המשטרה: "אין מחסור בנשק בכיתות הכוננות"

אימון של סיירת הביטחון העירוני (סל"ע) בתל אביב, אוקטובר 2023 (צילום: דוברות עיריית ת"א)
דוברות עיריית ת"א
אימון של סיירת הביטחון העירוני (סל"ע) בתל אביב, אוקטובר 2023

אין שום מחסור בנשק בכיתות הכוננות". כך אמר היום לזמן ישראל סגן ניצב אפי תשובה, ראש מדור כוח אדם מתנדבים במשטרת ישראל, על רקע טענות ברשויות המקומיות בדבר מחסור בנשק בכיתות הכוננות שהוקמו ושחומשו מחדש בזמן המלחמה.

לדברי תשובה: "אנחנו לא מכירים פער של חוסר נשק ותלונות על חוסר בנשק. אנחנו מספקים מאות נשקים ומחמשים כל כיתה שמוכנה ליכולה לצאת לעבודה.

"חילקנו אלפי נשקים, ויש אלפי נשקים נוספים שבדרך אלינו מייצור או מהרכש. פתחנו, או פתחנו מחדש, מעל 600 כיתות כוננות של מתנדבים במשטרה ובמג"ב, בנוסף לכ-300 כיתות כוננות שצה"ל פתח, של תושבים שקיבלו צווי שמונה להגנה על היישובים שלהם, חלקם באותם יישובים שבהם נפתחו כיתות משטרה".

ברשויות המקומיות טוענים שעדיין חסר נשק, שיש מתנדבים לא-חמושים, מתנדבים עם אקדחים פרטיים וכאלה שלא מתקבלים כי אין נשק. ושיש כיתות עם פחות נשק ממה שהיה לפני שנשק נלקח מהן בעבר. ושחסר גם ציוד.

"הטענות הללו אינן מוכרות לנו. ברגע שכיתה מוכנה לירי, היא מקבלת נשק. היו אולי פה ושם עיכובים נקודתיים של יום-יומיים בטח לא מתחילת המלחמה ועד עכשיו.

אם יש מספיק, למה מביאים נשקים נוספים?

"כדי שיהיה יותר, לפתוח כיתות כוננות חדשות ולהגדיל את הקיימות".

ברשויות טוענים שהיוזמה להקמת הכיתות, חלוקת הנשק והאימונים באה מהן, ושהמשרד לבט"ל והמשטרה רק נענו לבקשות שלהן. זה לא מה שקרה בפועל?

"משטרת ישראל הקימה את כיתות הכוננות בשיתוף עם המשרד לביטחון לאומי. משרד הבט"ל יזם וסיפר את התקציבים לרכישת הנשק, ואנחנו במשטרה ביצענו".

סגירה