הסנגוריה הציבורית מכחישה את הצהרת לוין: לא התקבלה החלטה לסרב לייצג את מחבלי חמאס

שר המשפטים יריב לוין בישיבת הממשלה ירושלים, 7 במאי 2023 (צילום: RONEN ZVULUN / POOL / AFP)
RONEN ZVULUN / POOL / AFP
שר המשפטים יריב לוין בישיבת הממשלה ירושלים, 7 במאי 2023

הסנגוריה הציבורית, שהיא גוף עצמאי הפועל במסגרת משרד המשפטים, מכחישה את הצהרתו של שר המשפטים, יריב לוין, שלפיה סירבה הסנגוריה הציבורית להעניק ייצוג משפטי למחבלי חמאס שעתידים לעמוד לדין על פשעי 7 באוקטובר.

הערב (רביעי) הודיע השר לוין כי הוא "מגבה את הסניגוריה הציבורית בסירובה לייצג את מרצחי החמאס שביצעו את פשעי המלחמה בטבח ב-7 באוקטובר. משרד המשפטים בראשותי ימשיך לפעול על מנת שהדין ימוצה עם המחבלים השפלים שנתפסו".

אלא שמתברר שבסנגוריה הציבורית כלל לא התקבלה החלטה לסרב לייצג את מחבלי חמאס, וזאת בין היתר נוכח העובדה שסנגורים ציבוריים טרם מונו על ידי בתי המשפט לייצג את מחבלי חמאס בהליך פלילי שיתקיים נגדם.

לפי שעה טרם הוגשו כתבי אישום נגד מחבלי חמאס, והם מוחזקים במעצר – חלקם במסלול פלילי, וחלקם במעצר מנהלי בהתאם לחוק כליאתם של לוחמים בלתי חוקיים.

בהודעה שנמסרה מהסניגוריה הציבורית לזמן ישראל נמסר כי "נכון לעכשיו הסניגוריה הציבורית לא מונתה לייצג את מחבלי חמאס. עדיין לא ברורה המסגרת המשפטית שבה ידונו בעניינם של המחבלים. הסניגוריה סבורה שהדיון לא צריך להיות במסגרת ההליך הפלילי רגיל. כשיוחלט מה תהיה המסגרת המשפטית ובהתאם להחלטה יהיה דיון גם בשאלת הייצוג".

בסניגוריה הציבורית תומכים בהקמת בתי משפט ייעודיים לשפיטתם של מחבלי חמאס. אם כי, ברור שגם בהליך משפטי שיתקיים בערכאה ייעודית, צריכים הנאשמים להיות מיוצגים על ידי סניגור.

מוקדם יותר הודיעה הסניגוריה הציבורית כי "נדרשת חשיבה מעמיקה של המערכת לבחינת מסגרת שיפוטית שתהלום את הנסיבות הקיצוניות. לפיכך מובן שלא ניתן יהיה להחיל את הסדרי הייצוג הרגילים במסגרת שתוקם".

יוער כי בהתאם לדין בישראל, לא ניתן לשלוח נאשם למאסר בפועל אם לא היה מיוצג במסגרת ההליך המשפטי; בנוסף, אין לסנגוריה הציבורית כל סמכות חוקית לסרב לייצג נאשם שבית המשפט מינה אותה לייצגו.

סגירה