מנצחים ומפסידים ביום שאחרי המגפה

העיר ללא הפסקה – יומן קורונה (צילום: דן פרי)
דן פרי
העיר ללא הפסקה - יומן קורונה

זהו הרגע בסאגה של מגפת הקורונה שבו אנשים מהרהרים על היום שאחרי, ויש החוזים מהפכות ותהפוכות. נטייתי במצבים כאלה היא יצחק שמירית במקצת: הים אותו ים והאדם אותו אדם. אבל ייתכן שיש כאן יוצא מהכלל.

הרי זה אירוע ממש בלתי נתפס: חלק גדול מהאנושות נמצא תחת סגר בביתו, גבולות אירופה נסגרו, הכלכלה העולמית חטפה בעיטה בראש, אין שום אירועי תרבות או ספורט, אין כמעט מפגשים, וכל זה עבר בשקט בחסות פאניקה חובקת תרבויות. זה חסר תקדים, ומטורף לחלוטין.

סביר שזה לא יישכח במהרה ואכן יביא לשינויים. בוודאי שאפשר בדרגה רבה של בטחון להעריך שהמציאות שנוצרה תאיץ תהליכים קיימים שהבשילו בנסיבות החדשות.

בראש ובראשונה, כמובן, מדובר בעבודה מהבית. כבר מזמן הדבר אפשרי אבל לא חלמו ליישמו בסדר גודל שכזה: עכשיו, בזכות המגפה, רוב האנשים שעובדים עושים זאת מהבית – וחלקם יתמכרו לדבר.

כשהמשבר יסתיים, נוכל לחזור למשרדים. אך יהיו כאלה שיחליטו שעדיף להמיר קרבה פיזית לקולגות (ואת עצם היציאה מהבית) בקץ הטרחה הכרוכה בהגעה למשרד בשעות העומס (ובזאת גם לתרום לסביבה). אינני יודע כמה יעשו זאת, אבל גם מעבר קטן יקדם טכנולוגיות התומכות בעבודה מקוונת – ויפגע בנדל"ן מסחרי ומשרדי.

כך גם בעניין נסיעות העסקים. בשלושת החודשים שקדמו למשבר נסעתי לחו"ל שש פעמים לכמה פגישות קצרות וכנס אחד מפואר; מלונות, הוצאות, התבזות במחלקת תיירים וסיכון להתרסקות המטוס. כעת כל הפגישות נערכות אונליין וזה לא פחות יעיל; ההחזר על ההשקעה בנסיעות מתחיל להיראות קצת מפוקפק. לא הייתי רוצה להחזיק מניות של חברות תעופה או בתי מלון ברגע זה.

אנשים ירוויחו הון בניצול מגמות כאלה. הרי כמה רעיונות.

בירידה:

מניות. התנודתיות בשוקי המניות בימים אלה לא תישכח במהרה. לא כל יום רואים בורסות נופלות ב-40%. זה כנראה לא ימשוך משקיעים רבים; מעטים מחפשים סיכונים ברמה כזאת. לא אתפלא לגלות מעבר קולקטיבי למזומן, זהב, לתוכניות חסכון סולידיות ולכל דבר אחר גם לאחר שיחזרו רוב ההפסדים. שוקי המניות הם פשוט מעניינים מדי בשביל האדם המיושב מן היישוב.

גלובליזציה. קשה להאמין שזה אי פעם היה פופולרי, אם כי נחמד לטוס לחו"ל לסופשבוע. סחר חופשי וכוח עבודה זול באסיה הם דברים יעילים כלכלית והשיטה מורידה עלויות – אבל גם יוצרת אבטלה במערב בטווח הקצר ותלות מסוכנת במשטרים חשוכים. האם אנשים יסכימו לשלם כפול עבור הסמארטפונים שלהם כדי לא להיות תלויים בסין? בשוך הסערה, במיוחד אם סין תואשם בקטסטרופה כחלק מהפוליטיקה של היום שאחרי, השאלה הזו תצוץ.

דמוקרטיה ליברלית. מיעוט חביב מאד נאחז בערכים נשגבים. הרוב מעדיפים הישרדות ובטחון. משטרים רבים פגעו בחירויות האזרחים בחסות משבר, וגם זה עבר בשקט, והתופעה עשויה להימשך. בארצות הברית הנשיא טראמפ מוכיח כבר ארבע שנים עד כמה שבירה הציוויליזציה – עד כמה הכמיהה אליה מוגבלת לקהל הקוראים של האקונומיסט, הניו יורק טיימס, הארץ וזמן ישראל. גם האיחוד האירופי בצרות; בסיסו הרעיוני נמצא בהנשמה. אין מה לקנא בשום תפישת עולם שתלויה באינטלקטואלים במשטר דמוקרטי, שכן הם מיעוט ותמיד יהיו מיעוט.

אמינות ארה"ב. ארצות הברית איננה בנויה לטפל במשברים בריאותיים – לא כאשר יש לה עשרות מיליונים ללא ביטוח בריאות, ביזור כה עצום בסמכויות שקשה לפעול בנחישות בשום תחום, הנהגה מטופשת למדי ומיעוט עצום שמוכן להאמין לכל דבר שטות. מעשי רצח המוני בתכיפות מזעזעת אינם גורמים למדינה הזו להפסיק למכור נשק לכל דכפין; האם וירוס הקורונה יגרום לה להבין שביטוח בריאות אוניברסלית חיוני לכולם? עד שזה יקרה, ארה"ב תמשיך להראות כמו הגרסה המעצמתית של אידיוט הכפר. אולי שינוי בדרך.

בעליה:

סוציאל-דמוקרטיה. אם האנושות תתגבר על הקורונה ועל האסון הכלכלי הנלווה, זה יהיה כי ממשלות עשו זאת. ממשלות יתחזקו או ילאימו חברות, ישלמו משכורות, יפצו עסקים ויעשו זאת על-ידי הדפסת כסף רב וצבירת חובות עתק. תהיה כנראה סטגפלציה (אינפציה בליווי אבטלה), אבל איש אינו מצפה שהיד הנעלמה של השוק החופשי תפתור את המצב. לכן אנו עומדים בפתחו של עידן של גידול במערכת הציבורית. אם האמריקאים יפעלו להקטנת האי שוויון הנוראי שלהם, להבטחת שירותי בריאות לכל, ולטיפול בשוועת הנשק, דיינו.

קיימות. ההתכחשות להתחממות הגלובלית ולעוד אסונות שאנו זורעים נבעה חלקית מסוג של שאננות לגבי החוסן של אורח חיינו. הסגר העולמי עשוי לשכנע גם את השמרן הכי אדוק שהכל שביר – הסביבה, החברה, החיים. אם הוא יתעורר סוף סוף, גם בזה ננוחם.

כל מה שדיגיטלי. זה היה קורה ממילא אבל הקורונה תאיץ את המעבר לגרסה הדיגיטלית של החיים. זה לא רק פגישות עסקים מקוונות: משהו דומה יקרה ככל הנראה לחינוך מקוון ולמסחר מקוון ואולי גם להופעות מקוונות. גם אחרי שהקורונה תחלוף זכרונה המבאס ישאר גם ישאר, והעולם ייזהר יותר. זה לא הזמן להמר על המשך הקיום של שטרות כסף, גרסאות פרינט של עיתונים, או נרגילות בנחלת שבעה.

הביבים. אין כמו המזל של נתניהו. הוא הפסיד בבחירות, הביא אפילו את איווט לפיתחת המשותפת, עמד להיות מודח ובאופק משפט שוחד. אץ רץ לו מלאך השחיתות והביא לו במתנה את הקורונה. בעזרת מיצג שווא על חיוניותו כביכול במאבק העיקש בנגיף הנורא, תוך ניצול תמימותם של יריביו, נראה שהאיש הצליח להציל את עורו, ולעת עתה ימשיך במשימת חייו לחורבן המפעל הציוני, כאשר באופק טמטום הסיפוח. הוא לא היחיד: ככל שאנשים מתרגלים לגבולות סגורים וסופרים את הרוגי עירם, כך עולה החשש מפני הזרים, וכך ייטב למנהיגים אוטוריטריים שיודעים לרכב על הדם ולנצל את הפחד וגם את הטיפשות.

לא ברור מה יהיה עם סין. היא גרמה למגפה אבל גם הביסה אותה בבית דיי מהר בשיטות יעילות של מדינת משטרה. זה עשוי להביא לה אהדה בעולם ליברלי פחות, במיוחד אם תשכיל לחלק מסכות ומכונות הנשמה לכל דורש (בוודאי בהשוואה לאמריקאים המבולבלים). יחד עם זאת, אם תתאמת תאוריית הקונספירציה (שאין לה כרגע תימוכין) שמקור הנגיף בתאונת מעבדה בוווהאן, יש מצב לחרם בינלאומי על המדינה.

אני רוצה לקוות שלאחר הקורונה ייקטן השוק הפוליטי לשטויות במיץ עגבניות. המלחמה בעובדות ובמדע, ההתמסרות לספינים ודפי מסרים שקריים ומעוותים, הסגידה למנצח על חשבון הצודק – כל זה לא עוזר כאשר בפתח מגפה. מי יודע – אולי גם החרדים יסכימו ללמד את ילדיהם האומללים מדעים ואנגלית. אבל אסור להסחף. נראה קודם אם טראמפ ייבחר בנובמבר; על פי זה יישק דבר.

יש נטייה אנושית חזקה להאמין בהמשכיות. בקהלת כתוב ש"אין חדש תחת השמש". האינטלקטואל הצרפתי מהמאה התשע-עשרה ז'אן-בפטיסט אלפונס קאר אמר ש"ככל שהדברים משתנים, כך הם נשארים אותו דבר". ולפני פחות מחמישים שנה, הרוקיסטים האנגלים The Who הציעו לנו "לפגוש את הבוס החדש, בדיוק כמו הבוס הישן". תקופות ותרבויות שונות – וכולם ידעו מה הם אומרים. לרוב זה אכן כך.

אבל לעיתים רחוקות ובמצבים חריגים זה שגוי לחלוטין. שם, אז, במצבים כמו הפוסט-קורונה, יש הזדמנות לממזרים.

גרסה של מאמר זה הופיעה באנגלית בניו יורק דיילי ניוז

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 992 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דוקטרינת הצדק האנושי של השופט נעם סולברג

מי שיהיה נשיא בית המשפט העליון בעוד כשמונה שנים, מאמין כי "צדק אבסולוטי שאינו מתפשר, עלול לרסק את החברה" וכי "הצדק האנושי מוגבל באילוצי המציאות החומרית ושלל צרכי גוף ונפש" ● גם במקרה של מנדלבליט וגם במקרה של נתניהו, סולברג פיתח את תזת "הרבב כיתרון" ● "אדם איננו מלאך", כתב לאחרונה, "ואנשי השירות הציבורי אינם יוצאי דופן" ● פרשנות

עוד 909 מילים

קורונה בכנסת: חמישה ח"כים נתונים בבידוד

בחקירה האפידמיולוגית, שנערכה לחבר הכנסת סמי אבו שחאדה, נקבע שעל ארבעה מחבריו לסיעה - איימן עודה, היבה יזבק, עאידה תומא סלימאן ומטאנס שחאדה - להיכנס לבידוד

07:24 עריכה

חמישה מוחים, שהשתתפו בהפגנה נגד הסיפוח שנערכה אמש בתל אביב, נעצרו על ידי המשטרה, כי, על פי החשד, הפרו את הסדר הציבורי. בעימותים שבין המשטרה והמפגינים הותקף צלם "הארץ" תומר אפלבאום על ידי שוטרים וחלק מציוד הצילום שלו נפגע. "ניסיתי לצלם את השוטרים, ואז הם החליטו לעצור אותי. אחד נתן לי אגרוף, אחד נתן לי ברכייה, ואחד דחף לי את הראש", סיפר.

מהמשטרה נמסר שהשוטרים סברו בטעות שאפלבאום הוא מפגין – ולא עיתונאי. עוד נמסר שהנושא ייבדק.

06:57 עריכה

חברי הכנסת איימן עודה, היבה יזבק, עאידה תומא סלימאן ומטאנס שחאדה – ארבעתם חברי הרשימה המשותפת – נכנסו לבידוד, לאחר שחקירה אפידמיולוגית שנערכה לחבר הכנסת סמי אבו שחאדה, שנדבק בקורונה, קבעה שעליהם לעשות כן. בנוסף גם שני מנהלי הסיעה נדרשו להיכנס לבידוד.

אמש נשא עודה דברים בהפגנה שנערכה בתל אביב נגד הסיפוח.

עוד 2 עדכונים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

עוד 16 עדכונים

תגובות אחרונות

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה