בובות בדמויותיהם של מנהיגי ארה"ב ואיראן בפסטיבל רחוב בדיסלדורף, גרמניה, פברואר 2020 (צילום: AP Photo/Martin Meissner)
AP Photo/Martin Meissner
מדוע ראש הממשלה לא מתבטא בשאלת הסנקציות

פרשנות איראן מתחננת, ארצות הברית מתלבטת - ונתניהו שותק

לנתניהו היה הרגל רב-שנים: לדבר על איראן בכל הזדמנות, גם אם לא נשאל עליה ישירות ● אבל מאז פרוץ משבר הקורונה - אף מילה ● טהראן מבקשת מהעולם סיוע הומניטרי, אירופה מגלה אמפתיה, ארצות הברית מתלבטת, ורק ישראל שותקת ● ד"ר אהוד ערן: "אין צורך ללכד את האומה סביב נתניהו, היות שהנגיף כבר משרת את המטרה הזו" ● "הוא לא רוצה להיראות כמי שמבקש להרע לאזרחי איראן בשעת מצוקה"

בפברואר 2015, ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה בביטול חששות חברתיים-כלכליים, מפני שלהשקפתו, הסכנה הגדולה ביותר שמאיימת על ישראל היא שאיפות הגרעין של איראן. "כשאנחנו מדברים על מחירי הדיור, על יוקר המחיה, אני לרגע לא שוכח את החיים עצמם", צייץ נתניהו בחשבון הטוויטר שלו, וזכה לקיתונות של לעג מצד גולשים שהגחיכו את האובססיה שלו לאיראן.

שום פוליטיקאי בעולם לא דיבר באופן כה ישיר על הצורך להתעמת עם איראן כמו נתניהו. אבל מאז תחילת משבר הקורונה, הוא לא הזכיר את איראן אפילו פעם אחת. הצהרותיו הפומביות מתרכזות אך ורק באחד משני נושאים: הצורך למנוע את התפשטות המגפה, שמא אלפי אנשים ימותו – מה שהוא כינה "החיים עצמם", אם תרצו – ובתחום הפוליטי, הצורך להקים ממשלת אחדות.

בארצות הברית, ממשלו של דונלד טראמפ ממשיך לנהל מלחמה מילולית וכלכלית עם הרפובליקה האסלאמית, אף על פי שאלפי איראנים מתים מקוביד-19, המחלה שמחולל הנגיף. בניגוד לכך, ממשלת ישראל שומרת על שתיקה מוחלטת בנושא.

האם ירושלים תומכת בהקלה זמנית של סנקציות על טהרן, כמחווה הומניטרית? או שנתניהו תומך לגמרי בקמפיין המתמשך של הבית הלבן להפעלת "לחץ מקסימלי" על המשטר האיראני? ישראל לא הביעה עמדה רשמית בנוגע לשאלות האלה. משרד ראש הממשלה לא הגיב לשאלותינו בנוגע לעמדתו כלפי אויבתה האזורית הראשית של ישראל בזמנים אלה של משבר חסר תקדים.

מגפת הקורונה: אישה עושה קניות בטהראן, 4 באפריל 2020 (צילום: AP Photo/Vahid Salemi)
מגפת הקורונה: אישה עושה קניות בטהראן, 4 באפריל 2020 (צילום: AP Photo/Vahid Salemi)

למרות דממת האלחוט, נגיף הקורונה לא החליף את איראן כאויב הציבור הישראלי מספר אחת, כך טוענים כמה פרשנים. "אני לא בטוח איזה ערך מוסף יהיה להתערבות של נתניהו כאן. נראה לי שלמעשה עדיף שישראל תשמור על פרופיל נמוך מנקודת המבט של ישראל", אומר לזמן ישראל מייקל מקובסקי, נשיא ומנכ"ל המכון היהודי לביטחון לאומי של ארצות הברית בוושינגטון.

לאיראן יש הרבה כסף, והיא יכולה להסב חלק ממנו בקלות לשירותי הבריאות במקום להרפתקאות צבאיות, הוא מוסיף, ומציין כי הוא תומך בהחמרת הסנקציות. "אבל עדיף לארצות הברית להיראות כמי שפועלת לבדה", הוא אומר.

למרות שנתניהו לא אמר זאת במפורש, ירושלים עדיין תומכת בוושינגטון במאבקה בטהרן, אומר דורי גולד, מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, המקורב לנתניהו.

"כל עוד המיליציות בעיראק, שנתמכות על ידי איראן, ממשיכות לתקוף את הכוחות האמריקאים על אדמת עיראק, לארצות הברית יש זכות להגן על עצמה. השימוש בסנקציות כלכליות הוא הרבה פחות קיצוני מאשר תגובה צבאית רחבה בכל פעם. ושלילת זכותה של ארצות הברית להשתמש בסנקציות כלכליות תותיר אותה חסרת הגנה לנוכח התוקפנות האיראנית המתמשכת", אומר גולד. "אני מניח שישראל רואה את הדברים באופן דומה", הוא מוסיף.

"השימוש בסנקציות כלכליות הרבה פחות קיצוני מתגובה צבאית, ושלילת זכותה של ארה"ב להשתמש בסנקציות תותיר אותה חסרת הגנה לנוכח התוקפנות האיראנית. אני מניח שישראל רואה את הדברים באופן דומה"

ד"ר אהוד ערן, מרצה ליחסים בינ"ל באוניברסיטת חיפה, מציע כמה הסברים לשתיקה של ישראל. ראשית, ארה"ב לוחצת על איראן גם ללא עידוד ישראלי, כך שנתניהו אינו צריך לבזבז הון דיפלומטי כדי לדחוף להרחבת הסנקציות. שנית, ידיה של ישראל מלאות במלחמה במגפה, "כך שאין צורך להוסיף עוד עניינים להתעסק בהם, כמו חילופי דברים זועמים עם טהרן", הוא אומר.

נוסף על כך, ערן מעריך כי "אין צורך פנימי ללכד את האומה סביב המנהיגות של נתניהו, היות שהנגיף כבר משרת את המטרה הזאת". ולבסוף, הממשלה "לא רוצה להיראות כמי שמבקשת להרע לאזרחי איראן בשעת המצוקה הגדולה שלהם, שכן ישראל טוענת שיש לה סכסוך עם המשטר, ולא עם האוכלוסייה האיראנית".

מגפת הקורונה: הדגל האיראני מתנוסס בטהראן, מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Vahid Salemi)
מגפת הקורונה: הדגל האיראני מתנוסס בטהראן, מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Vahid Salemi)

איראן היא אחת המדינות שנגיף הקורונה פגע בהן בצורה החמורה ביותר; נכון להבוקר (ראשון), נרשמו בה יותר מ-55,000 נדבקים וכ-3,500 מקרי מוות מדווחים. המשטר ניצל את המשבר כדי לקרוא לקהילה הבינלאומית להתעלם מהסנקציות של ארה"ב, בטענה כי הן מונעות מהרופאים האיראנים לטפל כראוי בחולים בארצם. בכירים בטהרן האשימו את הממשל האמריקאי ב"טרור רפואי".

"אין צורך פנימי ללכד את האומה סביב המנהיגות של נתניהו, היות שהנגיף כבר משרת את המטרה הזאת. בנוסף, ממשלת ישראל לא רוצה להיראות כמי שמבקשת להרע לאזרחי איראן בשעת המצוקה הגדולה שלהם"

מחלקת המדינה האמריקאית לא נרתעה, ואף הגבירה את קמפיין "הלחץ המקסימלי" נגד טהרן, כשהיא מרחיבה את הסנקציות ומכה בשליחיה כשהם תוקפים מטרות אמריקאיות. בכירים בוושינגטון טענו כי האיראנים אשמים בכשלי מערכת הבריאות שלהם, וציינו כי טהרן מסרבת לקבל סיוע הומניטרי אמריקאי.

אך כאשר השבועות חלפו ומספר מקרי המוות באיראן המשיך לעלות, כמה מבעלי בריתו של המשטר, בכירים באו"ם ואפילו פוליטיקאים בולטים בארצות הברית החלו להפציר בממשל להקל בלחץ הכלכלי על הרפובליקה האסלאמית.

"במקום להמשיך ולהטיל סנקציות חדשות על העם האיראני בשעת צרתו, אנו קוראים לכם להשהות את הסנקציות במהלך מצב החירום העולמי הזה של בריאות הציבור, כמחווה הומניטרית כלפי העם האיראני, כדי לאפשר לו להיאבק בנגיף", כך כתבו בשבוע שעבר 34 חברי קונגרס דמוקרטיים, בהם המועמד לנשיאות ברני סנדרס, למזכיר המדינה מייק פומפאו ולשר האוצר סטיבן מנושין.

פומפאו היה הפנים של העוינות העיקשת של הממשל כלפי איראן, גם כאשר המדינה הוכרעה על ידי הנגיף הקטלני, דבר שזיכה אותו בביקורת רבה.

"אפילו בעלות בריתה הקרובות של ארה"ב, כמו בריטניה, קוראות לממשל טראמפ להקל בסנקציות, שמונעות משלוחים של ציוד רפואי וסיוע הומניטרי ל-80 מיליון התושבים של איראן. אבל דומה שפומפאו מנצל את המגפה כאמצעי נוח ליצירת 'לחץ מקסימלי'. לאיזו מטרה?", תהה ג'קסון דיל, בעל טור בוושינגטון פוסט.

"אין זה סביר שהתוצאה תהיה החלפת המשטר, שמזכיר המדינה הבהיר כי הוא תומך בה. תוצאה סבירה יותר תהיה מוות סיטונאי של חפים מפשע והחלשת טענתה של אמריקה להומניטריות", הוא כתב לאחרונה.

מגפת הקורונה: צוות רפואי מתמגן באיראן, מרץ 2020 (צילום: Koosha Mahshid Falahi/Mizan News Agency via AP)
מגפת הקורונה: צוות רפואי מתמגן באיראן, מרץ 2020 (צילום: Koosha Mahshid Falahi/Mizan News Agency via AP)

ביום שלישי שעבר, צרפת, גרמניה ובריטניה הודיעו כי אינסטקס, המנגנון הפיננסי שהקימו כדי לעקוף את הסנקציות האמריקאיות על איראן, השלים בהצלחה את העסקה הראשונה שלו, שאפשרה ייצוא של ציוד רפואי מאירופה לאיראן.

מאוחר יותר באותו היום, פומפאו אמר לראשונה כי הוא עשוי לשקול מחדש את עמדתו. "ובכן, כמובן, אנחנו מבצעים הערכה של כל המדיניות שלנו כל הזמן, אז התשובה היא – האם אי פעם נשקול מחדש? – כמובן, אנחנו מנסים כל הזמן לוודא שהמדיניות שלנו נכונה", הוא אמר בשיחה עם כתבים.

בנימין נתניהו מדבר על האיום האיראני באו"ם, ספטמבר 2012 (צילום: AP Photo/Richard Drew, File)
בנימין נתניהו מדבר על האיום האיראני באו"ם, ספטמבר 2012 (צילום: AP Photo/Richard Drew, File)

משרדו של נתניהו סירב להגיב לדבריו, אך יעקב עמידרור, לשעבר ראש המטה שלו לביטחון לאומי, אומר שמעשי ראש הממשלה חזקים יותר ממילים. "יש אימרה קלסית שכל אמריקאי מכיר: אם אתה רוצה לירות, תירה. אל תדבר", הוא אמר לי. "לאחרונה, ישראל תקפה בסוריה – לפי מקורות זרים. ישראל ממשיכה לעשות מה שעליה לעשות, מבלי לדבר. אנו ממשיכים לעשות את מה שאנחנו חושבים לנחוץ, והאמריקאים עושים את מה שהם רואים לנכון במונחים של סנקציות".

"לאחרונה, ישראל תקפה בסוריה – לפי מקורות זרים. ישראל ממשיכה לעשות מה שעליה לעשות, מבלי לדבר. אנו ממשיכים לעשות את מה שאנחנו חושבים לנחוץ, והאמריקאים עושים את מה שהם רואים לנכון"

הוויכוח שמתנהל כעת בארצות הברית איננו על הסרתן של כל הסנקציות מעל איראן, אלא רק על האפשרות להקל בכמה מהן כדי להפחית את הסבל שנגרם בעקבות המגפה, מדגיש עמידרור. גם אם ממשל טראמפ יעשה זאת, במסגרת של מחווה הומניטרית, מוטב לישראל שלא להגיב בנושא בפומבי, לדעתו.

"ראש הממשלה מספיק חכם כדי לשמור את דבריו לצמתים מכריעים", הוא אומר. "כרגע, זה לא דבר מכריע. הדבר המכריע עבורנו כרגע הוא להתמודד עם הנגיף".

עוד 1,053 מילים
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין"

דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית" ● השר פרץ: "חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראל כדי לאפשר החזרת כ-50% מהמובטלים לעבודה"

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 10 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה