נתניהו וגנץ נפגשו היום בבלפור

בר סימן-טוב: ליצמן אמר לי שהוא הקפיד על ההוראות

כחול-לבן והליכוד הודיעו שהושגו הבנות והתקדמות במגעים הקואליציוניים ● הפוליטיקאים מביעים הזדהות עם החרדים, איילת שקד: הביקורת נגדם הפכה להסתה ● משרד הבריאות: "לפנות 80% ממיטות האשפוז" ● יעלון: "הבוחרים לא ציפו שנהיה חלק מחורבן הדמוקרטיה" ● משרד הבריאות מסרב לפרסם פרטי חקירה אפידמיולוגית של ליצמן

 • מחסום של מג"ב בבני ברק (צילום: גילי יערי / פלאש 90)
  גילי יערי / פלאש 90
 • חיטוי נגד קורונה בשכם (צילום: Nasser Ishtayeh/Flash90)
  Nasser Ishtayeh/Flash90
 • חיילים וצוותי מד"א ליד קניון איילון, בתחנת מעבר לפינוי חולים מבני ברק (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)
  תומר נויברג / פלאש 90
 • אשה לובשת מסיכה ברחוב יפו בירושלים (צילום: נתי שוחט / פלאש 90)
  נתי שוחט / פלאש 90
 • מחסום לאכיפת הסגר בירושלים (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
  יונתן סינדל / פלאש 90
07:28 עריכה

הבדיקה לזיהוי נגיף הקורונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהתבצעה אמש, הניבה תוצאה שלילית (תקינה).

עם זאת, נתניהו יישאר בבידוד מקוצר עד יום רביעי הבא, בעקבות העובדה ששר הבריאות יעקב ליצמן נדבק במגיפה. נתניהו יצא מבידוד רק ביום שלישי האחרון.

גם שר האוצר משה כחלון, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, ראש המוסד יוסי כהן, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, ראש שירותי בריאות הציבור פרופ' סיגל סדצקי וראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות ד"ר ורד עזרא נכנסו לבידוד בעקבות אבחונו של השר ליצמן כחולה קורונה.

כחלון ובאב"ד עברו גם הם אמש, כמו נתניהו, בדיקת קורונה שבה התברר שלא נדבקו במגיפה, אך בינתיים גם הם יישארו בבידוד.

נתניהו (משמאל) וליצמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נתניהו (משמאל) וליצמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
07:40 עריכה

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור איתמר גרוטו, התחמק הבוקר בראיון אצל נורית קנטי בגלי צה"ל מתשובה לשאלה למה החקירה האפידמיולוגית של שר הבריאות יעקב ליצמן אינה מתפרסמת – על רקע הטענה שליצמן הפר את הנחיות משרדו והשתתף באירוע רב משתתפים של חסידות גור וייתכן שבשל כך נדבק בקורונה. 

גרוטו ענה לקנטי ששאלה אותו על הסתרת החקירה: "לא מתעסק בזה. גם לגבי הפרסומים, לא יודע מה אמת ומה שקר".

גרוטו אמר באותו ראיון שבקרוב: "נגיע למצב שבתי החולים יטפלו רק בחולים הקשים". כשנשאל על בדיקות לאיתור נגיף הקורונה בבתי אבות, אמר גרוטו:
"בדיקות לא יפתרו את הבעיה בבתי אבות. ברגע שיש התפרצות, כנראה שמי שיש לו תסמינים חולה בקורונה. השאלה לאן להעביר אותם".

 

07:44 עריכה

פינוי הקשישים מבני ברק יתחיל כבר בשעות הקרובות, לפני כניסת השבת. כך הצהיר הבוקר סגן ניצב רועי ולדמן, בראיון לגלי צה"ל.

לדברי ולדמן: "בשעות הקרובות התושבים ירגישו נוכחות גבוהה של שוטרים וחיילים שיוציאו אנשים לבידוד. במקרה הזה אפשר להשתמש בכוח סביר. נסגור את בתי הכנסת והישיבות שלא ישתפו איתנו פעולה".

בני ברק ריקה בזמן הקורונה (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
בני ברק ריקה בזמן הקורונה (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
07:58 עריכה

בעקבות אישור תקנות "האזורים המוגבלים" הוצבו מהבוקר עשרות מחסומי דרכים בכל הכניסות לעיר בני ברק והיציאות ממנה. כוחות משטרה רבים בהיקף העולה על אלף שוטרים הגיעו לכניסות לעיר, ומסתייעים ברחפנים ובתצפיות לשליטה ולאיתור חריגים. תושבי העיר לא יורשו לצאת את העיר למעט במקרים מיוחדים, ספקי מזון שיטור ורפואה יוכלו להיכנס בהתאם לצורך. בינתיים, צה"ל מקים מתחם לקליטת חיילים מבני ברק בשיכון ותיקים ברמת גן.

עקב המצוקה הכלכלית הקשה שנגרמה לאוכלוסיית בני ברק מהסגר הכללי בישראל, חילק אגף הרווחה בעיריית בני ברק 4,800 מנות מזון ל-960 קשישים בעיר, שישמשו אותם בחמשת הימים הקרובים, וביום ראשון יחולקו 2,500 מנות נוספות לכ-500 משפחות לקראת החג. הן מצטרפות לכ-1,750 שחולקו שלשום על ידי חיילי צה"ל לתושבי העיר. במסגרת המבצע המיוחד סיפק משרד העבודה והרווחה לעובדים ערכות מיגון מלאות למקרה שיצטרכו להיכנס לבתים שבהם ישנם חולים מאומתים ומבודדים. המענה הטלפוני לתושבים באגף הרווחה של העירייה תוגבר בסיוע פיקוד העורף ורשות החירום הלאומית.

תפילה ברחוב בבני ברק בזמן מגיפת הקורונה (צילום: יוסי זמיר, פלאש 90)
תפילה ברחוב בבני ברק בזמן מגיפת הקורונה (צילום: יוסי זמיר, פלאש 90)
10:32 עריכה

כתב עיתון "הארץ" גידי וייץ, שפרסם הבוקר טור פרשנות על מאבקי השליטה במשרד המשפטים במסגרת הרכבת הממשלה, מצטט את ראש הממשלה נתניהו, שלפי מקורותיו אמר בשיחות סגורות "בישראל אין דמוקרטיה אלא דיפ סטייט".

10:51 עריכה

שלא במפתיע, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מצטרף לקריאות להדיח את ליצמן:

10:53 עריכה

צה"ל מחלק מזון בבני ברק, ובנט מתרגש

11:50 עריכה

משרד הבריאות פרסם הבוקר נתונים חדשים שמראים את מספר האנשים שאובחנו כחולי קורונה לפי ערי מגוריהם, וממחישים את שיעורי ההדבקה הגבוהים של האוכלוסייה החרדית – וגם את האוכלוסייה בהתנחלויות, שמשתווה אליהם:

12:17 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אישר למשרד הבריאות הבוקר להעביר לרשויות המקומיות מידע אודות רשימת חולי קורונה וחייבי בידוד.

במשרד המשפטים מציינים כי עוד בטרם אושר הנוהל, הודיע מנדלבליט למשרד הבריאות כי "ככל שישנן פניות ספציפיות של רשויות הזקוקות למידע לתכלית של סיוע במקום בידוד חלופי, הרי שאין מניעה שמשרד הבריאות יאשר העברות מידע כאמור לתכלית זו".

במשרד המשפטים מסבירים: "הנוהל שאושר היום נועד לאזן בין הצורך הדוחק להעברת מידע לטובת סיוע לרשויות המקומיות ולתושביהן, בהתמודדות עם השלכות של נגיף הקורונה והגנה על שלום הציבור ועל בריאותו, לבין החשש מפגיעה רחבת היקף שעלולה להיגרם לפרטיותם של תושבי הרשויות המקומיות".

הנוהל גובש בסד זמנים קצר ביותר, ותוך שיתוף פעולה מלא של הייעוץ המשפטי לממשלה עם כלל משרדי הממשלה הרלוונטיים – משרדי הבריאות, הפנים והרווחה, והוא מסדיר את פרטי המידע שיועבר, התכליות שהרשויות המקומיות יוכלו לעשות בו שימוש, כללים לעניין שמירת המידע וכן כללי דיווח ובקרה על מנת לוודא שלא נעשה שימוש לרעה במידע.

לפי הנוהל, העברת המידע מותרת רק לצורך סיוע של הרשות המקומית לחייבי בידוד ביתי ולבני משפחותיהם, וכן בסיוע לחייבי בידוד ביתי במציאת מקום בידוד חלופי דוגמת אכסניה המיועדת לכך.

הנוהל מבהיר שאינו מאפשר לרשויות המקומיות, לעובדיהן, למי מטעמן או לכל אדם אחר לעשות שימוש במידע שיועבר לכל מטרה אחרת ובפרט לא למטרות של ניטור חולים, התחקות אחר מסלול תנועתם, חקירות אפידמיולוגיות, אכיפת הנחיות משרד הבריאות, והזהרת הציבור.

כמו כן, הנוהל מבהיר שאינו מאפשר לרשויות המקומיות לעשות שימוש במידע לצרכי פיקוח ואכיפה של חובת הבידוד וככל שהמשטרה תזדקק לסיוע של פקחי הרשויות המקומיות היא תנחה אותם לעניין אופן האכיפה.

הנוהל הופץ לראשי הרשויות המקומיות ולמנהלי המחלקות השירותים החברתיים, וכן יפורסם כחוזר מנכ"ל משרד הפנים.

את העבודה על הנוהל הובילו המשנים ליועץ המשפטי לממשלה, עו״ד רז נזרי ועו״ד דינה זילבר, יחד עם אנשי צוותם מהמחלקות למשפט ציבורי-חוקתי ומשפט ציבורי-מינהלי בייעוץ וחקיקה.

אביחי מנדלבליט (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
אביחי מנדלבליט (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
12:31 עריכה

משרד הבריאות הודיע באופן רשמי שלא יפרסם את החקירה האפידמיולוגית של שר הבריאות משה ליצמן שנדבק בקורונה (עם מי נפגש השר).

בהודעה שהוציא המשרד נכתב: "החקירה נוהלה על ידי מחוז ירושלים במשרד הבריאות והמפקחת האחות ליאורה וילנסקי. כלל המגעים קיבלו שיחה אישית והודעה אישית. כמו כן, בניגוד לדיווחים בתקשורת, בוצע איכון לטלפון האישי של השר, כפי שמתבצע כמעט לכל אזרח בישראל שנדבק. המקומות שבהם היה השר נכללו ברשימת המקומות שבהם היו חולים בקורונה והמגעים קיבלו הודעה אישית בדבר מגע פוטנציאלי".

שר הבריאות יעקב ליצמן, מנכ״ל המשרד משה בר סימן טוב (במרכז) ופרופ׳ סיגל סצדקי, האחראית על בריאות הציבור. 4 בפברואר 2020 (צילום: פלאש90)
שר הבריאות יעקב ליצמן, מנכ״ל המשרד משה בר סימן טוב (במרכז) ופרופ׳ סיגל סצדקי, האחראית על בריאות הציבור. 4 בפברואר 2020 (צילום: פלאש90)
12:52 עריכה

השר דוד אמסלם פנה למנכ״ל ערוץ 12 ולמנכ״ל חברת החדשות בערוץ בטענה לסיקור מוטה ולא הוגן כלפי השר בשידורי קשת. ״יש מי שעלול לקשר בין החלטתו שלא להעניק כסף נוסף לערוצים לבין מקלחת הצוננים לה הוא זוכה״.

12:56 עריכה

"כאן רשת ב'" הציגו את פעילות כוחות הביטחון בבני ברק משתי נקודות ראות שונות: זאת של קצין בצה"ל שהשתתף בפעילות וזאת של אחד התושבים.

 

 

 

13:04 עריכה

13:06 עריכה

למרות מגיפת הקורונה – פעילי יש עתיד הפגינו היום בצהריים ליד ביתו של בני גנץ:

13:22 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו קבע כי האחריות על הסיוע האזרחי לעיריית בני ברק תוטל מעתה על צה"ל.

עם זאת, נקבע כי האחריות לאכיפת ההגבלות תוטל על המשרד לביטחון פנים ועל המשטרה וכי האחריות על תחומי הבריאות תמשיך להיות מופקדת בידי משרד הבריאות.

נתניהו הודיע כי "יש להתכונן להפעלת מודל זה גם במקומות נוספים שעליהם ימליץ משרד הבריאות".

מדובר צה"ל נמסר כי "עוצבת האש, שתפעל בכפיפות לפיקוד העורף, תתחיל לסייע למרחב האזרחי בעיר".

בני ברק ריקה בזמן הקורונה (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
בני ברק ריקה בזמן הקורונה (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
13:41 עריכה

ח"כ מיכאל ביטון מכחול לבן התראיין לאולפן ynet ואמר: "90% מהסוגיות נסגרו והקמת הממשלה קרובה. אני קורא גם ל'ימינה' להצטרף".

ביטון אמר בראיון: "מה שקרה פה בעצם זה שכחול לבן הגיעה להישגים משמעותיים בשמירה על הדמוקרטיה – תיק המשפטים, וטו על חקיקה, וטו על החלטות ממשלה, וטו על מינוי שומרי סף. חלוקת התיקים גרמה למשבר בליכוד ובימינה, ראש הממשלה נאלץ לחזור הביתה לעשות סדר. אני מאמין שאם הכוונה טובה והנכונות נחושה להקים ממשלה היא תקום כבר בימים הקרובים".

לדברי ביטון: "דרשנו גם את תיק הבריאות, אבל היו לנו תיקים שהם קו אדום עליהם לא נוותר, המשפטים והביטחון למשל, שם אנחנו רואים את היתרון היחסי בשמירה על הדמוקרטיה וביטחון ישראל"

ביטון, נשאל על אי הפרסום של החקירה האפידימיולוגית של ליצמן והעובדה כי השר לא הקפיד על ההנחיות של משרדו שלו, השיב: "נראה מה יקרה עם הבריאות, אבל אנחנו מאמינים שנוכל להשפיע על המלחמה בקורונה בתוך הקבינט, בתוך הממשלה, ויכול להיות גם עם תפקיד רוחב של אחד מאיתנו בתחום הקורונה, גם בוועדת הקורונה שהקמנו. אפשר להתמודד ולסייע במאבק בקורונה לא רק כשר בריאות, למרות שביקשנו את התפקיד הזה".

"יכול להיות שזו סיטואציה שמחייבת חשיבה מחדש. בסופו של דבר ראש הממשלה וגנץ יצטרכו להחליט מה עושים עם התיק הזה. אני מאחל לליצמן בריאות, אבל יכול להיות שבשלב הזה נכון לבצע החלפה גם בתפקיד הזה".

מיכאל ביטון (צילום: Yaakov Lederman / Flash90)
מיכאל ביטון (צילום: Yaakov Lederman / Flash90)
13:46 עריכה

14:22 עריכה

ההסתדרות הרפואית בישראל הודיעה כי היא מתנגדת בחריפות להוראת משרד הבריאות להקצות 80% ממיטות האשפוז בישראל תוך שלושה שבועות לחולי הקורונה.

במכתב ששיגרה הר"י למנכ"ל המשרד בר סימן טוב ולראש חטיבת שירותי הרפואה במשרד ורד עזרה, נכתב כי "ההחלטה עלולה לגזור את דינם של חולי לב וחולים אונקולוגיים. המשמעות היא לשחרר מאושפזים בניגוד גמור למצבם הרפואי".

14:48 עריכה

בני גנץ יצא מביתו ופגש פעילים שבו לתמוך בו וענה גם לאלה שהפגינו נגדו, הכול תוך שמירה על מרחק של שני מטרים:

15:06 עריכה

הקורבן ה-39: בן 79 מת מקורונה בבית חולים מאיר בכפר סבא. מספר דקות לפני כן הודיע משרד הבריאות על מותו של חולה אחר, בן 75, בבית חולים הלל יפה בחדרה.

במשרד החוץ אומרים כי 1,877 ישראלים השוהים בחו"ל ביקשו לחזור לישראל. ביממה האחרונה הגיעו מעל 200 ישראלים מחו"ל, רובם בטיסה מאוסטרליה.

16:05 עריכה

המשטרה עיכבה לחקירה 15 אנשים שהתקהלו לתפילה במודיעין עילית.

בעיר התגלו עד כה 91 חולים והתפילה שנערכה שם בניגוד לתקנות אורגנה על ידי אנשי הפלג הירושלמי של החרדים. בתוך כך הממשלה שוקלת הטלת סגר גםעל העיר החרדית אלעד, בדומה למה שנעשה בבני ברק.

16:15 עריכה

הבעיה של בני ברק היא גם הבעיה של נצרת, תל אביב ובאר שבע", כך אומר בצהריים יו"ר המשותפת בהתייחס למשבר שמדגיש את שותפות הגורל בין כל תושבי הארץ. גם איילת יוצאת נגד הביקורת כלפי החרדים (שהפרו את כללי איסור ההתקהלות) ומביעה את הזדהותה איתם.

16:34 עריכה

הממשלה תסבסד יבוא ביצים מאירופה, בשל המחסור.

16:58 עריכה

כמו שאר הפוליטיקאים ואנשי התקשורת, גם גדעון סער מאוד סולידרי כלפי החרדים.

17:52 עריכה

נתניהו שוחח עם ראש ממשלת הודו על שיתוף פעולה בהתמודדות עם הנגיף. בני גנץ, מי שאולי יהיה שותפו לממשלה, כתב לפני מספר דקות כי הושגו הבנות במשא ומתן להקמת ממשלה עם הליכוד.

"הגענו להסכמות ברוב הנושאים, שיבטיחו את שמירת הדמוקרטיה ושלטון החוק … ישנם מספר נושאים מהותיים וקריטיים שנמצאים בדיונים".

לפי שלום ירושלמי, גנץ יתמוך במועמדות נתניהו לנשיאות בעוד שנה וחצי, ובתמורה יזכה לייכנס לנעליו כראש ממשלה.

המשא ומתן להקמת ממשלת חירום לאומית נמצא בעיצומו וטרם הבשיל, כי אנחנו מנסים לעשות הכי טוב שאפשר למען המדינה…

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שישי, 3 באפריל 2020

18:08 עריכה

בנו של האדמו"ר מגור הוברח לבני ברק כדי להשתתף בברית של נכדו, לפי חדשות 13.

18:57 עריכה

הקורבן ה-40: חולה בת 70 מתה מקורונה באיכילוב. בתוך כך, שר התחבורה סמוטריץ' מפרסם את חשבון הנפש שלו ביחס למשבר ההדבקה בבני ברק, ואומר כי הממשלה לא נערכה בזמן לתת מענה ייחודי לאוכלוסיה הזו.

19:28 עריכה

ליצמן בעין הסערה. ב-N12 פורסמה הערב תמונה שלו עורך קניות במעדניה בירושלים.

דנה וייס אומרת שבמסגרת המגעים הקואליציוניים שר הבריאות יוכל להמשיך בתפקידו "אבל לא בטוח שהוא ירצה בכך".

רינה מצליח אומרת שלמרות שר הבריאות החרדי, "כל הסיטואציה של הקהילות החרדיות לא היתה על השולחן … פיצחנו את החרדים, עכשיו אולי תחסכו את ההתקלחות הבא, אצל הבדואים בדרום או אצל הריכוזים הערבים".

פרופ' אמנון שעשוע, מייסד מובילאיי, שייעץ לממשלה בעניין המשק, אמר שבתוך פחות מחודשיים אפשר לצאת מהשיתוק והסגר על המשק. לדבריו, יש פה גם כלכלה וגם תמותה: "סיכון גבוה מבודדים, סיכון נמוך משחררים … בבני ברק זה או תחילת אירוע או סוף אירוע, אני חושב שזה הסוף … אם זה 30% הדבקה אנחנו מתקרבים לחיסון עדרי … רוב המגיפות הסתיימו בחיסון עדרי".

המשטרה תפעל גם מחר עם כמה מאות שוטרים בבני ברק כדי לאכוף את הגבלות התנועה וההתקהלות מ ואל העיר ובתוכה. בימים הקרובים יפונו מאות חולים מתושבי העיר למלוניות. לא יפונו בכוח קשישים אבל החולים האחרים יפונו בכל האמצעים.

19:51 עריכה

המחלוקת במגעים הקואליציוניים כרגע קשורה ליו"ר הכנסת, מינויים משפטיים וסיפוח הבקעה והתנחלויות אחרות, לפי פרשני N12.

אברמוביץ': "בכחול-לבן אומרים שלנתניהו יש תאריך תפוגה אחרי שנה וחצי. אבל נתינהו זה סכין וגנץ זה מרגרינה, שלה יש תאריך תפוגה ולסכין אין".

מצליח: "יולי אדלשטיין הפך לסמל של סירוב להנחיות בג"צ … אם הוא יחזור לכסא יו"ר הכנסת זה פתח לפשיטת רגל של המערכת המשפטית, היחסים בין הרשויות ושלטון החוק וכל המלים היפות".

דנה וייס: "בליכוד יש התעקשות ללכת על סיפוח ומבחינת כחול-לבן זה בעייתי והם רוצים הסכמה אמריקאית. בנוסף, זכות וטו שהליכוד רוצה על מינויים משפטיים, וזה עדות שנתניהו רוצה את הממשלה אבל בלי לוותר על הנושאים שחשובים לו".

19:58 עריכה

נתניהו וגנץ נפגשו היום ולפי הודעה משותפת של הליכוד וכחול-לבן, "השיחה התקיימה באווירה עניינית וטובה והושגו בה הבנות והתקדמויות. השניים הנחו את צוותי המשא ומתן לנסות ולהביא בהקדם האפשרי לסיכומים שיאפשרו הסכם קואליציוני בין כחול לבן לליכוד". הפגישה התקיימה במעון ראש הממשלה בירושלים, כשנתניהו בבידוד.

20:21 עריכה

משרד הבריאות הפלסטיני הודיע על 22 מקרים חדשים של קורונה בגדה המערבית. סך הנדבקים שם עומד על 193, לרבות 21 שהחלימו ואחד שמת. רוב הנדבקים בירושלים. לטענתם, החולים החדשים חזרו לשטחים מעבודה בישראל.

20:45 עריכה

במסגרת המגעים הקואליציוניים להקמת ממשלה, הליכוד דרש וטו לבלוק הימין על המועמדים לבית המשפט העליון, לפי פרשנות של רביב דרוקר בחדשות 13. עם זאת, לטענתו נתניהו עשוי לסגת מהדרישה הזו.

20:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות מגבה את השר. משה בר סימן טוב אומר שיעקב ליצמן אמר לו ששמר על כללי איסור התקהלות והתפלל רק בזמן שזה עדיין היה מותר.

20:58 עריכה

מספר הנדבקים בקורונה עולה היום ל-7,428 בני אדם, מהם 113 במצב קשה ו-96 שזקוקים להנשמה. 712 חולים מטופלים במלוניות. עד היום 403 מהנדבקים החלימו ושוחררו לבתיהם.

21:18 עריכה

יואב קיש (ליכוד) אומר שקיימת אפשרות להגדיל משמעותית את בדיקות הקורונה אבל זה נעצר במשרד הבריאות. לדבריו, יש מעבדה שיכולה לבדוק 10,000 בני אדם בכל יום ולתת תשובות בתוך 3 שעות, אך משרד הבריאות מעכב את ההחלטה, ו"מחדל הבדיקות ממשיך".

21:26 עריכה

המענקים למשפחת וקשישים שעליהם הכריז ראש הממשלה לא יעברו לפני פסח, לפי ציטוט של מנכ"ל ביטוח לאומי בוואלה!. לדבריו, המערכת גם כך נמצאת בעומס ומענקי ה-500 שקל עבור כל ילד ולקשישים צריכים לעבור בחקיקה ביום ראשון אך המערכות של ביטוח לאומי לא יצליחו להעביר את הכסף לפני ערב החג שביום רביעי.

עוד 36 עדכונים
כל הזמן // יום שישי, 5 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים

על מלכים ועל הדמוקרטיה בישראל

האכזבה והייאוש ממה שקורה בפוליטיקה הישראלית מייצרים אמירות שנשמעות בלחש ובקול, על כך שצריך לשנות את שיטת המשטר. אמרנו תחושות קשות, אך דומה שהתחושות הללו נוכחות בעיקר אצל אלה שרוצים בכל מאודם שבנימין נתניהו יברך את עמו ויפרוש לחיים פרטיים טובים ונעימים. מקצתם זועמים וכועסים ורוצים לראותו מאחורי סורג ובריח.

הקולות לשינוי המשטר מגיעים משם, ממחצית הבוחרות והבוחרים שחשים מיאוס. הם מאמינים ששינוי השיטה יביא את הבשורה. אז כדי להרגיע, בישראל הנושא הזה עולה ויורד מהפרק חדשות לבקרים. דיברו כאן על בחירות אזוריות, העלו והורידו את אחוז החסימה, ואפילו עשו ניסוי בשידור חי של "בחירה ישירה לראשות הממשלה". ומה קרה? המצב נהיה רק יותר גרוע.

נושא שינוי שיטת המשטר עולה ויורד מהפרק חדשות לבקרים. דיברו על בחירות אזוריות, העלו והורידו את אחוז החסימה, וניסו "בחירה ישירה לראשות הממשלה". ומה קרה? המצב נהיה רק יותר גרוע

במדע המדינה יש תיאורים אינספור לשיטות ניהול משטר דמוקרטי. מדינות העולם מתחבטות בסוגיה הזו לא אחת. לכל המדינות הדמוקרטיות יש תחושת פספוס, שמשהו לא עובד. העקרון הדמוקרטי נראה אידיאלי, צודק ושוויוני, אך בפועל הוא לא אחת כסות למאוויי שלטון חסרי רסן של בודדים, שמכירים את הכללים היטב ויודעים לסחוט את המיץ גם מקליפת הלימון. גם כשנדמה שלא נותרו בו נוזלים.

דוגמאות לכך לא חסרות ולא נתעמק כאן במהלכים הדמוקרטיים לכינון המשטר בגרמניה בשנות השלושים של המאה שעברה, אלא ננסה להתעמק בעקרון אחד ויחיד שמהווה מכשול במשטרים דמוקרטיים ונגדיר אותו באופן כללי – תרבות פוליטית.

בין הטוטליטריזם לבין הדמוקרטיה יש מצוק ענק, שבר טקטוני שמסמן את המעבר החד בין דיכוי לבין חירות, בין משטור לבין חופש לבחור. אם נעשה משאל בין אזרחי העולם, מה הם היו רוצים שיהיה, אני מאמין שיש עדיין רבים מאוד שרוצים שמישהו יקבל עבורם החלטות. שהם ישלמו מיסים והמדינה תיתן להם שירותים. אל תהיו מופתעים ממה שכתבתי, קחו למשל את וועד הבית שבו אתם גרים, אף אחד לא רוצה לקחת את המשימה, ולצד עובדה זו, כולם רוצים שהבית יהיה נקי וכשמשהו מתקלקל במעלית, שיהיה מי שידאג לזה, בכספי המיסים.

הדוגמא הזאת של וועד הבית היא לא ייחודית, אפילו בבחירות ללשכת עורכי הדין אחוזי ההשתתפות הם מהנמוכים המוכרים במקומותינו. התכונה האנושית הזאת מלווה אותנו במהלכים רבים בחיינו, כשמעלים ומורידים את מחירי הבנזין, כשמשנים את תעריפי הגז והחשמל ועוד ועוד.

יש המכנים זאת אדישות אזרחית ויש בכך המון ויש שיאמרו, זו דרכו של המין האנושי. יצורים חופשיים שרוצים רועה שינהל אותם.

יש מצוק ענק המסמן את המעבר בין דיכוי ומשטור לבין חירות וחופש בחירה. במשאל בין אזרחי העולם – אני מאמין שרבים ירצו שמישהו יקבל עבורם החלטות. קחו את וועד הבית שלכם למשל

אנחנו קוראים גם את ההיסטוריה של העם היהודי ונזכרים בעם שבא אל שמואל וביקש להמליך מלך שינהל אותם. שמואל ענה:

"וַיֹּאמֶר–זֶה יִהְיֶה מִשְׁפַּט הַמֶּלֶךְ, אֲשֶׁר יִמְלֹךְ עֲלֵיכֶם: אֶת-בְּנֵיכֶם יִקָּח, וְשָׂם לוֹ בְּמֶרְכַּבְתּוֹ וּבְפָרָשָׁיו, וְרָצוּ, לִפְנֵי מֶרְכַּבְתּוֹ.  וְלָשׂוּם לוֹ, שָׂרֵי אֲלָפִים וְשָׂרֵי חֲמִשִּׁים; וְלַחֲרֹשׁ חֲרִישׁוֹ וְלִקְצֹר קְצִירוֹ, וְלַעֲשׂוֹת כְּלֵי-מִלְחַמְתּוֹ וּכְלֵי רִכְבּוֹ.  וְאֶת-בְּנוֹתֵיכֶם, יִקָּח, לְרַקָּחוֹת וּלְטַבָּחוֹת, וּלְאֹפוֹת.  וְאֶת-שְׂדוֹתֵיכֶם וְאֶת-כַּרְמֵיכֶם וְזֵיתֵיכֶם, הַטּוֹבִים–יִקָּח; וְנָתַן, לַעֲבָדָיו.  וְזַרְעֵיכֶם וְכַרְמֵיכֶם, יַעְשֹׂר; וְנָתַן לְסָרִיסָיו, וְלַעֲבָדָיו.  וְאֶת-עַבְדֵיכֶם וְאֶת-שִׁפְחוֹתֵיכֶם וְאֶת-בַּחוּרֵיכֶם הַטּוֹבִים, וְאֶת-חֲמוֹרֵיכֶם–יִקָּח; וְעָשָׂה, לִמְלַאכְתּוֹ.  צֹאנְכֶם, יַעְשֹׂר; וְאַתֶּם, תִּהְיוּ-לוֹ לַעֲבָדִים."

הסיפור הזה מופיע בספר שמואל א פרק ח' ומלווה אותנו מאז ועד היום. רבים מאיתנו רוצים שמישהו יחליט עבורם מה טוב ומה רע, מה מותר ומה אסור. אם אומר שבעצם כולם רוצים את זה תאמרו, ואולי בצדק, שירדתי מדעתי. אולי. אבל גם במשטר דמוקרטי – 120 נבחרי ציבור קובעים למליוני בני אדם מה מותר ומה אסור. ההבדל היחיד שהמלך הוא אחד ובכנסת יש 120 חברים וחברות. החשיבה דומה למדי אצל המלך ואצל נבחרי הציבור.

אכן, זה אולי לא היה צריך להיות כך, אך הלכה ולמעשה כשנבחר מישהו, הוא חש בגופו את זרמי המלוכה: "אני אחליט, אני אנווט".

ובכל זאת, אמרנו שבין המשטר הטוטליטרי לבין המשטר הדמוקרטי פעורה תהום. כן פעורה תהום, אם כי נבחרי הציבור הדמוקרטים מקפידים לכסות את התהום בערמות של חוקים שנועדו לתת להם עוד ועוד עוצמה למשול ולמלוך.

במהלך השנים, אולי מתחילת הדרך של הדמוקרטיה הישראלית, אנחנו בוחרים אמנם במפלגות, אך חושבים בעיקר על המנהיגים, כשהבולטים שבהם הם דוד בן גוריון, מנחם בגין, יצחק רבין, אריאל שרון ובנימין נתניהו. אלה מנהיגים שהצליחו לבסס את מעמדם ולהפוך לכמעין מלכים דמוקרטיים בדיוק כפי ש"העם רוצה". היו עוד ראשי ממשלות, אך הם היו אפיזודה חולפת וקשה להיזכר שהיו שם, אלא אם כן היו מעורבים באירועים משמעותיים כמו לוי אשכול במלחמת ששת הימים וגולדה מאיר במלחמת יום הכיפורים.

גם במשטר דמוקרטי – 120 נבחרי ציבור קובעים למליוני בני אדם מה מותר ומה אסור. ההבדל היחיד שהמלך הוא אחד ובכנסת יש 120 חברים וחברות. החשיבה דומה למדי אצל המלך ואצל נבחרי הציבור

הדמוקרטיה הישראלית צעירה ומהוססת, אך גם דמוקרטיות וותיקות כמו בצרפת ובארצות הברית מתנדנדות כמו כאן אצלנו וניכר שהנשיא הנבחר הוא לא פחות ולא יותר מאשר המלך הדמוקרט. השוני העיקרי והחשוב הוא שלמלך הזה יש תאריך תפוגה, שתי קדנציות כמו בארצות הברית. תאריך תפוגה שלא קיים כאן אצלנו במדינת ישראל הדמוקרטית, שבה יש מלך דמוקרט, נערץ, שיכול להמשיך למלוך גם עם כתבי אישום על שחיתות והפרת אמונים.

כאמור לרבים מאוד מאיתנו זה מצב נוח, כי יש מישהו שמחליט עבורנו כמו בהרבה תחומים אחרים.

ומה לגבי האחרים, אלה שרוצים לשנות את השיטה? התשובה שלי פשוטה, אם תשנו תקבלו את אותה התוצאה. הבעיה בישראל וכנראה במקומות נוספים בעולם, שהמונח נבחר ציבור התעוות.

המילה בחירה מסחררת את בני האדם ומטעה אותם לחשוב שמרגע שנבחרו הם למעשה מלך כל יכול. הנקודה הזאת היא קריטית. נבחרי ציבור, מרגע בחירתם מקבלים חסינות, מתוך התפישה שצריך לאפשר להם לעבוד. זו גישה שגויה, שכן בזמן הזה הם מחוקקים גם חוקים לא אתיים ולא מוסריים שמטרתם לשמר את הכוח שלהם.

ברגע שנבחרי הציבור בישראל מחוקקים חוקים שמאפשרים להם להמשיך במשימתם גם עם כתבי אישום, הם בעצם מודיעים לנו האזרחים שלא משנה איזה פתק נשים בקלפי, הם ימשיכו למשול בנו.

מציע לנו לחשוב, איך יכול להיות שיש לא מעט נבחרי ציבור שפוקדים את חדרי החקירות של המשטרה. איך יכול להיות שראש ממשלה, נשיא ועוד כמה שרים בילו מאחורי סורג ובריח. איך יכול להיות שראש ממשלה עם כתב אישום נבחר לקדנציה נוספת וכעת יחלק את זמנו המוגבל בישיבה עם השרים על עתידנו ובישיבה בבית המשפט כדי לדון בעתידו האישי.

ברגע שנבחרי הציבור בישראל מחוקקים חוקים שמאפשרים להם להמשיך במשימתם גם עם כתבי אישום, הם בעצם מודיעים לנו האזרחים שלא משנה איזה פתק נשים בקלפי, הם ימשיכו למשול בנו

הבעיה היא לא השיטה, הבעיה היא נבחרי הציבור שלנו, האם אנחנו יודעים באמת עבור מי ומה אנחנו מצביעים. התשובה היא שאנחנו מצביעים למי שימשול בנו ולא מוטרדים מערכיו האישיים, למרות שהכל גלוי לפנינו. מלכים דמוקרטיים, בעלי נכסים, שאינם חתומים על קוד אתי כלשהו וזוכים להערצה ואהדה גם ביום הבחירות. היום שבו אנו הולכים בהמונינו, גם אם זה נעשה שלוש פעמים בשנה, מצקצקים בלשון ומצביעים באדיקות לכל אותם אלה שרוצים רק למשול.

לסיכום: נשנה את התרבות הפוליטית שלנו, נצפה ונתבע מנבחרי הציבור להיות נקיי כפיים, שליחים שלנו שפועלים על פי קוד אתי ברור. נציב בפני המפלגות את הדרישות שלנו ונתבע מהם הגבלת קדנציות, שתיים ולא יותר.

מיכאל מירו הוא דוקטור למדע המדינה, עיתונאי למעלה מארבעים שנה, לשעבר מנהל קול ישראל. חוקר ומתעניין בפוליטיקה, חברה, סביבה, מוסר ואתיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הבעיה בהנחה כי דרישה להגינות ויושר מנהיגותי צריכה להתבטא על ידי הבוחר היא תמימות. יש כן צורך להיסמך על קדנציות חברי כנסת ישרי דרך אחת לפחות כדי לעגן חוקים דמוקרטיים המעמידים את ראש המפל... המשך קריאה

הבעיה בהנחה כי דרישה להגינות ויושר מנהיגותי צריכה להתבטא על ידי הבוחר היא תמימות. יש כן צורך להיסמך על קדנציות חברי כנסת ישרי דרך אחת לפחות כדי לעגן חוקים דמוקרטיים המעמידים את ראש המפלגה במבחן מוסרי , נקיון כפיים ובעיקר בקיצוב כהונה .

עוד 1,086 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב

לדברי היועץ המשפטי לממשלה, התקבלו מאות הערות על הצעת החוק והייעוץ המשפטי החל לדון בהן ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

13:46 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אמר שהתקבלו מאות הערות להצעת חוק הקורונה. לדבריו, הייעוץ המשפטי החל לעסוק בהערות, והן יישמעו ויידונו במליאת הכנסת ובוועדות הרלוונטיות.

מנדלבליט –

הצעת החוק הממשלתית, שגובשה בהובלת משרד ראש הממשלה, בתיאום עם משרדי הבריאות, האוצר והמשפטים ויתר הנוגעים בדבר, גובשה על מנת להקנות לממשלה סמכויות מפורשות ומתוחמות, מכוח חקיקה ראשית של הכנסת, לצורך המשך ההתמודדות עם נגיף הקורונה, ותוך פיקוח פרלמנטרי נדרש וראוי ועריכת האיזונים המשפטיים הנדרשים בין דרישות גורמי המקצוע לבין הצורך להוסיף ולשמור על זכויות הפרט גם בעת חירום. הצעת החוק באה להחליף את השימוש בתקנות שעת חירום שהותקנו בחודשים האחרונים, בתקופה שבחלקה לא ניתן היה לקדם חקיקה במסלול המקובל בכנסת.

הצעת החוק הופצה ב-28 במאי על ידי משרד ראש הממשלה להערות הציבור, אך נוכח פניות שהתקבלו הוארך המועד עד ל-4 ביוני. תקנות שעת חירום הראשונות שהותקנו צפויות לפקוע באמצע חודש יוני, ומכאן שקיימת דחיפות בקיום הדיונים ובאישור הצעת החוק בכנסת עד למועד זה. לאור זאת, לא ניתן היה להאריך עוד את המועד לקבלת הערות הציבור.

עם זאת יודגש, כי עד כה התקבלו מאות הערות להצעת החוק, ועוד לפני תום המועד לקבלת הערות הציבור, הייעוץ המשפטי לממשלה כבר החל לדון וללבן את ההערות השונות מול גורמי המדיניות והמקצוע במשרדי הממשלה הרלוונטיים. בנוסף לכך ובאופן טבעי, הערות להצעת החוק יישמעו ויידונו גם בהליכי החקיקה הפומביים בכנסת, הן במליאת הכנסת והן בוועדות הרלוונטיות.

13:30 עריכה

שוחרר למעצר בית תושב מזרח ירושלים, שנחשד בתקיפתו של חבר הכנסת לשעבר יהודה גליק. החשוד חויב על ידי בית משפט השלום בירושלים להגיע לכל הדיונים בעניינו. פרקליטו של החשוד, עורך הדין מאהר חנא, אמר שמרשו שיתף פעולה עם החוקרים וסיפק אליבי.

12:55 עריכה

חברי ממשלה שירצו לעבור בדיקת קורונה יוכלו לעשות זאת בתום ישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב – כך הודיע מזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, לשרים.

12:05 עריכה

הסתיימו העיצומים של עובדי רשות שדות התעופה, זאת לאחר שנקבעה פגישה עם שרת התחבורה מירי רגב ושר האוצר ישראל כ"ץ ביום שני הקרוב.

11:59 עריכה

שרת התחבורה רגב: שביתת הפתע לא מקובלת עליי.

11:47 עריכה

ראש הממשלה נתניהו מציג סרטון תדמית על פועלו.

10:47 עריכה

ועד העובדים של רשות שדות התעופה הודיע על עצירה מוחלטת של המראות ונחיתות בנמל התעופה בן-גוריון, זאת להוציא טיסות שכבר המריאו, טיסות רפואיות וטיסות פנים.

09:13 עריכה

בישיבה רבת משתתפים, לפני כחצי שנה, תהה מנכ"ל משרד ביטחון הפנים, משה (צ'יקו) אדרי, בקול רם – "נראה לכם שאתיופים ישחקו במגרש של יהודים?". דבריו אלה – שפורסמו היום על ידי רועי ינובסקי בתאגיד השידור כאן – הובילו לתלונה לנציבות שירות המדינה. דבר התלונה פורסם אמש בחדשות 12.

08:41 עריכה

נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות. לוי עתיד להחליף בתפקיד את משה בר סימן טוב.

07:49 עריכה

נעצר תושב מזרח ירושלים בשנות העשרים לחייו בחשד שתקף אתמול את חבר הכנסת לשעבר יהודה גליק, שערך ביקור תנחומים בבית משפחתו של איאד אל-חלאק, שנהרג מאש כוחות הביטחון.

07:12 עריכה

12 מוחים נעצרו אמש בהפגנה שנערכה בתל אביב. לטענת המשטרה, המפגינים הפרו את הסדר הציבורי, חסמו את התנועה ברחוב אבן גבירול, התעמתו עם עוברי אורח והשחיתו רכוש. המוחים הפגינו נגד חוק הקורונה ונגד ראש הממשלה נתניהו.

07:06 עריכה

לראשונה מאז שב שב לפעול, התפילה במסגד אל-אקצא תתקיים היום ללא הגבלות על מספר המתפללים.

06:58 עריכה

המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי תשעה בני אדם נהרגו אמש בהפצצה של מחסני נשק. לפי הודעת הארגון, חמישה מההרוגים הם אזרחים זרים. סוכנות הידיעות הרשמית במדינה, סאנ"א, פרסמה שמערכות ההגנה האוויריות הגיבו לתקיפה, שנעשתה בידי ישראל בסביבות העיר מסיאף, שבמערב סוריה.

עוד 13 עדכונים

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

למקרה שפיספסת

נוכחות יוניפי"ל בדרום לבנון מגיעה לצומת דרכים

התמונות יוצאות הדופן בהן חיילים לבנונים מכוונים מטולי RPG, בעוד טנק של צה"ל פועל במובלעת מול משגב-עם, וביניהם עומדים חיילי יוניפי"ל – ממחישות בצורה הטובה ביותר את המצב המורכב שקיים בגבולה הצפוני של ישראל. הן גם מדגישות את הצורך "לחשב מסלול מחדש" באשר למדיניות שיש לנקוט בנוגע להתעצמות ארגון חזבאללה בדרום לבנון.

נתחיל מהסוף – התקרית החריגה במובלעת מול קיבוץ משגב-עם הסתיימה מבלי שנורתה ירייה אחת. עובדה זו הינה תולדה ישירה של השת"פ הקרוב של צה"ל עם ארגון יוניפי"ל, ודרכו עם צבא לבנון, באופן שמאפשר לצה"ל לבצע פעילות במקום כה רגיש ללא סכנת התדרדרות.

התקרית החריגה הסתיימה ללא ירייה אחת. תולדה ישירה של השת"פ הקרוב של צה"ל עם יוניפי"ל, ודרכו עם צבא לבנון, באופן שמאפשר לצה"ל לבצע פעילות במקום כה רגיש ללא סכנת התדרדרות

במובן הרחב של הדברים, היכולת של יוניפי"ל להעביר מסרים משני הצדדים משככת מתיחות, מונעת מתיחויות ובולמת את הפיכתם של אירועים טקטיים (כתוצאה מפעילות צה"ל בגבול הצפוני) לאסטרטגיים.

אולם תקרית זו גם ממחישה את הבעייתיות הרבה של נוכחות יוניפי"ל בדרום לבנון. מטול ה-RPG שהוחזק על-ידי אחד מחיילי צל"ב. הנוכחות "הכמעט" גלויה של אנשי חזבאללה באיזור (וכמובן של כתבי תחנת הטלוויזיה של הארגון "אלמנאר", שבאופן "מפתיע" הגיעו למקום במהירות). אלה ממחישים שמעבר לתיאום בין הגורמים השונים, אין באמת לארגון יוניפי"ל את היכולת לכפות את מרותו וליישם הלכה למעשה את המנדט הרחב שניתן לו לאחר מלחמת לבנון.

אירוע זה מצטרף לאירועי משמעותיים יותר בגבול הצפון. גילוי המנהרות ההתקפיות של חזבאללה שנחפרו מתחת לאפם של חיילי יוניפי"ל, רצף התגובות של חזבאללה על אירועים שונים שלטענתו ישראל היתה אחראית עליהם (פגיעה בגדר המערכת, ירי נ"ט, הנחת מטענים), וכמובן בניין הכוח של הארגון בדרום לבנון שנמשך כמעט ללא כל התנגדות – כל אלה ממחישים את אוזלת ידו של ארגון יוניפי"ל בגבול הצפוני.

לקראת דיוני חידוש המנדט של יוניפי"ל, על ישראל לקבל החלטה האם היא מוכנה לקבל הלכה למעשה את המצב בגבול הצפוני (עם כל החסרונות שבכך) ולאפשר את נוכחותו של יוניפי"ל בגבולה הצפוני. זאת מתוך הנחה שארגון זה לא יבלום את בניין הכוח, אבל יאפשר העברת מסרים שאולי תמנע חיכוך עתידי. או שהיא מוכנה לקבל כל זאת, או שהיא מבקשת לשנות את המצב הנוכחי מיסודו.

לקראת דיוני חידוש המנדט של יוניפי"ל, על ישראל להחליט: האם לאפשר נוכחות יוניפי"ל בגבולה הצפוני, בהנחה שלא יבלום את בניין הכוח אך יאפשר העברת מסרים למניעת חיכוך עתידי – או לשנות את המצב מיסודו

חשוב לזכור כי ישראל עתידה לשלם מחיר מדיני יקר אם תחול התדרדרות שתוביל למלחמה בינה או לבין חיזבאללה, בשל נכונותה לקבל את הפעילות המוגבלת של יוניפי"ל בגבול הצפון.

העובדה שיוניפי"ל מאפשר לחזבאללה לפעול באופן עצמאי בגבול הצפון ולא באמת מדווח על כך בדיווחיו השונים למועצת הבטחון (שכן אם הוא יציג את המצב לאשורו הוא יוצג במערומיו) – עתידה להקשות על ישראל לגייס תמיכה בינ"ל לפעילות קשה שלה בגבול הצפון, שתכוון גם כנגד אזרחים (לאור העובדה שחיזבאללה מסתיר ומסתתר מאחורי אזרחיו השיעים בדרום לבנון).

אותה "קהילה בינ"ל" עלולה להסתמך על דיווחי יוניפי"ל ולהאשים את ישראל בהפעלת כוח מיותרת כנגד אזרחים ומוסדות אזרחיים, מבלי שיש עדויות לכך שחיזבאללה מסתתר מאחוריהם (שכן יוניפי"ל לא דיווח על כך).

חשוב לציין כי לקהילה הבינ"ל (בדגש על המדינות החברות במועב"ט ואלו ששולחות את חייליהן ליוניפי"ל) המצב הנוכחי הוא מאוד נוח. הוא גם מאפשר לכאורה לאותן מדינות השפעה על המצב בלבנון, מבלי לשלם את המחיר של פעילות אקטיבית מצד יוניפי"ל מול פעילות חזבאללה בדרום לבנון.

אותן מדינות שמעדיפות את שלומם של חיילי יוניפי"ל מעל לכל אינטרס אחר (וכמובן שלא ניתן להאשימם בכך) לא באמת דוחפות או מבקשות לדחוף את יוניפי"ל לפעילות מסוג זה, והן מבינות היטב את מגבלות הכוח של פעילות יוניפי"ל (מבלי שהן מודות בכך כמובן).

ישראל עתידה לשלם מחיר מדיני יקר אם תחול התדרדרות שתוביל למלחמה בינה או לבין חיזבאללה, בשל נכונותה לקבל את הפעילות המוגבלת של יוניפי"ל בגבול הצפון

ולכן – אם תרצה ישראל להוביל לשינוי של ממש באשר לנוכחות כוח יוניפי"ל ומהלכיו בגבול הצפון, יהיה עליה לבצע מהלכים דרסטיים בזירה המדינית בהקשר. מכיוון שמהלכים אחרים בדמות "הנחיה ליוניפי"ל לממש הלכה למעשה את המנדט שניתן לו בשטח" כבר מוצו, ולכאורה התקבלו החלטות במועצת הבטחון בהקשר (וכמובן שום דבר לא קרה) – רק מהלכים ישראלים משמעותיים יוכלו לשנות את המצב בזירה הצפונית מהיסוד.

בפני ישראל עומדות מספר אופציות:

 • פעילות מדינית לביטול נוכחות יוניפי"ל על כל המשתמע מכך.
 • לחץ לצמצום משמעותי של כמות החיילים המוצבת בלבנון (מעל 10000), מתוך הנחה שצמצום נוכחות זו יסייע לישראל בחשיפת הפעילות השלילית של חזבאללה (במובן הזה שיהיה ברור שיוניפי"ל לא באמת מפקח על המתרחש בגבול), והפיכת יוניפיל למכשיר תיאום בלבד.
 • במקביל לכלל האופציות – הגברת המסרים בדבר מלחמה קרבה עם חזבאללה אם יוניפי"ל לא ישנה את מדיניותו. זאת כדי להפעיל לחץ על מועצת הבטחון לשנות את מתווה הפעילות של יוניפי"ל, או לכל הפחות לתת לישראל גיבוי כלשהו לפעילות בגבולה הצפוני אם תחול התדרדרות בינה לבין חזבאללה. זו מדיניות מסוכנת, מתוך הבנה שמסרים אלו עלולים להיות כ"נבואה המגשימה את עצמה" ואלו עתידים להלחיץ מאוד את מדינת לבנון וארגון חזבאללה.

בוודאי שלכל אחת מהאופציות הללו ישנן השלכות משמעותיות. אבל, כאמור, גם המשך המצב הנוכחי גורם לישראל לשלם מחירים משמעותיים (לאור סכנת ההסלמה בזירה הצפונית).

אמנם על רקע עליית המתח בין ישראל והארגון, ולאור החשש המוחשי להתדרדרות, עשויה ישראל לאבד מכשיר שיכול לסייע לה לתחם את המתיחות בינה ובין חזבאללה בעת מתיחות, אך מנגד אותו "מכשיר" עלול להוות מכשול של ממש אם תהיה התדרדרות מהירה בזירה הצפונית. מאיום בפגיעה לא מכוונת בחיילי יוניפי"ל ועד מניעת פעילות צה"ל באזורים מסוימים בשל נוכחות הארגון, בוודאי בשלבים הראשונים של המערכה העתידית.

בצורה פרדוקסלית, דווקא היעדרותו של גורם בינ"ל בדרום לבנון יכולה לאפשר לישראל לקבל גיבוי בינ"ל לפעילות אפשרית מול חזבאללה, אותו גיבוי שהיא תתקשה לקבל כל עוד חיילי יוניפי"ל מוצבים באיזור זה.

בצורה פרדוקסלית, דווקא היעדרותו של גורם בינ"ל בדרום לבנון יכולה לאפשר לישראל לקבל גיבוי בינ"ל לפעילות אפשרית מול חזבאללה, אותו גיבוי שהיא תתקשה לקבל כל עוד חיילי יוניפי"ל מוצבים באיזור זה

מה שלא ישתנה – איזור דרום לבנון הוא "אסם התבואה" של חזבאללה מבחינת אמל"ח ונוכחות פעילים של הארגון. לא יוניפי"ל ולא צל"ב (שיותר משתף פעולה עם חזבאללה מאשר מונע פעולה) יכולים להוות מכשול של ממש להמשך בניין הכוח של הארגון. הגיע זמן ההחלטה.

רס"ן (במיל') דני (דניס) סיטרינוביץ שירת 25 שנה במגוון תפקידי פיקוד ביחידות האיסוף והמחקר המובילות באמ"ן ובנספחות אמ"ן בשגרירות ישראל בוושינגטון. דני בוגר תואר שני ביחסים בינ"ל מהאוניבסיטה העברית, וכיום ראש האקדמיה הדיגיטלית של חברת Cobwebs technologies. מתגורר ברחובות ומתעניין (מאוד) בהתפתחויות אסטרטגיות במזרח התיכון, בדגש על המערכה כנגד איראן.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 957 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות

פייק ניוז תוצרת יולי אדלשטיין: הכריז על מהפכה שהתרחשה כבר

הביקורת על מיעוט בדיקות הקורונה, גרמה לשר הבריאות להכריז כי יאפשר גם לאנשים ללא סימפטומים להיבדק ● אבל בדיקת זמן ישראל מגלה: בדיקות כאלה נערכו כבר לפני ההכרזה ● אפידמיולוג בכיר: "אדלשטיין רק התאים את ההודעות הרשמיות למדיניות במציאות"

עוד 851 מילים

איימן עודה: "ההפגנה תתקיים על אפם וחמתם של ממשלת הימין והמשטרה"

אריה דרעי תועד נוסע באין כניסה בדרכו לראיון בבני ברק ● פטין מולא על ההדבקות של ח"כ אבו שחאדה: פיגוע של המשותפת בכנסת ● משרד רה"מ מסיים התקשרות עם חברת ניקיון בצל חשד לתצהיר שקרי של עובדות במעון ● ליברמן: "לא יהיה סיפוח, נתניהו בדרך למדינה פלסטינית" ● רגב ואדלשטיין הודיעו: הרכבות יחזרו לפעול ביום שני הקרוב

עוד 61 עדכונים

תביעת פעילי כחול-לבן נגד גנץ נוגעת ללב אך חסרת סיכוי

446 פעילים ומתנדבים של כחול-לבן הגישו אתמול תביעה אזרחית נגד יו"ר המפלגה בני גנץ, בטענה כי החלטתו לחבור אל בנימין נתניהו, בניגוד להבטחתו במהלך הבחירות, מהווה הפרת חוזה עמם ● אולם, ככל שקל לחוש בכאבם האותנטי של התובעים, כך גם קל להפריך את הקונסטרוקציה המשפטית שעליה העמידו את תביעתם ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אכן הגיע הזמן להתקדם אך בפעם הבאה יש לדרוש מהמועמדים להגיש כתב התחייבות מחייב למצביעו שקיים הבטחותיו העקרוניות . יש לעגן את הצבעתם של האזרחים בהתאם להתחייבות המועמדים. ניתוק מוחלט של הח... המשך קריאה

אכן הגיע הזמן להתקדם אך בפעם הבאה יש לדרוש מהמועמדים להגיש כתב התחייבות מחייב למצביעו שקיים הבטחותיו העקרוניות . יש לעגן את הצבעתם של האזרחים בהתאם להתחייבות המועמדים. ניתוק מוחלט של החלטתו של מועמד לאחר בחירתו מאפשרת את בגידתו שוב ושוב ומציבה את קו השבר בשיטה הדמוקרטית הנהוגה .

עוד 886 מילים ו-1 תגובות

נ' עברה בדיקת קורונה ונשלחה לבידוד ביתי עד לקבלת התוצאות, אבל לא היה לה בית מתאים להתבודד בו ● כשפנתה לקופת החולים עם הבעיה, היא הופנתה למשרד הבריאות, שהפנה אותה לעירייה, משם הופנתה לפיקוד העורף וחוזר חלילה ● לבסוף היא נאלצה לשכור דירה זמנית על חשבונה - ולא בפעם הראשונה ● בפיקוד העורף אומרים בתגובה שהמלוניות עדיין פעילות, אך הם לא אחראים לשיכון המבודדים

עוד 627 מילים

הזהב השחור של ד"ר זיו

פרק 9כמעט בלתי נמנע שעיתונאי מתל אביב יגיע להתנחלות בגדה המערבית עם סטיגמות בתא המטען, ולכן זה תמיד משמח כשהסטיגמות האלה חוטפות כאפה ● אמיר בן-דוד פוגש במסעו דוקטור למדעי המוח ומנסה לדבר איתו על הסיפוח, על פוליטיקה ועל יחסי המתנחלים והפלסטינים ● את ד"ר נדב זיו הרבה יותר מעניין לדבר על תשוקתו הגדולה: ייצור ביו-פחם ● בסוף הם התפשרו - ויצא ראיון מעניין במיוחד

עוד 2,087 מילים

"גם אם נוכל לעזור לאישה אחת בלבד, זה שווה את המאמץ"

כל אישה שמגיעה לבית מרקחת בספרד ואומרת את מילות הקוד "מסכה 19", מאותתת בכך על מצוקה ● בתגובה, הרוקח ממלא טופס מיוחד ומעביר אותו בדיסקרטיות לרשויות ● היוזמה הספרדית כבר אומצה בצרפת ובהולנד, ונתונים ראשוניים מעידים על תרומתה למאבק באלימות במשפחה ● למה בישראל היוזמה הזו נדחתה, ומדוע רשויות הרווחה מסתייגות מקמפיינים ברוח דומה ברשתות החברתיות?

עוד 1,977 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה