נושא
חדשות
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

אחרי מערכת המשפט מגיע תורה של התקשורת

קרעי, האיש והגימטרייה, כשל בקידום "הרפורמה" בתקשורת עד כה משום שלנתניהו אצה הדרך לפגום במערכת המשפט ● רוב היוזמות שלו הן גם המשך טבעי של הפעולות של רה"מ עצמו, כמו חיזוק ערוץ 14, פגיעה בעצמאות מערכות החדשות וסגירת הרשות השנייה ● אבל בניגוד למערכת המשפט, העיתונות מגיעה מוחלשת למערכה הזאת – אחרי עשור של חבטות ● פרשנות

עוד 1,093 מילים

45 שנה אחרי: תושב הצפון הצהיר כי הוא רצח את החיילת רחל הלר

תושב הצפון הגיע היום לתחנת המשטרה והצהיר כי הוא רצח ב-1974 את החיילת רחל הלר ● שנתיים לאחר הרצח הורשע במעשה עמוס ברנס, שזוכה ב-2002 ● הגבר נשלח להסתכלות פסיכיאטרית

תושב כפר ראמה התייצב היום (שני) בתחנת המשטרה בכרמיאל ומסר הצהרה לפיה רצח את החיילת רחל הלר ואדם נוסף. הוא נשלח להסתכלות פסיכאטרית וצו איסור פרסום הוטל על הפרשה.

הלר נרצחה בשנת 1974 כשהייתה בת 19 וגופתה התגלתה סמוך לקיבוץ שדות ים. הפרשה הסעירה את המדינה עקב סימני התעללות קשים שנמצאו על גופה והיעדר קצה חוט.

עמוס ברנס במהלך המשפט ב-2002 (צילום: פלאש 90)
עמוס ברנס במהלך המשפט ב-2002 (צילום: פלאש 90)

ב-1976 הורשע עמוס ברנס ונשפט למאסר עולם. בעקבות שורת תקלות ועיוותים בחקירתו על ידי המשטרה, נקצב עונשו והוא שוחרר ב-1983, מבלי שזוכה. ב-2002 נקבע לו משפט חוזר, במסגרתו קבע בית המשפט שהוא יפוצה בכ-5 מיליון שקלים. ברנס נפטר ב-2011. הרצח נותר עד היום ללא פענוח.

עוד 99 מילים

מעברי ארז וכרם שלום ייפתחו הבוקר

שבוע אחרי הפסקת האש, ייכנסו לרצועה דלקים, סחורות ו-30 מיליון דולר מקטאר ● בשלב הבא עשויה להתקיים עסקת חילופי שבויים ● דריכות במערכת הביטחון על רקע המתיחות בין ארה"ב לאיראן

יותר משבוע אחרי ההסלמה בעזה, מעברי כרם שלום וארז ייפתחו הבוקר. בימים הקרובים צפויים להיכנס דלקים וסחורות לעזה, יוגדל מרחב הדיג, וכן 30 מיליון דולר מתוך מענק של 480 מיליון דולר שהובטחו לעזה מקטאר.

ביום רביעי הקרוב יתקיימו ברצועה הפגנות לציון יום הנכבה, ויהוו מבחן ראשון לקיום הרגיעה בין ישראל לרצועה. בשבוע הבא יגיעו לרצועה שליח האו"ם ושליח מקטאר, כדי לנסות לקדם את השלבים הבאים שאחרי הפסקת האש, בהם אפשרות לעסקת חילופי שבויים ובניית נמל מעזה.

יו"ר הרשות הפלשתינית אבו-מאזן, דוחה את הניסיון למה שהוא מכנה "שלום כלכלי עם ישראל" והפיכת הבעיה הפלשתינית לבעיה כלכלית והומניטרית. לדבריו, לא יקבל את עסקת השלום של טראמפ אם זו תתבסס על היבטים כלכליים בלבד בלי שבצידם יהיה תהליך פוליטי. השליח האמריקאי למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, אמר כי "עסקת המאה" שיזם הנשיא טראמפ, לשלום בין ישראל לפלשתינים, צפויה להתפרסם אחרי חגי הרמדאן ושבועות, בתנאי שעד אז תורכב ממשלה ישראלית.

במערכת הביטחון עוקבים בדריכות אחרי הזירה הדרומית והצפונית, על רקע המתיחות הגוברת בין ארה"ב לאיראן במפרץ הפרסי. איראן רוצה להתחיל להעשיר אורניום לאחר שארה"ב נסוגה מהסכם הגרעין. זאת, מאחר שאיראן היא המממנת של הג'יהאד האיסלאמי בעזה וכן של חיזבאללה בלבנון. לאיראן יש גם נוכחות צבאית בסוריה, שאותה תקפה ישראל במהלך השנה האחרונה.

ארה"ב הניעה למפרץ הפרסי את נושאת המטוסים לינקולן, לצד סוללת טילי פטריוט. עם זאת, האלוף במילואים עמוס ידלין העריך הבוקר בראיון לכאן ב', כי עימות צבאי בין ארה"ב לאיראן עדיין רחוק: "נושאת מטוסים אחת, מפציץ B52 וסוללת פטריוט לא מספיקים לכך. האמריקאים רוצים לשדר לאיראנים, 'גילינו מה אתם רוצים לעשות ויש לכך מחיר'." ארה"ב החריפה לאחרונה את הסנקציות על יצוא נפט ומתכות מאיראן, וזאת על רקע הנסיגה האמריקאית מהסכם הגרעין עם איראן.

עוד 268 מילים

נתניהו יבקש הארכה של שבועיים למו"מ הקואליציוני

ביום רביעי יגיע ראש הממשלה ללשכת הנשיא כדי לבקש הארכה למו"מ ● בסופ"ש נפגשו נתניהו וסמוטריץ' ● צחי הנגבי על המפלגות הקטנות: "כולם מנסים להגשים פנטזיות"

היום מתחילים 18 הימים האחרונים של המו"מ הקואליציוני להרכבת הממשלה. ביום רביעי הקרוב בנימין נתניהו יגיע ללשכת נשיא המדינה ויבקש שבועיים נוספים למו"מ. הדד-ליין הסופי הוא ה-29 במאי ועד אז נתניהו צריך להודיע שהצליח להרכיב ממשלה.

נתניהו לא יצטרך להציג לראובן ריבלין את ההסכמים, אלא רק להודיע שיש הסכמות. את ההסכמים החתומים אפשר להציג בחלוף כמה שבועות, כפי שקרה לאחר הבחירות הקודמות. בהודעת הליכוד נאמר שהארכה נדרשת בשל לוח הזמנים העמוס של ימי הזכרון והאירועים הביטחוניים. בסופ"ש נפגש נתניהו עם נציג מפלגת איחוד הימין בצלאל סמוטריץ', שהיה אחד האנשים שיצא נגד הפסקת האש.

חבר הכנסת צחי הנגבי מהליכוד התייחס הבוקר לדרישות של המפלגות הקטנות במו"מ. "האופק הוא גדול ורחב וכולם רוצים למקסם את המנדטים שלהם", אמר הנגבי בראיון לכאן ב'. הוא הוסיף כי "ככל שמתקרבים למועד שבו מסתיימים ימי המו"מ, לכאורה יש יותר כוח סחיטה וכוח להגשים פנטזיות".

אחד הקשיים במו"מ הוא הסעיף של חוק הגיוס, והערכות הן שזה יהיה הדבר האחרון שעליו ינסו להגיע להבנות. בסעיף זה הפער הגדול הוא בין ישראל ביתנו לחרדים. שתי מפלגות אלה חולקות השקפות שונות גם בנושא דת ומדינה. הליכוד יצטרך לגשר גם על הפער הזה, ולהכריע האם ומתי ניתן להפר את הסטטוס-קוו ביחסי דת ומדינה.

עוד 189 מילים

מח"ש: "השוטר שירה למוות ביהודה ביאדגה לא ביצע עבירה פלילית"

מח"ש קבעה כי השוטר שירה בצעיר בן העדה האתיופית הלוקה בנפשו, נמצא בסכנת חיים שהצדיקה את השימוש בנשק● הורתה למשטרה לבדוק את סוגיית הטיפול באנשים הלוקים בנפשם ולברר מדוע לקח לשוטרים זמן כה רב להיענות לקריאת המשפחה

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה, החליטה על דעת פרקליט המדינה, כי לא נמצא חשד לביצוע עבירות פליליות על ידי השוטר שירה למוות בינואר ביהודה ביאדגה ז"ל מבת ים, צעיר בן העדה האתיופית הלוקה בנפשו (24).

לפי חקירת מח"ש, השוטר ירה בביאדגה פעמיים בלבד כהגנה עצמית, ולא ביצע כל וידוא הריגה.

במח"ש מסבירים: "נמצא כי פעולתו של השוטר נבעה מתחושה של סכנת חיים קרובה ומיידית, בנסיבות שבהן קמה הצדקה חוקית לשימוש בנשק".

עם זאת, מח"ש העבירה ביקורת על התנהלות המשטרה בפרשה. ממח"ש נמסר: "הוחלט להעביר לבחינת משטרת ישראל את בחינת פרק הזמן שחלף עד להגעת כוחות המשטרה לזירה, ואת סוגיית טיפול שוטרי סיור במקרים של קריאה הנוגעת לאדם הלוקה בנפשו".

עוד ציינו במח"ש: "אין במסקנה זו כדי להפחית, ולו במאום, מהטרגדיה הקשה שאירעה לבני משפחת המנוח, ועל הצורך בהתבוננות רחבה על השתלשלות העניינים שהובילה בסופו של דבר למותו של  צעיר שסבל מקשיים נפשיים".

"רץ במהירות בסכין שלופה"

לפי חקירת מח"ש, יצא ביאדגה מביתו כשהוא עטוף בטלית ובידו סכין. בני משפחתו פנו אל מכריהם בבקשה לקרוא למשטרה, כדי שיטפלו באירוע. בפניות אל המשטרה נאמר: "הבחור משתולל עם סכין… אתם רוצים שהוא יפגע במישהו?…יש לו סכין מטבח ענקית, כמו חרב, בשלוף".

לפי החקירה, המשטרה הגיעה למקום, ואז, לאחר שביאדגה ז"ל זוהה על ידי שוטר, שקרא לעברו לזרוק את הסכין, הוא החל להתקדם בריצה לעבר השוטר, כשידו האוחזת בסכין מונפת מעלה, ומכוונת אל השוטר. בתגובה ביצע השוטר שתי יריות, מטווח קצר ביותר, שכן לדבריו, חש סכנת חיים ברורה ומיידית.

השוטר הסביר בהודעתו, כי פעל כך משום שהמנוח רץ לכיוונו, ולא נרתע מכך ששלף נשק והורה לו לזרוק את הסכין. במח"ש אומרים כי "גרסאותיהם של שלושה עוברי אורח שצפו באירוע, תמכו חד משמעית בגרסה זו".

לדברי עוברי האורח, ביאדגה רץ לכיוון השוטר היורה עם סכין שלופה מושטת קדימה בגובה הראש, במהירות רבה, ונראה באופן ברור כמנסה לפגוע בשוטר. לדברי אחד מעורבי האורח: "אם השוטר היה מתמהמה עוד שנייה, הוא היה אוכל את הסכין".

במח"ש קבעו על סמך עדותם של עוברי האורח, כי השוטר צעק לביאדגה לפני שירה בו, וביקש שיניח את הסכין. הוא כיוון אליו את האקדח והזהיר אותו לפני שירה.

במח"ש מבהירים: "טענות מסוימות שפורסמו  במהלך החקירה, כגון הטענה כי המנוח נורה בראשו או הטענה כי בוצע בו וידוא הריגה, הופרכו לחלוטין לאחר שנבדקו ביסודיות".

עוד 350 מילים

עברייני מין חוזרים לחברה ללא טיפול, המורים מלמדים בלי הכשרה

מבקר המדינה יוסף שפירא מסיים את הקדנציה בדו"ח נרחב ● מאגרי המידע הממשלתיים לא מאובטחים כראוי, המשטרה מזלזלת בתלונות על גנבות, המשטרה חוקרת נוער בניגוד לנהלים ו-70% מהתיקים על עבירות מין בקטינים נסגרים מחוסר ראיות

מבקר המדינה יוסף שפירא מסיים את הקדנציה שלו בדו"ח מקיף שעוסק במגוון תחומים וכולל 40 פרקי ביקורת על משרדי הממשלה וגופים ציבוריים. הדו"ח אמור להדאיג כל אזרח שפרטיו נמצאים במאגרי מידע, הורה ששולח ילדים לבית הספר וכל אדם שהתלונן בעבר על עבירת רכוש.

מבקר המדינה מגיש את הדו"ח ליו"ר הכנסת:

בין היתר, הדו"ח מצביע על הליקויים הבאים:

*הגנה על פרטיות מאגרי מידע: המבקר מצא ליקויים בתפקוד הרשות להגנה על פרטיות במשרד המשפטים. כך למשל, במשרדי הבריאות והחינוך אוספים מידע אישי רב מבלי לאבטח אותו כראוי.

*טיפול בעברייני מין: המבקר מצב חוסר בניצול של מרכזי סיוע, אין מערך למניעת פשיעת מין באינטרנט, 60% מהעבריינים לא משולבים בתוכניות טיפול לפני היציאה מהכלא, ויותר מ-70% מהתיקים על עבירות מין נסגרים מחוסר ראיות.

*כשלים במיסוי דירות רפאים שהוחלט עליו לאחר המחאה החברתית.

*הטיפול בנכי צה"ל לוקה בחסר כתוצאה ממחסור ברופאים מחוזיים.

*כשלים בהגנת הסייבר במשרדי הממשלה השונים.

*חשש לפגיעה בטיפול בזירות נפגעים כתוצאה מהמאבק בין איחוד הצלה למד"א.

*היעדר רגולציה על ניתוחים פלסטיים וטיפולים אסתטיים, באופן שעלול לגרום לפגיעות מסוכנות במטופלים.

*היעדר הכשרה מתאימה למורים למתמטיקה ולאנגלית.

*השקעה של 2 מיליארד שקל בפרויקט "מסע", שלא נבדק אם הצדיקה את עצמה או השיגה את מטרתה.

*המבקר מתח ביקורת על הקצאת כרטיסים למקורבים לארגון משחק הכדורגל שבוטל אשתקד, בין ישראל לארגנטינה.

עוד 195 מילים

גבר ואישה נפצעו קשה בפיצוץ רכב בחיפה

רכב התפוצץ היום באחת בשדרות הנשיא במרכז חיפה ● עד כה דווח על גבר ואישה שנסעו בתוך הרכב ונפצעו קשה ועל שלושה פצועים קל ונפגעי חרדה שפונו לביה"ח רמב"ם ● דווח כי הגבר שישב ברכב מוכר למשטרה וכי נבדק חשד שמדובר בנסיון חיסול על רקע פלילי ● רחובות נחסמו לתנועה

מאסר עולם ועוד 16 שנים לרוצח נועה אייל

אחרי 21 שנים, גזר בית המשפט את עונשו של דניאל נחמני בגין רצח הנערה נועה אייל ומעשה סדום שביצע בה ● הפרקליטות: "רצח חריג בחומרתו"

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (שני) על דניאל נחמני מאסר עולם, בגין רצח בכוונה תחילה של הנערה נועה אייל לפני 21 שנים, ו-16 שנות מאסר בפועל על מעשה סדום שביצע בה.

על פי פסק הדין, נחמני עצר בתחנה בה המתינה אייל ולאחר שהיא נכנסה לרכבו, הוא סטה לשביל ביער רמות שבירושלים, שם ביצע בה מעשה סדום ורצח אותה באכזריות.

פרקליט מחוז ירושלים, דני ויטמן, אמר בדיון הטענות לעונש: "קשה להפריז בחומרת המעשים של הנאשם והטרגדיה הנוראה שהוא המיט על משפחתה של הנערה".

עוד 81 מילים

הכל פקוק: חול המועד ומזג אוויר נוח מוציא את הישראלים לטייל, ובשעות האחרונות יש עומסי תנועה באתרים רבים ובכבישי הארץ. כך למשל, קק"ל יערות מנשה הודיעו על עומס בנחל השופט והציבור התבקש לא להגיע למקום. גם אתר החרמון נסגר עקב עומס מבקרים ופקקי תנועה מסביב. דווח על עומס גם בכנרת, עין גדי והסחנה.

דיווחי תנועה של משטרת ישראל:

להלן עדכוני תנועה – קיימים כעת עומסים בכבישים הבאים:כביש 2 מאולגה לחבצלת, כביש 65 מצומת הסרגל למגידו, ממעלה עירון עד…

פורסם על ידי ‏Israel Police – משטרת ישראל‏ ב- יום שלישי, 18 בספטמבר 2012

סגירה
בחזרה לכתבה