לראשונה התמנתה קצינה למזכירה הצבאית של הנשיא

נשיא המדינה יצחק הרצוג פוגש את החיילים המצטיינים לקראת יום העצמאות במשכן הנשיא,  3 במאי 2022 (צילום: קובי גדעון/ לע״מ)
קובי גדעון/ לע״מ
נשיא המדינה יצחק הרצוג פוגש את החיילים המצטיינים לקראת יום העצמאות במשכן הנשיא, 3 במאי 2022

נעמה רוזן גרימברג התמנתה למזכירה הצבאית לנשיא המדינה והועלתה לדרגת תת אלוף. גרימברג, האישה הראשונה שמכהנת בתפקיד זה, תחליף את תת אלוף עלא אבו רוכן, שמילא את התפקיד בשלוש השנים האחרונות.

בטקס שנערך בבית הנשיא נכנסה לתפקידה הערב נכנסה רוזן גרימברג לתפקיד. הטקס התקיים במעמד נשיא המדינה יצחק הרצוג, הרמטכ"ל אביב כוכבי וחברי פורום המטה הכללי. עוד השתתפו בטקס בכירי צה״ל ומערכת הביטחון ובני משפחותיהם של המזכירים הצבאיים, הנכנסת והיוצא.

עם קבלת דרגת התת אלוף הפכה רוזן גרימברג לקצינה השישית בצה"ל הנושאת בדרגה זו ולמזכירה הצבאית הראשונה לנשיא המדינה אי פעם.

הרמטכ"ל אביב כוכבי והנשיא יצחק הרצוג עונדים את דרגת התת אלוף לנעמה רוזן גרימברג בבית הנשיא בירושלים, 31 ביולי 2022 (צילום: חיים צח, לע"מ)
הרמטכ"ל אביב כוכבי והנשיא יצחק הרצוג עונדים את דרגת התת אלוף לנעמה רוזן גרימברג בבית הנשיא בירושלים, היום (צילום: חיים צח, לע"מ)

רוזן גרימברג משרתת בצה"ל 22 שנים וכיהנה בשנתיים האחרונות כקצינת המודיעין של פיקוד המרכז – כאישה הראשונה כקצינת מודיעין פיקודית. עברה שורה של תפקידי פיקוד במגוון יחידות באגף המודיעין בצה״ל, ביניהן חטיבת המחקר, יחידה 8200, פיקוד הצפון והמרכז ועוד. נעמה בת 40, תושבת מרכז הארץ, נשואה ואם לשני ילדים, בעלת תארים בהיסטוריה של המזרח התיכון.

אבו רוכן שירת בשלוש השנים האחרונות כמזכיר הצבאי לנשיא, לפני כן שירת כנספח צבאי בסין. הוא תושב עוספיא ובן העדה הדרוזית. את שירותו הצבאי החל לפני כ-32 שנים כלוחם ומפקד בחטיבת הצנחנים, והמשיך בשורה של תפקידי פיקוד באגף המודיעין. בין היתר, פיקד אבו רוכן על בסיס חיל החינוך חוות השומר. הוא, בן 50, נשוי ואב לארבעה ילדים, ובעל תואר ד״ר במדעי המזרח התיכון של אוניברסיטת בר אילן.

המזכיר הצבאי בבית הנשיא הינו חוליית הקשר בין בית הנשיא ומערכת הביטחון על כל זרועותיה: הצבא, השב״כ, המוסד, משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר ועוד. הוא אמון על עדכוני הנשיא בתמונת המצב הביטחונית ועל מפגשיו עם גורמי הביטחון המגיעים אל בית הנשיא ובביקוריו של הנשיא בשטח, ביחידות השונות של כל גופי הביטחון.

נשיא המדינה יצחק הרצוג –

עלא – אתה מטובי בניה של מדינת ישראל. תודה לך על שלוש שנים בבית הנשיא ו-32 שנות שירות. בשם מיכל, בשמי, ובשם כל עובדי הבית הזה, על המחויבות, בעומק האינטלקטואלי, ההשכלה והידע הרחבים שלך במגוון תחומים.

במהלך שנה של עבודה משותפת היית לי לעזר רב. ייצגת בכבוד את מערכת הביטחון, והיית שותף סוד משמעותי לעשייתה. אין ספק כי שלושת העשורים של שירותך רושמים פרק מכובד נוסף בתרומתם של בני העדה הדרוזית למערכת הביטחון ולעשייה החברתית.

נעמה, את עושה כאן היום היסטוריה. אישה ראשונה בתפקיד ביטחוני רגיש וחשוב, ואת מגיעה לכאן אך ורק בזכות. בזכותך – בזכות כישוריך, יכולותיך, הישגיך והמעמד שחצבת לעצמך במגוון תפקידים בצבא ההגנה לישראל בכלל ובמערכת המודיעין בפרט. שימשת כאישה ראשונה גם בתפקידך האחרון – קצינת המודיעין של פיקוד המרכז.

סיפורך האישי ובית גידולך אף הוא מרגש מאוד, אנחנו שמחים מאוד לקבל אותך במשפחת בית הנשיא, ומודים במיוחד לראש המטה הכללי רב-אלוף אביב כוכבי ולאגף כח האדם, שהעמידו בפנינו קבוצה מרשימה של קצינים מבריקים, מהם בחרתי בך לכהונה חשובה זו. מיכל ואני מאחלים לך הצלחה רבה בתפקיד התובעני והרגיש הזה. תודה רבה לכולכם ולחיי צה“ל ומערכת הביטחון ולחיי מדינת ישראל.

המזכיר הצבאי היוצא, תא“ל עלא אבו רוכן –

לקצין שגדל במערכת הצה“לית ופיקד משך שנים לאור “רוח צה“ל”, מאוד נוח ופשוט להזדהות כמעט עם כל משימה במשכן הנשיא, שכל ד' אמותיו נשענות על שליחות ומחויבות. בשונה מכל צבא בעולם, במלאכת הפיקוד בצה“ל ישנה שותפות ישירה בעיצוב עתידה של החברה הישראלית.

צה“ל ובית הנשיא אם כך, הם שותפים טבעיים לאחת המשימות הלאומיות הקדושות והמורכבות ביותר – לזרז את מסע ההתבגרות של החברה הישראלית אל עבר מציאות הרמונית יותר, שבבסיסה – יותר הוגנות ושיוויון, יותר אחריות משותפת לשמור על תחושת הביטחון של כל מגזר ומגזר, וישראליות שיוצרת יותר גשרים תרבותיים ובין תרבותיים.

היום אני נפרד מצה“ל וממשכן הנשיא, אבל לעולם לא איפרד מרוח צה“ל ומרוחו של הבית הזה, בית העם. וודאי אתגעגע, ולעולם אישאר אסיר תודה. שאלוהים והנביא שועייב יברכו אתכם בברכת שלום והצלחה.

המזכירה הצבאית הנכנסת, תא“ל נעמה רוזן גרימברג –

משך עשרים ושתיים שנים שירתי ופיקדתי במגוון יחידות באגף המודיעין של צה“ל, והייתי שותפה לתהליכים אופרטיביים ואסטרטגיים שנועדו להבטיח את בטחון מדינת ישראל ואזרחיה. זוהי זכות גדולה עבורי לשרת ולעבוד לצד נשיא המדינה – אדם שחרט על דגלו לאחד את החברה הישראלית ופועל ללא לאות למען עתידה של המדינה והעם היהודי.

בתפקידי כמזכירה הצבאית של הנשיא, אעשה כל שיידרש על מנת לייצג נאמנה את העשייה הביטחונית בבית הנשיא ואסייע בקידום האינטרסים הלאומים והביטחוניים של המדינה בארץ ובעולם, ובהנחלת מדיניות הנשיא במערכת הבטחון. יחד עם זאת, אמשיך לעבוד באנושיות וברגישות לטיפוח הקשר עם המשפחות השכולות, פצועי צה“ל ומערכת הביטחון, משפחות השבויים והנעדרים, נפגעי וחללי פעולות האיבה.

עוד 680 מילים
סגירה