• התפרצות הקורונה בעיראק: קצינים מצדיעים לעובדי מערכת הבריאות, אפריל 2020 (צילום: AP Photo/Hadi Mizban)
  AP Photo/Hadi Mizban
 • התפרצות הקורונה בעיראק: דגלים במרפסות לאות סולידריות עם הרופאים ועם החולים, אפריל 2020 (צילום: AP Photo/Hadi Mizban)
  AP Photo/Hadi Mizban
 • התפרצות הקורונה בטורקיה: חיטוי אוטובוס, אפריל 2020 (צילום: AP Photo/Emrah Gurel)
  AP Photo/Emrah Gurel
 • התפרצות הקורונה בעזה: אמנית מקומית מקשטת מסכות כדי לעודד אנשים לחבוש אותן, אפריל 2020 (צילום: AP Photo/Adel Hana)
  AP Photo/Adel Hana
 • משבר הקורונה: אזרחים לבנונים שבים הביתה אחרי שנתקעו בסעודיה, אפריל 2020 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)
  AP Photo/Hussein Malla
 • משבר הקורונה: פעולות חיטוי ברצועת עזה, אפריל 2020 (צילום: Rahim Khatib/ Flash90)
  Rahim Khatib/ Flash90
 • ריקוד מסורתי של שבט תימני התומך בחות'ים, פברואר 2020 (צילום: AP Photo/Hani Mohammed)
  AP Photo/Hani Mohammed

מעבר לגבול: המאבק בקורונה במזרח התיכון הופך אויבים לאוהבים - אבל גם להפך

העניים בסוריה מתקוממים נגד העשירים, שמתלוננים על תנאי הבידוד המפנקים ● מדינות המפרץ מרשות לעובדים הזרים להשתמש בזום, אך מונעות מהם שירותים רפואיים ● טורקיה וישראל משתפות פעולה ● וגם תיאום מהלכים עם חמאס נראה בלתי נמנע ● המלחמה בתימן יוצאת להפסקה ● ואיזה אירוע מטלטל ואלים התרחש כאן השבוע בשנת הקמת המדינה? ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

1

מלחמת מעמדות במזרח התיכון

כמעט כל מדינות המזרח התיכון החליטו על אסטרטגיה של בידוד חברתי, עוצר וסגר נוקשים, כדי לבלום את התפשטות הקורונה בארצם. אך התמונות מהשווקים והרחובות בערים שם מוכיחות כי הדרך להשגת המטרה הזו עודנה רחוקה מאוד.

למרות שהנגיף לא מבחין בין נסיכים לאביונים, ברור שהעמידים יותר יכולים להרשות לעצמם להסתגר בבתים, לעבוד מרחוק ולהזמין משלוחי אוכל אונליין, בעוד שהעניים יצטרכו לצאת לעבודה בכל מצב.

כך קרה השבוע בשווקים של בגדאד בעיראק, כפר א-שיח' במצרים, חאלב בסוריה, וערים רבות נוספות. מיליוני פועלים ורוכלים שאינם מועסקים באופן קבוע במקום כזה או אחר גדשו שם את הרחובות, בניסיון להרוויח כמה גרושים.

בחאלב, שירותי הביטחון אף לא ניסו למנוע מהקונים והרוכלים להגיע לשווקים, בעוד שבמצרים, הממשלה וגופי צדקה החלו לחלק סיוע כספי בסך 500 לירות וסלי מזון לנזקקים כדי למנוע מהם לצאת לרחובות. אך מכיוון שרבים כלל לא יודעים שהם זכאים למענק, ואחרים לא יודעים היכן צריך להירשם כדי לקבלו, התחבורה הציבורית שם הייתה עמוסה כרגיל לפני כניסת שעת העוצר.

הגודש הזה פוגע קשות במאמץ של השלטונות להשאיר את האזרחים בבתיהם, אך כרגע נראה שהעניים מפחדים יותר ממוות ברעב, מאשר מהידבקות בקורונה.

התפרצות הקורונה בעיראק: דגלים במרפסות לאות סולידריות עם הרופאים ועם החולים, אפריל 2020 (צילום: AP Photo/Hadi Mizban)
קורונה בעיראק: דגלים במרפסת לאות סולידריות לאומית, אפריל 2020 (צילום: AP Photo/Hadi Mizban)

בעוד שעניי מצרים, עיראק וסוריה מסכנים את חייהם בניסיון להרוויח את לחמם, העשירים "סובלים" בהסגר. כך מוחמד מחלוף, בנו של ראמי מחלוף, מיליארדר וקרוב משפחה של בשאר אסד, חגג יום הולדת ופרסם ברשתות החברתיות את ההקלטה של האירוע המשמח. מוקף בעשרות מחשבים, אייפונים וטאבלטים, מכלוף הצעיר מכבה שם את הנרות על העוגה שלו עם מייבש שיער בעודו חובש מסכה, ומתלונן על בדידותו. גולשים סורים תקפו את בנו של המיליארדר ברשתות החברתיות, על "היעדר אמפתיה בסיסית כלפי בני עמו בתקופה הקשה ביותר".

אך כאמור, גם עשירים ומלכים לא חסינים מהמגפה. לפי הניו יורק טיימס, כ-150 בני מלוכה סעודים חלו בקורונה, בעוד שהמלך סלמאן ויורש העצר מוחמד בן סלמאן נמצאים באתר נופש בים האדום, שם צפויה לקום עיר העתיד ניאום.

המיליארד הסורי מוחמד מחלוף חגג יום הולדת בסרטון שבו הוא מכבה את הנרות עם מייבש שיער, ומתלונן על בדידותו. הגולשים הסורים תקפו אותו על "היעדר אמפתיה בסיסית כלפי בני עמו בתקופה הקשה ביותר"

בעיתונות הסעודית בפרט, ובעיתונות המפרצית בכלל, אין זכר לפרסומים הללו. זאת, כמיטב המסורת של המדינות האוטוריטריות, שנוהגות להסתיר חדשות כאלה מנתיניהם, כדי לא לזעזע את הספינה ולא לערער את היציבות.

2

ענייך קודמים בטורקיה?

האם הנשיא הטורקי מסייע יותר לפליטים הסוריים מאשר לעניים הטורקים? האופוזיציה הסורית עושה מטעמים מהסיוע שארדואן מעביר למחנות הפליטים הסוריים, וטוענת כי הנשיא מזרים את הכספים גם למקורביו, שמשמשים מעין מתווכים בינו לבין אוכלוסיית הפליטים העצומה המתגוררת בטורקיה.

התפרצות הקורונה בטורקיה: חיטוי אוטובוס, אפריל 2020 (צילום: AP Photo/Emrah Gurel)
התפרצות הקורונה בטורקיה: חיטוי אוטובוס, אפריל 2020 (צילום: AP Photo/Emrah Gurel)

הכלכלה הטורקית כבר הייתה בצרות עוד לפני הקורונה, וכעת – לאחר שמיליוני טורקים הצטרפו למעגלי העוני והאבטלה – המדינה מתקשה להעניק להם סיוע.  כך, בהתחלה הבטיחה הממשלה לבצע קיצוץ משמעותי בחשבונות החשמל והגז, אך לבסוף הסתפקה בהבטחה שלא לייקר את התעריפים בחודשים הקרובים.

במצב כזה, החלשים ביותר – הפליטים הסוריים, שחיים בצפיפות ובדלות – הופכים למתחרים על מקומות העבודה שהולכים ומתמעטים.

3

זום וסקייפ במפרץ הפרסי

גם בכווית, הרוחות סערו השבוע בגלל התבטאויות של כמה כוויתים בכירים, בהם חבר פרלמנט, שחקנית וסופר ידוע, שקראו מהמדינה לגרש את העובדים הזרים – ובראשם את המצרים. חלקם אף האשימו את העובדים בהפצת המחלה.

במצרים לא מצמצו, ותבעו את עלבון העובדים. לקראת סוף השבוע, שרי החוץ של שתי המדינות כבר הוציאו הודעה משותפת בה הביעו התנגדות ל"ניסיון להפריד בין שתי אומות אחיות". מאות אלפי מצרים עבדו בכווית עד תחילת המשבר.

הסוגיה של עובדים זרים במזרח התיכון, והזכויות שלהם לטיפול רפואי והגנה נדונה השבוע בהרחבה בתקשורת הבינלאומית, אך בעיתונות במדינות המפרץ ניתן היה למצוא בעיקר ידיעות חיוביות בנושא.

דוגמה אחת לפרסומים כאלה היא ההחלטה של כמה מדינות במפרץ לפתוח את האפליקציות החסומות בתחום התקשורת, כגון זום וסקייפ, כדי לאפשר לעובדים הזרים שאינם יכולים לחזור לארצותיהם לשוחח עם יקיריהם.

בדרך כלל, האפליקציות הללו חסומות כתוצאה מדרישה של חברות הטלקום המקומיות. כך העובדים, שלא זכאים לטיפול רפואי משמעותי כמעט באף אחת מהמדינות הללו, לפחות יוכלו לחייג הביתה ולהודיע על מצבם למשפחה.

כמה ממדינות המפרץ החליטו לפתוח את אפליקציות זום וסקייפ, כדי לאפשר לעובדים הזרים שאינם יכולים לחזור הביתה לשוחח עם יקיריהם. העובדים הזרים ברובן של המדינות הללו לא זכאים לטיפול רפואי משמעותי

4

הפסקת אש בתימן

עוד בתקופה הפרה-אסלאמית, היה נהוג להפסיק את הלחימה בחצי האי ערב בתקופת מגפות. האם גם הקורונה יכולה להוות הזדמנות דיפלומטית עבור אויבים המעוניינים לשפר את היחסים ביניהם, או לפחות להפסיק את הלחימה?

השבוע, ערב הסעודית ובנות בריתה הכריזו על הפסקת אש חד-צדדית בת שבועיים בתימן. הסעודים נלחמים שם כבר חמש שנים במורדים החות'ים, בני בריתה של איראן, ללא הצלחה יתרה. כבר לפני המגפה היה ברור שיש להפסיק את הלחימה בתימן מוכת הרעב, ולייצב את המצב באמצעים דיפלומטיים.

ריקוד מסורתי של שבט תימני התומך בחות'ים, פברואר 2020 (צילום: AP Photo/Hani Mohammed)
ריקוד מסורתי של שבט תימני התומך בחות'ים, פברואר 2020 (צילום: AP Photo/Hani Mohammed)

במהלך המלחמה, החות'ים הצליחו לירות טילים על ערים סעודיות, ולתפוס שטחים נרחבים בתימן, למרות הפעילות הצבאית הסעודית. וגם כעת לא ברור מה הפתרון שיביא ביטחון לערב הסעודית, ויבלום את ההגמוניה האיראנית בתימן.

בינתיים, החות'ים הספיקו להאשים את הסעודים בכך שהם שולחים אזרחים תימנים שחלו בקורונה בחזרה לתימן, בניסיון להפיץ שם את המחלה. אך לעת עתה הלחימה פסקה, וגם זו בשורה משמחת עבור תושבי תימן, ששקועה במלחמות, עוני, מחלות ורעב מאז פרוץ האביב הערבי ב-2011.

משבר הקורונה: אזרחים לבנונים שבים הביתה אחרי שנתקעו בסעודיה, אפריל 2020 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)
משבר הקורונה: אזרחים לבנונים שבים הביתה אחרי שנתקעו בסעודיה, אפריל 2020 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)

5

ישראל מתקרבת לטורקיה – ולחמאס

גם בחזית הטורקית-ישראלית מסתמנת הפוגה בחסות מגפת הקורונה.

השבוע, טורקיה אישרה מכירה של ציוד מגן לישראל, לרבות מסכות רפואיות וכפפות. שלושה משלוחים של הציוד כבר יצאו לדרך, ובתמורה ישראל התחייבה לאפשר העברה חלקה של הציוד הטורקי גם לרשות הפלסטינית.

התפרצות הקורונה בעזה: אמנית מקומית מקשטת מסכות כדי לעודד אנשים לחבוש אותן, אפריל 2020 (צילום: AP Photo/Adel Hana)
קורונה בעזה: אמנית מקשטת מסכות כדי לעודד אנשים לחבוש אותן, אפריל 2020 (צילום: AP Photo/Adel Hana)

טורקיה אישרה מכירה של ציוד מגן לישראל, לרבות מסכות רפואיות וכפפות. שלושה משלוחים של הציוד כבר יצאו לדרך, ובתמורה ישראל התחייבה לאפשר העברה חלקה של הציוד הטורקי גם לרשות הפלסטינית

בינתיים, חמאס מאותת מרצועת עזה שהוא מעוניין לקדם את עסקת השבויים והנעדרים, אולי בתמורה לסיוע בהתמודדות עם המגפה, שעלולה לפגוע ברצועה בצורה קשה ביותר. השאלה היא האם הפוליטיקאים ישכילו לתרגם את ההזדמנות הזאת להפסקת אש ממושכת, גם לאחר שקורונה תחלוף מן העולם.

6

השבוע ב-1948: טבח דיר יאסין

בעולם הערבי, ברשות הפלסטינית ובמגזר הערבי בישראל נזכרים השבוע באירועי הדמים בדיר יאסין – כפר קטן שהיה ממוקם בהרי ירושלים, כ-5 ק"מ מערבית לעיר, באזור שכונת הר נוף של היום. בינואר 1948, אנשי הכפר ותושבי שכונת גבעת שאול חתמו על הסכם יחסי שכנות טובה שמנע ירי ומתקפות מדיר יאסין, אך לאחר כחודשיים התרחשו כמה אירועי ירי ולחימה בחסות אנשי הכפר.

בבוקר ה-9 באפריל 1948 הותקף הכפר על ידי הכוחות של אצ"ל ולח"י, במטרה לכבוש את הכפר ולפנות את האוכלוסייה ממנו. אך הלוחמים הפרו את הוראות המפקדים, וכ-120 תושבי הכפר (על המספר הזה, כמו על כל פרט בסיפור, הזה יש מחלוקות קשות) נהרגו – בהם נשים וילדים רבים.

כך כתב על האירוע בן-גוריון במכתבו למשורר חיים גורי ב-15 במאי 1963:

"אני לא יכול לשכוח המעט שאני יודע על פעולתו (של מנחם בגין) – ויש לה משמעות ברורה אחת: רצח עשרות יהודים, ערבים ואנגלית". דוגמה מובהקת לכך, כתב, היא "הפוגרום בדיר יאסין ורצח נשים וילדים ערבים".

ישנן גרסאות רבות לאירועי דיר יאסין, ולמרות שעברו מאז כבר 72 שנים, הם ממשיכים לעורר הדים ומחלוקות עזות בין היסטוריונים ובין נרטיבים לאומיים.

עוד 1,073 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה