ישראל מובילה במאבק בקורונה? אפשר היה אחרת

טאיוואן השבוע, בעת מגיפת הקורונה, החיים ממשיכים כרגיל, עם נקיטת אמצעי זהירות (צילום: AP-Photo-Chiang-Ying-ying)
AP-Photo-Chiang-Ying-ying
טאיוואן השבוע, בעת מגיפת הקורונה, החיים ממשיכים כרגיל, עם נקיטת אמצעי זהירות

ישראל היתה מוכנה למשבר הקורונה, הגיבה מהר וחכם למגפה החדשה, והמחיר שהיא שילמה, בניגוד לרוב המדינות בעולם היה נמוך. המדינה עברה מיד עם הידיעות הראשונות על המגפה בסין, ועוד לפני שהתגלה המקרה הראשון של חולה קורונה בישראל – למערך ניהול משבר לאומי. היא השכילה לנצל את היתרונות המובנים שלה במאבק בקורונה: המגפה החלה בסין, רחוק מישראל, לישראל יש שער כניסה אווירי ראשי אחד, שהיה קל מאוד לבודד אותו, ולישראל הייתה תוכנית "נחשול בריא", תוכנית ההיערכות הלאומית לתרחיש פנדמיה של שפעת, ומערכת מוכנה לניהול מצבי חירום.

את ההצלחה של ישראל בהכלת התפשטות נגיף הקורונה (עם מספר מקרים מועט של חולים שאושרו עד כה, כולל מספר קטן של מקרי מוות), אפשר ליחס לשמירה על קור רוח, לתכנון מראש וקדימה, למרכז ניהול ופיקוד מרכזי שאפשר קבלת החלטות מהירה, למערכת הבריאות שלה, להקשבה למומחים, ולשימוש בטכנולוגיה.

את הצלחת ישראל להכלת התפשטות הנגיף אפשר ליחס לשמירה על קור רוח, לתכנון מראש וקדימה, למרכז פיקוד מרכזי שאיפשר קבלת החלטות מהירה, למערכת הבריאות שלה, להקשבה למומחים ולשימוש בטכנולוגיה

ביוני 2007 פורסמה "תוכנית מוכנות מערכת הבריאות לשפעת פנדמית משרד הבריאות 2007". משרד הבריאות עוסק בהיערכות לפנדמיה של שפעת מאז 1997, הכנות אשר הואצו משמעותית בשנתיים האחרונות, מאז 2005, עם כינוסן של וועדות מקצועיות ייעודיות למטרה זו. הוועדות עסקו במגוון התחומים של תכנית המוכנות הלאומית לפנדמיה הבאה – ניטור, חיסונים, תרופות אנטי- ויראליות, היערכות בתי החולים, הקהילה והמעבדות וכן תכנית להנחלת הידע בקרב צוותי הרפואה ותוכנית הסברה לציבור הרחב.

בפברואר 2018 הושלמה טיוטת תוכנית "נחשול בריא", תוכנית ההיערכות הלאומית לתרחיש פנדמיה של שפעת (התיחסות לתוכנית "נחשול בריא" בדוח מיוחד של מבקר המדינה ממרץ 2020).

ב-20 לפברואר כאשר וירוס הקורונה הגיע לישראל, המדינה היתה ערוכה לקראתו. עוד בתחילת ינואר, לאחר שסין דווחה לארגון הבריאות העולמי כי הוירוס שגרם ל'דלקת הריאות ממקור לא ידוע' בווהאן, זוהה כוירוס קורונה חדש, ושבועות לפני שהתגלה המקרה הראשון בישראל, נערכה בממשלה הערכת מצב בנושא הקורונה. משרד הבריאות שלח צוות אפידמיולוגי לווהאן. ונשלחה התרעה לכל המעבדות שאפשר בעזרתן לאבחן את הקורונה בישראל, להיות מוכנות.

הגופים החברים במרכז הישראלי הלאומי לבקרת מחלות – ICDC, עברו במהירות להגיב לאיום הפוטנציאלי. זאת בעקבות התפרצות הסארס ב-2003, שפעת החזירים ב-2009, והשפעת המזרח תיכונית, ישראל שדרגה את המרכז הלאומי לבקרת מחלות – ICDC, שהוקם ב- 1994. המרכז משתמש בביג דאטה מהביטוח הלאומי, מקופות החולים, ממשרד הפנים וממחלקות ההגירה והמכס כדי להתריע על התפרצויות נקודתיות. אבל למרכז יש סמכויות נוספות, כמו הטלת קנסות על הפצת מידע כוזב במזיד.

ב-23 לינואר, מיד אחרי שממשלת סין הטילה סגר על העיר ווהאן וערים אחרות במחוז הוביי, נאסרו טיסות נכנסות מסין לישראל והחלו בבדיקת כל הנוסעים הנכנסים מכל המדינות. אנשים שלא באו מאזורים בסיכון גבוה קיבלו בגבול אישור כניסה חופשית (גם באמצעות SMS). אלה שבאו מאזורים בסיכון גבוה, נדרשו לשים עצמם בהסגר בית והיו במעקב באמצעות הטלפונים הניידים שלהם כדי להבטיח שיישארו בבית למשך שבועיים. אנשים אלו נבדקו שנית לאחר תקופת ההסגר הביתי כדי לעקוב אחר מקרי הידבקות חדשים.

הצעדים הבאים היו מהירים עוד יותר. ישראל החלה לפעול לפי תוכנית "נחשול בריא", הוקם צוות לניהול המאבק בוירוס, ומערכת הבריאות, בתיאום עם המועצה לביטחון לאומי, עברה למצב 2 בפקודת "נחשול בריא" אשר מתייחסת לאפשרות של מגיפה.

בשלב הראשון היתה התגייסות ממשלתית ופרטית לייצור וליבוא המוני של ציוד מגן לצוותים הרפואיים, מכונות הנשמה לסוגיהן, וציוד וחומרים רפואיים אחרים, הותקנו חדרי טיפול נמרץ על ציודם והוכשרו צוותים רפואיים להפעלתם. והוכשרו כל המעבדות בישראל המסוגלות לבצע את בדיקת וירוס הקורונה.

בשלב הראשון היתה התגייסות ממשלתית ופרטית לייצור וליבוא המוני של ציוד מגן לצוותים הרפואיים, מכונות הנשמה וציוד רפואי, הותקנו חדרי טיפול נמרץ על ציודם והוכשרו צוותים רפואיים להפעלתם

בסוף פברואר לאחר שהקורונה הגיעה לישראל, החלה הממשלה למכור מסכות בשיטה שוויונית, אבל אף אחד לא הורשה לקנות יותר משתי מסכות בכל רכישה. בתחילת מרץ ייצרה ישראל מסכות בכמות שכיסתה את צורכי המדינה. במהלך החודש חילקה הממשלה מאות אלפי מסכות לתלמידי בתי הספר שנשארו פתוחים וההורים התבקשו לבדוק את חום גופם של ילדיהם לפני שהם נשלחים לבתי הספר ולדווח על התוצאות לצוות החינוכי. מבנים ציבוריים ופרטיים, ומרכזי קניות נדרשו לסקר את המבקרים לסימני חום, ובנייני דירות הכניסו מתקנים לחיטוי ידיים במעליות או מחוצה לה.

בסוף פברואר החלה ישראל באיכון מכשירים סלולריים. המעקב היה מבוסס על כרטיסי ה- sim של הטלפון ותחנות הבסיס הסמוכות להם, כדי לוודא שהחייבים בבידוד אכן נשארים בבית. האיכון נעשה רק בזמן התפרצות אפידמיולוגית ובפיקוח הדוק.

תחנות הטלוויזיה והרדיו חויבו לשדר מודעות שירות ציבורי מדי שעה על וירוס הקורונה, כולל איך הוא מתפשט ואיך אנשים צריכים למנוע הדבקה, במטרה לתת מידע אמין לאוכלוסיה על המגפה, להקטין את הפחד ממנה, ולעזור לעצור את התפשטות הוירוס,

התוצאות מורות על הצלחת המאבק במגפה.

מספר החולים עד היום הינו פחות מאלף, ומספר המתים נמוך מעשרה. באותו הזמן, רוב התושבים בישראל המשיכו את חייהם כרגיל. המשרדים ובתי הספר נשארו פתוחים. מפעלי הייצור הגדולים והקטנים המשיכו בפעולתם, מסעדות, חדרי כושר ובתי קפה רבים בערים היו עדיין שוקקים, אם כי מרבית האתרים מדדו את החום וריססו חומרי ניקוי על הידיים לפני שאיפשרו ללקוחות להיכנס.

נשמע לכם משונה? שגוי? לא תואם את מה שקראתם או ראיתם סביבכם? צודקים. כל זה קרה, אבל לא בישראל אלא בטאיוואן.

בישראל לעומת טאיוואן, עשו כמעט את כל הטעויות האפשריות במאבק בוירוס הקורונה. ובנוסף, בראש המערכת עמד ראש הממשלה שהונחה ע"י שיקולים פוליטיים, פעל בתזזיות, וזרע במכוון פחד ופניקה בציבור.

גם מבקר המדינה, בדוח שלו ממרץ 2020, התייחס כאמור לתוכנית "נחשול בריא", תוכנית ההיערכות הלאומית לתרחיש פנדמיה של שפעת (שנמצאת עדיין במעמד טיוטה). כבר כתבתי על כל זה בעבר בבלוג הזה. היו גם תוכניות התמודדות עם מגפה בארה"ב, ונעשו שם תרגילים – שבישראל היו צריכים להיות מודעים להם. לא היתה שום סיבה לא להיות ערוכים כראוי להתפרצות המגפה הנוכחית. גם השוואות בין הטיפול הישראלי במשבר לבין הטיפול במדינות אחרות כבר עשיתי בעבר בבלוג הזה, והוכחתי שידינו גם שם היתה על התחתונה.

נשמע לכם משונה? לא תואם את מה שקראתם או ראיתם סביבכם? צודקים. כל זה קרה, אבל לא בישראל אלא בטאיוואן. בישראל, לעומתם, נעשו כמעט כל הטעויות האפשריות,  ובנוסף, בראש המערכת עמד רה"מ שהונחה ע"י שיקולים פוליטיים

התוצאות אצלנו הן איומות. ישראל היא בין 15 המדינות המאוכלסות המובילות בתחלואה ביחס לאוכלוסין, את הפגיעה המתמשכת בחולים האחרים, שלא נדבקו בקורונה, ושנזקקו ונזקקים למערכת הבריאות אי אפשר לאמוד, ואת ההרס הכלכלי הנרחב לאזרחיה ולכלכלה שלה קשה עדיין להעריך, וככל הנראה יקח הרבה זמן עד שהמשק הישראלי יחזור לעצמו.

בין טאיוואן וסין מפריד מצר ים ברוחב של כ-130 ק"מ. בטאיוואן יש כ-24 מיליון תושבים, קרוב למיליון טאיוואנים מתגוררים בסין וכ-2.5 מיליון סינים מבקרים באי הסמוך מדי שנה. ישראל רחוקה מסין מרחק של אלפי ק"מ, ויש בה כ-9 מיליון תושבים.

נכון לאתמול, ה-12 לאפריל, בעקבות מגפת הקורונה, יש בטאיוואן 388 מקרים של וירוס הקורונה עם 6 מקרי מוות מהווירוס. בישראל יש 10,878 מקרים, עם 103 שמתו מוירוס הקורונה.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,050 מילים
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין"

ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית" ● השר פרץ: "חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראל כדי לאפשר החזרת כ-50% מהמובטלים לעבודה ● הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בתל אביב נגד סיפוח שטחי יו"ש

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 9 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה