פסח. אילוסטרציה (צילום: photovs/iStock)

ליל סדר עולמי חדש

ארוחת חג

סדר פסח הוא מהמסורות היהודיות הפופולריות ביותר, ואין כמעט בית יהודי בישראל שלא מציין אותו ● אבל השנה הוא ייראה אחרת לגמרי ● חוקר האוכל פרופ' ניר אביאלי ואלון הדר נפגשו (בסקייפ) לשיחה על הארוחה הזאת - שמפגישה מסביב לשולחן מתחים עדתיים, לאומיים, מגדריים, כלכליים ופוליטיים ● עושים סדר בבידוד, מה נשתנה? ● הפוליטיקה של האוכל - פרק מיוחד

לסדרת הכתבות על פוליטיקת הזהויות של המטבח הישראלי שפורסמה בזמן ישראל עם פרופ׳ ניר אביאלי – ראש המחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת בן גוריון ומתמחה באנתרופולוגיה של האוכל – היה פורמט קבוע.

בחרנו בנושא ונפגשנו בלוקיישן – מסעדה, בית תמחוי, שיפודיה – שהדהד את השיחה. רגע לפני ליל הסדר – אולי "חג האוכל" היהודי הגדול ביותר – ימי הקרונה שלחו אותנו לסקייפ. מסעדות ישראל סגורות, ויציאה מהבית מוגבלת מאוד.

אוטוטו עם ישראל יחגוג את ליל הסדר, מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות?
"לפני שנדבר על מה שהשתנה לנו, נדבר על מה שאנחנו רגילים אליו. ארוחה משפחתית היא אירוע מכונן. בארוחה משפחתית יומיומית כל מי שיושב מסביב לשולחן הוא חלק ממעגל של שותפות גורל ואחריות הדדית.

"בסופי שבוע ובחגים מרחיבים את המעגל ומכניסים עוד אנשים. פסח וסוכות הם אירועים בהם יישבו הכי הרבה אנשים מסביב לשולחן, חלקם זרים לגמרי: חיילים בודדים, קרובי משפחה רחוקים ותיירים".

מגפת הקורונה: קניות לפסח 2020 בירושלים (צילום: Yossi Zamir/Flash90)
מגפת הקורונה: קניות לפסח 2020 בירושלים (צילום: Yossi Zamir/Flash90)

מה הייחוד של פסח על חגים אחרים?
"במרכזו של סדר פסח עומד הרעיון ש'בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים'. זו הופעתו הראשונה של העם, קבוצה של עבדים 'בני ישראל', אשר לפתע, הופכים לעם. בארוחה אנחנו יושבים ביחד, מזמינים אורחים ויודעים שברגע זה יהודים רבים בכל העולם משחזרים את יציאת מצרים, כלומר משחזרים את כינון העם שלנו. זה רגע דרמטי ומשמעותי.

"המספר של היהודים שעושים סדר פסח הוא עצום, מעל 90% מהיהודים בישראל עורכים סדר פסח. שיעור יותר גבוה ממספר הצמים ביום כיפור".

ומה מייחד את הארוחה עצמה?
"אחד המאפיינים הייחודיים של היהדות הוא שהכל בא עם 'חוברת הפעלה', יש טקסט אשר מורה בדיוק מה לאכול: שלוש מצות, מרור, זרוע צלויה, ביצה, כרפס, חרוסת. וגם ארבע כוסות יין, ומדוע? כל מנה ומנה בתפריט מוסברת, והיא סימבולית ובעלת משמעות".

ממש תפריט טעימות.
"זה אולי הרגע האוניברסלי ביותר בעולם הטקסי היהודי: כולם אוכלים בדיוק את אותם דברים ומאותן סיבות. אבל למרות חוברת ההפעלה והטקסט האחיד – בפועל, מסביב לשולחנות מתקיימים מגוון עצום.

"זה אולי הרגע האוניברסלי ביותר בעולם הטקסי היהודי: כולם אוכלים בדיוק את אותם דברים ומאותן סיבות. אבל למרות חוברת ההפעלה והטקסט האחיד – בפועל, מסביב לשולחנות מתקיימים מגוון עצום"

"זה מתחיל בממד האתני: מאכלי עדות שונים – אבל זה לא נעצר כאן. לכל משפחה יש את המופע הקולינרי שלה. כל מבשלת תבחן בארבע עיניים האם אהבו יותר את המנה שלה, או חלילה של אחותה".

חג הפסח של משפחה יהודית באיראן, ארכיון, 2008 (צילום: AP photo/Hasan Sarbakhshian)
חג הפסח של משפחה יהודית באיראן, ארכיון, 2008 (צילום: AP photo/Hasan Sarbakhshian)

ממש מאסטר שף.
"סביב השולחן יושבים אנשים רבים, אבל הם חווים את האוכל בצורה שונה אחד מהשני. אתה חווה את הזיכרון של סבתא שלך על הצלחת, והאורח לידך, שלא טעם את האוכל שלה, רואה צלחת עם מנה מוזרה שלא נעשתה נכון (זאת אומרת 'לא כמו אצלנו')".

אם נחזור לדיון שהצפנו בכתבות הקודמות על מלחמת הזהויות סביב שולחן האוכל הישראלי, מה המצב נכון לפסח 2020?
"כשדיברנו על היעלמות האשכנזיות, שאלנו מתי כן מופיעים מאכלים אשכנזים. זה קורה רק בחגים, ובעיקר בראש השנה ובפסח. לפני שסבתא שלי נפטרה בישלתי איתה גפילטעפיש, וכתבתי את המתכון על הפתק, אותו שמרתי במשך השנים. מדי פעם אנחנו מכינים לפי המתכון הזה. בני המשפחה אוכלים ובוכים.

"מאכלים אשכנזיים מופיעים בעיקר בחגים. לפני שסבתא שלי נפטרה בישלתי איתה גפילטעפיש, וכתבתי את המתכון על הפתק, אותו שמרתי במשך השנים. מדי פעם אנחנו מכינים לפי המתכון הזה, אוכלים ובוכים"

"חשוב לציין, שסדר פסח וארוחת החג מהלך 120 שנות ציונות היו זירה לייצור נרטיבים חדשים. דוגמה מובהקת היא הסדר בקיבוצים. ניסו לייצר אג'נדה אלטרנטיבית, אבל האוכל לא היה אלטרנטיבי. רצו הביתה, התגעגע לאמא ובישלו אוכל מזרח אירופי".

משפחת עולים חבנים מתימן חוגגת סדר פסח מסורתי בתל אביב, 1946 (צילום: KLUGER ZOLTAN לע"מ)
משפחת עולים חבנים מתימן חוגגת סדר פסח מסורתי בתל אביב, 1946 (צילום: KLUGER ZOLTAN לע"מ)

כלומר?
"כשאני מדבר עם אנשים שביקרו באופן קבוע בסדרי פסח בקיבוץ, הם מספרים שהאוכל היה מזרח אירופאי מובהק – גפילטעפיש ומרק עוף. וגם שזה לא היה טעים. הקיבוצניקים ירצו להרוג אותי על המשפט הזה. יאמרו 'מה לא טעים? טעים מאוד'. אני טוען שטעם הוא תוצר של הבנייה חברתית ותרבותית. הקיבוצניקים גדלו על הטעמים האלו. אבל האנשים שלא היו רגילים לגרסאות הקיבוצניקיות של עוף מכובס וגפילטע, מעידים שהם היו איומים".

איך אתה מסביר את הסיפור הזה?
"האוכל בקיבוץ הוא שילוב של מטבח עוני מזרח אירופאי, אידאולוגיה של צנע ושל תחזוקת הגוף: אתה לא צריך ליהנות מאוכל, אלא להיות מספיק חזק לעבוד בזכותו. בכלל, אסור להתענג על אוכל, זו הנאה בורגנית. ובנוסף מי הכין את האוכל? חבר'ה צעירים שעדיין לא למדו לבשל כאשר עזבו את ביתם ועלו לארץ".

בנימין נתניהו רותם את ילדיו יאיר ואבנר לקמפיין בחירות 1999, ומסייר במפעל לייצור מצות בירושלים לקראת פסח (צילום: AP Photo/Eyal Warshavsky)
נתניהו רותם את ילדיו יאיר ואבנר לקמפיין בחירות 1999, ומסייר במפעל מצות (צילום: AP Photo/Eyal Warshavsky)

יש עוד עמים בעולם שיש להם ארוחה מכוננת.
"לאמריקאים למשל יש את חג הט'נקס גיבינג. כל האמריקאים מתיישבים ונזכרים איך הם הפכו להיות עם. ואוכלים תרנגול הודו, בטטות ותירס כי זה מה שהאינדיאנים לימדו אותם בניו אינגלנד כדי לשרוד. הווייטנאמים אוכלים בראש השנה עוגת אורז ממולאת בשעועית ובשר. סביב המנה יש אגדות ופרשנויות. בהיסטוריה המנה הזו משמשת כמנת קרב: מנה מזינה מאוד ועמידה מיוחד. לאחר שהביסו שוב ושוב את האויבים שפלשו למדינה – צרפת סין, אמריקה, קמבודיה, שוב סין במהלך המאה האחרונה, מה הם אוכלים בראש השנה? מנת קרב. ודרך אגב, גם מצה היא סוג של מנת קרב".

באיזה מובן?
"אוכל עמיד, מתאים למי שיוצא לנדודים. מסמל את הרצון שיהיה לך אוכל בתקופת הרעב. שלא יחמיץ ויתקלקל".

אין כמו המצה לבטא את אובססיית החמץ. מאכל שהופך לאויב. אפילו עתה בשיא המשבר, אסור להכניס חמץ לבתי החולים.
"נסתכל על החמץ בצורה רחבה יותר. מלבד המיתוס של יציאת מצרים, יש לו ממד נוסף. בפסח מתחילים את ספירת העומר, תקופה של חרדה גדולה. נגמר החורף, מתחיל האביב והחיטה גדלה בשדות. זו עונה שבה הדגן מאוד פגיע. לאחר הקציר אתה מביא את היבול הביתה ואז חשוב מאוד להבטיח שהוא לא יתקלקל, שכן הוא אמור לשמש לשנה שלמה.

"איך תבטיח שהוא לא יתקלקל או יחמיץ? אתה מנקה את הבית בקפדנות מבעוד מועד ומוציא את כל סוכני ההחמצה מהבית. היהודים, כמו בני תרבויות אחרות, לא רק מנקים באביב, אלא גם מסיידים. כך הם יחטאו את הבית ויחסלו את כל העובש והבקטריות".

ארוחת צהריים של פסח בהיאחזות הנח"ל גרופית (לימים קיבוץ) בנגב, 1964, ארכיון (צילום: משה פרידן לע"מ)
ארוחת צהריים של פסח בהיאחזות הנח"ל גרופית (לימים קיבוץ) בנגב, 1964, ארכיון (צילום: משה פרידן לע"מ)

סודות, צחוקים וריבים

אין אחד שלא מצא את עצמו (או את דודתו) באחת מהסצנות הטרגיות-קומיות בסרטו של שמי זרחין "לילסדה" (1995). קונפליקטים משפחתיים, סודות מהעבר, צחוקים וריבים. שונאים, סיפור אהבה. השנה אנחנו נמצאים בסרט אחר.

"אני לא יודע אם סדר פסח הנוכחי יהיה חסר תקדים בהיסטוריה היהודית, בכל זאת עברנו פסחים בתקופה קשות יותר. אבל הוא יהיה שונה. לקרוא את האגדה במשותף למרות הריחוק מבני המשפחה, זו לא באמת בעיה. אפילו הרבנים (או הראויים ביניהם) מתירים להפעיל את המחשב. הבעיה היא האוכל. המהות של אוכל היא להריח, לטעום ולחלוק. לא מספיק לראות אותו. אי אפשר לאכול וירטואלית".

"לקרוא את האגדה במשותף למרות הריחוק מבני המשפחה, זו לא באמת בעיה. אפילו חלק מהרבנים מתירים להפעיל את המחשב. הבעיה היא האוכל. המהות של אוכל היא להריח, לטעום ולחלוק. אי אפשר לאכול וירטואלית"

פרופ' ניר אביאלי (מימין) ואלון הדר מתכוננים ליום העצמאות (צילום: רן בירן)
פרופ' ניר אביאלי (מימין) ואלון הדר מתכוננים ליום העצמאות הקודם – אז עוד היה מותר להיפגש (צילום: רן בירן)

דווקא חשבנו שזום צמצמה את הפערים בין העולם הווירטואלי והאמיתי.
״הקורונה מלמדת אותנו שהתקשורת הווירטואלית, המדיה החברתית, היא לא הדבר עצמו. לאחר פרוץ המשבר בישראל, הדינוזאורים – כלומר אנחנו המרצים באוניברסיטאות – עברנו תוך יומיים למאה ה-21 ואנחנו מלמדים בזום. אניף כמו גם קולגות שלי, יכולים להעיד שהוראה במחשב אינה כמו ללמד מול כיתה. אנחנו יכולים ללמד, אבל לסטודנטים קשה ללמוד ככה. הפורמט לא מספיק טוב".

פסח 2020 יהיה שונה לגמרי.
"אני חושב שיהיה פסח עצוב".

באיזה מובן?
"אי אפשר לבשל את כל מה שרוצים. יש חוסרים גדולים, אנשים מפחדים לעשות קניות. בוודאי שלא יצאו לשוק, רק כדי להשיג כבש טרי וחבושים. בסופר אין תמיד את המוצרים האלו, וגם אם יש – אתה רוצה לשהות שם יותר מדי. אלא לקחת ולברוח. לכן, כל המהלך של הבישול הולך להצטמצם. ומבחינות מסוימות טוב שכך".

למה?
"סדר הפסח הפך עם השנים למופע של צריכה ראוותנית, בזבוז וחזירות לא אקולוגית. גם כאן הקורונה תעשה סדר".

מפעל לאפיית מצות בכפר חב"ד, ארכיון, 2001 (צילום: קובי גדעון לע"מ)
מפעל לאפיית מצות בכפר חב"ד, ארכיון, 2001 (צילום: קובי גדעון לע"מ)

לפעמים החגיגה נעצרת

אם בשנים האחרונות תפס האוכל נפח מרכזי יותר בתרבות שלנו – מתכניות המציאות ועד הרגלי הצריכה והבילוי שהביאו לפריחתו של ענף המסעדנות בישראל – הקורנה עצרה את החגיגה ושלחה את האנשים הביתה.

מדי יום, אלפי אנשים מעלים מתכונים וצילומי אוכל ברשתות החברתיות, והסגר הכפוי הוביל לשעות מטבח נוספות. בני המשפחה נמצאים כל היום בבית, וההורים הפכו לגננות או לשפים במשמרה מלאה. סרוויס אחר סרוויס.

"הבישול בימי קורונה הוא לא גורמה או מפונפן", אומר אביאלי. "עכשיו אנחנו שורדים".

מוד הישרדות?
״מוד הישרדות פריבילגי. אנחנו לא באפריקה ומתמודדים מול אבולה. בטווח עשרה קילומטרים מהמושב שלי, יש חמישה סופרים פתוחים. בתחילת המשבר ספרו לי שאנשים עשו הרבה יותר על האש. הייתה אווירה של קרנבל. אבל זה הפסיק. זה חיידק שלא רואים אותו, לאימה לוקח זמן להתגבש".

לא ראינו מסיבות סוף עולם הדוניסטיות.
"אין פה הרגשה של סוף עולם. בעיני ההנחה כי לפני סוף העולם פורקים כל עול – היא מיתוס. אני לא שומע על חגיגות מין וסמים. להפך. אין מין, אין דייטים, אין מגע. כולם בבית עם המשפחות שלהם".

איפה אתה רואה את השינוי?
"בישראל, כמו במזרח, אוהבים לחלוק אוכל. אני תמיד אוכל מהצלחות של הילדים שלי. עכשיו אני נמנע מזה ואומר להם להימנע מלאכול מאותה צלחת".

"אין פה הרגשה של סוף עולם. בעיני ההנחה כי לפני סוף העולם פורקים כל עול – היא מיתוס. אני לא שומע על חגיגות מין וסמים. להפך. אין מין, אין דייטים, אין מגע. כולם בבית עם המשפחות שלהם"

מגפת הקורונה: אפיית מצות בצפת, פסח 2020 (צילום: David Cohen/Flash90)
מגפת הקורונה: אפיית מצות בצפת, פסח 2020 (צילום: David Cohen/Flash90)

אתה יכול לצפות עד כמה ההתייחסות לאוכל תשתנה בעקבות הקורונה. שפים בכירים בעולם כמו דיוויד צ׳אנג אומרים כי התקופה הזו תשנה לגמרי את ההתייחסות למזון, למסעדות. אנשים גילו מחדש את הבישול הביתי, המנחם.
"חלק מהקולגות שלי אומרים העולם הולך להשתנות בצורה דרמטית. אני אומר להם שכאנתרופולוגים אנחנו כל הזמן מדגישים את התרבות, ההמשכיות.

"האם מגפה שגרמה למותם של כמה אנשים תשנה את התרבות שלנו? אני לא בטוח שהשינויים יהיו כאלו דרמטיים. בין היתר כי אני לא חושב שהקורונה דרמטית. בעיקר כי אנחנו לא יודעים עד היום את הסיפור האמיתי שלה. אין לנו מושג מה זה קורונה – כמה אנשים באמת חולים בעולם, כמה באמת מתו ממנה – אז איך אפשר לנתח את ההשלכות".

ילדי ההתנחלות נווה דקלים בגוף קטיף מכינים מצות לפסח, ארכיון, 2005 (צילום: AP Photo/Baz Ratner)
ילדי ההתנחלות נווה דקלים בגוש קטיף מכינים מצות לפסח, ארכיון, 2005 (צילום: AP Photo/Baz Ratner)
עוד 1,481 מילים
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן לפני שעה
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה