מתקפת סייבר (צילום: iStock)
iStock
עוד מכה לעסקים הקטנים?

כוננות סייבר מחר צפויה המתקפה המסורתית על ישראל

האינטרנט הישראלי בכוננות ספיגה לקראת התקפת הסייבר השנתית המכונה OPIsrael ● באופן מסורתי, התוקפים מעוניינים לפגוע באתרים ממשלתיים, בנקים ומוסדות חינוך ● בפועל, הם מזיקים בעיקר לעסקים קטנים ● צ׳קפוינט כבר הזהירה את לקוחותיה: "נוכח מגיפת הקורונה, ייתכן שהתוקפים ירחיבו את הפריצות שלהם"

המעבר של כל העולם (כמעט) לעבודה מהבית עשתה טוב לחברות אבטחת מידע, שאמורות להגן עלינו מפני וירוסים וירטואלים שאינם קורונה. לקראת מחר (שלישי), הצורך באבטחה פריצות סייבר גובר במיוחד בישראל, בהמתנה להתקפה השנתית המכונה OPIsrael. ההתקפה הזו מכניסה לכוננות את האינטרנט הישראלי מדי שנה מאז 2013, וייתכן שהפעם ישראל תהיה פגיעה קצת יותר.

"לאור מגיפת הקורונה, ייתכן שהתוקפים ירחיבו את תחולת הפריצות שלהם וירכזו מאמצים בניצול הגישה מרחוק שאליה עברו ארגונים רבים", בגלל איסור ההתקהלות במקומות עבודה, כתבה חברת האבטחה צ'קפוינט בעדכון שהוציאה לקראת היום המדובר.

באופן מסורתי, התוקפים היו רוצים לפגוע בעיקר באתרים ממשלתיים, בנקים ומוסדות חינוך, אך בפועל רוב ההתקפות מצליחות לפגוע בעסקים קטנים, ולא רק. בשבועות האחרונים החלו להופיע פוסטים ברשתות חברתיות עם ההאשטאג #OPIsrael וענף אבטחת המידע בישראל נדרך.

גיל שוויד (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
גיל שוויד (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

האם זה אומר שכולנו צריכים לחבוש מסיכה וירטואלית שתכסה על הפעילות שלנו ברשת? לפי העדכון של צ'ק פוינט ללקוחתיה, למרות הסיכון של המעבר לעבודה מרחוק, דווקא השנה יש ירידה בנפח הפעילות ובפוסטים של הקבוצות הקשורות להתקפה הזו, ובראשן פצחני אנונימוס.

הקבוצה הזו קוראת לכל מי שמזדהה עם מטרותיהם לשלב כוחות, כדי לפגוע בישויות ובארגונים ישראלים, וליצור את מה שהם מכנים "אפוקליפסת האינטרנט הישראלי". זה אומר שכל זב ומצורע עם מחשב, גישה לרשת וידע בסיסי בהשחתת אתרים, יכול להצטרף למסיבה.

בראל טיורי
בראל טיורי

מאחר שהשנה קרוב לוודאי שגם הפצחנים עצמם בבידוד ויש להם יותר זמן פנוי, ייתכן שהזמינות שלהם להשתתף בחגיגה תהיה גבוהה יותר.

"לכאורה יש ארגון שתוקף את ישראל, אבל בפועל אלה קבוצות קטנות שרוצות ברעתה של ישראל ומצטרפים גם סתם אנשים, שיודעים קצת סייבר, וכן ארגוני פשע שמנצלים את זה על הדרך. מבחינתם, זה יום כיף שבו הם פורצים לאתרים ישראלים. להרבה מהם לא בהכרח אכפת מפוליטיקה", אומר בראל טיורי, מומחה לסייבר.

לדבריו, ההתקפות תופסות כותרות גם כשמדובר בשינוי של דף ויקיפדיה, או שתילת דגל פלסטין באתר משרד ראש הממשלה, כפי שקרה אשתקד. אבל בשביל זה לא צריך להיות גאון מחשבים – פריצה לכור הגרעיני בדימונה זה לא. וזה הסוג הראשון של ההתקפות, כלומר פריצה לקוד המקור של האתר והשחתה שלו.

גניבת פרטי אשראי

הסוג השני והקצת יותר מפחיד, הוא גניבת פרטים של ישראלים, למשל מאתרי רכישות כרטיסים, שבהם אפשר למצוא את פרטי האשראי ועוד סימנים מזהים אודות האנשים שהתקשרו איתם.

"לכאורה יש ארגון שתוקף את ישראל, אבל בפועל אלה קבוצות קטנות שרוצות ברעתה של ישראל ומצטרפים גם סתם אנשים, שיודעים קצת סייבר, וכן ארגוני פשע שמנצלים את זה על הדרך. מבחינתם, זה יום כיף"

הפריצה מהסוג הזה מצריכה קצת יותר כישורים, והיא מתרחשת גם בשוטף, אבל באופן מרוכז יותר סביב OPIsrael. מי שגונב את פרטי האשראי זורק אותם באופן אנונימי באתרים לשיתוף טקסט כמו pastebin שמאפשרים את זה, ומשם הם יכולים לעבור לצד שלישי. לא חסרות דוגמאות לפרסומי פרטים של גולשים ומוסדות ישראליים.

"זה החלק היותר מפחיד, ואז מתחיל מירוץ בין חברות האשראי ל'אנשים הרעים' שמוצאים את הפרטים האלה – על מי יצליח להשתמש בזה קודם", אומר טיורי. לדבריו, ייתכן שכל אחד מאיתנו נפגע בעבר מגניבות אלה מבלי שידע על כך, אם כי לחברות האשראי יש אינטרס למנוע זאת, מאחר שהכרטיסים שלנו מבוטחים.

לצד זה, יש גם גניבות של פרטים מהרשתות בהן אנחנו רשומים ופועלים, וכל אחד שרוצה לברר אם היה קרבן לזליגת מידע שכזו, יכול לברר את זה באתר הזה.

מתקפת סייבר (צילום: AP Photo/Ahn Youn-joon)
מתקפת סייבר (צילום: AP Photo/Ahn Youn-joon)

הצפה מלאכותית בפניות גולשים

הסוג השלישי של תקיפת אתרים הוא השבתה שלהם, באמצעות הצפה מלאכותית בפניות מגולשים. השרתים של כל אתר בנויים לכמות מסוימת של פניות, וכאשר מגיעים יותר מדי, הם קורסים. את השיעור הזה למד בשבועות האחרונים כל מי שניסה לגשת לאתר שירות התעסוקה.

"כאשר האקרים מזייפים תעבורה הם יכולים להפיל אתרים", אומר טיורי. "כך קורה כשאתה פונה למשרד הבריאות או לשופרסל, ולא מוצא שם את המידע שרצית, ואז אנשים לא יקבלו את האוכל שהזמינו. השם המקצועי לדבר הזה נקרא Distributed Denial of Service או בקיצור DDOS. זה אומר שיש רשת בוטים, שבפקודה אחת ישלחו את מה שאתה רוצה ויגרמו במקרה הזה להפלת שרת.

"את זה אפשר להשיג, למשל, על ידי אפליקציה עם וירוס כמו Cam Scanner, שהייתה יישום פופולרי, שהרבה אנשים הורידו כדי לצלם קבצים וליצור פידיאפים שייראו טוב. הרבה זמן אף אחד לא ידע, אבל כשאנשים הורידו אותה, על הדרך האפליקציה יצאה לשרת, ושאלה אם אפשר לבצע פקודות שיכלו להיות גם הרצת קוד. באופן הזה הרבה טלפונים היו חשופים לזה, והשתמשו בהם, בין היתר, לרשתות הבוטים של ההתקפות האלה", מוסיף טיורי.

בהתקפה של שנה שעברה, למשל, נשתלו קונכיות כאלה של הרצת קוד המונית ב-120 אתרים ישראלים, בעיקר של עסקים פרטיים.

השתלטות על האתר

דרך נוספת להשתלט על האתר, היא על ידי השתלטות על תהליך ההמרה בין הכתובת המוכרת (Domain) למספר שאותו היא מייצגת.

לכל כתובת יש מספר כזה, ואפשר לדמות את זה גם להבדל בין כתובת מגורים שאותה אפשר לזכור לבין המיקוד המספרי שהיא מייצגת בפועל, ושאיתו אפשר לעבוד באופן יעיל יותר.

אם משתלטים על אתר ההמרה בין הכתובת למספר, אפשר לגרום לכל הפניות לאתר להגיע לאתר אחר, שדומה למקור, ומשם כבר להפיל את האתר המקורי, להשחית אותו או לגנוב את פרטי האשראי, במה שנקרא פישינג.

טיורי, 23, מתגורר בירושלים ובזמן הפנוי מתפעל את הפודקאסט גם הסייבר, שמיועד לנוער ומבוגרים שרוצים ללמוד סייבר. מבחינת בעלי עסקים קטנים, ההמלצה שלו לקראת יום שלישי, היא קודם כל לא להיבהל.

"דבר ראשון בלי פאניקה. בסוף זה מה שההאקרים היו רוצים ליצור, אם נכנסו לאתר של מישהו ושמו דגלי ישראל עם איקסים, אז יום אחרי אפשר להחליף את זה, לא צריך להתרגש".

"דבר ראשון בלי פאניקה. בסוף זה מה שההאקרים היו רוצים ליצור, אם נכנסו לאתר של מישהו ושמו דגלי ישראל עם איקסים, אז יום אחרי אפשר להחליף את זה, לא צריך להתרגש"

לגבי חברות וארגונים גדולים יותר, הוא מוסיף, ברור שצריך לקבל ייעוץ מאנשי אבטחה ומבנה שרתים, שיבדקו שהכל בסדר, וכמובן לרפרש את האתר בתדירות גבוהה יותר כדי לבדוק שלא הייתה פריצה.

מבחינת האדם הפרטי, ככל שזה מבאס, ייתכן שיגנבו את פרטי האשראי או הססמא לפייסבוק ולא נוכל לדעת את זה בזמן אמת.

פעולות מניעה של מערך הסייבר הלאומי

מי שאמון על ההגנה מפני ההתקפות האלה ברמה הממשלתית הוא מערך הסייבר הלאומי, שעדיין בונה את עצמו ולא מייתר את הצורך של ארגונים לאבטח את עצמם. לפי העדכון של המערך הלאומי, ההתקפה של OPIsrael אמורה להתרחש בין 4-7 באפריל וגם הם מעריכים שעד עכשיו השיח אודותיה "התקיים בעצימות נמוכה בהשוואה לשנים קודמות".

לטענתם, הם ביצעו גם פעולות מניעה שהוכיחו את עצמן בשנה הקודמת, אז התרחשו רק 134 השחתות אתרים לעומת 1,145 בשנה שלפני כן. מנהל אירועי הסייבר במערך הזה הוא לביא שטוקהמר, ולדבריו המטרה של התוקפים היא בעיקר לייצר הד תקשורתי, להשחית אתרים, ולחשוף מידע אישי.

כמקובל, הם ממליצים לגולשים מהשורה להקפיד על ססמאות חזקות, הזדהות דו שלבית, גיבוי, הימנעות מפתיחת מיילים משולחים לא מוכרים, לחיצה על קישורים לא מוכרים או מסירת פרטים מזהים בדוא"ל או בטלפון. בנוסף, אפשר לפנות למערך הסייבר בחיוג מקוצר 119.

עוד 1,046 מילים
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן לפני שעתיים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה