כל הזמן // יום שני, 8 באוגוסט 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

כתבי העת המדעיים סירבו לפרסם את המאמר של פרופסור אבי לייב שטען כי גוף שמימי נדיר התרסק בכדור הארץ ב־2014 ● בחודש יוני האחרון ממצאיו אושרו על ידי ממשלת ארה"ב ועכשיו הוא מתכוון לחפש את השרידים בקרקעית האוקיינוס כדי להבין אם מקורו ב"טכנולוגיה חייזרית" ● "למבקרים היו ספקות אבל אני הייתי בטוח"

עוד 1,332 מילים

בעניין עזה, המוזות לעולם לא נשמעות

היה זה פקיד סובייטי שטבע את המשפט: "כשהתותחים רועמים המוזות שותקות, וכשהתותחים שותקים, המוזות נשמעות". הכוונה היא שאין משמיעין ביקורת בזמן לחימה.

הרוב יסכימו כנראה עם הקביעה, ועם זאת יש עמה שתי בעיות: ראשית, ממשלות גורמות נזק רב במלחמות מטופשות, ושנית, הן לרוב ממאנות להקשיב גם בימי שלום. כשזה מגיע לעזה, הם לא מקשיבות בכלל.

יש שתי בעיות עם הקביעה "כשהתותחים רועמים המוזות שותקות": ראשית, ממשלות גורמות נזק רב במלחמות מטופשות, ושנית, הן לרוב ממאנות להקשיב גם בימי שלום. כשזה מגיע לעזה, הם לא מקשיבות בכלל

בנוגע לעזה, ישראל שבוייה ב"קונספציה" – מן פתולוגיה היסטורית המונעת על-ידי יהירות ופולחן ביטחון קצר-רואי. כל כמה זמן צצה לה קונספציה אחרת, אבל במובן מסויים מדובר באותה גברת קלוקלת בשינוי אדרת.

הקונספציה המקורית גרסה בתחילת שנות ה-70 (עת עלה ההיבריס הישראל על גדות סואץ) שאין טעם להתייחס לאיומים ולגישושים של נשיא מצרים אנואר סאדאת, שכן הוא פחות רציני מקודמו גמאל עבדל נאצר ולעולם לא יעז לתקוף. שר הביטחון העדיין-מהולל משה דיין סיכם זאת באומרו שעדיפה שארם א-שייח' (הכוונה לסיני) בלי שלום על שלום בלי שארם א-שייח'. התוצאה הגיעה ביום כיפור 1973.

הקונספציה השנייה הייתה שישראל צריכה להיאחז ב"אזור ביטחון" בדרום לבנון, הלוא היא רצועה ברוחב כמה קילומטרים המתפתלת לאורך כל הגבול. ישראל בראשות הליכוד פלשה ללבנון ב-1982 כדי לגרש ממנה את אש"ף, משימה שהושגה בתוך חודשים; היא המשיכה לכבוש חצי מהמדינה למשך שנתיים נוספות (משה ארנס לעג ליצחק רבין בתשדיר בחירות מ-1984 על כך שחשב שנסיגה בכלל אפשרית: "האם הוא עצמו מאמין בכך? האם מישהו מאתנו מאמין?"). גם לאחר הנסיגה שבוצעה להפתעת ארנס באותה שנה (על רקע התנגדות קולנית של הליכוד) שימרה ישראל על "רצועת הביטחון" להגן על הגבול מול אויב חדש, חיזבאללה.

הקונספציה קבעה שאין אלטרנטיבה להקרבה בחיים ובממון ובהון הפוליטי שהרצועה גבתה, עד שאהוד ברק פרש מלבנון באופן חד צדדי בשנת 2000 – הישגו הבלתי מעורער (הליכוד שוב התנגד, כמובן). או אז התברר שבהחלט ישנה אלטרנטיבה – לא מושלמת, כי הייתה מלחמה נוספת ב-2006, אבל עדיפה עד מאוד.

בנוגע לעזה, ישראל שבוייה ב"קונספציה" – מן פתולוגיה היסטורית המונעת על-ידי יהירות ופולחן ביטחון קצר-רואי. כל כמה זמן צצה לה קונספציה אחרת, אבל במובן מסויים מדובר באותה גברת קלוקלת בשינוי אדרת

הקונספציה הנוכחית סביב עזה גורסת בעצם שלישראל אין אלטרנטיבה למדיניות שהיא מקיימת מאז תפס חמאס את הרצועה ב-2006: להטיל עליה סגר מהאוויר, מהים ובעזרת מצרים מהיבשה ולשמור על מאזן טרור מול הטרוריסטים השולטים בה.

ההצדקה הייתה שיש להגביל ולבדוק כל מולקולה הנכנסת לרצועה, שמא חמאס ישתמש בחפצים תמימים לכאורה לעזר בייצור פצצות, בניית טילים וחפירת מנהרות. המצב מאמלל את 2 מיליון האנשים שחיים בעזה ובעצם כלואים בה – אבל זה בדיוק העניין: התוכנית, במידה שהייתה כזו, הייתה לדרבן אותם להפיל את החמאס מהשלטון.

וזו נראתה כמו תכנית טובה, כי כל אדם הגון בעולם יברך על הפלת חמאס, ארגון שלא רק כפה תיאוקרטיה אסלאמית ומדינת משטרה על נתיניה האומללים אלא גם הביא עליהם חורבן מחריד על ידי התגרות חוזרת ונשנית בשכן חזק בהרבה.

אכן, הגורמים היחידים בעולם הדמוקרטי שאולי לא יברכו על סילוק חמאס הם חלקים מהימין הישראלי. הסיבה לכך היא שהפלסטינים הרדיקליים הם שותפיהם השקטים להתנגדות לחלוקת הארץ; שלטונם בעזה מחליש את הרשות הפלסטינית המתונה יותר והופך את פתרון שתי המדינות לפחות אפשרי.

איך עבדה התוכנית?

ובכן, עברו 16 שנים, ולמרות המצור חמאס מצא דרכים לייצר פצצות, לבנות טילים (עם טווח יותר ויותר מרשים) ולחפור מנהרות למכביר. הם ירו אלפים מטילים אלה לעבר ישראל, וגרמו סבל גדול במיוחד למאות אלפי אזרחים ישראלים בדרום. היו לנו ארבע מלחמות ואינספור סבבים ולפי האו"ם כ-4,000 פלסטינים נהרגו (לצד 106 ישראלים), רבע מיליון בתים בעזה נהרסו ונזק של 5 מיליארד דולר נגרם לתשתיות ברצועה הענייה.

הקונספציה הנוכחית סביב עזה גורסת שלישראל אין אלטרנטיבה למדיניותה מאז תפס חמאס את הרצועה ב-2006: הטלת סגר מהאוויר, מהים ובעזרת מצרים מהיבשה ושמירת מאזן טרור מול הטרוריסטים בה

עם זאת חמאס לא הופל והוא לא נסוג מהעמדה שישראל אינה לגיטימית. יתרה מזאת, הארגון התקבע בתודעה כחזק יותר כנראה מפתח המתון והחילוני, וגם אחראי יותר משאר הטרוריסטים במרחב (כולל הג'יהאד האסלאמי, כוכבי הסבב האחרון).

הסבל של העזתים הוא לא משהו שהקורא הישראלי היה אפילו שוקל לקבל על עצמו. יש להם חשמל מספר שעות ביום (באמצעות דלק שמספקת ישראל). הם בדרך כלל לא יכולים לעזוב. שתיית בירה תסכן את חייהם.

כמה זמן זה יכול להימשך?

אין לי ויכוח עם מעצרים ואפילו התנקשויות נגד מחבלים בהתבסס על מודיעין אמין לגבי סכנות חמורות (אם כי הלוואי שישראל הייתה משתדלת יותר גם להציג הוכחות לפני שהיא מסתכנת בהתלקחות קטסטרופלית נוספת).

אינני חושד במניע פוליטי כלשהו, ​​כפי שחשדתי בשנה שעברה, כשישראל הציתה אש בדיוק כאשר היה נראה שבנימין נתניהו מתקרב לפנסיה. ראש הממשלה יאיר לפיד אינו כזה.

אני גם מבין את חוסר הרצון ליזום תכניות שאפתניות לשינוי מציאות. לפרויקטים כאלה במזרח התיכון – מהאביב הערבי ועד דוקטרינת בוש דרך המלכת המארונים בלבנון ועד, לצערנו, הסכמי אוסלו – יש נטייה להתפוצץ בפרצוף של כולם.

אבל הגיע הזמן. אני מקווה שאחרי הבחירות בנובמבר, תהיה אשר תהיה הממשלה, ישראל תבחן שנית את המצב המקומם בעזה. אפילו מבט חטוף יגלה שהקונספציה הולידה כישלון.

מה בדיוק לעשות זה שאלה אחרת. אבל באופן כללי, הייתי מציע גזר גדול מאוד ומציגו קבל ישראלים, פלסטינים ועולם. אני מעריך שישראל תמצא שותפים במפרץ ובמקומות אחרים להצעה שתהווה תכנית מרשל אמיתית לעזה. כזו שתכלול שיקום דרמטי ומוחלט וסיום המצור (כולל שדה תעופה ונמל ימי) בתמורה להחזרת הרשות הפלסטינית לשטח. או אולי, בתרחיש אחר שישרת פחות טוב את העזתים האומללים, בתמורה להתחייבות אי-לוחמה ארוכת טווח ("הודנה") עם ישראל.

מה בדיוק לעשות? הייתי מציע גזר גדול ומציגו קבל ישראלים, פלסטינים ועולם. אני מעריך שישראל תמצא שותפים במפרץ ובמקומות אחרים להצעה שתכלול שיקום דרמטי וסיום המצור בעזה

אין לי אשליה שהחמאס ימסור חיש קל את המפתחות בעקבות הצעה כזו, או יסכים ללא ייסורים ממושכים לשום דבר אחר. זה ייקח קצת זמן. אפשר גם לומר שהרשות הפלסטינית אינה תרופת פלא לשום דבר. אבל הצעה כזו בהחלט תיצור מציאות חדשה והיא תקסום לרבים – אולי לרוב הפלסטינים. הלחץ יגדל על חמאס לעשות משהו, להתגמש איכשהו, יגדל בהתמדה.

שום דבר ואף אחד אינו קבוע בעולם הזה, ודיקטטורת החמאס בעזה אינה יוצאת דופן – גם אם כך גורסת הקונצפציה.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 949 מילים

תיירות "זה היולי הכי חלש שהיה כאן מזה שנים"

במצפה רמון מקווים שהקור בלילה ובבוקר ימשוך את התיירים באוגוסט ● אלא שתקציב השיווק התפספס, אין אוטובוס למכתש ואין רכז תיירות ● ראש המועצה טוען שמדובר בחולשה כלל ארצית וש"זו לא דרמה מקומית" ● האורחים שכן יגיעו יהנו מסיורים, הופעות, פסטיבל סרטים ואולי גם במטר מטאורים ● במקביל, התיירנים מסמנים ניצחון בארבעה מאבקים סביבתיים ומבטיחים שיהיו עוד

עוד 2,539 מילים

ליברמן: "פיצוי מלא למי שנעדרו מעבודתם וגרים עד 40 ק"מ מהגבול"

נתניהו למתפקדים: "מבקש לאשר את הצעתי לשיריונים" ● יאיר גולן לגנץ בעקבות פרסום תמונות מאישור החיסול: "בואו לא נהיה ביבי" ● המועצה האזורית אשכול הודיעה על חזל"ש ● גורמים מדיניים: היה לנו מודיעין שחמאס לא יצטרף ● בישראל שוללים דיווחים על הסכמה לשחרור א-סעדי שנעצר בג׳נין

עוד 27 עדכונים

למקרה שפיספסת

אילולא גנץ, ספק אם לפיד היה יוצא למבצע בעזה

לפיד וגנץ מתמודדים במערכת הבחירות על הנהגת הגוש, ובין השניים היסטוריה של כעס ומרירות הדדיים ● אך דבר מכל זה לא נראה בשבוע האחרון, כשהשניים הקפידו להציג חזית אחידה ומאוחדת ● לפיד, חסר הניסיון הביטחוני, לא היה יוצא למבצע עם אף שר ביטחון חסר ניסיון מבצעי כמוהו ● וגם הוא יודע שאת פירות ההצלחה הוא יוכל לקטוף מאוחר יותר בקמפיין - אפילו מול גנץ ● פרשנות

עוד 909 מילים

מבצע "עלות השחר" מיצה את עצמו

ישראל השיגה את רוב המטרות שהציבה לעצמה במבצע "עלות השחר" וההחלטה לסיימו הייתה נכונה לפני שהיא תסתבך במערכה צבאית ארוכה. כעת העת לשנות את הגישה כלפי רצועת עזה ולנסות לגבש אסטרטגיה שתביא לרגיעה ארוכת טווח. מדובר במשימה קשה.

 אמש הושגה הפסקת אש בין ישראל לג'יהאד האסלאמי לאחר חמישה ימי לחימה, שבהם ירה הארגון כאלף רקטות לעבר ישראל בעקבות מעצרו של בכיר הארגון בסאם א-סעדי בג'נין.

אמש הושגה הפסקת אש בין ישראל לג'יהאד האסלאמי לאחר חמישה ימי לחימה, בהם ירה הארגון כאלף רקטות לעבר ישראל בעקבות מעצרו של בכיר הארגון בסאם א-סעדי בג'נין

הג'יהאד האסלאמי חיפש הישגים בעימות הצבאי עם ישראל שיאפשרו לו לרדת בצורה מכובדת מהעץ הגבוה שעליו טיפס, כשהתחיל לשגר מאות רקטות לעבר ישראל בתגובה על חיסולי בכירי הזרוע הצבאית שלו.

בסופו של דבר הוא נאלץ להסתפק בהודעה קצרה שפרסמה מצרים ובה הבטחה כי יעשו מאמץ לשחרר את האסיר המנהלי ח'ליל אלעוואוודה לטיפול רפואי וכי יפעלו לשחרורו של בכיר הגי'האד האסלאמי בסאם א-סעדי בהקדם האפשרי.

בג'יהאד האסלאמי יודעים שאין ערך ממשי להודעה הזו אבל מצאו בה סולם לרדת מהעץ שעליו טיפסו. מנהיג הג'יהאד האסלאמי זיאד אלנח'אלה אמר כי ארגונו ימתין שבוע למימוש ההבטחות.

ישראל פתחה את מבצע "עלות השחר" במבצע הונאה מוצלח וחיסלה את כל הצמרת הצבאית של הג'יהאד האסלאמי ברצועה.

מערכת "כיפת ברזל" פעלה היטב עם כ-96 אחוזי הצלחה ביירוט הרקטות. ישראל התמקדה בתקיפת יעדי הג'יהאד האסלאמי ושמרה את חמאס מחוץ למעגל הלחימה.

ישראל סיכלה את הפיגועים ביישובי עוטף עזה שתכנן הג'יהאד האסלאמי בתגובה על מעצרו של בכיר הארגון בסאם א-סעדי בג'נין.

ישראל גם שיקמה את ההרתעה שלה כלפי הג'יהאד האסלאמי. היא הפגינה את עליונותה הצבאית והמודיעינית והוכיחה שלא תיכנע לשום סחיטה וכי היא רשאית לעצור כל מחבל שמתכנן פיגועים בשטחי הגדה.

ישראל גם שיקמה את ההרתעה שלה כלפי הג'יהאד האסלאמי. היא הפגינה את עליונותה הצבאית והמודיעינית והוכיחה שלא תיכנע לשום סחיטה וכי היא רשאית לעצור כל מחבל שמתכנן פיגועים בשטחי הגדה

זה היה העיתוי הנכון לעצור את מבצע "עלות השחר". טוב עשתה ישראל שהודיעה למתווך המצרי כי היא מוכנה להפסקת אש.

עדיף היה לסיים אותו עכשיו בשיא ההצלחה שלו לפני שיתרחשו טעויות או תקלות שיגררו את ישראל למבצע רחב יותר וישפיעו גם על זירות אחרות כמו סוריה ולבנון.

המשך הכתישה של כוחו הצבאי של הג'יהאד האסלאמי הוא חשוב אבל הג'יהאד האסלאמי כבר הוכיח כי יש לו יכולת התאוששות מהירה. הוא עשה זאת בשנה האחרונה לאחר מבצע "שומר החומות" ויש לו גב חזק שהוא איראן שתומכת בו בכסף ובאמצעי לחימה.

הטענה כי צריך היה להמשיך במבצע כדי שחמאס יפעיל לחץ על הג'יהאד האסלאמי לסיים את המבצע אינה עומדת. הגי'האד האסלאמי מקבל הוראות רק מאיראן, ליתר דיוק מהגנרל חוסיין סלאמי, מפקד "משמרות המהפכה" שעמו נועד בשבוע שעבר בטהרן מנהיג הג'יהאד האסלאמי זיאד אלנח'אלה.

עדיף היה לסיים אותו עכשיו בשיא ההצלחה שלו לפני שיתרחשו טעויות או תקלות שיגררו את ישראל למבצע רחב יותר וישפיעו גם על זירות אחרות כמו סוריה ולבנון

לישראל היו כמה הישגים:

1

ישראל הצליחה להפתיע את ארגון הג'יהאד האסלאמי שניסה ליצור משוואה חדשה ולהוציא כמה התקפות טרור לעבר הישובים הישראלים בעוטף עזה.

2

ישראל סיכלה את התקפות הטרור שתכנן הג'יהאד האסלאמי וחיסלה את כל הצמרת הצבאית של ארגון הג'יהאד האסלאמי ברצועה, את תייסיר אלג'עברי מפקד החטיבה הצפונית, את ח'אלד מנצור מפקד החטיבה הדרומית, ובכירים נוספים שהארגון מסתיר את דבר מותם כדי לשמור על מורל גבוה.

3

במערכת הביטחון יש הסבורים כי מבצע "עלות השחר" הצליח להשיג יעד אסטרטגי של הפרדה בין חמאס לבין הגי'האד האסלאמי וכי צריך לשמור על ההפרדה הזו.

היריבות בין חמאס לג'יהאד האסלאמי

הניסיון מלמד שהמתיחות בין שני הארגונים איננה דבר חדש. קיימת ביניהם יריבות קשה, חמאס הוא הריבון ברצועה, הוא הארגון הגדול ביותר והחזק יותר מבחינה צבאית והוא רוצה להנהיג את הפלסטינים ומאתגר גם את הרש"פ.

המתיחות בין חמאס לג'יהאד אינה חדשה. קיימת ביניהם יריבות קשה. חמאס הוא הריבון ברצועה, הוא הארגון הגדול ביותר והחזק יותר מבחינה צבאית. הוא רוצה להנהיג את הפלסטינים ומאתגר גם את הרש"פ

המתיחות בין שני הארגונים הגיעה לשיא לאחר חיסולו של בכיר הג'יהאד האסלאמי בהאא' אבו אלעטא על ידי צה"ל במסגרת מבצע "חגורה שחורה" בנובמבר 2019.

הג'יהאד האסלאמי הגיב במתקפת רקטות על ישראל שנמשכה יומיים. לראשונה ארגון חמאס נמנע מלהילחם לצד ארגון הג'יהאד האסלאמי מכיוון שהפרובוקציות שעשה בהאא' אבו אלעטא מול ישראל פגעו באינטרסים של הארגון וביחסיו עם המודיעין המצרי. אולם, מאז יושרו ההדורים בין שני הארגונים והג'יהאד האסלאמי נלחם לצד חמאס במבצע "שומר החומות".

כמה חודשים אחר כך התעוררה מחלוקת בין ארגון חמאס לארגון הג'יהאד האסלאמי על רקע ראיון מקיף שהעניק זיאד אלנח'אלה, מנהיג הג'יהאד האסלאמי, לאתר "ערבי 21" המזוהה עם תנועת "האחים המוסלמים". זיאד נח'אלה העניק ב-2 באוגוסט 2021 ראיון במשרדו בשכונת א-דאחייה בבירות לאתר "ערבי 21". מדובר בראיון מקיף שאורכו כ-3 שעות שבמהלכו הוא סיפק כמה כותרות מרעישות שחלקן הרגיז את ארגון חמאס.

זיאד אלנח'אלה הביע הסתייגות ברורה מהתיאורים של חמאס לגבי תוצאות המלחמה האחרונה ברצועה שהציגו אותה כ"ניצחון" על ישראל.

המלחמה הייתה "הישג לאומי נחשב" אמר זיאד אלנח'אלה בראיון עמו, אולם הוא סירב להציג אותו כ"ניצחון".

אלנח'אלה הביע הסתייגות ברורה מהתיאורים של חמאס לגבי תוצאות המלחמה האחרונה ברצועה, שהציגו אותה כ"ניצחון" על ישראל. המלחמה הייתה "הישג לאומי נחשב" אמר, אולם סירב להציג אותו כ"ניצחון"

אלנח'אלה הדגיש את הצורך בחזרה למאבק נגד הכיבוש הישראלי בגדה המערבית ואמר כי זוהי המשימה של הפלגים הפלסטינים, כשהוא מותח ביקורת סמויה על כך שחמאס מתמקד ברצועת עזה.

"בעקבות המלחמה האחרונה", אמר זיאד נח'אלה, "הערבים והפלסטינים מרגישים שאפשר להביס את ישראל, הישראלי החל להבין שהוא חי במדינה מאויימת שאין בה ביטחון, המלחמה יצרה תחושה אצל הישראלי במשך 11 ימים שהוא חי תחת איום. אינני יכול לומר שהשגנו במלחמה הזו ניצחון אף אם היה זה הישג חשוב בדרך לשחרור פלסטין, והיא איננה דרך קצרה".

"זה איננו ניצחון כפי שמתואר בהגזמה רבה בתקשורת (הערבית)", הוסיף זיאד נח'אלה, "אנחנו באותו המקום ובאותה הגיאוגרפיה. ישראל ממשיכה בפעולות עויינות ועושה כל מה שברצונה, היא עדיין צרה על רצועת עזה וממשיכה בצעדיה נגד מסגד אל-אקצא. אנחנו עכשיו במערכה לשמור על מה שהשגנו ואנו חייבים להיות משוכנעים בשינויים אשר קרו". "מדובר בהישג מורלי ולא חומרי בהיקף של ניצחון. הדיבורים על ניצחונות שונים מכיוון שהמאבק שלנו נגד 'הפרוייקט הציוני' הוא מורכב וגדול"".

כיום ארגון הג'יהאד האסלאמי מאתגר שוב את חמאס ומאיים עליו ברצועת עזה וגם באזורי ג'נין ושכם בגדה, שם דוחק הארגון בהדרגה את רגלי הרש"פ וחמאס הצדה ומאחד את שאר הפלגים תחת דגלו.

ברצועת עזה הג'יהאד האסלאמי מספיק חזק מבחינה צבאית כדי להילחם לבדו נגד ישראל. צריך להתעלם מהודעות "מס השפתיים" שמנפיקים דוברי חמאס על האחדות בין כל הארגונים במאבק הנוכחי נגד ישראל.

כיום הג'יהאד האסלאמי מאתגר שוב את חמאס ומאיים עליו ברצועת עזה ובאזורי ג'נין ושכם בגדה. שם דוחק הארגון בהדרגה את רגלי הרש"פ וחמאס הצדה ומאחד את שאר הפלגים תחת דגלו

סביר להניח שארגון חמאס ימצא את העיתוי המתאים להטיל את האחריות לסבלם של תושבי הרצועה על הג'יהאד האסלאמי. בינתיים אירגן הג'יהאד האסלאמי מתקפה חסרת תקדים על אסמעיל הנייה ברשתות החברתיות, שבה הוא הואשם בשיתוף פעולה עם ישראל ובחוסר מוטיבציה לסייע בלחימה לג'יהאד האסלאמי.

צריך להבין את המנטליות הערבית – שני הארגונים האלה כבר הוכיחו בעבר כי הם בעלי אידיאלוגיה זהה ושנאה יוקדת לישראל ולכן הם יכולים להתפייס במהירות הבזק.

לכן, אסור לייחס לישראל את הכוח כאילו היא זו שהצליחה לתקוע טריז בין שני הארגונים, זה עניין של אינטרסים והיריבות ביניהם היא ללא קשר לישראל.

הניצחון הישראלי בסבב הלחימה הנוכחי הוא ברור, למרות שהגי'האד האסלאמי טוען לניצחון ואומר כי הוא שיגר רקטות לעבר ישראל עד לרגע האחרון למרות שחוסלה הצמרת הצבאית שלו וכי הצליח לשתק את מרקם החיים ביישובי עוטף עזה.

צריך לזכור כי סבב הלחימה הזה היה ללא השתתפות חמאס בלחימה, אילו השתתף חמאס בלחימה היה נוצר מצב אחר לגמרי לרעתה של ישראל.

הניצחון הישראלי בסבב הלחימה הנוכחי ברור, למרות שהגי'האד האסלאמי טוען לניצחון ואומר כי שיגר רקטות לישראל עד לרגע האחרון חרף חיסול הצמרת הצבאית שלו, וכי הצליח לשתק את מרקם החיים בעוטף עזה

זוהי העת שממשלת לפיד-גנץ חייבת לעשות מאמץ לגבש אסטרטגיה חדשה בניסיון להשיג רגיעה ארוכת טווח עם רצועת עזה, שתשבור את אסטרטגיית סבבי הלחימה של הממשלות הקודמות, אחרת סבב הלחימה הבא יגיע בתוך זמן קצר.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,242 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

כרבע מתושבי אשקלון עדיין בלי מיגון - והתקציב המיועד תקוע בכנסת

בדיקת זמן ישראל תושבי השכונות העניות באשקלון עדיין רצים לחדר המדרגות, או למקלטים ומיגוניות מחוץ לבניין ● תקציב המדינה כולל כ-300 מיליון שקל לממ"דים בבתים באשקלון, אבל העברת הכסף כרוכה באישור ועדת הכספים של הכנסת, וזו טרם אישרה ● יו"ר הוועדה מנסה לכנס את הוועדה לאישור ● יזמים באשקלון סבורים שטכנית אי אפשר לבנות כיום ממ"דים ● במועצת אשכול זועמים שלא קיבלו תקציב דומה

עוד 1,413 מילים

לרדיפה הפוליטית של איילת שקד יש מחיר

מנהל בתי המשפט הודיע בשבוע שעבר על פרישתו מהרשות השופטת ● מרזל, בן 50, נחשב עילוי, בולט ומצטיין ● הוא החליט להשליך את המפתחות ולעזוב את המערכת אחרי שאיילת שקד הטילה וטו על מינויו לבית המשפט העליון בסבב השופטים האחרון ● מרזל כבר מסודר בג'וב מתגמל במגזר הפרטי, אבל נשיאת העליון אסתר חיות צריכה להתעורר ולהבין שהמערכת שלה בבעיה ● פרשנות

עוד 804 מילים ו-1 תגובות

המציאות הישראלית חזקה יותר מזהות ראש הממשלה

נתניהו השקיע בשבועות האחרונים בקמפיין כלכלי על יוקר המחיה, אבל כל זה נמחה כשצה"ל יצא למבצע "עלות השחר" ביום שישי ● כעת נתניהו יודע איך זה הרגיש לאנשי האופוזיציה שניסו במשך שנות שלטונו לדבר על כלכלה ורווחה ושמעו ממנו רק על ביטחון, טרור ואיראן ● וגם: נתניהו סוף-סוף מתגבר על חוסר החשק שלו להיות מצולם כמי שמקבל תדרוך מראש הממשלה לפיד ● פרשנות

עוד 606 מילים

הפסקת האש נכנסה לתוקף ב-23:30. צה"ל תקף מטרות של הג'יהאד ברגע האחרון

ההסכם הושג בתיווך מצרים ● משרד הבריאות הפלסטיני: מתחילת הלחימה נמנו 43 הרוגים, בהם 15 ילדים ● לפיד בסיור בדרום: יעדי המבצע מוצו ● לראשונה מתחילת המבצע הופעלה אזעקה בירושלים ● נכון לשעות הערב, לישראל נורו מתחילת המערכה כ-935 רקטות, כ-160 מהן נפלו ברצועה ● לראשונה מאז התמנה לראש האופוזיציה הגיע נתניהו לפגישת עדכון עם ראש הממשלה

עוד 65 עדכונים

השבוע החולף הוכיח כי המדיניות שישראל נקטה בשנה האחרונה הצליחה לייצר שורת הבנות עם חמאס ● החזית הרגעית שנוצרה נגד הג'יהאד תשחק תפקיד גם במנגנון הסיום של סבב הלחימה, אך חמאס ידרוש מישראל ויתורים כלשהם על חלקו הפאסיבי ● ועדיין נותר מטען הצד של הר הבית ביום תשעה באב: במובנים רבים, מה שיקרה היום יקבע את מהלך סיום הלחימה ● פרשנות

עוד 969 מילים

לפחות ארבעה ילדים נהרגו בצפון הרצועה; ישראל: הם נפגעו מרקטה שירו פלסטינים

ראש אג"ם: "כל הצמרת הביטחונית של הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה סוכלה" ● מתחילת המערכה נורו למעלה מ-350 רקטות לעבר ישראל, חלקן נפלו בשטח הרצועה ● הקבינט הביטחוני התכנס לראשונה מאז תחילת המבצע ● הוחלט שלא להגביל עליית יהודים להר הבית בתשעה באב ● לראשונה מאז התמנה ליו"ר האופוזיציה, נתניהו ייפגש לפגישת עדכון ביטחוני עם ראש הממשלה

עוד 35 עדכונים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

וכיתתו חרבותם לעצים

במקביל להרס ולנזקים כתוצאה משנים של לחימה הדדית בדרום, קורה גם משהו טוב: נטיעה מאסיבית של עצים בעוטף עזה כדי להקשות על צלפי הג'יהאד לירות או לשגר טילים בכינון ישיר ● ראש עיריית ירושלים הפך לשחקן המרכזי במאבק על רכס לבן ● מה מתכננת ויגן פרנדלי במסגרת החסות על הפועל תל אביב ● למה המשרד להגנת הסביבה יצא בקמפיין נגד הדברות ● והמסרים הסביבתיים בחופי הים

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
על מה מבוססת האמירה לפיה "ויגן פרנדלי" היא "עמותה צנועה"? על מידע הזמין לכל אחד, באתר רשם העמותות, שאני גלשתי אליו בזמני הפרטי הלא-ממומן ממשכורתי כעיתונאי שאינני? להלן שלוש עובדות שליק... המשך קריאה

על מה מבוססת האמירה לפיה "ויגן פרנדלי" היא "עמותה צנועה"? על מידע הזמין לכל אחד, באתר רשם העמותות, שאני גלשתי אליו בזמני הפרטי הלא-ממומן ממשכורתי כעיתונאי שאינני?
להלן שלוש עובדות שליקטתי: מחזור הכספים השנתי של העמותה הוא מיליוני שקלים. היא משלמת משכורות. שימוש בלוגו של העמותה על ידי מסעדות, יצרני מזון וכולי, עולה כסף. כמה כסף – אינני יודע.
ומכאן לדיעות: עומרי פז הוא איש נחמד כנראה, אבל הוא גם איש עסקים. כשהוא מפרסם את הלוגו של העמותה שהוא עומד בראשה, הוא עושה לביתו במידה מסויימת לפחות.
קחו את זה מכאן והפיקו תחקיר

עוד 2,050 מילים ו-1 תגובות

בספר חדש מראה החוקר רפאל מיידוף איך גופי תקשורת הפחיתו בחשיבות רצח העם עד סוף 1943, כך שממשלת רוזוולט ואפילו מנהיגים יהודים לא חשו לחץ לפעול ● בריאיון לזמן ישראל אומר מיידוף: "במקום להציג שאלות לממשל רוזוולט על רצח העם שמתרחש באירופה, עיתונאים לרוב נמנעו מהנושא באופן גורף"

עוד 1,147 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
מָנָאיֶּיכּ 143

מה אנחנו באמת יודעים על השחיתות במשטרה, החתרנות של הפרקליטות, הסיאוב במח"ש והמניפולציות של התקשורת? שיחה בין אחד שמת מפחד לאחד שמנסה להרגיע

עוד 1,293 מילים ו-1 תגובות

בליכוד הפיצו מודעה מזוייפת שנחזתה להיות מטעם כחול-לבן התקווה החדשה - ויו"ר ועדת הבחירות, השופט יצחק עמית, בחר לנקוט גישה נחרצת כבר בפתח מערכת הבחירות ● פרשת הסרסור בסוהרות מעלה בסימן שאלה את שיבוצן של חיילות בשב"ס ואף הובילה את גנץ להתערב ללא סמכות ● ומני מזוז הוא הבחירה המפתיעה והנכונה לתפקיד יו"ר הוועדה המייעצת למינויים בכירים

עוד 1,438 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה