סגן שר החקלאות חילק לעובדי המשרד חוברת תפילות עם לוגו של המשרד

משה אבוטבול מש"ס במליאת הכנסת, יוני 2021 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
אוליבייה פיטוסי/פלאש90
משה אבוטבול מש"ס במליאת הכנסת, יוני 2021

סגן שר החקלאות משה אבוטבול (ש"ס) חילק לכל עובדי המשרד חוברת תפילות לט"ו בשבט הנושאת את שמו ואת הלוגו הרשמי של משרד החקלאות. כך נודע לזמן ישראל.

את חוברת הכרום המהודרת והמושקעת, שכותרתה "תפילות ובקשות לט"ו בשבט ולכל ימות השנה", הפיק דוברו של אבוטבול, אייל ראובן, מתקציב הקשר עם הציבור (התעמולה הפוליטית) של סגן השר.

הרב הראשי הספרדי לישראל (הרשל"צ) יצחק יוסף – בנו ויד ימינו של מייסד ש"ס, הרב עובדיה יוסף ז"ל – ביצע הגהה לחובת, ותמונתו מתנוססת על החוברת.

חוברת תפילות שחילק סגן שר החקלאות משה אבוטבול לעובדי משרד החקלאות, ינואר 2024
חוברת תפילות שחילק סגן שר החקלאות משה אבוטבול לעובדי משרד החקלאות, ינואר 2024

ככל הידוע, המהלך לא תואם עם שר החקלאות אבי דיכטר ועם הדרג המקצועי של המשרד והתקבל אצלם בהפתעה.

חלק מהעובדים במשרד הביעו מורת רוח מחלוקת החוברת הדתית-פוליטית. "באמצע מלחמה, בזמן קיצוצים בתקציב, מוציאים כסף ציבורי על מיסיונריות לקהל שבוי", אמר לזמן ישראל אחד העובדים.

חלוקת החוברת סותרת, לכאורה, הנחיות שחילק היועץ המשפטי לממשלה לשעבר אביחי מנדלבליט, שאסרו על שימוש במשאבים ציבוריים לצרכים פוליטיים ואישיים של השרים. בהנחיות נכתב:

המשאבים הציבוריים המוקצים לעבודת משרדי הממשלה ישמשו לקידום מטרות המשרד ולא ינוצלו לקידום מטרות אישיות או פוליטיות של נבחרי הציבור…

בגדרי ניצול "משאבים ציבוריים" אין הכוונה רק למימון כספי ישיר של הפרסום, אלא גם לשימוש במשאבי המשרד (דוגמת שימוש
באתר האינטרנט המשרדי) ובעובדיו.

הפרסום יבטא אך ורק את עמדת המשרד הממשלתי ויהיה קשור בקשר הדוק וברור לתחום פעילותו".

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה כי הפקת החוברת לא מומנה מתקציב משרד החקלאות. עד כה לא התקבלו תגובתם של אבוטבול ושל דיכטר. גורם בסביבתו של אבוטבול אמר: "אתם מתעסקים בשטויות. סגן השר הוא לא עציץ אלא נבחר ציבור והוא יכול וצריך לקדם דברים שהוא מאמין בהם".

סגירה