כל הזמן // יום שני, 13 ביולי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"את בגין זה מוטט, לביבי יש עור עבה יותר כמובן"

כוחות משטרה ויס"מ יחד עם פקחי העירייה פשטו הבוקר על מאהל המחאה בבלפור ● אבל גם חמישה פצועים וציוד שהוחרם לא מרפים את ידי המפגינים ● "מהפיכות תמיד מתחילות בקטן, כשמוטי אשכנזי הפגין אחרי מלחמת יום כיפור הוא התחיל לבד, בסוף גולדה הלכה הביתה", אומר אברום ● "סוף-סוף הצעירים מתחילים להצטרף. אני חיה איתם, כי אני שוב לומדת", מוסיפה נורית (77) ● עומר שרביט בילה עם מובילי המחאה מול בית רה"מ, שמתכוננים להעלות מחר הילוך

עוד 2,365 מילים

האם יתכן הסדר ניגוד עניינים רחב דיו לאיש שחולש על הכל?

לפני אי אלו שנים, כשהתחלתי ללמוד לתואר השני בטכניון, עבדתי במשרה חלקית כמורה לכימיה בבית ספר תיכון. בבית הספר כבר היו שלוש מורות לכימיה, שלושתן בעלות וותק וניסיון רב.

מכל שלוש המורות הוותיקות ובעלות הניסיון הרב, שאחת מהן היתה מרכזת המקצוע, נבחרתי אני, מיד לאחר התואר הראשון וללא ניסיון, חננה חסרת תקנה, להיות זו שתלמד את הבת של אחת המורות לכימיה. וכן, זה היה בדיוק כמו שזה נשמע, כיף גדול מאוד – האם והבת (כי אין על הגנטיקה) העבירו אותי שנה מהגיהנום.

מכל 3 המורות הוותיקות והמנוסות, שאחת מהן היתה מרכזת המקצוע, נבחרתי אני, החננה, מיד לאחר התואר הראשון וללא ניסיון, ללמד את הבת של אחת המורות לכימיה. האם והבת העבירו אותי שנה מהגהינום

למה שתי המורות האחרות לא רצו ללמד את הבת וזרקו את תפוח האדמה הלוהט לעברי – הרי זה ברור לגמרי. למה האם לא לימדה את הבת? מהסיבה הפרוזאית של "ניגוד עניינים".

ניגוד עניינים פירושו שיש לאדם עניין אישי או זיקה אישית לנושא, והחשש, הלא בלתי מבוסס, כי בבואו להחליט החלטות ייגבר השיקול האישי על האינטרס הציבורי וימנע קבלת החלטה מושכלת ונטולת שיקולים זרים.

ניגוד עניינים יכול להיות היכרות אישית משפחתית, ויכול להיות עניין כלכלי. הביטוי ניגוד עניינים מאגד בתוכו ערב רב של דברים העשויים להשפיע על ההחלטה שלנו ולגרום לנו לקבל החלטות מטעמים לא ענייניים, בהם גובר השיקול האישי על פני שיקולים אחרים. החשש מפעולה בניגוד עניינים בשירות הציבורי הוא כה רב – עד שהאיסור עליה הוא חלק מהדין הפלילי.

האיסור הפלילי של איש ציבור לפעול בניגוד עניינים מהווה חלק מעבירת המרמה והפרת האמונים הקבועה בסעיף 284 לחוק העונשין. בהגדרת העבירה המחוקק עונה על השאלה מהם האינטרסים הראויים להגנה, במילים אחרות על אילו ערכים באה הגדרת העבירה להגן.

ניגוד עניינים יכול להיות היכרות אישית משפחתית או עניין כלכלי. ערב רב של דברים העשויים להשפיע על החלטתנו מטעמים לא ענייניים. החשש מפעולה בניגוד עניינים בשירות הציבורי כה רב – עד שהאיסור עליה הוא חלק מהדין הפלילי

בדנ"פ שבס (דנ"פ 1397/03 מדינת ישראל נ' שמעון שבס (2004)) נקבע כי תפקיד העבירה להגן על שלושה ערכים:

  1. האחד, אמון הציבור בעובדי הציבור – כלומר האמון שהציבור הרחב נותן במערכות השלטון השונות.
  2. השני, טוהר המידות של עובדי הציבור – כלומר יושרם של עובדי הציבור.והשלישי,
  3. האינטרס הציבורי עליו מופקד עובד הציבור – כלומר פעילותו התקינה של כלל השרות הציבורי.

פעמים רבות פותרים את ניגוד העניינים בעזרת חובת גילוי מוגברת. אם איש הציבור מדווח על ניגוד העניינים ומודע לו, זה אומנם לא מחסן אותו מפעולה בניגוד עניינים, אבל לפחות נותן איזושהי מראית עין של הגינות ושל נורמות של יושר.

דרך אחרת לפתרון היא בעזרת הסדר ניגוד עניינים עליו חותם מי שיש חשש שיפעל בניגוד עניינים – הסדר האמור למנוע מבעל התפקיד לעסוק בנושאים בהם אין הוא אמור לעסוק. כשבית המשפט העליון קבע כי נתניהו כשיר לכהן בתפקיד ראש הממשלה בעודו נאשם בפלילים, הוא התנה זאת בהסדר ניגוד עניינים עליו נתניהו יחתום. הסדר כזה נוסח בידי היועמ"ש אביחי מנדלבליט והוא יוצג בפני בג"ץ בימים הקרובים.

כשביהמ"ש העליון קבע כי נתניהו כשיר לכהן בתפקיד רה"מ בעודו נאשם בפלילים, הוא התנה זאת בחתימת נתניהו על הסדר ניגוד עניינים. הסדר כזה נוסח בידי היועמ"ש מנדלבליט ויוצג בפני בג"ץ בימים הקרובים

והשאלה היא, האם אפשר להגיע להסדר ניגוד עניינים כלשהו, יהא רחב ככל שיהא, עם ראש ממשלה, כאיש הציבור מספר אחת הממונה גם על כל השרים. האם למשל העובדה שנתניהו מנוע מלעסוק במערכת אכיפת החוק, אבל איש אמונו והכפוף לו ישירות אמיר אוחנה הממונה על המשטרה עוסק בה איננה מרוקנת מכל תוכן את הסדר ניגוד העניינים?

כדי לענות על שאלה זו חשוב לומר כי קיימות עוצמות שונות של ניגוד עניינים. לא הרי פעולת מורה לכימיה שבתה יושבת בכיתתה וניגשת לבגרות עם ציון המגן שהאם העניקה לה, כהרי פעולת ראש ממשלה הנאשם בפלילים, שהחלטותיו נוגעות לכל אחד מתחומי החיים ואף לדיני נפשות.

החלטת המורה לכימיה עשויה להיטיב עם הבת ועם הציון שהיא תקבל ובכך ייפגע ערך השוויון, השוויון בציוני הבגרות או השוויון בקבלה לאוניברסיטה. כשמדובר, לעומת זאת, בהחלטות של ראש ממשלה הנאשם בפלילים – הרי שעוצמת ניגוד העניינים היא כה חריפה, עד שברור כי קיימת אפשרות לפגיעה מהותית בכל אחד מהערכים עליהם מגינה העבירה. פגיעה באמון הציבור במערכת, בטוהר המידות של עובד הציבור ובאינטרס הציבורי.

וכשבוחנים את שלושת הערכים עליהם נועדה העבירה להגן, מבינים כי לא רק שכל אחד ואחד מהערכים המוגנים נפגע פגיעה אנושה כתוצאה מהכהונה של נאשם בפלילים בתפקיד ראש הממשלה, אלא שהכהונה כשלעצמה, בשעת ניגוד עניינים חריף, עלולה לבסס את עבירת המרמה והפרת האמונים – כלומר עצם הכהונה היא העבירה על החוק.

האם אפשר להגיע להסדר ניגוד עניינים עם רה"מ, הממונה על כל השרים? האם המנעותו מעיסוק במערכת אכיפת החוק, כשאיש אמונו הכפוף לו, אמיר אוחנה, הממונה על המשטרה, עוסק בה – איננה מרוקנת מתוכן הסדר כזה?

ניגוד העניינים של ראש ממשלה נאשם בפלילים הוא כה חריף כיוון שהוא מקיף את כל תחומי החיים, אין הרי החלטה, אין הרי מינוי, אין הרי ראיון של נתניהו שבו הציבור אינו יכול לתהות האם מדובר בטובת הציבור או בטובתו האישית של הנאשם.

  • האם הסגר הקודם נדרש למלחמה בקורונה או שהוא נועד לדחיית המשפט – שאכן נדחה באישון לילה?
  • האם הסגר הבא, במידה שיהיה, נועד למלחמה בקורונה או לדחייה נוספת של המשפט?
  • האם מעצר המפגין היה מסיבה עניינית או שהוא נועד להחניק ביקורת נגד הנאשם?
  • האם הממשלה הענקית אכן דרושה כממשלת חרום או שהיא שוחד פוליטי, טובת הנאה המחזיקה את הנאשם בשלטון?

ובשל השאלות הרבות הללו אפשר לבסס טענה כי אין שום הסדר ניגוד עניינים שיכול לרפא את פגם ניגוד העניינים החריף של כהונת נאשם בפלילים בתפקיד הציבורי מספר אחד – זה נכון תמיד, זה וודאי נכון כאשר מדובר בבנימין נתניהו שהוכיח פעם אחר פעם שהאינטרס האישי שלו גובר על כל אינטרס אחר.

ובשל השאלות הרבות הללו אפשר לבסס טענה כי אין שום הסדר ניגוד עניינים שיכול לרפא את פגם ניגוד העניינים החריף של כהונת נאשם בפלילים בתפקיד הציבורי מספר אחד

הסדר ניגוד העניינים מעלה שאלות מהותיות באשר לאפשרות יישומו, ומאליה עולה השאלה: האם אפשר לסמוך על אדם המואשם בעבירה של מרמה והפרת אמונים שישמור על הסדר ניגוד העניינים?

רינה ענתי היא בעלת דוקטורט לביוכימיה מהטכניון ובעלת תואר במנהל עסקים ובמשפטים מהמרכז הבינתחומי. במשך שנתיים שימשה כעוזרת מחקר של כבוד נשיא בית המשפט העליון בדימוס הפרופ' אהרן ברק. התמחתה בבית המשפט השלום בתל אביב. במקור מחצור הגלילית, כעת גרה במרכז, נשואה ואמא לשני בנים

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 940 מילים

הממשלה הקפיאה את גיוס החירום של עובדים למערך החקירות האפידמיולוגיות

פרסום ראשון מוקד החקירות האפידמיולוגיות סובל ממצוקת כוח אדם חמורה, ולא מספיק לאתר את נשאי הקורונה בזמן ולקטוע את שרשרת ההדבקה ● משרד הבריאות יצא בגיוס חירום של עובדים, קיבל 17 אלף פניות ומיין 100 מהן, אבל אחרי 3 ימים הגיוס הופסק בשל מחסור בתקציב ● משרד הבריאות: "המתחקרים מגויסים בימים אלה"

עוד 664 מילים

כחול-לבן: לא נקח חלק בהדחת יפעת שאשא ביטון מראשות ועדת קורונה

הליכוד מבקש להדיח מחר את יפעת שאשא ביטון מראשות ועדת קורונה אחרי שהצביעה בעד פתיחת בריכות וחדרי כושר בניגוד לעמדת הממשלה ● פרופ' חזי לוי מודאג מהעליה במספר החולים ● פעילי ליכוד התחזו לתושבי שכונה סמוכה לבית ראש הממשלה והתלוננו לעירייה על המחאה במקום - כדי להביא לפינויה

עוד 35 עדכונים

שני כלכלני מאקרו בכירים סבורים כי התשובה לשאלה האם לקדם תקציב חד-שנתי או דו-שנתי היא פשוטה מאוד ● אלא שמדובר בתשובות הפוכות לחלוטין ● האחד מדגיש כי תקציב לסוף 2020 ממילא לא יוכל לחולל שינויים, וכי רק תכניות ארוכות טווח יחזירו את הצמיחה ● האחר מדגיש שלא ניתן לבנות תקציב הוצאות, כשאין דרך לחזות את ההכנסות ממסים: "במצב הנוכחי היה עדיף לנהל תקציב חצי-שנתי"

עוד 1,309 מילים

למקרה שפיספסת

מדוע רודנים לא רוצים מעמד בינוני 

ערב כניסת הרשות הפלסטינית לשטחים, מייד אחרי הסכמי אוסלו, התקיים בתוניס דיון מכריע: נציגי הבנק העולמי באו לפגוש את ערפאת כדי לתאם את הכלכלה של הרשות, אבל ערפאת סירב לקבל אותם.

ערב כניסת הרשות הפלסטינית לשטחים, מיד אחרי הסכמי אוסלו, התקיים בתוניס דיון מכריע: נציגי הבנק העולמי באו לפגוש את ערפאת לתיאום כלכלת הרשות. הוא סירב לקבלם

כאשר צמרת פתח התפלאה מדוע, ערפאת אמר: הבנק העולמי לא בא לעזור לנו אלא לפעול נגדנו. כדי לשלוט אנו צריכים שליטה בביטחון, בתקציבים ובתקשורת. את זה הבנק העולמי רוצה לשלול מאיתנו.

אם תרצו – פה נמצא הקוד הגנטי של כשלון הרשות הפלסטינית, ושל רב המשטרים בעולם הערבי. הבנק העולמי רצה לבסס את הרשות הפלסטינית על המעמד הבינוני, על החברה האזרחית ועל משטר פוליטי של מפלגות. ערפאת לא רצה את המעמד הבינוני, אלא את המונופולים של בכירי הרשות על הכלכלה. לשלוט ישירות על מנגנוני הבטחון תוך זריעת מחלוקות ביניהם, וביטול העיתונות החופשית הפלסטינית שפרחה עד אוסלו, כדי לעשות עיתונות מטעם.

התוצאה – המעמד הבינוני קרס. בעלי ההון עזבו את השטחים, ובמקום מפלגות אזרחיות יש לנו מיליציות.

מה שקרה ברשות הפלסטינית זה רק דוגמית לעולם הערבי שקרס, ראו מה קורה בסוריה למשל, עוד לפני המרד. במקום מעמד בינוני יש לנו טייקונים, שהם לא במקרה מן המשפחה של אסד. אם יש מריבות ביניהם, זה מריבות בתוך המשפחה.

מה שקרה ברשות הפלסטינית זו דוגמית לעולם הערבי שקרס. ראו את סוריה למשל, עוד לפני המרד. במקום מעמד בינוני יש טייקונים, שהם לא במקרה מהמשפחה של אסד. מריבות ביניהם הן מריבות בתוך המשפחה

אפשר לפצח זאת ברזולוציה יותר מחודדת: שלטון רודני לא רוצה מעמד בינוני והוא הורס אותו, כדי לשלוט בכלכלה.

מי שעושה השוואה עם ישראל, עושה זאת על אחריותו האישית בלבד.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 265 מילים
עודכן לפני 6 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ההפגנות בחברובסק עיר הולדתי המנומנמת הכריזה על מרד בפוטין

מושל העיר חברובסק ברוסיה נעצר במפתיע באשמת רצח מלפני 15 שנה, מה שגרם לאלפי תושבים לצאת מביתם ולהפגין לראשונה נגד פוטין ● התושבים סבורים שהסיבה העיקרית למעצר היא רצון הממשל להעמיד במקומו נציג מטעמו, בין השאר לנוכח שיעור המצביעים הנמוך שם בבחירות להארכת שלטונו של פוטין - 44% בלבד ● אירה טולצ'ין אימרגליק, ילידת העיר, שוחחה עם משתתפי ההתנגדות החדשה לנשיא

עוד 794 מילים

כל הקריירה של ישראל כ"ץ הכינה אותו לרגע הזה

לפני 21 שנה, כשנתניהו הפסיד לאהוד ברק והודיע כי הוא פורש מהחיים הפוליטיים, עמד ישראל כ"ץ ליד פטרונו אריאל שרון, שאמר לו: "צריך להשתלט על העסק הזה" ● מאז עבד כ"ץ מאחורי הקלעים ובשיטתיות, והפך לאיש החזק בליכוד ● היום הוא ניצב במרכזו של המשבר הכלכלי הגדול בתולדות המדינה, ולוקח את ההימור שיקבע, בסופו של דבר, אם העסק הזה יעבור לשליטתו - או יפיל גם אותו ● פרשנות

עוד 1,475 מילים

היסטוריה הקרב על הזיכרון

מכון פילצקי מוורשה החל לאתר פולנים שסייעו ליהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה, כדי להוקיר את זכרם בצורה פומבית ● אבל חוקרי שואה טוענים כי כל מטרתו של המכון היא לשנות את הנרטיב הפולני במלחמת העולם השנייה, שכן פולנים רבים שיתפו פעולה עם הנאצים ● יד ושם: "ברוב המקרים שהעביר אלינו המכון, חסרות ראיות שמעידות אם הפולנים עזרו ליהודים מתוך אלטרואיזם - או למטרות רווח" ● המכון בתגובה: "מעולם לא הגשנו מועמדים לבדיקת יד ושם"

עוד 1,509 מילים

נתניהו וכ"ץ לא יכלו לחלום על מנהיג מחאה נוח יותר

מייסד מחאת השולמנים, אביר קארה, עורר סערה בשישי האחרון כאשר נתפס מתכתב בשידור חי עם שר האוצר ישראל כ"ץ ● אבל יחסיו המורכבים עם בכירי השלטון הנוכחי הם רק אחת מהבעיות המהותיות בהתנהלות הכוכב החברתי הנולד ● אם קארה חפץ להוביל כאן שינוי משמעותי לטובת העצמאים, מבלי להיחשד בחנפנות לנתניהו ולשריו, עליו לסמן מטרות ברורות יותר, להשאיר את המלחמות במגזרים אחרים לשר האוצר, ולהתנהל בשקיפות מוחלטת ● דעה

עוד 1,091 מילים

משפט בינלאומי כל הדרך להאג

עליהם מוטל להכריע אם בית הדין הבינלאומי בהאג יפתח בחקירה סביב פשעי מלחמה שבוצעו לכאורה בגדה המערבית, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים - שבמהלכה כנראה יואשמו בכירים בצה"ל ובפוליטיקה הישראלית - או יסגור את התיק ● והם צפויים לתת את פסיקתם כבר בימים או בשבועות הקרובים ● פרופיל משולש של ברישמבו, קובאץ' ואלפיני-גאנסו - השופטים שדנים בחוקיות התביעה נגד ישראל

עוד 1,719 מילים

נתניהו נכשל כישלון חרוץ בהסדרת ניגודי העניינים שלו בקדנציות הקודמות - ניגודי עניינים שהובילו להעמדתו לדין בעבירות חמורות ● זה לא מונע ממשרד המשפטים להפגין אופטימיות שהפעם זה יסתדר ● בשבוע שעבר העביר מנדלבליט הסדר ניגוד עניינים בקשר למעורבותו של נתניהו בהחלטות הנוגעות לרשויות החוק ● אבל אפילו על הסדר הניגוד העניינים הרגיל נתניהו עדיין לא חתם ● פרשנות

עוד 1,613 מילים

ההצבעה על פתיחת מכוני הכושר והבריכות נדחתה למחר

סקר מנדטים: הליכוד 33 מנדטים, יש עתיד-תלם המפלגה השנייה בגודלה, וכחול לבן עם 9 מנדטים בלבד ● דיווח: אדלשטיין מעוניין למנות את רוני נומה למפקד הקורונה ● נתניהו ידון עם ליצמן ודרעי בנושא ההגבלות בשכונות החרדיות ● משרד הביטחון יפתח ביומיים הקרובים עוד שלוש מלוניות לחולי קורונה ● בעקבות חשיפת זמן ישראל: ועדת הכנסת תדון מחרתיים בבקשה של רפי פרץ להתפלג מסיעת ימינה ● הממשלה אישרה מתן מענקי סיוע לעצמאים בסך של עד 7,500 שקלים

עוד 39 עדכונים

הצעירים חזרו לרחוב, ואין להם שום כוונה להיות "לא פוליטיים"

בפעם הראשונה מזה זמן רב, הגיל הממוצע של המפגינים אמש בכיכר רבין לא שייט בין אוקיי בומר למתושלח ● דווקא על הרקע הזה, אי אפשר היה שלא להבחין בפער מטריד בין אלפי המפגינים בכיכר לבין מי שדיברו בשמם על הבמה ● בעוד המארגנים ניסו לנהל מחאה מהאו"ם, לצעירים ברחוב נמאס מהחרטא

עוד 705 מילים

הקהילה היהודית האורתודוקסית בארצות הברית נערכת ליום שאחרי הקורונה ● על הפרק: קושי להמשיך להתקיים כלכלית בסגנון חיים שמבוסס על לימוד תורה, התייצבות לצד המפגינים נגד הגזענות כלפי שחורים (מחשש שההתפרצות הגזענית הבאה תהיה כלפי יהודים), והיערכות לגל של קשיים נפשים בקהילה בעקבות הריחוק החברתי

עוד 1,262 מילים

אלפי מפגינים בככר רבין: "השטח בוער, רוצים כסף עכשיו"

פוליטיקאים לא נאמו במחאת העצמאים ומובטלי הקורונה נגד הממשלה ● אסף אמדורסקי: ביבי נוכל שצריך ללכת לכלא ● עובדות סוציאליות נעצרו מחוץ לאולפן ערוץ 12 אחרי שעיכבו את כניסת ישראל כ"ץ ● מייסד "אני שולמן" אביר קארה הכחיש שיתוף פעולה עם נתניהו והודה שהוא בקשר עם שר האוצר, אחרי שתועד מסתמס איתו בשידור

עוד 21 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה