תגובה של David Gabay על ״פרופ' אייל שחר: מגפת הקורונה בשוודיה – פסק דין, וחשבון״

04/06/2020 22:21

קשה שלא לראות את הקשר בין סגר, שהוטל כאשר היתה עדיין תחלואה נמוכה, לבין תמותה בכלל ובבתי אבות בפרט.

בניו זילנד כמו בשוודיה, דנמרק ונורווגיה כמחצית המתים הם בבתי אבות, אלא שבניו זילנד מדובר ב-12 מתוך 22, בשוודיה "המנצחת הגדולה" מדובר ב-2000 מתוך 4500. ניו זילנד הטילה סגר כשהיו חולים מעטים, ומזה שבועיים לא נרשם בה אפילו מקרה אחד. בקרוב מאד תסיר את כל ההגבלות בגבולותיה ותיפתח בהדרגה גם למבקרים מבחוץ, כנראה שלא ממדינות מוכות קורונה כמו שוודיה וארה"ב בשלב זה.

שיעור התחלואה בדנמרק לפי בדיקות סרולוגיות עומד על 1%. בשוודיה כ-7% ויותר. לפני הטלת הסגר בדנמרק היה שיעור תמותה דומה בשתי המדינות. בדנמרק יש כ-2 מקרי מוות ליום, ופחות מ-40 מקרים חדשים. בשוודיה יש כ-40 חולים ביום וכ-1000 חולים חדשים. שתי המדינות על מסלול אחר לגמרי. כלכלית, נראה שאין הבדל גדול. דנמרק, כמו אוסטריה, גרמניה, ומדינות רבות נוספות, הוכיחו שדי בסגר של מספר שבועות כדי להפחית את המחלה להיקף מינימלי, ובלבד שתקופת הסגר מנוצלת לבניית מערך בדיקות ואיתור נשאים (ששוודיה החליטה רק עכשיו להקים). מזה כחודש שהפעילות הכלכלית בדנמרק דומה לזו שבשוודיה, אך לעומת זאת הפעילות בחדרי המתים נמוכה בהרבה.

בפוסט הקודם כתבת: "בעת כתיבת שורות אלה נפטרו בשוודיה כ-900 חולי קורונה. במדינה מתגוררים כ-10 מליון תושבים. אם אכן עברה שוודיה את תקופת השיא, התמותה מקורונה תהיה, לכל היותר, כפולה מהתמותה השנתית שם משפעת (הנעה בין 50 ל- 100 נפטרים למליון)". לפי דבריך עכשיו אתה חוזה 500-550 נפטרים למיליון, כלומר פי 5-10 משפעת, וזה למרות שננקטו צעדים מרחיקי לכת למדי כמו סגירת תיכונים ואוניברסיטאות ואיסור התקהלות, וכן שינוי התנהגות וולנטרי של הציבור והאוכלוסייה המבוגרת בפרט.

לסיכום, הטענה ששוודיה יצאה כמנצחת מהמשבר הייתה מרחיקת לכת בפוסט הקודם והיא מופרכת לגמרי כיום. דרום קוריאה וטייואן לא הטילו סגר אבל השכילו לצמצם את התחלואה לכמעט אפס. מדינות רבות מגרמניה עד ניו זילנד הגיעו להישג דומה לאחר סגר. כלכלית הן ייפגעו לא יותר משוודיה, אך הן חסכו – בשלב זה לפחות – אלפי מתים.