משבר הקורונה בצל מו"מ פוליטי תקוע

נתניהו: הגבלות תנועה בבני ברק, חובת מסיכה ומענקים של 500 שקל

משמר הדמוקרטיה ליועמ"ש: לפתוח בחקירה נגד איילת שקד בעניין NSO ● שקד בתגובה: אמירה בוועדת כנסת לא דורשת גילוי נאות, יובל יועז עוסק בהמצאות ● רוה"מ מבטיח 500 שקל לקשישים ועבור כל ילד במשפחה ● חוזרים מחו"ל יבודדו במלונית ● כ"ל: גנץ יתגורר בביתו בראש העין עד שיהיה ר"מ ● בנט דורש: להעביר את ניהול משבר קורונה למשרד הבטחון

נתניהו בשבוע שעבר (צילום: אוליבייה פיטוסי, םפלאש 90)
אוליבייה פיטוסי, םפלאש 90
נתניהו בשבוע שעבר
22:16 עריכה

איילת שקד מגיבה לדרישת עמותת משמר הדמוקרטיה לפתוח בחקירה בקשר לניגוד עניינים שלה מול NSO. מלשכתה נמסר כך:

"מיטב המוחות בארץ, מכל התחומים, התגייסו על מנת להילחם בקורנה ולהציל חיים. שירי דולב ואיילת שקד חברות שנים רבות , זה דבר ידוע, הן אף התראיינו על חברותם בעיתונות. לעצם העניין: אמירה בוועדה בכנסת לא דורשת גילוי נאות מאחר ואין בסמכותה של הועדה לתת הוראות מחייבות בעניין.

"לצערנו בזמן שאנו עסוקים בעידוד חברות היי טק ישראליות במאמץ למצוא פתרונות למיגור מגפת הקורנה והצלת חיי אדם, יובל יועז מתעסק בהמצאות והכפשות על מנת לקבל תקשורת."

22:00 עריכה

הקורבן ה-26 מת בגיל 72 בבית חולים שערי צדק.

21:42 עריכה

משמר הדמוקרטיה ליועמ"ש: לפתוח בחקירה נגד ח"כ איילת שקד בעניין חברת NSO.

משמר הדמוקרטיה הישראלית פנה הערב בדחיפות ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה שיורה על פתיחת חקירה פלילית נגד ח"כ איילת שקד (ימינה), בחשד לביצוע עבירה של מרמה והפרת אמונים.

זאת בעקבות ניסיונה אתמול בוועדת המשנה לשירותים חשאיים של ועדת החוץ והביטחון בכנסת, לקדם שימוש באפליקציה שפיתח משרד הביטחון בשיתוף חברת NSO, תוך שהייתה בניגוד עניינים חריף, נוכח יחסי החברות הקרובים שלה עם נשיאת החברה, שירי דולב. לדברי המשמר, ניגוד עניינים חריף זה פוגע פגיעה מהותית בערכים המוגנים ביסוד עבירת מרמה והפרת אמונים של עובד ציבור.

גילוי נאות: הפרשן המשפטי של זמן ישראל, יובל יועז, פועל בעמותת "משמר הדמוקרטיה הישראלית".

פניית משמר הדמוקרטיה ליועמ"ש לפתוח בחקירה נגד איילת שקד בעניין NSO

21:37 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אומר שהמדינה תסייע לבני ברק וממליץ לאלתר מסיכות בבית.

"בני ברק הבינה שנכנסה לבעיה וההנהגה והציבור שינו את ההתנהגות … אנחנו עוזרים להם, גם בבידוד וגם למי שחולה … צריכים להושיט להם יד וירטואלית".

"מסיכות. שמענו את ארגון הבריאות העולמי אומר שהמחלה עוברת דרך רסיסי רוק ויש דרך להגן על עצמנו וזה באמצעות מסכות על האף והפה. תשמרו מסיכות לצוותים רפואיים, ותאלתרו, לקחת חתיכת בד ולכסות את הפנים, זה עובד. תוכלו לאלתר כזה דבר בבית".

בר סימן טוב מודה לשורה ארוכה של גופים ושרים ולראש הממשלה. "כל הזרועות וכל הכוחות והמשרדים כולם מחויבים להצליח במהלך הזה, יהיה לנו פסח מצומצם נחגוג אותו בלי סבא וסבתא, בלי דודים, השנה במשפחה הגרעינית, ב"ה שנה הבאה יהיה אחרת, אל תיכנסו לשאננות, סומכים עליכם".

21:30 עריכה

נתניהו מודיע על צעדים חדשים, בהם הגבלות על בני ברק, חובת חבישת מסיכה ומענקים למשפחות עם ילדים וקשישים.

נתניהו מספר ששאל את ראש ממשלת איטליה "מה הלקח מכל הדבר הזה? והוא השיב, 'לעשות את הדברים מוקדם ככל האפשר וזה מה שאנחנו עושים … כל הגורמים החיוניים, כולנו משקיעים מאמץ כביר להתגבר על הנגיף, במבחן הקשה שנכפה עלינו אנחנו נחושים לנצח, ישראל דורגה במקום הראשון במדד המדינות הבטוחות מפני התפשטות קורונה, זה אומר שקיבלנו את ההחלטות הנכונות, תוך כדי תנועה, והן לא מושלמות, אבל הסכנה לא מאחורינו ולא נפול למלכודת שאננות".

"היום אנחנו בצומת הכרעה, יש לנו אפשרות להתקדם מעלה לצד קומץ מדינות שבלמו את קורונה ויש אפשרות להתדרדר מטה, בניו יורק מישהו מת כל ארבע דקות, בספרד המצב דומה, בריטניה ומדינות אחרות במאבק נואש לא להגיע לשם, שמענו תחזית של טראמפ לפיה 100 אלף בני אדם עלולים למות מקורונה בארה"ב, וזו התחזית המקלה, ששווה ערך ל-5,000 מתים בישראל ואנחנו עושים הכל כדי לא להגיע לשם, אני מבין שזה גרר מחירים כלכליים קשים, אבל קודם חייבים להציל חייהם של אלפים בישראל, עושים הכל, בנסיבות הללו להקל עליכם כלכלית, במסגרת המאבק המתמשך בקורונה, מודיעים על הצעדים הבאים:

"הנחיתי את כל המשרדים להגיש סיוע מיוחד לבני ברק, מהדקים הגבלות תנועה מ ואל העיר ואיזורים אחרים, כמו שכונות מסויימות בדרום תל אביב, כדי למנוע הדבקות. בכל מקום שנהדק הגבלות תנועה, נדאג לכל אחד למחסורו, חל מהפך בציבור החרדי, הוא נשמע להוראות ומתנהג באחריות בגיבוי מלא של רבנים אבל לצערנו במקומות מסויימים המחלה התפשטה בקצב כפול ומכופל, ועל כן … החלטנו לצמצם כניסות ויציאות מהעיר ואנחנו מפנים אנשים למלוניות מתאימים לאופי המיוחד של התושבים".

"הצעד השני, הוא לחבוש מסכות במרחב הציבורי".

הצעד השלישי, כל ישראלי ששב ארצה ייכנס מחר לבידוד במלונית.

"הצעד הרביעי: החלטתי לתת מענק מיוחד לחג פסח, כל משפחה עם ילדים תקבל 500 שקל לכל ילד עד הרביעי, כולל … כל קשיש יקבל מענק של 500 שקל ואני קורא לכנסת לתמוך בזה בחקיקת בזק".

21:15 עריכה

גנץ מתכוון להמשיך לגור בבית שלו בראש העין עד שייכנס לתפקידו כראש ממשלה, אם וכאשר. כך אומרים בכ"ל בתגובה לפרסומים לפיהם ליכוד וכ"ל סיכמו על כך שמ"מ רוה"מ יגור במעון רשמי. בליכוד הכחישו.

20:49 עריכה

בני גנץ פירסם הודעה לתומכיו, בה ניסה להסביר את המגעים מול נתניהו. לפי דיווח ב-N12, גנץ כתב כך:

"אני מבין ללב מאוכזבי, אבל תסריט המציאות שהוא מתאגר יותר מ'בית הקלפים', חייב אותי לפעול, ואם זהו סופי הפוליטי אבל אשרת נכונה את ישראל, אז עשיתי משהו".

גנץ הוסיף, שלא היתה אופציה לממשלת מיעוט והוא לא היה מוכן ללכת לבחירות רביעיות. "פריז פוליטי היה משאיר את נתניהו לבד בממשלה".

"אני יודע שיאיר ובוגי חתמו ביניהם ומאחורי גבי על פרישה משותפת מספר ימים לפני כן, שעד רבע שעה לפני ההצבעה עוד הצעתי להם שיתחייבו ללכת איתי לכל אופציה ולכן תפקיד היו"ר יהיה אצלי עד להגעה לפתרון וכי אני רוצה שמאיר כהן יהיה יו"ר הכנסת. רוב תומכי כ"ל חשבו שצריך להיכנס ובלבד שנשמור על תיק המשפטים".

20:34 עריכה

מספר חולי קורונה עלה ל-6,092 בהם 95 במצב קשה. מדובר בעליה של כ-500 חולים מהעדכון הקודם.

20:11 עריכה

רביב דרוקר פירסם בחדשות 13, שכחלק מהמגעים הקואליציוניים, סוכם על בלפור ב', שבו יגור ממלא מקום ראש הממשלה. בליכוד מכחישים.

20:07 עריכה

הקורבן ה-25: גבר בן 66 עם מחלות רקע נפטר בבית חולים וולפסון.

20:00 עריכה

משבר קורונה בבני ברק: נשקל איסור כניסת מכוניות פרטיות והוצאת צווים לפינוי חולים. בכירים במשרד הבריאות לא מסופקים מקצב הפינוי של החולים בעיר. בשעה הקרובה בכירי מערכת הבריאות יעבירו תדרוך נוסף.

19:48 עריכה

דיווח: התחדש המו"מ בין הליכוד לכחול-לבן. לפי פרשנות ב-N12, בכ"ל חושדים בנתניהו שהוא רוצה לפוצץ את המו"מ, בימינה חושדים שנתניהו רוצה לזרוק אותם וללכת עם כ"ל, אך ההנחה היא שאף אחד לא רוצה בחירות רביעיות והמגעים צריכים להסתיים לפני החג.

19:42 עריכה

שי באב"ד, מנכ"ל האוצר, מבטיח בראיון ל-N12 שהפעימה הראשונה של המענק לעצמאים תעבור לפני פסח.

"המענק הראשון, עושים מאמצים שיעבור לפני ערב פסח, צריך להעביר תקנות שעת חירום … לא מנכים מזה מס, אם בסוף השנה אותו עצמאי ירוויח כסף ויצטרך לשלם מסים אז הוא ישלם, המענק עצמו ללא מס".

"במקביל אנחנו מכינים מודל אינטרנטי שבו מקישים פרטים ברשות המסים והיא מזרימה את זה לחשבון, עושים הכל צמצם בירוקרטיה. אין תו"ל לאיך נערכים למשבר קורונה … לומדים תוך כדי תנועה כדי להוריד את המסכים הבירוקרטים".

בהקשר לקרן ההלוואות, אומר באב"ד כי "מהיום בצהריים אושרו התנאים מול הבנקים, והתקבלו כבר עשרות אלפי בקשות שייענו בטווח של עד 5 ימי עבודה. "אנחנו יושבים על הבנקים … אנחנו עדים לכך שהקרן הראשונה לא היתה בתנאים טובים ושיפרנו אותם. תוך כדי תנועה מקבלים את הביקורת ומשפרים את המודל".

19:28 עריכה

אביגדור ליברמן מפרסם את תכניתו ליציאה מהמשבר הכלכלי. יו"ר ישראל ביתנו אומר ש"כפי שבני אדם לא חיים בלי חמצן כך גם עסקים לא יתפקדו בלי תזרים מזומנים. חייבים לקבל החלטות דרמטיות מצד אחד ופשוטות ליישום מצד שני ולא מהלך מסורבל כפי שהציעה הממשלה".

"הדבר הדחוף ביותר הוא, להעמיד לכל העסקים והחברות, הלוואות בסכום השווה לתזרים של ארבעת החודשים האחרונים של שנת 2019, לפי תצהיר רואה חשבון של כל חברה וחברה".

"החזר ההלוואות יתחיל מה-1 בינואר 2021 והעסקים שלא יצליחו לחזור לגובה ההכנסות הרגיל בתקופה האמורה, ההפרש יהפוך למענק. גובה המענק יקבע לפי תצהיר של רואה חשבון של החברה על הפסד תזרימי בשנת 2020".

"הביצוע יעשה על ידי הבנקים של החברות מתוך מימון שתעמיד להם הממשלה.
החלטה כזאת, תאפשר לחברות להמשיך ולעמוד בכל ההתחייבויות לעובדים, לספקים ולמוסדות. זה יאפשר התנהלות כלכלית רגילה של המשק".

"לכל העצמאים ובעלי עסקים קטנים, ששילמו מס כלשהו במהלך 2019, חייבים לתת מענק חד פעמי בגובה של 18,000 שקל. דבר נוסף – בנק ישראל חייב לפקח באופן הדוק על הריביות שגובים הבנקים על אותן הלוואות וגם על המשכנתאות. ההערכה היא שהמדינה תצטרך להעמיד כ-140 מיליארד שקל, אבל החלק העיקרי למעט הסכום השווה לירידה במחזור, שיהפוך למענק, יחזור לבנק המלווה ומשם למדינה. כל פתרון אחר יגרום לאנדרלמוסיה ויעמיס על מוסדות הרווחה, הביטוח הלאומי וכל המוסדות האחרים שמשרתים את הציבור".

"היתרון בדרך הזאת, בין היתר, שאין צורך בהנחות על ארנונה, מים, חשמל ואין תשלום דמי אבטלה. כמו כן, הפתרון המוצע ימנע סרבול והמתנה לקבלת הלוואות הניתנות היום, שעלול לגרום להתמוטתות של העצמאים והעסקים הקטנים והבינוניים. רק מהלך מהסוג הזה יחזיר את הכלכלה בצורה חלקה למצב שלפני המשבר".

תוכנית ליציאה מהמשבר הכלכלי >>

תוכנית ליציאה מהמשבר הכלכלי

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום רביעי, 1 באפריל 2020

19:09 עריכה

חולת קורונה בת 66 מתה בבית חולים תל השומר והיא הקרבן ה-24 של המגיפה.

18:50 עריכה

נתניהו מסיים את הבידוד היום ב-21:00 בערב. בשעה זו יעברו שבועיים מאז שראש הממשלה פגש לאחרונה את רבקה פאלוך, היועצת לענייני חרדים שנדבקה בקורונה.

18:12 עריכה

רם בן ברק מיש עתיד אומר שמי שפירק את כחול-לבן הם בני גנץ וגבי אשכנזי שהחליטו על דעת עצמם לחבור לנתניהו.

18:03 עריכה

התפרעויות ביפו לאחר מעצרים בגין התקהלות אסורה.

לפי דיווח ב-ynet, שוטרים שסיירו בעג'מי דרשו מאדם להזדהות ולאחר שסרב כותרו על ידי בני משפחתו. כוחות יס"מ הוזעקו למקום ונעצרו ארבעה מפרי סדר.

17:49 עריכה

בנט ממשיך בקמפיין שלו לקבלת אחריות של מערכת הבטחון על הקטע הלוגיסטי של קורונה. בראיון לשלי וגואטה בכאן ב', הוא אומר כך:

"משרד הבטחון צריך לקבל את הניהול של המערכה בליווי צמוד של משרד הבריאות, לקבל החלטות מה מתעדפים, איך מעודדים מעבדות לבדוק, להזיז את העניינים, חייב להיות אחראי אחד לא יכולים להיות שניים. משרד הבריאות הוא רק רגולטור, הוא לא מפעיל את המעבדות ולא בנוי לנהל מערך לוגיסטי ענק. התוכן הוא רפואה וסטטיסטיקה וסוציולוגיה ולוגיסטיקה ותקשורת המונים.

שלי יחימוביץ': למה צה"ל לא לוקח פיקוד?

"לא בהכל אני מצליח לשכנע … לא כל הצדק בכיס שלי, אני אומר את עמדתי כי אני לא מאמין שנגיע להיקף הבדיקות הנדרש, שמייד שיש מוקד הידבקות בג'סר או בני ברק נוכל לכבות את השריפות בתוך שעות … העצמאים והעובדים אפילו לא יודעים מה יקרה בסוף החל"ת ואסור להגיע למצב שפגענו בצורה כל כך חמורה בכלכלה אז חייבים לשחרר את הכלכלה אחרי שהשתלטנו על קורונה. אנחנו במלחמה ביולוגית נגד הביולוגיה שלא הופעלה על ידי אויב אלא הטבע עצמו".

17:38 עריכה

דיווח: נפתלי בנט מכיר את נשיאת NSO, איתה הציע למדינה לשתף פעולה בטיפול בקורונה.

17:21 עריכה

חולה בן 74 מת היום מקורונה בבית חולים וולפסון, ובכך עולה מספר הקרבנות ל-23. החולה סבל ממחלות רקע והגיע לבי"ח כשהוא מורדם ומונשם.

17:15 עריכה

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, קיים היום שיחת וידאו ממשרדו עם מפקדי גדודים, טייסות, שייטות ויחידות נוספות.

בשיחה עמדו מפקדי היחידות על אתגרי התקופה ועל האופן בו הם מיישמים את ההנחיות למאבק בנגיף קורונה, לצד המשך הפעילות המבצעית והאימונים.
הרמטכ״ל הדגיש שלמרות המאמצים הרבים, יש מעת לעת חריגות במילוי ההוראות ולאחר חודש של למידה תהיה החמרה בהתייחסות לכל חריגה.

הרמטכ"ל בשיחת וידאו עם מפקדי צה"ל על הנחיות קורונה (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל בשיחת וידאו עם מפקדי צה"ל על הנחיות קורונה (צילום: דובר צה"ל)

בנוסף סקר הרמטכ״ל את המאמצים הרבים והנרחבים שצה״ל מקיים על מנת לסייע למדינה ולמערכת הבריאות, והוסיף שאלו ימשיכו להתרחב ככל שיידרש.

17:10 עריכה

הקורבן ה-22 מקורונה היא אשה בת 69 עם מחלות רקע, שנפטרה בבית חולים שערי צדק. מוקדם יותר דווח על מותה של חולת קורונה בת 98 שהיתה דיירת בבית האבות משען בבאר שבע. עד כה חלו 5,591, מהם 97 במצב קשה ו-76 מונשמים.

16:10 עריכה

נתניהו שוחח עם נשיא קפריסין על שיתוף פעולה במשבר קורונה.

15:52 עריכה

בנט רוצה לקבל לידיו את ניהול משבר קורונה. "חייבים להעביר את הניהול הלוגיסטי של המשבר ממשרד הבריאות למערכת הבטחון … לא נוכל להחזיר את הכלכלה לסדרה אם האחריות לביצוע מערך החירום לא תעבור ממשרד הבריאות לבטחון … משרד הבריאות לא מומחה בניהול משברים ויש המון פעולות קריטיות שדורשות דברים שהם לא פגשו מעולם".

15:02 עריכה

שלח תוקף את כ"ל: זחילתם לממשלת נתניהו סיכלה את החוק נגד ר"מ עם כתבי אישום. מבין הפרשנים הפוליטיים, יש הטוענים שממילא לגנץ כבר אין תוקף מוסרי לתמוך בחקיקה כזו אחרי שהסכים לשבת תחת נתניהו, ואחרים קוראים לו לעשות פרסה ולחבור בחזרה ללפיד ויעלון.

14:14 עריכה

גורמים בכחול לבן: אם נתניהו לא יתקדם במשא ומתן, נחדש בתוך כמה ימים את החקיקה נגדו – כך דיווח הפרשן הפוליטי של חדשות 12 עמית סגל.

13:32 עריכה

ראש הממשלה נתניהו הנחה את משרד הביטחון להעביר את כל הבאים לישראל מחו"ל לבידוד במלוניות תחת השגחה. מימוש ההחלטה – מיידית.

13:28 עריכה

ח"כ שרן השכל מהליכוד מבקשת מוועדת הכספים לדון בקיצוץ השכר של כל העובדים הבכירים בשירות הציבורי כולל חברי כנסת והשרים. 

13:20 עריכה

עובדת בלשכת שר התיירות יריב לוין נמצאה חיובית לנגיף הקורונה. מהלשכה נמסר כי השר לוין לא שהה בקרבתה, אך למרות זאת הוא מנהל את המשרד ושיחות המשא והמתן הקואליציוני מביתו. עובדי המשרד שבאו במגע עם החולה נכנסו לבידוד.

12:52 עריכה

יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ נפרד מהיועץ המשפטי לכנסת איל ינון: "הוא לא חשש את עמדתו גם כשלא הייתה נוחה לממוניו ולהניף דגל כשצריך לומר – עד כאן. מול לחצים מימן ומשמאל, תמיד הסתכל ישר ועשה את עבודתו למען הדמוקרטיה. תודה רבה לך".

12:42 עריכה

כשלים במשא ומתן הקואליציוני: בליכוד מתעקשים שיהיה להם וטו על על מינויים בגזרת משרד המשפטים, ולא מוכנים להתפשר על מינויו של יולי אדלשטיין ליו"ר הכנסת.

12:17 עריכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ על דוכן הכנסת: "ישראל צריכה ממשלה וקואליציה מתפקדת שרואה בכנסת כמקור שמסייעים לה אבל כמקום כזה שבו מפקחים עליה, מבקרים אותה ולעיתים גם מעקרים את יוזמותיה. אני וחברי מתכוונים לעמוד על כך שזה יהיה המצב גם בהמשך".

11:16 עריכה

ח"כ תמר זנדברג: "כשמנהיגים פופוליסטים בזו למדענים ולמדע סביב משבר האקלים, נוצר 'דיון' שקרי 'בעד ונגד' משהו שבקונצנזוס מדעי. נקווה שזו רעה חולה שנפטרנו ממנה סביב מגפת הקורונה (אם כי בכלל לא בטוח)".

10:52 עריכה

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) מודיע כי רשות המיסים הורידה את גיל הכניסה למענקים עצמאיים בעקבות משבר הקורונה מ-28 ל-23

10:24 עריכה

ח"כ עופר שלח (יש עתיד) תקף את יו"ר כחול לבן בני גנץ על האופן שבו הוא מנהל בימים אלו את המשא ומתן על הרכב הממשלה וקווי היסוד. "גנץ נכנע עוד לפני שהקרב התחיל".

בראיון ל-ynet אמר שלח: "במקום שנשלים את המהלך כאן בכנסת וגם הוא לשיטתו יוכל להגיע למו"מ עם נתניהו עם קלפים חזקים הוא למעשה קודם נכנע, הוא אפשר לנתניהו לבנות כל מני קואליציות אלטרנטיביות, ועכשיו הוא ואנשיו מתחננים לקבל משהו".

שלח סירב לענות לשאלה האם יש אפשרות שגנץ וסיעתו יחברו מחדש לסיעת יש עתיד ותל"ם, אם המו"מ מול הליכוד ייכשל. "לפיד, יעלון ואני נשארנו לא רק נאמנים לעמדותינו אלא גם בפוזיציה הפוליטית הטובה ביותר כדי להוביל ולקבוע את הדרך של המדינה על פי הערכים שלנו", אמר. "שגנץ יקבל את ההחלטות שלו, הוא קיבל החלטה אחת והיא הייתה אומללה לדעתי".

10:02 עריכה

שר הביטחון נפתלי בנט עדכן כ-350 מורות חיילות מטפלות בילדים של צוותי הרפואה, בפרויקט "מסגרת חינוכית" ברחבי הארץ.

"המטרה: לשחרר את צוותי הרפואה מדאגות אלו. רשימת בתי החולים בהם קיים הפרויקט: מחוז צפון: פורייה, זיו", כתב בנט.

09:26 עריכה

ח"כ מירב כהן (חוסן לישראל) הגיבה להוצאתם לחופשה ללא תשלום של 70% מהעובדים והעובדות הסוציאליים.

"מישהו היה מעלה על דעתו דווקא עכשיו להוציא את מרבית הרופאים בבתי החולים לחל"ת? למישהו חייב ליפול האסימון: העובדים הסוציאליים עוסקים בהצלת נפשות. לא רק שיש לבטל את קיצוץ כח האדם בלשכות הרווחה ברשויות המקומיות, חייבים גם לתגבר את כוח האדם ביחידות הללו. ויפה שעה אחת קודם", דברי ח"כ כהן.

08:41 עריכה

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התראיין הבוקר לכאן רשת ב' והתייחס למשבר הקורונה: "כל יום יש שינויים במצב כי הנושא הוא דינמי וזו מלחמה שאינה מוכרת לנו. אי אפשר לצפות מאפיינים של מגפה וצריך לעשות את ההתאמות הנדרשות".

כמו כן, דיבר ארדן בנוגע למצב בקרב המגזר החרדי: "הלילה בבני ברק כמה עשרות חולים הסכימו למעבר והוצאו מבתיהם – עדיין יש מאות חולים בעיר – אם הם לא יסכימו לעבור צריך לכפות עליהם".

על האפשרות שמירי רגב תחליף אותו בתפקיד: "אין לי מושג מה קורה במו"מ כי אני עסוק בהצלת חיים. אני לא קובע מראש קווים אדומים כי אני מבין שיש הרבה אילוצים – בחירות רביעיות זה הדבר הנורא ביותר".

08:05 עריכה

ח"כ חילי טרופר בראיון ברשת ב': "אם לא נגיע להסכם שמבטיח את הדברים שחשובים לנו – לא תהיה ממשלה".

טרופר הוסיף כי "לא יוכל להתמנות שום בכיר בלי אישור של בני גנץ – בשל הדברים האלה אנחנו רוצים להיכנס לממשלה, אבל לא בכל מחיר. על הדברים החשובים אנחנו לא נוותר".

07:41 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא פוסל אפשרות של החמרת ההגבלות או אפילו הסגר מוחלט באם נתוני התפרצות קורונה ישתנו – כך לפי שרים שהשתתפו לפנות בוקר בישיבה הממשלה.

07:17 עריכה

הבדיקה לזיהוי נגיף הקורונה שבוצעה לרמטכ״ל אביב כוכבי נמצאה תקינה.

דובר צה"ל מסר כי "הרמטכ״ל חש בטוב וימשיך על פי הנהלים להיות בבידוד עד סוף השבוע". עוד נמסר כי תוצאות הבדיקות של ראש אגף המבצעים ומפקד פיקוד העורף תתקבלנה בהמשך.

עוד 42 עדכונים
כל הזמן // יום שישי, 29 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בר סימן טוב: "עליה בתחלואה, בעיקר בבתי הספר, בכל הארץ"

ראשי משרד הבריאות ייפגשו מחר ב-16:00 עם ראש הממשלה לדיון מיוחד ● בר סימן טוב: "יש לנו כ-70 חולים חדשים ביום. הדרך ל-1000 חולים ביום היא קצרה" ● סדצקי: "אנחנו מדברים על מוקדים ב-31 בתי ספר, המפוזרים בכל הארץ. התנאים בבתי הספר לא מאפשרים שמירה על אי-הדבקה בקורונה"

21:19 עריכה

משרד הבריאות פרסם הערב נתונים נוספים על העליה בתחלואה בווירוס הקורונה, לפיהם ירושלים מובילה עם 98 מאובחנים חדשים בשלושת הימים האחרונים.

רק בבית הספר הגימנסיה הרצליה נמצאו 78 נדבקים מאומתים, מתוך 700 תלמידים ואנשי הוראה שנבדקו שם.

19:44 עריכה

פרופ' ערן סגל, ממפתחי שאלון הקורונה של מכון ויצמן והאוניברסיטה עברית – אשר נועד לנטר ולזהות מוקדי התפרצות, פרסם הערב גראפים המבוססים על השאלון – לפיהן יש עליה ברורה בשבוע החולף בתסמיני המחלה בקרב הציבור.

19:34 עריכה

זמן קצר אחרי מסיבת העיתונאים של ראשי משרד הבריאות, פרסם המשרד נתונים מעודכנים: 101 חולים חדשים נוספו היום למניין נדבקי הקורונה. המדובר בקפיצה משמעותית במספר הנדבקים.

נתוני משרד הבריאות נכון לערב יום שישי, ה-29 במאי 2020 (צילום: משרד הבריאות)
נתוני משרד הבריאות נכון לערב יום שישי, ה-29 במאי 2020 (צילום: משרד הבריאות)
19:08 עריכה

שר החינוך יואב גלנט הבהיר כי ההחלטה האם לסגור חלק ממוסדות החינוך תתקבל רק לקראת מחר בערב.

19:03 עריכה

ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, מיהר למתוח ביקורת בטוויטר על העדר נוכחות של מי מחברי הממשלה במסיבת העיתונאים שקיימו ראשי משרד הבריאות.

18:52 עריכה

בדיון שיתקיים מחר עם ראש הממשלה, ראשי משרד הבריאות ימליצו על סגירת בתי הספר בחטיבת הביניים והתיכון, בעקבות עליה במספר הנדבקים בקורונה בקרב תלמידים. כך אמרו הערב ראשי מערכת הבריאות, במסיבת עיתונאים מיוחדת, בנוכחות מנכ"ל משרד הבריאות היוצא משה בר סימן טוב, ראש שירותי בריאות הציבור פרופ' סיגל סצדקי, והמשנה למנכ"ל פרופ' איתמר גרוטו.

"אנחנו מרגישים שהמציאות משתנה באופן שמחייב אותנו להעביר את המסר לציבור", אמר בר סימן טוב בפתח דבריו. "שוחחנו עם שר הבריאות במהלך כל היום. ממש עכשיו סיימנו הערת מצב כוללת גם עם ראש הממשלה וגם עם ראש הממשלה החליפי, עם שר הבריאות ושר האוצר וראש המל"ל.

"אנחנו רואים בימים האחרונים עליה משמעותית בתחלואה והיא קיימת  בחלקי הארץ השונים. חיכינו לראות שבאמת מדובר בשינוי מגמה, וזה מה שאחנו רואים. עלינו לאחוז וחצי בדיקות חיוביות, למרות שמספר הבדיקות נשאר אותו הדבר.

"לצערנו הסיבה היא שאין שמירה על הכללים, ואין דרך למנוע תחלואה אם אין שמירה על הכללים: ללכת עם מסכות, להקפיד על מרחק ועל הגיינה, וזה לא מתבצע.

"אנחנו מזהים עליה בתחלואה בעיקר בבתי הספר. בשבוע האחרון בלבד, 35% מהנדבקים הם בגילאי 10-19 – אז נתח משמעותי ומובהק מהתחלואה החדשה היא בבתי ספר".

"אנחנו מזהים עליה בתחלואה בעיקר בבתי הספר. בשבוע האחרון בלבד, 35% מהנדבקים הם בגילאי 10-19 – אז נתח משמעותי ומובהק מהתחלואה החדשה היא בבתי ספר"

"לצערנו המחלה עדיין כאן", המשיך בר סימן טוב. "אמרנו את זה לאורך כל הדרך: לא החום ולא הלחות יגרמו לזה שהיא תעלם. ולכן הצעדים עדיין בתוקף. אבל אווירת ההתרופפות אינה במקומה. עברנו לצערנו לאופוריה ושאננות.

"אם לא נחזור להקפיד על הכללים, המציאות תאלץ אותנו לנקוט בצעדים קשים.

"יש לנו כ-70 חולים חדשים, אתמול היו 78-79. הדרך ל100-200 חולים ביום היא קצרה. ומשם הדרך ל-1000 חולים ביום היא קצרה.

"דרום קוריאה פתחו את בתי הספר – והיתה להם התפרצות בסדר גודל נמוכה משלנו והם סגרו את בתי הספר בחזרה.

"אבל עדיין לא התקבלה החלטה לגבי בתי ספר, אנחנו מחכים לנתונים של היום ואז תתקבל ההחלטה.

"גל שני שכולם מדברים עליו הוא לא גזרת גורל. הוא תלוי רק בהתנהגות שלנו. יש אמצעים להתגונן ממנו. אנחנו נערכים לכך בכל האמצעים, וכמו שישראל נמנעה מהתפרצות בלתי נשלטת עד כה, היא יכולה גם בעתיד".

"גל שני שכולם מדברים עליו הוא לא גזרת גורל. הוא תלוי רק בהתנהגות שלנו. יש אמצעים להתגונן ממנו. אנחנו נערכים לכך בכל האמצעים, וכמו שישראל נמנעה מהתפרצות בלתי נשלטת עד כה, היא יכולה גם בעתיד"

בתשובה לשאלה האם משרד הבריאות לא מיהר לפתוח את בתי הספר מוקדם מדי, השיב בר סימן טוב: "אנחנו שלמים עם הצעדים שננקטו גם בסגירה וגם בפתיחה. אנחנו ידענו מראש שאנחנו נצטרך לעשות ניסוי וטעייה.

"פתחנו את בתי הספר, אנחנו עומדים מאחורי ההחלטה הזו, ואם נגיע למסקנה שצריך לסגור שוב אז לא נהסס לעשות את זה. אנחנו כרגע מתמקדים בחטיבת הביניים ובחטיבה העליונה. לפי דפוסי התחלואה ניתן את ההמלצות שלנו".

בר סימן טוב אמר עוד כי אין אפשרות לבצע סגר סלקטיבי, שכן "ההתפשטות לא מוגדרת לפי אזור" וציין כי דיון שיתקיים מחר בארבע, בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו, "ואז תתקבל ההחלטה הסופית".

באשר למסעדות שנפתחו והאם יש סכנה כי ייסגרו שוב, אמר המנכ"ל היוצא: "אנחנו נפעל בהתאם למציאות. לא הפסקנו את העבודה שלנו. בכל בוקר יש הערכת מצב. 80-90 אחוז מהיום אנחו עוסקים בקורונה מנתחים את הנתונים ואת אחוזי תחלואה".

סצדקי הוסיפה עוד: "אנחנו משוכנעים שקיימת בבעיה בבתי הספר. נכון להיום, אנחנו מדברים על מוקדים ב-31 בתי ספר. בתי הספר האלה מפוזרים בכל הארץ. ולכן ברור לנו שהתנאים בבתי הספר, פלוס ההתנהגות של שכבות הגיל, לא מאפשרים שמירה על אי-הדבקה בקורונה".

"נכון להיום, אנחנו מדברים על מוקדים ב-31 בתי ספר. בתי הספר האלה מפוזרים בכל הארץ. ולכן ברור לנו שהתנאים בבתי הספר, פלוס ההתנהגות של שכבות הגיל, לא מאפשרים שמירה על אי-הדבקה בקורונה"

עם זאת, ראשי משרד הבריאות הדגישו כי אינם דוחפים להחזרת מדיניות הסגר המלא. "אנחנו לא המלצנו לחזור אחורה למצב שבו היינו. הסיבה שאנחנו פה היא דבר ראשון לקרוא לציבור לשמור על הכללים. אנחנו לא בתוואי שבסופו יש סגר. זה לחלוטין בשליטה שלנו. נקפיד על הכללים – נמנע התפשטות התחלואה".

בסיום מסיבת העיתונאים, הדגיש בר סימן טוב כי ההמלצה של משרד הבריאות עומדת בעינה: לא לפגוש את סבא וסבתא. "תחזרו לפגוש את סבא וסבתא בזום", סיכם.

15:25 עריכה

משרד הבריאות יקיים הערב, בשעה 18:00, מסיבת עיתונאים מיוחדת. כך הודיע דובר המשרד.

התדרוך יתקיים באגף לשעת חרום של משרד הבריאות, בתל אביב, בנוכחות מנכ״ל משרד הבריאות היוצא משה בר סימן טוב, ראש שירותי בריאות הציבור פרופ׳ סיגל סדצקי, והמשנה למנכל פרופ׳ איתמר גרוטו.

במשרד הבריאות גוברת הדאגה בעקבות העלייה התלולה במספר הנדבקים בווירוס הקורונה. כתבת חדשות 12 דפנה ליאל דיווחה היום כי אחוז הבדיקות החיוביות עלה ל-1.5%, אחרי משך זמן רב שבו רק 0.5% מהבדיקות התבררו כחיוביות.

בדיווחים שונים היום נאמר עוד כי במשרד הבריאות שוקלים לסגור מיידית את חטיבות הביניים וכן לסגור שוב את בתי הכנסת.

עוד 7 עדכונים

תפרו לקוף כובע אדום

בשבוע שעבר, בתוך בלגן החזרה לבתי הספר, רואיין באיזו תכנית אדם חביב בשם דוד, בן 73, שעבד כשומר בבית ספר. עם החזרה ללימודים הודיעו לו מחברת השמירה שהעסיקה אותו כי אסור להם כעת להעסיקו בשל גילו והשתייכותו לקבוצת סיכון.

דוד נשלח הביתה לחיות מקצבת זקנה של 2500 ₪. מיד לאחר מכן הופיעו בחדשות קשישים חיוניים והודיעו על הסכם להרכבת ממשלה, על הנחיות חדשות ועוד ועוד – מנהיגים חיוניים, מנהלי בתי חולים חיוניים, מנכ"לים ומנהלים, וגם מובילי המחאה לגווניה, כולם קשישים בקבוצת סיכון, אבל בניגוד לדוד ורבים כמוהו, הם לא סגורים בבתים, הם לא פוחדים ממגיפה, והם מופיעים בכל מקום.

בשבוע שעבר רואיין דוד, בן 73, שעבד כשומר בביה"ס. עם החזרה ללימודים הודיעו לו מעסיקיו בחברת השמירה כי אסור להם כעת להעסיקו בשל גילו, והוא נשלח הביתה לחיות מקצבת זקנה של 2500 ש"ח

באולפני הטלוויזיה של ישראל, שלא כמו בתוכניות שאני צופה בהן מארה"ב או אנגליה, אין  מקפידים על שום כללי זהירות: לא מראיינים אנשים מהבתים המבודדים. למסיבות עיתונאים, פאנלים של קשקושים, ואפילו לתוכניות הבידור, הוזעקו קשישי השבט של זהו זה. כל אלה, או שעיסוקיהם חשובים כל כך שכדאי להם להסתכן, או שהם יודעים שאין סכנה של ממש, ומותר להם כבני אדם בוגרים ועצמאים להחליט בשביל עצמם איך ינהגו מול הסכנה.

וזה לא מספיק להם: הם חייבים להחליט גם בשביל ציבור גדול מאוד של זקנים שפשוט לא נספרים. לדוד – שבימים כתיקונם העבודה שלו מסוכנת, שאנחנו מצפים ממנו שיעצור בשער כל סכנה, טרוריסט ומחבל בשביל שכר המינימום שהוא מקבל – אסור כעת להחליט שהוא יכול  להתמודד עם סכנת הקורונה.

שמעתי באיזה מקום שהתקנה הזו שאסור להעסיק מבוגרים הוסרה לאחרונה מהתו הסגול, אבל לא נראה לי שמישהו טרח להחזיר את המפוטרים לעבודתם.  גם לא נראה לי שהפיטורים האלה על רקע גיל הם חוקיים – אבל הם לפי הנחיות השילטון.

אומרים לנו שזה כדי לשמור על הזקנים. באמת תודה; אבל נראה לי שמה שבאמת נאמר כאן הוא: אין לנו משאבים או עניין לטפל בכם אם תחלו ותעיקו על המערכת; ולפיכך מותרת אפליה בוטה.

אומרים לנו שזה כדי לשמור על הזקנים. באמת תודה; אבל נראה לי שמה שבאמת נאמר כאן הוא: אין לנו משאבים או עניין לטפל בכם אם תחלו ותעיקו על המערכת; ולפיכך מותרת אפליה בוטה

אומרים לנו שהמגיפה מסוכנת לזקנים, וזו אמירה כללית מאוד ולא מדויקת. בארצות המערב שנפגעו מקורונה חצי מהמתים מתו בבתי אבות. זה נורא. לא ברור איך דווקא מי שהיו אמורים להיות מוגנים, שלא יוצאים ולא מתערבבים עם אנשים, ובטח לא טסים לשום מקום, נדבקו ועוד בתחילת גלי ההתפרצויות. לא ידוע לי שיש תשובה מחקרית למה שקרה במוסדות הללו.

מה שברור לגמרי הוא שזקנה כשלעצמה אינה מסוכנת. וברור שאיש לא יודע מה בדיוק  הסיבה למופעים קשים של המחלה. במחקר מסוים שהתפרסם נאמר שהווירוס תוקף באכזריות אנשים שלוקחים תרופות נגד לחץ דם גבוה. בכל אופן במערכת ההפחדה הסטטיסטית לא מפרטים לנו את מספרם של זקנים בריאים שנפגעו ומתו מקורונה, אבל מפחידים ציבור של מיליון איש בישראל שהם בסכנה.

ככל שהקורונה מתאזרחת בעולם מתפרסמים יותר ויותר מחקרים על התפלגות הפגיעה, וכבר לא ברור מי הם קבוצות הסיכון. בארה"ב, למשל, פורסם ששחורים נפגעים פי ששה מלבנים. האם יעלה על הדעת ששחורים יהיו בהסגר ויפסיקו לעבוד?

באנגליה פורסם מחקר שלפיו בעלי מקצועות נמוכי שכר – נהגים, שומרים, מנקים –  נפגעים הרבה יותר מבעלי המשכורות הגבוהות.

בכל העולם ברור שמקצועות הרפואה והסיוע בקו הראשון נמצאים בסכנה גדולה מאחרים. הפתרון לכך הוא לא בהשבתתם וסילוקם אלא באמצעי מיגון טובים יותר. המחקרים האלה היו צריכים להביא לכך שנהגי האוטובוסים והמוניות, שומרים בכניסה לבתי חולים וגם דוד בשער בית הספר יקבלו, למשל, חליפות מיגון שישמרו עליהם מפני הדבקה.

ככל שהקורונה מתאזרחת בעולם מתפרסמים יותר מחקרים על התפלגות הפגיעה, וכבר לא ברור מי בקבוצות הסיכון. בארה"ב, למשל, פורסם ששחורים נפגעים פי 6 מלבנים. האם יעלה על הדעת ששחורים יהיו בהסגר?

רופאה גריאטרית בקליפורניה פרסמה מאמר שבו ניסתה להבין למה דווקא המבוגרים יותר מסתובבים בחוץ ולא חוששים מהמגיפה. בין שאר מסקנותיה בולטת אחת: שמה שמוגדר זקנים בקבוצת הסיכון – אנשים בני 65 ומעלה – פשוט אינם רואים את עצמם כזקנים, ואין להם שום עניין לתת למישהו להחליט בשבילם.

הרבה מאוד מידידיי המבוגרים נתפסו בפחד הגדול שהושרה בישראל על "סבא וסבתא", וחלקם נכנסו ממש למצבי חרדה, למרות שבכללי – המבוגרים חרדים פחות מהצעירים. מבוגרים כבר עברו בחייהם סכנות ומחלות ולא נבהלים כל כך בקלות, אבל גם לא מתמרדים מספיק.

התנועה הכי מקסימה בעולם, למרות שהיא קטנה ושולית, היא תנועת הכובע האדום: נשים מבוגרות שלובשות שמלות סגולות (לא תו סגול, אלא צבען של הסופרז'יסטיות) וחובשות כובע אדום, כי לא אכפת להן מה אומרים עליהן ומה מצפים מהן.

דחיקתם של מבוגרים ממקומות העבודה היא אפליה מקוממת, בדיוק כמו פיטוריהם של בעלי מוגבלויות, כמו הקמצנות הנוראה הנוהגת בקצבות הנכות. לרגע אחד קיננה בנו התקווה שהמגיפה הזו תביא לסולידריות בין בני אדם, שכולם נתונים באותה  צרה. אז בואו נאריך את הרגע הזה: נמשיך לדרוש זכויות, ונדרוש מידע שיאפשר לנו להחליט בעצמנו מה מסוכן לנו ומה לא.

רבים מידידיי המבוגרים נתפסו בפחד שהושרה בישראל על "סבא וסבתא", וחלקם נכנסו ממש למצבי חרדה, למרות שבכללי – המבוגרים חרדים פחות מהצעירים אחרי שעברו בחייהם סכנות ומחלות

לפני שברחו מעמדותיהם כמו מספינה טובעת, חילקו לעצמם ראשי משרד הבריאות מחמאות אין קץ על ניהול המשבר; אבל במקביל הסתירו הרבה עובדות. אנחנו שומעים רק מה שנוח לשלטונות באותו היום: כשרוצים לחדש את התיירות מודיעים שהמצב נפלא; כשרוצים להחזיר את הפחד, מאיימים בעשרות אלפי מתים בגל השני שאף אחד לא יודע עליו שום דבר.

אני מצפה לראייה חדשה ודרך חדשה דווקא מאלה שנשארו בצד: מן הזקנים, מן האמנים, מכל יתר הנשכחים: אסור לנו לוותר! אסור להסכים לחזור איכשהו לשגרת הדיכאון. צריך למצוא דרכים חדשות. ישראל, כמו כל העולם, זקוקה ל"ניו דיל" – והזקנים, לפחות חלק מהם, עוד זוכרים מה זה. זוכרים איך נראית חברה שנרתמת לבניה בסולידריות וממציאה פתרונות למצוקות.

אז – כובע אדום  ונצא לרחוב (בצֵל כמובן) .

טל יצחקי היא מנהלת תיאטרון אלפא וביתא-ספר לאמנויות המופע, ת"א. לימדה באוניברסיטת ת"א, מכללת ספיר, ייסדה את המגמה לעיצוב בחוג לתיאטרון באוניברסיטת חיפה ועמדה בראשה. בין 2003 ל-2005 הייתה מרצה ואמנית אורחת באוניברסיטת קולומביה, ניו יורק. עיצבה תפאורות, תלבושות, בובות ומסכות למעלה מ-250 הצגות ומופעים בתיאטרונים ולהקות מחול בארץ ובחו"ל; תרגמה מחזות וקובץ נאומי צ'רצ'יל; הייתה מיוזמי מרכז הפרינג' בת"א; שימשה מזכ"ל איגוד מעצבי הבמה בישראל; אצרה תערוכות עיצוב במה, הרצתה והנחתה סדנאות בארץ ובעולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 907 מילים

בנימין נתניהו המדינאי ידוע בזהירותו ובהססנותו בכל הנוגע למהלכים פרו-אקטיביים ● אבל בנימין נתניהו הנאשם דוהר לעבר סיפוח חד-צדדי ומסוכן ● אם האחרון ינצח, המזרח התיכון כולו ישלם מחיר כבד ● דעה

עוד 1,406 מילים

עומר הפלסטיני וג'ונתן היהודי מפתחים בדיקה חדשנית לקורונה

מכון מחקר בארצות הברית פועל לפיתוח בדיקת קורונה ביתית ופשוטה במיוחד, כדי לעמוד ביעד האמריקאי השאפתני של מיליון בדיקות ביום ● בפרויקט משתתפים חוקר יהודי וחוקר פלסטיני, שמקפידים לשמור על קשר קרוב גם מחוץ לשעות העבודה ● ג'ונתן: "התארחתי לא מעט בארוחות שבירת צום הרמדאן, ועומר ממש אוהב לטקעס"

עוד 762 מילים

האוכלוסיות החרדיות במדינת ניו יורק נפגעו קשות ממגפת הקורונה, וכעת הן משלמות גם מחיר כלכלי כבד ● המושל קואומו החליט לפתוח את המדינה בהדרגה, כאשר העיר ניו יורק והאזורים החרדיים יפתחו אחרונים ● בעלות עסקים חרדיות החליטו להשיב מלחמה, כדי להמשיך להתפרנס בכבוד ● ובמלחמה הזו כל האמצעים כשרים

עוד 1,418 מילים

למקרה שפיספסת

חדר חושך יז'י קושינסקי, זמן קצר לפני התאבדותו

את אדן החלון במלון "המלך דוד" שבירושלים אוחז בידיו בחוזקה, אולי כדי שלא ליפול אל מוות מוקדם מדי, ג'וזף לווינקופף, ילד שואה יהודי מלודז', שכדי להצילו בזמן מלחמת העולם שינה לו אביו את השם שנתן לו בלידתו ל-יז'י קושינסקי.

קושינסקי שניצל מהשואה בזכות איכרים פולנים, היגר מפולין לארצות הברית בסוף שנות ה-50, והפך את סיפור חייו מהשואה לספרות, שהוטל ספק ברמזים האוטוביוגרפיים ששובצו בה.

גם בסיפור חייו החדש באמריקה, אליה היגר אחרי שהמציא קרן בדיונית שבשמה/שמו הבטיח בכתב כי יחזור לפולין, דמותו של קושינסקי נדמית כדמותו של גיבור בבדיה ספרותית פיקרסקית:

מהגר פולני (מי שהיה צלף בצבא הפולני, כנראה), הופך לפרנסתו לנהג משאית, משלים תארים באוניברסיטת קולומביה, זוכה למענקים ופרסים מקרנות אמריקאיות, נהיה למרצה בפרינסטון, מתחתן ומתגרש לאחר ארבע שנים עם יורשת מיליונים, שמנדה אותו לפני מותה מירושה, הופך אותה לדמות בספר, הופך לאזרח אמריקאי חובב פולו, מתחתן עם צאצאית אמריקאית למשפחת אצולה גרמנית, מסיים חייו בהתאבדות בגיל 57.

"אני הולך לישון מעט יותר מהרגיל", כתב במכתב ההתאבדות, אחרי שנטל כדורי הרגעה, סמים ואלכוהול.

אז כאן בירושלים, בחדרו שבמלון, זמן לא רב לפני מותו, הכל היה מהודק ומוקפד ומכסה:

הריבועים בחולצת המשבצות הסוגרת על צוואר, השרוולים הארוכים המסתירים גוף, עד קצה כפות הידיים הגרומות הנראות כציפורני ציפור האוחזות בענף, והמכנסיים המשוכות למעלה מדי, גבוה מעל קו המותן. נו, ילד פולני.

איל יצהר הוא צלם שמלווה ומתעד מזה שנים את צדדיה ומרכיביה השונים של ההוייה הישראלית. במהלך השנים עבודותיו התפרסמו ב עיתונים שונים בינהם " מוניטין ", " כותרת ראשית ", רשת שוקן, מוספי "ידיעות אחרונות", עיתונות חוץ, "גלובס" ובתערוכות. והוא אינו אופטימי כלל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 204 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לארון וישוואנאת, מנתח עסקי בן 29 מארה"ב, היה חלום: לתרגם את "הארי פוטר" ליידיש ● בראיון בלעדי הוא מספר איך יצא לדרך ללא מו"ל וללא אישור המחברת, איך הסתיים המסע המופלא שלו, ואיך מדברות הדמויות בשפה שעליה גדל ● "האגריד מדבר בדיאלקט פולני כפרי, פילץ' מדבר במשלב ליטאי, ודמבלדור מדבר כמו חכם בתורה"

עוד 839 מילים

תיעוד מיוחד ירוק זה מעולה, אדום זה הכי גרוע

"הפסקתי להתעניין במספר החולים והנדבקים בקורונה בסין, יש לי תחושה שהמידע שנמסר לנו אינו אמין" ● בפרק השלישי ביומנה של יפעת פרופר, מתחילים לעלות סימני שאלה סביב דיווחי הממשל על פרוץ המגפה והטיפול בה, והשלטונות מצרים את צעדיהם של האזרחים - באמצעות אפליקציה מיוחדת שמקטלגת אותם לפי צבעים ● תיעוד מיוחד של עידן הקורונה בשנגחאי, הפרק השלישי בסדרה

עוד 3,045 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמִּשְׁפָּט

טיוטה להקדמה למבוא לעבודה סמינריונית בספרות, שתיכתב בעתיד על הרומן הגדול "המשפט", מאת פרנץ ביסמוט

עוד 1,494 מילים

"אנחנו יכולים להציע להם שיעורים אמיתיים ולראות את המרצים!"

ההתעניינות של סטודנטים יהודים מארה"ב בלימודים בישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר ● הסיבה: האקדמיה בארץ נערכת לחזרה לשגרה בסתיו, בעוד שבאמריקה שוררים כאוס וחוסר ודאות ● "זו תהיה הפעם הראשונה מזה זמן שנוכל לבלות עם חברים, ולהתחיל לחזור לחיים"

עוד 735 מילים

משרד הבריאות מזהיר מעליה חריגה בהדבקה: 64 מקרים ביממה האחרונה

בכירים בצה"ל וברשות הפלסטינית ממשיכים בפגישות התיאום, בניגוד להצהרות ● שגרירות ארה"ב מזהירה מפני הסלמה בשטחים ● אהוד ברק נגד שופטי העליון: שתיקתם בעניין נתניהו כשל מוסרי ● גבי אשכנזי תקף את הכוונה לקצץ בתקציב משרדו: פגיעה בלתי סבירה במשרד החוץ ● איציק שמולי ביטל קיצוץ של 20 מיליון שקלים בתקציב הטיפול לגברים מכים

עוד 39 עדכונים

משפט נתניהו: מה הלאה?

אחרי הפתיחה הדרמטית בתחילת השבוע, משפטו של ראש הממשלה נכנס כעת למסלול רצוף אתגרים ● מתי יתחיל מצעד העדים? בכמה ימים בשבוע יתנהלו הדיונים? מתי הנאשם מס' 1 יתייצב שוב באולם? והאם המשפט יעשה היסטוריה ויעבור למבנה אחר, הרחק מרחוב צלאח א-דין? ● יובל יועז צופה פני עתיד על בסיס תקדימי העבר

עוד 1,095 מילים

יו"ר לשכת עורכי הדין תוקף בחריפות את השר אוחנה

פרסום ראשון המשרד לביטחון פנים מקדם בימים אלה הצעת חוק לפיה השר אמיר אוחנה יהיה רשאי להגביל ואף לאסור לחלוטין ביקורים של עורכי דין, בני משפחה ואחרים אצל אסירים ועצירים - הכל תחת האמתלה של מניעת התפשטות הקורונה ● במכתב ששלח יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי לאוחנה הוא תוקף בחריפות הן את עצם הצעת החוק - ובמיוחד את האופן החפוז והנסתר לכאורה שבו אוחנה מקדם את ההצעה

עוד 805 מילים ו-4 תגובות

סקרים שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה מגלים כי האמון בבית המשפט העליון גדול כמעט פי שניים מהאמון שנותנים האזרחים בכנסת ובממשלה ● אפילו במחנה הימין, כמעט מחצית המצביעים תומכים דווקא בחיזוק מערכת המשפט ● כדאי לזכור את זה בפעם הבאה שנתניהו ותומכיו מכריזים כי "לפחות חצי מהעם חושב שתופרים פה ראש ממשלה" ● פרשנות

עוד 1,114 מילים ו-3 תגובות

מסתבר שזו באמת הבירה הטובה במזרח התיכון

פרק 7מדיס ח'ורי חזרה לטייבה אחרי שהשלימה תואר במנהל עסקים בבוסטון, כדי להשתלב בעסק המשפחתי, ובשנים האחרונות היא מנהלת את "בירה טייבה" ביד רמה ● היא הייתה שם באינתיפאדה השנייה, שכמעט חיסלה את העסק ● היא מתמודדת עם משבר הקורונה והפוגת הרמאדן ● אבל את הסיפוח, היא לא יודעת אם הם ישרדו ● אמיר בן-דוד ביקר אותה במפעל וחזר עם שלושה ארגזי בירה - שחוסלו במהירות גדולה בהרבה מהמתוכנן

עוד 1,914 מילים

נתניהו וכ"ץ הצהירו על סיוע של 100 מיליארד שקל, והעבירו רבע מזה

תכנית הסיוע הגרנדיוזית עליה הכריזה הממשלה כוללת סעיפים שבוצעו בתקציב נמוך בהרבה ממה שהובטח, הלוואות שאינן מהוות בכלל הוצאה תקציבית, ומענקים פיקטיביים שחוזרים על מענקים שמוזכרים בסעיפים אחרים ● כל זאת בזמן המשבר הכלכלי הקשה בתולדות המדינה, כאשר כרבע מהעובדים מובטלים ● הכלכלן ד"ר עאמר אבו קרן: "זו תכנית של שליפות וחוסר שקיפות מוחלט" ● "נראה כאילו נתניהו זרק מספרים, ואנשיו היו צריכים למלא אותם בתוכן"

עוד 2,538 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה