משבר הקורונה

הממשלה הכריזה על בני ברק כ"אזור מוגבל"

ימינה: ״לא נהיה עלה תאנה בממשלה, מכרת את כל עקרונות הימין״ ● על פי עדויות: שר הבריאות שנדבק בקורונה הפר את ההנחיות של משרדו ● 4,500 קשישים בבני ברק יועברו לבידוד במלוניות כדי להגן עליהם מהדבקה ● דיון בממשלה: הידוק ההסגר בבני ברק והחמרת ההגבלות ● מנכ"ל מכבי מעריך שבבני ברק יש 75 אלף חולי קורונה ● אבי ניסנקורן יקבל את תיק המשפטים, רגב את התיק לבטחון פנים

בני ברק, היום (צילום: Flas90)
Flas90
בני ברק, היום
02:00 עריכה

שר הבריאות יעקב ליצמן ואשתו אובחנו כחולים בקורונה. כך הודיעה לשכת השר.

״השר ליצמן ורעייתו מרגישים טוב, מטופלים כראוי וישהו בבידוד ובהשגחה בהתאם להנחיות משרד הבריאות״, נמסר בהודעה. ״כפי הנדרש ובהתאם לחקירה האפידמיולוגית שתתבצע, יימסרו הודעות לכניסה לבידוד לאלו שנחשפו לקירבת השר ליצמן ורעייתו בשבועיים האחרונים״.

עוד נמסר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו עודכן בפרטים. ״שר הבריאות ליצמן ימשיך לנהל מביתו סדר יום רגיל, בהתאם להמלצות הרפואיות״, נאמר.

ליצמן, בן 71, נשוי לחוה אשר עובדת בעיתון ״המודיע״.

07:17 עריכה

המשא ומתן הלילי בין הליכוד וכחול לבן נמשך עד השעה 02:00 לפנות בוקר וחלה בו התקדמות משמעותית, אך הוא טרם יסתיים – כך דיווחה דפנה ליאל ב-N12. המגעים בין הצדדים יתחדשו הבוקר.

07:28 עריכה

שר הבריאות יעקב ליצמן, שאובחן כחולה בקורונה, נפגש בעת האחרונה עם בכירים במדינה ובצמרת משרד הבריאות בפרט. בנוסף נפגש ליצמן לאחרונה עם האדמו"ר מגור והאדמו"ר מבעלז. מי ששהה בקרבת השר ב-14 הימים האחרונים יידרש להיכנס לבידוד.

07:51 עריכה

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, אמר הבוקר בראיון בגלי צה"ל שהמשטרה תאכוף את ההנחיה לעטות מסכות מגן במרחב הציבורי.

08:25 עריכה

בכחול לבן העלו בפני הליכוד הצעת פשרה, שלפיה, אף אחת מהמפלגות לא תטיל וטו על מינויים של רעותה. המשמעות – הליכוד יוכל למנות את יולי אדלשטיין ליושב ראש הכנסת, וכחול לבן תוכל למנות את אבי ניסנקורן לשר המשפטים. כך דיווח זאב קם בתאגיד השידור כאן.

08:45 עריכה

אנשי הצוות האישי של שר הבריאות יעקב ליצמן נתונים בבידוד, לאחר שהתברר שהאחרון חלה בקורונה. חקירה אפידמיולוגית בעניינו נפתחה. בימים האחרונים נפגש ליצמן עם מנכ"ל משרדו, משה בר סימן טוב, ראש המוסד, יוסי כהן, וראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת.

09:34 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, נכנס לבידוד, לאחר שהתברר ששר הבריאות, יעקב ליצמן, שבסביבתו שהה לאחרונה, חלה בקורונה. בר סימן טוב ישהה במתקן ייעודי, שבו אמצעי תקשורת.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
בר סימן טוב במשרד ראש הממשלה בחודש שעבר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
10:33 עריכה

חבר הכנסת חילי טרופר מכחול לבן אמר בגלי צה"ל שהמשא ומתן הקואליציוני בין מפלגתו לליכוד לקראת סיכום סופי.

10:34 עריכה

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופסור סיגל סדצקי, תיכנס לבידוד, לאחר שנחשפה לאחרונה לשר הבריאות יעקב ליצמן, שהתברר כחולה קורונה.

11:24 עריכה

ראש הממשלה נתניהו נכנס לבידוד שיימשך עד יום רביעי בשבוע הבא. נתניהו יהיה בבידוד משום שנפגשם עם שר הבריאות ליצמן, שהתברר כחולה קורונה.

11:42 עריכה

הודעתו של מנכ"ל משרד הבריאות בטוויטר, עם כניסתו לבידוד.

11:46 עריכה

מנכ"ל המרכז הרפואי הדסה, פרופסור זאב רוטשטיין, ישהה בבידוד עד יום שני, כי נפגש עם שר הבריאות ליצמן.

רוטשטיין (משמאל) וליצמן (צילום: פלאש 90)
רוטשטיין (משמאל) וליצמן במשרד הבריאות בינואר האחרון (צילום: פלאש 90)
11:53 עריכה

קצין הכנסת הורה לסגור ולבודד את לשכתו של יעקב ליצמן, לאחר שנודע כי חלה בקורונה.

12:02 עריכה

יושב ראש האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' תקף את היוזמה לאפשר למבקשי מקלט לפדות חלק מכספי הפיקדון שלהם.

12:05 עריכה

ביום חמישי האחרון הגיע יעקב ליצמן לכנסת להצבעה על בחירת יושב ראש הכנסת. בבדיקה שנערכת מבקשים להתחקות אחר צעדיו ואחר האנשים שבסביבתם שהה.

12:40 עריכה

התחדש המשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד וכחול לבן. המחלוקת המרכזית בין הצדדים היא שאלת החלת הריבונות על השטחים שמעבר לקו הירוק. בכחול לבן מעוניינים שבחודשים הקרובים תעסוק הממשלה רק בנושאי כלכלה וחברה, לאור משבר הקורונה. אולם בימין חוששים מהאפשרות שטראמפ לא ייבחר בשנית לנשיאות, ואז האפשרות להחלת ריבונות תוחמץ, לכן הם דורשים שיוכלו לפעול בתחום זה כבר עתה.

12:49 עריכה

ראשי רשויות שיגרו לראש הממשלה נתניהו מכתב, שבו קראו למנות את גילה גמליאל לתפקיד "ביצועי ראוי". בין החותמים על הפנייה – ראשי עיריית נתניה, ראשון לציון, אילת, גבעתיים, רחובות, אופקים, עכו ופתח תקווה.

13:08 עריכה

נעשים מאמצים לגבש הסכם קואליציוני עוד היום – כך דיווח עמית סגל ב-N12.

13:33 עריכה

בשיחת טלפון שקיים אתמול עם ראשי רשויות ביהודה ושומרון אמר להם נתניהו שהם אינם צריכים לדאוג ושהוא לא יוותר בנושא החלת הריבונות בשטחים – כך דיווחה דפנה ליאל ב-N12.

13:36 עריכה

יושב ראש הוועדה המיוחדת למאבק בקורונה, עפר שלח: ההחלטות לגבי הציבור החרדי מושפעות משיקולים פוליטיים.

14:23 עריכה

משרד המשפטים פרסם קול קורא לקבלת רעיונות מהציבור בנושא הקלות רגולטוריות לאור משבר הקורונה.

מאז תחילת משבר הקורונה ומצב החירום במשק פועלות יחידות רבות במשרד המשפטים לבצע הקלות ברגולציה ובנהלי היחידות הפועלות בממשקים שונים מול הציבור, במטרה לאפשר מתן שירות בנוחות וביעילות על אף המצב, ואף נעשו שינויי חקיקה מהירים במטרה להקל את השירותים לאזרח במהלך תקופת החירום. כעת, המשרד פונה גם לציבור הרחב ומבקש לקבל ממנו התייחסויות לנושא, שעשויות להפוך להקלות רגולטוריות נוספות.

לצד ההקלות הרבות שכבר נעשו, כגון דחיית מועדים להגשות דו"חות לרשם העמותות, דחיית מועד תשלום האגרות לסיוע המשפטי או הארכת מועד להגשת בקשות לתמיכה מוועדת עזבונות ומעבר מהגשת מסמכים באופן פיזי להגשת מסמכים באופן מקוון (הרשימה המלאה מצורפת), במשרד המשפטים בוחנים בימים אלו אפשרות לביצוע הקלות נוספות, ובשלב זה של המהלך, אף מעוניינים לשלב גם את הציבור הרחב ולשמוע את הצעותיו בעניין. זאת, במטרה להמשיך ולתת את השירות הטוב והיעיל ביותר מבלי לסכן את בריאות הציבור והעובדים ולהימנע עד כמה שניתן ממצב בו אזרחים צריכים להגיע באופן פיזי ליחידות השונות של משרד המשפטים לצורך קבלת שירותים. בנוסף, מטרת קול הקורא היא לקבל רעיונות מהציבור שיאפשרו גם הקלת המצב אליו נקלעו עסקים, עמותות והציבור הרחב, ושיאפשרו בהמשך גם חזרה לשגרה קלה יותר – כשזו תתאפשר בהתאם להחלטות הממשלה.

בהתאם לכך, אתמול פורסם 'קול קורא לרעיונות מהציבור בנושא הקלות רגולטוריות לאור משבר הקונרונה בתחומי הפעולה של משרד המשפטים'. בקול הקורא מצוין כי במשרד המשפטים מעוניינים לשמוע מהציבור שנמצא בממשקים שונים עם המשרד – אזרחים מהשורה, עורכי דין, המגזר העסקי, המגזר השלישי והאקדמיה – על הקשיים שהם חווים בעבודה מול היחידות השונות לאור המצב הייחודי בו נמצא המשק כולו, ואף לשמוע את הצעות הציבור לפתרונות אפשריים, אותם יבחנו אנשי תחום מדיניות רגולציה בחטיבת תכנון מדיניות ואסטרטגיה ומחלקת יעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, המובילים את המהלך יחד עם מנהלי היחידות השונות במשרד.

14:25 עריכה

עיריית רמת גן עתרה לבג"ץ בדרישה להטיל בידוד על בני ברק באופן מיידי.

14:30 עריכה

נתניהו מעדכן מישיבת הממשלה –

14:35 עריכה

מנכ"ל מכבי שירותי בריאות, רן סער, בדיון בוועדת הקורונה בכנסת, שלפי אינדיקציות שונות, כ-38% מתושבי בני ברק חולים בקורונה; דהיינו, 75 אלף איש. סער ציין שהאוכלוסייה בעיר יחסית מבוגרת.

15:49 עריכה

ח"כ שרן השכל (הליכוד) על כך שתנועת 'מפקדים למען ביטחון ישראל' פנו לראשי כחול לבן ואמרו: "הממשלה צריכה להימנע ממהלכי סיפוח חד צדדיים": "בטחוניסטים, שטוענים שקיבוע 'העורף האסטרטגי של מדינת ישראל' הוא סכנה בטחונית, לא רק ירדו מהפסים אלא גם הינם בעלי אינטרסים ישראלים".

15:52 עריכה

בשעה 16:30 תיערך ישיבת ממשלה טלפונית במסגרתה ככל הנראה יוחלט על הידוק הסגר על בני ברק.

16:02 עריכה

הליכוד וכחול לבן הגיעו להסכמה – על פי הדיווח בחדשות 12 אבי ניסנקורן יהיה שר המשפטים, מירי רגב לביטחון הפנים.

16:03 עריכה

כחול לבן: "ההתמודדות הכלכלית עם משבר הקורונה קשה לכל בית בישראל ובפרט לנכים, לחולים סיעודיים, למשפחות חד הוריות ולמקבלי הבטחת הכנסה. כחול לבן תפעל לקדם את הצעתו של ח"כ שמולי בוועדת הכספים".

16:11 עריכה

"הדיווחים המגמתיים שמונפצים מהבוקר בוואטסאפ ובפורומים שונים בדבר החקירה האפידמיולוגית של שר הבריאות יעקב ליצמן – הינם עורבא פרח, שמועות מופרכות ופייק ניוז", כך מבהירים במשרד הבריאות.

"שר הבריאות פעל במשך כל התקופה באחריות מלאה, לפי הנחיות משרד הבריאות בלבד, בתפילה, בפגישות, בפעילות שוטפת בחמ”ל המשרד ובלשכתו. בנוסף, השר ליצמן עשה כל יום בדיקת חום".

16:46 עריכה

ח"כ פנינה תמנו שטה מכחול לבן החליטה לתרום חלק משכרה. "אי אפשר לעמוד מנגד בעת הזו. החלטתי לתרום 20% מהשכר שלי, מחציתו ייתרם לעמותה ומחציתו לליווי משפחה במצוקה כלכלית לאורך כל תקופת הקורונה. זה המעט שאפשר לעשות. ושרק נדע תקופות טובות יותר", אמרה.

16:59 עריכה

ח"כ רם בן ברק (יש עתיד): "בחרת גנץ – קיבלת במשרד לביטחון פנים את מירי רגב במקום את יואב סגלוביץ'. בהצלחה לממשלת נתניהו החמישית".

17:30 עריכה

דיווח: נתניהו יעביר את תיק החינוך מימינה לכחול-לבן

17:35 עריכה

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס לאפשרות שיוטל הסגר בבני ברק ואמר בראיון לכאן רשת ב' "אני לא קורה לזה עוצר או סגר. באזורים מסוימים, שיכול להיות שבני ברק מתאימה מבחינת תחלואה, למשך מספר ימים לא נאפשר יציאה מהעיר לפרק זמן קצר".

17:35 עריכה

בכירים במפלגת ימינה מאיימים כי אם תיק החינוך יועבר למפלגת כחול לבן, המפלגה תשב באופוזיציה ולא תצטרף לממשלת האחדות.

18:11 עריכה

שר הפנים אריה דרעי ושר הביטחון נפתלי בנט הודיעו כי גיבשו מתווה לבידוד 4,500 הקשישים בבני ברק במלוניות, כדי להגן עליהם מהידבקות. נבדקת אפשרות לפנותם בכפייה אם לא יסכימו.

18:18 עריכה

ראש המוסד יוסי כהן עבר בדיקת קורונה ונמצא שאינו נשא של הנגיף.

18:35 עריכה

ח"כ אסף זמיר: "העיניים נשואות אלינו גם מהצד הימני של המפה, וגם מהצד השמאלי. אני מאמין שתקום ממשלה שתהיה ממשלת אחדות רצינית. אנחנו נכנסים בכדי לטפל בקורונה, ולא ניכנס בכל מחיר".

ב-103FM, זמיר סיפר כי הוא מוכן לוותר על תפקיד שרות בשביל שתוקם ממשלה צרה, אך ציין כי מפלגתו לא תכנס לממשלה בכל מחיר.

18:36 עריכה

לאור החקירה האפדימיולוגית של שר הבריאות יעקב ליצמן שנדבק בקורונה, גם ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) ומאבטח ממשמר הכנסת ייכנסו לבידוד.

18:42 עריכה

השרה לשעבר, ח"כ מימינה איילת שקד, על הדיווחים אודות הממשלה המתגבשת ועל העובדה שלפי אלה בציונות הדתית לא יקבלו תיקי שרים בכירים.

"הלכנו איתו בנאמנות במשך שנה וחצי. חשבנו שזה נכון עבור מחנה הימין. כרגע אנחנו מאוד מודאגים ממה שאנחנו שומעים, רק משמועות, אנחנו לא מקבלים דיווחים מסודרים", אמרה שקד בראיון לחדשות 12.

עוד הוסיפה: "אנחנו לא נולדנו שרים ולא נולדנו באופוזיציה. אם נתניהו יבחר לפרק את הבלוק – אנחנו נהיה באופוזיציה. נתניהו צריך לעמוד בהתחייבויות שלו – הוא אמר כל הזמן שהשותפות הזו היא אמיתית ושהשותפות האלה לא ייפגעו. בנט מוכיח את עצמו כשר הרציני ביותר במבצע הזה. בחרדים הוא לא פגע, אבל בציונות הדתית הוא בחר לפגוע. זה בהחלט נראה שהליכוד וכחול לבן נמצאים לקראת סגירה".

19:00 עריכה

יו"ר צוות המו"מ הקואליציוני של הליכוד, השר יריב לוין, הציע למפלגת ימינה להצטרף לממשלת האחדות ולקבל את תיק החינוך לצד תיק נוסף זוטר לבחירתה.

19:18 עריכה

שר הביטחון, נפתלי בנט, התייחס לתוכנית להעברת האוכלוסייה הקשישה בעיר בני ברק לבידוד במלוניות.

"מגיפת הקורונה מכה בבני ברק. הבעיה היא בקשישים, הקשישים בסכנת חיים מיידית ולכן קיבלנו החלטה לשלוח את צה"ל ופיקוד העורף למבצע להוציא את הקשישים מבני ברק, ולהעביר אותם למלונות כדי להגן עליהם. זוהי הסכנה המיידית", אמר בנט.

"מעבר לכך, יש את אוגדה 98 שפועלת עם פיקוד העורף, עם עיריית בני ברק ועם ראשי ההנהגה החרדית בעיר. ביחד אנחנו נשמור ונדאג לתושבי בני ברק", הוסיף שר הביטחון.

20:05 עריכה

על פי עדויות, שר הבריאות יעקב ליצמן, שנדבק בקורונה, הפר את הנחיות במשרד הבריאות והשתתף בתפילה בשבת האחרונה בביתו של חסיד גור – כך דווח בחדשות 12. 

מלבד זאת, עשרות מתפללים נצפו בימים האחרונים, כולל הבוקר, בבית כנסת "בית ישראל" בירושלים הסמוך לביתו של שר הבריאות. כמה מהמתפללים העידו: "ליצמן היה ביבת הכנסת ביום שני האחרון והשתתף בתפילה בבית פרטי בשבת". בסביבת שר הבריאות מכחישים בתוקף את הטענות.

20:10 עריכה

סקר מנדטים שפורסם הערב בחדשות 12, העלה כי לו הבחירות היו מתקיימות היום, הליכוד הייתה המפלגה הגדולה בישראל עם 41 מנדטים. 

מפלגת כחול לבן של בני גנץ הייתה מקבלת 20 מנדטים, הרשימה המשותפת 16, יש עתיד-תל"ם של יאיר לפיד ומשה יעלון 9 מנדטים, מפלגת ש"ס 9 מנדטים, יהדות התורה 7 מנדטים, ימינה 6 מנדטים וישראל ביתנו והעבודה-מרצ גם כן עם 6 מנדטים כל אחת.

20:15 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: "ממש מסקרן אותי איזה שר כלכלי בכיר יהיה משה פייגלין בממשלה המסתמנת".

20:17 עריכה

בפתח ישיבת הממשלה הטלפונית איחלו ראש הממשלה נתניהו ושרי הממשלה רפואה שלמה לשר הבריאות יעקב ליצמן שנדבק בקורונה.

20:43 עריכה

הרמטכ"ל אביב כוכבי יסיים מחר את הבידוד שבו שהה בימים האחרונים, מאז שהתברר כי נחשף לקצין שנדבק בקורונה.

21:12 עריכה

ח"כ יאיר לפיד: "אם ביבי לא מפטר את ליצמן מתפקידו עוד הערב אין לממשלה הזאת את התוקף המוסרי לנהל את משבר הקורונה".

21:13 עריכה

במפלגת ימינה תקפו הערב בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו על התנהלותו במשא ומתן עם יו"ר כחול לבן בני גנץ: "אין לנו שום כוונה להיות עלה תאנה בממשלת שמאל בראשותו שמוכרת את תיק המשפטים, מחסלת את הריבונות, מבטלת את חוק קמיניץ ועוד", אמרו במפלגה.

עוד הוסיפו בימינה כי נתניהו מנהל את המשא ומתן לבד: "בלי לשתף את שותפיו בשנה האחרונה. לא נהיה חלק ממשחק הכיסאות של נתניהו וגנץ". עוד נמסר בהודעת המפלגה כי "ימינה תקדם את ערכיה בממשלה או בכנסת. ארץ ישראל, תיקון מערכת המשפט, זהותה היהודית של המדינה, שוק חופשי, מלחמה בשחיתות, ועוד. מי שיהיה חתום על פירוק הבלוק הוא נתניהו".

21:37 עריכה

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המושתפת) מברך על עשיית בדיקות קורונה במזרח ירושלים.

21:49 עריכה

יו"ר ניצן הורוביץ קורא לפיטוריו של שר הבריאות לאחר שהפר את הנחיות משרד הבריאות

 

21:53 עריכה

התנועה לאיכות השלטון דורשת לפטר לאלתר את שר הבריאות, יעקב ליצמן, לאור הדיווח שהפר את הנחיות משרד הבריאות.

"שר בריאות המפר את הוראות החירום שהמשרד בראשו הוא עומד הוציא, תוך שהוא מעמיד את עצמו ואחרים בסכנת נפשות – אין מקומו בממשלה", אמרו בתנועה. "נבחר ציבור השם את שלטון החוק למרמס – אין לו מקום ליד ההגה, לא בשגרה, ובטח ובטח שלא בחירום. כשהשר בעצמו מפר הוראות, אין להן יותר שום תוקף בעיני הציבור – לא מוסרי ולא משפטי".

22:04 עריכה

הליכוד: ימינה מוכנה לחבור לשמאל הקיצוני והמשותפת בשביל להפיל את ראש הממשלה

22:20 עריכה

בישיבת ממשלה טלפונית שהתקיימה הערב אושרו התקנות הבאות: 

– הוחלט לקבוע חובת בידוד של 14 יום במקום ייעודי לבידוד מטעם המדינה לחוזרים מחו״ל שאין באפשרותם לקיים את תנאי הבידוד בבית מגוריהם או במקום אחר.

– רופא מחוזי או רופא ראשי של קופת חולים רשאי להורות לאדם המצוי בבידוד שאינו חוזר מחו״ל כי ישהה במקום לבידוד מטעם המדינה, אם מצא כי לא ניתן לקיים את תנאי הבידוד בבית מגוריו או במקום אחר.

– המדינה תספק למי שמצוי בבידוד במקום לבידוד מטעם המדינה מוצרי מזון ומוצרי נקיון.

– במסגרת התקנות נקבע כי חוזר מחו״ל או אדם המצוי בבידוד, אשר הפר הוראת רופא לשהות בבידוד מטעם המדינה – עובר עבירה בגינה ניתן להטיל עליו קנס מנהלי בגובה 5000 ש"ח.

כמו כן, הממשלה תהיה רשאית להכריז על אזורים מסוימים בהם יש אינדיקציות לתחלואה משמעותית וקצב הדבקה גבוה של הנגיף (כמו בני ברק) כ"אזורים מוגבלים". הצעדים יאפשרו להגביל את תנועת הציבור בכניסה לאזור המוגבל וביציאה ממנו, לצורך שמירה על הציבור.

הממשלה קבעה כי בני ברק היא אזור מוגבל לפי תקנות שעת חירום ובהתאם לכך העיר הוכרזה כאזור מוגבל.

22:23 עריכה

שר הביטחון נפתלי בנט: "צה"ל יוצא למשימה הכי מקודשת שיש: לחלץ (בהסכמה) את הקשישים מבני ברק. בתיאום עם השר אריה דרעי, ראש הממשלה ומשרד הבריאות החלטנו לצאת למבצע מידי להוצאתם ברצון ולהעביר אותם למלונות ברחבי הארץ על מנת לשמור עליהם. נעשה זאת ברגישות יחד עם הנהגת העיר בני ברק. כולנו חיים".

22:30 עריכה

במפלגת מרצ קוראים: יפוטר ליצמן

22:49 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב בישיבת הממשלה הטלפונית: אחרי בני ברק יהיה צורך להכריז גם על העיר אלעד כ"אזור מוגבל" ולהטיל עליה הסגר.

עוד 56 עדכונים
כל הזמן // יום שישי, 5 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים

על מלכים ועל הדמוקרטיה בישראל

האכזבה והייאוש ממה שקורה בפוליטיקה הישראלית מייצרים אמירות שנשמעות בלחש ובקול, על כך שצריך לשנות את שיטת המשטר. אמרנו תחושות קשות, אך דומה שהתחושות הללו נוכחות בעיקר אצל אלה שרוצים בכל מאודם שבנימין נתניהו יברך את עמו ויפרוש לחיים פרטיים טובים ונעימים. מקצתם זועמים וכועסים ורוצים לראותו מאחורי סורג ובריח.

הקולות לשינוי המשטר מגיעים משם, ממחצית הבוחרות והבוחרים שחשים מיאוס. הם מאמינים ששינוי השיטה יביא את הבשורה. אז כדי להרגיע, בישראל הנושא הזה עולה ויורד מהפרק חדשות לבקרים. דיברו כאן על בחירות אזוריות, העלו והורידו את אחוז החסימה, ואפילו עשו ניסוי בשידור חי של "בחירה ישירה לראשות הממשלה". ומה קרה? המצב נהיה רק יותר גרוע.

נושא שינוי שיטת המשטר עולה ויורד מהפרק חדשות לבקרים. דיברו על בחירות אזוריות, העלו והורידו את אחוז החסימה, וניסו "בחירה ישירה לראשות הממשלה". ומה קרה? המצב נהיה רק יותר גרוע

במדע המדינה יש תיאורים אינספור לשיטות ניהול משטר דמוקרטי. מדינות העולם מתחבטות בסוגיה הזו לא אחת. לכל המדינות הדמוקרטיות יש תחושת פספוס, שמשהו לא עובד. העקרון הדמוקרטי נראה אידיאלי, צודק ושוויוני, אך בפועל הוא לא אחת כסות למאוויי שלטון חסרי רסן של בודדים, שמכירים את הכללים היטב ויודעים לסחוט את המיץ גם מקליפת הלימון. גם כשנדמה שלא נותרו בו נוזלים.

דוגמאות לכך לא חסרות ולא נתעמק כאן במהלכים הדמוקרטיים לכינון המשטר בגרמניה בשנות השלושים של המאה שעברה, אלא ננסה להתעמק בעקרון אחד ויחיד שמהווה מכשול במשטרים דמוקרטיים ונגדיר אותו באופן כללי – תרבות פוליטית.

בין הטוטליטריזם לבין הדמוקרטיה יש מצוק ענק, שבר טקטוני שמסמן את המעבר החד בין דיכוי לבין חירות, בין משטור לבין חופש לבחור. אם נעשה משאל בין אזרחי העולם, מה הם היו רוצים שיהיה, אני מאמין שיש עדיין רבים מאוד שרוצים שמישהו יקבל עבורם החלטות. שהם ישלמו מיסים והמדינה תיתן להם שירותים. אל תהיו מופתעים ממה שכתבתי, קחו למשל את וועד הבית שבו אתם גרים, אף אחד לא רוצה לקחת את המשימה, ולצד עובדה זו, כולם רוצים שהבית יהיה נקי וכשמשהו מתקלקל במעלית, שיהיה מי שידאג לזה, בכספי המיסים.

הדוגמא הזאת של וועד הבית היא לא ייחודית, אפילו בבחירות ללשכת עורכי הדין אחוזי ההשתתפות הם מהנמוכים המוכרים במקומותינו. התכונה האנושית הזאת מלווה אותנו במהלכים רבים בחיינו, כשמעלים ומורידים את מחירי הבנזין, כשמשנים את תעריפי הגז והחשמל ועוד ועוד.

יש המכנים זאת אדישות אזרחית ויש בכך המון ויש שיאמרו, זו דרכו של המין האנושי. יצורים חופשיים שרוצים רועה שינהל אותם.

יש מצוק ענק המסמן את המעבר בין דיכוי ומשטור לבין חירות וחופש בחירה. במשאל בין אזרחי העולם – אני מאמין שרבים ירצו שמישהו יקבל עבורם החלטות. קחו את וועד הבית שלכם למשל

אנחנו קוראים גם את ההיסטוריה של העם היהודי ונזכרים בעם שבא אל שמואל וביקש להמליך מלך שינהל אותם. שמואל ענה:

"וַיֹּאמֶר–זֶה יִהְיֶה מִשְׁפַּט הַמֶּלֶךְ, אֲשֶׁר יִמְלֹךְ עֲלֵיכֶם: אֶת-בְּנֵיכֶם יִקָּח, וְשָׂם לוֹ בְּמֶרְכַּבְתּוֹ וּבְפָרָשָׁיו, וְרָצוּ, לִפְנֵי מֶרְכַּבְתּוֹ.  וְלָשׂוּם לוֹ, שָׂרֵי אֲלָפִים וְשָׂרֵי חֲמִשִּׁים; וְלַחֲרֹשׁ חֲרִישׁוֹ וְלִקְצֹר קְצִירוֹ, וְלַעֲשׂוֹת כְּלֵי-מִלְחַמְתּוֹ וּכְלֵי רִכְבּוֹ.  וְאֶת-בְּנוֹתֵיכֶם, יִקָּח, לְרַקָּחוֹת וּלְטַבָּחוֹת, וּלְאֹפוֹת.  וְאֶת-שְׂדוֹתֵיכֶם וְאֶת-כַּרְמֵיכֶם וְזֵיתֵיכֶם, הַטּוֹבִים–יִקָּח; וְנָתַן, לַעֲבָדָיו.  וְזַרְעֵיכֶם וְכַרְמֵיכֶם, יַעְשֹׂר; וְנָתַן לְסָרִיסָיו, וְלַעֲבָדָיו.  וְאֶת-עַבְדֵיכֶם וְאֶת-שִׁפְחוֹתֵיכֶם וְאֶת-בַּחוּרֵיכֶם הַטּוֹבִים, וְאֶת-חֲמוֹרֵיכֶם–יִקָּח; וְעָשָׂה, לִמְלַאכְתּוֹ.  צֹאנְכֶם, יַעְשֹׂר; וְאַתֶּם, תִּהְיוּ-לוֹ לַעֲבָדִים."

הסיפור הזה מופיע בספר שמואל א פרק ח' ומלווה אותנו מאז ועד היום. רבים מאיתנו רוצים שמישהו יחליט עבורם מה טוב ומה רע, מה מותר ומה אסור. אם אומר שבעצם כולם רוצים את זה תאמרו, ואולי בצדק, שירדתי מדעתי. אולי. אבל גם במשטר דמוקרטי – 120 נבחרי ציבור קובעים למליוני בני אדם מה מותר ומה אסור. ההבדל היחיד שהמלך הוא אחד ובכנסת יש 120 חברים וחברות. החשיבה דומה למדי אצל המלך ואצל נבחרי הציבור.

אכן, זה אולי לא היה צריך להיות כך, אך הלכה ולמעשה כשנבחר מישהו, הוא חש בגופו את זרמי המלוכה: "אני אחליט, אני אנווט".

ובכל זאת, אמרנו שבין המשטר הטוטליטרי לבין המשטר הדמוקרטי פעורה תהום. כן פעורה תהום, אם כי נבחרי הציבור הדמוקרטים מקפידים לכסות את התהום בערמות של חוקים שנועדו לתת להם עוד ועוד עוצמה למשול ולמלוך.

במהלך השנים, אולי מתחילת הדרך של הדמוקרטיה הישראלית, אנחנו בוחרים אמנם במפלגות, אך חושבים בעיקר על המנהיגים, כשהבולטים שבהם הם דוד בן גוריון, מנחם בגין, יצחק רבין, אריאל שרון ובנימין נתניהו. אלה מנהיגים שהצליחו לבסס את מעמדם ולהפוך לכמעין מלכים דמוקרטיים בדיוק כפי ש"העם רוצה". היו עוד ראשי ממשלות, אך הם היו אפיזודה חולפת וקשה להיזכר שהיו שם, אלא אם כן היו מעורבים באירועים משמעותיים כמו לוי אשכול במלחמת ששת הימים וגולדה מאיר במלחמת יום הכיפורים.

גם במשטר דמוקרטי – 120 נבחרי ציבור קובעים למליוני בני אדם מה מותר ומה אסור. ההבדל היחיד שהמלך הוא אחד ובכנסת יש 120 חברים וחברות. החשיבה דומה למדי אצל המלך ואצל נבחרי הציבור

הדמוקרטיה הישראלית צעירה ומהוססת, אך גם דמוקרטיות וותיקות כמו בצרפת ובארצות הברית מתנדנדות כמו כאן אצלנו וניכר שהנשיא הנבחר הוא לא פחות ולא יותר מאשר המלך הדמוקרט. השוני העיקרי והחשוב הוא שלמלך הזה יש תאריך תפוגה, שתי קדנציות כמו בארצות הברית. תאריך תפוגה שלא קיים כאן אצלנו במדינת ישראל הדמוקרטית, שבה יש מלך דמוקרט, נערץ, שיכול להמשיך למלוך גם עם כתבי אישום על שחיתות והפרת אמונים.

כאמור לרבים מאוד מאיתנו זה מצב נוח, כי יש מישהו שמחליט עבורנו כמו בהרבה תחומים אחרים.

ומה לגבי האחרים, אלה שרוצים לשנות את השיטה? התשובה שלי פשוטה, אם תשנו תקבלו את אותה התוצאה. הבעיה בישראל וכנראה במקומות נוספים בעולם, שהמונח נבחר ציבור התעוות.

המילה בחירה מסחררת את בני האדם ומטעה אותם לחשוב שמרגע שנבחרו הם למעשה מלך כל יכול. הנקודה הזאת היא קריטית. נבחרי ציבור, מרגע בחירתם מקבלים חסינות, מתוך התפישה שצריך לאפשר להם לעבוד. זו גישה שגויה, שכן בזמן הזה הם מחוקקים גם חוקים לא אתיים ולא מוסריים שמטרתם לשמר את הכוח שלהם.

ברגע שנבחרי הציבור בישראל מחוקקים חוקים שמאפשרים להם להמשיך במשימתם גם עם כתבי אישום, הם בעצם מודיעים לנו האזרחים שלא משנה איזה פתק נשים בקלפי, הם ימשיכו למשול בנו.

מציע לנו לחשוב, איך יכול להיות שיש לא מעט נבחרי ציבור שפוקדים את חדרי החקירות של המשטרה. איך יכול להיות שראש ממשלה, נשיא ועוד כמה שרים בילו מאחורי סורג ובריח. איך יכול להיות שראש ממשלה עם כתב אישום נבחר לקדנציה נוספת וכעת יחלק את זמנו המוגבל בישיבה עם השרים על עתידנו ובישיבה בבית המשפט כדי לדון בעתידו האישי.

ברגע שנבחרי הציבור בישראל מחוקקים חוקים שמאפשרים להם להמשיך במשימתם גם עם כתבי אישום, הם בעצם מודיעים לנו האזרחים שלא משנה איזה פתק נשים בקלפי, הם ימשיכו למשול בנו

הבעיה היא לא השיטה, הבעיה היא נבחרי הציבור שלנו, האם אנחנו יודעים באמת עבור מי ומה אנחנו מצביעים. התשובה היא שאנחנו מצביעים למי שימשול בנו ולא מוטרדים מערכיו האישיים, למרות שהכל גלוי לפנינו. מלכים דמוקרטיים, בעלי נכסים, שאינם חתומים על קוד אתי כלשהו וזוכים להערצה ואהדה גם ביום הבחירות. היום שבו אנו הולכים בהמונינו, גם אם זה נעשה שלוש פעמים בשנה, מצקצקים בלשון ומצביעים באדיקות לכל אותם אלה שרוצים רק למשול.

לסיכום: נשנה את התרבות הפוליטית שלנו, נצפה ונתבע מנבחרי הציבור להיות נקיי כפיים, שליחים שלנו שפועלים על פי קוד אתי ברור. נציב בפני המפלגות את הדרישות שלנו ונתבע מהם הגבלת קדנציות, שתיים ולא יותר.

מיכאל מירו הוא דוקטור למדע המדינה, עיתונאי למעלה מארבעים שנה, לשעבר מנהל קול ישראל. חוקר ומתעניין בפוליטיקה, חברה, סביבה, מוסר ואתיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הבעיה בהנחה כי דרישה להגינות ויושר מנהיגותי צריכה להתבטא על ידי הבוחר היא תמימות. יש כן צורך להיסמך על קדנציות חברי כנסת ישרי דרך אחת לפחות כדי לעגן חוקים דמוקרטיים המעמידים את ראש המפל... המשך קריאה

הבעיה בהנחה כי דרישה להגינות ויושר מנהיגותי צריכה להתבטא על ידי הבוחר היא תמימות. יש כן צורך להיסמך על קדנציות חברי כנסת ישרי דרך אחת לפחות כדי לעגן חוקים דמוקרטיים המעמידים את ראש המפלגה במבחן מוסרי , נקיון כפיים ובעיקר בקיצוב כהונה .

עוד 1,086 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל

מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 17 עדכונים

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

למקרה שפיספסת

נוכחות יוניפי"ל בדרום לבנון מגיעה לצומת דרכים

התמונות יוצאות הדופן בהן חיילים לבנונים מכוונים מטולי RPG, בעוד טנק של צה"ל פועל במובלעת מול משגב-עם, וביניהם עומדים חיילי יוניפי"ל – ממחישות בצורה הטובה ביותר את המצב המורכב שקיים בגבולה הצפוני של ישראל. הן גם מדגישות את הצורך "לחשב מסלול מחדש" באשר למדיניות שיש לנקוט בנוגע להתעצמות ארגון חזבאללה בדרום לבנון.

נתחיל מהסוף – התקרית החריגה במובלעת מול קיבוץ משגב-עם הסתיימה מבלי שנורתה ירייה אחת. עובדה זו הינה תולדה ישירה של השת"פ הקרוב של צה"ל עם ארגון יוניפי"ל, ודרכו עם צבא לבנון, באופן שמאפשר לצה"ל לבצע פעילות במקום כה רגיש ללא סכנת התדרדרות.

התקרית החריגה הסתיימה ללא ירייה אחת. תולדה ישירה של השת"פ הקרוב של צה"ל עם יוניפי"ל, ודרכו עם צבא לבנון, באופן שמאפשר לצה"ל לבצע פעילות במקום כה רגיש ללא סכנת התדרדרות

במובן הרחב של הדברים, היכולת של יוניפי"ל להעביר מסרים משני הצדדים משככת מתיחות, מונעת מתיחויות ובולמת את הפיכתם של אירועים טקטיים (כתוצאה מפעילות צה"ל בגבול הצפוני) לאסטרטגיים.

אולם תקרית זו גם ממחישה את הבעייתיות הרבה של נוכחות יוניפי"ל בדרום לבנון. מטול ה-RPG שהוחזק על-ידי אחד מחיילי צל"ב. הנוכחות "הכמעט" גלויה של אנשי חזבאללה באיזור (וכמובן של כתבי תחנת הטלוויזיה של הארגון "אלמנאר", שבאופן "מפתיע" הגיעו למקום במהירות). אלה ממחישים שמעבר לתיאום בין הגורמים השונים, אין באמת לארגון יוניפי"ל את היכולת לכפות את מרותו וליישם הלכה למעשה את המנדט הרחב שניתן לו לאחר מלחמת לבנון.

אירוע זה מצטרף לאירועי משמעותיים יותר בגבול הצפון. גילוי המנהרות ההתקפיות של חזבאללה שנחפרו מתחת לאפם של חיילי יוניפי"ל, רצף התגובות של חזבאללה על אירועים שונים שלטענתו ישראל היתה אחראית עליהם (פגיעה בגדר המערכת, ירי נ"ט, הנחת מטענים), וכמובן בניין הכוח של הארגון בדרום לבנון שנמשך כמעט ללא כל התנגדות – כל אלה ממחישים את אוזלת ידו של ארגון יוניפי"ל בגבול הצפוני.

לקראת דיוני חידוש המנדט של יוניפי"ל, על ישראל לקבל החלטה האם היא מוכנה לקבל הלכה למעשה את המצב בגבול הצפוני (עם כל החסרונות שבכך) ולאפשר את נוכחותו של יוניפי"ל בגבולה הצפוני. זאת מתוך הנחה שארגון זה לא יבלום את בניין הכוח, אבל יאפשר העברת מסרים שאולי תמנע חיכוך עתידי. או שהיא מוכנה לקבל כל זאת, או שהיא מבקשת לשנות את המצב הנוכחי מיסודו.

לקראת דיוני חידוש המנדט של יוניפי"ל, על ישראל להחליט: האם לאפשר נוכחות יוניפי"ל בגבולה הצפוני, בהנחה שלא יבלום את בניין הכוח אך יאפשר העברת מסרים למניעת חיכוך עתידי – או לשנות את המצב מיסודו

חשוב לזכור כי ישראל עתידה לשלם מחיר מדיני יקר אם תחול התדרדרות שתוביל למלחמה בינה או לבין חיזבאללה, בשל נכונותה לקבל את הפעילות המוגבלת של יוניפי"ל בגבול הצפון.

העובדה שיוניפי"ל מאפשר לחזבאללה לפעול באופן עצמאי בגבול הצפון ולא באמת מדווח על כך בדיווחיו השונים למועצת הבטחון (שכן אם הוא יציג את המצב לאשורו הוא יוצג במערומיו) – עתידה להקשות על ישראל לגייס תמיכה בינ"ל לפעילות קשה שלה בגבול הצפון, שתכוון גם כנגד אזרחים (לאור העובדה שחיזבאללה מסתיר ומסתתר מאחורי אזרחיו השיעים בדרום לבנון).

אותה "קהילה בינ"ל" עלולה להסתמך על דיווחי יוניפי"ל ולהאשים את ישראל בהפעלת כוח מיותרת כנגד אזרחים ומוסדות אזרחיים, מבלי שיש עדויות לכך שחיזבאללה מסתתר מאחוריהם (שכן יוניפי"ל לא דיווח על כך).

חשוב לציין כי לקהילה הבינ"ל (בדגש על המדינות החברות במועב"ט ואלו ששולחות את חייליהן ליוניפי"ל) המצב הנוכחי הוא מאוד נוח. הוא גם מאפשר לכאורה לאותן מדינות השפעה על המצב בלבנון, מבלי לשלם את המחיר של פעילות אקטיבית מצד יוניפי"ל מול פעילות חזבאללה בדרום לבנון.

אותן מדינות שמעדיפות את שלומם של חיילי יוניפי"ל מעל לכל אינטרס אחר (וכמובן שלא ניתן להאשימם בכך) לא באמת דוחפות או מבקשות לדחוף את יוניפי"ל לפעילות מסוג זה, והן מבינות היטב את מגבלות הכוח של פעילות יוניפי"ל (מבלי שהן מודות בכך כמובן).

ישראל עתידה לשלם מחיר מדיני יקר אם תחול התדרדרות שתוביל למלחמה בינה או לבין חיזבאללה, בשל נכונותה לקבל את הפעילות המוגבלת של יוניפי"ל בגבול הצפון

ולכן – אם תרצה ישראל להוביל לשינוי של ממש באשר לנוכחות כוח יוניפי"ל ומהלכיו בגבול הצפון, יהיה עליה לבצע מהלכים דרסטיים בזירה המדינית בהקשר. מכיוון שמהלכים אחרים בדמות "הנחיה ליוניפי"ל לממש הלכה למעשה את המנדט שניתן לו בשטח" כבר מוצו, ולכאורה התקבלו החלטות במועצת הבטחון בהקשר (וכמובן שום דבר לא קרה) – רק מהלכים ישראלים משמעותיים יוכלו לשנות את המצב בזירה הצפונית מהיסוד.

בפני ישראל עומדות מספר אופציות:

  • פעילות מדינית לביטול נוכחות יוניפי"ל על כל המשתמע מכך.
  • לחץ לצמצום משמעותי של כמות החיילים המוצבת בלבנון (מעל 10000), מתוך הנחה שצמצום נוכחות זו יסייע לישראל בחשיפת הפעילות השלילית של חזבאללה (במובן הזה שיהיה ברור שיוניפי"ל לא באמת מפקח על המתרחש בגבול), והפיכת יוניפיל למכשיר תיאום בלבד.
  • במקביל לכלל האופציות – הגברת המסרים בדבר מלחמה קרבה עם חזבאללה אם יוניפי"ל לא ישנה את מדיניותו. זאת כדי להפעיל לחץ על מועצת הבטחון לשנות את מתווה הפעילות של יוניפי"ל, או לכל הפחות לתת לישראל גיבוי כלשהו לפעילות בגבולה הצפוני אם תחול התדרדרות בינה לבין חזבאללה. זו מדיניות מסוכנת, מתוך הבנה שמסרים אלו עלולים להיות כ"נבואה המגשימה את עצמה" ואלו עתידים להלחיץ מאוד את מדינת לבנון וארגון חזבאללה.

בוודאי שלכל אחת מהאופציות הללו ישנן השלכות משמעותיות. אבל, כאמור, גם המשך המצב הנוכחי גורם לישראל לשלם מחירים משמעותיים (לאור סכנת ההסלמה בזירה הצפונית).

אמנם על רקע עליית המתח בין ישראל והארגון, ולאור החשש המוחשי להתדרדרות, עשויה ישראל לאבד מכשיר שיכול לסייע לה לתחם את המתיחות בינה ובין חזבאללה בעת מתיחות, אך מנגד אותו "מכשיר" עלול להוות מכשול של ממש אם תהיה התדרדרות מהירה בזירה הצפונית. מאיום בפגיעה לא מכוונת בחיילי יוניפי"ל ועד מניעת פעילות צה"ל באזורים מסוימים בשל נוכחות הארגון, בוודאי בשלבים הראשונים של המערכה העתידית.

בצורה פרדוקסלית, דווקא היעדרותו של גורם בינ"ל בדרום לבנון יכולה לאפשר לישראל לקבל גיבוי בינ"ל לפעילות אפשרית מול חזבאללה, אותו גיבוי שהיא תתקשה לקבל כל עוד חיילי יוניפי"ל מוצבים באיזור זה.

בצורה פרדוקסלית, דווקא היעדרותו של גורם בינ"ל בדרום לבנון יכולה לאפשר לישראל לקבל גיבוי בינ"ל לפעילות אפשרית מול חזבאללה, אותו גיבוי שהיא תתקשה לקבל כל עוד חיילי יוניפי"ל מוצבים באיזור זה

מה שלא ישתנה – איזור דרום לבנון הוא "אסם התבואה" של חזבאללה מבחינת אמל"ח ונוכחות פעילים של הארגון. לא יוניפי"ל ולא צל"ב (שיותר משתף פעולה עם חזבאללה מאשר מונע פעולה) יכולים להוות מכשול של ממש להמשך בניין הכוח של הארגון. הגיע זמן ההחלטה.

רס"ן (במיל') דני (דניס) סיטרינוביץ שירת 25 שנה במגוון תפקידי פיקוד ביחידות האיסוף והמחקר המובילות באמ"ן ובנספחות אמ"ן בשגרירות ישראל בוושינגטון. דני בוגר תואר שני ביחסים בינ"ל מהאוניבסיטה העברית, וכיום ראש האקדמיה הדיגיטלית של חברת Cobwebs technologies. מתגורר ברחובות ומתעניין (מאוד) בהתפתחויות אסטרטגיות במזרח התיכון, בדגש על המערכה כנגד איראן.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 957 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות

פייק ניוז תוצרת יולי אדלשטיין: הכריז על מהפכה שהתרחשה כבר

הביקורת על מיעוט בדיקות הקורונה, גרמה לשר הבריאות להכריז כי יאפשר גם לאנשים ללא סימפטומים להיבדק ● אבל בדיקת זמן ישראל מגלה: בדיקות כאלה נערכו כבר לפני ההכרזה ● אפידמיולוג בכיר: "אדלשטיין רק התאים את ההודעות הרשמיות למדיניות במציאות"

עוד 851 מילים

איימן עודה: "ההפגנה תתקיים על אפם וחמתם של ממשלת הימין והמשטרה"

אריה דרעי תועד נוסע באין כניסה בדרכו לראיון בבני ברק ● פטין מולא על ההדבקות של ח"כ אבו שחאדה: פיגוע של המשותפת בכנסת ● משרד רה"מ מסיים התקשרות עם חברת ניקיון בצל חשד לתצהיר שקרי של עובדות במעון ● ליברמן: "לא יהיה סיפוח, נתניהו בדרך למדינה פלסטינית" ● רגב ואדלשטיין הודיעו: הרכבות יחזרו לפעול ביום שני הקרוב

עוד 61 עדכונים

תביעת פעילי כחול-לבן נגד גנץ נוגעת ללב אך חסרת סיכוי

446 פעילים ומתנדבים של כחול-לבן הגישו אתמול תביעה אזרחית נגד יו"ר המפלגה בני גנץ, בטענה כי החלטתו לחבור אל בנימין נתניהו, בניגוד להבטחתו במהלך הבחירות, מהווה הפרת חוזה עמם ● אולם, ככל שקל לחוש בכאבם האותנטי של התובעים, כך גם קל להפריך את הקונסטרוקציה המשפטית שעליה העמידו את תביעתם ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אכן הגיע הזמן להתקדם אך בפעם הבאה יש לדרוש מהמועמדים להגיש כתב התחייבות מחייב למצביעו שקיים הבטחותיו העקרוניות . יש לעגן את הצבעתם של האזרחים בהתאם להתחייבות המועמדים. ניתוק מוחלט של הח... המשך קריאה

אכן הגיע הזמן להתקדם אך בפעם הבאה יש לדרוש מהמועמדים להגיש כתב התחייבות מחייב למצביעו שקיים הבטחותיו העקרוניות . יש לעגן את הצבעתם של האזרחים בהתאם להתחייבות המועמדים. ניתוק מוחלט של החלטתו של מועמד לאחר בחירתו מאפשרת את בגידתו שוב ושוב ומציבה את קו השבר בשיטה הדמוקרטית הנהוגה .

עוד 886 מילים ו-1 תגובות

נ' עברה בדיקת קורונה ונשלחה לבידוד ביתי עד לקבלת התוצאות, אבל לא היה לה בית מתאים להתבודד בו ● כשפנתה לקופת החולים עם הבעיה, היא הופנתה למשרד הבריאות, שהפנה אותה לעירייה, משם הופנתה לפיקוד העורף וחוזר חלילה ● לבסוף היא נאלצה לשכור דירה זמנית על חשבונה - ולא בפעם הראשונה ● בפיקוד העורף אומרים בתגובה שהמלוניות עדיין פעילות, אך הם לא אחראים לשיכון המבודדים

עוד 627 מילים

הזהב השחור של ד"ר זיו

פרק 9כמעט בלתי נמנע שעיתונאי מתל אביב יגיע להתנחלות בגדה המערבית עם סטיגמות בתא המטען, ולכן זה תמיד משמח כשהסטיגמות האלה חוטפות כאפה ● אמיר בן-דוד פוגש במסעו דוקטור למדעי המוח ומנסה לדבר איתו על הסיפוח, על פוליטיקה ועל יחסי המתנחלים והפלסטינים ● את ד"ר נדב זיו הרבה יותר מעניין לדבר על תשוקתו הגדולה: ייצור ביו-פחם ● בסוף הם התפשרו - ויצא ראיון מעניין במיוחד

עוד 2,087 מילים

"גם אם נוכל לעזור לאישה אחת בלבד, זה שווה את המאמץ"

כל אישה שמגיעה לבית מרקחת בספרד ואומרת את מילות הקוד "מסכה 19", מאותתת בכך על מצוקה ● בתגובה, הרוקח ממלא טופס מיוחד ומעביר אותו בדיסקרטיות לרשויות ● היוזמה הספרדית כבר אומצה בצרפת ובהולנד, ונתונים ראשוניים מעידים על תרומתה למאבק באלימות במשפחה ● למה בישראל היוזמה הזו נדחתה, ומדוע רשויות הרווחה מסתייגות מקמפיינים ברוח דומה ברשתות החברתיות?

עוד 1,977 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה