כל הזמן // יום רביעי, 28 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בנט וסער במרתון שיחות להקמת ממשלת בנט-לפיד

נתניהו התקפל, גנץ מונה לשר משפטים ובג"ץ ביטל דיון בנושא ● בנט נפגש עם עבאס ולאחר מכן עם סער ● סמוטריץ׳: ממשלה עם עבאס זו ממשלה עם חמאס ● בן גביר: מנדלבליט לא מבין את תפקידו ● יאיר נתניהו ישלם הוצאות משפט לצעירה שתבעה אותו

עוד 51 עדכונים

על חשיבותה של האג'נדה

לראש הממשלה בנימין נתניהו, יתרון גדול על יריביו – יש לו אג'נדה. לא חשוב אם טובה או רעה – בכל מה שקשור במאבק הפוליטי. מה שחשוב זה שהוא מוביל את סדר היום הלאומי, והערכים שהוא צורב מסייעים לו ומקשים על יריביו. מה גם שיריביו עדיין לא הפנימו את חשיבותה של "האג'נדה".

מהי האג'נדה של נתניהו? איך נאמר זאת במילים עדינות? סמול הוא רע, ימין הוא טוב. וכל מי שלא עם נתניהו הוא סמול (גנץ – שהיה הרמטכ"ל של נתניהו, יאיר לפיד – שרואה עצמו כמרכז-ימין, ליברמן – המתנחל מנוקדים, גדעון סער – שקרא לחוק הלאום חוק יסוד ואפילו סמוטריץ' הימני-קיצוני הפך לתומך סמול בפוטנציה)

איך זה מקנה לו יתרון ומקשה על יריביו? בכך שמול היומרה להקים ממשלת ימין מלא-מלא, כדי שחלילה הסמול לא ישתלט על המדינה, אין למחנה השינוי (שינוי למה? שינוי למי?) אג'נדה לעומתית. אומנם יאיר לפיד אמר משהו על גוש האחדות, וזה טוב שאמר, אבל השתתק.

"אחדות" יכולה להיות האג'נדה הלעומתית, אבל צריך לדבוק בה, ולומר אותה באותה עוצמה כמו את האג'נדה של "סמול הוא רע וימין הוא טוב".

כאשר אנו בוחנים כעת את המגעים על הקמת ממשלה חדשה אנו רואים שמנהיג ימינה, נפתלי בנט, עדיין מחוייב, למרות האירועים האחרונים, לשאת ולתת עם נתניהו, כי האג'נדה המושלת בכיפה היא של סמול-ימין, ולא של אחדות. אילו האחדות הייתה האג'נדה הקובעת – הוא היה מחוייב ללכת לממשלת האחדות, בראשות לפיד, ולא לממשלת הפילוג (הנה סיסמא: העם רוצה אחדות, ולא רוצה פילוג).

אפשר לומר כי לפיד עלול להפסיד את ראשות הממשלה כי איחר בהצבת האג'נדה הלעומתית, וגם אותה הוא לא ממנף בעוצמה הראויה.

ואפילו כאשר הוא מקיים מגעים עם לפיד, האג'נדה של סמול-ימין מחייבת את בנט לקבל יתרון בחלוקת התיקים ל"ימין" על חשבון המפלגות שיש להם יותר מנדטים משלו, כי הם "סמול".

לפיד גילה באיחור את האג'נדה הנכונה, והוא חייב לדבוק בה ולהעצים אותה, כי אג'נדה היא יותר מתעלול פירסומי – היא תוכנית עבודה, ויותר מכל ישראל זקוקה כעת לתוכנית עבודה של אחדות ושיקום.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
לבנט יש יתרון מאחר והקהל שלו פחות סבלני ומרשה לעצמו להגדיר את עצמו כ״לאומי״ לעומת האחרים. כמו שמורה מקדישה יוצר זמן לילד המופרע של הכיתה ואם היא חכמה היא תתן לו מתנה קטנה בשקט. למה? כי... המשך קריאה

לבנט יש יתרון מאחר והקהל שלו פחות סבלני ומרשה לעצמו להגדיר את עצמו כ״לאומי״ לעומת האחרים. כמו שמורה מקדישה יוצר זמן לילד המופרע של הכיתה ואם היא חכמה היא תתן לו מתנה קטנה בשקט. למה? כי מגיע לו? מגיע לו הכי פחות, אבל הוא הכי משוגע.
מחנה השינוי, השינוי ממשפחת הקריזה והצעקות, אם עדיין לא שמעת, מוען לשלם יותר, הוא הילד האחראי בכיתה החנון הטוב שמשלם על כך את המחיר.
הבריונות שולטת וקובעת את הטון

עוד 306 מילים ו-1 תגובות

עשר שנים יספיקו כדי לא לעמוד בזמנים

ועדת המנכ"לים של משרדי הממשלה המליצה השבוע להוציא את התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה בתוך עשור ● אביב לביא עם חמש הערות על הדו"ח המסכם

עוד 688 מילים

ירושלים בוערת במהומות בין יהודים לערבים ● אבל מחקרים של מכון ירושלים למדיניות מראים: הערבים בבירה נמצאים בתהליך השתלבות בחברה הישראלית ● בזמן הקורונה נוצר שיתוף פעולה בין ארגונים חברתיים לרשויות, צה"ל, ארגונים יהודיים - ואפילו צעירים שבעבר התנדבו בלהב"ה ● חוקר: "השתלבות מעמיקה את תחושת הקיפוח ועלולה דווקא להסלים את הסכסוך" ● כתבה ראשונה בסדרה

עוד 1,060 מילים

למקרה שפיספסת

נתניהו עדיין לא שובר את הכלים

למרות הקרב החזיתי שפרץ אתמול בין היועמ"ש לראש הממשלה, עדיין לא מדובר במלחמה כוללת על שלטון החוק ● "נתניהו יכבד כל פסיקה של בית המשפט העליון", הצהיר בבג"ץ עו"ד דוד פטר, שייצג את ראש הממשלה בדיון ● למעשה, נתניהו עדיין טורח לייצר הסבר משפטי, שצובע את מהלכיו בגוון חוקי ● זה הסבר לולייני, מפותל, הזוי ונלעג לפרקים, אבל הוא קיים ● פרשנות

עוד 1,131 מילים ו-1 תגובות

בחירות לא מספיקות

בזמן שאנו מתחילים להפנים (שוב) את  אי ההכרעה שבבחירות הרביעיות שקיימנו זה עתה, תוך שנתיים, הרשות הפלסטינית מתכוננת לקיום בחירות לראשונות מאז 2006, שאמורות היו להיערך ב-22 במאי לפרלמנט (PLC), בהנחה שלא יידחו או יבוטלו, ובהמשך גם לנשיאות ולמועצה הלאומית הפלסטינית (PNC).

הבחירות בשתי החברות, הישראלית והפלסטינית, מתקיימות בזמן של משבר עמוק בשתי המערכות הפוליטיות. שתיהן, גם הישראלית וגם הפלסטינית, לא מסוגלות לתת לציבור שלהם מענה הולם למטרה עבורה הן הוקמו: הקמת מדינה דמוקרטית בגבולות קבועים ומוכרים.

הבחירות בשתי החברות, הישראלית והפלסטינית, מתקיימות בעת משבר עמוק במערכות הפוליטיות. שתיהן לא מסוגלות לתת לציבוריהן מענה למטרה לשמה הוקמו: מדינה דמוקרטית בגבולות קבועים ומוכרים

מדינת ישראל הוקמה אומנם, אך גבולותיה, אחרי 73 שנה, עדיין לא מוכרים. פלסטין כלל לא הוקמה ולא נראית באופק. ישראל, על אף העמדות הברורות של כל הקהילה הבינלאומית ללא יוצא מהכלל, ממשיכה להשלות את עצמה שאין כל סתירה מהותית בין הכיבוש בגדה ובמידה מסויימת גם בעזה, לטיעון שאנחנו מקיימים כאן מדינת ריבונית דמוקרטית.

הפלסטינים מצידם ממשיכים להשלות את עצמם, למרות כל הסימנים, שבמתווה הפוליטי הקיים הם יוכלו להקים כאן מדינה פלסטינית דמוקרטית ריבונית משלהם לצד ישראל, במוקדם או במאוחר.

ההנהגה הפוליטית בשתי החברות לא למדה לנתב את הסכסוך ואת התהליכים המדיניים והכלכליים של השנים האחרונות לגיבוש חזון ברור וקוהרנטי, כל אחת לציבור שלה. כתוצאה מכך שתי החברות מוצאות את עצמן היום על סף שוקת שבורה.

הניסיון המתמשך של המערכות הפוליטיות וגם של הציבור להימנע ככל שניתן מלתת מענה משמעותי לשאלות הגורליות של הסכסוך, למי יש כאן זכויות ועל איזה חלקי ארץ, שאלות שמלוות את שתי החברות כבר מעל 100 שנה, הביא אותנו עד הלום.

אחרי רצח רבין והכישלון של תהליך אוסלו, המערכת הפוליטית היהודית-ישראלית פנתה ימינה ופנימה במגמה, בסופו של דבר, להכריע את הסוגיה, אם בכלל, בכוח ובאופן חד צדדי.

למרות הסימנים הברורים, המערכת הפוליטית הפלסטינית לא קלטה עד כמה הזמן עובד נגדה ועד כמה הניסיון להימנע מפשרות כואבות אינו מועיל ביחסי הכוחות הקיימים ובמצב הגיאופוליטי.

ההנהגה הפוליטית בשתי החברות לא למדה לנתב את הסכסוך ואת התהליכים המדיניים והכלכליים של השנים האחרונות לגיבוש חזון ברור וקוהרנטי, כל אחת לציבורה. לכן שתי החברות מוצאות עצמן מול שוקת שבורה

למה שתי החברות תקועות? זאת משום שהתהליכים הדמוקרטיים שהיו יכולים להביא לשינוי בשתי החברות אינם פועלים. בחברה היהודית/ישראלית, הם פעלו למשך שנים, אך פעילותם דעכה והיום למעשה הם הפסיקו לפעול.

בחברה הפלסטינית הם טרם התחילו לפעול. בשתי החברות הציבור הרחב אינו מסוגל לקדם את האינטרסים שלו באמת.

בחברה היהודית/ישראלית, חולשותיה של המערכת הדמוקרטית שלעולם לא גובתה כנדרש על ידי חוקה כתובה, נוצלו על ידי פוליטיקאים לתעדוף אינטרסים צרים ומגזריים של חלקי הציבור מעל אלה של כלל האוכלוסיה. התפתחות זו שנמשכה שנים הביאה לשיתוק מערכתי בתחומי שלטון רבים.

בצד הפלסטיני, הנשיא הנוכחי מחמוד עבאס, אחרי הבחירות הקודמות ב-2006 ועל רקע משבר קשה עם החמאס בעזה, הכריז כבר ב-2007 על מצב חרום, דיכא כל ניסיון להתנהלות דמוקרטית ומאז (!) פועל באמצעות צווים נשיאותיים ולא בתהליכים דמוקרטים.

התוצאה דומה בשתי החברות – אנחנו מקיימים בחירות דמוקרטיות חוזרות שלא מביאות לנו ממשלה מתפקדת שבאמת יכולה להתמודד עם האתגרים החשובים לפניהן אנו עומדים.

הרשות הפלסטינית ונשיאה פועלים בינתיים כשלטון אוטוקרטי שמנסה, לכאורה, לקיים בחירות, בעיקר כמענה לדרישות הקהילה הבינלאומית, אשר מתנה את המשך התרומות בקיומן. בשטח סיעות שונות באש״ף פועלות על מנת לקבוע את תוצאותיהן הרצויות והמוסכמות של הבחירות מראש, על ידי מהלכים כוחניים שמנסים לחלק את העוגה. הצורך לחדש וליעל את מוסדות אש״ף, להצעיר את ההנהגה, לממש דמוקרטיה ברש״פ – באמת נדחק הצידה ומשאיר את הזירה לסחר סוסים פוליטי.

ממש כפי שהבחירות הרביעיות בישראל מביאות אותנו לסחר סוסים על מנת לחלק את הכוח ככל שניתן, כאשר רצון הציבור בממשלה רחבה ומתפקדת, עם חזון ברור ומוגדר – כלל לא רלוונטי.

מימוש דמוקרטיה ברש״פ נדחק ומשאיר את הזירה לסחר סוסים פוליטי. כפי שהבחירות ה-4 בישראל מביאות לסחר סוסים בחלוקת הכוח, תוך דחיקת רצון הציבור בממשלה רחבה ומתפקדת, עם חזון ברור

שתי התנועות הלאומיות, הציונות והתנועה הלאומית הפלסטינית/אש״ף הגיעו בו זמנית לחוסר יכולת פוליטית לפעול לתקן את המצב. שתיהן כעת עסוקות מידי עם עצמן על מנת להקדיש את התשומות הנדרשות להתמודד עם האתגר העיקרי שעומד מול כולנו ומחכה לפיתרון – הסכסוך.

שתיהן, ככל הנראה, תצטרכנה לערב את הגולה שלהן הרבה יותר ממה שזה נעשה עד עכשיו. אם מדינת ישראל היא המדינה של כל היהודים ופלסטין של כל הפלסטינים, הגולה היהודית והגולה הפלסטינית, שתיהן, חייבות ליטול חלק בעיצוב הפיתרון וגם בדרבון השטח למימושו. ללא שיקום הדמוקרטיה הישראלית והקמת דמוקרטיה פלסטינית אמיתית, זה לא יקרה.

עמנואל שחף הוא חבר מועצה ב"תנועה ישראלית". הוא מהנדס, מנהל, איש מוסד, פעיל פוליטי וחברתי, בעל ניסיון רב תרבותי יוצא דופן, מעוניין במיוחד בחלופות מדיניות ומקדם היום פדרציה בארץ ישראל. חי עם שוש באזור השרון, אבא לשנים וסבא ל-8

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 686 מילים
עודכן לפני 4 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אתמול בבוקר התחושה בגוש השינוי הייתה של ייאוש, וכי ההצעות שנתניהו מפזר לגנץ, סער ובנט מובילות את המו"מ על הקמת ממשלה אלטרנטיבית למבוי סתום ● אבל אז הגיעה ישיבת הממשלה והמשבר החוקתי שנוצר בעקבותיה - והסיכויים להקמת ממשלת שינוי עלו פלאים ● סער וגנץ, אומרים מקורביהם, סגרו את הדלת סופית ● בנט עדיין החוליה החלשה - אבל גם איתו אין לנתניהו ממשלה ● פרשנות

עוד 512 מילים ו-3 תגובות

ריקבון פלילי בלב המדינה

הוועדה לניירות ערך ולבורסות של ארצות הברית הגישה כתב תביעה נגד חברת מפתח בהונאת האופציות הבינאריות העולמית של ישראל ● הפרשה, שנחשפה בסדרת תחקירים בטיימס אוף ישראל, מעידה כי השחיתות נגעה בממשלה, ברשויות אכיפת החוק ובחברה הישראלית בכללותה ● דיוויד הורוויץ, עורך הטיימס אוף ישראל, מסביר איך כסף גנוב קונה גישה, השפעה ושותפים לפשע ● פרשנות

עוד 1,389 מילים ו-1 תגובות

הבימה זוכה בחיים חדשים, העובדים יישארו עם החובות

בשבוע שעבר עבר התיאטרון הלאומי לידי עיריית תל אביב ● החדשות הטובות: כבר אין חשש שהבימה ייסגר ● החדשות הרעות: בעלי החוב יקבלו רק חלק קטן מהמגיע להם, ובפריסה ל-10 שנים ● "זה פשוט כואב", אומר נתן דטנר, לו חייבים מאות אלפי שקלים ● יעקב כהן, בעל חוב בסך 385 אלף שקל: "מה שהשאירה ההנהלה הקודמת מטורף לגמרי" ● ההצגה חייבת להימשך, אבל באיזה מחיר?

עוד 1,283 מילים ו-1 תגובות

המסדר תעבור לדום

פרסום ראשון בכמה קורסים בחיל המודיעין החלו לאחרונה להשתמש בשפה רב-מגדרית, תוך הקפדה לפנות אל החיילות והחיילים בשפה שוויונית ואף נעשה שימוש בגופן עברית רב-מגדרית ● בצה"ל מאשרים כי השינוי מתחולל בעיקר בקורסים בהם ישנו רוב של חיילות ● האלופה במיל. אורנה ברביבאי מברכת על התהליך; הסופרת עירית לינור מתנגדת ● אבל את המהפכה שהתחילה מרב מיכאלי, אף אחת כבר לא תעצור

עוד 1,475 מילים

בג"ץ הקפיא את ההחלטה למנות את אקוניס לשר המשפטים

בנט: "מדינת ישראל מתקרבת לסף תהום של אנרכיה" ● סער: "זו עדות נוספת לצורך החיוני בהחלפת השלטון" ● גנץ: "נתניהו מוביל תהליך של הרס הדמוקרטיה" ● מיקי זוהר: "ישראל היא דמוקרטיה שמתנהלת בהתאם לרצון הרוב ולא על פי גחמותיו היועץ המשפטי לממשלה" ● הערכה: אם נתניהו לא יצליח להקים ממשלה, ריבלין יטיל את המנדט על בנט או לפיד ולא יחזירו לכנסת

עוד 61 עדכונים

לשוחרי שלטון החוק, המבקשים לשחרר את מערכת המשפט מעולו של נתניהו הנאשם בפלילים, אורבת כעת סכנה ישנה-חדשה, נוכח האפשרות שתיק המשפטים יימסר לידי איילת שקד ● חזרתה למשרד המשפטים עלולה לסמן את סוף דרכו של בית המשפט העליון במתכונת המוכרת עוד מימיהם של אגרנט, לנדוי ושמגר ● גם האלטרנטיבה של גדעון סער לא טובה בהרבה ● פרשנות

עוד 780 מילים ו-3 תגובות

הגזמות קלות, סילופים בוטים ורמיזות מתעתעות‎

בדיקת עובדות נאומו של נתניהו בסוף השבוע בוועידת האקלים שערך נשיא ארה"ב ג'ו ביידן היה קצר וממוקד - ועדיין הכיל אי-דיוקים וניסוחים מבלבלים שיצרו את הרושם כאילו ישראל היא מעצמה ירוקה שעומדת בראש המאבק העולמי במשבר האקלים

עוד 715 מילים ו-4 תגובות

תביעת ענק בארה"ב נגד חברת האופציות הבינאריות המרכזית בישראל ושני בעליה

ה-SEC הגישה בשבוע שעבר כתב תביעה חמור נגד ספוט אופשן והבעלים פיני פטר ורן עמירן בטענה כי הונו משקיעים אמריקאים בסכום של 100 מיליון דולר לפחות ● פטר מוכר בחוגי ההון והשלטון בארץ וצולם עם פוליטיקאים בכירים - בהם נתניהו, גנץ וסער ● החברה עמדה במרכזה של תעשיית הונאות שהוצאה מחוץ לחוק על ידי הכנסת בעקבות סדרת תחקירים של The Times of Israel

עוד 1,134 מילים

שנתיים עברו מאז נכנס לתוקפו החוק שמחייב פיקוח על מעונות היום ● אבל בשטח כלום לא קורה, וכלל לא ברור כמה משפחתונים וגני ילדים פרטיים פועלים בישראל על מנת שניתן יהיה ליישם את החוק ● ח"כ קארין אלהרר: "משרד הרווחה פשוט קפא על השמרים" ● המועצה לשלום הילד: "חייבים להתחיל להציל את הפעוט הבא"

עוד 1,310 מילים

קיפאון במגעים? לאורך היום לא התקיימו שיחות בין הצוותים של בנט ושל לפיד

כשלושה שבועות לאחר ההשבעה מונו ועדות בכנסת ● אורנה ברביבאי נבחרה ליו"ר הוועדה הזמנית לחוץ ולביטחון, ובכך נעשתה לאישה הראשונה בתפקיד ● הליכוד ורע"ם סיכמו על הקמת ועדה מיוחדת לחברה הערבית, שבראשה יעמוד מנסור עבאס ● הקבינט הסמיך את נתניהו וגנץ להגיב בתקיפות אם הירי מעזה יימשך ● מפרץ חיפה: הומלץ לסגור תוך עשור את המפעלים הפטרוכימיים

עוד 43 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה