ולליונל מסי וכריסטיאנו רונאלדו מיליון לחודש. אולי תלכו אליהם ותבקשו מהם לפתח חיסון?".

בספרד המדממת אמרה מדענית צעירה בראיון לטלוויזיה: "אתם משלמים למדענים 1,800 אירו לחודש ולליונל מסי וכריסטיאנו רונאלדו מיליון לחודש. אולי תלכו אליהם ותבקשו מהם לפתח חיסון?"

גל נבו באליפות העולם בשחייה, 2011 (צילום: AP Photo/Gero Breloer)
גל נבו באליפות העולם בשחייה, 2011 (צילום: AP Photo/Gero Breloer)

הספורטאים עושים דברים נפלאים

מה תהיה ההשפעה ארוכת הטווח על סדר העדיפויות האנושי בימי פוסט-קורונה עוד נראה, אבל ספורטאי-על בכל העולם אכן עושים דברים נפלאים עכשיו: תשלום שכר עובדי-יום באצטדיונים (קבוצות מעסיקות צוות קטן עם קביעות, וצוותים גדולים מאד של עובדים לימי משחקים בלבד); עזרה בארוחות לילדים שתלויים בבית הספר לתזונה; ואפילו שיחות באינטרנט עם אוהדים בבתים.

אך בעוד כמה סופר-סטארים עשירים- שחקני NBA וטניס וגולף – משתתפים במשחקים האולימפיים, מרבית המשתתפים במשחקים רחוקים מאד מהמציאות הכלכלית הזו מאוד. ככה זה כאשר ענפים כמו היאבקות, הרמת משקולות, חתירה בקיאקים ואפילו התעמלות ושחייה, מעוררים מעט מאוד עניין מחוץ למשחקים.

נבחרת האתלטיקה האמריקאית למשחקים האולימפיים ביוון, 1896 (צילום: AP Photo)
נבחרת האתלטיקה האמריקאית למשחקים האולימפיים ביוון, 1896 (צילום: AP Photo)

הישראלי רועי ילין התכונן ארבע פעמים למשחקים אולימפיים כחותר קיאקים – ארבע שנות עבודה לקראת כל אולימפיאדה – כאשר לחלקן העפיל ולחלקן לא. בראיון לזמן ישראל, הוא מסביר את הבעייתיות בשינוי כמו זה שהתרחש בטוקיו.

"מחזור אולימפי הוא דבר מאוד סדור. בשנה הראשונה אחרי המשחקים לוקחים קצת מנוחה. כל אחד, ככל שהוא מרגיש שהצליח מספיק במשחקים קודמים, קצת מתעסקים בחיים הפרטיים. בתקופה הזו גם רואים הרבה לידות של ספורטאיות.

"מחזור אולימפי הוא דבר מאוד סדור בשגרה של הספורטאים. בשנה הראשונה אחרי המשחקים לוקחים קצת מנוחה, קצת מתעסקים בחיים הפרטיים. בתקופה הזו רואים גם הרבה לידות של ספורטאיות"

"את השנה השנייה מקדישים לאימון הטכני. עושים שינויים, מחליטים על צוותים. בשנה השלישית עומס העבודה והקילומטראז' עולים, והשנה האחרונה היא מחודדת יותר. פחות עומס ויותר עצימות. הכל מכוון לתחרות אחת", אומר ילין.

אז בעצם, הספורטאים שנערכו לטוקיו מתרחקים לכאורה עוד שנה מהשנה שבה ערכו את האימונים הקשים ביותר?

"כן, זה אתגר מעניין איך לשחזר את זה שנה שנייה ברציפות”.

אבל ילין חושב שקיאקיסטים הם עוד בני מזל. "אנחנו לפחות בענף בריא. אפילו הפציעות והניתוחים שלנו הם משהו שאפשר לתכנן. מה עם ג'ודוקות שחטפו הרבה פציעות, כדי להשיג כרטיס אולימפי, ועכשיו צריכים לעבור זאת שוב?"

נשים מצטלמות על רקע הטבעות האולימפיות בטוקיו. מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Jae C. Hong)
נשים מצטלמות על רקע הטבעות האולימפיות בטוקיו. מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Jae C. Hong)

גל נבו, ששחה עבור ישראל בשלושה משחקים אולימפיים, והיה מעורב בסטארטאפ בתחום השחייה, מדבר גם על המתרחש מעבר לספורט. "דיברתי היום עם כמה חברים שהתכוננו לטוקיו", הוא מספר לי. "דווקא אלה שתכננו שאלו יהיו המשחקים האחרונים שלהם, תכננו לימודים, הפסיקו לימודים לשנה אולימפית – זה זורק אותם לגמרי הצידה. הם יצטרכו הרבה כוחות נפשיים".

נבו היה במצבים שונים בתקופה הזו – זמן קצר לפני מועד המשחקים המתוכנן. לרוב הוא הבטיח את השתתפותו כשנה לפני המשחקים, אבל בפעם האחרונה עוד היה צריך לרשום הצלחות במהלך העונה האולימפית כדי להבטיח את מקומו.

"זו תהיה שאלה מאד מורכבת. האם לשמור לאנשים את המקומות אותם הבטיחו למעשה שנתיים לפני המשחקים? ואולי כושרם לא יצדיק זאת? האם יהיו בכלל תחרויות מתאימות שיהוו מבחנים? אני מאוד לא מקנא במערכת הזו", הוא אומר.

נבו מציין בעיה ספציפית לשחיינים "בגלל טבע המחלה הזו, הברכות בארץ סגורות כעת. במכון ווינגייט מאפשרים קצת אימונים, וזהו. וכאן יהיו הבדלים בין מדינות".

"דיברתי היום עם כמה חברים שהתכוננו לטוקיו. דווקא אלה שתכננו שאלו יהיו המשחקים האחרונים שלהם, תכננו לימודים, הפסיקו לימודים לשנה – זה זורק אותם לגמרי הצידה. הם יצטרכו הרבה כוחות נפשיים"

אבל יש גם צד אחד. רמי צור ייצג את ישראל ואת ארה"ב במשחקים האולימפיים בקיאקים. אשתו ההונגרייה, כריסטינה פזקאש-צור, היא חותרת בינלאומית מעוטרת, ופעמיים אלופה אולימפית במסגרת סירת הרביעייה של ארצה.

השנה, מקומה של פזקאש-צור על הסירה ההונגרית בטוקיו כלל לא היה מובטח, שכן התחרות על כרטיס לטוקיו אכזרית לא פחות מהתחרות האולימפית עצמה. וכך, כריסטינה ובן זוגה הישראלי קיבלו בהקלה את ההודעה על דחיית המשחקים, על אף שהם מדגישים שהיא בכושר מצוין ושסיכויה להתקבל לנבחרת היו טובים.

בטרם ההחלטה על הדחייה, הכוונה של הונגריה, שהיא המדינה המצליחה ביותר במשחקים האולימפיים ביחס לגודלה, הייתה לסגור את הספורטאים המועמדים למדליות באתרי אימונים מבודדים עד למבחני הקריטריונים. עם שני ילדים קטנים זה היה מחיר אישי גדול עבורם, ולפחות ההתלבטות הזו נחסכה מהם.

הכוונה של הונגריה, שהיא המדינה המצליחה ביותר במשחקים האולימפיים  ביחס לגודלה, הייתה לסגור את הספורטאים המועמדים למדליות באתרי אימונים מבודדים עד למבחני הקריטריונים

פזקאש-צור אף פרסמה הודעה יפה בפרספקטיבה של אלופה בעמוד הפייסבוק שלה. "יהיו משחקים אולימפיים והכלכלה תתאושש. אבל אם אתה מאבד את חייך, איש לא יחזיר אותם", כתבה לאוהדיה בהונגריה ובעולם.

טוקיו מארחת את המשחקים האולימפיים של 1964, ארכיון (צילום: AP Photo, File)
טוקיו מארחת את המשחקים האולימפיים של 1964, ארכיון (צילום: AP Photo, File)

בחזרה לעתיד

זה מחזיר אותנו להיסטוריה. הפעם האחרונה שבה תאריך המשחקים נקבע בחופזה יחסית, הייתה לפני אולימפיאדת לונדון ב-1948. היא התאפיינה בהרבה הפתעות, הן ברמה האישית והן ברמה הלאומית. מי שבלטו שם לטובה היו ספורטאים ממדינות שהמלחמה לא אירעה בשטחן, או כאלה שארצותיהם שהצליחו לארגן עבורם אימונים ותחרויות, רגע אחרי מלחמת העולם השנייה.

אנחנו לא במלחמה, אבל כאשר משחקי טוקיו ייערכו לבסוף, הם יעידו במידה רבה על יכולתן של מדינות לאלתר ולהתארגן. וכן, יהיה דרוש שם גם לא מעט מזל.

כך, למשל, אליפות העולם האחרונה בשחייה – התחרות העולמית האחרונה לפני מה שהיו אמורים להיות משחקי טוקיו-2020 – התאפיינה בנסיקה של הנבחרת האיטלקית המבטיחה. לא ברור מה נותר מפרויקט ההכנה המצוין הזה.

אליפות העולם האחרונה בשחייה – התחרות העולמית האחרונה לפני מה שהיו אמורים להיות משחקי טוקיו-2020 – התאפיינה בנסיקה של הנבחרת האיטלקית המבטיחה. לא ברור מה נותר מפרויקט ההכנה המצוין הזה

ערב משחקי לונדון 2012, שוחחתי ברחובות לונדון עם אדם מבוגר שזכר את משחקי 1948. לונדון עדיין עמדה אז בחורבות, חלק גדול מהאורחים התארח בבתים מקומיים, אבל הייתה תחושה של התעלות ותחושה שהולכים לימי שלום.

וזו אולי הנחמה היחידה. על פי המומחים, המגיפה לא תסתיים בשנה הזו. כלל לא ברור אם תגבה פחות חיי אדם בשנתה השנייה לעומת הראשונה. אבל העולם יידע עליה יותר, יחשוש ממנה פחות ואולי יהיה מוכן עם חיסון או קרוב אליו. וייתכן שמשחקים אולימפיים יועילו לו יותר באביב או בקיץ היפני של 2021.

נבחרת ספרד בפולו מים, אליפות העולם בשחייה, 2019 (צילום: AP Photo/Mark Schiefelbein)
נבחרת ספרד בפולו מים, אליפות העולם בשחייה, 2019 (צילום: AP Photo/Mark Schiefelbein)
עוד 1,699 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 12 ביולי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ההצבעה על פתיחת מכוני הכושר והבריכות נדחתה למחר

סקר מנדטים: הליכוד 33 מנדטים, יש עתיד-תלם המפלגה השנייה בגודלה, וכחול לבן עם 9 מנדטים בלבד ● דיווח: אדלשטיין מעוניין למנות את רוני נומה למפקד הקורונה ● נתניהו ידון עם ליצמן ודרעי בנושא ההגבלות בשכונות החרדיות ● משרד הביטחון יפתח ביומיים הקרובים עוד שלוש מלוניות לחולי קורונה ● בעקבות חשיפת זמן ישראל: ועדת הכנסת תדון מחרתיים בבקשה של רפי פרץ להתפלג מסיעת ימינה ● הממשלה אישרה מתן מענקי סיוע לעצמאים בסך של עד 7,500 שקלים

עוד 39 עדכונים

הכירו את המועמד הנצחי לראשות הממשלה

גבירותי ורבותי קבלו את בנימין נתניהו המועמד לראשות הממשלה.

ביום חמישי פרסם בנימין נתניהו את התוכנית הכלכלית החדשה שלו. מדבריו אפשר היה לרגע לחשוב כי בנימין נתניהו רק נבחר לתפקיד ראש הממשלה ושהוא עושה בתפקיד את צעדיו הראשונים.

ביום חמישי פרסם בנימין נתניהו את התוכנית הכלכלית החדשה שלו. מדבריו אפשר היה לרגע לחשוב כי בנימין נתניהו רק נבחר לתפקיד ראש הממשלה ושהוא עושה בתפקיד את צעדיו הראשונים

שימו לב לאחד ממשפטי הפתיחה שלו:

"עבדתי מסביב לשעון כדי להביא היום תוכנית סיוע כלכלי לאזרחי ישראל – לשנה הקרובה – שתביא לכם את הכסף כמה שיותר מהר".

ובהמשך: "בשבועות הקרובים נביא עוד תוכניות בכלכלה ובבריאות".

לכאורה אין כל דבר רע בהבטחות האלה, נתניהו עבד כדי להביא תוכנית סיוע ובהמשך הוא יביא עוד תוכניות. אלא שבכל נאום ה"אני מבין את מצוקתכם" – אין זכר לכך שנתניהו הוא כבר מעל עשר שנים בשלטון. אין זכר לכך שהוא הרעיב את מערכת הבריאות עד שהיא הגיעה למגפת הקורונה לא מוכנה ועל סף מוות. אין זכר לכך שכבר שלושה חודשים הממשלה לא עשתה דבר לטובת המשק והמובטלים: לא הכינה תוכניות ליציאה מהסגר, לא העבירה כסף לעצמאים, ולמעשה לא עשתה דבר מלבד רטוריקה. כן, אותה הרטוריקה בה מתיישב נתניהו באולפן ומדבר על תוכנית כלכלית חדשה במנותק מכל שנות שלטונו. רטוריקה בה נתניהו הופך עצמו מראש הממשלה למועמד לראשות הממשלה.

להיות מועמד לתפקיד כלשהו, וודאי אם זה תפקיד ששכר וכבוד בצדו, זה התפקיד הטוב ביותר בעולם. כשאתה מועמד אתה כל הזמן דואג לטפח את עצמך, אתה כל הזמן דואג להראות את הצדדים החיוביים שבך, אתה הבטחה.

כשאתה מועמד הזמן היחיד החשוב באמת הוא העתיד, העבר ועוולותיו לעולם יהיו שייכים לקודמים בתפקיד, וההווה הוא מסוג הזוטות שאינך עוסק בהן. אתה הרי עוסק רק בעתיד, איך אתה רואה אותו, מה תעשה כדי לתקן את העבר. מעצם זה שיש אחראים לעבר, וההווה פחות חשוב, אתה אינך נושא בשום סוג של אחריות.

ואם פעם, מזמן, בתקופה שלפני עידן נתניהו, חברי הכנסת היו נבחרים ובמשך תקופת הכהונה היו באים לעבודה, ממלאים את תפקידם ונותנים דין וחשבון לציבור – היום הם נותרים מועמדים לנצח. הם אינם עוסקים במילוי תפקידם, הם אינם נותנים דין וחשבון לציבור.

ואם פעם, מזמן, בתקופה שלפני עידן נתניהו, חברי הכנסת היו נבחרים ובמשך תקופת הכהונה היו באים לעבודה, ממלאים את תפקידם ונותנים דין וחשבון לציבור – היום הם נותרים מועמדים לנצח

הנה, רק לאחרונה מירי רגב סרבה לדווח לציבור על מה הוציאה מיליוני שקלים בחגיגות העצמאות כשרת התרבות – כאילו מדובר בכסף פרטי ובהוצאות פרטיות ולא בכסף ציבורי.

הם עוסקים אך ורק במועמדותם לקדנציה נוספת. בפעולות שיביאו להם קולות. בפעולות שיאפשרו להם לשפר את מעמדם בפריימריז. הם חלילה לא יסתכנו באף פעולה העלולה לא למצוא חן בעיני בוחריהם, גם אם היא לטובת רוב הציבור. הם חלילה לא יתבטאו באופן ברור בנושאים שנויים במחלוקת. הם יגידו כן ולא, מצד אחד ומצד שני, מחד גיסא ומאידך גיסא. הם עוסקים בעתידם הפוליטי והכלכלי בלבד, מועמדים לנצח.

כבר ארבעים שנה הליכוד בשלטון (עם הפסקות קלות), כמחצית מהשנים הללו נתניהו הוא ראש ממשלה או שר בכיר. והנה בכל השנים האלה נתניהו אינו נושא באחריות לדבר – הוא נותר מועמד לראשות הממשלה.

הוא אינו אחראי למצב הקשישים ולמצב ניצולי השואה. הוא אינו אחראי למערכת הבריאות ולכך שהמערכת כשלה כישלון קולוסלי בטיפול בקורונה. הוא אינו אחראי למערכת החינוך. הוא אינו אחראי לכך שמערכות הרווחה קורסות.

נתניהו אינו אחראי לדבר – הוא רק מועמד. ובכל שנה של מועמדות הוא משפר את מצבו בסקרים, ובכל שנה של מועמדות יש לו יותר מנדטים, ובכל שנה של מועמדות הוא מספר לנו כמה טוב פה וכמה יהיה עוד יותר טוב בעתיד. רק ניתן לו עוד כמה שנים והוא יתקן את כל מה שהמערך הרס – הוא הרי כל הזמן עוסק רק בלתקן את מה שהיה.

כבר ארבעים שנה הליכוד בשלטון (עם הפסקות קלות), כמחצית מהשנים הללו נתניהו הוא ראש ממשלה או שר בכיר. והנה בכל השנים האלה נתניהו אינו נושא באחריות לדבר – הוא נותר מועמד לראשות הממשלה

ואנחנו האזרחים, בשיתוף פעולה מלא של התקשורת, מאפשרים למי שנמצא בשלטון כל כך הרבה זמן לדפוק את האזרחים ולא לדפוק חשבון (אקסיוס מי פרנצ'). לשים על הציבור ועל כל שאר הנבחרים פס. להפוך את המדינה למעוז פרטי עם פטור ממיסים ויועצים משפטיים שיוציאו אותו מכל מצב בלתי אפשרי. עם הגנה משפטית שתמומן על ידי מי שיש להם אינטרסים בהישארות נתניהו בשלטון (בעברית צחה זה נקרא, במקרה הטוב, 'שלח לחמך על פני המים' ובמקרה הרע זה שוחד לכל דבר ועניין). עם פייק ניוז. והכי חשוב – ללא כל נשיאה באחריות.

מזה שנים נתניהו אינו נושא באחריות לדבר. גם לא למה שמתרחש בביתו הפרטי או במשרד שהוא עומד בראשו. הוא אינו אחראי להתעללות בעובדים בידי רעייתו. הוא אינו אחראי לכך שבנו הולך למועדונים שקונים ומוכרים נשים. הוא אינו אחראי להטרדות המיניות של נתן אשל. הוא אינו אחראי לכך שיו"ר הקואליציה לשעבר דוד ביטן חשוד בשוחד ובמרמה והפרת אמונים ורוצה לחזור לתפקיד מבלי לעמוד לדין. הוא אפילו אינו אחראי לכך שמדינת ישראל יצאה למלחמה מבלי לקיים דיון בקבינט.

נתניהו הביא אלינו את תרבות המועמד הנצחי, זה שדבר לא דבק בו. זה שיכול לעשות ככל העולה על רוחו ולא לשאת באחריות. זה שיכול להאשים את שלטון העבר, את השמאל, את מפלגת העבודה, את האליטות, גם לאחר עשרים שנים בשלטון.

זה שחברי מפלגתו שלו מיישמים את מה שלמדו מהמועמד. שרת התחבורה יכולה לפעול בניגוד להנחיות משרד הבריאות, לעלות לריאיון ולשקר בו במצח נחושה ולא לשאת באחריות לכך. שר הבריאות יכול לחגוג לרעייתו מסיבה בניגוד להנחיות שהוא עצמו פרסם ולא לשאת באחריות. השר לבטחון פנים יכול לחבק ולהצמד לאזרחים בדרום תל אביב ללא מסכה.

הטקטיקה הזו בה נוקט נתניהו היא הטקטיקה המלווה אותו במשך כל שנות שלטונו. טקטיקה שבה הוא אינו אחראי לדבר. טקטיקה בה האחראים הם לעולם השלטון הקודם והוא פה רק כדי לתקן. טקטיקה שבה הוא לעולם המועמד לתפקיד ראש הממשלה וכמועמד הוא אינו נושא באחריות. וכשאתה ראש ממשלה שצבר כוח חסר תקדים אבל אתה מתנהג כמועמד שאינו נושא באחריות לדבר והאשמה לעולם מוטלת על אחרים – מתקיים בך מה שאמר כבוד נשיא בית המשפט העליון בדימוס הפרופסור אהרון ברק בפסק הדין המפורסם העוסק בדיני חברות (אך מה שנאמר בו הולם לא רק מנכ"ל חברה מסחרית, אלא ראש ממשלה):

"המנהל מרכז בידו כוח רב. כוח זה נתון בידו למען החברה אך קיים חשש – וניסיון החיים מוכיח כי חשש זה מבוסס הוא – כי מי שבידו כוח ינצל אותו לרעה. הפיתוי לכך הוא רב. מכאן הצורך לגבש מערכת דינים, שיהא בה לרסן את הכוח, שכן 'כוח ללא אחריות משול להפקרות'" (ע"א 79/817 קוסוי נ' בנק י.ל. פויכטונגר בע"מ).

רינה ענתי היא בעלת דוקטורט לביוכימיה מהטכניון ובעלת תואר במנהל עסקים ובמשפטים מהמרכז הבינתחומי. במשך שנתיים שימשה כעוזרת מחקר של כבוד נשיא בית המשפט העליון בדימוס הפרופ' אהרן ברק. התמחתה בבית המשפט השלום בתל אביב. במקור מחצור הגלילית, כעת גרה במרכז, נשואה ואמא לשני בנים

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,019 מילים

היסטוריה הקרב על הזיכרון

מכון פילצקי מוורשה החל לאתר פולנים שסייעו ליהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה, כדי להוקיר את זכרם בצורה פומבית ● אבל חוקרי שואה טוענים כי כל מטרתו של המכון היא לשנות את הנרטיב הפולני במלחמת העולם השנייה, שכן פולנים רבים שיתפו פעולה עם הנאצים ● יד ושם: "ברוב המקרים שהעביר אלינו המכון, חסרות ראיות שמעידות אם הפולנים עזרו ליהודים מתוך אלטרואיזם - או למטרות רווח" ● המכון בתגובה: "מעולם לא הגשנו מועמדים לבדיקת יד ושם"

עוד 1,509 מילים

נתניהו וכ"ץ לא יכלו לחלום על מנהיג מחאה נוח יותר

מייסד מחאת השולמנים, אביר קארה, עורר סערה בשישי האחרון כאשר נתפס מתכתב בשידור חי עם שר האוצר ישראל כ"ץ ● אבל יחסיו המורכבים עם בכירי השלטון הנוכחי הם רק אחת מהבעיות המהותיות בהתנהלות הכוכב החברתי הנולד ● אם קארה חפץ להוביל כאן שינוי משמעותי לטובת העצמאים, מבלי להיחשד בחנפנות לנתניהו ולשריו, עליו לסמן מטרות ברורות יותר, להשאיר את המלחמות במגזרים אחרים לשר האוצר, ולהתנהל בשקיפות מוחלטת ● דעה

עוד 1,091 מילים

משפט בינלאומי כל הדרך להאג

עליהם מוטל להכריע אם בית הדין הבינלאומי בהאג יפתח בחקירה סביב פשעי מלחמה שבוצעו לכאורה בגדה המערבית, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים - שבמהלכה כנראה יואשמו בכירים בצה"ל ובפוליטיקה הישראלית - או יסגור את התיק ● והם צפויים לתת את פסיקתם כבר בימים או בשבועות הקרובים ● פרופיל משולש של ברישמבו, קובאץ' ואלפיני-גאנסו - השופטים שדנים בחוקיות התביעה נגד ישראל

עוד 1,719 מילים

למקרה שפיספסת

סיפוח ואפרטהייד

ככל שמתקרב הסיפוח, כך יקצין השיח הציבורי. הסיבה ברורה. הזמן עובר, אך הממשלה לא עושה כל ניסיון להבהיר את אי-הוודאות הרבה השוררת סביב הסיפוח אותו היא מתכוונת לבצע, אם בכלל. במקביל, החברה האזרחית וגורמים ביטחוניים בישראל ובעולם מפרסמים תחזיות קודרות ואיומים של האסון המתקרב.

ככל שמתקרב הסיפוח, כך יקצין השיח הציבורי. הסיבה ברורה. הזמן עובר, אך הממשלה לא עושה כל ניסיון להבהיר את אי-הוודאות הרבה השוררת סביב הסיפוח אותו היא מתכוונת לבצע, אם בכלל

כחלק מהמאמץ הפוליטי למניעת הסיפוח והעצמת מתנגדיו, יותר ויותר נעשה שימוש במושג אפרטהייד, המתאר ​​את המציאות הפוליטית ואת המשטר בדרום אפריקה משנת 1948 ועד ראשית שנות התשעים.

הנחת היסוד היא שישראל תספח אזורים מסוימים בגדה המערבית/יהודה ושומרון, תחיל את החוק הישראלי על אזורים אלה, אך לא תתן לפלסטינים המקומיים זכויות אזרח/אזרחות. הם ישארו נתינים פלסטיניים, כאשר כלל לא ברור מה היא משמעות הנתינות. האם הם יהיו נתינים של מדינה פלסטינית ריבונית או תושבים באוטונומיה פלסטינית? די ברור שאין כל כוונה ליצור ריבונות פלסטינית של ממש, ומה שתוכנית טראמפ באמת מציעה היא אוטונומיה פלסטינית בתוך מדינת ישראל הריבונית והמורחבת.

אם התוכנית תיושם נגיע למעשה למצב בו הפלסטינים בגדה המערבית יחיו בריבונות ישראלית ללא יכולת להצביע בבחירות בישראל, לממשלה ששולטת עליהם. מכאן השימוש במושג אפרטהייד – מימוש בפועל של מרכיב מרכזי במשטר הקודם בדרום אפריקה, המרכיב שאפשר את חרפת האפרטהייד על כל חלקיה – למנוע מהאוכלוסייה המקומית הילידית את זכות ההצבעה בבחירות כלליות לשלטון המדינה כולה. זכות זו ניתנה אך ורק באזורים מסוימים, "בנטוסטנים", עבור השלטון המקומי של אותם אזורים.

נכון להיום ממשלת ישראל לא עשתה כל מאמץ להפריך הנחות אלה ובוודאי לא הצהירה באופן חד משמעי כי פלסטינים שגרים באזורים המסופחים יקבלו אזרחות ישראלית מלאה או אפילו תושבות.

זאת למרות שמספר הפלסטינים באזורי הסיפוח הפוטנציאליים הוא קטן וחסר משמעות במסגרת הדמוגרפיה של ישראל. העדר רצון של ממשלת ישראל להבהיר סוגיה זו, מחזק עוד יותר את דאגתם של הסבורים כי השימוש במושג אפרטהייד מוצדק בנסיבות אלו.

השימוש במושג אפרטהייד נובע ממימוש בפועל של מרכיב מרכזי במשטר הקודם בדרום אפריקה, שאיפשר את חרפת האפרטהייד – מניעת זכות הצבעה מהאוכלוסיה המקומית הילידית בבחירות כלליות לשלטון המדינה

ישראלים, ככלל, חושבים שאיזכור המושג אפרטהייד פוגעני ביותר, ואת חלקם זה מפוצץ כששומעים אותו. הם ישקיעו שעות בוויכוחים עד כמה השימוש בו מגוחך ואיך מעזים בכלל להשוות אותנו למשטר הקודם בדרום אפריקה.

אך בפועל הם לא יתווכחו באמת עם המציאות בשטח: עובדה היא כי יהיו פלסטינים תחת ריבונות ישראלית, שיהיו תושבים בסוג של אוטונומיה פלסטינית, שלטענת ישראל יש בה מספיק אלמנטים של מדינה כדי לתת למונח תוקף. למרבה הצער, בפועל אין הדבר כך. מה שבטוח, לרוב הפלסטינים לא תהיה שום השפעה על הרכבה ומדיניותה של ממשלת ישראל.

ללא ספק, לרוב הישראלים אין שום בעיה עם זה. הסיבה לכך ברורה – אנו חיים את המציאות הזאת כבר 53 שנה עם כיבוש יהודה, שומרון ועזה. ההבדל היחיד בין התקופה של לפני הסיפוח לבין זו שאחרי סיפוח הוא – שבאזורים המסופחים טענת ישראל לזמניות המצב, שהייתה איכשהו רלוונטית בשטחים הכבושים גם לאחר 53 שנים, איבדה כל משמעות. כעת זה יהיה שטח ריבוני ישראלי, כמו כל האזורים בתוך הקו הירוק שאינו קיים עוד, כמו רמת הגולן ומזרח ירושלים שסופחו בעבר. ולגבי הפלסטינים, לישראלים ממש לא איכפת, לא מהמסופחים ולא מהלא מסופחים.

רבים שעושים שימוש במילה אפרטהייד בהקשר של ישראל והכיבוש/הסיפוח (כולל החתום מטה) יודעים היטב, שמה שלא יהיה בשטחים הכבושים או המסופחים, ככל הנראה לא יגיע למצב שהיה בדרום אפריקה בה הופרדו בני אדם בהתאם להשתייכותם הגזעית במסודות ציבור, באירועים, במקומות עבודה, בזירה ציבורית ועוד.

ישראלים, ככלל, חושבים שאיזכור המושג אפרטהייד פוגעני ביותר, ואת חלקם זה מפוצץ כששומעים אותו. הם ישקיעו שעות בוויכוחים עד כמה השימוש בו מגוחך ואיך מעזים בכלל להשוות אותנו למשטר הקודם בדרום אפריקה

וזו בעיה רצינית שאצלנו זה לא ככה. למה? מכיוון שהמצב בדרום אפריקה היה כה ברור ובלתי צודק מאין כמוהו, מפלה, לא דמוקרטי ולא שוויוני עד כי קשה היה למצוא מישהו שתומך במשטר ההוא, מה שדרך אגב לא מנע מישראל לעשות בדיוק את זה, במשך שנים לא מעטות. זה היה משטר מרושע שהיה צריך לרדת מהבמה, ודעת הקהל בעולם התחברה יחד ואילצה את דרום אפריקה לסלק את משטר האפרטהייד אחת ולתמיד.

השליטה של ​​ישראל בשטחים, בין אם היא במסגרת כיבוש או סיפוח, לא ממש מתאימה למילה אפרטהייד, אלא היא הרבה יותר בעייתית וערמומית. האם יש כאן חוסר צדק? ובכן, יש מערכת משפט אך אין זכויות אזרח מלאות. יש כמובן מערכת חוק, אפילו יותר מאחד אך ידו של החוק הצבאי הישראלי בסופו של דבר על העליונה. האם יש כאן אפלייה? ברור שיש אפלייה כאשר למיעוט אין קול בשלטון, השאלה היא לא אם, אלא כמה. האם זה לא דמוקרטי? ברור שלא, כאשר ל-2.5 מיליון פלסטינים אין נציגות בכנסת, זו לא דמוקרטיה. סיפוח זה כיבוש על טורבו.

תוכנית הסיפוח של ישראל ותוכנית טראמפ בכללותה היא מערך שלם של ערפול, בדיוק כפי שמדינת ישראל אוהבת אותו. נוכל לטעון למראית עין, שלפלסטינים יש מדינה משלהם (לחלוטין פייק מדינה), שאנחנו עדיין הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, בעוד שאנחנו למעשה מחזיקים את פלסטינים נטולי זכויות אזרח תחת פיקוח צמוד באוטונומיה בריבונותנו. מדי פעם נצא לתפוס עוד נדל"ן פלסטיני על מנת לספק את צרכינו לגידול טבעי ואחר, והעולם יתבונן בהשתאות כאשר אנחנו מבצעים פעלול פוליטי נוסף.

לאחר שניהלנו כיבוש במשך 53 שנים מבלי שחטפנו אש של ממש ובלי שהטילו עלינו סנקציות אמיתיות, נצא כעת למסע אל הלא נודע. השימוש במושג אפרטהייד לא ממש יעשה איתנו צדק. למרות שאנחנו בעצם מכינים את התשתית ושוללים מהאוכלוסייה הפלסטינית המקומית את זכויותיהם האזרחיות על בסיס האתניות/לאום שלהם, אנו עושים זאת תחת חזות חוקית לכאורה והרבה ערפול יצירתי. לעורכי הדין שלנו תהיה עבודה רבה לספר לכולם כיצד זה דמוקרטי באמת. אפרטהייד, כאן בארץ ישראל? מה פתאום! על מה לעזעזאל אתם מדברים?

שליטת ​​ישראל בשטחים, בכיבוש או בסיפוח, לא מתאימה למילה אפרטהייד, היא הרבה יותר בעייתית וערמומית. האם זה לא דמוקרטי? ברור שלא, כאשר ל-2.5 מיליון פלסטינים אין נציגות בכנסת. סיפוח זה כיבוש על טורבו

שלא יהיה ספק: העולם לא יקשה עלינו יתר על המידה, יש יותר מדי מקומות שבהם מצב זכויות האדם גרוע בהרבה. אני רק מקווה שאם לא נצליח להתמודד עם חרפת שלילת זכויות האזרח לפלסטינים תחת ריבונותנו  בעצמנו, יהודי התפוצות יאלצו אותנו לפעול למען השוויון. כל מי שחי בריבונותה של מדינת ישראל חייב להיות בעל זכויות שוות, בדיוק כפי שנאמר בהכרזת העצמאות שלנו.

עמנואל שחף הוא מהנדס, מנהל, איש מוסד, פעיל פוליטי וחברתי, בעל ניסיון רב תרבותי יוצא דופן, מעוניין במיוחד בחלופות מדיניות ומקדם היום פדרציה בארץ ישראל. חי עם שוש באזור השרון, אבא לשנים וסבא ל-8

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 982 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

נתניהו נכשל כישלון חרוץ בהסדרת ניגודי העניינים שלו בקדנציות הקודמות - ניגודי עניינים שהובילו להעמדתו לדין בעבירות חמורות ● זה לא מונע ממשרד המשפטים להפגין אופטימיות שהפעם זה יסתדר ● בשבוע שעבר העביר מנדלבליט הסדר ניגוד עניינים בקשר למעורבותו של נתניהו בהחלטות הנוגעות לרשויות החוק ● אבל אפילו על הסדר הניגוד העניינים הרגיל נתניהו עדיין לא חתם ● פרשנות

עוד 1,613 מילים

הצעירים חזרו לרחוב, ואין להם שום כוונה להיות "לא פוליטיים"

בפעם הראשונה מזה זמן רב, הגיל הממוצע של המפגינים אמש בכיכר רבין לא שייט בין אוקיי בומר למתושלח ● דווקא על הרקע הזה, אי אפשר היה שלא להבחין בפער מטריד בין אלפי המפגינים בכיכר לבין מי שדיברו בשמם על הבמה ● בעוד המארגנים ניסו לנהל מחאה מהאו"ם, לצעירים ברחוב נמאס מהחרטא

עוד 705 מילים

הקהילה היהודית האורתודוקסית בארצות הברית נערכת ליום שאחרי הקורונה ● על הפרק: קושי להמשיך להתקיים כלכלית בסגנון חיים שמבוסס על לימוד תורה, התייצבות לצד המפגינים נגד הגזענות כלפי שחורים (מחשש שההתפרצות הגזענית הבאה תהיה כלפי יהודים), והיערכות לגל של קשיים נפשים בקהילה בעקבות הריחוק החברתי

עוד 1,262 מילים

אלפי מפגינים בככר רבין: "השטח בוער, רוצים כסף עכשיו"

פוליטיקאים לא נאמו במחאת העצמאים ומובטלי הקורונה נגד הממשלה ● אסף אמדורסקי: ביבי נוכל שצריך ללכת לכלא ● עובדות סוציאליות נעצרו מחוץ לאולפן ערוץ 12 אחרי שעיכבו את כניסת ישראל כ"ץ ● מייסד "אני שולמן" אביר קארה הכחיש שיתוף פעולה עם נתניהו והודה שהוא בקשר עם שר האוצר, אחרי שתועד מסתמס איתו בשידור

עוד 21 עדכונים

מאז נחקק ב-2017, חוק השקיות מעולם לא נאכף

שלוש שנים וחצי מאז עבר חוק השקיות, אחד ההישגים הגדולים של המשרד להגנת הסביבה, מתברר: החוק כלל לא נאכף, ומפירי החוק מעולם לא נקנסו ● זאת משום שלא הותקנו עד כה התקנות הדרושות כדי לאפשר אכיפה ● שלא במפתיע, ניכרת התרופפות בזמן האחרון בהקפדה על החוק בסופרמרקטים ● במשרד להגנת הסביבה מבטיחים שהשרה החדשה תדאג לאכיפה בהקדם

עוד 572 מילים

בלעדי מלחמות היהודים מגיעות לדובאי

הקהילה היהודית הזעירה של איחוד האמירויות עוד לא יצאה מארון הקודש בעקבות התחממות היחסים עם ישראל, וכבר קמה לה מתחרה מבית ● הרב לוי דוכמן ושותפו פתחו במסע יחצנות לפיו הקהילה החדשה שהקימו היא-היא קהילת יהודי דובאי האמיתית, והצליחו להרגיז את השלטונות באבו-דאבי, כמו גם את ותיקי היהודים במפרץ ● אבל יש להם גם תומכים: "המניין שלהם גדול, והעוף בשבת שינה את המשחק, כי בבית הכנסת הישן הכול צמחוני", אומר אחד מהם

עוד 1,770 מילים ו-1 תגובות

סכסוך המים בין אתיופיה למצרים מגיע לנקודת רתיחה ● חוקר טרור עיראקי נרצח בפתח ביתו בבגדאד ● ארדואן מכין הפתעה למתנגדיו ● בישראל וברצועת עזה מציינים 6 שנים למבצע צוק איתן, ודבר לא השתנה ● ודוגמנית-העל ממוצא פלסטיני, בלה חדיד, גונבת את ההצגה לפוליטיקאים ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 822 מילים
רן ברון

החברים של בן השופטת המאוימת, שנרצח בפיגוע, נזכרים בו

שני מכתבי איום ברצח שקיבלה השופטת ענת ברון מבהירים כי מי שחיבר אותם ידע על הפיגוע התאבדות שגדע את חייו של בנה ● רן ברון בן ה-23 היה אמור להופיע בליל הפיגוע בג׳ם סשן במועדון המייקס פלייס בתל אביב ● חבריו של רן כועסים על קמפיין ההסתה והאיומים נגד אמו ● אחד מהם, אביב אליאסי, הוא אחיו של "הצל": "אני יודע שאח שלי כותב על ענת ועל רן מתוך אהבה ומתוך כאב, אבל הוא טועה"

עוד 2,743 מילים

ברצף פסקי דין מהחודש האחרון, משדר נשיא בית המשפט העליון בארצות הברית קו מובהק של נטייה לצד הליברלי ● ג'ון רוברטס, שמונה לעליון לפני 15 שנה על ידי ג'ורג' בוש הרפובליקאי, מבקש כעת להפוך ללשון המאזניים של המוסד החשוב ● אחרי שהיה בדעת מיעוט נגד נישואים חד-מיניים, רוברטס הופך על רקע הכאוס בארה"ב ליותר ויותר ליברל - וטראמפ ממש לא אוהב את זה

עוד 1,448 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
כִּישָּׁלוֹן

הפעם הכישלון לא יישאר יתום. גם לא יהיה צורך בבדיקת רקמות כדי לגלות מי אבא שלו. בבוא השעה נבוא עימו חשבון

עוד 993 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה