נושא
צה"ל

ראיון מסלול ההדתה של רפי פרץ התחיל כבר בצה״ל

המחלוקות שמלוות את רפי פרץ מאז מונה לשר החינוך אינן חדשות: כרב צבאי ראשי, קרא לא להתגייס ליחידות מעורבות וחילק לחיילים חוברות על קדושת המשפחה ● פרופ' יגיל לוי, חוקר יחסי צבא-חברה, מתאר כיצד "פרץ הוביל מדיניות של הדתה במאור פנים ובמתק שפתיים" ● "העובדה שלא העז לבצע החזרה בתשובה בגלוי בצה"ל, לא אומרת שלא יילך יותר רחוק עכשיו"

רפי פרץ כרב הצבאי הראשי (צילום: Miriam Alster/FLASh90)
Miriam Alster/FLASh90
רפי פרץ כרב הצבאי הראשי
עוד 1,247 מילים

אזעקה נשמעה בשדרות ובאיבים; פגיעה ישירה במבנה

אזעקת צבע אדום נשמעה הערב (חמישי) בשדרות ובאיבים ● רקטה פגעה במבנה בתוך שכונת מגורים ● לפי שעה לא ידוע על נפגעים

כיפת ברזל (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
AP Photo/Ariel Schalit
כיפת ברזל מיירטת טילים ליד שדרות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

תקרית חריגה בשכם: חילופי אש בשוגג בין צה"ל לרשות הפלסטינית

במהלך מצוד אחר מבוקשים לוחמי צה"ל פתחו באש בטעות על אנשי מנגנוני הביטחון של הרשות בשכם ● בחילופי האש נפצעו שני פלסטינים ● אין נפגעים לחיילי צה"ל ● מושל שכם טען: "ישראל פעלה בניגוד לנוהל ולא עדכנה אותנו על כניסתה לעיר וירתה במטרה להרוג" ● בעקבות הודעת צה"ל כי מדובר בטעות, הפלסטינים אומרים: "הקשר הביטחוני עם ישראל נמשך"

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

קיץ הדמים

ב-31 ביולי 2015 הציתו מחבלים יהודים את בית משפחת דוואבשה בכפר דומא ורצחו את ההורים ובנם התינוק ● יום קודם, במצעד הגאווה בירושלים, גבר חרדי דקר למוות את שירה בנקי ופצע 6 בני אדם ● ארועי קיץ 2015 פערו שסע חברתי עמוק, אשר שורשיו בכיבוש המתמשך בשטחים והתעלמות החברה הדתית מזכויות האחר ● השסע הזה, בלב החברה הישראלית, רק התרחב מאז ● פרשנות

פעיל ימין קיצוני בשטחים ב-2009. אילוסטרציה (צילום: עומר מסינגר/פלאש90)
עומר מסינגר/פלאש90

ב-31 ביולי 2015 הציתו מחבלים יהודים את בית משפחת דוואבשה בכפר דומא ורצחו את ההורים ובנם התינוק ● יום קודם, במצעד הגאווה בירושלים, גבר חרדי דקר למוות את שירה בנקי ופצע 6 בני אדם ● ארועי קיץ 2015 פערו שסע חברתי עמוק, אשר שורשיו בכיבוש המתמשך בשטחים והתעלמות החברה הדתית מזכויות האחר ● השסע הזה, בלב החברה הישראלית, רק התרחב מאז ● פרשנות

עוד 3,153 מילים

"כוכבי מתנגד לקיצור שירות החובה לבנים לשנתיים וארבע"

"הארץ" מפרסם כי קציני צה"ל המשתתפים בשיחות עם פקידי משרדי האוצר והביטחון על תקציב הביטחון מתנגדים למתווה שהוסכם בין פקידי האוצר לרמטכ"ל הקודם אייזנקוט לקיצור השירות ● באוצר דורשים לקצר את השירות לשנתיים ● באוצר מתנגדים גם לדרישת צה"ל וראש הממשלה נתניהו להגדלת התקציב להתמודדות עם האיום האיראני והסורי

אביב כוכבי (צילום: הדס פרוש פלאש 90)
הדס פרוש פלאש 90
אביב כוכבי

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

התקשורת בסוריה: 5 הרוגים בתקיפה ישראלית

לפחות 5 בני אדם נהרגו בתקיפת נמל התעופה T-4 שבמחוז חומס בסוריה, כך על פי ארגון זכויות האדם הסורי ● 3 נוספים נפצעו ● אתמול בלילה תקף חיל האוויר כמה מטרות בדמשק בתגובה לשיגור 2 רקטות אל עבר החרמון

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

אל״מ ע׳: פסילת הרב בגלל שזו מיסטיקה היא טעות

תחקיר זמן ישראל על הרב-המקובל אשר זיהה, לטענת קצינים בצבא ובמשטרה, את מנהרות חמאס והחיזבאללה שנים לפני שנחשפו ונהרסו בפעולות מבצעיות, עורר עניין רב, לצד ספקנות ולעג ● אולם קצין בכיר שסייר בעצמו עם הרב מתעקש: ״לא צריך להירתע מהחשש שיגידו 'אמונות תפלות'״

מנהרה של חמאס מעזה לשטח ישראל, 2013 (צילום: AP Photo/Tsafrir Abayov, File)
AP Photo/Tsafrir Abayov, File
מנהרה של חמאס מעזה לשטח ישראל, 2013

לפני חמש שנים, הגיש אל"מ ע', מפקד פיקוד צפון בפיקוד העורף,  למפקדיו דוח מסודר על הבדיקות המבצעיות שביצע על גבול לבנון עם הרב המקובל יהודה ויד ימינו, הרב משה .

הדו"ח, שצילומו מופיע כאן, כולל המלצה ברורה להעזר בשירותיהם של הרבנים באיתור "חללים תת-קרקעיים" (קרי, מנהרות): "ראיתי אדם הגון בעל יכולות כאלו ואחרות, המעוניין לסייע. להערכתי, בהסתכלות רווח והפקה אין סיבה לא להסתייע ברב אל מול אתגרים מבצעיים אחרים, בזירות הפעולה השונות של צה"ל".

הדוח שהגיש אל״מ ע׳ למפקדיו

בחלוף השנים, אל״מ ע׳ עצמו אומר לזמן ישראל כי גם עתה הוא סבור שיש להיעזר בכוחות אלה. "אם זה אפשרי, בואו נעשה את זה״, הוא אומר.

״יש דברים שלא הייתי עושה על בסיס היבטים לא-שכלתניים. אם היה בא אלי רב ואומר לי, 'תאגף מימין ולא משמאל', אז כמפקד צבאי לא הייתי מקשיב לו. אבל בענין של מציאות מנהרות אתה בסוף שואל את עצמך, מה הנזק? הרי בסוף הכל מדיניות של ניהול סיכונים.

״אני בענין הזה נוטה להגיד שלא צריך להירתע מהחשש שיגידו 'אמונות תפלות'. אין פה סיכון חיילים, והעלות היא מינימלית כי הרב מתנדב.

״לא הייתי פוסל שימוש ביכולות הללו בעתיד רק בגלל שמדובר במיסטיקה. פסילה כזאת היא טעות בעיניי".

תחקיר זמן ישראל – השתלשלות הארועים

בין השנים 2013 ל-2016 ביצעו שני רבנים – הרב יהודה ויד ימינו הרב משה (שמות בדויים) – סיורים בליווי קציני צבא ומשטרה לאורך קוי הגבול בצפון ובדרום במטרה לאתר סימנים לקיומם של מנהרות תת-קרקעיות.

זרעית, 2013: הרבנים מקיימים סיור מסביב לישוב ובסמוך למוצב בירנית בליווית יו"ר ועד הישוב יוסי אדוני ובליווי אנשי משטרה. לדברי יו"ר ועד זרעית זוהו חמש מנהרות מסביב לישוב. לפחות שלוש מהן הוצלבו בדיעבד ומיקומם הוכח, לכאורה, כמדויק.

קו הגבול, גיזרה צפון-מערבית, נובמבר 2013: סיור ביוזמתו של מג"ד עודד (שם בדוי), ובאישורו של מפקד עוצבת ברעם אל"מ ציון ביחד עם הרבנים, במטרה לבחון את קיומן של מנהרות מזרעית ועד ראש הניקרה. בסיור משתתף קצין ההנדסה של הגדוד ולדברי הקצינים הרבנים מאתרים מנהרות בשטח ישראל ו"שמורות טבע" (מוצבים תת-קרקעיים) מעבר לגבול. אחד הזיהויים – ראש הניקרה.

ראש הניקרה, 15 בדצמבר 2013: בסמוך למקום שבו זוהתה מנהרה בראש הניקרה, נורה נגד בצהל במיתקפה ונהרג.

גזרה צפון-מערבית, תחילת 2014: סיור נוסף של הרבנים מתקיים באיזור, אך לא מתגלות מנהרות חדשות.

גזרה דרומית, ינואר 2014: הגיזרה הדרומית מתחממת ותת ניצב לוי אמיתי במשטרת ישראל נענה לקריאתם של הרבנים ומאשר סיור מקיף לאורך הקו הדרומי, במהלכו נחשפות, לטענת המשתתפים, 31 מנהרות. אחד האיתורים סמוך לקיבוץ נחל-עוז.

נחל עוז, 14 ביולי 2014: מתקפה על חיילי צהל מתוך פיר של מנהרה שקיומה זוהה, לטענת קציני המשטרה, בסיור עם הרבנים חצי שנה קודם לכן.

גזרה צפונית, אוגוסט 2014: אל"מ אלון מדנס מתמנה למפקד עוצבת ברעם, ולטענת הרבנים והמג"ד עודד מתנגד להמשך קיומם של הסיורים בגזרה שבפיקודו.

גיזרה צפונית, 2015: מפקד פיקוד צפון בפיקוד העורף, אל"מ ע', מבצע "ניסוי כלים" בהשתתפות הרבנים, במהלכו מזהים השניים "חללים תת-קרקעיים". אל"מ ע' משתכנע ביכולותיהם ומגיש למפקדיו דוח הממליץ להסתייע בשירותיהם. הדוח לא מיושם.

נסיון אחרון ב-2016: סיור שתואם בגבול הדרומי באישורם של קצינים בכירים, מבוטל ברגע האחרון, כאשר אחד ממפקדי הגיזרה מגלה התנגדות.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 217 מילים

התאבדה חיילת בודדה נוספת מארה"ב

גופתה של מיכאלה לויט, 19, נמצאה בשבוע שעבר מחוץ לבסיסה ● במכתב שהותירה למשפחתה, תיארה קשיים שחוותה לאחרונה ● המשפחה פנתה בפייסבוק לחבריה ולמפקדיה כדי לשמוע עוד על הקשיים האלה

מיכאלה לויט (צילום: Instagram)
Instagram
מיכאלה לויט

מיכאלה לויט, חיילת שהגיעה לארץ מארצות הברית, התאבדה בשבוע שעבר מחוץ לבסיס שבו שירתה. המשפחה התחילה לחפש תשובות, ופנתה לחבריה ושותפיה ליחידה, בניסיון למצוא הסבר למה שהוביל אותה ליטול את חייה.

לויט, 19, ששירתה בגדוד המעורב קרקל, נמצאה ללא רוח חיים מחוץ לבסיסה. גופתה הוטסה לקבורה בנורת' לודרדייל, פלורידה, ביום שישי אחר הצהריים.

בערב שבת, שלומית לוי צמיר, קרובת משפחה ישראלית של לויט, כתבה פוסט בפייסבוק בשם המשפחה, בניסיון לפנות אל חבריה ולהבין מה הוביל לאסון.

"אנחנו המומים וכואבים את לכתה של מיקה לויט ז"ל ששמה קץ לחייה לפני ימים אחדים, באופן טרגי ומפתיע, מחוץ לבסיס בו שירתה", כתבה. "אנחנו מאמינים שחברים של מיקה יוכלו לשפוך אור על מה שעבר עליה לאחרונה". צמיר אומרת כי הפוסט נכתב בתיאום עם הוריה של מיקה, שגרים במיאמי.

אנחנו המומים וכואבים את לכתה של מיקה לויט ז"ל, ששמה קץ לחייה לפני ימים אחדים באופן טרגי ומפתיע מחוץ לבסיס בו…

פורסם על ידי ‏‎Shlomit Levy Tsamir‎‏ ב- יום שבת, 18 במאי 2019

לויט הגיעה לישראל ב-2017 והתגייסה לצה"ל בחודש נובמבר באותה שנה, דרך גרעין צבר. היא שירתה בקרקל ועברה קורס מ"כים.

צמיר אומרת כי לויט השאירה מכתב למשפחה, בו כתבה כי היא מתמודדת עם קשיים, אך לא פירטה באילו קשיים מדובר. כמו כן, היא מספרת כי לויט הייתה בקשר שוטף עם משפחתה המורחבת בארץ והקשיים שהוזכרו במכתב התעוררו, כך נראה, בחודשים האחרונים.

"אנחנו לא יודעים אם היא רבה עם המפקדים שלה, אם משהו קרה, או אם זה לא קשור לצבא, אולי מדובר בדברים אישיים שלעולם לא נדע מהם", היא אומרת. "כרגע זו פשוט תעלומה".

הצבא מגדיר חיילים שהוריהם לא חיים בישראל ושלא נתמכים על ידיהם בתור "חיילים בודדים". הגדרה זו מזכה אותם בשכר גבוה יותר והטבות נוספות.

בחודשים האחרונים, לאחר מספר מקרי התאבדות של חיילים בודדים, צה"ל החליט לפתוח בבדיקה נרחבת של הנושא. בחלק מהמקרים התגלה כי חיילים בודדים שהתאבדו סבלו מבעיות נפשיות עוד בטרם התגייסו לצבא, אך לא חשפו את המידע. עם זאת, בצה"ל לא ביקשו בדיקה של התיק הרפואי. על פי צמיר, המקרה של לויט לא כזה. "היא לא באה עם היסטוריה פסיכיאטרית".

תכנית גרעין צבר, שמנוהלת על ידי תנועת הצופים, מסרה כי היא מנועה מלהגיב, לאור העובדה שחקירת המקרה עדיין נמשכת, אך שלחה תנחומים למשפחתה.

מדובר צה"ל נמסר כי חקירת המשטרה הצבאית נמשכת, וכי הממצאים יוצגו לרשויות המתאימות עם השלמתה.

הכתבה פורסמה לראשונה באנגלית ב-Time of Israel

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 331 מילים
מנהרה של חמאס מעזה לישראל, 2014 (צילום: AP Photo/Jack Guez, Pool)
AP Photo/Jack Guez, Pool
רב מסתורי חשף מנהרות של חיזבאללה וחמאס בכוחות על-טבעיים

תחקיר הנשק הסודי של צה"ל

קציני צבא ומשטרה מגלים: הרב-המקובל יהודה זיהה עבורנו 31 מנהרות בגבול עזה - שנים רבות לפני שהתגלו ופוצצו במבצע צוק איתן ● 6 מנהרות זוהו בגבול לבנון - לפני מבצע מגן צפוני ● משה, יד ימינו של הרב: "אנחנו יודעים על עוד עשרות מנהרות בצפון ובדרום״

עוד 3,114 מילים ו-1 תגובות

אלפי מפגינים מעזה מתגודדים ליד הגדר

הפלסטינים מדווחים על 60 פצועים בהפגנות בגבול הרצועה ● במהלך היום הפגינו ליד הגדר כ-10,000 פלסטינים ● בצה"ל מדווחים על מספר נסיונות של פלסטינים לחצות את הגדר ● צה"ל תיגבר את כוחותיו בגבול הרצועה והחמיר את הוראות הפתיחה באש

הפגנה על גבול עזה (צילום: Abed Rahim Khatib/ Flash90)
Abed Rahim Khatib/ Flash90
הפגנה על הגדר בעזה

אלפי פלסטינים מרצועת עזה מפגינים ליד גדר המערכת בין ישראל לרצועה לרגל "יום הנכבה". במהלך היום הפגינו ליד הגדר כ-10,000 פלסטינים, וכעת חלקם מתחילים לחזור לבתיהם. בצה"ל מדווחים כי נעשו מספר ניסיונות של מפגינים פלסטינים  לחצות את הגדר.

צה"ל הפעיל אמצעים לפיזור הפגנות וירה על מספר מפגינים. במשרד הבריאות הפלסטיני מדווחים על 60 אזרחים פלסטינים שנפצעו עד כה במהומות.

פלסטינים תושבי הרצועה הפריחו בלון תבערה לעבר המועצה האזורית שער הנגב, שגרם לשריפה. השריפה כובתה בידי צוותי קק"ל וכוחות הכיבוי. צוות כיבוי נוסף הוזעק לכבות שריפה באזור נתיבות, אך עדיין לא ידוע אם היא נגרמה כתוצרה מירי בלון תבערה מהרצועה או מסיבה אחרת.

צלפים הוצבו על גדר המערכת ובמוקדים מרכזיים וסוללות כיפת ברזל עדיין בשטח לאחר שהוצבו שם בסבב ההסלמה האחרון. גם בגדה המערבית תוגברו הכוחות ומג"ב מתגברים את המעברים גם בירושלים וסביבותיה.

נהלי הפתיחה באש עודכנו והסמכות לפתיחה באש תינתן למפקדי חטיבות ולא מפקדי גדודים. בזרוע הצבאית של חמאס הכחישו דיווח על כוונה לפעולה צבאית. הערכות הן, שההפגנות יהיו מתונות יותר מאשר בשנה שעברה, אז ניסו המפגינים לחצות את הגדר, השליכו מטעני נפץ לעבר החיילים ואף ירו עליהם. הפגנות אשתקד היו הקטלניות ביותר מאז 2014: 62 פלסטינים נהרגו ב-14 במאי 2018.

הפגנות יום הנכבה מציינות את העקירה של הפלסטינים מבתיהם לאחר הקמת המדינה ב-15 במאי 1948. במערכת הביטחון מעריכים שאם תהיה הסלמה בזמן האירוויזיון, היא תקבל סיקור עולמי נרחב. בתחילת החודש התקיים סבב אלימות בן יומיים בעזה בין ישראל לחמאס והג'יהאד האיסלאמי: כ-700 רקטות נורו לישראל והרגו ארבעה ישראלים. צה"ל ירה לעבר כ-300 מטרות בעזה ו-25 פלסטינים נהרגו.

בתוך כך נמשכים המאמצים הישראליים למנוע קריסה כלכלית של הרשות הפלסטינית. משלחת מהרשות הגיעה ביום ראשון לפגישה עם שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל משרדו. הפסלטינים מסרבים לקבל את כספי המסים שישראל מעבירה להם מאז שהוחלט על קיזוז כספי משפחות מחבלים והחשש הוא שזה יביא לקריסה כלכלית של הרש"פ.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 290 מילים
סגירה