הורי הצנחנים שוב מוחים: החיילים יצאו מחאן יונס לרענון רק אחרי שמונה שבועות

צנחנים יוצאים מרצועת עזה, 20 בדצמבר 2023
צנחנים יוצאים מרצועת עזה, 20 בדצמבר 2023

הורי חיילים המשרתים בצנחנים בחרבות ברזל שוב טוענים כי מפקד החטיבה אל"מ עמי ביטון והצבא מפעילים מדיניות בלתי סבירה של מניעת קשר בין ילדיהם לבית. זאת, לאחר שכבר היו בלחימה רציפה ברצועה במשך 75 יום, וכעת צפויים להם עוד שמונה שבועות לחימה נוספים לפני שיצאו הביתה.

כזכור, לפני כשלושה שבועות חשפנו את תרעומת ההורים לחיילי החטיבה אשר הושארו בשטח הרצועה תחת לחימה אינטנסיבית במשך כחודשיים וחצי ללא ריענון.

בעקבות הביקורת יצאו חיילי החטיבה לראשונה כמה ימים לאחר מכן. עתה הם שוב עמוק בתוך הלחימה בדרום הרצועה ונמסר להורים כי הצפי ליציאה הבאה הוא רק בתום שמונה שבועות לחימה. השבוע קיבלו החיילים שיחת טלפון ראשונה עם הבית אחרי שלושה שבועות.

הורים ששוחחו עם בניהם טוענים כי ניכרת אצלם שחיקה משמעותית ומורל ירוד. "הם עייפים, שחוקים, כואבים מלחימה עצימה ובלתי פוסקת ורואים בעיניים כלות איך כולם יוצאים ונכנסים והם לא", אמרה לזמן ישראל אמא ללוחם בחטיבה הנמצא עם חבריו בחאן יונס. "היום קיבלו לראשונה טלפון לדקות ספורות ודיווחו שהם מרגישים 'שחורים' (ז'רגון צבאי ל"חסרי אנרגיה"). אנחנו המשפחות מנסות להיאחז באיזו שגרה ולתת להם את התמיכה והעוגן, אבל גם אנחנו על סף שבירה".

"התחושה היא קשה מאוד. פלוגות עוזבות את עזה והם נשארים בפנים לשמונה שבועות אחרי שבסבב הקודם סגרו 75 יום", אמרה אם ללוחם באחד הגדודים. "שוב התחושה היא שמישהו עושה שרירים".

בצה"ל אישרו את הפרטים, אך הבהירו כי יציאה בעוד שמונה שבועות היא בגדר צפי בלבד שייבחן. לגבי שיחות הטלפון הנדירות נמסר כי לא תמיד ניתן לאפשר שיחות טלפון מבחינה מבצעית.

סגירה