נושא
הליכוד

האם התקווה הגדולה ביותר של גנץ ונתניהו היא להפסיד בבחירות? ● יו"ר המפלגה הגדולה ביותר, שיקבל ראשון את המנדט מהנשיא, צפוי להתקשות בהרכבת קואליציה ולהזדקק לחסדי היריב שיתברג במקום השני ● בתרחיש כזה, דווקא המפסיד בבחירות עשוי לכהן ראשון בממשלת האחדות שתקום ● ובבחירה בין גנץ כראש ממשלה, לבין מועמד אחר מהליכוד - נתניהו יבחר בגנץ ● פרשנות

עוד 1,585 מילים

אחרי ששוק המלט נפתח לייבוא ולתחרות, מחירו צנח ● אבל ההוזלה הזו לא השפיעה על מחירי הדירות, והיצרנים הישראלים טוענים שהם עומדים בפני קריסה ● מי בוחש בחוטים בתעשייה הוותיקה הזו, כיצד מעורבבים שם הון ושלטון, אוליגרכים ופוליטיקאים, ומדוע איש לא סופר את העובדים עצמם

עוד 2,179 מילים

פרשנות כדי שנתניהו יילך, עדיף לכחול-לבן להיות קטנה

כדי שציר נתניהו והדתיים לא יגיע ל-61 מנדטים צריכים לקרות שלושה דברים: שהעבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי יעברו את אחוז החסימה, שעוצמה יהודית תישאר בחוץ, ושהפערים בין הסקרים למנדטים יהיו הפעם קטנים במיוחד ● אלה יותר מדי דברים לקוות להם ● ללא חיבוק של המחנה הדמוקרטי-ליברלי לערבים, הדמוקרטיה הישראלית עלולה לקרוס

עוד 2,276 מילים

רוני מילוא: "מי שייצא נגד נתניהו - ראשו ייערף"

הבכיר בליכוד לשעבר תוקף את השרים והח"כים שמתייצבים לצד נתניהו, מזהיר מפני ההסתה בסביבת ראש הממשלה, מכנה את המהלכים של מבקר המדינה החדש "בושה וחרפה" ומגבה את היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט ● "מפלגה יהודית שמכבדת את עצמה לא יכולה לשתף פעולה עם 'עוצמה יהודית'" ● ראיון

עוד 579 מילים

פרשנות בליץ הראיונות המסורתי של נתניהו תלוי בהחלטת מלצר

הליכוד ויועץ התקשורת של ראש הממשלה יעמדו במוקד השימוע שקבע יו״ר ועדת הבחירות להערב, אחרי אחרי שהודעת נתניהו על החלת הריבונות בבקעת הירדן בשידור חי הפכה עד מהרה לתשדיר בחירות ● למלצר אולי אין כוח ממשי להעניש את הליכוד על ההפרה שביצעה, אבל יש בידו האפשרות לפתוח בהליך פלילי נגד אוריך ויותר מכך: לאסור על נתניהו להתראיין עד הבחירות - צעד הרסני לאסטרטגיית ראש הממשלה

עוד 744 מילים

האם ישראל אבודה בלי נתניהו, או שאנחנו מאבדים את ישראל איתו?

באפריל, יריביו של נתניהו לא הצליחו לשכנע את רוב ציבור הבוחרים שראש הממשלה הזה מסוכן לישראל ● שבוע לפני בחירות ספטבמר, הקמפיין שלו שוב שולט בסדר היום הציבורי והפוליטי ● פרשנות

עוד 1,242 מילים

פרשנות נתניהו נתן לליכודניקים סיבה להציל אותו

המראה חסר התקדים של ראש הממשלה יורד מהבמה באשדוד, מוקף במאבטחים, בגלל התקפת רקטות הוא השפלה לאומית ● שבוע לפני הבחירות, זו היתה תמונת ההפסד עבור כל מועמד אחר ● אבל בבייס של נתניהו, אירוע כזה רק מאחד את התומכים ● עכשיו הם יצאו מהבתים ויבואו לקלפי כדי לשמור עליו. פיזית.

המראה המדהים של ראש הממשלה בנימין נתניהו מוקף באנשי ביטחון יורד מהבמה באשדוד בגלל התקפת רקטות של ארגוני טרור שוליים – ועוד ביחד עם השרים הבכירים בממשלה – הוא באמת חסר תקדים. זוהי השפלה לאומית שבוע לפני מערכת בחירות, ולא משנה אם ראש הממשלה שרץ לחפש מקום מסתור הוא נתניהו, או אהוד ברק, או בני גנץ.

נתניהו חזר אמנם לבמה באולם האירועים באשדוד אחרי חצי שעה בחדר מוגן. הוא אפילו ניסה לעשות מהמתקפה עליו הון פוליטי. "אם חמאס מטווח אותנו בשידור חי, הוא לא רוצה שנהיה פה", אמר ראש הממשלה למאות מתומכיו, אבל גם מיהר להוריד את הפוסט מעמוד הפייסבוק זמן קצר אחרי שהסתיים האירוע. הוא יודע שאין כאן סיבה לגאווה גדולה, ועוד מול העולם כולו.

לאן זה מוביל? אני נוטה להסכים הפעם עם הליכודניקים שטוענים כי אירוע כזה מאחד סביב נתניהו את התומכים שלו. הם יבואו עכשיו לקלפי כדי לשמור עליו. פיזית. "בהתחלה חשבנו שירו עליו", סיפר לי מישהו שנכח באירוע. "אחרי דקה הבנו מה קורה כאן. בנאום שלו הייתה אקסטזה בקהל. הרקטות על נתניהו הכניסו אנשים לטירוף".

"בהתחלה חשבנו שירו על נתניהו, אבל אחרי דקה הבנו מה קורה כאן. כשחזר, בנאום שלו הייתה אקסטזה בקהל. הרקטות על נתניהו הכניסו אנשים לטירוף"

המטרה היחידה של נתניהו בסיבוב הבחירות הבלתי נלאה שלו היא להוציא את אנשי הליכוד מהבית. מה שקרה אתמול, סייע לו. אבל לא רק. הדרך של ראש הממשלה היא להשתלט על סדר היום עם ספינים מכאן ועד להודעה חדשה, לא לתת ליריבים שלו לנשום, וכל הזמן לחפש אויבים. אתמול הוא מצא כאלה בשידור חי.

שלוש שעות קודם לכן, בכפר המכבייה, נתניהו הפריח לאוויר הצהרה בעלת משמעות מדינית אדירה – אבל רק אם וכאשר היא תתבצע. סיפוח ההתנחלויות ביהודה ושומרון וריבונות על בקעת הירדן הם מהלכים היסטוריים, שעשויים להיות להם השלכות עצומות על עתיד האזור וגורל המדינה. נתניהו מתואם היטב עם האמריקנים, כך הוא סיפר אתמול באשדוד, אבל גם אם הם יסכימו למהלך גורף כזה – ברגע האמת, נתניהו לא יבצע ולא יספח.

איך יודעים? כי נתניהו מעולם לא סיפח את יהודה ושומרון. אתמול הוא האשים את נשיא ארצות הברית לשעבר ברק אובמה. שטויות. נתניהו מספיק חכם כדי לדעת שהוא לא יכול להחיל את הריבונות הישראלית בשטחים, ולספח לישראל 2.4 מיליון פלסטינים. הוא לא רוצה לספח, אבל מסרב גם לוותר. הוא רוצה לשמר את המצב שקיים היום, ולנהל כך את הסכסוך.

נתניהו במהלך מסיבת העיתונאים בה הודיע כי יחיל את הריבונות על בקעת הירדן (צילום: פלאש90/הדס פרוש)
נתניהו במהלך מסיבת העיתונאים בה הודיע כי יחיל את הריבונות על בקעת הירדן (צילום: פלאש90/הדס פרוש)

אבל אנחנו בתקופת בחירות, אז למה לא לצאת בהודעה "דרמטית", שהיא בעצם ספין נוסף על גבן של ועדת הבחירות החיוורת והתקשורת שנואת נפשו. כך נתניהו קובע אג'נדה, כי חצי יום מנחשים מה תהיה ההצהרה שלו, ועוד חצי יום מדברים עליה.

ככה גם מכסחים קולות מ"ימינה". ככה מציגים את ראש הממשלה כמנהיג מליגה אחרת, שמתואם בלחיצת יד וחיבוקים עם נשיא ארה״ב דונלד טראמפ וגם עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, אותו נתניהו הולך לפגוש מחר (חמישי) בסוצ'י. וככה גם מוציאים אנשים לקלפי.

למה לא לצאת בהודעה "דרמטית", שהיא בעצם ספין נוסף על גבן של ועדת הבחירות החיוורת והתקשורת שנואת נפשו. כך נתניהו קובע אג'נדה, כי חצי יום מנחשים מה תהיה ההצהרה שלו, ועוד חצי יום מדברים עליה

וזה מתקרב לו. כלומר, נתניהו ממש נושק ל-61 המנדטים המיוחלים. שימו לב לסקרים שפורסמו אמש בחדשות 12 ו-13: בשניהם, עוצמה יהודית עוברת את אחוז החסימה.

בחדשות 12, לגוש הימין יש 58 מנדטים – המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה מאבדות, לכאורה, מנדט כל אחת. אלא שההיסטוריה מלמדת כי המפלגות האלה מקבלות יותר בתוצאות האמת מאשר בסקרים, וסביר להניח שגם הפעם שתיהן ישמרו על כוחן (8 מנדטים כל אחת). במצב כזה, נתניהו יגיע כבר ל-60 מנדטים.

בחזרה לאירוע באשדוד. נתניהו, מסתבר, לא מוותר על שום ספין, גם אם הוא נכשל, ועל שום אויב, אמיתי או מדומה. למרות שחוק המצלמות נפל שלשום בוועדה המסדרת בכנסת, נתניהו מתכנן להניח את החוק לקריאה ראשונה בכנסת. אתמול באשדוד הוא הודיע ש"לפיד, גנץ, טיבי, עודה וליברמן גונבים את הבחירות". הוא לא הזכיר את עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס. גם את זה צריך לזכור.

עוד 610 מילים

דעה מה גנץ צריך לעשות עכשיו

לא, זו לא עוד קריאה לביטול הרוטציה ● המאבק של נתניהו בערבים הוא הזדמנות עבור יו"ר כחול לבן: עליו לכרות ברית עם הרשימה המשותפת

בספטמבר 2008 הגיעה ציפי לבני לרגע שפוליטיקאים ישראלים רבים – אם לא כולם – חולמים עליו: נשיא המדינה הטיל עליה את מלאכת הרכבת הממשלה, אחרי התפטרותו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט. הסוף ידוע: יושבת הראש הטרייה של קדימה כשלה במשימה שהטיל עליה הנשיא, והכנסת התפזרה.

לבני הסבירה אז לציבור שנכשלה בהרכבת הממשלה, כי סירבה להיכנע לדרישותיהן של המפלגות החרדיות. פוליטית, הבחירה בהסבר זה הייתה נכונה: עם 28 המנדטים שגרפה בבחירות 2009, ביססה לבני את מעמדה של קדימה כמפלגה הגדולה ביותר בכנסת. אבל המציאות הייתה מורכבת יותר, ומי שהיה שני צעדים לפניה לכל אורך המשא ומתן הקואליציוני, הוא בנימין נתניהו.

כדאי להזכיר: נתניהו של 2008 איננו נתניהו האומניפוטנט של היום; זהו נתניהו שהביא את הליכוד לשפל של 12 מנדטים, פחות מש"ס של אלי ישי. זהו נתניהו פוסט הכהונה הקצרה של שנות ה-90 וטרום שובו לבית ברחוב בלפור.

אבל זהו גם נתניהו נחוש, שמעוניין לשוב לשלטון, ופועל לשם כך מאחורי הקלעים כדי להתניע את מחאת המילואימניקים נגד אולמרט אחרי מלחמת לבנון השנייה.

איימן עודה ובנימין נתניהו, ארכיון, 2016 (צילום: Hadas Parush/Flash90)
איימן עודה ובנימין נתניהו, ארכיון, 2016 (צילום: Hadas Parush/Flash90)

בחזרה לבחירות 2019

סקרי הבחירות מתעתעים, וקשה לדעת עד כמה הם משקפים את מה שיקרה בשבוע הבא. ובכל זאת, לפי שורה של סקרים, מחנה תומכי נתניהו, שמורכב מהליכוד, ימינה, יהדות התורה וש"ס, לא מצליח לקבל 61 מנדטים, שיאפשרו ליושב ראש הליכוד להקים ממשלה עם שותפיו הטבעיים.  תומכי בני גנץ – כחול לבן, המחנה הדמוקרטי והעבודה-גשר – רחוקים עוד ממספר הקסם 61.

בשונה מרוב עמיתיו בבחירות, אביגדור ליברמן מסרב להתחייב שימליץ בפני הנשיא על מועמד מסוים, והודיע שיתמוך בראשון מבין שני ראשי הרשימות הגדולות שיודיע שיקים ממשלה שתורכב מהליכוד, כחול לבן וישראל ביתנו.

זהו תנאי שגם גנץ – שמנהל קמפיין מסורבל ועמוס טעויות – יכול למלא. אבל גם המלצה של ליברמן לא תספיק לו כדי לזכות בתמיכת יותר ממחצית מהח"כים.

מה שעשוי להיות שובר שוויון זו תמיכה של הרשימה המשותפת בגנץ, אלא שכרגע האפשרות נראית רחוקה מלהיות ראלית. במיוחד אם גנץ יודיע על תמיכה בממשלה עם ליברמן והליכוד. מה גם, שבכחול לבן דחו את הצעתו של איימן עודה, שהרשימה המשותפת תהיה חלק מהממשלה.

נקודת המוצא של הרמטכ"ל לשעבר, אם כן, לא ממש מטיבה עמו. לצדו ניצבים שלושה גנרלים, לא בדיוק סמל של שיתוף פעולה ודו קיום. החבר הרביעי בצמרת כחול לבן, יאיר לפיד, הוא מי שכינה את הערבים "זועביז" ומי שמעולם לא כלל מועמד ערבי במקום ראלי ביש עתיד.

בנוסף, לא רק שבכחול לבן נמצאים בעמדת נחיתות, לליכוד יש אפילו יתרון. כשהכנסת נדרשה להצביע על פיזורה, הצליח נתניהו להשיג שיתוף פעולה עם חברי חד"ש-תע"ל ורע"ם-בל"ד, שהצטרפו לקואליציה בתמיכה בהליכה לבחירות. בהמשך גם הצביעו בעד מועמדו של נתניהו למבקר המדינה, מתניהו אנגלמן.

ובכל זאת, לגנץ יש עכשיו שעת כושר.

המאבק של נתניהו נגד המצביעים הערבים, באמצעות הכנסת מצלמות לחדרי הקלפי על ידי פעילים פוליטיים, הוא הזדמנות עבור יו"ר כחול לבן. עליו לכרות ברית עם ראשי הרשימה המשותפת, להתחייב להשקיע בחינוך, בבריאות ובתשתיות ביישובים ערביים ולהיאבק באלימות, ובפרט בנשק הלא חוקי. לפחות כשיובס, ויגלה שנתניהו היה כרגיל שני צעדים לפני כולם, יידע גנץ שעשה כל מה שהיה יכול כדי למנוע זאת.

עוד 466 מילים

כך הצליח הליכוד להציף את הרשתות החברתיות בקבוצות שתומכות בו

כיצד קרה שקבוצות פייסבוק בנושאים שאינם פוליטיים או מפלגתיים, כמו "פורום אוהבי האח הגדול VIP", "דירות להשכרה ללא תיווך" ו"אהבה נועזת" נהפכו לקבוצות להפצת מסרים מטעם הליכוד, כמו "ביבי מלך ישראל" ו"דווקא נתניהו ורק הליכוד"? ● אייל קימור, מנתח נתונים שחקר את התופעה, סבור שמדובר בשיטה: "תסתכלו על הכמות: זה לא יכול להיות מקרי, זאת שיטת עבודה״

כך מצליח הליכוד להציף את הרשתות החברתיות בתעמולת בחירות: הליכוד משתמש בדפים קיימים ובקבוצות פייסבוק וטוויטר "תמימות", כ"שלדים בורסאיים", והופך אותם בין-לילה לקבוצות להפצת מסרי התעמולה שלו – תוך שימוש בקהל החברים הקיים של הקבוצות.

דף הפייסבוק "מרוקאים הכי שבעולם", למשל, הוקם ב-2014 כדף ליוצאי מרוקו. ב-2015 השתנה שמו ואופיו והוא הפך ל"יהודים הכי בעולם", וביולי 2017 השתנה שמו שוב ל-"ביבי שלי – my bibi", ומאז הוא מפיץ על בסיס יומי פוסטים המבוססים על דפי המסרים של הליכוד, כמו תמיכה בחוק המצלמות, ומרבה בביטויי אהדה למשפחת נתניהו.

הקבוצה "אהבה נועזת" הפכה ל"ביבי מלך ישראל" שעוסקת, לפי הגדרתה, ב"רדיפה אחרי ר"מ ביבי נתניהו על ידי החמוצים מליליפוט"; "פורום האח הגדול VIP" הפך ל-"אוהבי בנימין נתניהו VIP"; עמוד החדשות המקומי הפייסבוקי "רמת גן באינטרנט" הפך ל-"הליכוד רמת גן"; ואילו קבוצת "דירות פרטיות ללא תיווך להשכרה בתל אביב", השתנתה אשתקד ל"איזה כיף להיות יהודי", והפכה השנה ל"האמת של ביבי".

היסטוריית הקבוצה "האמת של ביבי"
היסטוריית הקבוצה "האמת של ביבי"

אייל קימור, אנליסט מידע וסטודנט באוניברסיטה העברית שחקר ו"פיצח" את דרך העבודה של הליכוד ברשתות, סבור שמדובר בשיטה. "תסתכלו על הכמות: זה לא יכול להיות מקרי, זאת שיטת עבודה״, אמר לזמן ישראל. ״יש כאן שתי אפשרויות, ושתיהן מלוכלכות: שהליכוד פתח קבוצות ודפים ׳תמימים׳ מראש, על מנת לשטות בקהל המצביעים, ושינה כיוון ביום הפקודה, באמצעות קניית דפים וקבוצות עם קהל קיים (מאות אלפי אנשים במצטבר), ושינוי שמותיהם ומסריהם. הטיית הבחירות לא מנוהלת מבונקר מאובק במוסקבה – אלא מחדרים ממוזגים ברחוב בלפור בירושלים".

לדבריו, ״ההטעייה הכי בולטת היא קיומם של Shills ו-Sock Puppets – משתמשים שמקדמים את אג'נדת הליכוד בתשלום, לעתים תחת זהות בדויה. המדיום שבו זה מתרחש הכי הרבה הוא קבוצות מקומיות בפייסבוק, אבל זה קיים גם בטוויטר. אגב, חלק מהאדמינים של הקבוצות שמופיעים בפוסט שלי הינם בוטים. אדמין הקבוצה "ליכוד אחד גדול מול כל השמאל" הוא בוודאות בוט".

זה לא קיים גם במפלגות אחרות?
"לא בדקתי לגבי מפלגות אחרות, הליכוד היא מפלגת השלטון, ולכן אני חושב שהכי חשוב לבקר דווקא אותה. בכל אופן, לא ראיתי עוד עדויות לכך אצל מפלגות אחרות, אבל גם לא חיפשתי יותר מדי. כך או כך, הליכוד הוא מי שהוביל את ההתנגדות להחלת תקנות התעמולה על רשת האינטרנט, ויש סיבה לכך".

אפשר להסכים שזאת עבודה מלוכלכת של קמפיינרים, אבל כשאתה מגדיר את זה כ׳הטיית בחירות׳ אתה לא מגזים?
"זאת גניבת דעת. גם אם זה חוקי  – אני עדיין לא עורך דין, אלא סטודנט למשפטים – ברור שקניית קבוצות אינה מדווחת על פי חוק מימון מפלגות, ומתרחשת במחשכים בהיקף שלא ניתן להערכה, ואינה נתונה לביקורת של מבקר המדינה״.

אולי אף אחד לא שילם למנהלי קבוצות תמורת "הצטרפות לליכוד", אלא פשוט מדובר בליכודניקים שעשו את זה מרצונם?
"יש קבוצות של פעילי ליכוד בסושיאל מדיה, שלפעמים פשוט משתנות לפי הצרכים, והופכות, למשל, מקבוצה של גלעד ארדן או דוד ביטן לקבוצה של נתניהו, כפי שקרה אחרי הפריימריז. לצד אלה, יש קבוצות כלליות שאיגדו מצביעי ימין ופעלו תחת שם שפונה לכלל הציבור הימני בישראל, אבל בבת אחת הפכו לקבוצות מפלגתיות של הליכוד. גם לזה כדאי לתת את הדעת, כי לא כל מצביעי הימין הם תומכי ליכוד.

״אבל, כאמור, בחלק מהמקרים מדובר בקבוצות שבעבר לא היו פוליטיות בכלל. גם אם האדמין של קבוצה כמו 'הליכוד רמת גן' או 'אהבה נועזת' הוא ליכודניק, זה נכלולי מאוד שהיא הופכת ביום בהיר אחד לקבוצה עם שם כמו 'ביבי מלך ישראל'״.

עד כה לא התקבלה תגובת הליכוד.

עוד 515 מילים

מעקב "זמן ישראל" הביבי-בוט חזר, והוא מתוחכם מתמיד

מעקב אחר מערכת הצ'ט-בוט שפועלת תחת שמו ותמונתו של ראש הממשלה, מגלה מה מעסיק את אנשי קמפיין הליכוד בכל רגע נתון ואת מי הם רוצים לתקוף ● על הדרך גם נאסף מידע רב על העדפות הגולשים, כולל פנייה למי שמעוניינים לסייע לקמפיין להתקשר למספרי טלפון שהליכוד יספק להם, כדי לשכנע את המתנדנדים להצביע מחל

עוד 701 מילים
סגירה