חוף המבצר בעתלית נמסר למוש בן ארי. ואז יצא מכרז

"חוף הכרמל מגייסת את מוש לבניית כלכלה מקיימת בנופים שלנו", הכריז לפני חצי שנה ראש המועצה האזורית חוף הכרמל ● מכרז להפעלת החוף הבתולי לא פורסם, ורק בלחץ התושבים ירדה המועצה ממסלול הספק היחיד שקיבל מוש בן ארי, ופרסמה מכרז ● אבל אז התגלה שהזכיין של חוף המבצר יקבל את השילוש הקדוש: גם הפעלה של "משאיות מזון" בתקופת הביניים, גם את הזכות לתכנן את החוף העתידי, וגם את המפתח להפעלתו המלאה בהמשך ● "למה היזם צריך גם לתכנן את החוף וגם להפעיל אותו? זה כמו שהחתול יתכנן את מפעל השמנת"

  • ראש המועצה אסיף איזק ומוש בן ארי (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המועצה האזורית חוף הכרמל)
    מתוך עמוד הפייסבוק של המועצה האזורית חוף הכרמל

בוקר אחד, בשלהי הקיץ הקודם, כשרוחות הסתיו רק החלו לנשב והקורונה הייתה עדיין בירה צהבהבה ששותים עם פלח של לימון, גילו תושבי עתלית שהיישוב שלהם בדרך להפוך לעיר אילת, ושאיש לא עדכן אותם בכך.

ללא כל דיון מקדים, מכרז או אפילו התרעה, הודיע במפתיע ראש המועצה האזורית חוף כרמל, כי החוף הבתולי המכונה "המבצר" שנמצא מצפון לעתלית ונחשב לאחד החופים היפים בישראל, עומד לעבור לשליטתו של הזמר מוש בן ארי, שמפעיל של "החוף של מוש" בעיר הדרומית.

"חוף הכרמל מגייסת את מוש בבניית כלכלה מקיימת בחופים שלנו", הצהיר ראש המועצה, אסיף איזק, בפוסט חגיגי. לצד תמונה שבה הוא מצולם מחובק עם הזמר על רקע החוף היפהפה, ובלוויית אימוג'ים של דג ותמנון, כתב: "מוש ידוע כמי שעשה שינוי בחופי אילת ובעל ניסיון רב בניהול חוף מקיים וכלכלי. אנחנו שמחים על התגייסותו לסייע לחוף הכרמל".

חוף הכרמל מגייסת את מוש לסייע בבניית כלכלה מקיימת בחופים שלנו ????♻????לאחר השלב הראשון בהסדרת קו החוף, נערכת המועצה לקראת…

פורסם על ידי ‏מועצה אזורית חוף הכרמל‏ ב- יום שני, 23 בספטמבר 2019

"עצוב לי, ממש ממש עצוב לי", הגיבה לפוסט פעילת הסביבה וחברת ועדת איכות הסביבה במועצה, גנית פרחן. "שעות על גבי שעות בישיבות עם צוות חופים, התכנסויות של הוועדה, והנה אני מגלה דרך הפייסבוק על צעדים שנעשים ללא ידיעתי וללא ידיעת חברי הצוות".

איזק מיהר להרגיע וכתב בתגובה כי "זאת רק ראשיתו של התהליך", ואף הבטיח כי אופיו הירוק, הבתולי והחינמי של החוף, יישאר כך גם בעתיד.

אלא שאז התברר שראשיתו של התהליך היא גם סוג של אחריתו.

אסיף איזק (צילום: Flash90)
אסיף איזק (צילום: Flash90)

התקשרות בצ׳ק צ׳ק

כאשר איזק כתב בפייסבוק על גיוסו של מוש בן ארי לחוף הכרמל, הוא בעצם התכוון לכך שחתם על הסכם עם החברה שנמצאת בבעלותו של בן ארי, לצורך הפעלת החוף "במתכונת סביבתית-אקולוגית", וזאת ללא מכרז, ללא קול קורא ואפילו ללא דיון ציבורי משמעותי.

בשפה המשפטית קוראים לזה "הליך של ספק יחיד", ששמור בדרך כלל לסוג של שירות או מוצר ייחודי, שאפשר למצוא רק אצל ספק אחד ויחיד, למשל כמו פטנט, מכשיר חדשני או תרופה. במקרה המדובר נראה כי "התקשרות בצ'יק צ'ק" תהיה הגדרה מדויקת יותר.

חוף המבצר בעתלית (צילום: Hadas Parush/Flash90)
חוף המבצר בעתלית (צילום: Hadas Parush/Flash90)

המשאיות פרקו אדמה והקרוונים השתלטו

תכנון והפעלה של חוף אקולוגי הם עניין רגיש, במיוחד כשמדובר באחד החופים הבלתי-מפותחים האחרונים באזור הצפון, ועל אחת כמה וכמה כשהאזור הזה כבר ידע שורה לא מבוטלת של מאבקי סביבה קשים מול השלטון המקומי בקדנציות קודמות. לאורך השנים נחשפו בעיתונות כמה ניסיונות של יזמים להשתלט על פארקים, מחטפים תמוהים ויוזמות נוספות שחלקן נעצרו בזכות תושבים ערניים ולוחמניים.

גם "חוף המבצר", כפי שמכונה רצועת החוף הנקייה והחולית מצפון למבצר עתלית, ספג ניסיונות לרתום את החולות הזהובים למטרות מפוקפקות. כך, למשל, כוסו לפתע בשלהי 2015 שמונה דונמים של חולות, באדמה שפרקו משאיות, כנראה במטרה לנצל את השטח הטבעי לצורך הצבת מכולות אשפה.

המחטף הזה פגע גם בצמחייה הטבעית ובבתי הגידול של בעלי החיים, וברשות מקרקעי ישראל (רמ"י) הוציאו צו הפסקת עבודה. המועצה האזורית שהייתה אז בראשותו של ראש המועצה הקודם, כרמל סלע, הסבירה אז שמדובר בפעולה שנעשתה "בטעות". טעות או לא, בפועל הפך השטח החרוש לחניון שעליו השתלטו בהמשך קרוונים.

אנשים מטיילים סמוך לחוף המבצר בעתלית (צילום: Yossi Zamir/Flash90)
אנשים מטיילים סמוך לחוף המבצר בעתלית (צילום: Yossi Zamir/Flash90)

השתקה והסתרת תהליך ההתקשרות

היוזמה לפתח את חוף המבצר כחוף "ירוק" ואקולוגי נפלה על אוזניים קשובות בקרב תושבי המועצה האזורית. כבר שנים שהם מחכים לתכנית פיתוח חוף שניתן יהיה לרחוץ בו בפיקוח מציל, שישתלב בסביבה החולית, כמו בחופים שמפעילה רשות הטבע והגנים, ושיכלול מסחר מינימלי ומפוקח. אבל פעם אחר פעם הם מקבלים במקום זאת השתלטות חאפרית מפתיעה.

הפעם, החליטה המועצה כי הזיכיון להפעלת מסחר, ובהמשך גם התכנון החופי יועברו לידי היזם "בלה ואיתן השקעות ונכסים בע"מ", כפי שמעידים מסמכים שהגיעו לזמן ישראל. על פי רשם החברות, מדובר בחברה ותיקה שכל מניותיה הועברו לידיו של מוש בן ארי באפריל 2019.

"אדם הסבור כי קיים ספק אחר המסוגל לבצע את ההתקשרות, רשאי לפנות בכתב למחלקת איכות הסביבה ואתרי רחצה במועצה בתוך 14 יום", בישרו בינואר האחרון איזק ויוסי גבאי, מנהל מחלקת איכות סביבה ותברואה במועצה האזורית.

בוועדה לאיכות הסביבה וצוות החופים במועצה הוכו בתדהמה. "כפעילת הוועדה וכתושבת חוף הכרמל אני רואה את דרך נקיטת ההחלטות בנושא חוף המבצר כדרך שגויה ולא מכבדת, לא את תושביה וודאי לא את הוועדה האסטרטגית", אמרה אחת החברות בישיבת חירום שכינסה הוועדה. "החל מההשתקה והסתרת תהליך ההתקשרות עם מוש בן ארי במשך חודשים, וכלה בפרסום פתאומי של הכרזת ספק יחיד".

"דרך נקיטת ההחלטות בנושא חוף המבצר שגויה ולא מכבדת, לא את תושביה וודאי לא את הוועדה האסטרטגית. החל מההשתקה והסתרת תהליך ההתקשרות עם מוש בן ארי, וכלה בפרסום פתאומי של הכרזת ספק יחיד"

חבר אחר הבהיר בישיבה: "החופים שייכים לציבור. אין לסגור אף חוף. על זה הלכו אנשים לבג"ץ בפלמחים, בעמק חפר, בקיסריה, באכזיב ובמקומות נוספים. אין דבר כזה ולא יהיה 'החוף של מוש'. אם יהיה זו תהיה פשיטת רגל מוסרית של מועצה אזורית חוף כרמל".

חוף המבצר בעתלית (צילום: Doron Horowitz/Flash90)
חוף המבצר בעתלית (צילום: Doron Horowitz/Flash90)

חצי מיליון שקלים. בשקט

ההסכם בין מוש למועצה העלה תמיהות רבות. אמנם תחת הסעיף "בדיקה שבוצעה לאיתור ספקים", נכתב כי התבצעה "בדיקה עם מנהלי חופים ברשויות מקומיות אחרות", התקיים "מפגש מקצועי עם מוש בן ארי" וגם נערך "חיפוש באינטרנט". עם זאת לא נמסר פירוט של מה ואיפה חיפשו, מדוע נפגשו דווקא עם בן ארי, ומיהם אותם "מנהלי החופים ברשויות מקומיות אחרות", שעימם התקיימו פגישות.

"החופים שייכים לציבור. אין לסגור אף חוף. על זה הלכו אנשים לבג"ץ בפלמחים, בעמק חפר, בקיסריה, באכזיב ועוד. אין דבר כזה ולא יהיה 'החוף של מוש'. אם יהיה זו תהיה פשיטת רגל מוסרית של מועצה אזורית חוף כרמל"

"ממצאי הבדיקה" הרזה שביצעו במועצה האזורית חוף כרמל היו נחרצים מאד: לטענת איזק וגבאי, בן ארי והחברה שבבעלותו מפעילים באילת "חוף במתכונת המבוקשת תחת המותג 'החוף של מוש', הפועל בהצלחה רבה… מספק חוויה ייחודית, רגועה ומעוצבת תוך השתלבות בסביבה ובקהילה... ספקים אחרים המפעילים חופי רחצה בארץ אינם מספקים את כל הקריטריונים הייחודיים שמפורטים לעיל".

ניסיון לזהות מהם אותם "קריטריונים ייחודיים" שחיפוש באינטרנט ופגישה עם הזמר הביאו את ראש המועצה להחליט שהוא, ורק הוא, יכול לספק, גילה שחלק מהקריטריונים ברשימה המפורטת בהסכם אמורפיים למדי: "שמירה על חוף נקי", "דיאלוג עם הטבע", "חוויה רגועה בלב סערת החיים", "מקום שנעים לשהות בו, לחזור אליו. מקום שהוא בית". האם באמת אין אף גורם אחר בישראל שיכול להציע את האמירות הרוחניות האלה?

לפחות קריטריון אחד התנגש עם המציאות כמעט באופן מיידי: "דיאלוג עם התושבים". התגובות הנסערות של חברי ועדת איכות הסביבה, בקבוצות הפייסבוק והווטסאפ – וגם הרטינות שהשמיעו יזמים פוטנציאליים אחרים באזור, הוכיחו עד מהרה ש"דיאלוג" לא היה פה.

אחד היזמים שביקש להישאר אנונימי, פנה למנהל אגף הסביבה במועצה, גבאי, בשאלה מדוע לא פותחים את היוזמה המהפכנית לגורמים נוספים, כולל גורמים בסביבה של עתלית, שמכירים את החוף והציבור. התשובה שקיבל היזם הפתיעה אותו:

"שאלתי איך זה שאין קול קורא לתושבים. אז הוא אמר לי בפירוש: 'אין בעיה. אם יש למישהו פה חצי מיליון שקל, כדי לממן את התכנית המפורטת הוא יכול להתמודד'. בלי בושה הוא אומר לי שהמועצה לא יכולה לממן דבר כזה, ושחוף מוכרז עולה הון, ולכן בעצם החליטו, שהחברה הזאת של מוש היא היחידה שיכולה. מאיפה צצו חצי מיליון שקל פתאום? אין לי מושג. זה לא מופיע ברשומות, רק נאמר בעל פה".

מכרז פומבי להפעלת חוף סביבתי אקולוגי

לחץ התושבים נשא פירות והמועצה ירדה בינתיים ממסלול הספק היחיד ופרסמה לפני כחודש וחצי "מכרז פומבי לפיתוח והפעלה של חוף סביבתי-אקולוגי מצפון לעתלית"

המכרז מעניק לזוכה בו את האפשרות להפעיל משאיות לממכר-מזון כבר בתקופת הביניים באופן מיידי, את הרישיון לתכנן את החוף העתידי, וכן את הזיכיון להפעיל את החוף אחרי שתאושר התכנית. עם זאת גם במכרז החדש, השוויוני-לכאורה, לא מצאנו אזכור לסכומי ההשקעה שהוזכרו בעל פה באוזניו של היזם.

"בלי בושה הוא אומר לי שהמועצה לא יכולה לממן דבר כזה, ושחוף מוכרז עולה הון, ולכן בעצם החליטו, שהחברה הזאת של מוש היא היחידה שיכולה. מאיפה צצו חצי מיליון שקל פתאום? אין לי מושג?

פעילי הסביבה בעתלית טוענים שבעצם מדובר ברישיון להשתלט על החוף. ההיגיון אומר שעירייה המעוניינת לפתח שטח ציבורי יקר-ערך לא תמהר למסור את התכנון ליזם שיפעיל את אותו השטח, אלא תעדיף לתכנן בעצמה באמצעות קבלני-משנה, ורק אז, כאשר יש כבר תכנית התואמת את חזון המועצה ואת צורכי הציבור – תוציא מכרז להפעלת החוף על פי הקווים המדוקדקים של התכנית.

"מדובר בחוף שצריך להיות מתוכנן בהליך מוסדר, תוך שיתוף מלא של הציבור", אומר רוני בנין, אשר מוביל עם אשתו רותי רבים מהמאבקים הסביבתיים בעתלית.

"אנחנו לא מבינים מדוע היזם צריך גם לתכנן את החוף וגם להפעילו. זה כמו שהחתול יתכנן את מפעל השמנת, ואחר כך יקבל את המפתחות להפעיל אותו. אין איש עסקים שישרוד בעולם העסקי אם יחשוב אך רק על האינטרס הציבורי הטהור, בזמן שהוא מתכנן את העסק שלו בעצמו, על גבי שטח ציבורי. הוא יהיה בעל המאה ובעל הדעה. מדובר בתקדים מסוכן".

"מדוע היזם צריך גם לתכנן את החוף וגם להפעילו? זה כמו שהחתול יתכנן את מפעל השמנת, ואחר כך יקבל את המפתחות להפעיל אותו. אין איש עסקים שישרוד בעולם העסקי אם יחשוב אך רק על האינטרס הציבורי"

רותי בנין מציינת כי אין מקום להשוואה בין חוף עתלית לחוף אילת. "המועצה פה בעצם מאותתת שהיא לא מעוניינת בשליטה בחוף ובעתידו, על אף היותו משאב ציבורי מרכזי. הם מנסים כנראה לחסוך כסף וכוח אדם, ומוסרים את החוף הבתולי האחרון באזור למוש בן ארי. עתלית היא לא אילת, ולכן ההשוואה האוטומטית לחוף של מוש באילת מגוחכת. איך יוכלו אחר כך לאכוף את כל המילים היפות והתאורטיות שהם מנסחים במכרז, אם הם משאירים את תהליך התכנון ליזם עצמו?"

בנין פנתה בעניין למבקר המדינה בדרישה לעצור את הליך המכרז:

"מתברר לנו כי בתכולת המכרז הנ"ל קיימים חומרים שהוכנו ללא ידיעתנו (חברי וועדת איכות הסביבה) ובהסתר, לכאורה, בשעה שאנו היינו אמורים להיות שותפים לחשיבה ולבדיקתם. אני בדעה שכל תהליך המכרז המטפל בחוף המבצר הינו שגוי בלשון המעטה, כשרב הנסתר על הגלוי בו, וייתכן שישנם בו ליקויים לכאורה מבחינה ציבורית. לפיכך, אני (ועוד חברי וועדת איכות הסביבה) דורשים עצירה מידית של הליך המכרז".

הדדליין להגשת הצעות יזמים להתמודדות במכרז נדחה כבר שלוש פעמים, אך המועצה מתעקשת להשלים את התהליך מיד לאחר הפסח ב-19.4, למרות משבר הקורונה וזעם התושבים.

לפחות יזם אחד שדיברנו איתו החליט לוותר על ההתמודדות במכרז, וציין כי איבד את האמון בניקיון התהליך.

מוש בן-ארי (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
מוש בן ארי (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)

בראש של מוש

מוש בן ארי, מצדו, קצת פחות מתלהב מהמכרז עתה, ולפני שבועיים אמר לזמן ישראל כי הוא מתכוון להגיש את ההצעה "כשהעניינים יתקררו" בעקבות משבר הקורונה.

לפני שבוע, ואחרי שהחוף בניהולו באילת ספג מכה קשה מאיתני הטבע, נשמע בן ארי עוד יותר סקפטי: "ביקשו ממני לבוא ולהציע הצעה במכרז, אבל כרגע אין כלום. יש קורונה בחוץ ואתה מדבר על דברים שהם קצת דמיוניים כרגע".

אז יש לך מחשבות שניות?

"לא, ממש לא. זה לא קשור כרגע לשום דבר מהמציאות שלנו. אני מטפל בחוף שלי באילת בעקבות ההצפה, ולא יודע איך מתעסקים עם שטויות כאלה. יש כרגע דברים הרבה יותר בוערים. יש לנו נזקים של מאות אלפי שקלים בחוף באילת".

איזה הון עצמי תצטרכו להעמיד שם, אם וכאשר זה יהיה רלוונטי?

"אתה שואל שאלות שלא קשורות לכלום. לא יודע. אין לי מושג על מה מדובר. אין לי מושג מה קורה שם. אם הייתי רואה את המכרז, הייתי בכיף ובאהבה אומר לך מה אני חושב עליו, האם זה משהו ששווה ללכת עליו. אבל אני לא יודע להגיד את זה".

לטענת בן ארי, ובמידת מה בניגוד להצהרות המוקדמות של המועצה, דווקא אין דמיון בין הפורמט של "החוף של מוש" באילת, לבין החוף החדש. "זה הכל פודטראקים (משאיות לממכר מזון) כאלה. זה לא השבלונה של החוף שלנו, של החוף שלי. זה לא הסטייל של החוף פה (באילת) ובגלל זה גם לא קפצתי על זה", הוא אומר.

ראש המועצה אסיף איזק סירב לשוחח איתנו. "אין לי מושג על מה אתה מדבר. אתה מוזמן לפנות לדוברת שלנו".

מדוברת המועצה תמר קציר נמסר בתגובה: "המועצה בדקה בכל רחבי הארץ, ונמצא ספק אחד בלבד שמסוגל להקים ולהפעיל חוף רחצה ייחודי בתכונת המבוקשת. על אף שהמועצה רשאית להתקשר בחוזה ללא מכרז עם אותו ספק, פורסמה הודעה לציבור, שהוזמן להציג בפניה ספקים רלוונטיים אחרים.

"לאחר שהתקבלו פניות מכמה תושבים שטוענים כי יש להם את הניסיון המתאים, פרסמה המועצה מכרז פומבי למתן השירותים. המועד האחרון להגשת הצעות הינו 19.4 והמועצה תשמח לקבל הצעות מכל מציע העומד בתנאי המכרז.

"ההסכם שצורף לחוברת המכרז מבטיח כי זכויות הציבור ואיכות הסביבה לא ייפגעו. כל הפיתוח וההפעלה יהיו בשליטת המועצה כנציגתו של הציבור".

מהמועצה האזורית חוף כרמל לא השיבו על שאלתנו בנוגע להתניה שניתנה בעל-פה על השקעה של חצי מיליון שקל, והתעלמו גם מהשאלה האם הוצעו סכומים כלשהם מצד החברה של מוש בן ארי במסגרת התקשרות היחיד.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
6
לאור ההתנהלות של המועצה והעומד בראשה מול נובל אנרג'י, יצחק תשובה ואסלת לוויתן (כסף זול על חשבון מה שבאמת חשוב לתושבים- אוויר נקי, ים נקי) אני לא באמת מופתע. מקווה מאוד שהפרויקט הזה לא י... המשך קריאה

לאור ההתנהלות של המועצה והעומד בראשה מול נובל אנרג'י, יצחק תשובה ואסלת לוויתן (כסף זול על חשבון מה שבאמת חשוב לתושבים- אוויר נקי, ים נקי) אני לא באמת מופתע. מקווה מאוד שהפרויקט הזה לא ייצא לפועל. אם כל כך חשוב לאיזק ולמועצה החוף הזה למה שלא יתחילו בפינוי הקראוונים שנמצאים שם 24/7 וחלקם הם ביזנס לכל דבר. לגבי מוש – אני הולך לשרוף את כל הדיסקים שלו שאי פעם קניתי ( 0).

כיזם סביבתי אשמח להצטרף לצוות המתכנן ולהציע מספר חלופות אקולוגיות לחוף המיועד, כדוגמת חוף "אפס פסולת". עמודי תאורה סולאריים שמונעים פיעה גסה הסביבה וחוסכים 50% מעלות הקמת תשתית חשמל , ע... המשך קריאה

כיזם סביבתי אשמח להצטרף לצוות המתכנן ולהציע מספר חלופות אקולוגיות לחוף המיועד, כדוגמת חוף "אפס פסולת". עמודי תאורה סולאריים שמונעים פיעה גסה הסביבה וחוסכים 50% מעלות הקמת תשתית חשמל , עמדות הטענה, ובניה קלה עם מערכות סולאריות לאספקת 100% מדרישות החשמל של החוף מאנרגיה מתחדשת. גם אפס פסולת הוא יעד שיש באפשרותי להציע במתכונת של BLT בו התשלום ידרש רק על השימוש ולא עבור המערכות או הציוד. בקיצור אשמח לחיבור ליזם הזוכה או לוועדה המתכננת לגיבוש יעדים אופרטיביים לחוף . דן צוקרמן

כחבר מועצה מטעם עתלית אני מאוכזב. התוכניות שהצגנו פעמים רבות למועצה דיברו על תכנון כולל של חוף המבצר, האתרים הרבים בסביבתו ובתכנון כולל למען הציבור בעתלית וחוף הכרמל. מדובר בפוטנציאל ענ... המשך קריאה

כחבר מועצה מטעם עתלית אני מאוכזב. התוכניות שהצגנו פעמים רבות למועצה דיברו על תכנון כולל של חוף המבצר, האתרים הרבים בסביבתו ובתכנון כולל למען הציבור בעתלית וחוף הכרמל. מדובר בפוטנציאל ענק ולא ממומש, שיכול גם לאזן את הגרעון של עתלית בשל כמות יחידות הדיור הגדולה שנבנית. לצערי, המועצה לא מצאה לנכון להיכנס לתכנון הזה ולהוביל, אלא להיפטר בדרך המהירה מהחלטות, וגם כאן זה נעשה בדרך שגויה. נכסים נוספים של עתלית נמסרים בתקופה זו לגורמים שאין להם ולעתלית דבר, כמו עמותת העטלף שקיבלה את אחד הנכסים המרשימים במתחם הרכס [האנגר בריטי ישן] להקמת מוזיאון, ללא שיתוף אנשי עתלית.
כל זה הוא המשך השגרה של היות עתלית ישוב ללא שום השפעה על מה שמתרחש בו.

שערוריה. ראש המועצה יודע שכל האזור הצפוני של עתלית מיועד למתחם תיירות, המחייב תכנון כולל והוא מתעלם מהצורך לבצע זאת. לצערי, זהו המהלך ההזוי השני שראש המועצה מוביל באזור הצפוני של עתלי... המשך קריאה

שערוריה.
ראש המועצה יודע שכל האזור הצפוני של עתלית מיועד למתחם תיירות, המחייב תכנון כולל והוא מתעלם מהצורך לבצע זאת.

לצערי, זהו המהלך ההזוי השני שראש המועצה מוביל באזור הצפוני של עתלית.

במרכז עוגן התיירות הצפוני של עתלית, הוא מקדם ביחד עם רמ"י, מהלך הזוי של הקמת אזור תעשייה שיפגע קשות בעוגן התיירות.

הנושא הוצג מספר פעמים וההתעלמות זועקת לשמים.

כולי תקווה, ש"השלווה" שהקורונה כופה עלינו, תאפשר לאחראים למחדלים החמורים הנ"ל, להתעשת, ולחזור לתהליכי חשיבה משותפים ביחד עם תושבי עתלית, לרווחתם ולמען שגשוג הישוב.

עוד 1,879 מילים ו-6 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 5 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים

על מלכים ועל הדמוקרטיה בישראל

האכזבה והייאוש ממה שקורה בפוליטיקה הישראלית מייצרים אמירות שנשמעות בלחש ובקול, על כך שצריך לשנות את שיטת המשטר. אמרנו תחושות קשות, אך דומה שהתחושות הללו נוכחות בעיקר אצל אלה שרוצים בכל מאודם שבנימין נתניהו יברך את עמו ויפרוש לחיים פרטיים טובים ונעימים. מקצתם זועמים וכועסים ורוצים לראותו מאחורי סורג ובריח.

הקולות לשינוי המשטר מגיעים משם, ממחצית הבוחרות והבוחרים שחשים מיאוס. הם מאמינים ששינוי השיטה יביא את הבשורה. אז כדי להרגיע, בישראל הנושא הזה עולה ויורד מהפרק חדשות לבקרים. דיברו כאן על בחירות אזוריות, העלו והורידו את אחוז החסימה, ואפילו עשו ניסוי בשידור חי של "בחירה ישירה לראשות הממשלה". ומה קרה? המצב נהיה רק יותר גרוע.

נושא שינוי שיטת המשטר עולה ויורד מהפרק חדשות לבקרים. דיברו על בחירות אזוריות, העלו והורידו את אחוז החסימה, וניסו "בחירה ישירה לראשות הממשלה". ומה קרה? המצב נהיה רק יותר גרוע

במדע המדינה יש תיאורים אינספור לשיטות ניהול משטר דמוקרטי. מדינות העולם מתחבטות בסוגיה הזו לא אחת. לכל המדינות הדמוקרטיות יש תחושת פספוס, שמשהו לא עובד. העקרון הדמוקרטי נראה אידיאלי, צודק ושוויוני, אך בפועל הוא לא אחת כסות למאוויי שלטון חסרי רסן של בודדים, שמכירים את הכללים היטב ויודעים לסחוט את המיץ גם מקליפת הלימון. גם כשנדמה שלא נותרו בו נוזלים.

דוגמאות לכך לא חסרות ולא נתעמק כאן במהלכים הדמוקרטיים לכינון המשטר בגרמניה בשנות השלושים של המאה שעברה, אלא ננסה להתעמק בעקרון אחד ויחיד שמהווה מכשול במשטרים דמוקרטיים ונגדיר אותו באופן כללי – תרבות פוליטית.

בין הטוטליטריזם לבין הדמוקרטיה יש מצוק ענק, שבר טקטוני שמסמן את המעבר החד בין דיכוי לבין חירות, בין משטור לבין חופש לבחור. אם נעשה משאל בין אזרחי העולם, מה הם היו רוצים שיהיה, אני מאמין שיש עדיין רבים מאוד שרוצים שמישהו יקבל עבורם החלטות. שהם ישלמו מיסים והמדינה תיתן להם שירותים. אל תהיו מופתעים ממה שכתבתי, קחו למשל את וועד הבית שבו אתם גרים, אף אחד לא רוצה לקחת את המשימה, ולצד עובדה זו, כולם רוצים שהבית יהיה נקי וכשמשהו מתקלקל במעלית, שיהיה מי שידאג לזה, בכספי המיסים.

הדוגמא הזאת של וועד הבית היא לא ייחודית, אפילו בבחירות ללשכת עורכי הדין אחוזי ההשתתפות הם מהנמוכים המוכרים במקומותינו. התכונה האנושית הזאת מלווה אותנו במהלכים רבים בחיינו, כשמעלים ומורידים את מחירי הבנזין, כשמשנים את תעריפי הגז והחשמל ועוד ועוד.

יש המכנים זאת אדישות אזרחית ויש בכך המון ויש שיאמרו, זו דרכו של המין האנושי. יצורים חופשיים שרוצים רועה שינהל אותם.

יש מצוק ענק המסמן את המעבר בין דיכוי ומשטור לבין חירות וחופש בחירה. במשאל בין אזרחי העולם – אני מאמין שרבים ירצו שמישהו יקבל עבורם החלטות. קחו את וועד הבית שלכם למשל

אנחנו קוראים גם את ההיסטוריה של העם היהודי ונזכרים בעם שבא אל שמואל וביקש להמליך מלך שינהל אותם. שמואל ענה:

"וַיֹּאמֶר–זֶה יִהְיֶה מִשְׁפַּט הַמֶּלֶךְ, אֲשֶׁר יִמְלֹךְ עֲלֵיכֶם: אֶת-בְּנֵיכֶם יִקָּח, וְשָׂם לוֹ בְּמֶרְכַּבְתּוֹ וּבְפָרָשָׁיו, וְרָצוּ, לִפְנֵי מֶרְכַּבְתּוֹ.  וְלָשׂוּם לוֹ, שָׂרֵי אֲלָפִים וְשָׂרֵי חֲמִשִּׁים; וְלַחֲרֹשׁ חֲרִישׁוֹ וְלִקְצֹר קְצִירוֹ, וְלַעֲשׂוֹת כְּלֵי-מִלְחַמְתּוֹ וּכְלֵי רִכְבּוֹ.  וְאֶת-בְּנוֹתֵיכֶם, יִקָּח, לְרַקָּחוֹת וּלְטַבָּחוֹת, וּלְאֹפוֹת.  וְאֶת-שְׂדוֹתֵיכֶם וְאֶת-כַּרְמֵיכֶם וְזֵיתֵיכֶם, הַטּוֹבִים–יִקָּח; וְנָתַן, לַעֲבָדָיו.  וְזַרְעֵיכֶם וְכַרְמֵיכֶם, יַעְשֹׂר; וְנָתַן לְסָרִיסָיו, וְלַעֲבָדָיו.  וְאֶת-עַבְדֵיכֶם וְאֶת-שִׁפְחוֹתֵיכֶם וְאֶת-בַּחוּרֵיכֶם הַטּוֹבִים, וְאֶת-חֲמוֹרֵיכֶם–יִקָּח; וְעָשָׂה, לִמְלַאכְתּוֹ.  צֹאנְכֶם, יַעְשֹׂר; וְאַתֶּם, תִּהְיוּ-לוֹ לַעֲבָדִים."

הסיפור הזה מופיע בספר שמואל א פרק ח' ומלווה אותנו מאז ועד היום. רבים מאיתנו רוצים שמישהו יחליט עבורם מה טוב ומה רע, מה מותר ומה אסור. אם אומר שבעצם כולם רוצים את זה תאמרו, ואולי בצדק, שירדתי מדעתי. אולי. אבל גם במשטר דמוקרטי – 120 נבחרי ציבור קובעים למליוני בני אדם מה מותר ומה אסור. ההבדל היחיד שהמלך הוא אחד ובכנסת יש 120 חברים וחברות. החשיבה דומה למדי אצל המלך ואצל נבחרי הציבור.

אכן, זה אולי לא היה צריך להיות כך, אך הלכה ולמעשה כשנבחר מישהו, הוא חש בגופו את זרמי המלוכה: "אני אחליט, אני אנווט".

ובכל זאת, אמרנו שבין המשטר הטוטליטרי לבין המשטר הדמוקרטי פעורה תהום. כן פעורה תהום, אם כי נבחרי הציבור הדמוקרטים מקפידים לכסות את התהום בערמות של חוקים שנועדו לתת להם עוד ועוד עוצמה למשול ולמלוך.

במהלך השנים, אולי מתחילת הדרך של הדמוקרטיה הישראלית, אנחנו בוחרים אמנם במפלגות, אך חושבים בעיקר על המנהיגים, כשהבולטים שבהם הם דוד בן גוריון, מנחם בגין, יצחק רבין, אריאל שרון ובנימין נתניהו. אלה מנהיגים שהצליחו לבסס את מעמדם ולהפוך לכמעין מלכים דמוקרטיים בדיוק כפי ש"העם רוצה". היו עוד ראשי ממשלות, אך הם היו אפיזודה חולפת וקשה להיזכר שהיו שם, אלא אם כן היו מעורבים באירועים משמעותיים כמו לוי אשכול במלחמת ששת הימים וגולדה מאיר במלחמת יום הכיפורים.

גם במשטר דמוקרטי – 120 נבחרי ציבור קובעים למליוני בני אדם מה מותר ומה אסור. ההבדל היחיד שהמלך הוא אחד ובכנסת יש 120 חברים וחברות. החשיבה דומה למדי אצל המלך ואצל נבחרי הציבור

הדמוקרטיה הישראלית צעירה ומהוססת, אך גם דמוקרטיות וותיקות כמו בצרפת ובארצות הברית מתנדנדות כמו כאן אצלנו וניכר שהנשיא הנבחר הוא לא פחות ולא יותר מאשר המלך הדמוקרט. השוני העיקרי והחשוב הוא שלמלך הזה יש תאריך תפוגה, שתי קדנציות כמו בארצות הברית. תאריך תפוגה שלא קיים כאן אצלנו במדינת ישראל הדמוקרטית, שבה יש מלך דמוקרט, נערץ, שיכול להמשיך למלוך גם עם כתבי אישום על שחיתות והפרת אמונים.

כאמור לרבים מאוד מאיתנו זה מצב נוח, כי יש מישהו שמחליט עבורנו כמו בהרבה תחומים אחרים.

ומה לגבי האחרים, אלה שרוצים לשנות את השיטה? התשובה שלי פשוטה, אם תשנו תקבלו את אותה התוצאה. הבעיה בישראל וכנראה במקומות נוספים בעולם, שהמונח נבחר ציבור התעוות.

המילה בחירה מסחררת את בני האדם ומטעה אותם לחשוב שמרגע שנבחרו הם למעשה מלך כל יכול. הנקודה הזאת היא קריטית. נבחרי ציבור, מרגע בחירתם מקבלים חסינות, מתוך התפישה שצריך לאפשר להם לעבוד. זו גישה שגויה, שכן בזמן הזה הם מחוקקים גם חוקים לא אתיים ולא מוסריים שמטרתם לשמר את הכוח שלהם.

ברגע שנבחרי הציבור בישראל מחוקקים חוקים שמאפשרים להם להמשיך במשימתם גם עם כתבי אישום, הם בעצם מודיעים לנו האזרחים שלא משנה איזה פתק נשים בקלפי, הם ימשיכו למשול בנו.

מציע לנו לחשוב, איך יכול להיות שיש לא מעט נבחרי ציבור שפוקדים את חדרי החקירות של המשטרה. איך יכול להיות שראש ממשלה, נשיא ועוד כמה שרים בילו מאחורי סורג ובריח. איך יכול להיות שראש ממשלה עם כתב אישום נבחר לקדנציה נוספת וכעת יחלק את זמנו המוגבל בישיבה עם השרים על עתידנו ובישיבה בבית המשפט כדי לדון בעתידו האישי.

ברגע שנבחרי הציבור בישראל מחוקקים חוקים שמאפשרים להם להמשיך במשימתם גם עם כתבי אישום, הם בעצם מודיעים לנו האזרחים שלא משנה איזה פתק נשים בקלפי, הם ימשיכו למשול בנו

הבעיה היא לא השיטה, הבעיה היא נבחרי הציבור שלנו, האם אנחנו יודעים באמת עבור מי ומה אנחנו מצביעים. התשובה היא שאנחנו מצביעים למי שימשול בנו ולא מוטרדים מערכיו האישיים, למרות שהכל גלוי לפנינו. מלכים דמוקרטיים, בעלי נכסים, שאינם חתומים על קוד אתי כלשהו וזוכים להערצה ואהדה גם ביום הבחירות. היום שבו אנו הולכים בהמונינו, גם אם זה נעשה שלוש פעמים בשנה, מצקצקים בלשון ומצביעים באדיקות לכל אותם אלה שרוצים רק למשול.

לסיכום: נשנה את התרבות הפוליטית שלנו, נצפה ונתבע מנבחרי הציבור להיות נקיי כפיים, שליחים שלנו שפועלים על פי קוד אתי ברור. נציב בפני המפלגות את הדרישות שלנו ונתבע מהם הגבלת קדנציות, שתיים ולא יותר.

מיכאל מירו הוא דוקטור למדע המדינה, עיתונאי למעלה מארבעים שנה, לשעבר מנהל קול ישראל. חוקר ומתעניין בפוליטיקה, חברה, סביבה, מוסר ואתיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,086 מילים

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

ועד עובדי רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון

נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● נעצר תושב מזרח ירושלים בחשד שתקף אתמול את חבר הכנסת לשעבר יהודה גליק ● לראשונה מאז פרוץ מגפת הקורונה מסגד אל-אקצא נפתח ללא הגבלות על מספר המתפללים

12:55 עריכה

חברי ממשלה שירצו לעבור בדיקת קורונה יוכלו לעשות זאת בתום ישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב – כך הודיע מזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, לשרים.

12:05 עריכה

הסתיימו העיצומים של עובדי רשות שדות התעופה.

11:59 עריכה

שרת התחבורה רגב: שביתת הפתע לא מקובלת עליי.

11:47 עריכה

ראש הממשלה נתניהו מציג סרטון תדמית על פועלו.

10:47 עריכה

ועד העובדים של רשות שדות התעופה הודיע על עצירה מוחלטת של המראות ונחיתות בנמל התעופה בן-גוריון, זאת להוציא טיסות שכבר המריאו, טיסות רפואיות וטיסות פנים.

09:13 עריכה

בישיבה רבת משתתפים, לפני כחצי שנה, תהה מנכ"ל משרד ביטחון הפנים, משה (צ'יקו) אדרי, בקול רם – "נראה לכם שאתיופים ישחקו במגרש של יהודים?". דבריו אלה – שפורסמו היום על ידי רועי ינובסקי בתאגיד השידור כאן – הובילו לתלונה לנציבות שירות המדינה. דבר התלונה פורסם אמש בחדשות 12.

08:41 עריכה

נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות. לוי עתיד להחליף בתפקיד את משה בר סימן טוב.

07:49 עריכה

נעצר תושב מזרח ירושלים בשנות העשרים לחייו בחשד שתקף אתמול את חבר הכנסת לשעבר יהודה גליק, שערך ביקור תנחומים בבית משפחתו של איאד אל-חלאק, שנהרג מאש כוחות הביטחון.

07:12 עריכה

12 מוחים נעצרו אמש בהפגנה שנערכה בתל אביב. לטענת המשטרה, המפגינים הפרו את הסדר הציבורי, חסמו את התנועה ברחוב אבן גבירול, התעמתו עם עוברי אורח והשחיתו רכוש. המוחים הפגינו נגד חוק הקורונה ונגד ראש הממשלה נתניהו.

07:06 עריכה

לראשונה מאז שב שב לפעול, התפילה במסגד אל-אקצא תתקיים היום ללא הגבלות על מספר המתפללים.

06:58 עריכה

המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי תשעה בני אדם נהרגו אמש בהפצצה של מחסני נשק. לפי הודעת הארגון, חמישה מההרוגים הם אזרחים זרים. סוכנות הידיעות הרשמית במדינה, סאנ"א, פרסמה שמערכות ההגנה האוויריות הגיבו לתקיפה, שנעשתה בידי ישראל בסביבות העיר מסיאף, שבמערב סוריה.

עוד 11 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

למקרה שפיספסת

נוכחות יוניפי"ל בדרום לבנון מגיעה לצומת דרכים

התמונות יוצאות הדופן בהן חיילים לבנונים מכוונים מטולי RPG, בעוד טנק של צה"ל פועל במובלעת מול משגב-עם, וביניהם עומדים חיילי יוניפי"ל – ממחישות בצורה הטובה ביותר את המצב המורכב שקיים בגבולה הצפוני של ישראל. הן גם מדגישות את הצורך "לחשב מסלול מחדש" באשר למדיניות שיש לנקוט בנוגע להתעצמות ארגון חזבאללה בדרום לבנון.

נתחיל מהסוף – התקרית החריגה במובלעת מול קיבוץ משגב-עם הסתיימה מבלי שנורתה ירייה אחת. עובדה זו הינה תולדה ישירה של השת"פ הקרוב של צה"ל עם ארגון יוניפי"ל, ודרכו עם צבא לבנון, באופן שמאפשר לצה"ל לבצע פעילות במקום כה רגיש ללא סכנת התדרדרות.

התקרית החריגה הסתיימה ללא ירייה אחת. תולדה ישירה של השת"פ הקרוב של צה"ל עם יוניפי"ל, ודרכו עם צבא לבנון, באופן שמאפשר לצה"ל לבצע פעילות במקום כה רגיש ללא סכנת התדרדרות

במובן הרחב של הדברים, היכולת של יוניפי"ל להעביר מסרים משני הצדדים משככת מתיחות, מונעת מתיחויות ובולמת את הפיכתם של אירועים טקטיים (כתוצאה מפעילות צה"ל בגבול הצפוני) לאסטרטגיים.

אולם תקרית זו גם ממחישה את הבעייתיות הרבה של נוכחות יוניפי"ל בדרום לבנון. מטול ה-RPG שהוחזק על-ידי אחד מחיילי צל"ב. הנוכחות "הכמעט" גלויה של אנשי חזבאללה באיזור (וכמובן של כתבי תחנת הטלוויזיה של הארגון "אלמנאר", שבאופן "מפתיע" הגיעו למקום במהירות). אלה ממחישים שמעבר לתיאום בין הגורמים השונים, אין באמת לארגון יוניפי"ל את היכולת לכפות את מרותו וליישם הלכה למעשה את המנדט הרחב שניתן לו לאחר מלחמת לבנון.

אירוע זה מצטרף לאירועי משמעותיים יותר בגבול הצפון. גילוי המנהרות ההתקפיות של חזבאללה שנחפרו מתחת לאפם של חיילי יוניפי"ל, רצף התגובות של חזבאללה על אירועים שונים שלטענתו ישראל היתה אחראית עליהם (פגיעה בגדר המערכת, ירי נ"ט, הנחת מטענים), וכמובן בניין הכוח של הארגון בדרום לבנון שנמשך כמעט ללא כל התנגדות – כל אלה ממחישים את אוזלת ידו של ארגון יוניפי"ל בגבול הצפוני.

לקראת דיוני חידוש המנדט של יוניפי"ל, על ישראל לקבל החלטה האם היא מוכנה לקבל הלכה למעשה את המצב בגבול הצפוני (עם כל החסרונות שבכך) ולאפשר את נוכחותו של יוניפי"ל בגבולה הצפוני. זאת מתוך הנחה שארגון זה לא יבלום את בניין הכוח, אבל יאפשר העברת מסרים שאולי תמנע חיכוך עתידי. או שהיא מוכנה לקבל כל זאת, או שהיא מבקשת לשנות את המצב הנוכחי מיסודו.

לקראת דיוני חידוש המנדט של יוניפי"ל, על ישראל להחליט: האם לאפשר נוכחות יוניפי"ל בגבולה הצפוני, בהנחה שלא יבלום את בניין הכוח אך יאפשר העברת מסרים למניעת חיכוך עתידי – או לשנות את המצב מיסודו

חשוב לזכור כי ישראל עתידה לשלם מחיר מדיני יקר אם תחול התדרדרות שתוביל למלחמה בינה או לבין חיזבאללה, בשל נכונותה לקבל את הפעילות המוגבלת של יוניפי"ל בגבול הצפון.

העובדה שיוניפי"ל מאפשר לחזבאללה לפעול באופן עצמאי בגבול הצפון ולא באמת מדווח על כך בדיווחיו השונים למועצת הבטחון (שכן אם הוא יציג את המצב לאשורו הוא יוצג במערומיו) – עתידה להקשות על ישראל לגייס תמיכה בינ"ל לפעילות קשה שלה בגבול הצפון, שתכוון גם כנגד אזרחים (לאור העובדה שחיזבאללה מסתיר ומסתתר מאחורי אזרחיו השיעים בדרום לבנון).

אותה "קהילה בינ"ל" עלולה להסתמך על דיווחי יוניפי"ל ולהאשים את ישראל בהפעלת כוח מיותרת כנגד אזרחים ומוסדות אזרחיים, מבלי שיש עדויות לכך שחיזבאללה מסתתר מאחוריהם (שכן יוניפי"ל לא דיווח על כך).

חשוב לציין כי לקהילה הבינ"ל (בדגש על המדינות החברות במועב"ט ואלו ששולחות את חייליהן ליוניפי"ל) המצב הנוכחי הוא מאוד נוח. הוא גם מאפשר לכאורה לאותן מדינות השפעה על המצב בלבנון, מבלי לשלם את המחיר של פעילות אקטיבית מצד יוניפי"ל מול פעילות חזבאללה בדרום לבנון.

אותן מדינות שמעדיפות את שלומם של חיילי יוניפי"ל מעל לכל אינטרס אחר (וכמובן שלא ניתן להאשימם בכך) לא באמת דוחפות או מבקשות לדחוף את יוניפי"ל לפעילות מסוג זה, והן מבינות היטב את מגבלות הכוח של פעילות יוניפי"ל (מבלי שהן מודות בכך כמובן).

ישראל עתידה לשלם מחיר מדיני יקר אם תחול התדרדרות שתוביל למלחמה בינה או לבין חיזבאללה, בשל נכונותה לקבל את הפעילות המוגבלת של יוניפי"ל בגבול הצפון

ולכן – אם תרצה ישראל להוביל לשינוי של ממש באשר לנוכחות כוח יוניפי"ל ומהלכיו בגבול הצפון, יהיה עליה לבצע מהלכים דרסטיים בזירה המדינית בהקשר. מכיוון שמהלכים אחרים בדמות "הנחיה ליוניפי"ל לממש הלכה למעשה את המנדט שניתן לו בשטח" כבר מוצו, ולכאורה התקבלו החלטות במועצת הבטחון בהקשר (וכמובן שום דבר לא קרה) – רק מהלכים ישראלים משמעותיים יוכלו לשנות את המצב בזירה הצפונית מהיסוד.

בפני ישראל עומדות מספר אופציות:

  • פעילות מדינית לביטול נוכחות יוניפי"ל על כל המשתמע מכך.
  • לחץ לצמצום משמעותי של כמות החיילים המוצבת בלבנון (מעל 10000), מתוך הנחה שצמצום נוכחות זו יסייע לישראל בחשיפת הפעילות השלילית של חזבאללה (במובן הזה שיהיה ברור שיוניפי"ל לא באמת מפקח על המתרחש בגבול), והפיכת יוניפיל למכשיר תיאום בלבד.
  • במקביל לכלל האופציות – הגברת המסרים בדבר מלחמה קרבה עם חזבאללה אם יוניפי"ל לא ישנה את מדיניותו. זאת כדי להפעיל לחץ על מועצת הבטחון לשנות את מתווה הפעילות של יוניפי"ל, או לכל הפחות לתת לישראל גיבוי כלשהו לפעילות בגבולה הצפוני אם תחול התדרדרות בינה לבין חזבאללה. זו מדיניות מסוכנת, מתוך הבנה שמסרים אלו עלולים להיות כ"נבואה המגשימה את עצמה" ואלו עתידים להלחיץ מאוד את מדינת לבנון וארגון חזבאללה.

בוודאי שלכל אחת מהאופציות הללו ישנן השלכות משמעותיות. אבל, כאמור, גם המשך המצב הנוכחי גורם לישראל לשלם מחירים משמעותיים (לאור סכנת ההסלמה בזירה הצפונית).

אמנם על רקע עליית המתח בין ישראל והארגון, ולאור החשש המוחשי להתדרדרות, עשויה ישראל לאבד מכשיר שיכול לסייע לה לתחם את המתיחות בינה ובין חזבאללה בעת מתיחות, אך מנגד אותו "מכשיר" עלול להוות מכשול של ממש אם תהיה התדרדרות מהירה בזירה הצפונית. מאיום בפגיעה לא מכוונת בחיילי יוניפי"ל ועד מניעת פעילות צה"ל באזורים מסוימים בשל נוכחות הארגון, בוודאי בשלבים הראשונים של המערכה העתידית.

בצורה פרדוקסלית, דווקא היעדרותו של גורם בינ"ל בדרום לבנון יכולה לאפשר לישראל לקבל גיבוי בינ"ל לפעילות אפשרית מול חזבאללה, אותו גיבוי שהיא תתקשה לקבל כל עוד חיילי יוניפי"ל מוצבים באיזור זה.

בצורה פרדוקסלית, דווקא היעדרותו של גורם בינ"ל בדרום לבנון יכולה לאפשר לישראל לקבל גיבוי בינ"ל לפעילות אפשרית מול חזבאללה, אותו גיבוי שהיא תתקשה לקבל כל עוד חיילי יוניפי"ל מוצבים באיזור זה

מה שלא ישתנה – איזור דרום לבנון הוא "אסם התבואה" של חזבאללה מבחינת אמל"ח ונוכחות פעילים של הארגון. לא יוניפי"ל ולא צל"ב (שיותר משתף פעולה עם חזבאללה מאשר מונע פעולה) יכולים להוות מכשול של ממש להמשך בניין הכוח של הארגון. הגיע זמן ההחלטה.

רס"ן (במיל') דני (דניס) סיטרינוביץ שירת 25 שנה במגוון תפקידי פיקוד ביחידות האיסוף והמחקר המובילות באמ"ן ובנספחות אמ"ן בשגרירות ישראל בוושינגטון. דני בוגר תואר שני ביחסים בינ"ל מהאוניבסיטה העברית, וכיום ראש האקדמיה הדיגיטלית של חברת Cobwebs technologies. מתגורר ברחובות ומתעניין (מאוד) בהתפתחויות אסטרטגיות במזרח התיכון, בדגש על המערכה כנגד איראן.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 957 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות

פייק ניוז תוצרת יולי אדלשטיין: הכריז על מהפכה שהתרחשה כבר

הביקורת על מיעוט בדיקות הקורונה, גרמה לשר הבריאות להכריז כי יאפשר גם לאנשים ללא סימפטומים להיבדק ● אבל בדיקת זמן ישראל מגלה: בדיקות כאלה נערכו כבר לפני ההכרזה ● אפידמיולוג בכיר: "אדלשטיין רק התאים את ההודעות הרשמיות למדיניות במציאות"

עוד 851 מילים

איימן עודה: "ההפגנה תתקיים על אפם וחמתם של ממשלת הימין והמשטרה"

אריה דרעי תועד נוסע באין כניסה בדרכו לראיון בבני ברק ● פטין מולא על ההדבקות של ח"כ אבו שחאדה: פיגוע של המשותפת בכנסת ● משרד רה"מ מסיים התקשרות עם חברת ניקיון בצל חשד לתצהיר שקרי של עובדות במעון ● ליברמן: "לא יהיה סיפוח, נתניהו בדרך למדינה פלסטינית" ● רגב ואדלשטיין הודיעו: הרכבות יחזרו לפעול ביום שני הקרוב

עוד 61 עדכונים

תביעת פעילי כחול-לבן נגד גנץ נוגעת ללב אך חסרת סיכוי

446 פעילים ומתנדבים של כחול-לבן הגישו אתמול תביעה אזרחית נגד יו"ר המפלגה בני גנץ, בטענה כי החלטתו לחבור אל בנימין נתניהו, בניגוד להבטחתו במהלך הבחירות, מהווה הפרת חוזה עמם ● אולם, ככל שקל לחוש בכאבם האותנטי של התובעים, כך גם קל להפריך את הקונסטרוקציה המשפטית שעליה העמידו את תביעתם ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אכן הגיע הזמן להתקדם אך בפעם הבאה יש לדרוש מהמועמדים להגיש כתב התחייבות מחייב למצביעו שקיים הבטחותיו העקרוניות . יש לעגן את הצבעתם של האזרחים בהתאם להתחייבות המועמדים. ניתוק מוחלט של הח... המשך קריאה

אכן הגיע הזמן להתקדם אך בפעם הבאה יש לדרוש מהמועמדים להגיש כתב התחייבות מחייב למצביעו שקיים הבטחותיו העקרוניות . יש לעגן את הצבעתם של האזרחים בהתאם להתחייבות המועמדים. ניתוק מוחלט של החלטתו של מועמד לאחר בחירתו מאפשרת את בגידתו שוב ושוב ומציבה את קו השבר בשיטה הדמוקרטית הנהוגה .

עוד 886 מילים ו-1 תגובות

נ' עברה בדיקת קורונה ונשלחה לבידוד ביתי עד לקבלת התוצאות, אבל לא היה לה בית מתאים להתבודד בו ● כשפנתה לקופת החולים עם הבעיה, היא הופנתה למשרד הבריאות, שהפנה אותה לעירייה, משם הופנתה לפיקוד העורף וחוזר חלילה ● לבסוף היא נאלצה לשכור דירה זמנית על חשבונה - ולא בפעם הראשונה ● בפיקוד העורף אומרים בתגובה שהמלוניות עדיין פעילות, אך הם לא אחראים לשיכון המבודדים

עוד 627 מילים

הזהב השחור של ד"ר זיו

פרק 9כמעט בלתי נמנע שעיתונאי מתל אביב יגיע להתנחלות בגדה המערבית עם סטיגמות בתא המטען, ולכן זה תמיד משמח כשהסטיגמות האלה חוטפות כאפה ● אמיר בן-דוד פוגש במסעו דוקטור למדעי המוח ומנסה לדבר איתו על הסיפוח, על פוליטיקה ועל יחסי המתנחלים והפלסטינים ● את ד"ר נדב זיו הרבה יותר מעניין לדבר על תשוקתו הגדולה: ייצור ביו-פחם ● בסוף הם התפשרו - ויצא ראיון מעניין במיוחד

עוד 2,087 מילים

"גם אם נוכל לעזור לאישה אחת בלבד, זה שווה את המאמץ"

כל אישה שמגיעה לבית מרקחת בספרד ואומרת את מילות הקוד "מסכה 19", מאותתת בכך על מצוקה ● בתגובה, הרוקח ממלא טופס מיוחד ומעביר אותו בדיסקרטיות לרשויות ● היוזמה הספרדית כבר אומצה בצרפת ובהולנד, ונתונים ראשוניים מעידים על תרומתה למאבק באלימות במשפחה ● למה בישראל היוזמה הזו נדחתה, ומדוע רשויות הרווחה מסתייגות מקמפיינים ברוח דומה ברשתות החברתיות?

עוד 1,977 מילים

לא סביר שארה"ב תאפשר את הסיפוח כבר ב-1 ביולי

ארבעה שבועות לפני המועד שקבע נתניהו להחלת הריבונות, נראה כי ראש הממשלה ייאלץ לחכות עוד זמן מה ● עבודת ההכנה של צוות המיפוי המשותף לישראל ולארה"ב ספגה עיכוב של שבועות ואולי אף חודשים בגלל משבר הקורונה, אומר מקור בכיר לזמן ישראל ● בנוסף, אומר המקור, ביקור של קושנר בירושלים לפני סיום התהליך נתפס כהכרחי

מאד לא סביר שהממשל האמריקאי יאשר מהלך חד-צדדי של ישראל לסיפוח חלקים בגדה המערבית ב-1 ביולי, כפי שתכנן ראש הממשלה בנימין נתניהו. כך אמר הלילה מקור בכיר המעורב בנושא לזמן ישראל.

למעשה, יעברו שבועות ואף חודשים עד שהצוות הישראלי-אמריקאי האמון על הכנת המפות יסיים את עבודתו – תנאי שהבית הלבן הציב לפני שיתמוך בהחלת ריבונות, אמר המקור.

צוות המיפוי אמור לשרטט את הגבולות המדויקים של האזורים עליהם ישראל מבקשת להחיל ריבונות – משימה קשה הדורשת עבודת שטח מדויקת, על פי המקור. אלא שחבר משמעותי בצוות מהצד האמריקאי – הממונה על העניינים הישראליים-פלסטיניים במועצה לביטחון לאומי, סקוט ליית' – נבצר מלהגיע לאזור מאז התפרצות מגפת הקורונה.

צוות המיפוי המשך לפעול באופן חלקי במהלך התפרצות המגפה, אך גורמים רשמיים המעורבים בתהליך אישרו כי נוכחותו של ליית' נחוצה על מנת להשלים את עבודת הצוות. לא ברור מתי ליית' יוכל להגיע לישראל, וגם אם יגיע בקרוב, ספק אם הצוות יוכל לסיים את עבודתו לפני ה-1 ביולי.

גורמים רשמיים המעורבים בתהליך אישרו כי נוכחותו של ליית' נחוצה על מנת להשלים את עבודת הצוות. לא ברור מתי ליית' יוכל להגיע לישראל, וגם אם יגיע בקרוב, ספק אם הצוות יוכל לסיים את עבודתו לפני ה-1 ביולי

סיבוך נוסף במאמץ הישראלי לסיים את עבודת המיפוי במהרה היא העובדה שבכירים בבית הלבן, האחראים על נושא הסיפוח – יועץ הנשיא ג'ארד קושנר והשליח המיוחד לתהליך השלום אבי ברקוביץ' – לא ביקרו בישראל מאז שדונלד טראמפ חשף את תוכנית המאה בינואר.

מקורות המעורים בנעשה אמרו לזמן ישראל כי לא סביר שהבית הלבן יתמוך בסיפוח ישראל לפני שהשניים יגיעו לירושלים לשיחות בנושאים שנותרו פתוחים.

נתניהו אמר לחברי סיעת הליכוד בשבוע שעבר כי הוא מתכנן לפתוח בתהליך החלת הריבונות ב-1 ביולי – התאריך שנקבע בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול-לבן, הסכם המאפשר לראש הממשלה שיקול דעת אבסולוטי בנושא.

אך על פי ההסכם, ישראל תוכל לקדם את תוכניתו של נתניהו להחיל ריבונות בבקעת הירדן ועל כל היישובים בגדה המערבית רק עם שיתוף פעולה מלא של הבית הלבן.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, ושר התיירות, יריב לוין, במהלך פגישה לדיון במיפוי הרחבת הריבונות הישראלית לשטחים בגדה המערבית, שהתקיימה באריאל ב-24 בפברואר 2020 (צילום: David Azagury/US Embassy Jerusalem)
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, ושר התיירות, יריב לוין, במהלך פגישה לדיון במיפוי הרחבת הריבונות הישראלית לשטחים בגדה המערבית, שהתקיימה באריאל ב-24 בפברואר 2020 (צילום: David Azagury/US Embassy Jerusalem)

ממשל טראמפ התחייב להכיר בריבונות שתוחל כל עוד ההנהגה בישראל תפעל על פי המתווה שהוצג בוושינגטון בתחילת השנה. מאז, כמה שרי ליכוד העריכו כי יישום תוכנית הריבונות תיאלץ להידחות.

זאב אלקין, למשל, אמר בראשון כי אין כל ביטחון שעבודת צוות המיפוי תסתיים עד ה-1 ביולי, וכי החלת הריבונות תצטרך להידחות מעט.

"אני יודע שעובדים על המפה ויכול להיות שהתהליך הזה ייקח עוד קצת זמן", אלקין אמר בראיון לגלי צה"ל. "ה-1 ביולי הוא התאריך הראשון שבו אפשר להביא את זה לדיון בממשלה ובכנסת. ייתכן שזה ייקח עוד כמה ימים או כמה שבועות".

אלקין: "אני יודע שעובדים על המפה ויכול להיות שהתהליך הזה ייקח עוד קצת זמן. ה-1 ביולי הוא התאריך הראשון שבו אפשר להביא את זה לדיון בממשלה ובכנסת. ייתכן שזה ייקח עוד כמה ימים או כמה שבועות

ביום שני, נתניהו קיים שיחת ועידה בנושא עסקת המאה – ובכלל זה תוכנית ישראל לספח כ-30% מהגדה המערבית – עם קושנר וברקוביץ'. שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן ושגריר ישראל בארה"ב רון דרמר השתתפו בשיחה גם כן.

לא ישראל ולא ארה"ב פרסמו את תוכנה של השיחה, אולם ערוץ 13 ציטט מקורות אמריקאים כאומרים שבכירים בממשל שם בוחנים מתי ואיך בדיוק ישראל מתכוונת להתקדם עם סיפוח חד-צדדי – וכי לא הצליחו לקבל תשובה חד-משמעית בשיחת הוועידה הזו.

הדיווח בערוץ 13 אף ציטט מקור ישראלי בכיר שאמר כי "הרושם הוא שבבית הלבן מצננים את ההתלהבות בעניין הסיפוח ורוצים להאט את התהליך", מאחר שהממשל האמריקאי עסוק כרגע במחאות ברחבי ארצות הברית ובמשבר הקורונה – הבריאותי והכלכלי.

אתמול (שלישי), נתניהו נפגש במשרד ראש הממשלה עם נציגי מועצת יו"ש, המתנגדים לתוכנית טראמפ משום שהיא תומכת, לפחות בתיאוריה, בהקמת מדינה פלסטינית על 70% משטחי הגדה המערבית.

בנימין נתניהו עם ראש עיריית אפרת עודד רביבי, בעת ביקור ראש הממשלה בהתנחלות ב-31 ביולי 2019 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)
בנימין נתניהו עם ראש עיריית אפרת עודד רביבי, בעת ביקור ראש הממשלה בהתנחלות ב-31 ביולי 2019 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)

גורם בקרב ראשי המתנחלים אמר לזמן ישראל כי נתניהו רמז בפגישה שהאמריקאים מקשיחים את עמדותיה וציטט את ראש הממשלה כאומר שהבית הלבן "כבר פחות נלהב מהרעיון של החלת הריבונות". על פי אותו גורם, הפגישה היתה מתוחה וראשי המתנחלים יצאו ממנה בתחושה כי הסיפוח לא יקרה "במהירות או בהיקף" שנתניהו הבטיח במקור.

מצד משרד ראש הממשלה, עם זאת, ציינו כי נתניהו אמר בפגישה כי השיחות עם האמריקאים עדיין נמשכות בהתייחסו, ככל הנראה, לעבודת צוות המיפוי.

עוד 634 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה