"עשרות אלפי בעלי שליטה עומדים ללא כל הכנסה אבל עם הוצאות של החברה"

שר האוצר נתניהו קיבל החלטה אומללה - עכשיו בעלי עסקים משלמים עליה

ב-2003, נתניהו כשר אוצר הפסיק את זכאותם לדמי אבטלה של 80 אלף בעלי עסקים, המעסיקים בעצמם כמיליון וחצי איש ● הם לא מבינים איך זה שבמשך שנים הם משלמים על ביטוח לאומי ובכל זאת לא זכאים לפיצוי או לדמי אבטלה בעקבות סגר הקורונה ● היום הפגינו 3,000 מהם מול האוצר, בדרישה לקבל זכאות לאבטלה או מענק פיצוי ● קריסה שלהם עלולה להוביל לקריסה של המשק

 • הפגנה של העצמאים מול משרד האוצר (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
  Olivier Fitoussi/Flash90
 • הפגנה של העצמאים מול משרד האוצר (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
  Olivier Fitoussi/Flash90
 • הפגנה של העצמאים מול משרד האוצר (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
  Olivier Fitoussi/Flash90
 • הפגנה של העצמאים מול משרד האוצר (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
  Olivier Fitoussi/Flash90
 • הפגנה של העצמאים מול משרד האוצר (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
  Olivier Fitoussi/Flash90

אבינעם מרום הוא בעלים של עסק שמוכר חבילות לתיירות חוץ, שזה אומר בעיקר אירועי ספורט והופעות בחו"ל. את הירידה בהכנסות הוא התחיל להרגיש כבר בפברואר, עוד לפני שנסגרו השמיים לטיסות כמעט באופן מוחלט.

"אנחנו הראשונים שחטפנו את זה והאחרונים שנצא מזה", הוא אומר בשיחה אתו. "זה עסק מותרות, אז הרגשנו את הירידה כבר בפברואר. כשפה עוד לא הבינו מה קורה, ולא הרגישו את אפקט הקורונה, אני כבר פיטרתי אנשים והוצאתי לחל"ת, עוד לפני ההכרזה הרשמית על דחיית משחקים וביטולי הופעות. זה מסוג הדברים שאנשים ראו מרחוק מה קורה בעולם, ואמרו לעצמם שהם לא רצים לקחת סיכון מיותר. במרץ ההכנסות כבר באמת היו על אפס מוחלט", הוא מוסיף.

העסק הזה, טיקטים, מעסיק 10 עובדים, ומגלגל מחזור של 15-20 מיליון שקל בשנה.  אבינעם עצמו, בן 41 מחיפה פלוס 3, מושך משכורת מהעסק והוא גם הבעלים.

 

לכאורה, הוא לא הסטריאוטיפ של המובטל מדלת העם, אלא שמשבר קורונה יכול להפיל גם את העסק שלו, וזה אומר שגם לו וגם לעובדים שלו לא יהיה לאן לחזור.

"כשאתה אומר ׳בעל חברה׳ מיד קופצת בראש דמות של טייקון שמושך שכר שמן, אבל רוב בעלי העסקים מושכים עד 20 אלף שקל בחודש. יש שכירים שמרוויחים הרבה יותר, וזה לא שבהכרח יש לבעלי עסקים רזרבות. אנחנו לא בעלי פירמות גדולות, אלא מעסיקים של 5, 10 או 40 עובדים, וגם לנו יש התחייבויות.

״ממילא הרגולציה ביומיום שוחקת אותנו, ואל תשכח שאנחנו אחרי 3 מערכות בחירות כלליות ועוד מוניצפיליות, ששילמנו את יום השבתון לעובדים. עכשיו יש סיטואציה לא נעימה מול העובדים, ודאגות מול הבנקים, וצריך להחזיק את המשפחה בבית כי אין בתי ספר, בקיצור – סיוט", הוא אומר.

"כשאתה אומר ׳בעל חברה׳ מיד קופצת בראש דמות של טייקון שמושך שכר שמן. אבל רוב בעלי העסקים מושכים עד 20 אלף שקל בחודש. יש שכירים שמרוויחים הרבה יותר, וזה לא שבהכרח יש לבעלי עסקים רזרבות"

ביטוח ללא כיסוי קריטי

כמו אבינעם יש עוד 80 אלף בעלי עסקים שמעסיקים כמיליון וחצי איש. אלא שלמרות שהם מושכים משכורת ומשלמים ביטוח לאומי כמו כולם, בגלל הגזרות של מי שכיהן כשר האוצר ב-2003, בנימין נתניהו, הופסקה הזכאות שלהם לדמי אבטלה.

הם משתגעים מזה, ולא מבינים איך יכול להיות שהם משלמים על ביטוח שלא נותן לא את הכיסוי הקריטי, כאשר על משכורת של 15 אלף שקל מדובר בכ-650 שקל לחודש, לא סכום מבוטל שמועבר לביטוח לאומי במשך שנים, אבל זכאים רק לביטוח מפני אובדן כושר עבודה.

בימים האחרונים השכירים-בעלים התאגדו וניתן להצטרף אליהם באתר הזה.
היום כבר הפגינו 3,000 מהם מול משרד האוצר, בדרישה לקבל זכאות לאבטלה, או מענק פיצוי, וזאת בדומה לשאר העצמאים, שגם רובם יקבלו סכום עלוב של 3,000 שקל בשתי פעימות.

לא ברור איפה ה-80 מיליארד שקל שבאב"ד, כחלון ונתניהו הבטיחו כחבילת הצלה לנזקי הקורונה. עוד פחות ברור מדוע נזכרו דווקא עכשיו לחלק 500 שקל לכל ילד במשפחות מרובות ילדים, בלי הבחנה בין כאלה שפוטרו לכאלה שלא, ואלה שממילא לא עבדו לפני כן.

לא ברור איפה ה-80 מיליארד שקל שבאב"ד, כחלון ונתניהו הבטיחו כחבילת הצלה לנזקי הקורונה. עוד פחות ברור מדוע נזכרו עכשיו לחלק 500 שקל לכל ילד במשפחות מרובות ילדים, בלי הבחנה בין אלה שפוטרו לאלה שלא

ביום חמישי האחרון, כאשר האוצר עדיין גיבש את תקנות שעת החירום שיעברו לאישור הממשלה ובכללם הפיצוי לעצמאים, השכירים-בעלים עוד קיוו שגם העניין שלהם ילקח בחשבון.

מאיר שפיגלר (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
מאיר שפיגלר (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

גם מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, אמר לזמן ישראל ביום חמישי ש״הביטוח הלאומי עושה את הכל מתוך הזדהות מוחלטת ואמונה, שאותה חקיקה שהפלתה אותם לרעה ב-2003 תיגנז ותבוטל. אנחנו לא מרפים. בכל הדיונים הדבר הזה עלה על הפרק״.

מה ההיענות שקיבלתם ממשרד האוצר?

"בוא לא נקדים את המאוחר, אבל זה נמצא על הפרק. גם הזכאות לאבטלה של משוחררי צבא זה תולדה של פעילות שעשינו אתמול. השכירים-בעלים זה או שיהיה או שלא יהיה, זה צריך לקרות עכשיו, זה לא ייקח ימים רבים. משה (כחלון, ע.ש.) בעניינים, ישבתי איתו ודיברתי איתו גם היום".

אלא שכאמור התקנות פורסמו ביום שישי ולתדהמת בעלי העסקים שמושכים משכורת, הם לא נכללו בתקנות לשעת חירום, שיכלו לתקן את אותה גזרה ישנה של נתניהו, ולתת גם להם זכאות לאבטלה, או לפחות פיצוי מינימלי כמו לשאר העצמאים.

״הביטוח הלאומי עושה את הכל מתוך הזדהות מוחלטת ואמונה, שאותה חקיקה שהפלתה אותם לרעה ב-2003 תיגנז ותבוטל. אנחנו לא מרפים. בכל הדיונים הדבר הזה עלה על הפרק״

אמנם, לקבוצה הזו של שכירים-בעלים יש גם הטבה מסוימת בשוטף, שכן החברה שבבעלותם משלמת רק את מס החברות (25%), והיתר נצבר בחברה, אם כי בדרך כלל מס הכנסה דוחק בהם באמצעים שונים לחלק כדיווידנד גם את הרווחים הצבורים, ועל כך משלמים עוד מס. עם זאת ברור שחלק גדול מהם לא צברו רווחי עתק או שצברו רק הפסדים, שלא ניתן לחלק מהם דבר כעת.

במכתב ששלחו היום לשי באב"ד, מנכ"ל האוצר, כתבו השכירים-בעלים:

"בכל ההצעות שהצגתם עד כה אנחנו לא נכללים תחת שום קטגוריה … ב-2004 קיבלתם החלטה חד צדדית בטוענה של בעיית תקציב לשלול את זכויותינו להכרה כשכירים עם כל המשתמע מכך לרבות דמי אבטלה, חל"ת… החלטה זו גורמת לכך שיש עשרות אלפי בעלי שליטה שעומדים ללא כל הכנסה ועם הוצאות של החברות שבשליטתם… אנו מבקשים מכם לקבל החלטה מיידית במסגרת תקנות לשעת חירות שהינן בסמכותו של משרד האוצר לאשר הגדרותינו לתקופת נשוא המשבר כשכירים מן המניין ולהיות זכאים לחל"ת".

עוד הם מוסיפים, כי בסופו של דבר תהיה קבוצה גדולה שלא תצטרך את הזכאות, בגלל שכרם הגבוה או בגלל שעברו את גיל 67, כך שמדובר ב-43 אלף איש וגם ביניהם, יש בעלי עסקים בענפי מזון ומחשבים, שממשיכים לעבוד כרגיל ואף יותר מכך.

"אם נחשב את עלות ההחלטה שלכם מדובר במקרה הגרוע ביותר בעלות של 300 מיליון שקל לחודש ובהנחה שהמשבר ימשך 3-4 חודשים סך העלות תעמוד על 1.2 מיליארד שקל".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: ״הנושא נבחן בימים אלו במטרה לתת מענה לאוכלוסיות נוספות, שלא נכללו בתוכנית הסיוע הכלכלית לנפגעי הקורונה״.

משה כחלון ושי באב״ד (צילום: Hadas Parush/Flash90)
משה כחלון ושי באב״ד (צילום: Hadas Parush/Flash90)

שי באב"ד עומד בשבועות האחרונים בעין הסערה, כאשר השר שמעליו כבר הודיע על פרישה באופן רשמי, והשאיר את הבמה למנכ"ל שלו. בנוסף להפגנת השכירים-בעלים, באב"ד קיבל היום גם מאות הודעות וואטסאפ משכירים ועצמאים כאחד, ששלחו לו קבלות על ההוצאות השונות שלהם. ההודעות האלה, הן חלק מיוזמה של תנועת עומדים ביחד, שדורשים מהמדינה "לשלם 100% מהשכר בתקופת המשבר ולא שקל אחד פחות".

גם מאלה שזכאים לאבטלה או פיצויים, רבים ייכנסו עכשיו לחובות בעקבות המשבר. דמי אבטלה על שכר של 8,000 שקל יסתכמו במחצית מהסכום, ובחודש הראשון אין זכאות לאבטלה על הימים הראשונים. גם הפיצוי המיוחד לעצמאים הוא עלוב למדי ומסתכם ב-65% מההכנסה. בפועל זה אומר 1,300 עד 6,000 שקל לכל היותר.

יש עצמאים שגם לפיצוי הזה לא יהיו זכאים, למשל אם הם משתכרים פחות מ-2,000 שקל, בגלל שהכניסו הוצאות רבות לעסק או מסיבות אחרות. כך גם אלה שהמחזור השנתי שלהם הוא גבוה מ-240 אלף שקל לשנה.

עוד 1,030 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן לפני 45 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה