המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה

נתניהו: ממחר ועד יום שישי תיאסר תנועה בינעירונית; בליל הסדר תיאסר יציאה מהבתים

אחרי התקדמות במשא ומתן, כחול לבן הודיעה על הפסקת המגעים הקואליציוניים כי, לדבריהם, בליכוד מבקשים לערוך שינויים בהבנות שהושגו בין הצדדים לגבי הוועדה לבחירת שופטים ● מנדלבליט נתניהו: תקנות חירום לא יכולות להמשיך להחליף חקיקה בכנסת ● הוועדה המסדרת אישרה את פיצול העבודה-מרצ ● כחול לבן והעבודה הודיעו על עריכת מגעים לאיחוד בין הסיעות

נתניהו במשרד ראש הממשלה, 25 במרץ 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
נתניהו במשרד ראש הממשלה, 25 במרץ 2020
07:02 עריכה

ועדת השרים להגדרת "אזור מוגבל" במסגרת הטיפול בנגיף הקורונה צפויה להתכנס בשעות הצהריים.

ההסגר צפוי להיות מוטל על הערים אלעד, מגדל העמק, בית"ר עילית, אשקלון, טבריה, אור יהודה, מודיעין עילית, מספר יישובים ביהודה ושומרון, וגם על שכונות מסוימות בירושלים ובבית שמש.

07:14 עריכה

הרמטכ"ל אביב כוכבי שיגר בשבוע שעבר מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון נפתלי בנט, ובו ביקש להעביר לידי לצה"ל את האחריות להתמודדות עם משבר הקורונה. כך דווח הבוקר ב"ישראל היום".

מכתבו של הרמטכ"ל נשלח בתפוצה מינימלית, ותוכנו היה ידוע רק למספר מצומצם מאוד של אנשים. זאת, בין היתר, משום שכוכבי מבקש להימנע מלהיתפס כמי שמתערב בעימות הפוליטי בין נתניהו ובנט, ובוויכוח על העברת ניהול המשבר ממשרד הבריאות למשרד הביטחון.

08:38 עריכה

ח"כ יואב קיש (ליכוד) אמר כי ממשלת האחדות שמסתמנת חייבת להבטיח את הריבונות. 

בראיון לערוץ 7 אמר קיש: "בהתחלה מאוד תמכתי בממשלת חירום כי אני חושב שהמדינה זקוקה לכך בתקופה כזו, אבל אני מבין שהולכים לממשלת אחדות לתקופה ארוכה. ההבדל הוא שבממשלת חירום כולם מבינים שצריך לשלם מחירים לתקופה קצובה ולא להתקדם ולהמשיך להתמודד עם האתגר המרכזי בתקופה הקרובה שזה הקורונה".

לדבריו, "כיוון שהולכים לממשלה ארוכת טווח שרוצה למלא קדנציה שלמה, לא יכול להיות שבמצב כזה נוותר על נושא הריבונות. אחרי כל ההישגים שהגענו אליהם ואנחנו עומדים על סף החלת הריבונות עם ממשל טראמפ, אסור לוותר בשום פנים ואופן. אם רוצים ממשלת חירום לכמה חודשים לטפל בקורונה – זה עניין אחד. אם רוצים ממשלת אחדות שתפעל כמה שנים, לא יכול להיות שהעקרונות שלה בנושא ההתיישבות יהיו של ממשלת שמאל".

08:44 עריכה

ח"כ רם בן ברק (יש עתיד): "גנץ, אשכנזי, אנחנו מסכימים שבקעת הירדן היא נכס בטחוני, מדיני וחברתי-אסטרטגי. נוכחות לתמיד בבקעה היא קריטית. אין זה קשור ל'ניצול הזדמנות' לסיפוח שטחי יהודה ושומרון. יש לעשות את המהלך בתיאום עם מצרים במסגרת משא ומתן עם הפלסטינים. אל תתנו לסמוטריץ' לכשכש בכלב".

08:47 עריכה

ח"כ איילת שקד (ימינה) התייחסה בראיון לכאן רשת ב' למשא ומתן הקואליציוני: "אין איתנו התייעצות. רה"מ מעדכן פעם בכמה ימים. אני חושבת שמסירת תיק המשפטים לידי כחול לבן זו עצירה של מהפיכת הנגד שיצרתי. לאחר שיסתיים המו"מ נחליט אם אנחנו חלק מהממשלה".

עוד הוסיפה שקד: "אם נישאר בחוץ נקדם את כל מה שחשוב לנו – מלחמה בשחיתות זה לא נכס של השמאל בלבד".

בחשבון הטוויטר שלה אמרה בנוסף השרה לשעבר כי הממשלה חייבת להציג אסטרטגיית יציאה אחרי פסח "אחרת לא יהיה לאן לחזור".

09:23 עריכה

הוועדה המסדרת בראשות ח"כ אבי ניסנקורן תדון היום בבקשות להתפצלות סיעת "העבודה-מרצ".

09:27 עריכה

שר הביטחון נפתלי בנט התייחס לאפשרות של סגר מוחלט בראיון לגל"צ: "לא צריך לבוא עם פטיש כשרוב הציבור מתנהל בצורה טובה".

כמו כן, התייחס בנט לפעילות המוסד להבאת ציוד חסר: "כולנו עובדים בצורה מאוד אגרסיבית ומתוחכמת כדי להציל חיים. יש המון יצירתיות בהסבת מכונות. אתם יכולים לשאול גם 17 פעם, לא תקבלו תשובה".

בנט נושא דברים בישיבה של הכנסת העוסקת במצב הביטחוני בדרום, היום (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
בנט נושא דברים בישיבה של הכנסת העוסקת במצב הביטחוני בדרום, היום (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
10:00 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: אני קורא למנהיגי הציבור החרדי לא לחכות לסוף משבר הקורונה, אלא לעשות חשבון נפש אמיתי כבר עכשיו

"בימים האחרונים ראינו כמה מראות שעדיף ולא היינו רואים. אתמול צעיר חרדי מבית"ר עילית חולה בקורונה, שהיה מודע למצבו, עלה לאוטובוס מלא בנוסעים בדרך לירושלים, כשהוא מסכן אותם בהידבקות במחלה", כתב ליברמן בחשבון הפייסבוק שלו.

"לפני כמה ימים, חרדים בשכונת מאה שערים יידו אבנים על חובש מד"א וקראו לשוטרים נאצים. ובבני ברק ובמודיעין עילית התעמתו חברי הפלג הירושלמי עם שוטרים. חשוב להזכיר את עבודת הקודש שעושים צוותי מד"א וכוחות הביטחון בעת הזאת, וחשוב לזכור שרוב הציבור החרדי מקשיב להוראות ופועל על פיהן. אולם מה שצריך להדאיג אותנו זה לא המיעוט פורע חוק, אלא ההנהגה החרדית. ח"כ פרוש שהביע התנגדות לכניסת צה"ל לעיר בני ברק והסיוע שהוא מעניק לתושבים".

"ח"כ גפני שמאיים, בשמו ובשמם של ליצמן ודרעי, שלא יהיו שותפים בממשלה של מי שיטיל סגר על ערים ושכונות חרדיות. וח"כ דרעי שהודיע שיוטל סגר על כלל הערים במדינה, ללא קשר למספר החולים. החלטה המנוגדת לכל היגיון ובאה על מנת לרצות את הרחוב החרדי. אני שב ואומר, אין לי טענות כלפי המגזר החרדי, אלא כלפי המנהיגים שפועלים בחוסר אחריות ומסכנים לא רק את בריאותו של הציבור החרדי, אלא את בריאותם של כלל אזרחי מדינת ישראל. אני קורא למנהיגי הציבור החרדי לא לחכות לסוף משבר הקורונה, אלא לעשות חשבון נפש אמיתי כבר עכשיו".

בימים האחרונים ראינו כמה מראות שעדיף ולא היינו רואים. אתמול צעיר חרדי מבית"ר עילית חולה בקורונה, שהיה מודע למצבו, עלה…

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום ראשון, 5 באפריל 2020

10:47 עריכה

ח"כ חילי טרופר (כחול לבן) בערוץ כנסת: "לגבי סוגיית מינוי שופטים – אנחנו כמובן לא מוכנים לשום שינוי. בכל נושא סמכויות משרד המשפטים אין על מה לדבר. בני גנץ קיבל החלטה אמיצה למצות את הסיכוי להקמת ממשלת חירום אבל היא תקום רק אם תהיה הגנה על הדמוקרטיה. אנחנו לא מוכנים לשום שינוי בדרך בה הדברים התנהלו עד היום. עכשיו מתעסקים במה שדחוף וממשיכים בדרך שבה ממנים שופטים ובכירים שנים רבות בישראל".

11:15 עריכה

עתירה הוגשה לבג"ץ בבקשה להורות לממשלה לאפשר עיון בכל התמלילים והפרוטוקולים של ישיבותיה בנושא ההתמודדות עם משבר קורונה.

11:31 עריכה

כחול לבן מבהירים בשיחות עם הליכוד: אנחנו מתנגדים למינוי יולי אדלשטיין ליו"ר הכנסת.

11:59 עריכה

השר בצלאל סמוטריץ': "אז אני שומע שבכחול לבן מאיימים על נתניהו שאם הוא לא יסגור איתם היום הם יחדשו את החקיקה נגדו. והליכוד הולך להיכנע. נסביר את האקדח לרקה: או שתיכנע לנו ואז תוכל להיות ראש ממשלה בתנאים שלנו למרות שיש נגדך כתב אישום או שנחוקק חוק שאוסר עליך להיות ראש ממשלה כי יש נגדך כתב אישום…".

12:02 עריכה

במפלגת ימינה מודיעים כי הם תומכים בדרישת הליכוד לשינוי הוועדה למינוי שופטים. "התקפלות של גוש הימין בפני כחול לבן בעניין הועדה לבחירת שופטים, אחרי שהליכוד כבר התקפלו במסירת תיק המשפטים לניסנקורן, חייבת להיות קו אדום".

עוד אמרו: "ריסון האקטיביזם המשפטי ושינוי מורשת אהרון ברק הם מדגליו החשובים ביותר של המחנה הלאומי. רק לאחרונה ראינו דוגמה חיה להתערבות בוטה של בג"ץ בעבודת הכנסת, תוך רמיסת הפרדת הרשויות.ויתור בנושא זה יהיה קו אדום שאסור לליכוד לחצות".

12:46 עריכה

שר הכלכלה אלי כהן יצא לקול צעקות בוז כדי לשוחח עם המפגינים המשתתפים במחאת העובדים העצמאיים.

"אנחנו נמצאים בשעה מורכבת. בוחנים את הפתרונות, הדלת תהיה פתוחה".

משה כחלון ואלי כהן (צילום: Flash90)
משה כחלון ואלי כהן (צילום: Flash90)
12:47 עריכה

סגן השר מאיר פרוש (יהדות התורה) גינה את התנהלותו של ראש העיר רמת גן שהציב גדרות עם העיר בני ברק.

"אחרי נקיטת הצעד החריג של הטלת סגר על העיר החרדית בני ברק, לא פלא שראש עיריית רמת גן עושה דין לעצמו ומציב גדר הפרדה וחברת גז (אמישראגז) כבר לא שולחת לבני ברק טכנאים לתקן צנרת גז לשעת חירום. הבה נתפלל שזה לא ייגמר ח"ו בדברים נוראיים".

12:58 עריכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ העביר מסר מאיים לליכוד – אם לא יחתם ההסכם בין המפלגות בתוך כשעה הוא יקדם חקיקה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו עוד היום בכנסת. בעקבות כך נדחתה ישיבת הנשיאות של הכנסת לשעה 14:00.

13:24 עריכה

שר הבריאות יעקב ליצמן: "תושבי בני ברק ואיתם כלל הערים וריכוזי האוכלוסייה החרדית אינם אמורים לקבל יחס מפלה ומשפיל. אני קורא לראש עירית רמת גן להימנע מצעדים מעוררי מדון וחיכוך בין האוכלוסיות".

עוד הוסיף ליצמן: "לקראת חג הפסח, המאמץ הלאומי מתמקד במאבק בהתפשטות הנגיף בכל דרך, באמצעות מניעת כל יציאה מהבית ללא צורך חיוני ועל פי ההנחיות. פניתי לגורמי המשטרה, אנשי הבטחון והחרום לפעול בהבנה וברגישות כלפי הציבור, במטרה לסייע לאזרחים להתמודד בימים מורכבים אלו, ולא להקשות עליהם במצב הקשה שהאוכלוסיה נמצאת בה".

13:27 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם נשיא רוסיה ולדימין פוטין. "המנהיגים שוחחו על שיתוף פעולה בתחום רכש הציוד ואמצעים רפואיים וסיכמו לאפשר את התנועה בין רוסיה לישראל כדי שאזרחי שתי המדינות יוכלו לשוב למדינתם", נמסר מטעם ראש הממשלה.

14:24 עריכה

הודעה משותפת לליכוד ולכחול לבן: ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו״ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ נפגשו הבוקר במטרה להגיע להבנות על הקמת ממשלת חירום לאומית.

14:26 עריכה

יו״ר כחול לבן ויו"ר הכנסת, ח״כ בני גנץ ויו״ר מפלגת העבודה, ח״כ עמיר פרץ החליטו הבוקר על דיאלוג להסדרת שיתוף הפעולה בין הסיעות ובין המפלגות.

בשלב הראשון, יקבעו הכללים לעבודה המשותפת והמתואמת בתוך הכנסת מתוך כוונה לאיחוד בין הסיעות. בהמשך, יוקמו צוותים שיעבדו על שיתוף פעולה פוליטי והיערכות לקראת מערכות בחירות בעתיד. השניים החליטו, כי ח״כ אבי ניסנקורן וח״כ איציק שמולי יפעלו במשותף לקידום נושאים אלה.

15:05 עריכה

חברת הכנסת מרב מיכאלי מהעבודה תוקפת את המגעים לאיחוד בין מפלגתה לבין כחול לבן.

15:11 עריכה

הוועדה המסדרת אישרה את פיצול סיעת העבודה-מרצ.

סיעות הכנסת (הסיעות מופיעות לפי גודל; סיעות שבהן מספר זהה של חברים מופיעות בסדר אלפביתי)
• הליכוד, 36 חברים
• יש עתיד – תל"ם, 16 חברים
• הרשימה המשותפת, 15 חברים
• כחול לבן, 15 חברים
• ש"ס, 9 חברים
• ישראל ביתנו, 7 חברים
• יהדות התורה, 7 חברים
• ימינה, 6 חברים
• העבודה, 3 חברים
• מרצ, 3 חברים
• דרך ארץ, 2 חברים
• גשר, חברה אחת

15:13 עריכה

בליכוד ובכחול לבן מעריכים שיושג הסכם קואליציוני עוד היום – כך דיווח עמית סגל ב-N12.

15:47 עריכה

16:12 עריכה

הממשלה הגישה לכנסת את התוכנית הכלכלית שגיבשה לאור משבר הקורונה תוך בקשה שההצעה תאושר בהקדם.

16:22 עריכה

גורמים בסביבתו של יושב ראש מפלגת העבודה, עמיר פרץ, אומרים לגבי יוזמת החיבור עם כחול לבן, שממילא מרבית חברי חוסן לישראל הם אנשי תנועת העבודה, המאמינים בערכיה. לדבריהם, החיבור בין המפלגות ישיב את תנועת העבודה למרכז הציבוריות הישראלית. כך דיווחה יערה שפירא בתאגיד השידור כאן.

16:39 עריכה

מסתמן שהליכוד וכחול לבן יסכמו כי "בכל הנוגע להצהרת הנשיא טראמפ – ראש הממשלה וראש הממשלה המיועד יפעלו בהסכמה מלאה של ארצות הברית ובהידברות עם הקהילה הבינלאומית, תוך שמירה על האינטרסים האסטרטגיים והסכמי השלום". כך דיווחה דפנה ליאל ב-N12.

16:46 עריכה

מסתמן שהממשלה תיקבע כי ממחר בשעה 16:00 ועד יום שישי בשעה 07:00 תיאסר תנועה בינעירונית ברחבי הארץ, כדי למנוע מהציבור לקיים ארוחות ליל סדר ואירועי פסח משותפים. מיום רביעי בשעה 18:00 ועד למחרת בשעה 07:00 מסתמן שתיאסר תנועה מעבר לרדיוס של מאה מטרים מהבתים.

17:13 עריכה

בניגוד להמלצת משרד הבריאות ראש הממשלה, במקום להדק את הסגר על ערים מסויימות, מתכוון להטיל סגר כללי על כל ערי ישראל כדי לרצות את דרעי, ליצמן וגפני.

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום שני, 6 באפריל 2020

17:38 עריכה

במערכת הפוליטית מגיבים להסכם המסתמן להקמת ממשלה בין הליכוד וכחול לבן.

17:56 עריכה

כהונתו של ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד תסתיים אמנם רק בחודש מאי, אך שר המשפטים אמיר אוחנה פנה לנציב שירות המדינה יצחק הרשקוביץ בבקשה שיאריך את הכהונה – כך חשף חיים לוינסון מ"הארץ". ייתכן שהסיבה לכך היא שאוחנה עתיד בקרוב לסיים את כהונתו בתפקיד.

דן אלדד (צילום: דוברות משרד המשפטים)
דן אלדד (צילום: דוברות משרד המשפטים)

אלדד מכהן בתפקיד מתחילת חודש פברואר.

18:16 עריכה

על רקע הפרסומים על ההסכם המתגבש בין הליכוד וכחול לבן תוקפת ימינה את נתניהו.

לפי הפרסומים, בהסכם המתגבש נכנע נתניהו בעניין המשפטי לחלוטין לכחול לבן. אהרן ברק וההפיכה השיפוטית שלו חוזרים אל הבמה וימשיכו למנות את בני טיפוחיהם לבית המשפט העליון. והכל במזומן ומרגע הקמת הממשלה. זו תהיה בכייה לדורות ואנחנו קוראים לנתניהו להתעשת ולעמוד על הקווים האדומים של מחנה הימין.

ב"תמורה" "קיבל" נתניהו ניסוח עמום לגבי הריבונות שלא אומר כלום, וגרוע מכך – דוחה את הריבונות סמוך מידי לבחירות בארצות הברית באופן המטיל צל כבד על האפשרות לקבל הסכמה אמריקאית למהלך.

אנחנו קוראים לראש הממשלה נתניהו לכרוך את חוקי הרוטציה עם הריבונות ולהביא לממשלה את החלת הריבונות על כל ההתיישבות ביהודה ושומרון לפני העברת חוקי הרוטציה בכנסת. אחרת ברור מאוד שנישאר בלי הריבונות.

18:42 עריכה

נתניהו שוחח עם יושב ראש מועצת יש"ע דוד אלחייני ואמר לו כי הממשלה שתקום תפעל להחלת הריבונות הישראלית בשטחים שמעבר לקו הירוק בחודשים הקרובים.

18:55 עריכה

במערכת הפוליטית מוסיפים לבקר את הממשלה המסתמנת.

19:20 עריכה

בימינה מעריכים שפניהם לאופוזיציה – כך דיווח עמית סגל ב-N12.

19:41 עריכה

כחול לבן עדכנו מהמגעים הקואליציוניים: לאחר הגעה להבנות בכל הנושאים, ביקשו בליכוד לדון מחדש באופן פעולתה של הוועדה למינוי שופטים. בעקבות זאת הופסק המשא ומתן.

20:42 עריכה

שופט בית המשפט העליון יצחק עמית הורה לראש הממשלה נתניהו, שר הבריאות ליצמן, שר הביטחון בנט, שר האוצר כחלון ועוד שורה של גורמים להשיב עד מחר בשעה 10:00 לעתירה נגד הטלת סגר על בני ברק.

מסמך: החלטת בג"ץ.

20:51 עריכה

עמית סגל דיווח הערב בחדשות 12 על חלוקת התיקים המסתמנת בממשלה הבאה, עם הקמתה –
• ראש הממשלה – בנימין נתניהו
• ראש הממשלה המיועד ושר הביטחון – בני גנץ
• שר האוצר – ישראל כ"ץ
• שר החוץ – גבי אשכנזי
• שר הפנים – אריה דרעי
• שר הבריאות – יעקב ליצמן
• שר החינוך – יולי אדלשטיין או נפתלי בנט
• השרה לביטחון הפנים – מירי רגב
• שר התחבורה – גלעד ארדן או אמיר אוחנה
• שר המשפטים – אבי ניסנקורן
• שר הכלכלה – עמיר פרץ
• שר הרווחה – איציק כהן
• השרה לשוויון חברתי – מירב כהן
• שר התקשורת – יועז הנדל
• שר התרבות – אסף זמיר או חילי טרופר
• שרת הקליטה – פנינה תמנו שטה
יריב לוין יכהן כיושב ראש הכנסת.

21:00 עריכה

יושב ראש האיחוד הלאומי, השר בצלאל סמוטריץ': "המאבק לתיקון מערכת המשפט היה אחד הדגלים המרכזיים של הימין ולנתניהו אסור בשום אופן לקפל אותו".

21:30 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לראש הממשלה, בנימין נתניהו: "כבר הבהרתי שברגע שיש ועדות כנסת החקיקה צריכה להיעשות שם, ולמרות זאת הממשלה נמנעת מלאשר טיוטות חוק שחשובות למלחמה בנגיף הקורונה. תוצאות ההתנהלות הזאת עלולות להיות קשות מאוד".

מסמך: מכתב מנדלבליט לנתניהו.

21:34 עריכה

ראש הממשלה נתניהו הודיע שממחר ב-16:00 לא תותר יציאה מהיישובים עד יום שישי ב-7:00 בבוקר. ביום רביעי מ-18:00 עד 7:00 למחרת – הציבור יישאר בביתו.

אזרחי ישראל, אנחנו בשבוע גורלי, לעולם ולמדינת ישראל. הוא גורלי כי בקרב הבלימה מול הקורונה, הימים הללו יקבעו את הכיוון – התקדמות או נסיגה, ולאנשים רבים – חיים או מוות.

בניו-יורק המגיפה משתוללת. הנשיא טראמפ אמר לאזרחי ארה"ב שהרע מכל עדיין לפניהם. באירופה, המדינות מוכות הקורונה הצליחו להקטין במעט את מספר המתים. זה נותן אופטימיות, אבל התמונה בכללותה מוסיפה להיות קודרת. מאות הלוויות באירופה מדי יום, אנשים נאבקים במחלה.

אני מבקש בשם כולכם לשלוח איחולי החלמה מהירה לידידנו, ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, שנאבק עכשיו במחלה.

הסופה הפראית הזאת, של פעם במאה שנים, גובה קורבנות ברחבי העולם, גובה קורבנות מכל חלקי העמים בלי הבחנה, והיא מזעזעת כלכלות במדינות רבות.

אצלנו המצב טוב יותר. בזכות הצעדים השיטתיים שנקטנו, ושאנחנו נוקטים, בפירוש יש מגמת שיפור. אבל מי שחושב שאפשר לסיים את המשבר של הקורונה ב"זבנג וגמרנו" – טועה טעות מרה.

חוכמת הדורות שלנו מלמדת שיש דרך קצרה שהיא ארוכה, ויש דרך ארוכה שהיא קצרה. כשמדובר בבריאות ובחיים שלכם, אזרחי ישראל, אסור שיהיו קיצורי דרך. ראינו מה קרה לפני חודש באירועי חג הפורים. ההידבקות בנגיף התפשטה במעגלים רחבים. אני אומר כאן בצורה הכי ברורה שיכולה להיות: פסח לא יהיה פורים.

כל משפחה תסב לליל הסדר לבדה. תחגגו רק עם המשפחה המצומצמת, שנמצאת עכשיו אתכם בבית. מתוך אחריות עמוקה לשלום הציבור נחליט הערב בממשלה על הטלת סגר כללי ברחבי המדינה. ממחר (ג') ב-16:00 אחר הצהריים תישארו בערים וביישובים שלכם. התושבים בשכונות מסוימות בירושלים, שעליהן נחליט ונודיע, יישארו במרחב שיוגדר להם. הסגר הכללי יימשך עד יום שישי בשעה 07:00 בבוקר. אבל יש עוד הגבלה: ביום רביעי, לפני ליל הסדר, כל אחד ואחד נשאר בביתו משעה 18:00 בערב עד למחרת ב-07:00 בבוקר. אני יודע שיש פה הכבדה גדולה, אבל פשוט אין ברירה. אנחנו נאכוף את הסגר בנחישות.

אני מבקש מכם למלא אחר ההנחיות שלנו, אני מבקש מכם לעשות זאת במשמעת עצמית ובאחריות אישית. תעשו זאת למענכם, למען יקיריכם, למען השוטרים והשוטרות, למען החיילים והחיילות היקרים שלנו, שיחד עם צוותי הרפואה וצוותי מד"א עושים מלאכת קודש. מלאכים בלבן, מלאכים במדים. אני רוצה להודות גם לאומנים הרבים שמתנדבים בבתים ובמרפסות, כדי לשמח את הלבבות, ואני אומר לכם: כל הכבוד לכם. עם אחד אנחנו.

בד בבד עם ההקשחה בהנחיות, אני שמח לומר לכם – יש סימנים חיוביים באופק. אבל אני מבקש מכם באותה עת, אל תיכנסו לשאננות. אסור לנו להיכנס לשאננות. אנחנו מתקדמים בהכנות לתרחישי היציאה מן המשבר. זה יקרה רק אחרי סיום חג הפסח והמימונה, וכללים זהים יופעלו גם בנוגע לחגים של אחינו ואזרחינו הלא יהודים. אבל יש אפשרות ריאלית שאם המגמות החיוביות בישראל יימשכו, אנחנו נצא בהדרגה מן הסגר אחרי חג הפסח והמימונה.

בראש ובראשונה, אזרחי ישראל, זה תלוי בכם. זה תלוי במידת מילוי ההוראות הקשות שאנחנו מורים לכם לטובת הכלל.

היציאה תיעשה על פי רמות הסיכון באוכלוסייה. הבטוחים ביותר יצאו ראשונים, ומי שנמצאים בסיכון הגדול יותר יצאו אחרונים, הם יישארו ככל שניתן בבידוד. אנחנו חייבים להגן על האוכלוסיות שנמצאות בסיכון חיים ממש, והדרך לעשות זאת היא לשמור על בידוד.

תחילת היציאה תפיח רוח חיים במשק. היא תיתן תקווה לעצמאים ולשכירים כאחד, לעסקים הקטנים שנאנקים, וגם לעסקים הגדולים – שגם הם נאנקים. ברגע שאנחנו משנים כיוון, ברגע שאנחנו מתחילים להגביר את הפעילות במשק, הכל מתחיל להשתנות.

בינתיים, כדי לעבור את הפרק הזה, העברנו בממשלה אתמול החלטה על תקציב חירום של 90 מיליארד שקל. זה סכום דמיוני. העברנו אותו כדי לעזור לכם – העצמאיים, השכירים, מבקשי העבודה, המובטלים. הסכום הזה כולל גם את מענק החג שנמצא בשלבי חקיקה מתקדמים בכנסת. אני מאוד מקווה שהכנסת תשלים את החקיקה הזאת בהקדם, כדי שהמענק יגיע עוד בחול המועד, ישר לחשבון הבנק שלכם. בכל מקרה, הוא יגיע.

אני מבקש מכם עוד דבר חשוב, בייחוד בימים הללו – אני מבקש מכם לרכוש מוצרי צריכה מתוצרת ישראל. מוצרי מזון, חקלאות, תרופות, בגדים – הכל תוצרת הארץ.

אני מאמין שהאסטרטגיה הזאת תשקם את כלכלת ישראל. שזורים בה הרבה מאוד מרכיבים, אחד מהם הוא מספר הבדיקות לגילוי החולים. הבדיקות מספקות לנו הערכה טובה יותר על המצב של התחלואה ומיקום התחלואה באוכלוסייה בארץ. אנחנו שואפים להגיע תוך ימים ל-10,000 בדיקות. זה היה קשה מאוד להגיע לשם, הייתה ירידה משום שחלקים פתאום חסרים ואתה מגלה שאת ההזמנה שהזמנת – מישהו אחר לקח. התגברנו על זה, ואנחנו נגדיל את המספר גם מעבר ל-10,000, כדי לאפשר את אותה יציאה מדורגת ובטוחה מן הסגר. אני רוצה שתדעו מה זה אומר, 10,000 – זה ממקם אותנו במקום שני בעולם בבדיקות לנפש. אני חושב שאסטוניה, שיש לה בסך הכל כמיליון אזרחים, מקדימה אותנו. יש לנו פחות או יותר את אותו מספר בדיקות שיש לדרום קוריאה, עם אוכלוסיה פי חמישה משלנו, ובריטניה עם אוכלוסייה של פי שבעה מאיתנו. יש כאן מאמצים גדולים מאוד, וכדאי לשים את הכל בפרספקטיבה. ישראל מובילה בהרבה מאוד דברים, ולא סתם היא דורגה כמדינה הבטוחה ביותר בעולם.

מאמצי הרכש שלנו להשיג את הציוד הרפואי הדרוש לנו, כולל את המרכיבים לבדיקות הקורונה, מתבצעים בתנאים של תחרות בינלאומית עזה, והמאמצים הללו הם בלתי נלאים.

היום שוחחתי עם ידידי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, וסיכמנו על שיתוף פעולה גם בנושא הזה. הוא שיבח אותי על הצעדים שאנו נקטנו כאן במאבק נגד הקורונה. כשדיברתי איתו, סיפרתי לו שאני עושה הפסקה בפגישה שהייתה לי עם חבר הכנסת בני גנץ, והוא אמר לי: 'חשוב מאוד שתאחדו כוחות בשביל מדינת ישראל'. אני מסכים איתו, ואני משוכנע שאפשר להגיע לממשלת אחדות. הדרך עדיין לא הסתיימה, עדיין יש מכשולים, זה לא דבר פשוט, אבל אני מאמין שעם רצון טוב ומאמץ הדדי משותף אפשר להגיע לזה, ואפשר וצריך להגיע לזה בהקדם.

האחדות נדרשת לא רק ברמה הפוליטית, היא נדרשת גם בתוך החברה הישראלית. בימים האחרונים אני ראיתי התגייסות נפלאה של נוער, של מתנדבים. פשוט התגייסות יוצאת מן הכלל. ראיתי רופאים שחלו בקורונה, וכמו חיילים שנפצעו בשדה הקרב, הם רוצים לחזור חזרה כדי לטפל בחולים. אותו הדבר רואים עם הרופאות ועם האחיות – זה פשוט דבר מדהים. כולנו מצדיעים להם.

אבל אני אומר גם ביושר שראינו תופעות אחרות. ראינו הסתה איומה נגד הציבור החרדי, גם בתקשורת וגם ברשתות החברתיות. זה בלתי מקובל, זה בלתי נסבל. אני יודע שזה לא משקף את הדעה של רוב רובם של אזרחי ישראל.

לפני שעה קלה שוחחתי בטלפון עם ראש העיר של בני ברק, אברהם רובינשטיין, חיזקתי אותו ואת התושבים. הוא נמצא בבידוד, אני נמצא בבידוד, אבל אמרתי לו שבניגוד לשיר של זוהר ארגוב אנחנו לא ב'בדד', כי אנחנו ביחד. גם בבידוד אנחנו לא בבדידות, אנחנו ביחד. הוא סיפר לי שהוא מקבל אינספור שיחות חיזוק מאזרחים מכל רחבי הארץ, מראשי ערים. הוא אמר לי: 'יש לנו עם נפלא, אין עם כזה בעולם'.

אנחנו מחבקים את תושבי בני ברק, כמו שאיטליה כולה מחבקת את תושבי לומברדיה, והלב שלנו עם בני ברק כמו שכל איטליה עם לומברדיה. אבל יש לנו עוד חיבור, חיבור נוסף, החיבור הזה של המורשת שלנו. העבר שלנו שידע כל כך הרבה סבל, כל כך הרבה אתגרים, כל כך הרבה משברים שעברנו אותם, יותר מכל עם אחר בתולדות האנושות.

חג הפסח מנציח את יציאת מצרים, התגברות על משברים, התגברות על מיצרים. אני גדלתי על שירו הנפלא של זאב ז'בוטינסקי, "שיר בית"ר". הוא כותב שם: "תגר על כל מעצור ומצר". זה מה שאנחנו עושים היום.

בכל דור ודור אנחנו מתגברים על האתגרים, ודומה שבמאה השנים האחרונות לא ראינו אתגר כזה, אבל אני יודע שאף על פי שזה אתגר עולמי שכל האנושות חווה – אני יודע שאנחנו עוברים אותו יחד ועוברים אותו בהצלחה. אנחנו כותבים יחד פרק קשה, אבל רב הוד בתולדות עמנו ובתולדות מדינתנו.

אני רוצה לברך את כולכם, אזרחי ישראל, בחג פסח כשר ושמח. אני רוצה לברך אתכם, שנעבור יחד את המיצר ונצא מבידוד לחירות. חג שמח.

21:48 עריכה

יושב ראש ש"ס, השר אריה דרעי, תקף את העיתונאית דוריה למפל: "יש לך קשיים בהבנה".

23:02 עריכה

במערכת הפוליטית משבחים את עיריית תל אביב על הפגנת הסולידריות עם בני ברק.

עוד 43 עדכונים
כל הזמן // יום שישי, 5 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים

על מלכים ועל הדמוקרטיה בישראל

האכזבה והייאוש ממה שקורה בפוליטיקה הישראלית מייצרים אמירות שנשמעות בלחש ובקול, על כך שצריך לשנות את שיטת המשטר. אמרנו תחושות קשות, אך דומה שהתחושות הללו נוכחות בעיקר אצל אלה שרוצים בכל מאודם שבנימין נתניהו יברך את עמו ויפרוש לחיים פרטיים טובים ונעימים. מקצתם זועמים וכועסים ורוצים לראותו מאחורי סורג ובריח.

הקולות לשינוי המשטר מגיעים משם, ממחצית הבוחרות והבוחרים שחשים מיאוס. הם מאמינים ששינוי השיטה יביא את הבשורה. אז כדי להרגיע, בישראל הנושא הזה עולה ויורד מהפרק חדשות לבקרים. דיברו כאן על בחירות אזוריות, העלו והורידו את אחוז החסימה, ואפילו עשו ניסוי בשידור חי של "בחירה ישירה לראשות הממשלה". ומה קרה? המצב נהיה רק יותר גרוע.

נושא שינוי שיטת המשטר עולה ויורד מהפרק חדשות לבקרים. דיברו על בחירות אזוריות, העלו והורידו את אחוז החסימה, וניסו "בחירה ישירה לראשות הממשלה". ומה קרה? המצב נהיה רק יותר גרוע

במדע המדינה יש תיאורים אינספור לשיטות ניהול משטר דמוקרטי. מדינות העולם מתחבטות בסוגיה הזו לא אחת. לכל המדינות הדמוקרטיות יש תחושת פספוס, שמשהו לא עובד. העקרון הדמוקרטי נראה אידיאלי, צודק ושוויוני, אך בפועל הוא לא אחת כסות למאוויי שלטון חסרי רסן של בודדים, שמכירים את הכללים היטב ויודעים לסחוט את המיץ גם מקליפת הלימון. גם כשנדמה שלא נותרו בו נוזלים.

דוגמאות לכך לא חסרות ולא נתעמק כאן במהלכים הדמוקרטיים לכינון המשטר בגרמניה בשנות השלושים של המאה שעברה, אלא ננסה להתעמק בעקרון אחד ויחיד שמהווה מכשול במשטרים דמוקרטיים ונגדיר אותו באופן כללי – תרבות פוליטית.

בין הטוטליטריזם לבין הדמוקרטיה יש מצוק ענק, שבר טקטוני שמסמן את המעבר החד בין דיכוי לבין חירות, בין משטור לבין חופש לבחור. אם נעשה משאל בין אזרחי העולם, מה הם היו רוצים שיהיה, אני מאמין שיש עדיין רבים מאוד שרוצים שמישהו יקבל עבורם החלטות. שהם ישלמו מיסים והמדינה תיתן להם שירותים. אל תהיו מופתעים ממה שכתבתי, קחו למשל את וועד הבית שבו אתם גרים, אף אחד לא רוצה לקחת את המשימה, ולצד עובדה זו, כולם רוצים שהבית יהיה נקי וכשמשהו מתקלקל במעלית, שיהיה מי שידאג לזה, בכספי המיסים.

הדוגמא הזאת של וועד הבית היא לא ייחודית, אפילו בבחירות ללשכת עורכי הדין אחוזי ההשתתפות הם מהנמוכים המוכרים במקומותינו. התכונה האנושית הזאת מלווה אותנו במהלכים רבים בחיינו, כשמעלים ומורידים את מחירי הבנזין, כשמשנים את תעריפי הגז והחשמל ועוד ועוד.

יש המכנים זאת אדישות אזרחית ויש בכך המון ויש שיאמרו, זו דרכו של המין האנושי. יצורים חופשיים שרוצים רועה שינהל אותם.

יש מצוק ענק המסמן את המעבר בין דיכוי ומשטור לבין חירות וחופש בחירה. במשאל בין אזרחי העולם – אני מאמין שרבים ירצו שמישהו יקבל עבורם החלטות. קחו את וועד הבית שלכם למשל

אנחנו קוראים גם את ההיסטוריה של העם היהודי ונזכרים בעם שבא אל שמואל וביקש להמליך מלך שינהל אותם. שמואל ענה:

"וַיֹּאמֶר–זֶה יִהְיֶה מִשְׁפַּט הַמֶּלֶךְ, אֲשֶׁר יִמְלֹךְ עֲלֵיכֶם: אֶת-בְּנֵיכֶם יִקָּח, וְשָׂם לוֹ בְּמֶרְכַּבְתּוֹ וּבְפָרָשָׁיו, וְרָצוּ, לִפְנֵי מֶרְכַּבְתּוֹ.  וְלָשׂוּם לוֹ, שָׂרֵי אֲלָפִים וְשָׂרֵי חֲמִשִּׁים; וְלַחֲרֹשׁ חֲרִישׁוֹ וְלִקְצֹר קְצִירוֹ, וְלַעֲשׂוֹת כְּלֵי-מִלְחַמְתּוֹ וּכְלֵי רִכְבּוֹ.  וְאֶת-בְּנוֹתֵיכֶם, יִקָּח, לְרַקָּחוֹת וּלְטַבָּחוֹת, וּלְאֹפוֹת.  וְאֶת-שְׂדוֹתֵיכֶם וְאֶת-כַּרְמֵיכֶם וְזֵיתֵיכֶם, הַטּוֹבִים–יִקָּח; וְנָתַן, לַעֲבָדָיו.  וְזַרְעֵיכֶם וְכַרְמֵיכֶם, יַעְשֹׂר; וְנָתַן לְסָרִיסָיו, וְלַעֲבָדָיו.  וְאֶת-עַבְדֵיכֶם וְאֶת-שִׁפְחוֹתֵיכֶם וְאֶת-בַּחוּרֵיכֶם הַטּוֹבִים, וְאֶת-חֲמוֹרֵיכֶם–יִקָּח; וְעָשָׂה, לִמְלַאכְתּוֹ.  צֹאנְכֶם, יַעְשֹׂר; וְאַתֶּם, תִּהְיוּ-לוֹ לַעֲבָדִים."

הסיפור הזה מופיע בספר שמואל א פרק ח' ומלווה אותנו מאז ועד היום. רבים מאיתנו רוצים שמישהו יחליט עבורם מה טוב ומה רע, מה מותר ומה אסור. אם אומר שבעצם כולם רוצים את זה תאמרו, ואולי בצדק, שירדתי מדעתי. אולי. אבל גם במשטר דמוקרטי – 120 נבחרי ציבור קובעים למליוני בני אדם מה מותר ומה אסור. ההבדל היחיד שהמלך הוא אחד ובכנסת יש 120 חברים וחברות. החשיבה דומה למדי אצל המלך ואצל נבחרי הציבור.

אכן, זה אולי לא היה צריך להיות כך, אך הלכה ולמעשה כשנבחר מישהו, הוא חש בגופו את זרמי המלוכה: "אני אחליט, אני אנווט".

ובכל זאת, אמרנו שבין המשטר הטוטליטרי לבין המשטר הדמוקרטי פעורה תהום. כן פעורה תהום, אם כי נבחרי הציבור הדמוקרטים מקפידים לכסות את התהום בערמות של חוקים שנועדו לתת להם עוד ועוד עוצמה למשול ולמלוך.

במהלך השנים, אולי מתחילת הדרך של הדמוקרטיה הישראלית, אנחנו בוחרים אמנם במפלגות, אך חושבים בעיקר על המנהיגים, כשהבולטים שבהם הם דוד בן גוריון, מנחם בגין, יצחק רבין, אריאל שרון ובנימין נתניהו. אלה מנהיגים שהצליחו לבסס את מעמדם ולהפוך לכמעין מלכים דמוקרטיים בדיוק כפי ש"העם רוצה". היו עוד ראשי ממשלות, אך הם היו אפיזודה חולפת וקשה להיזכר שהיו שם, אלא אם כן היו מעורבים באירועים משמעותיים כמו לוי אשכול במלחמת ששת הימים וגולדה מאיר במלחמת יום הכיפורים.

גם במשטר דמוקרטי – 120 נבחרי ציבור קובעים למליוני בני אדם מה מותר ומה אסור. ההבדל היחיד שהמלך הוא אחד ובכנסת יש 120 חברים וחברות. החשיבה דומה למדי אצל המלך ואצל נבחרי הציבור

הדמוקרטיה הישראלית צעירה ומהוססת, אך גם דמוקרטיות וותיקות כמו בצרפת ובארצות הברית מתנדנדות כמו כאן אצלנו וניכר שהנשיא הנבחר הוא לא פחות ולא יותר מאשר המלך הדמוקרט. השוני העיקרי והחשוב הוא שלמלך הזה יש תאריך תפוגה, שתי קדנציות כמו בארצות הברית. תאריך תפוגה שלא קיים כאן אצלנו במדינת ישראל הדמוקרטית, שבה יש מלך דמוקרט, נערץ, שיכול להמשיך למלוך גם עם כתבי אישום על שחיתות והפרת אמונים.

כאמור לרבים מאוד מאיתנו זה מצב נוח, כי יש מישהו שמחליט עבורנו כמו בהרבה תחומים אחרים.

ומה לגבי האחרים, אלה שרוצים לשנות את השיטה? התשובה שלי פשוטה, אם תשנו תקבלו את אותה התוצאה. הבעיה בישראל וכנראה במקומות נוספים בעולם, שהמונח נבחר ציבור התעוות.

המילה בחירה מסחררת את בני האדם ומטעה אותם לחשוב שמרגע שנבחרו הם למעשה מלך כל יכול. הנקודה הזאת היא קריטית. נבחרי ציבור, מרגע בחירתם מקבלים חסינות, מתוך התפישה שצריך לאפשר להם לעבוד. זו גישה שגויה, שכן בזמן הזה הם מחוקקים גם חוקים לא אתיים ולא מוסריים שמטרתם לשמר את הכוח שלהם.

ברגע שנבחרי הציבור בישראל מחוקקים חוקים שמאפשרים להם להמשיך במשימתם גם עם כתבי אישום, הם בעצם מודיעים לנו האזרחים שלא משנה איזה פתק נשים בקלפי, הם ימשיכו למשול בנו.

מציע לנו לחשוב, איך יכול להיות שיש לא מעט נבחרי ציבור שפוקדים את חדרי החקירות של המשטרה. איך יכול להיות שראש ממשלה, נשיא ועוד כמה שרים בילו מאחורי סורג ובריח. איך יכול להיות שראש ממשלה עם כתב אישום נבחר לקדנציה נוספת וכעת יחלק את זמנו המוגבל בישיבה עם השרים על עתידנו ובישיבה בבית המשפט כדי לדון בעתידו האישי.

ברגע שנבחרי הציבור בישראל מחוקקים חוקים שמאפשרים להם להמשיך במשימתם גם עם כתבי אישום, הם בעצם מודיעים לנו האזרחים שלא משנה איזה פתק נשים בקלפי, הם ימשיכו למשול בנו

הבעיה היא לא השיטה, הבעיה היא נבחרי הציבור שלנו, האם אנחנו יודעים באמת עבור מי ומה אנחנו מצביעים. התשובה היא שאנחנו מצביעים למי שימשול בנו ולא מוטרדים מערכיו האישיים, למרות שהכל גלוי לפנינו. מלכים דמוקרטיים, בעלי נכסים, שאינם חתומים על קוד אתי כלשהו וזוכים להערצה ואהדה גם ביום הבחירות. היום שבו אנו הולכים בהמונינו, גם אם זה נעשה שלוש פעמים בשנה, מצקצקים בלשון ומצביעים באדיקות לכל אותם אלה שרוצים רק למשול.

לסיכום: נשנה את התרבות הפוליטית שלנו, נצפה ונתבע מנבחרי הציבור להיות נקיי כפיים, שליחים שלנו שפועלים על פי קוד אתי ברור. נציב בפני המפלגות את הדרישות שלנו ונתבע מהם הגבלת קדנציות, שתיים ולא יותר.

מיכאל מירו הוא דוקטור למדע המדינה, עיתונאי למעלה מארבעים שנה, לשעבר מנהל קול ישראל. חוקר ומתעניין בפוליטיקה, חברה, סביבה, מוסר ואתיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הבעיה בהנחה כי דרישה להגינות ויושר מנהיגותי צריכה להתבטא על ידי הבוחר היא תמימות. יש כן צורך להיסמך על קדנציות חברי כנסת ישרי דרך אחת לפחות כדי לעגן חוקים דמוקרטיים המעמידים את ראש המפל... המשך קריאה

הבעיה בהנחה כי דרישה להגינות ויושר מנהיגותי צריכה להתבטא על ידי הבוחר היא תמימות. יש כן צורך להיסמך על קדנציות חברי כנסת ישרי דרך אחת לפחות כדי לעגן חוקים דמוקרטיים המעמידים את ראש המפלגה במבחן מוסרי , נקיון כפיים ובעיקר בקיצוב כהונה .

עוד 1,086 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב

לדברי היועץ המשפטי לממשלה, התקבלו מאות הערות על הצעת החוק והייעוץ המשפטי החל לדון בהן ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 15 עדכונים

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

למקרה שפיספסת

נוכחות יוניפי"ל בדרום לבנון מגיעה לצומת דרכים

התמונות יוצאות הדופן בהן חיילים לבנונים מכוונים מטולי RPG, בעוד טנק של צה"ל פועל במובלעת מול משגב-עם, וביניהם עומדים חיילי יוניפי"ל – ממחישות בצורה הטובה ביותר את המצב המורכב שקיים בגבולה הצפוני של ישראל. הן גם מדגישות את הצורך "לחשב מסלול מחדש" באשר למדיניות שיש לנקוט בנוגע להתעצמות ארגון חזבאללה בדרום לבנון.

נתחיל מהסוף – התקרית החריגה במובלעת מול קיבוץ משגב-עם הסתיימה מבלי שנורתה ירייה אחת. עובדה זו הינה תולדה ישירה של השת"פ הקרוב של צה"ל עם ארגון יוניפי"ל, ודרכו עם צבא לבנון, באופן שמאפשר לצה"ל לבצע פעילות במקום כה רגיש ללא סכנת התדרדרות.

התקרית החריגה הסתיימה ללא ירייה אחת. תולדה ישירה של השת"פ הקרוב של צה"ל עם יוניפי"ל, ודרכו עם צבא לבנון, באופן שמאפשר לצה"ל לבצע פעילות במקום כה רגיש ללא סכנת התדרדרות

במובן הרחב של הדברים, היכולת של יוניפי"ל להעביר מסרים משני הצדדים משככת מתיחות, מונעת מתיחויות ובולמת את הפיכתם של אירועים טקטיים (כתוצאה מפעילות צה"ל בגבול הצפוני) לאסטרטגיים.

אולם תקרית זו גם ממחישה את הבעייתיות הרבה של נוכחות יוניפי"ל בדרום לבנון. מטול ה-RPG שהוחזק על-ידי אחד מחיילי צל"ב. הנוכחות "הכמעט" גלויה של אנשי חזבאללה באיזור (וכמובן של כתבי תחנת הטלוויזיה של הארגון "אלמנאר", שבאופן "מפתיע" הגיעו למקום במהירות). אלה ממחישים שמעבר לתיאום בין הגורמים השונים, אין באמת לארגון יוניפי"ל את היכולת לכפות את מרותו וליישם הלכה למעשה את המנדט הרחב שניתן לו לאחר מלחמת לבנון.

אירוע זה מצטרף לאירועי משמעותיים יותר בגבול הצפון. גילוי המנהרות ההתקפיות של חזבאללה שנחפרו מתחת לאפם של חיילי יוניפי"ל, רצף התגובות של חזבאללה על אירועים שונים שלטענתו ישראל היתה אחראית עליהם (פגיעה בגדר המערכת, ירי נ"ט, הנחת מטענים), וכמובן בניין הכוח של הארגון בדרום לבנון שנמשך כמעט ללא כל התנגדות – כל אלה ממחישים את אוזלת ידו של ארגון יוניפי"ל בגבול הצפוני.

לקראת דיוני חידוש המנדט של יוניפי"ל, על ישראל לקבל החלטה האם היא מוכנה לקבל הלכה למעשה את המצב בגבול הצפוני (עם כל החסרונות שבכך) ולאפשר את נוכחותו של יוניפי"ל בגבולה הצפוני. זאת מתוך הנחה שארגון זה לא יבלום את בניין הכוח, אבל יאפשר העברת מסרים שאולי תמנע חיכוך עתידי. או שהיא מוכנה לקבל כל זאת, או שהיא מבקשת לשנות את המצב הנוכחי מיסודו.

לקראת דיוני חידוש המנדט של יוניפי"ל, על ישראל להחליט: האם לאפשר נוכחות יוניפי"ל בגבולה הצפוני, בהנחה שלא יבלום את בניין הכוח אך יאפשר העברת מסרים למניעת חיכוך עתידי – או לשנות את המצב מיסודו

חשוב לזכור כי ישראל עתידה לשלם מחיר מדיני יקר אם תחול התדרדרות שתוביל למלחמה בינה או לבין חיזבאללה, בשל נכונותה לקבל את הפעילות המוגבלת של יוניפי"ל בגבול הצפון.

העובדה שיוניפי"ל מאפשר לחזבאללה לפעול באופן עצמאי בגבול הצפון ולא באמת מדווח על כך בדיווחיו השונים למועצת הבטחון (שכן אם הוא יציג את המצב לאשורו הוא יוצג במערומיו) – עתידה להקשות על ישראל לגייס תמיכה בינ"ל לפעילות קשה שלה בגבול הצפון, שתכוון גם כנגד אזרחים (לאור העובדה שחיזבאללה מסתיר ומסתתר מאחורי אזרחיו השיעים בדרום לבנון).

אותה "קהילה בינ"ל" עלולה להסתמך על דיווחי יוניפי"ל ולהאשים את ישראל בהפעלת כוח מיותרת כנגד אזרחים ומוסדות אזרחיים, מבלי שיש עדויות לכך שחיזבאללה מסתתר מאחוריהם (שכן יוניפי"ל לא דיווח על כך).

חשוב לציין כי לקהילה הבינ"ל (בדגש על המדינות החברות במועב"ט ואלו ששולחות את חייליהן ליוניפי"ל) המצב הנוכחי הוא מאוד נוח. הוא גם מאפשר לכאורה לאותן מדינות השפעה על המצב בלבנון, מבלי לשלם את המחיר של פעילות אקטיבית מצד יוניפי"ל מול פעילות חזבאללה בדרום לבנון.

אותן מדינות שמעדיפות את שלומם של חיילי יוניפי"ל מעל לכל אינטרס אחר (וכמובן שלא ניתן להאשימם בכך) לא באמת דוחפות או מבקשות לדחוף את יוניפי"ל לפעילות מסוג זה, והן מבינות היטב את מגבלות הכוח של פעילות יוניפי"ל (מבלי שהן מודות בכך כמובן).

ישראל עתידה לשלם מחיר מדיני יקר אם תחול התדרדרות שתוביל למלחמה בינה או לבין חיזבאללה, בשל נכונותה לקבל את הפעילות המוגבלת של יוניפי"ל בגבול הצפון

ולכן – אם תרצה ישראל להוביל לשינוי של ממש באשר לנוכחות כוח יוניפי"ל ומהלכיו בגבול הצפון, יהיה עליה לבצע מהלכים דרסטיים בזירה המדינית בהקשר. מכיוון שמהלכים אחרים בדמות "הנחיה ליוניפי"ל לממש הלכה למעשה את המנדט שניתן לו בשטח" כבר מוצו, ולכאורה התקבלו החלטות במועצת הבטחון בהקשר (וכמובן שום דבר לא קרה) – רק מהלכים ישראלים משמעותיים יוכלו לשנות את המצב בזירה הצפונית מהיסוד.

בפני ישראל עומדות מספר אופציות:

  • פעילות מדינית לביטול נוכחות יוניפי"ל על כל המשתמע מכך.
  • לחץ לצמצום משמעותי של כמות החיילים המוצבת בלבנון (מעל 10000), מתוך הנחה שצמצום נוכחות זו יסייע לישראל בחשיפת הפעילות השלילית של חזבאללה (במובן הזה שיהיה ברור שיוניפי"ל לא באמת מפקח על המתרחש בגבול), והפיכת יוניפיל למכשיר תיאום בלבד.
  • במקביל לכלל האופציות – הגברת המסרים בדבר מלחמה קרבה עם חזבאללה אם יוניפי"ל לא ישנה את מדיניותו. זאת כדי להפעיל לחץ על מועצת הבטחון לשנות את מתווה הפעילות של יוניפי"ל, או לכל הפחות לתת לישראל גיבוי כלשהו לפעילות בגבולה הצפוני אם תחול התדרדרות בינה לבין חזבאללה. זו מדיניות מסוכנת, מתוך הבנה שמסרים אלו עלולים להיות כ"נבואה המגשימה את עצמה" ואלו עתידים להלחיץ מאוד את מדינת לבנון וארגון חזבאללה.

בוודאי שלכל אחת מהאופציות הללו ישנן השלכות משמעותיות. אבל, כאמור, גם המשך המצב הנוכחי גורם לישראל לשלם מחירים משמעותיים (לאור סכנת ההסלמה בזירה הצפונית).

אמנם על רקע עליית המתח בין ישראל והארגון, ולאור החשש המוחשי להתדרדרות, עשויה ישראל לאבד מכשיר שיכול לסייע לה לתחם את המתיחות בינה ובין חזבאללה בעת מתיחות, אך מנגד אותו "מכשיר" עלול להוות מכשול של ממש אם תהיה התדרדרות מהירה בזירה הצפונית. מאיום בפגיעה לא מכוונת בחיילי יוניפי"ל ועד מניעת פעילות צה"ל באזורים מסוימים בשל נוכחות הארגון, בוודאי בשלבים הראשונים של המערכה העתידית.

בצורה פרדוקסלית, דווקא היעדרותו של גורם בינ"ל בדרום לבנון יכולה לאפשר לישראל לקבל גיבוי בינ"ל לפעילות אפשרית מול חזבאללה, אותו גיבוי שהיא תתקשה לקבל כל עוד חיילי יוניפי"ל מוצבים באיזור זה.

בצורה פרדוקסלית, דווקא היעדרותו של גורם בינ"ל בדרום לבנון יכולה לאפשר לישראל לקבל גיבוי בינ"ל לפעילות אפשרית מול חזבאללה, אותו גיבוי שהיא תתקשה לקבל כל עוד חיילי יוניפי"ל מוצבים באיזור זה

מה שלא ישתנה – איזור דרום לבנון הוא "אסם התבואה" של חזבאללה מבחינת אמל"ח ונוכחות פעילים של הארגון. לא יוניפי"ל ולא צל"ב (שיותר משתף פעולה עם חזבאללה מאשר מונע פעולה) יכולים להוות מכשול של ממש להמשך בניין הכוח של הארגון. הגיע זמן ההחלטה.

רס"ן (במיל') דני (דניס) סיטרינוביץ שירת 25 שנה במגוון תפקידי פיקוד ביחידות האיסוף והמחקר המובילות באמ"ן ובנספחות אמ"ן בשגרירות ישראל בוושינגטון. דני בוגר תואר שני ביחסים בינ"ל מהאוניבסיטה העברית, וכיום ראש האקדמיה הדיגיטלית של חברת Cobwebs technologies. מתגורר ברחובות ומתעניין (מאוד) בהתפתחויות אסטרטגיות במזרח התיכון, בדגש על המערכה כנגד איראן.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 957 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות

פייק ניוז תוצרת יולי אדלשטיין: הכריז על מהפכה שהתרחשה כבר

הביקורת על מיעוט בדיקות הקורונה, גרמה לשר הבריאות להכריז כי יאפשר גם לאנשים ללא סימפטומים להיבדק ● אבל בדיקת זמן ישראל מגלה: בדיקות כאלה נערכו כבר לפני ההכרזה ● אפידמיולוג בכיר: "אדלשטיין רק התאים את ההודעות הרשמיות למדיניות במציאות"

עוד 851 מילים

איימן עודה: "ההפגנה תתקיים על אפם וחמתם של ממשלת הימין והמשטרה"

אריה דרעי תועד נוסע באין כניסה בדרכו לראיון בבני ברק ● פטין מולא על ההדבקות של ח"כ אבו שחאדה: פיגוע של המשותפת בכנסת ● משרד רה"מ מסיים התקשרות עם חברת ניקיון בצל חשד לתצהיר שקרי של עובדות במעון ● ליברמן: "לא יהיה סיפוח, נתניהו בדרך למדינה פלסטינית" ● רגב ואדלשטיין הודיעו: הרכבות יחזרו לפעול ביום שני הקרוב

עוד 61 עדכונים

תביעת פעילי כחול-לבן נגד גנץ נוגעת ללב אך חסרת סיכוי

446 פעילים ומתנדבים של כחול-לבן הגישו אתמול תביעה אזרחית נגד יו"ר המפלגה בני גנץ, בטענה כי החלטתו לחבור אל בנימין נתניהו, בניגוד להבטחתו במהלך הבחירות, מהווה הפרת חוזה עמם ● אולם, ככל שקל לחוש בכאבם האותנטי של התובעים, כך גם קל להפריך את הקונסטרוקציה המשפטית שעליה העמידו את תביעתם ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אכן הגיע הזמן להתקדם אך בפעם הבאה יש לדרוש מהמועמדים להגיש כתב התחייבות מחייב למצביעו שקיים הבטחותיו העקרוניות . יש לעגן את הצבעתם של האזרחים בהתאם להתחייבות המועמדים. ניתוק מוחלט של הח... המשך קריאה

אכן הגיע הזמן להתקדם אך בפעם הבאה יש לדרוש מהמועמדים להגיש כתב התחייבות מחייב למצביעו שקיים הבטחותיו העקרוניות . יש לעגן את הצבעתם של האזרחים בהתאם להתחייבות המועמדים. ניתוק מוחלט של החלטתו של מועמד לאחר בחירתו מאפשרת את בגידתו שוב ושוב ומציבה את קו השבר בשיטה הדמוקרטית הנהוגה .

עוד 886 מילים ו-1 תגובות

נ' עברה בדיקת קורונה ונשלחה לבידוד ביתי עד לקבלת התוצאות, אבל לא היה לה בית מתאים להתבודד בו ● כשפנתה לקופת החולים עם הבעיה, היא הופנתה למשרד הבריאות, שהפנה אותה לעירייה, משם הופנתה לפיקוד העורף וחוזר חלילה ● לבסוף היא נאלצה לשכור דירה זמנית על חשבונה - ולא בפעם הראשונה ● בפיקוד העורף אומרים בתגובה שהמלוניות עדיין פעילות, אך הם לא אחראים לשיכון המבודדים

עוד 627 מילים

הזהב השחור של ד"ר זיו

פרק 9כמעט בלתי נמנע שעיתונאי מתל אביב יגיע להתנחלות בגדה המערבית עם סטיגמות בתא המטען, ולכן זה תמיד משמח כשהסטיגמות האלה חוטפות כאפה ● אמיר בן-דוד פוגש במסעו דוקטור למדעי המוח ומנסה לדבר איתו על הסיפוח, על פוליטיקה ועל יחסי המתנחלים והפלסטינים ● את ד"ר נדב זיו הרבה יותר מעניין לדבר על תשוקתו הגדולה: ייצור ביו-פחם ● בסוף הם התפשרו - ויצא ראיון מעניין במיוחד

עוד 2,087 מילים

"גם אם נוכל לעזור לאישה אחת בלבד, זה שווה את המאמץ"

כל אישה שמגיעה לבית מרקחת בספרד ואומרת את מילות הקוד "מסכה 19", מאותתת בכך על מצוקה ● בתגובה, הרוקח ממלא טופס מיוחד ומעביר אותו בדיסקרטיות לרשויות ● היוזמה הספרדית כבר אומצה בצרפת ובהולנד, ונתונים ראשוניים מעידים על תרומתה למאבק באלימות במשפחה ● למה בישראל היוזמה הזו נדחתה, ומדוע רשויות הרווחה מסתייגות מקמפיינים ברוח דומה ברשתות החברתיות?

עוד 1,977 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה