סמנכ"לית המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית:

"המאבק במגפה ייקח חודשים, אם לא שנים"

ראיון ד"ר אן שוחט שותפה כעת להובלת המאבק האמריקאי במגפת הקורונה, אחרי ששימשה בעבר השראה לסרט הוליוודי על התפרצות מגפות ● בראיון לזמן ישראל היא מספרת על ההיערכות הנרחבת בארצות הברית המדממת, ועל התרומה של מנהגים דתיים עתיקים להישמרות מהנגיף הקטלני, ומנסה להעריך מתי העולם יוכל לשוב לשגרה

הנשיא דונלד טראמפ מקשיב לדבריה של אן שוחט, סמנכ"לית בכירה במרכזים לבקרת מחלות ומניעתן, במסיבת עיתונאים על נגיף הקורונה בבית הלבן, 26 בפברואר 2020 (צילום: איי-פי/אוון ווצ'י)
איי-פי/אוון ווצ'י
הנשיא דונלד טראמפ מקשיב לדבריה של אן שוחט, סמנכ"לית בכירה במרכזים לבקרת מחלות ומניעתן, במסיבת עיתונאים על נגיף הקורונה בבית הלבן, 26 בפברואר 2020

במהלך יותר מ-30 שנות עבודתה במרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית (CDC), ד"ר אן שוחט סייעה בתגובות חירום למגפות שונות, מהסארס ועד H1N1. אבל שוחט, יהודייה אמריקאית המשמשת כסמנכ"לית בכירה של ה-CDC, סבורה שמגפת קוביד-19 הנוכחית היא חסרת תקדים. "זו ללא ספק התגובה הרחבה ביותר למחלה שהייתי מעורבת בה אי-פעם", אומרת שוחט לזמן ישראל.

נכון ל-5 באפריל בצהריים (שעון ישראל) אובחנו בארצות הברית מעל 311,000 חולי קורונה ויותר -8,400 בני אדם מתו שם בעקבות ההידבקות בנגיף.

במסגרת תפקידה של שוחט ב-CDC, היא מסייעת בתיאום תגובתה של הסוכנות לקוביד-19 במישורים הפדרלי, הארצי והמקומי. הדבר כולל מניעה ותגובה, ניהול חירום, מחקר ופיתוח וכן את הזירה הבינלאומית וביטחון המולדת, היא אומרת.

במישור הפדרלי, CDC עובדת עם הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום ועם מחלקת הבריאות ושירותי האנוש, ששוחט מקבילה אותה למשרד הבריאות הישראלי. מנהל ה-CDC, רוברט ר' רדפילד, הוא חבר בכוח המשימה של הבית הלבן למאבק בקורונה, שמוביל משרדו של סגן הנשיא מייק פנס.

שוחט אומרת ש-CDC מספקת "תמיכה חזקה", הכוללת סיוע פיננסי, חומרי וטכני, לממשלי המדינות, שמובילים בעיקרו של דבר את קבלת ההחלטות. "אנחנו משאירים בידי כל מדינה את ההחלטה או הסמכות", היא אומרת לי בראיון הטלפוני. "התיאום הוא הכרחי וממשיך להיות בעדיפות עליונה".

שוחט מתארת את ה-CDC כ"ארגון ייחודי מאוד בארצות הברית". בעשור האחרון היא שימשה פעמיים כממלאת מקום המנהל שלו, מינואר עד יולי 2017 ובפברואר-מרץ 2018. היא גם אדמירלית משנה בדימוס.

"בין שכממלאת מקום המנהל ובין שבתפקידי הקבוע כסמנכ"לית בכירה, אני מאוד גאה בסגל שלנו, במומחים שיש לנו, באופן שאנחנו עובדים ביחד כצוות", היא אומרת, ומונה שיתופי פעולה שהתקיימו בעבר למאבק בנגיפי הזיקה, האבולה והשפעת, וכמובן, בקוביד-19. במהלך כל אלה, היא והצוות שלה "עובדים ביחד ומגנים על האומה שלנו", לדבריה.

שוחט אומרת שהרקע היהודי שלה "ללא ספק השפיע על התשוקה שלי להשכלה". בשנות ילדותה והתבגרותה, לדבריה, "השורשים המשפחתיים היו מאוד תומכים".
חלום הילדות שלה היה להיות רופאה. "בהתחלה רציתי להיות רופאה כללית שמקבלת מטופל אחד בכל פעם", היא מספרת.

אבל ב-1988 היא הצטרפה ל-CDC והשתתפה בתכנית הנקראת "שירות הביון האפידמיולוגי", אשר כוללת תקופת הכשרה של שנתיים. שנים לאחר מכן, השחקנית זוכת האוסקר קייט וינסלט התייעצה איתה לגבי אותה תכנית לצורך פיתוח דמותה לסרט "התפשטות" מ-2011, שבו היא גילמה אפידמיולוגית ב-CDC המסייעת בתגובת החירום למגפה חדשה ומאיימת. "אמרתי בזמנו שהסרט ממש ראליסטי", אומרת שוחט, ומוסיפה שלמרבה הצער הוא מזכיר את מגפת הקורונה.

במהלך הקריירה שלה, שוחט שירתה כראש ענף מחלות נשימתיות של ה-CDC מ-1988 ועד 2005, ולאחר מכן ניהלה את המרכז הלאומי שלו לחיסון ולמחלות נשימתיות מ-2006 ועד 2015. מספטמבר 2015 היא מחזיקה בתפקידה הנוכחי.

עבודתה הובילה אותה למקומות רבים מסביב לעולם. היא הייתה בבייג'ין במהלך ההתמודדות הרב-מדינתית עם מגפת הסארס בשנת 2003, ומאמציה המאוחרים יותר למאבק באבולה הובילו אותה לסיירה לאון ולרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. ועדיין, ההתמודדות עם מגפת הקוביד-19 עולה על הכול.

"אני חושבת שזה מפני שמדובר בנגיף חדש מאוד שמחולל את המגפה", אומרת שוחט. "אין לנו תרופות מיוחדות, או חיסון". מה שמוסיף עוד לקושי, לדבריה, הוא ש"ראינו איך הנגיף יכול להתפשט עוד לפני שמגלים תסמינים. זה די מאתגר להיות חלק ממשפחת ה-CDC בתקופה הזאת.

ועדיין, היא אומרת, "כולם יכולים למלא תפקיד במלחמה בנגיף". שוחט מסבירה ש"בארצות הברית אנחנו יכולים לצמצם את התפשטות המגפה באמצעות הגנה על אנשים אחרים, על הקשישים. אנשים מבוגרים עלולים להיות בסכנת חיים גבוהה". עם זאת, לדבריה, "גם צעירים מסוגלים לפתח מחלה מסכנת חיים".

"אנחנו יכולים לחבור יחד כדי לעזור לכולם", היא אומרת. היא מעירה גם כי "חשוב לזכור להימנע מתיוג אנשים. במסורת היהודית, ההיסטוריה שלנו מלאה בפחד מפני הזר. הרבה פעמים היינו הזרים במקומות שונים, יהודים בגולה.

"חשוב במהלך המגפה להימנע מלתייג קבוצה מסוימת – מטיילים, מהגרים, אוכלוסיות מסוימות בקהילה שלנו, כל אחד במצב הזה. הנגיף לא עושה הבחנות. אנחנו צריכים לעבוד יחד כדי להילחם בו", היא אומרת.

"חשוב במהלך המגפה להימנע מלתייג קבוצה מסוימת – מטיילים, מהגרים, אוכלוסיות מסוימות בקהילה שלנו, כל אחד במצב הזה. הנגיף לא עושה הבחנות. אנחנו צריכים לעבוד יחד כדי להילחם בו", היא אומרת

היא מפצירה באנשים: "עזרו לשכנים שלכם. דאגו לקשישים בקהילה שלכם. הימנעו מהתקהלות בקבוצות גדולות. רחצו את הידיים לעתים קרובות. הישארו בבית אם אתם חולים. הישמעו לרשויות המקומיות".

שוחט אומרת שב-CDC "אנחנו מזכירים לאנשים להימנע ממגע גופני או חברתי רב", וממליצה לשמור על מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם.

אדמירלית משנה אן שוחט, מנהלת המרכז הלאומי לחיסון ולמחלות נשימתיות של המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן, מעידה בגבעת הקפיטול בוושינגטון, ב-10 בפברואר 2015, בשימוע של ועדת הבריאות, החינוך, העבודה והפנסיה של הסנאט לבחינת הופעתן המחודשת של מחלות הניתנות למניעה על ידי חיסון (צילום: איי-פי/ג' סקוט אפלווייט)
אדמירלית משנה אן שוחט, מנהלת המרכז הלאומי לחיסון ולמחלות נשימתיות של המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן, מעידה בגבעת הקפיטול בוושינגטון, ב-10 בפברואר 2015, בשימוע של ועדת הבריאות, החינוך, העבודה והפנסיה של הסנאט לבחינת הופעתן המחודשת של מחלות הניתנות למניעה על ידי חיסון (צילום: איי-פי/ג' סקוט אפלווייט)

חלק מהמדינות בארצות הברית הורו לתושביהן להישאר בבתים, דבר שמשפיע על שירותי הדת שם, שחלקם מתבצעים כעת אונליין. "תמיד חשבתי שיש היגיון בהרבה מהמנהגים היהודיים מבחינת היגיינה או בריאות הציבור", היא אומרת.

"במידה מסוימת, כללי הכשרות, הכנת הבשר והלכות השחיטה קשורים לבטיחות באוכל. יש הקפדה על רחיצת ידיים בכמה דתות, וזה מנהג טוב. אנחנו מנסים להבטיח שהוא יהיה רווח יותר במהלך התפשטות מגפת הקוביד-19".

שוחט וה-CDC ערוכים להילחם בקוביד-19 זמן ממושך ככל שיידרש. "זו מגפה רצינית מאוד", היא אומרת. "אני חושבת שהמאבק בה יימשך זמן מה. בוודאי חודשים. ייתכן ששנים".

"במידה מסוימת, כללי הכשרות, הכנת הבשר והלכות השחיטה קשורים לבטיחות באוכל. יש הקפדה על רחיצת ידיים בכמה דתות, וזה מנהג טוב. אנחנו מנסים להבטיח שהוא יהיה רווח יותר במהלך התפשטות המגפה"

עוד 768 מילים
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין"

דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית" ● השר פרץ: "חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראל כדי לאפשר החזרת כ-50% מהמובטלים לעבודה"

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 10 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה