• פסל של אליהו במוחרקה בצפון ישראל (צילום: שמואל בר-עם)
  שמואל בר-עם
 • פסל "עץ החיים" בירושלים מתאר את נוח, אברהם, יצחק ומשה (צילום: שמואל בר-עם)
  שמואל בר-עם
 • "שער האמונה" בגן אברשה ביפו העתיקה, המפוסל מאבן גלילית, מתאר את נפילת ירחו, סולם יעקב ועקדת יצחק (צילום: שמואל בר-עם)
  שמואל בר-עם
 • פסלים של המלך התנ"כי אסא ויהושפט בגן העצמאות בתל אביב (צילום: שמואל בר-עם)
  שמואל בר-עם
 • פסל הכולל את המילים "יונה הנביא" על גבעת יונה באשדוד (צילום: שמואל בר-עם)
  שמואל בר-עם
 • פסל של משה בגליל שעוצב על ידי מי שכונה מייסד האמנות הישראלית, בוריס שץ (צילום: אסף בן צבי)
  אסף בן צבי
 • עמוד שעל פי המסורת התנ"כית הוא אשת לוט בהר סדום ליד ים המלח (צילום: שמואל בר-עם)
  שמואל בר-עם

טיול וירטואלי לחג: מסע מצולם בעקבות פסלים בהשראת סיפורי התנ"ך

פסלים מרשימים בדמויותיהם של גיבורי התנ"ך מככבים באתרים היסטוריים ובמוקדי תיירות מרהיבים ברחבי הארץ ● לכבוד חג הפסח, אביבה ושמואל בר-עם מביאים את סיפוריהם וצילומיהם של הפסלים ● בתקווה שבקרוב נוכל לראותם גם מקרוב ● טיול לחג בלי לצאת מהבית

במשך יותר משני עשורים במהלך המאה ה-9 לפני הספירה, שלטו בממלכת ישראל המלך אחאב ואשתו הפיניקית איזבל. על פי הכתובים, הזוג עודד את הנתינים שלהם לסגוד לאל בעל. הנביא אליהו היה היריב המר של משפחת המלוכה. הוא תיעב את המלך ואשתו, והיה נחוש לבטל את המנהגים הפגניים שלהם. במלכים א' י"ז:א, הוא הצהיר כי יהיה רעב בישראל, וכך היה.

בשנתו השלישית, אליהו עמד מול 450 נביאי הבעל על פסגת הר כרמל (המוחרקה) בתחרות שתקבע מי ישלוט בממלכת ישראל: האל של אברהם, יצחק ויעקב – או הבעל. לאחר שאליהו זכה, הוא הורה להרוג את כל הנביאים האחרים.

במשך השנים, צמח כפר דרוזי סביב המוחרקה. בערבית של המילה הוא "שריפה" – כמו האש השמימית שאיכלה את הקרבן של אליהו כאשר ניצח בתחרות.

אליהו היה אחד מהנביאים החשובים ביותר בדת היהודית, הנוצרית והמוסלמית, והאתר כולל פסל מרשים של אליהו עם חרב מונפת לשמיים. היום יש מנזר במקום, השייך למסדר היחפים הכרמליטים. מעל למנזר תצפית נפלאה מציעה נוף מהמם של עמק יזרעאל והר תבור, הגליל העליון והר חרמון.

במוחרקה ישנם סלעים מוזרים, הנקראים "האבטיח של אליהו". על פי הסיפור, אליהו הלך על ההר יום אחד, כשנתקל באבטיחים בשלים. הוא שאל את החקלאי שהיה הבעלים של האבטיחים אם הוא יכול לאכול אחד.

אך החקלאי היה קמצן ולא רצה לתת אפילו אבטיח אחד, ולכן אמר לאליהו שהם לא אבטיחים אלא אבנים. אליהו התרגז ואמר: "שאלוהים יהפוך את מילותייך לנכונות!". ברגע שסיים לדבר, כל האבטיחים הפכו לאבנים עגולות וגדולות.

פסלים עם נושא תנ"כי נמצאים ברחבי ארץ הקודש, לעתים בעיצוב ראליסטי, כמו הפסל של אליהו, ובמקרים אחרים באופן מופשט יותר. למרבה השמחה, בעלי שמואל צילם בכל מקום שהיינו בו, כך שהיו לנו הרבה תמונות ולא היינו צריכים להפר את הנחיות הסגר כדי לצלם אותן.

תל אביב

שני מלכים של יהודה התנהגו באופן שונה לחלוטין מהמלכים המקבילים בישראל ויורשיהם. אסא ובנו יהושפט "עשו הטוב בעיני האל" בעוד שמלכי ישראל ששלטו באותו זמן, כמו אחאב, "עשו הרע בעיני באל".

גן העצמאות בתל אביב הושק ברוב פאר ב-1952 אך התדרדר בשנים שלאחר מכן. למרבה השמחה, הוא שוקם ב-2009, לכבוד יום ההולדת ה-100 של העיר.

שתי דמויות מאבן עומדות בנקודה הגבוהה ביותר בגן. אחת מהן מייצגת את המלך אסא, ששלט ביהודי מסוף המאה ה-10 לפני הספירה עד תחילת המאה ה-9 לפני הספירה. ירש אותו בנו יהושפט, הדמות השנייה בגן. נחשו מי מהם עומד ומי יושב כשהם מביטים אל המים הכחולים של הים התיכון.

פסלים של המלך התנ"כי אסא ויהושפט בגן העצמאות בתל אביב (צילום: שמואל בר-עם)
פסלים של המלך התנ"כי אסא ויהושפט בגן העצמאות בתל אביב (צילום: שמואל בר-עם)

הפסל בועז ועדיה, שיצר את הפסלים, נפטר ב-2017. ועדיה, שנולד בקהילה חקלאית בישראל, בילה את רוב השנים שאחרי שחרורו מצה"ל באמריקה.

ועדיה השתמש בסלעים מאתרי בנייה ועד סלעי משקע. עם הפטיש והאזמל שלו, בעבודה עם שכבות טבעיות, הוא יצר דמויות אוניברסליות נהדרות. במקרים רבים, כמו במקרה הזה, הם נקראו על שם דמויות מהתנ"ך.

יפו

הפסל "שער האמונה" בפארק אברשה ביפו העתיקה, שהושלם ב-1977, הפך לאטרקציה תיירותית. הפסל, בגובה של 4 מטרים, פוסל על ידי הפסל דניאל כפרי והיה עבודתו הראשונה לאחר מלחמת יום כיפור ולאחר חזרתו לדת.

הפסל, העשוי מאבן גלילית, כולל שלושה חלקים: נפילת יריחו, סולם יעקב ועקדת יצחק. הוא בנוי בתור שער אולי משום שיפו נחשבה לשער הכניסה לארץ ישראל.

"שער האמונה" בגן אברשה ביפו העתיקה, המפוסל מאבן גלילית, מתאר את נפילת ירחו, סולם יעקב ועקדת יצחק (צילום: שמואל בר-עם)
"שער האמונה" בגן אברשה ביפו העתיקה, המפוסל מאבן גלילית, מתאר את נפילת ירחו, סולם יעקב ועקדת יצחק (צילום: שמואל בר-עם)

מעניין לציין כי בחפירות שנעשו בפארק מדרום לפסלו של כפרי, ארכאולוגים גילו חלקים משער שמתוארך במאה ה-13 לפני הספירה. השער ששוקם ונראה דומה בצורה מדהימה לשער האמונה, הוביל לארמון או מבצר שההירוגפליפים שלו מתארים את שם הפרעה- רעמסס השני – והתואר שלו.

אשדוד

שרידים של מבצר קטן מהמאה ה-9 או ה-8 לפני הספירה נחשפו באשדוד בפסגת הגבעה הגבוהה ביותר על קו החוף. בשילוב עם קבר עתיק עליו המילים "יוניס הנביא קבור כאן" וקו הזמן המתאים, הגיוני היה לקרוא למקום "גבעת יונה". ומי יודע: ה"יבשה" (יונה ב:י) עליה הלווייתן הקיא את הנביא עשויה להיות באשדוד.

פסל הכולל את המילים "יונה הנביא" על גבעת יונה באשדוד (צילום: שמואל בר-עם)
פסל הכולל את המילים "יונה הנביא" על גבעת יונה באשדוד (צילום: שמואל בר-עם)

יצירת אמנות במשקל 17 טון נחנכה ב-2015 על גבעת יונה. הפסל היה הפילוסוף והאמן ד"ר אדוארד דולקרט, והוא הוקדש לקרדיולוג האוקראיני המנוח ד"ר אהרון ארקדי שמיסט.

ירושלים

על אף שהר הצופים היה חלק מישראל מאז הקמת המדינה, מ-1948 עד מלחמת ששת הימים ב-1967 כל האזור היה תחת סטטוס מיוחד בתור אזור מפורז. במהלך אותן 19 שנים, בית החולים הדסה בהר הצופים, שנוסד ב-1939, עמד ללא שימוש.

אחרי מלחמת ששת הימים, בית החולים הדסה שופץ (ב-1975). בחוץ על הדשא עומד פסל עצום, עבודתו של הפסל הנודע ז'אק (חיים יעקב) ליפשיץ.

פסל "עץ החיים" בירושלים מתאר את נוח, אברהם, יצחק ומשה (צילום: שמואל בר-עם)
פסל "עץ החיים" בירושלים מתאר את נוח, אברהם, יצחק ומשה (צילום: שמואל בר-עם)

הפסל, הנקרא "עץ החיים", הוא פסל ברונזה בגובה שישה מטרים המציג 4 דמויות תנ"כיות: נוח, אברהם, יצחק ומשה. הדמות הקלה ביותר לזיהוי היא אברהם, ליד החלק התחתון של הפסל, האוחז בסכין כשהוא מתכונן להקרבת בנו.

כשהן נצפות על רקע השמיים הכחולים, הכפרים הערביים והחולות החומים של המדבר, כל ארבע הדמויות נראות בעיצומו של מאבק הישרדות.

תל חי

ב-20 בינואר, 1920, נרצחו שני חקלאים יהודים בהתיישבות הקטנה תל חי בחלק המזרחי של הגליל העליון, כחלק מהעימות עם הערבים באזור. שישה נוספים נהרגו במהלך קרב עקוב מדם במקום מספר שבועות לאחר מכן, ב-1 במרץ.

כשהיה ברור כי תל חי עומדת ליפול, המגנים נשאו את הפצועים דרך נחל ובמעלה הגבעה הסמוכה לקיבוץ הסמוך כפר גלעדי. בין הפצועים אנושות היה המפקד שלהם, גיבור מלחמת העולם הראשונה יוסף טרומפלדור – הידוע באמרה המיוחסת לו לפני מותו: "טוב למות בעד ארצנו".

פסל של משה בגליל שעוצב על ידי מי שכונה מייסד האמנות הישראלית, בוריס שץ (צילום: אסף בן צבי)
פסל של משה בגליל שעוצב על ידי מי שכונה מייסד האמנות הישראלית, בוריס שץ (צילום: אסף בן צבי)

שביל שהונח על ידי קק"ל עובר במסלול שהם עברו. השביל, הנקרא "שביל הפצועים", כולל מונומנטים המספרים את הסיפור של תל חי. ביניהם, על הכביש שבין תל חי לכפר גלעדי, עומד פסל ברונזה עצום של משה אשר נוצר על ידי אמברוזיו קאהן, שהוא הגדלה של מודל בגובה 50 ס"מ שנוצר על ידי בוריס שץ.

ב-1918, שץ (שהקים את בצלאל) יצר את המודל של משה, וצבע אותו בצבע הדומה לברונזה. על אף שהוא חלם על הפיכתו לפסל ממשי, החזון מומש רק ב-1994, אז היסטוריון האמנות גדעון עפרת קיבל את האחריות על פסל סביבתי בתל חי. עפרת השאיל את המודל, וביקש מקון להפיק את ההגדלה – העתק מושלם של משה של שץ, עם לוח ביד אחת ופטיש עץ ביד השנייה.

פסל אחד אחרון נוצר על ידי הטבע. הציצו באשת לוט ליד ים המלח, שהתעלמה מהפקודה של האל שלא להביט לאחור כשהיא ומשפחתה ברחו מסדום. בראשית י"ט:כ"ו " וַתַּבֵּט אִשְׁתּוֹ, מֵאַחֲרָיו; וַתְּהִי, נְצִיב מֶלַח".

עמוד שעל פי המסורת התנ"כית הוא אשת לוט בהר סדום ליד ים המלח (צילום: שמואל בר-עם)
עמוד שעל פי המסורת התנ"כית הוא אשת לוט בהר סדום ליד ים המלח (צילום: שמואל בר-עם)
עוד 931 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

דוקטרינת הצדק האנושי של השופט נעם סולברג

מי שיהיה נשיא בית המשפט העליון בעוד כשמונה שנים, מאמין כי "צדק אבסולוטי שאינו מתפשר, עלול לרסק את החברה" וכי "הצדק האנושי מוגבל באילוצי המציאות החומרית ושלל צרכי גוף ונפש" ● גם במקרה של מנדלבליט וגם במקרה של נתניהו, סולברג פיתח את תזת "הרבב כיתרון" ● "אדם איננו מלאך", כתב לאחרונה, "ואנשי השירות הציבורי אינם יוצאי דופן" ● פרשנות

עוד 909 מילים

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה